Kazakhstan 2003


Final Table:

 1.Irtysh Pavlodar           32  25  3  4  59-20  78  Champions
 2.Tobol Qostanay            32  24  4  4  55-19  76  
 3.Jenis Astana              32  20  4  8  65-33  64  
 4.FK Atyrau                 32  16  5 11  48-42  53  
 5.FK Aqtobe LenTo           32  13 12  7  40-29  51  
 6.Ordabasy Shymkent         32  15  4 13  33-29  49  [+]
 7.Qayrat Almaty             32  14  7 11  51-42  49  
 8.Jetisu Taldyqorghan       32  14  6 12  46-38  48  [+]
 9.Yelimay Semey             32  12  7 13  35-35  43  
10.Shakhtyor Qaraghandy      32  10 12 10  37-29  42  
11.Yesil Bogatyr Petropavl   32  10  6 16  42-53  36  
12.FK Taraz                  32  10  4 18  35-45  34  [+]
13.Qaysar Qyzylorda          32   9  7 16  26-42  34  
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - --
14.Vostok Oskemen            32   8  8 16  34-46  32      Prom/Rel Play-off
15.Yekibastuzets Yekibastuz  32   8  4 20  30-56  28  [+] Prom/Rel Play-off
----------------------------------------------------
16.Batys Oral                32   8  2 22  25-74  26  [+] Relegated
17.Yesil Kokshetau           32   4  9 19  13-42  15  [*] Withdrew & Relegated

[*] Yesil Kokshetau 6 pts deducted for not paying fines and transfer
    fees in time.  On October 14, they withdrew due to lack of finances
    and all remaining matches are awarded 0-3 against them.

NB: Kaspiy Aqtau withdrew before the start.
Name changes: Vostok Altyn -> Vostok
              Dostyk -> Ordabasy

NB: Kazakhstan were refused entry to the Champions League and UEFA Cup
    in 2004/05 for not having suitable stadiums

Round 1 [Apr 12]
Atyrau          2-0 Yesil Kokshetau
  [Recepmurad Agabayev 25, 55. Att: 7,500]
Taraz           0-2 Jenis 
  [Igor Avdeyev 46, Aleksandr Shatskikh 52. Att: 5,000]
Jetisu          2-1 Tobol
  [Guram Makayev 27, Yuriy Zvonarenko 73 - Sergei Bogdanov 84. Att: 4,000]
Qaysar          awd Irtysh             [awarded 3-0; originally 0-0]
  [Att: 5,000; awarded because Rustam Usmanov was ineligible for Irtysh]
Ordabasy        0-1 Ekibastuzets
  [Yevgeniy Kravchuk 74. Att: 8,000]
Qayrat          2-0 Yelimay
  [Ali Aliyev 1, Oleg Tarasov 14. Att: 3,500]
Shakhtyor       1-0 Vostok
  [Andrei Finonchenko 68. Att: 11,500]

Round 2 [Apr 15]
Atyrau          0-1 Yesil Bogatyr
  [Vyacheslav Koloda 19. Att: ?]
Taraz           0-0 Tobol
  [Att: 7,000]
Jetisu          2-3 Jenis
  [Ruslan Jamshidov 71, Yevgeniy Glukhov 78 - Nilton Pereira Mendes 47,
   Yuriy Aksyonov 70, Aleksandr Shatskikh 75. Att: 3,000]
Qaysar          0-1 Ekibastuzets
  [Rinat Ishmakov 84. Att: 3,500]
Ordabasy        awd Irtysh             [awarded 3-0; originally 0-1]
  [Qayrat Nurdauletov 40. Att: 8,000; awarded because Rustam Usmanov was 
   ineligible for Irtysh]
Qayrat          2-1 Vostok
  [Oleg Tarasov 40, 52 - Renat Abdulin 62. Att: 750]
Shakhtyor       1-1 Yelimay
  [Oleg Korniyenko 55 - Oleg Litvinenko 90. Att: ?]
Batys           1-2 Aqtobe Lento
  [Artur Avakyants 54 pen - Rafael Urazbahtin 63, Vitaliy Kytsak 41. Att: 5,000]

Round 3 [Apr 20]
Yelimay         2-2 Vostok
  [Murat Iskakov 29, Dmytro Bohoroda 74 -
   Rinad Ayzatullov 41, Pavel Udalov 57. Att: 8,500]
Aqtobe LenTo    2-0 Atyrau
  [Rafael Urazbahtin 9, Vladimir Loginov 52. Att: 9,500]
Yesil Bogatyr   1-1 Taraz
  [Yuriy Chukhleba 90 - Ruslan Budeinyi 79. Att: 10,000]
Yesil Kokshetau 0-1 Jetisu
  [Yevgeniy Glukhov 41. Att: 8,000]
Jenis           2-0 Qaysar
  [Igor Avdeyev 47, Sergei Kozulin 87. Att: 8,350]
Tobol           3-0 Ordabasy
  [Petro Badlo 11, Sergei Bogdanov 17, Nurbol Jumaskaliyev 20. Att: 6,000]
Irtysh          1-0 Qayrat
  [Murat Tleshev 59. Att: 9,500]
Yekibastuzets   1-1 Shakhtyor
  [Rinat Ishmakov 72 - Andrei Finonchenko 1. Att: 8,000]

Round 4 [Apr 23]
Batys           1-0 Atyrau
  [Kakhaber Gogoladze 34. Att: 4,500]
Yesil Bogatyr   2-1 Jetisu
  [Dmitriy Yurist 15, Vyacheslav Koloda 44 - Yuriy Zvonarenko 90. Att: 10,000]
Yesil Kokshetau 1-0 Taraz
  [Vyacheslav Tlehugov 14. Att: 5,000]
Jenis           0-1 Ordabasy
  [Andrey Vaganov 84. Att: 8,000]
Tobol           2-1 Qaysar
  [Nurken Mazbayev 4, Konstantin Kotov 78 - Nurbol Baymenov 5. Att: 5,100]
Irtysh          2-1 Shakhtyor
  [Murat Tleshev 38, Sergey Timofeyev 45 - Andrey Finonchenko 3. Att: 11,000]
Yekibastuzets   1-1 Qayrat
  [Yevgeniy Kravchuk 41 - Alibek Buleshev 88. Att: 6,000]

Round 5 [May 11]
Taraz           3-0 Batys
  [Qayrat Aubaqyrov 12, Aleksandr Sklyarov 57, Dilmurod Nazarov 77. Att: 8,000]
Jetisu          0-2 Aqtobe Lento
  [Sergey Kirov(J) 11 og, Dmitriy Mamonov 59. Att: 4,000]
Qaysar          2-1 Yesil Bogatyr
  [Maqsat Bayjanov 4, 60 - Dmitriy Yurist 48. Att: 5,000]
Ordabasy        0-0 Yesil Kokshetau
  [Att: 3,000]
Qayrat          1-3 Jenis
  [Vladimir Yakovlev 85 - Aleksandr Shatskikh 18, 33, Yuriy Aksyonov 71. Att: 7,300]
Shakhtyor       2-0 Tobol
  [Andrey Finonchenko 23, 40. Att: 9,000]
Yelimay         2-1 Irtysh
  [Oleg Litvinenko 59 pen, 75 - Sergey Timofeyev 66. Att: 8,500]
Vostok          4-0 Yekibastuzets
  [Pavel Udalov 16, 30, Aleksandr Antropov 47, Ramiz Allahverdiyev 78. Att: 8,000]

Round 6 [May 14]
Taraz           1-2 Aqtobe Lento
  [Qanat Musatayev 68 - Baqyt Qyzylbayev 24, Vladimir Loginov 46. Att: 7,000]
Jetisu          3-0 Batys
  [Yuriy Zvonarenko 1, 23, Ruslan Akhijak 87 pen. Att: 3,000]
Qaysar          0-0 Yesil Kokshetau
  [Att: 4,000]
Shakhtyor       1-1 Jenis
  [Andrey Finonchenko 7 - Yuriy Aksyonov 6. Att: 15,000]
Qayrat          1-3 Tobol
  [Alibek Buleshev 42 - Nurken Mazbayev 16, 49, Nurbol Jumaskaliyev 32. Att: 2,000]
Ordabasy        1-0 Yesil Bogatyr
  [Aleksandr Sobkovich 3. Att: 5,000]
Vostok          0-0 Irtysh
  [Att: 5,000]
Yelimay         4-1 Yekibastuzets
  [Oleg Litvinenko 58, Oleg Kirimov 62, Andrey Bogomolov 83, 86 -
   Suxrob Hamidov 89. Att: 7,000]

Round 7 
[May 20]
Atyrau          3-2 Jetisu
  [Recepmurat Agabayev 4, Vladimir Gurtuyev 61, Vyacheslav Yeremeyev 64 -
   Yuriy Zvonarenko 70, Guram Makayev 78. Att: 6,000]
Batys           0-1 Qaysar
  [Nurbol Baymenov 76. Att: 4,500]
Aqtobe Lento    1-0 Ordabasy
  [Vladimir Loginov 49. Att: 9,500]
Yesil Bogatyr   0-2 Qayrat
  [Dilmurat Shayahmetov 8, Alibek Buleshev 25. Att: 8,000]
Yesil Kokshetau 1-1 Shakhtyor
  [Sergey Vasilyev 35 - Begenc Guliyev 17. Att: 5,500]
Jenis           4-0 Yelimay
  [Igor Avdeyev 16, Yevgeniy Lunyov 40, Yuriy Aksyonov 61,
   Nilton Pereira Mendes 62. Att: 6,000]
Tobol           2-0 Vostok
  [Nurbol Jumaskaliyev 8, Valeriy Garkusha 84. Att: 4,500]        
[May 23]
Yekibastuzets   0-1 Irtysh      
  [Egidijus Juska 3. Att: ?]

Round 8 [May 23]
Atyrau          4-1 Taraz
  [Recepmurat Agabayev 41, Jiger Kukeyev 59, Sergey Kostyuk 63, 85 -
   Dilmurod Nazarov 28. Att: 6,000]
Batys           2-0 Ordabasy
  [Anton Nazarikov 18, Artur Avakyants 26. Att: 5,000]
Aqtobe Lento    0-0 Qaysar
  [Att: 8,500]
Yesil Bogatyr   1-1 Shakhtyor
  [Oleh Koshelyuk 11 - Vladimir Kashtanov 75. Att: 7,000]
Yesil Kokshetau 1-0 Qayrat
  [Martin Bielik 30. Att: 8,000]
Jenis           5-0 Vostok
  [Nikita Khokhlov 6, 87, Yevgeniy Lovchev 16 pen,
   Igor Yurin 29, Yevgeniy Lunyov 60. Att: 7,000]
Tobol           1-0 Yelimay
  [Nurbol Jumaskaliyev 45. Att: 4,500]
      
Round 9 [May 28]
Taraz           1-1 Jetisu
  [Dilmurod Nazarov 68 - Ruslan Jamshidov 28. Att: 6,000]
Ordabasy        1-2 Atyrau
  [Nagmetulla Qutiboyev 4 - Vladimir Gurtuyev 37, Vitaliy Ushakov 76. Att: 2,700]
Qayrat          4-0 Batys
  [Alibek Buleshev 25, 59, Ruslan Sahalbayev 69, Ali Aliyev 77 pen. Att: 1,500]
Shakhtyor       0-0 Aqtobe Lento
  [Att: 12,000]
Yelimay         4-0 Yesil Bogatyr
  [Oleg Litvinenko 33, 76 pen, 81, Oleg Kirimov 47. Att: 6,500]
Vostok          0-0 Yesil Kokshetau
  [Att: 5,000]
Irtysh          1-0 Jenis
  [Sergey Skorykh 90. Att: 11,000]
Yekibastuzets   0-3 Tobol
  [Nurken Mazbayev 25, Valeriy Garkusha 68, Sergei Bogdanov 88. Att: 4,500]

Round 10 [May 31]
Qaysar          2-3 Atyrau
  [Nurbol Baymenov 53 pen, Bektas Yertayev 59 - Vyacheslav Yeremeyev 51,
   Recepmurat Agabayev 69, Sergey Kostyuk 88. Att: 5,000]
Qayrat          1-1 Aqtobe Lento
  [Ali Aliyev 75 - Rakhman Asukhanov 57. Att: 3,000]
Shakhtyor       2-0 Batys
  [Sergei Yegorov 47, Andrey Finonchenko 70. Att: 7,500]
Yelimay         1-0 Yesil Kokshetau
  [Oleg Litvinenko 60 pen. Att: 6,000]
Vostok          2-1 Yesil Bogatyr
  [Pavel Udalov 29, Oleg Soimu 62 - Aleksandr Antropov(V) 68 og. Att: 3,000]
Irtysh          0-0 Tobol
  [Att: 9,500]
Yekibastuzets   0-1 Jenis
  [Yuriy Aksyonov 88. Att: 4,000]

Round 11 [Jun 10]
Jenis           2-0 Tobol
  [Aleksandr Shatskikh 61, 89. Att: 8,000]
Taraz           1-0 Qaysar
  [Aleksey Klikunov 24. Att: 5,500]
Jetisu          0-1 Ordabasy
  [Nagmetulla Qutiboyev 50. Att: 2,800]
Atyrau          3-2 Shakhtyor
  [Recepmurat Agabayev 25, 42, Denis Rodionov 68 -
   Andrey Finonchenko 32, Oleg Korniyenko 88 pen. Att: 6,500]
Batys           0-2 Yelimay
  [Denis Proskurin 13, Samat Smakov 80. Att: 4,000]
Aqtobe Lento    1-0 Vostok
  [Qayrat Ashirbekov 48 pen. Att: 8,000]
Yesil Bogatyr   0-1 Irtysh
  [Murat Tleshev 63. Att: 8,000]
Yesil Kokshetau 1-1 Yekibastuzets
  [Vyacheslav Tlehugov 33 - Suxrob Hamidov 45. Att: 8,000]

Round 12 [Jun 13]
Taraz           1-2 Ordabasy
  [Qanat Musatayev 65 - Roman Pakholyuk 58, Andrey Vaganov 67. Att: 8,000]
Jetisu          4-0 Qaysar
  [Igoris Kirilovas 40, Mykhailo Somyk 68, 89, Ruslan Gumar 77. Att: 3,000]
Atyrau          1-1 Qayrat
  [Quanysh Qarakulov 88 - Oleg Tarasov 61. Att: 7,000]
Batys           1-1 Vostok
  [Artur Avakyants 38 pen - Pavel Udalov 7. Att: 4,000]
Aqtobe Lento    1-1 Yelimay
  [Zeljko Joksimovic 13 - Yuriy Mityayev 70. Att: 8,000]
Yesil Bogatyr   1-1 Yekibastuzets
  [Kirill Kecker 62 - Vadym Chyzhykov 20. Att: 6,000]
Yesil Kokshetau 1-4 Irtysh
  [Martin Bielik 40 - Andrey Guzenko 47, Qayrat Nurdauletov 50,
   Serik Jeylitbayev 58, Murat Tleshev 62. Att: 8,000]

Round 13
[May 8]
Tobol           1-0 Yesil Kokshetau
  [Nurken Mazbayev 20. Att: 4,500]
[Jun 19]
Qaysar          1-0 Ordabasy
  [Sultan Abildayev 36. Att: 2,000]
Qayrat          0-0 Taraz
  [Att: 2,500]
Shakhtyor       2-2 Jetisu
  [Oleg Korniyenko 35, Andrey Finonchenko 63 -
   Yevgeniy Glukhov 65, Yuriy Zvonarenko 67. Att: 8,000]
Vostok          0-2 Atyrau
  [Recepmurat Agabayev 58, Sergey Kostyuk 81. Att: 3,000]
Irtysh          6-0 Batys
  [Murat Tleshev 3, Serik Jeylitbayev 13, Rustam Usmanov 21,
   Sergey Skorykh 30, Farhadbek Irismetov 70, Sergey Ivanov 71. Att: 6,500]
Yekibastuzets   2-1 Aqtobe Lento
  [Rinat Ishmakov 34, Vadym Chyzhykov 77 - Vladimir Loginov 24. Att: 6,000]
Jenis           4-1 Yesil Bogatyr
  [Nikita Khokhlov 4, Aleksandr Shatskikh 28, 67, 72 - Ildar Hujinov 26. Att: 5,000]

Round 14
[Jun 22]
Qayrat          0-2 Jetisu
  [Yuriy Zvonarenko 5, Igoris Kirilovas 65. Att: 2,000]
Shakhtyor       5-1 Taraz
  [Begenc Guliyev 34, Rimantas Zvingilas 36, 53, Andrey Finonchenko 79, 80 -
   Denis Popov 82. Att: 7,000]
Yelimay         0-0 Atyrau
  [Att: 7,000]
Irtysh          2-1 Aqtobe Lento
  [Murat Tleshev 39 pen, 48 - Nurmat Mirzabayev 77 pen. Att: 9,500]
Yekibastuzets   4-0 Batys
  [Rustam Hojayev 30, 78, Dmitriy Kishchenko 47, Suxrob Hamidov 68. Att: 6,000]
Jenis           2-0 Yesil Kokshetau
  [Aleksandr Shatskikh 61, Nilton Pereira Mendes 82 pen. Att: 6,000]
[Jul 2]
Tobol           6-0 Yesil Bogatyr
  [Nurbol Jumaskaliyev 2, 26, 85, Daniyar Mukanov 30,
   Valeriy Garkusha 54, Oleg Golovan 57. Att: 4,500]

Round 15
[Jun 28]
Yesil Bogatyr   1-0 Yesil Kokshetau
  [Kirill Kecker 75. Att: 5,000]
Ordabasy        2-0 Shakhtyor
  [Murat Suyumagombetov 59, Sergey Telegin 66. Att: 4,500]
Qaysar          0-2 Qayrat
  [Kostyantyn Panin 79, Vladimir Yakovlev 87. Att: 4,000]
Taraz           1-2 Yelimay
  [Dilmurod Nazarov 90 - Oleg Litvinenko 7, Dmitriy Peil 61. Att: 7,000]
Jetisu          4-1 Vostok
  [Yevgeniy Glukhov 14, Ruslan Gumar 23, Guram Makayev 67, 85 - Oleg Soimu 30. Att: 2,400]
Atyrau          1-0 Yekibastuzets
  [Andrey Foshchiy 61. Att: 6,000]
Batys           1-3 Jenis
  [Bakhva Ambidze 43 - Igor Yurin 60, Yevgeniy Lovchev 67 pen,
   Maksim Zabelin 86. Att: 3,500]
[Oct 19]
Aqtobe Lento    1-2 Tobol
  [Qayrat Ashirbekov 67 - Valeriy Garkusha 20, Zoran Amidjic 59. Att: 6,500]

Round 16
[Jul 1]
Ordabasy        3-0 Qayrat
  [Spartak Murtazayev 57, Sergey Telegin 78, Konstantin Kanin 84. Att: 5,500]
Qaysar          0-0 Shakhtyor
  [Att: 3,500]
Taraz           3-1 Vostok
  [Dilmurod Nazarov 20, 56, 78 - Aurel Nelipovskii 6. Att: 7,000]
Jetisu          1-1 Yelimay
  [Ruslan Gumar 20 pen - Oleg Litvinenko 40 pen. Att: 2,700]
Atyrau          1-2 Irtysh
  [Recepmurat Agabayev 61 - Serik Jeylitbayev 6, Rustam Usmanov 85. Att: 9,000]
Aqtobe Lento    0-0 Jenis
  [Att: 8,500]
[Jul 22]
Batys           0-2 Tobol
  [Nurbol Jumaskaliyev 49, Valeriy Garkusha 55. Att: 4,500]

Round 17
[Jul 9]
Qayrat          2-0 Shakhtyor
  [Ali Aliyev 33 pen, Oleg Tarasov 85. Att: 1,500]
Yelimay         2-0 Qaysar
  [Samat Smakov 41, Oleg Litvinenko 86 pen. Att: 6,000]
Vostok          2-0 Ordabasy
  [Aurel Nelipovskii 13, Pavel Udalov 28. Att: 3,700]
Irtysh          1-0 Taraz
  [Andrey Kucheryavykh 86. Att: 8,000]
Yekibastuzets   0-1 Jetisu
  [Yuriy Zvonarenko 20. Att: 6,500]
Yesil Bogatyr   4-1 Batys
  [Igor Shvydko 47, Kirill Kecker 57, Vyacheslav Koloda 67, Roman Seliverstov 90 -
   Sergey Danilov 67. Att: 4,500]
Yesil Kokshetau 1-1 Aqtobe Lento
  [Sergey Kalyubin 68 - Vladimir Loginov 16. Att: 4,000]
[Oct 4]
Tobol           1-1 Atyrau        
  [Yevgeniy Tarasov 37 - Sergey Kostyuk 78. Att: 7,000] 

Round 18 [Jul 12]
Yelimay         1-0 Ordabasy
  [Oleg Litvinenko 59. Att: 6,000]
Vostok          0-0 Qaysar
  [Att: 3,500]
Irtysh          2-1 Jetisu
  [Rustam Usmanov 66, 76 - Yevgeniy Glukhov 14. Att: 8,500]
Yekibastuzets   2-0 Taraz
  [Vadym Chyzhykov 9, 31. Att: 5,000]
Jenis           1-0 Atyrau
  [Sergey Kozulin 82. Att: 6,500]
Yesil Bogatyr   5-2 Aqtobe Lento
  [Sergey Yurevich 5, 71, Aleksey Danayev 34 pen, 48, Vyacheslav Koloda 59 -
   Andrey Barsukov 23, Nurmat Mirzabayev 40 pen. Att: 5,000]
Yesil Kokshetau 1-1 Batys
  [Roman Babichev 24 - Anatoliy Vishnichenko 49. Att: 4,000]

Round 19 [Aug 2]
Ordabasy        1-0 Yelimay
  [Sherzod Nazarov 78. Att: 6,000]
Qaysar          1-0 Vostok
  [Viktor Koziy 89. Att: 1,500]
Jetisu          2-7 Irtysh
  [Yevgeniy Glukhov 21, Yuriy Zvonarenko 58 - Muslim Agayev 13, 24, 66, 83,
   Serik Jeylitbayev 42, Sergey Skorykh 55, Rustam Usmanov 86. Att: 2,800]
Taraz           3-1 Yekibastuzets
  [Qanat Musatayev 22 pen, Vyacheslav Pryanishnikov 39, Vladimir Yakovlev 51 -
   Sergey Lobadovskiy 43. Att: 7,000]
Atyrau          3-1 Jenis
  [Quanysh Qarakulov 8 pen, Recepmurat Agabayev 57, David Janashia 78 - Aleksandr Shatskikh 45. Att: 10,000]
Aqtobe Lento    2-0 Yesil Bogatyr
  [Maksim Samchenko 32, Vladimir Loginov 63. Att: 7,000]
Batys           1-0 Yesil Kokshetau
  [Artur Avakyants 15 pen. Att: 3,000]

Round 20
[Aug 5]
Qaysar          0-0 Yelimay
  [Att: 3,000]
Ordabasy        1-0 Vostok
  [Sherzod Nazarov 9. Att: 6,000]
Jetisu          3-1 Yekibastuzets
  [Ruslan Jamshidov 34, 43, Vitaliy Kolesnychenko 42 - Sergey Lobadovskiy 53. Att: 3,000]
Taraz           0-1 Irtysh
  [Fevzi Davlatov 69. Att: 8,000]
Atyrau          1-3 Tobol
  [David Janashia 53 - Nurbol Jumaskaliyev 22, 84, Maksim Shevchenko 88. Att: 8,500]
Aqtobe Lento    2-1 Yesil Kokshetau
  [Nurmat Mirzabayev 15 pen, 90 pen - Anatoliy Malkov 45. Att: 8,000]
Batys           2-1 Yesil Bogatyr
  [Artur Avakyants 24 pen, Kakhaber Gogoladze 45 - Dmitriy Yurist 46 pen. Att: 3,000]
[Aug 15]
Shakhtyor       0-0 Qayrat
  [Att: 9,500]

Round 21
[Aug 23]
Jenis           2-1 Aqtobe Lento
  [Aleksandr Suchkov 49, 83 - Rafael Urazbahtin 31. Att: 7,000]
Qayrat          1-0 Ordabasy
  [Ulugbek Asanbayev 15. Att: 3,000]
Shakhtyor       1-1 Qaysar
  [Ruslan Imankulov 62 - Viktor Koziy 70 pen. Att: 5,000]
[Aug 24]
Tobol           2-1 Batys
  [Oleg Lotov 30, Valeriy Garkusha 90 - Vyacheslav Kholosha 17. Att: 6,000]
Vostok          1-0 Taraz
  [Kostyantyn Lemeshko 53. Att: 3,000]
Yelimay         0-1 Jetisu
  [Guram Makayev 45. Att: 4,000]
Irtysh          5-1 Atyrau
  [Ihor Chumachenko 30, Serik Jeylitbayev 46, Muslim Agayev 59, 88,
   Andrey Foshchiy(A) 65 og - Quanysh Qarakulov 82. Att: 9,000]
[Aug 26]
Yesil Kokshetau 1-3 Yesil Bogatyr
  [David Chokheli 54 - Viktor Zubarev 17, 34, Abduqaxor Marufaliyev 21. Att: 3,000]

Round 22
[Jul 15]
Yekibastuzets   1-2 Atyrau
  [Konstantin Zarechnyi 35 - Recepmurat Agabayev 37, Sergey Lobadovskiy 59. Att: 4,000]
Jenis           6-1 Batys
  [Nilton Pereira Mendes 11, Yevgeniy Lunyov 45, 48, 57, 68, Igor Yurin 77 -
   Artur Avakyants 62 pen. Att: 6,000]
[Aug 26]
Shakhtyor       3-0 Ordabasy
  [Andrey Finonchenko 12, 45, 61. Att: 8,500]
Qayrat          5-1 Qaysar
  [Sergey Kutsov 6, Ulugbek Asanbayev 24, 51, Arsen Tlehugov 37, Yuryi Shukanau 41 -
   Nurbol Baymenov 70. Att: 2,000]
[Aug 27]
Yelimay         2-1 Taraz
  [Andrey Bogomolov 44, Aleksei Gerasimov 55 - Dilmurod Nazarov 64. Att: 5,000]
Vostok          2-1 Jetisu
  [Dinu Caras 40 pen, Pavel Udalov 60 - Yuriy Zvonarenko 15. Att: 4,000]
Tobol           1-0 Aqtobe Lento
  [Aleksei Kosolapov 31 pen. Att: 6,000]

Round 23 [Aug 31]
Yesil Kokshetau 0-1 Jenis
  [Nilton Pereira Mendes 66 pen. Att: 5,500]
Yesil Bogatyr   0-0 Tobol
  [Att: 8,000]
Batys           2-1 Yekibastuzets
  [Vyacheslav Kholosha 9, 27 - Sergey Mataganov 80. Att: 4,000]
Aqtobe Lento    0-2 Irtysh
  [Qayrat Nurdauletov 45, Murat Tleshev 55. Att: 4,000]
Atyrau          1-0 Yelimay
  [Levan Bajelidze 47. Att: 4,500]
Taraz           3-1 Shakhtyor
  [Samat Derbisbayev 2, Dilmurod Nazarov 30, Vyacheslav Pryanishnikov 74 -
   Ruslan Imankulov 86. Att: 8,000]
Jetisu          3-1 Qayrat
  [Yuriy Zvonarenko 20, 52, Ruslan Jamshidov 55 - Alibek Buleshev 28. Att: 3,400]

Round 24
[Sep 3]
Yesil Kokshetau 1-2 Tobol
  [Anatoliy Bogdanov 73 - Nurbol Jumaskaliyev 80, Aleksei Kosolapov 84. Att: 4,800]
Yesil Bogatyr   3-3 Jenis
  [Viktor Zubarev 12, Kirill Kecker 41, Aleksey Danayev 90 pen -
   Musa Adiyev 6, 62, 70. Att: 7,500]
Batys           0-1 Irtysh
  [Serik Jeylitbayev 35. Att: 4,100]
Aqtobe Lento    2-0 Yekibastuzets
  [Rafael Urazbahtin 7, Nurmat Mirzabayev 26 pen. Att: 6,000]
Taraz           1-4 Qayrat
  [Dilmurod Nazarov 85 pen - Alibek Buleshev 9, 73,
   Arsen Tlehugov 15, Oleg Tarasov 82. Att: 8,000]
Jetisu          2-1 Shakhtyor
  [Guram Makayev 45 pen, Yuriy Zvonarenko 58 - Andrey Finonchenko 90. Att: 2,500]
Ordabasy        3-1 Qaysar
  [Yevhen Sonin 6, Sherzod Nazarov 18, 63 pen - Sergey Tarabunov 77. Att: 5,000]
[Oct 19]
Atyrau          3-1 Vostok
  [Levan Bajelidze 37, Denis Rodionov 70, 80 - Pavel Yakupov 58. Att: 2,000] 

Round 25 [Sep 9]
Irtysh          0-1 Yesil Kokshetau
  [Aleksandr Cepukavicius 63. Att: 6,500]
Yekibastuzets   0-4 Yesil Bogatyr
  [Viktor Zubarev 19, 88, Igor Shvydko 29, Kostyantyn Panin 39. Att: 5,000]
Yelimay         1-1 Aqtobe Lento
  [Aleksei Gerasimov 90 - Rafael Urazbahtin 74. Att: 7,000]
Vostok          7-2 Batys
  [Dinu Caras 39 pen, Pavel Udalov 45, 54, 66, Kostyantyn Lemeshko 53,
   Daulet Nurasylov 70, Ramiz Allahverdiyev 86 - Vyacheslav Kholosha 5, 75 pen.
   Att: 4,500]
Ordabasy        1-0 Taraz
  [Konstantin Kanin 50. Att: 5,000]
Qaysar          1-0 Jetisu
  [Viktor Koziy 45 pen. Att: 2,500]
Qayrat          2-1 Atyrau
  [Arsen Tlehugov 31, Yuryi Shukanau 47 - Sergey Kostyuk 66. Att: 2,000]

Round 26 [Sep 12]
Irtysh          2-0 Yesil Bogatyr
  [Rustam Usmanov 52, Aydar Kumisbekov 58. Att: 6,500]
Yekibastuzets   1-0 Yesil Kokshetau
  [Andrey Guzenko 21. Att: 3,000]
Yelimay         2-0 Batys
  [Denis Proskurin 68, Samat Smakov 90. Att: 5,000]
Vostok          0-0 Aqtobe Lento
  [Att: 2,500]
Ordabasy        1-1 Jetisu
  [Abdullahi Nasiru 77 - Yevgeniy Glukhov 41. Att: 6,000]
Qaysar          1-2 Taraz
  [Viktor Koziy 33 - Andrey Povalyayev 39, 88. Att: 1,500]
Shakhtyor       1-0 Atyrau
  [Oleg Korniyenko 72 pen. Att: 5,000]
Tobol           3-1 Jenis
  [Petro Badlo 30, Valeriy Garkusha 34, Nurbol Jumaskaliyev 39 -
   Musa Adiyev 45. Att: 5,000]

Round 27 [Sep 17]
Atyrau          2-1 Qaysar
  [Recepmurat Agabayev 59, Andrey Foshchiy 80 - Sergey Tarabunov 37. Att: 4,000]
Aqtobe Lento    4-2 Qayrat
  [Oleksandr Mykulyak 1, 54, Valeriy Kryventsov 48, Vladimir Loginov 85 -
   Yuryi Shukanau 29, 74. Att: 5,500]
Batys           0-1 Shakhtyor
  [Mikhail Glushko 79. Att: 4,000]
Yesil Kokshetau 0-1 Yelimay
  [Oleg Litvinenko 60. Att: 3,500]
Yesil Bogatyr   1-0 Vostok
  [Igor Shvydko 6. Att: 5,000]
Jenis           5-1 Yekibastuzets
  [Nilton Pereira Mendes 24, Musa Adiyev 29, Yuriy Aksyonov 67,
   Yevgeniy Lovchev 69 pen, 90 pen - Sergey Lobadovskiy 47. Att: 5,000]
Tobol           0-1 Irtysh
  [Serik Jeylitbayev 32. Att: 7,000]

Round 28 [Sep 20]
Jetisu          1-0 Taraz
  [Aleksandr Burnadze 39. Att: 3,200]
Atyrau          1-1 Ordabasy
  [Recepmurat Agabayev 6 - Sherzod Nazarov 33. Att: 5,000]
Aqtobe Lento    1-0 Shakhtyor
  [Rafael Urazbahtin 75. Att: 5,000]
Batys           1-5 Qayrat
  [Artur Avakyants 90 pen - Arsen Tlehugov 11 pen, 59,
   Oleg Tarasov 32, 52, Ali Aliyev 77. Att: 3,500]
Yesil Kokshetau 1-0 Vostok
  [Roman Babichev 65. Att: 1,500]
Yesil Bogatyr   3-2 Yelimay
  [Pavel Maltsev 43, Kostyantyn Panin 58, Vyacheslav Koloda 74 -
   Odil Irgashev 38, Aleksei Gerasimov 44. Att: 6,500]
Jenis           1-1 Irtysh
  [Nilton Pereira Mendes 87 - Muslim Agayev 75. Att: 9,000]
Tobol           1-0 Yekibastuzets
  [Oleg Golovan 57. Att: 4,800]

Round 29 [Sep 28]
Qaysar          0-0 Aqtobe Lento
  [Att: 1,500]
Shakhtyor       2-0 Yesil Bogatyr
  [Andrey Finonchenko 57, 71. Att: 4,000]
Qayrat          1-1 Yesil Kokshetau
  [Arsen Tlehugov 45 pen - Yevgeniy Zakharchenko 64. Att: 2,000]
Vostok          2-3 Jenis
  [Oleg Soimu 2, 14 - Aleksandr Suchkov 8,
   Igor Avdeyev 30, Yevgeniy Lovchev 78. Att: 1,500]
Yelimay         1-3 Tobol
  [Odil Irgashev 36 - Konstantin Kotov 47,
   Daniyar Mukanov 74, Yevgeniy Tarasov 76. Att: 4,000]
Taraz           3-0 Atyrau
  [awarded; original score (1-0) canceled due to Atyrau's fielding a 
   disqualified player; Vladimir Yakovlev 37 pen. Att: 8,000]
Ordabasy        1-0 Batys
  [Konstantin Kanin 85. Att: 5,000]

Round 30
[Oct 1]
Qaysar          0-1 Batys
  [Vladimir Redkin 43. Att: 1,500]
Ordabasy        1-1 Aqtobe Lento
  [Fayzulla Urdabayev 90 - Rafael Urazbahtin 29. Att: 5,000]
Shakhtyor       0-0 Yesil Kokshetau
  [Att: 4,000]
Qayrat          3-2 Yesil Bogatyr
  [Arsen Tlehugov 19, Alibek Buleshev 37, 55 -
   Aset Muhametkarimov(Q) 87 og, Kirill Kecker 90. Att: 1,000]
Vostok          0-2 Tobol
  [Valeriy Garkusha 50, Petro Badlo 77. Att: 1,500]
Yelimay         0-1 Jenis
  [Aleksandr Shatskikh 59. Att: 4,000]
Jetisu          2-0 Atyrau
  [Serik Qoshqarov(A) 32 og, Yevgeniy Glukhov 68. Att: 3,200]
[Oct 6]
Irtysh          5-0 Yekibastuzets
  [Ihor Chumachenko 18, Sergey Skorykh 41, Muslim Agayev 51,
   Murat Tleshev 62, 81. Att: 6,000]

Round 31
[Oct 13]
Irtysh          2-0 Vostok
  [Rustam Usmanov 53, Muslim Agayev 78. Att: 5,500]
Yesil Bogatyr   2-0 Ordabasy
  [Viktor Zubarev 52, Kostyantyn Panin 66. Att: 5,000]
Yesil Kokshetau 0-2 Qaysar
  [Marat Iskakov 6, Viktor Koziy 8. Att: 2,000]
Aqtobe Lento    2-1 Taraz
  [Aleksandr Sklyarov(T) 40 og, Vladimir Loginov 47 - Vladimir Yakovlev 87. Att: 6,000]
Batys           2-0 Jetisu
  [Vladimir Redkin 22, Kakhaber Gogoladze 48. Att: 3,000]
Jenis           1-3 Shakhtyor
  [Oleg Tomashevskiy(S) 24 og - Begenc Guliyev 26, Oleg Korniyenko 47 pen,
   Andrey Finonchenko 77. Att: 4,000]
Tobol           2-1 Qayrat
  [Daniyar Mukanov 14, Maksim Shevchenko 89 - Muhtor Qurbonov 3. Att: 5,000]
[Oct 19]
Yekibastuzets   3-0 Yelimay
  [Vadym Chyzhykov 7, Sergey Lobadovskiy 19, Sergey Ivanov 45. Att: 4,000]

NB: On October 14, Yesil Kokshetau withdrew due to lack of finances.

Round 32 [Oct 16]
Yekibastuzets   1-2 Vostok
  [Aleksandr Bulgakov 50 pen - Oleg Soimu 31, 35. Att: 4,000]
Irtysh          1-0 Yelimay
  [Rustam Usmanov 60. Att: 6,000]
Tobol           1-0 Shakhtyor
  [Aleksei Kosolapov 66. Att: 6,000]
Jenis           3-1 Qayrat
  [Aleksandr Shatskikh 2, Nilton Pereira Mendes 5, Nikita Khokhlov 89 -
   Alibek Buleshev 32. Att: 7,000]
Yesil Bogatyr   1-2 Qaysar
  [Viktor Zubarev 21 - Sultan Abildayev 34, Marat Sarsenov 73. Att: 6,000]
Yesil Kokshetau 0-3 Ordabasy
  [Awarded]
Aqtobe Lento    0-0 Jetisu
  [Att: 7,000]
Batys           2-1 Taraz
  [Artur Avakyants 72 pen, Vladimir Redkin 79 - Vyacheslav Pryanishnikov 83. Att: 3,000]

Round 33 [Oct 22]
Atyrau          3-1 Batys
  [Vitaliy Ushakov 4, Recepmurat Agabayev 29, Denis Rodionov 90 -
   Kakhaber Gogoladze 16. Att: 4,000]
Jetisu          0-0 Yesil Bogatyr
  [Att: 3,000]
Taraz           3-0 Yesil Kokshetau
  [Awarded]
Ordabasy        2-0 Jenis
  [Spartak Murtazayev 48, Sherzod Nazarov 50. Att: 1,500]
Qaysar          1-2 Tobol
  [Islam Junisbekov 76 - Nurbol Jumaskaliyev 55, Sergey Kaputin 57. Att: 4,000]
Shakhtyor       0-1 Irtysh
  [Muslim Agayev 56. Att: 7,000]
Qayrat          1-0 Yekibastuzets
  [Oleg Tarasov 78. Att: 1,000]

Round 34 [Oct 25]
Atyrau          1-1 Aqtobe Lento
  [Igor Goryachev 6 - Oleksandr Mykulyak 4. Att: 6,000]
Jetisu          3-0 Yesil Kokshetau
  [Awarded]
Taraz           2-1 Yesil Bogatyr
  [Vyacheslav Pryanishnikov 44, Vladimir Yakovlev 49 - Pavel Maltsev 81. Att: 7,500]
Ordabasy        1-2 Tobol
  [Valeriy Shapovalov 69 pen - Valeriy Garkusha 63, Nurbol Jumaskaliyev 84. Att: 7,500]
Qaysar          3-2 Jenis
  [Marat Sarsenov 15 pen, Viktor Koziy 32, 73 -
   Igor Yurin 5, Aleksandr Shatskikh 82. Att: 2,500]
Shakhtyor       3-0 Yekibastuzets
  [Ruslan Imankulov 3, Begenc Guliyev 45, Azamat Niyazymbetov 85. Att: 4,000]
Qayrat          1-3 Irtysh
  [Yuryi Shukanau 23 - Serik Jeylitbayev 32, Farhadbek Irismetov 87,
   Ihor Chumachenko 90. Att: 5,000]
Vostok          2-1 Yelimay
  [Youssef Meskini 16, Renat Abdulin 90 - Yuriy Mityayev 78. Att: 3,000]

Round 35 [Oct 31]
Yelimay         1-0 Shakhtyor
  [Yuriy Mityayev 62. Att: 1,000]
Vostok          2-2 Qayrat
  [Pavel Yakupov 2, Dinu Caras 44 pen - Alibek Buleshev 27, 88. Att: 2,000]
Irtysh          1-0 Ordabasy
  [Ihor Chumachenko 55. Att: 5,500]
Yekibastuzets   3-0 Qaysar
  [Vadym Chyzhykov 10, Sergey Lobadovskiy 45, Oleksandr Vovk(Q) 76 og. Att: 3,000]
Jenis           2-0 Jetisu
  [Nikita Khokhlov 63, Aleksandr Suchkov 90. Att: 3,000]
Tobol           3-0 Taraz
  [Aleksei Kosolapov 11, Nurbol Jumaskaliyev 29, 83. Att: 5,000]
Yesil Bogatyr   2-3 Atyrau
  [Vyacheslav Koloda 18, Sergey Yurevich 30 - Aleksandr Sobkovich 35,
   Vladimir Gurtuyev 46, Vyacheslav Yeremeyev 76 pen. Att: 2,000]

Round 36 [Nov 3]
Yelimay         1-2 Qayrat
  [Samat Smakov 65 - Dauren Qusainov 59, Oleg Tarasov 75. Att: 2,000]
Vostok          1-1 Shakhtyor
  [Dinu Caras 28 pen - Ruslan Imankulov 10. Att: 3,000]
Irtysh          2-1 Qaysar
  [Muslim Agayev 14, Ihor Chumachenko 78 - Viktor Koziy 21. Att: 8,000]
Yekibastuzets   2-3 Ordabasy
  [Aleksandr Bulgakov 11 pen, 71 - Valeriy Shapovalov 44 pen,
   Fayzulla Urdabayev 78, Murat Suyumagombetov 85. Att: 3,000]
Jenis           0-1 Taraz
  [Vladimir Yakovlev 54. Att: 2,000]
Tobol           1-0 Jetisu
  [Valeriy Garkusha 49. Att: 4,500]
Yesil Kokshetau 0-3 Atyrau
  [Awarded]
Aqtobe Lento    5-1 Batys
  [Qayrat Ashirbekov 3, 45, Rafael Urazbahtin 18, 59, Oleksandr Mykulyak 83 -
   Kakhaber Gogoladze 36. Att: 6,000]

Final Table:

 1.Irtysh Pavlodar           32  25  3  4  59-20  78  Champions
 2.Tobol Qostanay            32  24  4  4  55-19  76  
 3.Jenis Astana              32  20  4  8  65-33  64  
 4.FK Atyrau                 32  16  5 11  48-42  53  
 5.FK Aqtobe LenTo           32  13 12  7  40-29  51  
 6.Ordabasy Shymkent         32  15  4 13  33-29  49  [+]
 7.Qayrat Almaty             32  14  7 11  51-42  49  
 8.Jetisu Taldyqorghan       32  14  6 12  46-38  48  [+]
 9.Yelimay Semey             32  12  7 13  35-35  43  
10.Shakhtyor Qaraghandy      32  10 12 10  37-29  42  
11.Yesil Bogatyr Petropavl   32  10  6 16  42-53  36  
12.FK Taraz                  32  10  4 18  35-45  34  [+]
13.Qaysar Qyzylorda          32   9  7 16  26-42  34  
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - --
14.Vostok Oskemen            32   8  8 16  34-46  32      Prom/Rel Play-off
15.Yekibastuzets Yekibastuz  32   8  4 20  30-56  28  [+] Prom/Rel Play-off
----------------------------------------------------
16.Batys Oral                32   8  2 22  25-74  26  [+] Relegated
17.Yesil Kokshetau           32   4  9 19  13-42  15  [*] Withdrew & Relegated

[*] Yesil Kokshetau 6 pts deducted for not paying fines and transfer
    fees in time.  On October 14, they withdrew due to lack of finances
    and all remaining matches are awarded 0-3 against them.

NB: Kaspiy Aqtau withdrew before the start.
Name changes: Vostok Altyn -> Vostok
              Dostyk -> Ordabasy

NB: Kazakhstan were refused entry to the Champions League and UEFA Cup
    in 2004/05 for not having suitable stadiums

Top Scorers:

1.Andrey Finonchenko (Shakhtyor) 18
2.Nurbol Jumaskaliyev (Tobol)    16
3.Recepmurat Agabayev (Atyrau)   14  [Turkmenistan]
  Aleksandr Shatskikh (Jenis)    14
5.Alibek Buleshev (Qayrat)       13
  Oleg Litvinenko (Yelimay)      13
  Yuriy Zvonarenko (Jetisu)      13
8.Muslim Agayev (Irtysh)         11  [Turkmenistan]
9.Valeriy Garkusha (Tobol)       10
  Dilmurod Nazarov (Taraz)       10  [Uzbekistan]
  Oleg Tarasov (Qayrat)          10
  Murat Tleshev (Irtysh)         10
  Pavel Udalov (Vostok)          10

Promoted directly: Yassy-Rahat Turkestan, Khimik Stepnogorsk

Promotion/Relegation Play-off [Nov 7, 12]

Yekibastuzets Yekibastuz 1-2 1-2 CESNA Almaty
  [Bulgakov 44 pen - Urazayev 68, 77. Att: 3,700]
  [Guzenko 18 - Ostapenko 21, 44. Att: 1,500]

VOSTOK Oskemen           3-0 0-1 Gornyak Hromtau
  [Awarded]
  [Loginov 38. Att: 1,500]

Vostok remain at the 1st level, Yekibastuzets relegated.
Cesna Almaty promoted


Trivia:

Name Explanations:

Club names:

Batys = West
Irtysh = name of river
Jenis = Victory
Jetisu = "Seven Rivers", ancient name of the area
Lento = Leningrad + Toronto
Ordabasy = name of local historical site
Qayrat = Power, strength, energy
Qaysar = Brave
Shakhtyor = Russian for "Miner"
Tobol = name of river
Vostok = Russian for "East"
Yelimay = name of Kazakh folk song
Yesil = name of river

City names:

Almaty = Place rich in apples
Aqtau = White mountain
Aqtobe = White hill
Astana = Capital (city)
Atyrau = Delta of river
Kokshetau = Sky-colored mountain
Oral = Ural
Oskemen = derived from original Russian name Ust-Kamenogorsk (Stone City)
Pavlodar = Russian for "Gift for Paul"
Petropavl = (City of) Peter & Paul
Qaraghandy = Place rich in acacia
Qyzylorda = Red capital
Semey = derived from original Russian name Semipalatinsk (Seven Chamber City)
Shymkent = Green (or Garden) City
Taldyqorghan = Poplar castle
Taraz = Kazakh for Talas River
Yekibastuz = Two heads of salt


Kazakhstan Cup 2003

Preliminary Round
(only First League clubs)

[Apr 3]
SHAKHTYOR-YUNOST Qaraghandy 1-0 Ush-Qonyr & Co Shemolgan    [aet]
  [Borovskiy 108]
TORGHAY Arqalyq             1-0 Kaspiy Aqtau
  [Bolotskikh 76]
[Apr 4]
Qaysar-2 Qyzylorda          0-1 GORNYAK Hromtau
  [Ospanov 70]
[Apr 6]
JASTAR Astana               1-0 Yesil Bogatyr-2 Petropavl
  [Egiyev 9]
FK AQTOBE-JAS               4-0 Batys Plus Oral
  [Abdusheyev 19, Pastushenko 43, Jeludkov 53, Agdavletov 84]
Yelimay-2 Semey             0-4 KHIMIK Stepnogorsk
  [Butkov 10, 35, 44 pen, Kalayev 29]
[Apr 7]
BATYR Yekibastuz            3-0 Irtysh-2 Pavlodar
  [original score (1-3) annuled because Irtysh-2 fielded a disqualified player]
  [Voynov 55 - Belik 44, 86, Prosekov 88]

Bye: Qostuyin Arys, Jambyl Taraz, Vostok-2 Oskemen, Qayrat-2 Almaty, Cesna Almaty,
Munayly Atyrau, Aqsu-Kent Shymkent, Qara-Bastau Shymkent.


First Round [May 5]

IRTYSH Pavlodar                  6-0 Jastar Astana [1L]
  [Ivanov 1, Usmanov 20, Tleshev 43, 71,
   Juska 47, Chernyshov 52]
Khimik Stepnogorsk [1L]          0-1 QAYRAT-2 Almaty [1L]      [aet]
  [Aliyev 105]
FK Aqtobe-Jas [1L]               0-3 JAMBYL Taraz [1L]
  [Sarybayev 4, Suley 14, Mazbayev 50]
TOBOL Qostanay                   2-0 Yesil Kokshetau
  [Badlo 33, Bogdanov 54 pen]
Ordabasy Shymkent                2-3 JETISU Taldyqorghan       [aet]
  [Vaganov 23, 75 pen - Jamshidov 6,
   Izmaylov 79, Kirilovas 109]
Qara-Bastau Shymkent [1L]        w/o FK AQTOBE LENTO
  [Qara-Bastau withdrew]
SHAKHTYOR-YUNOST Qaraghandy [1L] 2-0 Munayly Atyrau [1L]
  [Nesterov 3, Khomenko 7]
YESIL BOGATYR Petropavl          2-0 Cesna Almaty [1L]
  [Shvydko 10, Koloda 52]
VOSTOK-2 Oskemen [1L]            1-1 Aqsu-Kent Shymkent [1L]   [pen 6-5]
  [Mokrov 53 - Kenjebayev 36]
QAYRAT Almaty                    2-1 Vostok Oskemen            [aet]
  [Tarasov 5, 103 - Udalov 17]
Qostuyin Arys [1L]               1-6 BATYS Oral
  [Medetbekov 83 - Gogoladze 22, 50, Baskhanbayev 33,
   Nazarikov 43, Vishnichenko 47, Lukin 68]
Batyr Yekibastuz [1L]            0-2 QAYSAR Qyzylorda
  [Bujin 43, Syzdykov 54]
Gornyak Hromtau [1L]             0-2 EKIBASTUZETS Yekibastuz
  [Hamidov 13, Zarechniy 63]
FK ATYRAU                        2-1 Shakhtyor Qaraghandy
  [Gurtuyev 38, Agabayev 57 - Glushko 90]
YELIMAY Semey                    6-2 Torghay Arqalyq [1L]
  [Litvinenko 5 pen, 21, 65 pen, Irgashev 30, Mityayev 82,
   Bogomolov 88 - Kaipbayev 41 pen, 57]
FK Taraz                         0-1 JENIS Astana
  [Khokhlov 87]

Second Round

[Jul 4]
QAYRAT Almaty                    4-0 Vostok-2 Oskemen [1L]
  [Kuznetsov(V) 51 og, Dyusebayev 55, Tarasov 59, 67. Att: 500]
[Jul 5]
Qayrat-2 Almaty [1L]             0-1 IRTYSH Pavlodar           [aet]
  [Usmanov 104. Att: 500]
Jetisu Taldyqorghan              1-2 FK AQTOBE LENTO
  [Glukhov 41 - Joksimovic 22, Asukhanov 75. Att: 3,200]
Shakhtyor-Yunost Qaraghandy [1L] 0-1 YESIL BOGATYR Petropavl
  [Yurevich 12. Att: 500]
QAYSAR Qyzylorda                 2-1 Batys Oral
  [Syzdykov 19 pen, Abildayev 90 - Gamtselidze 80. Att: 4,000]
YEKIBASTUZETS Yekibastuz         1-1 FK Atyrau                 [pen 5-4]
  [Hamidov 17 - Agabayev 78. Att: 6,000]
Jenis Astana                     0-3 YELIMAY Semey
  [awarded; original score (2-1) annulled due to Jenis's fielding ineligible player]
  [Avdeyev 19, Lunyov 54 - Irgashev 9. Att: 5,000]
[Jul 16]
TOBOL Qostanay                   3-0 Jambyl Taraz [1L]
  [Uvarov(J) 11 og, Kosolapov 57, Garkusha 86. Att: 3,500]


Quarterfinals

[Jul 27, Aug 8]
YESIL BOGATYR Petropavl 2-0 2-2 FK Aqtobe LenTo
  [Kostyantyn Panin 44, Sergey Yurevich 80. Att: 6,500]
  [Pavel Maltsev 8, Aleksey Danayev 55 -
   Oleksandr Mykulyak 45, Qayrat Ashirbekov 81 pen. Att: 7,000]
[Jul 27, Aug 9]
Qaysar Qyzylorda        0-3 1-2 QAYRAT Almaty
  [Arsen Tlekhugov 27, Ali Aliyev 36 pen, Darhan Bekishev(Qays) 89 og. Att: 3,500]
  [Sergey Tarabunov 70 - Yuryi Shukanau 48, Mark Svets 87. Att: 1,200]
YELIMAY Semey           2-0 1-1 Yekibastuzets Yekibastuz
  [Oleg Litvinenko 50, Yevgeniy Sveshnikov 52. Att: 11,000]
  [Denis Proskurin 15 - Sergey Lobadovskiy 82. Att: 3,000]
[Aug 9, 15]
TOBOL Qostanay          2-0 0-1 Irtysh Pavlodar
  [Konstantin Kotov 82, Yevgeniy Tarasov 85. Att: 5,500]
  [Fevzi Davlatov 90. Att: 6,500]


Semifinals [Sep 24, Nov 7]
Yelimay Semey           0-1 1-1 QAYRAT Almaty
  [Ali Aliyev 61. Att: 5,000]
  [Aleksei Gerasimov 70 - Sergey Kutsov 4. Att: 1,500]
Yesil Bogatyr Petropavl 1-2 0-1 TOBOL Qostanay
  [Igor Shvydko 42 - Valeriy Garkusha 58, 87. Att: 7,500]
  [Nurbol Jumaskaliyev 32. Att: 4,500]


Final [Nov 11]

QAYRAT Almaty  3-1  Tobol Qostanay
  [Tlehugov 7pen, 28pen, 53 - Kosolapov 20pen]
QAY: Yevgeniy Naboycenko TKM, Dmitriy Protorchin, Pavel Pishchulin, Sergey Kutsov,
     Qayrat Utabayev, Ali Aliyev (Aset Muhametkarimov 88), Avkhat Mingachev RUS,
     Muhtor Qurbonov UZB, Yuryi Shukanau BLR, Arsen Tlehugov, Alibek Buleshev.
TOB: Valeryi Shantalosau BLR, Petro Badlo (Yevgeniy Tarasov 58), Oleg Lotov,
     Sergei Andreyev RUS, Andrey Shkurin, Oleg Golovan RUS (Konstantin Kotov 46),
     Aleksei Kosolapov RUS, Nurbol Jumaskaliyev, Zoran Amidjic SER, Daniyar Mukanov
     (Maksim Shevchenko 63), Valeriy Garkusha.
Booked: Utabayev 29, Mingachev 44, Pishchulin 87, Buleshev 90 -
        Amidjic 21, Shkurin 26, Garkusha 33.
Referee: Holmatov (Qyzylorda).
Almaty, Central Stadium. Att: 8,000.


Second Level 2003

First League

Conference South-West

Round 1 [May 9]
Jambyl      3-2 Qostuyin
Yassy-Rahat 1-0 Munayly
Aqsu-Kent   3-0 Kaspiy
Qaysar-Jas  1-1 Batys Plus
Gornyak     3-0 Aqtobe-Jas

Round 2 [May 12]
Ush-Qonyr   4-0 Qostuyin
Yassy-Rahat 2-1 Kaspiy
Aqsu-Kent   0-1 Munayly
Qaysar-Jas  0-0 Aqtobe-Jas
Gornyak     2-1 Batys Plus
  
Round 3 [May 22]
Jambyl      1-0 Ush-Qonyr
Munayly     2-0 Qaysar-Jas
Kaspiy      2-0 Gornyak
Batys Plus  1-3 Yassy-Rahat
Aqtobe-Jas  1-5 Aqsu-Kent
   
Round 4 [May 25]
Munayly     1-0 Gornyak
Kaspiy      0-2 Qaysar-Jas
Batys Plus  0-3 Aqsu-Kent
Aqtobe-Jas  2-5 Yassy-Rahat
 
Round 5
[Jun 2]
Kaspiy      1-0 Batys Plus
[Jun 4]
Aqtobe-Jas  3-4 Munayly
Yassy-Rahat 7-1 Qostuyin
Qaysar-Jas  0-1 Jambyl
Gornyak     1-3 Ush-Qonyr
   
Round 6 [Jun 7]
Kaspiy      4-2 Aqtobe-Jas
Batys Plus  0-0 Munayly
Qostuyin    0-3 Aqsu-Kent
Qaysar-Jas  1-0 Ush-Qonyr
Gornyak     1-1 Jambyl

Round 7 [Jun 17]
Batys Plus  0-1 Aqtobe-Jas
Munayly     2-1 Kaspiy
Qostuyin    3-1 Qaysar-Jas
Jambyl      0-3 Yassy-Rahat
Ush-Qonyr   0-2 Aqsu-Kent

Round 8 [Jun 20]
Qostuyin    1-3 Gornyak
Jambyl      2-2 Aqsu-Kent
Ush-Qonyr   0-2 Yassy-Rahat
 
Round 9 [Jun 30]
Gornyak     1-4 Yassy-Rahat
Aqsu-Kent   2-2 Qaysar-Jas
Munayly     6-0 Qostuyin
Batys Plus  0-1 Jambyl
Aqtobe-Jas  3-5 Ush-Qonyr

Round 10
[Jun 27]
Aqtobe-Jas  2-2 Jambyl
[Jul 3]
Qaysar-Jas  2-4 Gornyak
Kaspiy      3-1 Qostuyin
Batys Plus  1-5 Ush-Qonyr
[Jul 4]
Yassy-Rahat 1-0 Aqsu-Kent

Round 11
[Jul 13]
Jambyl      0-2 Munayly
[Jul 14]
Aqsu-Kent   2-0 Gornyak
Qaysar-Jas  0-7 Yassy-Rahat
Qostuyin    4-0 Batys Plus
Ush-Qonyr   3-2 Kaspiy

Round 12 [Jul 17]
Qostuyin    4-1 Aqtobe-Jas
Jambyl      ppd Kaspiy
Ush-Qonyr   2-2 Munayly

Round 13 [Aug 17]
Gornyak     2-1 Aqsu-Kent
Yassy-Rahat 1-0 Qaysar-Jas
Batys Plus  1-0 Qostuyin
Munayly     0-0 Jambyl
Kaspiy      3-0 Ush-Qonyr

Round 14 [Aug 20]
Aqtobe-Jas  3-3 Qostuyin
Munayly     2-1 Ush-Qonyr
Kaspiy      0-0 Jambyl

Round 12
[Aug 27]
Jambyl      1-2 Kaspiy

Round 15 [Aug 30]
Jambyl      1-0 Aqtobe-Jas
Ush-Qonyr   3-0 Batys Plus
Qostuyin    2-1 Kaspiy
Aqsu-Kent   2-1 Yassy-Rahat
Gornyak     3-1 Qaysar-Jas

Round 16 [Sep 2]
Ush-Qonyr   2-1 Aqtobe-Jas
Jambyl      4-2 Batys Plus
Qostuyin    2-1 Munayly
Qaysar-Jas  2-0 Aqsu-Kent
Yassy-Rahat 1-3 Gornyak

Round 17 [Sep 13]
Yassy-Rahat 3-2 Ush-Qonyr
Aqsu-Kent   0-1 Jambyl
Gornyak     4-0 Qostuyin

Round 18 [Sep 16]
Aqsu-Kent   5-2 Ush-Qonyr
Yassy-Rahat 1-1 Jambyl
Qaysar-Jas  4-0 Qostuyin
Kaspiy      2-0 Munayly
Aqtobe-Jas  4-2 Batys Plus

Round 19 [Sep 26]
Jambyl      2-3 Gornyak
Ush-Qonyr   1-4 Qaysar-Jas
Aqsu-Kent   4-2 Qostuyin
Munayly     0-1 Batys Plus
Aqtobe-Jas  0-2 Kaspiy

Round 20 [Sep 29]
Jambyl      0-1 Qaysar-Jas
Ush-Qonyr   4-1 Gornyak
Qostuyin    2-3 Yassy-Rahat
Batys Plus  0-1 Kaspiy
Munayly     2-1 Aqtobe-Jas

Round 21 [Oct 9]
Gornyak     2-0 Munayly
Qaysar-Jas  1-0 Kaspiy
Aqsu-Kent   5-0 Batys Plus
Yassy-Rahat 3-0 Aqtobe-Jas

Round 22 [Oct 12]
Gornyak     1-0 Kaspiy
Qaysar-Jas  1-0 Munayly
Ush-Qonyr   5-0 Jambyl
Yassy-Rahat 4-1 Batys Plus
Aqsu-Kent   2-0 Aqtobe-Jas

Round 23
[Oct 23]
Qostuyin    1-0 Ush-Qonyr
Kaspiy      3-1 Yassy-Rahat
Munayly     2-1 Aqsu-Kent
Batys Plus  2-3 Gornyak
[Oct 29]
Aqtobe-Jas  2-2 Qaysar-Jas

Round 24 [Oct 26]
Qostuyin    0-1 Jambyl
Kaspiy      3-2 Aqsu-Kent
Munayly     0-1 Yassy-Rahat
Batys Plus  1-3 Qaysar-Jas
Aqtobe-Jas  0-1 Gornyak

Final Table:

 1.Yassy-Rahat Turkestan        20  16  1  3  54-20  49  Promoted
-------------------------------------------------------
 2.Gornyak Hromtau              20  13  1  6  38-28  40  Promotion Play-off
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Kaspiy Aqtau                 20  12  1  7  33-21  37  
 4.Aqsu-Kent Shymkent           20  11  2  7  44-22  35  
 5.Munayly Atyrau               20  10  3  7  27-19  33  
 6.Qaysar-Jas Qyzylorda         20   9  4  7  28-28  31  
 7.Jambyl Taraz                 20   8  6  6  22-26  30  
 8.Ush-Qonyr & Co Shamalgan     20   9  1 10  42-35  28  
 9.Qostuyin Arys                20   5  1 14  26-55  16  
10.FK Aqtobe-Jas                20   2  4 14  26-52  10  
11.Batys Plus Oral              20   2  2 16  14-48   8  

Top Scorers:

1.Aleksandr Pak (Yassy-Rahat) 18
2.Lechi Bitsayev (Ush-Qonyr)  13
3.Dmitriy Loginov (Gornyak)   10
  Beybit Tatishev (Munayly)   10


Conference North-East

Round 1 [May 9]
Yesil Bogatyr-2  1-3 Cesna
Jastar           2-3 Qayrat-2
Yelimay-2        4-1 Torghay
Vostok-2         1-2 Khimik
Bolat-CSKA       2-1 Batyr
Shakhtyor-Yunost 1-0 Irtysh-2

Round 2 [May 12]
Yesil Bogatyr-2  2-3 Qayrat-2
Jastar           3-1 Cesna
Yelimay-2        0-0 Khimik
Vostok-2         1-2 Torghay
Bolat-CSKA       1-0 Irtysh-2
Shakhtyor-Yunost 4-3 Batyr

Round 3 [May 22]
Torghay          1-3 Khimik
Yelimay-2        3-0 Vostok-2
Cesna            1-1 Bolat-CSKA
Qayrat-2         1-1 Shakhtyor-Yunost
Batyr            7-0 Yesil Bogatyr-2
Irtysh-2         7-1 Jastar

Round 4 [May 25]
Cesna            0-1 Shakhtyor-Yunost
Qayrat-2         0-4 Bolat-CSKA
Batyr            3-0 Jastar
Irtysh-2         5-2 Yesil Bogatyr-2

Round 5 [Jun 4]
Irtysh-2         2-0 Cesna
Qayrat-2         3-0 Batyr
Yesil Bogatyr-2  0-2 Vostok-2
Jastar           0-2 Yelimay-2
Bolat-CSKA       0-1 Khimik
Shakhtyor-Yunost 2-0 Torghay

Round 6
[Jun 7]
Batyr            0-1 Cesna
Yesil Bogatyr-2  0-0 Yelimay-2
Jastar           0-1 Vostok-2
Bolat-CSKA       4-0 Torghay
Shakhtyor-Yunost 1-1 Khimik
[Jun 20]
Qayrat-2         2-0 Irtysh-2

Round 7 [Jun 17]
Batyr            2-0 Irtysh-2
Cesna            2-0 Qayrat-2
Vostok-2         0-3 Bolat-CSKA
Yelimay-2        3-1 Shakhtyor-Yunost
Khimik           6-0 Yesil Bogatyr-2
Torghay          0-1 Jastar

Round 8 [Jun 20]
Torghay          5-1 Yesil Bogatyr-2
Khimik           3-0 Jastar
Yelimay-2        1-2 Bolat-CSKA
Vostok-2         2-1 Shakhtyor-Yunost

Round 9 [Jun 30]
Shakhtyor-Yunost 1-1 Yesil Bogatyr-2
Jastar           0-2 Bolat-CSKA
Cesna            4-2 Vostok-2
Qayrat-2         4-1 Yelimay-2
Batyr            2-0 Khimik
Irtysh-2         0-2 Torghay

Round 10
[Jun 27]
Bolat-CSKA       2-0 Shakhtyor-Yunost
Qayrat-2         3-0 Vostok-2
[Jul 3]
Yesil Bogatyr-2  0-0 Jastar
Cesna            2-0 Yelimay-2
Batyr            1-0 Torghay
Irtysh-2         2-3 Khimik

Round 11
[Jul 14]
Jastar           0-2 Shakhtyor-Yunost
Vostok-2         0-2 Batyr
Yelimay-2        2-2 Irtysh-2
Khimik           2-1 Cesna
Torghay          3-3 Qayrat-2
[Jul 19]
Bolat-CSKA       5-0 Yesil Bogatyr-2

Round 12 [Jul 17]
Vostok-2         1-3 Irtysh-2
Yelimay-2        0-2 Batyr
Khimik           0-0 Qayrat-2
Torghay          1-3 Cesna

Round 13 [Aug 17]
Cesna            3-1 Torghay
Qayrat-2         1-0 Khimik
Batyr            3-0 Yelimay-2
Irtysh-2         4-2 Vostok-2

Round 14 [Aug 20]
Shakhtyor-Yunost 2-2 Jastar
Yesil Bogatyr-2  0-2 Bolat-CSKA
Batyr            1-0 Vostok-2
Irtysh-2         1-2 Yelimay-2
Cesna            5-1 Khimik
Qayrat-2         4-1 Torghay

Round 15 [Aug 30]
Shakhtyor-Yunost 1-1 Bolat-CSKA
Jastar           3-3 Yesil Bogatyr-2
Yelimay-2        0-3 Cesna
Vostok-2         0-2 Qayrat-2
Torghay          1-0 Batyr
Khimik           2-1 Irtysh-2

Round 16
[Aug 27]
Torghay          1-2 Irtysh-2
[Sep 2]
Yesil Bogatyr-2  4-2 Shakhtyor-Yunost
Bolat-CSKA       7-0 Jastar
Vostok-2         2-4 Cesna
Yelimay-2        1-1 Qayrat-2
Khimik           1-0 Batyr

Round 17 [Sep 13]
Shakhtyor-Yunost 1-1 Vostok-2
Bolat-CSKA       4-0 Yelimay-2
Jastar           0-1 Khimik
Yesil Bogatyr-2  1-2 Torghay

Round 18 [Sep 16]
Jastar           0-0 Torghay
Yesil Bogatyr-2  0-5 Khimik
Shakhtyor-Yunost 2-0 Yelimay-2
Bolat-CSKA       2-2 Vostok-2
Qayrat-2         0-4 Cesna
Irtysh-2         1-0 Batyr

Round 19 [Sep 26]
Irtysh-2         0-0 Qayrat-2
Cesna            3-0 Batyr
Yelimay-2        0-1 Yesil Bogatyr-2
Vostok-2         1-2 Jastar
Torghay          0-3 Bolat-CSKA
Khimik           2-0 Shakhtyor-Yunost

Round 20 [Sep 29]
Cesna            3-1 Irtysh-2
Batyr            2-1 Qayrat-2
Vostok-2         2-0 Yesil Bogatyr-2
Yelimay-2        3-3 Jastar
Khimik           1-0 Bolat-CSKA
Torghay          0-0 Shakhtyor-Yunost

Round 21 [Oct 9]
Yesil Bogatyr-2  1-2 Irtysh-2
Jastar           2-0 Batyr
Bolat-CSKA       0-0 Qayrat-2
Shakhtyor-Yunost 1-1 Cesna

Round 22 [Oct 12]
Jastar           2-1 Irtysh-2
Yesil Bogatyr-2  0-4 Batyr
Shakhtyor-Yunost 0-2 Qayrat-2
Bolat-CSKA       1-1 Cesna
Vostok-2         0-0 Yelimay-2
Khimik           1-0 Torghay

Round 23 [Oct 23]
Qayrat-2         4-1 Yesil Bogatyr-2
Cesna            7-1 Jastar
Khimik           2-0 Yelimay-2
Torghay          2-1 Vostok-2
Irtysh-2         0-2 Bolat-CSKA
Batyr            3-0 Shakhtyor-Yunost

Round 24 [Oct 26]
Qayrat-2         4-1 Jastar
Cesna            9-1 Yesil Bogatyr-2
Torghay          1-4 Yelimay-2
Khimik           5-1 Vostok-2
Batyr            5-0 Bolat-CSKA
Irtysh-2         2-2 Shakhtyor-Yunost

Final Table:

 1.Khimik Stepnogorsk           22  16  3  3  42-16  51  Promoted
-------------------------------------------------------
 2.Cesna Almaty                 22  15  3  4  61-22  48  Promotion Play-off
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Bolat-CSKA Temirtau          22  14  5  3  48-14  47  
 4.Qayrat-2 Almaty              22  12  6  4  41-25  42  
 5.Batyr Yekibastuz             22  13  0  9  41-19  39  
 6.Irtysh-2 Pavlodar            22   8  3 11  36-34  27  
 7.Shakhtyor-Yunost Qaraghandy  22   6  9  7  26-31  27  
 8.Yelimay-2 Semey              22   6  6 10  26-35  24  
 9.Torghay Arqalyq              22   6  3 13  24-42  21  
10.Jastar Astana                22   5  5 12  23-53  20  
11.Vostok-2 Oskemen             22   4  3 15  22-46  15  
12.Yesil Bogatyr-2 Petropavl    22   2  4 16  19-72  10  

Top Scorers:

1.Yerlan Urazayev (Cesna)   20
2.Andrey Fritz (Bolat-CSKA) 18
3.Igor Basmanov (Khimik)    16
4.Andrey Isayev (Cesna)     14



Promotion/Relegation Play-off [Nov 7, 12]

Yekibastuzets Yekibastuz 1-2 1-2 CESNA Almaty
  [Bulgakov 44 pen - Urazayev 68, 77. Att: 3,700]
  [Guzenko 18 - Ostapenko 21, 44. Att: 1,500]

VOSTOK Oskemen           3-0 0-1 Gornyak Hromtau
  [Awarded]
  [Loginov 38. Att: 1,500]

Cesna Almaty promoted, Gornyak Hromtau remain at 2nd level


Third Level 2003

Second League

Zone Almaty

Final Table:

1.Qarasay-Sarbazdary  14  12  1  1  49-10  37
2.FSHM-1              14   8  4  2  37-14  28  
3.Lotto               14   7  2  5  15-16  23  
4.Rayimbek            14   7  1  6  31-27  22  
5.Lokomotiv-Miras     14   6  2  6  25-22  20  
6.Ahyska              14   5  1  8  16-37  16  
7.FSHM-2              14   3  3  8  11-30  12  
8.Kristall            14   0  2 12  14-42   2  

Tables as of Aug 18:

Zone South

1.Qarabastau Shymkent               5   4  0  1  19- 4  12  
2.BIIK Nalogovyi Komitet Shymkent   5   4  0  1  16- 6  12  
3.Ayjaryk Shymkent                  5   3  1  1  11- 6  10  
4.Bastau Taraz                      5   2  1  2   7- 9   7  
5.Dostar Taraz                      5   1  0  4  10-18   3  
6.Jetisu-2 Taldyqorghan             5   0  0  5   6-26   0  

Zone North-East

1.Ispat-Kostenko Qaraghandy    5   3  2  0  12- 2  11
2.Energetik Pavlodar           5   3  2  0   7- 3  11  
3.Shakhta Tentekskaya Shahan   5   3  0  2   9- 7   9  
4.Shakhta Saranskaya Saran     5   2  2  1   8- 4   8  
5.Traktor Pavlodar             5   1  0  4   2- 9   3  
6.Tobol-2 Qostanay             5   0  0  5   4-17   0  

Zone West

1.Neftyanik Aqtobe   3   2  1  0   9- 5   7
2.Batys Plus Oral    3   1  2  0   3- 2   5  
3.Spartak Martuk     3   1  0  2  10-11   3  
4.Victoria Aqtobe    3   0  1  2   5- 9   1  


Final Group

Final Table:

1.Qarasay Sarbazdary Qaskelen       5   5  0  0  15- 5  15  Champions
2.BIIK Nalogovyi Komitet Shymkent   5   4  0  1  14- 4  12  
3.FSHM-1 Almaty                     5   2  0  3   7- 4   6  
4.Energetik Pavlodar                5   2  0  3  11-11   6  
5.Lotto SKIF Almaty                 5   2  0  3   4-10   6  
6.Bastau Taraz                      5   0  0  5   3-20   0  



2002

2004

list of champions.

list of 2nd level champions.

list of cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Mike Dryomin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Mike Dryomin (mike.d@g23.relcom.ru)
Last updated: 26 Jun 2004

(C) Copyright Mike Dryomin and RSSSF 2003/04
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.