England 2008/09

Premiership

Final Table:

 1.Manchester United       38  28  6  4  68-24  90  Champions
 2.Liverpool               38  25 11  2  77-27  86  Champions League
 3.Chelsea                 38  25  8  5  68-24  83  Champions League
 4.Arsenal                 38  20 12  6  68-37  72  CL Qualifying
 5.Everton                 38  17 12  9  55-37  63  Europa League (Cup)
 6.Aston Villa             38  17 11 10  54-48  62  Europa League
 7.Fulham                  38  14 11 13  39-34  53  Europa League
 8.Tottenham Hotspur       38  14  9 15  45-45  51
 9.West Ham United         38  14  9 15  42-45  51
10.Manchester City         38  15  5 18  58-50  50
11.Wigan Athletic          38  12  9 17  34-45  45
12.Stoke City              38  12  9 17  38-55  45
13.Bolton Wanderers        38  11  8 19  41-53  41
14.Portsmouth              38  10 11 17  38-57  41
15.Blackburn Rovers        38  10 11 17  40-60  41
16.Sunderland              38   9  9 20  34-54  36
17.Hull City               38   8 11 19  39-64  35
--------------------------------------------------
18.Newcastle United        38   7 13 18  40-59  34  Relegated
19.Middlesbrough           38   7 11 20  28-57  32  Relegated
20.West Bromwich Albion    38   8  8 22  36-67  32  Relegated

Round 1
[Aug 16]
Arsenal       1-0 WBA
  [Nasri 4]
Bolton        3-1 Stoke
  [Steinsson 34, Davies 41, Elmander 46; Fuller 91]
Everton       2-3 Blackburn
  [Arteta 46, Yakubu 64; Dunn 22, Santa Cruz 66, Ooijer 91]
Hull          2-1 Fulham
  [Geovanni 22, Folan 81; Ki-Hyeon 8]
Middlesbrough 2-1 Tottenham
  [Wheater 71, Mido 86; Huth 91og]
Sunderland    0-1 Liverpool
  [Torres 83]
West Ham      2-1 Wigan
  [Ashton 3, 10; Zaki 47]
[Aug 17]
Aston Villa   4-2 Manchester C
  [Carew 47, Agbonlahor 69, 74, 76; Elano 64pen, Corluka 89]
Chelsea       4-0 Portsmouth
  [J Cole 12, Anelka 26, Lampard 46pen, Deco 89]
Manchester U  1-1 Newcastle
  [Fletcher 24; Martins 22]

Round 2
[Aug 23]
Blackburn     1-1 Hull         
  [Roberts 38; Garcia 40] 
Fulham        1-0 Arsenal     
  [Hangeland 21]  
Liverpool     2-1 Middlesbrough 
  [Pogatetz 86og, Gerrard 90; Mido 70]
Newcastle     1-0 Bolton        
  [Owen 71]
Stoke         3-2 Aston Villa   
  [Lawrence 30pen, Fuller 80, Sidibe 90; Carew 63, Lautsen 84]
Tottenham     1-2 Sunderland    
  [Jenas 73; Richardson 55, Cisse 83]
WBA           1-2 Everton       
  [Bednar 89pen; Osman 65, Yakubu 76]
[Aug 24]
Manchester C  3-0 West Ham      
  [Sturridge 65, Elano 70, 76]
Wigan         0-1 Chelsea       
  [Deco 4]
[Aug 25]
Portsmouth    0-1 Manchester U  
  [Fletcher 32]

Round 3
[Aug 30]
Arsenal       3-0 Newcastle
  [Van Persie 18pen, 41, Denilson 59]
Bolton        0-0 WBA
Everton       0-3 Portsmouth
  [Defoe 12, 69, Johnson 40]
Hull          0-5 Wigan
  [Ricketts 5og, Valencia 13, Zaki 63, 81, Heskey 68]
Middlesbrough 2-1 Stoke
  [Alves 37, Tuncay 85; Hoyre 71og]
West Ham      4-1 Blackburn
  [Davenport 12, Samba 20og, Bellamy 90, Cole 90; Roberts 22]
[Aug 31]
Aston Villa   0-0 Liverpool
Chelsea       1-1 Tottenham
  [Belletti 28; Bent 45]
Sunderland    0-3 Manchester C
  [Ireland 45, Weight-Phillips 50, 58]
[Feb 18]
Manchester U  3-0 Fulham

Round 4
[Sep 13]
Blackburn     0-4 Arsenal
  [Van Persie 8, Adebayor 45, 81pen, 90]
Fulham        2-1 Bolton
  [Gera 15, Zamora 41; Davies 82]
Liverpool     2-1 Manchester U
  [Brown 27og, Babel 77; Tevez 3]
Manchester C  1-3 Chelsea
  [Robinho 13; Carvalho 16, Lampard 53, Anelka 69]
Newcastle     1-2 Hull
  [Xisco 82; King 34pen, 55]
Portsmouth    2-1 Middlesbrough
  [Defoe 59, 86; Mido 24]
WBA           3-2 West Ham
  [Morrison 3, Bednar 37pen, Brunt 83; Noble 29, Neill 35]
Wigan         1-1 Sunderland
  [Zaki 78; Bramble 15og]
[Sep 14]
Stoke         2-3 Everton
  [Olofinjana 55, Jagielka 41, Anichebe 51, Cahill 77]
[Sep 15]
Tottenham     1-2 Aston Villa
  [Bent 87; Reo Coker 5, Young 54]

Round 5
[Sep 20]
Blackburn     1-0 Fulham        
  [Derbyshire 84]
Bolton        1-3 Arsenal
  [Davies 14; Eboue 26, Bendtner 27, Denilson 87]
Liverpool     0-0 Stoke         
Sunderland    2-0 Middlesbrough
  [Chopra 81, 90]
West Ham      3-1 Newcastle     
  [Di Michele 8, 37, Etherington 53; Owen 67]
[Sep 21]
Chelsea       1-1 Manchester U
  [Kalou 80; Park 18]
Hull          2-2 Everton
  [Turner 18, Neville 50og; Cahill 73, Osman 78]
Manchester C  6-0 Portsmouth    
  [Jo 13, Dunne 20, Robinho 57, Wright-Phillips 68, Evans 78,
   Gelson 83]
Tottenham     0-0 Wigan         
WBA           1-2 Aston Villa
  [Morrison 34; Carew 27, Agboniahor 29]

Round 6
[Sep 27]
Arsenal       1-2 Hull
  [McShane 51og; Geovanni 62, Cousin 66]
Aston Villa   2-1 Sunderland
  [A Young 18, Carew 33; Cisse 10]
Everton       0-2 Liverpool  
  [Torres 59, 62]   
Fulham        1-2 West Ham
  [Murphy 59pen; Cole 43, Etherington 45]
Manchester U  2-0 Bolton
  [Ronaldo 60pen, Rooney 77]
Middlesbrough 0-1 WBA
  [Olsson 53]
Newcastle     1-2 Blackburn 
  [Owen 51pen; Samba 31, Santa Cruz 41]    
Stoke         0-2 Chelsea
  [Bosingwa 36, Anelka 76]
[Sep 28]
Portsmouth    2-0 Tottenham     
  [Defoe 34pen, Crouch 68]
Wigan         2-1 Manchester C  
  [Valencia 16, Zaki 34pen; Kompany 22]

Round 7
[Oct 4]
Blackburn     0-2 Manchester U  
  [Brown 31, Rooney 64]
Sunderland    1-1 Arsenal     
  [Leadbitter 86; Fabregas 93]  
WBA           1-0 Fulham       
  [Bednar 61] 
Wigan         0-1 Middlesbrough 
  [Aliadiere 89]
[Oct 5]
Chelsea       2-0 Aston Villa   
  [J Cole 21, Anelka 44]
Everton       2-2 Newcastle     
  [Arteta 17pen, Fellaini 35; Taylor 45, Duff 47]
Manchester C  2-3 Liverpool  
  [Ireland 19, Garrido 41; Torres 55, 73, Kuyt 92]
Portsmouth    2-1 Stoke     
  [Crouch 25, Defoe 51; Fuller 48]    
Tottenham     0-1 Hull
  [Geovanni 9]
West Ham      1-3 Bolton
  [Cole 69; Davies 30, Cahill 34, Taylor 86]

Round 8
[Oct 18]
Arsenal       3-1 Everton       
  [Nasri 48, Van Persie 70, Walcott 90; Osman 9]
Aston Villa   0-0 Portsmouth    
Bolton        0-0 Blackburn     
Fulham        0-0 Sunderland    
Liverpool     3-2 Wigan   
  [Kuyt 37, 85, Riera 80; Zaki 29, 45]      
Manchester U  4-0 WBA
  [Rooney 56, Ronaldo 69, Berbatov 71, Nani 90]
Middlesbrough 0-5 Chelsea       
  [Kalou 14, 53, Belletti 51, Lampard 63, Malouda 67]
[Oct 19]
Hull          1-0 West Ham      
  [Turner 51]
Stoke         2-1 Tottenham     
  [Higginbotham 19pen, Delap 53; Bent 25]
[Oct 20]
Newcastle     2-2 Manchester C 
  [Ameobi 44, Dunne 63og; Robinho 14pen, Ireland 86] 

Round 9
[Oct 25]
Blackburn     1-1 Middlesbrough 
  [McCarthy 90; Alves 74]
Everton       1-1 Manchester U  
  [Fellaini 63; Fletcher 22]
Sunderland    2-1 Newcastle    
  [Cisse 20, Richardson 75; Ameobi 30] 
WBA           0-3 Hull
  [Zayatte 47, Geovanni 62, King 66]
[Oct 26]
Chelsea       0-1 Liverpool  
  [Alonso 10]   
Manchester C  3-0 Stoke    
  [Robinho 14, 47, 72]     
Portsmouth    1-1 Fulham   
  [Crouch 61; Dempsey 87]     
Tottenham     2-0 Bolton     
  [Pavlyuchenko 17, Bent 76pen]   
West Ham      0-2 Arsenal   
  [Faubert 75og, Adebayor 90]    
Wigan         0-4 Aston Villa   
  [Barry 22pen, Agbonlahor 57, Carew 62, Sidwell 90]

Round 10
[Oct 28]
Newcastle     2-1 WBA
  [Barton 10pen, Martins 42; Miller 65]
[Oct 29]
Arsenal       4-4 Tottenham    
  [Silvestre 37, Gallas 46, Adebayor 64, Van Persie 68;
   Bentley 13, Bent 67, Jenas 89, Lennon 94] 
Aston Villa   3-2 Blackburn     
  [Young 45, Barry 65, Agbonlahor 87; Warnock 30, Emerton 94]
Bolton        0-1 Everton       
  [Fellaini 90]
Fulham        2-0 Wigan         
  [Johnson 11, 60]
Hull          0-3 Chelsea  
  [Lampard 3, Anelka 50, Malouda 75]     
Liverpool     1-0 Portsmouth    
  [Gerrard 76pen]
Manchester U  2-0 West Ham     
  [Ronaldo 14, 30] 
Middlesbrough 2-0 Manchester C  
  [Alves 53pen, O'Neil 94]
Stoke         1-0 Sunderland    
  [Fuller 73]

Round 11
[Nov 1]
Chelsea       5-0 Sunderland    
  [Alex 27, Anelka 30, 45, 53, Lampard 51]
Everton       1-0 Fulham        
  [Saha 87]
Manchester U  4-3 Hull
  [Ronaldo 3, 44, Carrick 29, Vidic 57; Cousin 23, Mendy 69,
   Geovanni 82pen]
Middlesbrough 1-1 West Ham   
  [Mido 83; Mullins 21]   
Portsmouth    1-2 Wigan     
  [Kranjcar 82; Zaki 45pen, Heskey 92]    
Stoke         2-1 Arsenal  
  [Fuller 11, Olofinjana 73; Clichy 94]     
Tottenham     2-1 Liverpool   
  [Carragher 70og, Pavlyuchenko 91; Kuyt 3]  
WBA           2-2 Blackburn 
  [Bednar 55, Miller 62; McCarthy 13pen, Andrews 89]    
[Nov 2]
Bolton        2-0 Manchester C 
  [Gardner 77, Dunne 88og] 
[Nov 3]
Newcastle     2-0 Aston Villa   
  [Martins 60, 83]

Round 12
[Nov 8]
Arsenal       2-1 Manchester U  
  [Nasri 22, 48; R Da Silva 90]
Hull          0-1 Bolton        
  [Taylor 50]
Liverpool     3-0 WBA  
  [Keane 34, 43, Arbeloa 93]         
Sunderland    1-2 Portsmouth   
  [Cisse 4; Belhadj 51, Defoe 91pen] 
West Ham      1-3 Everton 
  [Collison 63; Lescott 83, Saha 85, 87]      
Wigan         0-0 Stoke         
[Nov 9]
Aston Villa   1-2 Middlesbrough 
  [Sidwell 37; Sanli 34, 88]
Blackburn     0-2 Chelsea     
  [Anelka 40, 68]  
Fulham        2-1 Newcastle  
  [Johnson 23, Murphy 66pen; Ameobi 57]   
Manchester C  1-2 Tottenham     
  [Robinho 16; Bent 29, 64]

Round 13
[Nov 15]
Arsenal       0-2 Aston Villa   
  [Clichy 70og, Agbonlahor 80]
Blackburn     1-2 Sunderland    
  [Samba 45; Jones 49, Cisse 71]
Bolton        0-2 Liverpool     
  [Kuyt 28, Gerrard 73]
Fulham        2-1 Tottenham 
  [Davies 33, Johnson 70; Campbell 81]    
Manchester U  5-0 Stoke        
  [Ronaldo 3, 89, Carrick 45, Berbatov 49, Welbeck 84] 
Newcastle     2-2 Wigan      
  [Owen 80, Martins 87; Taylor 3, Bramble 89]   
WBA           0-3 Chelsea      
  [Bosingwa 34, Anelka 38, 45] 
West Ham      0-0 Portsmouth    
[Nov 16]
Everton       1-1 Middlesbrough 
  [Yakubu 65; O'Neil 8]
Hull          2-2 Manchester C  
  [Cousin 14, Geovanni 60; Ireland 37, 45]

Round 14
[Nov 22]
Aston Villa   0-0 Manchester U  
Chelsea       0-0 Newcastle     
Liverpool     0-0 Fulham        
Manchester C  3-0 Arsenal
  [Ireland 45, Robinho 56, Sturridge 92]       
Middlesbrough 1-3 Bolton     
  [Pogatetz 77; Steinsson 8, Taylor 10, Elmander 78]   
Portsmouth    2-2 Hull          
  [Crouch 20, Johnson 63; Turner 54, Pamarot 89og]
Stoke         1-0 WBA         
  [Sidibe 84]  
[Nov 23]
Sunderland    0-1 West Ham    
  [Behrami 20]  
Tottenham     1-0 Blackburn  
  [Pavlyuchenko 9]   
[Nov 24]
Wigan         1-0 Everton   
  [Camara 51]    

Round 15
[Nov 29]
Aston Villa   0-0 Fulham        
Middlesbrough 0-0 Newcastle     
Stoke         1-1 Hull          
Sunderland    1-4 Bolton        
Wigan         2-1 WBA
[Nov 30]
Chelsea       1-2 Arsenal       
Manchester C  0-1 Manchester U  
Portsmouth    3-2 Blackburn     
Tottenham     0-1 Everton       
[Dec 1]
Liverpool     0-0 West Ham      

Round 16
[Dec 6]
Arsenal       1-0 Wigan         
Blackburn     1-3 Liverpool     
Bolton        0-2 Chelsea       
Fulham        1-1 Manchester C  
Hull          2-1 Middlesbrough 
Manchester U  1-0 Sunderland    
Newcastle     2-2 Stoke         
[Dec 7]
Everton       2-3 Aston Villa   
WBA           1-1 Portsmouth    
[Dec 8]
West Ham      0-2 Tottenham     

Round 17
[Dec 13]
Aston Villa   4-2 Bolton        
Liverpool     2-2 Hull          
Manchester C  0-1 Everton       
Middlesbrough 1-1 Arsenal       
Stoke         0-0 Fulham        
Sunderland    4-0 WBA
Tottenham     0-0 Manchester U  
Wigan         3-0 Blackburn     
[Dec 14]
Chelsea       1-1 West Ham      
Portsmouth    0-3 Newcastle     

Round 18
[Dec 20]
Blackburn     3-0 Stoke
  [McCarthy 9pen, 27, Roberts 18]
Bolton        2-1 Portsmouth
  [Taylor 1, Gardner 3; Crouch 20]
Fulham        3-0 Middlesbrough
  [Bullard 41, Murphy 54pen, Dempsey 59]
Hull          1-4 Sunderland
  [Barmby 19; Malbranque 10, Zayatte 78og, Jones 84, Cisse 91]
West Ham      0-1 Aston Villa
  [Neill 78og]
[Dec 21]
Arsenal       1-1 Liverpool
  [Van Persie 24; Keane 42]
Newcastle U   2-1 Tottenham
  [N'Zogbia 12, Duff 90; Modric 29]
WBA           2-1 Manchester C
  [Moore 69, Bednar 93; Caicedo 86]
[Dec 22]
Everton       0-0 Chelsea
[Jan 14]
Manchester U  1-0 Wigan
  [Rooney 1]

Round 19 [Dec 26]
Aston Villa   2-2 Arsenal
  [Barry 65pen, Knight 92; Denilson 40, Diaby 49]
Chelsea       2-0 WBA
  [Drogba 3, Lampard 45]
Liverpool     3-0 Bolton
  [Riera 26, Keane 53, 58]
Manchester C  5-1 Hull
  [Caicedo 15, 27, Robinho 28, 36, Ireland 82; Fagan 80]
Middlesbrough 0-1 Everton
  [Cahill 51]
Portsmouth    1-4 West Ham
  [Belhadj 8; Collison 20, Cole 67, Bellamy 70, 83]
Stoke         0-1 Manchester U
  [Tevez 83]
Sunderland    0-0 Blackburn
Tottenham     0-0 Fulham
Wigan         2-1 Newcastle
  [Taylor 29, Zaki 73pen; Guthrie 88pen]

Round 20
[Dec 28]
Arsenal       1-0 Portsmouth
  [Gallas 81]
Blackburn     2-2 Manchester C
  [McCarthy 45, Roberts 84; Sturridge 88, Robinho 94]
Bolton        0-1 Wigan
  [Zaki 44pen]
Everton       3-0 Sunderland
  [Arteta 10, Collins 27og, Gosling 83]
Fulham        2-2 Chelsea
  [Dempsey 10, 89; Lampard 50, 72]
Newcastle     1-5 Liverpool
  [Edgar 45; Gerrard 31, Hyypia 36, Babel 50, Gerrard 66,
   Alonso 77pen]
WBA           2-0 Tottenham
  [Bednar 83, Beattie 94]
West Ham      2-1 Stoke
  [Cole 51, Tristan 88; Ab Faye 4]
[Dec 29]
Manchester U  1-0 Middlesbrough
  [Berbatov 69]
[Dec 30]
Hull          0-1 Aston Villa
  [Zayatte 88og]

Round 21
[Jan 10]
Arsenal       1-0 Bolton
  [Bendtner 84]
Aston Villa   2-1 WBA
  [Davies 19, Agbonlahor 41; Morrison 49]
Everton       2-0 Hull
  [Fellaini 18, Arteta 45]
Middlesbrough 1-1 Sunderland
  [Alves 45; Jones 82]
Newcastle     2-2 West Ham
  [Owen 19, Carroll 78; Bellamy 29, Cole 55]
Stoke         0-0 Liverpool
[Jan 11]
Manchester U  3-0 Chelsea
  [Vidic 45, Rooney 63, Berbatov 87]
Wigan         1-0 Tottenham
  [Figueroa 90]
[Feb 14]
Portsmouth    2-0 Manchester C
  [Johnson 70, Hreidarsson 75]
[Mar 11]
Fulham        1-2 Blackburn
  [Dempsey 2; Diouf 69, Roberts 85]

Round 22
[Jan 17]
Blackburn     3-0 Newcastle
  [McCarthy 61, Roberts 66, 86]
Bolton        0-1 Manchester U
  [Berbatov 90]
Chelsea       2-1 Stoke
  [Belletti 88, Lampard 94; Delap 60]
Hull          1-3 Arsenal
  [Cousin 65; Adebayor 30, Nasri 82, Bendtner 86]
Manchester C  1-0 Wigan
  [Zabaleta 53]
Sunderland    1-2 Aston Villa
  [Collins 11; Milner 60, Barry 80pen]
WBA           3-0 Middlesbrough
  [Brunt 4, Koren 54, 67]
[Jan 18]
Tottenham     1-1 Portsmouth
  [Defoe 70; Nugent 59]
West Ham      3-1 Fulham
  [Di Michele 7, Noble 60pen, Cole 76; Konchesky 22]
[Jan 19]
Liverpool     1-1 Everton
  [Gerrard 68; Cahill 87]

Round 23
[Jan 27]
Portsmouth    0-1 Aston Villa
  [Heskey 21]
Sunderland    1-0 Fulham
  [Jones 55]
Tottenham     3-1 Stoke
  [Lennon 8, Defoe 21, Dawson 25; Beattie 57]
WBA           0-5 Manchester U
  [Berbatov 22, Tevez 44, Vidic 60, Ronaldo 65, 73]
[Jan 28]
Blackburn     2-2 Bolton
  [Warnock 66, McCarthy 87; Taylor 15, Davies 35]
Chelsea       2-0 Middlesbrough
  [Kalou 58, 81]
Everton       1-1 Arsenal
  [Cahill 61; Van Persie 92]
Manchester C  2-1 Newcastle
  [Wright-Phillips 17, Bellamy 77; Carroll 81]
West Ham      2-0 Hull
  [Di Michele 33, Cole 51]
Wigan         1-1 Liverpool
  [Mido 83pen; Benayoun 41]

Round 24
[Jan 31]
Arsenal       0-0 West Ham
Aston Villa   0-0 Wigan
Bolton        3-2 Tottenham
  [Puygrenier 31, Davies 64, 87; Bent 73, 75]
Fulham        3-1 Portsmouth
  [Johnson 14, Nevland 71, 80; Nugent 84]
Hull          2-2 WBA
  [Mendy 44, Fagan 69; Simpson 53, Brunt 73pen]
Manchester U  1-0 Everton
  [Ronaldo 44pen]
Middlesbrough 0-0 Blackburn
Stoke         1-0 Manchester C
  [Beattie 45]
[Feb 1]
Liverpool     2-0 Chelsea
  [Torres 89, 94]
Newcastle     1-1 Sunderland
  [Ameobi 69pen; Cisse 32]

Round 25
[Feb 7]
Blackburn     0-2 Aston Villa
  [Milner 27, Agbonlahor 91]
Chelsea       0-0 Hull
Everton       3-0 Bolton
  [Arteta 40pen, Jo 49, 94pen]
Manchester C  1-0 Middlesbrough
  [Bellamy 51]
Portsmouth    2-3 Liverpool
  [Nugent 62, Hreidarsson 78; Aurelio 69, Kuyt 85, Torres 92]
Sunderland    2-0 Stoke
  [Jones 78, Healy 94]
WBA           2-3 Newcastle
  [Fortune 4, 73; Duff 2, Lovenkrands 9, Taylor 41]
Wigan         0-0 Fulham
[Feb 8]
Tottenham     0-0 Arsenal
West Ham      0-1 Manchester U
  [Giggs 62]

Round 26
[Feb 21]
Arsenal       0-0 Sunderland
Aston Villa   0-1 Chelsea
  [Anelka 19]
Bolton        2-1 West Ham
  [Taylor 10, Davies 11; Parker 66]
Manchester U  2-1 Blackburn
  [Rooney 23, Ronaldo 60; Santa Cruz 32]
Middlesbrough 0-0 Wigan
Stoke         2-2 Portsmouth
  [Beattie 78pen, 80; Kranjcar 75, Shawcross 92og]
[Feb 22]
Fulham        2-0 WBA
  [Zamora 61, Johnson 72]
Liverpool     1-1 Manchester C
  [Kuyt 78; Arbeloa 51og]
Newcastle     0-0 Everton
[Feb 23]
Hull          1-2 Tottenham
  [Turner 27; Lennon 17, Woodgate 86]

Round 27
[Feb 28]
Arsenal       0-0 Fulham        
Chelsea       2-1 Wigan
  [Terry 25, Lampard 91; Kapo 82]
Everton       2-0 WBA
  [Cahill 36, Saha 70]
Middlesbrough 2-0 Liverpool     
  [Alonso 32og, Sanli 63]
[Mar 1]
Aston Villa   2-2 Stoke         
  [Petrov 45, Carew 79; Shawcross 88, Whelan 91]
Bolton        1-0 Newcastle  
  [Gardner 47]   
Hull          1-2 Blackburn
  [Ashbee 79; Warnock 34, Andrews 37]
West Ham      1-0 Manchester C
  [Collison 71]
[Mar 7]
Sunderland    1-1 Tottenham
  [Richardson 3; Keane 89]
[Apr 22]
Manchester U  2-0 Portsmouth

Round 28
[Mar 3]
Liverpool     2-0 Sunderland    
  [Ngog 52, Benayoun 65]
Portsmouth    0-1 Chelsea       
  [Drogba 79]
WBA           1-3 Arsenal       
  [Brunt 7; Bendtner 4, 44, Toure 38]
[Mar 4]
Blackburn     0-0 Everton       
Fulham        0-1 Hull          
  [Manucho 90]
Manchester C  2-0 Aston Villa   
  [Elano 24pen, Wright-Phillips 89]
Newcastle     1-2 Manchester U  
  [Lovenkrands 9; Rooney 20, Berbatov 56]
Stoke         2-0 Bolton        
  [Beattie 14, Fuller 73]
Tottenham     4-0 Middlesbrough
  [Keane 9, Pavlychenko 14, Lennon 40, 79]
Wigan         0-1 West Ham      
  [Cole 34]

Round 29
[Mar 14]
Arsenal       4-0 Blackburn   
  [Ooijer 2og, Arshavin 65, Eboue 87, 91pen]  
Bolton        1-3 Fulham        
  [Davies 45; Johnson 42, Davies 56, Kamara 88]
Everton       3-1 Stoke        
  [Jo 18, Lescott 24, Fellaini 91; Shawcross 52] 
Hull          1-1 Newcastle     
  [Geovanni 9; Taylor 38]
Manchester U  1-4 Liverpool
  [Ronaldo 23pen; Torres 28, Gerrard 44pen, Aurelio 77, Dossena 91]     
Middlesbrough 1-1 Portsmouth    
  [King 94; Crouch 30]
Sunderland    1-2 Wigan      
  [Leadbitter 41; Watson 12, N'Zogbia 45]   
[Mar 15]
Aston Villa   1-2 Tottenham     
  [Carew 85; Jenas 5, Bent 50]
Chelsea       1-0 Manchester C  
  [Essien 18]
[Mar 16]
West Ham      0-0 WBA

Round 30
[Mar 21]
Blackburn     1-1 West Ham
  [Andrews 51; Noble 35]
Fulham        2-0 Manchester U
  [Murphy 18, Gera 87]
Newcastle     1-3 Arsenal
  [Martins 58; Bendtner 57, Diaby 64, Nasri 67]
Portsmouth    2-1 Everton
  [Crouch 22, 75; Baines 4]
Stoke         1-0 Middlesbrough
  [Shawcross 84]
Tottenham     1-0 Chelsea
  [Modric 50]
WBA           1-1 Bolton
  [Shittu 82og; Taylor 67]
[Mar 22]
Liverpool     5-0 Aston Villa
  [Kuyt 8, Riera 33, Gerrard 39pen, 50, 65pen]
Manchester C  1-0 Sunderland
  [Richards 56]
Wigan         1-0 Hull
  [Watson 84]

Round 31
[Apr 4]
Arsenal       2-0 Manchester C  
  [Adebayor 8, 49]
Blackburn     2-1 Tottenham     
  [McCarthy 82, Ooijer 89; Keane 30pen]
Bolton        4-1 Middlesbrough
  [Davies 8, Cahill 44, Taylor 78, Gardner 84; O'Neil 38]
Fulham        0-1 Liverpool     
  [Benayoun 92]
Hull          0-0 Portsmouth    
Newcastle     0-2 Chelsea       
  [Lampard 56, Malouda 65]
WBA           0-2 Stoke         
  [Fuller 2, Beattie 49]
West Ham      2-0 Sunderland    
  [Stanislas 42, Tomkins 53]
[Apr 5]
Everton       4-0 Wigan         
  [Jo 26, 51 Fellaini 47, Osman 61]
Manchester U  3-2 Aston Villa   
  [Ronaldo 14, 80 Macheda 93; Carew 30, Agbonlahor 58]

Round 32
[Apr 11]
Chelsea       4-3 Bolton   
  [Ballack 40, Drogba 48, 63, Lampard 60pen; O'Brien 70,
   Basham 74, Taylor 78]     
Liverpool     4-0 Blackburn   
  [Torres 5, 33, Agger 83, Ngog 90]  
Middlesbrough 3-1 Hull    
  [Sanli 3, Bates 29, King 90; Manucho 9]      
Portsmouth    2-2 WBA        
  [Kaboul 33, Kranjcar 65; Greening 48, Brunt 62]   
Stoke         1-1 Newcastle     
  [Ab Faye 33; Carroll 81]
Sunderland    1-2 Manchester U  
  [Jones 55; Scholes 19, Macheda 76]
Tottenham     1-0 West Ham  
  [Pavlyuchenko 65]    
Wigan         1-4 Arsenal       
  [Mido 18; Walcott 61, Silvestre 71, Arshavin 90, Song Billong 92]
[Apr 12]
Aston Villa   3-3 Everton     
  [Carew 33, Milner 55, Barry 66pen; Fellaini 19, Cahill 23,
   Pienaar 53]  
Manchester C  1-3 Fulham        
  [Ireland 28; Dempsey 50, 83, Etuhu 59]

Round 33
[Apr 18]
Aston Villa   1-1 West Ham    
  [Heskey 11; Tristan 85]  
Middlesbrough 0-0 Fulham        
Portsmouth    1-0 Bolton    
  [Kanu 78]    
Stoke         1-0 Blackburn     
  [Lawrence 75]
Sunderland    1-0 Hull   
  [Cisse 45]       
[Apr 19]
Manchester C  4-2 WBA        
  [Robinho 8, Onuoha 21, Elano 56pen, Sturridge 94; Brunt 37, 54]   
Tottenham     1-0 Newcastle     
  [Bent 24]
[Apr 21] 
Liverpool     4-4 Arsenal       
  [Torres 49, 72, Benayoun 56, 90; Arshavin 36, 67, 70, 90]
[Apr 22]
Chelsea       0-0 Everton       
[May 13]
Wigan         1-2 Manchester U 
  [Rodallega 28; Tevez 61, Carrick 86] 

Round 34
[Apr 25]
Bolton        1-1 Aston Villa   
  [Cohen 60; Young 43]
Everton       1-2 Manchester C  
  [Gosling 94; Robinho 35, Ireland 54]
Fulham        1-0 Stoke    
  [Nevland 29]     
Hull          1-3 Liverpool     
  [Geovanni 72; Alonso 45, Kuyt 63, 89]
Manchester U  5-2 Tottenham     
  [Ronaldo 57pen, 68, Rooney 67, 71, Berbatov 79; Bent 29, Modric 32]
WBA           3-0 Sunderland    
  [Olsson 40, Brunt 58, Menseguez 88]
West Ham      0-1 Chelsea    
  [Kalou 55]   
[Apr 26]
Arsenal       2-0 Middlesbrough 
  [Fabregas 26, 67]
Blackburn     2-0 Wigan        
  [McCarthy 46, Nelsen 60] 
[Apr 27]
Newcastle     0-0 Portsmouth    

Round 35
[May 2]
Chelsea       3-1 Fulham  
  [Anelka 1, Malouda 10, Drogba 53; Nevland 4]      
Manchester C  3-1 Blackburn     
  [Caicedo 27, Robinho 34, Elano 45pen; Andrews 66]
Middlesbrough 0-2 Manchester U  
  [Giggs 25, Park 51]
Portsmouth    0-3 Arsenal     
  [Bendtner 13, 41pen, Vela 56]  
Stoke         0-1 West Ham  
  [Tristan 33]    
Tottenham     1-0 WBA
  [Jenas 43]
Wigan         0-0 Bolton        
[May 3]
Liverpool     3-0 Newcastle 
  [Benayoun 22, Kuyt 28, Lucas 87]    
Sunderland    0-2 Everton     
  [Pienaar 48, Fellaini 71]  
[May 4]
Aston Villa   1-0 Hull       
  [Carew 34]   

Round 36
[May 9]
Blackburn     2-0 Portsmouth
  [Pedersen 31, McCarthy 58pen]
Bolton        0-0 Sunderland
Everton       0-0 Tottenham
Fulham        3-1 Aston Villa
  [Murphy 6pen, Kamara 46, 60; Young 14]
Hull          1-2 Stoke
  [Dawson 95; Fuller 41, Lawrence 73]
WBA           3-1 Wigan
  [Fortune 8, 73, Brunt 59; Rodallega 17]
West Ham      0-3 Liverpool
  [Gerrard 2, 38, Babel 84]
[May 10]
Arsenal       1-4 Chelsea
  [Bendtner 70; Alex 28, Anelka 39, Toure 49og, Malouda 86]
Manchester U  2-0 Manchester C
  [Ronaldo 18, Tevez 45]
[May 11]
Newcastle     3-1 Middlesbrough
  [Taylor 9, Martins 71, Lovenkrands 86; Beye 3og]

Round 37
[May 16]
Bolton        1-1 Hull
  [Steinsson 26; Fagan 47]
Everton       3-1 West Ham
  [Saha 38pen, 76, Yobo 48; Kovac 24]
Manchester U  0-0 Arsenal
Middlesbrough 1-1 Aston Villa
  [Sanli 14; Carew 57]
Newcastle     0-1 Fulham
  [Kamara 41]
Stoke         2-0 Wigan
  [Fuller 69, Beattie 76]
Tottenham     2-1 Manchester C
  [Defoe 29, Keane 86pen; Bojinov 65]
[May 17]
Chelsea       2-0 Blackburn
  [Malouda 4, Anelka 59]
WBA           0-2 Liverpool
  [Gerrard 28, Kuyt 63]
[May 18]
Portsmouth    3-1 Sunderland
  [Utaka 60, Bardsley 68og, Traore 88; Jones 59]

Round 38 [May 24]
Arsenal       4-1 Stoke
  [Beattie 10og, van Persie 16pen, 41, Diaby 18; Fuller 31pen]
Aston Villa   1-0 Newcastle
  [Duff 38og]
Blackburn     0-0 WBA
Fulham        0-2 Everton
  [Osman 45, 88]
Hull          0-1 Manchester U
  [Gibson 24]
Liverpool     3-1 Tottenham
  [Torres 31, Hutton 64og, Benayoun 81; Keane 77]
Manchester C  1-0 Bolton
  [Caicedo 8]
Sunderland    2-3 Chelsea
  [Richardson 53, Jones 90; Anelka 47, Kalou 74, A Cole 86]
West Ham      2-1 Middlesbrough
  [Cole 33, Stanislas 58; O'Neil 50]
Wigan         1-0 Portsmouth
  [Rodallega 26]

Final Table:

 1.Manchester United       38  28  6  4  68-24  90  Champions
 2.Liverpool               38  25 11  2  77-27  86  Champions League
 3.Chelsea                 38  25  8  5  68-24  83  Champions League
 4.Arsenal                 38  20 12  6  68-37  72  CL Qualifying
 5.Everton                 38  17 12  9  55-37  63  Europa League (Cup)
 6.Aston Villa             38  17 11 10  54-48  62  Europa League
 7.Fulham                  38  14 11 13  39-34  53  Europa League
 8.Tottenham Hotspur       38  14  9 15  45-45  51
 9.West Ham United         38  14  9 15  42-45  51
10.Manchester City         38  15  5 18  58-50  50
11.Wigan Athletic          38  12  9 17  34-45  45
12.Stoke City              38  12  9 17  38-55  45
13.Bolton Wanderers        38  11  8 19  41-53  41
14.Portsmouth              38  10 11 17  38-57  41
15.Blackburn Rovers        38  10 11 17  40-60  41
16.Sunderland              38   9  9 20  34-54  36
17.Hull City               38   8 11 19  39-64  35
--------------------------------------------------
18.Newcastle United        38   7 13 18  40-59  34  Relegated
19.Middlesbrough           38   7 11 20  28-57  32  Relegated
20.West Bromwich Albion    38   8  8 22  36-67  32  Relegated



FA Cup 2008/09



First Round
[Nov 7]
Leeds United            1-1 Northampton Town
  [Robinson 37pen; McGleish 9]
[Nov 8]
AFC Telford United      2-2 Southend United
  [Adams 70, 83; Laurent 34, Christophe 91]
Accrington Stanley      0-0 Tranmere Rovers
Aldershot Town          1-1 Rotherham United
  [Grant 93pen; Cummins 54]
Alfreton Town           4-2 Bury Town
  [McIntosh 4, Fortune-West 61, Law 65pen, Clayton 92; Johnson 23,
   Reed 34]
Barnet                  1-1 Rochdale
  [Yakubu 67; Dagnall 49
Blyth Spartans          3-1 Shrewsbury Town
  [Reay 1, 29 Todd 53; Holt 68]
Bournemouth             1-0 Bristol Rovers
  [Pearce 76]
Brighton                3-3 Hartlepool United
  [McLeod 19, Cox 38, Fraser 78; Hawkins 53og, Brown 55, Monkhouse 69]
Bury                    0-1 Gillingham
  [Barcham 71]
Carlisle                1-1 Grays Athletic
  [Madine 84; Stuart 52]
Cheltenham Town         2-2 Oldham Athletic
  [Murray 5, Owusu 45pen; Taylor 49, Whitaker 76]
Chester City            0-3 Millwall
  [Grabban 76, Harris 79, Grimes 93]
Chesterfield            3-1 Mansfield Town
  [Winter 32, 58, Ward 51; Arnold 78]
Colchester              0-1 Leyton Orient
  [Demetriou 80]
Crewe                   1-0 Ebbsfleet United
  [Donaldson 34]
Curzon Ashton           3-2 Exeter City
  [Worsley 26, Ogoo 56, Norton 79; Basham 84, Moxey 92]
Darlington              0-0 Droylsden
Eastbourne Borough      0-0 Barrow
Eastwood Town           2-1 Brackley Town
  [Cooke 54, Meikle 65; ?]
Harlow Town             0-2 Macclesfield Town
  [Brisley 65, Dunfield 86]
Hereford                0-0 Dagenham & Redbridge
Histon                  1-0 Swindon Town
  [Wright 66]
Huddersfield Town       3-4 Port Vale
  [Collins 45, Craney 51, Williams 65; Dodds 27, Howland 79,
   Dodds 85, Richards 92]
Kettering               1-1 Lincoln City
  [Geohaghan 85; N'Guessan 86]
Kidderminster           1-0 Cambridge United
  [Richards 17pen]
Leicester City          3-0 Stevenage
  [Dyer 37, Fryatt 52, King 69]
Leiston                 0-0 Fleetwood Town
Luton Town              0-0 Altrincham
Milton Keynes Dons      1-2 Bradford City
  [Johnson 43; Daley 2, Lee 82]
Morecambe               2-1 Grimsby Town
  [Taylor 45, 77; Stockdale 88]
Oxford United           0-0 Dorchester Town
Sutton United           0-1 Notts County
  [Butcher 75]
Torquay United          2-0 Evesham United
  [Sills 28, 75]
Walsall                 1-3 Scunthorpe United
Yeovil Town             1-1 Stockport County
[Nov 9]
AFC Hornchurch          0-1 Peterborough
  [Mackail-Smith 91]
Havant and W            1-3 Brentford
  [Simpemba 73; Williams 42, MacDonald 66, Elder 83]
Team Bath               0-1 Forest Green Rovers
  [Mohamed 75]
[Nov 10]
AFC Wimbledon           1-4 Wycombe Wand
  [Hatton 56; Harrold 9, 36, 74 Phillips 62]
 
First Round Replays
[Nov 13]
Tranmere                1-0 Accrington
  [Shuker 69]
[Nov 17]
Northampton Town        2-5 Leeds United
  [Crowe 44, 90; Beckford 13, 45, 55, Hughes 28og, Parker 41]
[Nov 18]
Altrincham              0-0 Luton                  [aet, 2-4 pen]
Barrow                  4-0 Eastbourne Borough
  [Brodie 45, Brown 47, Henney 57, Logan 76]
Dagenham & Red          2-1 Hereford United
  [Benson 17, Taiwo 33; Taylor 34]
Dorchester              1-3 Oxford United          [aet]
  [Mudge 22; Constable 78, Trainer 110, Odubade 120]
Droylsden               1-0 Darlington
  [Tipton 26]
Fleetwood Town          2-0 Leiston
  [Bell 48, Warlow 79]
Hartlepool              2-1 Brighton
  [Porter 67pen, Liddle 70; Forster 28]
Lincoln City            1-2 Kettering Town
  [John-Lewis 54; Westcarr 88, Christie 90]
Oldham                  0-1 Cheltenham
  [Montrose 22]
Rochdale                3-2 Barnet                 [aet]
  [Le Fondre 56, 73, 105; O'Flynn 10, Adomah 19]
Rotherham               0-3 Aldershot
  [Hudson 15, 81, Morgan 55]
Southend                2-0 AFC Telford
  [Francis 74, Walker 79]
Stockport               5-0 Yeovil
  [Dicker 6, Rose 16, McNeil 42, Pilkington 48, Vincent 90]
[Nov 29]
Grays Athletic          0-2 Carlisle United
  [Graham 27, Kavanagh 52]
 
Second Round
[Nov 28]
Barrow                  2-1 Brentford
  [Brown 39pen, Henney 71; MacDonald 50]
Port Vale               1-3 Macclesfield Town
  [Dodds 71; Green 9, 73, Gritton 90]
[Nov 29]
Bournemouth             0-0 Blyth Spartans
Bradford City           1-2 Leyton Orient
  [Boulding 58; Demetriou 14, Granville 65]
Chesterfield            abd Droylsden              [abandoned at 0-1 in 45' due to fog]
Eastwood Town           2-0 Wycombe Wanderers
  [Meikle 34, Knox 90]
Fleetwood Town          2-3 Hartlepool United
  [Bell 14, Warlow 66; Mackay 17, 47 Porter 56]
Forest Green Rovers     2-0 Rochdale
  [Smith 27, Low 56]
Gillingham              0-0 Stockport County
Kidderminster Harriers  2-0 Curzon Ashton
  [Moore 38, Creighton 65]
Leicester City          3-2 Dagenham & Redbridge
  [Fryatt 11, 30pen, 55; Ritchie 9, Strevens 25]
Millwall                3-0 Aldershot Town
  [Alexander 30, 77, Grimes 88]
Morecambe               abd Cheltenham Town        [abandoned at 1-1 in 64' due to fog]
Peterborough United     0-0 Tranmere Rovers
Scunthorpe United       4-0 Alfreton Town
  [May 30, Hooper 62, 83, Togwell 91]
Southend United         3-1 Luton Town
  [Stanislas 34, 84; Spillane 80]
Torquay United          2-0 Oxford United
  [Benyon 41, 83]
[Nov 30]
Histon                  1-0 Leeds United
  [Langston 39]
Notts County            1-1 Kettering Town
  [Canham 34; Solkhon 18]
[Dec 2]
Morecambe               2-3 Cheltenham Town        [replay abandoned match]
  [McStay 5, Howe 27pen; Vincent 23, 54, Finnigan 36pen]
[Dec 3]
Carlisle United         0-2 Crewe Alexandra
  [Miller 3, 12]
[Dec 9]
Chesterfield            2-2 Droylsden              [replay abandoned match]
  [Ward 31, Lester 79; Brown 50, Halford 82]

Second Round Replays
[Dec 9]
Stockport County        1-2 Gillingham
  [Gleeson 17; Barcham 25, 34]
Tranmere Rovers         1-2 Peterborough United    [aet]
  [Kay 47; Mclean 90, Mackail-Smith 114]
[Dec 10]
Kettering Town          2-1 Notts County
  [Solkhon 53, Seddon 54; Smith 43]
[Dec 16]
Blyth Spartans          1-0 Bournemouth
  [Dalton 90]
Droylsden               abd Chesterfield           [abandoned at 0-2]
[Dec 23]
Droylsden               2-1 Chesterfield           [replay abandoned match]
  [Newton 31, 55pen; Lester 35]
  [Droylsden subsequently disqualified for using a suspended player
   and Chesterfield reinstated]

Third Round 
[Jan 2]
Tottenham               3-1 Wigan
  [Pavlyuchenko 52pen, 90, Modric 76; Camara 88]
[Jan 3]
Arsenal                 3-1 Plymouth
  [Van Persie 47, 85, Gray 50og; Duguid 53]
Cardiff                 2-0 Reading
  [McCormack 57, Ledley 83]
Charlton                1-1 Norwich
  [Shelvey 20; Lupoli 71]
Chelsea                 1-1 Southend
  [Kalou 31; Clarke 90]
Coventry                2-0 Kidderminster
  [McKenzie 52, Best 82]
Forest Green Rovers     3-4 Derby
  [Smith 14, Lawless 20, Stonehouse 72; Hulse 40, Albrechtsen 45,
   Green 76, Davies 87pen]
Hartlepool              2-0 Stoke
  [Nelson 49, Foley 76]
Hull City               0-0 Newcastle
Ipswich                 3-0 Chesterfield 
  [Walters 50pen, Counago 53, Stead 88]
Kettering Town          2-1 Eastwood Town
  [Westcarr 24, Seddon 58; Robinson 60]
Leicester               0-0 Crystal Palace
Macclesfield            0-1 Everton
  [Osman 43]
Manchester City         0-3 Nottingham Forest
  [Tyson 38, Earnshaw 42, Garner 75]
Middlesbrough           2-1 Barrow
  [Alves 23, 62; Walker 80]
Millwall                2-2 Crewe Alexandra
  [Laird 40, Frampton 45; Lawrence 12, Shelley 58]
Portsmouth              0-0 Bristol City
Preston                 0-2 Liverpool
  [Riera 25, Torres 93]
QPR                     0-0 Burnley
Sheffield Wed           1-2 Fulham
  [Spurr 21; Johnson 12, 88]
Sunderland              2-1 Bolton
  [Jones 57, Cisse 67; Smolarek 79]
Torquay                 1-0 Blackpool
  [Green 32]
Watford                 1-0 Scunthorpe
  [Rasiak 67]
West Brom               1-1 Peterborough United  
  [Olsson 64; Mackail-Smith 87]
West Ham                3-0 Barnsley
  [Ilunga 10, Noble 39pen, Cole 68]
[Jan 4]
Gillingham              1-2 Aston Villa
  [Jackson 57; Milner 13, 79pen]
Southampton             0-3 Manchester United
  [Welbeck 20, Nani 48pen, Gibson 81]
[Jan 5]
Blyth Spartans          0-1 Blackburn
  [Villanueva 58]
[Jan 13]
Birmingham              0-2 Wolves
  [Keogh 38, Vokes 51]
Cheltenham Town         0-0 Doncaster
Histon                  1-2 Swansea
  [Simpson 84; Pintado 22, Bauza 38]
Leyton Orient           1-4 Sheffield United
  [Melligan 38pen; Halford 59, 78, Sharp 62, Naughton 69]

Third Round Replays
[Jan 13]
Bristol City            0-2 Portsmouth     
  [Crouch 38, Kranjcar 88]         
Burnley                 2-1 QPR                    [aet]
  [Thompson 60, Rodriguez 120; Di Carmine 54]       
Crewe Alexandra         2-3 Millwall         
  [Murphy 7, Miller 58; Barron 8, Harris 54, Whitbread 86]       
Norwich                 0-1 Charlton    
  [Ambrose 6]   
Peterborough United     0-2 West Brom 
  [Simpson 18, Robinson 37]              
[Jan 14]
Crystal Palace          2-1 Leicester
  [Ifill 38, Scannell 55; Gradel 90]
Newcastle               0-1 Hull City  
  [Cousin 81]             
Southend                1-4 Chelsea                 
  [Barratt 16; Ballack 45, Kalou 60, Anelka 78, Lampard 90]
[Jan 20]
Doncaster               3-0 Cheltenham Town
  [Stock 26, 58, Hird 36]

Fourth Round
[Jan 23]
Derby                   1-1 Nottingham Forest
  [Hulse 35; Earnshaw 64]
[Jan 24]
Chelsea                 3-1 Ipswich
  [Ballack 16, 59 Lampard 85; Bruce 34]
Doncaster               0-0 Aston Villa
Hartlepool              0-2 West Ham
  [Behrami 44, Noble 45pen]
Hull City               2-0 Millwall
  [Turner 15, Ashbee 84]
Kettering               2-4 Fulham
  [Westcarr 36, 83pen; Davies 12, Murphy 77, Johnson 88, Zamora 89]
Manchester United       2-1 Tottenham
  [Scholes 35, Berbatov 36; Pavlyuchenko 5]
Portsmouth              0-2 Swansea
  [Dyer 26, Scotland 45pen]
Sheffield United        2-1 Charlton
  [Webber 26, Hendrie 62; Dickson 69]
Sunderland              0-0 Blackburn
Torquay                 0-1 Coventry
  [Ward 87]
Watford                 4-3 Crystal Palace
  [DeMerit 17, Cork 27, Hoskins 67, Rasiak 70; Hill 48, Danns 83, Ifill 95]
West Bromwich Albion    2-2 Burnley
  [Koren 31, Kim 45; Alexander 25pen, Paterson 89]
Wolverhampton Wanderers 1-2 Middlesbrough
  [Vokes 63; Alves 44, Emnes 83]
[Jan 25]
Cardiff                 0-0 Arsenal
Liverpool               1-1 Everton
  [Gerrard 54; Lescott 27]

Fourth Round Replays
[Feb 3]
Burnley                 3-1 West Bromwich Albion 
  [Elliott 45, Thompson 52, 88; Zuiverloon 60]  
[Feb 4]    
Aston Villa             3-1 Doncaster        
  [Sidwell 15, Carew 19, Delfouneso 61; Price 45] 
Blackburn               2-1 Sunderland             [aet]
  [Mokoena 37, McCarthy 118; Healy 7]
Everton                 1-0 Liverpool              [aet]  
  [Gosling 118]      
Nottingham Forest       2-3 Derby        
  [Cohen 2, Tyson 14pen; Hulse 27, Green 60, Commons 74]
[Feb 16]
Arsenal                 4-0 Cardiff       
  [Eduardo 20, 60pen, Bendtiner 34, Van Persie 89]         

1/8 Finals
[Feb 14]
Blackburn Rovers        2-2 Coventry City
  [Santa Cruz 2, Samba 93; Gunnarsson 61, Doyle 76]
Sheffield United        1-1 Hull City
  [Halford 7; Zayatte 34]
Swansea City            1-1 Fulham
  [Scotland 52; Monk 44og]
Watford                 1-3 Chelsea
  [Priskin 69; Anelka 75, 77, 91]
West Ham United         1-1 Middlesbrough
  [Ilunga 83; Downing 22]
[Feb 15]
Derby County            1-4 Manchester United
  [Addison 56; Nani 29, Gibson 44, Ronaldo 48, Welbeck 81]
Everton                 3-1 Aston Villa
  [Rodwell 4, Arteta 24pen, Cahill 76; Milner 8pen]
[Mar 8]
Arsenal                 3-0 Burnley

1/8 Finals Replays
[Feb 24]
Coventry City           1-0 Blackburn Rovers  
  [Best 59]
Fulham                  2-1 Swansea City      
  [Dempsey 77, Zamora 81; Scotland 47]    
[Feb 25]
Middlesbrough           2-0 West Ham United  
  [Downing 6, Tuncay 20]       
[Feb 26]
Hull City               2-1 Sheffield United 
  [Naughton 24og, Halmosi 56; Sharp 32]
 
Quarterfinals
[Mar 7]
Coventry City           0-2 Chelsea
  [Drogba 15, Alex 72]
Fulham                  0-4 Manchester United
   [Tevez 20, 35, Rooney 50, Park 81]
[Mar 8]
Everton                 2-1 Middlesbrough
  [Fellaini 50, Saha 56; Wheater 44]
[Mar 17]
Arsenal                 2-1 Hull City
  [Van Persie 74, Gallas 84; Barmby 13]

Semifinals
[Apr 18, Wembley]
Chelsea                 2-1 Arsenal      
  [Malouda 33, Drogba 84; Walcott 18]
[Apr 19, Wembley]
Everton                 0-0 Manchester United      [aet, 4-2 pen]

Final [May 30, Wembley]
Everton                 1-2 Chelsea
  [Saha 1; Drogba 21, Lampard 72]
Chelsea: Cech, Bosingwa, Alex, Terry, Ashley Cole, Essien 
  (Ballack 61), Mikel, Lampard, Anelka, Drogba, Malouda.
Everton: Howard, Hibbert (Jacobsen 46), Yobo, Lescott, Baines,
  Osman (Gosling 82), Neville, Pienaar, Cahill, Fellaini, Saha 
  (Vaughan 77).




League Cup 2008/09 (Carling Cup)

First Round
[Aug 12]
Bournemouth             1-2 Cardiff City
Brighton                4-0 Barnet
Bristol City            2-1 Peterborough
Bury                    0-2 Burnley
Charlton Athletic       0-1 Yeovil
Chester City            2-5 Leeds United
Crewe Alexandra         2-0 Barnsley
Crystal Palace          2-1 Hereford United
Dagenham and Redbridge  1-2 Reading
Derby County            3-1 Lincoln City
Exeter City             1-3 Southampton
Gillingham              0-1 Colchester United
Grimsby Town            2-0 Tranmere Rovers
Hartlepool              3-0 Scunthorpe United
Huddersfield Town       4-0 Bradford City
Ipswich Town            4-1 Leyton Orient
Leicester City          1-0 Stockport County
Luton Town              2-0 Plymouth Argyle
Macclesfield Town       2-0 Blackpool
Millwall                0-1 Northampton Town
Milton Keynes Dons      1-0 Norwich City
Notts County            1-0 Doncaster Rovers
Preston NE              2-0 Chesterfield
Rochdale                0-0 Oldham Athletic
Sheffield Wednesday     2-2 Rotherham United
Shrewsbury Town         0-1 Carlisle United
Southend United         0-1 Cheltenham Town
Swansea City            2-0 Brentford
Swindon Town            2-3 QPR
Walsall                 1-2 Darlington
Watford                 1-0 Bristol Rovers
Wolves                  3-2 Accrington Stanley
[Aug 13]
Coventry                3-1 Aldershot
Nottingham Forest       4-0 Morecambe
Sheffield United        3-1 Port Vale
Wycombe                 0-4 Birmingham City
 
Second Round
[Aug 26]
Bolton Wanderers        1-2 Northampton Town
  [Nolan 82; Akinfenwa 22pen, 28]
Burnley                 3-0 Oldham Athletic
  [McCann 12, Paterson 63, 79]
Cardiff City            2-1 Milton Keynes Dons
  [McCormack 45pen, Whittingham 58; O'Hanlon 75]
Cheltenham Town         2-3 Stoke City
  [Vincent 57, Russell 90; Whelan 51, Cresswell 54, Parkin 78]
Coventry City           2-3 Newcastle United        [aet]
Crewe Alexandra         3-1 Bristol City
  [Elding 24, Moore 76, ?; Wilson 79]
Hartlepool              3-1 West Bromwich Albion    [aet]
  [Porter 61, Foley 102, Barker 105; Koren 87]
Ipswich Town            2-1 Colchester United
  [Counago 28, Lisbie 56; Gillespie 87]
Leeds United            4-0 Crystal Palace
  [Douglas 11, Beckford 32, Becchio 52, Showunmi 76]
Middlesbrough           5-1 Yeovil
  [Mido 11, Digard 23, Aliadiere 32, Emnes 47, Adam Johnson 66;
   Tomlin 45]
Preston NE              0-1 Derby County
  [Green 40]
QPR                     4-0 Carlisle United
  [Stewart 48, Ledesma 56, 63, 85]
Rotherham United        0-0 Wolverhampton           [aet, 4-3 pen]
Southampton             2-0 Birmingham City
  [Holmes 17, Lallana 86]
Swansea City            2-1 Hull City               [aet]
  [Pintado 63, Gomez 105pen; Windass 11]
Watford                 2-1 Darlington              [aet]
  [Francis 37, O'Toole 116; Blundell 90]        
Wigan Athletic          4-0 Notts County
  [Camara 32, Zaki 60, Camara 62, Kupisz 90]
[Aug 27]
Blackburn Rovers        4-1 Grimsby Town
Fulham                  3-2 Leicester City
  [Gera 31, Bullard 83, Murphy 90; Dickov 46, Andy King 48]
Huddersfield Town       1-2 Sheffield United
  [Flynn 34; Henderson 82, Naughton 83]
Nottingham Forest       1-2 Sunderland              [aet]
  [Earnshaw 60; Bardsley 86, Healy 93]
Reading                 5-1 Luton Town
  [Noel Hunt 11, Stephen Hunt 15, Pearce 54, Karacan 55,
   Henry 76; Charles 80]
West Ham                4-1 Macclesfield Town       [aet]
  [Bowyer 74, Cole 100, Hines 105, Reid 117; Evans 5]
[Sep 24]
Brighton                2-2 Manchester City         [aet, 5-3 pen]
  [Murray 89, Anyinsah 95; Gelson 64, Ireland 108]
 
Third Round
[Sep 23]
Arsenal                 6-0 Sheffield United
  [Bendtner 31, 42, Vela 44, 50, 87, Wilshere 57]
Burnley                 1-0 Fulham
  [Rodriguez 88]
Leeds United            3-2 Hartlepool
  [Snodgrass 14, Showunmi 58, Robinson 91; Monkhouse 2, Porter 33]
Liverpool               2-1 Crewe Alexandra
  [Agger 15, Lucas 58; O'Connor 25]
Manchester United       3-1 Middlesbrough
  [Ronaldo 25, Giggs 79, Nani 95; Johnson 56]
Rotherham United        3-1 Southampton
  [Fenton 20, Harrison 56, Broughton 69; John 61]
Stoke City              2-2 Reading                 [aet, 4-3 pen]
  [Pericard 9, Sidibe 50; Henry 45pen, 75]
Sunderland              2-2 Northampton Town        [aet, 4-3 pen]
  [Stokes 86, 90; Larkin 20, Guttridge 81]
Swansea City            1-0 Cardiff City
  [Gomez 57]
Watford                 1-0 West Ham
  [Mullins 70og]
[Sep 24]
Aston Villa             0-1 QPR
  [Stewart 58]
Blackburn Rovers        1-0 Everton
  [Olsson 10]
Ipswich Town            1-4 Wigan Athletic
  [Walters 61; Cattermole 52, Kapo 64, Scharner 70, Camara 93]
Newcastle United        1-2 Tottenham
  [Owen 90; Pavlyuchenko 62, O'Hara 66]
Portsmouth              0-4 Chelsea
  [Lampard 36pen, 49, Malouda 45, Kalou 64]
[Nov 4]
Brighton                1-4 Derby County
  [Elphick 36; Villa 28, 73, 87, Ellington 34]
 
Fourth Round 
[Nov 11]
Arsenal                 3-0 Wigan Athletic
  [Simpson 42, 66, Vela 70]
Derby County            2-1 Leeds United
  [Villa 6, Ellington 18; Beccnio 40]
Manchester United       1-0 Queens Park Rangers
  [Tevez 75pen]
Stoke City              2-0 Rotherham United
  [Whelan 21, Pugh 59]
Swansea City            0-1 Watford
  [Williamson 21]
[Nov 12]
Chelsea                 1-1 Burnley                 [aet, 4-5 pen]
  [Drogba 27; Akinbiyi 69]
Sunderland              1-2 Blackburn Rovers
  [Jones 71; Santa Cruz 65, Bardsley 70og]
Tottenham Hotspur       4-2 Liverpool
  [Pavlyuchenko 38, 52, Campbell 42, 45; Piessis 49, Hyypia 68]

Quarterfinals
[Dec 2]
Burnley                 2-0 Arsenal
  [Mcdonald 6, 57]
Stoke City              0-1 Derby County
  [Ellington 90pen]
[Dec 3]
Manchester United       5-3 Blackburn Rovers
  [Tevez 36, 51pen, 54, 90, Nani 40; McCarthy 48, 90, Derbyshire 84]
Watford                 1-2 Tottenham Hotspur  
  [Priskin 13; Pavlyuchenko 45pen, Bent 76]

Semifinals

First Legs
[Jan 6]
Tottenham Hotspur       4-1 Burnley
  [Dawson 47, O'Hara 52, Pavlyuchenko 65, Duff 68og; Paterson 15]
[Jan 7]
Derby County            1-0 Manchester United 
  [Commons 30] 

Second Legs
[Jan 20]
Manchester United       4-2 Derby County 
  [Nani 16, O'Shea 22, Tevez 34, Ronaldo 89pen; Barnes 80pen, 90] 
[Jan 21]
Burnley                 3-2 Tottenham Hotspur       [aet]
  [Blake 34, McCann 73, Rodriguez 88; Pavlyuchenko 118, Defoe 120]

Final [Mar 1, Wembley]
Manchester United       0-0 Tottenham Hotspur       [aet, 4-1 pen]

Att: 88,217. Ref: Chris Foy.
MAN: 12-Ben Foster; 22-John O’Shea (15-Nemanja Vidic 76), 5-Rio
     Ferdinand, 23-Jonny Evans, 3-Patrice Evra; 7-Cristiano Ronaldo,
     28-Darron Gibson (11-Ryan Giggs 91), 18-Paul Scholes, 17-Nani;
     32-Carlos Tevez, 19-Danny Welbeck (8-Anderson 56).
Coach: Sir Alex Ferguson.
TOT: 1-Heurelho Gomes; 22-Vedran Corluka, 20-Michael Dawson, 26-Ledley
     King, 32-Benoit Assou-Ekotto; 7-Aaron Lennon (5-David Bentley 102),
     4-Didier Zokora, 8-Jermaine Jenas (3-Gareth Bale 99), 14-Luka
     Modric; 10-Darren Bent, 9-Roman Pavlyuchenko (24-Jamie O’Hara 65).
Coach: Harry Redknapp.
Booked: MAN - O'Shea 57, Ronaldo 67, Scholes 108.

Penalty shootout:
MANCHESTER UNITED              TOTTENHAM HOTSPUR
Giggs (scored)        1-0      O'Hara (saved)        1-0
Tevez (scored)        2-0      Corluka (scored)      2-1
Ronaldo (scored)      3-1      Bentley (missed)      3-1
Anderson (scored)     4-1



Johnstone's Paint Trophy 2008/09



Northern Section

First Round

North-West [Sep 2]
Crewe Alexandra         3–0 Macclesfield Town
  [Schumacher 5, Jones 27, O'Donnell 42]
Oldham Athletic         1–1 Morecambe           [4-5 pen]
  [Whitaker 56; Drummond 65]
Stockport County        1–0 Port Vale
  [McSweeney 4]
Tranmere Rovers         1–0 Accrington Stanley
  [Sonko 49]
North-East
[Sep 2]
Hartlepool United       0–3 Leicester City
  [Howard 52, Adams 66, Fryatt 87]
Leeds United            2–1 Bradford City
  [Robinson 8pen, Becchio 42; Conlon 71]
Scunthorpe United       2–1 Notts County
  [Hayes 92, 94; Butcher 9]
[Sep 3]
Chesterfield            2–2 Grimsby Town        [1-4 pen]
  [Lester 18, Kerry 52; Jarman 32, North 78]

Second Round
[Sep 23]
Leicester City          0-0 Lincoln City        [3-1 pen]
[Oct 6]
Tranmere Rovers         1-0 Crewe Alexandra
  [Shuker 86]
[Oct 7]
Bury                    1-0 Stockport County
  [Bishop 77]
Chester City            1-1 Morecambe           [1-3 pen]
  [Ellison 82; Howe 42]
Darlington              1-0 Huddersfield Town
  [White 45]
Rochdale                2-2 Carlisle United     [4-3 pen]
  [Thorpe 10, Dagnall 16; Bridges 4, Madine 71]
Scunthorpe United       2-1 Grimsby Town
  [Togwell 38, Morris 42; Hegarty 48]
[Oct 8]
Rotherham United        4-2 Leeds United
  [Sharps 17, Hudson 44, Broughton 48, Fenton 53; Howson 31, Showunmi 56]
 
Quarterfinals [Nov 4]
Darlington              1-0 Bury
  [White 53]
Rotherham United        2-0 Leicester City
  [Broughton 45, Tonge 58]
Scunthorpe United       1-0 Rochdale
  [Martin 90]
Tranmere Rovers         1-0 Morecambe
  [Shotton 45] 

Semifinals [Dec 16]
Rotherham United        1-1 Darlington          [4-2 pen]
  [Harrison 74; Foster 35]
Scunthorpe United       2-1 Tranmere Rovers
  [May 26, Hayes 90; Moore 53]
 
Northern Area Final

First Leg [Jan 20]
Scunthorpe United       2-0 Rotherham United
  [Woolford 60, Pearce 67]
 
Second Leg [Feb 17]
Rotherham United        0-1 Scunthorpe United  
  [Hooper 74]



Southern Section

First Round [Sep 2]

South-West 
Aldershot Town          2–2 Swindon Town        [6-7 pen]
  [Elvins 45, Davies 48pen; Cox 32, Ifil 83]
Bournemouth             3–0 Bristol Rovers
  [Goulding 38, Igoe 67, Hollands 76]
Brentford               2–2 Yeovil Town         [4-2 pen]
  [Poole 28pen, O'Connor 37; Bircham 39, Tomlin 77pen]
Exeter City             1–2 Shrewsbury Town
  [Harley 22; McIntyre 9, Davies 90]
South-East
Dagenham & Red          4-2 Barnet
  [Benson 4, Nwokeji 28, Benson 34, Southam 75pen; Birchall 6, 18]
Millwall                0–1 Colchester United
  [Perkins 8]
Northampton Town        0–1 Brighton
  [McLeod 68]
Southend United         2–4 Leyton Orient
  [Sawyer 13, 34; Jarvis 20, Chambers 25, Melligan 48, Boyd 86pen]

Second Round [Oct 7]
Brighton                2-2 Leyton Orient       [5-4 pen]
  [Virgo 5pen, Anyinsah 14; Jarvis 21, Boyd 72pen]
Cheltenham Town         1-2 Walsall
  [Low 4; Ibehre 61, Ricketts 74]
Gillingham              0-1 Colchester United
  [Yeates 60]
Hereford United         1-2 Swindon Town
  [Done 30; Cox 45, Peacock 84]
Luton Town              2-2 Brentford           [4-3 pen]
  [Hall 39, Martin 55; Poole 18, Williams 37]
Milton Keynes Dons      0-1 Bournemouth
  [Anderton 77]
Peterborough United     0-1 Dagenham and Red
  [Nwokeji 65]
Wycombe                 0-7 Shrewsbury Town
  [Holt 12, 27, 80, 81, 86, McIntyre 39, Cansdell-Sherriff 74]
 
Quarterfinals
[Nov 4]
Bournemouth             0-1 Colchester United
  [Williams 17]
Shrewsbury Town         5-0 Dagenham and Redbridge
  [Holt 13, 45 Leslie 22, Walker 69, Coughlan 81]
Walsall                 0-1 Luton Town
  [Jarvis 90]
[Nov 12]
Brighton                2-0 Swindon Town
  [Forster 24pen, Livermore 75]
 
Semifinals [Dec 16]
Luton Town              1-0 Colchester United
  [Gnakpa 29]
Shrewsbury Town         0-0 Brighton              [4-5 pen]
 
Southern Area Final

First leg [Jan 20]
Brighton                0-0 Luton Town
 
Second Leg [Feb 17]
Luton Town              1-1 Brighton              [4-3 pen]
  [Craddock 2; Forster 20]
 
Johnstone's Paint Trophy Final [Apr 5, Wembley Stadium; att: 55,378]
Luton Town              3-2 Scunthorpe United     [aet]
  [Martin 32, Craddock 70, Gnakpa 95; Hooper 14, McCann 88]
  [Luton: Brill, Asafu-Adjaye, Pilkington, Spillane, Emanuel,
     Keane, Nicholls, Hall, Jarvis (Parkin 117), Martin, Craddock 
     (Gnakpa 85); unused subs: Button, Davis, Roper;
   Scunthorpe: Murphy, Byrne, Pearce (Wright 85), Mirfin, Williams,
     Sparrow (Woolford 77), Lansbury, McCann, Hurst (Togwell 63),
     Hooper, Hayes; unused subs: Lillis, May;
   ref: Phil Crossley (Kent);
   yellow cards: Luton: Nicholls, Martin; Scunthorpe: Wright]

 


Second Level 2008/09


Championship

Final Table: 

 1.Wolverhampton Wanderers 46  27  9 10  80-52  90  Promoted
 2.Birmingham City         46  23 14  9  54-37  83  Promoted
--------------------------------------------------
 3.Sheffield United        46  22 14 10  64-39  80  Promotion Playoff
 4.Reading                 46  21 14 11  72-40  77  Promotion Playoff
 5.Burnley                 46  21 13 12  72-60  76  Promotion Playoff
 6.Preston North End       46  21 11 14  66-54  74  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Cardiff City            46  19 17 10  65-53  74
 8.Swansea City            46  16 20 10  63-50  68
 9.Ipswich Town            46  17 15 14  62-53  66
10.Bristol City            46  15 16 15  54-54  61
11.Queens Park Rangers     46  15 16 15  42-44  61
12.Sheffield Wednesday     46  16 13 17  51-58  61
13.Watford                 46  16 10 20  68-72  58
14.Doncaster Rovers        46  17  7 22  42-53  58
15.Crystal Palace          46  15 12 19  52-55  57
16.Blackpool               46  13 17 16  47-58  56
17.Coventry City           46  13 15 18  47-58  54
18.Derby County            46  14 12 20  55-67  54
19.Nottingham Forest       46  13 14 19  50-65  53
20.Barnsley                46  13 13 20  45-58  52
21.Plymouth Argyle         46  13 12 21  44-57  51
--------------------------------------------------
22.Norwich City            46  12 10 24  57-70  46  Relegated
23.Southampton             46  10 15 21  46-69  45  Relegated  [*]
24.Charlton Athletic       46   8 15 23  52-74  38  Relegated

[*] Southampton were 10 points deducted for financial reasons two
    rounds before the end of the season; the penalty will become
    effective in 2008/09 should they finished above the relegation
    zone (condemning them to relegation) and in 2009/10 should they
    finish among the bottom 3.

Round 1
[Aug 9]
Birmingham    1-0 Sheffield U 
  [Phillips 91]
Blackpool     0-1 Bristol C
  [Brooker 90]
Cardiff       2-1 Southampton  
  [Thompson 41, Johnson 91; McGoldrick 45]
Charlton      2-0 Swansea
  [Hudson 3, Gray 85]
Coventry      2-0 Norwich
  [Ward 48pen, McKenzie 86]
Crystal P     0-0 Watford      
Derby         0-1 Doncaster
  [Guy 59]
Ipswich       1-2 Preston
  [Lisbie 2; McKenna 21, Whaley 34]
Plymouth      2-2 Wolverhampton
  [Fallon 7, Seip 55; Kightly 19, Vokes 78]
QPR           2-1 Barnsley    
  [Hall 29, 31; Hume 5] 
Sheffield W   4-1 Burnley 
  [Tudgay 1, 65, Sodje 4, 17; Paterson 6]     
[Aug 10]
Nottingham    0-0 Reading       

Round 2 [Aug 16]
Barnsley      1-2 Coventry
  [Howard 44; Eastwood 12, 68, Gray 68]
Bristol C     1-1 Derby
  [Maynard 23; Green 52]
Burnley       0-3 Ipswich
  [Trotter 34, Lisbie 41, Jordan 88og]
Doncaster     1-1 Cardiff
  [Guy 67; McCormack 88]
Norwich       1-1 Blackpool    
  [Russell 74; Burgess 55pen]
Preston       2-0 Crystal P
  [Nicholson 58, Chaplow 90]
Reading       2-0 Plymouth
  [Sonko 13, 50]
Sheffield U   3-0 QPR
  [Sharp 3, 13, 51]
Southampton   1-2 Birmingham
  [Perry 43; O'Connor 49, Phillips 77]
Swansea       3-1 Nottingham
  [Smith 9og, Bodde 71, Pintado 86; Perch 35]
Watford       1-0 Charlton
  [Smith 28]
Wolverhampton 4-1 Sheffield W
  [Iwelumo 28, 59, Ebanks-Blake 54pen, Edwards 90; Esajas 15]

Round 3 [Aug 23]
Birmingham    2-0 Barnsley      
  [Phillips 13, O'Connor 45]
Blackpool     1-3 Sheffield U  
  [Kabba 74; Quinn 21, Speed 57pen, Halford 78] 
Cardiff       2-2 Norwich       
  [McCormack 3, 67pen; Lupoli 77, 81]
Charlton      4-2 Reading   
  [Holland 26, Gray 42pen, Varney 69, Bouazza 72]    
Coventry      0-3 Bristol C    
  [Adebola 17, Mc Indoe 54, Brooker 90] 
Crystal P     0-0 Burnley       
Derby         0-1 Southampton   
  [McGoldrick 58]
Ipswich       0-2 Wolverhampton 
  [Ebanks-Blake 21, Edwards 78]
Nottingham    3-2 Watford  
  [Martin 10, Earnshaw 35, Tyson 69; Smith 22, 61]     
Plymouth      0-1 Swansea     
  [Scotland 44]  
QPR           2-0 Doncaster     
  [Blackstock 5, Ledesma 28]
Sheffield W   1-1 Preston       
  [McAllister 20; Chaplow 77]

Round 4 [Aug 30]
Barnsley      2-0 Derby  
  [Hume 72, Foster 83]      
Bristol C     1-1 QPR
  [Adebola 25; Blackstock 18]
Burnley       0-0 Plymouth
Doncaster     1-0 Coventry 
  [Wellens 31]
Norwich       1-1 Birmingham
  [Russell 46; Larsson 40]
Preston       2-1 Charlton
  [Mellor 58, Nicholson 66; Gray 19pen]
Reading       4-2 Crystal P
  [Harper 18, Doyle 68, 68, 89; Carle 37pen, Andrew 64]
Sheffield U   0-0 Cardiff
Southampton   0-1 Blackpool    
  [Burgess 45pen]
Swansea       1-1 Sheffield W
  [Bodde 36; Watson 70]
Watford       2-1 Ipswich
  [Eustace 59, O'Toole 87; Counago 2]
Wolverhampton 5-1 Nottingham
  [Jones 14, Morgan 29og, Kightly 43, 82, Iwelumo 45; Stearman 55og]

Round 5
[Sep 13]
Birmingham    1-0 Doncaster   
  [Jerome 46]
Blackpool     1-0 Barnsley    
  [Kabba 86]  
Cardiff       0-0 Bristol C    
Charlton      1-3 Wolverhampton  
  [Bailey 3; Ebane Blake 61pen, Vokes 81, 87] 
Coventry      0-0 Preston    
Crystal P     2-0 Swansea       
  [Watson 28, Carle 66]
Derby         2-1 Sheffield U  
  [Kilgalion 24og, Hulse 71; Henderson 26]
Ipswich       2-0 Reading      
  [Stead 63, Walters 86] 
Nottingham    1-2 Burnley 
  [Earnshaw 52; Alexander 25, 70pen]      
Plymouth      1-2 Norwich
  [Gallagher 90; Lupoli 51, Sibierski 59]     
Sheffield W   2-0 Watford       
  [Tudgay 22, Spurr 55]
[Sep 14]
QPR           4-1 Southampton    
  [Blackstock 1, 77, Stewart 63, Agyemang 90; Lallana 53]

Round 6
[Sep 16]
Barnsley      0-1 Cardiff
  [Whittingham 14]
Bristol C     1-2 Birmingham
  [Trundle 79; Carey 8og, Jerome 24]
Burnley       2-0 Blackpool
  [Paterson 60, Alexander 76pen]
Doncaster     0-1 Charlton
  [Gray 3]
Preston       2-1 Nottingham
  [Mawane 50, Mellor 59; Mawene 67og]
Reading       6-0 Sheffield W
  [Doyle 5, 9, 62, Bikey 30, N.Hunt 50, 64]
Sheffield U   1-1 Coventry
  [Sharp 56; Tabb 30]
Swansea       1-1 Derby
  [Williams 76; Pearson 88]
Watford       1-2 Plymouth
  [O'Toole 83; Duguid 30, Summerfield 72pen]
Wolverhampton 2-1 Crystal P
  [Ebanke-Blake 1, Keogh 58; Ifill 332]
[Sep 17]
Norwich       0-1 QPR
  [Rowlands 33]
Southampton   2-2 Ipswich 
  [Suman 12, Pekhat 68; Gavan 20, Quinn 50]

Round 7 [Sep 20]
Birmingham    0-1 Blackpool
  [Taylor-Fletcher 47]
Bristol C     4-1 Doncaster   
  [McIndoe 48pen, 74, Maynard 57, Sproule 61; Wellems 69]  
Coventry      1-0 QPR
  [Ward 15pen]
Crystal P     1-2 Plymouth
  [McCarthy 85; Gallagher 28, 56]
Derby         1-1 Cardiff
  [Albrechtsen 30; McCormack 89pen]
Norwich       1-0 Sheffield U   
  [Croft 90]
Nottingham    0-0 Charlton
Preston       1-3 Wolverhampton 
  [Mellor 90pen; Iwelumo 36, 66, 72pen]
Sheffield W   0-0 Ipswich 
Southampton   0-0 Barnsley      
Swansea       1-1 Burnley       
  [Bodde 90; Gudjonsson 59]
Watford       2-2 Reading       
  [Smith 57, O'Toole 64; Eustace 13og, S Hunt 87pen]

Round 8 [Sep 27]
Barnsley      0-0 Norwich       
Blackpool     1-1 Coventry
  [Burgess 58; Eastwood 69]
Burnley       3-1 Preston      
  [Gudjonsson 33, Caldwell 64, Eagles 95; Nicholson 22] 
Cardiff       1-2 Birmingham
  [McCormack 86; McFadden 5, Owusu-Abeyie 41]
Charlton      1-2 Sheffield W
  [Varney 20; Small 39, Tudgay 42]
Doncaster     0-2 Southampton   
 [Mills 50og, Surman 58pen]
Ipswich       1-1 Crystal P
  [Stead 23; Moses 25]
Plymouth      1-0 Nottingham
  [Fallon 41]
QPR           0-2 Derby
  [Albrechtsen 80, Villa 89]
Reading       4-0 Swansea       
  [N Hunt 19, Doyle 26, 90, S Hunt 40]
Sheffield U   2-1 Watford       
  [Speed 1, Beattie 66; O'Toole 56]
Wolverhampton 2-0 Bristol C    
  [Kightly 17, Ebanks-Blake 68]

Round 9 [Sep 30]
Bristol C     2-2 Plymouth
  [Akinde 63, Noble 88; Mackie 6, Fallon 18]
Burnley       3-2 Watford
  [Alexander 25pen, Paterson 46, Elliott 69; Hoskins 6, 46]
Cardiff       2-1 Coventry
  [Bothroyd 31, McCormack 85pen; Dann 89]
Crystal P     1-0 Charlton
  [Beattie 63]
Derby         1-1 Birmingham
  [Davies 87; Owusu-Abeyie 26]
Doncaster     0-2 Sheffield U
  [Roberts 14og, Quinn 60]
Ipswich       3-0 Barnsley
  [Stead 20, Garvan 66, Campo 69]
Preston       0-2 Swansea
  [Bodde 19, Gomez 80pen]
QPR           1-1 Blackpool
  [Blackstock 79; Taylor-Fletcher 18]
Sheffield W   1-0 Nottingham
  [Esajas 48]
Southampton   2-0 Norwich
  [Robertson 29, McGoldrick 64pen]
Wolverhampton 0-3 Reading  
  [Hennessey 4og, Bikey 71, Cisse 88]

Round 10 [Oct 4]
Barnsley      4-1 Doncaster   
  [Foster 54, Campbell-Ryce 60, Macken 73, Hume 87; Stock 11pen]  
Birmingham    1-0 QPR           
  [Phillips 45]
Blackpool     1-1 Cardiff       
  [Gow 90; Parry 83]
Charlton      2-1 Ipswich    
  [Bailey 6, Volz 60og; Cranie 34og]   
Coventry      4-1 Southampton   
  [Tabb 19, 57, McKenzie 33, Best 47; Surman 63]
Norwich       1-2 Derby        
  [Clingan 51pen; Hulse 26, Ellington 85] 
Nottingham    0-2 Crystal P     
  [Ifill 4, Kuqi 81]
Plymouth      4-0 Sheffield W   
  [Beevers 15og, Gallagher 25, Mackie 30, Seip 90]
Reading       3-1 Burnley       
  [N Hunt 4, S Hunt 52, Long 64; McCann 89]
Sheffield U   3-0 Bristol C  
  [Beattie 45, Fontaine 56og, Beattie 69]
Swansea       3-1 Wolverhampton
  [Gomez 1, Scotland 41, 57; Keogh 16]
Watford       2-1 Preston       
  [Harley 12, Smith 21; St. Ledger 5]

Round 11 
[Oct 18]
Bristol C     1-0 Norwich       
  [McCombe 75]
Burnley       1-1 Birmingham    
  [McCann 25; Jerome 77]
Cardiff       2-0 Charlton     
  [McCormack 18, 52] 
Crystal P     3-0 Barnsley   
  [Watson 25pen 60, Kuqi 82]   
Derby         2-1 Plymouth
  [Hulse 45, Green 52; Gallagher 8]
Doncaster     0-0 Blackpool     
Ipswich       2-2 Swansea     
  [Counago 43, 82; Bodde 49, Gomez 69]  
Preston       2-1 Reading      
  [Ingimarsson 55og, Elliott 81; S Hunt 27pen] 
QPR           2-1 Nottingham 
  [Balanta 48, Buzsaky 60; McGugan 84]   
Southampton   0-3 Watford    
  [Priskin 10, 41, Eustace 30]   
Wolverhampton 2-1 Coventry    
  [Kightly 42, Ebanks-Blake 59; Mifsud 6]
[Oct 19]
Sheffield W   1-0 Sheffield U  
  [Watson 35] 

Round 12 [Oct 21]
Barnsley      2-1 Sheffield W
  [Hume 4, Campbell-Ryce 61pen; Clarke 69pen]
Birmingham    1-0 Crystal P
  [O'Connor 90]
Blackpool     3-2 Derby
  [Gow 35, Taylor-Fletcher 43, Burgess 68; Commons 58, Sterjovski 77]
Charlton      0-2 Bristol C
  [Trundle 27, Williams 52]
Coventry      1-3 Burnley
  [Ward 40pen; Duff 52, Blake 88, Eagles 90]
Norwich       5-2 Wolverhampton
  [Ikerne 28og, Lita 39, 58, 70, Croft 75; Collins 41,
   Ebanks-Blake 67pen]
Nottingham    1-1 Ipswich
  [McCleaty 31; Miller 52pen]
Plymouth      1-0 Preston
  [Fallon 18]
Reading       2-1 Doncaster
  [Bikey 18, Doyle 76; Van Nieuwstadt 74]
Sheffield U   0-0 Southampton
Swansea       0-0 QPR
Watford       2-2 Cardiff
  [O'Toole 2, Hoskins 24; Bothroyd 72, 75]

Round 13 [Oct 25]
Barnsley      0-0 Bristol C     
Birmingham    3-1 Sheffield W   
  [O'Connor 11, 15, Phillips 38; Esajas 14]
Blackpool     2-2 Crystal P  
  [Burgess 48, Evatt 65; Ifill 28, Beattie 49]   
Charlton      1-1 Burnley    
  [Todorov 76; Thompson 13]   
Coventry      1-1 Derby     
  [Morrison 90; Hulse 41]    
Norwich       2-1 Doncaster     
  [Sibierski 83, Lita 90; Stock 77pen]
Nottingham    0-1 Cardiff    
  [McCormack 54pen]   
Plymouth      1-3 Ipswich      
  [Cathcart 79; Garvan 28, 42, Lisbie 48] 
Reading       0-0 QPR           
Sheffield U   1-0 Preston    
  [Ehiogui 50]   
Swansea       3-0 Southampton   
  [Pratley 12, Gomez 58, Butler 72]
Watford       2-3 Wolverhampton 
  [Rasiak 21, O'Toole 47; Iwelumo 1, Jones 40, Gray 71]

Round 14 [Oct 28]
Bristol C     0-0 Sheffield U   
Burnley       1-0 Reading       
Cardiff       2-0 Blackpool     
Crystal P     1-2 Nottingham    
Derby         3-1 Norwich       
Doncaster     0-1 Barnsley      
Ipswich       1-1 Charlton      
Preston       2-0 Watford       
QPR           1-0 Birmingham    
Sheffield W   0-1 Plymouth      
Southampton   1-1 Coventry      
Wolverhampton 2-1 Swansea       

Round 15
[Nov 1]
Bristol C     1-4 Reading       
Burnley       2-0 Norwich       
Cardiff       1-2 Wolverhampton 
Charlton      1-3 Barnsley      
Crystal P     1-1 Sheffield W   
Doncaster     0-0 Swansea       
Ipswich       2-0 QPR           
Preston       2-3 Southampton   
Sheffield U   2-0 Plymouth      
Watford       3-4 Blackpool     
[Nov 2]
Derby         1-1 Nottingham    
[Nov 3]
Birmingham    0-1 Coventry      

Round 16
[Nov 8]
Barnsley      1-2 Sheffield U   
Blackpool     0-1 Ipswich       
Coventry      0-2 Crystal P     
Norwich       2-2 Preston       
Nottingham    1-1 Birmingham    
Plymouth      2-2 Charlton      
QPR           1-0 Cardiff       
Reading       3-0 Derby         
Sheffield W   1-0 Doncaster     
Southampton   0-1 Bristol C     
Wolverhampton 2-0 Burnley       
[Nov 9]
Swansea       3-1 Watford       

Round 17
[Nov 15]
Barnsley      2-1 Watford       
Birmingham    3-2 Charlton      
Bristol C     2-2 Nottingham    
Cardiff       2-1 Crystal P     
Coventry      0-1 Plymouth      
Doncaster     1-0 Ipswich       
Derby         3-0 Sheffield W   
Norwich       2-3 Swansea       
QPR           1-2 Burnley       
Sheffield U   0-2 Reading       
Southampton   1-2 Wolverhampton 
[Nov 16]
Blackpool     1-3 Preston       

Round 18
[Nov 21]
Swansea       2-3 Birmingham    
[Nov 22]
Burnley       0-0 Doncaster     
Charlton      2-5 Sheffield U   
Crystal P     4-2 Bristol C     
Ipswich       2-0 Derby         
Nottingham    1-2 Norwich       
Plymouth      2-1 Cardiff       
Preston       2-1 Barnsley      
Reading       1-2 Southampton   
Sheffield W   0-1 Coventry      
Watford       3-0 QPR           
Wolverhampton 2-0 Blackpool     

Round 19
[Nov 24]
Barnsley      3-2 Burnley    
[Nov 25]
Birmingham    2-1 Ipswich
Blackpool     0-2 Sheffield W
Bristol C     1-1 Watford
Cardiff       2-2 Reading
Coventry      1-1 Swansea
Derby         2-2 Preston
Doncaster     0-0 Nottingham
Norwich       1-2 Crystal P     
QPR           2-1 Charlton
Sheffield U   1-3 Wolverhampton
Southampton   0-0 Plymouth      

Round 20
[Nov 29]
Burnley       3-0 Derby         
Charlton      0-0 Southampton   
Crystal P     0-0 QPR           
Ipswich       1-1 Sheffield U   
Nottingham    1-0 Barnsley      
Plymouth      1-2 Blackpool     
Preston       2-0 Bristol C     
Sheffield W   3-2 Norwich       
Watford       1-1 Doncaster     
Wolverhampton 1-1 Birmingham    
[Nov 30]
Swansea       2-2 Cardiff       
[Dec 1]
Reading       3-1 Coventry      

Round 21
[Dec 6]
Barnsley      0-1 Reading       
Birmingham    3-2 Watford       
Blackpool     2-0 Charlton      
Bristol C     0-0 Swansea       
Cardiff       2-0 Preston       
Coventry      2-2 Nottingham    
Derby         1-2 Crystal P     
Doncaster     1-0 Plymouth      
QPR           1-0 Wolverhampton
Sheffield U   2-3 Burnley       
Southampton   1-1 Sheffield W   
[Dec 7]
Norwich       2-0 Ipswich       

Round 22
[Dec 8]
Crystal P     3-0 Southampton   
[Dec 9]
Burnley       2-2 Cardiff       
Charlton      1-2 Coventry      
Nottingham    0-1 Sheffield U   
Plymouth      0-1 Birmingham    
Preston       1-0 Doncaster     
Reading       1-0 Blackpool     
Swansea       2-2 Barnsley      
Sheffield W   1-0 QPR           
Wolverhampton 3-0 Derby         
[Dec 10]
Ipswich       3-1 Bristol C     
Watford       2-1 Norwich       

Round 23
[Dec 13]
Burnley       3-2 Southampton   
Crystal P     2-1 Doncaster     
Ipswich       1-2 Cardiff       
Nottingham    0-0 Blackpool     
Plymouth      1-1 QPR           
Preston       1-0 Birmingham    
Reading       2-0 Norwich       
Sheffield W   0-0 Bristol C     
Swansea       1-1 Sheffield U   
Watford       2-1 Coventry      
Wolverhampton 2-0 Barnsley      
[Dec 15]
Charlton      2-2 Derby         

Round 24 [Dec 20]
Barnsley      2-0 Plymouth
Birmingham    1-3 Reading
Blackpool     1-1 Swansea
Bristol C     1-2 Burnley
Cardiff       2-0 Sheffield W
Coventry      2-2 Ipswich
Derby         1-0 Watford
Doncaster     0-1 Wolverhampton
Norwich       1-0 Charlton
QPR           3-2 Preston
Sheffield U   2-2 Crystal P
Southampton   0-2 Nottingham

Round 25 [Dec 26]
Burnley       1-2 Barnsley
Charlton      2-2 QPR
Crystal P     3-1 Norwich
Ipswich       0-1 Birmingham
Nottingham    2-4 Doncaster
Plymouth      2-0 Southampton
Preston       2-0 Derby
Reading       1-1 Cardiff
Sheffield W   1-1 Blackpool
Swansea       0-0 Coventry
Watford       2-4 Bristol C
Wolverhampton 1-1 Sheffield U

Round 26
[Dec 28]
Barnsley      1-1 Preston
Birmingham    0-0 Swansea
Bristol C     1-0 Crystal P
Cardiff       1-0 Plymouth
Coventry      2-0 Sheffield W
Derby         0-1 Ipswich
Doncaster     2-1 Burnley
Norwich       2-3 Nottingham
QPR           0-0 Watford
Sheffield U   3-1 Charlton
Southampton   1-1 Reading
[Dec 29]
Blackpool     2-2 Wolverhampton

Round 27
[Jan 9]
Reading       4-0 Watford
[Jan 10]
Barnsley      0-1 Southampton
Burnley       0-2 Swansea
Charlton      0-2 Nottingham
Ipswich       1-1 Sheffield W
QPR           1-1 Coventry
Sheffield U   1-0 Norwich
Wolverhampton 1-3 Preston 
[Jan 24]
Blackpool     2-0 Birmingham
[Feb 17]
Doncaster     1-0 Bristol C
Plymouth      1-3 Crystal P
[Apr 8]
Cardiff       4-1 Derby

Round 28 [Jan 17]
Birmingham    1-1 Cardiff
Bristol C     2-2 Wolverhampton
Coventry      2-1 Blackpool
Crystal P     1-4 Ipswich
Derby         0-2 QPR
Norwich       4-0 Barnsley
Nottingham    2-0 Plymouth
Preston       2-1 Burnley
Sheffield W   4-1 Charlton
Southampton   1-2 Doncaster
Swansea       2-0 Reading
Watford       0-2 Sheffield U

Round 29
[Jan 27]
Barnsley      1-2 Ipswich
Birmingham    1-0 Derby
Blackpool     0-3 QPR
Charlton      1-0 Crystal P
Norwich       2-2 Southampton
Nottingham    2-1 Sheffield W
Plymouth      0-2 Bristol C
Reading       1-0 Wolverhampton 
Sheffield U   0-1 Doncaster
Swansea       4-1 Preston
Watford       3-0 Burnley
[Jan 28]
Coventry      0-2 Cardiff

Round 30
[Jan 30]
Doncaster     1-1 Norwich
[Jan 31]
Bristol C     2-0 Barnsley
Burnley       2-1 Charlton
Cardiff       2-0 Nottingham
Crystal P     0-1 Blackpool
Derby         2-1 Coventry
Ipswich       0-0 Plymouth
Preston       0-0 Sheffield U
QPR           0-0 Reading
Sheffield W   1-1 Birmingham
Southampton   2-2 Swansea
Wolverhampton 3-1 Watford

Round 31
[Feb 3]
Bristol C     2-1 Charlton
Preston       1-1 Plymouth
Southampton   1-2 Sheffield U
Wolverhampton 3-3 Norwich
[Feb 17]
Burnley       1-1 Coventry
Sheffield W   0-1 Barnsley
[Feb 18]
Derby         4-1 Blackpool
Ipswich       2-1 Nottingham
[Feb 24]
Crystal P     0-0 Birmingham
[Mar 17]
Doncaster     0-1 Reading
QPR           1-0 Swansea
[Mar 18]
Cardiff       2-1 Watford

Round 32
[Feb 7]
Birmingham    1-1 Burnley
Blackpool     2-3 Doncaster
Coventry      2-1 Wolverhampton
Norwich       1-2 Bristol C
Nottingham    2-2 QPR
Plymouth      0-3 Derby
Reading       0-0 Preston
Sheffield U   1-2 Sheffield W
Swansea       3-0 Ipswich
[Mar 17]
Barnsley      3-1 Crystal P
[Apr 7]
Watford       2-2 Southampton
[Apr 21]
Charlton      2-2 Cardiff

Round 33
[Feb 14]
Birmingham    2-0 Nottingham    
Bristol C     2-0 Southampton
Burnley       1-0 Wolverhampton
Charlton      2-0 Plymouth      
Doncaster     1-0 Sheffield W
Ipswich       1-1 Blackpool     
Preston       1-0 Norwich       
[Feb 17]
Watford       2-0 Swansea   
[Feb 25]
Cardiff       0-0 QPR    
[Apr 7]
Crystal P     1-1 Coventry     
Sheffield U   2-1 Barnsley  
[Apr 21]    
Derby         0-2 Reading        

Round 34 
[Feb 21]
Barnsley      0-0 Charlton      
Blackpool     0-2 Watford       
Coventry      1-0 Birmingham    
Norwich       1-1 Burnley
Plymouth      2-2 Sheffield U   
QPR           1-3 Ipswich
Reading       0-2 Bristol C
Sheffield W   2-0 Crystal P
Southampton   3-1 Preston
Swansea       3-1 Doncaster
Nottingham    1-3 Derby
[Feb 22]
Wolverhampton 2-2 Cardiff

Round 35
[Feb 27]
Doncaster     2-1 Derby
[Feb 28]
Barnsley      2-1 QPR           
Bristol C     0-0 Blackpool     
Burnley       2-4 Sheffield W   
Norwich       1-2 Coventry      
Preston       3-2 Ipswich
Reading       0-1 Nottingham    
Southampton   1-0 Cardiff
Swansea       1-1 Charlton      
Watford       2-0 Crystal P
Wolverhampton 0-1 Plymouth      
[Mar 1]
Sheffield U   2-1 Birmingham    

Round 36
[Mar 3]
Blackpool     0-1 Burnley       
Cardiff       3-1 Barnsley      
Charlton      1-2 Doncaster     
Crystal P     0-1 Wolverhampton 
Derby         2-2 Swansea       
Ipswich       0-3 Southampton   
Nottingham    2-1 Preston       
Plymouth      2-1 Watford       
QPR           0-1 Norwich       
Sheffield W   1-2 Reading       
[Mar 4]
Birmingham    1-0 Bristol C     
Coventry      1-2 Sheffield U   

Round 37
[Mar 7]
Birmingham    1-0 Southampton   
Blackpool     2-0 Norwich       
Cardiff       3-0 Doncaster     
Charlton      2-3 Watford       
Crystal P     2-1 Preston       
Derby         2-1 Bristol C     
Nottingham    1-1 Swansea       
Plymouth      2-2 Reading       
QPR           0-0 Sheffield U   
Sheffield W   0-1 Wolverhampton 
[Mar 17]
Ipswich       1-1 Burnley       
[Apr 21]
Coventry      1-1 Barnsley   

Round 38
[Mar 10]
Barnsley      1-1 Birmingham    
Bristol C     2-0 Coventry      
Doncaster     2-0 QPR           
Norwich       2-0 Cardiff       
Preston       1-1 Sheffield W   
Reading       2-2 Charlton      
Sheffield U   2-2 Blackpool     
Southampton   1-1 Derby         
Swansea       1-0 Plymouth      
Watford       2-1 Nottingham    
Wolverhampton 0-0 Ipswich       
[Mar 11]
Burnley       4-2 Crystal P     

Round 39
[Mar 14]
Barnsley      0-1 Blackpool     
Burnley       5-0 Nottingham    
Doncaster     0-2 Birmingham    
Norwich       1-0 Plymouth      
Preston       2-1 Coventry      
Reading       0-1 Ipswich       
Sheffield U   4-2 Derby         
Southampton   0-0 QPR           
Swansea       1-3 Crystal P     
Watford       2-2 Sheffield W   
Wolverhampton 2-1 Charlton      
[Mar 15]
Bristol C     1-1 Cardiff       

Round 40
[Mar 21]
Birmingham    1-1 Norwich       
Blackpool     1-1 Southampton   
Charlton      0-0 Preston       
Coventry      1-0 Doncaster     
Crystal P     0-0 Reading       
Derby         0-0 Barnsley      
Ipswich       0-0 Watford       
Nottingham    0-1 Wolverhampton 
Plymouth      1-2 Burnley       
QPR           2-1 Bristol C     
Sheffield W   0-0 Swansea       
[Mar 22]
Cardiff       0-3 Sheffield U   

Round 41
[Apr 4]
Barnsley      1-1 Nottingham    
Blackpool     0-1 Plymouth      
Bristol C     1-1 Preston       
Coventry      0-0 Reading       
Derby         1-1 Burnley       
Doncaster     1-2 Watford       
Norwich       0-1 Sheffield W   
QPR           0-0 Crystal P     
Sheffield U   2-0 Ipswich       
Southampton   2-3 Charlton      
[Apr 5]
Cardiff       2-2 Swansea       
[Apr 6]
Birmingham    2-0 Wolverhampton 

Round 42
[Apr 10]
Reading       0-1 Sheffield U   
Wolverhampton 3-0 Southampton   
[Apr 11]
Burnley       1-0 QPR           
Charlton      0-0 Birmingham    
Crystal P     0-2 Cardiff       
Ipswich       1-3 Doncaster     
Nottingham    3-2 Bristol C     
Plymouth      4-0 Coventry      
Preston       0-1 Blackpool     
Sheffield W   0-1 Derby         
Swansea       2-1 Norwich       
Watford       1-1 Barnsley      

Round 43 [Apr 13]
Barnsley      1-3 Swansea       
Birmingham    1-1 Plymouth      
Blackpool     2-2 Reading       
Bristol C     1-1 Ipswich       
Cardiff       3-1 Burnley       
Coventry      0-0 Charlton      
Derby         2-3 Wolverhampton 
Doncaster     0-2 Preston       
Norwich       2-0 Watford       
QPR           3-2 Sheffield W   
Sheffield U   0-0 Nottingham    
Southampton   1-0 Crystal P     

Round 44
[Apr 18]
Charlton      2-2 Blackpool     
Crystal P     1-0 Derby         
Nottingham    1-0 Coventry      
Plymouth      0-3 Doncaster     
Preston       6-0 Cardiff       
Reading       0-0 Barnsley      
Sheffield W   2-0 Southampton   
Swansea       1-0 Bristol C     
Watford       0-1 Birmingham    
Wolverhampton 1-0 QPR           
[Apr 19]
Ipswich       3-2 Norwich       
[Apr 20]
Burnley       1-0 Sheffield U   

Round 45 
[Apr 25]
Barnsley      1-1 Wolverhampton 
Birmingham    1-2 Preston      
Blackpool     1-1 Nottingham    
Bristol C     1-1 Sheffield W   
Cardiff       0-3 Ipswich       
Coventry      2-3 Watford       
Derby         1-0 Charlton      
Doncaster     2-0 Crystal P     
QPR           0-0 Plymouth      
Sheffield U   1-0 Swansea       
Southampton   2-2 Burnley       
[Apr 27]
Norwich       0-2 Reading       

Round 46 [May 3]
Burnley       4-0 Bristol C   
  [Alexander 42, 76, Elliott 44, Gudjonsson 86]  
Charlton      4-2 Norwich       
  [Bailey 9, Burton 25, 30, 51; Lee 45, Clingan 61]
Crystal P     0-0 Sheffield U   
Ipswich       2-1 Coventry      
  [Giovani 24, Counago 26; Morrison 79]
Nottingham    3-1 Southampton   
  [Garner 73, Chambers 87, Earnshaw 92; Wright-Phillips 16]
Plymouth      1-2 Barnsley  
  [Sawyer 12; Hammill 34, Campbell-Ryce 47]    
Preston       2-1 QPR
  [Parkin 37, St Ledger 74; Agyemang 57]
Reading       1-2 Birmingham    
  [Matejovsky 61; Fahey 19, Phillips 60]
Sheffield W   1-0 Cardiff   
  [Johnson 71]    
Swansea       0-1 Blackpool     
  [Campbell 13]
Watford       3-1 Derby         
  [McAnuff 14, Rasiak 28, 41; Eustace 82]
Wolverhampton 1-0 Doncaster     
  [Stearman 92]

Final Table: 

 1.Wolverhampton Wanderers 46  27  9 10  80-52  90  Promoted
 2.Birmingham City         46  23 14  9  54-37  83  Promoted
--------------------------------------------------
 3.Sheffield United        46  22 14 10  64-39  80  Promotion Playoff
 4.Reading                 46  21 14 11  72-40  77  Promotion Playoff
 5.Burnley                 46  21 13 12  72-60  76  Promotion Playoff
 6.Preston North End       46  21 11 14  66-54  74  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Cardiff City            46  19 17 10  65-53  74
 8.Swansea City            46  16 20 10  63-50  68
 9.Ipswich Town            46  17 15 14  62-53  66
10.Bristol City            46  15 16 15  54-54  61
11.Queens Park Rangers     46  15 16 15  42-44  61
12.Sheffield Wednesday     46  16 13 17  51-58  61
13.Watford                 46  16 10 20  68-72  58
14.Doncaster Rovers        46  17  7 22  42-53  58
15.Crystal Palace          46  15 12 19  52-55  57
16.Blackpool               46  13 17 16  47-58  56
17.Coventry City           46  13 15 18  47-58  54
18.Derby County            46  14 12 20  55-67  54
19.Nottingham Forest       46  13 14 19  50-65  53
20.Barnsley                46  13 13 20  45-58  52
21.Plymouth Argyle         46  13 12 21  44-57  51
--------------------------------------------------
22.Norwich City            46  12 10 24  57-70  46  Relegated
23.Southampton             46  10 15 21  46-69  45  Relegated  [*]
24.Charlton Athletic       46   8 15 23  52-74  38  Relegated

[*] Southampton were 10 points deducted for financial reasons two
    rounds before the end of the season; the penalty will become
    effective in 2009/10 

Promotion Playoff

Semifinals

First Legs
[May 8]
Preston       1-1 Sheffield U
  [St Ledger 21; Howard 46]
[May 9]
Burnley       1-0 Reading
  [Alexander 84pen]

Second Legs
[May 11]
Sheffield U   1-0 Preston
  [Halford 59]
[May 12]
Reading       0-2 Burnley
  [Paterson 51, Thompson 58]

Final [May 25]
Sheffield U   0-1 Burnley
  [Elliott 13]

NB: Burnley promoted



Third Level 2008/09


League Division One

Final Table:

 1.Leicester City          46  27 15  4  84-39  96  Promoted
 2.Peterborough United     46  26 11  9  78-54  89  Promoted
--------------------------------------------------
 3.Milton Keynes Dons      46  26  9 11  83-47  87  Promotion Playoff
 4.Leeds United            46  26  6 14  77-49  84  Promotion Playoff
 5.Millwall                46  25  7 14  63-53  82  Promotion Playoff
 6.Scunthorpe United       46  22 10 14  82-63  76  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Tranmere Rovers         46  21 11 14  62-49  74
 8.Southend United         46  21  8 17  58-61  71
 9.Huddersfield Town       46  18 14 14  62-65  68
10.Oldham Athletic         46  16 17 13  66-65  65
11.Bristol Rovers          46  17 12 17  79-61  63
12.Colchester United       46  18  9 19  58-58  63
13.Walsall                 46  17 10 19  61-66  61
14.Leyton Orient           46  15 11 20  45-57  56
15.Swindon Town            46  12 17 17  68-71  53
16.Brighton & Hove Albion  46  13 13 20  55-70  52
17.Yeovil Town             46  12 15 19  41-66  51
18.Stockport County        46  16 12 18  59-57  50  [-10]
19.Hartlepool United       46  13 11 22  66-79  50
20.Carlisle United         46  12 14 20  56-69  50
--------------------------------------------------
21.Northampton Town        46  12 13 21  61-65  49  Relegated
22.Crewe Alexandra         46  12 10 24  59-82  46  Relegated
23.Cheltenham Town         46   9 12 25  51-91  39  Relegated
24.Hereford United         46   9  7 30  42-79  34  Relegated

NB: Stockport 10 points deducted for entering administration

Round 1 [Aug 9]
Bristol R     2-3 Carlisle
Crewe         1-2 Brighton
Hartlepool    4-2 Colchester
Huddersfield  1-1 Stockport
Leicester     2-0 Milton Keynes
Leyton        2-1 Hereford
Northampton   4-2 Cheltenham
Oldham        4-3 Millwall           
Scunthorpe    1-2 Leeds
Southend      1-0 Peterborough 
Swindon       3-1 Tranmere 
Yeovil        1-1 Walsall       

Round 2 [Aug 16]
Brighton      1-1 Bristol R
Carlisle      4-2 Crewe 
Cheltenham    2-0 Swindon
Colchester    0-0 Huddersfield 
Hereford      1-2 Yeovil 
Leeds         0-2 Oldham
Millwall      1-1 Southend
Milton Keynes 1-0 Northampton 
Peterborough  3-0 Leyton
Stockport     0-0 Leicester
Tranmere      1-0 Hartlepool
Walsall       2-1 Scunthorpe

Round 3
[Aug 22]
Southend      0-2 Brighton      
[Aug 23]
Bristol R     6-1 Hereford      
Crewe         2-1 Walsall       
Hartlepool    0-1 Stockport     
Huddersfield  1-3 Milton Keynes 
Leicester     3-1 Tranmere      
Leyton        0-0 Carlisle      
Northampton   0-0 Millwall      
Oldham        4-0 Cheltenham    
Scunthorpe    1-0 Peterborough  
Swindon       1-3 Colchester    
Yeovil        1-1 Leeds         

Round 4 [Aug 30]
Brighton      0-0 Leyton
Carlisle      4-1 Yeovil 
Cheltenham    0-4 Leicester
Colchester    2-2 Oldham
Hereford      2-0 Crewe 
Leeds         2-2 Bristol R
Millwall      2-1 Huddersfield 
Milton Keynes 1-2 Swindon
Peterborough  1-2 Hartlepool
Stockport     0-3 Scunthorpe
Tranmere      4-1 Northampton 
Walsall       5-2 Southend

Round 5
[Sep 5]
Hereford      1-1 Swindon
[Sep 6]
Brighton      1-4 Scunthorpe
Carlisle      2-1 Southend
Cheltenham    1-2 Huddersfield
Leeds         5-2 Crewe
Millwall      2-0 Hartlepool
Milton Keynes 3-0 Yeovil
Peterborough  5-4 Bristol R
Tranmere      0-1 Oldham
Walsall       0-2 Leyton
[Sep 16]
Stockport     1-1 Northampton    
[Sep 30]
Colchester    0-1 Leicester

Round 6
[Sep 12]
Hartlepool    4-1 Cheltenham    
[Sep 13]
Bristol R     1-3 Walsall
Crewe         2-0 Colchester    
Huddersfield  1-2 Tranmere
Leicester     0-1 Millwall 
Leyton        0-3 Stockport     
Northampton   1-1 Peterborough 
Oldham        2-0 Milton Keynes
Scunthorpe    2-1 Carlisle     
Southend      1-0 Hereford     
Swindon       1-3 Leeds
Yeovil        1-1 Brighton     

Round 7 [Sep 20]
Brighton      0-1 Walsall
Carlisle      0-2 Leeds
Colchester    0-3 Milton Keynes
Crewe         3-4 Southend
Hartlepool    3-3 Oldham
Hereford      1-2 Scunthorpe
Huddersfield  3-2 Northampton
Leyton        1-3 Leicester
Millwall      2-0 Cheltenham
Peterborough  2-2 Tranmere
Stockport     1-1 Swindon
Yeovil        2-2 Bristol R

Round 8
[Sep 26]
Southend      3-0 Leyton
Tranmere      3-4 Colchester
[Sep 27]
Bristol R     0-0 Crewe
Cheltenham    2-2 Stockport
Leeds         1-0 Hereford
Leicester     1-0 Hartlepool
Milton Keynes 1-2 Peterborough
Northampton   2-2 Brighton 
Oldham        1-1 Huddersfield
Scunthorpe    2-0 Yeovil
Walsall       2-1 Carlisle
[Sep 28]
Swindon       1-2 Millwall

Round 9
[Oct 3]
Hartlepool    3-3 Swindon       
Stockport     3-1 Oldham        
[Oct 4]
Brighton      3-3 Cheltenham    
Carlisle      1-2 Tranmere      
Colchester    0-1 Bristol R     
Crewe         1-3 Northampton   
Hereford      0-0 Walsall       
Huddersfield  2-3 Leicester     
Leyton        2-2 Scunthorpe    
Millwall      0-4 Milton Keynes 
Peterborough  2-0 Leeds         
Yeovil        1-2 Southend      

Round 10
[Oct 10]
Northampton   1-0 Hartlepool    
[Oct 11]
Bristol R     2-1 Leyton        
Cheltenham    4-3 Colchester    
Leeds         3-1 Brighton      
Milton Keynes 3-1 Carlisle      
Scunthorpe    3-0 Crewe         
Southend      1-1 Stockport     
Swindon       1-3 Huddersfield  
Tranmere      1-3 Millwall      
Walsall       1-2 Peterborough  
[Oct 12]
Oldham        4-0 Hereford      
[Nov 11]
Leicester     1-0 Yeovil        

Round 11 [Oct 18]
Brighton      0-0 Hereford      
Carlisle      3-3 Peterborough  
Cheltenham    1-2 Scunthorpe    
Crewe         2-2 Milton Keynes 
Huddersfield  1-1 Bristol R     
Leyton        0-1 Tranmere      
Millwall      3-1 Leeds         
Northampton   3-0 Yeovil        
Oldham        1-1 Leicester     
Southend      2-1 Swindon       
Stockport     1-2 Colchester    
Walsall       2-3 Hartlepool    

Round 12 [Oct 21]
Bristol R     2-0 Oldham
Colchester    1-2 Millwall
Hartlepool    5-3 Huddersfield
Hereford      1-0 Carlisle
Leeds         2-1 Leyton
Leicester     2-2 Walsall
Milton Keynes 1-2 Stockport
Peterborough  0-0 Brighton
Scunthorpe    1-1 Southend
Swindon       2-1 Northampton
Tranmere      2-0 Cheltenham
Yeovil        3-2 Crewe

Round 13
[Oct 24]
Tranmere      2-0 Crewe
[Oct 25]
Bristol R     4-2 Southend
Colchester    5-0 Carlisle
Hartlepool    1-0 Brighton
Hereford      0-1 Stockport
Leeds         3-0 Walsall
Leicester     0-0 Northampton
Milton Keynes 3-1 Cheltenham
Peterborough  4-0 Huddersfield
Scunthorpe    3-2 Millwall
Swindon       2-0 Oldham
Yeovil        0-0 Leyton

Round 14 
[Sep 16]
Cheltenham    2-1 Bristol R
[Oct 28]
Brighton      3-2 Leicester     
Carlisle      0-1 Hartlepool    
Crewe         1-1 Peterborough  
Huddersfield  0-0 Yeovil        
Leyton        1-2 Milton Keynes 
Millwall      1-0 Hereford   
Oldham        3-0 Scunthorpe      
Southend      1-0 Leeds         
Stockport     0-0 Tranmere      
[Nov 29]
Northampton   1-2 Colchester     
Walsall       2-1 Swindon       

Round 15 [Nov 1]
Brighton      4-1 Millwall
Cheltenham    0-1 Leeds         
Huddersfield  3-2 Crewe         
Leicester     2-1 Bristol R     
Leyton        1-0 Hartlepool    
Milton Keynes 1-0 Tranmere      
Oldham        0-2 Yeovil        
Peterborough  2-0 Hereford      
Scunthorpe    3-3 Swindon       
Southend      3-3 Colchester    
Stockport     3-0 Carlisle      
Walsall       3-1 Northampton   

Round 16
[Nov 14]
Bristol R     1-2 Scunthorpe    
[Nov 15]
Carlisle      3-1 Brighton      
Colchester    0-2 Walsall       
Crewe         0-2 Leyton        
Hartlepool    1-3 Milton Keynes 
Hereford      3-0 Cheltenham    
Leeds         1-2 Huddersfield  
Millwall      1-0 Stockport     
Northampton   0-1 Oldham        
Swindon       2-2 Leicester     
Tranmere      2-2 Southend      
Yeovil        0-1 Peterborough  

Round 17 [Nov 22]
Brighton      0-1 Huddersfield  
Bristol R     2-2 Swindon       
Carlisle      1-0 Cheltenham    
Crewe         0-3 Stockport     
Hereford      0-2 Northampton   
Leeds         4-1 Hartlepool    
Leyton        0-0 Millwall      
Peterborough  2-1 Colchester    
Scunthorpe    1-2 Leicester     
Southend      1-2 Oldham        
Walsall       0-3 Milton Keynes 
Yeovil        1-0 Tranmere      

Round 18 [Nov 25]
Cheltenham    0-0 Southend
Colchester    1-0 Yeovil
Hartlepool    1-1 Bristol R
Huddersfield  0-1 Leyton 
Leicester     2-1 Crewe
Millwall      1-0 Carlisle
Milton Keynes 3-0 Hereford
Northampton   2-1 Leeds
Oldham        3-2 Walsall
Stockport     2-0 Brighton
Swindon       2-2 Peterborough
Tranmere      2-0 Scunthorpe

Round 19 [Dec 6]
Cheltenham    1-0 Crewe
Colchester    1-2 Hereford
Hartlepool    0-0 Yeovil
Huddersfield  2-1 Walsall
Leicester     3-0 Southend
Millwall      3-2 Bristol R
Milton Keynes 0-2 Scunthorpe
Northampton   1-1 Leyton 
Oldham        1-1 Brighton
Stockport     1-3 Peterborough
Swindon       1-1 Carlisle
Tranmere      2-1 Leeds

Round 20
[Dec 12]
Brighton      2-4 Milton Keynes 
[Dec 13]
Bristol R     2-0 Tranmere      
Carlisle      1-2 Leicester     
Crewe         1-0 Swindon       
Hereford      1-1 Hartlepool    
Leeds         1-2 Colchester    
Leyton        1-2 Cheltenham    
Peterborough  2-2 Oldham        
Scunthorpe    4-4 Northampton   
Southend      0-1 Huddersfield  
Walsall       1-2 Millwall      
Yeovil        2-4 Stockport     

Round 21
[Dec 19]
Hartlepool    3-0 Southend
[Dec 20]
Cheltenham    0-0 Walsall
Colchester    0-0 Scunthorpe
Huddersfield  2-0 Hereford
Leicester     4-0 Peterborough
Millwall      0-0 Crewe
MK Dons       3-1 Leeds
Northampton   1-0 Carlisle
Oldham        1-1 Leyton
Stockport     3-1 Bristol R
Swindon       2-3 Yeovil
Tranmere      1-0 Brighton

Round 22 [Dec 26]   
Brighton      1-2 Colchester
Bristol R     1-2 MK Dons
Carlisle      3-0 Huddersfield
Crewe         0-3 Oldham
Hereford      2-2 Tranmere
Leeds         1-1 Leicester
Leyton        1-2 Swindon
Peterborough  1-0 Millwall
Scunthorpe    3-0 Hartlepool  
Southend      1-0 Northampton
Walsall       1-0 Stockport
Yeovil        1-1 Cheltenham

Round 23 [Dec 28]
Cheltenham    3-6 Peterborough
Colchester    1-0 Leyton 
Hartlepool    1-4 Crewe
Huddersfield  2-0 Scunthorpe
Leicester     2-1 Hereford
Millwall      1-1 Yeovil
MK Dons       2-0 Southend
Northampton   0-0 Bristol R
Oldham        0-0 Carlisle
Stockport     1-3 Leeds 
Swindon       0-2 Brighton
Tranmere      2-1 Walsall

Round 24
[Jan 3]
Huddersfield  1-1 Oldham
[Jan 13]
Yeovil        1-2 Scunthorpe
[Jan 20]
Leyton        1-1 Southend
Peterborough  0-0 Milton Keynes
[Feb 10]
Carlisle      1-1 Walsall
Colchester    0-1 Tranmere
[Feb 17]
Hartlepool    2-2 Leicester  
Hereford      2-0 Leeds
Millwall      1-1 Swindown
Stockport     1-0 Cheltenham
[Feb 24]
Brighton      1-1 Northampton
[Mar 17]
Crewe         1-1 Bristol R  

Round 25
[Jan 10]
Leeds         0-2 Carlisle
Leicester     3-0 Leyton
Northampton   1-1 Huddersfield
[Jan 12]
Milton Keynes 1-1 Colchester
Oldham        2-1 Hartlepool
[Jan 13]
Swindon       1-1 Stockport
[Feb 17]
Bristol R     3-0 Yeovil
Southend      0-1 Crewe
Tranmere      1-1 Peterborough
[Feb 24]
Cheltenham    1-3 Millwall
[Mar 17]
SCunthorpe    3-0 Hereford
Walsall       3-0 Brighton

Round 26
[Jan 16]
Hartlepool    2-0 Northampton
[Jan 17]
Brighton      0-2 Leeds
Carlisle      3-2 Milton Keynes
Colchester    3-1 Cheltenham
Crewe         3-2 Scunthorpe
Hereford      5-0 Oldham
Huddersfield  2-1 Swindon
Leyton        1-2 Bristol R
Millwall      1-0 Tranmere
Peterborough  1-0 Walsall
Stockport     3-1 Southend
[Jan 19]
Yeovil        0-2 Leicester  

Round 27
[Jan 24]
Bristol R     0-0 Colchester
Cheltenham    2-2 Brighton
Leeds         3-1 Peterborough
Leicester     4-2 Huddersfield
Northampton   5-1 Crewe
Oldham        3-1 Stockport
Scunthorpe    2-1 Leyton
Southend      0-1 Yeovil
Tranmere      4-1 Carlisle
Walsall       1-1 Hereford  
[Feb 24]
Swindon       0-1 Hartlepool  
[Mar 17]
Milton Keynes 0-1 Millwall   

Round 28 [Jan 27]
Bristol R     3-2 Cheltenham
Colchester    2-1 Northampton
Hartlepool    2-2 Carlisle
Hereford      0-2 Millwall
Leeds         2-0 Southend
Leicester     0-0 Brighton
MK Dons       1-2 Leyton 
Peterborough  4-2 Crewe
Scunthorpe    2-0 Oldham
Swindon       3-2 Walsall
Tranmere      2-1 Stockport
Yeovil        1-0 Huddersfield

Round 29 [Jan 31]
Brighton      2-1 Hartlepool
Carlisle      0-2 Colchester
Cheltenham    3-5 MK Dons
Crewe         2-1 Tranmere
Huddersfield  1-0 Peterborough
Leyton        0-1 Yeovil
Millwall      1-2 Scunthorpe
Northampton   1-2 Leicester
Oldham        0-0 Swindon
Southend      1-0 Bristol R
Stockport     4-1 Hereford
Walsall       1-0 Leeds

Round 30 
[Feb 3]
Huddersfield  1-1 Hartlepool
Stockport     0-1 MK Dons
Walsall       1-4 Leicester
[Feb 10]
Brighton      2-4 Peterborough
[Feb 24]
Crewe         2-0 Yeovil
Oldham        0-2 Bristol R
Southend      2-0 Scunthorpe
[Mar 17]
Cheltenham    1-0 Tranmere
[Mar 24]
Carlisle      1-2 Hereford
Northampton   3-4 Swindon
[Mar 31]
Millwall      0-1 Colchester
[Apr 7]
Leyton        2-2 Leeds 

Round 31 
[Feb 7]
Hartlepool    2-2 Walsall
Leicester     0-0 Oldham
Tranmere      0-0 Leyton 
[Feb 9]
Leeds         2-0 Millwall 
[Feb 24]
Colchester    1-0 Stockport
Peterborough  1-0 Carlisle
[Mar 17]
Swindon       3-0 Southend
[Mar 24]
MK Dons       2-2 Crewe
[Mar 31]
Bristol R     1-2 Huddersfield
Yeovil        1-0 Northampton
[Apr 7]
Hereford      1-2 Brighton
[Apr 28]
Scunthorpe    3-0 Cheltenham

Round 32 [Feb 14]
Brighton      0-2 Carlisle 
Cheltenham    2-3 Hereford     
Huddersfield  1-0 Leeds
Leicester     1-1 Swindon
Leyton        1-0 Crewe
MK Dons       3-1 Hartlepool
Oldham        2-1 Northampton
Peterborough  1-3 Yeovil        
Scunthorpe    0-2 Bristol R
Southend      2-1 Tranmere      
Stockport     2-2 Millwall 
Walsall       2-0 Colchester    

Round 33 [Feb 21]
Bristol R     0-1 Leicester     
Carlisle      1-2 Stockport
Colchester    0-1 Southend
Crewe         3-1 Huddersfield
Hartlepool    0-1 Leyton 
Hereford      0-1 Peterborough   
Leeds         2-0 Cheltenham
Millwall      0-1 Brighton
Northampton   0-2 Walsall
Swindon       4-2 Scunthorpe   
Tranmere      1-1 MK Dons       
Yeovil        2-2 Oldham

Round 34 [Feb 28]
Brighton      0-4 Crewe         
Carlisle      1-1 Bristol R     
Cheltenham    0-1 Northampton   
Colchester    1-1 Hartlepool    
Hereford      2-1 Leyton 
Leeds         3-2 Scunthorpe   
Millwall      2-3 Oldham
MK Dons       2-2 Leicester     
Peterborough  1-2 Southend
Stockport     1-1 Huddersfield
Tranmere      1-0 Swindon       
Walsall       2-0 Yeovil        

Round 35
[Mar 2]
Oldham        1-1 Leeds         
[Mar 3]
Crewe         1-2 Carlisle      
Hartlepool    2-1 Tranmere      
Huddersfield  2-2 Colchester    
Leicester     1-1 Stockport     
Leyton        2-3 Peterborough  
Northampton   abd MK Dons       [abandoned at 0-0 at half-time due to rain]
Scunthorpe    1-1 Walsall       
Southend      0-1 Millwall      
Swindon       2-2 Cheltenham    
[Apr 21]
Bristol R     1-2 Brighton      
Yeovil        2-2 Hereford  
[Apr 28]
Northampton   0-1 MK Dons       [replay]   

Round 36 [Mar 7]
Bristol R     2-2 Leeds         
Crewe         2-1 Hereford      
Hartlepool    1-2 Peterborough  
Huddersfield  1-2 Millwall      
Leicester     4-0 Cheltenham    
Leyton        2-1 Brighton      
Northampton   1-1 Tranmere      
Oldham        0-1 Colchester    
Scunthorpe    2-1 Stockport     
Southend      2-0 Walsall       
Swindon       1-1 MK Dons       
Yeovil        1-1 Carlisle      

Round 37 
[Mar 10]
Brighton      1-3 Southend      
Carlisle      1-3 Leyton        
Colchester    3-2 Swindon       
Hereford      0-3 Bristol R     
Leeds         4-0 Yeovil        
Millwall      1-0 Northampton   
MK Dons       1-1 Huddersfield  
Peterborough  2-1 Scunthorpe    
Stockport     2-1 Hartlepool    
Walsall       1-1 Crewe         
[Mar 11]
Tranmere      2-0 Leicester     
[Mar 24]
Cheltenham    1-1 Oldham        

Round 38 [Mar 14]
Brighton      5-0 Yeovil        
Carlisle      1-1 Scunthorpe    
Cheltenham    2-0 Hartlepool    
Colchester    0-1 Crewe         
Hereford      0-1 Southend      
Leeds         1-0 Swindon       
Millwall      0-1 Leicester     
MK Dons       6-2 Oldham        
Peterborough  1-0 Northampton   
Stockport     0-1 Leyton        
Tranmere      3-1 Huddersfield  
Walsall       0-5 Bristol R     

Round 39 [Mar 21]
Bristol R     0-1 Peterborough  
Crewe         2-3 Leeds         
Hartlepool    2-3 Millwall      
Huddersfield  2-2 Cheltenham    
Leicester     1-1 Colchester    
Leyton        0-1 Walsall       
Northampton   4-0 Stockport     
Oldham        0-2 Tranmere      
Scunthorpe    2-0 Brighton      
Southend      3-0 Carlisle      
Swindon       3-0 Hereford      
Yeovil        0-0 MK Dons       

Round 40 
[Mar 27]
Southend      3-2 Hartlepool    
[Mar 28]
Brighton      0-0 Tranmere      
Bristol R     2-0 Stockport     
Carlisle      1-1 Northampton   
Crewe         0-1 Millwall      
Hereford      0-1 Huddersfield  
Leeds         2-0 MK Dons       
Leyton        2-1 Oldham        
Peterborough  2-0 Leicester     
Scunthorpe    3-0 Colchester    
Walsall       1-1 Cheltenham    
Yeovil        1-0 Swindon       

Round 41
[Apr 4]
Cheltenham    0-1 Leyton        
Colchester    0-1 Leeds         
Hartlepool    4-2 Hereford      
Huddersfield  0-1 Southend      
Leicester     2-2 Carlisle      
Millwall      3-1 Walsall       
MK Dons       2-0 Brighton      
Oldham        1-2 Peterborough  
Stockport     0-0 Yeovil        
Swindon       0-0 Crewe         
[Apr 5]
Tranmere      2-0 Bristol R     
[Apr 21]
Northampton   3-3 Scunthorpe    

Round 42
[Apr 10]
Bristol R     1-0 Northampton   
Carlisle      1-1 Oldham        
Peterborough  1-1 Cheltenham    
Scunthorpe    1-2 Huddersfield  
Southend      0-2 MK Dons       
Yeovil        2-0 Millwall      
[Apr 11]
Brighton      2-3 Swindon       
Crewe         0-0 Hartlepool    
Hereford      1-3 Leicester     
Leeds         1-0 Stockport     
Leyton        2-1 Colchester    
Walsall       0-1 Tranmere      

Round 43 [Apr 13]
Cheltenham    1-0 Yeovil        
Colchester    0-1 Brighton      
Hartlepool    2-3 Scunthorpe    
Huddersfield  1-0 Carlisle      
Leicester     1-0 Leeds         
MK Dons       2-1 Bristol R     
Millwall      2-0 Peterborough  
Northampton   2-3 Southend      
Oldham        1-1 Crewe         
Stockport     1-2 Walsall       
Swindon       0-1 Leyton        
Tranmere      2-1 Hereford      

Round 44 [Apr 18]
Brighton      3-1 Oldham        
Bristol R     4-2 Millwall      
Carlisle      1-1 Swindon       
Crewe         1-2 Cheltenham    
Hereford      0-2 Colchester    
Leeds         3-1 Tranmere      
Leyton        1-3 Northampton   
Peterborough  1-0 Stockport     
Scunthorpe    0-1 MK Dons       
Southend      0-2 Leicester     
Walsall       2-3 Huddersfield  
Yeovil        2-3 Hartlepool    

Round 45
[Apr 24]
Leicester     2-2 Scunthorpe    
Stockport     4-3 Crewe         
[Apr 25]
Cheltenham    1-1 Carlisle      
Colchester    0-1 Peterborough  
Hartlepool    0-1 Leeds         
Huddersfield  2-2 Brighton      
Millwall      2-1 Leyton        
MK Dons       0-1 Walsall       
Northampton   2-1 Hereford      
Oldham        1-1 Southend      
Swindon       2-1 Bristol R     
Tranmere      1-1 Yeovil        

Round 46 [May 2]
Brighton      1-0 Stockport     
  [Forster 73]
Bristol R     4-1 Hartlepool    
  [Kuffour 3, Duffy 5, Lambert 46, Lescott 48; Nardiello 28]
Carlisle      2-0 Millwall      
  [Kavanagh 7, Thirlwell 50]
Crewe         0-3 Leicester     
  [Berner 56, Dyer 66, Fryatt 68]
Hereford      0-1 MK Dons       
  [Howell 85]
Leeds         3-0 Northampton   
  [Becchio 44, Beckford 59, Snodgrass 92]
Leyton        1-1 Huddersfield  
  [Morgan 65; Booth 24]
Peterborough  2-2 Swindon     
  [Mackail-Smith 40, Keates 93; Cox 17, 42]  
Scunthorpe    1-1 Tranmere     
  [Byrne 88; Curran 39] 
Southend      2-0 Cheltenham    
  [Barrett 54, Christophe 89]
Walsall       1-2 Oldham        
  [Deeney 2; Smalley 44, Brooke 74]
Yeovil        0-2 Colchester    
  [Vincent 13, Yeates 15]

Final Table:

 1.Leicester City          46  27 15  4  84-39  96  Promoted
 2.Peterborough United     46  26 11  9  78-54  89  Promoted
--------------------------------------------------
 3.Milton Keynes Dons      46  26  9 11  83-47  87  Promotion Playoff
 4.Leeds United            46  26  6 14  77-49  84  Promotion Playoff
 5.Millwall                46  25  7 14  63-53  82  Promotion Playoff
 6.Scunthorpe United       46  22 10 14  82-63  76  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Tranmere Rovers         46  21 11 14  62-49  74
 8.Southend United         46  21  8 17  58-61  71
 9.Huddersfield Town       46  18 14 14  62-65  68
10.Oldham Athletic         46  16 17 13  66-65  65
11.Bristol Rovers          46  17 12 17  79-61  63
12.Colchester United       46  18  9 19  58-58  63
13.Walsall                 46  17 10 19  61-66  61
14.Leyton Orient           46  15 11 20  45-57  56
15.Swindon Town            46  12 17 17  68-71  53
16.Brighton & Hove Albion  46  13 13 20  55-70  52
17.Yeovil Town             46  12 15 19  41-66  51
18.Stockport County        46  16 12 18  59-57  50  [-10]
19.Hartlepool United       46  13 11 22  66-79  50
20.Carlisle United         46  12 14 20  56-69  50
--------------------------------------------------
21.Northampton Town        46  12 13 21  61-65  49  Relegated
22.Crewe Alexandra         46  12 10 24  59-82  46  Relegated
23.Cheltenham Town         46   9 12 25  51-91  39  Relegated
24.Hereford United         46   9  7 30  42-79  34  Relegated

NB: Stockport 10 points deducted for entering administration


Promotion Playoff

First Legs
[May 8]    
Scunthorpe    1-1 Milton Keynes
  [Woolford 13; Wilbraham 27]
[May 9]
Millwall      1-0 Leeds
  [Harris 71]

Second Legs
[May 14]
Leeds         1-1 Millwall
  [Becchio 53; Abdou 74]
[May 15]
Milton Keynes 0-0 Scunthorpe    [6-7 pen]

Final [May 24]
Millwall      2-3 Scunthorpe
  [Alexander 37, 39; Sparrow 6, 70, Woolford 85]

NB: Scunthorpe United promoted



Fourth Level 2008/09


League Division Two

Final Table:

 1.Brentford               46  23 16  7  65-36  85  Promoted
 2.Exeter City             46  22 13 11  65-50  79  Promoted
 3.Wycombe Wanderers       46  20 18  8  54-33  78  Promoted
--------------------------------------------------
 4.Bury                    46  21 15 10  63-43  78  Promotion Playoff
 5.Gillingham              46  21 12 13  58-55  75  Promotion Playoff
 6.Rochdale                46  19 13 14  70-59  70  Promotion Playoff
 7.Shrewsbury Town         46  17 18 11  61-44  69  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.Dagenham & Redbridge    46  19 11 16  77-53  68
 9.Bradford City           46  18 13 15  66-55  67
10.Chesterfield            46  16 15 15  62-57  63
11.Morecambe               46  15 18 13  53-56  63
12.Darlington              46  20 12 14  61-44  62  [-10]
13.Lincoln City            46  14 17 15  53-52  59
14.Rotherham United        46  21 12 13  60-46  58  [-17]
15.Aldershot Town          46  14 12 20  59-80  54
16.Accrington Stanley      46  13 11 22  42-59  50
17.Barnet                  46  11 15 20  56-74  48
18.Port Vale               46  13  9 24  44-66  48
19.Notts County            46  11 14 21  49-69  47
20.Macclesfield Town       46  13  8 25  45-77  47
21.AFC Bournemouth         46  17 12 17  59-51  46  [-17]
22.Grimsby Town            46   9 14 23  51-69  41
--------------------------------------------------
23.Chester City            46   8 13 25  43-81  37  Relegated
24.Luton Town              46  13 17 16  58-65  26  Relegated  [-30]

NB: Darlington 10 points deducted for entering administration,
    Bournemouth and Rotherham 17 points deducted for financial reasons,
    Luton 30 points deducted for financial reasons

Round 1 [Aug 9]
Accrington    0-1 Aldershot 
Barnet        1-3 Chesterfield  
Bournemouth   1-1 Gillingham   
Bradford      2-1 Notts C
Bury          1-0 Brentford     
Dagenham & R  6-0 Chester
Darlington    1-1 Exeter
Grimsby       0-0 Rochdale    
Luton         1-3 Port Vale    
Rotherham     1-0 Lincoln
Shrewsbury    4-0 Macclesfield
Wycombe       1-1 Morecambe     

Round 2 [Aug 16]
Aldershot     1-1 Bournemouth  
Brentford     4-0 Grimsby
Chester       0-2 Wycombe       
Chesterfield  1-3 Bury         
Exeter        0-1 Shrewsbury
Gillingham    0-1 Luton
Lincoln       1-3 Dagenham & R
Macclesfield  0-2 Bradford 
Morecambe     1-3 Rotherham 
Notts C       0-0 Darlington   
Port Vale     0-2 Accrington
Rochdale      3-1 Barnet        

Round 3 [Aug 23]
Accrington    2-0 Macclesfield  
Barnet        0-1 Brentford     
Bournemouth   0-1 Exeter        
Bradford      2-0 Rochdale      
Bury          2-1 Morecambe     
Dagenham & R  1-1 Port Vale     
Darlington    1-2 Gillingham    
Grimsby       0-1 Chesterfield  
Luton         1-1 Notts C       
Rotherham     3-1 Chester       
Shrewsbury    1-0 Aldershot     
Wycombe       1-0 Lincoln       

Round 4 [Aug 30]
Aldershot     3-2 Bradford 
Brentford     0-0 Rotherham 
Chester       5-1 Barnet        
Chesterfield  0-1 Wycombe       
Exeter        0-1 Luton
Gillingham    1-0 Accrington
Lincoln       1-1 Grimsby
Macclesfield  0-6 Darlington   
Morecambe     1-2 Dagenham & R
Notts C       2-2 Shrewsbury
Port Vale     3-1 Bournemouth  
Rochdale      1-1 Bury         

Round 5 [Sep 6]
Aldershot     2-1 Darlington
Brentford     2-1 Dagenham & R
Chester       1-1 Bury
Chesterfield  1-0 Rotherham
Exeter        2-1 Accrington
Gillingham    3-0 Grimsby
Lincoln       2-0 Barnet
Macclesfield  2-1 Luton
Morecambe     1-0 Shrewsbury
Notts C       1-1 Bournemouth
Port Vale     0-2 Bradford
Rochdale      0-1 Wycombe

Round 6 [Sep 13]
Accrington    1-1 Notts C      
Barnet        1-1 Morecambe  
Bournemouth   0-1 Macclesfield
Bradford      4-1 Exeter        
Bury          3-1 Lincoln 
Dagenham & R  3-0 Chesterfield  
Darlington    2-1 Port Vale     
Grimsby       1-3 Chester     
Luton         3-1 Aldershot    
Rotherham     2-2 Rochdale   
Shrewsbury    7-0 Gillingham    
Wycombe       0-0 Brentford     

Round 7
[Sep 20]
Aldershot     2-1 Gillingham
Barnet        1-2 Bury
Bradford      1-3 Bournemouth
Brentford     1-1 Lincoln 
Darlington    3-0 Accrington 
Exeter        2-2 Notts C      
Morecambe     1-1 Grimsby
Port Vale     1-4 Macclesfield
Rochdale      2-1 Chesterfield
Rotherham     1-0 Luton
Wycombe       2-1 Dagenham & R
[Sep 21]
Chester       1-1 Shrewsbury

Round 8
[Sep 27]
Bournemouth   3-1 Darlington
Bury          0-0 Wycombe
Chesterfield  0-1 Brentford
Dagenham & R  1-1 Rotherham
Gillingham    1-0 Port Vale  
Grimsby       0-1 Barnet
Lincoln       1-1 Morecambe
Luton         1-1 Chester
Macclesfield  1-4 Exeter
Notts C       2-1 Aldershot
Shrewsbury    2-0 Bradford
[Sep 28]
Accrington    1-3 Rochdale

Round 9 [Oct 4]
Aldershot     3-3 Bury          
Barnet        2-1 Accrington    
Bradford      1-1 Luton         
Brentford     1-0 Macclesfield  
Chester       0-2 Lincoln       
Darlington    1-1 Shrewsbury    
Exeter        3-0 Gillingham    
Morecambe     2-2 Chesterfield  
Port Vale     1-2 Notts C       
Rochdale      0-2 Dagenham & R  
Rotherham     4-1 Grimsby       
Wycombe       3-1 Bournemouth   

Round 10
[Oct 10]
Dagenham & R  2-0 Barnet        
Lincoln       1-1 Rochdale      
[Oct 11]
Accrington    2-3 Bradford      
Bournemouth   0-0 Rotherham     
Bury          0-1 Exeter        
Chesterfield  1-1 Chester       
Gillingham    5-0 Morecambe     
Grimsby       1-1 Wycombe       
Luton         1-2 Darlington    
Macclesfield  4-2 Aldershot     
Shrewsbury    1-2 Port Vale     
[Oct 13]
Notts C       1-1 Brentford     

Round 11
[Oct 18]
Aldershot     1-1 Brentford     
Bradford      2-2 Gillingham    
Dagenham & R  1-3 Bury          
Exeter        0-0 Grimsby       
Lincoln       3-1 Chesterfield  
Luton         1-2 Accrington    
Morecambe     1-1 Rochdale      
Notts C       1-1 Macclesfield  
Rotherham     3-4 Barnet        
Shrewsbury    4-1 Bournemouth   
Wycombe       1-1 Darlington    
[Oct 19]
Chester       1-2 Port Vale     

Round 12
[Oct 20]
Darlington    2-1 Bradford
[Oct 21]
Accrington    2-1 Shrewsbury
Barnet        1-1 Wycombe
Bournemouth   2-1 Dagenham & R
Brentford     3-1 Morecambe
Bury          1-2 Rotherham
Gillingham    2-2 Notts C
Grimsby       2-2 Luton
Macclesfield  1-2 Lincoln
Port Vale     1-3 Exeter
Rochdale      6-1 Chester
[Oct 22]
Chesterfield  5-1 Aldershot

Round 13
[Oct 24]
Grimsby       1-3 Bradford
[Oct 25]
Accrington    0-1 Wycombe
Barnet        0-1 Exeter
Bournemouth   0-1 Lincoln
Brentford     1-1 Shrewsbury
Bury          1-2 Luton
Chesterfield  3-1 Notts C
Darlington    3-0 Dagenham & R
Gillingham    2-0 Chester
Macclesfield  1-2 Rotherham
Port Vale     2-1 Morecambe
Rochdale      3-1 Aldershot

Round 14
[Oct 28]
Aldershot     1-0 Port Vale    
Bradford      1-0 Bury
Chester       3-0 Brentford     
Dagenham & R  4-0 Grimsby       
Exeter        1-6 Chesterfield  
Lincoln       2-0 Gillingham    
Morecambe     1-1 Accrington    
Notts C       1-2 Rochdale      
Rotherham     0-1 Darlington    
Shrewsbury    2-2 Barnet        
[Dec 2]
Luton         3-3 Bournemouth   
Wycombe       4-0 Macclesfield  

Round 15 [Nov 1]
Bournemouth   1-1 Chesterfield  
Bradford      3-3 Barnet        
Brentford     1-2 Rochdale      
Dagenham & R  0-0 Accrington    
Exeter        2-0 Chester
Grimsby       1-2 Darlington    
Lincoln       0-1 Port Vale    
Macclesfield  0-1 Gillingham    
Morecambe     2-0 Aldershot
Notts C       0-1 Bury
Rotherham     0-0 Wycombe       
Shrewsbury    3-0 Luton

Round 16
[Nov 14]
Chesterfield  2-2 Shrewsbury    
[Nov 15]
Accrington    3-0 Bournemouth   
Aldershot     1-0 Exeter        
Barnet        0-4 Notts C       
Bury          0-2 Grimsby       
Chester       1-2 Morecambe     
Darlington    2-0 Lincoln       
Gillingham    4-0 Rotherham     
Luton         2-1 Dagenham & R  
Port Vale     0-3 Brentford     
Rochdale      1-1 Macclesfield  
Wycombe       1-0 Bradford      

Round 17
[Nov 21]
Grimsby       3-3 Bournemouth   
[Nov 22]
Barnet        1-3 Macclesfield  
Brentford     1-1 Darlington    
Bury          4-0 Gillingham    
Chester       0-1 Aldershot     
Chesterfield  1-1 Accrington    
Dagenham & R  6-1 Notts C       
Lincoln       0-0 Shrewsbury    
Morecambe     1-1 Exeter        
Rochdale      2-0 Luton         
Rotherham     0-2 Bradford      
Wycombe       4-2 Port Vale    

Round 18 
[Nov 25]
Aldershot     2-0 Lincoln 
Bournemouth   0-0 Morecambe
Bradford      3-2 Chesterfield
Darlington    1-2 Chester 
Exeter        1-1 Rotherham 
Gillingham    1-1 Rochdale
Luton         0-1 Brentford
Macclesfield  1-0 Grimsby
Notts C       0-2 Wycombe 
Port Vale     0-0 Barnet
Shrewsbury    2-1 Dagenham & R
[Nov 29]
Accrington    1-2 Bury

Round 19
[Dec 6]
Aldershot     3-2 Wycombe 
Bournemouth   1-0 Chester 
Bradford      1-1 Dagenham & R
Exeter        2-1 Lincoln 
Gillingham    2-1 Chesterfield
Luton         3-1 Barnet  
Macclesfield  1-1 Bury
Notts C       1-0 Morecambe
Port Vale     2-1 Grimsby
Shrewsbury    1-0 Rotherham 
[Feb 10]
Accrington    1-1 Brentford
[Feb 24]
Darlington    1-2 Rochdale

Round 20
[Dec 12]
Chesterfield  2-4 Macclesfield  
Lincoln       5-1 Accrington    
[Dec 13]
Barnet        2-2 Gillingham    
Brentford     2-1 Bradford      
Bury          3-0 Port Vale     
Chester       2-0 Notts C       
Dagenham & R  abd Exeter        [abandoned at 1-0]
Grimsby       1-0 Shrewsbury    
Morecambe     1-0 Darlington    
Rochdale      1-1 Bournemouth   
Wycombe       0-0 Luton      
[Jan 20]
Dagenham & R  1-2 Exeter        [replay]   
[Mar 17]
Rotherham     1-2 Aldershot     

Round 21 [Dec 20]
Accrington    1-3 Rotherham
Aldershot     2-2 Grimsby
Bournemouth   2-0 Bury
Bradford      0-0 Chester
Darlington    2-2 Barnet
Exeter        4-1 Rochdale
Gillingham    1-1 Brentford
Luton         1-1 Morecambe
Macclesfield  0-4 Dagenham & R
Notts C       0-1 Lincoln
Port Vale     0-1 Chesterfield
Shrewsbury    0-1 Wycombe

Round 22 [Dec 26]
Barnet        0-3 Aldershot
Brentford     2-0 Bournemouth
Bury          2-2 Darlington
Chesterfield  2-2 Luton
Chester       2-0 Accrington 
Dagenham & R  2-0 Gillingham
Grimsby       0-1 Notts C
Lincoln       0-0 Bradford
Morecambe     4-1 Macclesfield
Rochdale      2-1 Shrewsbury
Rotherham     1-0 Port Vale
Wycombe       1-1 Exeter

Round 23 [Dec 28]
Accrington    3-1 Grimsby
Aldershot     1-2 Dagenham & R
Bournemouth   0-2 Barnet
Bradford      4-0 Morecambe
Darlington    0-0 Chesterfield
Exeter        0-2 Brentford
Gillingham    1-1 Wycombe
Luton         3-2 Lincoln 
Macclesfield  3-1 Chester
Notts C       0-3 Rotherham
Port Vale     2-1 Rochdale
Shrewsbury    1-0 Bury

Round 24
[Jan 3]
Bradford      0-0 Shrewsbury
Darlington    2-1 Bournemouth
Rochdale      3-1 Accrington
Rotherham     1-1 Dagenham & R 
Wycombe       2-1 Bury
[Jan 13]
Chester       2-2 Luton
[Jan 20]
Aldershot     2-2 Notts C
Port Vale     1-3 Gillingham  
[Feb 10] 
Barnet        3-3 Grimsby
Exeter        4-0 Macclesfield  
Morecambe     1-1 Lincoln
[Mar 17] 
Brentford     0-1 Chesterfield

Round 25
[Jan 10]
Bury          1-0 Barnet 
Lincoln       2-2 Brentford
Notts C       2-1 Exeter
[Feb 17]
Dagenham & R  0-1 Wycombe
Gillingham    4-4 Aldershot
Shrewsbury    1-0 Chester
[Feb 24]
Grimsby       2-3 Morecambe
[Feb 25]
Macclesfield  0-2 Port Vale
[Mar 17]
Bournemouth   4-1 Bradford
[Mar 24]
Accrington    1-0 Darlington
[Mar 25]
Chesterfield  3-0 Rochdale
[Mar 31]
Luton         2-4 Rotherham

Round 26 [Jan 17]
Aldershot     1-1 Macclesfield
Barnet        1-1 Dagenham & R
Bradford      1-1 Accrington
Brentford     1-1 Notts C
Chester       1-3 Chesterfield
Darlington    5-1 Luton
Exeter        0-0 Bury
Morecambe     0-1 Gillingham
Port Vale     1-1 Shrewsbury
Rochdale      2-2 Lincoln
Rotherham     1-0 Bournemouth
Wycombe       0-1 Grimsby

Round 27 [Jan 24]
Accrington    1-1 Barnet
Bournemouth   3-1 Wycombe
Bury          2-1 Aldershot
Chesterfield  1-2 Morecambe
Dagenham & R  3-2 Rochdale
Gillingham    1-0 Exeter
Grimsby       3-0 Rotherham
Lincoln       1-1 Chester
Luton         3-3 Bradford
Macclesfield  2-0 Brentford
Notts C       4-2 Port Vale
Shrewsbury    1-0 Darlington

Round 28
[Jan 27]
Accrington    1-0 Morecambe
Barnet        0-0 Shrewsbury
Bournemouth   1-1 Luton
Brentford     3-0 Aldershot
Bury          1-0 Bradford
Darlington    1-0 Rotherham
Gillingham    1-2 Lincoln 
Grimsby       1-1 Dagenham & R
Macclesfield  0-0 Wycombe
Port Vale     3-0 Chester
Rochdale      3-0 Notts C
[Jan 28]
Chesterfield  2-1 Exeter

Round 29 [Jan 31]
Aldershot     2-4 Rochdale
Bradford      2-0 Grimsby
Chester       0-1 Gillingham
Dagenham & R  0-1 Darlington
Exeter        2-1 Barnet
Lincoln       3-3 Bournemouth
Luton         1-2 Bury
Morecambe     1-1 Port Vale
Notts C       0-1 Chesterfield
Rotherham     2-0 Macclesfield
Shrewsbury    1-3 Brentford
Wycombe       2-1 Accrington 

Round 30
[Feb 3]
Chester       0-2 Rochdale
Morecambe     2-0 Brentford
Shrewsbury    2-0 Accrington 
[Feb 17]
Bradford      0-0 Darlington
[Feb 24]
Dagenham & R  0-1 Bournemouth
[Mar 17]
Luton         2-1 Grimsby
Notts C       0-1 Gillingham
[Mar 24]
Rotherham     1-1 Bury
[Mar 31]
Aldershot     1-1 Chesterfield
Exeter        1-0 Port Vale
Lincoln       1-0 Macclesfield
Wycombe       1-1 Barnet

Round 31 
[Feb 7]
Bournemouth   1-0 Shrewsbury
Brentford     3-0 Chester
Bury          2-2 Dagenham & R
Gillingham    0-2 Bradford
Grimsby       2-2 Exeter
[Feb 17]
Macclesfield  1-1 Notts C
Rochdale      1-1 Morecambe 
[Feb 24]
Accrington    0-0 Luton
[Apr 7]
Barnet        2-0 Rotherham
Chesterfield  1-1 Lincoln 
Darlington    1-2 Wycombe
Port Vale     0-0 Aldershot

Round 32
[Feb 14]
Bournemouth   1-0 Accrington    
Bradford      1-0 Wycombe
Brentford     2-0 Port Vale     
Dagenham & R  2-1 Luton
Exeter        3-2 Aldershot
Grimsby       1-2 Bury          
Macclesfield  0-1 Rochdale      
Morecambe     3-1 Chester
Notts C       2-0 Barnet        
Rotherham     2-0 Gillingham    
Shrewsbury    2-1 Chesterfield   
[Mar 17]
Lincoln       0-1 Darlington    

Round 33
[Feb 20]
Chesterfield  1-0 Bournemouth   
Port Vale     0-1 Lincoln 
[Feb 21]
Accrington    0-0 Dagenham & R
Aldershot     0-2 Morecambe 
Barnet        4-1 Bradford
Bury          2-0 Notts C
Chester       0-0 Exeter
Darlington    1-0 Grimsby       
Gillingham    3-1 Macclesfield  
Luton         3-1 Shrewsbury    
Rochdale      1-2 Brentford     
[Feb 23]
Wycombe       0-0 Rotherham

Round 34 [Feb 28]
Aldershot     3-1 Accrington    
Brentford     1-0 Bury          
Chester       2-2 Dagenham & R
Chesterfield  1-1 Barnet        
Exeter        2-0 Darlington    
Gillingham    1-0 Bournemouth   
Lincoln       0-1 Rotherham
Macclesfield  3-0 Shrewsbury    
Morecambe     0-0 Wycombe       
Notts C       3-1 Bradford
Port Vale     1-3 Luton         
Rochdale      2-0 Grimsby       

Round 35
[Mar 3]
Barnet        2-1 Rochdale      
Bournemouth   2-0 Aldershot     
Bradford      1-0 Macclesfield  
Bury          1-2 Chesterfield  
Dagenham & R  0-3 Lincoln       
Darlington    1-0 Notts C       
Grimsby       0-1 Brentford     
Luton         0-0 Gillingham    
Shrewsbury    1-1 Exeter        
Wycombe       2-0 Chester       
[Mar 17]
Accrington    2-0 Port Vale     
[Apr 21]
Rotherham     3-2 Morecambe     

Round 36 [Mar 7]
Accrington    0-2 Gillingham    
Barnet        3-1 Chester       
Bournemouth   0-0 Port Vale     
Bradford      5-0 Aldershot     
Bury          2-1 Rochdale      
Dagenham & R  0-2 Morecambe     
Darlington    1-2 Macclesfield  
Grimsby       5-1 Lincoln       
Luton         1-2 Exeter        
Rotherham     0-0 Brentford     
Shrewsbury    3-2 Notts C       
Wycombe       1-1 Chesterfield  

Round 37
[Mar 10]
Aldershot     0-0 Shrewsbury    
Brentford     1-0 Barnet        
Chester       1-5 Rotherham     
Exeter        1-3 Bournemouth   
Gillingham    1-0 Darlington    
Lincoln       1-0 Wycombe       
Macclesfield  0-2 Accrington    
Morecambe     0-0 Bury          
Notts C       0-2 Luton         
Port Vale     0-1 Dagenham & R  
Rochdale      3-0 Bradford      
[Mar 11]
Chesterfield  2-1 Grimsby       

Round 38 [Mar 14]
Aldershot     2-1 Luton         
Brentford     3-3 Wycombe       
Chester       1-1 Grimsby       
Chesterfield  1-1 Dagenham & R  
Exeter        1-0 Bradford      
Gillingham    2-2 Shrewsbury    
Lincoln       1-1 Bury          
Macclesfield  0-2 Bournemouth   
Morecambe     2-1 Barnet        
Notts C       1-1 Accrington    
Port Vale     3-1 Darlington    
Rochdale      1-2 Rotherham     

Round 39
[Mar 21]
Accrington    2-1 Exeter        
Barnet        3-2 Lincoln       
Bournemouth   0-1 Notts C       
Bradford      0-1 Port Vale     
Bury          1-1 Chester       
Darlington    2-0 Aldershot     
Grimsby       3-0 Gillingham    
Luton         1-0 Macclesfield  
Rotherham     3-0 Chesterfield  
Shrewsbury    0-0 Morecambe     
Wycombe       0-1 Rochdale      
[Apr 21]
Dagenham & R  3-1 Brentford     

Round 40 [Mar 28]
Barnet        0-1 Darlington    
Brentford     1-1 Gillingham    
Bury          1-0 Bournemouth   
Chester       0-0 Bradford      
Chesterfield  2-1 Port Vale     
Dagenham & R  2-1 Macclesfield  
Grimsby       1-0 Aldershot     
Lincoln       1-1 Notts C       
Morecambe     1-2 Luton         
Rochdale      2-2 Exeter        
Rotherham     0-0 Accrington    
Wycombe       1-1 Shrewsbury    

Round 41 
[Apr 4]
Accrington    0-2 Lincoln       
Aldershot     0-1 Rotherham     
Bournemouth   4-0 Rochdale      
Bradford      1-1 Brentford     
Darlington    0-0 Morecambe     
Exeter        2-1 Dagenham & R  
Gillingham    0-2 Barnet        
Macclesfield  1-1 Chesterfield  
Notts C       1-2 Chester       
Port Vale     1-1 Bury          
Shrewsbury    1-1 Grimsby       
[Apr 21]
Luton         0-1 Wycombe       

Round 42
[Apr 10]
Bury          2-1 Shrewsbury    
Morecambe     2-1 Bradford      
[Apr 11]
Barnet        1-0 Bournemouth   
Brentford     1-1 Exeter        
Chester       0-2 Macclesfield  
Chesterfield  0-0 Darlington    
Dagenham & R  3-1 Aldershot     
Grimsby       0-1 Accrington    
Lincoln       0-0 Luton         
Rochdale      1-0 Port Vale     
Rotherham     2-1 Notts C       
Wycombe       1-0 Gillingham    

Round 43 [Apr 13]
Accrington    0-1 Chester       
Aldershot     1-1 Barnet        
Bournemouth   0-1 Brentford     
Bradford      1-1 Lincoln       
Darlington    2-2 Bury          
Exeter        1-0 Wycombe       
Gillingham    2-1 Dagenham & R  
Luton         0-0 Chesterfield  
Macclesfield  0-1 Morecambe     
Notts C       0-2 Grimsby       
Port Vale     0-0 Rotherham     
Shrewsbury    1-1 Rochdale      

Round 44 [Apr 18]
Barnet        1-1 Luton         
Brentford     3-0 Accrington    
Bury          3-0 Macclesfield  
Chester       0-2 Bournemouth   
Chesterfield  0-1 Gillingham    
Dagenham & R  3-0 Bradford      
Grimsby       3-0 Port Vale     
Lincoln       0-1 Exeter        
Morecambe     1-0 Notts C       
Rochdale      0-2 Darlington    
Rotherham     1-2 Shrewsbury    
Wycombe       3-0 Aldershot     

Round 45 [Apr 25]
Accrington    1-0 Chesterfield  
Aldershot     2-2 Chester       
Bournemouth   2-1 Grimsby       
Bradford      3-0 Rotherham     
Darlington    1-3 Brentford     
Exeter        2-2 Morecambe     
Gillingham    0-0 Bury          
Luton         1-1 Rochdale      
Macclesfield  2-1 Barnet        
Notts C       0-3 Dagenham & R  
Port Vale     1-1 Wycombe       
Shrewsbury    0-0 Lincoln       

Ropund 46 [May 2]
Barnet        1-2 Port Vale  
  [Hart 92; Dodds 11, Glover 45]   
Brentford     2-0 Luton      
  [Osborne 73, Newton 90]   
Bury          1-0 Accrington   
  [Jevons 95pen] 
Chester       1-2 Darlington   
  [Miller 89og; Abbott 71, 93] 
Chesterfield  0-2 Bradford      
  [Furman 54, Boulding 87]
Dagenham & R  1-2 Shrewsbury  
  [Benson 53; Holt 19, Humphrey 33]  
Grimsby       0-0 Macclesfield  
Lincoln       0-2 Aldershot     
  [Grant 26, Davies 88]
Morecambe     0-4 Bournemouth   
  [Ward 7, Feeney 36, Pitman 43, 69]
Rochdale      0-1 Gillingham    
  [Weston 20]
Rotherham     0-1 Exeter        
  [Logan 71]
Wycombe       1-2 Notts C 
  [McCracken 52; Thompson 30, 90]      

Final Table:

 1.Brentford               46  23 16  7  65-36  85  Promoted
 2.Exeter City             46  22 13 11  65-50  79  Promoted
 3.Wycombe Wanderers       46  20 18  8  54-33  78  Promoted
--------------------------------------------------
 4.Bury                    46  21 15 10  63-43  78  Promotion Playoff
 5.Gillingham              46  21 12 13  58-55  75  Promotion Playoff
 6.Rochdale                46  19 13 14  70-59  70  Promotion Playoff
 7.Shrewsbury Town         46  17 18 11  61-44  69  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.Dagenham & Redbridge    46  19 11 16  77-53  68
 9.Bradford City           46  18 13 15  66-55  67
10.Chesterfield            46  16 15 15  62-57  63
11.Morecambe               46  15 18 13  53-56  63
12.Darlington              46  20 12 14  61-44  62  [-10]
13.Lincoln City            46  14 17 15  53-52  59
14.Rotherham United        46  21 12 13  60-46  58  [-17]
15.Aldershot Town          46  14 12 20  59-80  54
16.Accrington Stanley      46  13 11 22  42-59  50
17.Barnet                  46  11 15 20  56-74  48
18.Port Vale               46  13  9 24  44-66  48
19.Notts County            46  11 14 21  49-69  47
20.Macclesfield Town       46  13  8 25  45-77  47
21.AFC Bournemouth         46  17 12 17  59-51  46  [-17]
22.Grimsby Town            46   9 14 23  51-69  41
--------------------------------------------------
23.Chester City            46   8 13 25  43-81  37  Relegated
24.Luton Town              46  13 17 16  58-65  26  Relegated  [-30]

NB: Darlington 10 points deducted for entering administration,
    Bournemouth and Rotherham 17 points deducted for financial reasons,
    Luton 30 points deducted for financial reasons


Promotion Playoff

First Legs [May 7]
Rochdale      0-0 Gillingham
Shrewsbury    0-1 Bury
  [Ashton 81og]

Second Legs [May 10]
Bury          0-1 Shrewsbury    [3-4 pen]
  [McIntyre 88]
Gillingham    2-1 Rochdale
  [Jackson 13, 58pen; Dagnall 36]

Final [May 23]
Gillingham    1-0 Shrewsbury
  [Jackson 90+1]

NB: Gillingham promoted


Fifth Level 2008/09


Blue Square Premier

Final Table:

 1.Burton Albion           46  27  7 12  81-52  88  Promoted
--------------------------------------------------
 2.Cambridge United        46  24 14  8  65-39  86  Promotion Playoff
 3.Histon                  46  23 14  9  78-48  83  Promotion Playoff
 4.Torquay United          46  23 14  9  72-47  83  Promotion Playoff
 5.Stevenage Borough       46  23 12 11  73-54  81  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 6.Kidderminster Harriers  46  23 10 13  69-48  79
 7.Oxford United           46  24 10 12  72-51  77  [-5]
 8.Kettering Town          46  21 13 12  50-37  76
 9.Crawley Town            46  19 14 13  77-55  70  [-1]
10.Wrexham                 46  18 12 16  64-48  66
11.Rushden & Diamonds      46  16 15 15  61-50  63
12.Mansfield Town          46  19  9 18  57-55  62  [-4]
13.Eastbourne Borough      46  18  6 22  58-70  60
14.Ebbsfleet United        46  16 10 20  52-60  58
15.Altrincham              46  15 11 20  49-66  56  [*]
16.Salisbury City          46  14 13 19  54-64  55
17.York City               46  11 19 16  47-51  52
18.Forest Green Rovers     46  12 16 18  70-76  52
19.Grays Athletic          46  14 10 22  44-64  52
20.Barrow                  46  12 15 19  51-65  51
--------------------------------------------------
21.Woking                  46  10 14 22  37-60  44  Relegated
22.Northwich Victoria      46  11 10 25  56-75  43  Relegated
23.Weymouth                46  11 10 25  45-86  43  Relegated
24.Lewes                   46   6  6 34  28-89  24  Relegated

NB: Crawley Town 1 point deducted for fielding an unregistered player;
    Mansfield Town 4 points deducted;
    Oxford United 5 points deducted for fielding ineligible player

[*] Altrincham remained at 5th level due to Halifax Town going
    into liquidation; it was the third successive season Altrincham
    finished on a relegation place but escaped demotion due to 
    another club's demise (Scarborough and Canvey Island 2006 and 
    Boston 2007)

Round 1
[Aug 8]
Barrow        3-0 Oxford        
[Aug 9]
Crawley       0-1 York          
Eastbourne    0-1 Rushden & D   
Ebbsfleet     2-2 Mansfield     
Histon        1-1 Torquay       
Kettering     1-1 Forest Green  
Kidderminster 1-1 Lewes         
Northwich     0-1 Cambridge     
Salisbury     0-1 Burton        
Weymouth      3-1 Grays         
Woking        1-2 Altrincham    
Wrexham       5-0 Stevenage     

Round 2
[Aug 12]
Altrincham    3-4 Barrow        
Burton        1-1 Northwich     
Cambridge     2-1 Kidderminster 
Forest Green  1-2 Salisbury     
Grays         1-1 Kettering
Lewes         0-3 Crawley       
Mansfield     1-0 Histon        
Oxford        0-1 Weymouth      
Rushden & D   2-0 Ebbsfleet 
Stevenage     1-3 Eastbourne    
Torquay       2-1 Woking        
[Aug 14]
York          1-0 Wrexham       

Round 3
[Aug 16]
Altrincham    1-1 Kettering
Burton        3-2 Woking        
Cambridge     2-1 Barrow        
Forest Green  1-0 Crawley       
Grays         2-1 Northwich     
Lewes         1-4 Salisbury     
Mansfield     4-2 Kidderminster 
Oxford        6-3 Eastbourne    
Stevenage     1-1 Weymouth      
York          1-1 Histon        
[Aug 17]
Rushden & D   1-1 Wrexham   
[Aug 18]    
Torquay       0-2 Ebbsfleet 

Round 4
[Aug 21]
Wrexham       2-0 Oxford
[Aug 23]
Barrow        2-1 Mansfield
Crawley       3-1 Torquay
Eastbourne    0-3 Cambridge
Ebbsfleet     4-0 Stevenage
Histon        4-3 Burton 
Kettering     1-1 Rushden & D
Kidderminster 4-0 Altrincham
Northwich     2-2 York
Salisbury     1-0 Grays
Weymouth      2-0 Lewes
Woking        0-1 Forest Green

Round 5 [Aug 25]
Altrincham    1-1 Wrexham       
Burton        2-2 Kidderminster 
Cambridge     0-2 Kettering     
Forest Green  4-1 Weymouth      
Grays         0-1 Eastbourne    
Lewes         0-0 Ebbsfleet     
Mansfield     3-2 Northwich     
Oxford        0-0 Woking        
Rushden & D   1-2 Histon        
Stevenage     1-1 Crawley       
Torquay       0-1 Salisbury     
York          1-1 Barrow        

Round 6
[Aug 28]
Torquay       1-1 York
[Aug 30]
Barrow        1-3 Stevenage
Burton        5-2 Lewes
Crawley       5-2 Northwich     
Eastbourne    1-0 Altrincham
Ebbsfleet     1-1 Oxford        
Histon        0-1 Forest Green
Kettering     1-0 Woking        
Kidderminster 2-1 Rushden & D
Mansfield     1-0 Grays
Salisbury     1-4 Wrexham       
Weymouth      2-2 Cambridge

Round 7
[Sep 2]
Barrow        1-1 Rushden & D
Crawley       2-1 Grays
Eastbourne    1-0 Forest Green
Ebbsfleet     1-1 Cambridge
Histon        1-0 Altrincham
Kettering     1-0 Stevenage
Northwich     1-2 Oxford
Salisbury     1-0 Weymouth
Woking        1-1 Lewes
Wrexham       0-1 Burton
York          1-1 Mansfield
[Sep 4]
Kidderminster 1-0 Torquay

Round 8
[Sep 6]
Altrincham    0-0 Salisbury
Cambridge     2-0 Wrexham
Forest Green  1-4 Ebbsfleet
Lewes         0-3 Barrow
Mansfield     3-1 Eastbourne
Oxford        1-1 Kettering
Rushden & D   0-1 Crawley
Stevenage     4-1 Burton
Weymouth      2-5 Histon
York          2-0 Woking
[Sep 7]
Grays         3-2 Kidderminster
Torquay       2-1 Northwich

Round 9
[Sep 11]
Lewes         0-4 Rushden & D  
[Sep 13]
Burton        1-1 Weymouth
Cambridge     0-1 Torquay
Crawley       2-1 Mansfield
Eastbourne    1-1 Histon
Kettering     4-2 York
Kidderminster 1-0 Oxford
Northwich     0-0 Forest Green
Salisbury     3-0 Barrow
Stevenage     3-0 Altrincham
Woking        3-1 Grays
Wrexham       3-2 Ebbsfleet

Round 10 [Sep 20]
Altrincham    1-0 Lewes
Barrow        2-4 Kettering
Ebbsfleet     2-0 Woking
Forest Green  0-3 Stevenage
Grays         2-1 Wrexham
Histon        2-1 Northwich
Mansfield     1-1 Cambridge 
Oxford        1-2 Crawley 
Rushden & D   2-1 Burton 
Torquay       2-0 Eastbourne 
Weymouth      1-2 Kidderminster
York          1-1 Salisbury 

Round 11
[Sep 22]
Kettering     0-1 Burton 
[Sep 23]
Altrincham    1-0 Mansfield     
Ebbsfleet     1-1 Eastbourne 
Forest Green  1-2 Torquay       
Histon        1-1 Lewes
Kidderminster 2-0 York          
Northwich     2-1 Barrow        
Oxford        3-1 Cambridge 
Weymouth      2-2 Crawley 
Woking        1-0 Salisbury 
Wrexham       0-3 Rushden & D   
[Sep 25]
Grays         1-2 Stevenage

Round 12
[Sep 27]
Barrow        0-3 Ebbsfleet     
Burton        4-2 Forest Green  
Crawley       1-0 Kettering
Eastbourne    2-3 Kidderminster
Lewes         2-1 Oxford        
Northwich     2-3 Weymouth      
Salisbury     2-3 Mansfield     
Woking        1-0 Histon        
Wrexham       1-1 Torquay       
[Sep 28]
Cambridge     1-0 Grays         
Stevenage     3-3 York          
[Sep 29]
Rushden & D   1-1 Altrincham    

Round 13 [Oct 4]
Altrincham    2-0 Ebbsfleet     
Burton        2-1 Crawley       
Forest Green  2-3 Wrexham       
Grays         0-0 Lewes         
Histon        2-0 Salisbury     
Kettering     2-1 Northwich     
Kidderminster 0-1 Barrow        
Mansfield     0-1 Woking        
Oxford        2-1 Rushden & D   
Torquay       3-0 Stevenage     
Weymouth      3-2 Eastbourne    
York          0-0 Cambridge     

Round 14
[Oct 6]
Ebbsfleet     0-1 Histon        
[Oct 7]
Barrow        0-0 Burton        
Cambridge     1-0 Lewes         
Crawley       2-2 Forest Green  
Eastbourne    1-2 Kettering     
Northwich     1-1 Kidderminster
Rushden & D   1-0 Grays         
Salisbury     1-3 Altrincham    
Stevenage     3-2 Mansfield     
Woking        1-1 Weymouth      
Wrexham       3-1 York          
[Oct 9]
Torquay       1-1 Oxford        

Round 15
[Oct 11]
Cambridge     1-0 Weymouth      
Crawley       4-0 Barrow        
Kidderminster 3-1 Ebbsfleet     
Lewes         3-2 Forest Green  
Northwich     2-0 Grays         
Salisbury     1-2 Kettering     
Woking        0-2 York          
[Oct 12]
Altrincham    1-0 Oxford        
Eastbourne    2-1 Stevenage     
Rushden & D   1-3 Torquay       
[Oct 13]
Burton        1-0 Mansfield     
[Apr 7]
Wrexham       0-0 Histon        

Round 16
[Oct 16]
Forest Green  2-2 Cambridge     
[Oct 18]
Barrow        3-1 Eastbourne    
Ebbsfleet     0-2 Torquay       
Grays         1-1 Woking        
Histon        1-0 Crawley       
Kettering     1-0 Kidderminster
Lewes         2-3 Northwich     
Mansfield     1-2 Wrexham       
Oxford        2-1 Burton        
Stevenage     2-0 Salisbury     
Weymouth      2-0 Altrincham    
York          2-0 Rushden & D   

Round 17
[Oct 30]
Salisbury     2-0 Crawley       
[Nov 1]
Altrincham    0-1 Histon        
Barrow        3-1 Forest Green  
Burton        3-1 Ebbsfleet    
Cambridge     0-0 Rushden & D   
Kettering     0-1 Weymouth      
Kidderminster 2-0 Grays        
Northwich     1-2 Eastbourne    
Oxford        1-0 York          
Torquay       2-0 Mansfield     
Woking        0-1 Stevenage     
Wrexham       2-0 Lewes        

Round 18 [Nov 15]
Crawley       2-2 Cambridge     
Eastbourne    0-0 Woking        
Ebbsfleet     1-0 Barrow        
Forest Green  1-3 Altrincham    
Grays         2-0 Oxford        
Histon        1-0 Kettering     
Lewes         0-1 Burton        
Mansfield     3-0 Salisbury     
Rushden & D   0-1 Kidderminster 
Stevenage     1-1 Northwich     
Weymouth      1-3 Wrexham       
York          1-2 Torquay       

Round 19 
[Nov 8]
Northwich     0-1 Burton        
[Nov 18]
Cambridge     1-0 York          
Stevenage     1-3 Histon        
Torquay       4-1 Lewes         
Weymouth      1-1 Woking        
[Nov 20]
Crawley       1-2 Ebbsfleet    
[Nov 25]
Oxford        1-0 Kidderminster
[Mar 10]
Wrexham       1-1 Forest Green  
[Mar 17]
Eastbourne    0-0 Salisbury  
[Mar 31]
Grays         0-0 Rushden & D
[Apr 7]
Kettering     0-0 Barrow   
[Apr 21]   
Mansfield     2-0 Altrincham    

Round 20
[Nov 20]
Altrincham    1-0 Cambridge     
Barrow        0-1 Weymouth      
Burton        2-0 Stevenage     
Forest Green  1-0 Mansfield     
Histon        5-2 Oxford        
Kidderminster 1-0 Wrexham       
Lewes         2-0 Grays        
Rushden & D   2-0 Eastbourne    
Salisbury     1-1 Northwich     
Woking        2-2 Torquay       
[Nov 23]
Ebbsfleet     0-0 Kettering     
York          2-2 Crawley       

Round 21
[Nov 29]
Altrincham    0-4 Rushden & D   
Burton        2-0 Eastbourne    
Cambridge     1-0 Ebbsfleet     
Northwich     0-1 Crawley       
Salisbury     1-1 York          
Stevenage     1-2 Wrexham       
Weymouth      1-1 Mansfield 
[Jan 20]
Oxford        2-1 Forest Green  
[Mar 3]   
Grays         1-2 Torquay       
[Mar 10]
Barrow        1-0 Histon    
[Mar 17]    
Kettering     1-0 Lewes   
[Apr 1]
Woking        1-5 Kidderminster        

Round 22
[Dec 4]
Mansfield     1-3 Oxford
[Dec 6]
Crawley       4-0 Altrincham    
Eastbourne    4-1 Northwich     
Ebbsfleet     1-0 Weymouth      
Forest Green  2-3 Burton        
Histon        1-0 Woking        
Kidderminster 3-2 Salisbury     
Lewes         0-2 Stevenage     
Rushden & D   1-1 Barrow        
Torquay       0-0 Cambridge     
Wrexham       2-1 Kettering     
York          0-1 Grays        

Round 23
[Dec 9]
Barrow        2-2 Altrincham    
Burton        3-1 Cambridge     
Eastbourne    4-2 Torquay       
Ebbsfleet     0-1 Forest Green  
Histon        1-1 York          
Kidderminster 2-0 Mansfield     
Salisbury     1-2 Lewes         
Stevenage     0-0 Grays        
Weymouth      2-2 Oxford        
Woking        1-1 Rushden & D   
[Mar 17] 
Northwich     1-2 Wrexham      
[Apr 15]
Kettering     1-1 Crawley      

Round 24 [Dec 20]
Altrincham    1-3 Burton
Cambridge     4-0 Salisbury
Crawley       2-0 Kidderminster
Forest Green  0-2 Kettering
Grays         2-1 Barrow
Lewes         0-2 Woking
Mansfield     2-1 Weymouth
Oxford        1-1 Stevenage
Rushden & D   2-1 Northwich
Torquay       4-1 Histon
Wrexham       5-0 Eastbourne
York          3-1 Ebbsfleet

Round 25 [Dec 26]
Barrow        1-1 Wrexham
Burton        2-1 York
Cambridge     2-2 Histon
Eastbourne    1-0 Lewes
Ebbsfleet     0-1 Grays 
Kettering     1-3 Mansfield
Kidderminster 1-1 Forest Green
Northwich     0-1 Altrincham
Salisbury     2-1 Oxford 
Stevenage     3-1 Rushden & D
Weymouth      0-1 Torquay
Woking        0-0 Crawley 

Round 26     
[Nov 8]
Rushden & D   1-0 Weymouth  
[Dec 28]
Cambridge     1-1 Stevenage
Crawley       1-0 Eastbourne 
Forest Green  2-1 Barrow
Grays         1-4 Histon
Oxford        5-1 Ebbsfleet
Torquay       0-1 Kidderminster
Wrexham       1-1 Woking
York          1-2 Altrincham
[Dec 29]
Mansfield     0-2 Burton
[Mar 31]
Northwich     1-1 Salisbury
[Apr 21]
Lewes         1-2 Kettering

Round 27
[Jan 1]
Crawley       2-2 Woking
Grays         3-1 Ebbsfleet 
Lewes         0-2 Eastbourne
Oxford        2-0 Salisbury
Rushden & D   1-1 Stevenage
York          1-3 Burton
[Feb 3]
Altrincham    1-0 Northwich
[Feb 10]
Torquay       0-2 Weymouth   
[Feb 17]
Mansfield     0-0 Kettering
[Mar 2]
Histon        1-1 Cambridge 
[Apr 2]
Wrexham       1-1 Barrow  
[Apr 7]
Forest Green  2-2 Kidderminster

Round 28
[Jan 3]
Stevenage     3-0 Lewes
[Jan 31]
Woking        4-1 Northwich
[Mar 3]
Eastbourne    0-3 Oxford
[Mar 10]
Kettering     0-0 Grays
Kidderminster 2-0 Crawley
[Mar 17]
Barrow        0-2 Cambridge
[Mar 21]
Altrincham    2-5 Forest Green
Salisbury     1-1 Rushden & D
[Mar 31]
Histon        3-0 Mansfield
[Apr 6]
Burton        0-1 Torquay    
[Apr 21]
Ebbsfleet     1-0 Wrexham
[Apr 24]
Weymouth      1-2 York

Round 29
[Jan 16]
Torquay       1-1 Wrexham
[Jan 17]
Cambridge     4-1 Woking
Ebbsfleet     1-0 Rushden & D
Forest Green  1-2 Eastbourne
Grays         0-1 Burton
Kettering     1-0 Salisbury
Kidderminster 0-2 Weymouth
Mansfield     1-0 Crawley
Northwich     1-2 Histon
Oxford        1-0 Altrincham
Stevenage     3-0 Barrow
York          3-0 Lewes

Round 30
[Jan 22]
Wrexham       2-0 Cambridge
[Jan 23]
Rushden & D   2-2 Forest Green
[Jan 24]
Barrow        1-0 Kidderminster
Crawley       0-1 Oxford
Eastbourne    2-1 York
Lewes         0-1 Mansfield
Salisbury     2-4 Stevenage
Weymouth      3-0 Northwich
Woking        1-0 Ebbsfleet
[Mar 10]
Altrincham    0-1 Torquay
[Mar 17]
Histon        4-1 Grays
[Mar 31]
Burton        1-1 Kettering

Round 31
[Jan 26]
Burton        2-1 Barrow
[Jan 27]
Altrincham    1-1 York
Ebbsfleet     4-4 Crawley
Grays         1-1 Weymouth
Kidderminster 2-0 Histon
Lewes         0-2 Torquay
Mansfield     0-0 Rushden & D
Salisbury     2-2 Forest Green
Stevenage     2-1 Kettering
Woking        0-4 Eastbourne 
Wrexham       3-3 Northwich
[Jan 29]
Cambridge     1-1 Oxford 

Round 32
[Jan 31]
Barrow        0-0 Salisbury
Eastbourne    1-2 Mansfield
[Feb 1]
Oxford        2-1 Lewes
Rushden & D   1-2 Cambridge
[Feb 3]
Forest Green  2-2 Histon
[Mar 3]
Crawley       1-0 Wrexham
Kettering     3-1 Altrincham
[Mar 17]
Weymouth      0-5 Burton
[Mar 24]
Torquay       1-1 Grays
[Mar 31]
York          0-2 Stevenage
[Apr 7]
Northwich     2-0 Woking
[Apr 9]
Ebbsfleet     1-1 Kidderminster

Round 33
[Feb 7]
Lewes         0-2 Wrexham
Mansfield     1-0 York
[Feb 9]
Burton        3-0 Rushden & D
[Feb 17]
Kidderminster 1-3 Cambridge
Salisbury     1-0 Woking
[Mar 3]
Stevenage     1-1 Forest Green
[Mar 19]
Kettering     1-2 Oxford 
[Apr 7]
Altrincham    2-2 Eastbourne
[Apr 21]
Barrow        1-1 Torquay
Grays         1-0 Crawley 
Histon        1-0 Weymouth
[Apr 23]
Northwich     2-0 Ebbsfleet
 
Round 34
[Feb 12]
Ebbsfleet     abd Burton        [abandoned at 1-0 in 66' due to snow]
[Feb 14]
Oxford        3-0 Barrow
Salisbury     0-4 Histon
Torquay       3-1 Altrincham
Weymouth      0-3 Stevenage
Woking        0-1 Kettering
Wrexham       3-2 Grays
[Feb 15]
Kidderminster 1-2 Northwich
[Mar 10]
Cambridge     2-1 Mansfield    
Rushden & D   2-1 Lewes
[Mar 11]
Ebbsfleet     2-1 Burton   
[Mar 31]
Eastbourne    2-1 Crawley 
[Apr 21]
York          2-1 Forest Green

Round 35 
[Feb 17]
Burton        2-1 Wrexham
[Feb 18]
Forest Green  3-0 Northwich
[Feb 21]
Altrincham    1-0 Woking
Barrow        1-1 Grays 
Crawley       0-3 Salisbury
Histon        3-3 Eastbourne 
Kettering     2-1 Torquay
Lewes         0-2 Cambridge 
Weymouth      0-9 Rushden & D
[Apr 7]
Mansfield     2-0 Ebbsfleet  
York          0-0 Oxford 
[Apr 21]
Stevenage     3-1 Kidderminster

Round 36 
[Jan 24]
Burton        1-1 Altrincham
[Feb 21]
Oxford        1-0 Mansfield
[Feb 24]
Crawley       5-1 Lewes
Grays         0-1 Cambridge
Histon        2-0 Barrow 
Northwich     0-0 Kettering
Rushden & D   2-0 York
Stevenage     1-0 Woking
Torquay       3-3 Forest Green
[Mar 10]
Weymouth      0-4 Salisbury    
[Mar 23]
Wrexham       0-1 Kidderminster
[Apr 2]
Eastbourne    0-1 Ebbsfleet 

Round 37 
[Feb 28]
Altrincham    1-2 Stevenage     
Barrow        0-0 Northwich     
Cambridge     1-1 Crawley       
Forest Green  1-1 Grays         
Kidderminster 2-0 Eastbourne    
Lewes         0-3 Histon        
Oxford        0-2 Torquay       
Rushden & D   0-1 Mansfield
Woking        0-0 Burton        
Wrexham       1-1 Salisbury
York          2-0 Weymouth  
[Mar 28]
Kettering     2-1 Ebbsfleet

Round 38
[Mar 7]
Cambridge     2-0 Burton        
Crawley       4-2 Weymouth      
Eastbourne    1-0 Wrexham       
Forest Green  3-3 Oxford        
Grays         2-1 Altrincham
Kettering     1-0 Histon        
Mansfield     1-0 Lewes         
Northwich     0-1 Stevenage     
Salisbury     0-0 Kidderminster 
Torquay       1-1 Rushden & D   
Woking        1-0 Barrow        
[Mar 8]
Ebbsfleet     0-0 York          

Round 39 
[Mar 14] 
Altrincham    4-0 Weymouth    
Cambridge     4-1 Northwich  
Crawley       0-0 Rushden & D   
Lewes         0-1 Kidderminster 
Mansfield     3-0 Forest Green  
Oxford        4-1 Grays            
Torquay       4-1 Barrow       
Woking        1-1 Wrexham   
[Mar 21]    
Salisbury     1-0 Ebbsfleet  
Eastbourne    1-2 Burton        
[Mar 24]
Histon        0-0 Stevenage 
York          0-0 Kettering    

Rounds 40,41
[Mar 14] 
Burton        1-2 Salisbury 
Kettering     0-1 Eastbourne 
[Mar 17]
Forest Green  1-1 York      
[Mar 21]       
Barrow        2-0 Lewes    
Grays         2-1 Mansfield      
Kidderminster 3-0 Woking  
Northwich     2-3 Torquay       
Weymouth      0-2 Kettering    
Wrexham       0-2 Crawley  
[Mar 24]
Rushden & D   1-3 Oxford   
[Mar 28]
Altrincham    2-2 Crawley
Burton        4-0 Grays
Forest Green  4-1 Lewes
Histon        1-0 Wrexham
Mansfield     1-1 Torquay
Northwich     4-2 Rushden & D
Salisbury     2-0 Eastbourne
Stevenage     1-1 Oxford
York          0-0 Kidderminster
[Mar 29]
Weymouth      0-3 Barrow
[Mar 30]
Woking        0-1 Cambridge
[Mar 31]
Ebbsfleet     1-0 Altrincham
[Apr 7]
Stevenage     2-1 Cambridge  
[Apr 15]
Histon        5-2 Ebbsfleet

Round 42 [Apr 4]
Barrow        0-1 Woking        
Cambridge     0-1 Forest Green  
Crawley       4-0 Burton        
Eastbourne    3-0 Weymouth      
Ebbsfleet     1-0 Northwich     
Grays         1-0 York          
Kidderminster 4-2 Stevenage     
Lewes         2-0 Altrincham    
Oxford        2-1 Histon        
Rushden & D   2-1 Salisbury     
Torquay       2-0 Kettering     
Wrexham       2-0 Mansfield     

Round 43 [Apr 11]
Altrincham    2-2 Kidderminster
Burton        3-1 Histon        
Cambridge     2-1 Eastbourne    
Forest Green  0-2 Woking        
Grays         3-1 Salisbury     
Lewes         1-0 Weymouth      
Mansfield     2-2 Barrow        
Oxford        1-0 Wrexham       
Rushden & D   1-0 Kettering     
Stevenage     1-0 Ebbsfleet     
Torquay       0-2 Crawley       
York          1-2 Northwich     

Round 44 [Apr 13]
Barrow        0-0 York          
Crawley       0-2 Stevenage     
Eastbourne    2-1 Grays         
Ebbsfleet     2-1 Lewes         
Histon        0-0 Rushden & D    
Kettering     1-2 Cambridge     
Kidderminster 2-1 Burton        
Northwich     2-0 Mansfield     
Salisbury     2-2 Torquay       
Weymouth      1-1 Forest Green  
Woking        0-2 Oxford        
Wrexham       0-1 Altrincham    

Round 45
[Apr 17]
Burton        0-1 Oxford        
[Apr 18]
Altrincham    2-0 Grays         
Barrow        3-3 Crawley       
Forest Green  4-0 Rushden & D   
Histon        1-1 Kidderminster
Kettering     1-0 Wrexham       
Northwich     3-0 Lewes         
Salisbury     1-2 Cambridge     
Stevenage     0-0 Torquay       
Weymouth      0-2 Ebbsfleet     
Woking        2-2 Mansfield     
York          1-0 Eastbourne    

Round 46 [Apr 26]
Cambridge     0-0 Altrincham
Crawley       3-3 Histon
Eastbourne    0-2 Barrow
Ebbsfleet     2-2 Salisbury
Grays         2-1 Forest Green
Kidderminster 0-1 Kettering
Lewes         1-1 York
Mansfield     2-1 Stevenage
Oxford        1-2 Northwich
Rushden & D   3-1 Woking
Torquay       2-1 Burton
Wrexham       2-0 Weymouth

Final Table:

 1.Burton Albion           46  27  7 12  81-52  88  Promoted
--------------------------------------------------
 2.Cambridge United        46  24 14  8  65-39  86  Promotion Playoff
 3.Histon                  46  23 14  9  78-48  83  Promotion Playoff
 4.Torquay United          46  23 14  9  72-47  83  Promotion Playoff
 5.Stevenage Borough       46  23 12 11  73-54  81  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 6.Kidderminster Harriers  46  23 10 13  69-48  79
 7.Oxford United           46  24 10 12  72-51  77  [-5]
 8.Kettering Town          46  21 13 12  50-37  76
 9.Crawley Town            46  19 14 13  77-55  70  [-1]
10.Wrexham                 46  18 12 16  64-48  66
11.Rushden & Diamonds      46  16 15 15  61-50  63
12.Mansfield Town          46  19  9 18  57-55  62  [-4]
13.Eastbourne Borough      46  18  6 22  58-70  60
14.Ebbsfleet United        46  16 10 20  52-60  58
15.Altrincham              46  15 11 20  49-66  56  [*]
16.Salisbury City          46  14 13 19  54-64  55
17.York City               46  11 19 16  47-51  52
18.Forest Green Rovers     46  12 16 18  70-76  52
19.Grays Athletic          46  14 10 22  44-64  52
20.Barrow                  46  12 15 19  51-65  51
--------------------------------------------------
21.Woking                  46  10 14 22  37-60  44  Relegated
22.Northwich Victoria      46  11 10 25  56-75  43  Relegated
23.Weymouth                46  11 10 25  45-86  43  Relegated
24.Lewes                   46   6  6 34  28-89  24  Relegated

NB: Crawley Town 1 point deducted for fielding an unregistered player;
    Mansfield Town 4 points deducted;
    Oxford United 5 points deducted for fielding ineligible player

[*] Altrincham remained at 5th level due to Halifax Town going
    into liquidation; it was the third successive season Altrincham
    finished on a relegation place but escaped demotion due to 
    another club's demise (Scarborough and Canvey Island 2006 and 
    Boston 2007)


Promotion Playoffs

Semifinals

First Legs
[Apr 30]
Stevenage     3-1 Cambridge
  [Roberts 47, Morison 61, 84; Phillips 49]

[May 1]
Torquay       2-0 Histon
  [Wroe 36, Sills 74]

Second Legs [May 4]
Cambridge     3-0 Stevenage     [aet]
  [Willmott 55, Rendell 72, 119]
Histon        1-0 Torquay
  [Andrews 16]

Final [May 17]
Cambridge     0-2 Torquay
  [Hargreaves 35, Sills 75]

NB: Torquay United promoted



Sixth Level 2008/09


Conference North

Final Table:

 1.Tamworth                42  24 13  5  70-41  85  Promoted
--------------------------------------------------
 2.Gateshead               42  24  8 10  81-48  80  Promotion Playoff
 3.Alfreton Town           42  20 17  5  81-48  77  Promotion Playoff
 4.AFC Telford United      42  22 10 10  65-34  76  Promotion Playoff
 5.Southport               42  21 13  8  63-36  76  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 6.Stalybridge Celtic      42  20 10 12  71-50  70
 7.Droylsden               42  18 14 10  64-44  68
 8.Fleetwoood Town         42  17 11 14  70-66  62
 9.Harrogate Town          42  17 10 15  66-57  61
10.Hinckley United         42  16  9 17  56-59  57
11.Vauxhall Motors         42  14 11 17  51-67  53
12.Workington              42  13 12 17  54-55  51
13.Gainsborough Trinity    42  12 14 16  57-63  50
14.Redditch United         42  12 14 16  49-61  50
15.Blyth Spartans          42  14  7 21  50-58  49
16.Solihull Moors          42  13 10 19  49-73  49
17.King's Lynn             42  10 18 14  50-60  48
18.Stafford Rangers        42  12 12 18  41-56  48
19.Farsley Celtic          42  14  5 23  58-65  47
--------------------------------------------------
20.Hyde United             42  11  9 22  57-80  42  Relegated
21.Hucknall Town           42  10  6 26  43-80  36  Relegated
22.Burscough               42   5 13 24  39-84  28  Relegated

Promotion Playoffs

Semifinals

First Legs [Apr 29]
Telford       2-0 Alfreton 
Southport     0-1 Gateshead   

Second Legs [May 3]
Alfreton      4-3 Telford 
Gateshead     1-1 Southport   

Final [May 8]
Gateshead     1-0 Telford 


Conference South

Final Table:

 1.AFC Wimbledon           42  26 10  6  86-36  88  Promoted
--------------------------------------------------
 2.Hampton & Richmond B.   42  25 10  7  74-37  85  Promotion Playoff
 3.Eastleigh               42  25  8  9  69-49  83  Promotion Playoff
 4.Hayes & Yeading United  42  24  9  9  74-43  81  Promotion Playoff
 5.Chelmsford City         42  23  8 11  72-52  77  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 6.Maidenhead United       42  21  8 13  57-46  71
 7.Welling United          42  19 11 12  61-44  68
 8.Bath City               42  20  8 14  56-45  68
 9.Bishop's Stortford      42  17  8 17  60-60  59
10.Newport County          42  16 11 15  50-51  59
11.Team Bath               42  16  7 19  62-64  55
12.Saint Albans City       42  14 12 16  56-50  54
13.Bromley                 42  15  9 18  60-64  54
14.Braintree Town          42  14 10 18  57-54  52
15.Havant & Waterlooville  42  11 15 16  59-58  48
16.Worcester City          42  12 11 19  38-53  47
17.Weston-super-Mare       42  12 11 19  43-68  47
18.Basingstoke Town        42  10 16 16  36-55  46
19.Dorchester Town         42  10 12 20  39-61  42
--------------------------------------------------
20.Thurrock                42   9 13 20  54-60  40  Relegated
21.Bognor Regis Town       42   7 12 23  33-68  26  [-7]  Relegated
22.Fisher Athletic         42   5  3 34  22-100 18  Relegated

Promotion Playoffs

Semifinals

First Legs [Apr 28]
Hayes & Y.    2-4 Eastleigh   
Chelmsford    1-3 Hampton & R.

Second Legs [May 2]
Eastleigh     0-4 Hayes & Y.    [aet]
Hampton & R.  0-0 Chelmsford

Final [May 7]
Hampton & R.  2-3 Hayes & Y.



Seventh and Eighth Level 2008/09


Isthmian League ("Ryman League")

Premier League (7th level)

Final Table:

 1.Dover Athletic          42  33  5  4  91-34 104
 2.Staines Town            42  23 13  6  75-41  82
 3.Tonbridge Angels        42  20 13  9  82-54  73
 4.Carshalton Athletic     42  19 11 12  64-63  68
 5.Sutton United           42  18 13 11  57-53  67
 6.AFC Hornchurch          42  19  8 15  60-51  65
 7.Wealdstone              42  18  8 16  70-56  62
 8.Dartford                42  17 11 14  62-49  62
 9.Tooting & Mitcham Utd.  42  16 10 16  57-57  58
10.Ashford Town (Middx.)   42  18  2 22  64-66  56
11.Billericay Town         42  15 11 16  54-66  56
12.Canvey Island           42  16  7 19  65-70  55
13.Horsham                 42  16  7 19  49-60  55
14.Harrow Borough          42  14 12 16  56-73  54
15.Maidstone United        42  14 11 17  46-51  53
16.Hendon                  42  15  6 21  69-65  51
17.Hastings United         42  14  7 21  52-68  49
18.Boreham Wood            42  12 12 18  48-61  48
19.Margate                 42  13  7 22  51-64  46
20.Harlow Town             42  13  6 23  61-77  42  [-3]
21.Heybridge Swifts        42  10 11 21  41-63  41
22.Ramsgate                42   8 11 23  47-79  31  [-4]

Promotion Playoffs

Semifinals [Apr 28]
Tonbridge     2-3 Carshalton
Staines       3-0 Sutton

Final [May 2]
Carshalton    0-1 Staines

Division One North (Eighth Level)

Final Table:

 1.Aveley                  42  29  9  4  81-40  96
 2.East Thurrock United    42  30  5  7 112-50  95
 3.Brentwood Town          42  26 10  6  77-32  88
 4.Waltham Abbey           42  25  7 10  85-45  82
 5.Concord Rangers         42  23 10  9  83-34  79
 6.Northwood               42  22 12  8  65-39  78
 7.Wingate & Finchley      42  19 10 13  67-51  67
 8.Redbridge               42  18 10 14  61-50  64
 9.Ware                    42  19  4 19  69-75  61
10.Chatham Town            42  18  6 18  58-60  60
11.Tilbury                 42  16 10 16  62-53  58
12.Enfield Town            42  17  7 18  71-68  58
13.Great Wakering Rovers   42  16 10 16  56-62  58
14.Cheshunt                42  17  5 20  60-71  56
15.Leyton                  42  12 15 15  63-56  51
16.Maldon Town             42  13  9 20  48-63  45  [-3]
17.Ilford                  42  12  5 25  27-68  41
18.Thamesmead Town         42  10 10 22  46-73  40
19.Potters Bar Town        42   9 10 23  52-73  36  [-1]
20.Waltham Forest          42   9  7 26  39-81  34
21.Witham Town             42   6  9 27  37-103 27
22.Hillingdon Borough      42   4  4 34  35-107 16

Promotion Playoffs

Semifinals [Apr 28]
Brentwood     1-4 Waltham
East Thurrock 0-1 Concord

Final [May 2]
Waltham       1-1 Concord       [5-4 pen]

Division One South (Eighth Level)

Final Table:

 1.Kingstonian             42  26  8  8  91-48  86
 2.Cray Wanderers          42  24  7 11  87-54  79
 3.Fleet Town              42  21 15  6  82-43  78
 4.Metropolitan Police     42  21 14  7  72-45  77
 5.Worthing                42  21 13  8  77-48  76
 6.Sittingbourne           42  19 13 10  63-54  70
 7.Ashford Town            42  16 15 11  68-54  63
 8.Merstham                42  18 10 14  57-54  63  [-1]
 9.Godalming Town          42  17 11 14  71-50  62
10.Croydon Athletic        42  16 14 12  67-54  62
11.Folkestone Invicta      42  16 11 15  54-46  59
12.Dulwich Hamlet          42  15 15 12  64-50  57  [-3]
13.Eastbourne Town         42  17  6 19  66-72  57
14.Walton & Hersham        42  13 11 18  46-55  50
15.Leatherhead             42  14  8 20  57-74  50
16.Whitstable Town         42  14  8 20  58-77  50
17.Walton Casuals          42  12  8 22  43-60  44
18.Whyteleafe              42  11 10 21  48-64  43
19.Burgess Hill Town       42  10 13 19  49-66  43
20.Corinthian-Casuals      42  11 10 21  61-91  43
21.Chipstead               42   8 12 22  57-96  36
22.Crowborough Athletic    42   4  4 34  42-125 13  [-3]

Promotion Playoffs

Semifinals [Apr 28]
Fleet         0-1 Met Police
Cray          1-0 Worthing

Final [May 2]
Cray          1-0 Met Police


Northern League ("Unibond League")

Premier League (7th level)

Final Table:

 1.Eastwood Town           42  25 12  5  82-37  87
 2.Ilkeston Town           42  23 13  6  59-34  82
 3.Nantwich Town           42  22 10 10  83-41  76
 4.Guiseley                42  22 10 10  98-60  76
 5.Kendal Town             42  21 11 10  85-63  74
 6.FC United of Manchester 42  21  9 12  82-58  72
 7.Bradford Park Avenue    42  20 12 10  74-52  72
 8.Hednesford Town         42  21  6 15  78-52  69
 9.Ashton United           42  16 10 16  71-75  58
10.North Ferriby United    42  16  6 20  67-65  54
11.Frickley Athletic       42  13 15 14  50-58  54
12.Ossett Town             42  15  8 19  71-74  53
13.Marine                  42  15  6 21  54-75  51
14.Buxton                  42  13 10 19  56-58  49
15.Matlock Town            42  12 13 17  65-74  49
16.Boston United           42  12 13 17  38-52  49
17.Worksop Town            42  12 12 18  48-87  48
18.Cammell Laird           42  12 11 19  58-70  47
19.Whitby Town             42  12 10 20  58-71  46
20.Witton Albion           42  12  6 24  53-73  42
21.Leigh Genesis           42  11  7 24  42-88  40
22.Prescot Cables          42   5 12 25  52-107 27

Promotion Playoffs

Semifinals [Apr 28]
Ilkeston      4-3 Kendal        [aet]
Nantwich      2-1 Guiseley      [aet]

Final [May 2]
Ilkeston      2-1 Nantwich      [aet]  

First Division North (Eighth Level)

Final Table:

 1.Durham City             40  25 12  3  98-41  87
 2.Skelmersdale United     40  26  8  6  96-51  86
 3.Newcastle Blue Star     40  21 10  9  93-54  73
 4.Colwyn Bay              40  23  7 10  72-49  73  [-3]
 5.Curzon Ashton           40  20  8 12  66-44  68
 6.Ossett Albion           40  19  9 12  76-61  66
 7.Lancaster City          40  19  8 13  69-64  65
 8.FC Halifax Town         40  17 12 11  71-52  63
 9.Wakefield FC            40  16  8 16  65-62  56
10.Mossley                 40  16  6 18  63-70  54
11.Bamber Bridge           40  16  5 19  69-78  53
12.Clitheroe               40  15  7 18  64-76  52
13.Woodley Sports          40  16  3 21  57-74  51
14.Chorley                 40  13  8 19  56-66  47
15.Trafford                40  13  7 20  72-83  46
16.Garforth Town           40  13  5 22  77-99  44
17.Radcliffe Borough       40  12  6 22  51-66  42
18.Harrogate Railway Athl. 40  13  3 24  58-82  42
19.Warrington Town         40  11  8 21  50-73  41
20.Salford City            40  10  6 24  59-107 36
21.Rossendale United       40   8 10 22  53-83  34

Promotion Playoffs

Semifinals 
[Apr 28]
Skelmersdale  0-1 Curzon Ashton
[Apr 29]
Newcastle BS  2-2 Colwyn Bay    [4-2 pen]

Final [May 2]
Newcastle BS  4-1  Curzon Ashton

First Division South (Eighth Level)

Final Table:

 1.Retford United          38  24  9  5  88-34  81
 2.Belper Town             38  24  9  5  79-41  81
 3.Stocksbridge Pk. Steels 38  23  6  9  92-44  75
 4.Carlton Town            38  20 10  8  83-50  70
 5.Rushall Olympic         38  20  8 10  63-42  68
 6.Glapwell                38  21  5 12  78-58  68
 7.Stamford                38  15 16  7  65-51  61
 8.Shepshed Dynamo         38  16  8 14  61-61  56
 9.Leek Town               38  14 12 12  63-60  54
10.Lincoln United          38  14  9 15  58-65  51
11.Sheffield FC            38  14  8 16  67-69  50
12.Quorn                   38  13  9 16  54-63  48
13.Grantham Town           38  12 11 15  49-65  47
14.Loughborough Dynamo     38  11 13 14  45-58  46
15.Kidsgrove Athletic      38  12  5 21  49-62  41
16.Willenhall Town         38  10  8 20  55-74  38
17.Spalding United         38  10  7 21  41-82  37
18.Goole AFC               38  13  5 20  62-85  33  [-11]
19.Gresley Rovers          38   6  7 25  41-78  25
20.Brigg Town              38   3  5 30  41-92  14

Promotion Playoffs

Semifinals [Apr 28]
Belper        1-0 Rushall
Stocksbridge  5-2 Carlton 

Final [May 2]
Belper        0-1 Stocksbridge  


Southern League ("British Gas Business League")

Premier League (7th level)

Final Table:

 1.Corby Town              42  25  9  8  85-38  84
 2.Farnborough             42  23 14  5  67-36  83
 3.Gloucester City         42  21 12  9  80-45  75
 4.Cambridge City          42  21 10 11  62-40  73
 5.Hemel Hempstead Town    42  21  7 14  71-48  70
 6.Oxford City             42  19 10 13  76-55  67
 7.Merthyr Tydfil          42  19 10 13  66-55  67
 8.Chippenham Town         42  20  8 14  64-51  65  [-3]
 9.Evesham United          42  16 13 13  48-39  61
10.Halesowen Town          42  19  6 17  65-73  60  [-3]
11.Brackley Town           42  15 12 15  69-62  57
12.Tiverton Town           42  16  9 17  51-50  57
13.Swindon Supermarine     42  15 12 15  59-61  57
14.Bashley                 42  15 12 15  52-58  57
15.Bedford Town            42  14  8 20  44-55  50
16.Stourbridge             42  13 11 18  62-78  50
17.Rugby Town              42  11 10 21  63-71  43
18.Clevedon Town           42  11 10 21  51-80  43
19.Banbury United          42  11  8 23  43-83  41
20.Hitchin Town            42  10 10 22  57-79  40
21.Yate Town               42   9  9 24  54-91  36
22.Mangotsfield United     42  10  6 26  39-80  36

Promotion Playoffs

Semifinals [Apr 28]
Farnborough   0-0 H. Hempstead  [aet, 4-3 pen]
Gloucester    3-1 Cambridge 

Final [May 2]
Farnborough   0-1 Gloucester

Division One Midlands (Eighth Level)

Final Table:

 1.Leamington              42  32  5  5 114-44 101
 2.Nuneaton Town           42  28  8  6  85-31  92
 3.Atherstone Town         42  24 13  5  82-45  85
 4.Chasetown               42  25  9  8  67-31  84
 5.Chesham United          42  22 10 10  70-38  76
 6.Sutton Coldfield Town   42  24  4 14  79-62  76
 7.Bury Town               42  22  9 11  88-41  75
 8.Leighton Town           42  18 13 11  57-46  67
 9.Marlow                  42  19  9 14  65-53  66
10.Aylesbury United        42  19  7 16  65-58  64
11.Romulus                 42  17 10 15  60-42  61
12.AFC Sudbury             42  17 10 15  66-65  61
13.Bromsgrove Rovers       42  15  8 19  58-53  53
14.Bedworth United         42  14  7 21  50-66  49
15.Soham Town Rangers      42  13  7 22  48-79  46
16.Stourport Swifts        42  10 10 22  46-74  40
17.Barton Rovers           42  12  4 26  50-79  40
18.Arlesey Town            42  11  5 26  40-70  38
19.Rothwell Town           42   8 12 22  35-79  36
20.Woodford United         42   9  7 26  38-80  34
21.Dunstable Town          42  11  3 28  54-89  23  [-13]
22.Malvern Town            42   2 10 30  27-119 16

Promotion Playoffs

Semifinals [Apr 28]
Atherstone    0-5 Chasetown
Nuneaton      2-1 Chesham 

Final [May 2]
Nuneaton      1-0 Chasetown 

Division One South & West (Eighth Level)

Final Table:

 1.Truro City              42  29  8  5 120-49  95
 2.Windsor & Eton          42  26  7  9  77-44  85
 3.AFC Totton              42  23 13  6  89-39  82
 4.Beaconsfield SYCOB      42  24  9  9  77-44  81
 5.Didcot Town             42  21 10 11  91-52  73
 6.Thatcham Town           42  20  8 14  74-58  68
 7.Bridgwater Town         42  19  8 15  69-56  65
 8.North Leigh             42  17 10 15  68-64  61
 9.AFC Hayes               42  18  7 17  80-92  61
10.Paulton Rovers          42  16 10 16  65-62  58
11.Cinderford Town         42  15 11 16  71-75  56
12.Gosport Borough         42  15 10 17  64-67  55
13.Uxbridge                42  15  9 18  76-72  54
14.Cirencester Town        42  14 10 18  78-79  52
15.Abingdon United         42  15  7 20  63-77  52
16.Slough Town             42  11 12 19  62-91  45
17.Burnham                 42  12  9 21  52-83  45
18.Bishops Cleeve          42  10 13 19  51-71  43
19.Andover                 42  10 12 20  58-102 42
20.Taunton Town            42   9  9 24  50-85  36
21.Bracknell Town          42   9  8 25  39-75  35
22.Winchester City         42  10  8 24  47-84  35  [-3]

Promotion Playoffs

Semifinals [Apr 28]
AFC Totton    2-1 Beaconsfield 
Windsor&Eton  0-2 Didcot 

Final [May 2]
AFC Totton    1-2 Didcot        [aet]






2007/08.

2009/10.

list of champions.

list of 2nd division champions.

list of full tables.

list of divisional movements.

list of cup winners.

list of super cup (charity shield) winners.

list of league cup winners.

list of league trophy winners.


About this document

Prepared and maintained by Ian King for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Ian King
Last updated: 2 Dec 2009

(C) Copyright Ian King and RSSSF 2008/09
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.