Netherlands 2014/15


Eredivisie
KNVB Beker
Eerste Divisie
Amateur Level (link to separate file)

Eredivisie

Regular Season | Europa League Playoff | Nacompetitie

Regular Season

Final Table:

 1.PSV (Eindhoven)              34  29  1  4  92-31  88  Champions
 2.Ajax (Amsterdam)             34  21  8  5  69-29  71
 3.AZ (Alkmaar)                 34  19  5 10  63-56  62
 4.Feyenoord (Rotterdam)        34  17  8  9  56-39  59  Europa League Playoff
 5.Vitesse (Arnhem)             34  16 10  8  66-43  58  Europa League Playoff
 6.PEC Zwolle                   34  16  5 13  59-43  53  Europa League Playoff
 7.SC Heerenveen                34  13 11 10  53-46  50  Europa League Playoff
 8.FC Groningen                 34  11 13 10  49-53  46
 9.Willem II (Tilburg)          34  13  7 14  46-50  46
10.FC Twente (Enschede)         34  13 10 11  56-51  43  [-6]
11.FC Utrecht                   34  11  8 15  60-62  41
12.SC Cambuur (Leeuwarden)      34  11  8 15  46-56  41
13.ADO Den Haag                 34   9 10 15  44-53  37
14.Heracles Almelo              34  11  4 19  47-64  37
15.Excelsior (Rotterdam)        34   6 14 14  47-63  32
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.NAC Breda                    34   6 10 18  36-68  28  Nacompetitie
17.Go Ahead Eagles (Deventer)   34   7  6 21  29-59  27  Nacompetitie
-------------------------------------------------------
18.FC Dordrecht                 34   4  8 22  24-76  20  Relegated

NB: FC Twente 3 points deducted for financial reasons

Round 1
[Aug 8]
PEC             2-0 Utrecht         
[Aug 9]
Heracles        0-3 AZ              
NAC             1-1 Excelsior       
Cambuur         1-1 Twente          
Heerenveen      1-2 Dordrecht       
[Aug 10]
ADO             0-1 Feyenoord       
Ajax            4-1 Vitesse         
Go Ahead Eagles 2-3 Groningen       
Willem II       1-3 PSV             

Round 2
[Aug 15]
Feyenoord       1-1 Heerenveen      
[Aug 16]
Dordrecht       1-2 PEC             
Twente          2-2 ADO             
PSV             6-1 NAC             
Vitesse         2-2 Cambuur         
[Aug 17]
AZ              1-3 Ajax            
Excelsior       3-2 Go Ahead Eagles 
Groningen       3-1 Heracles        
Utrecht         2-1 Willem II       

Round 3
[Aug 22]
Heracles        0-1 Cambuur         
[Aug 23]
Go Ahead Eagles 0-0 Dordrecht       
Heerenveen      2-0 Excelsior       
Willem II       3-0 AZ              
[Aug 24]
ADO             3-0 Groningen       
Ajax            1-3 PSV             
Feyenoord       1-2 Utrecht         
NAC             1-1 Twente          
PEC             2-1 Vitesse         

Round 4
[Aug 29]
Go Ahead Eagles 1-0 Willem II       
[Aug 30]
Excelsior       3-1 Heracles        
Dordrecht       1-3 AZ              
Cambuur         3-2 ADO             
Heerenveen      3-1 Utrecht         
[Aug 31]
Groningen       2-0 Ajax            
Twente          0-0 Feyenoord       
NAC             3-1 PEC             
PSV             2-0 Vitesse         

Round 5
[Sep 13]
Ajax            2-1 Heracles        
AZ              0-1 Heerenveen      
Twente          2-1 Go Ahead Eagles 
Feyenoord       1-2 Willem II       
PEC             3-1 PSV             
[Sep 14]
Dordrecht       0-1 NAC             
Utrecht         0-0 ADO             
Cambuur         3-0 Groningen       
Vitesse         3-1 Excelsior       

Round 6
[Sep 19]
Willem II       2-1 NAC             
[Sep 20]
ADO             1-1 Go Ahead Eagles 
Excelsior       1-1 Dordrecht       
Vitesse         1-1 Heerenveen      
[Sep 21]
AZ              1-0 PEC             
Utrecht         1-0 Groningen       
Feyenoord       0-1 Ajax            
Heracles        1-4 Twente          
PSV             4-0 Cambuur         

Round 7
[Sep 27]
ADO             2-3 AZ              
Dordrecht       2-6 Vitesse         
Go Ahead Eagles 0-4 Feyenoord       
NAC             2-5 Ajax            
PEC             4-2 Heracles        
[Sep 28]
Excelsior       1-1 Cambuur         
Groningen       1-0 Willem II       
Twente          3-1 Utrecht         
Heerenveen      1-0 PSV             

Round 8
[Oct 3]
Vitesse         6-1 ADO             
[Oct 4]
Utrecht         2-3 Go Ahead Eagles 
Heracles        6-1 NAC             
Cambuur         4-1 Dordrecht       
Willem II       2-1 Heerenveen      
[Oct 5]
Ajax            0-0 PEC             
AZ              2-2 Twente          
Feyenoord       4-0 Groningen       
PSV             3-0 Excelsior       

Round 9
[Oct 18]
Twente          1-1 Ajax            
Feyenoord       2-1 Heracles        
NAC             1-1 ADO             
PSV             3-0 AZ              
Willem II       1-4 Vitesse         
[Oct 19]
Dordrecht       1-3 Utrecht         
Groningen       1-1 Excelsior       
Go Ahead Eagles 3-2 PEC             
Heerenveen      2-2 Cambuur         

Round 10
[Oct 24]
ADO             2-0 Dordrecht       
[Oct 25]
Vitesse         2-2 NAC             
AZ              2-2 Groningen       
Heracles        1-3 Willem II       
Ajax            3-1 Go Ahead Eagles 
[Oct 26]
Cambuur         0-1 Feyenoord       
Utrecht         1-5 PSV             
PEC             2-2 Heerenveen      
Excelsior       2-1 Twente          

Round 11
[Nov 1]
Ajax            4-0 Dordrecht       
Twente          2-0 Heerenveen      
Feyenoord       2-0 PEC             
PSV             1-0 ADO             
[Nov 2]
Utrecht         3-1 Vitesse         
AZ              3-3 Excelsior       
Go Ahead Eagles 1-3 Heracles        
Willem II       1-1 Cambuur         
Groningen       1-0 NAC             

Round 12
[Nov 7]
Excelsior       2-2 Utrecht         
[Nov 8]
ADO             3-2 Willem II       
PEC             2-0 Groningen       
Heerenveen      2-2 Go Ahead Eagles 
NAC             0-1 AZ              
[Nov 9]
Cambuur         2-4 Ajax            
Dordrecht       0-4 Twente          
Vitesse         0-0 Feyenoord       
Heracles        1-2 PSV             

Round 13
[Nov 22]
AZ              1-0 Vitesse         
Go Ahead Eagles 2-0 NAC             
Feyenoord       2-0 Dordrecht       
Ajax            4-1 Heerenveen      
Willem II       1-1 Excelsior       
[Nov 23]
Groningen       1-1 PSV             
Heracles        3-1 ADO             
PEC             1-2 Twente          
Utrecht         1-3 Cambuur         

Round 14
[Nov 28]
Dordrecht       0-4 Willem II       
[Nov 29]
Heerenveen      0-1 Heracles        
NAC             1-5 Utrecht         
Vitesse         2-2 Go Ahead Eagles 
Cambuur         0-2 AZ              
[Nov 30]
ADO             1-1 Ajax            
Excelsior       0-5 PEC             
Twente          1-2 Groningen       
[Dec 17]
PSV             4-3 Feyenoord       

Round 15
[Dec 6]
AZ              2-0 Go Ahead Eagles 
Excelsior       2-5 Feyenoord       
Cambuur         0-1 NAC             
Ajax            5-0 Willem II       
Dordrecht       1-3 PSV             
[Dec 7]
PEC             3-1 ADO             
Groningen       1-1 Heerenveen      
Utrecht         2-4 Heracles        
Vitesse         2-2 Twente          

Round 16
[Dec 12]
Heracles        1-1 Dordrecht       
[Dec 13]
NAC             0-2 Heerenveen      
ADO             2-2 Excelsior       
Willem II       0-1 PEC             
Go Ahead Eagles 1-2 Cambuur         
[Dec 14]
Ajax            3-1 Utrecht         
Groningen       1-1 Vitesse         
PSV             2-0 Twente          
Feyenoord       2-2 AZ              

Round 17
[Dec 19]
Heerenveen      0-0 ADO             
[Dec 20]	
Cambuur         2-1 PEC             
Dordrecht       1-1 Groningen       
PSV             5-0 Go Ahead Eagles 
AZ              0-3 Utrecht         
[Dec 21]
Vitesse         3-0 Heracles        
Excelsior       0-2 Ajax            
NAC             0-1 Feyenoord       
Twente          3-2 Willem II       

Halfway Table:

 1.PSV (Eindhoven)              17  14  1  2  48-14  43
 2.Ajax (Amsterdam)             17  12  3  2  43-17  39
 3.Feyenoord (Rotterdam)        17   9  4  4  30-15  31
 4.PEC Zwolle                   17   9  2  6  31-21  29
 5.FC Twente (Enschede)         17   7  7  3  31-21  28
 6.AZ (Alkmaar)                 17   8  4  5  26-25  28
 7.SC Cambuur (Leeuwarden)      17   7  5  5  27-25  26
 8.FC Groningen                 17   6  6  5  19-24  24
 9.FC Utrecht                   17   7  2  8  30-33  23
10.Vitesse (Arnhem)             17   5  7  5  35-27  22
11.SC Heerenveen                17   5  7  5  21-21  22
12.Willem II (Tilburg)          17   6  2  9  25-29  20
13.Excelsior (Rotterdam)        17   3  8  6  23-36  17
14.ADO Den Haag                 17   3  7  7  22-29  16
15.Heracles Almelo              17   5  1 11  27-36  16
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.Go Ahead Eagles (Deventer)   17   4  4  9  22-36  16
17.NAC Breda                    17   3  4 10  16-37  13
-------------------------------------------------------
18.FC Dordrecht                 17   1  4 12  12-42   7

Round 18
[Jan 16]
Ajax            2-0 Groningen       
[Jan 17]
PEC             4-1 NAC             
ADO             2-2 Cambuur         
AZ              2-0 Dordrecht       
Vitesse         0-1 PSV             
[Jan 18]
Willem II       1-0 Go Ahead Eagles 
Utrecht         1-2 Heerenveen      
Feyenoord       3-1 Twente          
Heracles        0-3 Excelsior       

Round 19
[Jan 23]
Twente          2-0 Heracles        
[Jan 24]
Cambuur         1-2 PSV             
Dordrecht       1-0 Excelsior       
PEC             1-1 AZ              
Heerenveen      4-1 Vitesse         
[Jan 25]
Ajax            0-0 Feyenoord       
Groningen       2-2 Utrecht         
NAC             0-0 Willem II       
Go Ahead Eagles 1-0 ADO             

Round 20
[Jan 30]
Dordrecht       0-0 Heerenveen      
[Jan 31]
PSV             2-1 Willem II       
Excelsior       0-0 NAC             
Groningen       2-0 Go Ahead Eagles 
Twente          2-1 Cambuur         
[Feb 1]
Feyenoord       2-1 ADO             
Utrecht         0-2 PEC             
Vitesse         1-0 Ajax            
AZ              3-1 Heracles        

Round 21
[Feb 3]
Go Ahead Eagles 0-0 Excelsior       
NAC             0-2 PSV             
[Feb 4]
ADO             2-0 Twente          
Heerenveen      3-1 Feyenoord       
PEC             4-0 Dordrecht       
Cambuur         0-2 Vitesse         
Willem II       1-0 Utrecht         
[Feb 5]
Heracles        2-2 Groningen       
Ajax            0-1 AZ              

Round 22
[Feb 7]
Dordrecht       0-0 ADO             
Twente          1-3 Excelsior       
Heerenveen      4-0 PEC             
NAC             0-1 Vitesse         
PSV             3-1 Utrecht         
[Feb 8]
Feyenoord       2-1 Cambuur         
Go Ahead Eagles 1-2 Ajax            
Willem II       3-0 Heracles        
Groningen       2-4 AZ              

Round 23
[Feb 13]
AZ              2-4 PSV             
[Feb 14]
Heracles        2-0 Feyenoord       
Excelsior       1-1 Groningen       
Vitesse         2-0 Willem II       
ADO             3-2 NAC             
[Feb 15]
Cambuur         2-1 Heerenveen      
Utrecht         6-1 Dordrecht       
PEC             0-1 Go Ahead Eagles 
Ajax            4-2 Twente          

Round 24
[Feb 20]
NAC             2-1 Cambuur         
[Feb 21]
ADO             3-2 PEC             
Go Ahead Eagles 0-2 AZ              
Heracles        1-1 Utrecht         
[Feb 22]
Heerenveen      3-1 Groningen       
Twente          1-2 Vitesse         
PSV             3-0 Dordrecht       
Willem II       1-1 Ajax            
Feyenoord       3-2 Excelsior       

Round 25
[Feb 27]
Dordrecht       2-1 Go Ahead Eagles 
[Feb 28]
Vitesse         2-1 PEC             
AZ              2-0 Willem II       
Twente          1-1 NAC             
Cambuur         1-0 Heracles        
[Mar 1]
Excelsior       3-0 Heerenveen      
Groningen       1-1 ADO             
Utrecht         0-0 Feyenoord       
PSV             1-3 Ajax            

Round 26
[Mar 6]
Willem II       2-2 Twente          
[Mar 7]
Go Ahead Eagles 0-3 PSV             
ADO             0-1 Heerenveen      
Heracles        1-1 Vitesse         
PEC             6-1 Cambuur         
[Mar 8]
Groningen       2-0 Dordrecht       
Ajax            1-0 Excelsior       
Feyenoord       3-0 NAC             
Utrecht         6-2 AZ              

Round 27
[Mar 13]
Vitesse         3-1 AZ              
[Mar 14]
Twente          2-0 PEC             
NAC             1-0 Go Ahead Eagles 
Cambuur         3-1 Utrecht         
Excelsior       2-3 Willem II       
[Mar 15]
ADO             1-3 Heracles        
PSV             2-1 Groningen       
Heerenveen      1-4 Ajax            
Dordrecht       1-2 Feyenoord       

Round 28
[Mar 20]
Utrecht         3-4 NAC             
[Mar 21]
Go Ahead Eagles 0-2 Vitesse         
Heracles        1-4 Heerenveen      
Willem II       2-1 Dordrecht       
AZ              2-1 Cambuur         
[Mar 22]
PEC             1-1 Excelsior       
Groningen       2-2 Twente          
Feyenoord       2-1 PSV             
Ajax            1-0 ADO             

Round 29
[Apr 4]
PEC             1-0 Willem II       
Vitesse         1-1 Groningen       
Heerenveen      0-0 NAC             
Dordrecht       2-3 Heracles        
Twente          0-5 PSV             
[Apr 5]
AZ              1-4 Feyenoord       
Utrecht         1-1 Ajax            
Excelsior       2-3 ADO             
Cambuur         1-0 Go Ahead Eagles 

Round 30 
[Apr 10]	
PSV             3-1 PEC             
[Apr 11]
Excelsior       1-3 Vitesse         
NAC             2-2 Dordrecht       
Heerenveen      5-2 AZ              
Heracles        0-2 Ajax            
[Apr 12]
Willem II       2-2 Feyenoord       
Groningen       3-2 Cambuur         
Go Ahead Eagles 1-3 Twente          
ADO             2-0 Utrecht         

Round 31
[Apr 17]
Cambuur         1-1 Excelsior       
[Apr 18]
AZ              3-1 ADO             
PSV             4-1 Heerenveen      
Vitesse         3-0 Dordrecht       
Willem II       1-4 Groningen       
[Apr 19]
Feyenoord       0-1 Go Ahead Eagles 
Ajax            0-0 NAC             
Heracles        2-0 PEC             
Utrecht         1-0 Twente          

Round 32
[Apr 24]
ADO             1-0 Vitesse         
[Apr 25]
Heerenveen      1-1 Willem II       
Go Ahead Eagles 0-2 Utrecht         
NAC             1-3 Heracles        
Excelsior       2-3 PSV             
[Apr 26]
Dordrecht       0-0 Cambuur         
Groningen       1-1 Feyenoord       
PEC             1-1 Ajax            
Twente          0-2 AZ              

Round 33
[May 10]
Ajax            3-0 Cambuur         
AZ              3-2 NAC             
Groningen       0-1 PEC             
Twente          3-0 Dordrecht       
Utrecht         2-2 Excelsior       
Go Ahead Eagles 1-1 Heerenveen      
PSV             2-0 Heracles        
Willem II       1-0 ADO             
[May 11]
Feyenoord       1-4 Vitesse         

Round 34 [May 17]
ADO             2-3 PSV             
Excelsior       1-4 AZ              
Dordrecht       2-1 Ajax            
Heracles        1-0 Go Ahead Eagles 
NAC             4-5 Groningen       
PEC             3-0 Feyenoord       
Cambuur         1-2 Willem II       
Heerenveen      1-3 Twente          
Vitesse         3-3 Utrecht         

Final Table:

 1.PSV (Eindhoven)              34  29  1  4  92-31  88  Champions
 2.Ajax (Amsterdam)             34  21  8  5  69-29  71
 3.AZ (Alkmaar)                 34  19  5 10  63-56  62
 4.Feyenoord (Rotterdam)        34  17  8  9  56-39  59  Europa League Playoff
 5.Vitesse (Arnhem)             34  16 10  8  66-43  58  Europa League Playoff
 6.PEC Zwolle                   34  16  5 13  59-43  53  Europa League Playoff
 7.SC Heerenveen                34  13 11 10  53-46  50  Europa League Playoff
 8.FC Groningen                 34  11 13 10  49-53  46
 9.Willem II (Tilburg)          34  13  7 14  46-50  46
10.FC Twente (Enschede)         34  13 10 11  56-51  43  [-6]
11.FC Utrecht                   34  11  8 15  60-62  41
12.SC Cambuur (Leeuwarden)      34  11  8 15  46-56  41
13.ADO Den Haag                 34   9 10 15  44-53  37
14.Heracles Almelo              34  11  4 19  47-64  37
15.Excelsior (Rotterdam)        34   6 14 14  47-63  32
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.NAC Breda                    34   6 10 18  36-68  28  Nacompetitie
17.Go Ahead Eagles (Deventer)   34   7  6 21  29-59  27  Nacompetitie
-------------------------------------------------------
18.FC Dordrecht                 34   4  8 22  24-76  20  Relegated

NB: FC Twente 6 points deducted for financial reasons
								
Europa League Playoff

Semifinals

First Legs [May 21]
Heerenveen      1-0 Feyenoord       
PEC             1-2 Vitesse         

Second Legs [May 24]
Vitesse         1-1 PEC             
Feyenoord       2-2 Heerenveen      [aet]

Final

First Leg [May 28]
Heerenveen      2-2 Vitesse         

Second Leg [May 31]
Vitesse         5-2 Heerenveen      

NB: Vitesse qualified for Europa League

Nacompetitie

NB: promotion/relegation competition involving the nrs. 16 and 17
    of the eredivisie, the four period winners of the eerste divisie
    and the best 4 teams from the eerste divisie not qualified otherwise

Round 1

First Legs [May 11]
Almere City     1-1 De Graafschap   
Oss             1-2 VVV             

Second Legs [May 15]
De Graafschap   2-1 Almere City     [aet]
VVV             0-0 Oss             

Round 2

First Legs [May 22]
De Graafschap   1-0 Go Ahead Eagles 
Volendam        2-1 Eindhoven       
Emmen           0-1 Roda JC         
VVV             0-1 NAC             

Second Legs [May 25]
Go Ahead Eagles 0-1 De Graafschap   
Eindhoven       1-1 Volendam        
Roda JC         2-2 Emmen           
NAC             3-0 VVV             

NB: Go Ahead Eagles relegated

Round 3

First Legs [May 28]
De Graafschap   0-0 Volendam        
Roda JC         0-1 NAC             

Second Legs [May 31]
Volendam        0-1 De Graafschap   
NAC             1-2 Roda JC         [aet]

NB: NAC relegated, De Graafschap and Roda JC promoted


KNVB Beker

Round 1
[Aug 26]
Kozakken Boys       7-0 Stormvogels '28     
[Aug 27]
Capelle             3-2 EHC                 [aet]
DOS '37 (Vriezenv.) 6-1 WAVV                
HBS (Den Haag)      6-1 Juliana '31         
ZSV (Deurne)        0-4 Lisse               
FVC (Leeuwarden)    1-2 Sportlust '46       
ADO '20 (Heemskerk) 0-1 Scheveningen        
Ajax (amat.)        4-0 De Valk             
ASWH                4-1 HSC '21             
Barendrecht         2-1 De Ster             [aet]
De Bataven          1-3 Urk                 
Deltasport          1-0 Leonidas            
EVV (Echt)          4-0 Spirit '30          
Feyenoord (amat.)   2-4 De Dijk (Amsterdam)  [aet]
Flevo Boys          6-2 Haaglandia          
IJsselmeervogels     1-3 JVC Cuijk            
JOS (Amsterdam)     2-1 Noordwijk            
MSC (Meppel)        1-2 ONS Boso Sneek      
Oude Maas           1-3 DOSKO               [aet]
WKE (Emmen)         1-0 Pelikaan            
FC Lienden          0-1 Excelsior Maassluis 

Round 2
[Sep 23]
Capelle             0-1 FC Volendam         
Rijnsburgse Boys     0-3 Sparta Rotterdam    
Scheveningen        4-1 Lisse               
VVSB                1-2 Vitesse             
Spakenburg          3-4 NAC Breda           
Ajax (amat.)        2-2 NEC                 [aet, 3-5 pen]
Almere City FC      2-2 ADO Den Haag        [aet, 2-0 pen]
Deltasport          2-1 Willem II           
Excelsior Maassluis 1-4 FC Emmen            
Flevo Boys          1-0 DOS '37 (Vriezenv.) 
HHC (Hardenberg)    1-0 RKC Waalwijk         
Kozakken Boys       1-2 Sportlust '46       [aet]
ONS Boso Sneek      0-3 FC Dordrecht        
VVV-Venlo           0-0 FC Eindhoven        [aet, 4-2 pen]
Roda JC Kerkrade    2-1 sc Heerenveen       
[Sep 24]
AFC (Amsterdam)     0-2 Excelsior           
De Dijk (Amsterdam)  4-7 Fortuna Sittard     [aet]
DOSKO               0-1 De Graafschap       
HBS (Den Haag)      1-2 Heracles Almelo     
JOS (Amsterdam)     0-9 Ajax                
ASWH                2-3 WKE (Emmen)         
Barendrecht         1-4 FC Groningen        
De Treffers         2-1 Telstar             [aet]
EVV (Echt)          0-1 AZ                  
FC Den Bosch        0-4 SC Cambuur          
JVC Cuijk            1-2 GVVV                
MVV Maastricht      4-3 Helmond Sport       [aet]
PEC Zwolle          3-2 FC Oss              
Urk                 2-1 UNA (Veldhoven)     
Go Ahead Eagles     2-0 Feyenoord           
[Sep 25]
Achilles '29        1-3 FC Twente           
PSV                 2-0 FC Utrecht          

Round 3
[Oct 28]
Urk                 0-4 Ajax                
De Graafschap       4-1 Deltasport          
Fortuna Sittard     2-3 NAC Breda           [aet]
Heracles Almelo     6-2 FC Emmen            
VVV-Venlo           2-0 MVV Maastricht      
Vitesse             2-1 FC Dordrecht        
[Oct 29]
Almere City FC      1-5 PSV                 
FC Volendam         3-0 Sportlust '46       
Flevo Boys          1-8 FC Groningen        
GVVV                0-5 AZ                  
PEC Zwolle          6-1 HHC (Hardenberg)    
SC Cambuur          2-0 Scheveningen        [aet]
Go Ahead Eagles     0-0 FC Twente           [aet, 4-5 pen]
[Oct 30]
De Treffers         1-3 NEC                 
WKE (Emmen)         0-3 Excelsior           
Roda JC Kerkrade    4-2 Sparta Rotterdam    [aet]

1/8 Finals
[Dec 16]
VVV-Venlo           0-1 PEC Zwolle          
Heracles Almelo     0-3 SC Cambuur          
[Dec 17]
De Graafschap       2-4 FC Twente           
AZ                  2-1 NEC                 
FC Groningen        3-0 FC Volendam         
[Dec 18]
Excelsior           6-0 NAC Breda           
Ajax                0-4 Vitesse             
[Jan 20]
Roda JC Kerkrade    3-2 PSV                 [aet]

NB: none of the traditional top-3 (Ajax, PSV, Feyenoord) qualify for the quarterfinals;
    since the re-introduction of the domestic cup in 1956 this had only happened before
    in the seasons 1962/63, 1974/75, 1981/82, 1999/00 and 2008/09 (once a decade).

Quarterfinals
[Jan 27]
SC Cambuur          2-3 PEC Zwolle          [aet]
FC Twente           3-0 AZ                  
[Jan 28]
Roda JC Kerkrade    1-4 Excelsior           
FC Groningen        4-0 Vitesse             

Semifinals
[Apr 7]
FC Twente           1-1 PEC Zwolle          [aet, 2-4 pen]
[Apr 8]
FC Groningen        3-0 Excelsior           

Final [May 3, Rotterdam]
PEC Zwolle          0-2 FC Groningen        


Eerste Divisie

Regular Season | Nacompetitie

Regular Season

Final Table:

 1.NEC (Nijmegen)                38  33  2  3 100-32 101  [*1]  Promoted
-------------------------------------------------------
 2.FC Eindhoven                 38  26  2 10  70-39  80  [*4]  Nacompetitie
 3.Roda JC Kerkrade             38  21  6 11  69-58  69  Nacompetitie
 4.FC Emmen                     38  19 10  9  88-57  67  Nacompetitie
 5.FC Volendam                  38  18  8 12  83-68  62  Nacompetitie
 6.De Graafschap (Doetinchem)   38  18  7 13  73-49  61  Nacompetitie
 7.VVV-Venlo                    38  16 12 10  48-43  60  Nacompetitie
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.Sparta Rotterdam             38  16 10 12  72-46  58
 9.FC Oss                       38  17  5 16  73-67  56  [*3]  Nacompetitie
10.Almere City FC               38  13  9 16  64-63  48  [*2]  Nacompetitie
11.MVV Maastricht               38  14  6 18  51-70  48
12.Jong Ajax (Amsterdam)        38  12 11 15  64-67  47
13.Jong FC Twente (Enschede)    38  12 11 15  49-64  47
14.Jong PSV (Eindhoven)         38  11 13 14  50-56  46
15.Telstar (Velsen)             38  12  6 20  53-68  42
16.FC Den Bosch                 38  10  9 19  46-61  39
17.Helmond Sport                38  10  8 20  52-85  38
18.Achilles '29 (Groesbeek)     38   8  9 21  44-71  33
19.Fortuna Sittard              38   7  8 23  30-72  29
20.RKC Waalwijk                  38   7  8 23  39-82  29

[*1] winners first period
[*2] winners second period
[*3] winners third period
[*4] winners fourth period

NB: Jong Ajax, Jong PSV and Jong FC Twente cannot be promoted nor relegated;
    Jong FC Twente will not enter 2015/16

Round 1
[Aug 8]
Almere City     5-0 MVV             
Emmen           1-1 De Graafschap   
Oss             0-4 Volendam        
Helmond         0-1 Fortuna         
Roda JC         3-2 RKC             
VVV             1-0 Jong Twente     
[Aug 9]
Jong PSV        2-0 Achilles '29    
[Aug 10]
NEC             3-1 Eindhoven       
Sparta          2-1 Den Bosch       
[Aug 11]
Jong Ajax       3-0 Telstar         

Round 2
[Aug 15]
Achilles '29    1-3 Sparta          
Den Bosch       2-0 VVV             
Eindhoven       3-0 Emmen           
Volendam        0-2 NEC             
MVV             2-1 Jong PSV        
RKC             0-4 Oss             
Telstar         1-2 Roda JC         
[Aug 16]
De Graafschap   3-0 Almere City     
Fortuna         0-2 Jong Ajax       
[Aug 18]
Jong Twente     2-2 Helmond         
 
Round 3 [Aug 22]
Almere City     0-1 Jong Twente     
Den Bosch       2-3 RKC             
Emmen           5-0 Jong PSV        
Helmond         2-1 Oss             
Jong Ajax       0-5 Volendam        
MVV             0-2 Sparta          
NEC             5-1 Fortuna         
Roda JC         2-1 Eindhoven       
Telstar         2-0 Achilles '29    
VVV             1-0 De Graafschap   

Round 4
[Aug 25]
Achilles '29    3-2 Jong Ajax       
De Graafschap   1-1 RKC             
Eindhoven       2-1 Almere City     
Emmen           2-2 Den Bosch       
Oss             2-3 VVV             
Volendam        3-0 Roda JC         
Fortuna         0-1 Telstar         
Jong Twente     1-2 MVV             
Sparta          0-0 Helmond         
[Aug 26]
Jong PSV        1-0 NEC             

Round 5
[Aug 29]
Achilles '29    0-3 Fortuna         
Den Bosch       2-0 Jong Ajax       
Helmond         1-4 NEC             
Jong PSV        1-3 Eindhoven       
RKC             1-2 Jong Twente     
Sparta          0-5 Volendam        
Telstar         3-1 Almere City     
VVV             1-4 Emmen           
[Aug 30]
Oss             3-2 De Graafschap   
[Aug 31]
Roda JC         2-0 MVV             

Round 6
[Sep 12]
Almere City     4-2 Oss             
Emmen           2-2 Helmond         
MVV             0-0 VVV             
[Sep 13]
De Graafschap   3-2 Telstar         
Eindhoven       2-0 Achilles '29    
Fortuna         0-2 Roda JC         
NEC             1-0 RKC             
[Sep 14]
Volendam        2-2 Den Bosch       
[Sep 15]
Jong Ajax       4-2 Sparta          
Jong Twente     0-0 Jong PSV        

Round 7
[Sep 19]
Achilles '29    2-2 Oss             
Den Bosch       3-0 Helmond         
Fortuna         0-2 Eindhoven       
Jong PSV        0-2 Sparta          
MVV             0-1 De Graafschap   
Telstar         1-1 Jong Twente     
VVV             3-2 Almere City     
[Sep 20]
NEC             4-0 Emmen           
RKC             1-3 Volendam        
Roda JC         1-0 Jong Ajax       

Round 8
[Sep 26]
Eindhoven       1-0 VVV             
Emmen           2-2 Jong Ajax       
[Sep 27]
Oss             2-1 Telstar         
Helmond         1-2 Roda JC         
Sparta          3-0 Almere City     
[Sep 28]
De Graafschap   0-2 NEC             
Volendam        3-0 MVV             
RKC             0-4 Achilles '29    
[Sep 29]
Jong Twente     3-0 Fortuna         
Jong PSV        5-1 Den Bosch       

Round 9 [Oct 3]
Achilles '29    1-2 Emmen           
Almere City     1-2 NEC             
Den Bosch       1-2 De Graafschap   
Eindhoven       2-0 RKC             
Fortuna         0-1 Volendam        
Jong Ajax       5-1 Jong Twente     
MVV             0-2 Oss             
Roda JC         1-1 Jong PSV        
Telstar         4-3 Sparta          
VVV             2-1 Helmond         

Round 10
[Oct 17]
Oss             3-0 Eindhoven       
Volendam        2-3 Almere City     
Helmond         2-2 Jong Ajax       
RKC             2-0 Telstar         
[Oct 18]
De Graafschap   2-0 Achilles '29    
Emmen           6-0 MVV             
[Oct 19]
NEC             3-1 Den Bosch       
Sparta          1-0 VVV             
[Oct 20]
Jong Twente     0-2 Roda JC         
Jong PSV        1-1 Fortuna         

Round 11
[Oct 24]
Almere City     3-2 Helmond         
Den Bosch       1-0 Fortuna         
Emmen           3-0 Jong Twente     
Volendam        2-1 De Graafschap   
Jong Ajax       1-1 Jong PSV        
Telstar         0-5 Eindhoven       
[Oct 25]
VVV             0-0 RKC             
MVV             3-2 Achilles '29    
NEC             3-1 Oss             
[Oct 26]
Roda JC         3-0 Sparta          

Round 12
[Oct 31]
Eindhoven       2-1 Jong Ajax       
Fortuna         1-8 Emmen           
Telstar         2-0 MVV             
[Nov 1]
Den Bosch       0-1 Oss             
De Graafschap   5-0 Helmond         
RKC             1-4 Almere City     
[Nov 2]
Achilles '29    0-4 Roda JC         
Sparta          2-2 NEC             
[Nov 3]
Jong Twente     3-3 Volendam        
Jong PSV        2-2 VVV             

Round 13
[Nov 7]
Almere City     2-1 Den Bosch       
Emmen           2-3 Roda JC         
Oss             1-4 Jong Ajax       
Volendam        1-0 Jong PSV        
Helmond         5-2 Telstar         
MVV             1-2 Eindhoven       
[Nov 8]
RKC             0-2 Fortuna         
De Graafschap   3-2 Sparta          
Jong Twente     2-2 Achilles '29    
[Nov 9]
NEC             2-1 VVV             

Round 14
[Nov 21]
Den Bosch       2-1 MVV             
Eindhoven       0-1 Jong Twente     
Fortuna         0-0 De Graafschap   
Roda JC         1-4 Almere City     
Telstar         1-3 Emmen           
VVV             4-2 Volendam        
[Nov 22]
Achilles '29    3-2 Helmond         
[Nov 23]
Sparta          2-2 Oss             
[Nov 24]
Jong Ajax       1-1 NEC             
Jong PSV        3-1 RKC             

Round 15 [Nov 28]
Almere City     1-1 Jong Ajax       
De Graafschap   1-2 Roda JC         
Den Bosch       0-1 Achilles '29    
Oss             1-2 Emmen           
Volendam        2-3 Eindhoven       
Helmond         2-1 Jong PSV        
MVV             0-1 Fortuna         
NEC             5-1 Jong Twente     
Sparta          2-1 RKC             
VVV             1-0 Telstar         

Round 16
[Dec 1]
Achilles '29    2-4 Volendam        
Eindhoven       3-0 Helmond         
Emmen           2-2 Almere City     
Fortuna         0-0 Sparta          
Jong Ajax       4-0 VVV             
Jong Twente     1-1 Den Bosch       
RKC             0-1 MVV             
Roda JC         4-3 Oss             
Telstar         0-1 NEC             
[Dec 2]
Jong PSV        3-1 De Graafschap   

Round 17
[Dec 6]
Almere City     3-0 Fortuna         
De Graafschap   6-3 Jong Twente     
Den Bosch       0-0 Eindhoven       
Oss             2-0 Jong PSV        
Helmond         3-2 MVV             
[Dec 7]
Volendam        1-0 Telstar         
NEC             6-2 Achilles '29    
Sparta          3-0 Emmen           
VVV             1-1 Roda JC         
[Dec 8]
Jong Ajax       3-2 RKC             

Round 18
[Dec 12]
Eindhoven       4-3 De Graafschap   
Emmen           4-1 Volendam        
Fortuna         4-5 Oss             
Jong Twente     0-0 Sparta          
Jong PSV        0-1 Almere City     
MVV             2-2 Jong Ajax       
RKC             0-0 Helmond         
Roda JC         0-1 NEC             
Telstar         1-2 Den Bosch       
[Dec 13]
Achilles '29    3-0 VVV             

Round 19
[Dec 19]
Emmen           5-3 RKC             
Oss             4-1 Jong Twente     
Jong PSV        1-1 Telstar         
[Dec 20]
Jong Ajax       3-1 De Graafschap   
Sparta          2-0 Eindhoven       
Almere City     0-0 Achilles '29    
Helmond         3-4 Volendam        
[Dec 21]
NEC             4-1 MVV             
Roda JC         3-1 Den Bosch       
VVV             0-0 Fortuna         

Halfway Table:

 1.NEC (Nijmegen)                19  16  2  1  51-15  50  [*1]
-------------------------------------------------------
 2.Roda JC Kerkrade             19  14  2  3  38-22  44
 3.FC Eindhoven                 19  13  1  5  36-20  40
 4.FC Volendam                  19  12  2  5  48-28  38
 5.FC Emmen                     19  10  5  4  53-31  35
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 6.Sparta Rotterdam             19   9  5  5  31-26  32
 7.Jong Ajax (Amsterdam)        19   8  6  5  40-29  30
 8.Almere City FC               19   9  3  7  37-29  30  [*2]
 9.FC Oss                       19   9  2  8  41-38  29
10.De Graafschap (Doetinchem)   19   8  3  8  36-30  27
11.VVV-Venlo                    19   7  5  7  20-27  26
12.FC Den Bosch                 19   6  4  9  25-29  22
13.Jong PSV (Eindhoven)         19   5  6  8  23-27  21
14.Jong FC Twente (Enschede)    19   4  7  8  23-38  19
15.Achilles '29 (Groesbeek)     19   5  3 11  26-41  18
16.Helmond Sport                19   4  5 10  28-42  17
17.Telstar (Velsen)             19   5  2 12  22-36  17
18.Fortuna Sittard              19   4  4 11  14-34  16
19.MVV Maastricht               19   4  2 13  15-41  14
20.RKC Waalwijk                  19   2  3 14  18-42   9

[*1] winners first period
[*2] winners second period

Round 20
[Jan 16]
Achilles '29    2-0 Jong PSV        
Den Bosch       1-1 Sparta          
Eindhoven       3-0 NEC             
Fortuna         1-0 Helmond         
MVV             1-0 Almere City     
RKC             3-0 Roda JC         
Telstar         1-1 Jong Ajax       
[Jan 17]
Volendam        2-2 Oss             
De Graafschap   1-2 Emmen           
[Jan 19]
Jong Twente     0-1 VVV             

Round 21
[Jan 23]
Achilles '29    1-1 Eindhoven       
Den Bosch       0-5 Volendam        
Oss             4-1 Almere City     
Helmond         2-2 Emmen           
RKC             0-2 NEC             
[Jan 25]
Sparta          6-0 Jong Ajax       
Roda JC         1-3 Fortuna         
VVV             3-0 MVV             
[Jan 26]
Jong PSV        4-1 Jong Twente     
[Jan 27]
Telstar         0-2 De Graafschap   

Round 22
[Jan 30]
Eindhoven       2-1 Jong PSV        
Emmen           1-1 VVV             
Volendam        1-1 Sparta          
Fortuna         0-0 Achilles '29    
[Jan 31]
De Graafschap   2-1 Oss             
[Feb 1]
MVV             3-1 Roda JC         
NEC             3-1 Helmond         
[Feb 2]
Jong Twente     4-1 RKC             
[Feb 3]
Almere City     3-3 Telstar         
[Feb 23]
Jong Ajax       0-0 Den Bosch       

Round 23
[Feb 6]
Eindhoven       0-2 Roda JC         
Oss             3-1 Helmond         
Volendam        3-4 Jong Ajax       
Fortuna         0-3 NEC             
Jong Twente     0-3 Almere City     
Jong PSV        0-2 Emmen           
RKC             0-3 Den Bosch       
Sparta          4-1 MVV             
[Feb 17]
De Graafschap   1-1 VVV             
[Mar 2]
Achilles '29    1-3 Telstar         

Round 24 [Feb 9]
Almere City     2-1 Eindhoven       
Den Bosch       2-0 Emmen           
Helmond         0-5 Sparta          
Jong Ajax       2-1 Achilles '29    
MVV             2-2 Jong Twente     
NEC             5-2 Jong PSV        
RKC             0-5 De Graafschap   
Roda JC         3-2 Volendam        
Telstar         3-0 Fortuna         
VVV             2-1 Oss             

Round 25
[Feb 13]
Almere City     0-1 VVV             
De Graafschap   3-1 MVV             
Eindhoven       3-1 Fortuna         
Emmen           2-3 NEC             
Oss             2-2 Achilles '29    
Volendam        2-0 RKC             
Helmond         1-5 Den Bosch       
[Feb 14]
Jong Twente     3-1 Telstar         
[Feb 15]
Sparta          0-2 Jong PSV        
[Feb 16]
Jong Ajax       3-3 Roda JC         

Round 26
[Feb 20]
Eindhoven       2-0 Den Bosch       
Emmen           2-1 Sparta          
RKC             4-4 Jong Ajax       
Roda JC         2-1 VVV             
Telstar         1-1 Volendam        
[Feb 20]
MVV             1-1 Helmond         
Fortuna         1-2 Almere City     
[Feb 22]
Achilles '29    1-3 NEC             
[Feb 23]
Jong Twente     3-1 De Graafschap   
Jong PSV        1-3 Oss             

Round 27 [Feb 27]
Almere City     2-2 Jong PSV        
De Graafschap   1-0 Eindhoven       
Den Bosch       1-2 Telstar         
Oss             1-0 Fortuna         
Volendam        3-2 Emmen           
Helmond         3-0 RKC             
Jong Ajax       1-3 MVV             
NEC             3-0 Roda JC         
Sparta          1-2 Jong Twente     
VVV             1-1 Achilles '29    

Round 28
[Mar 6]
Emmen           2-3 Oss             
Fortuna         0-3 MVV             
Telstar         0-3 VVV             
[Mar 7]
Eindhoven       3-1 Volendam        
RKC             2-1 Sparta          
[Mar 8]
Achilles '29    2-1 Den Bosch       
Roda JC         1-1 De Graafschap   
[Mar 9]
Jong Ajax       3-1 Almere City     
Jong Twente     0-1 NEC             
Jong PSV        0-0 Helmond         

Round 29 [Mar 13]
Almere City     0-0 Emmen           
De Graafschap   5-0 Jong PSV        
Den Bosch       2-0 Jong Twente     
Oss             1-0 Roda JC         
Volendam        1-0 Achilles '29    
Helmond         2-3 Eindhoven       
MVV             1-1 RKC             
NEC             2-0 Telstar         
Sparta          3-0 Fortuna         
VVV             1-0 Jong Ajax       

Round 30 [Mar 16]
Almere City     2-2 De Graafschap   
Emmen           3-2 Eindhoven       
Oss             4-1 RKC             
Helmond         1-2 Jong Twente     
Jong Ajax       3-0 Fortuna         
Jong PSV        1-1 MVV             
NEC             7-0 Volendam        
Roda JC         2-4 Telstar         
Sparta          0-0 Achilles '29    
VVV             4-0 Den Bosch       

Round 31
[Mar 20]
Achilles '29    3-1 Almere City     
Eindhoven       1-0 Sparta          
Volendam        4-1 Helmond         
Jong Twente     1-0 Oss             
MVV             1-4 NEC             
RKC             1-1 Emmen           
Telstar         1-1 Jong PSV        
[Mar 21]
Den Bosch       0-1 Roda JC         
De Graafschap   3-0 Jong Ajax       
Fortuna         1-1 VVV             

Round 32 [Apr 3]
Almere City     2-3 RKC             
Emmen           3-2 Fortuna         
Oss             2-1 Den Bosch       
Volendam        2-2 Jong Twente     
Helmond         2-1 De Graafschap   
Jong Ajax       1-2 Eindhoven       
MVV             3-0 Telstar         
NEC             1-0 Sparta          
Roda JC         3-0 Achilles '29    
VVV             0-2 Jong PSV        

Round 33
[Apr 6]
Achilles '29    0-2 MVV             
De Graafschap   0-2 Volendam        
Eindhoven       1-0 Telstar         
Oss             1-2 NEC             
Fortuna         0-0 Den Bosch       
Helmond         1-0 Almere City     
Jong Twente     0-1 Emmen           
RKC             0-0 VVV             
Sparta          6-0 Roda JC         
[Apr 7]
Jong PSV        2-0 Jong Ajax       

Round 34
[Apr 10]
Achilles '29    0-1 RKC             
Den Bosch       1-1 Jong PSV        
MVV             6-2 Volendam        
Telstar         2-1 Oss             
VVV             2-1 Eindhoven       
[Apr 11]
Almere City     3-2 Sparta          
Fortuna         2-2 Jong Twente     
[Apr 12]
NEC             2-0 De Graafschap   
Roda JC         7-0 Helmond         
[Apr 13]
Jong Ajax       0-2 Emmen           

Round 35
[Apr 17]
Oss             0-1 MVV             
Volendam        2-4 Fortuna         
Helmond         3-1 VVV             
RKC             0-1 Eindhoven       
[Apr 18]
De Graafschap   2-0 Den Bosch       
Emmen           2-2 Achilles '29    
[Apr 19]
NEC             2-1 Almere City     
Sparta          3-1 Telstar         
[Apr 20]
Jong Twente     1-0 Jong Ajax       
Jong PSV        1-1 Roda JC         

Round 36 [Apr 24]
Den Bosch       1-3 NEC             
Achilles '29    1-3 De Graafschap   
Almere City     1-1 Volendam        
Eindhoven       2-1 Oss             
Fortuna         1-3 Jong PSV        
Jong Ajax       0-2 Helmond         
MVV             2-1 Emmen           
Roda JC         2-2 Jong Twente     
Telstar         5-0 RKC             
VVV             1-1 Sparta          

Round 37 [May 1]
Almere City     0-1 Roda JC         
De Graafschap   3-0 Fortuna         
Emmen           4-0 Telstar         
Oss             1-5 Sparta          
Volendam        1-1 VVV             
Helmond         3-1 Achilles '29    
Jong Twente     0-1 Eindhoven       
MVV             3-0 Den Bosch       
NEC             2-1 Jong Ajax       
RKC             2-2 Jong PSV        
 
Round 38 [May 8]	
Achilles '29    0-1 Jong Twente     
Den Bosch       3-3 Almere City     
Eindhoven       5-1 MVV             
Fortuna         0-2 RKC             
Jong Ajax       1-1 Oss             
Jong PSV        2-0 Volendam        
Roda JC         1-3 Emmen           
Sparta          1-1 De Graafschap   
Telstar         4-0 Helmond         
VVV             3-1 NEC             

Final Table:

 1.NEC (Nijmegen)                38  33  2  3 100-32 101  [*1]  Promoted
-------------------------------------------------------
 2.FC Eindhoven                 38  26  2 10  70-39  80  [*4]  Nacompetitie
 3.Roda JC Kerkrade             38  21  6 11  69-58  69  Nacompetitie
 4.FC Emmen                     38  19 10  9  88-57  67  Nacompetitie
 5.FC Volendam                  38  18  8 12  83-68  62  Nacompetitie
 6.De Graafschap (Doetinchem)   38  18  7 13  73-49  61  Nacompetitie
 7.VVV-Venlo                    38  16 12 10  48-43  60  Nacompetitie
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.Sparta Rotterdam             38  16 10 12  72-46  58
 9.FC Oss                       38  17  5 16  73-67  56  [*3]  Nacompetitie
10.Almere City FC               38  13  9 16  64-63  48  [*2]  Nacompetitie
11.MVV Maastricht               38  14  6 18  51-70  48
12.Jong Ajax (Amsterdam)        38  12 11 15  64-67  47
13.Jong FC Twente (Enschede)    38  12 11 15  49-64  47
14.Jong PSV (Eindhoven)         38  11 13 14  50-56  46
15.Telstar (Velsen)             38  12  6 20  53-68  42
16.FC Den Bosch                 38  10  9 19  46-61  39
17.Helmond Sport                38  10  8 20  52-85  38
18.Achilles '29 (Groesbeek)     38   8  9 21  44-71  33
19.Fortuna Sittard              38   7  8 23  30-72  29
20.RKC Waalwijk                  38   7  8 23  39-82  29

[*1] winners first period
[*2] winners second period
[*3] winners third period
[*4] winners fourth period

NB: Jong Ajax, Jong PSV and Jong FC Twente cannot be promoted nor relegated;
    Jong FC Twente will not enter 2015/16



2013/14.

2013/14 (amateur level).

2014/15 (amateur level).

2015/16.

list of champions.

all-time table from 1956 onwards.

list of 2nd division champions.

list of first class champions.

list of cup finals.

list of super cup finals.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 25 Feb 2016

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2014/16
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.