Australia 1979


National Soccer League 1979
National Cup 1979
State Leagues 1979

National Soccer League 1979

NB: see also 1979 National Soccer League.

Final Table:

 1. Marconi Fairfield        26  15  6  5  58-32  40  [4]  Champions
 2. Fitzroy                  26  14  7  5  44-30  36  [1]
 3. Sydney City              26  15  3  8  47-29  34  [1]
 4. Brisbane City            26  14  5  7  38-30  34  [1]
 5. Adelaide City            26  13  6  7  43-27  33  [1]
 6. Newcastle United         26  11  9  6  43-30  32  [1]
 7. West Adelaide Hellas     26  10  4 12  28-31  25  [1]
 8. APIA Leichhardt          26  11  3 12  29-37  25
 9. Brisbane Lions           26   8  6 12  28-40  22
10. Footscray JUST           26   8  3 15  29-43  20  [1]
11. St.George Budapest       26   7  6 13  27-43  20
12. Canberra City            26   6  8 12  25-41  20
13. Sydney Olympic           26   7  5 14  23-30  19
14. South Melbourne          26   6  3 17  26-45  16  [1]

NB: between square brackets bonus points for wins by four or more goals difference;
    Eastern Suburbs were renamed Sydney City;
    APIA Leichhardt absorbed Western Suburbs;
    Sydney Olympic withdrew after the season.

National Cup 1979

NB: see also National Cup 1979.

Quarterfinals
Canberra City                   5-1 Footscray JUST
Adelaide City                   4-0 Eastern Districts Azzurri
Brisbane City                   1-2 St George Budapest              [aet]
Sydney City                     1-2 Newcastle KB United 
 
Semifinals
Canberra City                   0-1 Adelaide City
St George Budapest              1-0 Newcastle KB United             [aet]
 
Final [Sep 30, Olympic Sports Field, Adelaide; att: 9554]
Adelaide City                   3-2 St George Budapest


State Leagues 1979

Australian Capital Territory | New South Wales | Queensland | South Australia | Tasmania | Victoria | Western Australia


Australian Capital Territory 1979

   
NB: see also Federal Capital Territory 1979

Division One

Final Table:

 1. Croatia Deakin           14  11  2  1  37-12  24  Qualified
 2. West Woden Juventus      14  11  1  2  36-11  23  Qualified
 3. Canberra City Roos       14   9  3  2  28-13  21  Qualified
 4. ANU                      14   6  1  7  23-24  13  Qualified
 5. Macedonia Queanbeyan     14   5  2  7  15-18  12
 6. Downer Olympic           14   3  4  7  21-29  10
 7. Narrabundah              14   2  3  9  22-34   7
 8. JAT United               14   1  0 13   9-50   2

Finals Series

Semifinals [Sep 2]
Canberra City Roos    3-2 ANU                   
Croatia Deakin        2-0 West Woden Juventus   
 
Preliminary Final [Sep 9]
West Woden Juventus   0-1 Canberra City Roos    
 
Grand Final [Oct 1]
Croatia Deakin        3-2 Canberra City Roos    

Division Two

Final Table:

 1. Kambah United            14   8  5  1  42-17  21  Qualified
 2. Concordia Phillip        14   9  2  3  37-16  20  Qualified
 3. Goulburn Workers         14   9  1  4  33-21  19  Qualified
 4. Canberra North           14   9  1  4  31-19  19  Qualified
 5. Belconnen United         14   5  1  8  19-28  11
 6. RMC                      14   4  2  8  27-28  10
 7. Weston Creek             14   4  0 10  11-40   8
 8. Zagreb O'Connor          14   2  0 12   8-39   4

Final Series
Kambah United         1-1 Concordia Phillip     [aet, Kambah on pen]
Goulburn Workers      0-1 Canberra North     
Concordia Phillip     4-2 Canberra North     

Grand Final
Concordia Phillip     2-1 Kambah United 

New South Wales 1979

State League

Final Table:

 1. Croatia Sydney           26  16  9  1  54-23  41  Qualified
 2. Inter Monaro             26  13  8  5  55-38  34  Qualified
 3. Sutherland Shire         26  12  7  7  44-23  31  Qualified
 4. Blacktown City           26  13  5  8  45-36  31  Qualified
 5. Melita Eagles            26  11  8  7  41-34  30
 6. Avala                    26  13  3 10  40-38  29
 7. Auburn                   26  11  4 11  41-42  26
 8. Marrickville Olympic     26   8  8 10  33-35  24
 9. Parramatta City          26  11  1 14  27-44  23
10. Ku-Ring-Gai              26   6 10 10  29-38  22
11. Bankstown                26   9  4 13  32-42  22
12. Manly Warringah          26   6  7 13  23-34  19
13. Arncliffe Scots          26   6  5 15  29-45  17
14. SSC Yugal                26   5  5 16  22-43  15

NB: Toongabbie were renamed Blacktown City;
    Granville Parramatta were renamed Parramatta City.

Final Series
Sutherland Shire            3-2 Blacktown City   
Croatia Sydney              1-1 Inter Monaro                [aet]
Croatia Sydney              0-2 Inter Monaro      
Croatia Sydney              0-2 Sutherland Shire 

Grand Final
Inter Monaro                2-1 Sutherland Shire

Division One

Final Table:

 1. St.George Budapest B     28  20  4  4  78-24  44  Qualified
 2. North Sydney Inter       28  16  7  5  46-26  39  Qualified
 3. Wollongong United        28  17  5  6  48-33  39  Qualified
 4. Sydney City B            28  16  3  9  59-38  35  Qualified
 5. Polonia North Side       28  14  6  8  59-36  34
 6. Revesby Workers          28  13  6  9  53-36  32
 7. Nepean Corinthian        28  13  2 13  58-51  28
 8. University of NSW        28  10  7 11  46-41  27
 9. Marconi Fairfield B      28  11  5 12  48-43  27
10. Belmore                  28   8  9 11  29-53  25
11. APIA Leichhardt B        28   9  6 13  40-52  24
12. Warringah Saints         28   6  7 15  26-53  19
13. Blacktown United         28   6  6 16  29-67  18
14. Sydney Olympic B         28   6  4 18  30-56  16
15. Queens Park              28   4  5 19  26-66  13

Final Series
St.George Budapest B        5-3 Wollongong United 
North Sydney Inter          2-1 Sydney City B     

Grand Final
St.George Budapest B        0-1 North Sydney Inter  

Division Two

Final Table:

 1. Bathurst 75              22  13  6  3  41-18  32  Qualified
 2. Gladesville Ravens       22  11  8  3  36-22  30  Qualified
 3. Lethbridge Rangers       22  11  6  5  39-27  28  Qualified
 4. Baulkham Hills           22  10  7  5  34-20  27  Qualified
 5. Yagoona                  22  11  4  7  34-35  26
 6. Marrickville Rockdale    22   8  9  5  28-24  25
 7. Gladesville Hornsby      22   7  6  9  23-25  20
 8. Guildford County         22   7  6  9  35-38  20
 9. Dee Why Swans            22   5  8  9  31-34  18
10. Lane Cove United         22   5  5 12  16-30  15
11. Port Hacking             22   5  3 14  28-40  13
12. West Ryde Rovers         22   3  4 15  18-50  10

Final Series
Gladesville Ravens          3-0 Baulkham Hills      
Bathurst 75                 3-1 Lethbridge Rangers  

Grand Final
Bathurst 75                 2-1 Gladesville Ravens 

Division Three

Final Table:

 1. North Bankstown          22  15  4  3  54-21  34  Qualified
 2. Campbelltown City        22  14  2  6  44-24  30  Qualified
 3. Ashcroft                 22  12  5  5  40-20  29  Qualified
 4. Artarmon                 22  12  5  5  46-30  29  Qualified
 5. Bonnyrigg Eagles         22   9  7  6  51-32  25
 6. Kingsford Hellenic       22  10  4  8  49-37  24
 7. Bondi Marine             22   9  4  9  31-36  22
 8. Hurstville Zagreb        22   7  4 11  36-55  18
 9. Wenty Waratah            22   6  5 11  32-41  17
10. Riverstone Schofields    22   6  4 12  30-46  16
11. Sydney University        22   7  0 15  29-52  14
12. Ryde District            22   2  2 18  18-66   6

Final Series
Campbelltown City           0-1 Artarmon  
North Bankstown             0-1 Ashcroft 

Grand Final
Artarmon                    3-3 Ashcroft                    [aet]
Grand Final Replay
Artarmon                    3-1 Ashcroft  

Northern New South Wales - Division One

Reported Final Table:

 1. Edgeworth Eagles         22  18  3  1  67-23  39  Final Series
 2. Weston Workers           22  16  3  3  50-18  35  Final Series
 3. Wallsend                 22  12  7  3  40-23  31  Final Series
 4. Highfields Azzurri       22  11  4  7  51-36  26  Final Series
 5. Cardiff                  22   7  6  9  40-53  20
 6. Adamstown Rosebud        22   7  5 10  34-37  19
 7. Lake Macquarie           22   6  7  9  27-33  19
 8. Belmont Swansea United   22   6  6 10  32-39  18
 9. Cessnock City            22   6  5 11  28-32  17
10. Austral United           22   6  5 11  23-39  17
11. West Wallsend            22   6  4 12  25-35  16
12. Toronto Awaba            22   2  3 17  20-64   7
NB: total goal difference +5.

Final Series
Wallsend                    0-1 Highfields Azzurri  
Edgeworth Eagles            2-3 Weston Workers      
Edgeworth Eagles            0-1 Highfields Azzurri 

Grand Final
Weston Workers              2-3 Highfields Azzurri  

Northern New South Wales - Division Two

Final Table:

 1. Hamilton Red Star        22  18  3  1  50-19  39  Final Series
 2. West Lakes United        22  12  4  6  40-36  28  Final Series
 3. Mayfield United          22  11  5  6  43-24  27  Final Series
 4. Kurri Kurri              22  11  5  6  41-31  27  Final Series
 5. Maitland Magpies         22  11  3  8  42-28  25
 6. New Lambton South        22   9  5  8  33-28  23
 7. Dovalson RSL             22   8  5  9  43-34  21
 8. Lambton Jaffas           22   7  6  9  41-45  20
 9. Central Coast United     22   7  5 10  35-43  19
10. Belmont                  22   5  8  9  25-26  18
11. Jesmond                  22   6  1 15  26-43  13
12. Gosford Rangers          22   2  0 20  25-87   4

Final Series
Mayfield United             0-3 Kurri Kurri       
Hamilton Red Star           0-2 Westl Lakes United  
Kurri Kurri                 1-4 Hamilton Red Star 

Grand Final
Hamilton Red Star           3-4 West Lakes United

Northern New South Wales - Division Three

Final Table:

 1. Stewarts & Lloyd         22  15  6  1  50-17  36  Final Series
 2. Dudley Redhead United    22  15  3  4  67-29  33  Final Series
 3. Kotara South             22  14  3  5  41-23  31  Final Series
 4. Beresfield United        22  13  4  5  55-19  30  Final Series
 5. Raymond Terrace          22  12  5  5  50-37  29
 6. Cooks Hill United        22  12  2  8  41-30  26
 7. Stockton                 22   5  6 11  24-44  16
 8. Swansea Workers          22   4  8 10  24-45  16
 9. Newcastle Olympic        22   4  6 12  28-41  14
10. Charlestown United       22   5  4 13  26-40  14
11. Kahibah                  22   6  2 14  31-55  14
12. South Cardiff            22   1  3 18  20-77   5

Final Series
Kotara South                2-1 Beresfield United
Dudley Redhead United       0-1 Stewarts & Lloyd  
Dudley Redhead United       2-0 Kotara South      

Grand Final
Stewarts & Lloyd            3-2 Dudley Redhead United

Northern New South Wales - Division Four

Final Table:

 1. Garden Suburb            20  11  4  5  52-34  26  Final Series
 2. Technical College        20   9  8  3  38-27  26  Final Series
 3. Wallsend United          20  11  3  6  56-38  25  Final Series
 4. Merewether Advance       20   9  6  5  46-35  24  Final Series
 5. Nelson Bay               20   9  5  6  34-26  23
 6. Charlestown Hotspurs     20   9  4  7  51-37  22
 7. Kearsley                 20   6 10  4  38-30  22
 8. University               20   8  4  8  43-38  20
 9. Cardiff Workers          20   6  3 11  29-49  15
10. Cardiff Railway          20   4  4 12  35-55  12
11. Lambton Rangers          20   1  3 16  20-73   5

Final Series
Wallsend United             3-0 Merewether Advance 
Garden Suburb               3-0 Technical College  
Technical College           0-1 Wallsend United    

Grand Final
Garden Suburb               1-2 Wallsend United 

Queensland 1979

NB: see also Queensland 1979

State League

Final Table:

 1. Grange Thistle           18  15  1  2  56-14  31  Final Series
 2. Mount Gravatt            18  12  3  3  34-20  27  Final Series
 3. Ipswich United           18  11  3  4  33-15  25  Final Series
 4. Southside Eagles         18  10  4  4  37-22  24  Final Series
 5. Townsville United        18   9  4  5  43-23  22
 6. St.George Souths         18   6  2 10  29-33  14
 7. Gold Coast               18   4  5  9  18-37  13
 8. Mareeba United           18   4  4 10  18-37  12
 9. Frenchville United       18   4  2 12  16-41  10
10. Bundaberg                18   0  2 16  15-57   2

Final Series
Ipswich United              0-1 Southside Eagles
Grange Thistle              2-1 Mount Gravatt    
Mount Gravatt               2-0 Southside Eagles 

Grand Final
Grange Thistle              0-0 Mount Gravatt  
Grand Final Replay
Grange Thistle              2-1 Mount Gravatt 

Brisbane Division One

Final Table:

 1. Wynnum                   22  11  8  3  52-24  30  Final Series
 2. Merton East              22  11  6  5  35-21  28  Final Series
 3. Mitchelton               22  11  4  7  40-28  26  Final Series
 4. North Brisbane           22  10  4  8  46-36  24  Final Series
 5. Annerley                 22   9  6  7  39-30  24
 6. Trident                  22   8  8  6  46-40  24
 7. Sunnyside United         22   9  6  7  35-34  24
 8. Souths United            22  10  3  9  32-31  23
 9. Acacia Ridge             22   9  4  9  34-36  22
10. Taringa Rovers           22   7  7  8  33-34  21
11. Redcliffe                22   3  3 16  31-63   9
12. Redlands United          22   3  3 16  22-68   9

Final Series

NB: only the result of the Grand Final is available.

Grand Final
Mitchelton                 2-0 Merton East  

Brisbane Division Two

Final Table:

 1. Olympic                  22  15  4  3  57-25  34
 2. Darra United             22  14  5  3  37-24  33
 3. Valley                   22  12  2  8  52-38  26
 4. Newmarket                22   9  7  6  39-33  25
 5. Salisbury                22   8  6  8  38-33  22
 6. Nerang                   22   6  9  7  40-33  21
 7. St.Albans                22   7  5 10  33-41  19
 8. Pine Rivers United       22   7  4 11  34-39  18
 9. The Gap                  22   6  6 10  24-31  18
10. Rovers                   22   5  8  9  24-33  18
11. Oxley United             22   5  8  9  22-39  18
12. Westside                 22   3  6 13  32-63  12

South Australia 1979

Division One

Final Table:

 1. Beograd Woodville        18   9  6  3  32-18  24  Champions
 2. Cumberland United        18   9  5  4  28-23  23
 3. ED Azzurri               18   9  3  6  36-23  21
 4. Polonia Adelaide         18   8  4  6  19-22  20
 5. Enfield Victoria         18   7  5  6  25-20  19
 6. Para Hills Knights       18   5  6  7  27-23  16
 7. Campbelltown City        18   4  7  7  16-25  15
 8. Elizabeth City           18   3  9  6  13-27  15
 9. Adelaide Croatia         18   4  6  8  18-22  14
10. USC Lion                 18   4  5  9  18-29  13

NB: Campbelltown Budapest were renamed Campbelltown City.

Division Two

Final Table:

 1. Port Adelaide            18  15  1  2  46-15  31
 2. Noarlunga United         18  12  4  2  51-25  28
 3. West Torrens Birkalla    18  12  3  3  39-12  27
 4. Adelaide City            18   8  3  7  26-22  19
 5. Salisbury United         18   6  5  7  20-20  17
 6. West Fields Apac         18   6  4  8  24-27  16
 7. Windsor Athletic         18   4  4 10  16-34  12
 8. Modbury                  18   4  4 10  26-50  12
 9. Don Largs United         18   2  7  9  16-38  11
10. Orange Sturt United      18   1  5 12  10-31   7

NB: West Torrens and Birkalla Rovers merged into West Torrens Birkalla-

Metro League

Final Table:

 1. West Adelaide B          14  10  3  1  44- 7  23
 2. Brighton City            14   8  3  3  32-15  19
 3. Flinders University      14   6  4  4  31-25  16
 4. Noarlunga City           14   7  2  5  28-24  16
 5. Adelaide University      14   6  2  6  29-24  14
 6. South Adelaide           14   5  3  6  26-31  13
 7. SAIT                     14   3  4  7  24-37  10
 8. Torrens College          14   0  1 13  17-68   1

Amateur Division One

Final Table:

 1. Salisbury Inter          18  12  4  2  41-15  28
 2. MU Findon                18  10  6  2  31-19  26
 3. Parafield Gardens        18  11  3  4  46-26  25
 4. Salisbury Florina        18   6  6  6  20-23  18
 5. Western United           18   8  2  8  26-27  18
 6. Elizabeth Vale           18   5  7  6  29-28  17
 7. Tea Tree Gully           18   5  4  9  23-24  14
 8. Madison Park             18   5  4  9  27-30  14
 9. Elizabeth Downs          18   5  2 11  16-29  12
10. Adelaide Omonia          18   2  4 12  21-59   8

Tasmania 1979

State League

Final Table:

 1. Rapid Wrest Point        18  13  2  3  41-19  28  Champions
 2. Caledonians              18  11  2  5  43-31  24
 3. Glenorchy Croatia        18  10  4  4  35-28  24
 4. White Eagles             18   8  4  6  45-35  20
 5. Launceston Juventus      18   8  3  7  25-28  19
 6. George Town United       18   6  3  9  31-39  15
 7. Ulverstone               18   7  1 10  24-34  15
 8. Devonport City           18   4  6  8  26-29  14
 9. Hobart Olympia           18   6  2 10  25-31  14
10. Launceston United        18   2  3 13  22-43   7

North Division One

Table:

 1. Burnie United            13  11  2  0  57-10  24
 2. St.Leonards Rovers       12   6  4  2  31-18  16
 3. Comalco                  11   6  2  3  28-21  14
 4. Ravenswood Olympic       12   6  1  5  27-25  13
 5. Prospect                 12   5  2  5  18-14  12
 6. Launceston Croatia       13   4  3  6  25-28  11
 7. Launceston Matric        13   1  3  9  20-55   5
 8. Launceston United B      12   0  3  9  11-46   3

NB: Comalco and Prospect withdrew after the season.

South Rothmans League Division One

Final Table:

 1. Hobart Juventus          14  14  0  0  67-17  28
 2. Metro Claremont          14   9  3  2  36-15  21
 3. South Hobart             14   5  2  7  22-28  12
 4. Taroona St.Mirren        14   5  2  7  33-44  12
 5. Dnipro                   14   5  1  8  18-31  11
 6. Kingborough              14   4  2  8  21-38  10
 7. University               14   4  1  9  19-24   9
 8. Eastern Suburbs          14   3  3  8  17-36   9

NB: Kingborough withdrew after the season.

South Rothmans League Division Two

Final Table:

 1. Phoenix Rovers           14  11  1  2  42-12  23
 2. Caledonians B            14  10  2  2  40-24  22
 3. Croatia Glenorchy B      14   9  2  3  84-34  20
 4. White Eagles B           14  10  0  4  67-22  20
 5. University B             14   5  1  8  37-37  11
 6. Hobart Olympia B         14   3  1 10  27-50   7
 7. South Hobart B           14   2  3  9  21-72   7
 8. Kingborough B            14   0  2 12  13-80   2

North West League

Reported Table:

 1. Roseberry                20  13  3  4  74-33  29
 2. Mersey                   18  11  3  4  52-27  25  [*]
 3. Leven                    18   9  2  7  42-33  20
 4. Wynyard                  18   7  2  9  44-55  16
 5. Montello                 18   4  4 10  29-54  12
 6. Vallet Road              18   2  5 11  25-56   9
NB: one more win than loss; odd number of draws and points; total goal difference -2.

NB: Mersey withdrew after the season.

Victoria 1979

NB: see also Victoria 1979

State League

Final Table:

 1. Essendon Croatia         22  12  6  4  43-18  30  Champions
 2. Frankston City           22  12  6  4  43-27  30
 3. Preston Makedonia        22  12  5  5  40-19  29
 4. Croydon City             22  10  6  6  32-27  26
 5. Juventus                 22  10  4  8  38-36  24
 6. Altona City              22   7  7  8  27-28  21
 7. George Cross             22   7  7  8  29-41  21
 8. Hakoah-St.Kilda          22   6  8  8  23-26  20
 9. Sunshine City            22   6  7  9  25-35  19
10. Green Gully              22   5  6 11  20-34  16
11. Prahran Slavia           22   5  4 13  18-29  14
12. Albion Leyland           22   4  6 12  23-41  14

Metropolitan League Division One

Final Table:

 1. Western Suburbs          22  14  5  3  36-17  33
 2. Maribyrnong Polonia      22  11  7  4  39-19  29
 3. Collingwood City         22  10  8  4  42-25  28
 4. Ringwood City            22  12  4  6  42-27  28
 5. Doveton                  22   7  8  7  28-25  22
 6. Springvale City          22   7  7  8  23-26  21
 7. Box Hill                 22   8  5  9  27-32  21
 8. Dandenong City           22   8  3 11  27-32  19
 9. Keilor City              22   8  3 11  29-38  19
10. Moreland                 22   6  6 10  19-38  18
11. Melbourne                22   5  7 10  26-29  17
12. Ardeer                   22   1  7 14  15-45   9

Metropolitan League Division Two

Final Table:

 1. Keilor Austria           22  13  4  5  45-27  30
 2. Richmond                 22  13  3  6  51-24  29
 3. Port Melbourne           22   9 10  3  37-29  28
 4. Doncaster Rovers         22  10  7  5  45-32  27
 5. Knox City                22   7 11  4  32-25  25
 6. South Melbourne B        22   9  7  6  36-34  25
 7. Waverley City            22  10  4  8  36-39  24
 8. Fitzroy United B         22   9  2 11  30-34  20
 9. Footscray B              22   5  8  9  31-35  18
10. Bell Park                22   8  1 13  26-36  17
11. Ferntree Gully           22   3  6 13  23-39  12
12. St.Albans Saints         22   2  5 15  18-56   9

Metropolitan League Division Three

Final Table:

 1. Park Rangers             22  17  3  2  63-22  37
 2. Morwell Falcons          22  15  3  4  51-20  33
 3. Fawkner Blues            22  12  4  6  46-27  28
 4. Coburg United            22   9  6  7  42-39  24
 5. Broadmeadows City        22   9  5  8  35-37  23
 6. Yallourn                 22   8  6  8  40-39  22
 7. Eltham                   22   9  4  9  40-47  22
 8. Chelsea                  22   7  6  9  35-43  20
 9. Prahran City             22   7  2 13  27-36  16
10. Heidelberg               22   4  7 11  25-40  15
11. Brighton                 22   4  7 11  22-44  15
12. Mooroolbark              22   3  3 16  26-58   9

Western Australia 1979

State League

Final Table:

 1. Spearwood Dalmatinac     18  12  4  2  53-23  28  Champions
 2. Kingsway Olympic         18  11  4  3  34-18  26
 3. Perth Azzurri            18  10  4  4  39-23  24
 4. Inglewood Kiev           18  10  4  4  40-27  24
 5. East Fremantle Tricolore 18   9  2  7  27-21  20
 6. Gosnells City            18   5  5  8  20-25  15
 7. Stirling Cracovia        18   6  2 10  28-50  14
 8. Floreat Athena           18   3  7  8  26-36  13
 9. Forrestfield United      18   3  3 12  24-43   9
10. Morley-Windmills         18   1  5 12  12-37   7

NB: Ascot and Kalamunda United merged into Forrestfield United.

Division Two

Final Table:

 1. West Perth Macedonia     22  18  3  1  79-26  39
 2. North Perth Croatia      22  18  1  3  54-23  37
 3. Kwinana United           22  14  4  4  55-23  32
 4. Osborne Park Galeb       22  10  4  8  28-27  24
 5. Rockingham United        22  10  4  8  43-43  24
 6. Melville Alemannia       22  10  3  9  41-35  23
 7. Canning Corinthian       22   8  2 12  36-39  18
 8. Kelmscott                22   7  4 11  29-38  18
 9. Cockburn United          22   7  2 13  33-45  16
10. Bayswater United         22   7  2 13  35-55  16
11. Lathlain Meazza          22   4  5 13  27-56  13
12. Perth City               22   1  2 19  19-69   4

NB: Menorca Macedonia were renamed West Perth Macedonia.

Division Three

Final Table:

 1. Bassendean Caledonian    22  15  3  4  59-29  33
 2. East Perth Vardar        22  13  6  3  50-32  32
 3. Sorrento                 22  13  5  4  42-17  31
 4. Swan Athletic            22  11  6  5  42-23  28
 5. Tuart Hill/Northlands    22   8  9  5  28-26  25
 6. Graylands                22  10  3  9  44-31  23
 7. Queens Park              22   6 11  5  32-24  23
 8. Subiaco City             22   9  4  9  43-30  22
 9. University W.Australia   22   6  4 12  27-35  16
10. Bedford United           22   4  6 12  31-48  14
11. Belmont Cloverdale       22   5  4 13  20-38  14
12. Swan Valley              22   1  1 20  15-100  3

NB: Tuart Hill and Northlands merged into Tuart Hill/Northlands.

Division Four

Final Table:

 1. Wanneroo                 22  16  5  1  61-17  37
 2. Balga                    22  16  3  3  49-21  35
 3. Bunbury City             22  10  6  6  51-38  26
 4. Dianella JUST            22   9  8  5  53-40  26
 5. Ashfield Dynamo          22   9  6  7  44-40  24
 6. Mount Lawley Serbia      22  10  1 11  41-49  21
 7. Kensington Viola         22   9  2 11  31-41  20
 8. Kalamunda                22   8  1 13  46-50  17
 9. Balcatta Etna            22   5  6 11  36-42  16
10. St.Marks CBC             22   5  6 11  24-49  16
11. Whitford City            22   5  4 13  30-51  14
12. Rosemount Juventus       22   5  2 15  37-65  12


1978.

1980.

list of champions.

list of cup winners.

list of final tables.

list of regional champions.

list of regional cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Adri van Veen for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Adri van Veen
Last updated: 6 Jan 2022

(C) Copyright Adri van Veen and RSSSF 2021/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.