East Germany 1957

Fußball OBERLIGA der Demokratischen Sportbewegung 1957

ROUND 1
17/ 3/1957
SC Chemie Halle-Leuna           4:1 BSG Rotation Babelsberg
SC Einheit Dresden              4:2 BSG Lokomotive Stendal
SC Lokomotive Leipzig           2:1 SC Fortschritt Weißenfels
SC Rotation Leipzig             1:1 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Turbine Erfurt               1:1 SC Motor Jena
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       2:1 BSG Motor Zwickau
ZASK Vorwärts Berlin            1:0 SC Motor Karl-Marx-Stadt

ROUND 2
24/ 3/1957
BSG Motor Zwickau               2:1 SC Turbine Erfurt
BSG Rotation Babelsberg         1:1 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 4:2 SC Motor Karl-Marx-Stadt
SC Fortschritt Weißenfels       0:0 SC Einheit Dresden
SC Lokomotive Leipzig           2:3 SC Chemie Halle-Leuna
SC Motor Jena                   3:0 BSG Lokomotive Stendal
ZASK Vorwärts Berlin            1:1 SC Rotation Leipzig

ROUND 3
31/ 3/1957
SC Chemie Halle-Leuna           3:4 SC Turbine Erfurt
BSG Lokomotive Stendal          0:0 BSG Rotation Babelsberg
SC Einheit Dresden              0:0 SC Motor Jena
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       3:0 SC Fortschritt Weißenfels
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 0:1 ZASK Vorwärts Berlin
SC Rotation Leipzig             2:5 BSG Motor Zwickau
SC Motor Karl-Marx-Stadt        3:1 SC Lokomotive Leipzig

ROUND 4
14/ 4/1957
BSG Lokomotive Stendal          2:1 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
BSG Motor Zwickau               1:0 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Lokomotive Leipzig           1:1 SC Einheit Dresden
SC Motor Jena                   1:0 SC Fortschritt Weißenfels
SC Motor Karl-Marx-Stadt        0:0 SC Chemie Halle-Leuna
SC Turbine Erfurt               2:0 SC Rotation Leipzig
ZASK Vorwärts Berlin            2:0 BSG Rotation Babelsberg

ROUND 5
28 /4/1957
BSG Motor Zwickau               1:1 ZASK Vorwärts Berlin
BSG Rotation Babelsberg         2:1 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Chemie Halle-Leuna           3:1 SC Einheit Dresden
SC Fortschritt Weißenfels       4:0 SC Motor Karl-Marx-Stadt
SC Motor Jena                   1:1 SC Lokomotive Leipzig
SC Rotation Leipzig             5:0 BSG Lokomotive Stendal
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       0:2 SC Turbine Erfurt

ROUND 6
 5/ 5/1957
BSG Lokomotive Stendal          1:1 SC Fortschritt Weißenfels
BSG Rotation Babelsberg         0:3 SC Motor Jena
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 3:0 SC Chemie Halle-Leuna
SC Einheit Dresden              3:0 BSG Motor Zwickau
SC Rotation Leipzig             3:2 SC Lokomotive Leipzig
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       3:0 SC Motor Karl-Marx-Stadt
ZASK Vorwärts Berlin            0:2 SC Turbine Erfurt

ROUND 7
12/ 5/1957
SC Chemie Halle-Leuna           0:4 ZASK Vorwärts Berlin
SC Einheit Dresden              0:1 SC Rotation Leipzig
SC Fortschritt Weißenfels       1:1 BSG Rotation Babelsberg
SC Lokomotive Leipzig           3:0 BSG Lokomotive Stendal
SC Motor Jena                   1:2 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
SC Motor Karl-Marx-Stadt        2:2 BSG Motor Zwickau
SC Turbine Erfurt               1:1 SC Aktivist Brieske-Senftenberg

ROUND 8
26/ 5/1957
SC Turbine Erfurt               0:0 BSG Lokomotive Stendal
BSG Rotation Babelsberg         2:1 SC Lokomotive Leipzig
BSG Motor Zwickau               0:1 SC Chemie Halle-Leuna
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       1:0 SC Einheit Dresden
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 2:1 SC Motor Jena
SC Rotation Leipzig             1:1 SC Motor Karl-Marx-Stadt
ZASK Vorwärts Berlin            1:0 SC Fortschritt Weißenfels

ROUND 9
 2/ 6/1957
BSG Lokomotive Stendal          1:2 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Chemie Halle-Leuna           1:3 SC Rotation Leipzig
SC Einheit Dresden              2:2 BSG Rotation Babelsberg
SC Fortschritt Weißenfels       2:1 BSG Motor Zwickau
SC Lokomotive Leipzig           4:0 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
SC Motor Jena                   0:2 ZASK Vorwärts Berlin
SC Motor Karl-Marx-Stadt        3:3 SC Turbine Erfurt

ROUND 10
23/ 6/1957
BSG Motor Zwickau               5:1 SC Lokomotive Leipzig
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 0:2 SC Einheit Dresden
SC Chemie Halle-Leuna           2:3 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
SC Motor Karl-Marx-Stadt        1:3 SC Motor Jena
SC Rotation Leipzig             2:0 BSG Rotation Babelsberg
SC Turbine Erfurt               2:2 SC Fortschritt Weißenfels
ZASK Vorwärts Berlin            3:0 BSG Lokomotive Stendal

ROUND 11
30/ 6/1957
BSG Lokomotive Stendal          3:1 BSG Motor Zwickau
BSG Rotation Babelsberg         4:2 SC Turbine Erfurt
SC Einheit Dresden              4:3 SC Motor Karl-Marx-Stadt
SC Fortschritt Weißenfels       1:2 SC Chemie Halle-Leuna
SC Lokomotive Leipzig           2:0 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Motor Jena                   0:2 SC Rotation Leipzig
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       4:1 ZASK Vorwärts Berlin

ROUND 12
 7/ 7/1957
BSG Motor Zwickau               3:1 BSG Rotation Babelsberg
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 1:2 SC Fortschritt Weißenfels
SC Chemie Halle-Leuna           0:2 SC Motor Jena
SC Motor Karl-Marx-Stadt        0:4 BSG Lokomotive Stendal
SC Rotation Leipzig             0:0 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
SC Turbine Erfurt               1:0 SC Lokomotive Leipzig
ZASK Vorwärts Berlin            0:0 SC Einheit Dresden

ROUND 13
14/ 7/1957
BSG Lokomotive Stendal          1:1 SC Chemie Halle-Leuna
BSG Rotation Babelsberg         1:1 SC Motor Karl-Marx-Stadt
SC Einheit Dresden              1:3 SC Turbine Erfurt
SC Fortschritt Weißenfels       1:1 SC Rotation Leipzig
SC Lokomotive Leipzig           0:1 ZASK Vorwärts Berlin
SC Motor Jena                   4:0 BSG Motor Zwickau
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       3:0 SC Aktivist Brieske-Senftenberg

ROUND 14
25/ 8/1957
BSG Lokomotive Stendal          0:1 SC Einheit Dresden
BSG Motor Zwickau               0:1 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
BSG Rotation Babelsberg         2:0 SC Chemie Halle-Leuna
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 2:0 SC Rotation Leipzig
SC Fortschritt Weißenfels       0:2 SC Lokomotive Leipzig
SC Motor Jena                   1:1 SC Turbine Erfurt
SC Motor Karl-Marx-Stadt        2:2 ZASK Vorwärts Berlin

ROUND 15
 1/ 9/1957
BSG Lokomotive Stendal          0:2 SC Motor Jena
SC Chemie Halle-Leuna           1:3 SC Lokomotive Leipzig
SC Einheit Dresden              1:4 SC Fortschritt Weißenfels
SC Motor Karl-Marx-Stadt        1:0 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Rotation Leipzig             2:1 ZASK Vorwärts Berlin
SC Turbine Erfurt               0:1 BSG Motor Zwickau
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       5:1 BSG Rotation Babelsberg

ROUND 16
 8 /9/1957
BSG Motor Zwickau               1:2 SC Rotation Leipzig
BSG Rotation Babelsberg         3:0 BSG Lokomotive Stendal
SC Fortschritt Weißenfels       1:1 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
SC Lokomotive Leipzig           1:1 SC Motor Karl-Marx-Stadt
SC Motor Jena                   6:1 SC Einheit Dresden
SC Turbine Erfurt               1:0 SC Chemie Halle-Leuna
ZASK Vorwärts Berlin            0:0 SC Aktivist Brieske-Senftenberg

ROUND 17
15/ 9/1957
BSG Rotation Babelsberg         0:3 ZASK Vorwärts Berlin
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 0:0 BSG Motor Zwickau
SC Chemie Halle-Leuna           8:1 SC Motor Karl-Marx-Stadt
SC Einheit Dresden              4:2 SC Lokomotive Leipzig
SC Fortschritt Weißenfels       4:1 SC Motor Jena
SC Rotation Leipzig             2:1 SC Turbine Erfurt
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       3:1 BSG Lokomotive Stendal

ROUND 18
22/ 9/1957
BSG Lokomotive Stendal          3:1 SC Rotation Leipzig
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 3:0 BSG Rotation Babelsberg
SC Einheit Dresden              5:2 SC Chemie Halle-Leuna
SC Lokomotive Leipzig           1:0 SC Motor Jena
SC Motor Karl-Marx-Stadt        1:3 SC Fortschritt Weißenfels
SC Turbine Erfurt               1:3 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
ZASK Vorwärts Berlin            9:0 BSG Motor Zwickau

ROUND 19
29/ 9/1957

BSG Motor Zwickau               1:1 SC Einheit Dresden
SC Chemie Halle-Leuna           0:2 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Fortschritt Weißenfels       3:1 BSG Lokomotive Stendal
SC Lokomotive Leipzig           0:0 SC Rotation Leipzig
SC Motor Jena                   3:0 BSG Rotation Babelsberg
SC Motor Karl-Marx-Stadt        0:3 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
SC Turbine Erfurt               1:0 ZASK Vorwärts Berlin

ROUND 20
13/10/1957
BSG Lokomotive Stendal          1:0 SC Lokomotive Leipzig
BSG Motor Zwickau               4:1 SC Motor Karl-Marx-Stadt
BSG Rotation Babelsberg         3:1 SC Fortschritt Weißenfels
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 1:0 SC Turbine Erfurt
SC Rotation Leipzig             2:0 SC Einheit Dresden
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       3:1 SC Motor Jena
ZASK Vorwärts Berlin            3:0 SC Chemie Halle-Leuna

ROUND 21
20/10/1957
BSG Lokomotive Stendal          2:0 SC Turbine Erfurt
SC Chemie Halle-Leuna           2:1 BSG Motor Zwickau
SC Einheit Dresden              1:2 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
SC Fortschritt Weißenfels       3:4 ZASK Vorwärts Berlin
SC Lokomotive Leipzig           1:1 BSG Rotation Babelsberg
SC Motor Jena                   1:1 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Motor Karl-Marx-Stadt        2:2 SC Rotation Leipzig

ROUND 22
 3/11/1957
BSG Motor Zwickau               1:0 SC Fortschritt Weißenfels
BSG Rotation Babelsberg         2:0 SC Einheit Dresden
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 3:1 BSG Lokomotive Stendal
SC Rotation Leipzig             1:1 SC Chemie Halle-Leuna
SC Turbine Erfurt               3:0 SC Motor Karl-Marx-Stadt
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       0:0 SC Lokomotive Leipzig
ZASK Vorwärts Berlin            3:1 SC Motor Jena

ROUND 23
10/11/1957
BSG Lokomotive Stendal          2:0 ZASK Vorwärts Berlin
BSG Rotation Babelsberg         2:0 SC Rotation Leipzig
SC Einheit Dresden              2:1 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Fortschritt Weißenfels       2:0 SC Turbine Erfurt
SC Lokomotive Leipzig           3:1 BSG Motor Zwickau
SC Motor Jena                   1:1 SC Motor Karl-Marx-Stadt
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       3:4 SC Chemie Halle-Leuna

ROUND 24
20/11/1957
BSG Motor Zwickau               0:1 BSG Lokomotive Stendal
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 1:1 SC Lokomotive Leipzig
SC Chemie Halle-Leuna           1:1 SC Fortschritt Weißenfels
SC Motor Karl-Marx-Stadt        2:2 SC Einheit Dresden
SC Rotation Leipzig             0:1 SC Motor Jena
SC Turbine Erfurt               2:0 BSG Rotation Babelsberg
ZASK Vorwärts Berlin            0:1 SC Wismut Karl-Marx-Stadt

ROUND 25
24/11/1957
BSG Lokomotive Stendal          2:0 SC Motor Karl-Marx-Stadt
BSG Rotation Babelsberg         0:0 BSG Motor Zwickau
SC Einheit Dresden              1:1 ZASK Vorwärts Berlin
SC Fortschritt Weißenfels       1:3 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Lokomotive Leipzig           1:0 SC Turbine Erfurt
SC Motor Jena                   3:0 SC Chemie Halle-Leuna
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       1:3 SC Rotation Leipzig

ROUND 26
 1/12/1957
BSG Motor Zwickau               3:0 SC Motor Jena
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 1:0 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
SC Chemie Halle-Leuna           3:0 BSG Lokomotive Stendal
SC Motor Karl-Marx-Stadt        3:0 BSG Rotation Babelsberg
SC Rotation Leipzig             3:0 SC Fortschritt Weißenfels
SC Turbine Erfurt               3:3 SC Einheit Dresden
ZASK Vorwärts Berlin            1:1 SC Lokomotive Leipzig

    FINAL TABLE:
------------------------------------------------------------------------------
 1. SC Wismut Karl-Marx-Stadt ............ 36   26   16 -  4 -  6   49: 28 +21 CHAMPIONS [EC1]
------------------------------------------------------------------------------
 2. ZASK Vorwärts Berlin ................. 33   26   13 -  7 -  6   45: 22 +23
 3. SC Rotation Leipzig .................. 32   26   12 -  8 -  6   40: 29 +11
 4. SC Motor Jena ........................ 28   26   11 -  6 -  9   41: 29 +12
 5. SC Aktivist Brieske-Senftenberg ...... 28   26   11 -  6 -  9   33: 26 + 7
 6. SC Turbine Erfurt .................... 27   26   10 -  7 -  9   37: 33 + 4
 7. SC Lokomotive Leipzig ................ 26   26    9 -  8 -  9   36: 32 + 4 Cup Winners
 8. SC Einheit Dresden ................... 25   26    8 -  9 -  9   40: 44 - 4
 9. SC Fortschritt Weißenfels ............ 23   26    8 -  7 - 11   38: 38 ± 0
10. BSG Motor Zwickau .................... 23   26    9 -  5 - 12   35: 43 - 8
11. BSG Rotation Babelsberg .............. 23   26    8 -  7 - 11   29: 44 -15
12. SC Chemie Halle-Leuna ................ 22   26    9 -  4 - 13   42: 51 - 9
------------------------------------------------------------------------------
13. BSG Lokomotive Stendal ............... 22   26    9 -  4 - 13   28: 43 -15 Relegated
14. SC Motor Karl-Marx-Stadt ............. 16   26    3 - 10 - 13   31: 62 -31 Relegated
------------------------------------------------------------------------------
    The Home of Wismut Karl-Marx-Stadt is Aue

    TOP-SCORERS:
 15 Heinz Kaulmann .......... Vorwärts Berlin
 13 Siegfried Aldermann ..... Rotation Babelsberg
 12 Kurt Viertel ............ Wismut Karl-Marx-Stadt
 11 Willy Tröger ............ Wismut Karl-Marx-Stadt
 10 Reinhard Franz I ........ Motor Zwickau
  9 Wolfgang Jahn ........... Rotation Leipzig
  9 Horst Kirsch ............ Motor Jena
  9 Heinz Lemanczyk ......... Lokomotive Leipzig
  9 Siegfried Vollrath ...... Turbine Erfurt
  8 Rolf Fritsche ........... Vorwärts Berlin
  8 Werner Lehmann .......... Chemie Halle-Leuna
  8 Harry Pommer ............ Motor Zwickau
  8 Alfred Reinhardt ........ Fortschritt Weißenfels
  8 Werner Walter ........... Lokomotive Leipzig

 SC WISMUT KARL-MARX-STADT (Aue): [Appearances]
 26 Erhard Bauer
 26 Bringfried Müller
 26 Karl Wolf
 25 Manfred Kaiser
 25 Siegfried Wolf
 23 Kurt Viertel
 19 Klaus Thiele
 17 Hans Meyer
 17 Willy Tröger
 15 Horst Freitag
 12 Conrad Wagner
 12 Klaus Zink
  8 Armin Günther
  8 Lothar Killermann

CROSSTABLE 1957
                                 WiK VoB RoL MoJ ABS Erf LoL EiD Wei Zwi Bab Hal Ste MoK
SC Wismut Karl Marx Stadt        XXX 4:1 1:3 3:1 3:0 0:2 0:0 1:0 3:0 2:1 5:1 3:4 3:1 3:0
ZASK Vorwärts Berlin             0:1 XXX 1:1 3:1 0:0 0:2 1:1 0:0 1:0 9:0 2:0 3:0 3:0 1:0
SC Rotation Leipzig              0:0 2:1 XXX 0:1 1:1 2:1 3:2 2:0 3:0 2:5 2:0 1:1 5:0 1:1
SC Motor Jena                    1:2 0:2 0:2 XXX 1:1 1:1 1:1 6:1 1:0 4:0 3:0 3:0 3:0 1:1
SC Aktivist Brieske-Senftenberg  1:0 0:1 2:0 2:1 XXX 1:0 1:1 0:2 1:2 0:0 3:0 3:0 3:1 4:2
SC Turbine Erfurt                1:3 1:0 2:0 1:1 1:1 XXX 1:0 3:3 2:2 0:1 2:0 1:0 0:0 3:0
SC Lokomotive Leipzig            4:0 0:1 0:0 1:0 2:0 1:0 XXX 1:1 2:1 3:1 1:1 2:3 3:0 1:1
SC Einheit Dresden               1:2 1:1 0:1 0:0 2:1 1:3 4:2 XXX 1:4 3:0 2:2 5:2 4:2 4:3
SC Fortschritt Weißenfels        1:1 3:4 1:1 4:1 1:3 2:0 0:2 0:0 XXX 2:1 1:1 1:2 3:1 4:0
BSG Motor Zwickau                0:1 1:1 1:2 3:0 1:0 2:1 5:1 1:1 1:0 XXX 3:1 0:1 0:1 4:1
BSG Rotation Babelsberg          1:1 0:3 2:0 0:3 2:1 4:2 2:1 2:0 3:1 0:0 XXX 2:0 3:0 1:1
SC Chemie Halle Leuna            2:3 0:4 1:3 0:2 0:2 3:4 1:3 3:1 1:1 2:1 4:1 XXX 3:0 8:1
BSG Lokomotive Stendal           2:1 2:0 3:1 0:2 1:2 2:0 1:0 0:1 1:1 3:1 0:0 1:1 XXX 2:0
SC Motor Karl Marx Stadt         0:3 2:2 2:2 1:3 1:0 3:3 3:1 2:2 1:3 2:2 3:0 0:0 0:4 XXX

RELEGATED:
BSG Lokomotive Stendal
SC Motor Karl-Marx-Stadt

PROMOTED:
SC Dynamo Berlin
SC Empor Rostock

ZUSCHAUER: 2.065.000 (schnitt: 11.350)
SPIELE:          182
TORE:            524 (schnitt: 2,88)

FDGB POKAL 1957 1. QUALIFICATION ROUND ====================== BSG Empor Neustrelitz - BSG Einheit Greifswald .............. 3:2 BSG Einheit Bergen - BSG Empor Anklam ....................... 1:2 BSG Traktor Thurow - SG Dynamo Schönberg .................... 2:8 BSG Einheit Ludwigslust - BSG Motor Warnowwerft Rostock ..... 1:0 aet BSG Einheit Templin - SC Motor Berlin ....................... 2:3 BSG Motor Oderberg - SG Vorvärts Spechtberg/Torgelow ........ 3:5 SG Dynamo Schwerin II (Reserve) - BSG Lokomotive Teterow .... 4:3 BSG Motor Rostock - SG Dynamo Schwerin ...................... 0:8 BSG Einheit Burg - BSG Chemie Greppin ....................... 5:0 BSG Motor Veilsdorf - BSG Motor Eisenach .................... 0:2 BSG Aktivist Bleichenrode - BSG Stahl Thale ................. 3:7 BSG Aktivist Tiefenort - BSG Motor Sömmerda ................. 5:1 BSG Traktor Wasungen - BSG Motor Mühlhausen ................. 4:2 BSG Chemie Rudolstadt - BSG Motor Breitungen ................ 1:5 BSG Fortschritt Pößneck - BSG Motor Schmalkalden ............ 1:5 BSG Chemie Fehrenbach - BSG Motor Erfurt-Nord ............... 8:2 BSG Lokomotive Schlotheim - BSG Motor Zeiss Jena ............ 0:2 BSG Fortschritt Geschwenda - BSG Aufbau Triebes ............. 7:2 BSG Chemie Apolda - BSG Motor Steinach ...................... 5:4 BSG Fortschritt Oelsnitz (Vogtl.) - BSG Traktor Uhlstädt .... 4:1 BSG Wismut Plauen BSG Traktor Teuern ........................ 2:5 aet BSG Motor Limbach-Oberfrohna - BSG Aktivist Lippendorf ...... 2:0 SG Vorwärts Zittau - BSG Aktivist Laubusch .................. 2:6 BSG Fortschritt Ostritz - BSG Lokomotive Schleife Weißwasser 1:4 BSG Aktivist Schwarze Pumpe - BSG Fortschritt Ebersbach ..... 7:1 BSG Fortschritt Cottbus - BSG Motor Bautzen ................. 2:1 BSG Aufbau Meissen - ASK Vorwärts Cottbus ................... 5:2 BSG Aktivist Welzow - BSG Chemie Riesa ...................... 2:3 BSG Rotation Wesenitztal - BSG Motor Döbeln ................. 2:1 aet BSG Aktivist Schkipau - BSG Chemie Radebeul ................. 3:0 BSG Motor Coswig - SC Motor Karl-Marx-Stadt ................. 4:1 BSG Fortschritt Weida - BSG Fortschritt Hartha .............. 3:1 BSG Stahl Lugau - BSG Motor Liebertwolkwitz ................. 0:3 BSG Motor Ammendorf - BSG Motor Nordhausen-West ............. 4:2 SC Empor Halle - BSG Traktor Grönigen ....................... 1:4 aet BSG Aktivist Nachterstedt - BSG Traktor Haldensleben ........ 2:1 BSG Einheit Frankfurt/Oder - BSG Aufbau Großräaschen ........ 0:1 BSG Motor Warnowwerft Rostock II (Res.) - SC Traktor Schwerin 1:2 BSG Einheit Wismar - BSG Fortschritt Neustadt/Glewe ......... 1:3 BSG Lokomotive Wittenberge - BSG Motor Wismar ............... 3:1 SG Treuenbrietzen - BSG Lokomotive Lichtenberg .............. 0:3 SG Oranienburg - BSG Motor Süd Brandenburg .................. 3:4 BSG Motor Eberswalde - BSG Motor Hennigsdorf ................ 5:3 BSG Rotation Babelsberg II - BSG Chemie Grünau-Schmöckwitz .. 2:4 SG Lichtenberg 47 Berlin - BSG Motor Teltow ................. 6:1 SG Hohenschönhausen Berlin - BSG Lokomotive Eberswalde ...... 2:0 BSG Motor Oberschöneweide Berlin - BSG Traktor Neuenhagen .. 11:1 BSG Stahl Brandenburg - BSG Einheit Treptow ................. 3:1 ASG Vorwärts Potsdam - BSG Fortschritt Storkow .............. 8:1 BSG Stahl Eisleben - BSG Rotation Südwest Leipzig ........... 3:0 BSG Chemie Elsterberg - BSG Aktivist Böhlen ................. X-0 Elsterberg walkower; Böhlen withdrew BSG Motor Schkeuditz - SG Dynamo Eisleben ................... 2:2 aet SG Traktor Seelow - SG Dynamo Hohenschönhausen Berlin ....... 3:3 aet SG Wacker Herzfelde - BSG Motor Wendenschloß ................ 3:3 aet SG Lassan - SG Dynamo Löcknitz .............................. (1) - Dynamo Löcknitz SG Dynamo Rostock - BSG Empor Friedland ..................... (1) - Empor Friedland BSG Traktor Plate - ASG Vorwärts Rostock .................... (1) - Traktor Plate BSG Post Mühlhausen - BSG Chemie Lauscha .................... (1) - Post Mühlhausen BSG Motor Schmerbach - BSG Aktivist Amsdorf ................. (1) - Aktivist Amsdorf BSG Motor Erfurt-West - BSG Motor Oberlind .................. (1) - Motor Oberlind BSG Fortschritt Falkenstein - BSG Aktivist Zechau ........... (1) - Fortschritt Falkenstein BSG Einheit Oschatz - BSG Aktivist Senftenberg .............. (1) - Aktivist Senftenberg BSG Traktor Delitzsch - SC Stahl Riesa ...................... (1) - Stahl Riesa ASK Vorwärts Leipzig - SG Dynamo Karl-Marx-Stadt ............ (1) - Vorwärts Leipzig BSG Traktor Eickendorf - BSG Chemie Bitterfeld .............. (1) - Chemie Bitterfeld BSG Aktivist Strßfurt - BSG Chemie Leuna .................... (1) - Chemie Leuna BSG Aktivist Mücheln - BSG Lokomotive Zwickau ............... (1) - Lokomotive Zwickau BSG Motor Perey - BSG Motor Wittenberg ...................... (1) - Motor Perey BSG Traktor Klöden/Altmark - BSG Motor Rathenow ............. (1) - Motor Rathenow SG Dynamo Dresden - BSG Stahl Freital ....................... (1) - SG Dynamo Dresden REPLAYS: -------- SG Dynamo Eisleben - BSG Motor Schkeuditz ................... X-0 Eisleben walkower; Schkeuditz withdrew SG Dynamo Hohenschönhausen Berlin - SG Traktor Seelow ....... (1) - Dynamo Hohenschönhausen BSG Motor Wendenschloß - SG Wacker Herzfelde ................ (1) - BSG Motor Wendenschloß Notes: (1) scores ukwnown; Teams at far Right qualified Qualified by: BSG Turbine BEWAG Berlin, BSG Motor Magdenburg/Neustadt, BSG Motor Zschopau Deciding match: --------------- BSG Chemie Elsterberg - SG Dynamo Dresden ................... 1:4 2. QUALIFICATION ROUND ====================== BSG Empor Anklam - SG Dynamo Hohenschönhausen Berlin ........ 1:0 SG Dynamo Löcknitz - BSG Motor Eberswalde ................... 1:2 BSG Lokomotive Lichtenberg - SG Vorwärts Sprechtberg/Torgelow 3:1 SG Dynamo Schwerin - SG Hohenschönhausen Berlin ............. 8:2 BSG Chemie Grünau-Schmöckwitz - BSG Fortschritt Cottbus ..... 7:1 SC Motor Berlin - BSG Stahl Brandenburg ..................... 3:0 BSG Traktor Plate - SG Dynamo Schönberg ..................... 1:2 BSG Empor Friedland - BSG Motor Oberschöneweide Berlin ...... 1:4 SC Traktor Schwerin - BSG Empor Neustrelitz ................. 2:1 BSG Motor Süd Brandenburg - SG Lichtenbers 47 Berlin ........ 9:1 BSG Aufbau Großräschen - BSG Turbine BEWAG Berlin ........... 1:5 BSG Motor Rathenow - SG Dynamo Schwerin II (Reserve) ........ 4:2 BSG Fortschritt Neustadt/Glewe - BSG Einheit Burg ........... 1:2 ASG Vorwärts Potsdam - BSG Motor Wendenschloß ............... 2:0 aet BSG Motor Parey - BSG Lokomotive Wittenberge ................ 0:5 BSG Motor Magdenburg/Neustadt - BSG Einheit Ludwigslust ..... 2:1 BSG Motor Zeiss Jena - BSG Aktivist Tiefenort ............... 0:2 BSG Motor Breitungen - SG Dynamo Eisleben ................... 3:4 BSG Motor Schmalkalden - BSG Chemie Apolda .................. 2:3 BSG Aktivist Amsdorf - BSG Traktor Wasungen ................. 7:0 BSG Motor Oberlind - BSG Post Mühlhausen .................... 3:1 BSG Traktor Teuchern - BSG Fortschritt Geschweda ............ 4:0 BSG Motor Eisenach - BSG Stahl Eisleben ..................... 3:1 BSG Lokomotive Zwickau - BSG Chemie Fehrenbach .............. 2:1 BSG Stahl Thale - BSG Traktor Delitzsch ..................... 2:1 BSG Traktor Gröningen - BSG Motor Ammendorf ................. 2:3 BSG Motor Liebertwolkwitz - BSG Aktivist Nachterstedt ....... 2:3 BSG Chemie Bitterfeld - BSG Fortschritt Weida ............... 7:1 BSG Chemie Leuna - BSG Motor Limbach-Oberfrohna ............. 1:0 BSG Fortschritt Oelsnitz (Vogtl.) - ASG Vorwärts Leipzig .... 0:2 BSG Motor Coswig - BSG Fortschritt Falkenstein .............. 5:2 BSG Lokomotive Schleife Weißwasser - BSG Aufbau Meissen ..... 2:7 BSG Aktivist Senftenberg - BSG Motor Zschopau ............... 2:1 BSG Chemie Riesa - BSG Aktivist Schwarze Pumpe .............. 4:3 BSG Aktivist Laubusch - BSG Rotation Wesenitztal ............ 6:1 BSG Aktivist Schkipau - SG Dynamo Dresden ................... 1:4 ROUND 1 ======= BSG Traktor Teuchern - SC Lokomotive Leipzig ................ 1:3 SG Dynamo Schwerin - BSG Motor Mitte Magdenburg ............. 2:0 SG Dynamo Schönberg - BSG Lokomotive Stendal ................ 2:3 aet BSG Motor Eberswalde - BSG Rotation Babelsberg .............. 1:2 BSG Motor Oberschöneweide Berlin - BSG Aktivist Senftenberg . 1:2 BSG Einheit Burg - BSG Lokomotive Lichtenberg Berlin ........ 2:0 BSG Lokomotive Wittenberge - SC Empor Rostock ............... 0:2 SG Dynamo Eisleben - BSG Chemie Zeitz ....................... 5:1 BSG Motor Ammendorf - BSG Chemie Glauchau ................... 3:1 BSG Aktivist Nachterstedt - BSG Motor Magdenburg/Neustadt ... 0:1 BSG Motor Rathenow - SC Traktor Schwerin .................... 2:4 BSG Motor Oberlind - SC Turbine Erfurt ...................... 2:5 BSG Motor Eisenach - SC Motor Jena .......................... 1:4 BSG Chemie Grünau-Schmöckwitz - BSG Motor Dessau ............ 1:0 BSG Stahl Thale - SC Fortschritt Weißenfels ................. 5:2 BSG Aktivist Laubusch - BSG Motor Altenburg ................. 3:1 BSG Motor Süd Brandenburg - BSG Chemie AGFA Wolfen .......... 0:3 BSG Motor Coswig - BSG Fortschritt Meerane .................. 2:3 BSG Chemie Riesa - SC Wissenschaft Halle .................... 2:1 BSG Aktivist Amsdorf - BSG Empor Wurzen-West ................ 0:0 aet SC Motor Berlin - SC Einheit Dresden ........................ 4:2 BSG Aktivist Tiefenort - BSG Lokomotive Weimar .............. 1:5 BSG Lokomotive Zwickau - BSG Wismut Gera .................... 4:3 SG Dynamo Dresden - BSG Motor Zwickau ....................... 3:1 BSG Turbine BEWAG Berlin - BSG Stahl Stalinstadt ............ 2:1 aet BSG Chemie Leuna - SC Rotation Berlin ....................... 3:0 ASG Vorwärts Potsdam - SC Dynamo Berlin ..................... 1:6 BSG Chemie Bitterfeld - SC Chemie Halle-Leuna ............... 2:1 aet ASG Vorwärts Leipzig - SC Motor Karl-Marx-Stadt ............. 1:0 BSG Empor Anklam - ZASK Vorwärts Berlin ..................... 0:6* BSG Empor Apolda - SC Wismut Karl-Marx-Stadt ................ 3:7*aet BSG Aufbau Meißen - SC Aktivist Brieske-Senftenberg ......... 2:3* REPLAY: ------- BSG Empor Wurzen-West - BSG Aktivist Amsdorf ................ 0:3 Notes: * Hardy Grüne denotes results after replays; Uwe Grüger's not Uwe Grüger have Apolda vs SC Chemie Karl-Marx-Stadt. ROUND 2 [30/5/1957] ======= SC Wismut Karl-Marx-Stadt - SG Dynamo Eisleben .............. 5:0 SC Turbine Erfurt - BSG Stahl Thale ......................... 5:1 BSG Lokomotive Stendal - ASG Vorwärts Leipzig ............... 3:0 SC Aktivist Brieske-Senftenberg - BSG Chemie Riesa .......... 7:0 BSG Rotation Babelsberg - BSG Aktivist Laubusch ............. 1:0 ZASK Vorwärts Berlin - SG Dynamo Dresden .................... 5:1 BSG Fortschritt Meerane - SG Dynamo Schwerin ................ 4:1 SC Motor Jena - BSG Turbine BEWAG Berlin ................... 14:1 SC Lokomotive Leipzig - BSG Aktivist Amsdorf ................ 4:2 aet SC Empor Rostock - BSG Chemie Leuna ......................... 6:1 SC Traktor Schwerin - SC Motor Berlin ....................... 3:5 SC Aktivist Brieske-Senftenberg - BSG Motor Ammendorf ....... 0:3 BSG Motor Magdenburg/Neustadt - BSG Einheit Burg ............ 1:3 SC Dynamo Berlin - BSG Lokomotive Zwickau ................... 4:1 BSG Lokomotive Weimar - BSG Chemie Grünau-Schmöckwitz ....... 0:0 aet BSG Chemie AGFA Wolfen - BSG Chemie Bitterfeld .............. 1:1 aet REPLAYS: -------- BSG Chemie Grünau-Schmöckwitz - BSG Lokomotive Weimar ....... 3:1 BSG Chemie Bitterfeld - BSG Chemie AGFA Wolfen .............. 4:2 Note: SC Motor Berlin (ex BSG Motor Oberschöneweide) = [Summer 1957] ROUND 3 [18/8/1957] ======= SC Wismut Karl-Marx-Stadt - SC Dynamo Berlin ................ 1:4 TSC Oberschöneweide - ZASK Vorwärts Berlin .................. 1:4 BSG Chemie Bitterfeld - SC Turbine Erfurt ................... 1:0 BSG Rotation Babelsberg - SC Motor Jena ..................... 1:0 SC Aktivist Brieske-Senftenberg - BSG Fortschritt Meerane ... 2:0 [Cottbus] BSG Chemie Grünau-Schmöckwitz - BSG Lokomotive Stendal ...... 1:2 BSG Einheit Burg - SC Lokomotive Leipzig .................... 2:4 aet BSG Motor Ammendorf - SC Empor Rostock ...................... 0:1 QUARTER-FINALS [8/12/1957] ============== SC Empor Rostock - SC Aktivist Brieske-Senftenberg .......... 7:2 BSG Lokomotive Stendal - ZASK Vorwärts Berlin ............... 0:2 SC Dynamo Berlin - BSG Rotation Babelsberg .................. 2:1 SC Lokomotive Leipzig - BSG Chemie Bitterfeld ............... 1:1 aet REPLAY: [11/12/1957] ------- BSG Chemie Bitterfeld - SC Lokomotive Leipzig ............... 0:3 SEMI-FINALS [15/12/1957] =========== ZASK Vorwärts Berlin - SC Empor Rostock ..................... 1:2 SC Lokomotive Leipzig - SC Dynamo Berlin .................... 2:1 FINAL [22/12/1957; Karl-Marx-Stadt] ===== »Ernst-Thälmann-Stadion« - att 6.000 SC Empor Rostock - SC Lokomotive Leipzig .................... 1:2 aet 1-0 53' Bialas 1-1 58' Schoppe 1-2 104' Fröhlich [pen] LEIPZIG: ROSTOCK: ******** ******** Günther Busch Manfred Schröbler Walter Stieglitz Erwin Schmidt Dieter Busch Kurt Zapf Karl-Heinz Brandt Karl-Heinz Singer Gerhard Polland Karl Pöschel Siegfried Söllner Heinz Minuth Werner Wahlter Rudolf Schneider Dieter Fischer ->/46' Arthur Bialas Heinz Schoppe Rolf Leeb Heinz Frölich Horst Zebel Günther Behne Hans Speth ->/100' /46' Günther Koznack /100' Hans Levknecht REFEREE: Lothar Green DDR-Liga I 1957 [Second Level] DS-Liga: ======== DyB EmR AuM ChW WiH ChZ FoM StS EmW LoW WiG ChG MoD MoA 1. SC Dynamo Berlin XXX 1:2 1:2 2:1 2:1 3:2 7:0 4:0 3:0 4:1 4:1 8:0 5:0 8:2 2. SC Empor Rostock 1:0 XXX 2:0 0:0 5:0 3:1 3:0 3:2 6:0 5:1 4:0 4:1 2:0 1:0 3. SC Aufbau Magdeburg 1:2 1:0 XXX 2:2 1:1 2:0 1:2 1:2 1:1 4:1 2:2 2:0 3:1 4:3 4. BSG Chemie Wolfen 1:0 2:4 0:1 XXX 2:1 2:2 1:1 2:1 0:1 0:2 3:1 8:2 7:1 3:0 5. SC Wissenschaft Halle 0:2 4:0 3:1 2:1 XXX 2:2 1:1 2:0 1:3 3:0 2:0 2:2 6:0 4:1 6. BSG Chemie Zeitz 2:3 0:0 2:0 1:1 1:1 XXX 2:1 5:1 5:1 2:1 1:1 4:1 6:1 3:1 7. BSG Fortschritt Meerane 2:3 2:1 1:4 0:0 3:0 2:1 XXX 2:1 5:0 0:0 1:4 4:3 3:2 2:1 8. BSG Stahl Stalinstadt 2:3 0:0 0:3 0:3 0:1 2:1 2:1 XXX 1:1 1:0 1:1 4:1 3:1 7:1 9. BSG Empor Wurzen 2:5 0:3 0:1 3:0 2:2 2:0 3:0 0:1 XXX 3:1 2:0 1:3 4:0 1:2 10. BSG Lokomotive Weimar 0:0 0:0 0:1 1:1 0:0 1:1 0:1 4:2 2:0 XXX 1:0 2:0 6:0 5:1 11. BSG Wismut Gera 1:2 0:0 2:3 0:1 2:2 2:2 2:0 0:2 0:2 3:0 XXX 2:0 2:1 2:1 12. BSG Chemie Glauchau 1:1 1:1 0:1 0:2 0:2 4:0 1:1 1:4 2:1 3:1 2:1 XXX 6:2 2:0 13. BSG Motor Dessau 1:5 0:3 3:2 2:1 1:1 0:0 1:1 2:0 4:0 1:1 1:0 2:0 XXX 1:0 14. BSG Motor Altenburg 2:2 1:1 1:4 3:5 1:0 1:3 0:0 2:1 1:3 0:0 1:4 0:3 2:0 XXX TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. SC Dynamo Berlin ..................... 41 26 19 - 3 - 4 80: 28 +62 Promoted 2. SC Empor Rostock ..................... 39 26 16 - 7 - 3 54: 17 +37 Promoted ------------------------------------------------------------------------------ 3. SC Aufbau Magdeburg .................. 34 26 15 - 4 - 7 48: 32 +16 4. BSG Chemie Wolfen .................... 29 26 11 - 7 - 8 49: 33 +16 5. SC Wissenschaft Halle ................ 29 26 10 - 9 - 7 44: 33 +11 6. BSG Chemie Zeitz ..................... 27 26 9 - 9 - 8 49: 39 +10 7. BSG Fortschritt Meerane .............. 27 26 10 - 7 - 9 36: 44 - 8 8. BSG Stahl Stalinstadt ................ 23 26 10 - 3 - 13 40: 45 - 5 9. BSG Empor Wurzen ..................... 23 26 10 - 3 - 13 36: 49 -13 10. BSG Lokomotive Weimar ................ 22 26 7 - 8 - 11 31: 36 - 5 11. BSG Wismut Gera ...................... 20 26 7 - 6 - 13 33: 41 - 8 12. BSG Chemie Glauchau .................. 20 26 8 - 4 - 14 39: 60 -21 ------------------------------------------------------------------------------ 13. BSG Motor Dessau ..................... 18 26 7 - 4 - 15 28: 69 -41 Relegated 14. BSG Motor Altenburg .................. 12 26 4 - 4 - 18 28: 69 -41 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ SC Wissenschaft Halle became SC Chemie Halle-Leuna II On August 25, 1957 BSG Motor Mitte Magdeburg became SC Aufbau Magdeburg TOP SCORERS : 28 Helmut Müller ........ Motor Jena 20 Klaus Büchner ........ Chemie Wolfen 20 Harry Nosal .......... Stahl Stalinstadt 19 Dieter Legler ........ Dynamo Berlin 17 Werner Beyer ......... Chemie Glauchau 16 Arthur Bialas ........ Empor Rostock 16 Norbert May .......... Wissenschaft Halle 16 Günter Schröter ...... Dynamo Berlin RELEGATED: BSG Motor Dessau BSG Motor Altenburg PROMOTED: SG Dynamo Eisleben BSG Motor Bautzen DDR-Liga II 1957 [Third Level] Staffel Nord: ============= DyE MWW MSB StT Obe DyH EiG MoH VoC FNG ChG MoW AuG DyS 1. SG Dynamo Eisleben XXX 3:3 2:1 1:1 1:2 6:0 0:0 5:2 3:2 4:1 5:2 4:1 1:0 1:0 2. Motor Wa.Warnemünde 1:2 XXX 4:1 0:0 2:0 3:1 2:4 2:1 3:0 3:0 0:1 4:1 2:0 6:1 3. Motor Süd-Brandenburg 2:1 0:1 XXX 6:2 1:1 1:1 5:2 2:1 4:2 2:1 7:1 1:1 9:0 2:2 4. BSG Stahl Thale 5:3 1:0 1:0 XXX 4:0 2:1 4:1 3:2 2:5 1:0 2:2 2:1 8:0 2:0 5. TSC Oberscöneweide 2:1 1:1 2:1 3:3 XXX 1:1 0:2 1:4 2:0 2:0 3:3 3:0 4:0 1:0 6. SG Dynamo Hohenschönhausen 1:1 1:1 0:2 3:1 2:0 XXX 2:2 1:2 2:1 1:1 4:0 4:1 4:1 6:1 7. BSG Einheit Greifswald 0:2 0:1 1:0 1:0 1:2 1:1 XXX 3:1 3:1 4:0 5:1 1:0 1:1 2:1 8. BSG Motor Henningsdorf 0:0 1:2 1:4 2:4 1:2 1:2 5:2 XXX 1:2 6:0 5:3 3:1 2:2 1:3 9. ASK Vorwärts Cottbus 1:3 2:4 1:4 3:9 2:1 0:4 5:1 3:2 XXX 0:0 1:1 3:0 1:1 2:2 10. BSG For. Neustadt-Glewe 1:3 1:1 1:2 1:2 1:3 0:2 12:3 0:1 1:1 XXX 1:1 1:0 2:0 2:0 11. BSG Chemie Greppin 1:2 3:4 1:3 1:2 1:2 3:0 3:0 0:2 1:3 0:4 XXX 2:0 6:0 3:0 12. BSG Motor Wismar 1:2 0:1 0:4 1:1 3:2 2:0 3:1 1:5 4:2 3:0 2:0 XXX 3:1 2:1 13. BSG Aufbau Großräschen 1:2 0:1 1:1 3:1 0:1 2:0 0:4 3:2 3:1 1:8 0:1 2:1 XXX 3:2 14. SG Dynamo Schwerin 0:2 0:0 2:4 2:1 2:4 0:4 0:5 2:4 2:4 2:2 4:0 3:1 5:3 XXX NOTES : Fortschritt Neustadt-Glewe - Dynamo Eisleben played in Eisleben Fortschritt Neustadt-Glewe - Dynamo Hohenschönhausen played in Berlin TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. SG Dynamo Eisleben ................... 39 26 17 - 5 - 4 60: 31 +29 Promoted ------------------------------------------------------------------------------ 2. Motor Warnowwerft Warnemünde ......... 38 26 16 - 6 - 4 52: 25 +27 3. Motor Süd-Brandenburg ................ 35 26 15 - 5 - 6 69: 33 +36 4. BSG Stahl Thale ...................... 35 26 15 - 5 - 6 64: 42 +22 5. TSC Oberscöneweide Berlin ............ 33 26 14 - 5 - 7 45: 37 + 8 6. SG Dynamo Hohenschönhausen Berlin .... 29 26 11 - 7 - 8 48: 36 +12 7. BSG Einheit Greifswald ............... 28 26 12 - 4 - 10 50: 52 - 2 8. BSG Motor Henningsdorf ............... 22 26 10 - 2 - 14 58: 53 + 5 9. ASK Vorwärts Cottbus ................. 21 26 8 - 5 - 13 48: 63 -15 10. BSG Fortschritt Neustadt-Glewe ....... 18 26 6 - 6 - 14 41: 48 - 7 11. BSG Chemie Greppin ................... 18 26 7 - 4 - 15 41: 61 -20 12. BSG Motor Wismar ..................... 18 26 8 - 2 - 18 33: 53 -20 ------------------------------------------------------------------------------ 13. BSG Aufbau Großräschen ............... 16 26 6 - 4 - 16 28: 73 -45 Relegated 14. SG Dynamo Schwerin ................... 14 26 5 - 4 - 17 37: 67 -30 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP-SCORERS : 19 Gerhard Vogt ......... Vorwörts Cottbus 19 Heinz Wrobel ......... Dynamo Hohenschönhausen 17 Werner Oberländer .... Stahl Thale 16 Rudolf Gebhardt ...... Dynamo Eisleben 15 Ernst Schudt ......... Einheit Greifswald 15 Ernst Fick ........... Motor Warnowwerft Warnemünde Staffel Süd: ============ MoB MNW MoS ChL MoE AkB FoH MWK MoO ChR MSö StR Leu AuL 1. BSG Motor Bautzen XXX 3:2 3:1 1:1 2:0 3:1 4:1 3:0 2:1 1:2 1:0 2:1 3:0 1:1 2. BSG Motor Nordhausen-West 1:0 XXX 0:1 0:1 3:1 2:1 3:4 2:1 4:3 1:0 2:1 8:0 1:1 1:0 3. BSG Motor Steinach 0:3 4:2 XXX 1:2 2:1 2:0 3:0 2:4 2:1 4:3 3:1 2:2 2:1 5:0 4. BSG Chemie Lauscha 2:2 0:1 1:1 XXX 4:1 1:0 1:2 1:0 0:1 1:0 1:0 1:2 3:2 1:0 5. BSG Motor Eisenach 0:3 2:3 1:1 5:2 XXX 3:1 3:0 3:3 5:1 3:1 5:0 3:2 5:0 7:1 6. BSG Aktivist Böhlen 2:1 2:0 4:0 5:1 2:2 XXX 4:1 2:3 0:2 0:0 0:2 1:1 3:0 2:1 7. BSG Fortschritt Hartha 0:1 3:1 3:2 1:1 1:1 1:3 XXX 1:0 4:2 1:0 1:2 0:5 3:1 1:1 8. BSG Motor West K.M.S. 3:1 4:1 4:3 2:3 4:0 1:2 4:2 XXX 1:1 5:1 2:3 0:1 5:1 4:0 9. BSG Motor Oberlind 2:2 6:3 2:4 0:0 1:1 2:0 1:2 2:0 XXX 1:2 5:1 1:1 4:2 2:0 10. BSG Chemie Riesa 0:2 2:1 2:2 1:1 5:1 1:2 0:0 1:1 3:2 XXX 2:0 3:2 6:1 3:1 11. BSG Motor Sömmerda 1:2 3:6 1:1 2:1 1:2 3:2 2:2 0:1 5:0 4:2 XXX 1:0 0:2 7:0 12. SC Stahl Riesa 3:2 0:1 0:1 1:0 2:1 0:1 2:2 4:2 5:3 0:0 1:2 XXX 1:1 5:1 13. BSG Chemie Leuna 0:0 2:1 2:0 5:0 0:0 2:0 1:3 1:1 2:3 5:0 2:1 2:0 XXX 2:1 14. BSG Aufbau SW Leipzig 2:2 2:4 3:2 1:2 1:1 1:3 1:1 1:0 4:6 1:1 1:2 2:0 0:0 XXX TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. BSG Motor Bautzen .................... 36 26 15 - 6 - 5 50: 27 +23 Promoted ------------------------------------------------------------------------------ 2. BSG Motor Nordhausen-West ............ 29 26 14 - 1 - 11 54: 47 + 7 3. BSG Motor Steinach ................... 29 26 12 - 5 - 9 51: 46 + 5 4. BSG Chemie Lauscha ................... 28 26 11 - 6 - 9 32: 37 - 5 5. BSG Motor Eisenach ................... 27 26 10 - 7 - 9 57: 46 +11 6. BSG Aktivist Böhlen .................. 27 26 12 - 3 - 11 43: 36 + 7 7. BSG Fortschritt Hartha ............... 27 26 10 - 7 - 9 40: 49 - 9 8. BSG Motor West Karl-Marx-Stadt ....... 26 26 11 - 4 - 11 55: 42 +13 9. BSG Motor Oberlind ................... 25 26 10 - 5 - 11 55: 55 = 10. BSG Chemie Riesa ..................... 25 26 9 - 7 - 10 41: 43 - 2 11. BSG Motor Sömmerda ................... 24 26 11 - 2 - 13 45: 47 - 2 12. SC Stahl Riesa ....................... 24 26 9 - 6 - 11 41: 43 - 2 13. BSG Chemie Leuna ..................... 24 26 9 - 6 - 11 38: 46 - 8 ------------------------------------------------------------------------------ 14. BSG Aufbau Südwest Leipzig ........... 13 26 3 - 7 - 16 27: 65 -38 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP-SCORERS : 18 Dieter Rudoph ........ Motor Eisenach 18 Ralf Hübner .......... Motor West Karl-Marx-Stadt 16 Werner Sieder ........ Motor Eisenach 16 Hasso Graf ........... Motor Oberlind 16 Manfred Willing ...... Motor Nordhausen-West 15 Harald Kuhnert ....... Chemie Riesa 15 Erwin Seifert ........ Motor Sömmerda Relegation Play-Out : BSG Aufbau Großräschen - BSG Chemie Leuna 1:2 BSG Chemie Leuna - BSG Aufbau Großräschen 1:0 RELEGATED: BSG Aufbau Großräschen SG Dynamo Schwerin BSG Aufbau Südwest Leipzig PROMOTED: Berlin : BSG Chemie Grünau-Schmöckwitz SG Lichtenberg 47 BSG Lokomotive Lichtenberg (BSG Berliner Verkers-Betriebe) Cottbus : BSG Aktivist Laubusch BSG Lokomotive Cottbus BSG Chemie Schwarzheide Dresden : SG Dynamo Dresden BSG Aufbau Meißen BSG Stahl Freital Erfurt : BSG Motor Nord Erfurt BSG Aktivist Bleicherode (BSG Glückauf) BSG Motor Gotha Frankfurt : BSG Motor Eberswalde SG Dynamo Frankfurt BSG Lokomotive Frankfurt Gera : BSG Stahl Silbitz BSG Chemie Elsterberg BSG Einheit Rudolstadt Halle : BSG Chemie Bitterfeld BSG Aktivist Geiselthal Mitte BSG Stahl Helbra Karl-Marx-Stadt : BSG Wismut Plauen BSG Aktivist "Karl-Marx" Zwickau (Later BSG Motor Zwickau II) BSG Motor Brand-Langenau Leipzig : BSG Motor Sckeuditz BSG Motor Gohlis Nord-Leipzig BSG Lokomotive Ost-Leipzig Magdeburg : BSG Einheit Burg BSG Lokomotive Halberstadt BSG Lokomotive Haldensleben Neubrandenburg : SV KVP Vorwärts Neubrandenburg BSG Turbine Neubrandenburg BSG Lokomotive Waren Potsdam : BSG Rotation Babelsberg II BSG Stahl Brandenburg BSG Lokomotive Kirchmöser Rostock : BSG Motor Stralsund BSG Einheit Rostock ASK Vorwärts Rostock Schwerin : SC Traktor Schwerin BSG Chemie Witenberge (BSG Lokomotive) BSG Einheit Gadebusch Suhl : BSG Motor Suhl BSG Motor Sonneberg BSG Aktivist Kali Werra Tiefenort BEZIRKSMEISTER : [LEVEL 4] Berlin : BSG Chemie Grünau-Schmöckwitz Cottbus : BSG Aktivist Laubusch Dresden : SG Dynamo Dresden Erfurt : BSG Motor Nord Erfurt Frankfurt : BSG Motor Eberswalde Gera : BSG Stahl Silbitz Halle : BSG Chemie Bitterfeld K.M.Stadt : BSG Wismut Plauen Leipzig : BSG Motor Sckeuditz Magdeburg : BSG Einheit Burg Neubrandenburg : SV KVP Vorwärts Neubrandenburg Potsdam : BSG Rotation Babelsberg II Rostock : BSG Motor Stralsund Schwerin : SC Traktor Schwerin Suhl : BSG Motor Suhl

1956.

1958.

list of champions.

list of final tables.

list of final tables 2nd level.

list of topscorers.

list of cup finals.

list of cup finals (details).


About this document

Sources: [Grü 95], [Grü 96], [Gru 96a], [Kru 00], [Que 98], [kic], [fuw]

Prepared and maintained by Alexander Mastrogiannopoulos the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Alexander Mastrogiannopoulos (alexmastro@freesurf.ch)
Last updated: 16 Oct 2005

(C) Copyright Alexander Mastrogiannopoulos and RSSSF 2005
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.