East Germany 1963/64

Fußball OBERLIGA der Demokratischen Sportbewegung 1963/1964

ROUND 1
10/ 8/1963
SC Karl-Marx-Stadt        0:2 ZASK Vorwärts Berlin
11/ 8/1963
BSG Chemie Leipzig        2:0 BSG Wismut Aue
BSG Motor Zwickau         3:0 SC Leipzig
SC Aufbau Magdeburg       2:0 SC Chemie Halle
SC Dynamo Berlin          0:2 BSG Motor Steinach
SC Empor Rostock          0:0 SC Turbine Erfurt
SC Motor Jena             4:1 BSG Lokomotive Stendal

ROUND 2
18/ 8/1963
BSG Lokomotive Stendal    1:1 BSG Chemie Leipzig
BSG Motor Steinach        2:1 SC Motor Jena
BSG Wismut Aue            2:2 SC Empor Rostock
SC Chemie Halle           1:0 SC Dynamo Berlin
SC Leipzig                4:0 SC Aufbau Magdeburg
SC Turbine Erfurt         3:2 SC Karl-Marx-Stadt
ZASK Vorwärts Berlin      5:0 BSG Motor Zwickau

ROUND 3
24/ 8/1963
SC Dynamo Berlin          5:1 BSG Wismut Aue
25/ 8/1963
BSG Chemie Leipzig        1:0 SC Chemie Halle
BSG Motor Zwickau         1:1 SC Turbine Erfurt
SC Aufbau Magdeburg       2:2 ZASK Vorwärts Berlin
SC Empor Rostock          4:0 BSG Motor Steinach
SC Karl-Marx-Stadt        2:2 BSG Lokomotive Stendal
SC Motor Jena             0:0 SC Leipzig

ROUND 4
 1/ 9/1963
BSG Lokomotive Stendal    2:1 SC Dynamo Berlin
BSG Motor Steinach        1:1 BSG Chemie Leipzig
BSG Wismut Aue            1:1 SC Motor Jena
SC Chemie Halle           0:0 BSG Motor Zwickau
SC Leipzig                1:1 SC Karl-Marx-Stadt
SC Turbine Erfurt         1:2 SC Aufbau Magdeburg
ZASK Vorwärts Berlin      1:2 SC Empor Rostock

ROUND 5
 8/ 9/1963
BSG Motor Steinach        1:0 BSG Wismut Aue
SC Aufbau Magdeburg       1:1 BSG Chemie Leipzig
SC Dynamo Berlin          5:2 SC Motor Jena
SC Empor Rostock          2:0 BSG Lokomotive Stendal
SC Karl-Marx-Stadt        5:1 BSG Motor Zwickau
SC Leipzig                1:1 ZASK Vorwärts Berlin
SC Turbine Erfurt         0:0 SC Chemie Halle

ROUND 6
 5/10/1963
SC Chemie Halle           2:0 SC Empor Rostock
 6/10/1963
BSG Chemie Leipzig        3:0 SC Leipzig
BSG Lokomotive Stendal    1:0 SC Aufbau Magdeburg
BSG Motor Zwickau         2:2 BSG Motor Steinach
SC Dynamo Berlin          1:4 ZASK Vorwärts Berlin
SC Karl-Marx-Stadt        2:1 BSG Wismut Aue
SC Motor Jena             6:0 SC Turbine Erfurt

ROUND 7
12/10/1963
BSG Motor Steinach        0:0 BSG Lokomotive Stendal
13/10/1963
BSG Chemie Leipzig        2:0 SC Motor Jena
BSG Wismut Aue            4:1 BSG Motor Zwickau
SC Aufbau Magdeburg       1:0 SC Karl-Marx-Stadt
SC Empor Rostock          1:0 SC Dynamo Berlin
SC Turbine Erfurt         1:1 SC Leipzig
ZASK Vorwärts Berlin      1:0 SC Chemie Halle

ROUND 8
27/10/1963
BSG Wismut Aue            0:5 ZASK Vorwärts Berlin
SC Dynamo Berlin          1:1 SC Aufbau Magdeburg
SC Empor Rostock          1:0 BSG Chemie Leipzig
SC Karl-Marx-Stadt        1:1 SC Chemie Halle
SC Leipzig                2:1 BSG Lokomotive Stendal
SC Turbine Erfurt         1:0 BSG Motor Steinach
11/12/1963
BSG Motor Zwickau         1:1 SC Motor Jena

ROUND 9
 9/11/1963
BSG Lokomotive Stendal    0:0 BSG Wismut Aue
10/11/1963
BSG Chemie Leipzig        4:0 SC Dynamo Berlin
BSG Motor Steinach        0:1 SC Karl-Marx-Stadt
SC Aufbau Magdeburg       2:1 BSG Motor Zwickau
SC Chemie Halle           1:1 SC Leipzig
SC Motor Jena             1:3 SC Empor Rostock
ZASK Vorwärts Berlin      3:1 SC Turbine Erfurt

ROUND 10
16/11/1963
SC Turbine Erfurt         1:1 SC Dynamo Berlin
17/11/1963
SC Chemie Halle           1:4 SC Motor Jena
SC Aufbau Magdeburg       0:0 BSG Wismut Aue
SC Leipzig                4:1 BSG Motor Steinach
BSG Motor Zwickau         1:1 SC Empor Rostock
ZASK Vorwärts Berlin      2:1 BSG Lokomotive Stendal
SC Karl-Marx-Stadt        0:0 BSG Chemie Leipzig

ROUND 11
23/11/1963
SC Motor Jena             4:1 SC Aufbau Magdeburg
24/11/1963
BSG Chemie Leipzig        1:1 BSG Motor Zwickau
BSG Lokomotive Stendal    3:0 SC Chemie Halle
BSG Motor Steinach        1:0 ZASK Vorwärts Berlin
BSG Wismut Aue            1:1 SC Turbine Erfurt
SC Dynamo Berlin          5:1 SC Leipzig
SC Empor Rostock          1:0 SC Karl-Marx-Stadt

ROUND 12
30/11/1963
SC Leipzig                1:0 SC Empor Rostock
 1/12/1963
SC Aufbau Magdeburg       1:0 BSG Motor Steinach
SC Chemie Halle           1:0 BSG Wismut Aue
SC Karl-Marx-Stadt        0:0 SC Motor Jena
SC Turbine Erfurt         1:0 BSG Lokomotive Stendal
ZASK Vorwärts Berlin      2:0 BSG Chemie Leipzig
 4/12/1963
BSG Motor Zwickau         0:X SC Dynamo Berlin      [Originally 3:0, awarded 0-0 for Dynamo]

ROUND 13
 7/12/1963
BSG Chemie Leipzig        0:0 SC Turbine Erfurt
 8/12/1963
BSG Lokomotive Stendal    1:0 BSG Motor Zwickau
BSG Motor Steinach        6:2 SC Chemie Halle
BSG Wismut Aue            2:0 SC Leipzig
SC Dynamo Berlin          0:1 SC Karl-Marx-Stadt
SC Empor Rostock          2:0 SC Aufbau Magdeburg
SC Motor Jena             3:2 ZASK Vorwärts Berlin

ROUND 14
19/ 1/1964
BSG Lokomotive Stendal    0:1 SC Motor Jena
BSG Motor Steinach        4:1 SC Dynamo Berlin
BSG Wismut Aue            2:1 BSG Chemie Leipzig
SC Chemie Halle           2:1 SC Aufbau Magdeburg
SC Leipzig                2:0 BSG Motor Zwickau
SC Turbine Erfurt         1:1 SC Empor Rostock
ZASK Vorwärts Berlin      1:2 SC Karl-Marx-Stadt

ROUND 15
26/ 1/1964
BSG Chemie Leipzig        2:1 BSG Lokomotive Stendal
BSG Motor Zwickau         3:0 ZASK Vorwärts Berlin
SC Aufbau Magdeburg       0:0 SC Leipzig
SC Dynamo Berlin          2:0 SC Chemie Halle
SC Empor Rostock          0:1 BSG Wismut Aue
SC Karl-Marx-Stadt        2:0 SC Turbine Erfurt
SC Motor Jena             0:1 BSG Motor Steinach

ROUND 16
 2/ 2/1964
BSG Lokomotive Stendal    4:1 SC Karl-Marx-Stadt
BSG Motor Steinach        1:0 SC Empor Rostock
BSG Wismut Aue            0:0 SC Dynamo Berlin
SC Chemie Halle           0:1 BSG Chemie Leipzig
SC Leipzig                1:0 SC Motor Jena
SC Turbine Erfurt         1:2 BSG Motor Zwickau
ZASK Vorwärts Berlin      0:0 SC Aufbau Magdeburg

ROUND 17
 9/ 2/1964
BSG Chemie Leipzig        3:0 BSG Motor Steinach
BSG Motor Zwickau         3:0 SC Chemie Halle
SC Aufbau Magdeburg       2:2 SC Turbine Erfurt
SC Dynamo Berlin          2:0 BSG Lokomotive Stendal
SC Empor Rostock          1:2 ZASK Vorwärts Berlin
SC Karl-Marx-Stadt        0:3 SC Leipzig
SC Motor Jena             3:2 BSG Wismut Aue

ROUND 18
 1/ 3/1964
BSG Chemie Leipzig        1:0 SC Aufbau Magdeburg
BSG Lokomotive Stendal    2:1 SC Empor Rostock
BSG Motor Zwickau         2:2 SC Karl-Marx-Stadt
BSG Wismut Aue            2:0 BSG Motor Steinach
SC Chemie Halle           3:1 SC Turbine Erfurt
SC Motor Jena             1:2 SC Dynamo Berlin
ZASK Vorwärts Berlin      0:2 SC Leipzig

ROUND 19
 8/ 3/1964
BSG Motor Steinach        2:2 BSG Motor Zwickau
BSG Wismut Aue            0:0 SC Karl-Marx-Stadt
SC Aufbau Magdeburg       4:2 BSG Lokomotive Stendal
SC Empor Rostock          1:0 SC Chemie Halle
SC Leipzig                1:2 BSG Chemie Leipzig
SC Turbine Erfurt         0:0 SC Motor Jena
ZASK Vorwärts Berlin      1:4 SC Dynamo Berlin

ROUND 20
 1/ 4/1964
BSG Lokomotive Stendal    2:0 BSG Motor Steinach
BSG Motor Zwickau         2:0 BSG Wismut Aue
SC Chemie Halle           2:0 ZASK Vorwärts Berlin
SC Dynamo Berlin          1:1 SC Empor Rostock
SC Karl-Marx-Stadt        1:0 SC Aufbau Magdeburg
SC Leipzig                4:2 SC Turbine Erfurt
SC Motor Jena             3:1 BSG Chemie Leipzig

ROUND 21
 5/ 4/1964
BSG Chemie Leipzig        3:3 SC Empor Rostock
BSG Lokomotive Stendal    3:0 SC Leipzig
BSG Motor Steinach        0:0 SC Turbine Erfurt
SC Aufbau Magdeburg       1:1 SC Dynamo Berlin
SC Chemie Halle           0:1 SC Karl-Marx-Stadt
SC Motor Jena             4:1 BSG Motor Zwickau
ZASK Vorwärts Berlin      4:1 BSG Wismut Aue

ROUND 22
12/ 4/1964
BSG Motor Zwickau         6:0 SC Aufbau Magdeburg
BSG Wismut Aue            2:0 BSG Lokomotive Stendal
SC Dynamo Berlin          1:1 BSG Chemie Leipzig
SC Empor Rostock          3:2 SC Motor Jena
SC Karl-Marx-Stadt        1:1 BSG Motor Steinach
SC Leipzig                2:0 SC Chemie Halle
SC Turbine Erfurt         4:4 ZASK Vorwärts Berlin

ROUND 23
19/ 4/1964
BSG Chemie Leipzig        1:1 SC Karl-Marx-Stadt
BSG Lokomotive Stendal    0:0 ZASK Vorwärts Berlin
BSG Motor Steinach        0:0 SC Leipzig
BSG Wismut Aue            1:0 SC Aufbau Magdeburg
SC Dynamo Berlin          0:1 SC Turbine Erfurt
SC Empor Rostock          3:0 BSG Motor Zwickau
SC Motor Jena             1:1 SC Chemie Halle

ROUND 24
26/ 4/1964
BSG Motor Zwickau         1:2 BSG Chemie Leipzig
SC Aufbau Magdeburg       2:0 SC Motor Jena
SC Chemie Halle           3:2 BSG Lokomotive Stendal
SC Karl-Marx-Stadt        1:3 SC Empor Rostock
SC Leipzig                1:0 SC Dynamo Berlin
SC Turbine Erfurt         0:0 BSG Wismut Aue
ZASK Vorwärts Berlin      2:2 BSG Motor Steinach

ROUND 25
 3/ 5/1964
BSG Chemie Leipzig        2:1 ZASK Vorwärts Berlin
BSG Lokomotive Stendal    1:0 SC Turbine Erfurt
BSG Motor Steinach        2:2 SC Aufbau Magdeburg
BSG Wismut Aue            0:0 SC Chemie Halle
SC Dynamo Berlin          1:0 BSG Motor Zwickau
SC Empor Rostock          1:1 SC Leipzig
SC Motor Jena             0:2 SC Karl-Marx-Stadt

ROUND 26
10/ 5/1964
BSG Motor Zwickau         3:1 BSG Lokomotive Stendal
SC Aufbau Magdeburg       0:3 SC Empor Rostock
SC Chemie Halle           4:1 BSG Motor Steinach
SC Karl-Marx-Stadt        2:1 SC Dynamo Berlin
SC Leipzig                1:0 BSG Wismut Aue
SC Turbine Erfurt         0:2 BSG Chemie Leipzig
ZASK Vorwärts Berlin      0:1 SC Motor Jena

    FINAL TABLE:
------------------------------------------------------------------------------
 1. BSG Chemie Leipzig ................... 35   26   13 -  9 -  4   38: 21 +17 CHAMPIONS [EC1]
------------------------------------------------------------------------------
 2. SC Empor Rostock ..................... 33   26   13 -  7 -  6   40: 23 +17
 3. SC Leipzig ........................... 32   26   12 -  8 -  6   34: 27 + 7 Fairs Cup [EC3]
 4. SC Karl-Marx-Stadt ................... 29   26   10 -  9 -  7   31: 29 + 2
 5. ZASK Vorwärts Berlin ................. 26   26   10 -  6 - 10   45: 36 + 9
 6. SC Motor Jena ........................ 26   26   10 -  6 - 10   43: 35 + 8
 7. BSG Motor Steinach ................... 25   26    8 -  9 -  9   30: 36 - 6
 8. SC Dynamo Berlin ..................... 24   26    8 -  7 - 11   35: 34 + 1
 9. BSG Lokomotive Stendal ............... 23   26    9 -  5 - 12   31: 34 - 3
10. BSG Wismut Aue ....................... 23   26    7 -  9 - 10   23: 32 - 9
11. SC Aufbau Magdeburg .................. 23   26    7 -  9 - 10   25: 38 -13 Cup Winners [EC2]
12. BSG Motor Zwickau .................... 22   26    7 -  9 - 10   37: 41 - 4
------------------------------------------------------------------------------
13. SC Chemie Halle ...................... 22   26    8 -  6 - 12   24: 35 -11 Relegated
14. SC Turbine Erfurt .................... 21   26    4 - 13 -  9   23: 38 -15 Relegated
------------------------------------------------------------------------------

The Teams of SC Rotation and SC Lokomotive Leipzig were demolished and almagated in July 1963 as
SC Leipzig (ex Rotation) and BSG Chemie Leipzig (ex Lokomotive), who played in the 4th Level

SC Karl-Marx-Stadt estabilished (extracted) before the start of the season from SC Motor Karl-Marx-Stadt

BSG Wismut Aue estabilished from the demolished SC Wismut Karl-Marx-Stadt(-Aue)

    TOP-SCORERS:
 15 Gerd Backhaus ........... Lokomotive Stendal
 13 Bernd Bauchspieß ........ Chemie Leipzig
 13 Peter Ducke ............. Motor Jena
 13 Rolf Steinmann .......... Karl-Marx-Stadt
 10 Werner Drews ............ Empor Rostock
 10 Otto Fräßdorf ........... Vorwärts Berlin
 10 Joachim Hall ............ Dynamo Berlin
 10 Helmut Müller ........... Motor Jena
 10 Günther Queck ........... Motor Steinach
  9 Heino Kleiminger ........ Empor Rostock
  9 Gerhard Vogt ............ Vorwärts Berlin

 BSG CHEMIE LEIPZIG:
 TRAINER: Alfred Kunze

 [Appearances/Goals]
 26/ 8 Wolfang Behla
 26/ 0 Bernd Herzog
 26/ 0 Klaus Lisiewicz
 26/ 5 Lothar Pacholski
 26/ 8 Dieter Scherbarth
 26/ 1 Manfred Walter
 23/ 0 Heinz Herrmann
 23/ 0 Horst Slaby
 21/13 Bernd Bauchspieß
 19/ 0 Wolfang Günther
 14/ 0 Manfred Richter
  9/ 1 Hans-Georg Sannert
  7/ 0 Dieter Sommer
  4/ 0 Jörg Olm
  2/ 0 Eberhard Dallagrazia
  2/ 0 Arno Gawöhn
  1/ 0 Thomas Kühn

CROSSTABLE 1963/1964
                                 ChL EmR SCL KMS VoB MoJ MoS DyB LoS WiA AuM MoZ ChH TuE  Ave. Spectators
BSG Chemie Leipzig               XXX 3:3 3:0 1:1 2:1 2:0 3:0 4:0 2:1 2:0 1:0 1:1 1:0 0:0      20.461
SC Empor Rostock                 1:0 XXX 1:1 1:0 1:2 3:2 4:0 1:0 2:0 0:1 2:0 3:0 1:0 0:0      14.461
SC Leipzig                       1:2 1:0 XXX 1:1 1:1 1:0 4:1 1:0 2:1 1:0 4:0 2:0 2:0 4:2      10.615
SC Karl Marx Stadt               0:0 1:3 0:3 XXX 0:2 0:0 1:1 2:1 2:2 2:1 1:0 5:1 1:1 2:0      16.230
ZASK Vorwärts Berlin             2:0 1:2 0:2 1:2 XXX 0:1 2:2 1:4 2:1 4:1 0:0 5:0 1:0 3:1       5.230
SC Motor Jena                    3:1 1:3 0:0 0:2 3:2 XXX 0:1 1:2 4:1 3:2 4:1 4:1 1:1 6:0       9.538
BSG Motor Steinach               1:1 1:0 0:0 0:1 1:0 2:1 XXX 4:1 0:0 1:0 2:2 2:2 6:2 0:0       9.769
SC Dynamo Berlin                 1:1 1:1 5:1 0:1 1:4 5:2 0:2 XXX 2:0 5:1 1:1 1:0 2:0 0:1       3.538
BSG Lokomotive Stendal           1:1 2:1 3:0 4:1 0:0 0:1 2:0 2:1 XXX 0:0 1:0 1:0 3:0 1:0       6.653
BSG Wismut Aue                   2:1 2:2 2:0 0:0 0:5 1:1 2:0 0:0 2:0 XXX 1:0 4:1 0:0 1:1       8.384
SC Aufbau Magdeburg              1:1 0:3 0:0 1:0 2:2 2:0 1:0 1:1 4:2 0:0 XXX 2:1 2:0 2:2      10.153
BSG Motor Zwickau                1:2 1:1 3:0 2:2 3:0 1:1 2:2 0-X 3:1 2:0 6:0 XXX 3:0 1:1       9.076
SC Chemie Halle                  0:1 2:0 1:1 0:1 2:0 1:4 4:1 1:0 3:2 1:0 2:1 0:0 XXX 3:1      10.846
SC Turbine Erfurt                0:2 1:1 1:1 3:2 4:4 0:0 1:0 1:1 1:0 0:0 1:2 1:2 0:0 XXX      12.076

Motor Zwickau - Dynamo Berlin (3:0) awarded 0-0 and 0-2 on points for Dynamo.
Motor used the ineligible player Eberhard Franz who had a two-week suspension.

RELEGATED:
SC Chemie Halle
SC Turbine Erfurt

PROMOTED:
SC Neubrandenburg
SG Dynamo Dresden

ZUSCHAUER: 1.910.000 (schnitt: 10.495)
SPIELE:          182
TORE:            459 (schnitt: 2,52)

FDGB POKAL 1963/1964 QUALIFICATION ROUND =================== BSG Motor Süd Brandenburg II - BSG Motor Stralsund .......... 2:5 SC Cottbus II - BSG Motor Schkeuditz ........................ 4:3 BSG Einheit Wernigerode - TSG Wismar ........................ 5:4 BSG Empor Halle - BSG Gückauf Bleicherode ................... 4:0 BSG Motor Gispersleben - BSG Lokomotive Meiningen ........... 5:3 SG Dynamo Gera - BSG Motor Sonneberg ........................ 4:1 BSG Motor Steinach II - BSG Motor Rudisleben ................ 1:5 BSG Motor Dresden/Niederedlitz - BSG Chemie Glauchau ........ 1:3 aet BSG Rotation Berlin - BSG Stahl Eissenhütenstadt II ......... 5:3 BSG Empor Wurzen - BSG Chemie Bitterfeld .................... 2:4 BSG Chemie Lauscha - BSG Einheit Reichenbach ................ 3:0 BSG Deutsche Lufthansa Berlin - BSG Motor Süd Brandenburg I . 4:3 BSG Motor Ascherleben - BSG Motor Schönebeck ................ 3:2 BSG Einheit Elsterberg - BSG Motor Mitte Suhl ............... 4:3 BSG Motor Nord Erfurt - BSG Motor Köthen .................... 1:2 BSG Aufbau Großräschen - BSG Motor Görlitz .................. 1:4 BSG Aktivist Geiseltal - SG Dynamo Erfurt ................... 0:3 BSG Lokomotive Zittau - BSG Aktivist Laubusch ............... 5:1 BSG Motor Veilsdorf - BSG Motor Eisenach .................... 6:2 BSG Rotation Babelsberg - BSG Chemie Veritas Wittenberge .... 3:6 BSG Stahl Thale - BSG Aktivist Kali-Werra Tiefenort ......... 3:2 TSG Gröditz - BSG Aktivist Böhlen ........................... 2:0 ASK Vorwärts Rostock II - SC Traktor Schwerin ............... 1:2 BSG Tiefbau Berlin - BSG Chemie Schwarzheide ................ 2:4 BSG Motor Neuhaus/Schierschitz - BSG Motor WeMa Plauen ...... 2:3 BSG Motor Ammendorf - BSG Motor Zeiss Jena .................. 3:0 ASG Vorwärts Schwerin - SC Potsdam II ....................... 2:1 BSG Chemie Riesa - BSG Lokomotive Ost Leipzig ............... 2:4 BSG Motor Gohlis Nord Leipzig - BSG Motor Brand Langenau .... 0-X Langenau Walkover BSG Einheit Greifswald II - BSG Motor Heenigsdorf ........... 1:3 BSG Empor Neustrelitz - BSG Motor Warnowwerft Rostock ....... 3:2 SG Dynamo Schwerin II - BSG Lokomotive Kirchmöser ........... 0:2 HSG Wissenschaft Freiberg - BSG Fortschritt Greiz ........... 2:0 ASG Vorwärts Karpin - BSG Stahl Hennigsdorf ................. 4:0 BSG Lokomotive Wittenberge - SG Adlershof Berlin ............ 2:1 ASK Vorwärts Perleberg - BSG Einheit Burg ................... 2:3 BSG Motor Werdau - BSG Chemie Schwarza ...................... 1:0 TSG Fürstenwalde - SG Lichtenberg 47 Berlin ................. 4:4 aet BSG Motor Rathenow - BSG Motor Eberswalde ................... 1:1 aet BSG Motor Dessau - HSG Wissenschaft Halle ................... 3:0 TSG Velten - BSG Lokomotive Waren ........................... ? q. TSG Velten REPLAYS: -------- SG Lichtenberg 47 Berlin - TSG Fürstenwalde ................. 5:2 BSG Motor Eberswalde - BSG Motor Rathenow ................... 9:2 ROUND 1: ======== SC Einheit Dresden - BSG Stahl Eissenhütenstadt ............. 0:1 aet SG Dynamo Erfurt - SC Fortschritt Weißenfels ................ 0:3 BSG Motor Bautzen - ASK Vorwärts Cottbus .................... 2:1 BSG Motor Dessau - SG Dynamo Eisleben ....................... 0:4 BSG Motor Hennigsdorf - SG Dynamo Hohenschönhausen Berlin ... 3:4 BSG Motor Stralsund - ASK Vorwärts Rostock I ................ 1:4 SG Lichtenberg 47 Berlin - TSC Berlin (Oberschöneweide) ..... 1:2 BSG Motor Rudisleben - BSG Chemie Zeitz ..................... 0:2 BSG Glauchau - BSG Motor Ammendorf .......................... 1:2 TSG Velten - BSG Einheit Greifswald ......................... 0:4 BSG Motor Brand Langenau - BSG Wismut Gera .................. 1:2 BSG Chemie Bitterfeld - SC Potsdam I ........................ 0:1 BSG Motor Köthen - BSG Stahl Riesa .......................... 0:1 BSG Lokomotive Kirchmöser - ASK Vorwärts Neubrandenburg ..... 1:3 BSG Motor Eberswalde - ASG Vorwärts Karpin .................. 3:2 BSG Chemie Schwarzheide - SG Dynamo Dresden ................. 0:1 BSG Motor Görlitz - SC Cottbus .............................. 3:2 SC Cottbus II - BSG Lokomotive Zittau ....................... 0:1 SG Dynamo Gera - BSG Motor Werdau ........................... 1:2 BSG Empor Neustrelitz - SC Frankfurt/Oder ................... 3:1 aet BSG Einheit Burg - BSG Stahl Thale .......................... 3:4 aet BSG Einheit Wernigerode - BSG Motor Aschersleben ............ 1:4 BSG Chemie Veritas Wittenberge - BSG Deutsche Lufthansa B. .. 4:0 SC Traktor Schwerin - BSG Turbine Magdenburg ................ 4:2 BSG Motor WeMa Plauen - BSG Stahl Lippendorf ................ 4:0 BSG Lokomotive Ost Leipzig - TSG Gröditz .................... 1:2 BSG Lokomotive Halberstadt - SG Dynamo Schwerin ............. 3:2 BSG Motor Nordhausen West - BSG Motor Veilsdorf ............. 4:1 BSG Empor Halle - BSG Aktivist Karl-Marx Zwickau ............ 1:4 BSG Motor Gispersleben - BSG Motor West Karl-Marx-Stadt ..... 2:1 BSG Motor Köpenick Berlin - ASG Vorwärts Schwerin ........... 4:2 SC Neubrandenburg - BSG Lokomotive Wittenberge .............. 7:0 BSG Stahl Eisleben - BSG Einheit Elsterberg ................. 2:1 BSG Chemie Lauscha - BSG Motor Weimar ....................... 1:2 BSG Rotation Berlin - BSG Chemie Wolfen ..................... 1:4 HSG Wissenschaft Freiberg - ASK Vorwärts Leipzig ............ 2:1 ROUND 2: ======== BSG Lokomotive Zittau - SG Dynamo Dresden ................... 2:1 BSG Wismut Gera - BSG Motor Nordhausen West ................. 3:1 BSG Chemie Wolfen - SC Neubrandenburg ....................... 3:5 BSG Stahl Thale - BSG Lokomotive Halberstadt ................ 0:1 aet BSG Motor Werdau - BSG Motor Bautzen ........................ 0:2 SG Dynamo Hohenschönhausen Berlin - BSG Stahl Eisleben ...... 4:3 aet ASK Vorwärts Neubrandenburg - BSG Motor Eberswalde .......... 4:0 ASK Vorwärts Rostock I - BSG Chemie Veritas Wittenberge ..... 2:1 BSG Chemie Zeitz - BSG Motor Gispersleben ................... 4:0 BSG Motor Weimar - BSG Motor WeMa Plauen .................... 7:2 aet BSG Stahl Eissenhütenstadt I - BSG Motor Görlitz ............ 3:1 SG Dynamo Eisleben - BSG Motor Köpenick Berlin .............. 2:1 BSG Motor Ammendorf - SC Fortschritt Weißenfels ............. 2:0 BSG Einheit Greifswald - SC Traktor Schwerin ................ 3:2 TSG Gröditz - BSG Aktivist Karl-Marx Zwickau ................ 0:0 aet BSG Motor Aschersleben - TSC Berlin ......................... 1:1 aet SC Potsdam - BSG Empor Neustrelitz .......................... 2:2 aet BSG Stahl Riesa - HSG Wissenschaft Freiberg ................. 1:1 aet REPLAYS: -------- BSG Aktivist Karl-Marx Zwickau - TSG Gröditz ................ 5:1 TSC Berlin - BSG Motor Aschersleben ......................... 4:0 BSG Empor Neustrelitz - SC Potsdam .......................... 1:0 HSG Wissenschaft Freiberg - BSG Stahl Riesa ................. ? q. Stahl Riesa By all 14 Oberliga Clubs ROUND 3: ======== BSG Wismut Aue (ex Karl-Marx-Stadt) - ASK Vor. Neubrandenburg 0:3 BSG Motor Ammendorf - SC Empor Rostock ...................... 0:1 BSG Lokomotive Zittau - ASK Vorwärts Berlin ................. 0:4 SC Karl-Marx-Stadt - BSG Motor Steinach ..................... 0:2 TSC Berlin - BSG Lokomotive Stendal ......................... 0:1 BSG Chemie Zeitz - BSG Wismut Gera .......................... 1:0 aet SC Neubrandenburg - BSG Motor Zwickau ....................... 1:3 BSG Motor Bautzen - SC Motor Jena ........................... 1:2 BSG Empor Neustrelitz - SG Dynamo Hohenschönhausen Berlin ... 7:0 BSG Motor Weimar - SC Turbine Erfurt ........................ 2:0 BSG Stahl Riesa - SG Dynamo Eisleben ........................ 0:1 BSG Aktivist Karl-Marx Zwickau - SC Aufbau Magdenburg ....... 1:2 BSG Chemie Leipzig - BSG Stahl Eissenhütenstadt ............. 1:0 BSG Lokomotive Halberstadt - SC Leipzig ..................... 1:4 SC Dynamo Berlin - BSG Einheit Greifswald .................. 10:0 ASK Vorwärts Rostock - SC Chemie Halle ...................... 2:2 REPLAY: ======= SC Chemie Halle - ASK Vorwärts Rostock ...................... 3:1 ROUND 4: ======== SC Leipzig - SC Chemie Halle ................................ 4:0 SG Dynamo Eisleben - SC Dynamo Berlin ....................... 0:1 BSG Empor Neustrelitz - SC Motor Jena ....................... 1:2 ASK Vorwärts Neubrandenburg - BSG Chemie Leipzig ............ 2:1 BSG Motor Zwickau - BSG Motor Weimar ........................ 2:0 SC Aufbau Magdenburg - BSG Chemie Zeitz ..................... 2:0 BSG Lokomotive Stendal - SC Empor Rostock ................... 2:5 ASK Vorwärts Berlin - BSG Motor Steinach .................... 4:2 QUARTER-FINALS: =============== SC Empor Rostock - BSG Motor Zwickau ........................ 0:1 SC Motor Jena - ASK Vorwärts Berlin ......................... 2:1 SC Dynamo Berlin - SC Aufbau Magdenburg ..................... 1:4 SC Leipzig - ASK Vorwärts Neubrandenburg .................... 7:2 SEMI-FINALS: ============ SC Aufbau Magdenburg - SC Motor Jena ........................ 3:2 BSG Motor Zwickau - SC Leipzig .............................. 2:3 aet FINAL: [13/6/1964; Dessau] ====== »Paul Grefzu Stadion« - att 12.000 SC Aufbau Magdenburg - SC Leipzig ........................... 3:2 0-1 8' Faber 0-2 37' Engelhardt 1-2 40' Walter 2-2 74' Walter 3-2 90' Stocker SC AUFBAU MAGDENBURG: SC LEIPZIG: ********************* *********** Moldenhauer Nauert Wiedemann Faber Busch Geisler Retschlag Pfeufer Kubisch Droßler Fronzeck Trojan Walter Engelhardt Hirschmann Trolitzsch Lehmann Frenzel Behne V. Franke Stöcker Zerbe Trainer: Kümmel Trainer: Krause REFEREES: Kunze [LM: Köpcke, Trautvetter] DDR-Liga 1963/1964 [Second Level] DS-Liga NORD: ============= Neu Ber Cot VoC MoD StE DyS Pot TuM VoM VoR EiG DyH MoK MoW Fra 1. SC Neubrandenburg XXX 4:3 7:1 2:1 4:0 9:1 2:1 5:1 5:1 2:0 0:0 1:0 4:1 2:2 6:1 7:0 2. TSC Berlin 2:1 XXX 3:1 0:0 2:0 3:0 4:0 4:0 1:1 2:2 6:1 2:1 3:0 1:0 2:0 15:1 3. SC Cottbus 2:1 2:1 XXX 1:0 4:0 2:0 1:1 1:0 4:0 0:0 3:2 2:0 0:1 1:0 2:3 3:0 4. ASG Vorwärts Cottbus 1:1 0:2 1:2 XXX 3:1 1:5 1:2 1:0 1:0 3:1 3:0 2:1 0:2 5:1 3:0 3:1 5. BSG Motor Dessau 1:1 2:2 1:1 1:3 XXX 1:0 3:0 1:0 4:1 3:1 2:1 1:0 2:0 3:2 2:1 6:0 6. BSG Stahl Eisenhüttenstadt 4:5 5:1 1:1 1:2 3:1 XXX 2:1 3:1 3:1 3:3 4:1 2:2 2:0 5:2 3:0 1:0 7. SG Dynamo Schwerin 0:0 0:3 2:1 1:1 2:1 1:3 XXX 3:0 5:0 2:1 3:0 1:1 2:1 2:2 1:3 4:0 8. SC Potsdam 5:2 0:0 0:1 1:4 2:2 3:1 1:3 XXX 2:1 0:0 1:1 1:0 1:0 1:1 1:0 4:0 9. BSG Turbine Magdeburg 3:4 1:3 2:0 2:0 2:1 0:2 3:0 2:2 XXX 0:0 3:0 2:0 6:4 1:1 4:1 3:0 10. ASG Vorwärts Neubrandenb. 1:1 0:1 1:3 1:3 3:1 0:0 3:1 0:0 2:2 XXX 1:2 2:0 1:1 2:1 2:1 1:1 11. ASG Vorwärts Rostock 0:0 2:1 0:0 2:3 4:1 2:0 0:2 3:1 7:0 1:2 XXX 5:1 2:3 0:4 1:0 1:0 12. BSG Einheit Greifswald 3:2 2:0 2:2 3:1 0:3 0:0 1:0 1:2 2:2 1:1 1:1 XXX 3:0 0:1 2:1 2:0 13. SG Dynamo Hohenscönhausen 1:3 4:1 2:1 1:2 0:2 0:0 1:2 2:2 2:1 2:2 1:1 1:3 XXX 1:0 4:0 1:0 14. BSG Motor Köpenick 0:2 0:1 0:2 0:3 0:2 1:0 0:0 1:1 0:1 1:0 1:2 1:1 0:0 XXX 5:0 5:0 15. BSG Motor Wolgast 0:1 1:3 0:1 1:1 1:2 1:5 1:1 3:3 2:1 1:1 1:0 2:0 2:2 1:1 XXX 2:0 16. SC Frankfurt 1:5 0:3 1:3 0:5 1:5 2:2 3:1 1:3 0:1 2:2 3:2 1:2 3:4 2:2 2:2 XXX TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. SC Neubrandenburg .................... 45 30 19 - 7 - 4 89: 37 +52 Promoted ------------------------------------------------------------------------------ 2. TSC Berlin ........................... 43 30 19 - 5 - 6 75: 31 +44 3. SC Cottbus ........................... 40 30 17 - 6 - 7 50: 31 +19 4. ASG Vorwärts Cottbus ................. 40 30 18 - 4 - 8 57: 36 +21 5. BSG Motor Dessau ..................... 36 30 16 - 4 - 10 55: 44 +11 6. BSG Stahl Eisenhüttenstadt ........... 35 30 14 - 7 - 9 61: 47 +14 7. SG Dynamo Schwerin ................... 30 30 11 - 8 - 11 44: 45 - 1 8. SC Potsdam ........................... 29 30 9 - 11 - 10 41: 47 - 6 9. BSG Turbine Magdeburg ................ 28 30 11 - 6 - 13 47: 58 -11 10. ASG Vorwärts Neubrandenburg .......... 27 30 6 - 15 - 9 36: 41 - 5 11. ASG Vorwärts Rostock ................. 26 30 10 - 6 - 14 47: 51 - 4 12. BSG Einheit Greifswald ............... 26 30 9 - 8 - 13 35: 42 - 7 13. SG Dynamo Hohenschönhausen Berlin .... 25 30 9 - 7 - 13 41: 53 -12 ------------------------------------------------------------------------------ 14. BSG Motor Köpenick Berlin ............ 20 30 6 - 10 - 14 35: 42 - 7 Relegated 15. BSG Motor Wolgast .................... 19 30 6 - 7 - 17 32: 62 -30 Relegated 16. SC Frankfurt ......................... 9 30 2 - 5 - 23 25:103 -98 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ NOTE: BSG Motor Köpenick have 2 points deducted. SC Aktivist Brieske-Senftenberg was absorbed by the newly founded SC Cottbus. The rest of the club continued as BSG Aktivist Brieske-Senftenberg and since 1964/1965 Aktivist Brieske-Ost. TOP SCORERS : 26 Meinhard Uentz ....... Neubrandenburg 25 Erhard Kochale ....... TSC Berlin 17 Heinz Kaulmann ....... TSC Berlin 17 Arthur Bialas ........ Stahl Eisenhüttenstadt 17 Reinhard Gärtner ..... SC Frankfurt/Stahl Eisenhüttenstadt 17 Joachim Lüder ........ Vorwärts Rostock DS-Liga Süd: ============ DyD EiD WiG DyE MoW FoW StR AkZ MoB MSK VoL MoE ChZ StE StL ChW 1. SG Dynamo Dresden XXX 2:0 5:2 1:1 4:0 2:1 2:0 2:0 1:0 3:0 0:1 1:0 3:1 9:0 0:0 1:0 2. SC Einheit Dresden 0:1 XXX 4:1 3:2 2:1 4:0 0:0 3:1 2:1 1:0 4:3 1:0 6:0 2:2 0:0 1:0 3. BSG Wismut Gera 2:2 1:1 XXX 3:2 0:0 1:0 1:0 1:0 1:1 1:1 3:3 3:2 3:0 5:2 2:1 2:1 4. SG Dynamo Eisleben 0:2 3:0 4:0 XXX 1:1 3:1 0:0 3:0 4:0 0:0 1:0 1:2 0:0 0:0 1:1 4:1 5. BSG Motor Weimar 0:1 1:3 0:0 1:2 XXX 3:2 0:1 3:1 2:1 4:0 2:0 1:0 2:1 2:0 2:0 6:0 6. BSG Fortschritt Weißenfels 2:2 3:2 1:1 1:0 1:0 XXX 0:0 3:1 2:1 1:0 2:2 1:1 0:0 2:0 4:2 3:1 7. BSG Stahl Riesa 0:1 0:0 0:0 0:0 1:1 1:6 XXX 1:0 2:0 1:1 2:0 2:2 2:0 3:2 3:2 0:0 8. BSG Aktivist "KM" Zwickau 1:1 5:2 2:2 1:0 1:1 3:4 0:1 XXX 2:1 0:0 1:1 4:2 1:1 1:0 2:0 1:0 9. BSG Motor Bautzen 1:1 2:0 1:2 0:3 3:1 2:1 2:1 3:1 XXX 0:0 3:1 2:1 1:0 1:0 0:1 0:0 10. BSG Motor West KMS 0:0 0:3 0:0 3:1 1:2 1:0 0:1 2:1 1:1 XXX 1:0 2:0 0:3 4.0 1:0 2:1 11. ASG Vorwärts Leipzig 0:1 0:0 0:1 2:0 6:1 1:1 4:2 0:3 1:1 0:0 XXX 2:0 0:0 1:1 2:0 3:0 12. BSG Motor Eisenach 1:2 3:2 3:2 1:1 4:5 2:1 0:0 0:1 4:1 2:1 1:1 XXX 1:0 1:0 3:1 2:2 13. BSG Chemie Zeitz 0:0 0:1 3:1 1:2 2:4 4:1 1:1 3:1 0:0 2:1 1:0 2:1 XXX 0:0 1:1 1.2 14. BSG Stahl Eisleben 1:1 0:0 1:0 0:1 1:0 1:1 1:0 0:0 3:2 1:1 1:2 2:0 1:0 XXX 0:1 0:0 15. BSG Stahl Lippendorf 0:3 1:0 3:1 1:1 1:1 5:1 2:2 2:3 0:1 0:1 2:0 1:1 1:2 1:1 XXX 1:0 16. BSG Chemie Wolfen 0:1 2:2 0:1 2:0 1:0 0:1 2:1 1:3 0:1 2:3 1:1 0:2 2:0 1:1 3:1 XXX NOTE: Motor West Karl-Marx-Stadt - Wismut Gera played in Burgstädt. TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. SG Dynamo Dresden .................... 49 30 20 - 9 - 1 57: 14 +33 Promoted ------------------------------------------------------------------------------ 2. SC Einheit Dresden ................... 36 30 14 - 8 - 8 49: 35 +14 3. BSG Wismut Gera ...................... 35 30 12 - 11 - 7 43: 43 = 4. SG Dynamo Eisleben ................... 32 30 11 - 10 - 9 41: 30 +11 5. BSG Motor Weimar ..................... 32 30 13 - 6 - 11 47: 41 + 6 6. BSG Fortschritt Weißenfels ........... 32 30 12 - 8 - 10 47: 46 + 1 7. BSG Stahl Riesa ...................... 31 30 9 - 13 - 8 28: 30 - 2 8. BSG Aktivist "Karl-Marx" Zwickau ..... 29 30 11 - 7 - 12 41: 43 - 2 9. BSG Motor Bautzen .................... 29 30 11 - 7 - 12 35: 38 - 3 10. BSG Motor West Karl-Marx Stadt ....... 28 30 10 - 10 - 10 27: 31 - 4 11. ASG Vorwärts Leipzig ................. 27 30 8 - 11 - 11 37: 36 + 1 12. BSG Motor Eisenach ................... 27 30 10 - 7 - 13 42: 45 - 3 13. BSG Chemie Zeitz ..................... 25 30 8 - 9 - 13 29: 39 -10 ------------------------------------------------------------------------------ 14. BSG Stahl Eisleben ................... 24 30 6 - 12 - 12 22: 42 -20 Relegated 15. BSG Stahl Lippendorf ................. 23 30 7 - 9 - 14 32: 42 -10 Relegated 16. BSG Chemie Wolfen .................... 19 30 6 - 7 - 17 25: 47 -22 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ NOTE: Motor West Karl-Marx Stadt have 2 points deducted. TOP SCORERS : 16 Klaus Engels ......... Einheit Dresden 16 Hans Böhme ........... Motor Bautzen 14 Horst Meyer .......... Fortschritt Weißenfels 12 Sigfried Müller ...... Einheit Dresden 12 Jürgen Schülbe ....... Dynamo Eisleben RELEGATED: BSG Motor Köpenick Berlin BSG Motor Wolgast SC Frankfurt BSG Stahl Eisleben BSG Stahl Lippendorf BSG Chemie Wolfen PROMOTED: BSG Empor Neustrelitz TSG Wismar BSG Motor Rudisleben BSG Motor WeMa Plauen BSG Aktivist Brieske-Senftenberg BSG Chemie Riesa Promotion Play-Offs to DDR-LIGA I: The 15 District-Champions for 6 places Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA, Staffel A EmN Wis MoE MoH Ver 1. BSG Empor Neustrelitz XXX 1:1 1:0 6 4 2-2-0 3: 1 + 2 ++ 2. TSG Wismar XXX 2:0 2:1 6 4 2-2-0 8: 5 + 5 ++ 3. BSG Motor Eberswalde 0:0 XXX 1:0 5 4 2-1-1 4: 4 = 4. BSG Motor Hennigssdorf 3:3 XXX 5:1 3 4 1-1-2 8: 6 + 2 5. BSG C/M Veritas Wittenberge 0:1 2:3 XXX 0 4 0-0-4 4:11 - 7 Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA, Staffel B MoR MoP EmI CBS ChJ 1. BSG Motor Rudisleben XXX 3:0 2:0 6 4 3-0-1 9: 3 + 6 ++ 2. BSG Motor "WeMa" Plauen 2:0 XXX 3:2 5 4 2-1-1 6: 6 = ++ 3. BSG Empor Illmenau 3:0 XXX 0:1 3 4 1-1-2 6: 7 - 1 4. BSG Chemie Buna Schkopau 1:4 1:1 XXX 3 4 1-1-2 6: 9 - 3 5. BSG Chemie Jena 3:3 4:3 XXX 3 4 1-1-2 9:11 - 2 Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA, Staffel C ABO ChR LoH AkB Lic 1. BSG Aktivist Brieske-Ost XXX 0:0 3:1 7 4 3-1-0 8: 4 + 4 ++ 2. BSG Chemie Riesa XXX 5:1 4:2 5 4 2-1-1 10: 5 + 5 ++ 3. BSG Lokomotive Halberstadt 2:1 XXX 2:0 4 4 2-0-2 7: 9 - 2 4. BSG Aktivist Böhlen 1:2 XXX 2:0 2 4 1-0-3 4: 9 - 5 5. SG Lichtenberg 47 Berlin 2:3 5:2 XXX 2 4 1-0-3 9:11 - 2 Note: Krüger denotes Staffel B as Staffel C and vice versa; Querengässer and Grüne use the denominations above. BEZIRKSMEISTER : [LEVEL 3] (**) overall winners and qualified for the promotions play-off's Berlin : SG Lichtenberg 47 Cottbus Ost : ASG Vorwärts Cottbus II Cottbus West : BSG Aktivist Brieske-Ost (**) Dresden : BSG Chemie Riesa Erfurt : BSG Motor Rudisleben Frankfurt : BSG Motor Eberswalde Gera : BSG Chemie Jena Halle Nord : BSG Motor Köthen Halle Süd : BSG Chemie Buna Schkopau K.M.Stadt Ost : BSG Motor Brand-Langenau K.M.Stadt West : BSG Motor WeMa Plauen (**) Leipzig : BSG Aktivist Böhlen Magdeburg : BSG Lokomotive Halberstadt Neubrandenburg 1 : BSG Lokomotive Anklam Neubrandenburg 2 : BSG Empor Neustrelitz (**) Potsdam Nord : BSG Motor Hennigsdorf Potsdam Süd : BSG Rotation Babelsberg Rostock Ost : BSG Lokomotive Greifswald Rostock West : TSG Wismar (**) Schwerin : BSG Chemie/Motor Veritas Wittenberge Suhl 1 : BSG Empor Ilmenau (**) Suhl 2 : BSG Aktivist Kali Werra Tiefenort COTTBUS FINALS: BSG Aktivist Brieske-Ost - ASG Vorwärts Cottbus II ... 4:0 ASG Vorwärts Cottbus II - BSG Aktivist Brieske-Ost ... 1:1 HALLE FINALS: BSG Chemie Buna Schkopau - BSG Motor Köthen .......... 2:0 BSG Motor Köthen - BSG Chemie Buna Schkopau .......... 1:0 KARL-MARX-STADT FINALS: BSG Motor WeMa Plauen - BSG Motor Brand-Langenau ..... 2:0 BSG Motor Brand-Langenau - BSG Motor WeMa Plauen ..... 1:1 NEUBRANDENBURG FINALS: BSG Empor Neustrelitz - BSG Lokomotive Anklam ........ 1:1 BSG Lokomotive Anklam - BSG Empor Neustrelitz ........ 1:6 POTSDAM FINALS: BSG Motor Hennigsdorf - BSG Rotation Babelsberg ...... 6:0 BSG Rotation Babelsberg - BSG Motor Hennigsdorf ...... 1:1 ROSTOCK FINALS: TSG Wismar - BSG Lokomotive Greifswald ............... 5:1 BSG Lokomotive Greifswald - TSG Wismar ............... 1:1 SUHL FINALS: BSG Empor Ilmenau - BSG Aktivist Kali Werra Tiefenort 2:1 BSG Aktivist Kali Werra Tiefenort - BSG Empor Ilmenau 1:1

1962/63.

1964/65.

list of champions.

list of final tables.

list of final tables 2nd level.

list of topscorers.

list of cup finals.

list of cup finals (details).


About this document

Sources: [Grü 95], [Grü 96], [Gru 96a], [Kru 00], [Que 98], [kic], [fuw]

Prepared and maintained by Alexander Mastrogiannopoulos the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Alexander Mastrogiannopoulos (alexmastro@freesurf.ch)
Last updated: 16 Oct 2005

(C) Copyright Alexander Mastrogiannopoulos and RSSSF 2005
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.