Bermuda 2007/08

Premier Division

Final Table:

 1.PHC Zebras             14 10  2  2  30-12  30  Champions
 2.North Village          14  7  6  1  35-18  29
 3.Devonshire Cougars     14  6  6  2  32-11  24
 4.Boulevard Blazers      14  4  4  6  20-21  16
 5.Dandy Town Hornets     14  4  3  7  18-23  15
 6.Devonshire Colts       14  4  3  7  22-31  15
------------------------------------------------
 7.Somerset Trojans       14  3  5  6  13-29  14  Relegated
 8.Ireland Rangers        14  2  3  9  16-41   9  Relegated

Round 1 [Oct 7]
PHC Zebras           1-1 Devonshire Colts
  [Cecoy Robinson 43; Clevon Hill 55]
Boulevard Blazers    0-3 Dandy Town Hornets 
  [Seion Darrell 22, 45, Shakir Smith 88]
Ireland Rangers      1-1 Somerset Trojans
  [Jonathan Bean 10; Jelani Scott 80pen]
Devonshire Cougars   1-2 North Village 
  [Kwame Steede 86; Ralph Bean Jr. 44pen, 90]

Round 2 [Oct 14]
North Village        4-1 Ireland Rangers
  [Keith Jennings (2), Sammy DeGraff (2); Sean Brangman]
Devonshire Cougars   1-2 PHC Zebras
  [Kwame Steede; Kentione Lewis, Chris Furbert]
Devonshire Colts     1-2 Boulevard Blazers
  [Aljame Zuill 25; Lamual Crofton, Angelo Simmons 87]
Dandy Town Hornets   0-0 Somerset Trojans

Round 3
[Oct 20]
Boulevard Blazers    2-2 Devonshire Cougars 
  [Shea Simmons, Angelo Simmons 74; Raymond Beach (pen),
   Kwame Steede]
[Oct 21]
Somerset Trojans     1-1 North Village  
  [Jelani Scott; Nakia Smith]
Ireland Rangers      0-2 PHC Zebras
  [Raynel Lightbourne (pen), Dennis Russell]
Dandy Town Hornets   2-2 Devonshire Colts 
  [Michael Parsons (2); Ryan Nesbitt, Quincey Aberdeen]

Round 4
[Oct 27]
Boulevard Blazers    5-1 Ireland Rangers
  [Wolde Place 26, Ian Coke, Chea Simmons 39, Angelo Simmons 45, 80;
   Regeno Gomes 5-1]
[Oct 28]
Somerset Trojans     1-4 Devonshire Colts
  [Jelani Scott; Ryan Nesbitt (2), Phil Anderson, Quincey Aberdeen]
PHC Zebras           1-1 North Village 
  [Dennis Russell 61; Ralph Bean Jr. 20pen]
[Oct 30]
Devonshire Cougars   4-1 Dandy Town Hornets  
  [Kwame Steede 37, 89, Raymond Beach 68, Tumairi Steede 90+;
   Heys Wolfe 70]

Round 5
[Nov 4]
North Village        1-1 Boulevard Blazers
  [Devaun DeGraff 46pen; Takeyhi Walker 23]
PHC Zebras           7-0 Somerset Trojans
  [Chris Furbert 7, 76, Dennis Russell 13, Jeff Franklin 41, 56,
   Raynel Lightbourne (pen) 5-0, Cecoy Robinson 90]
Dandy Town Hornets   5-1 Ireland Rangers
  [Lloyd Holder (2), Heys Wolfe (2), Chris Anderson; Jonathan Bean]
[Nov 6]
Devonshire Colts     0-3 Devonshire Cougars
  [Tumaini Steede, Kwame Steede (2)]

Round 6 [Dec 2]
Boulevard Blazers    0-4 PHC Zebras
  [Kevin Richards 24, Raynell Lightbourne 60, S.Worrell (og), 
   Chae Simmons (og)]
Somerset Trojans     0-0 Devonshire Cougars
Ireland Rangers      0-2 Devonshire Colts 
  [Aljame Zuill (2)] 
North Village        1-0 Dandy Town Hornets
  [Sammy Degraff 60pen]

Round 7 [Dec 9]
Dandy Town Hornets   2-0 PHC Zebras
  [Antwan Russell (2, 1pen)]
Devonshire Colts     2-1 North Village
  [Aljame Zuill 84, 90; Dwyia Blyden 25]
Somerset Trojans     1-0 Boulevard Blazers
  [Jelani Scott]
Devonshire Cougars   3-0 Ireland Rangers
  [Kwame Steede (3)]

Round 8 [Jan 13]
PHC Zebras           4-0 Dandy Town Hornets
  [Dennis Russell (4)]
North Village        3-2 Devonshire Colts 
  [Keishen Bean 1-0, Ralph Bean Jr. 2-2, Keith Jennings 3-2;
   Aljame Zuill 1-1, 1-2]
Boulevard Blazers    3-0 Somerset Trojans 
  [Aaron Williams 1, Lamual Crofton 26, Kris Frick 37og]
Ireland Rangers      1-5 Devonshire Cougars   
  [Andre Outerbridge 1-0; Ajani Gibbons (pen) 1-1,
   Raymond Beach 1-2, 1-3, 1-4, Lamont Brangman 1-5]

Round 9 
[Jan 25]
Devonshire Cougars   3-0 Somerset Trojans  
  [Lamont Brangman 18, Raymond Beach 46, 69]
[Jan 27]
PHC Zebras           1-0 Boulevard Blazers 
  [Omar Shakir (pen)]
Devonshire Colts     2-2 Ireland Rangers   
  [Aljame Zuill 38, 80pen; Lamuel Weeks 27, Jonathan Bean 77]
Dandy Town Hornets   0-1 North Village    
  [Keith Jennings (pen)]    

Round 10
[Feb 8]
Devonshire Cougars   7-0 Devonshire Colts
  [Kwame Steede 12, 20, 43, 65, 76, Raymond Beach 32pen, Darius Cox 77]
[Feb 9]
Somerset Trojans     1-2 PHC Zebras    
  [Adrian Burrows 11; Raynel Lightbourne 2, Dennis Russell 1-2]
[Feb 10]
Boulevard Blazers    2-2 North Village  
  [Raymond Burgess 57, Angelo Simmons 67; Sammy DeGraff 20,
   Jahmarly Samuels 22og]
Ireland Rangers      3-2 Dandy Town Hornets 
  [Yuseff Pitt 1-0, Andre Outerbridge 77, Nathan Darrell 86;
   Sheroy Fubler (og) 1-1, Michael Parsons 1-2]

Round 11 [Feb 24]
Devonshire Colts     1-2 PHC Zebras
  [Aljame Zuill ~40; Kevin Richards 1-1, Raynell Lightbourne 1-2]
Dandy Town Hornets   1-3 Boulevard Blazers
  [Antwan Russell 5; Melchisedec Gibbons 20, Angelo Simmons 33,
   Raymond Burgess 54]
Somerset Trojans     1-1 Ireland Rangers 
  [Jelani Scott (pen) 1-1; Andre Outerbridge 15]
North Village        2-2 Devonshire Cougars   
  [Keishan Bean 1-1, Nakia Smith 2-2; Lamont Brangman 0-1,
   Domico Coddington 1-2]

Round 12
[Feb 29]
Devonshire Cougars   0-0 Boulevard Blazers  
[Mar 2]
North Village        6-1 Somerset Trojans 
  [Ralph Bean Jr. (4), Sammy DeGraff. Robert Wilson; Steven Mendes]
PHC Zebras           2-1 Ireland Rangers
  [Dennis Russell, Kevin Richards; Yuseff Pitt]
Devonshire Colts     1-2 Dandy Town Hornets   
  [Aljame Zuill; Heyes Wolfe (2)]

Round 13 [Mar 16]
Ireland Rangers      1-0 Boulevard Blazers 
  [Sheroy Fubler]
Devonshire Colts     1-3 Somerset Trojans   
  [Ryan Purnell 23; Adrian Burrows 11, Jelani Butterfield 13,
   Dion Stovell 79]
North Village        3-1 PHC Zebras
  [Kieshen Bean (3); Blenn Bean]
Dandy Town Hornets   0-0 Devonshire Cougars   

Round 14 [Mar 23]
PHC Zebras           1-1 Devonshire Cougars   
  [Kyle Lightbourne 82; Domico Coddington 5]
Boulevard Blazers    2-3 Devonshire Colts 
Somerset Trojans     3-0 Dandy Town Hornets 
Ireland Rangers      3-7 North Village     

Final Table:

 1.PHC Zebras             14 10  2  2  30-12  30  Champions
 2.North Village          14  7  6  1  35-18  29
 3.Devonshire Cougars     14  6  6  2  32-11  24
 4.Boulevard Blazers      14  4  4  6  20-21  16
 5.Dandy Town Hornets     14  4  3  7  18-23  15
 6.Devonshire Colts       14  4  3  7  22-31  15
------------------------------------------------
 7.Somerset Trojans       14  3  5  6  13-29  14  Relegated
 8.Ireland Rangers        14  2  3  9  16-41   9  Relegated

Topscorers:

15 Kwame Steede (Devonshire Cougars)
11 Aljame Zuill (Devonshite Colts)


Professional League (ISL League) 2008

NB: apparently not 'standard' football; matches are played in
    quarters of 15 minutes and presumably not 11-a-side.

Round 1
[Jun 2]
Union              2-0 Royal
Kings              4-3 Arsenal
[Jun 3]
Apex               6-5 Knights
Storm              4-7 Titans
 
Round 2
[Jun 24]
Arsenal            3-7 Royal
Union              5-1 Kings
[Jun 25]
Apex               3-6 Storm
Knights            5-2 Titans  
 
Round 3
[Jul 1]
Arsenal            3-7 Union
Kings              4-3 Royal             [aet]
[Jul 3]
Knights            5-4 Storm
Apex               4-6 Titans

Round 4
[Jul 7]
Royal              6-2 Union
Kings              5-3 Arsenal  
[Jul 8]
Knights            5-6 Apex
Titans             5-6 Storm  
 
Round 5 [Jul 19]
Royal              7-5 Arsenal
Union              4-3 Kings
Storm              6-5 Apex
Titans             6-3 Knights                      

Round 6 [Jul 20]
Royal              4-7 Kings
Union              6-1 Arsenal
Titans             2-3 Apex
Storm              6-4 Knights
 
Final Tables:

Red Division
 1.Union                   6  5  -  1  26-14  15  Semifinals
 2.Kings                   6  4  -  2  24-22  12  Quarterfinals
 3.Royal                   6  3  -  3  27-23   9  Quarterfinals
 4.Arsenal                 6  0  -  6  18-36   0

Blue Division
 1.Storm                   6  4  -  2  32-29  12  Semifinals
 2.Titans                  6  3  -  3  28-25   9  Quarterfinals
 3.Apex                    6  3  -  3  27-30   9  Quarterfinals
 4.Knights                 6  2  -  4  27-30   6

Quarterfinals [Jul 28]
Kings              6-7 Apex
Titans             2-3 Royal             [aet] 

Semifinals [Jul 29]
Union              4-2 Apex
Storm              7-6 Royal             [aet]
 
Final [Aug 5]
Union              4-5 Storm             [aet]




Cups 2007/08


FA Cup

Preliminary Round
[Nov 18]
Paget Lions             0-1 Lobster Pot                [aet]
Vasco                   0-8 PHC Zebras
Somerset Eagles         3-0 St. George's Allstars 
MR Onions               1-2 Young Men Social Club 
Somerset Trojans        2-0 Key West Rangers           [awarded to Key West as 
Dandy Town Hornets      1-0 Devonshire Cougars          Trojans used ineligible
North Village Rams      1-0 Hamilton Parish             player]
[Nov 25]
Tuff Dogs               0-2 St. George's Colts 
Valley FC               2-6 BAA 
Robin Hood              0-2 Boulevard Blazers 
Southampton Rangers     2-0 St. David's
Ireland Rangers         7-3 X Roads 
Prospect/Fire           0-3 Prospect United 
Devonshire Colts        bye
Pest Control            bye
Wolves                  bye

1/8 Finals
[Feb 4]
Devonshire Colts       14-0 Pest Control
Wolves                  2-2 Southampton Rangers        [aet]
[Feb 5]
Ireland Rangers         2-3 Young Men Social Club
St. George's Colts      2-2 Boulevard Blazers          [aet]
BAA                     0-2 Key West Rangers
Lobster Pot             4-3 Prospect United
[Feb 6]
Somerset Eagles         0-5 Dandy Town Hornets
North Village Rams      0-1 PHC Zebras

1/8 Final Replays [Mar 4]
Boulevard Blazers       2-0 St. George's Colts      
Southampton Rangers     0-1 Wolves                

Quarterfinals [Mar 9]
Key West Rangers       0-12 PHC Zebras
Boulevard Blazers       3-1 Young Men Social Club 
Lobster Pot             0-3 Dandy Town Hornets 
Devonshire Colts        0-1 Wolves

Semifinals [Apr 6]
Wolves                  0-3 PHC Zebras        
Boulevard Blazers       0-0 Dandy Town Hornets         [aet]

Semifinal Replay [Apr 9]
Dandy Town Hornets      1-0 Boulevard Blazers   

Final [Apr 20, The National Sports Center]
PHC Zebras              2-0 Dandy Town Hornets 
  [Kevin Lambe 55, Keston Lewis 84]
  [PHC: R.Glasford, M.Waldron, K.Richards, O.Shakir, C.Dowling,
     J.Ball, B.Bean, C.Furbert (cap), K.Lewis (A.Grant 89),
     K.Lambe (J.Almeida 81), C.Robinson (D.Russell 67);
   Dandy Town: K.Sampson, E.Signor, O.Steede, F.Simmons, M.Campbell
     (S.Smith 60), M.Parsons, K.Hurdle (A.Russell 67), S.Darrell
     (L.Dill 45), H.Wolfe, B.Minors, D.Simons;
   ref: Lyndon Raynor]


Charity Cup 2008

Final [Sep 6]
PHC Zebras              7-1 North Village Rams
  [Kevin Lambe 15, Jahnai Raynor 28, Cecoy Robinson 47,
   Quinton Burgess 78, Johnny Ball 81, Aquino Grant 86,
   Keston Lewis 90; Gregory Johnson 40]



Martonmere Cup 2007

[Sep 15]
PHC Zebras              0-0 North Village Rams
Devonshire Cougars      3-1 Somerset Trojans
[Sep 22]
North Village Rams      1-3 Dandy Town Hornets
[Sep 29]
Devonshire Cougars      4-0 Boulevard Blazers  
[Oct 6]
Dandy Town Hornets      1-2 PHC Zebras
Boulevard Blazers       1-1 Somerset Trojans

Tables:

Group A
 1.Devonshire Cougars      2  2  0  0   7- 1   6
 2.Somerset Trojans        2  0  1  1   2- 4   1
 3.Boulevard Blazers       2  0  1  1   1- 5   1

Group B
 1.PHC Zebras              2  1  1  0   2- 1   4
 2.Dandy Town              2  1  0  1   4- 3   3
 3.North Village           2  0  1  1   1- 3   1

Semifinals [Oct 16]
PHC Zebras              1-0 Somerset Trojans 
Devonshire Cougars      4-1 Dandy Town
   
Final [Nov 11]
Devonshire Cougars      1-1 PHC Zebras                 [aet, 3-5 pen]
  [Darius Cox 44; Shawn Furbert 90+]


Friendship Trophy

Quarterfinals [Jan 20]
Somerset Trojans        1-4 PHC Zebras
Devonshire Cougars      1-0 Ireland Rangers
Dandy Town              1-2 North Village 
Boulevard Blazers       1-3 Devonshire Colts

Semifinals 
[Feb 12]
North Village Rams      4-2 Devonshire Colts
[Feb 26]
Devonshire Cougars      1-2 PHC Zebras                 [aet]

Final [Apr 13]
North Village Rams      7-3 PHC Zebras
  [Keishan Bean 11, 33, 61, DeVaun Degraff 17, Ralph Bean 44, 54, 81;
   Cecoy Robinson 16, Dennis Russel (1st half), Omar Shakir 80]     



Dudley Eve Trophy

Premier Division Tournament

Round 1
[Dec 20]
PHC Zebras              0-1 North Village
[Dec 23]
Devonshire Cougars      2-1 Dandy Town 

Round 2
[Dec 26, winners round 1]
North Village           4-1 Devonshire Cougars  
[Dec 28, losers round 1]
Dandy Town              0-2 PHC Zebras      

Semifinal [Dec 30]
Devonshire Cougars      0-0 PHC Zebras                 [3-0 pen]

Final [Jan 1]
North Village           4-1 Devonshire Cougars  
  [Ralph Bean 3, 5, 42, Vernon Tankard 4-1; Raymond Beach 14]

First Division Tournament

Round 1 
[Dec 20]
Southampton Rangers     3-2 Somerset Eagles
[Dec 23]
St. David's             2-2 Hamilton Parish            [3-4 pen]

Round 2
[Dec 26, winners round 1]
Southampton Rangers     1-2 Hamilton Parish 
[Dec 28, losers round 1]
Somerset Eagles         1-1 St. David's                [1-3 pen]

Semifinal [Dec 30]
Southampton Rangers     1-0 St. David's    

Final [Jan 1]
Hamilton Parish         1-1 Southampton Rangers        [4-1 pen]


First Division Shield

Round 1
[Oct 23]
Hamilton Parish         1-3 St. David's 
BAA                     1-9 Wolves 
[Dec 11]
Crossroads              5-5 Young Men Social Club      [3-5 pen]

Quarterfinals [Jan 20]
Young Men Social Club   1-4 Somerset Eagles
St. David's             1-0 Wolves
Southampton Rangers     2-1 St. George's Colts         [aet]
Prospect United         6-1 Paget Lions

Semifinals 
[Feb 12]
Somerset Eagles         3-1 Southampton Rangers        [aet]
[Feb 27]
St. David's             3-0 Prospect United

Final [Apr 13]
St. David's             1-0 Somerset Eagles 
  [Angelo Cannonier 15]


Commercial Cup

Round 1 [Oct 20]
PHC Raiders             5-0 Somerset Extros
MR Onions Real Men      0-1 Robin Hood
MR Onions               3-1 Prospect/Fire
Vasco                   4-1 Devonshire All-Stars   
Lobster Pot             2-0 Somerset Bridge Peskies
Devonshire Lions        5-0 Wolves
St David's              2-6 Dockyard Falcons
North Village           7-1 Boulevard Blazers
Byes: Dandy Town, HPWC, Tuff Dogs, Pest Control, St George's All Stars,
      Key West Rangers, Valley FC, BAA Wanderers
 
1/8 Finals 
[Dec 15]
Valley FC               2-1 Robin Hood 
Tuff Dogs               4-1 PHC
Dockyard Falcons        3-2 Vasco
Key West Rangers        0-0 Lobster Pot                [Lobster Pot on pen]
BAA Wanderers           2-1 Devonshire Lions   
St George's All Stars   5-3 HPWC
MR Onions               7-1 Pest Control   
[date?]
Dandy Town              bt  North Village

Quarterfinals [Feb 16]
BAA Wanderers           3-1 Valley FC
St George's All Stars   1-1 Lobster Pot                [Lobster Pot on pen]
MR Onions              11-0 Dockyard Falcons
Dandy Town              2-2 Tuff Dogs                  [Tuff Dogs on pen]

Semifinals [Mar 4]  
Tuff Dogs               2-0 BAA Wanderers
Lobster Pot             3-2 MR Onions

Final [Apr 13]
Tuff Dogs               0-3 Lobster Pot
  [Tom Cusack 43, Schohaib Mehran 0-2, Joey Azman 88] 

 

Second Level 2007/08


Final Table:

 1.Hamilton Parish        20 12  5  3  40-25  41  Champions
 2.Southampton Rangers    20 12  4  4  68-23  40  Promoted
------------------------------------------------
 3.Saint David's          20 11  7  2  57-18  40
 4.Wolves                 20 12  3  5  63-25  39  [62-25?]
 5.Somerset Eagles        20 11  4  5  60-29  37
 6.Crossroads Warriors    20 10  5  5  45-24  35
 7.Saint George's Colts   20  9  5  6  32-26  32
 8.YMSC                   20  7  2 11  33-50  23
 9.Prospect United        20  5  2 13  18-47  17
10.Paget Lions            20  2  1 17  21-89   7  [21-88?]
11.BAA                    20  0  0 20  15-96   0

Round 1 
[Sep 30]
YMSC                1-1 Prospect United
Crossroads          1-4 Somerset Eagles
Paget Lions         1-6 Hamilton Parish
St George's Colts   4-0 BAA 
[Dec 11]
Wolves              2-1 Southampton Rangers  
St David's          bye

Round 2 [Oct 7]
Prospect United     0-8 Wolves
St David's          1-0 St George's Colts 
Hamilton Parish     0-0 Crossroads
Southampton Rangers 7-0 YMSC
Somerset Eagles     7-1 Paget Lions
BAA                 bye

Round 3 [Oct 14]
Wolves              5-0 BAA
St George's Colts   1-2 Prospect United
Paget Lions         1-3 Crossroads
Hamilton Parish     2-0 YMSC     
Southampton Rangers 1-2 St David's 
Somerset Eagles     bye

Round 4 
[Oct 20]
BAA                 0-7 Southampton Rangers
[Oct 21]
St. David's         1-2 Hamilton Parish 
Prospect United     1-2 Somerset Eagles 
Crossroads          3-2 St. George's Colts
YMSC                1-5 Wolves
Paget Lions         bye

Round 5 [Oct 28]
St. George's Colts  0-0 Hamilton Parish 
Somerset Eagles     0-2 Southampton Rangers 
St. David's        12-0 BAA
Wolves              6-0 Paget Lions          [abandoned at 6-0 in 78' due to
YMSC                1-3 Crossroads            crowd trouble; result stood]
Prospect United     bye

Round 6 [Nov 4]
Crossroads          1-1 Wolves
Southampton Rangers 7-1 Paget Lions
Somerset Eagles     2-1 YMSC
BAA                 2-4 Hamilton Parish
St. David's         awd Prospect United      [awarded 3-0, Prospect could not field
St. George's Colts  bye                       a team]

Round 7
[Dec 1] 
BAA                 0-1 YMSC
[Dec 2] 
Prospect United     0-1 Hamilton Parish
Crossroads          2-4 Southampton Rangers 
St. David's         3-1 Somerset Eagles     
St. George's Colts  2-1 Paget Lions
Wolves              bye

Round 8
[dates?]
Hamilton Parish     3-2 Southampton Rangers
BAA                 2-4 Somerset Eagles
[Nov 13]
Paget Lions         0-1 Prospect United
[Dec 13]
St. George's Colts  3-2 YMSC   
[Dec 19]
Wolves              1-1 St. Davidís 
Crossroads          bye

Round 9
[Nov 13]
Southampton Rangers 7-2 St. George's Colts
[Dec 4]
St. David's         2-2 Crossroads 
YMSC                abd Paget Lions          [abandoned at 2-0 in 47' due
Wolves              3-4 Somerset Eagles       to crowd trouble]
Prospect United     n/p BAA                  [only 1 match official showed]
[Feb 1]
Prospect United     4-1 BAA 
[Mar 11]
YMSC                4-2 Paget Lions  
Hamilton Parish     bye

Round 10 [Dec 9]
Paget Lions         4-0 BAA
Prospect United     1-5 Crossroads
Somerset Eagles     1-2 Hamilton Parish
St. David's         1-1 YMSC
Wolves              1-3 St. George's Colts 
Southampton Rangers bye

Round 11
[Dec 15]
BAA                 2-4 Crossroads
[Jan 8]
Paget Lions         1-7 St. David's
Hamilton Parish     0-4 Wolves
[Jan 10]
Somerset Eagles     1-1 St. George's Colts 
Prospect United     0-3 Southampton Rangers
YMSC                bye

Round 12 
[Jan 6]
Southampton Rangers awd Prospect United      [Rangers showed at Police field,
St. George's Colts  0-0 Somerset Eagles       apparently confused with match 
Crossroads          8-0 BAA                   round 11 on Jan 10; awarded 0-0
Wolves              3-0 Hamilton Parish       on Mar 21]
St. David's         abd Paget Lions          [abandoned at 3-1 in 45' due to
[Mar 5, replay]                               fighting between Paget players
St. David's         3-0 Paget Lions           and their own fans]
YMSC                bye                       
                                              
Round 13 [Jan 13]
BAA                 2-3 Paget Lions  
Crossroads          1-0 Prospect United  
Hamilton Parish     0-3 Somerset Eagles   
YMSC                3-2 St. David's   
St. George's Colts  2-1 Wolves             
Southampton Rangers bye

Round 14
[Jan 15]
Crossroads          1-1 St. David's
BAA                 1-3 Prospect United 
[Jan 17]
Paget Lions         2-7 YMSC               
Somerset Eagles     1-3 Wolves
[Feb 19]
St. George's Colts  2-1 Southampton Rangers
Hamilton Parish     bye

Round 15   
[Jan 22]
YMSC                0-3 St. George's Colts 
St. Davidís         2-0 Wolves
[Jan 23]
Southampton Rangers 2-2 Hamilton Parish 
Somerset Eagles     5-1 BAA    
[Feb 19]
Prospect United     2-1 Paget Lions  
Crossroads          bye

Round 16 
[Jan 26]
Somerset Eagles     2-2 St. David's
[Jan 27]
YMSC                3-1 BAA        
Hamilton Parish     2-1 Prospect United  
Southampton Rangers 1-0 Crossroads   
[Feb 27]
Paget Lions         1-1 St. George's Colts
Wolves              bye

Round 17
[Feb 8]
Wolves              2-1 Crossroads   
[Feb 10]
Paget Lions         0-6 Southampton Rangers
YMSC                2-3 Somerset Eagles  
Hamilton Parish     6-1 BAA
Prospect United     0-3 St. David's 
St. George's Colts  bye                   

Round 18 [Feb 17]
Southampton Rangers 3-2 Somerset Eagles
Hamilton Parish     1-1 St George's Colts
BAA                 0-7 St David's
Paget Lions         1-6 Wolves               [1-5?]
Crossroads          3-0 YMSC
Prospect United     bye

Round 19 [Feb 24] 
Prospect United     0-1 YMSC
Somerset Eagles     0-0 Crossroads   
Hamilton Parish     1-0 Paget Lions  
BAA                 1-3 St George's Colts
Southampton Rangers 2-2 Wolves
St David's          bye

Round 20
[Feb 29]
Wolves              1-3 YMSC
[Mar 2]
Southampton Rangers 6-0 BAA
Hamilton Parish     2-2 St. David's   
Somerset Eagles     5-0 Prospect United
St. George's Colts  0-1 Crossroads          
Paget Lions         bye

Round 21
[Mar 11]
BAA                 1-3 Wolves
[Mar 16]
Prospect United     1-2 St George's Colts
Crossroads          5-0 Paget Lions         
YMSC                0-4 Hamilton Parish  
St David's          1-1 Southampton Rangers 
Somerset Eagles     bye

Round 22 [Mar 23]
Wolves              6-1 Prospect United 
St George's Colts   0-1 St David's          
Crossroads          1-2 Hamilton Parish     
YMSC                2-5 Southampton Rangers 
Paget Lions        1-13 Somerset Eagles     
BAA                 bye

Final Table:

 1.Hamilton Parish        20 12  5  3  40-25  41  Champions
 2.Southampton Rangers    20 12  4  4  68-23  40  Promoted
------------------------------------------------
 3.Saint David's          20 11  7  2  57-18  40
 4.Wolves                 20 12  3  5  63-25  39  [62-25?]
 5.Somerset Eagles        20 11  4  5  60-29  37
 6.Crossroads Warriors    20 10  5  5  45-24  35
 7.Saint George's Colts   20  9  5  6  32-26  32
 8.YMSC                   20  7  2 11  33-50  23
 9.Prospect United        20  5  2 13  18-47  17
10.Paget Lions            20  2  1 17  21-89   7  [21-88?]
11.BAA                    20  0  0 20  15-96   0




Third and Fourth Level 2007/08


A-Division

Final Table:

 1.MR Onions              18 14  3  1  68-17  45  Champions
 2.Dandy Town             18 12  4  2  58-25  40
 3.Robin Hood             18  9  2  7  40-24  29
 4.North Village          18  8  5  5  45-39  29
 5.Key West Rangers       18  6  5  7  28-30  23
 6.Lobster Pot            18  5  6  7  26-32  21
 7.Tuff Dogs              18  5  5  8  40-46  20
 8.BAA Wanderers          18  5  5  8  24-32  20
------------------------------------------------
 9.Valley                 18  3  6  9  29-57  15  Relegated
10.Somerset Extros        18  2  1 15  14-70   7  Relegated

Round 1
[Sep 29]
BAA Wanderers           1-1 Lobster Pot
North Village           4-3 Tuff Dogs
MR Onions               4-0 Robin Hood
[Sep 30]
Dandy Town              5-2 Valley
Key West Rangers        4-1 Somerset Extros  

Round 2 [Oct 6]
North Village           6-3 BAA Wanderers
Somerset Extros         2-7 MR Onions
Valley                  1-1 Robin Hood
Tuff Dogs               1-5 Key West Rangers
Lobster Pot             1-1 Dandy Town
 
Round 3 [Oct 13]
North Village           4-3 Robin Hood
Somerset Extros         0-7 Lobster Pot  
Key West Rangers        2-5 Dandy Town
BAA Wanderers           3-2 Tuff Dogs
Valley                  3-3 MR Onions 

Round 4 [Oct 27]
Key West Rangers        2-0 Lobster Pot
MR Onions               7-0 Tuff Dogs
Robin Hood              1-0 BAA Wanderers
Dandy Town              2-1 North Village
Valley                  3-0 Somerset Extros 

Round 5 [Nov 3]
MR Onions               4-0 BAA Wanderers
Lobster Pot             0-2 Robin Hood
North Village           0-0 Key West Rangers
Tuff Dogs               2-2 Valley
Somerset Extros         0-4 Dandy Town
 
Round 6 [Nov 10]
North Village           5-1 Lobster Pot
Dandy Town              1-3 MR Onions
Key West Rangers        0-0 Valley
Tuff Dogs               0-4 Robin Hood
BAA Wanderers           4-0 Somerset Extros

Round 7 [Dec 1]
Dandy Town              4-4 Tuff Dogs
Somerset Extros         4-3 North Village
Robin Hood              2-0 Key West Rangers
Valley                  2-2 BAA Wanderers
MR Onions               2-0 Lobster Pot        

Round 8 [Dec 8]
Lobster Pot             1-5 Valley  
Tuff Dogs               1-0 Somerset Extros
Key West Rangers        1-2 BAA Wanderers
Robin Hood              2-3 Dandy Town
North Village           2-3 MR Onions

Round 9 [Jan 12]
Lobster Pot             2-1 Tuff Dogs
Dandy Town              0-0 BAA Wanderers
MR Onions               8-1 Key West Rangers
Somerset Extros         0-5 Robin Hood
Valley                  3-6 North Village  

Round 10 [Jan 19]
Lobster Pot             0-0 BAA Wanderers
Tuff Dogs               1-1 North Village
Robin Hood              2-3 MR Onions
Valley                  0-5 Dandy Town
Somerset Extros         0-4 Key West Rangers
 
Round 11 [Jan 26]
Robin Hood              6-0 Valley
MR Onions               awd Somerset Extros        [awarded 3-0 by default]
Key West Rangers        1-1 Tuff Dogs
Dandy Town              4-1 Lobster Pot
BAA Wanderers           0-2 North Village

Round 12 [Feb 9]
Lobster Pot             2-1 Somerset Extros
Dandy Town              4-1 Key West Rangers  
Tuff Dogs               1-2 BAA Wanderers
North Village           1-3 Robin Hood
MR Onions               8-0 Valley 

Round 13 [Feb 23]
Lobster Pot             1-1 Key West Rangers
Tuff Dogs               1-1 MR Onions
North Village           2-2 Dandy Town
Somerset Extros         2-1 Valley
BAA Wanderers           0-2 Robin Hood       

Round 14
[Mar 1]
Robin Hood              2-2 Lobster Pot
[Mar 8]
BAA Wanderers           1-1 MR Onions
Dandy Town              7-0 Somerset Extros
Valley                  0-8 Tuff Dogs
[Mar 12]
Key West Rangers        0-1 North Village

Round 15 [Mar 15]
Lobster Pot             2-2 North Village
Robin Hood              1-3 Tuff Dogs
Valley                  1-1 Key West Rangers
MR Onions               2-0 Dandy Town
BAA Wanderers           3-0 Somerset Extros      

Round 16 [Mar 22]
Key West Rangers        1-0 Robin Hood
Tuff Dogs               2-7 Dandy Town
North Village           1-1 Somerset Extros
Lobster Pot             2-1 MR Onions
BAA Wanderers           1-3 Valley
 
Round 17 [Mar 29]
MR Onions               6-1 North Village
Somerset Extros         2-7 Tuff Dogs
BAA Wanderers           1-3 Key West Rangers
Valley                  0-3 Lobster Pot
Dandy Town              1-0 Robin Hood
 
Round 18 
[Apr 1]
Robin Hood              4-1 Somerset Extros
[Apr 5]
Tuff Dogs               2-0 Lobster Pot
Key West Rangers        1-2 MR Onions
Dandy Town              3-2 BAA Wanderers
North Village           3-2 Valley

Final Table:

 1.MR Onions              18 14  3  1  68-17  45  Champions
 2.Dandy Town             18 12  4  2  58-25  40
 3.Robin Hood             18  9  2  7  40-24  29
 4.North Village          18  8  5  5  45-39  29
 5.Key West Rangers       18  6  5  7  28-30  23
 6.Lobster Pot            18  5  6  7  26-32  21
 7.Tuff Dogs              18  5  5  8  40-46  20
 8.BAA Wanderers          18  5  5  8  24-32  20
------------------------------------------------
 9.Valley                 18  3  6  9  29-57  15  Relegated
10.Somerset Extros        18  2  1 15  14-70   7  Relegated


B-League

[Oct 6]
Group 1 
St. George's All-stars   -  Hamilton Parish
Vasco                    -  St.David's
Boulevard                -  Somerset Bridge
PHC                     bye
Group 2 
Pest Control             -  Wolves
Prospect Fire            -  DC Falcons
MR Onions                -  Devonshire All-stars
Devonshire Lions        bye

[Nov 10]
Group 1
Vasco                   1-5 Boulevard
St George's All Stars   3-1 PHC Raiders
Hamilton Parish         4-2 St David's
Group 2
Prospect/Fire           3-2 Devonshire All Stars
Devonshire Lions        4-4 Pest Control
Wolves                  o/w Dockyard Falcons   
 
[Dec 1]
Group One
Boulevard               4-3 St George's All-Stars 
Hamilton Parish         5-3 Vasco
PHC Raiders             6-1 Somerset Bridge
 
Current Leaders: Boulevard
 
[Jan 19]
Group One
PHC Raiders             4-1 Vasco
Somerset Bridge         1-0 Boulevard
St George's  All-Stars  ppd Hamilton Parish   
Group Two
Prospect/Fire           6-1 Wolves
Devonshire All-Stars    3-2 Pest Control
Devonshire Lions        2-2 MR Onions
DC Falcons              bye
 
Top of Table:
 1.Prospect/Fire
 2.Devonshire All-Stars    [on GD]  
 3.Devonshire Lions
 
[Jan 19]
Prospect/Fire           7-1 DC Falcons 
Devonshire All-Stars    2-1 MR Onions
Pest Control            4-5 Wolves
Devonshire Lions        bye

[Feb 9]
Group 1
PHC Raiders             awd Hamilton Parish        [awarded 3-0, H.P. dns]
St David's              3-0 Boulevard
St George's All-Stars  15-0 Somerset Bridge
Group 2
Devonshire All-Stars    2-6 Dockyard Falcons         
Devonshire Lions        4-2 Wolves
MR Onions               3-2 Pest Control
Prospect/Fire           bye

[Feb 23]
Group 1
PHC Raiders             2-1 St David's
St George's All-Stars   2-1 Vasco Mariners
Hamilton Parish         9-1 Somerset Bridge
Boulevard               bye
Group 2
Prospect/Fire           4-2 Pest Control
Devonshire Lions        1-1 Dockyard Falcons
MR Onions               3-2 Wolves
Devonshire All-Stars    bye

[Mar 15?]
Group 1
St George's All Stars   4-1 PHC
Vasco                   2-2 Boulevard
St Davidís              2-1 Hamilton Parish
Somerset Bridge         bye
Group 2
Devonshire All Stars    3-0 Prospect/Fire
Devonshire Lions       10-2 Pest Control
Wolves                  7-8 Dockyard Falcons
MR Onions               bye

[Mar 22]
Group 1
PHC                     7-2 Somerset Bridge
St George's All Stars   4-0 Boulevard
Vasco                   6-2 Hamilton Parish 
St Davidís              bye
Group 2
Prospect/Fire           3-2 Wolves
Devonshire Lions        3-3 MR Onions
Pest Control            1-1 Devonshire All-Stars  
Dockyard Falcons        bye

Round 14 [Mar 29]
Group 1
St George's All Stars   1-0 St David's
PHC                     5-1 Boulevard
Vasco                   4-1 Somerset Bridge   
Hamilton Parish         bye
Group 2
Prospect/Fire           2-1 MR Onions
Devonshire Lions        awd Devonshire All Stars   [awarded 3-0, All Stars
Dockyard Falcons        4-3 Pest Control            could not field a team]
Wolves                  bye       
 
Top of Final Tables:

Group 1
 1.St George's All Stars
 2.PHC
 
Group 2
 1.Prospect/Fire         
 2.Devonshire Lions

Championship Final [Apr 6]
St George's All Stars    -  Prospect/Fire

NB: both finalists promoted; however, eventually PHC were
    promoted instead of St George's, possibly after a protest
    on the group 1 final standings


2006/07

2008/09

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 2 Oct 2008

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2007/08
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.