East Germany 1977/78

Fußball OBERLIGA der Demokratischen Sportbewegung 1977/1978

ROUND 1
13/ 8/1977
1. FC Magdeburg            1:2 1. FC Union Berlin
Berliner FC Dynamo         2:2 Hallescher FC Chemie
BSG Chemie Böhlen          2:3 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Wismut Gera            0:0 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Carl Zeiss Jena         0:0 BSG Sachsenring Zwickau
FC Karl-Marx-Stadt         3:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
SG Dynamo Dresden          4:1 BSG Wismut Aue

ROUND 2
20/ 8/1977
1. FC Lokomotive Leipzig   4:1 Berliner FC Dynamo
1. FC Union Berlin         1:1 BSG Chemie Böhlen
BSG Sachsenring Zwickau    0:3 SG Dynamo Dresden
FC Karl-Marx-Stadt         1:1 BSG Wismut Gera
FC Rot-Weiß Erfurt         0:2 1. FC Magdeburg
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 2:1 BSG Wismut Aue
Hallescher FC Chemie       1:2 FC Carl Zeiss Jena

ROUND 3
26/ 8/1977
Berliner FC Dynamo         1:0 1. FC Union Berlin
27/ 8/1977
1. FC Magdeburg            5:0 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Chemie Böhlen          1:1 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Wismut Aue             1:1 BSG Sachsenring Zwickau
BSG Wismut Gera            2:2 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
FC Carl Zeiss Jena         0:1 1. FC Lokomotive Leipzig
SG Dynamo Dresden          2:1Hallescher FC Chemie

ROUND 4
 3/ 9/1977
1. FC Lokomotive Leipzig   2:2 SG Dynamo Dresden
1. FC Union Berlin         1:0 FC Carl Zeiss Jena
BSG Wismut Gera            0:4 1. FC Magdeburg
FC Karl-Marx-Stadt         3:1 BSG Chemie Böhlen
FC Rot-Weiß Erfurt         1:2 Berliner FC Dynamo
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 0:1 BSG Sachsenring Zwickau
Hallescher FC Chemie       6:0 BSG Wismut Aue

ROUND 5
 9/ 9/1977
1. FC Magdeburg            1:0 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Wismut Aue             4:2 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Carl Zeiss Jena         5:2 FC Rot-Weiß Erfurt
10/ 9/1977
Berliner FC Dynamo         2:2 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Chemie Böhlen          3:1 BSG Wismut Gera
BSG Sachsenring Zwickau    2:3 Hallescher FC Chemie
SG Dynamo Dresden          4:1 1. FC Union Berlin

ROUND 6
 1/10/1977
1. FC Lokomotive Leipzig   7:0 BSG Sachsenring Zwickau
1. FC Magdeburg            2:1 BSG Chemie Böhlen
1. FC Union Berlin         1:0 BSG Wismut Aue
BSG Wismut Gera            0:6 Berliner FC Dynamo
FC Karl-Marx-Stadt         1:1 FC Carl Zeiss Jena
FC Rot-Weiß Erfurt         0:2 SG Dynamo Dresden
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 0:0 Hallescher FC Chemie

ROUND 7
 4/10/1977
Berliner FC Dynamo         2:3 1. FC Magdeburg
BSG Chemie Böhlen          0:0 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Sachsenring Zwickau    1:1 1. FC Union Berlin
BSG Wismut Aue             2:1 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Carl Zeiss Jena         5:1 BSG Wismut Gera
Hallescher FC Chemie       1:0 1. FC Lokomotive Leipzig
SG Dynamo Dresden          4:2 FC Karl-Marx-Stadt

ROUND 8
15/10/1977
1. FC Magdeburg            4:1 FC Carl Zeiss Jena
1. FC Union Berlin         1:1 Hallescher FC Chemie
BSG Chemie Böhlen          1:0 Berliner FC Dynamo
BSG Wismut Gera            2:4 SG Dynamo Dresden
FC Karl-Marx-Stadt         4:0 BSG Wismut Aue
FC Rot-Weiß Erfurt         4:0 BSG Sachsenring Zwickau
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 0:0 1. FC Lokomotive Leipzig

ROUND 9
 5/11/1977
SG Dynamo Dresden          1:0 1. FC Magdeburg
Hallescher FC Chemie       3:0 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Carl Zeiss Jena         2:1 BSG Chemie Böhlen
BSG Wismut Aue             1:2 BSG Wismut Gera
BSG Sachsenring Zwickau    0:0 FC Karl-Marx-Stadt
Berliner FC Dynamo         4:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
1. FC Lokomotive Leipzig   0:1 1. FC Union Berlin

ROUND 10
19/11/1977
1. FC Magdeburg            0:0 BSG Wismut Aue
Berliner FC Dynamo         3:0 FC Carl Zeiss Jena
BSG Chemie Böhlen          1:1 SG Dynamo Dresden
BSG Wismut Gera            2:3 BSG Sachsenring Zwickau
FC Karl-Marx-Stadt         1:1 Hallescher FC Chemie
FC Rot-Weiß Erfurt         2:2 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 1:1 1. FC Union Berlin

ROUND 11
 3/12/1977
1. FC Lokomotive Leipzig   2:0 FC Karl-Marx-Stadt
1. FC Union Berlin         0:1 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Sachsenring Zwickau    1:2 1. FC Magdeburg
BSG Wismut Aue             2:1 BSG Chemie Böhlen
FC Carl Zeiss Jena         2:2 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
Hallescher FC Chemie       4:2 BSG Wismut Gera
SG Dynamo Dresden          1:2 Berliner FC Dynamo

ROUND 12
10/12/1977
1. FC Magdeburg            2:0 Hallescher FC Chemie
Berliner FC Dynamo         3:0 BSG Wismut Aue
BSG Chemie Böhlen          2:2 BSG Sachsenring Zwickau
BSG Wismut Gera            1:5 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Carl Zeiss Jena         4:3 SG Dynamo Dresden
FC Karl-Marx-Stadt         0:0 1. FC Union Berlin
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 0:0 FC Rot-Weiß Erfurt

ROUND 13
17/12/1977
1. FC Lokomotive Leipzig   0:2 1. FC Magdeburg
1. FC Union Berlin         2:0 BSG Wismut Gera
BSG Sachsenring Zwickau    0:0 Berliner FC Dynamo
BSG Wismut Aue             1:0 FC Carl Zeiss Jena
FC Rot-Weiß Erfurt         1:0 FC Karl-Marx-Stadt
Hallescher FC Chemie       4:0 BSG Chemie Böhlen
SG Dynamo Dresden          1:0 FC Vorwärts Frankfurt/Oder

ROUND 14
18/ 2/1978
1. FC Lokomotive Leipzig   6:1 BSG Chemie Böhlen
1. FC Union Berlin         0:4 1. FC Magdeburg
BSG Sachsenring Zwickau    2:0 FC Carl Zeiss Jena
BSG Wismut Aue             1:1 SG Dynamo Dresden
FC Rot-Weiß Erfurt         1:0 BSG Wismut Gera
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 1:2 FC Karl-Marx-Stadt
Hallescher FC Chemie       0:0 Berliner FC Dynamo

ROUND 15
24/ 2/1978
Berliner FC Dynamo         2:0 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Carl Zeiss Jena         6:1 Hallescher FC Chemie
25/ 2/1978
BSG Chemie Böhlen          4:1 1. FC Union Berlin
BSG Wismut Aue             1:0 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Wismut Gera            0:5 FC Karl-Marx-Stadt
SG Dynamo Dresden          5:0 BSG Sachsenring Zwickau
12/ 4/1978
1. FC Magdeburg            2:0 FC Rot-Weiß Erfurt

ROUND 16
 4/ 3/1978
1. FC Lokomotive Leipzig   0:0 FC Carl Zeiss Jena
1. FC Union Berlin         0:2 Berliner FC Dynamo
BSG Sachsenring Zwickau    0:0 BSG Wismut Aue
FC Karl-Marx-Stadt         0:0 1. FC Magdeburg
FC Rot-Weiß Erfurt         0:0 BSG Chemie Böhlen
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 2:0 BSG Wismut Gera
Hallescher FC Chemie       0:0 SG Dynamo Dresden

ROUND 17
18/ 3/1978
1. FC Magdeburg            2:0 BSG Wismut Gera
Berliner FC Dynamo         1:1 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Chemie Böhlen          2:2 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Sachsenring Zwickau    1:0 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Wismut Aue             0:1 Hallescher FC Chemie
FC Carl Zeiss Jena         1:0 1. FC Union Berlin
SG Dynamo Dresden          5:1 1. FC Lokomotive Leipzig

ROUND 19
 1/ 4/1978
1. FC Lokomotive Leipzig   4:1 BSG Wismut Aue
1. FC Union Berlin         0:2 SG Dynamo Dresden
BSG Wismut Gera            1:1 BSG Chemie Böhlen
FC Karl-Marx-Stadt         0:0 Berliner FC Dynamo
FC Rot-Weiß Erfurt         2:1 FC Carl Zeiss Jena
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 1:1 1. FC Magdeburg
Hallescher FC Chemie       2:0 BSG Sachsenring Zwickau

ROUND 19
 8/ 4/1978
Berliner FC Dynamo         4:0 BSG Wismut Gera
BSG Chemie Böhlen          1:0 1. FC Magdeburg
BSG Sachsenring Zwickau    2:0 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Wismut Aue             3:2 1. FC Union Berlin
FC Carl Zeiss Jena         2:1 FC Karl-Marx-Stadt
Hallescher FC Chemie       2:2 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
SG Dynamo Dresden          6:0 FC Rot-Weiß Erfurt

ROUND 20
14/ 4/1978
1. FC Lokomotive Leipzig   2:0 Hallescher FC Chemie
15/ 4/1978
1. FC Magdeburg            2:1 Berliner FC Dynamo
1. FC Union Berlin         1:0 BSG Sachsenring Zwickau
BSG Wismut Gera            1:6 FC Carl Zeiss Jena
FC Karl-Marx-Stadt         0:4 SG Dynamo Dresden
FC Rot-Weiß Erfurt         0:0 BSG Wismut Aue
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 1:0 BSG Chemie Böhlen

ROUND 21
12/ 4/1978
BSG Wismut Aue             1:0 FC Karl-Marx-Stadt
22/ 4/1978
1. FC Lokomotive Leipzig   3:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
Berliner FC Dynamo         2:1 BSG Chemie Böhlen
BSG Sachsenring Zwickau    2:0 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Carl Zeiss Jena         1:1 1. FC Magdeburg
Hallescher FC Chemie       1:2 1. FC Union Berlin
SG Dynamo Dresden          2:1 BSG Wismut Gera

ROUND 22
 6/ 5/1978
1. FC Magdeburg            2:0 SG Dynamo Dresden
1. FC Union Berlin         1:3 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Chemie Böhlen          1:4 FC Carl Zeiss Jena
BSG Wismut Gera            0:2 BSG Wismut Aue
FC Karl-Marx-Stadt         1:0 BSG Sachsenring Zwickau
FC Rot-Weiß Erfurt         1:1 Hallescher FC Chemie
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 1:3 Berliner FC Dynamo

ROUND 23
11/ 5/1978
Hallescher FC Chemie       3:1 FC Karl-Marx-Stadt
13/ 5/1978
1. FC Lokomotive Leipzig   2:1 FC Rot-Weiß Erfurt
1. FC Union Berlin         1:0 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Sachsenring Zwickau    1:0 BSG Wismut Gera
BSG Wismut Aue             0:0 1. FC Magdeburg
FC Carl Zeiss Jena         2:0 Berliner FC Dynamo
SG Dynamo Dresden          7:1 BSG Chemie Böhlen

ROUND 24
19/ 5/1978
Berliner FC Dynamo         2:2 SG Dynamo Dresden
20/ 5/1978
1. FC Magdeburg            6:0 BSG Sachsenring Zwickau
BSG Chemie Böhlen          2:0 BSG Wismut Aue
BSG Wismut Gera            0:1 Hallescher FC Chemie
FC Karl-Marx-Stadt         1:1 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Rot-Weiß Erfurt         2:0 1. FC Union Berlin
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 0:2 FC Carl Zeiss Jena

ROUND 25
26/ 5/1978
FC Rot-Weiß Erfurt         1:0 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
Hallescher FC Chemie       2:1 1. FC Magdeburg
27/ 5/1978
1. FC Lokomotive Leipzig   4:0 BSG Wismut Gera
1. FC Union Berlin         3:3 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Sachsenring Zwickau    2:0 BSG Chemie Böhlen
BSG Wismut Aue             0:4 Berliner FC Dynamo
SG Dynamo Dresden          2:0 FC Carl Zeiss Jena

ROUND 26
 3/ 6/1978
1. FC Magdeburg            3:3 1. FC Lokomotive Leipzig
Berliner FC Dynamo         5:1 BSG Sachsenring Zwickau
BSG Chemie Böhlen          5:3 Hallescher FC Chemie
BSG Wismut Gera            0:4 1. FC Union Berlin
FC Carl Zeiss Jena         6:0 BSG Wismut Aue
FC Karl-Marx-Stadt         1:1 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 1:2 SG Dynamo Dresden

    FINAL TABLE:
------------------------------------------------------------------------------
 1. SG Dynamo Dresden .................... 41   26   18 -  5 -  3   70: 25 +45 CHAMPIONS [EC1]
------------------------------------------------------------------------------
 2. 1. FC Magdeburg ...................... 38   26   16 -  6 -  4   52: 17 +35 Cup Winners [EC2]
 3. Berliner FC Dynamo ................... 35   26   14 -  7 -  5   54: 25 +29 UEFA Cup [EC3]
 4. 1. FC Lokomotive Leipzig ............. 32   26   13 -  6 -  7   57: 34 +23 UEFA Cup [EC3]
 5. FC Carl Zeiss Jena ................... 31   26   13 -  5 -  8   53: 32 +21 UEFA Cup [EC3]
------------------------------------------------------------------------------
 6. Hallescher FC Chemie ................. 30   26   11 -  8 -  7   44: 34 +10
 7. FC Karl-Marx-Stadt ................... 24   26    6 - 12 -  8   34: 37 - 3
 8. 1. FC Union Berlin ................... 24   26    9 -  6 - 11   27: 36 - 9
 9. FC Rot-Weiß Erfurt ................... 23   26    7 -  9 - 10   23: 35 -12
10. BSG Sachsenring Zwickau .............. 23   26    8 -  7 - 11   22: 45 -23
11. BSG Wismut Aue ....................... 22   26    8 -  6 - 12   22: 47 -25
12. BSG Chemie Böhlen .................... 20   26    6 -  8 - 12   34: 51 -17
------------------------------------------------------------------------------
13. FC Vorwärts Frankfurt/Oder ........... 15   26    3 -  9 - 14   19: 35 -16 Relegated
14. BSG Wismut Gera ......................  6   26    1 -  4 - 21   17: 75 -58 Relegated
------------------------------------------------------------------------------

    TOP-SCORERS:
 15 Klaus Havenstein ........ Chemie Böhlen
 14 Rüdiger Schnuphase ...... Carl Zeiss Jena
 13 Wolf-Rüdiger Netz ....... BFC Dynamo
 13 Joachim Streich ......... 1. FC Magdeburg
 12 Eberhard Vogel .......... Carl Zeiss Jena
 11 Peter Kotte ............. Dynamo Dresden
 11 Holger Krostitz ......... Hallescher FC Chemie
 11 Dieter Kühn ............. 1. FC Lokomotive Leipzig
 10 Hans-Jürgen Dörner ...... Dynamo Dresden
 10 Hans-Jürgen Riediger .... BFC Dynamo
 10 Gerd Weber .............. Dynamo Dresden
 10 Manfred Vogel ........... Hallescher FC Chemie

 SG DYNAMO DRESDEN
 TRAINER: Walter Fritzsch

 [Appearances/Goals]
 26/10 Hans-Jürgen Dörner
 25/11 Peter Kotte
 25/ 3 Hartmud Schade
 25/ 2 Udo Schmuck
 25/10 Gerd Weber
 22/ 5 Reinhard Häfner
 20/ 0 Klaus Müller
 19/ 0 Christian Helm
 18/ 0 Bernd Jakubowski
 18/ 6 Dieter Riedel
 17/ 7 Reiner Sachse
 16/ 3 Gerd Heidler
 15/ 4 Matthias Müller
 10/ 0 Frank Richter
  9/ 0 Claus Boden
  8/ 4 Hans-Jürgen Kreische
  7/ 1 Andreas Trautmann
  5/ 1 Matthias Döschner
  5/ 1 Karsten Petersohn
  1/ 0 Holger Hennig
  1/ 0 Volker Schmidt

CROSSTABLE 1977/1978
                                 DyD Mag BFC LoL CZJ HaC KMS UnB RWE SaZ WiA ChB VoF WiG  Ave. Spectators
 1. SG Dynamo Dresden            XXX 1:0 1:2 5:1 2:0 2:1 4:2 4:1 2:0 5:0 4:1 7:1 1:0 2:1      30.231
 2. 1. FC Magdeburg              2:0 XXX 2:1 3:3 4:1 2:0 5:0 1:2 2:0 6:0 0:0 2:1 1:0 2:0      14.115
 3. Berliner FC Dynamo           2:2 2:3 XXX 2:0 3:0 2:2 2:2 1:0 1:1 5:1 4:0 2:1 4:1 6:0      13.154
 4. 1. FC Lokomotive Leipzig     2:2 0:2 4:1 XXX 0:0 2:0 2:0 0:1 2:1 7:0 4:1 6:1 3:1 4:0      12.462
 5. FC Carl Zeiss Jena           4:3 1:1 2:0 0:1 XXX 6:1 2:1 1:0 5:2 0:0 6:0 2:1 2:2 5:1       8.538
 6. Hallescher FC Chemie         0:0 2:1 0:0 1:0 1:2 XXX 3:1 1:2 3:0 2:0 6:0 4:0 2:2 4:2      17.038
 7. FC Karl Marx Stadt           0:4 0:0 0:0 1:1 1:1 1:1 XXX 0:0 1:1 1:0 4:0 3:1 3:1 1:1      11.438
 8. 1. FC Union Berlin           0:2 0:4 0:2 1:3 1:0 1:1 3:3 XXX 0:1 1:0 1:0 1:1 1:0 2:0      17.308
 9. FC Rot-Weiß Erfurt           0:6 0:2 1:2 2:2 2:1 1:1 1:0 2:0 XXX 4:0 0:0 0:0 1:0 1:0       7.538
10. BSG Sachsenring Zwickau      0:3 1:2 0:0 2:0 2:0 2:3 0:0 1:1 2:0 XXX 0:0 2:0 1:0 1:0       7.346
11. BSG Wismut Aue               1:1 0:0 0:3 4:2 1:0 0:1 1:0 3:2 2:1 1:1 XXX 2:1 1:0 1:2       8.231
12. BSG Chemie Böhlen            1:1 1:0 1:0 2:3 1:4 5:3 2:2 4:1 1:1 2:2 2:0 XXX 0:0 3:1       5.454
13. FC Vorwärts Frankfurt/Oder   1:2 1:1 1:3 0:0 0:2 0:0 1:2 1:1 0:0 0:1 2:1 1:0 XXX 2:0       4.385
14. BSG Wismut Gera              2:4 0:4 0:4 1:5 1:6 0:1 0:5 0:4 0:0 2:3 0:2 1:1 2:2 XXX       6.785

RELEGATED:
FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Wismut Gera

PROMOTED:
BSG Stahl Riesa
FC Hansa Rostock

ZUSCHAUER: 2.132.300 (schnitt: 11.716)
SPIELE:          182
TORE:            528 (schnitt: 2,90)

Aufstiegsrunde zur Oberliga: (Promotions Play-offs)
                                StR HaR ChL VoN LoD
 1. BSG Stahl Riesa             XXX 3:0 3:1 5:0 4:0    15  8  7-1-0  27: 4 +23 Promoted
 2. FC Hansa Rostock            0:3 XXX 1:1 2:0 2:0    11  8  5-1-2  14: 9 + 5 Promoted
 3. BSG Chemie Leipzig          1:3 2:3 XXX 1:0 2:3     7  8  3-1-4  12:14 - 2
 4. ASG Vorwärts Neubrandenburg 0:0 0:4 1:3 XXX 2:0     4  8  1-2-5   5:17 -12
 5. FSV Lokomotive Dresden      2:6 0:2 0:1 2:2 XXX     3  8  1-1-6   7:21 -14

    Top-Scorers:
  7 Eberhard Lippmann ....... Stahl Riesa

FDGB POKAL 1977/1978 QUALIFICATION ROUND: ==================== BSG EAB Lichtenberg 47 Berlin - BSG Nord Max-Mattern Tolgelow 3:0 BSG Motor Veilsdorf - BSG Motor Altenburg ................... 2:4 ROUND 1: ======== BSG Sparta Lichtenberg Berlin - SG Dynamo Fürstenwalde ...... 3:5 aet BSG Aufbau Großräschen - BSG Motor Werdau ................... 2:3 BSG Wismut Pirna-Copitz - BSG Aktivist Brieske/Senftenberg .. 2:1 ZSG Leinefelde - BSG Chemie-Glas IW Ilmenau ................. 1:0 BSG Empor Beeskow - BSG Motor Hennigsdorf ................... 2:1 BSG Fortschritt Münchenbernsdorf - BSG Umformtechnik Erfurt . 1:4 BSG Stahl WW Hettstedt - BSG Lokomotive Halberstadt ......... 3:1 ASG Vorwärts Plauen II - BSG Fortschritt Bischofswerda ...... 0:0 aet, 3-1 pen BSG DIMO Böhlitz/Ehrenberg - FSV Lokomotive Dresden ......... 1:6 BSG Aktivist Gommern - BSG Chemie Veritas Wittenberge ....... 5:7 aet BSG Demminer Verkehrsbetriebe - TSG Bau Rostock ............. 0:6 BSG Chemie Velten - FC Energie Cottbus ...................... 1:6 BSG Motor Warnowwerft Warnemünde - BSG Einheit Güstrow ...... 4:1 ISG Schwerin Süd - ASV Vorwärts Neubrandenburg .............. 0:1 BSG Akt. Kali Werra Tiefenort II - BSG Zentronik Sömmerda ... 1:4 BSG Post Neubrandenburg - FC Hansa Rostock .................. 1:0 SG Dynamo Schwerin - BSG Lokomotive Stendal ................. 4:0 BSG Stahl Hennigsdorf - BSG Motor Schwerin .................. 6:2 BSG Chemie PCK Schwedt - BSG Kern-Kraft-Werk Greifswald ..... 0:1 [Angermünde]* BSG Aktivist Schwarze Pumpe - BSG Aktivist Espenhain ........ 2:1 BSG Shiffahrt/Hafen Rostock - BSG Einheit Grevesmühlen ...... 4:1 TSG Wismar - TSG Neustrelitz ................................ 2:1 BSG Stahl Blankenburg - BSG Motor Nordhausen ................ 3:2 aet BSG Motor Weimar - BSG Einheit Wernigerode .................. 4:0 BSG Stahl Thale - BSG Aktivist Kali Werra Tiefenort ......... 2:1 SG Dynamo Eisleben - BSG Motor Altenburg .................... 3:0 BSG Chemie Buna Schkopau - BSG Fortschritt Weida ............ 5:0 BSG Stahl Finow - BSG Stahl Brandenburg ..................... 2:1 TSG Gröditz - BSG Stahl Eissenhüttenstadt ................... 1:1 aet, 6-5 pen BSG Motor Suhl - BSG Chemie Leipzig ......................... 5:3 BSG Rotes Banner Trinwillershagen - ASG Vorwärts Stralsund .. 2:7 BSG Motor Eberswalde - BSG EAB Lichtenberg 47 Berlin ........ 3:0 ASG Vorwärts Dessau - BSG Motor Babelsberg .................. 3:1 BSG Rotation Berlin - BSG Stahl Riesa ....................... 0:1 BSG Motor Hermsdorf - BSG Fortschritt Krummhermersdorf ...... 4:3 BSG Chemie Zeitz - ASG Vorwärts Plauen ...................... 0:1

INTERMEDIATE ROUND: =================== BSG Wismut Pirna-Copitz - ASG Vorwärts Plauen ............... 2:3 BSG Stahl WW Hettstedt - TSG Gröditz ........................ 1:2 ASG Vorwärts Plauen II - BSG Motor Weimar ................... 1:3 BSG Motor Warnowwerft Warnemünde - TSG Wismar ............... 3:1 ZSG Leinefelde - SG Dynamo Eisleben ......................... 0:1 BSG Empor Beeskow - SG Dynamo Fürstenwalde .................. 1:2 BSG Umformtechnik Erfurt - BSG Chemie Buna Schkopau ......... 1:2 TSG Bau Rostock - BSG Stahl Hennigsdorf ..................... 2:3 BSG Zentronik Sömmerda - BSG Stahl Thale .................... 2:4 FC Energie Cottbus - ASG Vorwärts Dessau .................... 4:2 ASG Vorwärts Stralsund - BSG Shiffahrt/Hafen Rostock ........ 3:1 BSG Stahl Riesa - BSG Aktivist Schwarze Pumpe ............... 2:0 BSG Motor Werdau - BSG Motor Suhl ........................... 2:1 FSV Lokomotive Dresden - BSG Motor Hermsdorf ................ 4:2 aet ASV Vorwärts Neubrandenburg - SG Dynamo Schwerin ............ 4:0 BSG Kern-Kraft-Werk Greifswald - BSG Post Neubrandenburg .... 1:1 aet, 4-2 pen BSG Chemie Veritas Wittenberge - BSG Stahl Blankenburg ...... 2:3 BSG Stahl Finow - BSG Motor Eberswalde ...................... 1:2 ROUND 2: ======== SG Dynamo Fürstenwalde - SG Dynamo Dresden .................. 2:3 BSG Motor Weimar - FC Carl Zeiss Jena ....................... 0:2 BSG Kern-Kraft-Werk Greifswald - Berliner FC Dynamo ......... 0:2 BSG Stahl Hennigsdorf - 1. FC Magdenburg .................... 1:6 BSG Stahl Riesa - Hallescher FC Chemie ...................... 4:1 BSG Motor Werdau - 1. FC Union Berlin ....................... 0:0 aet, 3-1 pen SG Dynamo Eisleben - BSG Chemie Böhlen ...................... 1:0 ASG Vorwärts Plauen - 1. FC Lokomotive Leipzig .............. 0:3 BSG Stahl Blankenburg - FC Rot-Weiß Erfurt .................. 0:3 ASV Vorwärts Neubrandenburg - FC Vorwärts Frankfurt/Oder .... 0:2 BSG Chemie Buna Schkopau - BSG Sachsenring Zwickau .......... 2:0 FSV Lokomotive Dresden - BSG Wismut Aue ..................... 1:0 aet TSG Gröditz - FC Karl-Marx-Stadt ............................ 0:2 BSG Stahl Thale - BSG Wismut Gera ........................... 1:2 aet ASG Vorwärts Stralsund - BSG Motor Warnowwerft Warnemünde ... 7:1 BSG Motor Eberswalde - FC Energie Cottbus ................... 1:3 ROUND 3: [Teams in capital qualified] ======== BERLINER FC DYNAMO - 1. FC Lokomotive Leipzig ............... 5:0, 1:2 FC ROT-WEIß ERFURT - BSG Wismut Gera ........................ 1:2, 2:0 1. FC MAGDENBURG - BSG Stahl Riesa .......................... 2:1, 5:0 FSV Lokomotive Dresden - SG DYNAMO DRESDEN .................. 1:7, 0:4 FC Energie Cottbus - FC VORWÄRTS FRANKFURT/ODER ............. 2:1, 0:4 SG Dynamo Eisleben - BSG CHEMIE BUNA SCHKOPAU ............... 2:2, 1:1 FC Karl-Marx-Stadt - BSG MOTOR WERDAU ....................... 0:1, 2:3 FC Carl Zeiss Jena - ASG VORWÄRTS STRALSUND ................. 1:2, 1:0 QUARTER-FINALS: =============== SG DYNAMO DRESDEN - BSG Motor Werdau ........................ 5:1, 3:0 ASG Vorwärts Stralsund - BERLINER FC DYNAMO ................. 0:4, 0:3 1. FC MAGDENBURG - FC Vorwärts Frankfurt/Oder ............... 2:0, 3:1 FC ROT-WEIß ERFURT - BSG Chemie Buna Schkopau ............... 4:0, 1:0 SEMI-FINALS: ============ 1. FC MAGDENBURG - Berliner FC Dynamo ....................... 4:0, 1:1 FC Rot-Weiß Erfurt - SG DYNAMO DRESDEN ...................... 1:2, 0:0 FINAL: [29/4/1978; Berlin] ====== »Stadion der Weltjugend« - att: 50.000 1. FC Magdenburg - SG Dynamo Dresden ........................ 1:0 1-0 8' Zapf 1. FC MAGDENBURG: SG DYNAMO DRESDEN: ***************** ****************** Heyne Jakubowski Zapf Dörner Raugust Helm Seguin Weber Decker K. Müller Pommerenke Häfner Tyll Schade Mewes Riedel Streich Heidler Sparwasser Sachse -> /75' Kotte Hoffmann Richter Trainer: Urbanczyk Trainer: Fritzsch REFEREES: Prokop [LM: Kirschen, Di Carlo] DDR-Liga 1977/1978 [Second Level] DS-Liga Staffel A: ================== HaR VoS Wis KKW ISG DyS BaR SHR MoW RBT EiG DVB 1. FC Hansa Rostock XXX 5:0 2:0 3:0 5:2 2:0 1:1 3:0 10:0 4:0 6:1 5:0 2. ASG Vorwärts Stralsund 0:2 XXX 1:1 2:1 1:2 1:0 1:0 2:0 3:1 5:0 4:2 9:0 3. TSG Wismar 1:0 2:1 XXX 0:1 0:2 2:1 1:3 5:0 3:2 4:1 4:2 4:0 4. BSG Kernkraft-Werk Greifs. 2:3 0:1 3:3 XXX 4:0 1:1 2:1 3:2 2:0 3:0 2:2 2:0 5. ISG Schwerin-Süd 0:0 0:1 1:4 2:1 XXX 2:2 0:0 1:1 2:1 2:1 3:1 2:0 6. SG Dynamo Schwerin 2:0 1:2 0:1 3:0 3:2 XXX 3:1 0:0 1:1 1:1 9:0 3:2 7. TSG Bau Rostock 0:3 0:0 1:0 1:1 3:0 0:1 XXX 1:4 1:1 1:0 3:0 6:0 8. BSG Schiffahrt/Hafen R. 0:4 0:2 2:3 4:0 0:0 4:1 2:0 XXX 1:0 2:2 0:1 2:1 9. BSG Motor Wolgast 2:7 1:1 5:2 1:1 2:2 0:4 2:2 1:1 XXX 4:0 1:0 1:0 10. BSG R.B. Trinwillershagen 2:2 1:3 1:4 0:1 1:1 1:0 1:1 2:1 1:0 XXX 5:0 1:0 11. BSG Einheit Güstrow 0:2 1:2 1:2 1:3 0:5 4:3 1:3 0:2 1:2 1:1 XXX 2:1 12. BSG Demminer V.B. 1:6 0:4 0:0 0:3 1:4 0:4 1:6 0:4 1:3 0:0 1:0 XXX TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. FC Hansa Rostock ..................... 37 22 17 - 3 - 2 75: 13 +62 Promoted ------------------------------------------------------------------------------ 2. ASG Vorwärts Stralsund ............... 33 22 15 - 3 - 4 46: 20 +26 3. TSG Wismar ........................... 29 22 13 - 3 - 6 46: 30 +16 4. BSG Kernkraft Werk Greifswald ........ 25 22 10 - 5 - 7 36: 30 + 6 5. ISG Schwerin-Süd ..................... 25 22 9 - 7 - 6 35: 32 + 3 6. SG Dynamo Schwerin ................... 23 22 9 - 5 - 8 43: 27 +16 7. TSG Bau Rostock ...................... 23 22 8 - 7 - 7 35: 25 +10 8. BSG Schiffahrt/Hafen Rostock ......... 21 22 8 - 5 - 9 32: 32 = 9. BSG Motor Wolgast .................... 19 22 6 - 7 - 9 31: 46 -15 ------------------------------------------------------------------------------ 10. BSG Rote Banner Trinwillershagen ..... 17 22 5 - 7 - 10 22: 40 -18 Relegated 11. BSG Einheit Güstrow .................. 8 22 3 - 2 - 17 21: 64 -43 Relegated 12. BSG Demminer Verkehrsbetriebe ........ 4 22 1 - 2 - 19 8: 71 -63 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP SCORERS : 23 Rainer Jarohs ........ Hansa Rostock 14 Hans-Joachim Fröck ... TSG Wismar 12 Hans-Jürgen Pohl ..... Dynamo Schwerin 12 Christian Radtke ..... Bau Rostock 11 Ralf Humboldt ........ Vorwärts Stralsund 11 Ulrich Seidel ........ Kern-Kraft-Werk Greifswald 11 Wolfgang Schwerin .... ISG Schwerin-Süd DS-Liga Staffel B: ================== VoN MoS MoE ChS StE PoN RoB StH BBB DyF MoH TGL 1. ASG Vorwärts Neubrandenbu. XXX 3:0 0:0 4:0 2:0 1:0 4:0 7:0 2:1 5:0 6:1 5:0 2. BSG Motor Steinach 1:1 XXX 1:0 3:2 1:1 3:1 3:2 4:2 1:1 1:0 4:0 9:1 3. BSG Motor Eberswalde 0:0 1:1 XXX 0:0 2:0 1:0 1:0 1:0 1:1 2:1 7:0 1:0 4. BSG Chemie PCK Schwedt 0:0 1:1 3:2 XXX 1:1 1:0 1:0 0:0 1:0 4:2 1:1 5:1 5. BSG Stahl Eisenhütten. 1:0 0:1 1:3 1:1 XXX 6:1 1:0 1:0 3:3 5:1 5:1 4:0 6. BSG Post Neubrandenburg 0:3 1:2 1:3 1:0 1:0 XXX 2:0 1:1 7:1 3:1 3:1 10:1 7. BSG Rotation Berlin 0:1 2:0 3:0 1:2 1:1 2:2 XXX 2:2 1:1 2:0 2:0 3:0 8. BSG Stahl Hennigsdorf 0:3 3:0 0:0 4:1 2:2 2:2 1:1 XXX 5:1 3:3 2:5 5:1 9. BSG Bergmann Borsig Berlin 1:0 2:2 0:3 0:4 3:1 2:1 0:3 2:1 XXX 2:3 2:0 5:1 10. SG Dynamo Fürstenwalde 2:0 2:4 1:1 0:0 0:2 0:4 0:1 1:1 6:1 XXX 2:0 2:0 11. BSG Motor Henningsdorf 0:0 0:2 3:1 0:3 0:2 1:0 3:2 1:4 2:1 1:3 XXX 1:1 12. BSG Traktor Groß-Lindow 0:2 3:4 1:3 1:1 2:3 2:4 1:2 1:5 0:2 0:2 2:4 XXX NOTES: Aufbau Schwedt - Motor Steinach played in Angermünde. Aufbau Schwedt - Rotation Berlin played in Angermünde. TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. ASG Vorwärts Neubrandenburg .......... 33 22 14 - 5 - 3 49: 7 +42 + 2. BSG Motor Steinach ................... 32 22 13 - 6 - 3 48: 29 +19 3. BSG Motor Eberswalde ................. 29 22 11 - 7 - 4 33: 17 +16 4. BSG Chemie PCK Schwedt ............... 27 22 9 - 9 - 4 32: 23 + 9 5. BSG Stahl Eisenhüttenstadt ........... 26 22 10 - 6 - 6 41: 26 +15 6. BSG Post Neubrandenburg .............. 21 22 9 - 3 - 10 45: 34 +11 7. BSG Rotation Berlin .................. 21 22 8 - 5 - 9 30: 26 + 4 8. BSG Stahl Hennigsdorf ................ 21 22 6 - 9 - 7 43: 40 + 3 9. BSG Bergmann Borsig Berlin ........... 19 22 7 - 5 - 10 29: 48 -19 ------------------------------------------------------------------------------ 10. SG Dynamo Fürstenwalde ............... 18 22 7 - 4 - 11 32: 42 -10 Relegated 11. BSG Motor Henningsdorf ............... 15 22 6 - 3 - 13 25: 55 -30 Relegated 12. BSG Traktor Groß-Lindow .............. 2 22 0 - 2 - 20 19: 79 -60 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ BSG Aufbau Schwedt changed to BSG Chemie PCK (Petrol-Chemisches-Kombinat) Schwedt. TOP SCORERS : 19 Michael Jendrusch .... Post Neubrandenburg 14 Rainer Hornauer ...... Stahl Hennigsdorf 12 Wolfram Thomalla ..... Motor Babelsberg 12 Detlef Schulz ........ Dynamo Fürstenwalde 11 Günter Aedtner ....... Motor Eberswalde DS-Liga Staffel C: ================== ChL StB ChP CBS DyE ChW VoD EiW SBr MAB StT ChS 1. BSG Chemie Leipzig XXX 0:0 4:0 1:0 1:0 4:1 1:1 3:0 2:1 5:0 5:1 5:0 2. BSG Stahl Blankenburg 1:1 XXX 5:0 0:0 1:1 1:1 2:1 3:0 2:0 3:0 2:0 1:0 3. BSG Chemie Premnitz 1:0 2:2 XXX 2:1 4:0 4:2 2:1 5:5 1:0 4:3 2:1 4:0 4. BSG Chemie Buna Schkopau 1:2 0:2 1:1 XXX 3:0 5:2 1:0 4:1 2:0 0:0 2:1 5:0 5. SG Dynamo Eisleben 0:1 1:0 5:2 0:2 XXX 2:1 1:3 2:2 2:1 0:1 4:1 4:0 6. BSG Chemie Wolfen 0:1 1:3 2:2 2:2 0:1 XXX 1:0 3:0 2:2 3:0 2:1 5:0 7. ASG Vorwärts Dessau 0:0 0:3 1:2 2:0 1:2 0:4 XXX 0:0 3:2 1:1 2:0 4:1 8. BSG Einheit Wernigerode 1:5 3:2 4:1 1:2 0:1 2:1 2:0 XXX 1:1 3:3 3:0 6:0 9. BSG Stahl Brandenburg 3:1 1:3 1:0 2:0 0:0 0:1 1:2 3:0 XXX 0:0 1:1 7:1 10. BSG MAB Schkeuditz 0:0 0:4 0:0 0:0 1:1 1:2 1:3 2:2 1:1 XXX 1:0 0:0 11. BSG Stahl Thale 0:1 3:2 1:2 1:1 1:0 2:1 0:5 2:1 1:1 3:1 XXX 4:0 12. BSG Chemie Schönbeck 4:2 0:1 1:1 1:6 2:2 2:2 0:0 1:4 2:4 1:2 2:2 XXX TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. BSG Chemie Leipzig ................... 33 22 14 - 5 - 3 45: 15 +30 + 2. BSG Stahl Blankenburg ................ 32 22 13 - 6 - 3 43: 15 +28 3. BSG Chemie Premnitz .................. 28 22 11 - 6 - 5 42: 40 + 2 4. BSG Chemie Buna Schkopau ............. 26 22 10 - 6 - 6 38: 21 +17 5. SG Dynamo Eisleben ................... 23 22 9 - 5 - 8 29: 28 + 1 6. BSG Chemie Wolfen .................... 21 22 8 - 5 - 9 39: 35 + 4 7. ASG Vorwärts Dessau .................. 21 22 8 - 5 - 9 30: 27 + 3 8. BSG Einheit Wernigerode .............. 20 22 7 - 6 - 9 41: 44 - 3 9. BSG Stahl Brandenburg ................ 19 22 6 - 7 - 9 32: 28 + 4 ------------------------------------------------------------------------------ 10. TSG M.A.B. Schkeuditz ................ 17 22 3 - 11 - 8 18: 36 -18 Relegated 11. BSG Stahl Thale ...................... 16 22 6 - 4 - 12 26: 41 -15 Relegated 12. BSG Chemie Schönbeck ................. 8 22 1 - 6 - 15 18: 71 -53 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP SCORERS : 12 Klaus Hoppe .......... Einheit Wernigerode 11 Michael Haucke ....... Stahl Blankenburg 11 Werner Drews ......... Einheit Wernigerode 10 Bernd Koch ........... Chemie Buna Schkopau 10 Heinz Oelze .......... Stahl Blankenburg DS-Liga Staffel D: ================== LoD EnC MoW AkE ABS VoP FoB ASP Grö MKM DyL MoP 1. FSV Lokomotive Dresden XXX 1:1 5:1 1:1 4:2 3:0 3:1 3:0 3:1 3:0 3:0 6:0 2. BSG Energie Cottbus 4:0 XXX 0:0 6:0 0:0 1:0 1:1 2:0 2:0 1:0 4:1 2:0 3. BSG Motor Werdau 2:1 2:0 XXX 2:3 1:1 3:2 2:1 3:1 7:2 1:1 6:0 3:1 4. BSG Aktivist Espenhain 1:1 2:2 1:1 XXX 3:1 1:1 3:3 2:2 3:1 3:2 3:0 2:0 5. BSG Aktivist Brieske-Senf. 0:5 0:1 2:2 2:2 XXX 2:2 0:0 3:3 5:1 3:1 5:1 3:1 6. ASG Vorwärts Plauen 2:1 1:1 3:1 0:0 2:2 XXX 1:3 3:0 1:3 4:1 3:0 6:0 7. BSG Fortschritt Bischofs. 1:2 0:0 0:1 4:1 0:1 2:1 XXX 1:1 1:2 0:0 3:0 1:0 8. BSG Aktivist Schwarze P. 2:2 0:1 1:1 1:1 1:1 1:1 1:0 XXX 7:0 2:0 4:1 1:0 9. TSG Gröditz 1:4 3:2 2:1 1:1 2:2 1:2 0:0 1:1 XXX 4:1 0:0 7:0 10. BSG Motor "Ascota" K-M-S 3:6 2:1 1:1 2:2 1:6 0:2 1:2 1:2 2:2 XXX 2:1 3:1 11. SG Dynamo Lübben 0:4 0:1 1:2 1:2 1:2 5:3 0:1 1:0 1:1 1:0 XXX 2:0 12. BSG Motor "WaMa" Plauen 2:8 0:1 0:2 2:6 0:1 1:2 2:3 2:1 1:2 0:0 3:0 XXX TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. FSV Lokomotive Dresden ............... 34 22 15 - 4 - 3 69: 25 +44 + 2. BSG Energie Cottbus .................. 31 22 12 - 7 - 3 34: 13 +21 3. BSG Motor Werdau ..................... 29 22 11 - 7 - 4 45: 29 +16 4. BSG Aktivist Espenhain ............... 28 22 8 - 12 - 2 43: 36 + 7 5. BSG Aktivist Brieske-Senftenberg ..... 26 22 8 - 10 - 4 44: 34 +10 6. ASG Vorwärts Plauen .................. 24 22 9 - 6 - 7 42: 32 +10 7. BSG Fortschritt Bischofswerda ........ 23 22 8 - 7 - 7 28: 23 + 5 8. BSG Aktivist Schwarze Pumpe .......... 21 22 6 - 9 - 7 32: 30 + 2 9. TSG Gröditz .......................... 21 22 7 - 7 - 8 37: 47 -10 ------------------------------------------------------------------------------ 10. BSG Motor "Ascota" Karl-Marx-Stadt ... 12 22 3 - 6 - 13 24: 48 -24 Relegated 11. SG Dynamo Lübben ..................... 10 22 4 - 2 - 16 17: 52 -37 Relegated 12. BSG Motor "WaMa" Plauen .............. 5 22 2 - 1 - 19 16: 62 -46 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP SCORERS : 19 Peter Brändel ........ Motor Werdau 19 Andreas Prasse ....... Lokomotive Dresden 15 Fritz Weniger ........ Aktivist Espenhain 12 Harald Mothes ........ Vorwärts Plauen 11 Norbert Schuppan ..... Aktivist Brieske-Senftenberg 11 Norbert Straßburger .. Lokomotive Dresden DS-Liga Staffel E: ================== StR MoW MoS MoN KWT FoW ChZ RoS MoH LBL DyG MoS 1. BSG Stahl Riesa XXX 3:0 4:0 1:0 5:1 3:0 3:0 2:0 6:0 6:0 4:1 7:0 2. BSG Motor Weimar 2:1 XXX 0:3 2:2 1:0 2:2 1:2 3:2 0:0 4:1 2:1 7:0 3. BSG Motor Suhl 3:3 0:2 XXX 3:0 1:1 4:1 3:1 4:1 4:0 2:0 5:0 5:1 4. BSG Motor Nordhausen 1:4 3:1 2:1 XXX 1:1 6:0 3:2 3:0 2:1 3:0 8:1 2:0 5. BSG Kali-Werra Tiefenort 2:2 1:2 2:2 3:0 XXX 4:1 1:2 2:0 1:1 1:1 1:0 3:0 6. BSG Fortschritt Weida 0:1 2:0 4:2 1:1 1:2 XXX 1:1 1:1 1:0 0:0 2:2 3:1 7. BSG Chemie Zeitz 1:2 1:1 0:0 2:0 2:2 2:2 XXX 1:0 2:0 2:1 2:1 1:1 8. BSG Robotron Sömmerda 2:4 1:4 5:3 2:4 0:0 1:1 2:0 XXX 2:3 2:1 3:2 3:0 9. BSG Motor Hermsdorf 1:2 3:3 0:0 1:4 0:2 2:3 4:0 3:1 XXX 0:0 2:0 4:2 10. BSG Landbau Bad-Langensa. 0:0 0:1 1:1 1:0 2:1 1:2 5:0 1:3 0:1 XXX 3:0 6:1 11. SG Dynamo Gera 1:7 3:4 0:3 1:3 1:2 2:0 4:1 3:6 3:1 2:4 XXX 1:1 12. BSG Motor Steinach 0:4 1:4 1:2 3:2 0:0 1:2 1:2 0:2 0:2 2:2 3:2 XXX TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. BSG Stahl Riesa ...................... 39 22 18 - 3 - 1 74: 15 +59 Promoted ------------------------------------------------------------------------------ 2. BSG Motor Weimar ..................... 29 22 12 - 5 - 5 46: 32 +12 3. BSG Motor Suhl ....................... 28 22 11 - 6 - 5 51: 29 +22 4. BSG Motor Nordhausen ................. 27 22 12 - 3 - 7 50: 31 +19 5. BSG Aktivist Kali Werra Tiefenort .... 25 22 8 - 9 - 5 33: 25 + 8 6. BSG Fortschritt Weida ................ 22 22 7 - 8 - 7 30: 39 - 9 7. BSG Chemie Zeitz ..................... 22 22 8 - 6 - 8 27: 38 -11 8. BSG Robotron Sömmerda ................ 19 22 8 - 3 - 11 39: 45 - 6 9. BSG Motor Hermsdorf .................. 19 22 7 - 5 - 10 29: 38 - 9 ------------------------------------------------------------------------------ 10. BSG Landbau Bad-Langensalza .......... 18 22 6 - 6 - 10 30: 34 - 4 Relegated 11. SG Dynamo Gera ....................... 8 22 3 - 2 - 17 31: 67 -36 Relegated 12. BSG Motor Steinach ................... 8 22 2 - 4 - 16 19: 66 -44 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ BSG (Motor) Zentronik Sömmerda became BSG (Motor) Robotron Sömmerda TOP SCORERS : 17 Heinz Zubek .......... Wismut Gera 23 Horst Weißhaupt ...... Motor Nordhausen 16 Peter Einecke ........ Motor Suhl 14 Eberhard Lippmann .... Stahl Riesa 14 Wolfgang Dummer ...... Motor Weimar 14 Ulrich Tambor ........ Fortschritt Weida 14 Gerd Stieler ......... Robotron Sömmerda RELEGATED: BSG Rotes Banner Trinwillershagen BSG Einheit Güstrow BSG Demminer Verkehrbetriebe SG Dynamo Fürstenwalde BSG Motor Henningsdorf BSG Traktor Groß-Lindow BSG M.A.B. Schkeuditz BSG Stahl Thale BSG Chemie Schönbeck BSG Motor "Ascota" Karl-Marx-Stadt SG Dynamo Lübben BSG Motor "Waggonbau-Maschinnenbau" Plauen BSG Landbau Bad-Langensalza SG Dynamo Gera BSG Motor Steinach PROMOTED: BSG Narva Berlin TSG Lübbenau BSG Motor Robur Zittau BSG Motor Rudisleben BSG Halbleiterwerk Frankfurt BSG Chemie Schwarza BSG Fortschritt Weißenfels BSG Motor "Fritz Heckert" Karl-Marx-Stadt BSG Stahl Nordwest Leipzig BSG Lokomotive Stendal TSG Neustrelitz BSG Motor Süd Brandenburg BSG Motor Stralsund BSG Chemie/Motor Veritas Wittenberge BSG Chemie IW Ilmenau BEZIRKSMEISTER : [LEVEL 3] PROMOTED TEAMS IN BOLD Berlin : BSG NARVA BERLIN Cottbus : TSG LÜBBENAU Dresden : BSG MOTOR ROBUR ZITAU Erfurt : BSG MOTOR RUDISLEBEN Frankfurt : BSG HALBLEITERWERK FRANKFURT previously (till 1969) as BSG Motor Frankfurt Gera : BSG CHEMIE SCHWARZA Halle : BSG FORTSCHRITT WEIßENFELS Karl-Marx-Stadt : BSG MOTOR "FRITZ HECKERT" KARL-MARX-STADT Leipzig : BSG STAHL NORDWEST LEIPZIG Magdeburg : BSG LOKOMOTIVE STENDAL Neubrandenburg : TSG NEUSTRELITZ Potsdam Nord : BSG Stahl Oranienburg Potsdam Süd : BSG MOTOR SÜD BRANDENBURG (**) Rostock West : FC Hansa Rostock II Rostock Ost : BSG MOTOR STRALSUND (**) Schwerin : BSG CHEMIE/MOTOR VERITAS WITTENBERGE Suhl : BSG CHEMIE IW ILMENAU POTSDAM FINAL: ? ROSTOCK FINALS: ?

1976/77.

1978/79.

list of champions.

list of final tables.

list of final tables 2nd level.

list of topscorers.

list of cup finals.

list of cup finals (details).


About this document

Sources: [Grü 95], [Grü 96], [Gru 96a], [Kru 00], [Que 98], [kic], [fuw]

Prepared and maintained by Alexander Mastrogiannopoulos the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Alexander Mastrogiannopoulos (alexmastro@freesurf.ch)
Last updated: 16 Oct 2005

(C) Copyright Alexander Mastrogiannopoulos and RSSSF 2005
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.