China League History


Pre-1949 National Games
1910 | 1914 | 1924 | 1930 | 1933 | 1935 | 1948 
Intersectional Football Championship
1926 | 1927 | 1928 | 1929 | 1930 | 1931 | 1933 
League, Cup and National Games since 1949
1951 | 1953 | 1954 | 1955 | 1956 | 1957 | 1958 | 1960 | 
1961 | 1962 | 1963 | 1964 | 1965 | 1965 | 
1972 | 1973 | 1974 | 1977 | 1978 | 1979 | 1980 | 
1981 | 1982 | 1983 | 1984 | 1985 | 1986 | 1987 | 1988 | 1989 | 1990 | 
1991 | 1992 | 1993 | 1994 | 1995 | 1996 | 1997 | 1998 | 1999 | 2000 |  
2001 


China 1910

First National Games

Held in Nanjing, October 1910; 3 participants.

 1.South China
 2.East China
 3.North China

Final
South China           1-0 East China

China 1914

Second National Games

Held in Beiping (now Beijing), May 1914; 2 participants.

 1.East China
 2.North China

China 1924

Third National Games

Held in Wuchang, May 22-24, 1924; 4 participants.

 1.East China
 2.Wenhua University

Semi-Finals
Wenhau University     3-0 North China
East China           12-0 Hubei Military Academy

Final
East China            6-1 Wenhua University

China 1926

First Intersectional Football Championship

Held in Shanghai, February 18-20, 1926.

 1.South China
 2.East China

South China           8-3 East China            [other sources 8-2]
South China           5-1 East China

China 1927

Second Intersectional Football Championship

Held in Hong Kong, February 3, 1927.

 1.South China
 2.East China

South China           4-1 East China

China 1928

Third Intersectional Football Championship

Held in Shanghai, February 1928.

 1.East China
 2.South China
 3.North China

East China            4-2 South China
East China            1-0 North China
South China           9-1 North China

China 1929

Fourth Intersectional Football Championship

Held in Tientsin and Beiping, February 11-13, 1929.

 1.East China
 2.North China

East China            3-0 North China
East China            1-0 North China

China 1930

Fourth National Games

Held in Hangzhou, April 1-10, 1930; 12 participants.

 1.Shanghai
 2.Nanjing

Group One
Preliminary Round
Guangdong             w/o Henan		
Jiangxi               w/o Beijing	
Semi Finals
Shanghai              9-1 Hubei		
Guangdong            12-0 Jiangxi	
Final
Shanghai              5-0 Guangdong	

Group Two
Preliminary Round
Liaoning              2-1 Zhejiang	
Tianjin               9-0 Anhui		
Semi-Finals
Nanjing               9-2 Hunan		
Liaoning              3-1 Tianjin	
Final
Nanjing               3-2 Liaoning

Final
Shanghai             10-1 Nanjing	

Fifth Intersectional Football Championship

Held in Hong Kong, January 31-February 2, 1930.

 1.South China
 2.East China

South China           4-4 East China   
South China           2-2 East China   
South China           4-1 East China   

China 1931

Sixth Intersectional Football Championship

Held in Shanghai, April 8-12, 1931.

 1.East China
 2.North China
 3.Central China

North China           2-1 Central China
East China           10-0 Central China
East China            5-0 North China

China 1933

Fifth National Games

Held in Nanjing, October 10-20, 1933; 18 participants.

 1.Shanghai
 2.Guangdong

Group One
Preliminary Round
Shanghai              7-0 Fujian
First Round
Hong Kong            23-0 Jiangxi		
Beijing               8-0 Suiyuan		
Liaoning              3-1 Henan	
Shanghai             15-0 Hunan
Semi-Finals
Hong Kong             3-1 Beijing
Shanghai              1-0 Liaoning
Final
Shanghai              1-0 Hong Kong

Group Two
Preliminary Round
Shandong              3-0 Jiangsu
First Round
Nanjing               5-1 Shanxi
Guangdong            18-0 Anhui
Hubei                 3-2 Sichuan
Hebei                 2-0 Shandong
Semi-Finals
Guangdong            15-1 Nanjing
Hebei                 3-1 Hubei		
Final
Guangdong             4-1 Hebei		

Final
Shanghai              3-0 Guangdong	

Seventh Intersectional Football Championship

Held in Wuchang, April 21-23, 1933.

 1.East China
 2.West China
 3.Central China

West China            4-3 Central China
East China           11-0 West China
East China            9-3 Central China

China 1935

Sixth National Games

Held in Shanghai, October 1935; 19 participants.

 1.Hong Kong
 2.Malaysia Chinese
 3.Guangdong
 4.Shanghai
 
Group One
Preliminary Round
Guangdong             8-2 Qinghai	
First Round
Shanghai              8-2 Fujian	
Hubei                13-0 Jiangxi	
Nanjing               2-0 Henan	
Guangdong             9-0 Shandong	
Semi-Finals
Shanghai             10-1 Hubei		
Guangdong            12-1 Nanjing	
Final
Guangdong             3-1 Shanghai		

Group 2
Preliminary Round
Malaysia Chinese      9-1 Liaoning	
Zhejiang             13-0 Hunan		
First Round
Malaysia Chinese     12-0 Zhejiang	
Hebei                 4-0 Qingdao	
Beijing               4-3 Sichuan		
Hong Kong            19-0 Anhui			
Semi-Finals
Malaysia Chinese      5-0 Hebei		
Hong Kong             8-1 Beijing	
Final
Hong Kong             3-2 Malaysia Chinese      [other sources 8-2]

Top Four places

First Place Match
Hong Kong             3-1 Guangdong

Match Against Fourth Place		
Malaysia Chinese      3-1 Shanghai		

Second Place Match
Malaysia Chinese      1-0 Guangdong			

China 1948

Seventh National Games

Held in Shanghai, May 5-16, 1948; 21 participants.

 1.Hong Kong, Police and Army (shared)

First Round
Army                  1-0 Qingdao	
Guangdong             4-0 Henan	 		
Dalian                2-0 Government Services	
Zhejiang              6-3 Philippines Chinese		
Air Force             5-1 Hankou 

Second Round
Malaysia Chinese      5-1 Nanjing	
Army                  7-1 Guizhou               [other sources 7-0] 			
Dalian                1-0 Guangdong
Shanghai              3-1 Hubei		
Hong Kong             2-1 Navy
Zhejiang              2-0 Air Force
Thailand Chinese      6-0 Fujian		
Police               12-1 Sichuan	

Third Round
Army                  3-1 Malaysia Chinese	
Shanghai              3-1 Dalian		
Hong Kong             3-0 Zhejiang	
Police                2-1 Thailand Chinese	

Final Round
Army                  3-0 Shanghai		
Police                1-0 Shanghai	
Shanghai withdrew
Hong Kong             1-1 Police	
Hong Kong             0-0 Army                  [declared 0-0 draw; originally 2-0]
Army                  2-2 Police	


In the early years of the People's Republic, there were three main sponsors of football, local government sports bodies (later to become provincial and city football associations), the army and sports bodies linked to various industries. The first few years saw a variety of championship set-ups.


China 1951

Championship

Held in Tianjin, December 1-9; teams were regional and industrial 
representatives: North East (Dalian/Shenyang), East (Shanghai), 
North (Beijing/Tianjin), South Central (Wuhan/Guangzhou), 
North West (Xi'an/Lanzhou), South West (Chengdu/Chongqing).

 1.North East China	7  6  1	 0  31- 0  13
 2.East China		7  6  0	 1  23- 6  12
 3.Army			7  4  1	 2  22-10   9
 4.North China		7  4  1	 2  21-13   9
 5.South Central China	7  3  0	 4  12-21   6
 6.Railways		7  2  1	 4  15- 9   5
 7.North West China	7  1  0	 6   5-43   2
 8.South West China	7  0  0	 7   7-34   0

China 1952

No championship held.

First Army Games

Beijing, August 1-11.

 1.Air Force
 2.North East Area
other participants:
   North West Area
   South Central Area
   East Area
   North Area
   South West Area
   Navy
   Public Security
   Military Academy
   Volunteers
   General Staff

China 1953

Championship

Held in Shanghai, February 25-March 5.

Group 1
 1.North East China	3  3  0	 0  10- 0   6
 2.Railways		3  1  1	 1  10- 4   3
 3.North China		3  1  1	 1   6- 3   3
 4.North West China	3  0  0	 3   1-20   0

Group 2
 1.Army			3  3  0	 0  15- 3   6
 2.East China		3  2  0	 1  10- 2   4
 3.South West China	3  1  0	 2   2-12   2
 4.South Central China	3  0  0	 3   2-12   0

Final
Army                  2-0 North East China

Match Against Fourth Place
East China            2-0 Railways		

Second Place Match
North East China      1-0 East China		

China 1954

Championship

Held in Beijing, October 19-26.

 1.North East China	4  4  0	 0  15- 3   8
 2.South Central China	4  1  2	 1   5-12   4
 3.East China		4  1  2	 1   8- 6   4
 4.Railways		4  1  1	 2   8- 5   3
 5.South West China	4  0  1	 3   3-13   1

China 1955

Championship

The main championship featured a variety of teams each of whom 
were representing different areas of the country.  Home locations:
Central Sports Institute (Beijing), South Central (Wuhan), 
North East (Shenyang), East (Shanghai), South West (Chengdu)

Championship in Tianjin and Wuhan (1st Round, April 16-May 4) and 
Wuhan (2nd Round, May 20-June 8)

 1.Central Sports Institute	  10  8	 1  1  33- 8  17
 2.Dalian Shipyards		  10  8	 1  1  40- 7  17
 3.Locomotive (Railways)	  10  6	 3  1  22- 8  15
 4.South Central Sports Institute 10  6	 1  3  25- 8  13
 5.North East Sports Institute	  10  5	 1  4  22-19  11
 6.East China Sports Institute	  10  4	 3  3  19-17  11
 7.Jilin			  10  4	 1  5  15-12   9
 8.Guangzhou		          10  3	 1  6  12-33   7
 9.South West Sports Institute	  10  2	 2  6  10-30   6
10.Wuhan			  10  1	 1  8   9-39   3
11.Chongqing			  10  0	 1  9   4-30   1

Fifth Place Match
North East Sports Institute 1-1 East China Sports Institute	

Fifth Place Match Replay
North East Sports Institute 1-0 East China Sports Institute	

Championship Playoff
Central Sports Institute    1-1 Dalian Shipyards	

Championship Playoff Replay
Central Sports Institute    2-0 Dalian Shipyards	

City Championship

No overall winners, played February 15-28.
Top two from each group qualified for 1956 Cup competition. 
This tournament involved teams representing local FAs.
 
Shanghai Group
 1.Qingdao		6  5  1	 0  16- 2  11
 2.Shanghai		6  5  0	 1  42- 4  10
 3.Nanchang		6  4  0	 2  17-14   8
 4.Ji'nan		6  2  1	 3  10-21   5
 5.Nanjing		6  2  0	 4  10-16   4
   Fuzhou		6  2  0	 4  12-15   4
 7.Hangzhou		6  0  0	 6   1-36   0

Tianjin Group
 1.Beijing		5  5  0	 0  28- 4  10
 2.Tianjin		5  4  0	 1  25- 4   8
 3.Baoding		5  3  0	 2  18-11   6
 4.Taiyuan		5  1  0	 4  12-20   2
   Xi'an		5  1  0	 4  10-30   2
   Lanzhou		5  1  0	 4   7-31   2

Wuhan Group
 1.Meixian		6  6  0	 0  26- 2  12
 2.Wuhan		6  4  0	 2  16-14   8
 3.Chengdu		6  1  2	 3  15-13   4
   Zhengzhou		6  2  0	 4  13-30   4
 5.Chongqing		6  1  1	 4  12-22   3
 6.Changsha		6  0  1	 5   7-22   1
 -.Guangzhou		6  5  0	 1  19- 5  10  [*]
[*] Guangzhou assigned no position

Dalian Group
 1.Luda			4  3  1	 0   9- 4   7
 2.Yanbian		4  2  1	 1  11- 5   5
 3.Shenyang		4  2  0	 2  11- 6   4
   Changchun		4  2  0	 2   9- 6   4
 5.Harbin		4  0  0	 4   2-21   0
NB: Luda is "Greater Dalian", the neighboring cities of Lushun and Dalian.

First Workers Championship

Beijing, September 16-October 9.
	
First Round

Group 1
 1.Highways
 2.Light Industry
 3.People's Bank
 4.Mining
 5.Forestry

Group 2
 1.Locomotive
 2.Meteor (Munitions)
 3.Electric Power
 4.Heavy Industry

Group 3
 1.1st Ministry Machine Building
 2.Textiles
 3.Post Office
 4.Seamen

Final Group
 1.1st Ministry Machine Building   5  5  0  0  18- 0  10
 2.Locomotive		           5  3  1  1  10- 4   7
 3.Light Industry	           5  3  0  2   8- 6   6
 4.Highways		           5  1  2  2   6-10   4
 5.Textiles	         	   5  1  1  3   6-12   3
 6.Meteor		           5  0  0  5   1-17   0

China 1956

Championship

Held in Xi'an, April 1-15.

This championship, and the second level, contained representatives of 
the regional sports institutes, and army and industrial teams according 
to how well they had done the previous year, but it is not considered 
the first unified championship.

Group 1
 1.Shanghai Sports Institute	   4  3	 1  0  10- 4  11
 2.Jilin			   4  2	 1  1   5- 3   9
 3.Beijing Sports Institute	   4  1	 3  0   4- 3   9
 4.Locomotive		           4  1	 1  2   3- 6   7
 5.Nanjing Army Unit		   4  0	 0  4   3- 9   4

Group 2
 1.Beijing Youth B		   4  2	 2  0	8- 1  10
 2.Shenyang Sports Institute	   4  2	 2  0	5- 3  10
 3.Light Industry		   4  2	 1  1	8- 4   9
 4.1st Ministry Machine Building   4  0	 2  2	2- 6   6
 5.Wuhan Sports Institute	   4  0	 1  3	4-13   5

Playoff
	
First Round
Beijing Youth B             2-0 Shanghai Sports Institute	
Beijing Youth B champions, Shanghai Sports Institute play for second place
Shenyang Sports Institute   5-2 Jilin	
Shenyang Sports Institute play for second place, Jilin for fourth
Light Industry              2-0 Beijing Sports Institute		
Light Industry play for fourth place, Beijing Sports Institute for sixth
1st Min. Machine Building   3-2 Locomotive	
1st Ministry Machine Building play for sixth place, Locomotive for eighth
Nanjing Army Unit           1-0 Wuhan Sports Institute		
Nanjing Army Unit play for eighth place, Wuhan Sports Institute are tenth

Second Round
Second Place Match
Shanghai Sports Institute   4-0 Shenyang Sports Institute	
Fourth Place Match
Light Industry              2-1 Jilin			
Sixth Place Match
Beijing Sports Institute    3-0 1st Ministry Machine Building	
Eight Place Match
Nanjing Army Unit           0-0 Locomotive			
Nanjing Army Unit place eighth, Locomotive place ninth (unclear why)

Final Placings
 1.Beijing Youth B
 2.Shanghai Sports Institute
 3.Shenyang Sports Institute
 4.Light Industry
 5.Jilin
 6.Beijing Sports Institute
 7.1st Ministry Machine Building
 8.Nanjing Army Unit
 9.Locomotive
10.Wuhan Sports Institute

Division 2

In Shenyang, April 1-15.

Group 1
 1.South Central White Team	   5  4	 1  0  13- 1  14
 2.Meteor			   5  3	 1  1   9- 6  12
 3.Electric Power		   5  1	 4  0   6- 4  11
 4.Post Office         		   5  2	 0  3   7- 6   9
 5.Chongqing			   5  0	 2  3   3-11   7
 6.Mining			   5  0	 2  3   3-13   7

Group 2
 1.Chengdu Sports Institute	   5  5	 0  0  14- 1  15
 2.Highways			   5  3	 1  1  20- 3  12
 3.Forestry			   5  2	 1  2   8-12  10
 4.Heavy Industry		   5  2	 0  3   8- 9   9
 5.Seamen			   5  2	 0  3   4-11   9
 6.Jiangxi			   5  0	 0  5   4-22   5

Playoff (system as in Division 1)
	
First Round
South Central White Team    0-0 Chengdu Sports Institute	
Meteor                      1-0 Highways	
Electric Power              1-0 Forestry
Heavy Industry              0-0 Post Office	
Chongqing                   1-0 Seamen		
Mining                      1-0 Jiangxi		
Jiangxi are twelfth.

First Round Replays
South Central White Team    2-2 Chengdu Sports Institute	
Heavy Industry              2-1 Post Office		

First Round Second Replay
South Central White Team    4-1 Chengdu Sports Institute	
South Central White Team champions

Second Round
Second Place Match
Chengdu Sports Institute    1-0 Meteor	
Fourth Place Matchj
Highways                    3-0 Electric Power		
Sixth Place Match
Heavy Industry              2-0 Forestry	
Eighth Place Match
Post Office                 1-0 Chongqing	
Tenth Place Match
Seamen                      2-1 Mining		

Final Placings
 1.South Central White Team
 2.Chengdu Sports Institute
 3.Meteor
 4.Highways
 5.Electric Power
 6.Heavy Industry
 7.Forestry
 8.Post Office
 9.Chonqing
10.Seamen
11.Mining
12.Jiangxi

Cup Tournament

Held in Qingdao, June 3-16. Tibet qualified along with top-2 from each 
group of 1955 City Championship.

First Round

Group 1
Beijing               1-0 Qingdao	
Beijing               2-1 Wuhan	
Qingdao               2-0 Wuhan		

Group 2
Shanghai              2-0 Luda		
Shanghai              4-1 Tibet		
Luda                  4-2 Tibet			

Group 3
Tianjin               4-1 Yanbian		
Tianjin               5-1 Meixian		
Yanbian               2-1 Meixian		

Final Round
Tianjin               3-0 Beijing	
Beijing               2-1 Shanghai		
Shanghai              2-0 Beijing		

Final Round Replay
Shanghai              3-1 Tianjin	
Shanghai              4-1 Beijing		
Tianjin               2-2 Beijing		

Final Placings
 1.Shanghai
 2.Tianjin
 3.Beijing

Second Industrial Championship

First Round

Group 1
 1.Locomotive
 2.Chemicals
 3.Forestry
 4.Textiles
 5.Silver Hawks (Finance)
 6.Construction

Group 2
 1.1st Ministry Machine Building
 2.Highways
 3.Mining	
 4.Post Office
 5.Metallurgy
 6.Seamen

Group 3
 1.Red Flag (Light Industry)
 2.Tolling Bell (Heavy Industry)
 3.Power Generation
 4.Service Industry
 5.Meteor

Final Group

NB: 3-2-1 points system

 1.Locomotive		           5  5	 0  0  13- 2  15
 2.1st Ministry Machine Building   5  3	 1  1  11- 3  12
 3.Red Flag			   5  2	 2  1  12- 9  11
 4.Tolling Bell		           5  2	 0  3   9-14   9
 5.Highways			   5  1	 1  3   6-12   8
 6.Chemicals			   5  0	 0  5   3-14   5

China 1957

Championship

This Championship unified all the different football systems and instituted
some sort of promotion and relegation system.

August 1st are the main army team. The various Army Units represent 
regional commands.
	
Tianjin are apparently the Beijing Youth B team that won the 1956 title.

NB: 3-2-1 points system

 1.Beijing			  11  8	 3  0  28-10  30  2.78
 2.Tianjin			  20 15	 3  2  48-18  53  2.65
 3.August 1st			  11  7	 3  1  23- 5  28  2.56
 4.1st Ministry Machine Building  20 10	 6  4  36-17  46  2.30
 5.Red Flag			  20  9	 5  6  38-28  43  2.15
 6.Shenyang Army Unit		  20  7	 6  7  33-39  40  2.00
 7.Changchun	         	  20  8	 3  9  31-41  39  1.95
 8.Shanghai Sports Institute	  20  6	 4 10  20-26  36  1.80
 9.Locomotive	         	  20  5	 5 10  25-31  35  1.75
10.Shenyang Sports Institute	  20  5	 3 12  26-41  33  1.65
11.Wuhan Sports Institute	  20  5	 2 13  17-40  32  1.60
12.Nanjing Army Unit		  20  2	 5 13  15-44  29  1.45
	
NB: Beijing and August 1st only played second round. Positions decided on 
    points average.
	
Wuhan Sports Institute relegated.

Division 2

NB: 3-2-1 points system

First Round
	
Group 1
 1.Highways
 2.Public Security Troops
- - - - - - - - - - - - -
 3.Tianjin Youth
 4.Meteor
 5.Beijing Army Unit
 6.Tianjin No. 1 Cotton Mill
 7.Beijing Silver Hawks
 8.Metallurgy

Group 2
 1.Forestry
 2.Power Generation
- - - - - - - - - - 
 3.Shenyang Youth
 4.Textiles
 5.Heilongjiang
 6.Mining
 7.Chemicals
	
Group 3
 1.Public Security
 2.South Shanghai Workers
- - - - - - - - - - - - -
 3.Post Office
 4.East Shanghai Workers
 5.Shanghai Sports Institute B
 6.Service Industry
 7.West Shanghai Workers
 8.Shanghai Youth
 9.Silver Hawks

Group 4
 1.Guangzhou Sports Insitute
 2.Chengdu Sports Institute
- - - - - - - - - - - - - - -
 3.Chongqing Sports Institute
 4.Wuhan
 5.Wuhan Youth
 6.Shandong

Final Tournament
	
First Round
	
Group 1
 1.Chengdu Sports Institute	   3  0	 3  0   4- 4   6
 2.Power Generation		   3  1	 2  0   4- 3   5  [-2]
 3.Public Security		   3  1	 2  0   4- 3   5  [-2]
 4.Highways			   3  0	 1  2   2- 4   4
NB: points from draw Power Generation vs Public Security annulled.

Group 2
 1.Public Security Troops	   3  2	 1  0	8- 2   8
 2.Forestry			   3  2	 0  1	4- 3   7
 3.Guangzhou Sports Institute	   3  1	 1  1	9- 7   6
 4.South Shanghai Workers	   3  0	 0  3	2-11   3

Final Round
	
Championship Group
 1.Public Security Troops	   3  2	 1  0	5- 1   8
 2.Chengdu Sports Institute	   3  1	 2  0	2- 1   7
 3.Power Generation		   3  1	 1  1	7- 4   6
 4.Forestry			   3  0	 0  3	0- 8   3
	
Chengdu Sports Institute promoted.

Consolation Group
 5.Guangzhou Sports Institute	   3  2	 1  0   8- 1   8
 6.Highways			   3  0	 3  0	1- 1   6
 7.Public Security		   3  1	 1  1	1- 2   6
 8.South Shanghai Workers	   3  0	 1  2	0- 6   4

China 1958

Championship

NB: 3-2-1 points system

 1.Beijing		          21 17	 3  1  54-13  58
 2.Shenyang			  21 12	 2  7  39-30  47
 3.Tianjin			  21  8	 7  6  34-20  44
 4.Changchun	          	  21  8	 6  7  38-33  43
 5.Engineering Industry		  21 10	 2  9  25-25  43
 6.Locomotive	           	  21  6	 7  8  26-28  40
 7.Shanghai Red Team		  21  7	 5  9  16-27  40
 8.Red Flag			  21  6	 6  9  25-29  39
 9.Shenyang Army Unit		  21  6	 4 11  23-33  37
10.Nanjing Army Unit		  21  4	 6 11  25-41  35
11.Chengdu			  21  3	 5 13  13-50  32
 -.August 1st			  11  6	 3  2  20- 9  26
	
NB: August 1st only took part in second half of season

Division 2

NB: 3-2-1 points system

First Round
	
Area 1 (Beijing, Tianjin)
	
Group 1
 1.Metallurgy
 2.Beijing Army Unit
- - - - - - - - - - - - - - -
 3.Beijing Sports Institute B
 4.Beijing Petrochemical Institute
 5.Tianjin Universities

Group 2
 1.Meteor
 2.Tianjin Youth
- - - - - - - - - - - - - - -
 3.Beijing Sports Institute A
 4.Tianjin Workers Youth
 5.Beijing Sports Schools

Final Group
 1.Meteor
 2.Metallurgy
 - - - - - - - -
 3.Tianjin Youth
 4.Beijing Army Unit

Area 2 (Shenyang, Luda, Fushun)

Group 1
 1.Luda Chemicals
 2.Luda Machine Building
 - - - - - - - - - - - - 
 3.Fushun Mining
 4.Shenyang
 5.2538 Army Unit

Group 2
 1.Luda Power
 2.012 Munitions
 - - - - - - - - 
 3.Luda Textiles
 4.Luda
 5.Anshan

Final Group
 1.Luda Chemicals
 2.Luda Machine Building
 - - - - - - - - - - - - 
 3.Luda Power
 4.012 Munitions

Area 3 (Changchun, Yanji, Harbin)

 1.Yanbian A
 2.Forestry
- - - - - - - - 
 3.Heilongjiang
 4.Changchun Trade Unions
 5.Yanbian B
 6.Jilin Railways
 7.Changchun Universities

Area 4 (Shanghai, Nanjing)

 1.Shanghai White Team
 2.Shanghai Workers Red Team
- - - - - - - - - - - - - - -
 3.Shanghai Workers Blue Team
 4.Public Security
 5.Nanjing A
 6.Shanghai Workers White Team
 7.Shanghai Students
 8.Nanjing B

Area 5 (Wuhan)

Group 1
 1.Wuhan A
 2.Wuhan B
- - - - - - - - - - - 
 3.Wuhan Meat Workers
 4.Meixian
 5.Zhanjiang

Group 2
 1.Guangzhou A
 2.Guangdong Youth
 - - - - - - - - - 
 3.Guangzhou B
 4.Wuhan Machine Building
 5.Guangxi

Final Group
 1.Guangzhou A
 2.Wuhan A
 - - - - - - - - -
 3.Guangdong Youth
 4.Wuhan B

Area 6 (Chongqing)

 1.Chongqing Red Team
- - - - - - - - - - - 
 2.Kunming
 3.Chongqing Blue Team
 4.Chengdu Yellow Team
 5.Guiyang
 6.Chongqing White Team

Area 7 (Xi'an)

Group 1
 1.Shandong
 2.Hebei
- - - - - 
 3.Xiamen
 4.Xi'an
 5.Anhui
 6.Salt Industry
 7.Zhengzhou

Group 2
 1.Fuzhou
 2.Seamen
 - - - - - 
 3.Shaanxi
 4.Luoyang
 5.Shanxi
 6.Zhengzhou Railways
 7.Wuhu

Final Group
 1.Seamen
- - - - - 
 2.Hebei
 3.Shandong
 4.Fuzhou

Final Tournament

First Round

Group 1
 1.Guangzhou
 2.Shanghai Workers Red Team
 - - - - - - - - - - - - - -
 3.Forestry
 4.Chongqing

Group 2
 1.Wuhan
 2.Luda Machine Building
 - - - - - - - - - - - - 
 3.Yanbian
 4.Meteor

Group 3
 1.Metallurgy
 2.Chemicals
 - - - - - - - - - - - 
 3.Shanghai White Team
 4.Seamen

Final Round

Championship Group
 1.Guangzhou            	   5  4	 1  0  13- 5  14
 2.Shanghai Workers Red Team	   5  2	 3  0   7- 5  12
 3.Chemicals			   5  2	 1  2  11- 7  10
 4.Wuhan			   5  1	 3  1	8- 9  10
 5.Metallurgy			   5  0	 2  3	2- 7   7
 6.Luda Machine Building	   5  1	 0  4	5-13   7

Consolation Group
 7.Forestry			   5  3	 1  1  14- 8  12
 8.Meteor			   5  3	 1  1  12- 8  12
 9.Shanghai White Team		   5  3	 1  1  10- 8  12
10.Yanbian			   5  2	 0  3   7- 9   9
11.Chongqing			   5  0	 3  2   5- 8   8
12.Seamen			   5  0	 2  3   2- 9   7

China 1959

1st National Games

No championship held.

This is a multi-sport event, with teams representing provinces. 
The Army is represented by only one team, and, in more recent events, 
industrial bodies have also been represented.

Preliminary Round
	
Nanning Group	
 1.Guangdong		6  5  1	 0  25- 2  11
 2.Beijing		6  5  1	 0  20- 2  11
 3.Sichuan		6  4  0	 2  24- 9   8
 4.Guangxi		6  3  0	 3  16-17   6
 5.Yunnan		6  2  0	 4   4-17   4
 6.Guizhou		6  1  0	 5   4-25   2
 7.Jiangxi		6  0  0	 6   5-26   0

Zhengzhou Group
 1.Hubei		5  5  0	 0  14- 5  10
 2.Liaoning		5  3  1	 1  16- 5   7
 3.Jiangsu		5  2  1	 2  14-11   5
 4.Hunan		5  2  0	 3   5-14   4
 5.Henan		5  1  0	 4   6-14   2
 6.Inner Mongolia	5  0  2	 3   4-10   2

Taiyuan Group
 1.Jilin		7  6  1	 0  50- 6  13
 2.Army			7  6  1	 0  40- 4  13
 3.Shaanxi		7  5  0	 2  23- 8  10
 4.Shandong		7  3  0	 4  13-21   6
 5.Xinjiang		7  2  1	 4   5-15   5
 6.Gansu		7  2  0	 5   8-25   4
 7.Shanxi		7  2  0	 5   9-14   4
 8.Ningxia		7  0  1	 6   4-59   1

Tianjin Group
 1.Hebei		5  5  0	 0  29- 1  10
 2.Shanghai		5  4  0	 1  19- 3   8
 3.Heilongjiang		5  3  0	 2   6- 3   6
 4.Fujian		5  2  0	 3  14-14   4
 5.Zhejiang		5  1  0	 4   6-28   2
 6.Qinghai		5  0  0	 5   1-26   0

Final Tournament (Beijing, Tianjin, September 1-27).
	
First Round
	
Group 1
 1.Hebei		3  2  1	 0   7- 2   5
 2.Army			3  2  1	 0   5- 2   5
 3.Jilin		3  1  0	 2   7- 7   2
 4.Heilongjiang		3  0  0	 3   2-10   0

Group 2
 1.Guangdong		3  2  0	 1   9- 6   4
 2.Liaoning		3  1  1	 1   5- 5   3
 3.Sichuan		3  1  1	 1   5- 4   3
 4.Shanghai		3  0  2	 1   2- 6   2

Group 3
 1.Beijing		3  2  0	 1   2- 1   4
 2.Shaanxi		3  2  0	 1   4- 1   4
 3.Hubei		3  1  1	 1   1- 2   3
 4.Jiangsu		3  0  1	 2   0- 3   1

Final Round
	
Championship Group
 1.Army			5  3  1	 1  10- 3   7
 2.Hebei		5  2  2	 1   6- 3   6
 3.Beijing		5  2  2	 1   6- 7   6
 4.Liaoning		5  2  2	 1   7- 4   6
 5.Guangdong		5  2  1	 2   5- 8   5
 6.Shaanxi		5  0  0	 5   2-11   0

Consolation Group
 7.Shanghai		5  3  1	 1  12- 5   7
 8.Jilin		5  3  1	 1  13- 7   7
 9.Sichuan		5  2  2	 1   3- 3   6
10.Hubei		5  1  3	 1   7- 6   5
11.Heilongjiang		5  1  2	 2   6-12   4
12.Jiangsu		5  0  1	 4   2-10   1

Second Army Championship

Beijing, May 6-16.

Preliminary Round

Group 1
 1.Nanjing Army Unit
 2.Lanzhou Army Unit
 3.Railway Unit
 4.Xinjiang Army Unit

Group 2
 1.Beijing Army Unit
 2.Navy
 3.General Staff
 4.Fuzhou Army Unit

Group 3
 1.Air Force
 2.Kunming Army Unit
 3.Wuhan Army Unit
 4.Ji'nan Army Unit

Group 4
 1.Shenyang Army Unit
 2.Inner Mongolia Army Unit
 3.Guangzhou Army Unit
 4.Chengdu Army Unit

Final Group

 1.Shenyang Army Unit	7  5  2	 0  25- 5  12
 2.Nanjing Army Unit	7  6  0	 1  22- 4  12
 3.Beijing Army Unit	7  3  3	 1   9- 5   9
 4.Air Force		7  3  1	 3  16-14   7
 5.Kunming Army Unit	7  3  0	 4   9-15   6
 6.Inner Mongolia A.U.	7  2  0	 5  10-15   4
 7.Navy			7  0  3	 4   5-14   3
 8.Lanzhou Army Unit	7  1  1	 5   4-28   3

China 1960

Championship

The championship now included a preliminary round for those teams of 
designated quality. Division 2 teams were considered of lower standard 
and there was no promotion.

First Round
	
Chengdu Group
 1.Jilin		7  5  1	 1  12- 7  11
 2.Shenyang Army Unit	7  4  2	 1  11- 4  10
 3.Sichuan		7  5  0	 2  10- 3  10
 4.Hebei Youth		7  3  3	 1   6- 4   9
 5.Beijing		7  3  2	 2  11- 8   8
 6.Shanghai D		7  1  2	 4   8-13   4
 7.Shaanxi		7  1  0	 6   4-13   2
 8.August 1st Youth	7  1  0	 6   4-14   2

Guangzhou Group
 1.Guangdong		6  6  0	 0  24- 1  12
 2.Shanghai		6  5  0	 1  11- 3  10
 3.August 1st		6  3  1	 2  12- 4   7
 4.Chemicals		6  3  0	 3  10-12   6
 5.Heilongjiang		6  2  1	 3   7- 8   5
 6.Shanghai Youth	6  1  0	 5   3-10   2
 7.Liaoning Youth	6  0  0	 6   3-32   0

Shanghai Group
 1.Tianjin		7  5  2	 0  14- 5  12
 2.Liaoning		7  5  1	 1  16- 6  11
 3.Beijing Youth	7  5  0	 2   9- 2  10
 4.Nanjing Army Unit	7  2  3	 2  10- 8   7
 5.Shanghai C		7  1  3	 3   5-10   5
 6.Guangdong Youth	7  2  1	 4   5-14   5
 7.Hubei		7  1  2	 4   2- 8   4
 8.Jiangsu		7  0  2	 5   2-10   2

Final Group (Beijing, Tianjin 8/5-5/6)
 -.Beijing Sports I.	6  6  0	 0  23- 3  12  [*]
 1.Tianjin		6  4  1	 1  11- 5   9
 2.Liaoning		6  4  0	 2   8- 3   8
 3.Shanghai A		6  2  1	 3   7- 9   5
 4.Jilin		6  1  2	 3   6-15   4
 5.Guangdong		6  1  1	 4   7-16   3
 6.Shenyang Army Unit	6  0  1	 5   4-15   1
  
[*] Beijing Sports Institute (the National Team) did not compete for
    position.

Positions 7-15 (Shenyang, Luda)
 7.August 1st		8  4  3	 1  18- 8  11
 8.Beijing Youth	8  4  2	 2  10- 6  10
 9.Chemicals		8  4  2	 2  10-13  10
10.Nanjing Army Unit	8  3  3	 2  14- 8   9
11.Shanghai C		8  4  1	 3  14-11   9
12.Hebei Youth		8  1  5	 2  12-13   7
13.Sichuan		8  1  4	 3   8- 9   6
14.Beijing		8  2  1	 5   3-13   5
15.Heilongjiang		8  1  3	 4   7-15   5

Positions 16-23 (Wuhan)
16.Shanghai D		7  4  3	 0  11- 5  11
17.Guangdong Youth	7  5  1	 1  12- 1  11
18.Hubei		7  4  2	 1   9- 7  10
19.Jiangsu		7  3  2	 2   7- 5   8
20.August 1st Youth	7  1  3	 3   8-10   5
21.Shanghai Youth	7  1  2	 4   7- 9   4
22.Liaoning Youth	7  1  2	 4   5-14   4
23.Shaanxi		7  0  3	 4   3-11   3

Division 2

Final Tournament (Qingdao 12-29/4)
	
First Round

Group 1
 1.Shenyang Youth
 2.Tianjin Hedong District
 3.Baotou Steelworks
 4.Shanghai Putuo/Yangpu District

Group 2
 1.Capital Machine Building
 2.Tianjin Workers
 3.Yanbian
 4.Shangyou Youth

Group 3
 1.Metallurgy
 2.Guangzhou Qianwei
 3.Locomotive B
 4.Shandong

Championship Group
 1.Capital Machine Bdg.	5  2  2	 1   7- 4   6
 2.Guangzhou Qianwei	5  3  0	 2   7- 3   6  (Public Security)
 3.Shenyang Youth	5  2  2	 1   6- 1   6
 4.Metallurgy		5  2  0	 3  10- 8   4
 5.Tianjin Hedong D.	5  1  2  2   5-11   4
 6.Tianjin Workers	5  1  2	 2   3-11   4

Consolation Group
 7.Yanbian		5  5  0	 0  18- 2  10
 8.Baotou Steelworks	5  3  0	 2   6- 9   6
 9.Shandong		5  1  3	 1   6- 5   5
10.Locomotive B		5  1  2	 2   3- 6   4
11.Sh. Putuo/Yangpu D.	5  1  2	 2   3- 7   4
12.Shangyou Youth	5  0  1	 4   1- 8   1

Cup

All provinces entered one team.
	
1st Round
Tianjin               1-0 August 1st		
Yanbian               3-0 Shenyang Army Unit		
Shanxi Sports Inst.   0-0 Baotou Steelworks		[Shanxi S.I. qualified]
Lanzhou Railways      8-0 Yinchuan			
Shaanxi               8-2 Xinjiang				
Hunan Sports Inst.    2-2 Zhengzhou Sports Institute	[Hunan S.I. qualified]
Guangdong             6-0 Hubei				
Guiyang               4-4 Yunnan			[Guiyang qualified]
Fujian                2-0 Zhejiang Sports Institute			
Jiangxi Sports Inst.  w/o Anhui			
Nanjing Army Unit     4-0 Shandong Sports Institute	
Heilongjiang          bye 
Qinghai               bye 
Sichuan               bye 
Guangxi Sports Inst.  bye
Shanghai Xuhui Dist.  bye

2nd Round
Tianjin               1-0 Yanbian			
Heilongjiang          3-1 Shanxi Sports Institute		
Qinghai               2-0 Lanzhou Railways		
Sichuan               2-0 Shaanxi			
Guangdong             2-0 Hunan Sports Institute	
Guangxi Sports Inst.  1-0 Guiyang			
Jiangxi Sports Inst.  2-1 Fujian			
Nanjing Army Unit     2-1 Shanghai Xuhui District	

Quarterfinals
Tianjin               3-0 Heilongjiang			
Sichuan               2-0 Qinghai				
Guangdong             4-2 Guangxi Sports Institute	
Jiangxi Sports Inst.  2-1 Nanjing Army Unit		

Semifinals
Tianjin               2-1 Sichuan				
Guangdong             3-1 Jiangxi Sports Institute		

Third Place Match
Sichuan               0-0 Jiangxi Sports Institute	[shared]

Final
Tianjin               1-0 Guangdong		

China 1961

Championship

First Round
	
Changchun Tournament
	
Group 1
 1.August 1st		3  3  0	 0   7- 0   6
 2.Shaanxi		3  1  1	 1   7- 5   3
 3.Shanghai Workers	3  1  1	 1   3- 2   3
 4.Beijing Sports T.	3  0  0	 3   1-11   0  [T.=Teachers]
 5.Locomotive		withdrew

Group 2
 1.Jilin		4  3  1	 0  10- 1   7
 2.Hebei Youth		4  2  1	 1   5- 4   5
 3.Sichuan		4  1  2	 1   6- 2   4
 4.Guangzhou Qianwei	4  1  1	 2   3- 5   3
 5.Heilongjiang		4  0  1	 3   2-14   1

Championship Group
 1.August 1st		5  4  1	 0  10- 1   9
 2.Sichuan		5  1  3	 1   8- 3   5
 3.Jilin		5  1  3	 1   4- 4   5
 4.Hebei Youth		5  1  2	 2   3- 7   4
 5.Shaanxi		5  1  2	 2   4- 7   4
 6.Shanghai Workers	5  0  3	 2   2- 9   3

Consolation Group
 7.Heilongjiang		2  1  1	 0   4- 1   3
 8.Guangzhou Qianwei	2  1  1	 0   5- 3   3
 9.Beijing Sports T.	2  0  0	 2   2- 7   0

Changsha Tournament
	
Group 1
 -.Beijing Sp.Inst. B	5  4  1	 0  12- 1   9  [Sp.Inst.=Sports Institute]
 1.Beijing Youth	5  3  1	 1  11- 5   7
 2.Shanghai Youth	5  2  2	 1   8- 5   6
 3.Guangdong		5  1  3	 1   9- 4   5
 4.1st Ministry M.Bdg.	5  1  1	 3   6-11   3  [M.Bdg.=Machine Building]
 -.Hunan		5  0  0	 5   4-24   0

Group 2
 1.Liaoning		4  3  1	 0  13- 5   7
 2.Nanjing Army Unit	4  2  2	 0   7- 3   6
 3.Shanghai Yangpu	4  1  2	 1   2- 5   4
 4.Tianjin B		4  1  1	 2   6- 9   3
 5.August 1st Youth	4  0  0	 4   3- 9   0

Championship Group
 -.Beijing Sp.Inst. B	6  3  2	 1  11- 4   8
 1.Beijing Youth	6  2  3	 1   8- 3   7
 2.Liaoning		6  2  3	 1   8- 4   7
 3.Shanghai Youth	6  2  3	 1   7- 4   7
 4.Nanjing Army Unit	6  1  4	 1   7- 6   6
 5.Guangdong		6  2  2	 2   7- 7   6
 6.Shanghai Yangpu	6  0  1	 5   2-22   1

Consolation Group
 7.Tianjin B		3  3  0	 0   6- 1   6
 8.1st Ministry M.Bdg.	3  1  1	 1   4- 3   3
 -.Hunan		3  1  0	 2   4- 7   2
 9.August 1st Youth	3  0  1	 2   4- 7   1

Beijing Sports Institute B are China B and did not play for position. 
Hunan (allowed to participate as hosts but not considered of top level 
standard) did not play for position.

Shanghai Tournament

Group 1
 1.Tianjin		4  2  2	 0   5- 1   6
 2.Hubei		4  1  3	 0   5- 2   5
 3.Chemicals		4  2  1	 1   4- 2   5
 4.Sichuan Youth	4  1  0	 3   2- 8   2
 5.Jiangsu		4  0  2	 2   1- 4   2
 6.Shandong		withdrew

Group 2
 1.Shenyang Army Unit	4  3  0	 1   5- 3   6
 2.Shanghai		4  2  1	 1  11- 3   5
 3.Liaoning Youth	4  1  2	 1   5- 8   4
 4.Guangdong Youth	4  1  1	 2   4- 9   3
 5.Beijing Workers	4  0  2	 2   5- 7   2

Championship Group
 1.Shanghai		5  3  1	 1  10- 3   7
 2.Tianjin		5  2  3	 0   7- 2   7
 3.Liaoning Youth	5  3  1	 1   7- 7   7
 4.Shenyang Army Unit	5  3  0	 2   9- 9   6
 5.Hubei		5  0  2	 3   4-10   2
 6.Chemicals		5  0  1	 4   3- 9   1

Consolation Group
 7.Beijing Workers	3  2  0	 1   4- 3   4
 8.Sichuan Youth	3  2  0	 1   4- 2   4
 9.Guangdong Youth      3  1  1	 1   4- 5   3
10.Jiangsu	        3  0  1	 2   2- 4   1

Final Group (Beijing, Tianjin 15/10-8/11)
 1.Shanghai		8  5  3	 0  25- 6  13
 2.August 1st		8  5  3	 0  14- 3  13
 3.Tianjin		8  3  4	 1  11- 8  10
 4.Beijing Youth	8  2  5	 1   8- 6   9
 5.Liaoning Youth	8  2  3	 3   8-17   7
 6.Shanghai Youth	8  2  2	 4   4- 7   6
 7.Liaoning		8  2  2	 4   8-13   6
 8.Jilin		8  2  1	 5   8-17   5
 9.Sichuan		8  0  3	 5   4-13   3

Division 2

Not played.

China 1962

Championship

First Round

Shanghai Group
 1.August 1st		9  9  0	 0  21- 2  18
 2.Shanghai Workers	9  7  0	 2  19- 4  14
 3.Liaoning		9  6  0	 3  11- 7  12
 4.Guangdong		9  5  1	 3  15- 8  11
 5.Hebei Youth		9  4  3	 2  14- 6  11
 6.Jiangsu		9  4  0	 5  10-20   8
 7.Chemicals		9  2  2	 5   9-19   6
 8.Beijing Workers	9  0  4	 5   3-13   4
 9.Sichuan Youth	9  1  1	 7   7-19   3
10.Shanghai Yangpu	9  0  3	 6   5-16   3

Wuhan Group
 1.Shanghai		8  7  1	 0  21- 2  15
 2.Nanjing Army Unit	8  5  1	 2  11-11  11
 3.Hubei		8  3  4	 1  12-10  10
 4.Shaanxi		8  4  1	 3  12-11   9
 5.Beijing Youth	8  4  1	 3  10- 5   9
 6.Sichuan		8  4  1	 3  15- 7   9
 7.Guangdong Youth	8  2  0	 6   5- 9   4
 8.August 1st Youth	8  1  1	 6   7-16   3
 9.1st Ministry M.Bdg.	8  1  0	 7   2-24   2  [M.Bdg.=Machine Building]

Tianjin Group
 1.Beijing Sports Inst.	9  7  2	 0  25- 5  16
 2.Tianjin		9  5  4	 0  17- 4  14
 3.Locomotive		9  4  4	 1  10- 3  12
 4.Jilin		9  5  1	 3  15-16  11
 5.Liaoning Youth	9  4  3	 2  16-11  11
 6.Shanghai Youth	9  4  2	 3  15- 9  10
 7.Heilongjiang		9  2  2	 5   6-19   6
 8.Beijing Sports T.	9  2  1	 6  10-23   5  [T.=Teachers]
 9.Guangzhou Qianwei	9  1  3	 5   7-16   5
10.Shenyang Army Unit	9  0  0	 9   3-18   0

Final Group (Beijing 23/9-17/10)
 1.Shanghai	       10  7  1	 2  25-12  15
 2.August 1st	       10  7  1	 2  20-10  15
 3.Liaoning	       10  6  2	 2  14- 6  14
 4.Tianjin	       10  4  4	 2  21-12  12
 5.Jilin	       10  4  3	 3  13-12  11
 6.Guangdong	       10  4  2	 4  18-16  10
 7.Shanghai Workers    10  2  3	 5  10-17   7
 8.Nanjing Army Unit   10  1  5	 4  11-16   7
 9.Beijing Railways    10  1  5	 4   6-13   7
10.Shaanxi	       10  1  4	 5   7-16   6
11.Hubei	       10  1  4	 5  10-25   6
 -.Beijing Sports Inst.	6  4  2	 0  18- 2  10

Beijing Sports Institute (National Team) did not compete in the whole round, 
and were not placed; their matches were not counted.
Locomotive were called Beijing Railways

Positions 12-20 (Xi'an)
12.Beijing Youth	8  5  1	 2  10- 6  11
13.Hebei Youth		8  4  3	 1  14- 3  11
14.Liaoning Youth	8  5  1	 2  13- 7  11
15.Sichuan		8  4  2	 2  11- 8  10
16.Liaoning B		8  4  1	 3  12- 9   9
17.Shanghai Youth	8  3  2	 3   9- 9   8
18.Guangdong Youth      8  1  2	 5   4-11   4
19.Jiangsu		8  2  0	 6   6-18   4
20.Heilongjiang		8  1  2	 5   5-13   4
	
Chemicals were called Liaoning B

Positions 21-28 (Luda)
21.August 1st Youth	7  5  1	 1  12- 3  11
22.Beijing Sports T.	7  4  1	 2  10- 5   9  [T.=Teachers]
23.Sichuan Youth	7  2  3	 2   5- 6   7
24.Beijing Workers	7  2  3	 2   4- 3   7
25.Guangzhou Qianwei	7  1  4	 2   4- 5   6
26.Shanghai Yangpu	7  2  2	 3   3- 7   6
27.Shenyang Army Unit	7  2  1	 4   7-10   5
28.Liaoning Workers	7  2  1	 4   4-10   5
	
1st Ministry Machine Building were called Liaoning Workers

China 1963

Championship

First Round

Shanghai Group
 1.Shanghai		8  6  1	 1  21- 5  13
 2.Guangdong		8  5  2	 1  12- 6  12
 3.Liaoning Youth	8  3  2	 3   6- 6   8
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Beijing Sports T.	8  3  2	 3   6- 9   8  [T.=Teachers]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Liaoning B		8  3  2	 3  11-11   8
 6.August 1st Youth	8  2  3	 3   6- 6   7
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Shaanxi	        8  2  2	 4   3- 7   6
 8.Shenyang Army Unit	8  1  4	 3  10-12   6
 9.Beijing Sports T. B	8  1  2	 5   2-15   4  [T.=Teachers]

Nanjing Group
 1.Hebei Youth		8  4  3	 1  10- 6  11
 2.Liaoning Workers	8  4  3	 1  13- 5  11
 3.Shanghai Workers	8  3  4	 1  10- 4  10
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Jilin		8  2  5	 1   5- 3   9
 5.Sichuan Youth	8  3  2	 3  10-10   8
 6.Hubei		8  1  6	 1   3- 4   8
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Jiangsu		8  1  5	 2   2- 5   7
 8.Shanghai Yangpu	8  2  2	 4   6-12   6
 9.Guangdong Meixian	8  1  0	 7   3-13   2

Tianjin Group
 1.Tianjin		7  5  2	 0  11- 3  12
 2.Shanghai Youth	7  3  2	 2   8- 5   8
 3.Beijing Youth	7  3  2	 2   7- 5   8
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Heilongjiang		7  3  1	 3   7- 8   7
 5.Guangzhou		7  1  4	 2   3- 5   6
 6.Nanjing Army Unit	7  1  3	 3   5- 6   5
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Beijing Workers	7  1  3	 3   3- 7   5
 8.Sichuan		7  1  3	 3   2- 7   5

Championship Group (Beijing)

NB: Shanghai did not participate, so Beijing Sports Teachers qualified;
    August 1st and Beijing Sports Institute (National Team) played
    hors concours;
    Liaoning apparently qualified automatically

First Round

Group 1
 -.August 1st		5  5  0	 0  16- 5  10
 1.Beijing Youth	5  4  0	 1  11- 5   8
 2.Tianjin		5  2  1	 2   9- 8   5
 3.Guangdong		5  2  0	 3   7-10   4
 4.Liaoning Youth	5  0  2	 3   4-13   2
 5.Shanghai Workers	5  0  1	 4   5-11   1

Group 2
 -.Beijing Sports Inst.	5  4  1	 0  12- 3   9
 1.Liaoning		5  2  3	 0   7- 2   7
 2.Hebei Youth		5  2  2	 1   3- 4   6
 3.Beijing Sports T.	5  1  2	 2   4- 8   4  [T.=Teachers]
 4.Liaoning Workers	5  1  1	 3   4- 5   3
 5.Shanghai Youth	5  0  1	 4   2-10   1

Final Round

Positions 1-4
NB: August 1st and Beijing Sports Institute played hors concours,
    but their matches counted for opponents; they did not play
    each other
 -.Beijing Sports Inst. 4  3  1	 0   9- 2   7
 -.August 1st		4  3  1	 0   8- 3   7
 1.Beijing Youth	5  1  2	 2   4- 7   4
 2.Liaoning		5  0  4	 1   2- 4   4
 3.Tianjin		5  1  1	 3   7-10   3
 4.Hebei Youth		5  0  3	 2   4- 8   3

Positions 5-10
 5.Guangdong		5  3  1	 1   9- 6   7
 6.Shanghai Workers	5  2  2	 1   7- 5   6
 7.Liaoning Workers	5  2  1	 2   8- 7   5
 8.Liaoning Youth	5  2  1	 2   9- 8   5
 9.Shanghai Youth	5  1  2	 2   4- 5   4
10.Beijing Sports T.	5  1  1	 3   5-11   3  [T.=Teachers]
NB: Shanghai and August 1st considered to have finished 11th and 12th

NB: top-9 plus Shanghai, August 1st and Beijing Sports Institute 
    form new first division for 1964

Positions 13-21 (Wuhan)
13.Nanjing Army Unit	8  8  0	 0  14- 1  16
14.August 1st Youth	8  5  1	 2  13- 5  11
15.Jilin		8  4  2	 2   8- 2  10
16.Sichuan Youth	8  3  3	 2   8- 8   9
17.Shaanxi		8  3  3	 2  10-13   9
18.Hubei		8  2  3	 3   8- 9   7
19.Heilongjiang		8  1  3	 4   7-12   5
20.Guangzhou		8  0  3	 5   4-14   3
21.Liaoning B		8  0  2	 6   8-16   2

Minor Positions

Hefei Group
 1.Guangxi		5  4  0	 1   8- 3   8
 2.Anhui		5  3  1	 1   5- 2   7
 3.Jiangxi		5  3  0	 2  11- 4   6
 4.Fujian		5  1  3	 1   7- 9   5
 5.Beijing Sports T. C	5  0  2	 3   2- 6   2
 6.Zhejiang		5  0  2	 3   1-10   2

Zhengzhou Group
 1.Henan		6  4  1	 1   7- 3   9
 2.Yunnan		6  3  2	 1   7- 3   8
 3.Shandong		6  3  1	 2   3- 2   7
 4.Beijing Army Unit	6  3  1	 2  13- 7   7
 5.Xinjiang		6  2  1	 3   5- 7   5
 6.Hunan		6  0  3	 3   3- 8   3
 7.Shanxi		6  1  1	 4   3-11   3
NB: top three teams in both group play off with bottom teams in
    the three first round groups for Positions 22-25

Final Round Positions 22-25

Guangzhou Group
 1.Shenyang Army Unit	5  3  2	 0   6- 2   8
 2.Shanghai Yangpu	5  3  1	 1   7- 6   7
 3.Beijing Workers	5  2  1	 2  11- 5   5
 4.Anhui		5  2  0	 3   5- 8   4
 5.Henan		5  1  1	 3   5- 9   3
 6.Shandong		5  1  1	 3   4- 8   3

Hangzhou Group
 1.Guangdong Meixian	6  5  0	 1  10- 4  10
 2.Sichuan		6  4  1	 1  12- 4   9
 3.Guangxi		6  3  1	 2  11- 6   7
 4.Jiangsu		6  3  1	 2   5- 6   7
 5.Yunnan	        6  2  0	 4   5-13   4
 6.Beijing Sports T. B	6  1  1	 4   2- 8   3
 7.Jiangxi		6  0  2	 4   6-10   2

Positions 22-25 (Hangzhou)
22.Shenyang Army Unit	3  2  0	 1   2- 1   4
23.Shanghai Yangpu	3  1  1	 1   1- 1   3
24.Sichuan		3  1  1	 1   1- 1   3
25.Guangdong Meixian	3  0  2	 1   0- 1   2

China 1964

Championship

 1.Beijing Sports I.   22 16  4	 2  38-13  36
 2.Shanghai	       22 16  3	 3  42-15  35
 3.August 1st	       22 12  4	 6  24-17  28
 4.Hebei Youth	       22 10  4	 8  25-25  24
 5.Tianjin	       22  8  8	 6  15-17  24
 6.Beijing	       22  9  2	11  24-29  20
 7.Shanghai Workers    22  9  2	11  21-28  20
 8.Liaoning	       22  5  9	 8  18-23  19
 9.Liaoning Workers    22  7  3	12  20-37  17
10.Guangdong	       22  5  6	11  15-19  16
11.Shenyang Youth      22  5  5	12  24-33  15
12.Shanghai Youth      22  4  2	16  16-26  10

NB: Beijing Sports Institute were the national team;
    if matches were tied after 90 minutes, extra time was played;
    if the scores were still level, the match was drawn;
    goals for and against are counted only after 90 minutes

Division 2

86 participants.  Final 8-team tournament in Chongqing.

 1.Nanjing Army Unit
 2.Jilin
--------------------
 3.Hubei A
 4.Sichuan
 5.Tianjin Nankai
 6.Shanghai Yangpu
 7.Guangzhou
 8.August 1st Youth

China 1965

Championship

Held April 4-28 because of National Games.
Held in Nanjing, Hangzhou and Shanghai.

 1.Jilin	       11  7  2	 2  16-10  16
 -.Beijing Sports I.   11  6  3	 2  22-12  15
 2.August 1st	       11  6  1	 4  19-14  13
 3.Beijing	       11  5  2	 4  16-14  12
 4.Liaoning Workers    11  5  2	 4  13-13  12
 5.Nanjing Army Unit   11  5  1	 5  13-12  11
 -.Shanghai	       11  5  1	 5  14-14  11
 6.Hebei Youth	       11  2  6	 3  12-11  10
 7.Tianjin	       11  3  4	 4  10- 9  10
 8.Shanghai Workers    11  3  3	 5   9-16   9
 9.Liaoning	       11  2  3	 6  11-14   7
10.Guangdong	       11  2  2	 7   5-21   6

Beijing Sports Institute (National Team) and Shanghai (presumably because they
were hosts) did not compete for position.

Division 2

First Round

Shenyang Group
 1.Jilin Youth
 2.Shenyang Youth
 3.Heilongjiang
- - - - - - - - - - -
 4.Shenyang Army Unit
 5.Tumen Railways
 6.Yanbian Highways
 7.Dalian Shipyards
 8.Luda Youth
 9.Changchun Tractor Factory
10.Luda Meteor
11.Heilongjiang Youth
12.Harbin Dong'an Machine Building Factory

Qingdao Group
 1.Fujian
 2.Air Force
 3.Jiangxi
- - - - - -
 4.Zhejiang
 5.Nankai Students
 6.Shanghai Yangpu
 7.Jiangsu
 8.Shandong
 9.Anhui
10.Qingdao
11.Shanghai Youth (withdrew)

Changsha Group
 1.Sichuan
 2.Hubei
 3.Guangzhou
 - - - - - -
 4.Hubei B
 5.Henan
 6.Sichuan Youth
 7.Hunan
 8.Meixian
 9.Guangxi
10.Guangdong Seedlings
11.Guizhou

Datong Group
 1.August 1st Youth
 2.Shaanxi
 3.Beijing Youth
 - - - - - - - -
 4.Xinjiang
 5.Tibet
 6.Datong
 7.Shaanxi B
 8.Baotou Steelworks
 9.Beijing Army Unit
10.Shanxi
11.Gansu
12.Xinjiang B
13.Inner Mongolia
14.Taiyuan
15.Ningxia

Finals in Nanning (4-23/11)

August 1st Youth and Shaanxi did not take part. Beijing Normal University 
and Tianjin Crane Factory took part, possibly having qualified separately. 
Shanghai Youth B took part as a replacement for August 1st Youth. Guangxi 
took part as hosts and did not play for position as they had not qualified 
in the preliminary round.

Extra time played if match is level after 90 minutes. Match drawn if still 
level after extra time.
	
First Round
	
Group 1
 1.Heilongjiang		6  5  0	 1  16- 7  10
 2.Jilin Youth		6  5  0	 1  14- 6  10
 3.Air Force		6  5  0	 1  17- 6  10
 4.Guangzhou		6  3  0	 3  10- 9   6
 5.Sichuan		6  2  0	 4   6- 6   4
 6.Beijing Normal Univ.	6  1  0	 5   7-17   2
 -.Guangxi		6  0  0	 6   1-20   0

Group 2
 1.Fujian		6  6  0	 0  19- 2  12
 2.Hubei		6  4  0	 2  13- 7   8
 3.Jiangxi		6  4  0	 2  10- 4   8
 4.Beijing Youth	6  3  1	 2  14- 7   7
 5.Shenyang Youth	6  2  1	 3  14-12   5
 6.Shanghai Youth B	6  1  0	 5  11-22   2
 7.Tianjin Crane Fact.	6  0  0	 6   6-33   0

Championship Group
 1.Fujian		3  3  0	 0   4- 0   6
 2.Jilin Youth		3  2  0	 1   6- 4   4
 3.Heilongjiang		3  1  0	 2   4- 5   2
 4.Hubei		3  0  0	 3   2- 7   0

Positions 5-8
 5.Air Force		3  3  0	 0  10- 3   6
 6.Guangzhou		3  2  0	 1   5- 4   4
 7.Beijing Youth	3  1  0	 2   2- 4   2
 8.Jiangxi		3  0  0	 3   0- 6   0

Positions 9-12
 9.Sichuan		3  3  0	 0   7- 2   6
10.Shenyang Youth	3  2  0	 1   7- 7   4
11.Beijing Normal Univ.	3  1  0	 2   3- 4   2
12.Shanghai Youth B	3  0  0	 3   3- 7   0

Position 13
 -.Guangxi		1  1  0	 0   2- 1   2
13.Tianjin Crane Fact.	1  0  0	 1   1- 2   0

2nd National Games

Preliminary Round
	
Guiyang Group	
 1.Shanghai	        6  4  2	 0  16- 2  10
 2.Yunnan	        6  4  1	 1  17- 4   9
 3.Shandong	        6  4  1	 1   9- 5   9
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Hubei	        6  2  2	 2  12- 5   6
 5.Sichuan	        6  3  0	 3  13-11   6
 6.Tibet	        6  1  0	 5   4-19   2
 7.Guizhou	        6  0  0	 6   0-25   0

Shenyang Group
 1.Army		        6  5  0	 1  31- 3  10
 2.Jilin	        6  4  2	 0  14- 1  10
 3.Heilongjiang	        6  3  2	 1  11- 4   8
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Anhui	        6  3  0	 3   7- 9   6
 5.Xinjiang	        6  1  1	 4   6-13   3
 6.Inner Mongolia       6  0  3	 3   5-16   3
 7.Gansu	        6  1  0	 5   3-31   2

Qingdao Group
 1.Guangdong	        6  6  0	 0  17- 0  12
 2.Hebei	        6  4  1	 1  14- 2   9
 3.Guangxi	        6  4  0	 2  21- 8   8
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Fujian	        6  3  1	 2  23- 4   7
 5.Henan	        6  2  0	 4   6-14   4
 6.Zhejiang	        6  1  0	 5  10-12   2
 7.Ningxia	        6  0  0	 6   2-53   0

Yanji Group
 1.Liaoning	        5  4  0	 1  15- 4   8
 2.Beijing	        5  4  0	 1  12- 4   8
 3.Shaanxi	        5  3  1	 1   7- 4   7
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Hunan	        5  2  0	 3   6- 8   4
 5.Shanxi	        5  1  0	 4   1-15   2
 6.Jiangxi	        5  0  1	 4   4-10   1

Final Tournament (Beijing, Tianjin 1-26/9)

First Round

Group 1
 1.Jilin	        5  3  1	 1   9- 5   7
 2.Shanghai	        5  3  0	 2  11- 6   6
 3.Guangxi		5  2  2	 1   7- 7   6
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Beijing		5  2  0	 3   7-11   4
 5.Guangdong		5  1  2	 2   4- 6   4
 6.Shandong		5  1  1	 3   7-10   3

Group 2
 1.Liaoning		5  4  0	 1  11- 5   8
 2.Army			5  3  1	 1   6- 1   7
 3.Hebei		5  2  1	 2   9- 4   5
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Heilongjiang		5  2  1	 2   8- 7   5
 5.Shaanxi		5  2  1	 2   3- 9   5
 6.Yunnan		5  0  0	 5   0-11   0

Final Round
	
Championship Group
 1.Hebei		5  4  1	 0  12- 6   9
 2.Shanghai		5  3  1	 1  18-10   7
 3.Army			5  3  0	 2  11- 6   6
 4.Jilin		5  2  0	 3   7-12   4
 5.Liaoning		5  2  0	 3   6- 7   4
 6.Guangxi		5  0  0	 5   4-17   0

Consolation Group
 7.Beijing		5  5  0	 0  16- 3  10
 8.Guangdong		5  4  0	 1  14- 7   8
 9.Shandong		5  3  0	 2   8- 5   6
10.Shaanxi		5  2  0	 3   5-11   4
11.Heilongjiang		5  1  0	 4   5-11   2
12.Yunnan		5  0  0	 5   1-12   0

China 1966

First Round in Shenyang and Luda May 22 June 22

NB: tournament suspended during First Round because of Cultural
    Revolution

Table at suspension:

 1.Liaoning		8  7  0	 1  25-11  14
 2.Beijing		8  5  1	 2  21-14  11
 3.Tianjin		8  5  0	 3  17- 8  10
 4.Hebei Youth		8  4  1	 3  10- 9   9
 5.Jilin		8  4  1	 3  11-10   9
 6.Shanghai Workers	8  4  1	 3  10-13   9
 7.Jilin Youth		8  4  0	 4  14-17   8
 8.Shanghai		8  3  0	 5  15-16   6
 9.Fujian		8  2  0	 6  10-18   4
10.Liaoning Workers	8  0  0	 8   5-22   0

NB: August 1st and Nanjing Army Unit withdrew before the competition;
    extra time played if match is level after 90 minutes; match drawn
      if still level after extra time.

The second round was scheduled for Wuhan and Shanghai (September 11-
October 12) and would have included Beijing Sports Institute playing 
hors-concours.

China 1967-1971

No championships held (due to the Cultural Revolution).

China 1972

Five Ball Sports Sports Meeting

Played in Beijing 10-30/6.

This competition was for football, volleyball, basketball, table tennis 
and badminton, and was the first major sports gathering after the 
Cultural Revolution. There were six preliminary round groups, and the 
teams were divided into final round groups according to their positions. 
All draws were decided on penalties, two points for a win, one point 
for a defeat.

Final Groups

Positions 1-6
 1.Hubei		5  4	 1	    9
 2.Guangdong		5  3	 2	    8
 3.Beijing		5  3	 2	    8
 4.Shaanxi		5  2	 3	    7
 5.Fujian		5  2	 3	    7
 6.Sichuan		5  1	 4	    6

Positions 7-12
 7.Tianjin		5  5	 0	   10
 8.Liaoning Youth	5  3	 2	    8
 9.Yunnan		5  3	 2	    8
10.Jiangsu		5  2	 3	    7
11.Hebei		5  2	 3	    7
12.Heilongjiang		5  0	 5	    5

Positions 13-18
13.Shandong		5  4	 1	    9
14.Shanghai		5  4	 1	    9
15.Hunan		5  3	 2	    8
16.Xinjiang		5  2	 3	    7
17.Jilin B		5  1	 4	    6
18.Zhejiang		5  1	 4	    6

Positions 19-24
19.Guangxi		5  5	 0	   10
20.Henan		5  4	 1	    9
21.Jiangxi		5  3	 2	    8
22.Gansu		5  2	 3	    7
23.Guizhou		5  1	 4	    6
24.Tibet		5  0	 5	    5

Positions 25-31
25.Anhui		6  6	 0	   12
26.Air Force		6  5	 1	   11
27.Inner Mongolia	6  4	 2	   10
28.Shenyang Army Unit	6  3	 3	    9
29.Ningxia		6  2	 4	    8
30.Kunming Army Unit	6  1	 5	    7
31.Shanxi		6  0	 6	    6

Championship

No overall championship was held, but in the second half of the
year four regional tournaments were held.

Qingdao Group
 1.Liaoning		9  7  2	 0  22- 4  16
 2.Tianjin		9  7  1	 1  24- 4  15
 3.Anhui		9  5  2	 2  15- 6  12
 4.Heilongjiang		9  5  2	 2  10- 5  12
 5.Shandong		9  2  4	 3  12-11   8
 6.Inner Mongolia	9  3  1	 5  18-20   7
 7.Qingdao		9  2  3	 4  13-17   7
 8.Gansu		9  2  2	 5   6-17   6
 9.Fujian		9  2  1	 6  10-18   5
10.Navy			9  0  2	 7   6-34   2

Taiyuan Group
 1.Sichuan		5  4  1	 0  10- 3   9
 2.Henan		5  3  1	 1   4- 1   7
 3.Hebei		5  2  2	 1   5- 5   6
 4.Jiangsu		5  2  0	 3  10- 6   4
 5.Taiyuan		5  2  0	 3   4- 8   4
 6.Tibet		5  0  0	 5   2-12   0

Nanchang Group
 1.Hunan		6  3  3	 0   9- 2   9
 2.Hubei		6  4  1	 1  16- 4   9
 3.Jiangxi		6  3  2	 1  11- 8   8
 4.Yunnan		6  2  2	 2   8- 7   6
 5.Guizhou		6  1  2	 3   8- 9   4
 6.Qinghai		6  1  1	 4   3-14   3
 7.Nanchang		6  1  1	 4   5-16   3
 -.Shanghai             withdrew

Xi'an Group
 1.Beijing		6  5  1	 0  15- 3  11
 2.Shaanxi		6  4  1	 1  16- 7   9
 3.Beijing Sports Inst.	6  3  2	 1  16- 8   8
 4.Xinjiang		6  2  1	 3   8-11   5
 5.Guangxi		6  1  2	 3   4- 8   4
 6.Zhejiang		6  1  1	 4   4-12   3
 7.Xi'an		6  1  0	 5   6-20   2
 -.Jilin                withdrew

China 1973

Championship

Each host city entered a team that did not play for points (except
Guiyang in the second round, bottom group).

Bonus points were awarded for headed goals.

First Round

Wuhan Group
 1.Hubei                8  6  2  0  22- 5  15 [1 bonus point]
 2.Jilin	        8  6  2	 0  16- 3  15 [1 bonus point]
---------------------------------------------
 3.Jiangsu		8  4  2	 2  10- 4  10
 4.Yunnan		8  3  2	 3   9-10   8
 5.Inner Mongolia	8  3  1	 4  10-16   7
---------------------------------------------
 6.Navy			8  3  0	 5   8-16   6
 7.Zhejiang		8  2  1	 5   7-15   5
---------------------------------------------
 8.Guangxi		8  1  2	 5   5-13   4
 9.Air Force		8  2  0	 6   8-13   4

Hefei Group
 1.Tianjin		8  8  0	 0  19- 1  16
 2.Guangdong		8  6  0	 2  17- 7  13 [1 bonus point]
---------------------------------------------
 3.Xinjiang		8  5  0	 3  12-10  10
 4.Anhui		8  3  2	 3  15-10   9 [1 bonus point]
 5.Hebei		8  3  2	 3  13- 9   8
---------------------------------------------
 6.Shenyang Army Unit	8  2  2	 4  11-12   7 [1 bonus point]
 7.Henan		8  3  0	 5   8-12   6
---------------------------------------------
 8.Qinghai		8  2  2	 4   8-14   6
 9.Ji'nan Army Unit	8  0  0	 8   4-32   0

Chengdu Group
 1.Beijing		6  6  0	 0  18- 1  13 [1 bonus point]
 2.Hunan		6  4  1	 1   8- 4   9
---------------------------------------------
 3.Heilongjiang		6  3  1	 2  10- 7   7
 4.Sichuan		6  2  1	 3   4- 5   5
 5.Guangzhou Army Unit	6  1  3	 2   6- 9   5
---------------------------------------------
 6.Jiangxi		6  2  0	 4   6- 7   4
 7.Tibet		6  0  0	 6   4-23   0

Luda Group
 1.Liaoning		8  8  0	 0  29- 2  18 [2 bonus points]
 2.Shanghai		8  6  1	 1  22- 7  15 [2 bonus points]
---------------------------------------------
 3.Kunming Army Unit	8  5  0	 3  11- 9  10
 4.Shandong		8  3  3	 2  13- 8  10 [1 bonus point]
 5.Gansu		8  3  2	 3   7- 9   8
---------------------------------------------
 6.Beijing Army Unit	8  2  2	 4   6-15   6
 7.Guizhou		8  1  3	 4   6-18   5
---------------------------------------------
 8.Fujian		8  1  2	 5   4-11   4
 9.Shaanxi		8  0  1	 7   3-22   1

Final Round
	
Played in Beijing and Tianjin. National Team and Army competed for points, 
but not position; National Team met Army only once.

 -.National Team       15 13  2	 0  39- 5  28
 1.Beijing	       16  9  2	 5  25-24  21 [1 bonus point]
 2.Shanghai	       16  8  2	 6  28-26  19 [1 bonus point]
 3.Liaoning	       16  8  2	 6  26-19  19 [1 bonus point]
 4.Guangdong	       16  7  3	 6  17-18  17
 5.Tianjin	       16  6  4	 6  16-17  16
 -.Army		       15  6  3	 6  21-23  15
 6.Hunan	       16  3  0	13  10-33   6
 7.Jilin	       16  2  0	14  15-32   4
 8.Hubei	       did not participate

Positions 9-20 

Played in Nanjing.

 9.Shandong	       11  8  2	 1  20- 6  18
10.Yunnan	       11  6  3	 2  18-11  16 [1 bonus point]
11.Jiangsu	       11  6  3	 2  22- 9  15
12.Guangzhou Army Unit 11  6  2	 3  22-14  15 [1 bonus point]
13.Hebei	       11  5  4	 2  18- 6  14
14.Gansu	       11  6  1	 4  12-15  13
15.Kunming Army Unit   11  4  3	 4   9- 9  12 [1 bonus point]
16.Inner Mongolia      11  5  0	 6  16-18  11 [1 bonus point]
17.Anhui	       11  3  3	 5  13-19   9
18.Sichuan	       11  2  2	 7   7-15   6
19.Heilongjiang	       11  2  1	 8   8-20   5
20.Xinjiang	       11  0  2	 9  11-34   2

Positions 21-32 

Played in Zhengzhou. Includes 1-4 in National Youth Championship.

21.Liaoning Youth      11 11  0	 0  23- 3  22
22.Beijing Army Unit   11  8  2	 1  20- 7  19 [1 bonus point]
23.Guangdong Youth     11  6  2	 3  18- 6  15 [1 bonus point]
24.Henan	       11  5  3	 3  11- 8  13
25.Shenyang Army Unit  11  6  1	 4  15- 7  13
26.Jiangxi	       11  6  0	 5  11- 9  12
27.Guizhou	       11  4  1	 6  15-15  10 [1 bonus point]
28.Shanghai Youth      11  5  0	 6   8-12  10
29.Zhejiang	       11  4  1	 6  11-15   9
30.Navy		       11  3  0	 8   9-25   6
31.Beijing Youth       11  1  2	 8  10-19   4
32.Tibet	       11  1  0	10   5-30   2

Positions 33-39 

Played in Guiyang. Guiyang team matches counted for points.

33.Fujian		6  5  0	 1  15- 2  10
34.Shaanxi		6  4  0	 2  11- 6   8
35.Guangxi		6  4  0	 2   9- 5   8
36.Qinghai		6  3  0	 3   9- 5   6
37.Ji'nan Army Unit	6  2  0  4   6-15   4
38.Air Force		6  2  0	 4   8-12   4
39.Guiyang		6  1  0	 5   2-15   2

China 1974

Championship

First Round

NB: Liaoning Youth, Beijing Youth, Guangdong Youth and Shanghai Youth played
    in first round by virtue of being the top-4 of the 1973 Youth Championship.

Nanchang Group
 1.Shanghai	       10  8  1	 1  35- 7  17
 2.August 1st	       10  7  3	 0  26- 4  17
---------------------------------------------
 3.Fujian	       10  7  2	 1  26- 5  16
 4.Shenyang Army Unit  10  6  2	 2  10- 4  14
 5.Shaanxi	       10  5  1	 4  17-10  11
---------------------------------------------
 6.Shandong	       10  5  1	 4  12-14  11
 7.Anhui	       10  3  1	 6   9-21   7
 8.Inner Mongolia      10  3  0	 7  11-21   6
 9.Henan	       10  2  2	 6   3-13   6
10.Wuhan Army Unit     10  1  2	 7   4-25   4
11.Lanzhou Army Unit   10  0  1	 9   4-33   1

Chongqing Group
 1.Liaoning		9  8  1	 0  28- 5  17
 2.Sichuan		9  5  4	 0  13- 4  14
---------------------------------------------
 3.Guangxi		9  6  1	 2  17- 8  13
 4.Yunnan		9  5  2	 2  20- 9  12
 5.Kunming Army Unit	9  4  2	 3  13-15  10
---------------------------------------------
 6.Guangdong Youth	9  3  2	 4  10- 8   8  [*]
 7.Nanjing Army Unit	9  3  1	 5  10-16   7
 8.Jiangxi		9  2  2	 5  10-23   6
 9.Chengdu Army Unit	9  1  1	 7   7-16   3
10.Tibet		9  0  0	 9   5-29   0

[*] qualified for 'middle' group final round through youth championship

Nanning Group
 1.Beijing Army Unit   10  7  3	 0  16- 6  17
 2.Jilin	       10  7  2	 1  21- 6  16
---------------------------------------------
 3.Guangdong	       10  7  2	 1  30- 6  16
 4.Jiangsu	       10  7  1	 2  23-11  15
 5.Guizhou	       10  4  4	 2  15- 8  12
---------------------------------------------
 6.Qinghai	       10  4  1	 5  12-16   9
 7.Heilongjiang	       10  3  2	 5  16-21   8
 8.Gansu	       10  2  2	 6  12-17   6
 9.Shanxi	       10  3  0	 7   6-23   6
10.Beijing Youth       10  2  1	 7   4-17   5
11.Ningxia	       10  0  0	10   5-29   0

Guangzhou Group
 1.Tianjin	        9  6  3	 0  22- 7  15
 2.Hebei		9  7  1	 1  14- 4  15
   Liaoning Youth	9  7  1	 1  19- 5  15  [+]
---------------------------------------------
 4.Hunan		9  5  1	 3  24-15  11
 5.Guangzhou Army Unit	9  5  1	 3  15- 7  11
---------------------------------------------
 6.Air Force		9  3  1	 5  10-12   7
 7.Xinjiang		9  3  0	 6  12-18   6
 8.Shanghai Youth	9  2  0	 7   7-19   4  [*]
 9.Zhejiang		9  2  0	 7  11-24   4
10.Ji'nan Army Unit	9  1  0	 8   4-27   2

[+] qualified for championship group final round through youth championship
[*] qualified for 'middle' group final round through youth championship

Final Round

Championship Group (in Beijing)

Shanghai did not participate as they were touring Africa.
Beijing qualified as champions (did not play first round).
Liaoning Youth and Tianjin Youth qualified as winners and runners-up 
of the youth championship.

 1.August 1st		9  7  1	 1  18- 3  15
 2.Tianjin		9  7  1	 1  17- 6  15
 3.Beijing		9  6  2	 1  17- 5  14
 4.Liaoning		9  6  0	 3  16- 8  12
 5.Hebei		9  5  0	 4  14- 8  10
 6.Liaoning Youth	9  3  2	 4   4-12   8
 7.Beijing Army Unit	9  3  0	 6   5- 8   6
 8.Jilin		9  2  1	 6   5-14   5
 9.Sichuan		9  2  0	 7   6-13   4
10.Tianjin Youth	9  0  1	 8   3-28   1 

Positions 11-23 

Played in Xiían.

Shanghai Youth and Gaungdong Youth qualified as third and fourth
of the Youth Championship.

11.Shenyang Army Unit  12  9  3	 0  24- 6  21
12.Guangdong	       12  9  1	 2  41-12  19
13.Guangzhou Army Unit 12  8  1	 3  24-12  17
14.Shaanxi	       12  7  3	 2  15- 6  17
15.Fujian	       12  7  2	 3  22-12  16
16.Guangxi	       12  4  5	 3  25-22  13
17.Yunnan	       12  5  1	 6  17-17  11
18.Hunan	       12  3  3	 6  15-22   9
19.Shanghai Youth      12  4  1	 7  15-23   9
20.Guangdong Youth     12  4  1	 7  13-23   9
21.Jiangsu	       12  4  1	 7  18-22   9
22.Guizhou	       12  1  3	 8   7-30   5
23.Kunming Army Unit   12  0  1	11   7-36   1

Position 24 not allocated.

Positions 25-42

Played in Qingdao.
Hubei did not participate in the qualifying stage.
Wuhan Army Unit, Tibet and Beijing Youth did not participate.

Positions 25-28
25.Hubei		3  2  1	 0   3- 1   5
26.Air Force		3  2  1	 0   3- 0   5
27.Shandong		3  1  0	 2   7- 4   2
28.Anhui	        3  0  0	 3   1- 9   0

Positions 29-32
29.Xinjiang		3  2  0	 1   6- 4   4
30.Nanjing Army Unit	3  1  1	 1   5- 5   3
31.Chengdu Army Unit	3  1  1	 1   4- 4   3
32.Gansu		3  0  2	 1   4- 6   2

Positions 33-36
33.Jiangxi		3  2  1	 0   7- 2   5
34.Henan		3  1  1	 1   4- 5   3
35.Qinghai		3  1  0	 2   7-10   2
36.Zhejiang		3  1  0	 2   3- 4   2

Positions 37-40
37.Shanxi		3  2  0	 1   8- 6   4
38.Jiínan Army Unit	3  1  1	 1   5- 5   3
39.Heilongjiang	        3  1  1	 1   6- 5   3
40.Inner Mongolia       3  1  0	 2   4- 7   2

Positions 41-42
41.Lanzhou Army Unit	1  1  0	 0   4- 3   2
42.Ningxia		1  0  0	 1   3- 4   0

China 1975

3rd National Games

No championship held.

National Games

Preliminary Round
	
Zhengzhou Group
 1.Army			9  8  1	 0  28- 6  17
 2.Jilin		9  5  4	 0  13- 5  14
 3.Guangxi		9  6  1	 2  21-11  13
 4.Shandong		9  6  1	 2  21-10  13
 5.Anhui		9  3  2	 4  14-17   8
 6.Yunnan	        9  2  4	 3  13-13   8
 7.Sichuan		9  3  2	 4   8-12   8
 8.Qinghai		9  1  2	 6   7-20   4
 9.Zhejiang		9  1  2	 6   6-15   4
10.Tibet		9  0  1	 8   6-28   1

Shenyang Group
 1.Tianjin		9  7  0	 2  20- 7  14
 2.Hebei		9  6  1	 2  18- 5  13
 3.Hubei		9  6  1	 2  17- 7  13
 4.Hunan		9  6  0	 3  13- 9  12
 5.Shanghai		9  6  0	 3  18- 7  12	
 6.Xinjiang		9  3  2	 4   7-11   8
 7.Shanxi		9  2  3	 4   5-13   7
 8.Fujian		9  2  2	 5  12-13   6
 9.Henan		9  1  2	 6   5-14   4
10.Ningxia		9  0  1	 8   6-35   1

Shanghai Group
 1.Liaoning		8  7  0	 1  24- 7  14
 2.Beijing		8  6  1	 1  14- 3  13
 3.Shaanxi		8  6  1	 1  12- 4  13
 4.Jiangsu		8  4  1	 3  15-10   9
 5.Jiangxi		8  2  2	 4   6-16   6
 6.Gansu		8  2  1	 5  11-16   5
 7.Inner Mongolia	8  1  3	 4  10-18   5
 8.Guizhou		8  2  1	 5   8-18   5
 9.Heilongjiang		8  0  2	 6   5-13   2
	
Guangdong were unable to take part in the qualifiers because of 
other commitments, and were awarded a position.

Final Competition (Beijing 7-28/9)
	
First Round
	
Group A
Army                  2-0 Hebei	
Army                  3-0 Shaanxi	
Hebei                 0-0 Shaanxi	

Group B
Guangdong             4-2 Tianjin	
Guangdong             2-1 Jilin		
Tianjin               4-1 Jilin		

Group C
Beijing               3-0 Hunan		
Beijing               4-0 Guangxi		
Hunan                 1-1 Guangxi		

Group D
Liaoning              5-1 Hubei		
Liaoning              8-3 Shandong	
Hubei                 1-1 Shandong	

Second Round

9th-12th Place Group
Guangxi               2-2 Shandong	
Guangxi               0-0 Jilin		
Guangxi               4-0 Shaanxi	
Shandong              0-0 Jilin		
Shandong              5-0 Shaanxi	
Jilin                 2-2 Shaanxi	

 9.Guangxi		3  1  2	 0   6- 2   4
10.Shandong		3  1  2	 0   7- 2   4
11.Jilin		3  0  3	 0   2- 2   3
12.Shaanxi		3  0  1	 2   2-11   1
	
First tie-breaker head-to-head (including preliminary rounds)
	
Group 1
Army                  1-1 Liaoning	
Army                  1-0 Tianjin	
Army                  1-0 Hunan		
Liaoning              3-2 Tianjin	
Liaoning              3-0 Hunan		
Tianjin               4-0 Hunan		
	
 1.Army			3  2  1	 0   3- 1   5
 2.Liaoning		3  2  1	 0   7- 3   5
 3.Tianjin		3  1  0	 2   6- 4   2
 4.Hunan		3  0  0	 3   0- 8   0

Group 2
Beijing               1-0 Guangdong	
Beijing               4-1 Hebei		
Beijing               4-0 Hubei
Guangdong             2-0 Hebei		
Guangdong             2-1 Hubei		
Hebei                 1-0 Hubei		

 1.Beijing		3  3  0	 0   9- 1   6
 2.Guangdong		3  2  0	 1   4- 2   4
 3.Hebei		3  1  0	 2   2- 6   2
 4.Hubei		3  0  0	 3   1- 7   0
	
Semifinals Places 5-8
Hubei                 3-1 Tianjin	
Hebei                 2-1 Hunan		

Semifinals
Guangdong             5-4 Army		         [on pen]
Liaoning              3-1 Beijing		

Seventh Place Match
Tianjin               5-0 Hunan		

Fifth Place Match
Hebei                 2-1 Hubei	

Third Place Match
Army                  3-2 Beijing	

Final
Guangdong             1-1 Liaoning	

Final Ranking:

 1.Guangdong
   Liaoning
 3.Army
 4.Beijing
 5.Hebei
 6.Hubei
 7.Tianjin
 8.Hunan
 9.Guangxi
10.Shandong
11.Jilin
12.Shaanxi

3rd Army Sports Championship

20 teams participated.

Final Group (Beijing 27/4-24/5)

 1.Beijing Army Unit	5  4  0	 1   9- 4   8
 2.Shenyang Army Unit	5  2  2	 1   5- 3   6
 3.Guangzhou Army Unit	5  2  2	 1   6- 5   6
 4.Kunming Army Unit	5  2  1	 2   6- 4   5
 5.Nanjing Army Unit	5  2  0	 3   4- 8   4
 6.Air Force		5  0  1	 4   3- 9   1

China 1976

Championship

First Round

Luda Group
 1.Liaoning		7  7  0	 0  22- 3  14
 2.Xinjiang		7  5  0	 2  10- 4  10
 3.Beijing Army Unit	7  3  1	 3   5- 5   7
 4.Yunnan		7  3  0	 4   6- 9   6
 5.Guangxi		7  1  3	 3   9-12   5
 6.Inner Mongolia	7  2  1	 4   7-10   5
 7.Hunan		7  2  1	 4  12-15   5
 8.Chengdu Army Unit	7  1  2	 4   5-18   4

Xiamen Group
 1.Tianjin		8  6  1	 1  16- 4  13
 2.Shandong		8  5  2	 1  15- 4  12
 3.Guangdong		8  5  2	 1  15- 3  12
 4.Fujian		8  4  3	 1  11- 4  11
 5.Air Force		8  3  2	 3  11- 8   8
 6.Jiangxi		8  1  3	 4   3- 9   5
 7.Shenyang Army Unit	8  1  3	 4   3- 9   5
 8.Henan		8  0  4	 4   2-19   4
 9.Jiangsu		8  0  2	 6   2-18   2

Chengdu Group
 1.August 1st		8  7  0	 1  21- 3  14
 2.Shanghai		8  5  3	 0  14- 2  13
 3.Guangzhou Army Unit	8  5  2	 1   9- 4  12
 4.Hubei		8  4  3	 1   9- 3  11
 5.Jilin	        8  4  1	 3  16-10   9
 6.Sichuan		8  2  2	 4   4- 8   6
 7.Heilongjiang		8  1  2	 5   3-14   4
 8.Qinghai		8  1  0	 7   4-18   2
 9.Guizhou		8  0  1	 7   3-21   1

Shijiazhuang Group
 1.Beijing		9  7  1	 1  25- 5  15
 2.Hebei		9  6  2	 1  14- 2  14
 3.Shaanxi		9  5  2	 2  11- 7  12
 4.Shanxi	        9  3  5	 1  13-10  11
 5.Kunming Army Unit	9  4  3	 2  12-14  11
 6.Anhui		9  3  2	 4  16-15   8
 7.Tibet		9  1  4	 4   9-17   6
 8.Gansu		9  1  4	 4   7-11   6
 9.Nanjing Army Unit	9  0  4	 5   3-12   4
10.Ningxia		9  1  1	 7   8-25   3

Second Round

Not played due to upheavals concerning the death of Chairman Mao.

China 1977

Championship

First Round

Liuzhou Group
 1.Tianjin		8  6  1	 1  17- 7  13
 2.Guangzhou Army Unit 	8  5  1	 2  10- 7  11
 3.Hebei		8  4  2	 2   9- 6  10
---------------------------------------------
 4.Yunnan		8  3  3	 2  15-11   9
 5.Kunming Army Unit	8  3  3	 2  11- 8   9
---------------------------------------------
 6.Hunan		8  3  2	 3  11- 8   8
 7.Guangxi		8  2  2	 4   8-12   6
---------------------------------------------
 8.Guizhou		8  1  3	 4   4-10   5
 9.Tibet		8  0  1	 7  10-26   1

Jiujiang Group
 1.Guangdong		8  7  1	 0  22- 1  15
 2.August 1st		8  5  3	 0  24- 3  13
 3.Hubei		8  5  2	 1  16- 9  12
---------------------------------------------
 4.Jiangxi		8  3  2	 3   7-13   8
 5.Xinjiang		8  2  2	 4   6- 7   6
---------------------------------------------
 6.Sichuan		8  2  1	 5   9-11   5
 7.Gansu		8  1  3	 4   8-20   5
---------------------------------------------
 8.Ningxia		8  2  1	 5   3-20   5
 9.Qinghai		8  0  3	 5   3-14   3

Luda Group
 1.Liaoning		8  5  3	 0  22- 5  13
 2.Shenyang Army Unit	8  5  2	 1  15- 6  12
 3.Beijing		8  4  3	 1  24- 8  11
---------------------------------------------
 4.Jilin		8  4  1	 3  12-13   9
 5.Shaanxi		8  3  1	 4  10-11   7
---------------------------------------------
 6.Shanxi		8  3  1	 4   6-12   7
 7.Heilongjiang	        8  2  3	 3   6-11   7
---------------------------------------------
 8.Chengdu Army Unit    8  1  2	 5  10-20   4
 9.Inner Mongolia	8  0  2	 6   5-24   2

Nantong Group
 1.Shanghai		7  5  2	 0  13- 3  12
 2.Shandong		7  4  1	 2  10- 7   9
 3.Fujian		7  2  4	 1   7- 5   8
---------------------------------------------
 4.Beijing Army Unit	7  2  3	 2   7- 9   7
 5.Jiangsu		7  1  4	 2   6- 7   6
---------------------------------------------
 6.Anhui		7  2  2	 3  10-11   6
 7.Air Force		7  0  4	 3   5-11   4
---------------------------------------------
 8.Nanjing Army Unit	7  1  2	 4   9-14   4

Final Competition (in Wuhan)
	
Semifinals
	
Group 1
 1.Guangdong		5  3  2	 0   5- 1   8
 2.Tianjin		5  4  0	 1   7- 3   8
 3.Shenyang Army Unit	5  2  2	 1   3- 2   6
---------------------------------------------
 4.Hubei		5  2  0	 3   5- 5   4
 5.Shandong		5  0  2	 3   3- 7   2
 6.Hebei		5  0  2	 3   0- 5   2

Group 2
 1.Beijing		5  3  2	 0  10- 5   8
 2.August 1st		5  3  2	 0   8- 3   8
 3.Guangzhou Army Unit	5  1  4	 0   4- 3   6
---------------------------------------------
 4.Shanghai		5  1  1	 3   9- 9   3
 5.Fujian		5  1  1	 3   6-12   3
 6.Liaoning		5  1  0	 4   5-10   2

Final Round
	
Championship Group
 1.August 1st		4  3  1	 0   7- 1   7
 2.Beijing		4  3  1	 0   4- 0   7
 3.Guangdong		4  1  1	 2   5- 6   3
 4.Shenyang Army Unit	4  1  1	 2   4- 7   3
 5.Guangzhou Army Unit	4  0  0	 4   0- 6   0
 6.Tianjin	        did not participate

Positions 7-12
 7.Liaoning		5  3  2	 0  11- 2   8
 8.Hubei		5  1  4	 0   7- 3   6
 9.Fujian		5  2  1	 2   6-11   5
10.Hebei		5  1  3	 1   7-10   5
11.Shandong		5  0  3	 2   5- 8   3
12.Shanghai		5  0  3	 2   3- 5   3

Positions 13-22 

Played in Tianjin. Includes Liaoning Youth and Guangdong Youth A 
(National Youth Tournament 1st and 2nd)

Preliminary Round

Group 1
 1.Jiangsu		4  3  0	 1   7- 7   6
 2.Yunnan		4  3  0	 1  13- 3   6
 3.Shaanxi		4  2  1	 1   7- 5   5
---------------------------------------------
 4.Liaoning Youth	4  0  2	 2   4-10   2
 5.Jiangxi		4  0  1	 3   6-12   1

Group 2
 1.Beijing Army Unit	4  2  2	 0   5- 2   6
 2.Jilin		4  3  0	 1   9- 5   6
 3.Xinjiang		4  1  2	 1   5- 6   4
---------------------------------------------
 4.Kunming Army Unit	4  1  1	 2   5- 5   3
 5.Guangdong Youth A	4  0  1	 3   5-11   1

Final Round

Positions 13-18		
13.Beijing Army Unit	5  4  1	 0  14- 5   9
14.Shaanxi		5  3  1	 1   8- 3   7
15.Jiangsu		5  2  1	 2   6- 7   5
16.Yunnan		5  1  3	 1   5- 4   5
---------------------------------------------
17.Xinjiang		5  0  2	 3   4-13   2
18.Jilin		5  0  2	 3   5-10   2

NB: top-16 to first division 1978

Positions 19-22
19.Jiangxi		3  2  1	 0   5- 2  5
20.Kunming Army Unit	3  1  2	 0   1- 0  4
21.Liaoning Youth	3  1  1	 1   3- 2  3
22.Guangdong Youth A	3  0  0	 3   2- 7  0

Positions 23-32 

Played in Hangzhou. Includes Beijing Youth and Guangdong Youth B 
(National Youth Tournament 3rd and 4th)
	
Preliminary Round
	
Group 1
 1.Air Force		4  4  0	 0  14- 1   8
 2.Sichuan		4  2  1	 1   6- 2   5
 3.Heilongjiang		4  1  1	 2   7-10   3
---------------------------------------------
 4.Hunan		4  0  2	 2   3- 7   2
 5.Beijing Youth	4  0  2	 2   3-13   2

Group 2
 1.Anhui		4  3  0	 1  11- 4   6
 2.Guangxi		4  3  0	 1   8- 6   6
 3.Shanxi		4  1  1	 2   7- 6   3
---------------------------------------------
 4.Gansu		4  1  1	 2   4- 8   3
 5.Guangdong Youth B	4  0  2	 2   4-10   2

Final Round

Positions 23-28
23.Sichuan		5  3  2	 0   9- 2   8
24.Anhui		5  3  1	 1   8- 9   7
25.Heilongjiang		5  3  1	 1   8- 3   7
26.Air Force		5  1  3	 1   4- 3   5
27.Shanxi		5  0  2	 3   4-11   2
28.Guangxi		5  0  1	 4   2- 7   1

Positions 29-32
29.Guangdong Youth B	3  2  0	 1   9- 5   4
30.Gansu		3  2  0	 1   8- 5   4
31.Hunan		3  2  0	 1   6- 5   4
32.Beijing Youth	3  0  0	 3   3-11   0

Positions 33-40 

Played in Jiuquan. Includes Henan who did not participate in 1st Round.

33.Qinghai		7  4  3	 0   7- 1  11
34.Nanjing Army Unit	7  3  3	 1   9- 7   9
35.Inner Mongolia	7  3  2	 2   6- 5   8
36.Henan		7  3  1	 3  11- 8   7
37.Chengdu Army Unit	7  2  3	 2   5- 7   7
38.Tibet		7  1  4	 2   8- 7   6
39.Guizhou		7  1  4	 2   6- 8   6
40.Ningxia		7  0  2	 5   1-10   2

China 1978

Championship

16 Participants.

 1.Liaoning	       30 20  7  3  52-14  47
 2.August 1st	       30 17 10  3  56-20  44
 3.Beijing	       30 16 12  2  41-18  44
 4.Tianjin	       30 13 11  6  39-29  37
 5.Guangdong	       30 14  8  8  39-26  36
 6.Guangzhou Army Unit 30 10 14  6  23-23  34
 7.Hebei	       30 10 10 10  36-29  30
 8.Shandong	       30  9 12  9  29-32  30
 9.Shenyang Army Unit  30  8 13  9  29-28  29
10.Shanghai	       30  9 11 10  35-34  29
11.Hubei	       30  6 13 11  26-32  25
12.Beijing Army Unit   30  8  9 13  23-35  25
---------------------------------------------
13.Fujian	       30  8  8 14  25-38  24
14.Jiangsu	       30  3 12 15  18-50  18
15.Shaanxi	       30  3  8 19  20-51  14
16.Yunnan	       30  1 12 17  19-51  14

Division 2

 1.Air Force	       42 29 10	 3  86-32  68
 2.Sichuan	       42 23 13	 6  69-26  59
 3.Jilin	       42 26  6	10  70-34  58
 4.Kunming Army Unit   42 23 11	 8  60-25  57
---------------------------------------------
 5.Anhui	       42 18 15	 9  53-42  51
 6.Hunan	       42 21  9	12  53-34  51
 7.Gansu	       42 16 16	10  35-31  48
 8.Qinghai	       42 17 10	15  50-42  44
 9.Guangxi	       42 16 11	15  41-38  43
10.Jiangxi	       42 17  8	17  63-59  42
11.Nanjing Army Unit   42 14 13	15  54-49  41
12.Heilongjiang	       42 14 13	15  58-56  41
13.Shanghai B	       42 13 13	16  39-52  39
14.Chengdu Army Unit   42 12 14	16  47-51  38
15.Shanxi	       42 12 14	16  35-41  38
16.Henan	       42 12 13	17  51-53  37
17.Guizhou	       42 11 15	16  46-49  37
18.Tianjin B	       42 12 12	18  38-56  36
19.Xinjiang	       42 13  9	20  33-45  35
20.Tibet	       42 10  8	24  42-90  28
21.Inner Mongolia      42  6 10	26  32-77  22
22.Ningxia	       42  3  5	34  22-95  11

China 1979

Championship

 1.Guangdong	       30 15 11	 4  37-14  41
 2.Liaoning	       30 14 11	 5  32-16  39
 3.August 1st	       30 12 13	 5  35-20  37
 4.Shenyang Army Unit  30 11 14	 5  30-22  36
 5.Hebei	       30 13  9	 8  38-25  35
 6.Tianjin	       30 13  8	 9  36-24  34
 7.Beijing Army Unit   30 12  8	10  35-28  32
 8.Kunming Army Unit   30  9 12	 9  21-32  30
 9.Shanghai	       30 10  9	11  29-30  29
10.Beijing	       30  9 11	10  24-27  29
11.Guangzhou Army Unit 30  9 11	10  21-24  29
12.Shandong	       30 11  6	13  37-37  28
---------------------------------------------
13.Air Force	       30  5 14	11  10-26  24
14.Sichuan	       30  4 12	14  23-36  20
15.Jilin	       30  5 10	15  16-39  20
16.Hubei	       30  3 11	16  21-45  17

Division 2

 1.Qinghai	       42 22 17	 3  51-15  61
 2.Fujian	       42 21 14	 7  55-25  56
 3.Nanjing Army Unit   42 18 19	 5  51-22  55
 4.Shaanxi	       42 19 16	 7  53-26  54
---------------------------------------------
 5.Shanxi	       42 19 14	 9  42-24  52
 6.Yunnan	       42 20 11	11  54-40  51
 7.Anhui	       42 20  9	13  61-40  49
 8.Chengdu Army Unit   42 18 13	11  44-35  49
 9.Gansu	       42 16 14	12  49-32  46
10.Jiangsu	       42 17 11	14  43-41  45
11.Guangxi	       42 13 15	14  49-40  41
12.Tianjin B	       42 13 15	14  41-35  41
13.Shanghai B	       42 11 19	12  31-33  39
14.Henan	       42 15  8	19  46-55  38
15.Heilongjiang	       42 13 12	17  41-49  38
16.Guizhou	       42 10 17	15  25-41  37
17.Hunan	       42 12 12	18  36-45  36
18.Jiangxi	       42 12  9	21  39-65  33
19.Xinjiang	       42  9 14	19  32-49  32
20.Ningxia	       42  7 11	24  20-73  25
21.Inner Mongolia      42  4 16	22  18-54  24
22.Tibet	       42  5 10	27  36-78  20

Division 3

Regions.

 1.Dalian Electric Tools Factory

4th National Games

Played in Beijing.

 1.Shandong
 2.Beijing
 3.Guangdong
 4.Hebei
 5.Shanghai
 6.Army
 7.Liaoning
 8.Shanxi
 9.Sichuan
10.Hubei
11.Shaanxi
12.Hunan

Group A
Beijing               1-1 Liaoning		
Beijing               2-0 Shaanxi	
Liaoning              1-0 Shaanxi	

 1.Beijing              2  1  1  0   3- 1   3
 2.Liaoning             2  1  1  0   2- 1   3
 3.Shaanxi              2  0  0  2   0- 3   0

Group B
Hebei                 1-0 Shanghai		
Hebei                 2-0 Hubei		
Shanghai              3-3 Hubei

 1.Hebei                2  2  0  0   3- 0  4
 2.Shanghai             2  0  1  1   3- 4  1
 3.Hubei                2  0  1  1   3- 5  1

Group C
Shandong              3-0 Army		
Shandong              1-1 Sichuan	
Shandong              4-0 Anhui		
Army                  2-1 Sichuan	
Army                  2-0 Anhui		
Sichuan               1-0 Anhui		

 1.Shandong             3  2  1  0   8- 1  5
 2.Army                 3  2  0  1   4- 4  4
 3.Sichuan              3  1  1  1   3- 3  3
 4.Anhui                3  0  0  3   0- 7  0

Group D
Guangdong             3-0 Shanxi	
Guangdong             1-0 Hunan		
Shanxi                1-0 Hunan		

 1.Guangdong            2  2  0  0   4- 0  4
 2.Shanxi               2  1  0  1   1- 3  2
 3.Hunan                2  0  0  2   0- 2  0
	
Quarterfinals
Beijing               1-0 Army		
Hebei                 3-2 Shanxi		
Shandong              1-0 Liaoning		
Guangdong             3-2 Shanghai		

Semifinals Places 9-13
Sichuan               1-0 Shaanxi	
Hubei                 1-0 Hunan		

Semifinals Places 5-8
Army                  2-0 Shanxi		
Shanghai              1-0 Liaoning		

Semifinals
Beijing               4-3 Hebei		
Shandong              2-1 Guangdong		

Eleventh Place Match
Shaanxi               2-0 Hunan		

Twelfth Place Match
Hunan                 5-3 Anhui		

Ninth Place Match
Sichuan               1-0 Hubei		

Seventh Place Match
Liaoning              2-0 Shanxi	

Fifth Place Match
Shanghai              2-1 Army		

Third Place Match
Guangdong             2-0 Hebei		

Final
Shandong              3-1 Beijing

4th Army Games

Played in Beijing 9-22/5; 11 teams participated.

 1.General Staff
 2.Shenyang Army Unit

China 1980

Championship

 1.Tianjin	       29 16  9	 4  34-14  41
 2.Liaoning	       30 13 12	 5  35-23  38
 3.Beijing Army Unit   30 13 11	 6  39-26  37
 4.Shandong	       30 10 12	 8  36-28  32
 5.Shenyang Army Unit  30 10 13	 7  22-20  32  [*]
 6.Guangzhou Army Unit 29  8 15	 6  24-20  31
 7.August 1st	       29 10 10	 9  35-25  30
 8.Hebei	       30  9 13	 8  25-22  30  [*]
 9.Beijing	       30  9 11	10  35-33  28  [*]
10.Nanjing Army Unit   30  9 10	11  22-30  28
11.Kunming Army Unit   29  6 15	 8  20-20  27
12.Guangdong	       23 13  7	 3  39-19   -  [-]
---------------------------------------------
13.Shanghai	       29  7 12	10  23-21  26
14.Qinghai	       30  7 11	12  18-36  24  [*]
15.Fujian	       29  5  5	19  21-52  15
16.Shaanxi	       29  3  4	22  22-61  10
	
[*] One point deducted
[-] Guangdong did not take part in the final round of matches. Their
    results stood, but they were awarded 12th place

Division 2

 1.Hubei	       30 17  9	 4  46-21  43
 2.Air Force	       30 16  8	 6  53-28  40
 3.Guangxi	       30 16  7	 7  37-25  39
 4.Sichuan	       30 14 10	 6  34-15  38
---------------------------------------------
 5.Jilin	       30 12 10	 8  36-34  34
 6.Tianjin B	       30 12  9	 9  33-21  33
 7.Jiangsu	       30 12  9	 9  34-24  33
 8.Chengdu Army Unit   30 11  8	11  27-34  30  [*]
 9.Henan	       30 10  9	11  27-35  29
10.Shanxi	       30  7 14	 9  22-24  28
11.Heilongjiang	       30  8 11	11  27-30  27
12.Gansu	       30  8 11	11  26-32  27
13.Anhui	       30 10  5	15  32-37  25  [*]
---------------------------------------------
14.Shanghai B	       30  7  9	14  21-32  23
15.Yunnan	       30  8  6	16  28-40  22
16.Guizhou	       30  2  5	23  10-61   9
	
[*] Chengdu Army Unit withdrew for 1981 season; due to this, Anhui
    were not relegated

Division 3

18 Participants.

Final Round
 1.Jiangxi	        8  3  5	 0   4- 0  11
 2.Guangzhou	        8  3  4	 1  13- 4  10
 3.Beijing Workers      8  3  4	 1  11- 2  10
 4.Shandong B	        8  2  5	 1   5- 2   9
---------------------------------------------
 5.Hunan	        8  2  5	 1   7- 6   9
 6.Hebei B	        8  2  4	 2   7- 8   8
 7.Shanghai Workers     8  0  7	 1   4- 7   7
 8.Xinjiang	        8  1  3	 4   5-17   5
 9.Ningxia	        8  0  3	 5   5-15   3

China 1981

Championship

 1.August 1st	       30 25     5	   50
 2.Shandong	       30 20   	10	   40
 3.Beijing	       30 20   	10	   40
 4.Guangdong	       30 18   	12	   36
 5.Beijing Army Unit   30 17   	13	   34
 6.Kunming Army Unit   30 17   	13	   34
 7.Tianjin	       30 17   	13	   34
 8.Liaoning	       30 16   	14	   32
 9.Guangzhou Army Unit 30 14   	16	   28
10.Sichuan	       30 14   	16	   28
11.Air Force	       30 14   	16	   28
12.Shenyang Army Unit  30 13   	17	   26
---------------------------------------------
13.Hubei	       30 11   	19	   22
14.Nanjing Army Unit   30  9   	21	   18
15.Guangxi	       30  9   	21	   18
16.Hebei	       30  6   	24	   12
	
NB: matches level after 90 minutes decided on penalties

Division 2

 1.Guangzhou	       30 24   	 6	   48
 2.Shanghai	       30 23   	 7	   46
 3.Jilin	       30 22   	 8	   44
 4.Tianjin B	       30 22   	 8	   44
---------------------------------------------
 5.Shandong B	       30 16   	14	   32
 6.Qinghai	       30 16   	14	   32
 7.Shaanxi	       30 15   	15	   30
 8.Beijing Workers     30 15   	15	   30
 9.Heilongjiang	       30 15   	15	   30
10.Anhui	       30 14   	16	   28
11.Gansu	       30 14   	16	   28
12.Jiangsu	       30 13   	17	   26
---------------------------------------------
13.Henan	       30 10   	20	   20
14.Shanxi	       30  9   	21	   18
15.Fujian	       30  7   	23	   14
16.Jiangxi	       30  5   	25	   10

NB: matches level after 90 minutes decided on penalties

Division 3

18 Participants.

First Round

Zhangjiakou Group
 1.Dalian Shipyards
 2.Beijing Sports Institute
 3.Hubei B
 4.Ningxia
 5.Shanghai B
 - - - - - - - - - - - - - - - -
 6.Beijing Electron Tube Factory
 7.Guizhou
 8.Hebei B
 9.Chongqing

Urumqi Group
 1.Yunnan
 2.Locomotive
 3.Zhejiang
 4.Guangzhou B
 5.Xinjiang
- - - - - -
 6.Hunan
 7.Tibet
 8.Nanning
 9.Shandong C

Final Round (in Wuhu)

 1.Dalian Shipyards     9  7   	 2	   14
 2.Shanghai B	        9  7   	 2	   14
 3.Zhejiang		9  7   	 2	   14
 4.Beijing Sports Inst. 9  6   	 3	   12
---------------------------------------------
 5.Yunnan		9  5   	 4	   10
 6.Hubei B		9  4   	 5	    8
 7.Guangzhou Workers    9  4   	 5	    8
 8.Locomotive	        9  2   	 7	    4
 9.Xinjiang	        9  2   	 7	    4
10.Ningxia	        9  1   	 8	    2

NB: matches level after 90 minutes decided on penalties

China 1982

Championship

All matches decided after extra time or penalties
Goals for and against only for 90 minutes

 1.Beijing	       30 22     8  37-18  44
 2.Shandong	       30 20    10  56-26  40
 3.Tianjin	       30 19    11  47-27  38
 4.Shanghai	       30 19    11  41-21  38
 5.August 1st	       30 18    12  46-21  36
 6.Liaoning	       30 18    12  30-27  36
 7.Beijing Army Unit   30 17    13  40-30  34
 8.Tianjin B	       30 17    13  34-33  34
 9.Guangdong	       30 15    15  33-23  30
10.Sichuan     	       30 14    16  34-39  28
11.Jilin	       30 13    17  36-64  26
12.Shenyang Army Unit  30 13    17  24-41  26
13.Kunming Army Unit   30 12    18  34-36  24
---------------------------------------------
14.Air Force	       30  9    21  30-51  18
15.Guangzhou	       30  9    21  23-53  18
16.Guangzhou Army Unit 30  5	25  26-61  10

Division 2

 1.Nanjing Army Unit   30 21	 9  46-30  42
 2.Hubei	       30 21	 9  41-22  42
 3.Hebei	       30 19	11  47-24  38
 4.Anhui	       30 19	11  42-33  38
---------------------------------------------
 5.Shaanxi	       30 19	11  39-31  38
 6.Shanghai B	       30 16	14  33-41  32
 7.Jiangsu	       30 16	14  31-36  32
 8.Guangxi	       30 15	15  38-33  30
 9.Qinghai	       30 15	15  28-28  30
10.Shandong B	       30 14	16  30-27  28
11.Gansu	       30 14	16  32-32  28
12.Dalian Shipyards    30 13	17  38-41  26
13.Heilongjiang	       30 12	18  33-34  24
14.Beijing Sports Inst.30 12	18  28-40  24
15.Beijing B	       30 11	19  25-31  22
---------------------------------------------
16.Zhejiang	       30  3	27  19-67   6

Division 3

First Round

Baotou Group
 1.Liaoning B
 2.Yunnan
 3.Henan
 - - - - - -
 4.Tianjin C
 5.Guangzhou B
 6.Beijing Bus
 7.Meixian District
 8.Guizhou

Ganzhou Group
 1.Jiangxi
 2.Hunan
 3.Hebei B
 - - - - -
 4.Shanxi
 5.Tibet
 6.Yanbian Construction
 7.Qingdao
 8.Ningxia

Changsha Group
 1.Fujian
 2.Shanghai Workers
 3.Locomotive
- - - - - - -
 4.Chongqing
 5.Xinjiang
 6.Guangxi B
 7.Hubei B
 8.Inner Mongolia

Final Tournament (Zhanjiang 25/10-13/11)

 1.Henan		8  7	 1  11- 2  14
 2.Liaoning B		8  6	 2  17- 4  12
 3.Shanghai Workers	8  5	 3  13- 9  10
 4.Hunan		8  5	 3   8- 6  10
---------------------------------------------
 5.Yunnan		8  4	 4   5- 9   8
 6.Jiangxi		8  3	 5  11-15   6
 7.Fujian		8  3	 5  10- 7   6
 8.Railways Locomotive	8  3	 5   5-11   6
 9.Hebei B		8  0	 8   5-22   0

China 1983

Championship

No Overall Champion because of National Games. All matches decided 
after extra time or penalties. Goals for and against only for 90 minutes.

Northern Group
 1.Tianjin	       16 12	 4  24-11  24
 2.Beijing	       16 12	 4  19-16  24
 3.August 1st	       16 10	 6  33-20  20
 4.Liaoning	       16  9	 7  25-14  18
 5.Jilin	       16  9	 7  19-15  18
 6.Beijing Army Unit   16  8	 8  22-18  16
 7.Hebei	       16  7	 9  16-22  14
 8.Tianjin B	       16  3	13  17-30   6
 9.Shenyang Army Unit  16  2	14  13-42   4

Southern Group
 1.Guangdong	       14 11	 3  32-16  22
 2.Shandong	       14 11	 3  20- 8  22
 3.Shanghai	       14  8	 6  24-18  16
 4.Nanjing Army Unit   14  8	 6  16-14  16
 5.Sichuan	       14  6	 8  16-20  12
 6.Kunming Army Unit   14  6	 8  16-25  12
 7.Hubei	       14  5	 9  12-20  10
 8.Anhui	       14  1	13  11-26   2

Division 2

		
 1.Dalian	       15 12	 3	   24
 2.Guangzhou	       15 11	 4	   22
 3.Shandong B	       15 11	 4	   22
 4.Beijing B	       15 11	 4	   22
 5.Hunan	       15 11	 4	   22
 6.Liaoning B	       15 10	 5	   20
 7.Shanghai B	       15  8	 7	   16
 8.Henan	       15  8	 7	   16
 9.Heilongjiang	       15  7	 8	   14
10.Shaanxi	       15  6	 9	   12
11.Guangxi	       15  5	10	   10
12.Gansu	       15  5	10	   10
13.Jiangsu	       15  5	10	   10
14.Beijing Sports Inst.15  5	10	   10
15.Shanghai Workers    15  4	11	    8
16.Qinghai	       15  0	15	    0

NB: Air Force and Guangzhou Army Unit did not play, apparently due to
    National Games; Dalian Shipyards were taken over by the Dalian city
    government to represant the city as Dalian.

Division 3

 1.Yunnan		7  7	 0	   14
 2.Liaoning C		7  5	 2	   10
 3.Guangdong B		7  4	 3	    8
 4.Dalian B		7  3	 4	    6
 5.Wuhan		7  3	 4	    6
 6.Chongqing		7  3	 4	    6
 7.Yanbian		7  2	 5	    4
 8.Shanxi		7  1	 6	    2

5th National Games

Played in Shanghai.

 1.Shanghai
 2.Guangdong
 3.Tianjin
 4.Army
 5.Sichuan
 6.Liaoning
 7.Beijing
 8.Guangxi
 9.Hebei
10.Shaanxi
11.Shandong
12.Qinghai

All matches played to a finish with extra time and penalties if 
  necessary.
If teams are tied in a group, they are divided by
  1) goals scored within 90 minutes (indicated in tables)
  2) goal difference within 90 minutes
  3) head-to-head match result

Group A
Army 	              3-1 Liaoning
Army                  0-0 Shandong               [aet, 3-1pen]
Liaoning              3-0 Shandong

 1.Army                 2  2     0   3- 1   4
 2.Liaoning             2  1     1   4- 3   2
 3.Shandong             2  0     2   0- 3   0

Group B               
Shanghai              2-0 Guangxi
Guangxi               1-1 Qinghai                [aet, 6-5pen]
Shanghai              2-0 Qinghai                [aet]

 1.Shanghai             2  2     0   2- 0   4
 2.Guangxi              2  1     1   1- 3   2
 3.Qinghai              2  0     2   1- 1   0

Group C
Tianjin  	      2-0 Shaanxi
Sichuan               1-0 Tianjin
Shaanxi 	      2-2 Sichuan                [aet, 3-2pen]

 1.Sichuan              2  1     1   2- 1   2
 2.Tianjin              2  1     1   2- 1   2
 3.Shaanxi              2  1     1   1- 3   2

Group D
Guangdong             1-0 Hebei
Hebei 	              3-0 Beijing 
Beijing 	      4-3 Guangdong

 1.Guangdong            2  1     1   4- 4   2
 2.Beijing              2  1     1   4- 6   2
 3.Hebei                2  1     1   3- 1   2 

Quarterfinals
Army                  1-0 Sichuan
Shanghai              4-3 Beijing                [aet]
Guangdong             3-0 Guangxi
Tianjin               2-1 Liaoning

Semifinals Places 9-12
Shaanxi               0-0 Shandong               [aet, 4-2pen]
Hebei                 1-0 Qingdao

Semifinals Places 5-8
Sichuan               2-1 Beijing
Liaoning              0-0 Guangxi                [aet, 4-3pen]

Semifinals
Shanghai              3-2 Army                   [aet]
Guangdong             3-1 Tianjin

Eleventh Place Match
Shandong              2-0 Qinghai

Ninth Place Match
Hebei                 2-0 Shaanxi

Seventh Place Match
Beijing               3-2 Guangxi                [aet]

Fifth Place Match
Sichuan               2-1 Liaoning

Third Place Match
Tianjin               2-1 Army

Final
Shanghai              0-0 Guangdong              [aet, 5-4pen]

China 1984

Championship

 1.Beijing	       30 23	 7  47-30  46
 2.Tianjin	       30 21	 9  47-28  42
 3.Liaoning	       30 20	10  45-26  40
 4.Shanghai	       30 18	12  35-26  36
 5.Beijing Army Unit   30 17	13  51-33  34
 6.August 1st	       30 17	13  40-37  34
 7.Guangdong	       30 15	15  38-36  30
 8.Sichuan	       30 14	16  32-35  28
 9.Shandong	       30 14	16  22-26  28
10.Shenyang Army Unit  30 14	16  32-40  28
11.Tianjin B	       30 13	17  33-32  26
12.Nanjing Army Unit   30 13	17  39-46  26
13.Kunming Army Unit   30 13	17  34-42  26
14.Hebei	       30 11	19  29-37  22
15.Hubei	       30  9	21  32-48  18
16.Anhui	       30  8	22  26-60  16

Jilin thrown out after attacking referee
China B withdrawn during competition

Division 2

	
44 participants.
First Round	

Datong Group
 1.Dalian
 2.Liaoning B
- - - - - - - 
 3.Shanxi
 4.Heilongjiang
 5.Tianjin C
 6.Hebei B
 7.Inner Mongolia
 8.Shenyang
 9.Jilin B
10.Shijiazhuang
11.Beijing B
12.Beijing Army Unit B
13.Changchun Tractor Factory
14.Changchun

Jiujiang Group
 1.Fujian
 2.Shanghai B
- - - - - - - - - -
 3.Shanghai Workers
 4.Zhejiang
 5.Shanghai Yangpu
 6.Jiangxi
 7.Jiangsu
 8.Nanjing
 9.Anhui B

Changsha Group
 1.Henan
 2.Hunan
 - - - - - -
 3.Guangzhou
 4.Guangxi
 5.Shenzhen
 6.Meixian
 7.Qianwei
 8.Beijing Sports Institute
 9.Locomotive
10.Hubei B
11.Wuhan

Yinchuan Group
 1.Yunnan
 2.Gansu
 - - - - -
 3.Shaanxi
 4.Qinghai
 5.Tibet
 6.Chongqing
 7.Ningxia
 8.Guizhou
 9.Kunming
10.Xinjiang

Final Round (Xiamen 2-15/9)

 1.Dalian               7  6	 1	   12
 2.Yunnan		7  4	 3	    8
 3.Shanghai B		7  4	 3	    8
 4.Fujian		7  4	 3	    8
 5.Liaoning B		7  3	 4	    6
 6.Hunan		7  3	 4	    6
 7.Henan		7  2	 5	    4
 8.Gansu		7  2	 5	    4

Cup

		
All 17 1st level teams (16 who finished season and Jilin), 
the top-4 2nd level teams, Tianjin Youth, Wuhan and Guangzhou 
took part in the China Cup to decide the composition of the 
league 1985.

Otcober 7-25, in Wuhan

First Round

Group 1
 1.Beijing		3  3  0	 0   7- 1   6
 2.Nanjing Army Unit	3  1  1	 1   8- 5   3
 3.Kunming Army Unit	3  1  1	 1   4- 2   3
 4.Tianjin Youth	3  0  0	 3   0-11   0

Group 2
 1.Tianjin		3  2  1	 0   9- 2   5
 2.Tianjin B		3  1  2	 0   4- 3   4
 3.Hebei		3  1  1	 1   5- 2   3
 4.Wuhan		3  0  0	 3   1-12   0

Group 3
 1.Liaoning		3  3  0	 0   5- 0   6
 2.Guangzhou		3  2  0	 1   3- 2   4
 3.Shenyang Army Unit	3  1  0	 2   1- 3   2
 4.Hubei		3  0  0	 3   0- 4   0

Group 4
 1.Shanghai		3  2  1	 0   3- 1   5
 2.Shandong		3  2  0	 1   7- 2   4
 3.Fujian		3  1  0	 2   2- 4   2
 4.Anhui		3  0  1	 2   3- 8   1

Group 5
 1.Beijing Army Unit	3  2  1	 0   5- 2   5
 2.Sichuan		3  1  2	 0   4- 3   4
 3.Shanghai B		3  1  1	 1   3- 2   3
 4.Jilin		3  0  0	 3   0- 5   0

Group 6
 1.Guangdong		3  2  1	 0   5- 1   5
 2.August 1st		3  1  2	 0   5- 3   4
 3.Dalian		3  1  0	 2   2- 4   2
 4.Yunnan		3  0  1	 2   1- 5   1

Second Round

Six First Round Group Winners contest positions 1-6

Group A
 1.Shanghai		2  2  0	 0   3- 0   4
 2.Beijing Army Unit	2  0  1	 1   2- 3   1
 3.Beijing		2  0  1	 1   2- 4   1

Group B
 1.Guangdong		2  1  1	 0   3- 2   3
 2.Tianjin		2  1  1	 0   2- 1   3
 3.Liaoning		2  0  0	 2   1- 3   0

Quarterfinals
Beijing Army Unit     0-1 Liaoning
Tianjin               1-0 Beijing	
Shanghai, Guangdong   bye

Semifinals
Shanghai	      0-1 Liaoning
Guangdong             2-1 Tianjin		

Fifth Place Match
Beijing               3-2 Beijing Army Unit	

Third Place Match
Shanghai              1-1 Tianjin	         [aet, 5-4 pen]

Final
Liaoning              5-0 Guangdong    


Minor Placings (7th-24th place)

Group C
 1.Shenyang Army Unit	2  2  0	 0   4- 2   4
 2.Nanjing Army Unit	2  1  0	 1   3- 3   2
 3.Jilin		2  0  0	 2   2- 4   0

Group D
 1.Hubei		2  1  1	 0   2- 0   3
 2.Tianjin B		2  1  0	 1   2- 2   2
 3.Shanghai B		2  0  1	 1   0- 2   1

Group E
 1.Guangzhou		2  1  1	 0   1- 0   3
 2.Kunming Army Unit	2  1  0	 1   2- 2   2
 3.Anhui		2  0  1	 1   1- 2   1

Group F
 1.Shandong		2  2  0	 0   8- 2   4
 2.Hebei		2  1  0	 1   3- 4   2
 3.Yunnan		2  0  0	 2   2- 7   0

Group G
 1.Dalian		2  1  1	 0   7- 1   3
 2.Sichuan		2  1  1	 0   6- 2   3
 3.Tianjin Youth	2  0  0	 2   1-11   0

Group H
 1.August 1st		2  1  1	 0   4- 3   3
 2.Wuhan		2  0  2	 0   2- 2   2
 3.Fujian		2  0  1	 1   3- 4   1

Six Group Winners contest positions 7-12

Group 1
 1.Guangzhou		2  2  0	 0   5- 0   4
 2.Dalian		2  1  0	 1   1- 2   2
 3.Shenyang Army Unit	2  0  0	 2   0- 4   0

Group 2
 1.August 1st		2  1  1	 0   2- 1   3
 2.Shandong		2  0  2	 0   1- 1   2
 3.Hubei		2  0  1	 1   0- 1   1

Seventh Place Match
August 1st            1-0 Guangzhou			

Ninth Place Match
Shandong              5-2 Dalian			

Eleventh Place Match
Shenyang Army Unit    1-0 Hubei		


Matches for Positions 13-16

Group 1
 1.Nanjing Army Unit	2  1  1	 0   1- 0   3
 2.Sichuan		2  0  1	 1   0- 1   1

Group 2
 1.Hebei		2  1  1	 0   2- 1   3
 2.Wuhan		2  0  1	 1   1- 2   1

Group 3
 1.Jilin	        2  2  0	 0   5- 2   4
 2.Tianjin B		2  0  1	 1   1- 2   1
 3.Yunnan		2  0  1	 1   1- 3   1

Group 4
 1.Tianjin Youth	2  1  1	 0   2- 0   3
 2.Kunming Army Unit	2  1  1	 0   1- 0   3
 3.Shanghai B		2  0  0	 2   0- 3   0

NB: group winners qualified for first level 1985 along with first 12
    teams; final ranking 13-16 determined by overall performance:

13.Nanjing Army Unit	7  3  2	 2  12- 8   8
14.Hebei		7  3  2	 2  10- 7   8
15.Jilin		7  2  0	 5   7-11   4
16.Tianjin Youth	7  1  1	 5   3-22   3

NB: unclear why Anhui and Fujian did not enter this stage;
    Tianjin Youth were replaced by Tianjin B for 1985.

China 1985

Championship

Bonus points for each member of national squad.  Each headed goal counted as 
an extra goal for in the table.

 1.Liaoning	       15 14	 1    +19  31 [3 bonus points]
 2.August 1st	       15 12	 3    +13  26 [2 bonus points]
 3.Dalian	       15  9	 6    +10  20 [2 bonus points]
 4.Shenyang Army Unit  15 10	 5    + 8  20
 5.Guangdong	       15  8	 7    + 6  19 [3 bonus points]
 6.Shanghai	       15  8	 7    +10  17 [1 bonus point]
 7.Guangzhou	       15  8	 7    + 6  17 [1 bonus point]
 8.Tianjin	       15  8	 7    +11  16 [2 bonus points] [-2]
 9.Tianjin B	       15  8	 7    + 8  16
10.Beijing	       15  7	 8    + 1  16 [2 bonus points]
11.Hubei	       15  8	 7    - 9  16
12.Shandong	       15  6	 9    +13  13 [1 bonus point]
---------------------------------------------
13.Beijing Army Unit   15  6	 9    +12  13 [1 bonus point]
14.Hebei	       15  4	11    - 6   8
15.Nanjing Army Unit   15  3	12    -17   6
16.Jilin	       15  1	14    -15   2

NB: Tianjin 2 points deducted for fighting;
    Liaoning had 9 wins and 6 draws, of which 5 won and 1 lost on penalties;
    apparently 70 goals were headed.

Division 2

	
 1.Liaoning B     
 2.Hunan                  
 3.Henan                  
 4.Shaanxi                
--------------------
 5.Chengdu Army Unit
 6.Yunan

Cup

		
NB: played in Tianjin; some of the teams carried sponsors names 
    for the first time

First Round

Group 4
 1.Liaoning (Dongyao)	3  3	 0   8- 3   6
 2.Beijing (Xuehua)	3  2	 1  11- 4   4
 3.Hubei		3  1	 2   1- 6   2
 4.Anhui		3  0	 3   1- 8   0

Group B
 1.Shanghai (Jinxing)	3  3	 0   6- 1   6
 2.Guangzhou (Baiyun)	3  1	 2   5- 6   2
 3.Liaoning B		3  1	 2   4- 5   2
 4.Sichuan (Jinsha)	3  1	 2   3- 6   2

Group C
 1.Tianjin (Haiou)	3  3	 0   7- 0   6
 2.Shandong		3  2	 1   5- 6   4
 3.Hebei (Huaiyu)	3  1	 2   4- 4   2
 4.Shaanxi (Maofang)	3  0	 3   2- 8   0

Group D
 1.August 1st		3  2	 1   6-	3   4
 2.Guangdong (Wanbao)   3  2	 1   3- 1   4
 3.Tianjin B (Dongya)	3  2	 1   5- 5   4
 4.Jilin		3  0	 3   1- 6   0

Quarterfinals  
Liaoning (Dongyao)    1-3 Guangdong (Wanbao)
Shanghai (Jinxing)    3-0 Shandong
Tianjin (Haiou)	      0-2 Beijing (Xuehua)
August 1st	      0-1 Guangzhou (Baiyun)

Semifinals 5th-8th Place
Liaoning (Dongyao)    1-0 Shandong
Tianjin (Haiou)	      1-0 August 1st

Semifinals
Guangdong (Wanbao)    1-0 Shanghai (Jinxing)
Beijing (Xuehua)      1-0 Guangzhou (Baiyun)

Seventh Place Match
August 1st 	      bt  Shandong

Fifth Place Match
Tianjin (Haiou)	      1-0 Liaoning (Dongyao)

Third Place Match
Shanghai (Jinxing)    4-3 Guangzhou (Baiyun)

Final
Beijing (Xuehua)      4-1 Guangdong (Wanbao)

China 1986

Championship

 1.August 1st          14  8  5  1  25- 8  21  
 2.Hubei               14  7  7  0  19- 7  21
 3.Beijing             14  8  4  2  20-12  20
 4.Tianjin             14  7  5  2  20-11  19
 5.Shanghai            14  8  3  3  14- 5  19
 6.Shandong            14  6  6  2  17- 6  18
 7.Guangzhou           14  6  4  4  14-13  16
---------------------------------------------
 8.Guangdong           14  3  8  3  13-10  14
 9.Dalian              14  4  5  5  11-13  13
10.Shenyang Army Unit  14  4  4  6   6- 9  12
11.Tianjin B (Dongya)  14  3  5  6   9-16  11 
12.Henan               14  3  3  8  11-16   9
13.Hunan               14  1  7  6   7-18   9 
14.Liaoning B          14  2  2 10   9-26   6 
15.Shaanxi             14  0  2 12   8-33   2

Liaoning did not compete in order to concentrate on the Asian Champions Cup.

No relegation from 1st to 2nd level

Division 2

	
First Round
	
Baoji Group
 1.Beijing Army Unit
 2.Sichuan
 - - - - -
 3.Gansu
 4.Nanjing
 5.Tibet
 6.Kunming
 7.Xinjiang
 8.Ningxia
 9.Qinghai

Nantong Group
 1.Guangdong B
 2.Jiangsu
 - - - - -
 3.Fujian
 4.Meixian
 5.Hebei
 6.Jiangxi
 7.Shanghai B
 8.Hubei B

Hefei Group
 1.Nanjing Army Unit
 2.Guangxi
 - - - - -
 3.Wuhan
 4.Guangzhou Huanan
 5.Anhui
 6.Beijing Sports Institute
 7.Shenzhen
 8.Guizhou

Liaoyang Group
 1.Yunnan
 2.Jilin
- - - - -
 3.Shanxi
 4.Shenyang
 5.Inner Mongolia
 6.Mining Industry
 7.Dalian B
 8.Hydroelectric Power

Final Round

First Round

Group A
 1.Jilin		3  1  2	 0   3- 1   4
 2.Jiangsu		3  1  1	 1   3- 3   3
 3.Beijing Army Unit	3  1  1	 1   2- 2   3
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Nanjing Army Unit	3  1  0	 2   3- 5   2

Group B
 1.Yunnan		3  1  2	 0   2- 1   4
 2.Guangxi		3  1  1	 1   3- 3   3
 3.Sichuan		3  1  1	 1   2- 2   3
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Guangdong B    	3  1  0	 2   1- 2   2

Final Group
 1.Beijing Army Unit	5  3  2	 0   8- 4   8
 2.Jilin		5  1  3	 1   4- 4   5
 3.Sichuan		5  1  3	 1   3- 3   5
 4.Jiangsu		5  1  3	 1   1- 1   5
---------------------------------------------
 5.Yunnan		5  1  3	 1   5- 6   5
 6.Guangxi		5  0  2	 3   3- 6   2

Top four second level teams promoted

Cup

		
First Round

Group A
 1.Beijing (Xuehua)	3  2	 1   4- 2   4
 2.Shaanxi		3  2	 1   2- 5   4
 3.Henan		3  1	 2   5- 3   2
 4.Jiangsu		3  1     2   3- 4   2

Group B
 1.Guangdong (Wanbao)   3  3	 0   5- 0   6
 2.Guangdong (Wanbao) B	3  1	 2   5- 3   2
 3.Dalian		3  1	 2   2- 3   2
 4.Sichuan		3  1	 2   1- 7   2

Group C
 1.Tianjin (Dongya)	3  2	 1   5- 1   4
 2.Shandong (Taishan)	3  2	 1   3- 1   4
 3.Shanghai		3  2	 1   5- 4   4
 4.Liaoning (Dongyao) B	3  0	 3   1- 8   0

Group D
 1.Liaoning (Dongyao)   3  3	 0   9- 0   6
 2.Beijing Army Unit	3  2	 1   5- 2   4
 3.August 1st		3  1	 2   3- 7   2
 4.Hubei		3  0	 3   2-10   0

Quarterfinals
Guangdong	      1-1 Shandong               [aet, 4-2 pen]
Beijing		      1-0 Beijing Army Unit
Tianjin               1-1 Guangdong B	         [aet, 3-5 pen]
Liaoning	      3-0 Shaanxi

Semifinals 5th-8th Place
Shandong              4-1 Beijing Army Unit
Tianjin		      1-1 Shaanxi                [aet, 3-1 pen]

Semifinals
Beijing Xuehua        1-1 Guangdong	         [aet, 5-4 pen]
Liaoning              1-0 Guangdong B		

Seventh Place Match
Beijing Army Unit     3-0 Shaanxi

Fifth Place Match
Shandong	      3-0 Tianjin

Third Place Match
Guangdong             1-0 Guangdong B		

Final
Liaoning              1-0 Beijing Xuehua

China 1987

Championship

NB: 1st level split into two group (Jia A and Jia B);
    Jia A had top-7 teams 1986 and Liaoning;
    Jia B other 1st level teams 1986 and 4 promoted clubs.

Division 1A 

 1.Liaoning	       14  7  4	 3  26-17  25
 2.Tianjin	       14  6  6	 2  19-13  24
 3.Shanghai	       14  6  2	 6  20-17  20
 4.Shandong	       14  5  6	 3  14-10  21
 5.August 1st	       14  4  5	 5  19-23  17
 6.Beijing	       14  5  2	 7  19-25  17
 7.Guangzhou	       14  5  1	 8  14-19  16
 8.Hubei	       14  3  4	 7  13-20  13

NB: bonus points unknown but ranking correct as above.

Division 1B

	
12 participants.  New 2nd level.

 1.Guangdong	       20 13  4	 3  31-13  30
 2.Shenyang Army Unit  20  9  8	 3  22-13  26
 3.Dalian	       20  9  7	 4  28-20  25
 4.Henan	       20  7  9	 4  24-14  23
 5.Jiangsu	       20  6  9	 5  20-18  21
 6.Tianjin B (Dongya)  20  9  3	 8  21-20  21
 7.Jilin	       20  7  5	 8  26-28  19
 8.Beijing Army Unit   20  6  6	 8  26-26  18
 9.Sichuan	       20  5  3	12  16-28  13
10.Shaanxi	       20  3  7	10  11-26  13
11.Hunan	       20  4  3	13  18-37  11
12.Liaoning B (Shenyang) did not participate

Division 2 (Yijidui)

	
Note: officially 2nd but factually 3rd level. 

First Round
	
Shaoguan Group
 1.Locomotive
 2.Hebei
 - - - - - - - - - -
 3.Nanjing Army Unit
 4.Qinghai
 5.Beijing Sports Institute
 6.Fujian
 7.Hubei B
 8.Shanghai Workers

Xuzhou Group
 1.Yunnan
 2.Beijing B
 - - - - - -
 3.Gansu
 4.Hydroelectric Power
 5.Meixian
 6.Qingdao
	
Shashi Group
 1.Guangzhou Huanan
 2.Guangdong B
 - - - - - - -
 3.Zhejiang
 4.Anhui
 5.Qingdao Electrics Factory
 6.Hubei Puxin
 7.Guizhou
 8.Mining

Jiujiang Group
 1.Guangxi
 2.Jiangxi
- - - - - -
 3.Shenyang
 4.Shanxi
 5.Inner Mongolia
 6.Shanghai Yangpu
 7.Changchun
 8.Henan B

Final Tournament (Anshan 5-15/9)

Quarter- and Semifinal stage not known

Seventh Place Match
Guangzhou Huanan      bt  Hebei

Fifth Place Match
Yunnan                2-0 Jiangxi	

Third Place Match
Beijing B             2-0 Guangxi		

Final
Guangdong B           2-1 Locomotive (aka Railways)

NB: no promotion; apparently due to a change in structure for 1988.

6th National Games

Played in Guangzhou.

First Round 

Group A
Beijing               1-0 Henan		
Beijing               1-0 Sichuan	
Henan                 4-0 Sichuan		

 1.Beijing              2  2  0  0   2- 0   4
 2.Henan                2  1  0  1   4- 1   2
 3.Sichuan              2  0  0  2   0- 5   0

Group B
Shandong              2-2 Liaoning	
Shandong              1-1 Shanghai	
Liaoning              0-0 Shanghai		

 1.Shandong             2  0  2  0   3- 3   2
 2.Liaoning             2  0  2  0   2- 2   2
 3.Shanghai             2  0  2  0   1- 1   2

Group C
Army                  1-0 Hubei		
Army                  2-0 Tianjin	
Hubei                 1-1 Tianjin	

 1.Army                 2  2  0  0   3- 0   4
 2.Hubei                2  0  1  1   1- 2   1
 3.Tianjin              2  0  1  1   1- 3   1

Group D
Guangdong             2-0 Shaanxi
Guangdong             4-0 Finance Workers	
Shaanxi               1-0 Finance Workers	

 1.Guangdong            2  2  0  0   6- 0   4
 2.Shaanxi              2  1  0  1   1- 2   2
 3.Finance Workers      2  0  0  2   0- 5   0  [aka Silver Hawks]

Second Round

Group E
Army                  1-0 Hubei	                 [carried over from group C]		
Army                  2-2 Beijing	
Army                  3-1 Henan		
Hubei                 2-1 Beijing		
Hubei                 4-0 Henan		
Beijing               1-0 Henan	                 [carried over from group A]

 1.Army                 3  2  1  0   6- 3   5
 2.Hubei                3  2  0  1   6- 2   4
 3.Beijing              3  1  1  1   4- 4   3
 4.Henan                3  0  0  3   1- 8   0

Group F
Guangdong             1-1 Liaoning		
Guangdong             4-0 Shandong		
Guangdong             2-0 Shaanxi	         [carried over from group D]
Liaoning              2-2 Shandong	         [carried over from group B]
Liaoning              3-1 Shaanxi		
Shandong              4-0 Shaanxi		

 1.Guangdong            3  2  1  0   7- 1   5
 2.Liaoning             3  1  2  0   6- 4   4
 3.Shandong             3  1  1  1   6- 6   3
 4.Shaanxi              3  0  0  3   1- 9   0

Knock-Out Stage

Semifinals 9-12
Tianjin               3-2 Sichuan
Shanghai              6-2 Finance Workers	

Semifinals 5-8
Beijing               3-1 Shaanxi		
Shandong              2-1 Henan		

Semifinals
Liaoning              drw Army		         [7-6 after penalties]
Guangdong             2-0 Hubei		

Eleventh Place Match
Sichuan               4-2 Finance Workers	

Ninth Place Match
Tianjin               1-0 Shanghai		

Seventh Place Match
Henan                 2-1 Shaanxi	

Fifth Place Match
Shandong              2-1 Beijing	

Third Place Match
Army                  5-3 Hubei		

Final
Guangdong             1-0 Liaoning	

China 1988

Championship

First Round
(this involved all 20 teams from Jia A and Jia B 1987, and additionally China B)

 1.Liaoning            20 11  7  2  36- 9  46.5 [6.5 bonus points]  [Shenyang]
 2.Tianjin             20 10  7  3  25-10  43.5 [6.5 bonus points]  ["Seagull"]
 3.Guangzhou           20 10  9  1  28- 9  42   [3   bonus points]  ["Baiyun"]
 4.Beijing             20 12  2  6  22-18  39.5 [1.5 bonus points]
 5.Shandong            20 10  6  4  21-11  37.5 [1.5 bonus points]  [Jinan]
 6.China B             20 10  6  4  27-12  36   [ no bonus points]  [Tianjin]
 7.Dalian              20  8  7  5  30-21  35.5 [4.5 bonus points] 
 8.August 1st          20  7  9  4  21-16  34.5 [4.5 bonus points]  [Beijing]
 9.Shanghai            20  9  3  8  34-22  33   [3   bonus points] 
10.Guangdong           20  7  7  6  26-22  32.5 [4.5 bonus points]  ["Wanbao"]
11.Tianjin B           20  8 10  2  17-11  31   [-3]  ["Dongya"="East Asia"]
12.Henan               20  7  7  6  20-18  31   [3   bonus points]  [Zhengzhou]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
13.Shenyang Army Unit  20  4 11  5  11-15  26   [3   bonus points]  
14.Jiangsu             20  6  5  9  18-21  26   [3   bonus points]  [Nanjing]
15.Jilin               20  5  7  8  18-23  22   [ no bonus points]  [Changchun]
16.Hubei               20  5  7  8  15-22  22   [ no bonus points]  [Wuhan]
17.Shenyang            20  4  7  9  17-17  19   [ no bonus points]
18.Beijing Army Unit   20  4  5 11  18-25  17   [ no bonus points] 
19.Sichuan             20  4  4 12  18-41  16   [ no bonus points]  [Chengdu]
20.Hunan               20  2  3 15   6-42   9   [ no bonus points]  [Changsha]
21.Shaanxi             20  0  5 15   7-50   5   [ no bonus points]  [Xi'an] 
 
NB: teams obtained bonus points according to number of players in national squad;
    Tianjin B had 3 points deducted

Second Round

Places 1-12

Group A
 1.Shandong	        5  3  2	 0   6- 2  11
 2.Shanghai		5  3  1	 1  11- 7  10
 3.Liaoning		5  3  1	 1   8- 4  10
 4.Tianjin B (Dongya)	5  2  0	 3   3- 6   6
 5.Dalian		5  1  1	 3   6- 9   4
 6.Guangzhou	        5  0  1	 4   4-10   1

Group B
 1.China B		5  5  0	 0  11- 3  15
 2.Guangdong	        5  4  0	 1   7- 2  12
 3.August 1st	        5  2  1	 2   5- 7   7
 4.Tianjin	        5  1  2	 2   4- 4   5
 5.Henan		5  0  2	 3   1- 6   2
 6.Beijing		5  0  1	 4   3- 9   1

Final (Aggregate) Ranking (round 1 and 2):

 1.Liaoning            25 14  8  3  44-13  56.5 [6.5 bonus points]  [Shenyang]
 2.China B             25 15  6  4  38-15  51   [ no bonus points]  [Tianjin]
 3.Tianjin             25 11  9  5  29-14  48.5 [6.5 bonus points]  ["Seagull"]
 4.Shandong            25 13  8  4  27-13  48.5 [1.5 bonus points]  [Jinan]
 5.Guangdong           25 11  7  7  33-24  44.5 [4.5 bonus points]  ["Wanbao"]
 6.Shanghai            25 12  4  9  45-29  43   [3   bonus points] 
 7.Guangzhou           25 10 10  5  32-19  43   [3   bonus points]  ["Baiyun"]
 8.August 1st          25  9 10  6  26-23  41.5 [4.5 bonus points]  [Beijing]
---------------------------------------------
 9.Beijing             25 12  3 10  25-27  40.5 [1.5 bonus points]
10.Dalian              25  9  8  8  36-30  39.5 [4.5 bonus points] 
11.Tianjin B           25 10 10  5  20-17  37   [-3]  ["Dongya"="East Asia"]
12.Henan               25  7  9  9  21-24  33   [3   bonus points]  [Zhengzhou]

Places 13-21

Second Round format and results not known.

Final Ranking:

13.Shenyang Army Unit  
14.Jiangsu             
15.Hubei               
16.Shenyang       
17.Beijing Army Unit
18.Hunan            
------------- 
19.Sichuan          
20.Jilin               
21.Shaanxi        

Division 1B

	
Not played (combined with 1st level, see above).

Division 2

	
NB: formally 2nd level but top-2 promoted to 2nd, rest relegated to 3rd
    level 1989.

First Round

Ningbo Group
 1.Locomotive
 2.Dalian B
- - - - - -
 3.Yanji
 4.Fujian
 5.Zhejiang
 6.Shandong B
 7.Shenyang

Nanning Group
 1.Nanjing Army Unit
 2.Tianjin Gangji
- - - - - - - - -
 3.Guangxi Liukai
 4.Qianwei
 5.Shenyang Xiangdong
 6.Shanghai B
 7.Hydroelectric Power
 8.Liaoning B

Hanzhong Group
 1.Hebei Zhonghua
 2.Dalian Fangchan
 - - - - - - - - -
 3.Wuhan
 4.Meixian
 5.Xinjiang
 6.Jiangxi
 7.Qinghai
 8.Gansu

Wafangdian Group
 1.Dalian Sijian
 2.Guangzhou Huanan
- - - - - - - - - -
 3.Yunnan
 4.Anhui
 5.Henan B
 6.Qingdao
 7.Shanghai C

Final Tournament (Nantong 11-20/10)

Quarterfinals - apparently played (in two groups of 4) but no results known

Semifinals 5th/8th Place
Guangzhou Huanan      5-1 Dalian Fangchan	
Nanjing Army Unit     4-1 Dalian B		

Semifinals
Tianjin Gangji        4-2 Locomotive		
Hebei Zhonghua        1-0 Dalian Sijian		

Seventh Place Match
Dalian B              3-2 Dalian Fangchan	

Fifth Place Match
Nanjing Army Unit     drw Guangzhou Huanan 	 [5-4 after pen]

Third Place Match
Locomotive            2-1 Dalian Sijian	

Final
Tianjin Gangji        bt  Hebei Zhonghua

Final Ranking:

 1.Tianjin Gangji [aka Tianjin C and Tianjin Port]
 2.Hebei Zhonghua  
-----------------
 3.Locomotive
 4.Dalian Sijian
 5.Nanjing Army Unit
 6.Guangzhou Huanan
 7.Dalian B
 8.Dalian Fangchan

China 1989

Division 1A (Jia A)

 1.China B	       14  9  4	 1  29- 9  31   [0   bonus points]
 2.Liaoning	       14  7  3	 4  16-12  28   [4   bonus points]
 3.Shanghai	       14  7  2	 5  17-13  25   [2   bonus points]
 4.August 1st	       14  4  6	 4  10-12  20   [2   bonus points]
 5.Tianjin	       14  5  3	 6  13-13  19   [1   bonus point]
 6.Guangdong	       14  4  3	 7   8-18  19   [4   bonus points]
---------------------------------------------
 7.Shandong	       14  2  8	 4   8-10  14   [ no bonus points]
 8.Guangzhou	       14  1  5	 8   8-22  10   [2   bonus points]

Division 1B

 1.Henan	       22 14  7	 1  44-17  52   [3   bonus points]
 2.Dalian	       22 13  4	 5  36-15  46   [3   bonus points]
---------------------------------------------
 3.Beijing	       22  9 10	 3  32-15  40   [3   bonus points]
 4.Beijing Army Unit   22 11  4	 7  29-21  38.5 [1.5 bonus points]
 5.Jiangsu	       22  9  5	 8  23-16  36.5 [4.5 bonus points]
 6.Hubei	       22  9  6	 7  27-25  33   [ no bonus points]
 7.Tianjin B (Tianmo)  22  8  7	 7  25-19  31   [ no bonus points]
 8.Shenyang Army Unit  22  7  8	 7  26-21  29   [ no bonus points]
 9.Shenyang	       22  5 12	 5  20-18  27   [ no bonus points]
10.Hebei	       22  7  4	11  21-33  25   [ no bonus points]
---------------------------------------------
11.Hunan	       22  3  4	15  16-48  13   [ no bonus points]
12.Tianjin C (Gangji)  22  1  1	20  20-71   4   [ no bonus points]

Division 2

	
NB: 3rd level.

First Round

Jinzhou Group
 1.Jilin Yanbian University
 2.Dalian Yijian
 - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Shanghai Baoshan Steelworks
 4.Meixian Cigarette Factory
 5.Yunnan
 6.Heilongjiang

Urumqi Group
 1.Sichuan
 2.Dalian Railways
 - - - - - - - - -
 3.Liaoning B
 4.Inner Mongolia
 5.Xinjiang
 6.Qinghai
 7.Shenyang B

Foshan Group
 1.Foshan
 2.Guangxi
- - - - - - - - - - -
 3.Guangzhou Baiyun B
 4.Nanjing Army Unit
 5.Zhejiang Wenxiang
 6.Shenzhen Shijia
 7.Shaanxi
 8.Fujian Xiahua

Baoji Group
 1.Wuhan
 2.Locomotive
- - - - - - -
 3.Qingdao
 4.Henan B
 5.China Youth
 6.Wuhan Sports Institute
 7.Qianwei
 8.Shanghai Public Security

Final Round (Yanji 15-25/9)

Quarterfinals - apparently played (in two groups of 4) but no results known

Semifinals
Locomotive            2-1 Jilin Yanbian University	
Foshan                3-1 Wuhan			

Seventh Place Match
Sichuan               unk Dalian Yijian

Fifth Place Match
Dalian Railways       unk Guangxi

Third Place Match
Wuhan                 bt  Jilin Yanbian University

Final
Foshan                4-2 Locomotive		

Final Ranking:

 1.Foshan
 2.Locomotive
-------------
 3.Wuhan
 4.Jilin Yanbian University

China 1990

China 1991

China 1992

China 1993

China 1994

China 1995

China 1996

China 1997

China 1998

China 1999

China 2000

China 2001


About this document

Sources: [Kni 91], [MB 85], [MB 86], zuqiuziliao.cn (Chinese website), Zhongguo Zuqiu Yundongshi (Chinese Football History), Shanghai Ban Shiji Zuqiu Yundongshi (A Half Century of Shanghai Football)

Prepared and maintained by Tom Lewis for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Tom Lewis (Tom.Lewis@btinternet.com)
Last updated: 22 Oct 2009

(C) Copyright Tom Lewis and RSSSF 1999/2009
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.