Portugal 2021/22


Liga Portugal
League Cup
Liga Portugal 2
Liga Portugal 3

Liga Portugal

Final Table:

 1.FC do Porto                  34  29  4  1  86-22  91       Champions
 2.Sporting CP                  34  27  4  3  73-23  85  [C]
 3.SL Benfica                   34  23  5  6  78-30  74
 4.Sporting de Braga            34  19  8  7  52-31  65
 5.Gil Vicente FC               34  13 12  9  47-42  51
 6.Vitória SC (Guimarães)       34  13  9 12  50-41  48
 7.CD Santa Clara Açores        34   9 13 12  38-54  40
 8.FC Famalicão                 34   9 12 13  45-51  39       [2 1 1 0 5-3 4]
 9.GD Estoril Praia             34   9 12 13  36-43  39  [P]  [2 0 1 1 3-5 1]
10.CS Marítimo                  34   9 11 14  39-44  38       [6 3 1 2 9-5 10]
11.FC Paços de Ferreira         34   9 11 14  29-44  38       [6 2 2 2 5-7  8]
12.Boavista FC                  34   7 17 10  39-52  38       [6 1 4 1 6-7  7]
13.Portimonense SC              34  10  8 16  31-45  38       [6 1 3 2 4-5  6]
14.FC Vizela                    34   7 12 15  37-58  33  [P]
15.FC Arouca                    34   7 10 17  30-54  31  [P] 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.Moreirense FC                34   7  8 19  33-51  29       Relegation Playoff
-------------------------------------------------------
17.CD Tondela                   34   7  7 20  41-67  28       Relegated
18.CF "Os Belenenses"           34   5 11 18  23-55  26       Relegated

Round 1
[Aug 6]
Sporting          3-0 Vizela            
[Aug 7]
Arouca            0-2 Estoril           
Moreirense        1-2 Benfica           
Marítimo          0-2 Braga             
[Aug 8]
Tondela           3-0 Santa Clara       
Vitória Guimarães 0-1 Portimonense      
Porto             2-0 Belenenses        
Paços de Ferreira 2-0 Famalicão         
[Aug 9]
Gil Vicente       3-0 Boavista          

Round 2
[Aug 13]
Estoril           0-0 Vitória Guimarães 
[Aug 14]
Vizela            2-1 Tondela           
Benfica           2-0 Arouca            
Braga             1-2 Sporting          
[Aug 15]
Portimonense      0-1 Gil Vicente       
Famalicão         1-2 Porto             
Santa Clara       2-2 Moreirense        
[Aug 16]
Boavista          3-0 Paços de Ferreira 
Belenenses        1-2 Marítimo          

Round 3
[Aug 20]
Arouca            2-1 Famalicão         
Moreirense        2-3 Braga             
[Aug 21]
Gil Vicente       0-2 Benfica           
Sporting          2-0 Belenenses        
[Aug 22]
Tondela           0-3 Portimonense      
Marítimo          1-1 Porto             
Vitória Guimarães 4-0 Vizela            
[Aug 23]
Paços de Ferreira 1-3 Estoril           
Boavista          2-0 Santa Clara       

Round 4
[Aug 27]
Belenenses        1-1 Moreirense        
Estoril           2-1 Marítimo          
[Aug 28]
Vizela            1-1 Boavista          
Porto             3-0 Arouca            
Famalicão         1-1 Sporting          
[Aug 29]
Benfica           2-1 Tondela           
Braga             0-0 Vitória Guimarães 
Santa Clara       1-0 Gil Vicente       
Portimonense      0-1 Paços de Ferreira 

Round 5
[Sep 11]
Paços de Ferreira 0-0 Braga             
Santa Clara       0-5 Benfica           
Sporting          1-1 Porto             
[Sep 12]
Moreirense        2-2 Famalicão         
Gil Vicente       2-2 Vizela            
Boavista          1-1 Portimonense      
Vitória Guimarães 0-0 Belenenses        
[Sep 13]
Marítimo          2-2 Arouca            
Tondela           1-2 Estoril           

Round 6
[Sep 17]
Portimonense      2-1 Santa Clara       
[Sep 18]
Famalicão         0-0 Marítimo          
Belenenses        1-1 Gil Vicente       
Arouca            2-2 Vitória Guimarães 
[Sep 19]
Vizela            1-1 Paços de Ferreira 
Porto             5-0 Moreirense        
Estoril           0-1 Sporting          
[Sep 20]
Benfica           3-1 Boavista          
Braga             3-1 Tondela           

Round 7
[Sep 24]
Sporting          1-0 Marítimo          
Gil Vicente       1-2 Porto             
[Sep 25]
Moreirense        2-1 Arouca            
Vitória Guimarães 1-3 Benfica           
Tondela           3-2 Famalicão         
[Sep 26]
Santa Clara       1-1 Braga             
Portimonense      0-0 Vizela            
[Sep 27]
Paços de Ferreira 2-2 Belenenses        
Boavista          1-1 Estoril           

Round 8
[Oct 1]
Marítimo          0-0 Moreirense        
Famalicão         1-2 Vitória Guimarães 
[Oct 2]
Vizela            1-1 Santa Clara       
Porto             2-1 Paços de Ferreira 
Arouca            1-2 Sporting          
[Oct 3]
Belenenses        0-2 Tondela           
Benfica           0-1 Portimonense      
Estoril           2-2 Gil Vicente       
Braga             2-2 Boavista          

Round 9
[Oct 22]
Vitória Guimarães 2-1 Marítimo          
[Oct 23]
Santa Clara       0-2 Famalicão         
Tondela           1-3 Porto             
Sporting          1-0 Moreirense        
[Oct 24]
Paços de Ferreira 0-0 Arouca            
Vizela            0-1 Benfica           
Portimonense      0-2 Estoril           
[Oct 25]
Gil Vicente       0-1 Braga             
Boavista          0-0 Belenenses        

Round 10
[Oct 29]
Arouca            2-0 Tondela           
[Oct 30]
Porto             4-1 Boavista          
Estoril           1-1 Benfica           
Sporting          1-0 Vitória Guimarães 
[Oct 31]
Marítimo          1-2 Gil Vicente       
Belenenses        2-1 Santa Clara       
Famalicão         1-1 Vizela            
[Nov 1]
Braga             3-0 Portimonense      
Moreirense        1-1 Paços de Ferreira 

Round 11
[Nov 5]
Gil Vicente       1-1 Arouca            
Boavista          2-5 Famalicão         
[Nov 6]
Vizela            1-1 Estoril           
Portimonense      2-0 Belenenses        
Vitória Guimarães 2-1 Moreirense        
[Nov 7]
Tondela           4-2 Marítimo          
Santa Clara       0-3 Porto             
Paços de Ferreira 0-2 Sporting          
Benfica           6-1 Braga             

Round 12
[Nov 26]
Moreirense        2-2 Gil Vicente       
[Nov 27]
Famalicão         0-3 Portimonense      
Arouca            2-1 Boavista          
Belenenses        0-7 Benfica           
[Nov 28]
Marítimo          2-0 Paços de Ferreira 
Sporting          2-0 Tondela           
Porto             2-1 Vitória Guimarães 
[Nov 29]
Estoril           2-2 Santa Clara       
[Nov 30]
Braga             4-1 Vizela            

Round 13
[Dec 3]
Portimonense      0-3 Porto             
Benfica           1-3 Sporting          
[Dec 4]
Boavista          1-1 Marítimo          
Paços de Ferreira 1-2 Vitória Guimarães 
[Dec 5]
Santa Clara       2-1 Arouca            
Gil Vicente       4-0 Famalicão         
Braga             2-0 Estoril           
[Jan 2]
Vizela            2-0 Belenenses        
[Jan 3]
Tondela           2-1 Moreirense        

Round 14
[Dec 10]
Paços de Ferreira 0-1 Gil Vicente       
[Dec 11]
Marítimo          4-1 Santa Clara       
Vitória Guimarães 5-2 Tondela           
Sporting          2-0 Boavista          
[Dec 12]
Belenenses        0-1 Estoril           
Moreirense        0-1 Portimonense      
Famalicão         1-4 Benfica           
Porto             1-0 Braga             
[Dec 13]
Arouca            1-4 Vizela            

Round 15
[Dec 17]
Santa Clara       1-0 Vitória Guimarães 
Estoril           2-2 Famalicão         
[Dec 18]
Portimonense      1-1 Arouca            
Tondela           0-1 Paços de Ferreira 
Gil Vicente       0-3 Sporting          
[Dec 19]
Boavista          1-0 Moreirense        
Benfica           7-1 Marítimo          
Vizela            0-4 Porto             
Braga             1-0 Belenenses        

Round 16
[Dec 28]
Tondela           0-3 Gil Vicente       
Marítimo          2-0 Vizela            
Moreirense        1-0 Estoril           
[Dec 29]
Vitória Guimarães 1-1 Boavista          
Sporting          3-2 Portimonense      
[Dec 30]
Paços de Ferreira 2-1 Santa Clara       
Arouca            0-6 Braga             
Porto             3-1 Benfica           
[Jan 13]
Famalicão         1-0 Belenenses        

Round 17
[Jan 7]
Santa Clara       3-2 Sporting          
[Jan 8]
Vizela            0-1 Moreirense        
Estoril           2-3 Porto             
Boavista          1-1 Tondela           
[Jan 9]
Portimonense      1-2 Marítimo          
Benfica           2-0 Paços de Ferreira 
Braga             2-2 Famalicão         
Belenenses        2-1 Arouca            
[Jan 10]
Gil Vicente       3-2 Vitória Guimarães 

Halfway Table:

 1.FC do Porto                  17  15  2  0  44-11  47
 2.Sporting CP                  17  14  2  1  32-10  44  [C]
 3.SL Benfica                   17  13  1  3  49-15  40
 4.Sporting de Braga            17   9  5  3  32-18  32
 5.Gil Vicente FC               17   7  5  5  26-20  26
 6.GD Estoril Praia             17   6  7  4  23-19  25  [P]
 7.Portimonense SC              17   7  3  7  18-18  24
 8.Vitória SC (Guimarães)       17   6  5  6  24-20  23
 9.CS Marítimo                  17   5  5  7  22-27  20
10.Boavista FC                  17   3  8  6  19-27  17
11.FC Paços de Ferreira         17   4  5  8  13-22  17
12.CD Tondela                   17   5  1 11  22-34  16
13.FC Vizela                    17   3  7  7  16-28  16  [P]
14.CD Santa Clara Açores        17   4  4  9  17-34  16
15.Moreirense FC                17   3  6  8  17-26  15
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.FC Famalicão                 17   3  6  8  22-32  15
-------------------------------------------------------
17.FC Arouca                    17   3  5  9  17-33  14  [P] 
18.CF "Os Belenenses"           17   2  5 10   9-28  11

Round 18
[Jan 15]
Boavista          1-1 Gil Vicente       
Braga             0-1 Marítimo          
Benfica           1-1 Moreirense        
[Jan 16]
Santa Clara       2-2 Tondela           
Vizela            0-2 Sporting          
Famalicão         0-0 Paços de Ferreira 
Belenenses        1-4 Porto             
[Jan 17]
Portimonense      1-1 Vitória Guimarães 
[Jan 27]
Estoril           1-2 Arouca            

Round 19
[Jan 21]
Arouca            0-2 Benfica           
Paços de Ferreira 1-1 Boavista          
[Jan 22]
Moreirense        0-2 Santa Clara       
Tondela           2-3 Vizela            
Sporting          1-2 Braga             
[Jan 23]
Marítimo          1-1 Belenenses        
Vitória Guimarães 3-1 Estoril           
Gil Vicente       1-0 Portimonense      
Porto             3-1 Famalicão         

Round 20
[Jan 30]
Portimonense      1-2 Tondela           
Vizela            3-2 Vitória Guimarães 
Braga             2-0 Moreirense        
Porto             2-1 Marítimo          
[Jan 31]
Estoril           0-0 Paços de Ferreira 
Famalicão         0-0 Arouca            
[Feb 1]
Santa Clara       2-1 Boavista          
[Feb 2]
Benfica           1-2 Gil Vicente       
Belenenses        1-4 Sporting          

Round 21
[Feb 5]
Marítimo          0-0 Estoril           
Paços de Ferreira 1-1 Portimonense      
Vitória Guimarães 2-1 Braga             
[Feb 6]
Boavista          2-2 Vizela            
Gil Vicente       2-2 Santa Clara       
Arouca            0-2 Porto             
Sporting          2-0 Famalicão         
[Feb 7]
Tondela           1-3 Benfica           
Moreirense        4-1 Belenenses        

Round 22
[Feb 11]
Porto             2-2 Sporting          
[Feb 12]
Braga             2-1 Paços de Ferreira 
Portimonense      1-1 Boavista          
Benfica           2-1 Santa Clara       
Estoril           1-0 Tondela           
[Feb 13]
Famalicão         5-0 Moreirense        
Belenenses        1-0 Vitória Guimarães 
Vizela            0-1 Gil Vicente       
[Feb 14]
Arouca            0-3 Marítimo          

Round 23
[Feb 18]
Boavista          2-2 Benfica           
[Feb 19]
Gil Vicente       2-0 Belenenses        
Paços de Ferreira 2-1 Vizela            
Vitória Guimarães 1-3 Arouca            
[Feb 20]
Marítimo          0-1 Famalicão         
Sporting          3-0 Estoril           
Moreirense        0-1 Porto             
Tondela           0-1 Braga             
[Feb 21]
Santa Clara       1-1 Portimonense      

Round 24
[Feb 25]
Belenenses        0-2 Paços de Ferreira 
[Feb 26]
Famalicão         2-1 Tondela           
Marítimo          1-1 Sporting          
Arouca            1-1 Moreirense        
[Feb 27]
Vizela            1-1 Portimonense      
Benfica           3-0 Vitória Guimarães 
Estoril           2-3 Boavista          
Porto             1-1 Gil Vicente       
[Feb 28]
Braga             0-0 Santa Clara       

Round 25
[Mar 4]
Gil Vicente       0-0 Estoril           
[Mar 5]
Boavista          1-1 Braga             
Portimonense      1-2 Benfica           
Sporting          2-0 Arouca            
[Mar 6]
Moreirense        0-1 Marítimo          
Paços de Ferreira 2-4 Porto             
Santa Clara       3-1 Vizela            
Vitória Guimarães 2-1 Famalicão         
[Mar 7]
Tondela           1-1 Belenenses        

Round 26
[Mar 11]
Benfica           1-1 Vizela            
[Mar 12]
Estoril           2-0 Portimonense      
Famalicão         0-0 Santa Clara       
Arouca            0-1 Paços de Ferreira 
Belenenses        0-0 Boavista          
[Mar 13]
Marítimo          0-1 Vitória Guimarães 
Porto             4-0 Tondela           
Braga             0-1 Gil Vicente       
[Mar 14]
Moreirense        0-2 Sporting          

Round 27
[Mar 18]
Vizela            1-1 Famalicão         
[Mar 19]
Tondela           2-2 Arouca            
Santa Clara       0-0 Belenenses        
Vitória Guimarães 1-3 Sporting          
[Mar 20]
Paços de Ferreira 2-1 Moreirense        
Gil Vicente       1-1 Marítimo          
Benfica           2-1 Estoril           
Portimonense      1-2 Braga             
Boavista          0-1 Porto             

Round 28
[Apr 1]
Braga             3-2 Benfica           
[Apr 2]
Belenenses        2-0 Portimonense      
Estoril           1-2 Vizela            
Arouca            2-1 Gil Vicente       
Famalicão         1-2 Boavista          
[Apr 3]
Marítimo          1-3 Tondela           
Moreirense        0-1 Vitória Guimarães 
Sporting          2-0 Paços de Ferreira 
[Apr 4]
Porto             3-0 Santa Clara       

Round 29
[Apr 8]
Gil Vicente       1-2 Moreirense        
[Apr 9]
Paços de Ferreira 2-0 Marítimo          
Benfica           3-1 Belenenses        
Boavista          1-0 Arouca            
Tondela           1-3 Sporting          
[Apr 10]
Portimonense      1-0 Famalicão         
Santa Clara       2-0 Estoril           
Vitória Guimarães 0-1 Porto             
Vizela            0-1 Braga             

Round 30
[Apr 15]
Arouca            1-1 Santa Clara       
Famalicão         2-2 Gil Vicente       
Vitória Guimarães 4-0 Paços de Ferreira 
[Apr 16]
Moreirense        2-0 Tondela           
Belenenses        1-0 Vizela            
Marítimo          4-0 Boavista          
Porto             7-0 Portimonense      
[Apr 17]
Sporting          0-2 Benfica           
[Apr 18]
Estoril           0-0 Braga             

Round 31
[Apr 22]
Vizela            2-1 Arouca            
[Apr 23]
Portimonense      1-0 Moreirense        
Benfica           0-0 Famalicão         
Santa Clara       2-2 Marítimo          
Gil Vicente       1-1 Paços de Ferreira 
[Apr 24]
Estoril           2-2 Belenenses        
Tondela           1-1 Vitória Guimarães 
[Apr 25]
Braga             1-0 Porto             
Boavista          0-3 Sporting          

Round 32
[Apr 29]
Famalicão         3-1 Estoril           
[Apr 30]
Arouca            1-0 Portimonense      
Marítimo          0-1 Benfica           
Porto             4-2 Vizela            
Belenenses        0-1 Braga             
[May 1]
Vitória Guimarães 1-1 Santa Clara       
Moreirense        1-2 Boavista          
Sporting          4-1 Gil Vicente       
[May 2]
Paços de Ferreira 1-1 Tondela           

Round 33
[May 6]
Boavista          1-1 Vitória Guimarães 
[May 7]
Estoril           1-0 Moreirense        
Benfica           0-1 Porto             
Portimonense      2-3 Sporting          
[May 8]
Vizela            1-1 Marítimo          
Gil Vicente       3-0 Tondela           
Braga             1-0 Arouca            
Santa Clara       2-0 Paços de Ferreira 
[May 9]
Belenenses        2-3 Famalicão         

Round 34
[May 13]
Paços de Ferreira 0-2 Benfica           
[May 14]
Arouca            0-0 Belenenses        
Moreirense        4-1 Vizela            
Tondela           2-2 Boavista          
Marítimo          0-1 Portimonense      
Porto             2-0 Estoril           
Sporting          4-0 Santa Clara       
[May 15]
Famalicão         3-2 Braga             
Vitória Guimarães 5-0 Gil Vicente       

Final Table:

 1.FC do Porto                  34  29  4  1  86-22  91       Champions
 2.Sporting CP                  34  27  4  3  73-23  85  [C]
 3.SL Benfica                   34  23  5  6  78-30  74
 4.Sporting de Braga            34  19  8  7  52-31  65
 5.Gil Vicente FC               34  13 12  9  47-42  51
 6.Vitória SC (Guimarães)       34  13  9 12  50-41  48
 7.CD Santa Clara Açores        34   9 13 12  38-54  40
 8.FC Famalicão                 34   9 12 13  45-51  39       [2 1 1 0 5-3 4]
 9.GD Estoril Praia             34   9 12 13  36-43  39  [P]  [2 0 1 1 3-5 1]
10.CS Marítimo                  34   9 11 14  39-44  38       [6 3 1 2 9-5 10]
11.FC Paços de Ferreira         34   9 11 14  29-44  38       [6 2 2 2 5-7  8]
12.Boavista FC                  34   7 17 10  39-52  38       [6 1 4 1 6-7  7]
13.Portimonense SC              34  10  8 16  31-45  38       [6 1 3 2 4-5  6]
14.FC Vizela                    34   7 12 15  37-58  33  [P]
15.FC Arouca                    34   7 10 17  30-54  31  [P] 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.Moreirense FC                34   7  8 19  33-51  29       Relegation Playoff
-------------------------------------------------------
17.CD Tondela                   34   7  7 20  41-67  28       Relegated
18.CF "Os Belenenses"           34   5 11 18  23-55  26       Relegated

Promotion/Relegation Playoff

First Leg [May 21]
Chaves            2-0 Moreirense        

Second Leg [May 29]
Moreirense        1-0 Chaves            

NB: GD Chaves promoted, Moreirense FC relegated

League Cup

Group Stage

Group A
Sporting da C.    0–2 Vitória Guimarães
Vitória Guimarães 3–3 SL Benfica
SL Benfica        3–0 Sporting da Covilhã

1.SL Benfica          2  1 1 0  6- 3  4  Qualified	
2.Vitória Guimarães   2  1 1 0  5- 3  4	
3.Sporting Covilhã    2  0 0 2  0- 5  0

Group B
Famalicão         5–0 Penafiel	
Sporting CP       2–1 Famalicão
Penafiel          0–1 Sporting CP

1.Sporting CP         2  2 0 0  3- 1  6  Qualified
2.Famalicão           2  1 0 1  6- 2  3
3.Penafiel            2  0 0 2  0- 6  0

Group C
Paços de Ferreira 1–2 Boavista	
Sporting Braga    0–0 Paços de Ferreira
Boavista          5–1 Sporting Braga

1.Boavista            2  2 0 0  7- 2  6  Qualified	
2.Paços de Ferreira   2  0 1 1  1- 2  1
3.Sporting Braga      2  0 1 1  1- 5  1

Group D
Rio Ave           2–2 Santa Clara
Santa Clara       3–1 FC Porto
FC Porto          1–0 Rio Ave

1.Santa Clara         2  1 1 0  5- 3  4  Qualified
2.FC Porto            2  1 0 1  2- 3  3
3.Rio Ave             2  0 1 1  2- 3  1

Semifinals
[Jan 25]
SL Benfica        1–1 Boavista          [3-2 pen]
[Jan 26]
Sporting CP       2–1 Santa Clara

Final [Jan 29, Leiria]
SL Benfica        1–2 Sporting CP


Liga Portugal 2

Final Table:

 1.Rio Ave FC                   34  21  7  6  52-31  70  [R]  Promoted
 2.Casa Pia AC                  34  21  5  8  50-22  68       Promoted
-------------------------------------------------------
 3.GD Chaves                    34  18 10  6  54-35  64       Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.CD Feirense                  34  17  7 10  50-37  58  
 5.SL Benfica B                 34  17  6 11  61-44  57
 6.CD Nacional                  34  14  9 11  52-44  51  [R]
 7.FC Penafiel                  34  14  9 11  38-38  51
 8.Leixões SC                   34  13  9 12  42-40  48
 9.CD Mafra                     34  11 10 13  37-42  43
10.FC do Porto B                34  10 12 12  45-49  42
11.SC Farense                   34  10 11 13  40-42  41  [R]
12.UD Vilafranquense            34  10 11 13  41-47  41
13.CD Trofense                  34  10 10 14  35-41  40  [P]
14.CF Estrela da Amadora        34   9 10 15  42-55  37  [P]
15.Académico de Viseu FC        34  10  7 17  30-48  37
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.Sporting da Covilhã          34   8 12 14  30-43  36       Relegation Playoff
-------------------------------------------------------
17.Varzim SC                    34   8 11 15  25-39  35       Relegated
18.Académica de Coimbra         34   3  8 23  35-62  17       Relegated

Promotion/Relegation Playoff 2nd/3rd Level

First Leg [May 21]
Alverca           0-0 Covilhã           

Second Leg [May 29]
Covilhã           2-0 Alverca           

NB: both remain at former level

Liga Portugal 3

Group Stage | Promotion Series | Relegation Series

Group Stage

Séria A

Final Table:

 1.FC Felgueiras 1932           22  12  3  7  25-19  39       Promotion Series
 2.UD Oliveirense               22  11  5  6  39-31  38  [R]  Promotion Series
 3.Sporting de Braga B          22  10  7  5  37-29  37       Promotion Series
 4.Vitória SC (Guimarães) B     22  11  3  8  33-25  36       Promotion Series
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.CF Canelas 2010              22  10  6  6  28-25  36       Relegation Series
 6.AD Sanjoanense               22  10  4  8  36-27  34       Relegation Series
 7.Lusitânia FC Lourosa         22  10  4  8  31-29  34       Relegation Series
 8.SC São João de Ver           22   6 11  5  27-22  29       Relegation Series
 9.Anadia FC                    22   9  2 11  24-28  29       Relegation Series
10.CDC Montalegre               22   6  6 10  25-33  24       Relegation Series
11.AD Fafe                      22   6  5 11  28-41  23       Relegation Series
12.Pevidém SC                   22   1  4 17  14-38   7       Relegation Series

Série B

Final Table:

 1.União de Leiria              22  14  6  2  41-18  48       Promotion Series
 2.FC Alverca                   22  13  2  7  32-24  41       Promotion Series
 3.SCU Torreense                22  13  2  7  29-23  41       Promotion Series
 4.Vitória FC (Setúbal)         22  11  4  7  30-24  37       Promotion Series
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Amora FC                     22  11  3  8  29-21  36       Relegation Series
 6.Real SC (Queluz)             22   7  7  8  23-26  28       Relegation Series
 7.Caldas SC                    22   7  6  9  21-24  27       Relegation Series
 8.Sporting CP B                22   7  5 10  25-28  26       Relegation Series
 9.CD Cova da Piedade           22   6  4 12  24-35  22  [R]  Relegation Series
10.FC Oliveira do Hospital      22   3 11  8  24-34  20       Relegation Series
11.União de Santarém            22   4  6 12  23-35  18       Relegation Series
12.Oriental Dragon FC (Moita)   22   2 12  8  21-30  18       Relegation Series

Promotion Series

Série 1

Final Table:

 1.SCU Torreense                 6   4  0  2  10- 6  12       Promoted
-------------------------------------------------------
 2.FC Alverca                    6   3  1  2   8- 7  10       Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.FC Felgueiras 1932            6   2  1  3  10-10   7
 4.Vitória SC (Guimarães) B      6   1  2  3   3- 8   5 

Série 2

Final Table:

 1.UD Oliveirense                6   3  3  0  11- 6  12       Promoted
-------------------------------------------------------
 2.União de Leiria               6   3  1  2   6- 5  10       Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Sporting de Braga B           6   1  3  2   8-10   6
 4.Vitória FC (Setúbal)          6   1  1  4   8-12   4

Championship Final

[May 14]
Torreense         1-1 Oliveirense       [aet, 5-4 pen]

Promotion Playoff

First Leg [May 7]
Alverca           1-1 União de Leiria   
  
Second Leg [May 15]
União de Leiria   1-2 Alverca           

NB: Alverca to promotion/relegation playoff

Relegation Series

Série 3

Final Table:

 1.AD Fafe                       6   3  2  1   8- 5  13  [2]
 2.Anadia FC                     6   2  3  1   7- 4  13  [4]
 3.CF Canelas 2010               6   1  2  3   3- 7  13  [8]
-------------------------------------------------------
 4.Lusitânia FC Lourosa          6   1  3  2   2- 4  12  [6]  Relegated

NB: bonus points for final ranking in group stage between square brackets

Série 4

Final Table:

 1.AD Sanjoanense                6   3  2  1  11- 5  18  [7]
 2.SC São João de Ver            6   3  1  2   8- 7  15  [5]
 3.CDC Montalegre                6   1  3  2  11-14   9  [3]
-------------------------------------------------------
 4.Pevidém SC                    6   1  2  3   7-11   6  [1]  Relegated

NB: bonus points for final ranking in group stage between square brackets

Série 5

Final Table:

 1.Amora FC                      6   2  1  3   7- 7  15  [8]
 2.CD Cova da Piedade            6   2  3  1   7- 5  13  [4]  Excluded
 3.Caldas SC                     6   1  3  2   8-10  12  [6]
-------------------------------------------------------
 4.União de Santarém             6   2  3  1   9- 9  11  [2]  Relegated

NB: bonus points for final ranking in group stage between square brackets;
    Cova da Piedad relegated to district level at end of season

Série 6

Final Table:

 1.FC Oliveira do Hospital       6   4  2  0   7- 3  17  [3]
 2.Real SC (Queluz)              6   2  3  1   4- 3  16  [7]
 3.Sporting CP B                 6   1  2  3   6- 8  10  [5]
-------------------------------------------------------
 4.Oriental Dragon FC (Moita)    6   0  3  3   4- 7   4  [1]  Relegated

NB: bonus points for final ranking in group stage between square brackets

2020/21

list of champions.

list of final tables.

list of 2nd division champions.

list of cup finals.

list of league cup finals.

list of super cup finals.

all-time table.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans and Roberto Di Maggio the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Karel Stokkermans and Roberto Di Maggio
Last updated: 9 Jun 2022

(C) Copyright Karel Stokkermans, Roberto Di Maggio and RSSSF 2021/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.