Niger 2013/14


Ligue 1
Coupe Nationale
Deuxième Division

Ligue 1

Final Table:

 1.AS GNN (Niamey)                   26  14  9  3  37-16  51  Champions
 2.ASN NIGELEC (Niamey)              26  12 14  0  27-11  50  [CW]
 3.Akokana FC (Arlit)                26  13  6  7  33-28  45
 4.Olympic FC (Niamey)               26  11  9  6  26-17  42
 5.AS FAN (Niamey)                   26  11  8  7  35-23  41
 6.Sahel SC (Niamey)                 26  11  6  9  38-22  39
 7.US Gendarmerie Nationale (Niamey) 26  11  6  9  27-25  39
 8.AS Douanes (Niamey)               26  10  8  8  28-20  38  [C]
 9.Urana FC (Arlit)                  26   8 11  7  19-16  35
10.Kandadji Sport (Niamey)           26   7  6 13  28-41  27  [P]
11.Zumunta AC (Niamey)               26   6  8 12  23-26  26
12.Espoir FC (Zinder)                26   5 10 11  22-27  25
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.Dan Kassawa FC (Maradi)           26   5  7 14  19-43  22  Relegation Playoff
------------------------------------------------------------
14.Nassara Alkali Club (Zinder)      26   2  4 20  10-57  10  Relegated

Round 1
[Dec 7]
US Gendarmerie   2-1 Kandadji         [also reported 2-0]
Urana FC         0-0 AS Douanes       
ASN NIGELEC      0-0 Zumunta AC       
[Dec 8]
AS FAN           2-1 Espoir FC        
Akokana FC       0-1 AS GNN           
Sahel SC         3-1 Nassara AC       
[Feb 12]
Dan Kassawa FC   0-0 Olympic FC       

Round 2
[Dec 10]
Akokana FC       0-1 AS Douanes       
[Dec 11]
Kandadji         2-0 Nassara AC       
Urana FC         1-1 AS GNN           [also reported 0-0]
US Gendarmerie   1-0 Espoir FC        
[Dec 14]
Sahel SC         3-0 Dan Kassawa FC   
Zumunta AC       0-2 AS FAN           
[Dec 15]
Olympic FC       0-0 ASN NIGELEC      

Round 3
[Dec 20]
AS GNN           1–1 Olympic FC       
[Dec 21]
Nassara AC       0-0 AS FAN           
[Dec 22]
Espoir FC        1-1 Kandadji         
Zumunta AC       2-3 Akokana FC       
ASN NIGELEC      0–0 Urana FC         
[Jan 15]
AS Douanes       0-0 Sahel SC         
[Feb 19?]
Dan Kassawa FC   1-1 US Gendarmerie   

Round 4
[Dec 26]
ASN NIGELEC      1-0 Akokana FC       
[Dec 27]
Sahel SC         2-1 Zumunta AC       
[Dec 28]
Olympic FC       2-1 Nassara AC       
US Gendarmerie   0-0 AS GNN           
[Dec 29]
AS Douanes       1-1 Kandadji         
AS FAN           0-0 Urana FC         
[Mar 4]
Dan Kassawa FC   1-0 Espoir FC        

Round 5
[Jan 3]
AS Douanes       2-0 US Gendarmerie   
[Jan 4]
Akokana FC       2-0 Olympic FC       
Kandadji         1-1 ASN NIGELEC      
AS GNN           0-0 Zumunta AC       
Espoir FC        0-0 Alkali Nassara   
[Jan 5]
Urana FC         1-0 Sahel SC         
AS FAN           3-2 Dan Kassawa FC   

Round 6
[Jan 7]
Urana FC         1-1 Olympic FC       
[Jan 8]
Akokana FC       1-0 Sahel SC         
ASN NIGELEC      1-0 Dan Kassawa FC   
[Jan 11]
Alkali Nassara   0-1 AS Douanes       
US Gendarmerie   1-0 Zumunta AC       
[Jan 12]
Espoir FC        2-1 AS GNN           
Kandadji         2-2 AS FAN           

Round 7
[Jan 18]
AS FAN           1-0 US Gendarmerie   
Olympic FC       1-0 Kandadji         
[Jan 19]
Alkali Nassara   0-4 Urana FC         
Sahel SC         1-1 Espoir FC        
Zumunta AC       2-2 AS Douanes       
[Feb 19?]
AS GNN           2-2 ASN NIGELEC      
[Mar ?]
Dan Kassawa FC   0-2 Akokana FC       

Round 8
[Jan 22]
Alkali Nassara   1-3 Akokana FC       
AS Douanes       2-0 Espoir FC        
[Jan 24]
Zumunta AC       4-0 Kandadji         
[Jan 25]
AS GNN           1-0 Sahel SC         
[Jan 26]
Olympic FC       1-0 US Gendarmerie   
ASN NIGELEC      0-0 AS FAN           
[Mar ?]
Dan Kassawa FC   1-1 Urana FC         

Round 9
[Jan 31]
AS FAN           0-2 Sahel SC         
[Feb 1]
Akokana FC       0-0 Urana FC         
Kandadji         3-2 Dan Kassawa FC   
Olympic FC       1-0 Zumunta AC       
[Feb 2]
AS Douanes       1-1 AS GNN           
US Gendarmerie   3-1 Alkali Nassara   
[Feb 26?]
Espoir FC        1-1 ASN NIGELEC      

Round 10
[Feb 7]
US Gendarmerie   1-1 Akokana FC       
[Feb 8]
Espoir FC        0-1 Olympic FC       
[Feb 9]
Urana FC         0-0 Kandadji         
Zumunta AC       5-0 Dan Kassawa FC   
Sahel SC         0-2 ASN NIGELEC      
[Feb 19?]
AS Douanes       0-0 AS FAN           
[Mar ?]
AS GNN           2-0 Alkali Nassara   [also reported 3-1]

Round 11
[Feb 12]
Akokana FC       1-0 Kandadji         
[Feb 15]
Sahel SC         3-4 US Gendarmerie   
Alkali Nassara   1-1 Zumunta AC       
[Feb 17]
Olympic FC       0-1 AS FAN           
[Mar 9]
ASN NIGELEC      0-0 AS Douanes       
[Mar ?]
AS GNN           4-0 Dan Kassawa FC   
Urana FC         0-0 Espoir FC        

Round 12
[Feb 19]
Akokana FC       1-1 Espoir FC        
[Feb 22]
Dan Kassawa FC   1-1 Alkali Nassara   
Kandadji         0-2 Sahel SC         
[Feb 23]
AS FAN           2-1 AS GNN           
Zumunta AC       1-0 Urana FC         
AS Douanes       0-2 Olympic FC       
[Feb 24?]
ASN NIGELEC      1-0 US Gendarmerie   

Round 13
[Feb 26]
US Gendarmerie   2-0 Urana FC         
[Feb 28]
AS Douanes       0-2 Dan Kassawa FC   
[Mar 1]
Espoir FC        0-1 Zumunta AC       
AS FAN           4-0 Akokana FC       
Kandadji         0-2 AS GNN           
[Mar 2]
Olympic FC       0-1 Sahel SC         
[Mar ?]
Alkali Nassara   0-1 ASN NIGELEC      

Halfway Table:

 1.AS FAN (Niamey)                   13   7  5  1  17- 8  26
 2.ASN NIGELEC (Niamey)              13   5  8  0  10- 4  23  [CW]
 3.Olympic FC (Niamey)               13   6  4  3  10- 7  22
 4.AS GNN (Niamey)                   13   5  6  2  17- 9  21
 5.US Gendarmerie Nationale (Niamey) 13   6  3  4  15-12  21
 6.Akokana FC (Arlit)                13   6  3  4  14-12  21
 7.Sahel SC (Niamey)                 13   6  2  5  17-12  20
 8.AS Douanes (Niamey)               13   4  7  2  10- 8  19  [C]
 9.Zumunta AC (Niamey)               13   4  4  5  17-12  16
10.Urana FC (Arlit)                  13   2  9  2   8- 6  15
11.Kandadji Sport (Niamey)           13   2  5  6  11-19  11  [P]
12.Dan Kassawa FC (Maradi)           13   2  4  7  10-24  10
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.Espoir FC (Zinder)                13   1  6  6   7-13   9
------------------------------------------------------------
14.Nassara Alkali Club (Zinder)      13   0  4  9   6-23   4

Round 14 [Mar 16]
Urana FC         1-1 US Gendarmerie   
Dan Kassawa FC   0-2 AS Douanes       
Zumunta AC       1-2 Espoir FC        
Akokana FC       1-0 AS FAN           
AS GNN           3-2 Kandadji         
Sahel SC         0-0 Olympic FC       
ASN NIGELEC      2-0 Alkali Nassara   

Round 15
[Mar 22]
Alkali Nassara   0-1 Dan Kassawa FC   
Sahel SC         5-0 Kandadji         
Urana FC         1–0 Zumunta AC       
[Mar 23]
Espoir FC        0–1 Akokana FC       
Olympic FC       0-2 AS Douanes       
[Mar 24]
AS GNN           2-1 AS FAN           
[Mar 25]
US Gendarmerie   0-0 ASN NIGELEC      

Round 16
[Mar 26]
Kandadji         2-5 Akokana FC       
[Mar 29]
US Gendarmerie   2-1 Sahel SC         
Zumunta AC       1-2 Alkali Nassara   
[Mar 30]
Espoir FC        0-1 Urana FC         
AS FAN           0-1 Olympic FC       
AS Douanes       0-1 ASN NIGELEC      
[Apr 9]
Dan Kassawa FC   0-1 AS GNN           

Round 17
[Mar 18]
Akokana FC       3-0 US Gendarmerie   
[Apr 2?]
Kandadji         0-1 Urana FC         
[Apr 4]
ASN NIGELEC      1-0 Sahel SC         
[Apr 5]
Olympic FC       3-1 Espoir FC        
Dan Kassawa FC   1-1 Zumunta AC       [awarded to Dan Kassawa?]
[Apr 6]
AS FAN           1-0 AS Douanes       
[Apr 15]
Alkali Nassara   0-2 AS GNN           

Round 18
[Apr 20]
Sahel SC         1-0 AS FAN           
Urana FC         2-0 Akokana FC       
Zumunta AC       0-0 Olympic FC       
AS GNN           3-1 AS Douanes       
Alkali Nassara   1-0 US Gendarmerie   
ASN NIGELEC      1-1 Espoir FC        
[May 10]
Dan Kassawa FC   0-1 Kandadji         

Round 19
[Apr 26]
Espoir FC        2-0 AS Douanes       
Urana FC         3-0 Dan Kassawa FC   
US Gendarmerie   0-2 Olympic FC       
[Apr 27]
Sahel SC         1-1 AS GNN           
AS FAN           3-3 ASN NIGELEC      
Akokana FC       3-0 Alkali Nassara   
[May 13]
Kandadji         2-0 Zumunta AC       

Round 20
[Apr 29]
Akokana FC       0-0 Dan Kassawa FC   
[Apr 30]
Urana FC         1-0 Alkali Nassara   
[May 3]
US Gendarmerie   0-2 AS FAN           
Espoir FC        1-1 Sahel SC         
[May 4]
AS Douanes       1-0 Zumunta AC       
ASN NIGELEC      0-0 AS GNN           
[May 28]
Kandadji         2-1 Olympic FC       

Round 21
[May 16]
Zumunta AC       1-0 US Gendarmerie   
AS FAN           2-2 Kandadji         
[May 17]
Dan Kassawa FC   0-2 ASN NIGELEC      
AS Douanes       6-0 Alkali Nassara   
AS GNN           1-0 Espoir FC        
[May 18]
Olympic FC       0-0 Urana FC         
Sahel SC         6-0 Akokana FC       

Round 22
[May 21]
Olympic FC       1-1 Akokana FC       
Sahel SC         2-1 Urana FC         
[May 24]
ASN NIGELEC      2-1 Kandadji         
Zumunta AC       0-0 AS GNN           
Alkali Nassara   1-3 Espoir FC        
Dan Kassawa FC   2-1 AS FAN           
[May 25]
US Gendarmerie   1-1 AS Douanes       

Round 23
[May 31]
Urana FC         0-1 AS FAN           
Kandadji         2-0 AS Douanes       
AS GNN           0-1 US Gendarmerie   
Espoir FC        1-1 Dan Kassawa FC   
[Jun 1]
Akokana FC       1-1 ASN NIGELEC      
Zumunta AC       0-0 Sahel SC         
Alkali Nassara   0-4 Olympic FC       

Round 24
[Jun 4]
Urana FC         0-1 ASN NIGELEC      
[Jun 6]
Sahel SC         0-1 AS Douanes       
[Jun 7]
AS FAN           5-0 Alkali Nassara   
Akokana FC       2-0 Zumunta AC       
US Gendarmerie   4-0 Dan Kassawa FC   [also reported 3-0]
[Jun 8]
Olympic FC       1-2 AS GNN           
Kandadji         0-2 Espoir FC        

Round 25
[Jun 20]
AS FAN           1-2 Zumunta AC
[Jun 21]
Espoir FC        1-2 US Gendarmerie
ASN NIGELEC      1-1 Olympic FC
[Jun 22]
AS Douanes       1-2 Akokana FC
Alkali Nassara   awd Kandadji         [awarded 0-3, Nassara dns]
Dan Kassawa FC   3-1 Sahel SC
[Jun 23]
AS GNN           2-0 Urana FC

Round 26
[Jun 26]
AS Douanes       3-0 Urana FC
Alkali Nassara   awd Sahel SC         [awarded 0-3, Nassara dns]
[Jun 28]
AS GNN           3-0 Akokana FC
[Jun 29]
Zumunta AC       0-2 ASN NIGELEC
Espoir FC        1-1 AS FAN
Olympic FC       2-1 Dan Kassawa FC
[Jun 30]
Kandadji         0-1 US Gendarmerie

Final Table:

 1.AS GNN (Niamey)                   26  14  9  3  37-16  51  Champions
 2.ASN NIGELEC (Niamey)              26  12 14  0  27-11  50  [CW]
 3.Akokana FC (Arlit)                26  13  6  7  33-28  45
 4.Olympic FC (Niamey)               26  11  9  6  26-17  42
 5.AS FAN (Niamey)                   26  11  8  7  35-23  41
 6.Sahel SC (Niamey)                 26  11  6  9  38-22  39
 7.US Gendarmerie Nationale (Niamey) 26  11  6  9  27-25  39
 8.AS Douanes (Niamey)               26  10  8  8  28-20  38  [C]
 9.Urana FC (Arlit)                  26   8 11  7  19-16  35
10.Kandadji Sport (Niamey)           26   7  6 13  28-41  27  [P]
11.Zumunta AC (Niamey)               26   6  8 12  23-26  26
12.Espoir FC (Zinder)                26   5 10 11  22-27  25
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.Dan Kassawa FC (Maradi)           26   5  7 14  19-43  22  Relegation Playoff
------------------------------------------------------------
14.Nassara Alkali Club (Zinder)      26   2  4 20  10-57  10  Relegated

Topscorer:
14 Moctar Yacouba (ASN Nigelec)


Coupe Nationale

Regional Stage
--------------

Région de Dosso		Entente FC de Dosso
                        Arewa FC de Dogondoutchi

Région de Diffa		Barka FC de Mainé Soroa

Région de Tahoua	Dan Gourmou

Région de Tillabéri	Diamangou FC

Région de Maradi	Buropa FC
			Atlantic FC
			Roumbassaou FC de Madarounfa

Région de Agadez	AS Sonichar
			Aigles FC
			Kawar FC

Région de Zinder	Etoile Filante de la Police (Zinder)
			Sultanat

Région de Niamey	Racing FC
			AS Korombe
			Qualified Niamey 3
			Thiebon FC
			Qualified Niamey 5


National Stage
--------------

NB: 14 D1 teams + 18 qualified from régions

Round 1
[Apr 9]
Olympic FC (Niamey)		     2-0 AS Sonichar
Racing FC (Niamey)		     5-0 Entente FC
Dan Kassawa FC (Maradi)		     0-0 AS Garde Nationale du Niger (Niamey) [3-2 pen]
Arewa FC			     1-2 Thiebon FC (Niamey)
Espoir FC (Zinder)		     3-1 Etoile Filante de la Police (Zinder)
Kawar FC			     0-2 Urana FC (Arlit)
[Apr 10]
ASN NIGELEC (Niamey)		    11-0 Diamangou FC
AS Korombe (Niamey)		     2-0 Buropa FC
Atlantic FC			     2-4 Kandadji Sport (Niamey)
[tba]
AS FAN (Niamey)			     bt  Aigles FC
Akokana FC (Arlit)		     bt  Dan Gourmou
US Gendarmerie Nationale (Niamey)   11-1 Roumbassaou FC
Sahel SC (Niamey)		     5-0 Sultanat FC (Zinder)
AS Douanes (Niamey)		     bt  Nassara Alkali Club (Zinder)
Qualified Niamey 3		      -  Zumunta AC (Niamey)
Barka FC			      -  Qualified Niamey 5

1/8 final
Sahel SC (Niamey)		     1-0 Kandadji Sport (Niamey)
US Gendarmerie Nationale (Niamey)    1-1 Dan Kassawa FC (Maradi)	[5-4 pen]

1/4 final
Sahel SC (Niamey)		     1-1 Akokana FC (Arlit)		[3-2 pen]
AS Douanes (Niamey)		     bt  Urana FC (Arlit)
US Gendarmerie Nationale (Niamey)    1-0 AS FAN (Niamey)
Olympic FC (Niamey)		     bt  AS Police (Niamey)

Semifinals

First leg
[Jul 11]
Olympic FC (Niamey)		     0-1 US Gendarmerie Nationale (Niamey)
[Jul 12]
Sahel SC (Niamey)		     1-1 AS Douanes (Niamey)

Second leg
[Jul 19]
AS Douanes (Niamey)		     0-2 Sahel SC (Niamey)
[Jul 20]
US Gendarmerie Nationale (Niamey)    0-0 Olympic FC (Niamey)

Final [Aug 3, Stade Général Seyni Kountché, Niamey]
Sahel SC (Niamey)		     3-0 US Gendarmerie Nationale (Niamey)
  [Moussa Allassan 40, Mahamat Ahoumet 48, Barmini Moussa 90]


Coupe Challenge Sonidep

NB: first ever edition.

Round 1
[Jul 24]
Sahel SC (Niamey)		     1-0 AS Sonidep
[Jul 25]
Olympic FC (Niamey)		     1-0 Zumunta AC (Niamey)

Final [Jul 27, Stade Municipal, Niamey]
Sahel SC (Niamey)		      -  Olympic FC (Niamey)



Championnat National D2


Phase Finale

Round 7
[May 28]
Dan Baskore	6-2 Ni Ima FC
[May 31]
Sonantchia	1-4 AS Police
National Dendi	0-0 Dan Gourmou
AS Sonichar	3-0 ASAF

Round 8 [Aug 6]
Niima FC	2-2 Dan Baskoré
AS Police	8-0 Soniantcha
Dan Gourmou	2-0 National Dendi
ASAF		1-2 AS Sonichar

Round 9 [Aug 10]
Niima FC	0-0 Dan Gourmou
Soniantcha	2-0 ASAF
National Dendi	1-2 Dan Baskoré
AS Sonichar	0-0 AS Police

Table:

 1.AS Police (Niamey)                 9   7  1  1  27- 5  22
------------------------------------------------------------
 2.Dan Gourmou FC (Tahoua)            9   4  5  0  12- 5  17
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Dan Baskoré FC (Maradi)            9   5  2  2  20-14  17
 4.AS Sonichar (Agadez)               9   4  2  3  11- 7  14
 5.National Dendi                     9   3  2  4  10-15  11
 6.ASAF                               9   2  2  5   3-13   8
 7.Niima FC (Diffa)                   9   1  2  6   7-18   5
 8.Soniantcha FC (Tillabéry)          9   1  2  6   8-23   5

NB: total goal difference -2


2012/13

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by José Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José Batalha
Last updated: 28 Aug 2014

(C) Copyright José Batalha and RSSSF 2013/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.