East Germany 1962/63

Fußball OBERLIGA der Demokratischen Sportbewegung 1962/1963

ROUND 1
18/ 8/1962
SC Motor Karl-Marx-Stadt        1:1 SC Aufbau Magdeburg
19/ 8/1962
BSG Motor Zwickau               0:3 SC Motor Jena
SC Chemie Halle                 0:0 SC Empor Rostock
SC Rotation Leipzig             1:1 SC Dynamo Berlin
SC Turbine Erfurt               3:1 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
SG Dynamo Dresden               2:0 SC Lokomotive Leipzig
ZASK Vorwärts Berlin            0:0 SC Aktivist Brieske-Senftenberg

ROUND 2
25/ 8/1962
SC Aufbau Magdeburg             1:3 ZASK Vorwärts Berlin
SC Empor Rostock                3:0 SC Rotation Leipzig
26/ 8/1962
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 1:1 SC Motor Karl-Marx-Stadt
SC Dynamo Berlin                4:2 SG Dynamo Dresden
SC Lokomotive Leipzig           3:1 SC Turbine Erfurt
SC Motor Jena                   1:0 SC Chemie Halle
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       2:2 BSG Motor Zwickau

ROUND 3
28/ 8/1962
ZASK Vorwärts Berlin            1:2 SC Empor Rostock
29/ 8/1962
BSG Motor Zwickau               1:0 SC Lokomotive Leipzig
SC Chemie Halle                 2:2 SC Dynamo Berlin
SC Motor Karl-Marx-Stadt        1:1 SC Motor Jena
SC Rotation Leipzig             0:0 SC Aufbau Magdeburg
SC Turbine Erfurt               2:1 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SG Dynamo Dresden               0:1 SC Wismut Karl-Marx-Stadt

ROUND 4
22/ 8/1962
SC Lokomotive Leipzig           0:3 ZASK Vorwärts Berlin
 2/ 9/1962
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 0:1 SC Rotation Leipzig
SC Aufbau Magdeburg             5:0 BSG Motor Zwickau
SC Dynamo Berlin                4:0 SC Motor Karl-Marx-Stadt
SC Empor Rostock                3:1 SC Turbine Erfurt
SC Motor Jena                   4:0 SG Dynamo Dresden
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       2:1 SC Chemie Halle

ROUND 5
 9/ 9/1962
BSG Motor Zwickau               0:1 SC Motor Karl-Marx-Stadt
SC Lokomotive Leipzig           0:3 SC Empor Rostock
SC Motor Jena                   4:1 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Turbine Erfurt               3:0 SC Chemie Halle
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       0:1 SC Dynamo Berlin
SG Dynamo Dresden               3:5 SC Aufbau Magdeburg
19/ 9/1962
ZASK Vorwärts Berlin            2:1 SC Rotation Leipzig

ROUND 6
22/ 9/1962
SC Rotation Leipzig             1:1 SC Motor Jena
23/ 9/1962
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 2:0 BSG Motor Zwickau
SC Aufbau Magdeburg             5:1 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
SC Chemie Halle                 3:0 SC Lokomotive Leipzig
SC Dynamo Berlin                3:0 SC Turbine Erfurt
SC Empor Rostock                2:0 SG Dynamo Dresden
SC Motor Karl-Marx-Stadt        0:2 ZASK Vorwärts Berlin

ROUND 7
30/ 9/1962
SC Chemie Halle                 6:3 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Empor Rostock                2:1 SC Dynamo Berlin
SC Lokomotive Leipzig           1:0 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
SC Motor Jena                   4:0 SC Aufbau Magdeburg
SC Motor Karl-Marx-Stadt        1:2 SC Rotation Leipzig
SG Dynamo Dresden               3:2 SC Turbine Erfurt
ZASK Vorwärts Berlin            3:2 BSG Motor Zwickau

ROUND 8
 6/10/1962
SC Aufbau Magdeburg             2:4 SC Chemie Halle
 7/10/1962
BSG Motor Zwickau               1:0 SC Empor Rostock
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 1:0 SG Dynamo Dresden
SC Lokomotive Leipzig           2:0 SC Rotation Leipzig
SC Turbine Erfurt               2:0 SC Motor Jena
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       3:3 SC Motor Karl-Marx-Stadt
ZASK Vorwärts Berlin            0:0 SC Dynamo Berlin

ROUND 9
20/10/1962
SC Empor Rostock                5:0 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
21.10/1962
SC Aufbau Magdeburg             1:2 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Dynamo Berlin                2:0 SC Lokomotive Leipzig
SC Motor Jena                   2:1 ZASK Vorwärts Berlin
SC Motor Karl-Marx-Stadt        4:5 SC Turbine Erfurt
SC Rotation Leipzig             5:1 BSG Motor Zwickau
SG Dynamo Dresden               3:1 SC Chemie Halle

ROUND 10
27/10/1962
SC Chemie Halle                 1:0 BSG Motor Zwickau
28/10/1962
SC Dynamo Berlin                0:1 SC Aufbau Magdeburg
SC Empor Rostock                2:0 SC Motor Jena
SC Lokomotive Leipzig           3:0 SC Motor Karl-Marx-Stadt
SC Turbine Erfurt               1:2 SC Rotation Leipzig
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       0:0 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SG Dynamo Dresden               1:1 ZASK Vorwärts Berlin

ROUND 11
 3/11/1962
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 2:2 SC Dynamo Berlin
 4/11/1962
BSG Motor Zwickau               5:4 SC Turbine Erfurt
SC Aufbau Magdeburg             4:3 SC Lokomotive Leipzig
SC Motor Jena                   4:0 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
SC Motor Karl-Marx-Stadt        1:1 SC Empor Rostock
SC Rotation Leipzig             3:0 SG Dynamo Dresden
ZASK Vorwärts Berlin            0:0 SC Chemie Halle

ROUND 12
10/11/1962
SC Turbine Erfurt               6:1 ZASK Vorwärts Berlin
11/11/1962
SC Chemie Halle                 2:0 SC Motor Karl-Marx-Stadt
SC Dynamo Berlin                1:2 SC Motor Jena
SC Empor Rostock                2:0 SC Aufbau Magdeburg
SC Lokomotive Leipzig           2:0 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       0:0 SC Rotation Leipzig
SG Dynamo Dresden               3:2 BSG Motor Zwickau

ROUND 13
24/11/1962
SC Motor Jena                   1:0 SC Lokomotive Leipzig
25/11/1962
BSG Motor Zwickau               3:0 SC Dynamo Berlin
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 0:1 SC Empor Rostock
SC Aufbau Magdeburg             1:2 SC Turbine Erfurt
SC Motor Karl-Marx-Stadt        2:0 SG Dynamo Dresden
SC Rotation Leipzig             2:2 SC Chemie Halle
ZASK Vorwärts Berlin            2:2 SC Wismut Karl-Marx-Stadt

ROUND 14
13/ 1/1963
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 0:1 ZASK Vorwärts Berlin
SC Aufbau Magdeburg             2:2 SC Motor Karl-Marx-Stadt
SC Dynamo Berlin                2:0 SC Rotation Leipzig
SC Empor Rostock                2:2 SC Chemie Halle
SC Lokomotive Leipzig           0:0 SG Dynamo Dresden
SC Motor Jena                   1:1 BSG Motor Zwickau
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       6:1 SC Turbine Erfurt

ROUND 15
20/ 1/1963
BSG Motor Zwickau               3:0 SC Aufbau Magdeburg
SC Chemie Halle                 3:2 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
SC Motor Karl-Marx-Stadt        2:1 SC Dynamo Berlin
SC Rotation Leipzig             3:1 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Turbine Erfurt               4:1 SC Empor Rostock
SG Dynamo Dresden               3:2 SC Motor Jena
ZASK Vorwärts Berlin            3:1 SC Lokomotive Leipzig

ROUND 16
27/ 1/1963
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 0:0 SC Turbine Erfurt
SC Aufbau Magdeburg             4:1 SC Rotation Leipzig
SC Dynamo Berlin                1:2 SC Chemie Halle
SC Empor Rostock                1:1 ZASK Vorwärts Berlin
SC Lokomotive Leipzig           4:0 BSG Motor Zwickau
SC Motor Jena                   2:1 SC Motor Karl-Marx-Stadt
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       2:0 SG Dynamo Dresden

ROUND 17
 3/ 2/1963
BSG Motor Zwickau               2:0 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
SC Chemie Halle                 2:2 SC Motor Jena
SC Motor Karl-Marx-Stadt        5:0 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Rotation Leipzig             2:0 SC Empor Rostock
SC Turbine Erfurt               0:1 SC Lokomotive Leipzig
SG Dynamo Dresden               1:0 SC Dynamo Berlin
ZASK Vorwärts Berlin            2:0 SC Aufbau Magdeburg

ROUND 18
10/ 2/1963
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 0:2 SC Motor Jena
SC Aufbau Magdeburg             2:1 SG Dynamo Dresden
SC Chemie Halle                 0:2 SC Turbine Erfurt
SC Dynamo Berlin                1:3 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
SC Empor Rostock                0:0 SC Lokomotive Leipzig
SC Motor Karl-Marx-Stadt        1:1 BSG Motor Zwickau
SC Rotation Leipzig             2:4 ZASK Vorwärts Berlin

ROUND 19
17/ 2/1963
BSG Motor Zwickau               4:0 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Lokomotive Leipzig           1:1 SC Chemie Halle
SC Motor Jena                   4:0 SC Rotation Leipzig
SC Turbine Erfurt               1:1 SC Dynamo Berlin
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       5:0 SC Aufbau Magdeburg
SG Dynamo Dresden               1:1 SC Empor Rostock
ZASK Vorwärts Berlin            1:1 SC Motor Karl-Marx-Stadt

ROUND 20
 3/ 3/1963
BSG Motor Zwickau               3:1 ZASK Vorwärts Berlin
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 2:1 SC Chemie Halle
SC Aufbau Magdeburg             0:X SC Motor Jena                   [originally 2:1]
SC Dynamo Berlin                0:3 SC Empor Rostock
SC Rotation Leipzig             1:1 SC Motor Karl-Marx-Stadt
SC Turbine Erfurt               0:0 SG Dynamo Dresden
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       1:0 SC Lokomotive Leipzig

ROUND 21
10/ 3/1963
SC Chemie Halle                 X:0 SC Aufbau Magdeburg             [originally 1:1]
SC Dynamo Berlin                1:1 ZASK Vorwärts Berlin
SC Empor Rostock                1:0 BSG Motor Zwickau
SC Motor Jena                   2:1 SC Turbine Erfurt
SC Motor Karl-Marx-Stadt        2:2 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
SC Rotation Leipzig             0:2 SC Lokomotive Leipzig
SG Dynamo Dresden               7:0 SC Aktivist Brieske-Senftenberg

ROUND 22
17/ 3/1963
BSG Motor Zwickau               0:0 SC Rotation Leipzig
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 2:1 SC Aufbau Magdeburg
SC Chemie Halle                 4:0 SG Dynamo Dresden
SC Lokomotive Leipzig           2:1 SC Dynamo Berlin                [played in Cottbus]
SC Turbine Erfurt               0:2 SC Motor Karl-Marx-Stadt
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       2:2 SC Empor Rostock
ZASK Vorwärts Berlin            0:1 SC Motor Jena

ROUND 23
31/ 3/1963
BSG Motor Zwickau               2:1 SG Dynamo Dresden
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 1:3 SC Lokomotive Leipzig
SC Aufbau Magdeburg             3:0 SC Empor Rostock
SC Motor Jena                   1:0 SC Dynamo Berlin
SC Motor Karl-Marx-Stadt        4:0 SC Chemie Halle
SC Rotation Leipzig             0:1 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
ZASK Vorwärts Berlin            2:1 SC Turbine Erfurt

ROUND 24
 7/ 4/1963
SC Chemie Halle                 0:1 ZASK Vorwärts Berlin
SC Dynamo Berlin                5:0 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Empor Rostock                3:0 SC Motor Karl-Marx-Stadt
SC Lokomotive Leipzig           2:4 SC Aufbau Magdeburg
SC Turbine Erfurt               2:1 BSG Motor Zwickau
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       1:1 SC Motor Jena
SG Dynamo Dresden               1:0 SC Rotation Leipzig

ROUND 25
28/ 4/1963
BSG Motor Zwickau               3:0 SC Chemie Halle
SC Aktivist Brieske-Senftenberg 1:3 SC Wismut Karl-Marx-Stadt
SC Aufbau Magdeburg             0:2 SC Dynamo Berlin
SC Motor Jena                   2:1 SC Empor Rostock
SC Motor Karl-Marx-Stadt        2:5 SC Lokomotive Leipzig
SC Rotation Leipzig             0:0 SC Turbine Erfurt
ZASK Vorwärts Berlin            3:3 SG Dynamo Dresden

ROUND 26
12/ 5/1963
SC Chemie Halle                 1:2 SC Rotation Leipzig
SC Dynamo Berlin                1:1 BSG Motor Zwickau
SC Empor Rostock                1:2 SC Aktivist Brieske-Senftenberg
SC Lokomotive Leipzig           3:2 SC Motor Jena
SC Turbine Erfurt               1:2 SC Aufbau Magdeburg
SC Wismut Karl-Marx-Stadt       3:2 ZASK Vorwärts Berlin
SG Dynamo Dresden               1:1 SC Motor Karl-Marx-Stadt

    FINAL TABLE:
------------------------------------------------------------------------------
 1. SC Motor Jena ........................ 39   26   16 -  6 -  4   49: 22 +27 CHAMPIONS [EC1]
------------------------------------------------------------------------------
 2. SC Empor Rostock ..................... 33   26   13 -  7 -  6   42: 24 +18
 3. ZASK Vorwärts Berlin ................. 31   26   11 -  9 -  6   41: 34 + 7
 4. SC Wismut Karl-Marx-Stadt ............ 28   26   10 -  8 -  8   43: 42 + 1
 5. SC Lokomotive Leipzig ................ 27   26   12 -  3 - 11   38: 35 + 3
 6. BSG Motor Zwickau .................... 25   26   10 -  5 - 11   38: 41 - 3 Cup Winners [EC2]
 7. SC Chemie Halle ...................... 25   26    8 -  8 - 10   38: 40 - 2
 8. SC Turbine Erfurt .................... 24   26   10 -  4 - 12   45: 45 = 0
 9. SC Rotation Leipzig .................. 24   26    8 -  8 - 10   29: 35 - 6 Fairs Cup [EC3]
10. SC Aufbau Magdeburg .................. 23   26   10 -  5 - 11   44: 46 - 2 -2 point
11. SC Dynamo Berlin ..................... 23   26    8 -  7 - 11   37: 32 + 5
12. SC Motor Karl-Marx-Stadt ............. 23   26    6 - 11 -  9   39: 44 - 5
------------------------------------------------------------------------------
13. SG Dynamo Dresden .................... 22   26    8 -  6 - 12   36: 45 - 9 Relegated
14. SC Aktivist Brieske-Senftenberg ...... 17   26    6 -  5 - 15   22: 56 -34 Relegated
------------------------------------------------------------------------------
    The Home of Wismut Karl-Marx-Stadt is Aue

    TOP-SCORERS:
 19 Peter Ducke ............. Motor Jena
 15 Eberhard Vogel .......... Motor Karl-Marx-Stadt
 14 Wolfgang Seifert ........ Turbine Erfurt
 14 Siegfried Wachtel ....... Wismut Karl-Marx-Stadt
 12 Günter Schröter ......... Dynamo Berlin
 11 Behla ................... Rotation Leipzig
 11 Günter Hirschmann ....... Aufbau Magdeburg
 11 Gerhard Körner .......... Vorwärts Berlin
 10 Dieter Fischer .......... Lokomotive Leipzig
 10 Henning Frentzel ........ Lokomotive Leipzig
 10 Steinmann ............... Motor Karl-Marx-Stadt
 10 Hermann Stöcker ......... Aufbau Magdeburg
 10 Reinhard Trölitzsch ..... Rotation Leipzig

 SC MOTOR JENA: [Appearances]
 26 Peter Ducke
 26 Roland Ducke
 26 Harald Fritzsche
 26 Heinz Hergert
 26 Dieter Lange
 25 Helmut Müller
 23 Dieter Stricksner
 21 Heinz Marx
 21 Peter Rock
 20 Siegfried Woitzat
 14 Hans-Joachim Otto
 11 Hilmar Ahnert
 11 Walter Egelmeyer
  6 Horst Kirsch
  5 Franz Röhrer

CROSSTABLE 1962/1963
                                 MoJ EmR VoB WiK LoL ChH MoZ TuE RoL DyB AuM MoK DyD ABS
SC Motor Jena                    XXX 2:1 2:1 4:0 1:0 1:0 1:1 2:1 4:0 1:0 4:0 2:1 4:0 4:1
SC Empor Rostock                 2:0 XXX 1:1 5:0 0:0 2:2 1:0 3:1 3:0 2:1 2:0 3:0 2:0 1:2
ZASK Vorwärts Berlin             0:1 1:2 XXX 2:2 3:1 0:0 3:2 2:1 2:1 0:0 2:0 1:1 3:3 0:0
SC Wismut Karl Marx Stadt        1:1 2:2 3:2 XXX 1:0 2:1 2:2 6:1 0:0 0:1 5:0 3:3 2:0 0:0
SC Lokomotive Leipzig            3:2 0:3 0:3 1:0 XXX 1:1 4:0 3:1 2:0 2:1 2:4 3:0 0:0 2:0
SC Chemie Halle                  2:2 0:0 0:1 3:2 3:0 XXX 1:0 0:2 1:2 2:2 X:0 2:0 4:0 6:3
BSG Motor Zwickau                0:3 1:0 3:1 2:0 1:0 3:0 XXX 5:4 0:0 3:0 3:0 0:1 2:1 4:0
SC Turbine Erfurt                2:0 4:1 6:1 3:1 0:1 3:0 2:1 XXX 1:2 1:1 1:2 0:2 0:0 2:1
SC Rotation Leipzig              1:1 2:0 2:4 0:1 0:2 2:2 5:1 0:0 XXX 1:1 0:0 1:1 3:0 3:1
SC Dynamo Berlin                 1:2 0:3 1:1 1:3 2:0 1:2 1:1 3:0 2:0 XXX 0:1 4:0 4:2 5:0
SC Aufbau Magdeburg              0:X 3:0 1:3 5:1 4:3 2:4 5:0 1:2 4:1 0:2 XXX 2:2 2:1 1:2
SC Motor Karl Marx Stadt         1:1 1:1 0:2 2:2 2:5 4:0 1:1 4:5 1:2 2:1 1:1 XXX 2:0 5:0
SG Dynamo Dresden                3:2 1:1 1:1 0:1 2:0 3:1 3:2 3:2 1:0 1:0 3:5 1:1 XXX 7:0
SC Aktivist Brieske-Senftenberg  0:2 0:1 0:1 1:3 1:3 2:1 2:0 0:0 0:1 2:2 2:1 1:1 1:0 XXX

Chemie Halle - Aufbau Magdeburg (1:1) awarded with 0:0 and 2-0 on points for Chemie
Aufbau Magdeburg - Motor Jena (2:1) awarded with 0:0 and 0-2 on points for Motor

RELEGATED:
SG Dynamo Dresden
SC Aktivist Brieske-Senftenberg

PROMOTED:
BSG Lokomotive Stendal
BSG Motor Steinach

ZUSCHAUER: 1.802.900 (schnitt: 9.906)
SPIELE:          182
TORE:            541 (schnitt: 2,97)

FDGB POKAL 1962/1963 QUALIFICATION ROUND =================== BSG Einheit Rostock - BSG Lokomotive Wittenberge ............ 8:0 BSG Traktor Plate - BSG Rotation Babelsberg ................. 3:2 SC Potsdam II - BSG Motor Köpenick Berlin ................... 1:3 ASK Vorwärts Potsdam II - BSG Stahl Riesa ................... 0:2 BSG Lokomotive Stendal II - SG Dynamo Schwerin .............. 1:3 BSG Stahl Helbra - BSG Motor Nord Erfurt .................... 3:2 BSG Motor Rudisleben - BSG Motor Aschersleben ............... 2:1 BSG Traktor Obermaßfeld - BSG Chemie Schwarza ............... 3:5 BSG Aktivist Böhlen - BSG Motor Brand Langenau .............. 1:0 BSG Einheit Reichenbach - BSG Motor Neuhaus/Schierschitz .... 6:2 BSG Motor Wißensee - TSG Velten ............................. 1:0 BSG Motor Rostock - BSG Tiefbau Berlin ...................... 0:1 BSG Chemie Schmöckwitz - BSG Chemie Riesa ................... 2:4 HSG Wissenschaft Halle - BSG Motor Suhl ..................... 2:4 BSG Fortschritt Meerane - BSG Einheit Elsterberg ............ 6:2 BSG Stahl Silbitz - BSG Motor Ammendorf ..................... 0:2 BSG Lokomotive Waren - SG Lichtenberg 47 Berlin ............. 4:2 SG Glück-Auf Bleicherode - BSG Stahl Thale .................. 3:1 BSG Motor Görlitz - BSG Aufbau Großräaschen ................. 2:5 BSG Lokomotive Meiningen - BSG Stahl Eisleben ............... 1:2 BSG Chemie Veritas Wittenberge - SG Deutsche Lufthansa Berlin 5:0 BSG Motor Sonnenberg - BSG Wismut Plauen .................... 1:3 BSG Empor Neusterlitz - BSG Motor Eberswalde ................ ? q. Empor Neustrlitz BSG Motor Oderberg - TSG Gröditz ............................ ? q. TSG Gröditz BSG Fortschritt Greiz - BSG Motor Werdau .................... ? q. Fortschritt Greiz BSG Stahl Freital - BSG Motor Gohlis Nord Leipzig ........... ? q. Stahl Freital BSG Motor Rathenow - BSG Motor Schönebeck ................... ? q. Motor Schönebeck ROUND 1 ======= SC Potsdam - BSG Chemie Wolfen .............................. 8:1 BSG Aufbau Großräschen - SC Einheit Dresden ................. 1:2 TSG Wismar - SC Neubrandenburg .............................. 3:1 BSG Chemie Zeitz - BSG Turbine Neubrandenburg ............... 4:2 ASK Vorwärts Neubrandenburg - SC Traktor Schwerin ........... 2:1 BSG Chemie Bitterfeld - SG Dynamo Hohenschönhausen Berlin ... 0:5 BSG Motor Köpenick Berlin - SC Frankfurt/Oder ............... 3:2 TSG Gröditz - ASK Vorwärts Cottbus .......................... 0:2 BSG Stahl Riesa - BSG Aktivist Laubusch ..................... 2:1 SG Dynamo Berlin - BSG Einheit Greifswald ................... 2:3 aet BSG Chemie Schwarza - BSG Wismut Gera ....................... 2:0 aet BSG Motor Mitte Suhl - BSG Fortschritt Greiz ................ 4:1 BSG Motor Ammendorf - SG Dynamo Eisleben .................... 2:1 BSG Motor Schönebeck - BSG Motor Süd Brandenburg ............ 5:0 BSG Stahl Eisleben - BSG Motor Nordhausen West .............. 2:1 BSG Wismut Plauen - BSG Motor Rudisleben .................... 1:0 BSG Einheit Rostock - BSG Motor Warnowwerft Rostock ......... 2:4 BSG Traktor Plate - BSG Lokomotive Waren .................... 1:9 BSG Empor Neusterlitz - BSG Chemie Veritas Wittenberge ...... 0:2 BSG Stahl Helbra - BSG Motor Weimar ......................... 2:0 BSG Stahl Freital - BSG Motor West Karl-Marx-Stadt .......... 1:2 BSG Aktivist Böhlen II - BSG Einheit Reichenbach ............ 1:4 BSG Chemie Glauchau - BSG Fortstritt Meerane ................ 2:3 BSG Chemie Lauscha - BSG Aktivist Karl-Marx Zwickau ......... 2:1 BSG Lokomotive Halberstadt - SG Glückauf Bleicherode ........ 2:1 BSG Stahl Eissenhütenstadt - BSG Motor Bautzen .............. 4:1 BSG Aktivist Tiefenort - BSG Motor Eisenach ................. 2:1 SG Dynamo Erfurt - BSG Aktivist Böhlen I .................... 2:0 BSG Aktivist Geiseltal - BSG Motor Steinach ................. 3:2 BSG Lokomotive Kirchmöser - BSG Motor Dessau ................ 3:4 BSG Motor Stralsund - BSG Lokomotive Stendal ................ 3:4 BSG Motor Hennigsdorf - ASG Vorwärts Rostock/Gehlsdorf ...... 2:4 BSG Chemie Riesa - TSC Oberschöneweide Berlin ............... 2:5 BSG Motor Schkeuditz - SC Fortschritt Weißenfels ............ 3:3 aet BSG Empor Wurzen - ASK Vorwärts Leipzig ..................... 2:2 aet BSG Tiefbau Berlin - BSG Motor Weißensee .................... ? q. Tiefbau Berlin REPLAYS: -------- SC Fortschritt Weißenfels - BSG Motor Schkeuditz ............ ? q. Fortschritt Weißenfels ASK Vorwärts Leipzig - BSG Empor Wurzen ..................... ? q. Vorwärts Leipzig ROUND 2: ======== BSG Lokomotive Stendal - BSG Stahl Eisleben ................. 6:0 ASK Vorwärts Cottbus - BSG Aktivist Geiseltal ............... 7:0 BSG Einheit Greifswald - BSG Motor Köpenick Berlin .......... 1:2 ASK Vorwärts Leipzig - SG Dynamo Erfurt ..................... 2:1 SC Einheit Dresden - BSG Wismut Plauen ...................... 4:2 BSG Motor Warnowwerft Rostock - ASK Vorwärts Neubrandenburg . 0:1 aet BSG Lokomotive Waren - BSG Stahl Eissenhüttenstadt .......... 1:3 BSG Chemie Veritas Wittenberge - SC Potsdam ................. 1:5 BSG Motor West Karl-Marx-Stadt - BSG Chemie Schwarza ........ 1:0 BSG Einheit Reichenbach - BSG Motor Suhl .................... 1:0 aet SG Dynamo Hohenschönhausen Berlin - BSG Tiefbau Berlin ...... 2:1 BSG Fortschritt Meerane - BSG Chemie Laubusch ............... 1:2 BSG Motor Dessau - BSG Stahl Riesa .......................... 2:0 ASG Vorwärts Rostock/Gehlsdorf - TSG Wismar ................. 7:0 TSC Oberschöneweide Berlin - BSG Motor Schönebeck ........... 7:1 SC Fortschritt Weißenfels - BSG Stahl Helbra ................ 3:2 BSG Motor Ammendorf - BSG Lokomotive Halberstadt ............ 0:1 BSG Aktivist Tiefenort - BSG Chemie Zeitz ................... 0:2 ROUND 3: ======== SC Lomomotive Leipzig - SG Dynamo Dresden ................... 3:0 BSG Motor Dessau - BSG Motor Zwickau ........................ 0:5 BSG Chemie Zeitz - SC Turbine Erfurt ........................ 2:0 aet SC Einheit Dresden - ASG Vorwärts Rostock/Gehlsdorf ......... 5:2 SC Chemie Halle - SC Aktivist Brieske-Senftenberg ........... 7:1 SC Dynamo Berlin - TSC Oberschöneweide Berlin ............... 3:0 BSG Motor Köpenick Berlin - ASK Vorwärts Berlin ............. 0:6 SG Dynamo Hohenschönhausen Berlin - SC Wismut Karl-Marx-Stadt 1:2 aet ASK Vorwärts Neubrandenburg - ASK Vorwärts Cottbus .......... 2:0 SC Potsdam - SC Rotation Leipzig ............................ 2:0 BSG Einheit Reichenbach - BSG Lokomotive Stendal ............ 1:2 aet SC Motor Karl-Marx-Stadt - SC Motor Jena .................... 2:1 BSG Chemie Lauscha - SC Fortschritt Weißenfels .............. 2:1 BSG Lokomotive Halberstadt - ASK Vorwärts Leipzig ........... 1:2 BSG Stahl Eissenhüttenstadt - BSG Motor West Karl-Marx-Stadt 0:3 SC Empor Rostock - SC Aufbau Magdenburg ..................... 0:0 aet REPLAY: ------- SC Aufbau Magdenburg - SC Empor Rostock ..................... 1:2 aet ROUND 4: ======== SC Wismut Karl-Marx-Stadt - SC Lomomotive Leipzig ........... 2:1 SC Empor Rostock - ASK Vorwärts Neubrandenburg .............. 8:1 ASK Vorwärts Leipzig - BSG Chemie Zeitz ..................... 0:1 BSG Motor Zwickau - SC Potsdam .............................. 8:2 ASK Vorwärts Berlin - SC Einheit Dresden .................... 2:1 SC Motor Karl-Marx-Stadt - SC Chemie Halle .................. 2:3 aet BSG Motor West Karl-Marx-Stadt - SC Dynamo Lauscha .......... 3:1 BSG Lokomotive Stendal - BSG Chemie Lauscha ................. X-0 Stendal walkover; Lauscha withdrew QUARTER-FINALS: =============== BSG Motor Zwickau - SC Empor Rostock ........................ 4:0 SC Chemie Halle - ASK Vorwärts Berlin ....................... 1:0 BSG Motor West Karl-Marx-Stadt - BSG Lokomotive Stendal ..... 3:0 BSG Chemie Zeitz - SC Wismut Karl-Marx-Stadt ................ 1:0 SEMI-FINALS: ============ SC Chemie Halle - BSG Motor Zwickau ......................... 2:2 aet BSG Chemie Zeitz - BSG Motor West Karl-Marx-Stadt ........... 1:1 aet REPLAYS: BSG Motor Zwickau - SC Chemie Halle ......................... 3:0 BSG Motor West Karl-Marx-Stadt - BSG Chemie Zeitz ........... 2:3 aet FINAL: [1/5/1964; Altenburg] ====== »Vladimir Ilich Lenin Stadion Altenburg« - att 25.000 BSG Motor Zwickau - BSG Chemie Zeitz ........................ 3:0 1-0 19' Speth 2-0 37' Witzger 3-0 80' Speth BSG MOTOR ZWICKAU: BSG CHEMIE ZEITZ: ****************** ***************** Meyer Ernst Glaubitz Lucker Beier Zeyher Röhner Handt Gruner Fischer Dimanski Gentzsch E. Franz Tymel Witzger Bauchspieß Jura Pacholski Henschel Kohl Speth Schneider Trainer: Dittes Trainer: Richter REFEREES: Glockner [LM: Riedel, Mannig] DDR-Liga I 1962/1963 [Second Level] DS-Liga NORD: ============= LoS VoC Ber DyH Pot EiG VoN StE VoR Neu TuM Fra LoH MSB 1. BSG Lokomotive Stendal XXX 0:2 3:1 2:1 4:1 2:1 2:2 2:0 2:0 2:0 6:0 3:0 4:1 8:0 2. ASG Vorwärts Cottbus 0:1 XXX 0:0 2:1 2:0 2:2 2:0 5:0 0:1 2:1 4:0 2:2 3:0 2:0 3. TSC Berlin 2:3 3:0 XXX 2:1 3:1 5:0 5:0 3:2 0:1 4:0 1:0 1:1 2:1 3:0 4. SG Dynamo Hohenschönhausen 3:2 2:4 3:1 XXX 0:0 2:1 1:2 3:3 0:0 5:2 3:0 3:1 3:1 7:0 5. SC Potsdam 1:2 2:1 0:1 2:2 XXX 5:0 1:0 4:1 0:0 3:2 4:1 5:1 2:1 7:1 6. BSG Einheit Greifswald 2:3 1:1 1:1 1:0 2:1 XXX 1:1 3:1 3:1 1:1 5:2 2:2 2:1 5:0 7. ASG Vorwärts Neubrandenbu. 1:2 2:3 0:1 0:1 0:2 2:0 XXX 2:0 5:0 0:1 2:2 0:0 4:0 4:1 8. BSG Stahl Eisenhüttenstadt 1:0 1:1 2:2 1:2 1:1 3:0 1:1 XXX 1:1 5:0 3:0 1:0 2:1 4:0 9. ASG Vorwärts Rostock 3:5 1:3 0:2 1:2 2:2 2:0 2:2 3:2 XXX 2:3 2:2 2:3 3:0 1:0 10. SC Neubrandenburg 4:1 3:3 0:0 3:2 2:0 2:4 0:3 0:0 1:5 XXX 0:2 5:2 4:0 3:1 11. BSG Turbine Magdeburg 2:3 0:2 0:0 3:3 2:1 3:1 2:2 3:1 0:2 2:2 XXX 0:1 1:0 2:1 12. SC Frankfurt 1:1 0:5 0:0 2:2 1:2 0:4 1:6 1:1 6:2 3:2 0:3 XXX 1:0 2:1 13. BSG Lokomotive Halberstadt 0:2 0:1 3:2 1:3 2:2 3:2 0:4 1:1 0:2 3:1 2:1 4:3 XXX 2:2 14. BSG Motor Süd-Brandenburg 1:3 2:2 2:1 1:2 0:1 2:3 2:1 0:2 1:0 6:1 1:1 4:0 1:5 XXX NOTE: SC Neubrandenburg - Stahl Eisenhüttenstadt (3:4) was replayed and ended 0:0. TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. BSG Lokomotive Stendal ............... 42 26 20 - 2 - 4 69: 30 +39 Promoted ------------------------------------------------------------------------------ 2. ASG Vorwärts Cottbus ................. 37 26 15 - 7 - 4 54: 25 +29 3. TSC Berlin ........................... 33 26 13 - 7 - 6 46: 24 +22 4. SG Dynamo Hohenschönhausen Berlin .... 32 26 13 - 6 - 7 57: 38 +19 5. SC Potsdam ........................... 30 26 12 - 6 - 8 45: 34 +11 6. BSG Einheit Greifswald ............... 26 26 10 - 6 - 10 47: 48 - 1 7. ASG Vorwärts Neubrandenburg .......... 25 26 9 - 7 - 10 46: 33 +13 8. BSG Stahl Eisenhüttenstadt ........... 25 26 8 - 9 - 9 40: 39 + 1 9. ASG Vorwärts Rostock-Gehlsdorf ....... 24 26 9 - 6 - 11 39: 45 - 6 10. SC Neubrandenburg .................... 21 26 8 - 5 - 13 43: 61 -18 11. BSG Turbine Magdeburg ................ 21 26 7 - 7 - 12 34: 52 -18 12. SC Frankfurt ......................... 20 26 6 - 8 - 12 34: 61 -27 ------------------------------------------------------------------------------ 13. BSG Lokomotive Halberstadt ........... 15 26 6 - 3 - 17 32: 58 -26 Relegated 14. BSG Motor Süd-Brandenburg ............ 13 26 5 - 3 - 18 30: 67 -37 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP SCORERS : 28 Dieter Legler ........ Dynamo Dresden 19 Gerd Backhaus ........ Lokomotive Stendal 17 Horst Kittel ......... Vorwärts Cottbus 17 Joachim Lüder ........ Vorwärts Rostock-Gehlsdorf 16 Joachim Steinfurt .... Einheit Greifswald 16 Mainhard Uentz ....... Neubrandenburg 15 Arthur Bialas ........ Stahl Eisenhüttenstadt 15 Joachim Hall ......... Dynamo Hohenschöhausen DS-Liga Süd: ============ MoS WiG EiD MoW VoL FoW DyE MWK ChZ MoB ChW AkZ MNW MoE 1. Motor Steinach XXX 3:1 4:1 1:1 1:0 2:2 4:0 2:1 2:0 1:2 5:1 1:0 2:0 2:1 2. BSG Wismut Gera 1:2 XXX 1:3 2:1 2:0 2:1 2:0 0:2 2:0 4:1 2:0 3:1 0:0 3:0 3. SC Einheit Dresden 1:2 1:0 XXX 2:2 3:1 1:2 4:1 0:0 3:0 2:0 4:0 1:1 3:1 2:0 4. BSG Motor Weimar 0:1 1:0 1:0 XXX 1:0 2:1 1:0 2:0 2:4 1:0 0:0 4:1 3:2 3:1 5. ASG Vorwärts Leipzig 5:1 0:0 1:1 2:2 XXX 1:0 1:2 2:0 0:0 1:0 7:0 3:1 2:1 2:1 6. BSG Fortschritt Weißenfels 0:0 1:2 2:2 3:2 3:1 XXX 4:0 3:1 4:1 5:1 2:1 2:1 3:2 4:1 7. SG Dynamo Eisleben 4:1 1:0 1:2 0:0 2:1 2:2 XXX 3:3 3:2 1:1 4:0 2:0 0:0 5:0 8. BSG Motor West Karl-Marx S 2:2 0:3 3:2 3:2 0:1 2:2 3:2 XXX 2:1 3:2 5:0 1:2 2:0 1:1 9. BSG Chemie Zeitz 1:2 1:2 0:2 1:0 4:1 0:0 0:1 2:2 XXX 3:2 5:2 1:0 2:0 3:2 10. BSG Motor Bautzen 0:5 0:2 0:2 1:1 1:5 3:0 1:0 1:3 1:0 XXX 0:0 0:0 4:2 2:1 11. BSG Chemie Wolfen 2:1 0:2 1:1 2:2 1:2 1:0 1:1 3:1 3:2 0:0 XXX 1:1 4:1 1:1 12. BSG Aktivist "KM" Zwickau 2:3 0:1 2:0 2:6 2:1 2:0 0:0 0:1 1:4 2:3 1:3 XXX 3:0 5:1 13. BSG Motor Nordhausen-West 1:1 0:1 0:1 2:1 1:2 4:0 3:3 4:0 1:2 0:2 4:4 3:2 XXX 2:1 14. BSG Motor Eisenach 1:4 0:1 2:3 0:1 0:1 1:0 0:3 3:1 1:1 2:0 3:1 1:2 1:1 XXX NOTE: Motor West Karl-Marx-Stadt - Wismut Gera played in Burgstädt. TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. BSG Motor Steinach ................... 39 26 17 - 5 - 4 55: 30 +25 Promoted ------------------------------------------------------------------------------ 2. BSG Wismut Gera ...................... 36 26 17 - 2 - 7 39: 19 +20 3. SC Einheit Dresden ................... 34 26 14 - 6 - 6 47: 28 +19 4. BSG Motor Weimar ..................... 31 26 12 - 7 - 7 42: 31 + 9 5. ASG Vorwärts Leipzig ................. 30 26 13 - 4 - 9 43: 30 +13 6. BSG Fortschritt Weißenfels ........... 28 26 11 - 6 - 9 46: 38 + 8 7. SG Dynamo Eisleben ................... 28 26 10 - 8 - 8 41: 36 + 5 8. BSG Motor West Karl-Marx Stadt ....... 26 26 10 - 6 - 10 42: 45 - 3 9. BSG Chemie Zeitz ..................... 24 26 10 - 4 - 12 40: 41 - 1 10. BSG Motor Bautzen .................... 21 26 8 - 5 - 13 28: 46 -18 11. BSG Chemie Wolfen .................... 21 26 6 - 9 - 11 32: 57 -25 12. BSG Aktivist "Karl-Marx" Zwickau ..... 18 26 7 - 4 - 15 34: 46 -12 ------------------------------------------------------------------------------ 13. BSG Motor Nordhausen-West ............ 16 26 5 - 6 - 15 35: 49 -14 Relegated 14. BSG Motor Eisenach ................... 12 26 4 - 4 - 18 26: 54 -28 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP SCORERS : 16 Günther Queck ........ Motor Steinach 16 Horst Meyer .......... Fortschritt Weißenfels 16 Ulrich Speerschneider Motor Steinach 15 Klaus Löscher ........ Aktivist "Karl-Marx" Zwickau 13 Klaus Engels ......... Einheit Dresden RELEGATED: BSG Lokomotive Halberstadt BSG Motor Süd-Brandenburg BSG Motor Nordhausen-West BSG Motor Eisenach PROMOTED: SG Dynamo Schwerin BSG Motor Köpenick Berlin BSG Stahl Lippendorf BSG Stahl Riesa BSG Stahl Eisleben BSG Motor Dessau BSG Motor Eisenach BSG Motor Wolgast DDR-Liga II 1962/1963 [Third Level] ORGANIZED FOR THE LAST TIME Staffel 1: ========== DyS MWW TrS MoH Wis MoS VeW VRG VoS LoW VoP LoW MoR VoK 1. SG Dynamo Schwerin XXX 3:2 2:1 2:0 5:0 1:0 1:1 0:0 2:2 3:1 1:1 3:2 1:0 2:0 2. BSG Motor WW Warnemünde 1:1 XXX 0:1 3:3 3:1 1:0 3:2 3:3 4:4 5:0 3:0 4:0 6:0 5:2 3. SC Traktor Schwerin 1:1 1:2 XXX 3:1 1:1 1:2 8:2 2:1 4:0 4:0 6:0 1:2 5:1 5:0 4. BSG Motor Henningsdorf 2:1 5:2 6:1 XXX 2:2 3:4 3:0 2:0 3:1 3:1 4:1 6:2 6:2 3:1 5. TSG Wismar 2:1 4:3 2:6 2:1 XXX 2:2 3:1 1:2 3:1 4:1 4:4 3:3 5:1 2:1 6. BSG Motor Stralsund 1:2 1:4 1:5 0:2 1:0 XXX 1:0 1:2 0:1 5:1 5:3 4:2 7:0 0:0 7. BSG C/M Veritas Wittenber. 0:2 1:0 3:0 6:2 1:1 0:3 XXX 3:2 6:1 1:1 0:1 1:1 2:2 1:2 8. ASG Vor. Rostock-Gehls. II 2:2 0:2 0:2 0:2 2:3 0:2 1:1 XXX 0:5 5:4 0:1 2:0 2:1 5:1 9. ASG Vorwärts Schwerin 1:2 0:3 2:7 3:2 0:3 3:5 5:1 1:2 XXX 1:1 2:1 1:2 2:1 1:3 10. BSG Lokomotive Waren 0:2 0:1 1:1 1:3 1:1 5:2 3:1 4:2 3:2 XXX 2:1 5:0 4:0 2:1 11. ASG Vorwärts Perleberg 0:3 1:3 1:2 2:1 2:1 5:0 2:6 3:1 2:3 5:2 XXX 2:4 2:2 2:2 12. BSG Lokomotive Wittenberge 0:1 0:3 1:5 0:4 3:2 0:5 0:1 3:3 3:4 3:1 (1) XXX 2:2 1.3 13. BSG Motor Rathenow 1:6 2:5 0:1 0:0 4:3 4:2 1:4 (2) 2:1 3:2 2:0 3:3 XXX 1:0 14. ASG Vorwärts Karpin 1:5 (3) 1:1 0:1 0:1 1:3 1:2 3:3 1:2 1:0 1:2 1:1 4:1 XXX NOTES: (1) Lokomotive Wittenberge - Vorwärts Perleberg (3:3) was awarded with 0:0 on goals and 2-0 on point for Wittenberge. (2) BSG Motor Rathenow - Vorwärts Rostock-Gehlsdorf II was awarded with 0:0 on goals and 2-0 on point for Rathenow. (3) ASG Vorwärts Karpin - Motor Warnow-Werft Warnemünde-Rostock (2:0) was awarded with 0:0 on goals and 2-0 on point for Rostock. Vorwärts Karpin - Traktor Schwerin played in Ückermünde. Vorwärts Karpin - TSG Wismar played in Ückermünde. Vorwärts Karpin - C/M Veritas Wittenberge played in Ückermünde. Vorwärts Karpin - Lokomotive Waren played in Ückermünde. TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. SG Dynamo Schwerin ................... 41 26 17 - 7 - 2 55: 22 +33 PROMOTED ------------------------------------------------------------------------------ 2. BSG Motor Warnowwerft Warnemünde ..... 38 26 17 - 4 - 5 71: 35 +36 Play-Out ------------------------------------------------------------------------------ 3. SC Traktor Schwerin .................. 36 26 16 - 4 - 6 75: 33 +42 Relegated 4. BSG Motor Henningsdorf ............... 35 26 16 - 3 - 7 70: 40 +30 Relegated 5. TSG Wismar ........................... 29 26 11 - 7 - 8 56: 52 + 4 Relegated 6. BSG Motor Stralsund .................. 28 26 13 - 2 -11 57: 48 + 9 Relegated 7. BSG Chemie/Motor Veritas Wittenberge . 24 26 9 - 6 -11 47: 50 - 3 Relegated 8. ASG Vor. Rostock-Gehlsdorf II ........ 22 26 8 - 6 -12 40: 52 -12 Relegated 9. ASG Vorwärts Schwerin ................ 21 26 9 - 3 -14 49: 66 -17 Relegated 10. BSG Lokomotive Waren ................. 20 26 8 - 4 -14 46: 60 -14 Relegated 11. ASG Vorwärts Perleberg ............... 20 26 8 - 4 -14 44: 60 -16 Relegated 12. BSG Lokomotive Wittenberge ........... 18 26 6 - 6 -14 38: 70 -32 Relegated 13. BSG Motor Rathenow ................... 17 26 6 - 5 -15 36: 75 -39 Relegated 14. ASG Vorwärts Karpin-Eggesin .......... 15 26 5 - 5 -16 31: 52 -19 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ BSG Motor Wittenberge merged into BSG Chemie Veritas Wittenberge Staffel 2: ========== MoK MoE Lic Adl AkL Pot Tie StE LoK RoB StH AuG DLB Vel 1. BSG Motor Köpenick XXX 1:1 3:0 3:0 3:0 1:1 1:1 0:0 3:0 4:1 6:0 3:0 5:2 8:1 2. BSG Motor Eberswalde 4:2 XXX 1:4 3:0 3:0 1:1 2:0 1:0 6:2 3:2 4:1 5:4 6.1 5:1 3. SG Lichtenberg 47 Berlin 1:2 3:0 XXX 5:0 1:1 1:1 1:1 0:1 2:0 1:0 7:1 4:0 4:0 4:2 4. SG Adlershof Berlin 1:4 6:0 2:1 XXX 5:0 2:1 2:4 1:0 0:0 3:0 1:2 3:1 2:0 1:2 5. BSG Aktivist Laubusch 0:2 1:0 2:1 1:1 XXX 2:1 3:2 3:1 2:0 1:2 1:2 4:0 3:1 1:0 6. SC Potsdam II 2:2 2:2 0:2 4:1 0:1 XXX 2:3 4:0 4:3 2:1 3:2 1:0 4:0 7:1 7. BSG Tiefbau Berlin 0:1 1:3 0:1 3:3 3:2 0:3 XXX 2:0 1:1 3:1 2:2 0:3 1:1 1:0 8. BSG Stahl Eisenhütten. II 1:3 1:0 1:1 1:2 4:2 2:0 1:3 XXX 1:1 0:1 0:3 0:0 1:0 4:1 9. BSG Lokomotive Kirchmöser 1:5 3:3 3:3 2:2 4:2 4:1 3:0 2:3 XXX 3:0 3:2 2:1 4:2 4:0 10. BSG Rotation Babelsberg 1:3 1:1 0:3 1:1 2:2 0:1 0:0 5:1 3:2 XXX 2:0 0:1 3.1 4:3 11. BSG Stahl Henningsdorf 0:1 0:2 3:1 2:2 1:1 0:1 0:0 1:4 1:0 2:3 XXX 0:0 1:2 2:0 12. BSG Aufbau Großräschen 0:2 0:2 1:1 0:1 1:2 3:2 3:3 0:1 1:2 5:3 0:2 XXX 1:0 1:1 13. BSG Deutsche Lufthansa B. 1:6 0:2 1:4 0:1 2:3 3:3 0:5 0:1 3:0 1:0 8:1 4:2 XXX 5:1 14. TSG Velten 1:1 0:0 2:3 0:1 0:1 2:1 2:3 1:4 3:1 4:1 3:2 0:4 1:3 XXX TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. BSG Motor Köpenick Berlin ............ 44 26 19 - 6 - 1 75: 20 +55 PROMOTED ------------------------------------------------------------------------------ 2. BSG Motor Eberswalde ................. 36 26 15 - 6 - 5 60: 37 +23 Play-Out ------------------------------------------------------------------------------ 3. SG Lichtenberg 47 Berlin ............. 34 26 14 - 6 - 6 59: 28 +31 Relegated 4. SG Adlershof Berlin .................. 30 26 12 - 6 - 8 44: 40 + 4 Relegated 5. BSG Aktivist Laubusch ................ 30 26 13 - 4 - 9 41: 42 - 1 Relegated 6. SC Potsdam II ........................ 28 26 11 - 6 - 9 52: 39 +13 Relegated 7. BSG Tiefbau Berlin ................... 27 26 9 - 9 - 8 42: 41 + 1 Relegated 8. BSG Stahl Eisenhüttenstadt II ........ 26 26 11 - 4 - 11 33: 37 - 4 Relegated 9. BSG Lokomotive Kirchmöser ............ 24 26 9 - 6 - 11 50: 54 - 4 Relegated 10. BSG Rotation Babelsberg .............. 20 26 8 - 4 - 14 37: 51 -14 Relegated 11. BSG Stahl Henningsdorf ............... 19 26 7 - 5 - 14 33: 57 -24 Relegated 12. BSG Aufbau Großräschen ............... 17 26 6 - 5 - 15 32: 48 -16 Relegated 13. BSG Deutsche Lufthansa Berlin ........ 16 26 7 - 2 - 17 41: 65 -24 Relegated 14. TSG Velten ........................... 13 26 5 - 3 - 18 32: 72 -40 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ BSG Deutsche Lufthansa Berlin became BSG Interflug Berlin Staffel 3: ========== StL MoD AkB MoK MoS ChB MSc MoA EiB StT LOL AkG MAs MGN 1. BSG Stahl Lippendorf XXX 2:0 1:1 5:1 2:1 2:1 3:1 0:1 2:1 4:0 3:1 6:1 3:0 3:0 2. BSG Motor Dessau 0:1 XXX 1:3 1:2 3:2 5:0 1:0 5:1 3:0 2:0 2:1 3:2 3:1 5:0 3. BSG Aktivist Böhlen 0:1 2:2 XXX 4:2 2:1 1:0 5:2 1:1 5:1 2:1 1:1 3:1 2:1 2:1 4. BSG Motor Köthen 1:2 1:3 1:0 XXX 2:0 1:1 4:1 2:1 4:3 1:0 3:1 3:0 2:0 1:1 5. BSG Motor Schkeuditz 1:1 0:1 4:0 3:0 XXX 3:0 1:0 1:0 2:0 8:0 2:0 7:1 2:0 5.0 6. BSG Chemie Bittefeld 1:2 2:2 1:1 1:3 1:0 XXX 6:1 1:2 5:1 6:1 2:1 2:1 2:0 2:1 7. BSG Motor Schönebeck 1:1 1:3 2:0 2:2 2:2 2:0 XXX 2:0 3:2 4:5 3:3 5:2 3:1 4:1 8. BSG Motor Ammendorf 0:4 2:2 2:2 4:1 3:0 1:1 6:4 XXX 1:3 1:0 0:2 1:1 2:0 4:1 9. BSG Einheit Burg 2:2 2:3 1:1 3:0 3:1 4:2 0:1 5:2 XXX 4:0 0:1 1:1 1:1 3:2 10. BSG Stahl Thale 1:0 1:1 1:1 0:5 2:2 0:1 3:1 3:3 3:3 XXX 2:1 3:3 3:0 7:2 11. BSG Lokomotive Ost-Leipzig 0:2 0:4 2:3 2:1 1:0 0:1 0:0 0:6 3:4 1:2 XXX 5:0 5:1 3:2 12. BSG Aktivist Gaiseltal 4:3 4:3 0:0 1:3 0:5 1:1 2:3 5:2 3:2 4:0 2:0 XXX 5:5 1:2 13. BSG Motor Aschersleben 1:1 0:3 2:3 0:1 1:4 0:0 0:0 1:0 2:0 3:2 0:1 0:1 XXX 4:1 14. BSG Motor Gohlis-Nord Lei. 0:3 0:2 0:1 1:5 1:2 0:0 2:3 1:1 2:4 0:2 0:2 2:2 0:3 XXX TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. BSG Stahl Lippendorf ................. 41 26 18 - 5 - 3 59: 21 +38 PROMOTED ------------------------------------------------------------------------------ 2. BSG Motor Dessau ..................... 38 26 17 - 4 - 5 63: 30 +33 Play-Out ------------------------------------------------------------------------------ 3. BSG Aktivist Böhlen .................. 35 26 13 - 9 - 4 46: 33 +13 Relegated 4. BSG Motor Köthen ..................... 33 26 15 - 3 - 8 52: 40 +12 Relegated 5. BSG Motor Schkeuditz ................. 31 26 14 - 3 - 9 59: 26 +33 Relegated 6. BSG Chemie Bittefeld ................. 27 26 10 - 7 - 9 40: 36 + 4 Relegated 7. BSG Motor Schönebeck ................. 26 26 10 - 6 - 10 51: 55 - 4 Relegated 8. BSG Motor Ammendorf .................. 25 26 9 - 7 - 10 47: 48 - 1 Relegated 9. BSG Einheit Burg ..................... 23 26 9 - 5 - 12 53: 55 - 2 Relegated 10. BSG Stahl Thale ...................... 22 26 8 - 6 - 12 42: 63 -21 Relegated 11. BSG Lokomotive Ost-Leipzig ........... 21 26 9 - 3 - 14 37: 46 - 9 Relegated 12. BSG Aktivist Gaiseltal ............... 21 26 7 - 7 - 12 48: 70 -22 Relegated 13. BSG Motor Aschersleben ............... 15 26 5 - 5 - 16 27: 50 -23 Relegated 14. BSG Motor Gohlis-Nord Leipzig ........ 6 26 1 - 4 - 21 23: 74 -51 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ Staffel 4: ========== StR MoP ChP EiR ChR MBL MoW ChS FoG MoG Grö LoZ EmW EiE 1. BSG Stahl Riesa XXX 2:1 2:2 6:0 3:0 3:1 2:1 1:0 1:0 7:2 2:0 2:1 2:1 6:0 2. BSG Motor "WeMa" Plauen 2:1 XXX 1:1 2:0 3:1 2:1 3:1 9:1 6:0 3:3 4:0 1:0 5:1 3:0 3. BSG Chemie Glauchau 1:3 2:1 XXX 1:2 2:4 4:1 2:1 2:1 2:0 2:1 4:1 7:0 6:1 2:0 4. BSG Einheit Reichenbach 1:1 1:2 2:1 XXX 1:2 1:0 2:2 6:1 1:0 4:1 2:2 3:1 6:4 5:1 5. BSG Chemie Riesa 0:2 2:1 1:3 2:2 XXX 3:3 3:0 1:0 4.1 2:2 1:0 2:0 4:1 1:1 6. BSG Motor Brand-Langenau 2:1 3:2 2:2 2:1 2:1 XXX 1:3 3:2 1:0 4:0 2:0 1:1 8:3 2:0 7. BSG Motor Werdau 2:2 1:0 2:2 2:0 2:2 1:1 XXX 1:0 6:2 3:2 2:1 7:1 4:2 5:1 8. BSG Chemie Schwarzheide 2:7 1:2 6:1 2:1 7:1 2:1 3:2 XXX 1:0 3:0 1:3 2:1 2:1 8:1 9. BSG Fortschritt Greiz 2:5 2:3 3:0 0:3 3:2 2:2 1:0 2:1 XXX 4:3 4:3 1:0 3:0 6:3 10. BSG Motor Görlitz 1:0 2:2 0:1 2:2 1:2 2:1 3:1 3:0 4:4 XXX 5:0 2:0 1:0 3:2 11. TSG Gröditz 0:0 0:0 2:0 0:2 2:2 0:2 5:1 1:1 0:0 1:4 XXX 0:0 4:1 3:0 12. BSG Lokomotive Zittau 1:1 1:2 3:1 0:1 0:0 3:1 0.1 0:1 0:2 1.0 1:1 XXX 4:0 1.1 13. BSG Empor Wurzen 0:3 1:2 0:2 1:2 0:5 1:1 5:1 2:3 2:2 4:0 1:0 3:0 XXX 3:0 14. BSG Einheit Elsterberg 2:0 2:1 0:4 2:0 0:1 0:0 1:0 4:1 1:1 1:3 2:2 0:0 1:2 XXX NOTE: Motor "WeMa" Plauen - Stahl Riesa (2-0) abandoned and replayed TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. BSG Stahl Riesa ...................... 39 26 17 - 5 - 4 65: 25 +40 PROMOTED ------------------------------------------------------------------------------ 2. BSG Motor "WeMa" Plauen .............. 36 26 16 - 4 - 6 63: 30 +36 Play-Out ------------------------------------------------------------------------------ 3. BSG Chemie Glauchau .................. 32 26 14 - 4 - 8 57: 40 +17 Relegated 4. BSG Einheit Reichenbach .............. 31 26 13 - 5 - 8 51: 40 +11 Relegated 5. BSG Chemie Riesa ..................... 31 26 12 - 7 - 7 49: 42 + 7 Relegated 6. BSG Motor Brand-Langenau ............. 29 26 11 - 7 - 8 48: 40 + 8 Relegated 7. BSG Motor Werdau ..................... 29 26 12 - 5 - 9 54: 47 + 7 Relegated 8. BSG Chemie Schwarzheide .............. 25 26 12 - 1 - 13 52: 56 - 4 Relegated 9. BSG Fortschritt Greiz ................ 25 26 10 - 5 - 11 45: 54 - 9 Relegated 10. BSG Motor Görlitz .................... 23 26 9 - 5 - 12 50: 54 - 4 Relegated 11. TSG Gröditz .......................... 21 26 6 - 9 - 11 31: 44 -13 Relegated 12. BSG Lokomotive Zittau ................ 15 26 4 - 7 - 15 20: 43 -23 Relegated 13. BSG Empor Wurzen ..................... 14 26 6 - 2 - 18 40: 71 -31 Relegated 14. BSG Einheit Elsterberg ............... 14 26 4 - 6 - 16 26: 65 -39 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ Staffel 5: ========== StE MMS DyE AkT MZJ ChS MoR MNS MoS GlB LoM MoV MEN ChL 1. BSG Stahl Eisleben XXX 3:1 1:1 3:2 1:0 3:0 2:3 2:1 2:1 3:0 2:1 3:0 4:1 3:0 2. BSG Motor Mitte Suhl 3:0 XXX 0:0 2:3 2:0 4:3 4:1 1:1 5:0 2:0 5:0 4:0 3:0 2:1 3. SG Dynamo Erfurt 1:1 1:2 XXX 2:0 2:1 3:0 3:0 4:3 3:0 4:0 1:0 7:0 1:1 4:0 4. BSG Aktivist "KW" Tiefen. 2:3 3:0 2:1 XXX 3:2 2:0 1:0 7:0 4:0 5:1 4:2 (1) 1:0 7:0 5. BSG Motor Zeiss Jena 2:1 0:4 3:1 2:1 XXX 5:1 1:2 1:0 5:2 3:0 1:1 6:1 2:0 4:0 6. BSG Chemie Schwarza 0:2 1:0 2:1 3:0 2:0 XXX 4:0 0:0 4:1 2:1 3:1 1:1 2:1 4:1 7. BSG Motor Rudisleben 1:2 2:0 0:3 1:1 1:1 1:4 XXX 5:2 2:3 3:0 3:1 1:0 1:2 4:0 8. BSG Motor Neuhaus-Schiers. 1:0 1:2 3:0 2:2 1:3 3:1 2:1 XXX 2:2 0:1 3:0 0:2 3:1 3:0 9. BSG Motor Sonneberg 1:1 1:2 4:1 4:1 2:1 2:1 1:2 2:0 XXX 1:2 1:0 1:1 2:3 2:0 10. BSG Glückauf Bleichenrode 0:1 4:1 0:1 0:0 0:1 0:2 2:0 2:1 1:3 XXX 1:1 3:2 1:0 3:1 11. BSG Lokomotive Meiningen 0:1 1:1 1:4 2:1 2:1 3:2 0:1 3:2 4:1 1:1 XXX 1:0 1:1 4:0 12. BSG Motor Veilsdorf 3:3 0:2 1:1 1:4 1:2 0:0 0:2 0:1 5:1 2:2 2:1 XXX 4:1 6:0 13. BSG Motor Erfurt-Nord 1:2 0:2 1:5 0:1 1:1 2:1 0:1 0:1 6:0 4:0 0:1 1:4 XXX 6:0 14. BSG Chemie Lauscha 0:2 0:1 2:3 4:1 1:1 1:3 0:3 0:0 2:7 3:5 7:1 3:0 2:1 XXX NOTE: (1) Kali-Werra Tiefenort - Motor Veilsdorf awarded with 0:0 on goals and 2-0 on points for Tiefenort. TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. BSG Stahl Eisleben ................... 40 26 18 - 4 - 4 51: 26 +25 PROMOTED ------------------------------------------------------------------------------ 2. BSG Motor Mitte Suhl ................. 37 26 17 - 3 - 6 55: 26 +29 Play-Out ------------------------------------------------------------------------------ 3. SG Dynamo Erfurt ..................... 35 26 15 - 5 - 6 58: 28 +30 Relegated 4. BSG Aktivist "Kali-Werra" Tiefenort .. 33 26 15 - 3 - 8 58: 35 +23 Relegated 5. BSG Motor Zeiss Jena ................. 30 26 13 - 4 - 9 49: 33 +16 Relegated 6. BSG Chemie Schwarza .................. 29 26 13 - 3 - 10 46: 38 + 8 Relegated 7. BSG Motor Rudisleben ................. 28 26 13 - 2 - 11 41: 39 + 2 Relegated 8. BSG Motor Neuhaus-Schierschnitz ...... 23 26 9 - 5 - 12 36: 42 - 6 Relegated 9. BSG Motor Sonneberg .................. 23 26 10 - 3 - 13 45: 60 -15 Relegated 10. BSG Glückauf Bleichenrode ............ 22 26 9 - 4 - 13 30: 47 -17 Relegated 11. BSG Lokomotive Meiningen ............. 21 26 8 - 5 - 13 33: 49 -16 Relegated 12. BSG Motor Veilsdorf .................. 18 26 6 - 6 - 14 36: 51 -15 Relegated 13. BSG Motor Erfurt-Nord ................ 15 26 6 - 3 - 17 34: 46 -12 Relegated 14. BSG Chemie Lauscha ................... 10 26 4 - 2 - 20 28: 80 -52 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ Promotion Play-Offs to DDR-LIGA I: The Runners-up of the DDR-Liga II plus the 15 District-Leagues for 3 more additional places Aufstiegrunde zur DDR-LIGA I Staffel A - ANNULED Because BSG Empor Neustrelitz used in the Neubrandenburg finals a ineligible player against Vorwärts Löcknitz, and the finals were canceled and Vorwärts was named champions. The games of Empor were annuled and replayed by Vorwärts Also was the Final for promotion annuled and replayed. Aufbau Boitzenburg resigned and annuled. Round 1 BSG Aufbau Boitzenburg - BSG Empor Neustrelitz ........... 1:2 VOID BSG Motor Wolgast - BSG Motor Warnowwerft Warnemünde ..... 2:1 Round 2 BSG Empor Neustrelitz - BSG Motor Wolgast ................ 2:0 VOID BSG Motor Warnowwerft Warnemünde - BSG Aufbau Boitzenburg 8:1 ANNULED Round 3 BSG Empor Neustrelitz - BSG Motor Warnowwerft Warnemünde . 3:3 VOID [played in Güstrow] BSG Motor Wolgast - BSG Aufbau Boitzenburg ............... 3:4 ANNULED FINAL's: BSG Fortuna Biesdorf - BSG Empor Neustrelitz ............. 1:3 VOID BSG Empor Neustrelitz - BSG Fortuna Biesdorf ............. 3:1 VOID Aufstiegrunde zur DDR-LIGA I Staffel A - REPLAY MoW MWW VoL 1. BSG Motor Wolgast XXX 2:1 4 2 2-0-0 7: 4 + 3 ++ 2. BSG Motor WW Warnemünde XXX 10:0 2 2 1-0-1 11: 2 + 9 3. ASG Vorwärts Löcknitz 3:5 XXX 0 2 0-0-2 3:15 -12 4. BSG Aufbau Boitzenburg RESIGNED AND ANULLED Aufstiegrunde zur DDR-LIGA I Staffel B FoB MSB MoE Für 1. BSG Fortuna Biesdorf XXX 1:0 2:0 6 3 3-0-0 7: 3 + 4 ++ 2. BSG Motor Süd-Brandenburg 1:1 XXX 4 3 2-0-1 11: 9 + 2 3. BSG Motor Eberswalde 2:3 XXX 4:1 2 3 1-0-2 6: 5 + 1 4. TSG Fürstenwalde 3:5 XXX 0 3 0-0-3 4:11 - 7 Fortuna Biesdorf - Fürstenwalde played in Bad-Saarow. Motor Eberswalde - Motor Süd-Brandenburg played in Velten. Aufstiegrunde zur DDR-LIGA I Staffel C LoH DyC ChS AuJ 1. BSG Lokomotive Halbersadt XXX 7:0 5 3 2-1-0 10: 2 + 8 ++ 2. SG Dynamo Cottbus 1:2 XXX 9:2 4 3 2-0-1 14: 4 +10 3. BSG Chemie Schönebeck 1:1 XXX 2 3 0-2-1 4:11 - 7 4. BSG Aufbau Jüterborg 0:4 1:1 XXX 1 3 0-1-2 1:12 -11 Dynamo Cottbus - Lokomotive Halbersadt played in Delitzsch. Aufbau Jüterborg - Chemie Schönbeck played in Wittenberg. Aufstiegrunde zur DDR-LIGA I Staffel D MoD MNW MoA WiH 1. BSG Motor Dessau XXX 1:0 5:0 6 3 3-0-0 9: 1 + 8 ++ 2. BSG Motor Nordhausen-West XXX 7:1 2 3 1-0-2 8: 4 + 4 3. BSG Motor Altenburg 1:2 XXX 3:1 2 3 1-0-2 5:11 - 6 4. HSG Wissenschaft Halle 2:1 XXX 2 3 1-0-2 3: 9 - 6 Motor Dessau - Motor Nordhausen-West played in Schönebeck. Motor Altenburg - Wissenschaft Halle played in Markkleeberg. Aufstiegrunde zur DDR-LIGA I Satffel E MoE MoP MoZ VoZ 1. BSG Motor Eisenach XXX 5:0 5 3 2-1-0 8: 2 + 6 ++ 2. BSG Motor "WeMa" Plauen 1:2 XXX 12:0 3 3 1-1-1 15: 4 +11 3. BSG Motor Zschoppau 2:2 XXX 4:3 3 3 1-1-1 6:10 - 4 4. ASG Vorwärts Zittau 1:1 XXX 1 3 0-1-2 4:17 -13 Motor "WeMa" Plauen - Motor Eisenach played in Rudolstadt. Motor Zschoppau - Vorwärts Zittau played in Meissen. Aufstiegrunde zur DDR-LIGA I Staffel F ChJ MMS MoG MOB 1. BSG Chemie Jena XXX 2:0 4:3 5 3 2-1-0 9: 6 + 3 ++ 2. BSG Motor Mitte-Suhl XXX 7:0 4 3 2-0-1 11: 2 + 9 3. BSG Motor Gispersleben 3:3 XXX 3:1 3 3 1-1-1 6:11 - 5 4. BSG Motor Breitungen 0:4 XXX 0 3 0-0-3 4:11 - 7 Chemie Jena - Motor Mitte-Suhl played in Arnstadt. Motor Gispersleben - Motor Breitungen played in Gotha. Entscheidungsspiele der Gruppensieger : BSG Lokomotive Halberstadt - BSG Motor Dessau ......... 1:1, 0:5 BSG Fortuna Biesdorf - BSG Motor Wolgast .............. 0:2, 0:3 BSG Motor Eisenach - BSG Chemie Jena .................. 5:0, 0:1 RELEGATED: BSG Motor WW Warnemünde SC Traktor Schwerin BSG Motor Henningsdorf TSG Wismar BSG Motor Stralsund BSG C/M Veritas Wittenberge ASG Vor. Rostock-Gehlsdorf II ASG Vorwärts Schwerin BSG Lokomotive Waren ASG Vorwärts Perleberg BSG Lokomotive Wittenberge BSG Motor Rathenow ASG Vorwärts Karpin BSG Motor Eberswalde SG Lichtenberg 47 Berlin SG Adlershof Berlin BSG Aktivist Laubusch SC Potsdam II BSG Tiefbau Berlin BSG Stahl Eisenhüttenstadt II BSG Lokomotive Kirchmöser BSG Rotation Babelsberg BSG Stahl Henningsdorf BSG Aufbau Großräschen BSG Deutsche Lufthansa Berlin TSG Velten BSG Aktivist Böhlen BSG Motor Köthen BSG Motor Schkeuditz BSG Chemie Bittefeld BSG Motor Schönebeck BSG Motor Ammendorf BSG Einheit Burg BSG Stahl Thale BSG Lokomotive Ost-Leipzig BSG Aktivist Gaiseltal BSG Motor Aschersleben BSG Motor Gohlis-Nord Leipzig BSG Motor Werkzeugs-Maschinenbau Plauen BSG Chemie Glauchau BSG Einheit Reichenbach BSG Chemie Riesa BSG Motor Brand-Langenau BSG Motor Werdau BSG Chemie Schwarzheide BSG Fortschritt Greiz BSG Motor Görlitz TSG Gröditz BSG Lokomotive Zittau BSG Empor Wurzen BSG Einheit Elsterberg BSG Motor Mitte Suhl SG Dynamo Erfurt BSG Aktivist "Kali-Werra" Tiefenort BSG Motor Zeiss Jena BSG Chemie Schwarza BSG Motor Rudisleben BSG Motor Neuhaus-Schierschnitz BSG Motor Sonneberg BSG Glückauf Bleichenrode BSG Lokomotive Meiningen BSG Motor Veilsdorf BSG Motor Erfurt-Nord BSG Chemie Lauscha BEZIRKSMEISTER : [LEVEL 4] (**) overall winners and qualified for the promotions play-off's Berlin : SG Fortuna Biesdorf Cottbus Ost : SG Dynamo Cottbus (**) Cottbus West : BSG Aktivist Brieske-Ost Dresden : ASG Vorwärts Zittau Erfurt : BSG Motor Gispersleben Frankfurt : TSG Fürstenwalde Gera 1 : BSG Motor Neustadt/Orla Gera 2 : BSG Chemie Jena (**) Halle : HSG Wissenschaft Halle K.M.Stadt Ost : BSG Motor Zschopau (**) K.M.Stadt West : BSG Aktivist Ölsnitz Leipzig : BSG Stahl Altenburg Magdeburg : BSG Chemie Schönebeck Neubrandenburg 1 : ASK Vorwärts Löcknitz (**) named afterwards champions Neubrandenburg 2 : BSG Empor Neustrelitz Potsdam Nord : BSG Aufbau Zehdenick Potsdam Süd : BSG Aufbau Jüterborg (**) Rostock Ost : BSG Motor Wolgast (**) Rostock West : BSG Traktor Dorf Mecklenburg Schwerin : BSG Aufbau Boitzenburg Suhl 1 : BSG Motor Oberlind Suhl 2 : BSG Motor Breitungen (**) COTTBUS FINALS: SG Dynamo Cottbus - BSG Aktivist Brieske-Ost ......... 0:0 BSG Aktivist Brieske-Ost - SG Dynamo Cottbus ......... 0:5 GERA FINALS: BSG Motor Neustadt/Orla - BSG Chemie Jena ............ 2:0 BSG Chemie Jena - BSG Motor Neustadt/Orla ............ 4:1 KARL-MARX-STADT FINAL: BSG Motor Zschopau - BSG Aktivist Ölsnitz ............ 2:0 NEUBRANDENBURG FINAL: BSG Empor Neustrelitz - ASK Vorwärts Löcknitz ........ 5:0 annuled and Löcknitz declared champions POTSDAM FINALS: BSG Aufbau Jüterborg - BSG Aufbau Zehdenick .......... 2:0 BSG Aufbau Zehdenick - BSG Aufbau Jüterborg .......... 0:1 ROSTOCK FINALS: BSG Motor Wolgast - BSG Traktor Dorf Mecklenburg ..... 1:0 BSG Traktor Dorf Mecklenburg - BSG Motor Wolgast ..... 0:2 SUHL FINALS: BSG Motor Breitungen - BSG Motor Oberlind ............ 2:1 BSG Motor Oberlind - BSG Motor Breitungen ............ 1:1

1961/62.

1963/64.

list of champions.

list of final tables.

list of final tables 2nd level.

list of topscorers.

list of cup finals.

list of cup finals (details).


About this document

Sources: [Grü 95], [Grü 96], [Gru 96a], [Kru 00], [Que 98], [kic], [fuw]

Prepared and maintained by Alexander Mastrogiannopoulos the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Alexander Mastrogiannopoulos (alexmastro@freesurf.ch)
Last updated: 16 Oct 2005

(C) Copyright Alexander Mastrogiannopoulos and RSSSF 2005
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.