East Germany 1956

Fußball OBERLIGA der Demokratischen Sportbewegung 1956

ROUND 1
11/ 3/1956
BSG Lokomotive Stendal          1:0 SC Rotation Leipzig
BSG Motor Zwickau               3:0 ASK Vorwärts Berlin
BSG Rotation Babelsberg         1:0 SC Einheit Dresden
SC Dynamo Berlin                1:2 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Fortschritt Weißenfels       1:1 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
SC Lokomotive Leipzig           0:1 SC Turbine Erfurt
SC Motor Karl-Marx-Stadt        0:0 SC Empor Rostock

ROUND 2
18/ 3/1956
ASK Vorwärts Berlin             4:0 SC Motor Karl-Marx-Stadt
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 5:0 BSG Rotation Babelsberg
SC Einheit Dresden              2:5 SC Lokomotive Leipzig
SC Empor Rostock                0:1 SC Fortschritt Weißenfels
SC Rotation Leipzig             3:2 SC Dynamo Berlin
SC Turbine Erfurt               5:0 BSG Lokomotive Stendal
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       3:0 BSG Motor Zwickau

ROUND 3
25/ 3/1956
BSG Motor Zwickau               4:1 SC Fortschritt Weißenfels
BSG Rotation Babelsberg         2:2 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
SC Dynamo Berlin                1:4 BSG Lokomotive Stendal
SC Einheit Dresden              3:0 ASK Vorwärts Berlin
SC Lokomotive Leipzig           2:1 SC Empor Rostock
SC Motor Karl-Marx-Stadt        1:1 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Turbine Erfurt               0:0 SC Rotation Leipzig

ROUND 4
 8 /4/1956
ASK Vorwärts Berlin             2:2 BSG Rotation Babelsberg
BSG Lokomotive Stendal          4:1 SC Motor Karl-Marx-Stadt
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 1:0 SC Lokomotive Leipzig
SC Empor Rostock                1:1 SC Turbine Erfurt
SC Fortschritt Weißenfels       1:1 SC Dynamo Berlin
SC Rotation Leipzig             2:0 BSG Motor Zwickau
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       2:1 SC Einheit Dresden

ROUND 5
11/ 4/1956
ASK Vorwärts Berlin             1:1 SC Dynamo Berlin
BSG Lokomotive Stendal          2:1 SC Empor Rostock
BSG Motor Zwickau               0:3 SC Einheit Dresden
BSG Rotation Babelsberg         3:2 SC Turbine Erfurt
SC Fortschritt Weißenfels       1:0 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Lokomotive Leipzig           2:0 SC Rotation Leipzig
SC Motor Karl-Marx-Stadt        0:2 SC Wismut Karl-Marx-Stadt

ROUND 6
15/ 4/1956
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       3:1 ASK Vorwärts Berlin
SC Einheit Dresden              6:0 SC Fortschritt Weißenfels
SC Empor Rostock                1:2 BSG Rotation Babelsberg
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 3:0 SC Rotation Leipzig
SC Dynamo Berlin                1:0 BSG Motor Zwickau
SC Turbine Erfurt               0:1 SC Motor Karl-Marx-Stadt
SC Lokomotive Leipzig           3:1 BSG Lokomotive Stendal

ROUND 7
22/ 4/1956
ASK Vorwärts Berlin             1:0 SC Lokomotive Leipzig
BSG Lokomotive Stendal          1:0 SC Einheit Dresden
BSG Motor Zwickau               0:1 SC Empor Rostock
BSG Rotation Babelsberg         1:0 SC Dynamo Berlin
SC Fortschritt Weißenfels       1:1 SC Motor Karl-Marx-Stadt
SC Rotation Leipzig             1:1 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
SC Turbine Erfurt               0:0 SC Aktivist Brieske-Senftenberg

ROUND 8
29/ 4/1956
ASK Vorwärts Berlin             1:0 SC Fortschritt Weißenfels
BSG Lokomotive Stendal          1:1 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Einheit Dresden              0:3 SC Rotation Leipzig
SC Empor Rostock                0:3 SC Dynamo Berlin
SC Lokomotive Leipzig           3:1 BSG Motor Zwickau
SC Motor Karl-Marx-Stadt        1:0 BSG Rotation Babelsberg
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       4:1 SC Turbine Erfurt

ROUND 9
13/ 5/1956
BSG Rotation Babelsberg         2:0 BSG Lokomotive Stendal
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 0:1 ASK Vorwärts Berlin
SC Dynamo Berlin                0:1 SC Lokomotive Leipzig
SC Empor Rostock                0:1 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
SC Motor Karl-Marx-Stadt        1:0 BSG Motor Zwickau
SC Rotation Leipzig             1:0 SC Fortschritt Weißenfels
SC Turbine Erfurt               4:0 SC Einheit Dresden

ROUND 10
16/ 5/1956
ASK Vorwärts Berlin             0:0 SC Rotation Leipzig
BSG Motor Zwickau               1:3 SC Turbine Erfurt
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 1:0 SC Empor Rostock
SC Einheit Dresden              1:1 SC Dynamo Berlin
SC Fortschritt Weißenfels       3:0 BSG Rotation Babelsberg
SC Lokomotive Leipzig           4:0 SC Motor Karl-Marx-Stadt
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       3:0 BSG Lokomotive Stendal

ROUND 11
27/ 5/1956
BSG Lokomotive Stendal          5:2 BSG Motor Zwickau
SC Dynamo Berlin                3:2 SC Turbine Erfurt
SC Empor Rostock                2:1 ASK Vorwärts Berlin
SC Fortschritt Weißenfels       1:2 SC Lokomotive Leipzig
SC Motor Karl-Marx-Stadt        1:1 SC Einheit Dresden
SC Rotation Leipzig             5:3 BSG Rotation Babelsberg
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       1:2 SC Aktivist Brieske-Senftenberg

ROUND 12
30/ 5/1956
BSG Lokomotive Stendal          2:3 ASK Vorwärts Berlin
BSG Rotation Babelsberg         2:2 SC Lokomotive Leipzig
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 2:0 BSG Motor Zwickau
SC Dynamo Berlin                2:1 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
SC Einheit Dresden              3:1 SC Empor Rostock
SC Rotation Leipzig             1:0 SC Motor Karl-Marx-Stadt
SC Turbine Erfurt               0:0 SC Fortschritt Weißenfels

ROUND 13
 3/ 6/1956
ASK Vorwärts Berlin             4:1 SC Turbine Erfurt
BSG Motor Zwickau               3:0 BSG Rotation Babelsberg
SC Einheit Dresden              3:1 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Empor Rostock                1:0 SC Rotation Leipzig
SC Fortschritt Weißenfels       5:1 BSG Lokomotive Stendal
SC Lokomotive Leipzig           0:0 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
SC Motor Karl-Marx-Stadt        1:0 SC Dynamo Berlin

ROUND 14
12/ 8/1956
ASK Vorwärts Berlin             2:3 BSG Motor Zwickau
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 3:0 SC Dynamo Berlin
SC Einheit Dresden              2:2 BSG Rotation Babelsberg
SC Empor Rostock                4:0 SC Motor Karl-Marx-Stadt
SC Rotation Leipzig             5:3 BSG Lokomotive Stendal
SC Turbine Erfurt               1:3 SC Lokomotive Leipzig
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       2:0 SC Fortschritt Weißenfels

ROUND 15
19/ 8/1956
BSG Lokomotive Stendal          1:1 SC Turbine Erfurt
BSG Motor Zwickau               0:5 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
BSG Rotation Babelsberg         0:0 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Dynamo Berlin                4:2 SC Rotation Leipzig
SC Fortschritt Weißenfels       3:0 SC Empor Rostock
SC Lokomotive Leipzig           4:0 SC Einheit Dresden
SC Motor Karl-Marx-Stadt        2:2 ASK Vorwärts Berlin

ROUND 16
26/ 8/1956
ASK Vorwärts Berlin             2:3 SC Einheit Dresden
BSG Lokomotive Stendal          4:1 SC Dynamo Berlin
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 3:0 SC Motor Karl-Marx-Stadt
SC Empor Rostock                0:2 SC Lokomotive Leipzig
SC Fortschritt Weißenfels       1:3 BSG Motor Zwickau
SC Rotation Leipzig             1:0 SC Turbine Erfurt
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       3:0 BSG Rotation Babelsberg

ROUND 17
 2/ 9/1956
BSG Motor Zwickau               2:2 SC Rotation Leipzig
BSG Rotation Babelsberg         1:1 ASK Vorwärts Berlin
SC Dynamo Berlin                5:1 SC Fortschritt Weißenfels
SC Einheit Dresden              1:1 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
SC Lokomotive Leipzig           1:1 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Motor Karl-Marx-Stadt        6:3 BSG Lokomotive Stendal
SC Turbine Erfurt               2:2 SC Empor Rostock

ROUND 18
 9 /9/1956
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 1:0 SC Fortschritt Weißenfels
SC Dynamo Berlin                1:1 ASK Vorwärts Berlin
SC Einheit Dresden              4:2 BSG Motor Zwickau
SC Empor Rostock                1:5 BSG Lokomotive Stendal
SC Rotation Leipzig             1:2 SC Lokomotive Leipzig
SC Turbine Erfurt               1:1 BSG Rotation Babelsberg
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       2:0 SC Motor Karl-Marx-Stadt

ROUND 19
16/ 9/1956
ASK Vorwärts Berlin             1:0 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
BSG Lokomotive Stendal          2:2 SC Lokomotive Leipzig
BSG Motor Zwickau               4:1 SC Dynamo Berlin
BSG Rotation Babelsberg         3:1 SC Empor Rostock
SC Fortschritt Weißenfels       1:1 SC Einheit Dresden
SC Motor Karl-Marx-Stadt        0:0 SC Turbine Erfurt
SC Rotation Leipzig             0:0 SC Aktivist Brieske-Senftenberg

ROUND 20
23/ 9/1956
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 1:0 SC Turbine Erfurt
SC Dynamo Berlin                4:3 BSG Rotation Babelsberg
SC Einheit Dresden              3:0 BSG Lokomotive Stendal
SC Empor Rostock                3:6 BSG Motor Zwickau
SC Lokomotive Leipzig           4:2 ASK Vorwärts Berlin
SC Motor Karl-Marx-Stadt        0:6 SC Fortschritt Weißenfels
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       5:2 SC Rotation Leipzig

ROUND 21
26/ 9/1956
BSG Motor Zwickau               1:0 SC Lokomotive Leipzig
BSG Rotation Babelsberg         3:0 SC Motor Karl-Marx-Stadt
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 2:1 BSG Lokomotive Stendal
SC Dynamo Berlin                1:1 SC Empor Rostock
SC Fortschritt Weißenfels       1:3 ASK Vorwärts Berlin
SC Rotation Leipzig             1:2 SC Einheit Dresden
SC Turbine Erfurt               3:3 SC Wismut Karl-Marx-Stadt

ROUND 22
30/ 9/1956
ASK Vorwärts Berlin             1:2 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
BSG Lokomotive Stendal          7:2 BSG Rotation Babelsberg
BSG Motor Zwickau               5:2 SC Motor Karl-Marx-Stadt
SC Einheit Dresden              5:3 SC Turbine Erfurt
SC Fortschritt Weißenfels       5:1 SC Rotation Leipzig
SC Lokomotive Leipzig           3:1 SC Dynamo Berlin
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       3:1 SC Empor Rostock

ROUND 23
 7/10/1956
BSG Lokomotive Stendal          1:1 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
BSG Rotation Babelsberg         2:2 SC Fortschritt Weißenfels
SC Dynamo Berlin                2:2 SC Einheit Dresden
SC Empor Rostock                1:1 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Motor Karl-Marx-Stadt        0:0 SC Lokomotive Leipzig
SC Rotation Leipzig             0:0 ASK Vorwärts Berlin
SC Turbine Erfurt               1:1 BSG Motor Zwickau

ROUND 24
17/10/1956
ASK Vorwärts Berlin             2:2 SC Empor Rostock
BSG Motor Zwickau               0:1 BSG Lokomotive Stendal
BSG Rotation Babelsberg         0:2 SC Rotation Leipzig
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 0:0 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
SC Einheit Dresden              2:4 SC Motor Karl-Marx-Stadt
SC Lokomotive Leipzig           0:0 SC Fortschritt Weißenfels
SC Turbine Erfurt               2:0 SC Dynamo Berlin

ROUND 25
21/10/1956
ASK Vorwärts Berlin             2:3 BSG Lokomotive Stendal
BSG Motor Zwickau               2:0 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Empor Rostock                3:2 SC Einheit Dresden
SC Fortschritt Weißenfels       0:0 SC Turbine Erfurt
SC Lokomotive Leipzig           0:1 BSG Rotation Babelsberg
SC Motor Karl-Marx-Stadt        2:0 SC Rotation Leipzig
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       3:1 SC Dynamo Berlin

ROUND 26
28/10/1956
BSG Lokomotive Stendal          2:1 SC Fortschritt Weißenfels
BSG Rotation Babelsberg         5:4 BSG Motor Zwickau
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 1:0 SC Einheit Dresden
SC Dynamo Berlin                0-X SC Motor Karl-Marx-Stadt [originally 2:1, awarded with 0-0 to Motor]
SC Rotation Leipzig             2:3 SC Empor Rostock
SC Turbine Erfurt               2:3 ASK Vorwärts Berlin
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       1:0 SC Lokomotive Leipzig

    FINAL TABLE:
------------------------------------------------------------------------------
 1. SC Wismut Karl-Marx-Stadt ............ 38   26   15 -  8 -  3   53: 21 +32 Champions [EC1]
------------------------------------------------------------------------------
 2. SC Aktivist Brieske-Senftenberg ...... 36   26   14 -  8 -  4   34: 15 +19
 3. SC Lokomotive Leipzig ................ 34   26   14 -  6 -  6   45: 22 +23
 4. BSG Lokomotive Stendal ............... 28   26   12 -  4 - 10   55: 54 + 1
 5. SC Einheit Dresden ................... 26   26   10 -  6 - 10   50: 46 + 4
 6. ASK Vorwärts Berlin .................. 26   26    9 -  8 -  9   41: 41 = 0
 7. BSG Rotation Babelsberg .............. 26   26    9 -  8 -  9   41: 53 -12
 8. SC Rotation Leipzig .................. 24   26    9 -  6 - 11   35: 41 - 6
 9. SC Motor Karl-Marx-Stadt ............. 23   26    7 -  8 - 11   24: 48 -24
10. SC Fortschritt Weißenfels ............ 22   26    7 -  8 - 11   36: 38 - 2
11. BSG Motor Zwickau .................... 22   26   10 -  2 - 14   47: 52 - 5
12. SC Turbine Erfurt .................... 21   26    5 - 11 - 10   36: 38 - 2
------------------------------------------------------------------------------
13. SC Dynamo Berlin ..................... 20   26    7 -  7 - 12   37: 47 -10 Relegated
14. SC Empor Rostock ..................... 18   26    6 -  6 - 14   31: 49 -18 Relegated
------------------------------------------------------------------------------
    The Home of Wismut Karl-Marx-Stadt is still in Aue
    ASK Vorwärts Berlin became (November 1956) Zentraler ASK Vorwärts Berlin
    On March 3, 1956 a new Sportclub was formed, SC Motor Karl-Marx-Stadt, who
    took the place, and the players of the demolished BSG Chemie Karl-Marx-Stadt

    TOP-SCORERS:
 18 Ernst Lindner ........... Lokomotive Stendal
 16 Willy Tröger ............ Wismut Karl-Marx-Stadt
 14 Eberhard Meinhold ....... Motor Zwickau
 13 Kurt Viertel ............ Wismut Karl-Marx-Stadt
 13 Günter Konzack .......... Lokomotive Leipzig (* 12 according to Hardy Grüne)
 12 Horst Meyer ............. Fortschritt Weißenfels
 12 Klaus Seligow ........... Rotation Babelsberg
 11 Rudolf Arlt ............. Rotation
 11 Werner Gießler .......... Rotation Babelsberg
 11 Lothar Weise ............ Turbine Erfurt
 10 Werner Prenzel .......... Einheit Dresden
 10 Kurt Weißenfels ......... Lokomotive Stendal

 SC WISMUT KARL-MARX-STADT (Aue): [Appearances]
 26 Manfred Kaiser
 26 Karl Wolf
 26 Siegfried Wolf
 13 Heinz Glaser
 25 Armin Günther
 25 Willy Tröger
 25 Kurt Viertel
 24 Erhard Bauer
 24 Bringfried Müller
 21 Horst Freitag
 19 Conrad Wagner
 19 Kurt Steinbach
  8 Heinz Hippmann
  3 Hans Meyer
  3 Lothar Killermann
  1 Paul Wilde
  1 Lothar Schlegel

CROSSTABLE 1956
                                 WiK Bri LoL Ste EiD VoB Bab MoK Wei RoL Zwi Erf DyB Ros
SC Wismut Karl Marx Stadt        XXX 1:2 1:0 3:0 2:1 3:1 3:0 2:0 2:0 5:2 3:0 4:1 3:1 3:1
SC Aktivist Brieske-Senftenberg  0:0 XXX 1:0 2:1 1:0 0:1 5:0 3:0 1:0 3:0 2:0 1:0 3:0 1:0
SC Lokomotive Leipzig            0:0 1:1 XXX 3:1 4:0 4:2 0:1 4:0 0:0 2:0 3:1 0:1 3:1 2:1
BSG Lokomotive Stendal           1:1 1:1 2:2 XXX 1:0 2:3 7:2 4:1 2:1 1:0 5:2 1:1 4:1 2:1
SC Einheit Dresden               1:1 3:1 2:5 3:0 XXX 3:0 2:2 2:4 6:0 0:3 4:2 5:3 1:1 3:1
ASK Vorwärts Berlin              1:0 1:2 1:0 2:3 2:3 XXX 2:2 4:0 1:0 0:0 2:3 4:1 1:1 2:2
BSG Rotation Babelsberg          2:2 0:0 2:2 2:0 1:0 1:1 XXX 3:0 2:2 0:2 5:4 3:2 1:0 3:1
SC Motor Karl Marx Stadt         0:2 1:1 0:0 6:3 1:1 2:2 1:0 XXX 0:6 2:0 1:0 0:0 1:0 0:0
SC Fortschritt Weißenfels        1:1 1:0 1:2 5:1 1:1 1:3 3:0 1:1 XXX 5:1 1:3 0:0 1:1 3:0
SC Rotation Leipzig              1:1 0:0 1:2 5:3 1:2 0:0 5:3 1:0 1:0 XXX 2:0 1:0 3:2 2:3
BSG Motor Zwickau                0:5 2:0 1:0 0:1 0:3 3:0 3:0 5:2 4:1 2:2 XXX 1:3 4:1 0:1
SC Turbine Erfurt                3:3 0:0 1:3 5:0 4:0 2:3 1:1 0:1 0:0 0:0 1:1 XXX 2:0 2:2
SC Dynamo Berlin                 2:1 1:2 0:1 1:4 2:2 1:1 4:3 0-X 5:1 4:2 1:0 3:2 XXX 1:1
SC Empor Rostock                 0:1 1:1 0:2 1:5 3:2 2:1 1:2 4:0 0:1 1:0 3:6 1:1 0:3 XXX

Dynamo Berlin - Motor Karl-Marx-Stadt originally 2:1, match awarded with 0-0 to Motor;
Dynamo used a ineligible player (Dieter Legler)

RELEGATED:
SC Dynamo Berlin
SC Empor Rostock

PROMOTED:
SC Motor Jena
SC Chemie Halle-Leuna

ZUSCHAUER: 2.403.000 (schnitt: 13.871)
SPIELE:          182
TORE:            565 (schnitt: 3,10)

FDGB POKAL 1956 1. QUALIFICATION ROUND ====================== BSG Aufbau Wolgast - BSG Turbine Neubrandenburg ............. 2:1 aet Vorwärts KVP Prenzlau - BSG Einheit Greifswald .............. 0:1 BSG Empor Anklam - BSG Motor Stralsund ...................... 5:1 BSG Einheit Grimmen - BSG Motor[-Stahl] Torgelow ............ 4:2 aet BSG Traktor Quastenberg/Burg Stargard - Lokomotive Stralsund 2:0 BSG Traktor Franzburg - BSG Traktor Siedenbollentin ......... 3:2 BSG Empor Friedland - BSG Motor Warnowwerft Rostock ......... 0:6 BSG Traktor Franzburg - BSG Motor Rostock ................... 1:3 BSG Aufbau Boitzenburg - BSG Motor Wismar ................... 1:4 BSG Einheit Rostock - BSG Fortschritt Neustadt-Glewe ........ 2:1 BSG Einheit Schwerin - BSG Aufbau Rostock ................... 5:0 SG Traktor Domsühl (Parchim) - BSG Einheit Wismar ........... 1:9 BSG Motor Rathenow - SG Dynamo Schwerin ..................... 1:6 BSG Traktor Pultlitz - BSG Motor Schwerin ................... 1:3 BSG Einheit Osterberg - BSG Empor Grabow .................... 5:3 BSG Traktor Diesdorf/Altmark - BSG Lokomotive Wittenberge ... 0:7 BSG Motor Wittenberge - BSG Motor Süd Brandenburg ........... 3:4 BSG Einheit Wolmirstedt - BSG Empor Wittenberge ............. 8:0 BSG Motor Mögelin - SG Lichtenberg 47 Berlin ................ 4:1 BSG Traktor Haldensleben - BSG Stahl Thale .................. 1:3 BSG Chemie Piesteritz - BSG Einheit Burg .................... 2:5 BSG Aktivist Sondershausen - SG Dynamo Eisleben ............. 0:2 BSG Stahl Hettstedt - BSG Empor Halberstadt ................. 3:0 BSG Motor Schönebeck - BSG Chemie Greppin ................... 2:3 BSG Einheit Zerbst - BSG Chemie Bitterfeld .................. 0:7 SG Treuerbrietzen - BSG Lokomotive Schöneweide .............. 0:1 BSG Motor Oderberg - SG Berolina Stralau .................... 4:2 BSG Aufbau Finowfurt - SG Hohenschönhausen Berlin ........... 2:5 SG Union Fürstenwalde - SC Motor Berlin ..................... 2:3 SG Wacker Lichtenberg - BSG Stahl Hennigsdorf ............... X-0 Wacker walkower; Stahl withdrew BSG Motor Legebruch - BSG Motor Oberspree ................... 2:1 SG Fortuna Pankow Berlin - BSG Empor Zossen ................. 2:3 BSG Motor Friedrichshagen - BSG Aufbau Rüdersdorf ........... 1:6 SG Lok Bau Union Buchholz - BSG Stahl Stalinstadt ........... 3:2 BSG Lokomotive Frankfurt/Oder - SV Vorwärts Cottbus ......... 5:4 BSG Fortschritt Cottbus - SG Dynamo Frankfurt/Oder .......... 2:3 BSG Aktivist Finkenheerd - BSG Lokomotive Cottbus ........... 1:4 BSG Chemie Friedrichshain - BSG Einheit Frankfurt/Oder ...... X-0 Chemie walkower; Einheit withdrew BSG Chemie Weißwasser - BSG Motor Bautzen ................... 2:3 BSG Aktivist Laubusch - BSG Stahl Freital ................... 3:1 BSG Neumark-Halle - SC DHfK Leipzig ......................... 0:2 BSG Traktor Taucha - BSG Motor Ammendorf .................... 2:3 BSG Turbine Halle - BSG Rotation Südwest Leipzig ............ 0:1 BSG Motor West Leipzig - BSG Empor Halle .................... 1:3 BSG Chemie Buna Schkopau - SG Zwenkau ....................... 5:1 BSG Stahl Brandis - BSG Stahl Riesa ......................... 0:2 BSG Einheit Hoyerswerda - SG Dynamo Dresden ................. 2:5 BSG Motor Lommatzsch - BSG Lauchhammer-Ost .................. 1:4 BSG Chemie Coswig - BSG Chemie Schwarzheide ................. 1:2 BSG Einheit Langensalza - BSG Aktivist Tiefenort ............ 2:0 BSG Motor Schmalkalden - BSG Motor Eisenach ................. 8:2 BSG Motor Suhl - BSG Nord Erfurt ............................ 2:1 BSG Motor Gotha - BSG Motor Veilsdorf ....................... 1:2 BSG Fortschritt Geschwenda - BSG Lokomotive Weimar .......... 0:6 BSG Motor Rudisleben - BSG Chemie Lauscha ................... 3:2 BSG Fortschritt Pößneck - BSG Motor Sonneberg ............... 1:3 BSG Empor Jena - BSG Motor Steinach ......................... 2:1 BSG Empor Erfurt - BSG Chemie Jena .......................... 2:3 BSG Chemie Kahla - BSG Motor Oberlind ....................... 0:2 BSG Motor Neustadt/Orla - BSG Einheit Mitte Erfurt .......... 2:1 BSG Chemie Apolda - BSG Traktor Frießnitz (Gera) ............ 6:0 BSG Fortschritt Oelsnitz (Vogtland) - BSG Stahl Silbitz ..... 3:2 BSG Wismut Plauen (Vogtland) - BSG Fortschritt Hartha ....... 2:1 BSG Aufbau Theuma (Vogtland) - BSG Chmie Elsterberg ......... 0:9 BSG Aktivist Karl-Marx Zwickau - BSG Aufbau Meissen ......... 5:1 BSG Motor Döbeln - BSG Motor Zschopau (Sachsen) ............. 4:2 BSG Stahl Grödiz - BSG Stahl Lugau (Erzgebirge) ............. 2:0 BSG Empor Tabak Dresden - BSG Motor West Karl-Marx-Stadt .... 4:0 BSG Aktivist Borna - BSG Chemie Leuna ....................... 1:1 aet REPLAY: ------- BSG Chemie Leuna - BSG Aktivist Borna ....................... 4:2 Qualified by: BSG Wismut Auerbach, BSG Wismut Schneeberg, BSG Stahl Lippendorf 2. QUALIFICATION ROUND ====================== BSG Motor Süd Leipzig - BSG Motor Legebruch ................. 6:1 BSG Motor Warnowwerft Rostock - BSG Empor Anklam ............ 10:3 BSG Lokomotive Weimar - BSG Empor Halle ..................... 4:0 BSG Rotation Südwest Leipzig - BSG Chemie Buna Schkopau ..... 1:4 SG Dynamo Frankfurt/Oder - SG Lok Bau Union Buchholz ........ 3:2 BSG Aufbau Rüdersdorf - SG Wacker Lichtenberg Berlin ........ 4:2 BSG Lokomotive Cottbus - BSG Stahl Gröditz .................. 2:3 BSG Chemie Friedrichshain - BSG Empor Tabak Dresden ......... 2:6 BSG Lauchhammer-Ost - BSG Motor Döbeln ...................... 2:4 BSG Chemie Schwarzheide - BSG Motor Bautzen ................. 2:3 BSG Motor Wismar - BSG Einheit Schwerin ..................... 4:2 SG Dynamo Schwerin - BSG Einheit Rostock .................... 2:1 aet BSG Motor Schwerin - BSG Einheit Osterberg .................. 1:6 BSG Lokomotive Wittenberge - BSG Einheit Wolmirstedt ........ 5:2 BSG Wismut Plauen - BSG Motor Suhl .......................... 4:0 BSG Empor Zossen - BSG Lokomotive Schöneweide ............... 1:2 BSG Motor Rostock - BSG Traktor Quastenberg/Burg Stargard ... 4:1 BSG Einheit Wismar - BSG Traktor Franzberg .................. 6:0 BSG Motor Oberlind - BSG Motor Rudisleben ................... 5:2 BSG Motor Sonneberg - BSG Wismut Schneeberg ................. 0:1 BSG Motor Veilsdorf - BSG Wismut Auerbach ................... 2:3 SG Dynamo Dresden - BSG Aktivist Karl-Marx Zwickau .......... 0:1 SC Stahl Riesa - BSG Aktivist Laubusch ...................... 3:2 aet SC DHfK Leipzig - BSG Stahl Hettstedt ....................... 9:2 BSG Einheit Greifswald - BSG Aufbau Wolgast ................. 6:1 BSG Motor Ammendorf - BSG Motor Neustadt/Orla ............... 1:3 BSG Chemie Jena - BSG Motor Schmalkalden .................... 4:2 SG Hohenschönhausen - BSG Motor Oderberg .................... 5:0 SC Motor Berlin - BSG Lokomotive Frankfurt/Oder ............. 0:2 BSG Einheit Burg - BSG Motor Mögelin ....................... 11:1 BSG Einheit Grimmen - BSG Chemie Bitterfeld ................. 1:5 BSG Stahl Thale - BSG Einheit Langensalza ................... 4:1 SG Dynamo Eisleben - BSG Stahl Lippendorf ................... 3:2 BSG Chemie Grippen - BSG Chemie Apolda ...................... 4:0 BSG Chemie Leuna - BSG Empor Jena ........................... 6:1 BSG Chemie Elsterberg - BSG Fortschritt Oelsnitz (Vogtl.) ... 0:0 aet REPLAY: ------- BSG Fortschritt Oelsnitz (Vogtl.) - BSG Chemie Elsterberg ... 2:1 ROUND 1 ======= BSG Lokomotive Frankfurt/Oder - BSG Aufbau Großräschen ...... 4:3 BSG Motor Rostock - BSG Lokomotive Stendal .................. 1:4 SG Dynamo Schwerin - ZASK Vorwärts Berlin ................... 1:7 BSG Motor Warnowwerft Rostock - BSG Chemie AGFA Wolfen ...... 0:3 BSG Einheit Greifswald - SC Empor Rostock ................... 0:0 aet (1) BSG Einheit Osterburg - BSG Motor Dessau .................... 2:3 BSG Einheit Wismar - BSG Lokomotive Schöneweide ............. 5:1 BSG Lokomotive Wittenberge - BSG Motor Magdenburg-Mitte ..... 2:4 BSG Motor Brandenburg-Süd - SC Rotation Leipzig ............. 2:5 BSG Einheit Burg - SC Chemie Halle-Leuna .................... 2:4 BSG Chemie Bitterfeld - SC Wismut Karl-Marx-Stadt ........... 2:3 BSG Stahl Thale - SC Turbine Erfurt ......................... 1:3 SG Dynamo Eisleben - BSG Motor Zwickau ...................... 0:3 BSG Chemie Greppin - BSG Motor Nordhausen-West .............. 6:1 BSG Chemie Buna Schkopau - SC Einheit Dresden ............... 0:5 SG Hohenschönhausen Berlin - SC Wissenschaft Halle .......... X-0 Berlin walkower; Halle withdrew BSG Aufbau Rüderssdorf - SC Aktivist Brieske-Senftenberg .... 1:10 SG Dynamo Frankfurt/Oder - BSG Rotation Babelsberg .......... 0:3 BSG Chemie Jena - BSG Wismut Auersbach ...................... 4:2 SC Wissenschaft DHfK Leipzig - Aktivist Karl-Marx Zwickau ... 3:1 aet BSG Stahl Gröditz - BSG Chemie Glauchau ..................... 2:0 BSG Empor Tabak Dresden - BSG Empor Wurzen-West ............. 5:0 BSG Motor Bautzen - SC Motor Karl-Marx-Stadt ................ 3:0 BSG Motor Döhlen - BSG Chemie Zeitz ......................... 0:2 BSG Stahl Riesa - BSG Fortschritt Meerane ................... 2:6 SC Chemie Halle-Leuna - SC Fortschritt Weißenfels ........... 0:1 BSG Motor Neustadt/Orla - BSG Wismut Schneeberg ............. 1:1 aet BSG Lokomotive Weimar - SC Lokomotive Leipzig ............... 0:1 BSG Wismut Plauen - SC Motor Jena ........................... 3:4 aet BSG Motor Oberlind - BSG Wismut Gera ........................ 3:2 BSG Fortschritt Oelsnitz (Vogtl.) - BSG Motor Altenburg ..... 1:5 BSG Motor Wismar - SC Dynamo Berlin ......................... 1:3 aet REPLAYS: -------- SC Empor Rostock - BSG Einheit Greifswald ................... 3:1 (1) BSG Wismut Schneeberg - BSG Motor Neustadt/Orla ............. - (2) Notes: (1) Hardy Grüne reports 0:1, but Uwe Krüger 0:0 (2) score unkwown; Schneeberg qualified ROUND 2 [18/11/1956] ======= BSG Wismut Schneeberg - SC Empor Rostock .................... 0:6 BSG Motor Dessau - BSG Motor Oberlind ....................... 4:2 SC Chemie Halle-Leuna - BSG Einheit Wismar .................. 8:0 SC Fortschritt Weißenfels - BSG Chemie Greppin .............. 2:0 BSG Motor Magdenburg-Mitte - BSG Lokomotive Frankfurt/Oder .. 8:0 BSG Lokomotive Stendal - SG Hohenschönhausen Berlin ......... 1:0 BSG Chemie Zeitz - BSG Stahl Gröditz ........................ 6:3 SC Einheit Dresden - BSG Chemie Jena ........................ 6:2 ZASK Vorwärts Berlin - BSG Empor Tabak Dresden .............. 7:0 BSG Motor Altenburg - BSG Motor Bautzen ..................... 4:1 SC Rotation Leipzig - SC Wismut Karl-Marx-Stadt ............. 3:3 aet SC Dynamo Berlin - BSG Fortschritt Meerane .................. 6:2 BSG Rotation Babelsberg - SC Turbine Erfurt ................. 1:2 aet BSG Chemie AGFA Wolfen - SC Wissenschaft DHfK Leipzig ....... 3:1 aet SC Aktivist Brieske-Senftenberg - SC Motor Jena ............. 3:2 aet SC Lokomotive Leipzig - BSG Motor Zwickau ................... 3:0 REPLAY: [21/11/1956] ------- SC Wismut Karl-Marx-Stadt - SC Rotation Leipzig ............. 2:0 ROUND 3 [25/11/1956] ======= SC Empor Rostock - SC Aktivist Brieske-Senftenberg .......... 0:1 BSG Motor Dessau - BSG Chemie Zeitz ......................... 2:3 BSG Motor Altenburg - ZASK Vorwärts Berlin .................. 0:3 BSG Motor Magdenburg-Mitte - SC Chemie Halle-Leuna .......... 1:2 BSG Lokomotive Stendal - SC Einheit Dresden ................. 1:3 SC Wismut Karl-Marx-Stadt - SC Dynamo Berlin ................ 8:0 SC Turbine Erfurt - SC Fortschritt Weißenfels ............... 3:1 aet SC Lokomotive Leipzig - BSG Chemie AGFA Wolfen .............. 1:2 QUARTER-FINALS: [2/12/1956] =============== BSG Chemie AGFA Wolfen - ZASK Vorwärts Berlin ............... 1:2 aet (*) SC Chemie Halle-Leuna - SC Aktivist Brieske-Senftenberg ..... 4:3 aet BSG Chemie Zeitz - SC Wismut Karl-Marx-Stadt ................ 1:2 SC Turbine Erfurt - SC Einheit Dresden ...................... 6:3 Notes: (*) Hardy Grüne reports 1:2 full time, but Uwe Krüger 1:2 aet SEMI-FINALS: [9/12/1956] ============ ZASK Vorwärts Berlin - SC Wismut Karl-Marx-Stadt ............ 2:0 SC Turbine Erfurt - SC Chemie Halle-Leuna ................... 1:1 aet REPLAY: [12/12/1956] ------- SC Chemie Halle-Leuna - SC Turbine Erfurt ................... 5:0 FINAL: [16/12/1956; Magdenburg] ====== »Ernst-Grube-Stadion« - att 25.000 SC Chemie Halle-Leuna - ZASK Vorwärts Berlin ................ 2:1 1-0 18' Büchner 1-1 73' Kaulmann 2-1 84' Ihmhof SC CHEMIE HALLE-LEUNA: ZASK VORWÄRTS BERLIN: ********************** ********************* Melchior Spieckenagel Oelze Kalinke Klaus Hoffmann Marotzke Heyer Eilitz Streit Küchler Ihmhof Unger Jaukus Assmy Lehrmann Kaulmann Lehmann Reichelt ->/59' Wachtel Schmidt Meyer Büchner ->/84' Rolf Hoffmann Wirth Trainer: Sockoll Trainer: Gyarmati REFEREE: Fritz Köpcke [LM: Wusterhausen, Dosse] DDR-Liga I 1956 [Second Level] DS-Liga: ======== MoJ CHL MMM FoM WiH EmW WiG ChZ CAW MoD ChG MoA MNW AuG 1. SC Motor Jena XXX 3:1 4:0 4:0 5:0 2:1 4:1 3:0 5:1 3:2 4:1 6:0 10:0 11:0 2. SC Chemie Halle-Leuna 4:2 XXX 3:2 4:2 6:1 3:0 0:2 3:0 5:1 3:1 8:0 9:0 3:1 4:1 3. BSG Motor Mitte Magdeburg 2:1 2:1 XXX 0:2 2:2 1:0 1:1 5:0 2:1 2:2 4:0 6:1 3:0 0:1 4. BSG Fortschritt Meerane 1:3 2:0 1:1 XXX 1:1 3:0 0:2 3:2 3:1 7:0 3:0 2:1 3:0 4:1 5. SC Wissenschaft Halle 1:1 1:5 4:1 3:1 XXX 0:2 2:0 5:1 6:2 5:1 1:1 2:3 5:1 6:0 6. BSG Empor Wurzen 3:0 1:1 1:1 1:1 1:1 XXX 2:1 0:0 1:1 0:0 2:0 6:0 3:1 3:0 7. BSG Wismut Gera 1:1 1:2 0:1 0:1 2:1 3:2 XXX 1:0 0:0 1:0 2:2 4:2 3:1 1:0 8. BSG Chemie Zeitz 0:2 1:1 3:4 1:4 1:3 0:1 4:1 XXX 4:1 1:0 1:1 2:0 2:0 2:1 9. BSG Chemie Agfa Wolfen 1:1 1:5 1:5 0:2 2:1 5:1 2:2 1:1 XXX 3:0 1:3 2:2 7:0 4:1 10. BSG Motor Dessau 0:4 1:1 2:2 1:0 1:2 6:2 1:0 1:4 2:1 XXX 1:1 1:0 0:3 5:0 11. BSG Chemie Glauchau 2:4 1:4 2:1 1:0 1:2 1:2 3:0 1:1 0:2 1:0 XXX 1:0 3:0 0:2 12. BSG Motor Altenburg 1:1 3:2 0:2 1:0 1:2 1:3 2:5 0:2 3:2 1:0 3:2 XXX 4:2 3:0 13. BSG Motor Nordhausen-West 0:2 1:1 2:4 0:3 2:1 1:1 1:2 4:2 5:3 2:2 3:0 5:1 XXX 4:1 14. BSG Aufbau Großräschen 0:3 0:3 1:1 4:2 2:1 3:0 1:0 0:1 0:1 0:3 3:0 0:0 0:0 XXX NOTES : Wismut Gera - Aufbau Großräschen (5:3) was replayed 1:0 BSG Chemie Zeitz - Motor Mitte Magdeburg played in Magdeburg BSG Chemie Zeitz - Wissenschaft Halle played in Halle BSG Chemie Zeitz - Motor Nordhausen-West played in Nordhausen TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. SC Motor Jena ........................ 42 26 19 - 4 - 3 89: 23 +66 Promoted 2. SC Chemie Halle-Leuna ................ 38 26 17 - 4 - 5 82: 31 +51 Promoted, Cup Winners ------------------------------------------------------------------------------ 3. BSG Motor Mitte Magdeburg ............ 33 26 13 - 7 - 6 55: 36 +19 4. BSG Fortschritt Meerane .............. 31 26 14 - 3 - 9 51: 32 +19 5. SC Wissenschaft Halle ................ 29 26 12 - 5 - 9 59: 46 +13 6. BSG Empor Wurzen ..................... 28 26 10 - 8 - 8 39: 36 + 3 7. BSG Wismut Gera ...................... 27 26 11 - 5 - 10 36: 36 = 8. BSG Chemie Zeitz ..................... 23 26 9 - 5 - 12 36: 46 -10 9. BSG Chemie Agfa Wolfen ............... 20 26 7 - 6 - 13 47: 60 -13 10. BSG Motor Dessau ..................... 20 26 7 - 6 - 13 33: 49 -16 11. BSG Chemie Glauchau .................. 19 26 7 - 5 - 14 28: 54 -26 12. BSG Motor Altenburg .................. 19 26 8 - 3 - 15 33: 69 -36 ------------------------------------------------------------------------------ 13. BSG Motor Nordhausen-West ............ 18 26 7 - 4 - 15 39: 69 -30 Relegated 14. BSG Aufbau Großräschen ............... 17 26 7 - 3 - 16 22: 62 -40 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ BSG Motor Mitte Magdeburg to become SC Aufbau Magdeburg TOP SCORERS : 28 Helmut Müller ........ Motor Jena 21 Alfred Jaukus ........ Chemie Halle-Leuna 21 Werner Lehrmann ...... Chemie Halle-Leuna 17 Klaus Büchner ........ Chemie Halle-Leuna 16 Horst Kirsch ......... Motor Jena RELEGATED: BSG Motor Nordhausen-West BSG Aufbau Großräschen PROMOTED: BSG Stahl Stalinstadt BSG Lokomotive Weimar DDR-Liga II 1956 [Third Level] Staffel Nord: ============= StS DyE DyS MoB VoC StT MWW MoW MSB EiG FNG MoS L47 TuN 1. BSG Stahl Stalinstadt XXX 1:0 1:0 2:0 1:2 2:0 4:2 3:0 3:2 2:0 2:1 1:2 3:1 5:1 2. SG Dynamo Eisleben 1:2 XXX 3:1 1:1 4:1 1:2 3:0 0:2 1:1 0:0 7:1 3:0 9:0 3:2 3. SG Dynamo Schwerin 2:1 2:3 XXX 3:2 5:4 0:1 2:0 1:1 0:0 1:1 1:0 0:1 2:0 4:1 4. SC Motor Berlin 2:1 2:1 2:2 XXX 1:1 2:0 1:4 1:4 2:2 1:1 4:2 1:1 1:1 8:0 5. SC Vorwörts Cottbus 1:1 2:2 2:2 4:0 XXX 4:3 3:0 3:0 4:3 1:2 0:0 5:2 5:2 3:2 6. BSG Stahl Thale 0:0 1:1 0:6 2:2 2:2 XXX 2:2 5:1 3:5 5:2 1:1 5:1 1:2 1:1 7. BSG Motor W.Warnemünde 2:1 1:3 3:1 0:1 2:3 1:1 XXX 1:1 1:0 0:2 1:1 0:3 4:0 1:0 8. BSG Motor Wismar 0:0 2:3 0:1 0:2 4:1 7:2 0:2 XXX 4:0 0:1 2:0 1:0 2:1 2:0 9. BSG Motor Süd-Brandenburg 4:1 0:0 2:2 1:1 2:0 1:2 2:4 1:1 XXX 1:2 2:0 1:0 5:0 3:2 10. BSG Einheit Greifswald 0:1 3:1 0:1 0:3 0:1 1:1 0:0 1:1 0:0 XXX 2:0 4:1 2:3 1:1 11. BSG Fortschritt Neustadt G.0:5 1:2 0:2 1:0 1:0 0:2 0:1 2:2 3:1 1:0 XXX 1:0 4:1 2:0 12. BSG Motor Stralsund 3:1 0:1 3:3 1:1 1:1 0:2 0:1 1:1 1:2 0:3 2:1 XXX 1:1 1:1 13. SG Lichtenberg 47 Berlin 1:4 1:0 1:1 1:5 (1) 1:2 3:5 2:2 1:0 4:0 1:1 1:1 XXX 0:1 14. BSG Turbine Neubrandenburg 0:0 0:4 1:2 2:2 2:0 3:5 3:0 1:0 3:3 0:0 1:5 1:4 1:3 XXX NOTES : (1) Lichtenberg 47 - Vorwörts Cottbus awarded with 0:0 Goals and 2-0 points to Lichtenberg. °Stahl Stalinstadt - Motor Stralsund played in Frankfurt/Oder. TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. BSG Stahl Stalinstadt ................ 34 26 15 - 4 - 7 48: 27 +21 Promoted ------------------------------------------------------------------------------ 2. SG Dynamo Eisleben ................... 32 26 13 - 6 - 7 57: 29 +28 3. SG Dynamo Schwerin ................... 32 26 12 - 8 - 6 47: 33 +14 4. SC Motor Berlin ...................... 29 26 9 - 11 - 6 48: 38 +10 5. SC Vorwörts Cottbus .................. 29 26 11 - 7 - 8 53: 44 + 9 6. BSG Stahl Thale ...................... 29 26 10 - 9 - 7 51: 49 + 2 7. BSG Motor Warnowerft Warnemünde ...... 27 26 11 - 5 - 10 38: 40 - 2 8. BSG Motor Wismar ..................... 26 26 9 - 8 - 9 40: 35 + 5 9. BSG Motor Süd-Brandenburg ............ 25 26 8 - 9 - 9 44: 41 + 3 10. BSG Einheit Greifswald ............... 25 26 8 - 9 - 9 28: 30 - 2 11. BSG Fortschritt Neustadt-Glewe ....... 21 26 8 - 5 - 13 29: 42 -13 ------------------------------------------------------------------------------ 12. BSG Motor Stralsund .................. 20 26 6 - 8 - 12 30: 43 -13 Relegated 13. SG Lichtenberg 47 Berlin ............. 20 26 7 - 6 - 13 32: 62 -30 Relegated 14. BSG Turbine Neubrandenburg ........... 15 26 4 - 7 - 15 30: 62 -32 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ SC Motor Berlin became TSC Oberschöneweide TOP-SCORERS : 19 Gerhard Vogt ......... Vorwörts Cottbus 18 Rudolf Brunst ........ Dynamo Schwerin 13 Reinhard Gelhaar ..... Motor Wismar 12 Hary Nosal ........... Stahl Stalinstadt 12 Georg Eiermann ....... Stahl Stalinstadt Staffel Süd: ============ LoW ChL CLe MoB MoO MoE MWK FoH ChG RoL StR LoC DyD StF 1. BSG Lokomotive Weimar XXX 1:2 4:0 5:0 2:2 2:0 2:0 5:1 3:2 4:0 2:2 2:0 2:0 5:1 2. BSG Chemie Lauscha 1:2 XXX 1:0 4:2 2:2 2:0 1:1 2:0 3:2 7:1 2:0 4:1 1:0 7:0 3. BSG Chemie Leuna 0:3 2:0 XXX 1:1 4:1 6:0 1:0 0:1 1:0 7:4 1:1 3:1 2:1 3:1 4. BSG Motor Bautzen 1:1 1:0 4:0 XXX 5:3 5:0 1:0 4:1 3:3 2:0 1:1 1:2 (1) 5:1 5. BSG Motor Oberlind 1:0 3:0 2:3 1:0 XXX 4:2 1:1 0:0 2:0 1:2 2:2 3:1 3:3 3:1 6. BSG Motor Eisenach 1:0 0:1 0:0 2:1 4:1 XXX 1:1 4:0 1:3 1:1 2:0 3:1 1:0 1:1 7. BSG Motor West K-M-S. 0:2 0:0 2:1 3:1 1:2 0:0 XXX 5:1 3:1 6:2 1:4 2:2 3:0 3:0 8. BSG Fortschritt Hartha 3:4 3:0 2:3 2:0 4:2 4:1 1:2 XXX 1:2 1:1 1:0 4:2 (2) 1:0 9. BSG Chemie Greppin 1:1 3:1 1:2 0:0 1:4 0:1 3:1 3:0 XXX 0:0 2:0 5:1 3:0 1:1 10. BSG Rotation SW Leipzig 1:1 1:1 1:1 1:3 0:0 0:3 4:2 1:1 1:2 XXX 0:1 1:1 1:0 6:1 11. SC Stahl Riesa 2:3 0:1 1:3 3:3 (3) 4:0 1:2 1:1 0:1 1:1 XXX 3:1 1:1 4:0 12. BSG Lokomotive Cottbus 1:2 2:2 2:1 1:0 2:0 1:1 2:1 1:2 2:0 1:3 5:0 XXX 2:1 1:3 13. SG Dynamo Dresden 2:1 0:1 6:0 2:4 3:1 (4) (5) 4:0 2:1 (6) 0:0 2:2 XXX 7:0 14. BSG Stahl Freital 4:1 0:0 1:1 2:4 2:4 1:1 3:2 0:1 2:1 0:4 0:1 0:4 0:3 XXX NOTES : (1) Motor Bautzen - Dynamo Dresden (1:1) awarded with 0:0 on goals and 2-0 on points. (2) Fortschritt Hartha - Dynamo Dresden (0:1) awarded with 0:0 on goals and 2-0 on points. (3) Stahl Riesa - Motor Oberlind (0:1) awarded with 0:0 on goals and 2-0 on points. (4) Dynamo Dresden - Motor Eisenach (3:0) awarded with 0:0 on goals and 0-2 on points. (5) Dynamo Dresden - Motor West Karl-Marx-Stadt (4:1) awarded with 0:0 on goals and 0-2 on points. (6) Dynamo Dresden - BSG Rotation Süd-West Leipzig (3:0) awarded with 0:0 on goals and 0-2 on points. In all the above matches SG Dynamo Dresden used a ineligible player (Joachim Vogel). TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. BSG Lokomotive Weimar ................ 37 26 16 - 5 - 5 60: 28 +32 Promoted ------------------------------------------------------------------------------ 2. BSG Chemie Lauscha ................... 34 26 14 - 6 - 6 46: 27 +19 3. BSG Chemie Leuna ..................... 31 26 13 - 5 - 8 46: 41 + 5 4. BSG Motor Bautzen .................... 30 26 12 - 6 - 8 53: 39 +14 5. BSG Motor Oberlind ................... 27 26 10 - 7 - 9 48: 45 + 3 6. BSG Motor Eisenach ................... 27 26 10 - 7 - 9 30: 39 - 9 7. BSG Motor West Karl-Marx-Stadt ....... 26 26 10 - 6 - 10 42: 37 + 5 8. BSG Fortschritt Hartha ............... 26 26 11 - 4 - 11 36: 47 -11 9. BSG Chemie Greppin ................... 25 26 10 - 5 - 11 41: 36 + 5 10. BSG Rotation Südwest Leipzig ......... 24 26 7 - 10 - 9 37: 48 -11 11. SC Stahl Riesa ....................... 23 26 7 - 9 - 10 33: 36 - 3 ------------------------------------------------------------------------------ 12. BSG Lokomotive Cottbus ............... 23 26 9 - 5 - 12 42: 49 - 7 Relegated 13. SG Dynamo Dresden .................... 18 26 6 - 6 - 14 37: 29 + 8 Relegated 14. BSG Stahl Freital .................... 13 26 4 - 5 - 17 25: 74 -49 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ BSG Rotation Südwest Leipzig became BSG Aufbau Südwest Leipzig TOP-SCORERS : 19 Hasso Graf ........... Motor Oberlind 15 Erwin Knauerhasse .... Motor Bautzen 14 Erich Böhnki ......... Lokomotive Weimar 14 Hand Schütze ......... Chemie Leuna 13 Dieter Stöckl ........ Motor West Karl-Marx-Stadt 13 Hans Göring .......... Lokomotive Weimar RELEGATED: BSG Motor Stralsund SG Lichtenberg 47 Berlin BSG Turbine Neubrandenburg BSG Lokomotive Cottbus SG Dynamo Dresden BSG Stahl Freital PROMOTED: BSG Motor Steinach BSG Aktivist Böhlen SC Dynamo Berlin 1b BSG Chemie Riesa BSG Motor Sömmerda BSG Motor Henningsdorf Promotions Play-Offs for DDR-LIGA II "Staffel 1" MoS AkB AkZ ChS TrS 1. BSG Motor Steinach XXX 2:0 4:3 10:0 2:1 11 8 5-1-2 25:11 +14 ++ 2. BSG Aktivist Böhlen 1:1 XXX 2:1 2:1 1:0 10 8 4-2-2 12:14 - 2 ++ 3. BSG Aktivist KM Zwikau* 2:1 6:1 XXX 1:1 5:4 9 8 4-1-3 23:17 + 6 *(Aktivist "Karl-Marx") 4. BSG Chemie Schwarzheide 3:1 2:2 1:3 XXX 6:0 6 8 2-2-4 15:21 - 6 5. SC Traktor Schwerin 1:4 1:3 3:2 2:1 XXX 4 8 2-0-6 12:24 -12 Promotions Play-Offs for DDR-LIGA II "Staffel 2" DyB ChR MoR MoE MZJ 1. SC Dynamo Berlin 1b XXX 3:0 2:1 7:1 2:1 13 8 6-1-1 21: 6 +15 ++ 2. BSG Chemie Riesa 2:0 XXX 4:1 4:0 4:2 11 8 5-1-2 22:14 + 8 ++ 3. BSG Motor Rostock 0:1 5:5 XXX 1:1 3:0 7 8 2-3-3 16:17 - 1 4. BSG Motor Eberswalde 1:6 2:1 3:3 XXX 1:1 5 8 1-3-4 10:27 -17 5. BSG Motor Zeiss Jena 0:0 1:2 1:2 4:1 XXX 4 8 1-2-5 10:15 - 5 Promotions Play-Offs for DDR-LIGA II "Staffel 3" MoS MoH VoP AkG ChS 1. BSG Motor Sömmerda XXX 3:1 2:2 1:0 6:2 11 8 4-3-1 19:10 + 9 ++ 2. BSG Motor Henningsdorf 1:1 XXX 4:1 3:2 3:1 9 8 4-1-3 16:16 = ++ 3. SV Vorwärts Prenzlau 3:2 0:2 XXX 2:1 2:1 9 8 4-1-3 14:18 - 4 4. BSG Aktivist Geiselthal 1:1 4:1 4:1 XXX 3:3 6 8 2-2-4 16:14 + 2 5. BSG Chemie Schönebeck 0:3 4:1 2:3 2:1 XXX 5 8 2-1-5 15:22 - 7 BEZIRKSMEISTER : [LEVEL 4] Berlin : SC Dynamo Berlin 1b Cottbus : BSG Chemie Schwarzheide Dresden : BSG Chemie Riesa Erfurt : BSG Motor Sömmerda Frankfurt : BSG Motor Eberswalde Gera : BSG Motor Zeiss Jena Halle : BSG Aktivist Geiselthal K.M.Stadt : BSG Aktivist "Karl-Marx" Zwickau (BSG Motor Zwickau II) Leipzig : BSG Aktivist Böhlen Magdeburg : BSG Chemie Schönebeck Neubrandenburg : SV KVP Vorwärts Prenzlau Potsdam : BSG Motor Henningsdorf Rostock : BSG Motor Rostock Schwerin : BSG Einheit Schwerin Suhl : BSG Motor Steinach

1955.

1957.

list of champions.

list of final tables.

list of final tables 2nd level.

list of topscorers.

list of cup finals.

list of cup finals (details).


About this document

Sources: [Grü 95], [Grü 96], [Gru 96a], [Kru 00], [Que 98], [kic], [fuw]

Prepared and maintained by Alexander Mastrogiannopoulos the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Alexander Mastrogiannopoulos (alexmastro@freesurf.ch)
Last updated: 16 Oct 2005

(C) Copyright Alexander Mastrogiannopoulos and RSSSF 2005
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.