Ethiopia 2012/13


Ethiopia Premier League
National League

Ethiopia Premier League

Final Table:

 1.Dedebit (Addis Abeba)              26  19  4  3  64-26  61  Champions
 2.Saint George SA (Addis Abeba)      26  14  9  3  36-16  51  [aka Kedus Giorgis]
 3.Ethiopian Coffee (Addis Abeba)     26  14  8  4  41-23  50  [aka Ethiopian Bunna]
 4.Defence (Addis Abeba)              26  11  9  6  31-23  42  [aka Mekelakeya]
 5.Awassa City (Awassa)               26  12  5  9  40-34  41  [aka Awassa Kenema]
 6.EEPCO (Addis Abeba)                26  10  9  7  35-27  39  [aka Mebrat Hail]
 7.Arba Minch City                    26   7 13  6  29-25  34  [aka Arba Minch Kenema]
 8.Insurance (Addis Abeba)            26   5 15  6  23-25  30  [aka Medhin]
 9.Sidama Coffee (Awassa)             26   5 13  8  23-28  28  [aka Sidama Bunna]
10.CBE SA (Addis Abeba)               26   5 11 10  22-29  26  [aka Ethiopia Nigd Bank]
11.Harar Beer Bottling FC (Harar)     26   5 11 10  21-35  26  [aka Harar Bira]
12.Muger Cement (Ambo)                26   5 10 11  15-30  25  [aka Muger Cemento]
-------------------------------------------------------------
13.Ethiopian Water Works              26   3  6 17  22-55  15  Relegated  [aka Weha Serawoch]
14.Adama City (Adama)                 26   2  7 17  15-41  13  Relegated  [aka Adama Kenema]

Round 1 [Oct 28]
Sidama Coffee    1-1 Dedebit
Arba Minch       2-0 Muger Cement  
Adama City       0-0 CBE
Harar Beer       0-0 Defence
Saint George     0-0 Ethiopian Coffee 
Awassa City      1-1 Insurance        
Eth. Water Works 0-4 EEPCO            

Round 2
[Nov 1]
Muger Cement     1-1 Adama City      
Insurance        0-1 Harar Beer       
EEPCO            1-1 Saint George     
[Nov 2]
Sidama Coffee    1-1 Eth. Water Works
Ethiopian Coffee 2-1 Arba Minch       
CBE              1-0 Awassa City         
[Nov 3]
Dedebit          3-1 Defence

Round 3
[Nov 6]
Saint George     1-0 Sidama Coffee    
[Nov 7]
Defence          0-2 Insurance        
Awassa City      1-0 Muger Cement     
Adama City       1-1 Ethiopian Coffee 
Eth. Water Works 0-1 Dedebit          
Arba Minch       1-1 EEPCO            
Harar Beer       2-1 CBE              

Round 4
[Nov 11]
Dedebit          1-0 Insurance        
Muger Cement     0-1 Harar Beer       
EEPCO            3-0 Adama City       
Sidama Coffee    1-1 Arba Minch       
Eth. Water Works 0-3 Saint George     
CBE              1-3 Defence          
[Nov 12]
Ethiopian Coffee 2-3 Awassa City      

Round 5
[Nov 15]
Saint George     2-1 Dedebit          
[Nov 17]
Defence          2-1 Muger Cement     
Arba Minch       1-0 Eth. Water Works 
Adama City       0-1 Sidama Coffee    
Harar Beer       2-2 Ethiopian Coffee 
Awassa City      2-0 EEPCO            
Insurance        2-1 CBE              

Round 6
[Nov 21]
Muger Cement     1-1 Insurance        
Ethiopian Coffee 1-0 Defence          
EEPCO            4-1 Harar Beer       
Sidama Coffee    3-2 Awassa City      
Eth. Water Works 2-3 Adama City       
[Nov 22]
Saint George     1-0 Arba Minch       
Dedebit          0-0 CBE              

Round 7
[Nov 25]
Awassa City      4-1 Eth. Water Works 
Harar Beer       1-1 Sidama Coffee    
CBE              2-2 Muger Cement     
Defence          2-2 EEPCO            
Insurance        1-4 Ethiopian Coffee 
[Nov 26]
Adama City       1-2 Saint George     
[Nov 27]
Arba Minch       1-1 Dedebit          

Round 8
[Nov 29]
EEPCO            1-3 Insurance        
Eth. Water Works 0-1 Harar Beer       
[Nov 30]
Sidama Coffee    0-0 Defence          
Saint George     0-1 Awassa City      
[Dec 1]
Dedebit          4-0 Muger Cement     [5-1?]
Ethiopian Coffee 1-0 CBE              
Arba Minch       1-0 Adama City       

Round 9
[Dec 4]
Harar Beer       1-1 Saint George     
Defence          5-1 Eth. Water Works 
[Dec 5]
Adama City       1-3 Dedebit          
Awassa City      2-1 Arba Minch       
Muger Cement     0-0 Ethiopian Coffee 
Insurance        2-2 Sidama Coffee    
CBE              0-0 EEPCO            

Round 10
[Feb 24]
Saint George     0-0 Defence          
Arba Minch       2-0 Harar Beer       
Sidama Coffee    0-0 CBE              
Ethiopian Coffee 1-2 Dedebit          
[Feb 28]
Adama City       0-2 Awassa City      
Eth. Water Works 1-2 Insurance        
EEPCO            3-0 Muger Cement     

Round 11
[Mar 6]
Defence          2-0 Arba Minch       
Muger Cement     0-0 Sidama Coffee    
Ethiopian Coffee 2-0 EEPCO            
[Mar 7]
Awassa City      1-2 Dedebit          
Saint George     0-0 Insurance        
Harar Beer       0-0 Adama City       
CBE              3-2 Eth. Water Works 

Round 12
[Mar 26]
Sidama Coffee    1-3 Ethiopian Coffee 
Arba Minch       0-0 Insurance        
[Mar 27]
Eth. Water Works 1-1 Muger Cement     
[Mar 28]
Awassa City      1-0 Harar Beer       
Dedebit          1-2 EEPCO            
Saint George     2-0 CBE              
[Mar 30]
Adama City       0-1 Defence          

Round 13
[Apr 1]
Harar Beer       0-2 Dedebit          
Muger Cement     0-0 Saint George     
[Apr 2]
EEPCO            1-1 Sidama Coffee    
Ethiopian Coffee 1-0 Eth. Water Works 
[Apr 3]
Insurance        0-1 Adama City       
CBE              0-0 Arba Minch       
Defence          2-0 Awassa City      

Halfway Table:

 1.Dedebit (Addis Abeba)              13   8  3  2  22-10  27
 2.Ethiopian Coffee (Addis Abeba)     13   7  4  2  20-11  25  [aka Ethiopian Bunna]
 3.Awassa City (Awassa)               13   8  1  4  20-13  25  [aka Awassa Kenema]
 4.Saint George SA (Addis Abeba)      13   6  6  1  13- 5  24  [aka Kedus Giorgis]
 5.Defence (Addis Abeba)              13   6  4  3  18-11  22  [aka Mekelakeya]
 6.EEPCO (Addis Abeba)                13   5  5  3  22-14  20  [aka Mebrat Hail]
 7.Arba Minch City                    13   4  5  4  11-10  17  [aka Arba Minch Kenema]
 8.Insurance (Addis Abeba)            13   4  5  4  14-14  17  [aka Medhin]
 9.Harar Beer Bottling FC (Harar)     13   4  5  4  10-14  17  [aka Harar Bira]
10.Sidama Coffee (Awassa)             13   2  9  2  12-13  15  [aka Sidama Bunna]
11.CBE SA (Addis Abeba)               13   2  6  5   9-14  12  [aka Ethiopia Nigd Bank] 
12.Adama City (Adama)                 13   2  4  7   8-17  10  [aka Adama Kenema]
-------------------------------------------------------------
13.Muger Cement (Ambo)                13   0  7  6   6-18   7  [aka Muger Cemento]
14.Ethiopian Water Works              13   0  2 11   9-30   2  [aka Weha Serawoch]

Round 14
[Apr 11]
CBE              3-1 Adama City       
Insurance        1-3 Awassa City      
[Apr 12]
Defence          3-1 Harar Beer       
Dedebit          1-3 Sidama Coffee    
[Apr 13]
EEPCO            2-0 Eth. Water Works 
Ethiopian Coffee 1-0 Saint George     
Muger Cement     1-1 Arba Minch       

Round 15
[Apr 16]
Awassa City      1-1 CBE              
[Apr 17]
Defence          1-3 Dedebit          
Harar Beer       1-1 Insurance        
[Apr 18]
Adama City       1-2 Muger Cement     
Arba Minch       2-1 Ethiopian Coffee 
Eth. Water Works 0-0 Sidama Coffee    
[May 26]
Saint George     2-0 EEPCO            

Round 16
[Apr 22]
CBE              3-1 Harar Beer       [4-2?]
Dedebit          8-3 Eth. Water Works 
EEPCO            0-0 Arba Minch       
[Apr 23]
Ethiopian Coffee 2-0 Adama City       
Muger Cement     2-1 Awassa City      
[Jun/Jul?; inferred]
Sidama Coffee    1-3 Saint George     
Insurance        0-0 Defence          

Round 17
[Apr 26]
Defence          1-0 CBE              
Saint George     3-1 Eth. Water Works 
Insurance        1-3 Dedebit          
[Apr 27]
Awassa City      1-1 Ethiopian Coffee 
Adama City       0-1 EEPCO            
Arba Minch       0-1 Sidama Coffee    
Harar Beer       0-1 Muger Cement     

Round 18
[Apr 30]
CBE              0-0 Insurance        
Dedebit          3-1 Saint George     
[May 1]
Sidama Coffee    2-0 Adama City       
Eth. Water Works 3-6 Arba Minch       
EEPCO            2-0 Awassa City      
Muger Cement     0-0 Defence          
Ethiopian Coffee 5-1 Harar Beer       

Round 19
[May 4]
Defence          0-0 Ethiopian Coffee 
Harar Beer       1-1 EEPCO            
CBE              0-3 Dedebit          
Adama City       0-0 Eth. Water Works 
[May 5]
Insurance        2-0 Muger Cement     
[Jun/Jul?; inferred]
Awassa City      2-2 Sidama Coffee    
Arba Minch       2-2 Saint George     

Round 20
[May 13]
Muger Cement     0-0 CBE              
Eth. Water Works 1-3 Awassa City      
Dedebit          1-1 Arba Minch       
EEPCO            2-2 Defence          
Ethiopian Coffee 1-1 Insurance        
Saint George     1-0 Adama City       
[Jun/Jul?; inferred]
Sidama Coffee    0-0 Harar Beer       

Round 21
[May 17]
CBE              1-1 Ethiopian Coffee 
Adama City       1-2 Arba Minch       
Harar Beer       1-1 Eth. Water Works 
Defence          2-0 Sidama Coffee    
Insurance        0-0 EEPCO            
Muger Cement     0-2 Dedebit          
[Jul 7]
Awassa City      0-3 Saint George     

Round 22
[May 21]
Ethiopian Coffee 1-0 Muger Cement     
Eth. Water Works 1-0 Defence          
Dedebit          6-1 Adama City       
[May 23]
EEPCO            2-1 CBE              
Sidama Coffee    0-0 Insurance        
Saint George     1-0 Harar Beer       
Arba Minch       1-1 Awassa City      

Round 23
[May 30]
Dedebit          4-1 Ethiopian Coffee 
Muger Cement     2-1 EEPCO            
Harar Beer       0-0 Arba Minch       
Awassa City      2-1 Adama City       
CBE              2-0 Sidama Coffee    
Insurance        1-1 Eth. Water Works 
[Jun 22]
Defence          2-2 Saint George     

Round 24 [Jun 25]
Dedebit          4-2 Awassa City      
Insurance        1-1 Saint George     
Eth. Water Works 1-0 CBE              
Adama City       2-2 Harar Beer       
Sidama Coffee    0-1 Muger Cement     
Arba Minch       0-1 Defence          
EEPCO            0-3 Ethiopian Coffee 

Round 25
[Jul 3]
Harar Beer       2-1 Awassa City      
Defence          1-0 Adama City       
Muger Cement     0-1 Eth. Water Works 
Ethiopian Coffee 3-2 Sidama Coffee    
EEPCO            1-2 Dedebit          
CBE              0-2 Saint George     
[Jul 4]
Insurance        1-1 Arba Minch       

Round 26
[Jul 7]
Eth. Water Works 0-1 Ethiopian Coffee 
Arba Minch       2-2 CBE              
Adama City       0-0 Insurance        
Dedebit          2-1 Harar Beer       
Sidama Coffee    0-1 EEPCO            
[Jul 9?]
Saint George     2-0 Muger Cement     
Awassa City      3-0 Defence          

Final Table:

 1.Dedebit (Addis Abeba)              26  19  4  3  64-26  61  Champions
 2.Saint George SA (Addis Abeba)      26  14  9  3  36-16  51  [aka Kedus Giorgis]
 3.Ethiopian Coffee (Addis Abeba)     26  14  8  4  41-23  50  [aka Ethiopian Bunna]
 4.Defence (Addis Abeba)              26  11  9  6  31-23  42  [aka Mekelakeya]
 5.Awassa City (Awassa)               26  12  5  9  40-34  41  [aka Awassa Kenema]
 6.EEPCO (Addis Abeba)                26  10  9  7  35-27  39  [aka Mebrat Hail]
 7.Arba Minch City                    26   7 13  6  29-25  34  [aka Arba Minch Kenema]
 8.Insurance (Addis Abeba)            26   5 15  6  23-25  30  [aka Medhin]
 9.Sidama Coffee (Awassa)             26   5 13  8  23-28  28  [aka Sidama Bunna]
10.CBE SA (Addis Abeba)               26   5 11 10  22-29  26  [aka Ethiopia Nigd Bank]
11.Harar Beer Bottling FC (Harar)     26   5 11 10  21-35  26  [aka Harar Bira]
12.Muger Cement (Ambo)                26   5 10 11  15-30  25  [aka Muger Cemento]
-------------------------------------------------------------
13.Ethiopian Water Works              26   3  6 17  22-55  15  Relegated  [aka Weha Serawoch]
14.Adama City (Adama)                 26   2  7 17  15-41  13  Relegated  [aka Adama Kenema]

National League

NB: played by 58 teams in 5 zonal divisions
 
Zonal Stage

Addis Zone A

Qualified for final stage:
    Legetafo City FC
    Addis Ababa City FC

Addis Zone B

Qualified for final stage:
    Nyala FC
    Sebeta City FC

Southern Zone

Qualified for final stage:
    Wolayita Dicha (aka Welayta Dicha)
    Halaba City FC

Eastern Zone

Qualified for final stage:
    Diredawa City FC
    Metehara Sugar

Northern Zone A

Qualified for final stage:
    Mekele City FC
    Woldya City FC

Northern Zone B

Qualified for final stage:
    Amhara Water Works
    Dashen Beer

Western Zone

NB: 10 participants; only results of Sher FC in second half of season  known.
 
Second half season

[Mar 22]  
Meki FC          0-0 Sher FC
[Mar 31]
Sher FC          2-1 Butajera FC
[Apr 7]
Hosana           0-0 Sher FC 
[Apr 16]
Mezani FC        1-2 Sher FC
[Apr 22]
Sher FC          2-2 Zeway FC
[Apr 26]
Werabe FC        0-1 Sher FC
[May 2]
Sher FC          2-1 Jimma FC
[May 11]
Woliso FC        0-0 Sher FC
[May 18]
Sher FC           -  Walkito FC
 
Qualified for final stage:
    Hosana City FC (aka Hosanna and Hosaena)
    Woliso City FC (aka Walliso)
    Werabe City FC (aka Warabe, Worabe)

NB: Sher FC were on 28 points after 17 matches (before final match vs Walkito May 18)

Western Zone


Final Stage

NB: Promotion Tournament

Group Stage

Final Tables:

Group A
 1.Dashen Beer                         4   2  2  0   6- 3   8  Qualified  [aka Dashin Birra]
 2.Lideta Nyala                        4   2  1  1   8- 4   7  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Metehara Sugar                      4   1  3  0   3- 2   6  [aka Methara Seqwar]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Addis Ababa City                    4   1  1  2   5- 6   4  [aka Addis Abeba Kenema]
 5.Hosana City                         4   0  1  3   1- 8   1  [aka Hosana Kenema]
 
Group B
 1.Welayta Dicha                       4   2  2  0   7- 4   8  Qualified
 2.Mekele City                         4   2  2  0   7- 5   8  Qualified  [aka Mekele Kenema]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Amhara Water                        4   2  1  1   5- 2   7  Qualified  [aka Amhara Wuha]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Dire Dawa City                      4   1  1  2   7- 5   4  [aka Diredawa Kenema]
 5.Worabe City                         4   0  0  4   1-11   0  [aka Werabe Kenema]
 
Group C
 1.Sebeta City                         4   3  0  1   7- 4   9  Qualified  [aka Sebeta Kenema]
 2.Woldya City                         4   2  2  0   3- 1   8  Qualified  [aka Woldya Kenema]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Halaba City                         4   2  0  2   4- 2   6  Qualified  [aka Alaba Kenema]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Woliso City                         4   1  1  2   4- 7   4  [aka Woliso Kenema]
 5.Legetafo City                       4   0  1  3   4- 8   1  [aka Legetafo Kenema]

[May 20]
Hosana City      0-2 Dashen Beer
Metehara Sugar   0-0 Addis Ababa City
Mekele City      2-1 Dire Dawa City   
[May 21]
Welayta Dicha    1-0 Amhara Water 
Sebeta City      3-1 Woliso City      
Halaba City      1-0 Legetafo City    
[May 23]
Lideta Nyala     4-0 Addis Ababa City
Hosana City      0-0 Metehara Sugar   
Worabe City      0-3 Amhara Water 
[May 24]
Mekele City      2-2 Welayta Dicha    
Woldya City      1-1 Legetafo City    
Sebeta City      1-0 Halaba City      
[May 26]
Dashen Beer      1-1 Metehara Sugar 
Dire Dawa City   2-2 Welayta Dicha    
Lideta Nyala     1-0 Hosana City          
[May 29]
Worabe City      1-2 Mekele City      
Woliso City      0-3 Halaba City      
Woldya City      1-0 Sebeta City      
[May 30]
Addis Ababa City 5-1 Hosana City     
Amhara Water     1-1 Mekele City      
Lideta Nyala     2-2 Dashen Beer      
[Jun 3]
Legetafo City    2-3 Sebeta City      
Dire Dawa City   4-0 Worabe City      
Woliso City      0-0 Woldya City      
[Jun 5]
Welayta Dicha    2-0 Worabe City      
Metehara Sugar   2-1 Lideta Nyala     
Addis Ababa City 0-1 Dashen Beer      
[Jun 6]
Amhara Water     1-0 Dire Dawa City   
Halaba City      0-1 Woldya City      
Legetafo City    1-3 Woliso City      

Final Tables:

Group A
 1.Dashen Beer                         4   2  2  0   6- 3   8  Qualified  [aka Dashin Birra]
 2.Lideta Nyala                        4   2  1  1   8- 4   7  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Metehara Sugar                      4   1  3  0   3- 2   6  [aka Methara Seqwar]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Addis Ababa City                    4   1  1  2   5- 6   4  [aka Addis Abeba Kenema]
 5.Hosana City                         4   0  1  3   1- 8   1  [aka Hosana Kenema]
 
Group B
 1.Welayta Dicha                       4   2  2  0   7- 4   8  Qualified
 2.Mekele City                         4   2  2  0   7- 5   8  Qualified  [aka Mekele Kenema]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Amhara Water                        4   2  1  1   5- 2   7  Qualified  [aka Amhara Wuha]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Dire Dawa City                      4   1  1  2   7- 5   4  [aka Diredawa Kenema]
 5.Worabe City                         4   0  0  4   1-11   0  [aka Werabe Kenema]
 
Group C
 1.Sebeta City                         4   3  0  1   7- 4   9  Qualified  [aka Sebeta Kenema]
 2.Woldya City                         4   2  2  0   3- 1   8  Qualified  [aka Woldya Kenema]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Halaba City                         4   2  0  2   4- 2   6  Qualified  [aka Alaba Kenema]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Woliso City                         4   1  1  2   4- 7   4  [aka Woliso Kenema]
 5.Legetafo City                       4   0  1  3   4- 8   1  [aka Legetafo Kenema]
 
NB: top-2 of all groups and 2 best 3rd placed teams qualify for quarterfinals

Quarterfinals not known; Mekele City, Amhara Water, Woldya City and Halaba City eliminated
 
Semifinals [Jun 20]  
Dashen Beer      5-0 Sebeta City
Welayta Dicha    0-0 Lideta Nyala     [5-4 pen]   
 
Third Place Match [Jun 23]
Lideta Nyala     3-2 Sebeta City
 
Final [Jun 23]
Dashen Beer      1-1 Welayta Dicha    [10-11 pen]     

NB: both finalists promoted 


2011/12

2013/14

list of champions

list of cup winners

list of super cup winners


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 31 Oct 2013

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2012/13
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.