East Germany 1982/83

Fußball OBERLIGA der Demokratischen Sportbewegung 1982/1983

ROUND 1
21/ 8/1982
1. FC Magdeburg            2:0 1. FC Union Berlin
Berliner FC Dynamo         3:0 BSG Sachsenring Zwickau
BSG Chemie Böhlen          0:2 FC Carl Zeiss Jena
BSG Wismut Aue             0:0 SG Dynamo Dresden
FC Karl-Marx-Stadt         4:3 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
FC Rot-Weiß Erfurt         1:0 1. FC Lokomotive Leipzig
Hallescher FC Chemie       1:2 FC Hansa Rostock

ROUND 2
25/ 8/1982
1. FC Lokomotive Leipzig   0:0 1. FC Magdeburg
1. FC Union Berlin         2:0 Hallescher FC Chemie
BSG Sachsenring Zwickau    1:1 BSG Chemie Böhlen
FC Carl Zeiss Jena         2:1 FC Karl-Marx-Stadt
FC Hansa Rostock           0:4 Berliner FC Dynamo
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 4:1 BSG Wismut Aue
SG Dynamo Dresden          2:1 FC Rot-Weiß Erfurt

ROUND 3
28/ 8/1982
1. FC Magdeburg            3:2 SG Dynamo Dresden
Berliner FC Dynamo         4:0 1. FC Union Berlin
BSG Chemie Böhlen          1:1 FC Hansa Rostock
FC Karl-Marx-Stadt         1:0 BSG Sachsenring Zwickau
FC Rot-Weiß Erfurt         2:2 BSG Wismut Aue
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 4:1 FC Carl Zeiss Jena
Hallescher FC Chemie       1:2 1. FC Lokomotive Leipzig

ROUND 4
 4/ 9/1982
1. FC Lokomotive Leipzig   2:2 Berliner FC Dynamo
1. FC Union Berlin         4:1 BSG Chemie Böhlen
BSG Sachsenring Zwickau    1:2 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Wismut Aue             2:3 FC Carl Zeiss Jena
FC Hansa Rostock           4:2 FC Karl-Marx-Stadt
FC Rot-Weiß Erfurt         4:3  1. FC Magdeburg
SG Dynamo Dresden          3:1 Hallescher FC Chemie

ROUND 5
10/ 9/1982
Berliner FC Dynamo         3:3 SG Dynamo Dresden
FC Carl Zeiss Jena         2:0 BSG Sachsenring Zwickau
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 1:2 FC Hansa Rostock
11/ 9/1982
1. FC Magdeburg            3:1 BSG Wismut Aue
BSG Chemie Böhlen          0:4 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Karl-Marx-Stadt         5:0 1. FC Union Berlin
Hallescher FC Chemie       5:1 FC Rot-Weiß Erfurt

ROUND 6
24/ 9/1982
1. FC Magdeburg            2:0 Hallescher FC Chemie
25/ 9/1982
1. FC Lokomotive Leipzig   1:1 FC Karl-Marx-Stadt
1. FC Union Berlin         1:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Wismut Aue             6:0 BSG Sachsenring Zwickau
FC Hansa Rostock           1:2 FC Carl Zeiss Jena
FC Rot-Weiß Erfurt         1:1 Berliner FC Dynamo
SG Dynamo Dresden          6:1 BSG Chemie Böhlen

ROUND 7
02/10/1982
Berliner FC Dynamo         3:2 1. FC Magdeburg
BSG Chemie Böhlen          0:3 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Sachsenring Zwickau    0:3 FC Hansa Rostock
FC Carl Zeiss Jena         2:0 1. FC Union Berlin
FC Karl-Marx-Stadt         3:2 SG Dynamo Dresden
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 1:1 1. FC Lokomotive Leipzig
Hallescher FC Chemie       0:1 BSG Wismut Aue

ROUND 8
16/10/1982
1. FC Lokomotive Leipzig   1:0 FC Carl Zeiss Jena
1. FC Magdeburg            1:1 BSG Chemie Böhlen
1. FC Union Berlin         1:1 BSG Sachsenring Zwickau    [played in Cottbus]
BSG Wismut Aue             0:0 FC Hansa Rostock
FC Rot-Weiß Erfurt         2:0 FC Karl-Marx-Stadt
Hallescher FC Chemie       1:3 Berliner FC Dynamo
SG Dynamo Dresden          1:3 FC Vorwärts Frankfurt/Oder

ROUND 9
30/10/1982
Berliner FC Dynamo         3:0 BSG Wismut Aue
BSG Chemie Böhlen          2:2 Hallescher FC Chemie
BSG Sachsenring Zwickau    0:2 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Carl Zeiss Jena         2:1 SG Dynamo Dresden
FC Hansa Rostock           1:0 1. FC Union Berlin
FC Karl-Marx-Stadt         0:1 1. FC Magdeburg
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 2:2 FC Rot-Weiß Erfurt

ROUND 10
 6/11/1982
1. FC Lokomotive Leipzig   4:0 FC Hansa Rostock
1. FC Magdeburg            2:0 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
Berliner FC Dynamo         4:0 BSG Chemie Böhlen
BSG Wismut Aue             3:1 1. FC Union Berlin
FC Rot-Weiß Erfurt         3:1 FC Carl Zeiss Jena
Hallescher FC Chemie       2:2 FC Karl-Marx-Stadt
SG Dynamo Dresden          2:0 BSG Sachsenring Zwickau

ROUND 11
20/11/1982
1. FC Union Berlin         3:2 1. FC Lokomotive Leipzig   [played in Dessau]
BSG Chemie Böhlen          4:0 BSG Wismut Aue
BSG Sachsenring Zwickau    0:0 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Carl Zeiss Jena         2:1 1. FC Magdeburg
FC Hansa Rostock           1:3 SG Dynamo Dresden
FC Karl-Marx-Stadt         1:2 Berliner FC Dynamo
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 3:0 Hallescher FC Chemie

ROUND 12
27/11/1982
1. FC Magdeburg            9:0 BSG Sachsenring Zwickau
Berliner FC Dynamo         1:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Chemie Böhlen          2:1 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Wismut Aue             0:3 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Rot-Weiß Erfurt         1:0 FC Hansa Rostock
Hallescher FC Chemie       2:1 FC Carl Zeiss Jena
SG Dynamo Dresden          1:0 1. FC Union Berlin

ROUND 13
11/12/1982
1. FC Lokomotive Leipzig   2:1 SG Dynamo Dresden
1. FC Union Berlin         1:1 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Sachsenring Zwickau    3:3 Hallescher FC Chemie
FC Carl Zeiss Jena         1:1 Berliner FC Dynamo
FC Hansa Rostock           3:2 1. FC Magdeburg
FC Karl-Marx-Stadt         2:0 BSG Wismut Aue
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 1:0 BSG Chemie Böhlen

ROUND 14
19/ 2/1983
1. FC Lokomotive Leipzig   1:1 FC Rot-Weiß Erfurt
1. FC Union Berlin         1:1 1. FC Magdeburg
BSG Sachsenring Zwickau    0:1 Berliner FC Dynamo
FC Carl Zeiss Jena         3:1 BSG Chemie Böhlen
FC Hansa Rostock           4:4 Hallescher FC Chemie
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 3:0 FC Karl-Marx-Stadt
SG Dynamo Dresden          2:0 BSG Wismut Aue

ROUND 15
26/ 2/1983
1. FC Magdeburg            2:1 1. FC Lokomotive Leipzig
Berliner FC Dynamo         1:0 FC Hansa Rostock
BSG Chemie Böhlen          2:1 BSG Sachsenring Zwickau
BSG Wismut Aue             0:0 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
FC Rot-Weiß Erfurt         1:1 SG Dynamo Dresden
Hallescher FC Chemie       5:2 1. FC Union Berlin
 2/ 3/1983
FC Karl-Marx-Stadt         1:1 FC Carl Zeiss Jena

ROUND 16
 5/ 3/1983
1. FC Lokomotive Leipzig   2:0 Hallescher FC Chemie
BSG Sachsenring Zwickau    0:3 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Wismut Aue             2:2 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Carl Zeiss Jena         1:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
FC Hansa Rostock           4:2 BSG Chemie Böhlen
SG Dynamo Dresden          1:1 1. FC Magdeburg
 6/ 4/1983
1. FC Union Berlin         1:4 Berliner FC Dynamo

ROUND 17
12/ 3/1983
1. FC Magdeburg            2:2 FC Rot-Weiß Erfurt
Berliner FC Dynamo         2:1 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Chemie Böhlen          3:2 1. FC Union Berlin
FC Carl Zeiss Jena         3:0 BSG Wismut Aue
FC Karl-Marx-Stadt         4:1 FC Hansa Rostock
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 2:0 BSG Sachsenring Zwickau
Hallescher FC Chemie       1:3 SG Dynamo Dresden

ROUND 18
19/ 3/1983
1. FC Lokomotive Leipzig   2:1 BSG Chemie Böhlen
1. FC Union Berlin         0:0 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Sachsenring Zwickau    1:2 FC Carl Zeiss Jena
BSG Wismut Aue             2:1 1. FC Magdeburg
FC Hansa Rostock           1:2 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
SG Dynamo Dresden          1:2 Berliner FC Dynamo
 6/ 4/1983
FC Rot-Weiß Erfurt         3:0 Hallescher FC Chemie

ROUND 19
 2/ 4/1983
Berliner FC Dynamo         1:0 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Chemie Böhlen          2:2 SG Dynamo Dresden
BSG Sachsenring Zwickau    3:1 BSG Wismut Aue
FC Carl Zeiss Jena         4:1 FC Hansa Rostock
FC Karl-Marx-Stadt         1:1 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 2:0 1. FC Union Berlin
Hallescher FC Chemie       2:2 1. FC Magdeburg

ROUND 20
 9/ 4/1983
1. FC Lokomotive Leipzig   1:0 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
1. FC Magdeburg            1:2 Berliner FC Dynamo
1. FC Union Berlin         1:0 FC Carl Zeiss Jena
BSG Wismut Aue             3:2 Hallescher FC Chemie
FC Hansa Rostock           1:0 BSG Sachsenring Zwickau
FC Rot-Weiß Erfurt         1:0 BSG Chemie Böhlen
SG Dynamo Dresden          3:1 FC Karl-Marx-Stadt

ROUND 21
16/ 4/1983
Berliner FC Dynamo         4:0 Hallescher FC Chemie
BSG Chemie Böhlen          1:6 1. FC Magdeburg
BSG Sachsenring Zwickau    3:1 1. FC Union Berlin
FC Carl Zeiss Jena         2:1 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Hansa Rostock           0:0 BSG Wismut Aue
FC Karl-Marx-Stadt         2:1 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 5:1 SG Dynamo Dresden

ROUND 22
30/ 4/1983
1. FC Lokomotive Leipzig   5:2 BSG Sachsenring Zwickau
1. FC Magdeburg            2:0 FC Karl-Marx-Stadt
1. FC Union Berlin         0:0 FC Hansa Rostock
BSG Wismut Aue             1:3 Berliner FC Dynamo
FC Rot-Weiß Erfurt         3:2 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
Hallescher FC Chemie       6:0 BSG Chemie Böhlen
SG Dynamo Dresden          3:2 FC Carl Zeiss Jena

ROUND 23
 7 /5/1983
1. FC Union Berlin         0:0 BSG Wismut Aue
BSG Chemie Böhlen          2:9 Berliner FC Dynamo
BSG Sachsenring Zwickau    1:3 SG Dynamo Dresden
FC Carl Zeiss Jena         6:0 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Hansa Rostock           2:0 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Karl-Marx-Stadt         0:0 Hallescher FC Chemie
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 2:1 1. FC Magdeburg

ROUND 24
20/ 5/1983
SG Dynamo Dresden          1:4 FC Hansa Rostock
21/ 5/1983
1. FC Lokomotive Leipzig   4:0 1. FC Union Berlin
1. FC Magdeburg            0:0 FC Carl Zeiss Jena
Berliner FC Dynamo         5:1 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Wismut Aue             3:1 BSG Chemie Böhlen
FC Rot-Weiß Erfurt         4:1 BSG Sachsenring Zwickau
Hallescher FC Chemie       1:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder

ROUND 25
25/ 5/1983
1. FC Lokomotive Leipzig   1:1 BSG Wismut Aue
1. FC Union Berlin         2:0 SG Dynamo Dresden
BSG Sachsenring Zwickau    2:2 1. FC Magdeburg
FC Carl Zeiss Jena         1:0 Hallescher FC Chemie
FC Hansa Rostock           2:1 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Karl-Marx-Stadt         3:2 BSG Chemie Böhlen
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 2:2 Berliner FC Dynamo

ROUND 26
28/ 5/1983
1. FC Magdeburg            0:0 FC Hansa Rostock
Berliner FC Dynamo         2:0 FC Carl Zeiss Jena
BSG Chemie Böhlen          1:8 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Wismut Aue             1:2 FC Karl-Marx-Stadt
FC Rot-Weiß Erfurt         4:0 1. FC Union Berlin
Hallescher FC Chemie       2:1 BSG Sachsenring Zwickau
SG Dynamo Dresden          3:1 1. FC Lokomotive Leipzig

    FINAL TABLE:
------------------------------------------------------------------------------
 1. Berliner FC Dynamo ................... 46   26   20 -  6 -  0   72: 22 +50 CHAMPIONS [EC1]
------------------------------------------------------------------------------
 2. FC Vorwärts Frankfurt/Oder ........... 34   26   13 -  8 -  5   56: 29 +27 UEFA Cup [EC3]
 3. FC Carl Zeiss Jena ................... 34   26   15 -  4 -  7   46: 29 +17 UEFA Cup [EC3]
 4. 1. FC Lokomotive Leipzig ............. 31   26   12 -  7 -  7   45: 27 +18 UEFA Cup [EC3]
------------------------------------------------------------------------------
 5. FC Rot-Weiß Erfurt ................... 31   26   11 -  9 -  6   45: 37 + 8
 6. 1. FC Magdeburg ...................... 29   26   10 -  9 -  7   52: 32 +20 Cup Winners [EC2]
 7. SG Dynamo Dresden .................... 29   26   12 -  5 -  9   51: 43 + 8
 8. FC Hansa Rostock ..................... 28   26   11 -  6 -  9   38: 40 - 2
 9. FC Karl-Marx-Stadt ................... 26   26   10 -  6 - 10   41: 41 =
10. BSG Wismut Aue ....................... 20   26    6 -  8 - 12   30: 45 -15
11. Hallescher FC Chemie ................. 17   26    5 -  7 - 14   41: 53 -12
12. 1. FC Union Berlin ................... 17   26    5 -  7 - 14   23: 50 -27
------------------------------------------------------------------------------
13. BSG Chemie Böhlen .................... 13   26    4 -  5 - 17   31: 80 -49 Relegated
14. BSG Sachsenring Zwickau ..............  9   26    2 -  5 - 19   21: 64 -43 Relegated
------------------------------------------------------------------------------

    TOP-SCORERS:
 19 Joachim Streich ......... 1. FC Magdeburg
 17 Ralf Minge .............. Dynamo Dresden
 16 Frieder Andrich ......... Vorwärts Frankfurt/O.
 16 Hans-Jürgen Riediger .... BFC Dynamo
 13 Klaus Havenstein ........ Chemie Böhlen
 13 Rüdiger Schnuphase ...... Carl Zeiss Jena
 12 Jürgen Heun ............. Rot-Weiß Erfurt
 12 Frank Pastor ............ HFC Chemie
  9 Reiner Ernst ............ BFC Dynamo
  9 Thorsten Gütschow ....... Dynamo Dresden
  9 Bernd Quade ............. 1. FC Union Berlin

 BSG BERLINER FC DYNAMO:
 TRAINER: Jürgen Bogs

 [Appearances/Goals]
 26/ 4 Christian Backs
 26/ 0 Bodo Rudwaleit
 25/ 0 Frank Rohde
 25/ 1 Frank Terletzki
 25/ 1 Norbert Trieloff
 25/ 6 Rainer Troppa
 24/ 8 Ralf Sträßer
 23/ 6 Artur Ullrich
 23/ 6 Wolf-Rüdiger Netz
 22/ 9 Rainer Ernst
 22/ 4 Michael Noack
 20/ 2 Bernd Schulz
 15/16 Hans-Jürgen Riediger
 13/ 0 Dirk Schlegel
 10/ 6 Falko Götz
  3/ 0 Jochen Illert
  3/ 0 Dietmar Schütze
  2/ 0 Roland Jüngling
  2/ 0 Jan Voß
  1/ 0 Andreas Rath
  1/ 0 Frank Vogel

CROSSTABLE 1982/1983
                                 BFC VoF CZJ LoL RWE Mag DyD HaR KMS WiA HaC UnB ChB SaZ  Ave. Spectators
 1. Berliner FC Dynamo           XXX 1:1 2:0 2:1 1:0 3:2 3:3 1:0 5:1 3:0 4:0 4:0 4:0 3:0       12.500
 2. FC Vorwärts Frankfurt/Oder   2:2 XXX 4:1 1:1 2:2 2:1 5:1 1:2 3:0 4:1 3:0 2:0 1:0 2:0        9.000
 3. FC Carl Zeiss Jena           1:1 1:1 XXX 2:1 6:0 2:1 2:1 4:1 2:1 3:0 1:0 2:0 3:1 2:0        8.192
 4. 1. FC Lokomotive Leipzig     2:2 1:0 1:0 XXX 1:1 0:0 2:1 4:0 1:1 1:1 2:0 4:0 2:1 5:2       10.500
 5. FC Rot-Weiß Erfurt           1:1 3:2 3:1 1:0 XXX 4:3 1:1 1:0 2:0 2:2 3:0 4:0 1:0 4:1       15.423
 6. 1. FC Magdeburg              1:2 2:0 0:0 2:1 2:2 XXX 3:2 0:0 2:0 3:1 2:0 2:0 6:1 9:0       14.615
 7. SG Dynamo Dresden            1:2 1:3 3:2 3:1 2:1 1:1 XXX 1:4 3:1 2:0 3:1 1:0 6:1 2:0       22.538
 8. FC Hansa Rostock             0:4 1:2 1:2 2:0 2:1 3:2 1:3 XXX 4:2 0:0 4:4 1:0 4:2 1:0       16.615
 9. FC Karl Marx Stadt           1:2 4:3 1:1 1:1 2:1 0:1 3:2 4:1 XXX 2:0 0:0 5:0 3:2 1:0       11.585
10. BSG Wismut Aue               1:3 0:0 2:3 0:3 2:2 2:1 0:0 0:0 1:2 XXX 3:2 3:1 3:1 6:0       11.615
11. Hallescher FC Chemie         1:3 1:1 2:1 1:2 5:1 2:2 1:3 1:2 2:2 0:1 XXX 5:2 6:0 2:1       11.077
12. 1. FC Union Berlin           1:4 1:1 1:0 3:2 1:1 1:1 2:0 0:0 0:0 0:0 2:0 XXX 4:1 1:1       11.962
13. BSG Chemie Böhlen            2:9 1:8 0:2 0:4 0:3 1:1 2:2 1:1 2:1 4:0 2:2 3:2 XXX 2:1        5.438
14. BSG Sachsenring Zwickau      0:1 1:2 1:2 0:2 0:0 2:2 1:3 0:3 0:3 3:1 3:3 3:1 1:1 XXX        4.423

RELEGATED:
BSG Chemie Böhlen
BSG Sachsenring Zwickau

PROMOTED:
BSG Stahl Riesa
BSG Chemie Leipzig

ZUSCHAUER: 2.153.000 (schnitt: 11.830)
SPIELE:          182
TORE:            592 (schnitt: 3,25)

Aufstiegsrunde zur Oberliga: (Promotions Play-offs)
                                 StR ChL StB WiG SHR
 1. BSG Stahl Riesa              XXX 2:0 1:1 1:1 9:0   12  8  4-4-0  20: 4 +16 Promoted
 2. BSG Chemie Leipzig           2:2 XXX 1:0 4:1 1:0   11  8  5-1-2  13: 9 + 4 Promoted
 3. BSG Stahl Brandenburg        0:0 4:1 XXX 1:2 4:2    8  8  3-2-3  13: 9 + 4 =
 4. BSG Wismut Gera              0:3 0:2 2:1 XXX 6:2    7  8  3-1-4  14:17 - 3 =
 5. BSG Schiffahrt/Hafen Rostock 0:2 0:2 0:2 3:2 XXX    2  8  1-0-7   7:28 -21 =

    Top-Scorer:
  5 Rainer Sachse ........... Stahl Riesa
  5 Thomas Arendt ........... Stahl Brandenburg

FDGB POKAL 1982/1983 QUALIFICATION ROUND: ==================== TSG Neustrelitz - SG Dynamo Fürstenwalde .................... 1:4 BSG Chemie Zeitz - BSG Wismut Gera .......................... 5:5 aet, 5-4 pen BSG Fortschritt Weida - BSG Motor Werdau .................... 1:2 ROUND 1: ======== BSG Chemie PCK Schwedt - SG Dynamo Fürstenwalde ............. 2:0 aet BSG Chemie Zeitz - BSG Chemie Leipzig ....................... 1:3 BSG Motor Werdau - BSG Motor Weimar ......................... 0:1 BSG Rotation Berlin - BSG Stahl Hennigsdorf ................. 0:1 BSG Turbine Spremberg Berlin - BSG Fortschritt Bischofswerda 2:6 BSG Fortschritt Neustadt - ASG Vorwärts Kamenz .............. 0:2 BSG Motor Heiligenstsdt - BSG Aktivist Kali Werra Tiefenort . 1:3 aet SG Dynamo Fürstenwalde II - BSG Stahl Brandenburg ........... 0:2 BSG Rotasyn Pößneck - BSG Motor Suhl ........................ 0:1 ASG Vorwärts Dessau II - BSG Stahl Riesa .................... 1:5 BSG Chemie Leipzig II - BSG Stahl Blankenburg ............... 1:0 BSG Motor WeMa/Aufbau Plauen - FSV Lokomotive Dresden ....... 3:2 BSG Chemie Schönebeck - BSG Lokomotive Stendal .............. 3:1 BSG Stahl Brandenburg II - ASG Vorwärts Neubrandenburg ...... 3:2 aet BSG Rotes Banner Trinwillershagen - ASG Vorwärts Stralsund .. 0:2 BSG Motor ESKA Hildburghausen - BSG Motor Eisenach .......... 3:3 aet, 2-3 pen BSG Mo. Warnowwerft Warnemünde - BSG Shiffahrt/Hafen Rostock 1:4 BSG Lokomotive Anklam - FC Energie Cottbus .................. 0:2 BSG EAB 47 Lichtenberg 47 Berlin - BSG Eiheit Wernigerode ... 0:3 BSG Stahl Finow - BSG Aktivist Brieske-Senftenberg .......... 2:3 BSG Stahl Nordwest Leipzig - TSG Gröditz .................... 2:3 BSG Empor Halle - BSG Motor Fritz-Heckert Karl-Marx-Stadt ... 0:4 BSG Robur Zittau - BSG Aktivist Schwarze Pumpe .............. 0-X (1) awarded to Schwarze Pumpe BSG Aufbau Krummherhersdorf - BSG Chemie IW Ilmenau ......... 2:1 aet BSG Motor Ascota Karl-Marx-Stadt - BSG Motor Rudisleben ..... 2:0 BSG Werkzeugkombinat Schmalkalden - SG Dynamo Eisleben ...... 2:4 BSG Stahl Silbitz - BSG Chemie Buna Schkopau ................ 0:3 BSG Motor Nordhausen - BSG Stahl Thale ...................... 1:3 SG Dynamo Schwerin - TSG Bau Rostock ........................ 3:1 BSG Motor Altenburg - BSG Glückauf Sodershausen ............. 1:0 BSG Hydraulik Parchim - BSG Motor Babelsberg ................ 1:2 BSG Post Neubrandenburg - BSG Stahl Eissenhüttenstadt ....... 1:3 BSG Bergmann Borsig Pankow Berlin - ASG Vorwärts Dessau ..... 1:3 BSG Motor Hennigsdorf - ISG Schwerin Süd .................... 3:6 aet BSG Motor Schwerin - TSG Schwerin ........................... 1:2 BSG Motor Süd Brandenburg - BSG Kabel-Werk-Oberspree Berlin . 3:5 aet NOTE: (1) Robur Z. - Akt. Schwarze Pumpe originally 2-1, awarded to Schwarze Pumpe becuase the home side forgott to bring the players pass with it. INTERMEDIATE ROUND: =================== BSG Motor WeMa/Aufbau Plauen - BSG Motor F-H Karl-Marx-Stadt 0:2 BSG Chemie Leipzig II - TSG Gröditz ......................... 3:1 BSG Chemie Schönebeck - BSG Stahl Brandenburg ............... 1:2 BSG Stahl Brandenburg II - ASG Vorwärts Dessau .............. 1:2 aet BSG Aktivist Schwarze Pumpe - ASG Vorwärts Kamenz ........... 2:0 BSG Aufbau Krummherhersdorf - BSG Motor Suhl ................ 2:4 BSG Motor Ascota Karl-Marx-Stadt - BSG Chemie Buna Schkopau . 0:4 ASG Vorwärts Stralsund - BSG Chemie PCK Schwedt ............. 4:2 BSG Eiheit Wernigerode - BSG Motor Eisenach ................. 1:0 BSG Fortschritt Bischofswerda - FC Energie Cottbus .......... 0:4 BSG Stahl Hennigsdorf - SG Dynamo Schwerin .................. 1:3 BSG Motor Weimar - BSG Motor Altenburg ...................... 1:0 BSG Aktivist Brieske-Senftenberg - BSG Chemie Leipzig ....... 2:5 BSG Stahl Thale - BSG Aktivist Kali Werra Tiefenort ......... 1:0 ISG Schwerin Süd - TSG Wismar ............................... 3:2 aet BSG Stahl Riesa - BSG Stahl Eissenhüttenstadt ............... 3:0 BSG Motor Babelsberg - SG Dynamo Eisleben ................... 3:1 BSG Shiffahrt/Hafen Rostock - BSG Kabel-Werk-Oberspree Berlin 7:0 ROUND 2: ======== ASG Vorwärts Stralsund - Hallescher FC Chemie ............... 3:2 BSG Shiffahrt/Hafen Rostock - 1. FC Union Berlin ............ 0:1 BSG Chemie Leipzig II - SG Dynamo Dresden ................... 1:2 BSG Eiheit Wernigerode - FC Rot-Weiß Erfurt ................. 1:3 ASG Vorwärts Dessau - BSG Wismut Aue ........................ 1:3 aet BSG Motor Suhl - BSG Chemie Böhlen .......................... 3:2 BSG Chemie Leipzig - ISG Schwerin Süd ....................... 3:1 BSG Motor Weimar - 1. FC Lokomotive Leipzig ................. 0:6 BSG Stahl Riesa - FC Karl-Marx-Stadt ........................ 1:3 BSG Stahl Brandenburg - 1. FC Magdenburg .................... 1:2 BSG Motor Babelsberg - Berliner FC Dynamo ................... 0:5 BSG Stahl Thale - FC Carl Zeiss Jena ........................ 3:4 BSG Chemie Buna Schkopau - BSG Sachsenring Zwickau .......... 2:1 BSG Aktivist Schwarze Pumpe - FC Vorwärts Frankfurt/Oder .... 1:3 BSG Motor Fritz-Heckert Karl-Marx-Stadt - FC Energie Cottbus 4:2 SG Dynamo Schwerin - FC Hansa Rostock ....................... 1:2 ROUND 3: ======== FC Rot-Weiß Erfurt - Berliner FC Dynamo ..................... 2:4 SG Dynamo Dresden - 1. FC Union Berlin ...................... 3:2 1. FC Lokomotive Leipzig - FC Vorwärts Frankfurt/Oder ....... 0:2 FC Karl-Marx-Stadt - BSG Wismut Aue ......................... 4:2 aet FC Carl Zeiss Jena - BSG Chemie Leipzig ..................... 3:0 BSG Chemie Buna Schkopau - FC Hansa Rostock ................. 0:1 1. FC Magdenburg - BSG Motor Fritz-Heckert Karl-Marx-Stadt .. 4:0 BSG Motor Suhl - ASG Vorwärts Stralsund ..................... 2:1 QUARTER-FINALS: =============== FC Carl Zeiss Jena - Berliner FC Dynamo ..................... 4:2 1. FC Magdenburg - FC Vorwärts Frankfurt/Oder ............... 1:0 FC Karl-Marx-Stadt - FC Hansa Rostock ....................... 1:1 aet, 4-3 pen SG Dynamo Dresden - BSG Motor Suhl .......................... 3:0 SEMI-FINALS: ============ FC Karl-Marx-Stadt - FC Carl Zeiss Jena ..................... 1:0 1. FC Magdenburg - SG Dynamo Dresden ........................ 4:1 FINAL: [4/6/1983; Berlin] ====== »Stadion der Weltjugend« - att: 48.000 1. FC Magdenburg - FC Karl-Marx-Stadt ....................... 4:0 1-0 34' Streich 2-0 37' Wittke 3-0 53' Streich 4-0 87' Pommerenke 1. FC MAGDEBURG: FC KARL-MARX-STADT: **************** ******************* Heyne Krahnke Stahmann Bähringer Raugust Birner Mewes Uhlig Schößler Schwemmer Wittke A. Müller Pommerenke Eitemüller ->/ 46' Schubert Steinbach J. Müller Halata Richter Streich -> /75' Cebulla Bemme Hoffmann Neuhäuser Trainer: Kreul Trainer: Lienemann REFEREES: Stenzel [LM: Scheurell, Henning] DDR-Liga 1982/1983 [Second Level] DS-Liga Staffel A: ================== SHR VoN DyS VoS ISG PoN Wis Bau LAP VeW KKW HyP 1. BSG Schiffahrt/Hafen R. XXX 0:3 1:1 2:2 3:2 3:1 2:1 1:0 7:1 2:0 8:0 5:1 2. ASG Vorwärts Neubrandenb. 2:2 XXX 1:1 1:0 2:1 3:2 0:1 4:1 2:0 8:2 4:2 6:2 3. SG Dynamo Schwerin 1:1 1:1 XXX 4:3 1:1 5:1 3:0 0:0 1:0 3:1 4:0 4:0 4. ASG Vorwärts Stralsund 0:0 1:1 1:1 XXX 6:0 2:1 1:0 6:2 3:2 1:3 0:2 5:2 5. ISG Schwerin-Süd 1:1 1:1 1:0 2:2 XXX 0:1 2:0 0:0 3:1 0:4 2:0 1:1 6. BSG Post Neubrandeburg 1:1 1:1 1:0 0:1 1:2 XXX 1:1 3:0 4:5 3:2 4:2 2:2 7. TSG Wismar 1:1 5:2 0:3 2:1 2:4 1:1 XXX 4:1 0:0 0:1 1:0 2:0 8. TSG Bau Rostock 3:3 0:3 4:2 3:2 1:1 2:0 1:3 XXX 3:5 1:0 7:0 3:1 9. BSG Lok/Armaturen Prenzlau 1:3 1:3 2:0 0:2 2:1 0:0 3:0 2:2 XXX 1:1 0:1 2:1 10. BSG C/M Veritas Wittenber. 1:4 0:0 0:6 2:3 0:0 0:0 3:3 3:0 1:1 XXX 5:3 2:2 11. BSG Kern-Kraft-Werk Greif. 0:1 1:4 2:1 0:1 2:0 1:2 1:0 0:2 1:1 0:0 XXX 5:2 12. BSG Hydraulik Parchim 0:4 1:2 1:2 0:3 1:4 0:3 1:4 1:1 1:2 1:2 2:1 XXX TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. BSG Schiffahrt/Hafen Rostock ......... 33 22 12 - 9 - 1 55: 23 +32 + 2. ASG Vorwärts Neubrandenburg .......... 33 22 13 - 7 - 2 54: 26 +28 3. SG Dynamo Schwerin ................... 27 22 10 - 7 - 5 44: 22 +22 4. ASG Vorwärts Stralsund ............... 27 22 11 - 5 - 6 46: 30 +16 5. ISG Schwerin-Süd ..................... 22 22 7 - 8 - 7 29: 32 - 3 6. BSG Post Neubrandeburg ............... 21 22 7 - 7 - 8 33: 34 - 1 7. TSG Wismar ........................... 21 22 8 - 5 - 9 31: 32 - 1 8. TSG Bau Rostock ...................... 20 22 7 - 6 - 9 37: 44 - 7 9. BSG Lokomotive/Armaturen Prenzlau .... 20 22 7 - 6 - 9 32: 40 - 8 ------------------------------------------------------------------------------ 10. BSG Chemie/Motor Veritas Wittenberge . 20 22 6 - 8 - 8 33: 42 - 9 Relegated 11. BSG Kern-Kraft-Werk Greifswald ....... 14 22 6 - 2 - 14 24: 51 -27 Relegated 12. BSG Hydraulik Parchim ................ 6 22 1 - 4 - 17 23: 65 -42 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP SCORERS : 13 Hans-Jürgen Pohl ..... Dynamo Schwerin 12 Andreas Below ........ Vorwärts Stralsund 12 Wolfgang Schwerin .... ISG Schwerin-Süd 12 Joachim Susa ......... Schiffahrt/Hafen Rostocck DS-Liga Staffel B: ================== StB DyF EnC StE ChP ChS MoB StH RoB KWO BBB HaF 1. BSG Stahl Brandenburg XXX 2:2 5:0 2:1 1:0 3:2 4:2 2:0 2:1 2:0 5:1 4:1 2. SG Dynamo Fürstenwalde 1:1 XXX 2:2 1:1 7:3 3:1 0:0 3:2 3:0 0:1 3:0 3:2 3. BSG Energie Cottbus 1:0 2:2 XXX 2:1 4:1 1:0 2:0 3:3 2:3 2:0 4:2 2:1 4. BSG Stahl Eisenhüttensta. 2:1 3:2 1:2 XXX 0:1 1:3 2:2 4:3 3:2 3:1 5:2 4:1 5. BSG Chemie Premnitz 0:2 2:3 1:1 1:1 XXX 2:2 3:1 3:0 3:2 2:1 0:3 1:0 6. BSG Chemie PCK Schwedt 0:1 0:0 2:2 3:1 0:3 XXX 0:2 3:2 4:0 2:0 7:1 7:1 7. BSG Motor Babelsberg 0:1 5:1 3:0 1:2 1:1 1:0 XXX 3:3 0:0 1:1 2:2 5:0 8. BSG Stahl Henningsdorf 1:0 1:1 0:0 2.0 5:0 1:2 2:1 XXX 2:2 1:1 0:1 8:0 9. BSG Rotation Berlin 3:7 2:3 1:2 0:1 3:3 2:1 2:1 2:0 XXX 4:1 1:1 3:2 10. BSG Kabel-Werk Oberspree B 0:0 0:1 0:1 2:1 2:2 1:1 0:0 2:2 2:2 XXX 1:2 5:1 11. BSG Bergmann-Borsig Berlin 0:4 0:5 0:0 0:3 1:1 1:2 0:4 1:2 1:2 2:5 XXX 8:1 12. BSG Halbleiterwerk Frank. 3:4 0:3 2:2 0:1 2:4 2:1 1:3 3:4 1:0 1:3 2:2 XXX NOTE: Energie Cottbus - Stahl Eisenhüttenstadt played in Forst. TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. BSG Stahl Brandenburg ................ 35 22 16 - 6 - 3 53: 21 +32 + 2. SG Dynamo Fürstenwalde ............... 30 22 11 - 8 - 3 49: 30 +19 3. BSG Energie Cottbus .................. 30 22 11 - 8 - 3 37: 30 + 7 4. BSG Stahl Eisenhüttenstadt ........... 25 22 11 - 3 - 8 41: 34 + 7 5. BSG Chemie Premnitz .................. 23 22 8 - 7 - 7 37: 42 - 5 6. BSG Chemie PCK Schwedt ............... 22 22 9 - 4 - 9 43: 31 +12 7. BSG Motor Babelsberg ................. 22 22 7 - 8 - 7 38: 27 +11 8. BSG Stahl Henningsdorf ............... 21 22 7 - 7 - 8 44: 37 + 8 9. BSG Rotation Berlin .................. 19 22 7 - 5 - 10 37: 45 - 8 ------------------------------------------------------------------------------ 10. BSG Kabel-Werk Oberspree Berlin ...... 18 22 5 - 8 - 9 29: 33 - 4 Relegated 11. BSG Bergmann-Borsig Berlin ........... 13 22 4 - 5 - 13 31: 59 -28 Relegated 12. BSG Halbleiterwerk Frankfurt ......... 6 22 2 - 2 - 18 27: 77 -50 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP SCORERS : 13 Jürgen Vüllins ....... Bergmann-Borsig Berlin 12 Michael Klein ........ Kabelwerk Oberspree Berlin 12 Rüdinger Uentz ....... Stahl Henningsdorf 12 Frank Jeske .......... Stahl Brandenburg 12 Detlef Schulz ........ Dynamo Fürstenwalde 11 Bernd Rosenberg ...... Chemie Premnitz DS-Liga Staffel C: ================== ChL VoD CBS DyE StT ChM EiW ChW MoS LoS MoA StB 1. BSG Chemie Leipig XXX 2:0 4:0 3:1 2:0 4:1 3:1 2:0 3:0 2:0 1:0 2:0 2. ASG Vorwärts Dessau 3:1 XXX 3:0 3:1 5:1 2:0 4:0 2:1 4:1 2:1 4:0 3:1 3. BSG Chemie Buna Schkopau 0:0 2:2 XXX 1:0 1:0 2:2 6:1 5:0 1:1 0:0 3:0 3:1 4. SG Dynamo Eisleben 1:2 3:3 0:6 XXX 1:1 2:1 0:1 3:0 2:0 0:0 5.2 4:1 5. BSG Stahl Thale 1:2 0:2 2:1 3:1 XXX 1:1 0:1 1:0 1:1 3:0 2:0 4:1 6. BSG Chemie Markkleeberg 0:1 2:1 0:1 5:3 2:0 XXX 1:1 2:2 2:0 1:1 3:0 1:1 7. BSG Einheit Wernigerode 0:1 2:3 2:2 0:1 1:1 0:0 XXX 2:1 2:0 0:2 3:1 0:0 8. BSG Chemie Wolfen 0:2 1:3 2:2 4:4 2:1 2:1 1:1 XXX 2:0 3:1 0:1 2:1 9. BSG Motor Schönebeck 1:2 3:3 1:1 2:4 4:1 0:0 2:2 3:2 XXX 1:0 4:3 1:0 10. BSG Lokomotive Stendal 0:1 0:1 0:2 1:4 1:1 2:0 3:1 1:0 2:2 XXX 3:0 1:3 11. BSG Motor Altenburg 0:2 0:1 1:3 3:1 0:2 1:1 3:1 1:2 2:1 1:1 XXX 1:0 12. BSG Stahl Blankenburg 0:1 1:2 1:3 1:1 0:1 2:2 2:2 2:2 4:0 3:0 1:2 XXX TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. BSG Chemie Leipig .................... 41 22 20 - 1 - 1 43: 9 +34 Promoted ------------------------------------------------------------------------------ 2. ASG Vorwärts Dessau .................. 37 22 17 - 3 - 2 56: 23 +33 3. BSG Chemie Buna Schkopau ............. 30 22 11 - 8 - 3 45: 23 +22 4. SG Dynamo Eisleben ................... 21 22 8 - 5 - 9 42: 43 - 1 5. BSG Stahl Thale ...................... 21 22 8 - 5 - 9 27: 29 - 2 6. BSG Chemie Markkleeberg .............. 20 22 5 - 10 - 7 28: 29 - 1 7. BSG Einheit Wernigerode .............. 18 22 5 - 8 - 9 24: 37 -13 8. BSG Chemie Wolfen .................... 17 22 6 - 5 - 11 29: 41 -12 9. BSG Motor Schönebeck ................. 17 22 5 - 7 - 10 28: 43 -15 ------------------------------------------------------------------------------ 10. BSG Lokomotive Stendal ............... 16 22 5 - 6 - 11 20: 31 -11 Relegated 11. BSG Motor Altenburg .................. 14 22 6 - 2 - 14 22: 44 -22 Relegated 12. BSG Stahl Blankenburg ................ 12 22 3 - 6 - 13 26: 38 -12 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP SCORERS : 12 Andreas Wolf ......... Vorwärts Dessau 12 Michael Reimer ....... Chemie Leipig 12 Hans-Dieter Auffenbauer Dynamo Eisleben 11 Heiner Häusler ....... Vorwärts Dessau 10 Günter Klomhus ....... Motor Schönebeck 9 Rainer Wallek ........ Chemie Buna Schkopau DS-Liga Staffel D: ================== StR ASP VoK MKM ABS MoW FoB Grö LoD VoP LoC FoN 1. BSG Stahl Riesa XXX 3:2 4:0 1:0 3:1 4.1 4:0 1:1 6:1 1:1 3:2 7:0 2. BSG Aktivist Schwarze P. 0:2 XXX 3:2 1:0 1:0 2:1 1:1 2:2 2:1 3:0 2:0 0:0 3. ASG Vorwärts Kamenz 0:4 0:0 XXX 1:0 1:3 2:1 3:1 3:0 0:5 2:0 4:0 6:1 4. BSG Motor "FH" Karl-Marx S 0:3 2:1 3:3 XXX 3:2 1:3 1:0 2:1 2:2 1:1 2:1 3:1 5. BSG Aktivist Brieske-Senf. 1:2 2:1 1:3 3:2 XXX 2:1 0:0 0:1 2:2 3:1 2:0 2:0 6. BSG Motor Werdau 0:1 3:2 0:0 1:2 0:0 XXX 2:2 4:0 4:2 2:1 3:0 4:2 7. BSG Fortschritt Bischofsw. 1:1 3:1 1:4 1:2 0:1 0:0 XXX 2:1 4:1 2:0 6:1 3:0 8. TSG Gröditz 0:4 2:0 2:1 4:0 2:0 0:1 2:1 XXX 1:1 0:4 0:1 2:1 9. FSV Lokomotive Dresden 0:1 1:3 0:0 0:0 2:0 0:0 1:0 4:0 XXX 0:0 3:0 1:1 10. ASG Vorwärts Plauen 3:3 1:3 1:3 2:1 1:1 3:1 2:3 1:0 0:0 XXX 1:3 0:2 11. BSG Lokomotive Cottbus 1:2 1:3 4:1 2:3 1:1 1:0 0:1 0:1 2:1 0:1 XXX 1:0 12. BSG Fortschritt Neustadt 0:3 1:3 3:4 0:1 0:1 2:1 1:0 1:2 0:0 0:0 0:2 XXX TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. BSG Stahl Riesa ...................... 40 22 18 - 4 - 0 63: 15 +48 Promoted ------------------------------------------------------------------------------ 2. BSG Aktivist Schwarze Pumpe .......... 26 22 11 - 4 - 7 36: 28 + 8 3. ASG Vorwärts Kamenz .................. 26 22 11 - 4 - 7 43: 37 + 6 4. BSG Motor "Fritz-Heckert" Karl-Marx-S. 24 22 10 - 4 - 8 31: 34 - 3 5. BSG Aktivist Brieske-Senftenberg ..... 23 22 9 - 5 - 8 28: 27 + 1 6. BSG Motor Werdau ..................... 21 22 8 - 5 - 9 33: 29 + 4 7. BSG Fortschritt Bischofswerda ........ 21 22 8 - 5 - 9 32: 29 + 3 8. TSG Gröditz .......................... 21 22 9 - 3 - 10 24: 34 -10 9. FSV Lokomotive Dresden ............... 20 22 5 - 10 - 7 28: 28 = ------------------------------------------------------------------------------ 10. ASG Vorwärts Plauen .................. 17 22 5 - 7 - 10 24: 34 -10 Relegated 11. BSG Lokomotive Cottbus ............... 15 22 7 - 1 - 14 23: 40 -17 Relegated 12. BSG Fortschritt Neustadt ............. 10 22 3 - 4 - 15 16: 46 -30 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP SCORERS : 16 Dietmar Jentzsch ..... Stahl Riesa 15 Uwe Müller ........... Vorwärts Kamenz 14 Rainer Sachse ........ Stahl Riesa 10 Detlef Oppermann ..... Aktivist Brieske-Senftenberg/Vorwärts Kamenz 9 Matthias Hiepler ..... Aktivist Schwarze Pumpe DS-Liga Staffel E: ================== WiG MoN MoS ChI GlS MoR KWT Ruh MoW MoH MoE MoS 1. BSG Wismut Gera XXX 1:0 1:0 3:0 2:2 3:2 0:0 2:0 4:0 6:0 0:0 11:1 2. BSG Motor Nordhausen 0:3 XXX 1:1 3:0 2:1 2:1 1:0 10:1 2:1 5:1 1:1 3:0 3. BSG Motor Suhl 2:1 0:1 XXX 2:1 3:0 1:1 1:1 2:0 1:1 1:0 5:2 3:0 4. BSG Chemie IW Ilmenau 0:0 2:0 2:2 XXX 2:1 2:1 1:1 0:0 1:1 0:0 5:0 2:0 5. BSG Glückauf Sondershausen 2:6 3:0 4:2 1:3 XXX 1:1 1:1 3:0 4:2 5:2 5:3 6:2 6. BSG Motor Rudisleben 0:3 3:1 0:3 1:2 3:2 XXX 1:1 1:1 4:0 4:0 2:1 6:1 7. BSG Kali-Werra Tiefenort 1:1 0:0 1:2 2:1 1:1 0:0 XXX 0:1 0:0 5:0 2:0 1:0 8. TSG Ruhla 3:2 1:2 0:0 2:1 1:3 1:2 3:0 XXX 1:1 0:0 1:1 2:1 9. BSG Motor Weimar 2:0 0:1 1:1 1:2 0:2 1:1 0:4 1:0 XXX 2:0 1:0 3:0 10. BSG Motor Hermsdorf 1:5 1:5 1:2 0:0 0:2 1:1 1:1 3:0 2:1 XXX 1:0 3:0 11. BSG Motor Eisenach 0:1 1:1 0:1 0:2 0:0 1:2 0:2 0:1 5:2 1:1 XXX 3:0 12. BSG Motor Steinach 1:7 2:4 1:0 0:2 2:2 0:2 0:2 0:6 0:9 0:4 2:2 XXX TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. BSG Wismut Gera ...................... 33 22 14 - 5 - 3 62: 17 +45 + 2. BSG Motor Nordhausen ................. 30 22 13 - 4 - 5 45: 24 +21 3. BSG Motor Suhl ....................... 28 22 11 - 6 - 5 35: 21 +14 4. BSG Chemie IW Ilmenau ................ 27 22 10 - 7 - 5 31: 21 +10 5. BSG Glückauf Sondershausen ........... 26 22 10 - 6 - 6 51: 38 +13 6. BSG Motor Rudisleben ................. 25 22 9 - 7 - 6 39: 28 +11 7. BSG Aktivist Kali Werra Tiefenort .... 25 22 7 - 11 - 4 26: 15 +11 8. TSG Ruhla ............................ 20 22 7 - 6 - 9 25: 35 -10 9. BSG Motor Weimar ..................... 19 22 7 - 5 - 10 31: 35 - 4 ------------------------------------------------------------------------------ 10. BSG Motor Hermsdorf .................. 16 22 5 - 6 - 11 22: 46 -24 Relegated 11. BSG Motor Eisenach ................... 11 22 2 - 7 - 13 21: 38 -17 Relegated 12. BSG Motor Steinach ................... 4 22 1 - 2 - 19 13: 83 -70 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP SCORERS : 22 Heinz Zubek .......... Wismut Gera 14 Bernd Tipold ......... Wismut Gera 13 Heinz Zubek .......... Wismut Gera 10 Hartmut Molata ....... Motor Rudisleben 9 Jürgen Hildebrandt ... Motor Rudisleben 9 Lutz Hartung ......... GA Sondershausen 9 Matthias Jacob ....... Wismut Gera 9 Horst Weißhaupt ...... Motor Nordhausen RELEGATED: BSG Chemie/Motor Veritas Wittenberge BSG Kern-Kraft-Werk Greifswald BSG Hydraulik Parchim BSG Kabel-Werk Oberspree Berlin BSG Bergmann-Borsig Berlin BSG Halbleiterwerk Frankfurt BSG Lokomotive Stendal BSG Motor Altenburg BSG Stahl Blankenburg ASG Vorwärts Plauen BSG Lokomotive Cottbus BSG Fortschritt Neustadt BSG Motor Hermsdorf BSG Motor Eisenach BSG Motor Steinach PROMOTED: BSG Elektro-Anlage-Bau (EAB) 47 Berlin BSG Chemie Döbern BSG Empor Tabak Dresden BSG Robotron Sömmerda BSG Motor Eberswalde BSG Fortschritt Weida BSG Fortschritt Weißenfels BSG Aufbau Krumhermersdorf BSG Stahl Nordwest Leipzig BSG Empor Tangermünde BSG Baumechanik Neubrandenburg BSG Motor Süd Brandenburg BSG Motor Stralsund BSG Motor Schwerin BSG Werzeugs-Kombinat (WK) Schmalkalden BEZIRKSMEISTER : [LEVEL 3] PROMOTED TEAMS IN BOLD Berlin : BSG Elektro-Anlage-Bau 47 Berlin Cottbus : BSG Chemie Döbern Dresden : BSG Stahl Riesa II runners-up: BSG Empor Tabak Dresden Erfurt : BSG Motor Robotron Sömmerda Frankfurt Süd : ASG Vorwärts Seelow Frankfurt Nord : BSG Motor Eberswalde (**) Gera : BSG Fortschritt Weida Halle : BSG Fortschritt Weißenfels Karl-Marx-Stadt 1 : BSG WeMa/Aufbau Plauen Karl-Marx-Stadt 2 : BSG Aufbau Krumhermersdorf (**) Leipzig : BSG Stahl Nordwest Leipzig Magdeburg : BSG Empor Tangermünde Neubrandenburg : BSG Baumechanik Neubrandenburg Potsdam Nord : BSG Stahl Oranienburg Potsdam Süd : BSG Motor Süd Brandenburg (**) Rostock West : BSG Einheit Grevesmühlen Rostock Ost : BSG Motor Stralsund (**) Schwerin : BSG Motor Schwerin Suhl 1 : BSG ESKA Hildburgshausen Suhl 2 : BSG WK Schmalkalden (**) FRANKFURT FINAL: ? KARL-MARX-STADT FINAL: ? POTSDAM FINAL: ? ROSTOCK FINALS: ? SUHL FINAL: ?

1981/82.

1983/84.

list of champions.

list of final tables.

list of final tables 2nd level.

list of topscorers.

list of cup finals.

list of cup finals (details).


About this document

Sources: [Grü 95], [Grü 96], [Gru 96a], [Kru 00], [Que 98], [kic], [fuw]

Prepared and maintained by Alexander Mastrogiannopoulos the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Alexander Mastrogiannopoulos (alexmastro@freesurf.ch)
Last updated: 16 Oct 2005

(C) Copyright Alexander Mastrogiannopoulos and RSSSF 2005
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.