Benin 2013/14


Ligue 1 du Bénin
Coupe de l'Indépendance et de la Fédération
Ligue 2 du Bénin

Ligue 1 du Bénin

Final Table:

 1.Buffles du Borgou     24  11  7  6  14-12  40  Champions
 2.Panthčres de Djougou  24  10  9  5  21-11  39
 3.Ayéma FC              24  10  7  7  16-13  37
 4.ASPAC                 24  10  6  8  21-18  36
 5.Avrankou Omnisport    24   7 14  3  17-12  35
 6.Dragons FC            24   8  9  7  26-19  33
 7.AS Police             24   8  9  7  20-16  33
 8.Energie FC            24   8  9  7  20-17  33  [*]
 9.USS Kraké             24   7 11  6  19-18  32
10.Tonnerre FC           24   8  8  8  15-17  32
11.Mogas 90 FC           24   9  5 10  15-18  32
12.AS Oussou Saka        24   4  7 13   9-18  19
------------------------------------------------
13.JA Plateau (Pobč)     13   1  6  6   4-17   9  Demoted to Regional League
14.Adjobi de Sakété      13   2  1 10   5-16   7  Demoted to Regional League

NB: technically, all 12 remaining clubs obtained two forfeit (3-0) wins against
    JA Plateau and Adjobi during the second half of the season and thus finished
    with 6 more "free" points (the goal records indicated by the FBF cannot
    possibly be right)

[*] Energie aka SBEE (Société béninoise d'énergie électrique)

Round 1
[Dec 29]
ASPAC                2-1 USS Kraké            
[Jan 4]
Energie FC           3-0 Adjobi de Sakété     
[Jan 5]
Avrankou Omnisport   0-0 AS Oussou Saka       
JA Plateau (Pobč)    0-0 Panthčres de Djougou 
Tonnerre FC          1-2 Dragons FC           
Ayéma FC             awd AS Police            [awarded 0-0 win to Ayéma; 
Buffles du Borgou    0-1 Mogas 90 FC           originally 2-2]

Round 2
[Jan 11]
Energie FC           1-0 AS Oussou Saka       
[Jan 12]
Avrankou Omnisport   1-0 Ayéma FC             
JA Plateau (Pobč)    1-0 Adjobi de Sakété     
USS Kraké            3-1 AS Police            
Tonnerre FC          2-0 ASPAC                
Mogas 90 FC          2-1 Dragons FC           
Panthčres de Djougou 0-1 Buffles du Borgou    

Round 3
[Jan 18]
AS Police            1-0 Energie FC           
AS Oussou Saka       1-1 Tonnerre FC          
[Jan 19]
Adjobi de Sakété     1-0 Mogas 90 FC          
Dragons FC           2-1 Panthčres de Djougou 
ASPAC                3-0 JA Plateau (Pobč)    
USS Kraké            1-2 Ayéma FC             
Buffles du Borgou    0-0 Avrankou Omnisport   

Round 4
[Jan 25]
Energie FC           0-0 Ayéma FC             
[Jan 26]
JA Plateau (Pobč)    0-0 AS Oussou Saka       
Dragons FC           0-0 Buffles du Borgou    
USS Kraké            1-1 Avrankou Omnisport   
Tonnerre FC          0-0 AS Police            
Mogas 90 FC          0-0 ASPAC                
Panthčres de Djougou 1-0 Adjobi de Sakété     

Round 5
[Feb 1]
AS Police            0-0 Avrankou Omnisport   
AS Oussou Saka       0-1 USS Kraké            
[Feb 2]
Adjobi de Sakété     0-1 Tonnerre FC          
Dragons FC           4-0 JA Plateau (Pobč)    
ASPAC                1-0 Energie FC           
Panthčres de Djougou 4-0 Mogas 90 FC          
Buffles du Borgou    1-2 Ayéma FC             

Round 6
[Feb 8]
ASPAC                3-2 Panthčres de Djougou 
[Feb 9]
Adjobi de Sakété     2-2 Dragons FC           
Avrankou Omnisport   2-2 Energie FC           
AS Police            4-0 JA Plateau (Pobč)    
AS Oussou Saka       1-0 Mogas 90 FC          
Ayéma FC             1-2 Tonnerre FC          
Buffles du Borgou    0-1 USS Kraké            

Round 7
[Feb 15]
AS Oussou Saka       0-1 Ayéma FC             
Mogas 90 FC          2-1 JA Plateau (Pobč)    
[Feb 16]
Adjobi de Sakété     0-1 USS Kraké            
Dragons FC           1-0 Energie FC           
ASPAC                2-1 Avrankou Omnisport   
Panthčres de Djougou 1-0 Tonnerre FC          
Buffles du Borgou    1-1 AS Police            

Round 8
[Feb 22]
AS Police            0-2 AS Oussou Saka       
Ayéma FC             1-0 ASPAC                
[Feb 23]
Energie FC           1-0 Panthčres de Djougou 
Avrankou Omnisport   2-0 Adjobi de Sakété     
JA Plateau (Pobč)    0-1 Buffles du Borgou    
USS Kraké            0-0 Dragons FC           
Tonnerre FC          1-0 Mogas 90 FC          

Round 9 [Feb 26]
Adjobi de Sakété     0-1 Ayéma FC             
JA Plateau (Pobč)    0-1 Tonnerre FC          
Dragons FC           0-0 Avrankou Omnisport   
ASPAC                0-1 AS Police            
Mogas 90 FC          3-0 Energie FC           
Panthčres de Djougou 2-0 USS Kraké            
Buffles du Borgou    3-2 AS Oussou Saka       

Round 10
[Mar 1]
AS Police            1-0 Adjobi de Sakété     
AS Oussou Saka       0-1 ASPAC                
USS Kraké            1-0 Mogas 90 FC          
[Mar 2]
Energie FC           1-1 JA Plateau (Pobč)    
Avrankou Omnisport   0-0 Panthčres de Djougou 
Tonnerre FC          0-0 Buffles du Borgou    
Ayéma FC             0-0 Dragons FC           

Round 11
[Mar 8]
Adjobi de Sakété     1-0 AS Oussou Saka       
[Mar 9]
JA Plateau (Pobč)    1-1 USS Kraké            
Dragons FC           0-3 AS Police            
Tonnerre FC          1-0 Energie FC           
Mogas 90 FC          0-1 Avrankou Omnisport   
Panthčres de Djougou 2-1 Ayéma FC             
Buffles du Borgou    0-0 ASPAC                

Round 12
[Mar 15]
AS Oussou Saka       0-0 Dragons FC           
ASPAC                2-1 Adjobi de Sakété     
AS Police            1-2 Panthčres de Djougou 
[Mar 16]
Avrankou Omnisport   0-0 JA Plateau (Pobč)    
USS Kraké            0-0 Tonnerre FC          
Ayéma FC             0-1 Mogas 90 FC          
Energie FC           3-0 Buffles du Borgou    

Round 13
[Mar 22]
Dragons FC           1-2 ASPAC                
Mogas 90 FC          0-1 AS Police            
Buffles du Borgou    1-0 Adjobi de Sakété     
[Mar 23]
Energie FC           1-1 USS Kraké            
Tonnerre FC          0-0 Avrankou Omnisport   
Panthčres de Djougou 0-0 AS Oussou Saka       
JA Plateau (Pobč)    0-0 Ayéma FC             

Halfway Table:

 1.ASPAC                 13   8  2  3  16-10  26
 2.Tonnerre FC           13   6  5  2  10- 5  23
 3.Panthčres de Djougou  13   6  3  4  15- 9  21
 4.AS Police             13   6  3  4  14- 8  21
 5.Ayéma FC              13   6  3  4   9- 8  21
 6.USS Kraké             13   5  5  3  12-10  20
 7.Avrankou Omnisport    13   3  9  1   8- 5  18
 8.Dragons FC            13   4  6  3  13-11  18
 9.Buffles du Borgou     13   4  5  4   8-10  17
10.Energie FC            13   4  4  5  12-11  16  [*]
11.Mogas 90 FC           13   5  1  7   9-12  16
12.AS Oussou Saka        13   2  5  6   6- 9  11
------------------------------------------------
13.JA Plateau (Pobč)     13   1  6  6   4-17   9
14.Adjobi de Sakété      13   2  1 10   5-16   7

[*] Energie aka SBEE (Société béninoise d'énergie électrique)

Round 14
[Apr 5]
AS Oussou Saka       awd Avrankou Omnisport   [awarded 0-0 win to Avrankou; ASOS dns]
USS Kraké            1-1 ASPAC                
AS Police            2-0 Ayéma FC             
[Apr 6]
Adjobi de Sakété     n/p Energie FC           [Adjobi dns]
Panthčres de Djougou n/p JA Plateau (Pobč)    [JA Plateau dns]
Dragons FC           awd Tonnerre FC          [awarded 0-0 win to Tonnerre; Dragons dns]
Mogas 90 FC          0-1 Buffles du Borgou    

NB: Adjobi and JA Plateau were excluded from the league following their
    no shows in round 14; ASOS and Dragons had their matches awarded 0-0
    losses against them but were allowed to continue playing in the league

Round 15
[Apr 9]
Adjobi de Sakété     n/p JA Plateau (Pobč)    
AS Police            0-1 USS Kraké            
ASPAC                1-0 Tonnerre FC          
Dragons FC           0-0 Mogas 90 FC          
Buffles du Borgou    0-0 Panthčres de Djougou 
[Apr 10]
AS Oussou Saka       0-1 Energie FC           
Ayéma FC             2-0 Avrankou Omnisport   

Round 16 [Apr 13]
Panthčres de Djougou 1-0 Dragons FC           
Avrankou Omnisport   1-0 Buffles du Borgou    
Ayéma FC             1-1 USS Kraké            
Tonnerre FC          0-1 AS Oussou Saka       
Energie FC           1-1 AS Police            
Mogas 90 FC          bye ASPAC                

Round 17
[Apr 19]
Ayéma FC             0-0 Energie FC           
ASPAC                0-1 Mogas 90 FC          
[Apr 20]
AS Police            1-1 Tonnerre FC          
Avrankou Omnisport   1-1 USS Kraké            
Buffles du Borgou    1-0 Dragons FC           
Panthčres de Djougou bye AS Oussou Saka       

Round 18
[Apr 23]
Avrankou Omnisport   0-0 AS Police            
USS Kraké            1-1 AS Oussou Saka       
Energie FC           0-2 ASPAC                
Mogas 90 FC          1-0 Panthčres de Djougou 
Ayéma FC             1-0 Buffles du Borgou    [annulled]
[Jun 4]
Ayéma FC             awd Buffles du Borgou    [replay; awarded 0-0 win to Buffles;
Dragons FC           bye Tonnerre FC           originally 1-0, Ayéma fielded
                                               suspended player]
Round 19
[Apr 26]
Mogas 90 FC          1-0 AS Oussou Saka       
USS Kraké            0-1 Buffles du Borgou    
[Apr 27]
Energie FC           1-0 Avrankou Omnisport   
Panthčres de Djougou 2-0 ASPAC                
Tonnerre FC          1-0 Ayéma FC             
Dragons FC           bye AS Police            

Round 20
[Apr 30]
Avrankou Omnisport   0-0 ASPAC                [abandoned; result initially allowed
Energie FC           1-1 Dragons FC            to stand but later annulled]
AS Police            1-0 Buffles du Borgou    [also reported 1-1]
Tonnerre FC          0-0 Panthčres de Djougou 
Ayéma FC             1-0 AS Oussou Saka       
[Jun 4]
Avrankou Omnisport   1-0 ASPAC                [replay]
USS Kraké            bye Mogas 90 FC          

Round 21
[May 3]
AS Oussou Saka       0-0 AS Police            
Mogas 90 FC          1-1 Tonnerre FC          
ASPAC                0-0 Ayéma FC             
[May 4]
Panthčres de Djougou 0-0 Energie FC           
Dragons FC           2-1 USS Kraké            
Avrankou Omnisport   bye Buffles du Borgou    

Round 22
[May 10]
AS Police            0-0 ASPAC                
USS Kraké            0-0 Panthčres de Djougou 
[May 11]
Avrankou Omnisport   2-2 Dragons FC           
AS Oussou Saka       0-1 Buffles du Borgou    [also reported 0-0]
Energie FC           2-0 Mogas 90 FC          
Ayéma FC             bye Tonnerre FC          

Round 23 [May 14]
Panthčres de Djougou 0-0 Avrankou Omnisport   
Mogas 90 FC          1-0 USS Kraké            
Buffles du Borgou    1-0 Tonnerre FC          
ASPAC                0-1 AS Oussou Saka       [also reported 0-0]
Dragons FC           0-1 Ayéma FC             
Energie FC           bye AS Police            

Round 24
[May 17]
AS Police            0-3 Dragons FC           
ASPAC                0-0 Buffles du Borgou    
[May 18]
Energie FC           2-1 Tonnerre FC          
Avrankou Omnisport   0-0 Mogas 90 FC          
Ayéma FC             1-1 Panthčres de Djougou 
USS Kraké            bye AS Oussou Saka       

Round 25 [May 22]
Panthčres de Djougou 1-0 AS Police            
Buffles du Borgou    1-0 Energie FC           
Tonnerre FC          0-1 USS Kraké            
Dragons FC           3-0 AS Oussou Saka       
Mogas 90 FC          0-1 Ayéma FC             
Avrankou Omnisport   bye ASPAC                

Round 26 [May 28]
AS Police            1-1 Mogas 90 FC          
USS Kraké            0-0 Energie FC           
ASPAC                1-2 Dragons FC           
Avrankou Omnisport   4-1 Tonnerre FC          
AS Oussou Saka       0-1 Panthčres de Djougou 
Buffles du Borgou    bye Ayéma FC             

Final Table:

 1.Buffles du Borgou     24  11  7  6  14-12  40  Champions
 2.Panthčres de Djougou  24  10  9  5  21-11  39
 3.Ayéma FC              24  10  7  7  16-13  37
 4.ASPAC                 24  10  6  8  21-18  36
 5.Avrankou Omnisport    24   7 14  3  17-12  35
 6.Dragons FC            24   8  9  7  26-19  33
 7.AS Police             24   8  9  7  20-16  33
 8.Energie FC            24   8  9  7  20-17  33  [*]
 9.USS Kraké             24   7 11  6  19-18  32
10.Tonnerre FC           24   8  8  8  15-17  32
11.Mogas 90 FC           24   9  5 10  15-18  32
12.AS Oussou Saka        24   4  7 13   9-18  19
------------------------------------------------
13.JA Plateau (Pobč)     13   1  6  6   4-17   9  Demoted to Regional League
14.Adjobi de Sakété      13   2  1 10   5-16   7  Demoted to Regional League

NB: technically, all 12 remaining clubs obtained two forfeit (3-0) wins against
    JA Plateau and Adjobi during the second half of the season and thus finished
    with 6 more "free" points (the goal records indicated by the FBF cannot
    possibly be right)

[*] Energie aka SBEE (Société béninoise d'énergie électrique)


Coupe de l'Indépendance et de la Fédération

NB: this season FBF reunified both cups.

Round 1
[Jun 21]
ASPAC		     0-0 AS Oussou Saka			[1-3 pen]
Energie FC	     1-1 USS Kraké			[4-3 pen]
[Jun 22]
JS Agonlin     	     0-2 Entente FC
Ayéma FC	     3-0 Jeunesse Sportive de Ouidah
Panthčres de Djougou 3-1 JS Pobč
Béké Bembereke	     0-0 Dragons FC			[4-3 pen]
AS Cotonou	     1-0 AS Tado
AS Police	     1-0 AS Tonnerre FC
Avrankou Omnisport   3-1 Mogas 90 FC
Espoir de Savalou    1-0 Royale Abomey
Buffles du Borgou    bye

Round 2
[Jun 28]
Ayéma FC	     3-0 Entente FC
[Jun 29]
Energie FC	     1-0 Buffles du Borgou
AS Oussou Saka	     1-0 Espoir de Savalou
Panthčres de Djougou 0-0 AS Police			[1-3 pen]
Béké Bembereke	     0-1 Avrankou Omnisport
AS Cotonou	     bye

Round 3 [Jul 6]
Energie FC	     0-0 AS Cotonou			[2-4 pen]
AS Police            0-1 Avrankou Omnisport
Ayéma FC	     awd AS Oussou Saka			[3-0 awarded; AS Oussou Saka dns]

NB: Energie FC qualified as lucky loser.
    AS Police qualified because Avrankou Omnisport withdrew.

Semifinals [Jul 23]
AS Police	     0-0 AS Cotonou			[3-2 pen]
Ayéma FC	     1-0 Energie FC

Final [Aug 1, Stade de l'Amitié de Kouhounou]
AS Police	     2-2 Ayéma FC			[4-3 pen]



Ligue 2 du Bénin

NB: Requins de l'Atlantique witdrew and replaced by AS Tado.

Round 1
[Jan 17]
Entente		1-2 Royal
[Jan 18]
Béké		 -  JSP
Espoir		n/p Requins	[Requins dns]
Onze Créateurs	2-0 UNB
[Jan 19]
Akanké		1-1 Hoppers
AS Cotonou	1-1 JSO
[tba]
Espoir		 -  AS Tado

Table:

 1.Onze Créateurs	    	    1  1  0  0  2- 0  3
 2.Royal FC d'Abomey		    1  1  0  0  2- 1  3
-------------------------------------------------------
 3.Akanké FC		    	    1  0  1  0  1- 1  1 [R]
 4.AS Cotonou	            	    1  0  1  0  1- 1  1
 5.Jeunesse Sportive de Ouidah      1  0  1  0  1- 1  1
 6.Hoppers			    1  0  1  0  1- 1  1
 7.Espoir de Savalou        	    0  0  0  0  0- 0  0
 8.AS Tado		  	    0  0  0  0  0- 0  0
 9.Jeunesse Sportive de Pobč   	    0  0  0  0  0- 0  0
10.Béké FC Bembereke		    0  0  0  0  0- 0  0
11.Entente FC		    	    1  0  0  1  1- 2  0
12.Université National du Bénin FC  1  0  0  1  0- 2  0

Round 2
[Jan 25]
Hoppers		 -  Onze Créateurs
JSO		 -  Akanké
JSP		 -  AS Cotonou
Requins		n/p Entente
[Jan 26]
Royal		 -  Béké
UNB		 -  Espoir
[tba]
AS Tado		 -  Entente

Round 3
[Jan 31]
Onze Créateurs	 -  JSO
[Feb 1]
Akanké		 -  JSP
Hoppers		 -  UNB
Entente		 -  Espoir
[Feb 2]
AS Cotonou	 -  Royal
Béké		n/p Requins
[tba]
Béké		 -  AS Tado

Round 5
Hoppers		bt  JSP

Round 6 [Feb 22-23]
JSP		 -  JSO
UNB		 -  Béké
Entente		 -  AS Cotonou
Espoir		 -  Akanké
AS Tado		 -  Onze Créateurs
Royal		 -  JSA

Round 11 [Mar 23]
JSA		1-0 AS Cotonou
AS Tado		1-0 UNB
Espoir		1-1 Royal
JSP		0-0 Entente
Akanké		0-0 Onze Créateurs

Round 12
[Apr 5]
UNB		lt  Onze Créateurs
[Apr 6]
Royal		lt  Entente
JSP		lt  Béké
JSA		bt  Akanké
JSO		drw AS Cotonou
AS Tado		drw Espoir

Table:

 1.Béké FC Bembereke		   12 10  1  1 20- 5 31
 2.Jeunesse Sportive d'Agonlin	   12  8  2  2 17- 7 26
-------------------------------------------------------
 3.AS Cotonou	            	   12  5  4  3 11- 6 19
 4.Onze Créateurs	    	   12  5  3  4  8- 7 18
 5.AS Tado		  	   12  4  6  2  6- 5 18
 6.Royal FC d'Abomey		   12  5  2  5 11-11 17
 7.Université National du Bénin FC 12  4  3  5 13-15 15
 8.Espoir de Savalou        	   12  3  5  4  8- 8 14
 9.Jeunesse Sportive de Pobč   	   12  1  7  4  3- 9 10
10.Entente FC		    	   12  3  1  8  4-15 10
-------------------------------------------------------
11.Jeunesse Sportive de Ouidah     12  1  5  6  7-14  8
12.Akanké FC		    	       WITHDREW         [R]

Round 13 [Apr 12-13]
Onze Créateurs	drw JSA
Akanké		 -  JSO
AS Cotonou	 -  JSP
Béké		 -  Royal
Espoir		 -  UNB
Entente		 -  AS Tado

Top final table:

 1.Béké FC Bembereke		   56 promoted
 2.Jeunesse Sportive d'Agonlin	   42 promoted
-------------------------------------
11.Jeunesse Sportive de Ouidah        relegated to 3rd level
  .Akanké FC		    	      relegated to 4th level


2012/13

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by José Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José Batalha
Last updated: 11 Sep 2014

(C) Copyright José Batalha and RSSSF 2014
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.