France - D.O.M./T.O.M. Clubs in the Coupe de France


List of Cup Finals.
Full Results French Cup (from 1/8 finals on).

Pacific Qualifying Tournament 1974-1990


All Results

1961-1962 

Fifth round
  FC Dieppe - CS Moulien (Guadeloupe) : 3-2 
 
1962-1963 

Sixth round 
  Stade Briochin  - Stade Spiritain (Martinique) : 7-1 
 
1963-1964 

Sixth round 
  Club Colonial  (Fort-de-France, Martinique) - CA Montreuil : 0-3 
 
1964-1965 

Sixth round 
  Hyères FC - Juventus (Sainte-Anne, Guadeloupe) : 5-0 
  Saint-Maurice-Miramas - Jeunesse Saint-Pierroise (La Réunion) : 9-1 
 
1965-1966 

Sixth round 
  Aiglon du Lamentin (Martinique) - US Quevilly : 0-3 
  US Bénédictine (Saint-Benoît, La Réunion) - Gazélec FC Ajaccio : 1-6 
 
1966-1967 

Sixth round 
  Olympique Saint-Germain - US Bénédictine (La Réunion) : 14-0 
  Red Star (Paris, 2) - AS Saint-Georges (Cayenne, Guyane) : 10-1 
  in Nouméa : JS Vallée du Tir (Nouvelle-Calédonie) - SC Toulon (2) : result unknown. Toulon progressed. 
 
1967-1968 

  Overseas teams did not participate.
 
1968-1969  

Sixth round 
  US Bénédictine (La Réunion) - SM Caen : 1-10 
  CS Vauclin (Martinique) - AC Cambrai : 1-2 
 
1969-1970 

Sixth round 
  Arles (2) - US Bénédictine (La Réunion) : 4-0 
  La Ciotat (2) - CS Vauclin (Martinique) : 4-0 
 
1970-1971 
 
  Overseas teams did not participate.
 
1971-1972 
 
Sixth round 
  Equinoxe (Guadeloupe) - Olympique d’Alès : 0-2 
  Saint-Pierroise (La Réunion) - RC Epernay : 1-2 
 
1972-1973 
 
Seventh round
  AS Aix - Cygne Noir (Basse-Terre, Guadeloupe) : 2-1 
  US Montélienne - US Bénédictine (La Réunion) : 2-1 
 
1973-1974 

Seventh round
  Patriote Saint-Denis (La Réunion) - Evreux AC : 1-2 
  FC Garges - Olympique Marin (Martinique) : 2-1 
  AS Yerres - Sports Guyanais (Cayenne, Guyane) : 3-0 
  Juventus (Guadeloupe) - AS Aulnoye : 1-3 
 
1974-1975 
 
Seventh round
  USM Malakoff (3) - Centre Sports (Papeete, Polynésie) : 2-1 
  Arago Sports Orléans (3) - Red Star (Pointe-à-Pitre, Guadeloupe) : 3-2 
  AS Creil (3) - Excelsior de Saint-Joseph (La Réunion) : 2-1. 
  Olympique de Cayenne (Guyane) - JGA Nevers (3) : 1-4 
  Golden Star (Fort-de-France, Martinique) - US Melun (3) : 1-1, 
replay: Golden Star - US Melun : 2-1 

Eighth round (Division 1 teams entering) 
  OGC Nice (1) - Golden Star (Martinique) : 8-0 
 
1975-1976 

Seventh round
  CS Saint-Denis (La Réunion) - AS Libourne : 2-1 
  in Saint-Ouen : AS Corbeil - Nickel Nouméa (Nouvelle-Calédonie) : 3-0 
  in Saint-Denis : ES Juvisy - Golden Star (Martinique) : 2-1 
  in Nogent-sur-Marne : CS Meaux - Saint-Georges (Guyane) : 5-0 

Eighth round
  in Saint-Ouen : EA Guingamp (3) - CS Saint-Denis (La Réunion) : 4-0 
 
1976-1977 
 
  Teams from Ligue de Guadeloupe did not participate. 

Seventh round
  Villemonble Sports (4) - Central Sports (Polynésie) : 2-0 
  AS Mantes (3) - Saint-Pierroise (La Réunion) : 1-0. 
  Olympique de Cayenne (Guyane) - US Saint-Omer (3) : 0-1 
  Samaritaine (Sainte-Marie, Martinique) - ES La Rochelle (3) : 1-3 aet 
 
1977-1978 
 
Seventh round
  Red Star FC (Paris, 2) - Rivière Pilote (Martinique) : 4-1 
  CA Mantes (3) - Club Colonial (Cayenne, Guyane) : 0-1 aet 
  Saint-Pierroise (La Réunion) - FC Yonnais (4) : 3-1 
  Central Sports (Polynésie) - ES Viry-Châtillon (3) : 1-2 
  Etoile de  Morne-à-l’Eau (Guadeloupe) - SO Pont-de-Cheruy (3) : 0-2 

Eighth round
  in Cayenne : Club Colonial (Cayenne, Guyane) - Lille OSC (2) : 0-4 
  in Saint-Ouen : AS Angoulême (2) - Saint-Pierroise (La Réunion) : 3-1 
 
1978-1979 
 
Seventh round
  Club Colonial (Cayenne, Guyane) - FCBN Fontainebleau (3) : 0-1 
  Good Luck (Fort-de-France, Martinique) - UES Montmorillon (3) : 3-1 
  Central Sports (Polynésie) - Arago Orléans (2) : 3-0 
  in Saint-Ouen : AS Poissy (3) - La Gauloise (Basse-Terre, Guadeloupe) : 0-1 
  in Gagny : AS Beauvais (4) - Saint-Joseph (La Réunion) : 6-0 

Eighth round
  in Gagny : US Valenciennes (1) - Central Sports (Polynésie) : 12-0 
  in Saint-Ouen : FC Gueugnon (2) - Good Luck (Martinique) : 2-0 
  in Pointe à Pitre : La Gauloise - FC Martigues. 
Match stopped during extra-time period (105‘), Martigues leading 3-2 (invaded field - incidents). Match awarded for Martigues. 
 
1979-1980 
 
Seventh round
  in Saint-Ouen : AJ Auxerre (2) - Club Colonial (Fort-de-France, Martinique) : 3-0 
  in Gagny : Stade de Reims (2) - Central Sports (Polynésie) : 4-2 
  in Paris (Porte de Montreuil) : Racing CF (3) - Club Colonial (Cayenne, Guyane) : 3-2 
  AS Red Star (Baie Mahault, Guadeloupe) - Gazélec FC Ajaccio (2) : 2-3 
  USSA Léopards (Sainte-Anne, La Réunion) - SC Abbeville (3) : 1-3
 
1980-1981 
 
Seventh round
  AS Poissy (3) - JS Arue (Polynésie) : 2-0 
  in Nogent-sur-Marne : SC Amiens (3) - CS Saint-Denis (La Réunion) : 3-1 aet 
  in Saint-Ouen : AAJ Blois (2) - CS Moulien (Guadeloupe) : 1-2 
  AJ Saint-Georges (Guyane) -  Véloce Vannes US (3) : 0-0 aet,  7-6 p
  Club Peléen (Morne Rouge, Martinique) - Stade Français (2) : 1-0

Eighth round
  in Saint-Ouen : AS Nancy Lorraine (1) - Club Peléen (Martinique) : 5-0 
  in Paris (Porte de Montreuil) : AJ Saint-Georges (Guyane) - AEP Bourg La Roche (3) : 1-2 
  CS Moulien (Guadeloupe) - CS Thonon (2) : 0-2 
 
1981-1982 
 
Seventh round
  in Orléans : Le Havre AC (2) - RC Rivière Pilote (Martinique) : 2-0 
  in Bourges : AS Red Star (3) - US Montjoly (Guyane) : 3-2 
  Cygne Noir (Guadeloupe) - FCAS Grenoble (2) : 1-1 aet, 3-4 p
  Central Sports (Polynésie) - AS Béziers (2) : 4-2 aet 
  US Bénédictine (La Réunion) - USM Malakoff (3) : 0-1 

Eighth round
  in Paris (Porte de Montreuil) : Central Sports (Polynésie) - CS Thonon (2) : 1-2 
 
1982-1983 
 
Seventh round
  Racing Paris 1 (2) - Etoile de Morne-à-l’Eau (Guadeloupe) : 4-1 
  EA Guingamp (2) - CS Papeete (Polynésie) : 4-0 
  US Melun (3) - CS Saint-Denis (La Réunion) : 3-0 
  Sport Guyanais (Guyane) - SCO Angers (2) : 0-1 
  Club Franciscain (Martinique) - Montpellier PSC (2) : 2-1 
  Gelima Canala (Nouvelle-Calédonie) - AS Red Star (2) : 0-1 

Eighth round
  in Saint-Ouen : Club Franciscain (Martinique) - Gazélec FC Ajaccio (3) : 1-5 
 
1983-1984 
 
Seventh round
  in Colombes : Stade de Reims (2) - Club Colonial (Martinique) : 2-0 
  in Gagny : UCK Vannes (3) - Geldar Kourou (Guyane) : 2-0 
  in Chantilly : SC Abbeville (2) - CS Saint-Louis (Nouvelle-Calédonie) : 3-2 
  Cygne Noir (Guadeloupe) - US Maubeuge (3) : 0-4 
  CS Saint-Denis (La Réunion) - CO Saint-Dizier (3) : 1-4 aet
 
1984-1985 
 
Eighth round (Division 1 teams now enter during the ninth round)
  in Saint-Ouen : Etoile de Morne-à-l’Eau (Guadeloupe) - AS Saint-Etienne (2) : 0-1 
  AS Red Star (2) - AS Postes (Polynésie) : 1-0 
  ES Viry-Châtillon (3) - FC Ouest Savanna (La Réunion) : 4-3 aet 
  USL Montjoly (Guyane) - Chamois Niortais (3) : 0-1 
  Excelsior Fort-de France (Martinique) - AS Beauvais (3) : 1-2 
 
1985-1986  

Eighth round 
  in Saint-Ouen : Assaut Saint-Pierre (Martinique) - FC Tours (2) : 0-6 
  in Mantes-la-Ville : Sports Guyanais (Guyane) - SM Caen (2) : 0-2 
  CS Saint-François (Guadeloupe) - FC Chalon-sur-Saône (CF.3) : 0-1 
  Central Sports (Polynésie) - FC Rouen (2) : 1-2 
  CS Saint-Denis (La Réunion) - CO Le Puy (2) : 0-1 
 
1986-1987 
 
Eighth round 
  in Saint-Ouen : Solidarité Scolaire (Pointe-à-Pitre, Guadeloupe) - SEC Bastia (2) : 0-2 
  in Saint-Denis : SS Saint-Pauloise (La Réunion) - AS Beauvais (2) : 1-4 
  AS Jahouvey Mana (Guyane) - FC Lorient (3) : 1-2 
  JA Trénelle (Fort-de-France, Martinique) - EA Guingamp (2) : 2-1 
  CA Saint-Louis (Nouvelle-Calédonie) - AS Cannes (2) : 1-2

Ninth round
  in Saint-Ouen : JA Trénelle (Martinique) - RC Strasbourg (2) : 1-3
 
1987-1988 
 
Eighth round 
  in Saint-Ouen : RC Gros Morne (Martinique) - AS Nancy-Lorraine (2) : 1-2 
  in Saint-Leu-la-Forêt : AS Jeunes Tahitiens (Papeete, Polynésie) - FC Montceau (2) : 0-4 
  in Saint-Denis : AS Cayenne (Guyane) - US Créteil (3) : 0-2 
  CS Moulien (Guadeloupe) - AEPB La Roche-sur-Yon (2) : 0-2 
  CS Saint-Denis (La Réunion) - US Valenciennes-Anzin (2) : 1-6
 
1988-1989 
 
Eighth round
  in Saint-Ouen : Etoile de Morne-à-l’eau (Guadeloupe) - Stade Quimper (2) : 0-1 
  in Gagny : FCO Savanna Saint-Paul (La Réunion) - FCD Grenoble (2) : 2-3 
  JA Trénelle (Martinique) - US Orléans (2) : 1-6 
  Geldar Kourou (Guyane) - EAC Chaumont (3) : 1-1 aet, 5-4 p
  Central Sports (Polynésie) - US Concarneau (3) : 0-4

Ninth round
  in Fontainebleau : Geldar Kourou (Guyane) - FC Sens (5) : 2-1

Tenth round 
  1st leg : Geldar Kourou (Guyane) - FC Nantes (1) : 0-3
  2nd leg : FC Nantes - Geldar Kourou: 8-0
 
1989-1990 
 
Eighth round
  Nîmes Olympique (2) - AS Pirae (Polynésie) : 3-0 
  in Saint-Ouen : RC Lens (2) - Real Tartane (Martinique) : 1-0 
  in Sarcelles : AS Red Star (2) - Sport Guyanais (Guyane) : 2-0 
  in Saint-Denis (La Réunion) : Saint-Pierroise (La Réunion) - Le Mans UC 72 (3) : 1-1,aet (Saint-Pierroise progressed). 
 
Ninth round
  in Saint-Denis : Clermont-Ferrand FC (2) - Saint-Pierroise (La Réunion) : 2-1
 
1990-1991 

Eighth round
  in Saint-Ouen : Solidarité Scolaire (Guadeloupe) - FC Tours (2) : 1-2 
  in Mantes-la-Ville : CS Saint-Denis (Réunion) - FC Rouen (2) : 0-5 
  SC Kourou (Guyane) - US Avranches (3) : 0-3 
  in Le Lamentin (Martinique) : Excelsior Fort-de-France (Martinique) - AS Saint-Seurin (2) : 0-2 
  AS Pirae (Polynésie) - Olympique d’Avignon (2) : 0-4
 
1991-1992 

Eighth round
  Istres Sports (2) - AS Vénus (Polynésie) : 4-0 
  in Saint-Ouen : Aiglons du Lamentin (Martinique) - Gazélec FC Ajaccio (2) : 0-4 
  in Garges-lès-Gonesses : Club Colonial (Guyane) - FC Bourges (2) : 1-2 
  Red Star (Guadeloupe) - FC Perpignan (2) : 0-1 
  SS Gauloise (La Réunion) - Troyes AAC (3) : 0-3
 
1992-1993 
 
Eighth round 
  in Saint-Ouen : Stade Rennes (2) - Etoile de Morne-à-l’Eau (Guadeloupe) : 4-0 
  in Melun : AS Cannes (2) - US Le Tampon (La Réunion) : 6-0 
  in Cayenne (Guyane) : AS Jahouvey Mana (Guyane) - USL Dunkerque (2) : 0-5 
  Club Franciscain (Martinique) - FC Bourges (2) : 2-1 
  AS Piraé (Polynésie) - AS Nancy-Lorraine (2) : 0-1

Ninth round 
  in Tours : Club Franciscain (Martinique) - Chamois Niortais (2) : 1-3
 
1993-1994 
 
Seventh round
  in Saint-Paul (La Réunion) : US Possession (La Réunion) - SCO Roubaix (3) : 2-1 aet 
  in Baie Mahault (Guadeloupe) : Red Star (Guadeloupe) - La Roche-sur-Yon VF (3) : 1-0 
  in Saint-Ouen : Sport Guyanais (Guyane) - ESA Brive (3) : 0-9 
  in Evry-Bondoufle : La Gauloise Trinité (Martinique) - FC Lorient 56 (3) : 0-3 
  in Saint-Leu-la-Forêt : AS Piraé (Polynésie) - SA Epinal (3) : 0-2

Eighth round
  in Saint-Ouen : CS Sedan (2) - US Possession (La Réunion) : 1-0 aet 
  in Evry-Bondouble : Nîmes Olympique (2) - Red Star (Guadeloupe) : 1-0
 
1994-1995 
 
Seventh round
  in Cayenne (Guyane) : US Sinnamary (Guyane) - FC Lorient 56 (3) : 3-4 
  Club Franciscain (Martinique) - ESA Brive (3) : 2-1 
  US Magenta (Nouvelle-Calédonie) - Stade Vallauris (3) : 0-1 aet 
  in Paéa (Polynésie) : AS Piraé (Polynésie) - Stade Poitiers (3) : 2-6 
  in Evry-Bondoufle : La Roche-sur-Yon VF (3) - Etoile de Morne-à-l’Eau (Guadeloupe) : 2-0 
  in Melun : SA Epinal (3) - SS Saint-Louisienne (La Réunion) : 1-3

Eighth round 
  in Evry-Bondoufle : AS Red Star (2) - Club Franciscain (Martinique) : 5-0 
  in Saint-Paul : SS Saint-Louisienne (La Réunion) - Chamois Niortais (2) : 1-1 aet, 4-2p

Ninth round
  in Saint-Paul : SS Saint-Louisienne (La Réunion) - AS Cannes (1) : 0-2 
 
1995-1996 
 
Seventh round
  in Melun : Stade Brest 29 (3) - US Macouria (Guyane) : 3-1 
  in Evry-Bondoufle : FC Sète 34 (3) - US Le Robert (Martinique) : 2-0 aet 
  in Viry-Châtillon : SC Toulon (3) - CS Saint-Louis (Nouvelle-Calédonie) : 7-0 
  Arsenal Club ( Guadeloupe) - US Avranches (3) : 0-1 
  AS Vénus (Polynésie) - Olympique Noisy-le-Sec (3) : 1-4 aet 
  in Saint-Paul (La Réunion) : SS Saint-Louisienne (la Réunion) - La Roche-sur-Yon VF (3) : 1-0 

Eighth round
  in Evry-Bondoufle : AS Nancy-Lorraine (2) - SS Saint-Louisienne (La Réunion) : 3-1
 
1996-1997 
 
Seventh round
  in Viry-Chatillon : ES Wasquehal (3) - Etoile de Morne-à-l’Eau (Guadeloupe) : 3-0 
  in Saint-Denis : ES Vitrolles (3) - Saint-Louisienne (La Réunion) : 2-1 
  in Bonneuil-sur-Marne : AS Saint-Priest (3) - AS Piraé (Polynésie) : 3-2 aet 
  Saint-Georges (Guyane) - US Avranches (3) : 1-2 
  in Fort-de-France (Martinique) : Club Franciscain (La Martinique) - FC Trélissac (3) : 2-2 aet, 4-3p 
  CA Saint-Louis (Nouvelle-Calédonie) - Nîmes Olympique (3) : 1-3 

Eighth round
  in Colombes : USOA Valence (2) - Club Franciscain (La Martinique) : 2-0
 
1997-1998 
 
Seventh round
  ASAC Angoulême (3) - AJ Saint-Georges (Guyane) : 4-0 
  in Viry-Châtillon : SCO Angers (3) - Golden Star (Martinique) 1-1 aet, 6-5p 
  in Levallois-Perret : FC Istres VN (3) - JS Traput de Lifou (Nouvelle-Calédonie) : 4-0 
  Phare Petit-Canal (Guadeloupe) - FC Saint-Lô (4) : 1-3 
  SS Saint-Louisienne (La Réunion) - La Roche-sur-Yon VF (4) : 2-1 
  AS Dragon (Polynésie) - ES Segré (4) : 0-3

Eighth round 
  in Evry-Bondoufle : FC Bourg-Péronnas (4) - SS Saint-Louisienne (La Réunion) : 3-0
 
1998-1999 
 
Seventh round 
  in Paris (Stade Charlety) : FCO Dijon (4) - US Baie Mahaut (Guadeloupe) : 12-1 
  in Colombes : GS Pontivy (4) - USS Tamponnaise (La Réunion) : 2-1 
  in Saint-Denis : GFCO Ajaccio (3) - AS Piraé (Polynésie) : 3-0 
  US Matoury (Guyane) - US Saint-Malo (4) : 1-1 aet, 4-5p 
  in Fort-de-France: Eclair Rivière Salée (Martinique) - ESVE Pacy-sur-Eure (3) : 0-0 aet, 1-3p 
  JA Traput de Lifou (Nouvelle-Calédonie) - JA Armentières (4) : 0-4 
 
1999-2000 
 
Seventh round
  in Bonneuil-sur-Marne : Grenoble Foot 38 (3) - AS Saint-Georges (Guyane) : 7-2 
  in Colombes : FC Bourg-Péronnas (4) - Club Franciscain (Martinique) : 1-0 
  in Paris (Stade Dejerine) : La Roche-sur-Yon VF (3)- Traput de Lifou (Nouvelle- Calédonie) : 4-0 
  in Baie Mahault (Guadeloupe) : Solidarité Scolaire (Guadeloupe) - FC Mulhouse (4) : 0-5 
  AS Piraé (Polynésie) - Vannes OC (4) : 0-2 
  JA Jeanne d’Arc (Le Port, La Réunion) - SCO Angers (3) : 0-1
 
2000-2001 

Seventh round
  in Evry-Bondoufle : AS Muret (4) - Etoile de Morne-à-l’Eau (Guadeloupe) : 0-2 
  in Saint-Denis : FC Dieppe (4) - AS Marsouins (Saint-Leu, La Réunion) : 5-2 
  in Ozoir-la-Ferrière : FC Sète 34 (4) - AS Piraé (Polynésie) : 5-3 
  Club Colonial (Guyane) - FC Mulhouse (4) :1-3 
  Club Franciscain (Martinique) - Vannes OC (4) : 0-3 
  AS Magenta (Nouvelle-Calédonie) - Levallois SC (4) : 1-2

Eighth round
  Etoile de Morne-à-l’Eau (Guadeloupe) - Stade de Reims (3) : 0-1
 
2001-2002 

Seventh round
  AS Dragon (Gosier, Guadeloupe) - Vannes OC (4) : 0-2
  Excelsior Saint-Joseph (La Réunion) - Stade Brestois 29 (3) : 3-3 aet, 3-4p
  AS Dragon (Papeete, Polynésie) - FC Rouen (4) : 2-1 
  in Colombes : RCO Agde (4) - US Matoury (Guyane) : 5-1 
  in Versailles: AS Saint-Priest (4) - CS Case Pilote (Martinique) : 2-1 aet 
  USFC Vesoul (4) - FC Mtsapere (Mayotte) : 1-0 
  FC Tours (4) - AS Magenta (Nouvelle-Calédonie) : 5-2

Eighth round
  Trélissac (4) - AS Dragon (Papeete, Polynésie) : 4-0 
 
2002-2003 

Seventh round
  Geldar Kourou (Guyane) - La Flèche (4) : 1-3 aet 
  Club Franciscain (Martinique) - Olympique Noisy-le-Sec (4) : 2-1 
  Pamandzi SC (Mayotte) - CS Avion (4) : 0-2 
  FC Martigues (3) - AS Dragon (Gosier, Guadeloupe) : 4-0 
  FC Tours (4) - SS Saint-Louisienne (La Réunion) : 3-3 aet, 4-3p 
  US Forbach (4) - AS Magenta (Nouvelle-Calédonie) : 3-2 
  FCO Agde (4) - AS Piraé (Polynésie) : 3-1 aet

Eighth round
  in La Courneuve : Stade de Reims (2) - Club Franciscain (Martinique) : 3-1

2003-2004 

Seventh round
  Manu Ura (Polynésie) - FC Mulhouse (4) : 0-3
  US Magenta (Nouvelle-Calédonie) - Fontenay-le-Comte (4) : 2-3
  Etoile de Morne-à-l’Eau (Guadeloupe) - US Romorantin (3) : 2-2 aet, 4-2p
  USS Tamponnaise (La Réunion) - Ajaccio GFCO (3) : 0-4
  in Colombes : FCO Dijon (3) - Club Franciscain (Martinique) : 2-0
  Foot Croix-Savoie 74 (4) - Pamandzi SC (Mayotte) : 5-0 aet
  AS Cannes (3) - US Matoury (Guyane) : 5-0

Eighth round
  USCO Boulogne (4) - Etoile de Morne-à-l’Eau (Guadeloupe) : 4-1

2004-2005

Seventh round
  Aiglon du Lamentin (Martinique) - USL Dunkerque (4) : 0-4   
  Mtsapere FC (Mayotte) - AFC Epinal (4) : 1-2 
  AS Magenta (Nouvelle Calédonie) - Pontivy GS (4) : 3-4 
  Macouria (Guyane) - US Orléans 45 (4) : 0-5 
  Besançon RC (3) - Saint-Denis FC (La Réunion) : 6-2 
  Pau FC (3) - AS Dragon (Polynésie) : 4-0 
  in Bondoufle : ES Viry-Châtillon (4) - Evolucas (Guadeloupe) : 3-2

2005-2006

Seventh round
  AS Manu Ura (Polynésie) - Sainte-Geneviêve Sports (4) : 1-2
  GSI Pontivy (4) - US Magenta (Nouvelle-Calédonie) : 4-0
  CS Moulien (Guadeloupe) - Lesquin (4) : 0-3
  AS Chaudron (La Réunion) - Vauban Strabourg (4) : 2-1 aet
  in Colombes : SCO Angers (3) - Club Franciscain (Martinique) : 0-2
  Hyères (5) - AS Kani-Keli (Mayotte) : 4-0
  Noisy-le-Sec (4) - US Matoury (Guyane) : 3-2
 
Eighth round
  Club Franciscain (Martinique) - CS Louhans-Cuiseaux (3) : 2-5
  Wasquehal (4) - AS Chaudron (La Réunion) : 2-1 aet

2006-2007
  
Seventh round
  FCO de Tsingoni (Mayotte) - US Concarnoise (4) : 5-0
  Brive (4) - AS Tefana (Polynésie) : 3-1
  JS Baco (Nouvelle-Calédonie) - Carquefou (5) : 1-4
  Clermont Foot (3) - CS Moulien (Guadeloupe) : 2-1 aet
  Aiglon du Lamentin (Martinique) - Armentières (5) : 0-2
  CSCC (Guyane) - Villemomble (4) : 1-4
  Schiltigheim (4) - USS Tamponnaise (La Réunion) : 0-7

Eighth round
  USS Tamponnaise (La Réunion) - Boisguillaume (4) : 2-2 aet, 3-4 p

2007-2008

Seventh round
  AS Tefana (Polynésie) - Lesquin (4) : 1-3 aet
  Dieppe (5) - AS Lössi (Nouvelle-Calédonie) : 3-0
  Bastia CA (4) - CSCC (Guyane) : 1-1 aet, 2-4 p
  CS Moulien (Guadeloupe) - Pacy-sur-Eure (4) : 0-0 aet, 4-2 p
  Les Sables d'Olonne (4) - Samaritaine (Martinique) : 0-1
  Tours (3) - Foudre 2000 (Mayotte) : 7-1
  US Sainte-Marie (La Réunion) - Mulhouse (3) : 0-1

Eighth round
  Angers (2) - CS Moulien (Guadeloupe) : 6-0
  Samaritaine (Martinique) - Arles (3) : 1-2 aet
  CSCC (Guyane) - Epinal (4) : 1-3

2008-2009

Seventh round
  Colmar (4) - AS Tefana (Polynésie) : 1-1 aet, 2-4 p
  AS Mont-Dore (Nouvelle-Calédonie) - Dunkerque (4) : 2-4
  CSCC (Guyane) - Martigues (4) : 0-1 
  Feignies (5)- Evolucas (Guadeloupe) : 3-2
  RC Rivière-Pilote (Martinique) – Vendée Fontenay (4) : 0-4
  Foudre 2000 (Mayotte) – AS Cannes (3) : 1-3
  Saint-Louis Neuweg (5)- Jeanne d’Arc (La Réunion) : 0-1
 
Eighth round
  AS Tefana (Polynésie) - Arras (5) : 0-2 aet
  Jeanne d’Arc (La Réunion) - Feignies (5) : 3-2
  
Round of 64
  Jeanne d’Arc (La Réunion) – Tours FC (2) : 1-7

2009-2010

Seventh round
  Pontivy (4) - CSCC (Guyane) : 5-0
  Amical (Guadeloupe) - Le Poiré-sur-Vie (5) : 2-3
  Luçon (4) - Club Franciscain (Martinique) : 2-1
  Quevilly (4) - ASC Kawéni (Mayotte) : 6-0
  US Avranches (4) - AS Mont-Dore (Nouvelle-Calédonie) : 5-3 aet
  SS Excelsior (La Réunion) - Quimper (4) : 1-0
  AS Manu Ura (Polynésie) - Raon-l'Etape (4) : 0-3

Eighth round
  Angers (2) - SS Excelsior (La Réunion) : 5-0

2010-2011

Seventh round
  Geldar Kourou (Guyane) - FC Martigues (4) : 0-2
  CSO Amnéville (4) - CS Moulien (Guadeloupe) : 2-0
  CS Case Pilote (Martinique) - Poissy (4) : 0-2
  US Avranches (4) - FC Koropa (Mayotte) : 5-1
  AS Magenta (Nouvelle-Calédonie) - USL Dunkerque (5) : 1-1 aet, 5-4 p
  Lannion FC (5) - Saint-Pauloise FC (La Réunion) : 1-0
  Poitiers FC (5) - AS Dragons (Polynésie) : 4-0

Eighth round
  Paris FC (3) - AS Magenta (Nouvelle-Calédonie) : 4-0

2011-2012

Seventh round
  La Vitréenne FC (4) - US Matoury (Guyane) : 4-0
  Evolucas (Guadeloupe) - US Avranches (4) : 0-5
  US Ivry (4) - CS Bélimois (Martinique) : 4-2
  Raon-l'Etape (4) - ASC Abeilles (Mayotte) : 6-0
  AFC Compiègne (4) - FC Gaïtcha (Nouvelle-Calédonie) : 9-0
  US Stade Tamponnaise (La Réunion) - CS Amnéville (4) : 3-3 aet, 2-4 p
  AS Tefana (Polynésie) - Red Star (3) : 1-2

2012-2013

Seventh round
  Geldar Kourou (Guyane) - FC Dieppe (5) : 1-4
  SR Colmar (3) - Etoile de Morne-à-l'eau (Guadeloupe) : 5-0
  Club Colonial (Martinique) - USSA Vertou (5) : 0-1
  AFC Compiègne (4) - FC Mtsapéré (Mayotte) : 2-1
  AS Lössi (Nouvelle-Calédonie) - FC Mulhouse (4) : 0-3
  USL Dunkerque (4) - Saint-Pauloise FC (La Réunion) : 3-2 aet
  GSI Pontivy (4) - AS Tefana (Polynésie) : 5-1

2013-2014

Seventh round
  US Avranches (4) - US Matoury (Guyane) : 3-1
  CS Moulien (Guadeloupe) - FC Chambly (4) : 0-1
  US Concarneau (4) - Club Franciscain (Martinique) : 4-1
  La Roche-sur-Yon (5) - AJ Kani-Kéli (Mayotte) : 8-3
  AS Poissy (5) - Hienghène Sport (Nouvelle-Calédonie) : 2-1
  US Sainte-Marienne (La Réunion) - Paris FC (3) : 2-0
  AS Dragon (Polynésie) - AS Belfort (4) : 0-1

Eighth round
  Raon-l'Etape (4) - US Sainte-Marienne (La Réunion) : 2-0

Overview (up to and including 2013/14)

Ligue        Qualif.    G.      W.      D.      L.      G.F.    G.A.
 
La Réunion     14       62     12       6      44       72      184 
Martinique     11       58     10       4      44       44      150
Guadeloupe      6       48      4       3      41       31      125
Guyane          5       48      2       4      42       31      152
Polynésie       4       41      3       1      37       30      124
Nlle.-Calédonie 1       25      0       1      24       22       88
Mayotte         0       13      0       0      13        8       56
 
Total          41      295     31      19     245      238      879


List of Cup Finals.
Full Results French Cup (from 1/8 finals on).

About this document

Prepared and maintained by Vincent Leon for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Vincent Leon (VLeon@anl.gov)
Last updated: 23 Jan 2014

(C) Copyright Vincent Leon and RSSSF 2003/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.