East Germany 1978/79

Fußball OBERLIGA der Demokratischen Sportbewegung 1978/1979

ROUND 1
19/ 8/1978
1. FC Lokomotive Leipzig  1:4  FC Carl Zeiss Jena
1. FC Magdeburg           5:1  FC Karl-Marx-Stadt
Berliner FC Dynamo        4:1  Hallescher FC Chemie
BSG Stahl Riesa           4:0  BSG Sachsenring Zwickau
FC Hansa Rostock          4:2  1. FC Union Berlin
FC Rot-Weiß Erfurt        2:1  BSG Wismut Aue
SG Dynamo Dresden         3:1  BSG Chemie Böhlen

ROUND 2
26/ 8/1978
1. FC Lokomotive Leipzig  1:1  BSG Stahl Riesa
1. FC Union Berlin        0:0  FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Sachsenring Zwickau   1:0  FC Hansa Rostock
BSG Wismut Aue            2:3  Berliner FC Dynamo
FC Carl Zeiss Jena        1:1  BSG Chemie Böhlen
FC Karl-Marx-Stadt        0:2  SG Dynamo Dresden
Hallescher FC Chemie      0:0  1. FC Magdeburg

ROUND 3
 2/ 9/1978
1. FC Magdeburg           3:1  BSG Wismut Aue
Berliner FC Dynamo        5:0  1. FC Union Berlin
BSG Chemie Böhlen         1:0  FC Karl-Marx-Stadt
BSG Stahl Riesa           1:0  FC Carl Zeiss Jena
FC Hansa Rostock          0:2  1. FC Lokomotive Leipzig
FC Rot-Weiß Erfurt        3:1  BSG Sachsenring Zwickau
SG Dynamo Dresden         5:0  Hallescher FC Chemie

ROUND 4
 9/ 9/1978
1. FC Lokomotive Leipzig  2:2  FC Rot-Weiß Erfurt
1. FC Union Berlin        2:1  1. FC Magdeburg
BSG Sachsenring Zwickau   0:1  Berliner FC Dynamo
BSG Stahl Riesa           2:0  FC Hansa Rostock
BSG Wismut Aue            2:2  SG Dynamo Dresden
FC Carl Zeiss Jena        2:0  FC Karl-Marx-Stadt
Hallescher FC Chemie      4:0  BSG Chemie Böhlen

ROUND 5
16/ 9/1978
1. FC Magdeburg           5:0  BSG Sachsenring Zwickau
Berliner FC Dynamo        2:1  1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Chemie Böhlen         2:0  BSG Wismut Aue
FC Hansa Rostock          0:2  FC Carl Zeiss Jena
FC Karl-Marx-Stadt        0:2  Hallescher FC Chemie
FC Rot-Weiß Erfurt        2:1  BSG Stahl Riesa
SG Dynamo Dresden         3:1  1. FC Union Berlin

ROUND 6
23/ 9/1978
1. FC Lokomotive Leipzig  3:1  1. FC Magdeburg
1. FC Union Berlin        2:1  BSG Chemie Böhlen
BSG Sachsenring Zwickau   3:2  SG Dynamo Dresden
BSG Stahl Riesa           1:2  Berliner FC Dynamo
BSG Wismut Aue            2:4  FC Karl-Marx-Stadt
FC Carl Zeiss Jena        3:0  Hallescher FC Chemie
FC Hansa Rostock          1:2  FC Rot-Weiß Erfurt

ROUND 7
 7/10/1978
1. FC Magdeburg           5:0  BSG Stahl Riesa
Berliner FC Dynamo        2:1  FC Hansa Rostock
BSG Chemie Böhlen         2:3  BSG Sachsenring Zwickau
FC Karl-Marx-Stadt        0:0  1. FC Union Berlin
FC Rot-Weiß Erfurt        1:2  FC Carl Zeiss Jena
Hallescher FC Chemie      3:0  BSG Wismut Aue
SG Dynamo Dresden         6:0  1. FC Lokomotive Leipzig

ROUND 8
21/10/1978
1. FC Lokomotive Leipzig   2:1 BSG Chemie Böhlen
1. FC Union Berlin         3:1 Hallescher FC Chemie
BSG Sachsenring Zwickau    0:0 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Stahl Riesa            1:3 SG Dynamo Dresden
FC Carl Zeiss Jena         3:2 BSG Wismut Aue
FC Hansa Rostock           1:3 1. FC Magdeburg
FC Rot-Weiß Erfurt         0:2 Berliner FC Dynamo

ROUND 9
28/10/1978
1. FC Magdeburg           2:0  FC Rot-Weiß Erfurt
Berliner FC Dynamo        1:0  FC Carl Zeiss Jena
FC Karl-Marx-Stadt        1:3  1. FC Lokomotive Leipzig
Hallescher FC Chemie      4:1  BSG Sachsenring Zwickau
SG Dynamo Dresden         1:0  FC Hansa Rostock
29/10/1978
BSG Chemie Böhlen         2:2  BSG Stahl Riesa
BSG Wismut Aue            2:1  1. FC Union Berlin

ROUND 10
25/11/1978
1. FC Lokomotive Leipzig  1:1  Hallescher FC Chemie
Berliner FC Dynamo        2:0  1. FC Magdeburg
BSG Sachsenring Zwickau   1:2  BSG Wismut Aue
BSG Stahl Riesa           3:0  FC Karl-Marx-Stadt
FC Carl Zeiss Jena        0:1  1. FC Union Berlin
FC Hansa Rostock          2:2  BSG Chemie Böhlen
FC Rot-Weiß Erfurt        0:0  SG Dynamo Dresden

ROUND 11
 2/12/1978
1. FC Magdeburg           3:1  FC Carl Zeiss Jena
1. FC Union Berlin        0:0  BSG Sachsenring Zwickau
BSG Chemie Böhlen         1:2  FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Wismut Aue            0:1  1. FC Lokomotive Leipzig
FC Karl-Marx-Stadt        3:0  FC Hansa Rostock
Hallescher FC Chemie      3:1  BSG Stahl Riesa
SG Dynamo Dresden         1:1  Berliner FC Dynamo

ROUND 12
 9/12/1978
1. FC Lokomotive Leipzig  2:1  1. FC Union Berlin
1. FC Magdeburg           1:1  SG Dynamo Dresden
Berliner FC Dynamo        6:0  BSG Chemie Böhlen
BSG Stahl Riesa           4:0  BSG Wismut Aue
FC Carl Zeiss Jena        3:0  BSG Sachsenring Zwickau
FC Hansa Rostock          2:2  Hallescher FC Chemie
FC Rot-Weiß Erfurt        2:2  FC Karl-Marx-Stadt

ROUND 13
16/12/1978
1. FC Union Berlin        1:1  BSG Stahl Riesa
BSG Chemie Böhlen         1:1  1. FC Magdeburg
BSG Sachsenring Zwickau   0:4  1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Wismut Aue            1:1  FC Hansa Rostock
FC Karl-Marx-Stadt        1:2  Berliner FC Dynamo
Hallescher FC Chemie      2:0  FC Rot-Weiß Erfurt
SG Dynamo Dresden         0:0  FC Carl Zeiss Jena

ROUND 14
17/ 2/1979
1. FC Union Berlin        0:1  FC Hansa Rostock
BSG Sachsenring Zwickau   4:2  BSG Stahl Riesa
BSG Wismut Aue            3:1  FC Rot-Weiß Erfurt
FC Carl Zeiss Jena        0:2  1. FC Lokomotive Leipzig
FC Karl-Marx-Stadt        3:1  1. FC Magdeburg
Hallescher FC Chemie      0:0  Berliner FC Dynamo
21/ 2/1979
BSG Chemie Böhlen         0:2  SG Dynamo Dresden

ROUND 15
24/ 2/1979
1. FC Magdeburg           1:0  Hallescher FC Chemie
Berliner FC Dynamo        5:1  BSG Wismut Aue
BSG Chemie Böhlen         0:1  FC Carl Zeiss Jena
BSG Stahl Riesa           1:0  1. FC Lokomotive Leipzig
FC Hansa Rostock          2:0  BSG Sachsenring Zwickau
FC Rot-Weiß Erfurt        2:1  1. FC Union Berlin
SG Dynamo Dresden         4:1  FC Karl-Marx-Stadt

ROUND 16
 3/ 3/1979
1. FC Lokomotive Leipzig  5:5  FC Hansa Rostock
1. FC Union Berlin        0:4  Berliner FC Dynamo
BSG Sachsenring Zwickau   1:0  FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Wismut Aue            2:1  1. FC Magdeburg
FC Carl Zeiss Jena        4:0  BSG Stahl Riesa
FC Karl-Marx-Stadt        1:0  BSG Chemie Böhlen
Hallescher FC Chemie      0:0  SG Dynamo Dresden

ROUND 17
17/ 3/1979
Berliner FC Dynamo       10:0  BSG Sachsenring Zwickau
BSG Chemie Böhlen         1:4  Hallescher FC Chemie
FC Hansa Rostock          3:2  BSG Stahl Riesa
FC Karl-Marx-Stadt        1:1  FC Carl Zeiss Jena
FC Rot-Weiß Erfurt        2:1  1. FC Lokomotive Leipzig
SG Dynamo Dresden         1:1  BSG Wismut Aue
11/ 4/1979
1. FC Magdeburg           4:1  1. FC Union Berlin

ROUND 18
24/ 3/1979
1. FC Lokomotive Leipzig  0:0  Berliner FC Dynamo
1. FC Union Berlin        0:0  SG Dynamo Dresden
BSG Sachsenring Zwickau   1:4  1. FC Magdeburg
BSG Stahl Riesa           1:0  FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Wismut Aue            1:2  BSG Chemie Böhlen
FC Carl Zeiss Jena        1:0  FC Hansa Rostock
Hallescher FC Chemie      1:0  FC Karl-Marx-Stadt

ROUND 19
 7/ 4/1979
1. FC Magdeburg           3:0  1. FC Lokomotive Leipzig
Berliner FC Dynamo        1:0  BSG Stahl Riesa
BSG Chemie Böhlen         1:2  1. FC Union Berlin
FC Karl-Marx-Stadt        1:0  BSG Wismut Aue
FC Rot-Weiß Erfurt        2:1  FC Hansa Rostock
Hallescher FC Chemie      1:2  FC Carl Zeiss Jena
SG Dynamo Dresden         4:0  BSG Sachsenring Zwickau

ROUND 20
21/ 4/1979
1. FC Lokomotive Leipzig  1:1  SG Dynamo Dresden
1. FC Union Berlin        1:0  FC Karl-Marx-Stadt
BSG Sachsenring Zwickau   1:0  BSG Chemie Böhlen
BSG Stahl Riesa           1:1  1. FC Magdeburg
BSG Wismut Aue            2:0  Hallescher FC Chemie
FC Carl Zeiss Jena        1:1  FC Rot-Weiß Erfurt
FC Hansa Rostock          0:1  Berliner FC Dynamo

ROUND 21
12/ 5/1979
1. FC Magdeburg           1:1  FC Hansa Rostock
Berliner FC Dynamo        5:3  FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Chemie Böhlen         3:1  1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Wismut Aue            0:1  FC Carl Zeiss Jena
FC Karl-Marx-Stadt        3:0  BSG Sachsenring Zwickau
Hallescher FC Chemie      0:0  1. FC Union Berlin
SG Dynamo Dresden         6:0  BSG Stahl Riesa

ROUND 22
18/ 5/1979
1. FC Lokomotive Leipzig  1:0  FC Karl-Marx-Stadt
19/ 5/1979
1. FC Union Berlin        1:2  BSG Wismut Aue
BSG Sachsenring Zwickau   1:1  Hallescher FC Chemie
BSG Stahl Riesa           1:1  BSG Chemie Böhlen
FC Carl Zeiss Jena        0:0  Berliner FC Dynamo
FC Hansa Rostock          1:2  SG Dynamo Dresden
FC Rot-Weiß Erfurt        2:4  1. FC Magdeburg

ROUND 23
23/ 5/1979
1. FC Union Berlin        0:1  FC Carl Zeiss Jena
BSG Wismut Aue            3:1  BSG Sachsenring Zwickau
Hallescher FC Chemie      2:0  1. FC Lokomotive Leipzig
FC Karl-Marx-Stadt        3:0  BSG Stahl Riesa
BSG Chemie Böhlen         3:2  FC Hansa Rostock
SG Dynamo Dresden         4:1  FC Rot-Weiß Erfurt
1. FC Magdeburg           1:0  Berliner FC Dynamo

ROUND 24
26/ 5/1979
BSG Sachsenring Zwickau   3:0  1. FC Union Berlin
Berliner FC Dynamo        3:1  SG Dynamo Dresden
FC Rot-Weiß Erfurt        2:2  BSG Chemie Böhlen
FC Hansa Rostock          0:1  FC Karl-Marx-Stadt
BSG Stahl Riesa           2:1  Hallescher FC Chemie
1. FC Lokomotive Leipzig  3:2  BSG Wismut Aue
FC Carl Zeiss Jena        4:2  1. FC Magdeburg

ROUND 25
 6/ 6/1979
BSG Sachsenring Zwickau   0:0  FC Carl Zeiss Jena
1. FC Union Berlin        0:0  1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Wismut Aue            2:0  BSG Stahl Riesa
Hallescher FC Chemie      3:0  FC Hansa Rostock
FC Karl-Marx-Stadt        5:2  FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Chemie Böhlen         3:10 Berliner FC Dynamo
SG Dynamo Dresden         2:0  1. FC Magdeburg

ROUND 26
 9/ 6/1979
1. FC Magdeburg          10:2  BSG Chemie Böhlen
Berliner FC Dynamo        3:1  FC Karl-Marx-Stadt
FC Rot-Weiß Erfurt        3:0  Hallescher FC Chemie
FC Hansa Rostock          2:0  BSG Wismut Aue
BSG Stahl Riesa           1:2  1. FC Union Berlin
1. FC Lokomotive Leipzig  4:1  BSG Sachsenring Zwickau
FC Carl Zeiss Jena        1:3  SG Dynamo Dresden

    FINAL TABLE:
------------------------------------------------------------------------------
 1. Berliner FC Dynamo ................... 46   26   21 -  4 -  1   75: 18 +57 CHAMPIONS [EC1]
------------------------------------------------------------------------------
 2. SG Dynamo Dresden .................... 39   26   15 -  9 -  2   59: 19 +40 UEFA Cup [EC3]
 3. FC Carl Zeiss Jena ................... 34   26   14 -  6 -  6   38: 21 +17 UEFA Cup [EC3]
 4. 1. FC Magdeburg ...................... 33   26   14 -  5 -  7   63: 32 +31 Cup Winners [EC2]
------------------------------------------------------------------------------
 5. 1. FC Lokomotive Leipzig ............. 29   26   11 -  7 -  8   41: 40 + 1
 6. Hallescher FC Chemie ................. 27   26   10 -  7 -  9   36: 32 + 4
 7. FC Rot-Weiß Erfurt ................... 24   26    9 -  6 - 11   37: 46 - 9
 8. FC Karl-Marx-Stadt ................... 22   26    9 -  4 - 13   32: 38 - 6
 9. BSG Stahl Riesa ...................... 21   26    8 -  5 - 13   33: 47 -14
10. 1. FC Union Berlin ................... 21   26    7 -  7 - 12   22: 39 -17
11. BSG Wismut Aue ....................... 19   26    8 -  3 - 15   34: 49 -15
12. BSG Sachsenring Zwickau .............. 18   26    7 -  4 - 15   23: 63 -40
------------------------------------------------------------------------------
13. BSG Chemie Böhlen .................... 16   26    5 -  6 - 15   33: 66 -33 Relegated
14. FC Hansa Rostock ..................... 15   26    5 -  5 - 16   30: 46 -16 Relegated
------------------------------------------------------------------------------

    TOP-SCORERS:
 23 Joachim Streich ......... 1. FC Magdeburg
 20 Hans-Jürgen Riediger .... BFC Dynamo
 17 Dieter Kühn ............. 1. FC Lokomotive Leipzig
 16 Wolf-Rüdiger Netz ....... BFC Dynamo
 12 Martin Hoffmann ......... 1. FC Magdeburg
 11 Jürgen Heun ............. Rot-Weiß Erfurt
 10 Klaus Havenstein ........ Chemie Böhlen
 10 Eberhardt Lippmann ...... Stahl Riesa
 10 Jürgen Müller ........... Karl-Marx-Stadt
 10 Jürgen Raab ............. Carl Zeiss Jena

 BSG BERLINER FC DYNAMO:
 TRAINER: Jürgen Bogs

 [Appearances/Goals]
 26/16 Wolf-Rüdiger Netz
 26/ 0 Bodo Rudwaleit
 26/ 9 Frank Terletzki
 26/ 0 Norbert Trieloff
 25/ 8 Michael Noack
 25/ 1 Artur Ullrich
 24/20 Hans-Jürgen Riediger
 21/ 2 Rainer Troppa
 20/ 3 Reinhard Lauck
 20/ 4 Hartmut Pelka
 18/ 2 Bernd Brillat
 18/ 4 Ralf Sträßer
 17/ 1 Roland Jüngling
 16/ 3 Lutz Eigendorf
  3/ 0 Reinhard Schwerdtner
  2/ 0 Albert Ullrich
  2/ 0 Rainer Ernst
  1/ 0 Dietmar Labes

CROSSTABLE 1978/1979
                                 BFC  DyD CZJ Mag LoL HaC RWE KMS StR UnB WiA  SaZ  ChB HaR  Ave. Spectators
 1. Berliner FC Dynamo           XXX  3:1 1:0 2:0 2:1 4:1 5:3 3:1 1:0 5:0 5:1 10:0  6:0 2:1      14.923
 2. SG Dynamo Dresden            1:1  XXX 0:0 2:0 6:0 5:0 4:1 4:1 6:0 3:1 1:1  4:0  3:1 1:0      24.154
 3. FC Carl Zeiss Jena           0:0  1:3 XXX 4:2 0:2 3:0 1:1 2:0 4:0 0:1 3:2  3:0  1:1 1:0       8.769
 4. 1. FC Magdeburg              1:0  1:1 3:1 XXX 3:0 1:0 2:0 5:1 5:0 4:1 3:1  5:0 10:2 1:1      12.692
 5. 1. FC Lokomotive Leipzig     0:0  1:1 1:4 3:1 XXX 1:1 2:2 1:0 1:1 2:1 3:2  4:1  2:1 5:5      10.000
 6. Hallescher FC Chemie         0:0  0:0 1:2 0:0 2:0 XXX 2:0 1:0 3:1 0:0 3:0  4:1  4:0 3:0      13.846
 7. FC Rot-Weiß Erfurt           0:2  0:0 1:2 2:4 2:1 3:0 XXX 2:2 2:1 2:1 2:1  3:1  2:2 2:1      10.769
 8. FC Karl Marx Stadt           1:2  0:2 1:1 3:1 1:3 0:2 5:2 XXX 3:0 0:0 1:0  3:0  1:0 3:0       8.577
 9. BSG Stahl Riesa              1:2  1:3 1:0 1:1 1:0 2:1 1:0 3:0 XXX 1:2 4:0  4:0  1:1 2:0       8.077
10. 1. FC Union Berlin           0:4  0:0 0:1 2:1 0:0 3:1 0:0 1:0 1:1 XXX 1:2  0:0  2:1 0:1      12.846
11. BSG Wismut Aue               2:3  2:2 0:1 2:1 0:1 2:0 3:1 2:4 2:0 2:1 XXX  3:1  1:2 1:1       6.923
12. BSG Sachsenring Zwickau      0:1  3:2 0:0 1:4 0:4 1:1 1:0 0:0 4:2 3:0 1:2  XXX  1:0 1:0       6.654
13. BSG Chemie Böhlen            3:10 0:2 0:1 1:1 3:1 1:4 1:2 1:0 2:2 1:2 2:0  2:3  XXX 3:2       4.962
14. FC Hansa Rostock             0:1  1:2 0:2 1:3 0:2 2:2 1:2 0:1 3:2 4:2 2:0  2:0  2:2 XXX      14.077

RELEGATED:
BSG Chemie Böhlen
FC Hansa Rostock

PROMOTED:
FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Chemie Leipzig

ZUSCHAUER: 2.046.500 (schnitt: 11.244)
SPIELE:          182
TORE:            556 (schnitt: 3,06)

Aufstiegsrunde zur Oberliga: (Promotions Play-offs)
                                VoF ChL MoS EnC BaR
 1. FC Vorwärts Frankfurt/O.    XXX 1:0 8:0 3:1 3:1   15  8  7-1-0  24: 6  +18 Promoted
 2. BSG Chemie Leipzig          2:2 XXX 3:1 2:2 2:0    9  8  3-3-2  11: 7  + 4 Promoted
 3. BSG Motor Suhl              0:2 1:0 XXX 2:1 2:2    9  8  4-1-3  14:19  - 5
 4. BSG Energie Cottbus         0:1 0:0 2:3 XXX 2:0    4  8  1-2-5   9:13  - 4
 5. BSG Bau Rostock             2:4 0:2 1:5 2:1 XXX    3  8  1-1-6   8:21  -13

    Top-Scorers:
  6 Frieder Andrich ......... Vorwärts Frankfurt

FDGB POKAL 1978/1979 QUALIFICATION ROUND: ==================== BSG Motor Hermsdorf - SG Dynamo Gera ........................ 0:3 BSG Stahl Thale - BSG Aktivist Espenhain .................... 3:0 BSG Motor Steinach - SG Dynamo Eisleben ..................... 1:6 ROUND 1: ======== BSG Fortschritt Weida - BSG Motor Werdau .................... 3:2 aet ISG Schwerin Süd - BSG Stahl Blankenburg .................... 3:2 BSG Akt. Kali Werra Tiefenort II - BSG Motor Weimar ......... 2:0 BSG Demminer Verkehrsbetriebe - ASG Vorwärts Stralsund ...... 1:6 BSG Einheit Güstrow - BSG Shiffahrt/Hafen Rostock ........... 3:3 aet, 3-4 pen BSG Rotes Banner Trinwillershagen - BSG KK-Werk Greifswald .. 1:1 aet, 3-2 pen BSG Traktos Groß Lindow - BSG Stahl Brandenburg ............. 1:4 BSG Motor Hennigsdorf - FC Energie Cottbus .................. 0:2 SG Dynamo Fürstenwalde - ASG Vorwärts Dessau ................ 2:0 BSG Chemie Schönebeck - BSG Stahl Hennigsdorf ............... 1:2 BSG MAB Schkeuditz - TSG Gröditz ............................ 2:3 ASG Vorwärts Plauen - SG Dynamo Eisleben .................... 1:4 BSG Chemie Zeitz - BSG Chemie Leipzig ....................... 0:3 BSG Motor Ascota Karl-Marx-Stadt - BSG Chemie Wolfen ........ 1:2 (1) SG Dynamo Lübben - FC Vorwärts Frankfurt/Oder ............... 0:5 BSG Landbau Bad Langensalza - BSG Einheit Wernigerode ....... 3:4 BSG NARVA Berlin - BSG Motor Eberswalde ..................... 2:3 BSG Aktivist Brieske/Senftenberg II - BSG Motor WaMa Görlitz 2:2 aet, 3-5 pen ASG Vorwärts Kamenz - BSG Aktivist Schwarze Pumpe ........... 0:0 aet, 1-3 pen BSG Motor Rudisleben - BSG Motor Suhl ....................... 3:5 BSG Ingenieurhochbau Frankfurt/Oder - BSG Motor Babelsberg .. 1:3 aet BSG Motor Zeulenroda - BSG Robotron Sömmerda ................ 1:3 (2) BSG ZWK Nebra - BSG Akt. Kali Werra Tiefenort ............... 0:3 BSG Wismut Aue - SG Dynamo Gera ............................. 0:2 BSG Chemie Eilenburg - BSG Stahl Thale ...................... 0:0 aet, 0-2 pen BSG Lokomotive Stendal - BSG Bergmann Borsig Pankow Berlin .. 1:0 BSG Lokomotive Malchin - SG Dynamo Schwerin ................. 2:3 BSG Motor Rathenow - BSG Chemie Premnitz .................... 1:4 BSG Einheit Grimmen II - ASV Vorwärts Neubrandenburg ........ 1:4 BSG Chemie Veritas Wittenberge - TSG Wismar ................. 1:0 BSG Motor Nordhausen - BSG Chemie Buna Schkopau ............. 1:4 aet BSG Stahl Eissenhüttenstadt - FSV Lokomotive Dresden ........ 4:2 BSG Bau Rostock - BSG Post Neubrandenburg ................... 2:1 BSG Motor Wolgast - BSG Chemie PCK Schwedt .................. 1:2 BSG Fortschritt Bischofswerda - BSG Wismut Gera ............. 1:1 aet, 3-4 pen BSG Rotation Berlin - BSG Aktivist Brieske/Senftenberg ...... 0:2

INTERMEDIATE ROUND: =================== BSG Stahl Thale - BSG Wismut Gera ........................... 2:1 BSG Lokomotive Stendal - ISG Schwerin Süd ................... 2:1 aet BSG Chemie Veritas Wittenberge - BSG Einheit Wernigerode .... 1:3 aet BSG Aktivist Kali Werra Tiefenort II - BSG Motor Suhl ....... 1:3 aet SG Dynamo Fürstenwalde - BSG Chemie Premnitz ................ 3:0 SG Dynamo Gera - BSG Aktivist Kali Werra Tiefenort .......... 1:2 BSG Rotes Banner Trinwillershagen - BSG Bau Rostock ......... 0:1 aet SG Dynamo Eisleben - BSG Fortschritt Weida .................. 7:1 BSG Motor WaMa Görlitz - BSG Aktivist Brieske/Senftenberg ... 0:1 ASV Vorwärts Neubrandenburg - FC Vorwärts Frankfurt/Oder .... 0:1 aet ASG Vorwärts Stralsund - BSG Chemie PCK Schwedt ............. 1:2 BSG Shiffahrt/Hafen Rostock - BSG Stahl Hennigsdorf ......... 0:3 BSG Motor Babelsberg - TSG Gröditz .......................... 2:1 BSG Chemie Leipzig - BSG Aktivist Schwarze Pumpe ............ 1:0 FC Energie Cottbus - BSG Stahl Eissenhüttenstadt ............ 3:2 BSG Robotron Sömmerda - BSG Chemie Wolfen ................... 1:3 aet SG Dynamo Schwerin - BSG Motor Eberswalde ................... 2:0 ROUND 2: ======== BSG Stahl Thale - 1. FC Magdenburg .......................... 1:4 aet BSG Chemie Wolfen - BSG Sachsenring Zwickau ................. 1:0 BSG Aktivist Brieske/Senftenberg - SG Dynamo Dresden ........ 0:3 BSG Chemie PCK Schwedt - Berliner FC Dynamo ................. 0:6 BSG Motor Babelsberg - 1. FC Lokomotive Leipzig ............. 0:2 BSG Motor Suhl - BSG Wismut Aue ............................. 3:1 SG Dynamo Fürstenwalde - FC Hansa Rostock ................... 0:2 BSG Einheit Wernigerode - FC Rot-Weiß Erfurt ................ 3:5 BSG Stahl Hennigsdorf - Hallescher FC Chemie ................ 1:0 BSG Chemie Leipzig - BSG Stahl Riesa ........................ 1:1 aet, 4-3 pen BSG Stahl Brandeburg - SG Dynamo Schwerin ................... 2:1 FC Energie Cottbus - BSG Chemie Böhlen ...................... 2:1 TSG Bau Rostock - FC Vorwärts Frankfurt/Oder ................ 0:4 BSG Aktivist Kali Werra Tiefenort - FC Karl-Marx-Stadt ...... 0:1 SG Dynamo Eisleben - FC Carl Zeiss Jena ..................... 1:5 BSG Lokomotive Stendal - 1. FC Union Berlin ................. 1:2 ROUND 3: [Teams in capital qualified] ======== 1. FC Union Berlin - BERLINER FC DYNAMO ..................... 1:8, 1:7 1. FC LOKOMOTIVE LEIPZIG - FC Karl-Marx-Stadt ............... 3:2, 4:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder - 1. FC MAGDENBURG ............... 0:1, 2:2 FC HANSA ROSTOCK - BSG Chemie Leipzig ....................... 4:0, 1:1 SG DYNAMO DRESDEN - FC Carl Zeiss Jena ...................... 5:0, 3:0 FC ROT-WEIß ERFURT - BSG Stahl Brandenburg .................. 4:0, 3:1 BSG Chemie Wolfen - BSG Motor Suhl .......................... 0:5, 1:4 FC ENERGIE COTTBUS - BSG Stahl Hennigsdorf .................. 3:0, 0:2 QUARTER-FINALS: =============== BERLINER FC DYNAMO - FC Hansa Rostock ....................... 4:1, 7:1 FC Rot-Weiß Erfurt - 1. FC LOKOMOTIVE LEIPZIG ............... 1:1, 2:3 1. FC MAGDENBURG - BSG Motor Suhl ........................... 3:1, 5:2 FC Energie Cottbus - SG DYNAMO DRESDEN ...................... 1:4, 0:2 SEMI-FINALS: ============ 1. FC MAGDENBURG - 1. FC Lokomotive Leipzig ................. 5:1, 2:0 BERLINER FC DYNAMO - SG Dynamo Dresden ...................... 1:0, 1:1 FINAL: [28/4/1979; Berlin] ====== »Stadion der Weltjugend« - att: 50.000 1. FC Magdenburg - Berliner FC Dynamo ....................... 1:0 aet 1-0 101' Seguin 1. FC MAGDENBURG: BERLINER FC DYNAMO: ***************** ******************* Heyne Rudwaleit Zapf Trieloff Raugust Noack Seguin Troppa Decker Ullrich Tyll -> /106' Mewes Terletzki Pommerenke Lauck Steinbach Jüngling -> /102' Brillat Sparwasser -> /106' Döbbel Riediger Streich Sträßer -> /70' Pelka Hoffmann Netz Trainer: Urbanczyk Trainer: Bogs REFEREES: Herrmann [LM: Prokop, Stumpf] DDR-Liga 1978/1979 [Second Level] DS-Liga Staffel A: ================== BaR VoS VoN DyS Wis SHR ScS PoN KKW VeW MoW MoS 1. TSG Bau Rostock XXX 3:1 2:2 1:2 3:2 4:3 1:3 1:1 2:0 2:1 4:0 7:0 2. ASG Vorwärts Stralsund 1:3 XXX 1:1 4:2 1:0 1:0 0:0 3:0 2:0 1:1 8:2 5:0 3. ASG Vo. Neubrandenburg 0:0 2:2 XXX 5:1 1:0 5:1 2:2 1:1 2:2 3:0 2:0 2:0 4. SG Dynamo Schwerin 1:2 2:2 2:0 XXX 0:0 6:3 2:3 0;0 1:1 3:1 3:0 9:0 5. TSG Wismar 0:1 1:1 1:1 2:4 XXX 3:1 2:0 3:1 1:2 1:3 2:1 3:0 6. BSG Schiffahrt/Hafen R. 1:1 0:1 0:0 2:1 2:0 XXX 1:1 2:1 2:0 3:2 2:1 4:0 7. ISG Schwerin-Süd 2:4 0:3 3:0 0:1 1:1 1:1 XXX 0:2 2:0 1:0 1:1 1:1 8. BSG Post Neubrandenburg 1:3 1:1 0:0 0:1 0:1 1:1 1:1 XXX 2:1 4:2 2:2 7:0 9. BSG Kern-Kraft-Werk Greif. 0:1 0:2 1:4 1:2 0:0 2:2 1:0 1:0 XXX 6:1 0:1 4:0 10. BSG C/M Veritas Wittenber. 1:2 3:2 0:1 1:1 1:2 5:1 2:1 2:1 2:2 XXX 4:0 2:1 11. BSG Motor Wolgast 1:2 1:3 1:3 2:2 1:4 0:3 1:0 0:1 0:0 2:2 XXX 0:0 12. BSG Motor Stralsund 0:3 0:4 3:2 1:1 0:5 4:3 1:3 1:1 0:4 5:2 2:2 XXX TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. TSG Bau Rostock ...................... 36 22 16 - 4 - 2 52: 23 +29 + 2. ASG Vorwärts Stralsund ............... 31 22 12 - 7 - 3 49: 22 +27 3. ASG Vorwärts Neubrandenburg .......... 28 22 9 - 10 - 3 39: 23 +16 4. SG Dynamo Schwerin ................... 27 22 10 - 7 - 5 47: 31 +16 5. TSG Wismar ........................... 23 22 9 - 5 - 8 33: 24 + 9 6. BSG Schiffahrt/Hafen Rostock ......... 22 22 8 - 6 - 8 38: 40 - 2 7. ISG Schwerin-Süd ..................... 20 22 6 - 8 - 8 25: 27 - 2 8. BSG Post Neubrandenburg .............. 19 22 5 - 9 - 8 28: 27 + 1 9. BSG Kern-Kraft-Werk Greifswald ....... 18 22 6 - 6 - 10 28: 29 - 1 ------------------------------------------------------------------------------ 10. BSG Chemie/Motor Veritas Wittenberge . 18 22 7 - 4 - 11 38: 45 - 7 Relegated 11. BSG Motor Wolgast .................... 11 22 2 - 7 - 13 19: 50 -31 Relegated 12. BSG Motor Stralsund .................. 11 22 3 - 5 - 14 19: 74 -55 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP SCORERS : 22 Hans-Jürgen Pohl ..... Dynamo Schwerin 21 Gerhard Krentz ....... Bau Rostock 14 Detlev Wiezorrek ..... Vorwärts Stralsund 9 Harald Biehl ......... Vorwärts Stralsund 9 Klaus-Peter Stein .... TSG Wismar 9 Hans-Jürgen Nasarek .. Veritas Wittenberge DS-Liga Staffel B: ================== VoF StE RoB ChP ChS HaF MoB Neu StH BBB NaB MoE 1. FC Vorwärts Frankfurt XXX 1:0 6:1 1:1 3:0 8:0 4:1 7:0 1:0 3:0 5:0 9:0 2. BSG Stahl Eisenhütten. 1:1 XXX 0:2 0:1 2:1 4:0 3:2 2:0 3:0 6:0 3:1 1:1 3. BSG Rotation Berlin 0:2 0:1 XXX 0:0 1:0 3:0 0:0 0:0 4:1 1:0 5:0 5:0 4. BSG Chemie Premnitz 0:1 1:1 0:0 XXX 3:2 1:0 3:1 0:0 1:1 1:1 3:1 3:0 5. BSG Chemie PCK Schwedt 1:1 1:2 2:2 1:0 XXX 5:0 2:1 1:1 0:0 1:2 4:1 1:1 6. BSG Halbleiterwerke Frank. 0:3 1:0 1:0 0:3 2:2 XXX 3:1 1:0 1:0 3:0 2:0 3:1 7. BSG Motor Babelsberg 1:3 1:1 1:2 3:0 0:2 4:1 XXX 1:1 3:0 5:0 2:1 4:0 8. TSG Neustrelitz 0:4 1:1 0:3 1:2 1:2 3:0 2:0 XXX 7:1 3:0 0:1 3:0 9. BSG Stahl Henningsdorf 0:0 3:2 2:2 2:2 0:1 2:2 2:0 1:0 XXX 1:0 4:0 3:2 10. BSG Bergmann-Borsig Ber. 0:5 0:0 0:0 2:1 3:1 1:2 0:0 1:1 2:1 XXX 1:4 1:1 11. BSG NARVA Berlin 0:4 0:2 2:2 7:0 2:2 2:6 2:4 1:3 2:1 2:2 XXX 1:2 12. BSG Motor Eberswalde 0:5 0:2 0:1 1:1 0:2 2:2 2:3 0:1 0:2 1:1 0:1 XXX TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. FC Vorwärts Frankfurt/Oder ........... 40 22 18 - 4 - 0 77: 6 +71 Promoted ------------------------------------------------------------------------------ 2. BSG Stahl Eisenhüttenstadt ........... 28 22 11 - 6 - 5 37: 18 +19 3. BSG Rotation Berlin .................. 28 22 10 - 8 - 4 34: 18 +16 4. BSG Chemie Premnitz .................. 25 22 8 - 9 - 5 27: 26 + 1 5. BSG Chemie PCK Schwedt ............... 23 22 8 - 7 - 7 34: 28 + 6 6. BSG Halbleiterwerke Frankfurt ........ 23 22 10 - 3 - 9 30: 45 -15 7. BSG Motor Babelsberg ................. 20 22 8 - 4 - 10 38: 34 + 4 8. TSG Neustrelitz ...................... 20 22 7 - 6 - 9 28: 29 - 1 9. BSG Stahl Henningsdorf ............... 20 22 7 - 6 - 9 27: 35 - 8 ------------------------------------------------------------------------------ 10. BSG Bergmann-Borsig Berlin ........... 16 22 4 - 8 - 10 17: 43 -26 Relegated 11. BSG NARVA Berlin ..................... 13 22 5 - 3 - 14 31: 57 -26 Relegated 12. BSG Motor Eberswalde ................. 8 22 1 - 6 - 15 14: 55 -41 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ BSG Chemie PCK (Petrol-Chemisches-Kombinat) Schwedt previously as BSG Aufbau Schwedt. TOP SCORERS : 23 Ralph Conrad ......... Vorwärts Frankfurt/Oder 17 Dieter Turobin ....... Halbleiterwerke Frankfurt 13 Frieder Andrich ...... Vorwärts Frankfurt/Oder 13 Jürgen Pfefferkorn ... NARVA Berlin 11 Wolfgang Hefter ...... Chemie PCK Schwedt 10 Axel Brademann ....... Motor Babelsberg DS-Liga Staffel C: ================== ChL StB CBS VoD ChW DyE EiW SBr StL LoS FoW MBS 1. BSG Chemie Leipzig XXX 4:3 1:0 5:4 2:0 6:1 5:0 2:0 3:2 2:1 7:0 4:0 2. BSG Stahl Blankenburg 3:3 XXX 2:3 2:0 3:1 2:1 1:0 1:0 1:0 3:0 5:0 8:0 3. BSG Chemie Buna Schkopau 1:1 0:1 XXX 1:2 1:2 0:1 1:1 3:0 0:2 2:1 2:1 4:1 4. ASG Vorwärts Dessau 3:2 1:0 0:2 XXX 2:3 1:2 0:0 3:0 4:0 1:0 1:2 6:0 5. BSG Chemie Wolfen 3:1 1:1 1:1 2:2 XXX 4:0 1:0 2:0 2:2 1:1 3:0 4:0 6. SG Dynamo Eisleben 1:3 2:0 1:1 1:3 2:0 XXX 1:1 4:1 6:0 2:0 3:3 3:0 7. BSG Einheit Wernigerode 1:3 1:1 2:5 3:1 2:1 3:2 XXX 2:1 1:0 5:0 0:3 4:0 8. BSG Stahl Brandenburg 1:1 1:2 0:2 1:2 2:2 3:2 1:0 XXX 3:0 1:0 3:1 2:0 9. BSG Stahl Nordwest Leipzig 3:1 1:1 0:4 0:1 1:1 1:2 0:0 1:0 XXX 0:0 4:2 5:1 10. BSG Lokomotive Stendal 1:2 1:1 0:2 1:1 2:1 2:0 1:1 1:4 2:1 XXX 2:0 2:0 11. BSG Fortschritt Weißenfels 0:2 3:1 1:2 0:4 0:4 2:2 1:2 1:1 2:0 2:1 XXX 1:0 12. BSG Motor Brandenburg-Süd 0:1 0:1 0:1 1:4 0:1 1:1 1:1 1:2 1:3 0:1 1:0 XXX TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. BSG Chemie Leipzig ................... 35 22 16 - 3 - 3 61: 28 +33 Promoted ------------------------------------------------------------------------------ 2. BSG Stahl Blankenburg ................ 29 22 12 - 5 - 5 43: 23 +20 3. BSG Chemie Buna Schkopau ............. 28 22 12 - 4 - 6 38: 20 +18 4. ASG Vorwärts Dessau .................. 27 22 12 - 3 - 7 46: 28 +18 5. BSG Chemie Wolfen .................... 27 22 10 - 7 - 5 40: 25 +15 6. SG Dynamo Eisleben ................... 23 22 9 - 5 - 8 40: 37 + 3 7. BSG Einheit Wernigerode .............. 23 22 8 - 7 - 7 30: 30 = 8. BSG Stahl Brandenburg ................ 19 22 8 - 3 - 11 27: 33 - 6 9. BSG Lokomotive Stendal ............... 17 22 6 - 5 - 11 20: 32 -12 ------------------------------------------------------------------------------ 10. BSG Stahl Nordwest Leipzig ........... 17 22 6 - 5 - 11 26: 38 -12 Relegated 11. BSG Fortschritt Weißenfels ........... 15 22 6 - 3 - 13 24: 50 -26 Relegated 12. BSG Motor Süd Brandenburg ............ 4 22 1 - 2 - 19 8: 59 -51 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ Relegation Play-Out : (according to Klaus Querengässer & Hardy Grüne) Stahl Nordwest Leipzig - Lokomotive Stendal 1:1 Lokomotive Stendal - Stahl Nordwest Leipzig 2:0 Relegation Play-Out : (according to Uwe Krüger) Lokomotive Stendal - Stahl Nordwest Leipzig 2:2 Stahl Nordwest - Leipzig Lokomotive Stendal 2:0 TOP SCORERS : 13 Wolfgang Lischke ..... Chemie Leipzig 12 Klaus Kieruj ......... Dynamo Eisleben 12 Veit Gläser .......... Vorwärts Dessau 12 Frank Enke ........... Fortschritt Weißenfels 10 Uwe Seidel ........... Chemie Wolfen 10 Michael Haucke ....... Stahl Blankenburg 10 Michael Meyer ........ Chemie Leipzig DS-Liga Staffel D: ================== EnC MoW LoD ASP ABS FoB VoP AkE MKM LüB RoZ Grö 1. BSG Energie Cottbus XXX 1:0 1:1 1:0 5:0 1:0 5:0 2:0 3:0 3:1 5:0 2:0 2. BSG Motor Werdau 2:3 XXX 1:1 1:1 5:0 2:1 2:1 1:0 2:0 8:0 2:1 3:1 3. FSV Lokomotive Dresden 1:3 1:2 XXX 2:0 3:0 3:2 0:0 3:1 2:0 0:1 1:1 2:1 4. BSG Aktivist Schwarze P. 2:1 0:0 1:1 XXX 2:0 1:0 5:2 3:0 1:2 2:1 1:1 3:0 5. BSG Aktivist Brieske S. 1:3 0:1 1:1 2:1 XXX 1:1 1:1 2:1 2:2 3:1 2:1 0:0 6. BSG Fortschritt Bischofs. 2:2 4:3 1:0 0:0 0:0 XXX 0:0 1:1 1:1 0:1 2:0 5:0 7. ASG Vorwärts Plauen 0:1 1:1 0:2 0:1 1:2 3:1 XXX 0:0 2:0 5:1 2:0 2:2 8. BSG Aktivist Espanhain 1:2 1:5 2:2 0:2 0:1 1:1 4:2 XXX 1:1 4:1 4:0 4:1 9. BSG Motor "Fritz Heckert" 0:0 2:2 0:3 3:2 1:2 0:1 0:1 1:1 XXX 4:0 2:1 1:1 10. TSG Lübbenau 1:5 1:4 1:4 0:4 1:1 2:0 0:0 2:4 3:1 XXX 2:3 2:0 11. BSG Robur Zittau 0:0 0:3 1:2 0:0 3:0 0:2 3:1 0:2 2:1 0:1 XXX 1:1 12. TSG Gröditz 0:2 2:4 1:4 2:1 0:2 1:1 0:1 3:2 1:2 3:0 4:2 XXX TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. BSG Energie Cottbus .................. 38 22 17 - 4 - 1 51: 12 +39 + 2. BSG Motor Werdau ..................... 33 22 14 - 5 - 3 54: 22 +32 3. FSV Lokomotive Dresden ............... 29 22 11 - 7 - 4 39: 21 +18 4. BSG Aktivist Schwarze Pumpe .......... 26 22 10 - 6 - 6 33: 19 +14 5. BSG Aktivist Brieske-Senftenberg ..... 23 22 8 - 7 - 7 23: 34 -11 6. BSG Fortschritt Bischofswerda ........ 21 22 6 - 9 - 7 26: 23 + 3 7. ASG Vorwärts Plauen .................. 19 22 6 - 7 - 9 25: 31 - 6 8. BSG Aktivist Espanhain ............... 18 22 6 - 6 - 10 34: 36 - 2 9. BSG Motor "Fritz Heckert" Karl-Marx-S. 17 22 5 - 7 - 10 24: 34 -10 ------------------------------------------------------------------------------ 10. TSG Lübbenau ......................... 14 22 6 - 2 - 14 23: 58 -35 Relegated 11. BSG Robur Zittau ..................... 13 22 4 - 5 - 13 20: 40 -20 Relegated 12. TSG Gröditz .......................... 13 22 4 - 5 - 13 24: 46 -22 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP SCORERS : 17 Peter Zierau ......... Energie Cottbus 14 Peter Brändel ........ Motor Werdau 14 Bernd Geibel ......... Motor Werdau 11 Fritz Weniger ........ Aktivist Espanhain 10 Erhard Gröger ........ Energie Cottbus DS-Liga Staffel E: ================== MoS MoW WiG KWT MoN MoR ChZ ChI FoW MoH RoS ChS 1. BSG Motor Suhl XXX 2:1 4:1 2:1 4:2 5:1 3:3 4:0 4:0 2:1 3:0 5:1 2. BSG Motor Weimar 4:0 XXX 2:1 2:1 4:3 1:1 2:1 4:2 1;0 5:3 5:0 6:1 3. BSG Wismut Gera 2:0 3:1 XXX 2:2 2:2 2:0 5:0 4:0 1:1 3:0 4:2 2:2 4. BSG Kali-Werra Tiefenort 1:2 2:0 3:0 XXX 2:1 0:0 0:2 3:1 3:0 3:1 3:0 4:1 5. BSG Motor Nordhausen 4:1 2:2 1:1 2:0 XXX 2:1 5:0 4:1 4:2 5:1 3:1 3:0 6. BSG Motor Rudisleben 2:2 0:4 1:1 0:1 0:0 XXX 2:0 3:1 3:0 4:0 2:2 6:0 7. BSG Chemie Zeitz 1:3 1:2 0:2 0:0 1:1 1:0 XXX 1:0 3:3 3:1 1:1 0:0 8. BSG Chemie IW Ilmenau 1:1 1:1 3:3 0:0 1:0 0:2 2:1 XXX 2:1 2:1 2:0 5:0 9. BSG Fortschritt Weida 0:0 0:1 0:1 0:1 2:1 2:2 1:2 1:0 XXX 1:0 4:1 6:0 10. BSG Motor Hermsdorf 0:2 2:1 0:3 3:3 1:1 1:0 0:4 0:0 3:1 XXX 2:0 1:0 11. BSG Robotron Sömmerda 2:7 0:4 1:4 2:2 1:2 0:5 1:2 0:0 4:0 1:1 XXX 3:2 12. BSG Chemie Schwarza 0:4 1:3 0:7 0:1 1:1 0:2 0:1 0:2 0:1 0:0 0:1 XXX TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. BSG Motor Suhl ....................... 34 22 15 - 4 - 3 60: 28 +32 + 2. BSG Motor Weimar ..................... 33 22 15 - 3 - 4 56: 27 +29 3. BSG Wismut Gera ...................... 31 22 12 - 7 - 3 54: 25 +29 4. BSG Aktivist Kali Werra Tiefenort .... 28 22 11 - 6 - 5 36: 21 +15 5. BSG Motor Nordhausen ................. 27 22 10 - 7 - 5 49: 29 +20 6. BSG Motor Rudisleben ................. 23 22 8 - 7 - 7 37: 25 +12 7. BSG Chemie Zeitz ..................... 22 22 8 - 6 - 8 28: 34 - 6 8. BSG Chemie IW Ilmenau ................ 20 22 7 - 6 - 9 26: 34 - 8 9. BSG Fortschritt Weida ................ 16 22 6 - 4 - 12 26: 37 -11 ------------------------------------------------------------------------------ 10. BSG Motor Hermsdorf .................. 15 22 5 - 5 - 12 22: 44 -22 Relegated 11. BSG Robotron Sömmerda ................ 11 22 3 - 5 - 14 23: 58 -35 Relegated 12. BSG Chemie Schwarza .................. 4 22 0 - 4 - 18 9: 64 -55 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP SCORERS : 16 Horst Weißhaupt ...... Motor Nordhausen 14 Wolfgang Dummer ...... Motor Weimar 13 Armin Romstedt ....... Motor Weimar 12 Günter Schmidt ....... Wismut Gera 12 Jörg Weißhaupt ....... Motor Nordhausen RELEGATED: BSG Chemie/Motor Veritas Wittenberge BSG Motor Wolgast BSG Motor Stralsund BSG Bergmann-Borsig Berlin BSG NARVA Berlin BSG Motor Eberswalde BSG Stahl Nordwest Leipzig BSG Fortschritt Weißenfels BSG Motor Brandenburg-Süd TSG Lübbenau BSG Robur Zittau TSG Gröditz BSG Motor Hermsdorf BSG Robotron Sömmerda BSG Chemie Schwarza PROMOTED: BSG Kabelwerke Oberspree (KWO) Berlin SG Dynamo Lübben ASG Vorwärts Kamenz BSG Landbau Bad Langensalza SG Dynamo Fürstenwalde BSG Motor Zeulenroda BSG Stahl Thale SG Sosa BSG Motor Altenburg BSG Lokomotive Halberstadt BSG Nord "Max-Matern" Torgelow BSG Motor Hennigsdorf BSG Motor Warnowwerft Warnemünde-Rostock BSG Hydraulik Parchim BSG Motor Schmalkalden BEZIRKSMEISTER : [LEVEL 3] PROMOTED TEAMS IN BOLD Berlin : BSG Kabelwerk Oberspree Berlin Cottbus : FC Energie Cottbus II runners-up: SG Dynamo Lübben Dresden : ASG Vorwärts Kamenz Erfurt : BSG Landbau Bad Langensalza Frankfurt Süd : FC Vorwärts Frankfurt II runners-up: SG Dynamo Fürstenwalde (**) Frankfurt Nord : BSG Stahl Finow Gera : BSG Motor Zeulenroda Halle : BSG Stahl Thale Karl-Marx-Stadt : SG Sosa Leipzig : BSG Motor Altenburg Magdeburg : BSG Lokomotive Halberstadt Neubrandenburg : BSG Nord "Max Matern" Torgelow Potsdam Nord : BSG Motor Hennigsdorf (**) Potsdam Süd : BSG Motor Ludwigsfelde Rostock West : BSG Motor Warnowwerft Warnemünde-Rostock (**) Rostock Ost : BSG Rotes Banner Trinwillershagen Schwerin : BSG Hydraulik Parchim Suhl : BSG Motor Schmalkaden FRANKFURT FINAL: ? POTSDAM FINAL: ? ROSTOCK FINALS: ?

1977/78.

1979/80.

list of champions.

list of final tables.

list of final tables 2nd level.

list of topscorers.

list of cup finals.

list of cup finals (details).


About this document

Sources: [Grü 95], [Grü 96], [Gru 96a], [Kru 00], [Que 98], [kic], [fuw]

Prepared and maintained by Alexander Mastrogiannopoulos the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Alexander Mastrogiannopoulos (alexmastro@freesurf.ch)
Last updated: 16 Oct 2005

(C) Copyright Alexander Mastrogiannopoulos and RSSSF 2005
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.