Niger 2012/13


Ligue 1
Coupe Nationale
Supercoupe Nationale
Deuxième Division

Ligue 1

Round 1
[Dec 15]
AS GNN		2-0 Espoir FC
US Gendarmerie  4-0 Jangorzo FC
AS Douanes	2-1 Sahel SC
Nassara AC	2-1 Zumunta AC
Akokana FC	awd AS NIGELEC		[3-0 awarded; originally 1-1; AS NIGELEC fielded ineligible player]
Dan Kassawa FC  2-1 AS FAN
[Dec 21]
Urana FC	0-1 Olympic FC

Round 2
[Dec 18]
Urana FC	awd AS NIGELEC		[0-3 awarded; originally 3-0; Urana FC fielded ineligible player]
[Dec 22]
AS Douanes	1-1 US Gendarmerie
Akokana FC	0-2 Olympic FC
Zumunta AC	4-0 Jangorzo FC
Espoir FC	0-1 AS FAN
Dan Kassawa FC	1-2 Nassara AC
Sahel SC	1-0 AS GNN

Round 3 [Dec 29]
Olympic FC	1-0 Sahel SC
Nassara AC	0-0 Urana FC
Jangorzo FC	0-2 Akokana FC
US Gendarmerie	2-1 Dan Kassawa FC
Zumunta AC	0-0 Espoir FC
AS FAN		2-2 AS GNN
AS NIGELEC	0-1 AS Douanes

Round 4 [Jan 5]
AS NIGELEC	2-0 Zumunta AC
AS GNN		2-0 AS Douanes
Nassara AC	1-1 Akokana FC
Jangorzo FC	0-1 Urana FC
Olympic FC	0-1 Espoir FC
Sahel SC	0-2 Dan Kassawa FC
US Gendarmerie	0-0 AS FAN

Round 5
[Jan 12]
AS NIGELEC	1-0 Sahel SC
AS GNN		3-0 Jangorzo FC
Espoir FC	1-0 Nassara AC
[Jan 19]
Akokana FC	0-0 US Gendarmerie
[Jan 23]
Dan Kassawa FC	lt  AS Douanes
[Jan 24]
Urana FC	1-0 Zumunta AC
[tba]
Olympic FC	 -  AS FAN

Round 6
[Jan 15]
AS Douanes	6-0 Jangorzo FC
[Jan 19]
no infos.
[Jan 21]
Akokana FC	 -  Zumunta AC

Round 7
[Jan 26]
Espoir FC	3-0 Dan Kassawa FC	[also reported 1-0]
US Gendarmerie  1-0 AS NIGELEC
Nassara AC	1-1 AS GNN
[Jan 27]
Sahel SC	2-1 Akokana FC
AS Douanes	2-0 Urana FC		[also reported 1-0]
Zumunta AC	1-3 Olympic FC
Jangorzo FC	1-1 AS FAN

Round 8
[Jan 30]
AS GNN		4-1 Urana FC
AS Douanes	3-2 Akokana FC		[also reported 3-1]
Dan Kassawa FC	0-0 Olympic FC
[Feb 3]
Jangorzo FC	1-1 Espoir FC
Nassara AC	1-2 US Gendarmerie
[tba]
Zumunta AC	 -  Sahel SC
AS FAN		 -  AS NIGELEC

Round 9
[Feb 9]
AS FAN		2-1 Nassara AC
Dan Kassawa FC	1-0 Jangorzo FC
Espoir FC	2-2 AS Douanes
[Feb 10]
Urana FC	0-1 Akokana FC
Olympic FC	0-0 AS NIGELEC
Sahel SC	1-0 US Gendarmerie
[Feb 11]
Zumunta AC	lt  AS GNN

Round 10
[Feb 17]
AS NIGELEC	2-0 Nassara AC
Espoir FC	0-0 US Gendarmerie
Urana FC	0-0 Dan Kassawa FC
AS FAN		2-2 Akokana FC
Zumunta AC	0-2 AS Douanes
[tba]
Sahel SC	 -  Jangorzo FC
Olympic FC	 -  AS GNN

Round 11 [Feb 24]

Round 12
[Mar 3]
no data
[Mar 6]
Sahel SC	1-0 Urana FC

Round 13
[Mar 9]
AS FAN		3-0 Urana FC
AS Douanes	4-1 Nassara AC
AS GNN		2-1 Akokana FC
[Mar 10]
Dan Kassawa FC	1-0 AS NIGELEC
Olympic FC	2-0 Jangorzo FC
US Gendarmerie	1-1 Zumunta AC
[tba]
Espoir FC	 -  Sahel SC

moved match [Apr 6]
Nassara AC	2-0 Jangorzo FC

Round 14
Urana FC	 -  AS FAN
Nassara AC	 -  AS Douanes
Akokana FC	 -  AS GNN
AS NIGELEC	 -  Dan Kassawa FC
Jangorzo FC	 -  Olympic FC
Zumunta AC	 -  US Gendarmerie
Sahel SC	 -  Espoir FC

Round 15
Urana FC	 -  Sahel SC

Round 16
no infos.

Round 17
Nassara AC	 -  AS NIGELEC
US Gendarmerie	 -  Espoir FC
Dan Kassawa FC	 -  Urana FC
Akokana FC	 -  AS FAN
AS Douanes	 -  Zumunta AC
Jangorzo FC	 -  Sahel SC
AS GNN	         -  Olympic FC

Round 18
Nassara AC	 -  AS FAN
Jangorzo FC	 -  Dan Kassawa FC
AS Douanes	 -  Espoir FC
AS NIGELEC	 -  Olympic FC
US Gendarmerie	 -  Sahel SC
AS GNN		 -  Zumunta AC
[tba]
Akokana FC	 -  Urana FC

Round 19
[May 18]
Espoir FC	3-0 Jangorzo FC
[May 19]
Urana FC	 -  AS GNN
Akokana FC	 -  AS Douanes
Olympic FC	 -  Dan Kassawa FC
US Gendarmerie	 -  Nassara AC
Sahel SC	 -  Zumunta AC
AS NIGELEC	 -  AS FAN

Table:

 1.AS Douanes (Niamey)               18  11  5  2  30-13  38
 2.AS FAN (Niamey)                   18   9  7  2  27-16  34
 3.Sahel SC (Niamey)                 18  11  0  7  21-15  33  [CW]
 4.AS GNN (Niamey)                   18   9  5  4  27-13  32
 5.US Gendarmerie Nationale (Niamey) 18   8  6  4  20-13  30
 6.Olympic FC (Niamey)               18   8  6  4  18-11  30  [C]
 7.AS NIGELEC (Niamey)               18   9  2  7  15-12  29
 8.Dan Kassawa FC (Maradi)           18   6  6  6  14-15  24
 9.Espoir FC (Zinder)		     19   6  5  8  16-14  23
10.Akokana FC (Arlit)                17   5  4  8  16-24  20
11.Urana FC (Arlit)                  17   4  4  9   8-15  17
12.Nassara Alkali Club (Zinder)      18   4  4 10  13-22  16
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.Zumunta AC (Niamey)		     18   3  5 10  13-22  15
------------------------------------------------------------
14.Jangorzo FC (Maradi)              19   2  2 15   5-40   8

Top of Table (rd 22):

 1.AS FAN (Niamey)                   22  12  8  2    -    44
 2.AS Douanes (Niamey)               22  12  7  3    -    43
 3.Sahel SC (Niamey)
 4.Olympic FC (Niamey)
 5.AS GNN (Niamey)
  .
14.Jangorzo FC (Maradi)

Reported Table:

 1.AS Douanes (Niamey)               24  14  8  2  36-15  50  [14  7  3  49?]
 2.AS GNN (Niamey)                   24  12  8  4  39-19  44
 3.AS FAN (Niamey)                   24  12  8  4  33-21  44
 4.Sahel SC (Niamey)                 24  14  1  9  30-23  43  [CW]
 5.Olympic FC (Niamey)               24  11  8  5  29-17  41  [C]
 6.US Gendarmerie Nationale (Niamey) 24  11  8  5  26-18  41
 7.Espoir FC (Zinder)		     24  10  6  8  29-17  36
 8.AS NIGELEC (Niamey)               24   9  4 11  17-18  31
 9.Dan Kassawa FC (Maradi)           24   8  5 11  17-30  29  [ 7  6 11  27?]
10.Urana FC (Arlit)                  24   7  6 11  14-18  27
11.Akokana FC (Arlit)                24   6  8 10  22-29  26
12.Zumunta AC (Niamey)		     24   4  8 12  14-29  20
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.Nassara Alkali Club (Zinder)      24   4  7 13  14-29  19
------------------------------------------------------------
14.Jangorzo FC (Maradi)              24   2  4 18  10-47  10  Relegated

NB: one more win than loss; odd number of draws

Round 25
AS NIGELEC	 -  Urana FC
US Gendarmerie	1-4 AS Douanes
Olympic FC	 -  Akokana FC
Jangorzo FC	 -  Zumunta AC
AS FAN	 	 -  Espoir FC
Nassara AC	 -  Dan Kassawa FC
AS GNN		 -  Sahel SC

Round 26
Espoir FC	 -  AS GNN
Jangorzo FC	 -  US Gendarmerie
Sahel SC	2-2 AS Douanes
Zumunta AC	 -  Nassara AC
AS NIGELEC	2-0 Akokana FC
AS FAN		 -  Dan Kassawa FC
Olympic FC	 -  Urana FC

Top Final Table:

 1.AS Douanes (Niamey)               26  15  9  2  42-18  54  Champions




Coupe Nationale

Regional Stage
--------------

Région de Niamey

Round 1 [Mar 6]
AS Volcans	        2-1 Juvenile FC

Round 2 [Mar 13]
AS Volcans		2-0 Tiebon FC

Round 3 [Mar 20]
Kandadji Sport		2-0 AS Volcans

Qualified:
Teams				Province
AS Madaoua			Tahoua
Toubal FC			Dosso
Tagour PC			Dosso
Kawae FC			Agadez
Aigles FC			Agadez
Lantarki			Agadez
Gobir FC			Maradi
Wambeye AC			Maradi
Kandadji Sport			Niamey
AS Volcan			Niamey
Liptako Football Club		Niamey
AS Police			Niamey
Liberté FC			Niamey
Soniantcha FC			Tillabéry
Nassara FC			Zinder
Etoile Filante de la Police 	Zinder
Tanimoune FC			Zinder
Niima FC			Diffa

National stage
--------------

NB: D1 teams (14) + qualified regional teams (18)

Round 1 [Apr 13-14]
Niima			     	     lt  Lantarki
AS Madaoua		     	     1-4 Zumunta AC (Niamey)
Kandadji Sport (Niamey)      	     1-0 Espoir FC (Zinder)
Tanimoune FC		     	     2-0 Aigles FC
Toubal FC (Dosso)	     	     0-2 Liptako Football Club (Niamey)
Akokana FC (Arlit)	     	     4-0 Dan Kassawa FC (Maradi)
Gobir FC (Maradi)	     	     0-1 AS Volcans (Niamey)
Etoile Filante de la Police (Zinder) 3-0 Nassara FC (Zinder)
Jangorzo FC (Maradi)	     	     bt  Tagour FC
Urana FC (Arlit)	     	     3-0 Wambeye AC
Soniantcha FC		     	     1-3 AS Police (Niamey)
AS FAN (Niamey)		     	     0-0 AS Garde Nationale du Niger (Niamey)	[3-4 pen]
Olympic FC (Niamey)	     	     3-1 Kawar FC
Sahel SC (Niamey)	     	     lt  AS Douanes (Niamey)
US Gendarmerie Nationale (Niamey)    bt  Nassara Alkali Club (Zinder)
Liberté FC (Niamey)		     0-5 AS NIGELEC (Niamey)

1/8 Finals 
[May 11]
AS Police (Niamey)		     lt  AS Garde Nationale du Niger (Niamey)
Olympic FC (Niamey)		     2-6 AS Douanes (Niamey)
US Gendarmerie Nationale (Niamey)    0-3 AS NIGELEC (Niamey)
[May 12]
Kandadji Sport (Niamey)		     bt  Tanimoune FC
Liptako Football Club (Niamey)       lt  Akokana FC (Arlit)
AS Volcans (Niamey)		     0-2 Etoile Filante de la Police (Zinder)
Lantarki			     lt  Zumunta AC (Niamey)
Jangorzo FC (Maradi)     	     bt  Urana FC (Arlit)

1/4 final [Jun 15-16]
Kandadji Sport (Niamey)		     2-1 Zumunta AC (Niamey)
Akokana FC (Arlit)		     2-0 Etoile Filante de la Police (Zinder)
Jangorzo FC (Maradi)		     2-0 AS Garde Nationale du Niger (Niamey)
Olympic FC (Niamey)	             0-1 AS NIGELEC (Niamey)

Semifinals

First Legs [Jul 20]
Jangorzo FC (Maradi)		     1-2 AS NIGELEC (Niamey)
Akokana FC (Arlit)		     2-0 Kandadji Sport (Niamey)

Second Legs [Jul 27]
AS NIGELEC (Niamey)		     4-1 Jangorzo FC (Maradi)
Kandadji Sport (Niamey)		     0-2 Akokana FC (Arlit)

Final [Aug 3, Stade Général Seyni Kountché, Niamey]
AS NIGELEC (Niamey)		     1-0 Akokana FC (Arlit)




Supercoupe Nationale

[Nov 30, Stade Général Seyni Kountché, Niamey]
AS Douane (Niamey)                   1-1 AS NIGELEC (Niamey)	                [5-3 pen]


Deuxième Division

Regional stage
--------------

Région de Dosso

NB: Jan 9 - Feb 23

Poule A
Entente FC
Tagour PC
Aréwa FC

Poule B
Toubal FC
Boboye FC
National Dendi (Gaya)

Champions: Tagour Provincial Club

Région de Tahoua

Participants:
JS Ader
Amintchi FC
Ader FC
Galabi FC
AS CBK
AS Madaoua
Abalak FC

Champions: AS CBK

Région de Agadez

Champions: AS Sonichar

Région de Maradi

Champions: Dan Baskoré FC

Région de Niamey

First stage

NB: 24 teams (AS Mereda don´t took part); 4 poules, 6 teams each.

Poule A

Round 1 [Feb 27]
Liptako FC	        0-1 Kandadji Sport
AS Volcans	        4-1 FC Racine
Étoile Rouge de Taladjé	1-0 Juvenile FC

Round 2 [Mar 2]
Juvenile FC		2-3 AS Volcans
FC Racine		0-5 Liptako FC
Kandadji Sport		 -  Étoile Rouge de Taladjé

Round 3 [Mar 9]
AS Volcans	        1-3 Étoile Rouge de Taladjé

Round 4 [Mar 28]
Kandadji Sport		2-0 AS Volcans

Round 5 [Mar 30]
AS Volcans		1-0 Liptako FC

Poule ?

Round 1
Atcha Football Club	3-2 Liberté FC

Round 2
Atcha Football Club	2-0 Korombé

Round 3
Atcha Football Club	3-1 AS Police

Others participants:
AS Kalley Est
AS GM
AS ZAM

Final stage

1/4 final
Étoile Rouge de Taladjé bt Atcha Football Club

Champions: Kandadji Sport

Région de Tillabéry

Champions: Askia FC de Téra

NB: Due finantial reasons Askia FC don´t took part on National Stage.
    Were replaced by Soniantcha.

Région de Zinder

No data.

Région de Diffa

No data.



2011/12

2013/14

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by José Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José Batalha
Last updated: 18 May 2017

(C) Copyright José Batalha and RSSSF 2012/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.