China 2019


China Super League
FA Cup

China Super League

Final Table:

 1.Guangzhou Evergrande                30  23  3  4  68-24  72       Champions
 2.Beijing Guoan                       30  23  1  6  60-26  70
 3.Shanghai SIPG                       30  20  6  4  62-26  66  [C]
 4.Jiangsu Suning (Nanjing)            30  15  8  7  60-41  53
 5.Shandong Luneng (Ji'nan)            30  15  6  9  55-35  51
 6.Wuhan Zall                          30  12  8 10  41-41  44  [P]
 7.Tianjin Teda                        30  12  5 13  43-45  41       [2 2 0 0 5-2 6]
 8.Henan Jianye (Zhengzhou)            30  11  8 11  41-46  41       [2 0 0 2 2-5 0]
 9.Dalian Yifang                       30  10  8 12  44-51  38
10.Chongqing SWM                       30   9  9 12  36-47  36  [*1]
11.Hebei China Fortune (Qinhuangdao)   30   9  6 15  37-55  33
12.Guangzhou R&F                       30   9  5 16  54-72  32
13.Shanghai Shenhua                    30   8  6 16  43-57  30
14.Tianjin Tianhai                     30   4 13 13  40-53  25  [*2]
--------------------------------------------------------------
15.Shenzhen FC                         30   4  9 17  31-57  21  [P]  Relegated
16.Beijing Renhe                       30   3  5 22  26-65  14       Relegated

[*1] Chongqing Lifan were renamed Chongqing SWM
[*2] Tianjin Quanjian were renamed Tianjin Tianhai

Round 1
[Mar 1]
Shandong Luneng           1-0 Beijing Renhe             
Guangzhou Evergrande      3-0 Tianjin Tianhai           
Shanghai Shenhua          0-4 Shanghai SIPG             
Wuhan Zall                0-1 Beijing Guoan             
[Mar 2]
Chongqing SWM             2-2 Guangzhou R&F             
Shenzhen FC               3-1 Hebei China Fortune       
[Mar 1]
Henan Jianye              1-1 Dalian Yifang             
Jiangsu Suning            3-2 Tianjin Teda              

Round 2
[Mar 8]
Guangzhou Evergrande      1-0 Tianjin Teda              
[Mar 9]
Chongqing SWM             0-4 Beijing Guoan             
Shandong Luneng           2-2 Henan Jianye              
Guangzhou R&F             3-3 Dalian Yifang             
Shanghai SIPG             3-2 Jiangsu Suning            
[Mar 10]
Wuhan Zall                1-0 Beijing Renhe             
Shenzhen FC               2-1 Tianjin Tianhai           
Shanghai Shenhua          1-2 Hebei China Fortune       

Round 3
[Mar 29]
Tianjin Teda              4-3 Guangzhou R&F             
[Mar 30]
Beijing Renhe             0-1 Beijing Guoan             
Dalian Yifang             0-1 Guangzhou Evergrande      
Hebei China Fortune       1-2 Shanghai SIPG             
[Mar 31]
Tianjin Tianhai           2-4 Shandong Luneng           
Henan Jianye              1-2 Shanghai Shenhua          
Chongqing SWM             1-0 Shenzhen FC               
Jiangsu Suning            2-1 Wuhan Zall                

Round 4
[Apr 5]
Beijing Guoan             3-0 Jiangsu Suning            
Shanghai SIPG             2-3 Chongqing SWM             
Shenzhen FC               1-1 Shandong Luneng           
[Apr 6]
Tianjin Tianhai           0-0 Hebei China Fortune       
Guangzhou Evergrande      2-0 Guangzhou R&F             
[Apr 7]
Dalian Yifang             1-2 Tianjin Teda              
Shanghai Shenhua          5-1 Beijing Renhe             
[Jun 8]
Wuhan Zall                0-0 Henan Jianye              

Round 5
[Apr 12]
Guangzhou R&F             2-1 Shanghai Shenhua          
[Apr 13]
Chongqing SWM             2-1 Hebei China Fortune       
Shenzhen FC               0-2 Jiangsu Suning            
Tianjin Teda              1-1 Tianjin Tianhai           
[Apr 14]
Beijing Renhe             2-1 Guangzhou Evergrande      
Shandong Luneng           0-1 Dalian Yifang             
Beijing Guoan             2-1 Henan Jianye              
Shanghai SIPG             2-1 Wuhan Zall                

Round 6
[Apr 19]
Guangzhou Evergrande      2-1 Shandong Luneng           
Tianjin Tianhai           0-0 Shanghai SIPG             
[Apr 20]
Beijing Renhe             2-2 Shenzhen FC               
Hebei China Fortune       0-1 Beijing Guoan             
Henan Jianye              2-3 Tianjin Teda              
[Apr 21]
Dalian Yifang             1-1 Chongqing SWM             
Jiangsu Suning            5-1 Guangzhou R&F             
Wuhan Zall                1-1 Shanghai Shenhua          

Round 7
[Apr 26]
Guangzhou R&F             3-1 Shenzhen FC               
[Apr 27]
Hebei China Fortune       1-1 Beijing Renhe             
Henan Jianye              2-1 Jiangsu Suning            
Shanghai Shenhua          2-3 Tianjin Tianhai           
[Apr 28]
Tianjin Teda              0-2 Shanghai SIPG             
Chongqing SWM             0-1 Guangzhou Evergrande      
Beijing Guoan             4-1 Dalian Yifang             
Shandong Luneng           3-0 Wuhan Zall                

Round 8
[May 4]
Wuhan Zall                1-1 Tianjin Teda              
Shanghai SIPG             2-0 Guangzhou R&F             
Guangzhou Evergrande      0-1 Beijing Guoan             
Shandong Luneng           2-0 Hebei China Fortune       
[May 5]
Beijing Renhe             1-2 Henan Jianye              
Jiangsu Suning            1-1 Dalian Yifang             
Shenzhen FC               2-1 Shanghai Shenhua          
Tianjin Tianhai           3-3 Chongqing SWM             

Round 9
[May 10]
Tianjin Teda              1-1 Shanghai Shenhua          
[May 11]
Dalian Yifang             1-2 Wuhan Zall                
Chongqing SWM             2-0 Beijing Renhe             
Hebei China Fortune       2-3 Henan Jianye              
[May 12]
Tianjin Tianhai           1-2 Guangzhou R&F             
Beijing Guoan             3-0 Shenzhen FC               
Guangzhou Evergrande      2-2 Jiangsu Suning            
Shanghai SIPG             2-1 Shandong Luneng           

Round 10
[May 17]
Henan Jianye              0-1 Shanghai SIPG             
Beijing Guoan             2-1 Tianjin Tianhai           
Wuhan Zall                2-3 Guangzhou Evergrande      
Shanghai Shenhua          1-3 Shandong Luneng           
[May 18]
Guangzhou R&F             3-1 Beijing Renhe             
Jiangsu Suning            3-1 Chongqing SWM             
[May 19]
Tianjin Teda              2-0 Hebei China Fortune       
Shenzhen FC               1-2 Dalian Yifang             

Round 11
[May 24]
Chongqing SWM             0-0 Henan Jianye              
[May 25]
Beijing Renhe             2-1 Tianjin Teda              
Hebei China Fortune       3-2 Jiangsu Suning            
Wuhan Zall                2-1 Tianjin Tianhai           
[May 26]
Dalian Yifang             1-0 Shanghai Shenhua          
Guangzhou Evergrande      1-0 Shenzhen FC               
Shandong Luneng           3-1 Guangzhou R&F             
Shanghai SIPG             2-1 Beijing Guoan             

Round 12
[Jun 1]
Shanghai Shenhua          0-0 Chongqing SWM             
Wuhan Zall                2-0 Shenzhen FC               
Guangzhou R&F             2-2 Hebei China Fortune       
Beijing Renhe             2-0 Tianjin Tianhai           
Shandong Luneng           1-1 Jiangsu Suning            
[Jun 2]
Dalian Yifang             1-2 Shanghai SIPG             
Henan Jianye              2-5 Guangzhou Evergrande      
Tianjin Teda              1-2 Beijing Guoan             

Round 13
[Jun 14]
Beijing Guoan             2-1 Shanghai Shenhua          
Chongqing SWM             1-1 Shandong Luneng           
Shanghai SIPG             0-2 Guangzhou Evergrande      
[Jun 15]
Guangzhou R&F             3-4 Wuhan Zall                
Hebei China Fortune       1-0 Dalian Yifang             
[Jun 16]
Jiangsu Suning            4-1 Beijing Renhe             
Shenzhen FC               0-0 Tianjin Teda              
Tianjin Tianhai           1-1 Henan Jianye              

Round 14
[Jun 21]
Jiangsu Suning            0-1 Shanghai Shenhua          
[Jun 22]
Beijing Guoan             3-2 Guangzhou R&F             
Guangzhou Evergrande      2-1 Hebei China Fortune       
Henan Jianye              1-0 Shenzhen FC               
Shanghai SIPG             3-0 Beijing Renhe             
Tianjin Teda              2-1 Shandong Luneng           
[Jun 23]
Dalian Yifang             2-2 Tianjin Tianhai           
Wuhan Zall                2-3 Chongqing SWM             

Round 15
[Jun 29]
Hebei China Fortune       0-2 Wuhan Zall                
Beijing Renhe             1-3 Dalian Yifang             
Chongqing SWM             1-0 Tianjin Teda              
Guangzhou R&F             2-0 Henan Jianye              
[Jun 30]
Shandong Luneng           2-0 Beijing Guoan             
Shenzhen FC               0-1 Shanghai SIPG             
Tianjin Tianhai           2-2 Jiangsu Suning            
[Jul 1]
Shanghai Shenhua          0-3 Guangzhou Evergrande      

Halfway Table:

 1.Beijing Guoan                       15  13  0  2  30-11  39
 2.Guangzhou Evergrande                15  12  1  2  29-11  37
 3.Shanghai SIPG                       15  12  1  2  28-12  37  [C]
 4.Shandong Luneng (Ji'nan)            15   7  4  4  26-16  25
 5.Chongqing SWM                       15   6  6  3  20-20  24  [*1]
 6.Jiangsu Suning (Nanjing)            15   6  4  5  30-24  22
 7.Wuhan Zall                          15   6  3  6  21-21  21  [P]
 8.Tianjin Teda                        15   5  4  6  20-21  19
 9.Guangzhou R&F                       15   5  3  7  29-34  18
10.Dalian Yifang                       15   4  5  6  19-22  17
11.Henan Jianye (Zhengzhou)            15   4  5  6  18-23  17
12.Shanghai Shenhua                    15   3  3  9  17-26  12
13.Hebei China Fortune (Qinhuangdao)   15   3  3  9  15-25  12
14.Shenzhen FC                         15   3  3  9  12-22  12  [P]
--------------------------------------------------------------
15.Beijing Renhe                       15   3  2 10  14-30  11
16.Tianjin Tianhai                     15   1  7  7  18-28  10  [*2]

[*1] Chongqing Lifan were renamed Chongqing SWM
[*2] Tianjin Quanjian were renamed Tianjin Tianhai

Round 16
[Jul 5]
Tianjin Tianhai           1-3 Guangzhou Evergrande      
[Jul 6]
Shanghai SIPG             3-1 Shanghai Shenhua          
Guangzhou R&F             4-2 Chongqing SWM             
Beijing Guoan             3-0 Wuhan Zall                
[Jul 7]
Tianjin Teda              2-1 Jiangsu Suning            
Hebei China Fortune       1-1 Shenzhen FC               
Dalian Yifang             3-1 Henan Jianye              
Beijing Renhe             0-2 Shandong Luneng           

Round 17
[Jul 10]
Beijing Guoan             4-1 Chongqing SWM             
[Jul 11]
Tianjin Teda              0-3 Guangzhou Evergrande      
[Jul 12]
Dalian Yifang             3-2 Guangzhou R&F             
Hebei China Fortune       2-1 Shanghai Shenhua          
Henan Jianye              3-2 Shandong Luneng           
[Jul 13]
Beijing Renhe             0-2 Wuhan Zall                
Jiangsu Suning            0-3 Shanghai SIPG             
Tianjin Tianhai           2-2 Shenzhen FC               

Round 18
[Jul 16]
Guangzhou R&F             2-1 Tianjin Teda              
Shanghai Shenhua          3-2 Henan Jianye              
Guangzhou Evergrande      4-1 Dalian Yifang             
[Jul 17]
Beijing Guoan             2-1 Beijing Renhe             
Shandong Luneng           2-1 Tianjin Tianhai           
Shanghai SIPG             3-0 Hebei China Fortune       
Shenzhen FC               0-2 Chongqing SWM             
Wuhan Zall                1-1 Jiangsu Suning            

Round 19
[Jul 20]
Guangzhou R&F             0-5 Guangzhou Evergrande      
Tianjin Teda              3-3 Dalian Yifang             
[Jul 21]
Beijing Renhe             1-4 Shanghai Shenhua          
Hebei China Fortune       2-2 Tianjin Tianhai           
Henan Jianye              0-0 Wuhan Zall                
Shandong Luneng           3-0 Shenzhen FC               
Chongqing SWM             2-2 Shanghai SIPG             
Jiangsu Suning            1-0 Beijing Guoan             

Round 20
[Jul 27]
Hebei China Fortune       3-0 Chongqing SWM             
Dalian Yifang             1-0 Shandong Luneng           
Henan Jianye              1-0 Beijing Guoan             
Shanghai Shenhua          5-3 Guangzhou R&F             
[Jul 28]
Guangzhou Evergrande      3-0 Beijing Renhe             
Jiangsu Suning            2-0 Shenzhen FC               
Tianjin Tianhai           1-0 Tianjin Teda              
Wuhan Zall                1-1 Shanghai SIPG             

Round 21
[Aug 2]
Chongqing SWM             1-3 Dalian Yifang             
Shanghai Shenhua          2-2 Wuhan Zall                
Shenzhen FC               1-1 Beijing Renhe             
Beijing Guoan             2-0 Hebei China Fortune       
Guangzhou R&F             2-2 Jiangsu Suning            
[Aug 3]
Tianjin Teda              2-0 Henan Jianye              
Shandong Luneng           0-3 Guangzhou Evergrande      
Shanghai SIPG             0-0 Tianjin Tianhai           

Round 22
[Aug 9]
Dalian Yifang             2-2 Jiangsu Suning            
Guangzhou R&F             2-2 Shanghai SIPG             
Henan Jianye              2-1 Beijing Renhe             
[Aug 10]
Hebei China Fortune       0-3 Shandong Luneng           
Tianjin Teda              2-1 Wuhan Zall                
[Aug 11]
Beijing Guoan             1-3 Guangzhou Evergrande      
Chongqing SWM             1-1 Tianjin Tianhai           
[Sep 26]
Shanghai Shenhua          2-1 Shenzhen FC               

Round 23
[Aug 13]
Jiangsu Suning            3-0 Henan Jianye              
[Aug 14]
Beijing Renhe             1-2 Hebei China Fortune       
Shanghai SIPG             5-1 Tianjin Teda              
Shenzhen FC               4-0 Guangzhou R&F             
[Aug 15]
Dalian Yifang             0-2 Beijing Guoan             
Guangzhou Evergrande      1-1 Chongqing SWM             
Tianjin Tianhai           2-2 Shanghai Shenhua          
Wuhan Zall                2-1 Shandong Luneng           

Round 24
[Sep 13]
Jiangsu Suning            3-1 Guangzhou Evergrande      
Shandong Luneng           3-1 Shanghai SIPG             
Shenzhen FC               1-1 Beijing Guoan             
[Sep 14]
Guangzhou R&F             2-1 Tianjin Tianhai           
Henan Jianye              4-1 Hebei China Fortune       
[Sep 15]
Shanghai Shenhua          0-3 Tianjin Teda              
Wuhan Zall                1-0 Dalian Yifang             
[Oct 13]
Beijing Renhe             1-4 Chongqing SWM             

Round 25
[Sep 20]
Chongqing SWM             1-2 Jiangsu Suning            
[Sep 21]
Dalian Yifang             2-0 Shenzhen FC               
Hebei China Fortune       2-1 Tianjin Teda              
Shandong Luneng           2-2 Shanghai Shenhua          
[Sep 22]
Tianjin Tianhai           0-3 Beijing Guoan             
Shanghai SIPG             2-1 Henan Jianye              
Guangzhou Evergrande      0-1 Wuhan Zall                
[Nov 1]
Beijing Renhe             1-4 Guangzhou R&F             

Round 26
[Oct 18]
Shenzhen FC               2-3 Guangzhou Evergrande      
Tianjin Tianhai           3-1 Wuhan Zall                
[Oct 19]
Guangzhou R&F             1-3 Shandong Luneng           
Beijing Guoan             0-2 Shanghai SIPG             
[Oct 20]
Tianjin Teda              1-0 Beijing Renhe             
Henan Jianye              1-0 Chongqing SWM             
Jiangsu Suning            4-1 Hebei China Fortune       
Shanghai Shenhua          2-1 Dalian Yifang             

Round 27
[Oct 25]
Chongqing SWM             1-0 Shanghai Shenhua          
[Oct 26]
Hebei China Fortune       2-1 Guangzhou R&F             
Beijing Guoan             3-1 Tianjin Teda              
Shenzhen FC               4-4 Wuhan Zall                
[Oct 27]
Tianjin Tianhai           2-2 Beijing Renhe             
Guangzhou Evergrande      2-2 Henan Jianye              
Jiangsu Suning            1-1 Shandong Luneng           
Shanghai SIPG             3-0 Dalian Yifang             

Round 28
[Nov 22]
Henan Jianye              2-1 Tianjin Tianhai           
Shandong Luneng           2-0 Chongqing SWM             
Shanghai Shenhua          1-2 Beijing Guoan             
Wuhan Zall                2-1 Guangzhou R&F             
[Nov 23]
Beijing Renhe             2-3 Jiangsu Suning            
Dalian Yifang             3-3 Hebei China Fortune       
Tianjin Teda              3-0 Shenzhen FC               
Guangzhou Evergrande      2-0 Shanghai SIPG             

Round 29 [Nov 27]
Beijing Renhe             1-1 Shanghai SIPG             
Chongqing SWM             0-1 Wuhan Zall                
Guangzhou R&F             1-4 Beijing Guoan             
Hebei China Fortune       1-3 Guangzhou Evergrande      
Shandong Luneng           3-1 Tianjin Teda              
Shanghai Shenhua          1-3 Jiangsu Suning            
Shenzhen FC               3-3 Henan Jianye              
Tianjin Tianhai           5-1 Dalian Yifang             

Round 30 [Dec 1]
Beijing Guoan             3-2 Shandong Luneng           
Dalian Yifang             2-0 Beijing Renhe             
Guangzhou Evergrande      3-0 Shanghai Shenhua          
Henan Jianye              1-0 Guangzhou R&F             
Jiangsu Suning            2-0 Tianjin Tianhai           
Shanghai SIPG             6-0 Shenzhen FC               
Tianjin Teda              2-0 Chongqing SWM             
Wuhan Zall                1-2 Hebei China Fortune       

Final Table:

 1.Guangzhou Evergrande                30  23  3  4  68-24  72       Champions
 2.Beijing Guoan                       30  23  1  6  60-26  70
 3.Shanghai SIPG                       30  20  6  4  62-26  66  [C]
 4.Jiangsu Suning (Nanjing)            30  15  8  7  60-41  53
 5.Shandong Luneng (Ji'nan)            30  15  6  9  55-35  51
 6.Wuhan Zall                          30  12  8 10  41-41  44  [P]
 7.Tianjin Teda                        30  12  5 13  43-45  41       [2 2 0 0 5-2 6]
 8.Henan Jianye (Zhengzhou)            30  11  8 11  41-46  41       [2 0 0 2 2-5 0]
 9.Dalian Yifang                       30  10  8 12  44-51  38
10.Chongqing SWM                       30   9  9 12  36-47  36  [*1]
11.Hebei China Fortune (Qinhuangdao)   30   9  6 15  37-55  33
12.Guangzhou R&F                       30   9  5 16  54-72  32
13.Shanghai Shenhua                    30   8  6 16  43-57  30
14.Tianjin Tianhai                     30   4 13 13  40-53  25  [*2]
--------------------------------------------------------------
15.Shenzhen FC                         30   4  9 17  31-57  21  [P]  Relegated
16.Beijing Renhe                       30   3  5 22  26-65  14       Relegated

[*1] Chongqing Lifan were renamed Chongqing SWM
[*2] Tianjin Quanjian were renamed Tianjin Tianhai


FA Cup

Qualifying Round

Qualifying rounds included two phases: Chinese Football Association
Member Association FA Cup and Regional Finals.
Teams will compete in the qualifying rounds to secure one of 27 available
places in the First Round, joining another five amateur clubs
(Guangzhou Haoxin, Nanjing Shaye, Ningbo Yinbo, Shanghai Jiading City 
Development and Hubei Chufeng Heli) who advanced to the First Round directly.
 
Regional Finals

North China
[Dec 31]
Jinan Dayou               1-0 Qingdao Zhongchuang Hengtai
 
East China
[Dec 23]
Shanghai Shenshui         3-3 Nanjing Balanta           [5-6 pen]
 
South China
[Dec 21]
Sanya Qinghao             1-2 Nanning Binjiang
[Dec 29]
Liuzhou Ranko             3-2 Zhaoqing Topfing Eastlake
 
Northwest China
[Dec 23]
Xi'an High-Tech Yilian    2-1 Ningxia Hengjuda
 
Southwest China
[Dec 23]         
Chongqing Qingyuan        1-0 Sichuan Jiannanchun   
 
Round 1
[Mar 9]
Liuzhou Ranko             4-0 Jiangxi Shangrao
Beijing BIT               2-1 Yinchuan Hetanshan
Wuhan Three Towns         awd Jinan Dayou               [awarded 0-2; originally 4-1; Wuhan
Xi'an Daxing Chongde      0-2 Zibo Cuju                  fielded ineligible player]
Hunan Billows             1-0 Shanxi Metropolis
Taizhou Aizhilü           3-0 Ulanqab Qile
Fujian Tianxin            0-1 Guangxi Baoyun
Zhejiang Yiteng           3-1 Dalian Tongshun
Jiangxi Liansheng         1-0 Nanjing Balanta
Shanghai Chengxun         0-0 Yanbian Beiguo            [8-9 pen]
Zhaoqing Topfing Eastlake 2-4 Dalian Chanjoy
Wanning Tengji            0-5 Baoding Yingi Ytong
Nanjing Shaye             0-0 Qingdao Kunpeng           [4-3 pen]
[Mar 10]
Yingkou Chaoyue           0-3 Shenyang Urban   
Jinhua Zhongchou          0-2 Jilin Baijia
Dandong Hantong           0-2 Hubei Huachuang
Xi'an High-Tech Yilian    4-1 Shanghai Huajiao
Dalian Huayi              1-4 Shanghai Jiading City Development
Chongqing Qingyuan        0-5 Yunnan Kunlu
Qingdao Jonoon            1-0 Suzhou Dongwu
Guangzhou Haoxin          2-4 Hubei Wuhan Athletics Zaiming
Chongqing High Wave       1-2 Qingdao Red Lions
Jiangxi Hopeda            0-6 Chengdu Better City
Ningbo Yinbo              1-7 Hebei Aoli Elite
Suqian Zhongrui           1-2 Inner Mongolia Caoshangfei           
Sichuan Jiuniu            5-0 Jiangsu Yancheng Dingli
Hubei Chufeng Heli        0-2 Shenzan Pengcheng
Taizhou Yuanda            4-0 Heze Caozhou
Nanning Binjang           2-2 Hangzhou Wuye Qiantang               
Yunnan Flying Tigers      w/o Qiangdao Elite United
Lhasa Urban C. Investment w/o Shenzen Xingiao
Kunshan FC                bye
Shaanxi Chang'an Athletic bye
 
Round 2
[Mar 30]
Jilin Baijia              3-0 Kunshan FC
Hubei Huachuang           0-1 Qingdao Jonoon
Liuzhou Ranko             1-5 Hebei Aoli Elite
Sichuan Jiuniu            2-0 Dalian Chanjoy
Jiangxi Liansheng         0-0 Lhasa Urban C. Investment [0-3 pen]
Nanjing Shaye             0-0 Chengdu Better City                                [7-6 pen]
Zhejiang Yiteng           1-1 Qingdao Red Lions                                   [4-2 pen]
Taizhou Yuanda            1-0 Beijing BIT
Nanning Binjang           3-0 Inner Mongolia Caoshangfei
Hunan Billows             2-4 Yunnan Kunlu
Zibo Cuju                 3-0 Shenyang Urban
[Mar 31]
Qingdao Elite United      0-2 Guangxi Baoyun
Hi'an High-Tech Yilian    1-2 Shenzhen Pengcheng
Hubei Wuhan Athl. Zaiming 6-2 Taizhou Aizhilü
Shanghai Jiading City D.  4-0 
Baoding Yingli Yitong     bye Jinan Dayou withdrew
    
Round 3
[Apr 16]
Nanjin Shaye              0-2 Heilongjiang Lava Spring
Liaoning FC               1-0 Baoding Yingli Yitong
Qingdao Huanghai          2-0 Lhasa Urban Construction Investment    
Meizhou Hakka             0-1 Jilin Baijia
Zibo Cuju                 1-0 Sichuan Longfor
Nantong Zhiyun            0-1 Changchun Yatai
[Apr 17]
Hebei Aoli Elite          2-1 Guizhou Hengfeng
Qingdao Jonoon            4-0 Nanning Binjang
Sichuang Jiuniu           1-0 Hubei Wuhan Athletics Zaiming        
Taizhou Yuanda            5-0 Guangxi Baoyun
Shenzhen Pengcheng        1-5 Beijing BSU  
Shaanxi Chang'an Athletic 1-1 Xinjiang Tianshan Leopard [5-3 pen]
Yunnan Kunlu              1-3 Shanghai Shenxin
Guangdong S. China Tiger  1-4 Zhejiang Greentown
Shijiazhuang Ever Bright  3-1 Inner Mongolia Zhongyou 
Shanghai Jiading City D.  1-0 Zhejiang Yiteng
 
Round 4
[Apr 30]
Jilin Baijia              0-0 Qingdao Huanghai          [5-4 pen]
Liaoning FC               0-1 Beijing Renhe
Shanghai Renxin           0-0 Qingdao Jonoon            [4-2 pen]
Tianjin TEDA              4-1 Zibo Cuju
[May 1]
Wuhan Zall                1-3 Shanghai SIPG
Changchun Yatai           0-0 Sichuan Jiuniu            [5-4 pen]
Shangdong Luneng Taishan  2-1 Zhejiang Greentown
Taizhou Yuanda            1-0 Guangzhou R&F
Heilingjiang Lava Spring  0-1 Beijing Sinobo Guoan
Shenzhen FC               awd Shanghai Greenl. Shenhua  [awarded 0-3 due to 3 Shenzhen
Chongqing Dangdai Lifan   1-0 Hebei China Fortune        under-23 players]
Dalian Yifang             1-0 Shaanxi Chang'an Athletic     
Shanghai Jiading City D.  1-0 Beijing BSU
Tianjin Tianhai           2-2 Shijiazhuang Ever Bright  [4-3 pen]
Guangzhou Evergrande T.   2-0 Henan Jianye     
[May 2]
Jiangsu Suning            4-0 Hebei Aoli Elite
 
Round 5
[May 28]
Tianjin Tuanhai           1-0 Taizhou Yuanda
[May 29]
Shanghai SIPG             4-0 Juilin Baijia
Dalian Yifang             2-0 Shanghai Jiading City Development 
Jiangsu Suning            0-1 Shandong Luneng Taishan
Guangzhou Evergrande T.   5-0 Beijing Renhe
Beijing Sinobo Guoan      3-1 Changchun Yatai
Shanghai Greenl. Shenhua  3-2 Chongqing Dangdai Lifan   [aet]
[May 30]
Shanghai Shenxin          2-3 Tianjin TEDA
 
Quarterfinals [Jul 24]
Tianjin Tianhai           0-4 Dalian Yifang
Shandong Luneng Taishan   2-1 Beijing Sinobo Guoan      [aet]
Guangzhou Evergrande T.   0-2 Shanghai SIPG
Tianjin TEDA              1-3 Shanghai Greenland Shenhua       
 
Semifinals   
[Aug 19]
Dalian Yifang             2-3 Shanghai Greenland Shenhua       
[Aug 20]
Shangai SIPG              0-2 Shandong Luneng Taishan 
 
Final  

First Leg [Nov 1, Jinan Olympic Sports Center stadium, Jinan; att: 44.177]    
Shandong Luneng Taishan   1-0 Shanghai Greenland Shenhua       
  [Pellč 40pen]
 
Second Leg [Dec 6, Hongkou football stadium, Shanghai]
Shanghai Greenl. Shenhua  3-0 Shandong Luneng Taishan   
  [Kim Shin-wook 60, Stephan El Shaarawy 81, Qian Jiegei 83]           
 

2018

list of champions

list of final tables 1951-89

list of cup winners

list of super cup winners


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 25 Mar 2020

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2019/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.