Romania 1994/95

Final Table:

 1. Steaua Bucuresti             34    23   8   3    72 - 25    77   [Champions / C.L Qualif.]
-------------------------------------------------------------------     
 2. Universitatea Craiova        34    21   5   8    83 - 40    68   [UEFA Cup]
 3. Dinamo Bucuresti             34    20   5   9    61 - 35    65   [UEFA Cup]
 4. Rapid Bucuresti              34    16   6  12    55 - 42    54       
 5. Ceahlaul Piatra Neamt        34    16   5  13    56 - 54    53   [Intertoto Cup] 
 6. F.C. National Bucuresti      34    16   4  14    66 - 60    52  [4  3 0 1 10- 5  9]
 7. Gloria Bistrita              34    16   4  14    66 - 59    52  [4  2 0 2  9-10  6]
 8. F.C. Arges Pitesti [P]       34    16   4  14    47 - 54    52  [4  1 0 3  8-12  3]
 9. F.C. Inter Sibiu             34    16   3  15    53 - 52    51       
10. Petrolul Ploiesti            34    14   7  13    44 - 41    49   [Cup Winner] / C.W. Cup]  
11. F.C. Farul Constanta         34    13   6  15    42 - 49    45   [Intertoto Cup]    
12. Universitatea Cluj-Napoca    34    13   4  17    39 - 42    43   [Intertoto Cup]
13. Otelul Galati                34    11   9  14    47 - 51    42         
14. F.C. Brasov                  34    10   9  15    40 - 54    39       
-------------------------------------------------------------------   
15. Electroputere Craiova        34    11   5  18    42 - 53    38   [Relegation playoff]
16. Sportul Studentesc Bucuresti 34     8  10  16    26 - 44    34   [Relegation playoff]
-------------------------------------------------------------------   
17. F.C. Maramures Baia Mare [P] 34     6   9  19    34 - 69    27   [Relegated]
18. U.T.Arad                     34     4   9  21    28 - 77    21   [Relegated]
                               [612   250 112 250   901 - 901  862]                                  

      Round 1      [August 20, 1994]                                                 
Arges        3 - 1  Steaua         
   [Ceausu 37, Barbu 75, Dumitru 83 / Militaru 65]
Ceahlaul     3 - 1  F.C. Brasov    
   [Marc 16, Burleanu 34, Axinia II 79P / Savu 15]
Electro.     3 - 1  Dinamo         
   [Albeanu 24 and 52, Danciulescu 63 / Demollari 11]
Gloria       2 - 1  U. Cluj        
   [Mironas 41, M. Raduta 84 / Predatu 66]
Inter        4 - 4  Otelul         
   [Cr. Lazar 21, Margarit 27 and 77, Vasai 30 / Cioloboc 41, Cornea 75, 
                                                           Oprea 76, V. Stefan 90]
Maramures    1 - 1  Sportul        
   [Ghinda 46 / P. Marin 16]
National     3 - 2  U. Craiova     
   [Duna 29, T. Cristea 52, Lutu 66 / Gane 20, Craioveanu 88P]
Rapid        5 - 1  Farul                                  
   [Chirita 51, Voinea 59, Vladoiu 70, Vamesu 76, Chebac 84 / Grigoras 29]
U.T.A        1 - 4  Petrolul                               
   [Coras 47 / Zmoleanu 4, Toader 54, Pura 83, Mihalache 88]

      Round 2      [August 27, 1994] 
Dinamo       3 - 1  F.C. National         
   [Puscas 32, Demollari 76, Ceausila 84 / Duna 47]
F.C. Brasov  2 - 1  Gloria                                 
   [S. Nagy 41, Caraman 81 / Zegrean 47]
Farul        2 - 0  Inter                                  
   [Carabas 2, Ciurea 88]
Otelul       2 - 1  U.T.A                                  
   [V. Stefan 56 and 65P / Mitu 86]
Petrolul     2 - 0  Electro.                               
   [D. Chirita 6, A. Toader 39]
Sportul      0 - 1  Rapid                                  
   [Vladoiu 78P]
Steaua       0 - 0  Maramures                               
U. Cluj      3 - 3  Arges                                  
   [Sandru 36, Predatu 44 and 75 / Mirea 59 and 87, Barbu 88]
U. Craiova   1 - 1  Ceahlaul                               
   [Gane 8 / Ghioane 87]

      Round 3      [August 31, 1994] 
Arges        2 - 1  F.C. Brasov        
   [Ene 15og, Acquah 55 / M. Savu 38] 
Ceahlaul     3 - 3  Dinamo                                 
   [Axinia II 15P, Marc 32 and 55 / Ceausila 22, V. Moldovan 64, Demollari 68]
Electro.     3 - 2  Otelul                                 
   [Albeanu 6 and 37, Zamfir 59 / V. Stefan 76P and 87]
Gloria       2 - 0  U. Craiova                             
   [D. Matei 3 and 66]
Inter        1 - 0  Rapid                                  
   [Maier 21]
Maramures    1 - 2  U. Cluj                                
   [Frunza 52 / Falub 79, P. Levente 89]
National     4 - 1  Petrolul                               
   [Fl. Carstea 15,22 and 87, Duna 34 / Rachita 30]
Steaua       3 - 0  Sportul                                
   [Galca 15, Militaru 57, I. Stan 67]
U.T.A        1 - 1  Farul                                  
   [Gradinaru 61 / Grigoras 15]

      Round 4      [September 10, 1994] 
Dinamo       7 - 4  Gloria       [September 09]       
   [V. Moldovan 3 and 10, M.Pana 14, Demollari 39, Ceausila 51, 61 and 82P / 
                                                               I. Lazar 45P, 49P and 83, Zegrean '85]
F.C. Brasov  0 - 0  Maramures                               
Farul        1 - 0  Electro.                               
   [Butoiu 53]
Otelul       2 - 5  National                               
   [Males 5, Tanase 42 / Fl. Carstea 34 and 88, P. Tinel 74, Duna 82 and 90P]
Petrolul     2 - 0  Ceahlaul                               
   [Zmoleanu 7P, Rachita 34]
Rapid        1 - 0  U.T.A        [September 09]                  
   [Vladoiu 84]
Sportul      0 - 1  Inter                                  
   [Zotinca 44]
U. Cluj      0 - 1  Steaua                                 
   [Lacatus 59]
U. Craiova   1 - 0  Arges                                  
   [Gane 52]

      Round 5      [September 17, 1994] 
Arges        2 - 1  Dinamo                     
   [Barbu 65, State 72 / Moga 27]
Ceahlaul     2 - 0  Otelul                                 
   [M. Ionescu 36, Axinia II 84P]
Electro.     0 - 1  Rapid                                  
   [Andrasi I 20]
Gloria       2 - 0  Petrolul      [September 18]           
   [Mironas 18, Stancu 25]
Maramures    2 - 0  U. Craiova                             
   [Motoc 73 and 81]
National     3 - 1  Farul         [September 16]           
   [P. Tinel 42, Potocianu 44, Duna 63P / Barbu 51P]
Steaua       5 - 0  F.C. Brasov                            
   [Galca 36, 47P, 53, 55 and 60]
U. Cluj      1 - 0  Sportul                                
   [Predatu 79]
U.T.A        1 - 0  Inter    
   [Mitu 72]

      Round 6      [September 24, 1994] 
Dinamo       2 - 0  Maramures      [September 23]        
   [Demollari 47, V. Moldovan 60]
F.C. Brasov  1 - 0  U. Cluj                                
   [Caraman 81]
Farul        3 - 1  Ceahlaul                               
   [Cornateanu 42, B. Oprea 44, Barbu 85P / Axinia II 48]
Inter        4 - 0  Electro.                               
   [Vasai 27, Zotinca 52, C. Popa 65, C. Lazar 75]
Otelul       0 - 0  Gloria                                  
Petrolul     5 - 0  Arges                                  
   [O. Grigore 10, A. Toader 18 and 43, Zmoleanu 64, Pura 88]
Rapid        2 - 1  National       [September 23]           
   [Vladoiu 31P and 39P / Duna 70]
Sportul      1 - 1  U.T.A                                  
   [Stanici 60P / Dronca 20]
U. Craiova   1 - 1  Steaua         [September 23]           
   [Craioveanu 13 / Panait 54]

      Round 7      [October 01, 1994] 
Arges        1 - 0  Otelul                        
   [Serban 64P]
Ceahlaul     1 - 0  Rapid                                  
   [Salagean 21]
Electro.     3 - 1  U.T.A                                  
   [Diaconu 28, Albeanu 60, Nastasie 86 / Mitu 88P]
F.C. Brasov  0 - 1  Sportul                                
   [Priseceanu 56]
Gloria       2 - 1  Farul          [October 02]                  
   [Mironas 9, Matei 57 / Pitu 86]
Maramures    3 - 0  Petrolul                               
   [Frunza 38P and 66, Andrei 52]
National     3 - 1  Inter                                  
   [Lita 18, Cristea 38, Duna 59P / Vasai 57]
Steaua       2 - 0  Dinamo         [October 02]                  
   [A. Ilie 52, Rosu 75]
U. Cluj      1 - 3  U. Craiova                             
   [Predatu 8 / Craioveanu 6, Stanga 20, Pigulea 56]

      Round 8      [October 15, 1994] 
Dinamo       2 - 0  U. Cluj                         
   [FL. Petre 3, Ceausila 52P]
Farul        2 - 1  Arges                                  
   [B. Oprea 6, Butoiu 69 / State 26]
Inter        4 - 2  Ceahlaul                               
   [Tobosaru 6, M. Szeghedi 34 and 60, C. Sava 69P / Marc 70, M. Ionescu 75]
Otelul       3 - 0  Maramures   
   [V. Stefan 11P, Cornea 25, Males 28]
Petrolul     1 - 1  Steaua         [October 16]            
   [A. Toader 27 / Militaru 68]
Rapid        4 - 3  Gloria         [October 13]            
   [Vladoiu 26, 66P and 70, Tara 87 / Mironas 16P, Cristea 28, Matei 51]
Sportul      1 - 0  Electro.                               
   [Zamfirescu 32]
U. Craiova   1 - 1  F.C. Brasov                            
   [Craioveanu 55P / Balint 79]
U.T.A        0 - 3  National                               
   [Matinca 3, Duna 7, Lutu 79]

      Round 9      [October 22, 1994] 
Arges        1 - 0  Rapid          [October 23]
Ceahlaul     4 - 1  U.T.A                                  
   [Marc 22P and 52, Salagean 60, Burleanu 68 / Tartau 89]
F.C. Brasov  0 - 0  Dinamo                                  
Gloria       3 - 1  Inter                                  
   [D. Matei 32, I. Lazar 48P, Stancu 74 / M. Szeghedi 23]
Maramures    1 - 1  Farul                                  
   [Sabau 14 / Dinu 28]
National     1 - 0  Electro.                               
   [Duna 49P]
Steaua       5 - 1  Otelul         [October 23]            
   [Rosu 56 and 62, Panduru 60, Filipescu 85, Lacatus 88 / Cornea 14]
U. Cluj      2 - 1  Petrolul                               
   [C. Stoica 1, Sandru 60 / A. Toader 87P]
U. Craiova   3 - 0  Sportul                                
   [Cristescu 10, Ungur 25, Craioveanu 77]

      Round 10     [October 29, 1994] 
Dinamo       0 - 1  U. Craiova     [October 28]
   [Gane 63]
Electro.     1 - 1  Ceahlaul                               
   [S. Zamfir 88 / Axinia II 71]
Farul        0 - 1  Steaua                                 
   [I. Stan 70]
Inter        2 - 0  Arges                                  
   [Zotinca 38, Tobosaru 63]
Otelul       0 - 0  U. Cluj                                 
Petrolul     2 - 0  F.C. Brasov                            
   [Grama 2, Zmoleanu 36P]
Rapid        3 - 1  Maramures      [October 28]            
   [Vladoiu 19 and 62, Chebac 81 / Roman 76]
Sportul      1 - 1  National                               
   [Zamfirescu 21 / T. Cristea 81]
U.T.A        2 - 0  Gloria                                 
   [Mitu 17, Bolos 78]

      Round 11     [November 05, 1994] 
Arges        1 - 0  U.T.A         
   [C. Cristescu 47]
Ceahlaul     1 - 0  National                               
   [Axinia II 31P]
Dinamo       2 - 0  Sportul                                
   [V. Moldovan 24, P. Marin 39og]
F.C. Brasov  0 - 2  Otelul                                 
   [V. Stefan 30, Cornea 65]
Gloria       0 - 0  Electro.                                
Maramures    2 - 3  Inter                                  
   [Ghinda 54, Negrea 87 / Maier 9, Tobosaru 56, R. Niculescu 84]
Steaua       1 - 1  Rapid          [November 06] 
   [Militaru 65 / Chebac 11]
U. Cluj      2 - 0  Farul                                  
   [Predatu 33, M. Popescu 67]
U. Craiova   4 - 0  Petrolul                               
   [Gane 34, Sandoi 54, Ungur 76, Buia 83]

      Round 12     [November 16, 1994] 
Electro.     0 - 0  Arges      
Farul        2 - 2  F.C. Brasov                            
   [Butoiu 39P, Cornateanu 61 / R. Nagy 81P, Caraman 89]
Inter        1 - 0  Steaua                                 
   [Maier 70]
National     3 - 1  Gloria         [November 15]            
   [Duna 47, Batranu 62, Fl. Carstea 74 / F. Stancu 17]
Otelul       2 - 0  U. Craiova                             
   [V. Stefan 46, Casuba 81]
Petrolul     1 - 0  Dinamo                                 
   [Zmoleanu 21]
Rapid        2 - 0  U. Cluj                                
   [Chirita 69P, Bealcu 90]
Sportul      1 - 2  Ceahlaul                               
   [Sumudica 37 / Salagean 38, Axinia II 84]
U.T.A        1 - 0  Maramures                              
   [G. Radu 30]

      Round 13     [November 19, 1994] 
Arges        0 - 3  National
   [Olaroiu 6, Fl. Carstea 74, T. Petre 90]
Dinamo       3 - 2  Otelul                                 
   [V. Moldovan 16, M. Ivan 50, Moga 54 / Cornea 20 and 42]
F.C. Brasov  0 - 0  Rapid                                   
Gloria       3 - 1  Ceahlaul                               
   [I.Lazar 20, Miszti 36, D. Matei 80 / Murariu 70]
Maramures    2 - 0  Electro.                               
   [Roman 65, Frunza 70]
Petrolul     0 - 0  Sportul                                 
Steaua       1 - 1  U.T.A                                  
   [M. Popa 85 / Tartau 76]
U. Cluj      2 - 0  Inter                                  
   [R. Sabo 55, Dican 76]
U. Craiova   4 - 0  Farul                                  
   [Stanga 47 and 87, Gane 81, Vasc 88]

      Round 14     [November 26, 1994] 
Ceahlaul     1 - 0  Arges                    
   [Marc 44P]
Electro.     0 - 1  Steaua         [November 27]                  
   [Filipescu 19]
Farul        1 - 0  Dinamo                                 
   [Oprea 71]
Gloria       1 - 0  Sportul                                
   [Sasarman 48]
Inter        1 - 2  F.C. Brasov                            
   [Maier 21 / Strizu 16, Dobre 27]
National     3 - 0  Maramures                              
   [T. Cristea 30, Batranu 41, Duna 90]
Otelul       0 - 0  Petrolul                                
Rapid        3 - 5  U. Craiova     [November 27]
   [Vladoiu 59 and 83, Chirita 63 / Stanga 27, Gane 42, Craioveanu 67 and 78, Calin 85]
U.T.A        0 - 2  U. Cluj                                
   [Popescu 4, Dican 34]

      Round 15     [December 03, 1994] 
Arges        4 - 3  Gloria         
   [Serban 27P, State 55, Crivac 69, Ghergu 83 / Stancu 23, D. Matei 65, Mironas 88P]
Dinamo       2 - 0  Rapid                                  
   [M. Ivan 45, Tararache 85]
F.C. Brasov  5 - 0  U.T.A                                  
   [Caraman 43, R. Nagy 46P, Strizu 62 and 68, Barbora 83]
Maramures    1 - 3  Ceahlaul                               
   [Roman 16 / Axinia II 8 and 24, Marc 77]
Petrolul     3 - 0  Farul   
Sportul      1 - 1  Otelul                                 
   [Stanici 86P / V. Stefan 34]
Steaua       6 - 0  National       [December 04]
   [Lacatus 16, Galca 26, Rosu 35, Parvu 39, A. Ilie 56 and 61]
U. Cluj      2 - 1  Electro.                               
   [Bratianu II 45, Gherman 65 / Danciulescu 17]
U. Craiova   6 - 2  Inter                                  
   [Buia 1 and 88, Mogosanu 3, Craioveanu 75, Calin 80, Pigulea 89 / Zotinca 86 and 90]

      Round 16     [December 07, 1994] 
Arges        2 - 1  Sportul  
   [Ghergu 45, Schumacher 72 / B. Andone 89]
Ceahlaul     1 - 3  Steaua         [November 30]
Electro.     2 - 0  F.C. Brasov                            
   [Diaconu 1, Albeanu 79]
Farul        2 - 0  Otelul                                 
   [Cornateanu 13, Butoiu 66P]
Gloria       6 - 1  Maramures                              
   [Stancu 6 and 50, I. Lazar 49, Zegrean 53, Miszti 75, Balaur 78 / Ghinda 87]
Inter        2 - 0  Dinamo                                 
   [R. Niculescu 21, Zotinca 73]
National     1 - 1  U. Cluj                                
   [Duna 90 / M. Popescu 69]
Rapid        0 - 0  Petrolul                                
U.T.A        0 - 4  U. Craiova                             
   [Mitrita 67, Ungur 77, Stanga 80, Buia 86]

      Round 17     [December 17, 1994] 
Dinamo       1 - 1  U.T.A  
   [Moisescu 72 / Mitu 40]
F.C. Brasov  0 - 4  National                               
   [T. Cristea 3, Lutu 61, Fl. Carstea 79, Duna 84]
Maramures    2 - 3  Arges                                  
   [Mic 18, Frunza 43 / State 59, 80 and 82]
Otelul       4 - 0  Rapid                                  
   [V. Stefan 21, Cioloboc 24 and 84, Cornea 49]
Petrolul     3 - 1  Inter                                  
   [Zmoleanu 37 and 53, Andreicut 70 / Demian 47]
Sportul      3 - 3  Farul                                  
   [Stanici 5P, Lalciu 28, Sumudica 49 / Butoiu 3 and 78, Grigoras 11]
Steaua       3 - 1  Gloria                                 
   [M. Popa 37, 45 and 90 / I. Lazar 65]
U. Cluj      1 - 1  Ceahlaul       [December 10]
   [Predatu 72 / Marc 15]
U. Craiova   4 - 1  Electro.                               
   [Gane 30 and 84, Craioveanu 51, Calin 73 / Mohora 80P]

First half of competition / Table       W   D   L                P FinalPlace                     
 1. Steaua Bucuresti             17    10   5   2    35 - 11    35    [1]      
 2. F.C. National Bucuresti      17    11   2   4    39 - 22    35    [6]      
 3. Universitatea Craiova        17    10   3   4    40 - 19    33    [2]      
 4. F.C. Arges Pitesti           17     9   2   6    23 - 26    29    [8]      
 5. Petrolul Ploiesti            17     8   4   5    25 - 18    28    [10]     
 6. Ceahlaul Piatra Neamt        17     8   4   5    28 - 25    28    [5]      
 7. Rapid Bucuresti              17     8   3   6    23 - 21    27    [4]      
 8. Gloria Bistrita              17     8   2   7    34 - 30    26    [7]      
 9. Universitatea Cluj-Napoca    17     7   4   6    20 - 19    25    [12]     
10. F.C. Inter Sibiu             17     8   1   8    28 - 30    25    [9]      
11. Dinamo Bucuresti             17     7   3   7    27 - 23    24    [3]      
12. F.C. Farul Constanta         17     6   4   7    21 - 29    22    [11]     
13. Otelul Galati                17     5   5   7    25 - 27    20    [13]     
14. F.C. Brasov                  17     4   5   8    15 - 26    17    [14]     
15. Electroputere Craiova        17     4   3  10    14 - 24    15    [15]     
16. F.C. Maramures Baia Mare     17     3   4  10    17 - 31    13    [17]     
17. U.T.Arad                     17     3   4  10    12 - 33    13    [18]     
18. Sportul Studentesc Bucuresti 17     2   6   9    11 - 23    12    [16]  

      Round 18     [March 04, 1995] 
Dinamo       3 - 0  Electro.                       
   [C. Pana 48, M. Ivan 50, Mihali 63]
F.C. Brasov  1 - 1  Ceahlaul                               
   [Vasc 88 / Axinia II 69]
Farul        2 - 1  Rapid                                  
   [Curt 30, Grigoras 73 / Ad. Matei 36]
Otelul       1 - 0  Inter                                  
   [Cioloboc 12]
Petrolul     1 - 1  U.T.A                                  
   [Andreicut 70 / Tartau 60]
Sportul      2 - 2  Maramures                              
   [Sumudica 50, Lalciu 54 / Ghinda 53, S. Sabou 86]
Steaua       1 - 0  Arges                                  
   [Rosu 64]
U. Cluj      2 - 1  Gloria                                 
   [Popescu 24, Dican 83 / Matei 65]
U. Craiova   3 - 0  National       [March 03]     
   [Gane 4, Ungur 63, Stanga 81]

      Round 19     [March 11, 1995] 
Arges        1 - 0  U. Cluj   
   [Schumacher 67]
Ceahlaul     0 - 1  U. Craiova                             
   [Ungur 54]
Electro.     2 - 0  Petrolul                               
   [Albeanu 8, Diaconu 24]
Gloria       2 - 1  F.C. Brasov                            
   [Iftodi 11 and 66 / S. Ilie 21]
Inter        1 - 0  Farul                                  
   [Tobosaru 37]
Maramures    0 - 1  Steaua                                 
   [B. Bucur 90]
National     2 - 3  Dinamo                                 
   [Olaroiu 62, Duna 88 / Mateut 45 and 68, Batranu 89og]
Rapid        1 - 0  Sportul                                
   [Chirita 17]
U.T.A        1 - 1  Otelul                                 
   [Mitu 70P / V. Stefan 85P]

      Round 20     [March 18, 1995] 
Dinamo       1 - 0  Ceahlaul
   [Savu 73]
F.C. Brasov  2 - 1  Arges                                  
   [Strizu 6, S. Ilie 74 / Schumacher 77]
Farul        4 - 0  U.T.A                                  
   [Cornateanu 9, Ciurea 27, Grigoras 40 and 43]
Otelul       1 - 0  Electro.                               
   [V. Stefan 49]
Petrolul     2 - 1  National                               
   [Balaceanu 16, Abaluta 88 / Ciubotariu 64]
Rapid        3 - 1  Inter                                 
   [C. Zamfir 9, Motroc 43, Chirita 86 / Tobosaru 10P]
Sportul      0 - 2  Steaua                                 
   [Panduru 21, Militaru 89P]
U. Cluj      2 - 1  Maramures                              
   [Dican 22 and 36 / Sabau 52]
U. Craiova   0 - 0  Gloria                                  

      Round 21     [March 22, 1995] 
Arges        2 - 0  U. Craiova     [March 21]
   [Barbu 17, Priseceanu 65]
Ceahlaul     2 - 0  Petrolul                               
   [Salagean 25, Axinia II 68]
Electro.     0 - 1  Farul                                  
   [Cornateanu 25]
Gloria       1 - 2  Dinamo                                 
   [Balaur 50 / Mateut 35, Savu 57]
Inter        2 - 1  Sportul                                
   [Vasai 11, L. Cotora 47P / Sumudica 76]
Maramures    1 - 1  F.C. Brasov                            
   [S. Sabau 20P / S. Ilie 62]
National     3 - 3  Otelul                                 
   [Matinca 27 and 73, Lutu 61 / Cornea 11, 18 and 60]
Steaua       3 - 2  U. Cluj                                
   [Dobos 14, Militaru 34, Rosu 70 / M. Popescu 10, Dican 84]
U.T.A        1 - 0  Rapid                                  
   [Tartau 5]

      Round 22     [April 01, 1995] 
Dinamo       4 - 0  Arges 
   [M. Savu 5, M. Ivan 50 and 83, Mateut 80]
F.C. Brasov  1 - 1  Steaua                                 
   [Vasc 79 / Militaru 60]
Farul        1 - 1  National                               
   [M. Dinu 38 / F. Stancu 86]
Inter        0 - 0  U.T.A                                   
Otelul       3 - 1  Ceahlaul                               
   [Luta 34, Cornea 36, V. Stefan 45 / Murariu 84]
Petrolul     3 - 2  Gloria                                 
   [Parlog 27, Toader 78P and 83P / C. Popa 57, Safta 71]
Rapid        1 - 0  Electro.                               
   [Constantinovici 38]
Sportul      1 - 0  U. Cluj                                
   [Vochin 90]
U. Craiova   6 - 1  Maramures                              
   [Craioveanu 15P, 35 and 86, R. Niculescu 21, Stanga 44, S. Cristescu 45 / Ghinda 41]

      Round 23     [April 08, 1995] 
Arges        0 - 3  Petrolul     
   [Leahu 49, Zmoleanu 54, Andreicut 77]
Ceahlaul     2 - 1  Farul                                  
   [Marc 23, Enache 45 / Zadea 82]
Electro.     2 - 0  Inter                                  
   [Mohora 39, Albeanu 82]
Gloria       3 - 0  Otelul                                 
   [Zegrean 47 and 73, Mironas 65]
Maramures    2 - 0  Dinamo                                 
   [Oana 63, Piroska 67]
National     1 - 4  Rapid          [April 07]            
   [Matinca 37 / Stanciu 35 and 83, Lupu 67, Vladoiu 76]
Steaua       1 - 0  U. Craiova                             
   [Lacatus 73]
U. Cluj      2 - 1  F.C. Brasov                            
   [Dican 63, M. Popescu 85 / Strizu 89]
U.T.A        1 - 1  Sportul                                
   [Mitu 12 / Sumudica 78]

      Round 24     [April 15, 1995] 
Dinamo       0 - 0  Steaua         [April 14]         
Farul        2 - 1  Gloria                                 
   [Grigoras 19 and 77 / I. Lazar 38P]
Inter        3 - 0  National                               
   [Maier 39, Zotinca 72, C. Lazar 76]
Otelul       1 - 2  Arges                                  
   [Cornea 60 / Schumacher 5, Barbu 85]
Petrolul     0 - 0  Maramures                               
Rapid        4 - 0  Ceahlaul                               
   [Lupu 17, I. Chirita 21, Vladoiu 50, Frunza 77]
Sportul      1 - 1  F.C. Brasov                            
   [Sumudica 22 / Balint 79]
U. Craiova   2 - 0  U. Cluj                                
   [Ungur 24, Craioveanu 43]
U.T.A        1 - 3  Electro.                               
   [Szell 44 / Nastasie 3, Mohora 63 and 68P]

      Round 25     [April 19, 1995] 
Arges        2 - 1  Farul                    
   [Barbu 41 and 47 / Cornateanu 27]
Ceahlaul     3 - 1  Inter                                  
   [Axinia II 3 and 50, M. Ionescu 85 / Vasai 70]
Electro.     0 - 0  Sportul                                 
F.C. Brasov  1 - 3  U. Craiova                             
   [Strizu 58 / Ungur 38, 72 and 90]
Gloria       3 - 2  Rapid                                  
   [Iftodi 43, I. Lazar 59, Mironas 77P / Vamesu 53, Chirita 71]
Maramures    1 - 1  Otelul                                 
   [Piroska 67 / V. Stefan 64]
National     4 - 3  U.T.A                                  
   [Matinca 5, Duna 12 and 19P, Ceausila 57 / Tartau 30, 32 and 74]
Steaua       2 - 0  Petrolul                               
   [Militaru 7, Lacatus 52]
U. Cluj      0 - 1  Dinamo                                 
   [M. Savu 83]

      Round 26     [April 29, 1995] 
Dinamo       4 - 0  F.C. Brasov               29 APR       
   [Savu 41, V. Moldovan 53 and 73, Varga 83]
Electro.     3 - 1  National                               
   [Diaconu 32 and 57, Danciulescu 43 / Bolohan 61]
Farul        0 - 0  Maramures                               
Inter        3 - 1  Gloria                                 
   [Maier 14P, C. Szeghedi 71 and 89 / I. Lazar 57]
Otelul       0 - 1  Steaua         [April 30]
   [Galca 64]
Petrolul     2 - 1  U. Cluj                                
   [Andreicut 48, Rachita 70 / Predatu 30]
Rapid        5 - 0  Arges          [April 30]
   [Lupu 2, Chirita 36, Stanciu 42, Constantinovici 60, Curt 82]
Sportul      0 - 3  U. Craiova                             
   [Craioveanu 56, 89 and 90]
U.T.A        1 - 4  Ceahlaul                               
   [Tartau 26 / F. Petre 25og, Axinia II 35P and 76, M. Ionescu 60]

      Round 27     [May 06, 1995] 
Arges        0 - 0  Inter  
Ceahlaul     4 - 1  Electro.                               
   [M. Ionescu 6 and 70, Burleanu 27, Salagean 48 / Tudor 82]
F.C. Brasov  3 - 2  Petrolul                               
   [Vasc 11 and 63, Dragan 73 / Parlog 31, Zafiris 88]
Gloria       2 - 0  U.T.A                                  
   [I. Lazar 63, Iftodi 66]
Maramures    2 - 0  Rapid                                  
   [Bucurel 44, Negrea 65]
National     0 - 1  Sportul                                
   [Ciobotariu 54og]
Steaua       2 - 1  Farul                                  
   [Panduru 32P, Militaru 44 / Grigoras 60]
U. Cluj      2 - 0  Otelul                                 
   [Bratianu 7, R. Sabo 9]
U. Craiova   1 - 0  Dinamo         [May 05]            
   [Gane 79]

      Round 28     [May 13, 1995] 
Electro.     0 - 0  Gloria  
Farul        2 - 1  U. Cluj                                
   [Ciurea 26 and 87 / Gherman 75]
Inter        4 - 1  Maramures                              
   [Glavan 8,Vasai 48 and 84, C. Szeghedi 50 / Oana 70]
National     2 - 0  Ceahlaul                               
   [Pistol 32, Duna 86]
Otelul       3 - 2  F.C. Brasov                            
   [Males 21, Tanase 76, Luta 88 / Balint 13, S. Ilie 18]
Petrolul     2 - 2  U. Craiova                             
   [O. Grigore 5, Parlog 54 / Buia 17, Gane 79]
Rapid        1 - 1  Steaua         [May 14]            
   [Csik 13og / Parvu 83]
Sportul      0 - 4  Dinamo                                 
   [Moga 2, Mateut 47 and 52, Ivan 71]
U.T.A        1 - 1  Arges                                  
   [Lingurar 71 / V. Popa 62]

      Round 29     [May 20, 1995] 
Arges        4 - 0  Electro.   
   [Schumacher 3, Barbu 34, State 43, Ghergu 78]
Ceahlaul     0 - 1  Sportul                                
   [Armath 32]
Dinamo       1 - 0  Petrolul                               
   [Moldovan 65]
F.C. Brasov  1 - 0  Farul                                  
   [Beraru 45]
Gloria       2 - 1  National                               
   [Iftodi 8, Zegrean 27 / Bolohan 80]
Maramures    3 - 1  U.T.A                                  
   [Ghinda 65, Piroska 76 and '84 / Mitu 10]
Steaua       2 - 0  Inter                                  
   [M. Popa 27, Prodan 64]
U. Cluj      1 - 2  Rapid                                  
   [Dican 52 / A. Matei 38, Lupu 83]
U. Craiova   2 - 1  Otelul                                 
   [Pigulea 21, Gane 70 / I. Gigi 75]

      Round 30     [May 27, 1995] 
Ceahlaul     5 - 3  Gloria             
   [Axinia II 8, 32 and 90, Marc 18 and 84 / D. Matei 11, I. Lazar 63 and 78]
Electro.     8 - 1  Maramures                              
   [Albeanu 6, Diaconu 17, Tudor 36, Mohora 67P and 86, Danciulescu 70, Nastasie 71, 
                                                                     Udrea 77 / Ghinda 88]
Farul        0 - 1  U. Craiova                             
   [Craioveanu 85]
Inter        3 - 2  U. Cluj                                
   [Maier 14 and 47, Pogaceanu 25 / Casoltan 9, Banceu 11]
National     3 - 2  Arges                                  
   [Duna 20, Lutu 87, FL. Carstea 90 / Barbu 58, Ghergu 86]
Otelul       1 - 2  Dinamo                                 
   [Cioloboc 36 / Mateut 47P and 55]
Rapid        2 - 0  F.C. Brasov                            
   [A. Matei 84, Lupu 89]
Sportul      2 - 0  Petrolul                               
   [Sumudica 24, Dobre 71]
U.T.A        1 - 5  Steaua                                 
   [F. Petre 24 / Prodan 10, A. Ilie 31 and 84, I. Stan 41, Lacatus 65]

      Round 31     [May 31, 1995] 
Arges        4 - 2  Ceahlaul                 
   [Priseceanu 7, Barbu 25 and 86, Mocanu 48 / Axinia II 35, Marc 89]
Dinamo       4 - 2  Farul                                  
   [Ivan 16, Barbu 18og, V. Moldovan 30, Cheregi 63 / Ciurea 27, Butoiu 55]
F.C. Brasov  2 - 1  Inter                                  
   [Strizu 23, Balint 35 / Pogaceanu 89]
Maramures    1 - 5  National                               
   [Bucurel 59 / FL. Carstea 42 and 56, Hanganu 45, Duna 72, Lutu 90]
Petrolul     2 - 0  Otelul                                 
   [Zmoleanu 77, O. Grigore 84]
Sportul      2 - 1  Gloria                                 
   [Zamfirescu 10 and 44 / I. Lazar 87P]
Steaua       4 - 2  Electro.                               
   [A. Ilie 1 and 13, Parvu 21, Panduru 29 / Danciulescu 45 and 63]
U. Cluj      2 - 1  U.T.A                                  
   [Sima 9, Predatu 80 / F. Petre 37]
U. Craiova   3 - 2  Rapid                                  
   [Ungur 14, Buia 45, Craioveanu 74 / Vladoiu 4 and 31]

      Round 32     [June 10, 1995] 
Ceahlaul     1 - 0  Maramures  
   [Marc 73]
Electro.     1 - 0  U. Cluj                                
   [Tudor 44]
Farul        2 - 0  Petrolul                               
   [Barbu 8, B. Oprea 40]
Gloria       3 - 2  Arges                                  
   [Mironas 51P, Safta 78, I. Lazar 88 / Barbu 5, Priseceanu 87]
Inter        3 - 2  U. Craiova                             
   [Pogaceanu 40, Vasai 41, Tobosaru 45 / Cristescu 75, Craioveanu 84P]
National     0 - 3  Steaua                                 
   [Galca 6, Lacatus 62, Parvu 89]
Otelul       2 - 0  Sportul                                
   [Males 18, Cornea 36]
Rapid        2 - 2  Dinamo                                 
   [Lupu 47P, Chebac 50 / Mateut 20 and 60P]
U.T.A        0 - 2  F.C. Brasov                            
   [Strizu 46 and 88]

      Round 33     [June 14, 1995] 
Dinamo       2 - 1  Inter 
   [Fulga 50, M. Savu 56 / Pogaceanu 84]
F.C. Brasov  4 - 1  Electro.                               
   [Vasc 11 and 59, S. Ilie 36, Beraru 63 / Udrea 88]
Maramures    1 - 3  Gloria                                 
   [G. Pop 21 / D. Matei 35 and 59, M. Raduta 52]
Otelul       2 - 0  Farul                                  
   [Tanase 16, Cornea 68]
Petrolul     2 - 0  Rapid                                  
   [Parlog 23, O. Grigore 82]
Sportul      2 - 0  Arges                                  
   [Dobre 21, Sumudica 32]
Steaua       5 - 2  Ceahlaul                               
   [A. Ilie 15 and 21, Panait 40, Lacatus 58, Panduru 75 / Axinia II 63 and 83P]
U. Cluj      2 - 0  National                               
   [Maris 67 and 90]
U. Craiova  10 - 3  U.T.A                                  
   [Stanga 26, Craioveanu 31, 38P, 66, 76P and 84, Sandoi 68, G. Popescu 74, 
                       Calin 80, Cristescu 87 / C. Stoica 20, F. Petre 32, Tartau 85]

      Round 34     [June 17, 1995] 
Arges        3 - 0  Maramures        
   [State 35, Barbu 59, Negru 75]
Ceahlaul     1 - 0  U. Cluj                                
   [Axinia II 2P]
Electro.     5 - 4  U. Craiova                             
   [Tudor 7, Danciulescu 38, Albeanu 63, Mohora 70, Cojocaru 75 / Craioveanu 31, 67 and 80P,
                                                                              Calin 42]
Farul        2 - 1  Sportul                                
   [Serban 67, Grigoras 71P / Vochin 23]
Gloria       4 - 3  Steaua                                 
   [I. Lazar 24, Sasarman 39, Iftodi 48, Safta 74 / M. Popa 3, C. Popa 14, A. Ilie 29]
Inter        2 - 0  Petrolul                               
   [Vasai 14, L. Cotora 44]
National     3 - 2  F.C. Brasov                            
   [Ciobotariu 32, Raduta 43, Hanganu 56 / Andrasi II 37, Csik II 47]
Rapid        2 - 2  Otelul                                 
   [Frunza 33, R. Voinea 71 / Tofan 68, V. Stefan 80]
U.T.A        0 - 1  Dinamo                                 
   [Mihali 87]

Second half of competition / Table      W   D   L                P FinalPlace  
 1. Steaua Bucuresti             17    13   3   1    37 - 14    42     [1]      
 2. Dinamo Bucuresti             17    13   2   2    34 - 12    41     [3]      
 3. Universitatea Craiova        17    11   2   4    43 - 21    35     [2]      
 4. Rapid Bucuresti              17     8   3   6    32 - 21    27     [4]      
 5. Gloria Bistrita              17     8   2   7    32 - 29    26     [7]      
 6. F.C. Inter Sibiu             17     8   2   7    25 - 22    26     [9]      
 7. Ceahlaul Piatra Neamt        17     8   1   8    28 - 29    25     [5]      
 8. F.C. Farul Constanta         17     7   2   8    21 - 20    23    [11]
 9. F.C. Arges Pitesti           17     7   2   8    24 - 28    23     [8]
10. Electroputere Craiova        17     7   2   8    28 - 29    23    [15]
11. Otelul Galati                17     6   4   7    22 - 24    22    [13]
12. F.C. Brasov                  17     6   4   7    25 - 28    22    [14]
13. Sportul Studentesc Bucuresti 17     6   4   7    15 - 21    22    [16]
14. Petrolul Ploiesti            17     6   3   8    19 - 23    21    [10]
15. Universitatea Cluj-Napoca    17     6   0  11    19 - 23    18    [12]
16. F.C. National Bucuresti      17     5   2  10    27 - 38    17     [6]
17. F.C. Maramures Baia Mare     17     3   5   9    17 - 38    14    [17]
18. U.T.Arad                     17     1   5  11    16 - 44     8    [18]

Home/Away Table
Final place                            H O M E                         A W A Y 
 1. Steaua Bucuresti         17  14  3  0  46 - 11  45  [2]   17  9  5  3  26 - 14  32  [1]
-------------------------------------------------------------------------------------------
 2. Universitatea Craiova    17  13  4  0  52 - 13  43  [5]   17  8  1  8  31 - 27  25  [2]
 3. Dinamo Bucuresti         17  14  2  1  41 - 12  44  [3]   17  6  3  8  20 - 23  21  [3]
 4. Rapid Bucuresti          17  12  4  1  41 - 17  40  [8]   17  4  2 11  14 - 25  14  [5]
 5. Ceahlaul Piatra Neamt    17  13  1  3  34 - 16  40  [9]   17  3  4 10  22 - 38  13  [6]
 6. F.C. National Bucuresti  17  11  2  4  39 - 28  35 [11]   17  5  2 10  27 - 32  17  [4]
 7. Gloria Bistrita          17  15  1  1  41 - 16  46  [1]   17  1  3 13  25 - 43   6 [14]
 8. F.C. Arges Pitesti       17  14  1  2  32 - 16  43  [6]   17  2  3 12  15 - 38   9 [10]
 9. F.C. Inter Sibiu         17  14  2  1  40 - 15  44  [4]   17  2  1 14  13 - 37   7 [13]
10. Petrolul Ploiesti        17  12  5  0  33 -  9  41  [7]   17  2  2 13  11 - 32   8 [12]
11. F.C. Farul Constanta     17  12  3  2  28 - 11  39 [10]   17  1  3 13  14 - 38   6 [15]
12. Universitatea Cluj       17  11  2  4  27 - 17  35 [12]   17  2  2 13  12 - 25   8 [11]
13. Otelul Galati            17  10  3  4  27 - 14  33 [14]   17  1  6 10  20 - 37   9  [9]
14. F.C. Brasov              17   8  5  4  23 - 18  29 [15]   17  2  4 11  17 - 36  10  [8]
-------------------------------------------------------------------------------------------
15. Electroputere Craiova    17  10  4  3  33 - 14  34 [13]   17  1  1 15   9 - 39   4 [18]
16. Sportul Studentesc B.    17   5  6  6  18 - 23  21 [17]   17  3  4 10   8 - 21  13  [7]
-------------------------------------------------------------------------------------------
17. F.C. Maramures Baia Mare 17   6  4  7  26 - 25  22 [16]   17  0  5 12   8 - 44   5 [17]
18. U.T.Arad                 17   4  4  9  13 - 32  16 [18]   17  0  5 12  15 - 45   5 [16]

Final Table:

 1. Steaua Bucuresti             34    23   8   3    72 - 25    77   [Champions / C.L Qualif.]
-------------------------------------------------------------------     
 2. Universitatea Craiova        34    21   5   8    83 - 40    68   [UEFA Cup]
 3. Dinamo Bucuresti             34    20   5   9    61 - 35    65   [UEFA Cup]
 4. Rapid Bucuresti              34    16   6  12    55 - 42    54       
 5. Ceahlaul Piatra Neamt        34    16   5  13    56 - 54    53   [Intertoto Cup] 
 6. F.C. National Bucuresti      34    16   4  14    66 - 60    52  [4  3 0 1 10- 5  9]
 7. Gloria Bistrita              34    16   4  14    66 - 59    52  [4  2 0 2  9-10  6]
 8. F.C. Arges Pitesti [P]       34    16   4  14    47 - 54    52  [4  1 0 3  8-12  3]
 9. F.C. Inter Sibiu             34    16   3  15    53 - 52    51       
10. Petrolul Ploiesti            34    14   7  13    44 - 41    49   [Cup Winner] / C.W. Cup]  
11. F.C. Farul Constanta         34    13   6  15    42 - 49    45   [Intertoto Cup]    
12. Universitatea Cluj-Napoca    34    13   4  17    39 - 42    43   [Intertoto Cup]
13. Otelul Galati                34    11   9  14    47 - 51    42         
14. F.C. Brasov                  34    10   9  15    40 - 54    39       
-------------------------------------------------------------------   
15. Electroputere Craiova        34    11   5  18    42 - 53    38   [Relegation playoff]
16. Sportul Studentesc Bucuresti 34     8  10  16    26 - 44    34   [Relegation playoff]
-------------------------------------------------------------------   
17. F.C. Maramures Baia Mare [P] 34     6   9  19    34 - 69    27   [Relegated]
18. U.T.Arad                     34     4   9  21    28 - 77    21   [Relegated]
                               [612   250 112 250   901 - 901  862]                                  
Topscorers
27  Gheorghe Craioveanu (Universitatea Craiova)
24  Florin Axinia II (Ceahlaul Piatra Neamt)
20  Marin Duna (F.C National Bucuresti)
16  Ilie Lazar (Gloria Bistrita)
16  Ion Vladoiu (Rapid Bucuresti)
15  Ovidiu Marc (Ceahlaul Piatra Neamt)
15  Valentin Stefan (Otelul Galati)
14  Gheorghe Cornea (Otelul Galati)
13  Constantin Barbu (F.C Arges Pitesti)
13  Ionel Gane (Universitatea Craiova)

Cross Table
           Arg Bra Cea Clu Cra Din Ele Far Glo Int Mar Nat Ote Pet Rap Spo Ste UTA
Arges       X  2-1 4-2 1-0 2-0 2-1 4-0 2-1 4-3 0-0 3-0 0-3 1-0 0-3 1-0 2-1 3-1 1-0
Brasov F.C 2-1  X  1-1 1-0 1-3 0-0 4-1 1-0 2-1 2-1 0-0 0-4 0-2 3-2 0-0 0-1 1-1 5-0
Ceahlaul   1-0 3-1  X  1-0 0-1 3-3 4-1 2-1 5-3 3-1 1-0 1-0 2-0 2-0 1-0 0-1 1-3 4-1
Cluj U.    3-3 2-1 1-1  X  1-3 0-1 2-1 2-0 2-1 2-0 2-1 2-0 2-0 2-1 1-2 1-0 0-1 2-1
Craiova U. 1-0 1-1 1-1 2-0  X  1-0 4-1 4-0 0-0 6-2 6-1 3-0 2-1 4-0 3-2 3-0 1-1 10-3 
Dinamo     4-0 4-0 1-0 2-0 0-1  X  3-0 4-2 7-4 2-1 2-0 3-1 3-2 1-0 2-0 2-0 0-0 1-1
Electro.   0-0 2-0 1-1 1-0 5-4 3-1  X  0-1 0-0 2-0 8-1 3-1 3-2 2-0 0-1 0-0 0-1 3-1
Farul      2-1 2-2 3-1 2-1 0-1 1-0 1-0  X  2-1 2-0 0-0 1-1 2-0 2-0 2-1 2-1 0-1 4-0
Gloria     3-2 2-1 3-1 2-1 2-0 1-2 0-0 2-1  X  3-1 6-1 2-1 3-0 2-0 3-2 1-0 4-3 2-0
Inter      2-0 1-2 4-2 3-2 3-2 2-0 4-0 1-0 3-1  X  4-1 3-0 4-4 2-0 1-0 2-1 1-0 0-0
Maramures  2-3 1-1 1-3 1-2 2-0 2-0 2-0 1-1 1-3 2-3  X  1-5 1-1 3-0 2-0 1-1 0-1 3-1
National   3-2 3-2 2-0 1-1 3-2 2-3 1-0 3-1 3-1 3-1 3-0  X  3-3 4-1 1-4 0-1 0-3 4-3
Otelul     1-2 3-2 3-1 0-0 2-0 1-2 1-0 2-0 0-0 1-0 3-0 2-5  X  0-0 4-0 2-0 0-1 2-1
Petrolul   5-0 2-0 2-0 2-1 2-2 1-0 2-0 3-0 3-2 3-1 0-0 2-1 2-0  X  2-0 0-0 1-1 1-1
Rapid      5-0 2-0 4-0 2-0 3-5 2-2 1-0 5-1 4-3 3-1 3-1 2-1 2-2 0-0  X  1-0 1-1 1-0
Sportul    2-0 1-1 1-2 1-0 0-3 0-4 1-0 3-3 2-1 0-1 2-2 1-1 1-1 2-0 0-1  X  0-2 1-1
Steaua     1-0 5-0 5-2 3-2 1-0 2-0 4-2 2-1 3-1 2-0 0-0 6-0 5-1 2-0 1-1 3-0  X  1-1
U.T.A      1-1 0-2 1-4 0-2 0-4 0-1 1-3 1-1 2-0 1-0 1-0 0-3 1-1 1-4 1-0 1-1 1-5  X

Promotion/Relegation playoff [June 25, 1995]
Host city
Sfantu Gheorghe    Bucuresti Sportul Studentesc -  Hunedoara Corvinul  1 - 0
                      [S. Dobre '48]
Brasov             Craiova Electroputere        -  Iasi Politehnica    2 - 2 ; 3 - 4 pen
                      [Nastasie '33 and '61 - Kereszy '67, Dobrea '85] 

Relegated: Electroputere Craiova, FC Maramures Baia Mare, UTA Arad
Promoted: FC Bacau, Politehnica Timisoara, Politehnica Iasi


National Cup - 'Cupa Romaniei'

Third Round*        [September 07, 1994]
Berca Petrolul [3th]            -  Buzau Gloria [2nd]          1 - 2    
Braila-Ianca Petrolul [3th]     -  Braila Dacia Unirea [2nd]   1 - 3
Brasov Metrom [2nd]             -  Brasov Tractorul [2nd]      1 - 1  2 - 1 aet
Bucecea Progresul [4th]         -  Iasi Politehnica [2nd]      1 - 2
Bucuresti Danubiana [3th]       -  Bucuresti Faur [2nd]        5 - 3
Bucuresti Electromagnetica [4th]-  Bucuresti Rocar [2nd]       2 - 2  6 - 7 p
Cluj Clujana [4th]              -  Cluj C.F.R [2nd]            1 - 1  3 - 5 p  
Craiova Constructorul [3th]     -  Craiova IELIF F.C [2nd]     0 - 1  
Cugir Metalurgistul [3th]       -  Alba-Iulia Unirea [2nd]     1 - 1  2 - 1 aet
Filipesti Metalul [4th]         -  Mizil Steaua [2nd]          1 - 5
Giurgiu Acvila [3th]            -  Campina Poiana [2nd]        2 - 1
Lipova Soimii [3th]             -  Timisoara Politehnica [2nd] 0 - 5
Liteni Viitorul [4th]           -  Suceava Bucovina [2nd]      2 - 1
Mangalia Callatis [2nd]         -  ConStanta Portul [2nd]      0 - 3
Matasari Minerul  [3th]         -  Medias Gaz Metan [2nd]      3 - 1
Medgidia Cimentul [3th]         -  Plopeni Metalul [2nd]       2 - 0
Nadrag Laminorul [4th]          -  Hunedoara Corvinul [2nd]    1 - 4
Onesti Electromecon [3th]       -  Bacau Selena [2nd]          2 - 0
Pecica West Petrom [3th]        -  Timisoara C.F.R [2nd]       1 - 1  3 - 5 p
Pitesti Rapid [4th]             -  Pitesti Dacia [2nd]         0 - 1
Podoleni Viitorul AGET [4th]    -  Targu-Neamt Cetatea [2nd]   0 - 2
Resita Gloria [2nd]             -  Resita C.S.M [2nd]          0 - 1
Rodna Minerul [4th]             -  Dej Unirea [2nd]            0 - 3 
Sacele Precizia [4th]           -  Brasov I.C.I.M [2nd]        0 - 0  1 - 0 aet    
Satu-Mare Samobil [4th]         -  Zalau Armatura [2nd]        3 - 0
Sighet A.S [3th]                -  Baia-Mare Phoenix [2nd]     1 - 0
Stei Minerul [4th]              -  Oradea Bihor F.C [2nd]      1 - 0
Targoviste F.C [3 th]           -  Galati ConStant F.C [2nd]   0 - 0  4 - 2 p
Targu Mures Gaz Metan [4th]     -  Targu Mures A.S.A [2nd]     2 - 5
Ticleni Petrolul [3th]          -  Petrosani Jiul [2nd]        2 - 1
Turnu-Severin Drobeta F.C [3th] -  Ramnicu-Valcea F.C [2nd]    2 - 0
Videle Petrolul [3th]           -  Moreni Flacara [2nd]        3 - 1  
Vultur Energia [4th]            -  Focsani Acord [2nd]         0 - 2

Fourth Round*       [October 12, 1994]
Bucuresti Danubiana [3th]       -  Bucuresti Rocar [2nd]       1 - 2
ConStanta Portul [2nd]          -  Focsani Acord [2nd]         7 - 2
Cugir Metalurgistul [3th]       -  Resita C.S.M [2nd]          2 - 1
Giurgiu Acvila [3th]            -  Pitesti Dacia [2nd]         1 - 3
Liteni Viitorul [4th]           -  Targu Neamt Cetatea [2nd]   1 - 0
Matasari Minerul [3th]          -  Craiova IELIF F.C [2nd]     3 - 0
Medgidia Cimentul [3th]         -  Braila Dacia Unirea [2nd]   0 - 0  1 - 3 p
Onesti Electromecon [3th]       -  Iasi Polynx [2nd]           0 - 2 
Sacele Precizia [4th]           -  Brasov Metrom [2nd]         0 - 0  3 - 4 p
Satu-Mare Samobil [4th]         -  Targu Mures A.S.A [2nd]     1 - 4 
Sighet A.S [3th]                -  Dej Unirea [2nd]            1 - 2
Stei Minerul [4th]              -  Cluj C.F.R [2nd]            4 - 1
Targoviste F.C [3th]            -  Mizil Steaua [2nd]          3 - 0     
Ticleni Petrolul [3th]          -  Hunedoara Corvinul [2nd]    1 - 0
Turnu-Severin Drobeta F.C [3th] -  Timisoara C.F.R [2nd]       3 - 1
Videle Petrolul [3th]           -  Buzau Gloria [2nd]          0 - 0  4 - 3 p

Additional Round    [November 08, 1994] 
Liteni Viitorul [4th]           -  Iasi Polynx                 0 - 3
Stei Minerul [4th]              -  Timisoara Politehnica       1 - 2
Videle Petrolul [3th]           -  Pitesti Dacia [2nd]         1 - 2

1/16 Final          [February 26, 1995]
Baia Mare Maramures F.C [1st]   -  Piatra-Neamt Ceahlaul [1st] 1 - 0
   [Bucurel '2]
Braila Dacia Unirea [2nd]       -  Bucuresti National F.C [1st] 1 - 1  4 - 5 p
   [C. Popa '61 - Matinca '67]
Brasov Metrom [2nd]             -  Arad U.T.A [1st]            1 - 2
   [Gata '17 - Tartau '48, G. Radu '55]
Bucuresti Rocar [2nd]           -  Pitesti Arges F.C [1st]     2 - 1  
   [Chircu '1, Stoian '35P - Dumitru '28]
Bucuresti Sportul Stud. [1st]   -  Craiova Electroputere [1st] 0 - 1
   [Danciulescu '24]
ConStanta Portul [2nd]          -  Bucuresti Steaua [1st]      0 - 3
   [M. Popa '17, Ad. Ilie '40, Lacatus '42]
Cugir Metalurgistul [3th]       -  Bistrita Gloria [1st]       1 - 0
   [Sadi '5]
Dej Unirea [2nd]                -  Brasov F.C [1st]            1 - 0 
   [Albu '68]             
Iasi Politehnica [2nd]          -  Galati Otelul [1st]         0 - 1
   [Cornea '52]
Matasari Minerul [3th]          -  Ploiesti Petrolul [1st]     0 - 2
   [Rachita '50, Andreicut '81]
Pitesti Dacia [2nd]             -  Bucuresti Dinamo [1st]      1 - 3
   [Preda '83 - Cheregi '5, M. Ivan '40, Puscas '90]
Targoviste F.C / Otelul [3th]   -  Sibiu Inter F.C [1st]       1 - 0
   [Galmencea '22]
Targu Mures A.S.A [2nd]         -  Bucuresti Rapid [1st]       1 - 2
   [L. Moldovan '22 - I. Chirita '47 and '89]
Ticleni Petrolul [3th]          -  ConStanta Farul F.C [1st]   1 - 2 
   [D. Gheorghe '65 - Grigoras '56, Butoiu '81]  
Timisoara Politehnica [2nd]     -  Craiova Universitatea [1st] 2 - 3
   [Gusatu '70 and '82 - G. Popescu '6, Gane '40 and '60]
Turnu-Severin Drobeta F.C       -  Cluj Universitatea [1st]    0 - 1
   [Bratianu II '25]
    
1/8 Final           [March 15, 1995]                                 
Arad U.T.A                -  Cugir Metalurgistul         2 - 0      [Deva]
   [Tartau '75, Mitu '77]
Baia Mare Maramures F.C   -  Bucuresti Rocar             5 - 0      [Alba-Iulia]
   [Sabau '19 and '23, Negrea '84, Piroska '89, Ghinda '90]
Bucuresti Dinamo          -  Craiova Universitatea       1 - 3      [Pitesti]
   [Mateut '44 - Ungur '48, Calin '56, Stanga '70]
Bucuresti National F.C    -  Galati Otelul               1 - 0      [Buzau]
   [Duna '117]
Bucuresti Rapid           -  Bucuresti Steaua            4 - 1      [Bucuresti /
                                                                 / National Stadium] 
   [I. Chirita '50, '74 and '75, ConStantinovici '57 - I. Stan '30P]
ConStanta Farul F.C       -  Cluj Universitatea          0 - 1      [Brasov]
   [Predatu '79]
Craiova Electroputere     -  Dej Unirea                  3 - 1      [Medias]
   [Diaconu '32, Nastasie '77, Albeanu '86 - Estinca '35]
Ploiesti Petrolul         -  Targoviste Otelul           2 - 0      [Moreni] 
   [Toader '38, Andreicut '43]

1/4 Final           [April 12, 1995]
Bucuresti Rapid           -  Baia Mare Maramures F.C     4 - 1      [Bucuresti / 
                                                                   / Rapid Stadium]
   [Vladoiu '44 and '81, I. Chirita '45, Lupu '68P - Piroska '62]
Craiova Electroputere     -  Craiova Universitatea       1 - 6      [Craiova]
   [S. Zamfir '87 - Craioveanu '5, Sandoi '8, Ungur '16, Gane '68 and '71P, Calin '75]
Ploiesti Petrolul         -  Arad U.T.A                  2 - 1      [Targu-Jiu]
   [Andreicut '17, Grama '56 - G. Radu '72]
Cluj Universitatea        -  Bucuresti National F.C      3 - 0      [Brasov]
   [Fl. Stancu '8og, Ciobotariu '50og, Dican '53P]

Semifinal           [May 10 and 24, 1995]
Bucuresti Rapid           -  Craiova Universitatea   2 - 0   1 - 0 
   [I. Chirita '23 and '62 // I. Chirita '57]
Cluj Universitatea        -  Ploiesti Petrolul       0 - 0   0 - 3
   [ // Zmoleanu '18, '43 and '72]

Final               [June 21, 1995]      [Bucuresti / National Stadium]
Bucuresti Rapid           -  Ploiesti Petrolul       1 - 1 [3 - 5 p]   
   [I. Chirita '87 - Andreicut '82]



      Second Level : "Divizia A" / A League [2 series X 18 teams]
Divizia A - Seria I

Final Table
 1. F.C. Selena Bacau         34    22   5   7    76 - 30    71   [Promoted]
---------------------------------------------------------------- 
 2. Dacia Unirea Braila* [R]  34    24   2   8    72 - 25    66*   {8 points deducted*}
----------------------------------------------------------------
 3. Politehnica Iasi          34    17   7  10    59 - 35    58   [Promotion playoff]
----------------------------------------------------------------
 4. Cetatea Targu Neamt [P]   34    17   4  13    52 - 50    55
 5. Bucovina Suceava          34    16   5  13    42 - 46    53  
 6. Dacia Pitesti [P]         34    16   3  15    67 - 55    51  
 7. Poiana Campina [P]        34    16   2  16    56 - 53    50  [2  1 0 1  3 - 2  3]  
 8. Gloria Buzau              34    15   5  14    47 - 43    50  [2  1 0 1  2 - 3  3]  
 9. Steaua Mizil              34    14   6  14    46 - 47    48  
10. F.C. Constant Galati      34    14   5  15    44 - 46    47  [2  1 0 1  4 - 1  3]  
11. Rocar Bucuresti           34    15   2  17    43 - 61    47  [2  1 0 1  1 - 4  3] 
12. Metalul Plopeni           34    14   3  17    39 - 45    45  
13. Portul Constanta          34    13   5  16    48 - 53    44  [2  1 1 0  3 - 2  4]
14. F.C. Ramnicu Valcea       34    13   5  16    40 - 44    44  [2  0 1 1  2 - 3  1]
----------------------------------------------------------------
15. Flacara Moreni            34    12   5  17    43 - 50    41  [2  1 1 0  6 - 2  4] [Rp]
16. Faur Bucuresti            34    11   8  15    45 - 51    41  [2  0 1 1  2 - 6  1] [Rp]
----------------------------------------------------------------
17. F.C. Acord Focsani        34    11   5  18    44 - 60    38   [Relegated]
18. Callatis Mangalia         34     6   3  25    37 - 106   21   [Relegated]  
                            [612   266  80  266  900 - 900  870]               
* 8 points deducted and excluded from promotion playoffs 
                                                               ['Rp' = Relegation playoff]
Cross Table
                Bac Bra Buz Cam Con Fau Foc Gal Ias Man Miz Mor Pit Plo Ram Roc Suc Tar
Bacau Selena     X  2-1 3-0 2-0 4-0 1-1 4-2 2-0 2-1 7-1 5-0 3-0 5-0 4-0 1-2 1-0 3-1 2-0
Braila Dacia    2-0  X  3-0 5-1 2-1 1-0 2-1 3-0 1-0 7-1 3-0 3-0 4-3 2-0 4-0 5-0 2-0 3-0
Buzau           1-2 1-0  X  2-1 2-1 1-0 2-0 5-1 1-3 6-0 0-0 3-0 1-0 2-0 2-0 3-0 0-1 4-0
Campina         2-0 1-2 2-0  X  3-1 4-0 1-1 2-1 0-0 7-1 3-1 3-0 3-2 2-0 1-0 4-1 2-0 5-0
Constanta Port. 1-3 1-0 0-0 2-0  X  2-1 6-1 0-0 1-0 8-0 3-0 1-0 3-2 0-0 2-1 1-0 1-0 0-2
Faur B.         1-1 1-1 3-1 3-0 2-1  X  2-0 4-0 0-2 4-1 2-1 1-1 4-2 3-1 3-0 2-5 2-0 0-1
Focsani         1-1 0-5 3-1 2-1 1-0 0-0  X  2-0 1-0 6-3 2-1 0-2 2-3 3-1 0-0 6-0 5-2 0-1
Galati          2-2 0-1 1-2 2-0 2-1 3-0 2-0  X  3-1 3-2 2-0 2-0 1-1 2-1 3-0 4-0 2-0 2-1
Iasi Lynx/Poli. 1-1 3-0 4-1 3-0 3-2 2-1 3-0 0-0  X  3-0 2-0 6-1 4-1 2-0 3-0 3-1 2-2 4-1
Mangalia        0-3 0-1 3-0 0-1 5-0 2-0 2-2 0-2 2-2  X  0-1 2-3 0-1 3-1 4-1 0-1 1-0 3-3
Mizil           2-1 1-0 2-0 2-1 5-2 2-0 3-0 1-0 0-0 5-0  X  1-0 3-1 0-1 2-0 1-2 0-0 5-2
Moreni          0-2 1-3 0-0 1-2 3-0 5-1 2-0 3-1 2-1 4-0 1-1  X  1-1 3-0 3-0 1-0 0-1 2-0
Pitesti Dacia   0-1 1-0 2-2 4-3 2-3 4-0 3-1 4-1 3-0 9-0 1-0 3-0  X  4-1 1-0 2-0 4-0 1-0
Plopeni         0-1 2-1 2-0 4-1 0-0 2-1 0-2 2-0 2-0 3-0 0-0 3-1 2-0  X  2-0 2-0 3-0 2-0
Ramnicu Valcea  0-2 0-0 2-0 2-0 1-1 1-1 3-0 0-0 5-0 3-0 5-3 1-0 2-0 3-0  X  3-1 3-0 1-0
Rocar B.        4-3 0-1 0-1 1-0 3-1 1-0 1-0 1-0 0-1 3-1 2-2 3-2 3-0 2-1 2-1  X  3-0 2-2
Suceava         1-0 3-2 2-2 2-0 2-0 1-1 2-0 2-1 0-0 3-0 4-1 1-0 2-1 2-1 1-0 4-1  X  3-0
Targu Neamt     3-2 1-2 2-1 6-0 3-2 1-1 1-0 3-1 1-0 3-0 2-0 1-1 3-1 1-0 2-0 3-0 3-0  X

      Round 1      [August 27, 1994]                    Round 18      [March 04, 1995]
Campina          4 - 0  Faur B.                   Bacau Selena     3 - 1  Suceava
Galati Constant  3 - 1  Iasi Lynx/Poli.           Braila Dacia     4 - 0  Ramnicu Valcea
Mangalia         2 - 3  Moreni                    Buzau            3 - 0  Rocar B.
Mizil            3 - 0  Focsani                   Constanta Portul 0 - 2  Targu Neamt
Pitesti Dacia    4 - 1  Plopeni                   Faur B.          3 - 0  Campina
Ramnicu Valcea   0 - 0  Braila Dacia              Focsani          2 - 1  Mizil
Rocar B.         0 - 1  Buzau                     Iasi Lynx/Poli.  0 - 0  Galati Constant
Suceava          1 - 0  Bacau Selena              Moreni           4 - 0  Mangalia
Targu Neamt      3 - 2  Constanta Portul          Plopeni          2 - 0  Pitesti Dacia

      Round 2      [September 03, 1994]                 Round 19      [March 11, 1995]
Bacau Selena     2 - 0  Campina                   Campina          2 - 0  Bacau Selena
Braila Dacia     3 - 0  Galati Constant           Galati Constant  0 - 1  Braila Dacia
Buzau            0 - 1  Suceava                   Mangalia         2 - 0  Faur B.
Constanta Portul 2 - 1  Ramnicu Valcea            Mizil            0 - 0  Iasi Lynx/Poli.
Faur B.          4 - 1  Mangalia                  Pitesti Dacia    3 - 0  Moreni
Focsani          6 - 0  Rocar B.                  Ramnicu Valcea   1 - 1  Constanta Portul
Iasi Lynx/Poli.  2 - 0  Mizil                     Rocar B.         1 - 0  Focsani
Moreni           1 - 1  Pitesti Dacia             Suceava          2 - 2  Buzau
Plopeni          2 - 0  Targu Neamt               Targu Neamt      1 - 0  Plopeni

      Round 3      [September 10, 1994]                 Round 20      [March 18, 1995]
Bacau Selena     1 - 1  Faur B.                   Braila Dacia     3 - 0  Mizil
Campina          2 - 0  Buzau                     Buzau            2 - 1  Campina
Galati Constant  2 - 1  Constanta Portul          Constanta Portul 0 - 0  Galati Constant
Mizil            1 - 0  Braila Dacia              Faur B.          1 - 1  Bacau Selena
Pitesti Dacia    9 - 0  Mangalia                  Focsani          5 - 2  Suceava
Ramnicu Valcea   3 - 0  Plopeni                   Iasi Lynx/Poli.  3 - 1  Rocar B.
Rocar B.         0 - 1  Iasi Lynx/Poli.           Mangalia         0 - 1  Pitesti Dacia
Suceava          2 - 0  Focsani                   Moreni           2 - 0  Targu Neamt
Targu Neamt      1 - 1  Moreni                    Plopeni          2 - 0  Ramnicu Valcea

      Round 4      [September 17, 1994]                 Round 21      [March 25, 1995]
Braila Dacia     5 - 0  Rocar B.                  Bacau Selena     3 - 0  Buzau
Buzau            1 - 2  Bacau Selena              Campina          1 - 1  Focsani
Constanta Portul 3 - 0  Mizil                     Galati Constant  2 - 1  Plopeni
Faur B.          4 - 2  Pitesti Dacia             Mizil            5 - 2  Constanta Portul
Focsani          2 - 1  Campina                   Pitesti Dacia    4 - 0  Faur B.
Iasi Lynx/Poli.  2 - 2  Suceava                   Ramnicu Valcea   1 - 0  Moreni
Mangalia         3 - 3  Targu Neamt               Rocar B.         0 - 1  Braila Dacia
Moreni           3 - 0  Ramnicu Valcea            Suceava          0 - 0  Iasi Lynx/Poli.
Plopeni          2 - 0  Galati Constant           Targu Neamt      3 - 0  Mangalia

      Round 5      [September 24, 1994]                 Round 22      [April 01, 1995]
Bacau Selena     4 - 2  Focsani                   Braila Dacia     2 - 0  Suceava
Buzau            1 - 0  Faur B.                   Constanta Portul 1 - 0  Rocar B.
Campina          0 - 0  Iasi Lynx/Poli.           Faur B.          3 - 1  Buzau
Galati Constant  2 - 0  Moreni                    Focsani          1 - 1  Bacau Selena
Mizil            0 - 1  Plopeni                   Iasi Lynx/Poli.  3 - 0  Campina
Ramnicu Valcea   3 - 0  Mangalia                  Mangalia         4 - 1  Ramnicu Valcea
Rocar B.         3 - 1  Constanta Portul          Moreni           3 - 1  Galati Constant
Suceava          3 - 2  Braila Dacia              Pitesti Dacia    1 - 0  Targu Neamt
Targu Neamt      3 - 1  Pitesti Dacia             Plopeni          0 - 0  Mizil

      Round 6      [September 28, 1994]                 Round 23      [April 08, 1995]
Braila Dacia     5 - 1  Campina                   Bacau Selena     2 - 1  Iasi Lynx/Poli.
Constanta Portul 1 - 0  Suceava                   Buzau            2 - 0  Focsani
Faur B.          0 - 1  Targu Neamt               Campina          1 - 2  Braila Dacia
Focsani          3 - 1  Buzau                     Galati Constant  3 - 2  Mangalia
Iasi Lynx/Poli.  1 - 1  Bacau Selena              Mizil            1 - 0  Moreni
Mangalia         0 - 2  Galati Constant           Ramnicu Valcea   2 - 0  Pitesti Dacia
Moreni           1 - 1  Mizil                     Rocar B.         2 - 1  Plopeni
Pitesti Dacia    1 - 0  Ramnicu Valcea            Suceava          2 - 0  Constanta Portul
Plopeni          2 - 0  Rocar B.                  Targu Neamt      1 - 1  Faur B.

      Round 7      [October 01, 1994]                   Round 24      [April 15, 1995]
Bacau Selena     2 - 1  Braila Dacia              Braila Dacia     2 - 0  Bacau Selena
Buzau            1 - 3  Iasi Lynx/Poli.           Constanta Portul 2 - 0  Campina
Campina          3 - 1  Constanta Portul          Faur B.          2 - 0  Focsani
Focsani          0 - 0  Faur B.                   Iasi Lynx/Poli.  4 - 1  Buzau
Galati Constant  1 - 1  Pitesti Dacia             Mangalia         0 - 1  Mizil
Mizil            5 - 0  Mangalia                  Moreni           1 - 0  Rocar B.
Ramnicu Valcea   1 - 0  Targu Neamt               Pitesti Dacia    4 - 1  Galati Constant
Rocar B.         3 - 2  Moreni                    Plopeni          3 - 0  Suceava
Suceava          2 - 1  Plopeni                   Targu Neamt      2 - 0  Ramnicu Valcea

      Round 8      [October 08, 1994]                   Round 25      [April 19, 1995]
Braila Dacia     3 - 0  Buzau                     Bacau Selena     4 - 0  Constanta Portul
Constanta Portul 1 - 3  Bacau Selena              Buzau            1 - 0  Braila Dacia
Faur B.          3 - 0  Ramnicu Valcea            Campina          2 - 0  Plopeni
Iasi Lynx/Poli.  3 - 0  Focsani                   Focsani          1 - 0  Iasi Lynx/Poli.
Mangalia         0 - 1  Rocar B.                  Galati Constant  2 - 1  Targu Neamt
Moreni           0 - 1  Suceava                   Mizil            3 - 1  Pitesti Dacia
Pitesti Dacia    1 - 0  Mizil                     Ramnicu Valcea   1 - 1  Faur B.
Plopeni          4 - 1  Campina                   Rocar B.         3 - 1  Mangalia
Targu Neamt      3 - 1  Galati Constant           Suceava          1 - 0  Moreni

      Round 9      [October 15, 1994]                   Round 26      [April 22, 1995]
Bacau Selena     4 - 0  Plopeni                   Braila Dacia     2 - 1  Focsani
Buzau            2 - 1  Constanta Portul          Constanta Portul 0 - 0  Buzau
Campina          3 - 0  Moreni                    Faur B.          0 - 2  Iasi Lynx/Poli.
Focsani          0 - 5  Braila Dacia              Mangalia         1 - 0  Suceava
Galati Constant  3 - 0  Ramnicu Valcea            Moreni           1 - 2  Campina
Iasi Lynx/Poli.  2 - 1  Faur B.                   Pitesti Dacia    2 - 0  Rocar B.
Mizil            5 - 2  Targu Neamt               Plopeni          0 - 1  Bacau Selena
Rocar B.         3 - 0  Pitesti Dacia             Ramnicu Valcea   0 - 0  Galati Constant
Suceava          3 - 0  Mangalia                  Targu Neamt      2 - 0  Mizil

      Round 10     [October 22, 1994]                   Round 27      [April 29, 1995]
Braila Dacia     1 - 0  Iasi Lynx/Poli.           Bacau Selena     3 - 0  Moreni
Constanta Portul 6 - 1  Focsani                   Buzau            2 - 0  Plopeni
Faur B.          4 - 0  Galati Constant           Campina          7 - 1  Mangalia
Mangalia         0 - 1  Campina                   Focsani          1 - 0  Constanta Portul
Moreni           0 - 2  Bacau Selena              Galati Constant  3 - 0  Faur B.
Pitesti Dacia    4 - 0  Suceava                   Iasi Lynx/Poli.  3 - 0* Braila Dacia 
Plopeni          2 - 0  Buzau                     Mizil            2 - 0  Ramnicu Valcea
Ramnicu Valcea   5 - 3  Mizil                     Rocar B.         2 - 2  Targu Neamt
Targu Neamt      3 - 0  Rocar B.                  Suceava          2 - 1  Pitesti Dacia
                                               *[effective 5 - 2 / subsequent decision 3 - 0]

      Round 11     [October 29, 1994]                   Round 28      [May 06, 1995]
Bacau Selena     7 - 1  Mangalia                  Constanta Portul 1 - 0  Iasi Lynx/Poli.
Braila Dacia     1 - 0  Faur B.                   Faur B.          1 - 1  Braila Dacia
Buzau            3 - 0  Moreni                    Galati Constant  2 - 0  Mizil
Campina          3 - 2  Pitesti Dacia             Mangalia         0 - 3  Bacau Selena
Focsani          3 - 1  Plopeni                   Moreni           0 - 0  Buzau
Iasi Lynx/Poli.  3 - 2  Constanta Portul          Pitesti Dacia    4 - 3  Campina
Mizil            1 - 0  Galati Constant           Plopeni          0 - 2  Focsani
Rocar B.         2 - 1  Ramnicu Valcea            Ramnicu Valcea   3 - 1  Rocar B.
Suceava          3 - 0  Targu Neamt               Targu Neamt      3 - 0  Suceava

      Round 12     [November 05, 1994]                  Round 29      [May 13, 1995]
Constanta Portul 1 - 0  Braila Dacia              Bacau Selena     5 - 0   Pitesti Dacia
Faur B.          2 - 1  Mizil                     Braila Dacia     2 - 1   Constanta Portul
Galati Constant  4 - 0  Rocar B.                  Buzau            6 - 0   Mangalia
Mangalia         3 - 0  Buzau                     Campina          5 - 0   Targu Neamt
Moreni           2 - 0  Focsani                   Focsani          0 - 2   Moreni
Pitesti Dacia    0 - 1  Bacau Selena              Iasi Lynx/Poli.  2 - 0   Plopeni
Plopeni          2 - 0  Iasi Lynx/Poli.           Mizil            2 - 0   Faur B.
Ramnicu Valcea   3 - 0  Suceava      [NEP]        Rocar B.         1 - 0   Galati Constant
Targu Neamt      6 - 0  Campina                   Suceava          1 - 0   Ramnicu Valcea

      Round 13     [November 12, 1994]                  Round 30      [May 20, 1995]
Bacau Selena     2 - 0  Targu Neamt               Faur B.          2 - 1   Constanta Portul
Braila Dacia     2 - 0  Plopeni                   Galati Constant  2 - 0   Suceava
Buzau            1 - 0  Pitesti Dacia             Mangalia         2 - 2   Focsani
Campina          1 - 0  Ramnicu Valcea            Mizil            1 - 2   Rocar B.
Constanta Portul 2 - 1  Faur B.                   Moreni           2 - 1   Iasi Lynx/Poli.
Focsani          6 - 3  Mangalia                  Pitesti Dacia    2 - 2   Buzau
Iasi Lynx/Poli.  6 - 1  Moreni                    Plopeni          2 - 1   Braila Dacia
Rocar B.         2 - 2  Mizil                     Ramnicu Valcea   2 - 0   Campina
Suceava          2 - 1  Galati Constant           Targu Neamt      3 - 2   Bacau Selena

      Round 14     [November 16, 1994]                  Round 31      [May 27, 1995]
Galati Constant  2 - 0  Campina                   Bacau Selena     1 - 2  Ramnicu Valcea
Mangalia         2 - 2  Iasi Lynx/Poli.           Braila Dacia     3 - 0  Moreni
Mizil            0 - 0  Suceava                   Buzau            4 - 0  Targu Neamt
Moreni           1 - 3  Braila Dacia              Campina          2 - 1  Galati Constant
Pitesti Dacia    3 - 1  Focsani                   Constanta Portul 0 - 0  Plopeni
Plopeni          0 - 0  Constanta Portul          Faur B.          2 - 5  Rocar B.
Ramnicu Valcea   0 - 2  Bacau Selena              Focsani          2 - 3  Pitesti Dacia
Rocar B.         1 - 0  Faur B.                   Iasi Lynx/Poli.  3 - 0  Mangalia
Targu Neamt      2 - 1  Buzau                     Suceava          4 - 1  Mizil

      Round 15     [November 19, 1994]                  Round 32      [June 03, 1995]
Bacau Selena     2 - 0  Galati Constant           Galati Constant  2 - 2  Bacau Selena
Braila Dacia     7 - 1  Mangalia                  Mangalia         0 - 1  Braila Dacia
Buzau            2 - 0  Ramnicu Valcea            Mizil            2 - 1  Campina
Campina          3 - 1  Mizil                     Moreni           3 - 0  Constanta Portul
Constanta Portul 1 - 0  Moreni                    Pitesti Dacia    3 - 0  Iasi Lynx/Poli.
Faur B.          3 - 1  Plopeni                   Plopeni          2 - 1  Faur B.
Focsani          0 - 1  Targu Neamt               Ramnicu Valcea   2 - 0  Buzau
Iasi Lynx/Poli.  4 - 1  Pitesti Dacia             Rocar B.         3 - 0  Suceava
Suceava          4 - 1  Rocar B.                  Targu Neamt      1 - 0  Focsani

      Round 16     [November 26, 1994]                  Round 33      [June 10, 1995]
Galati Constant  1 - 2  Buzau                     Bacau Selena     5 - 0  Mizil
Mangalia         5 - 0  Constanta Portul          Braila Dacia     4 - 3  Pitesti Dacia
Mizil            2 - 1  Bacau Selena              Buzau            5 - 1  Galati Constant
Moreni           3 - 0  Plopeni                   Campina          4 - 1  Rocar B.
Pitesti Dacia    1 - 0  Braila Dacia              Constanta Portul 8 - 0  Mangalia
Ramnicu Valcea   3 - 0  Focsani                   Faur B.          2 - 0  Suceava
Rocar B.         1 - 0  Campina                   Focsani          0 - 0  Ramnicu Valcea
Suceava          1 - 1  Faur B.                   Iasi Lynx/Poli.  4 - 1  Targu Neamt
Targu Neamt      1 - 0  Iasi Lynx/Poli.           Plopeni          3 - 1  Moreni

      Round 17     [December 03, 1994]                  Round 34      [June 17, 1995]
Bacau Selena     1 - 0  Rocar B.                  Galati Constant  2 - 0  Focsani
Braila Dacia     3 - 0  Targu Neamt               Mangalia         3 - 1  Plopeni
Buzau            0 - 0  Mizil                     Mizil            2 - 0  Buzau
Campina          2 - 0  Suceava                   Moreni           5 - 1  Faur B.
Constanta Portul 3 - 2  Pitesti Dacia             Pitesti Dacia    2 - 3  Constanta Portul
Faur B.          1 - 1  Moreni                    Ramnicu Valcea   5 - 0  Iasi Lynx/Poli.
Focsani          2 - 0  Galati Constant           Rocar B.         4 - 3  Bacau Selena
Iasi Lynx/Poli.  3 - 0  Ramnicu Valcea            Suceava          2 - 0  Campina
Plopeni          3 - 0  Mangalia                  Targu Neamt      1 - 2  Braila Dacia

First and second half of competition : tables
 1. F.C. Selena Bacau      17 13  2  2  37 - 11  41  [1]   17  9  3  5  39 - 19  30  [2]
---------------------------------------------------------------------------------------- 
 2. Dacia Unirea Braila    17 11  1  5  41 - 11  34  [2]   17 13  1  3  31 - 14  40  [1]
----------------------------------------------------------------------------------------
 3. Politehnica Iasi       17  9  4  4  33 - 18  31  [4]   17  8  3  6  26 - 17  27  [5]
----------------------------------------------------------------------------------------
 4. Cetatea Targu Neamt    17  9  2  6  29 - 25  29  [5]   17  8  2  7  23 - 25  26  [6]
 5. Bucovina Suceava       17 10  3  4  25 - 15  33  [3]   17  6  2  9  17 - 31  20 [14]
 6. Dacia Pitesti          17  7  2  8  33 - 26  23  [9]   17  9  1  7  34 - 29  28  [4]
 7. Poiana Campina         17  9  1  7  25 - 26  28  [6]   17  7  1  9  31 - 27  22 [12]
 8. Gloria Buzau           17  7  1  9  16 - 23  22 [13]   17  8  4  5  31 - 20  28  [3]
 9. Steaua Mizil           17  6  4  7  25 - 23  22 [11]   17  8  2  7  21 - 24  26  [7]
10. F.C. Constant Galati   17  7  1  9  22 - 24  22 [12]   17  7  4  6  22 - 22  25 [10]
11. Rocar Bucuresti        17  7  1  9  17 - 33  22 [14]   17  8  1  8  26 - 28  25 [11] 
12. Metalul Plopeni        17  8  1  8  22 - 25  25  [8]   17  6  2  9  17 - 20  20 [13]
13. Portul Constanta       17  8  1  8  28 - 29  25  [7]   17  5  4  8  20 - 24  19 [15]
14. F.C. Ramnicu Valcea    17  6  1 10  20 - 25  19 [15]   17  7  4  6  20 - 19  25  [9]
----------------------------------------------------------------------------------------
15. Flacara Moreni         17  4  4  9  19 - 30  16 [17]   17  8  1  8  24 - 20  25  [8]
16. Faur Bucuresti         17  6  4  7  25 - 20  22 [10]   17  5  4  8  20 - 31  19 [16]
----------------------------------------------------------------------------------------
17. F.C. Acord Focsani     17  6  1 10  26 - 38  19 [16]   17  5  4  8  18 - 22  19 [17]
18. Callatis Mangalia      17  2  2 13  21 - 59   8 [18]   17  4  1 12  16 - 47  13 [18]

Home and away : tables             H O M E                          A W A Y
 1. F.C. Selena Bacau     17  15  1  1  51 -  9  46  [2]   17  7  4  6  25 - 21  25  [1]
---------------------------------------------------------------------------------------- 
 2. Dacia Unirea Braila   17  17  0  0  52 -  7  51  [1]   17  7  2  8  20 - 18  23  [2]
----------------------------------------------------------------------------------------
 3. Politehnica Iasi      17  14  3  0  48 - 11  45  [3]   17  3  4 10  11 - 24  13  [3]
----------------------------------------------------------------------------------------
 4. Cetatea Targu Neamt   17  14  2  1  39 - 11  44  [6]   17  3  2 12  13 - 39  11  [4]
 5. Bucovina Suceava      17  14  3  0  35 - 10  45  [4]   17  2  2 13   7 - 36   8  [9]
 6. Dacia Pitesti         17  14  1  2  48 - 12  43  [7]   17  2  2 13  19 - 43   8  [7]
 7. Poiana Campina        17  14  2  1  45 - 10  44  [5]   17  2  0 15  11 - 43   6 [12]
 8. Gloria Buzau          17  13  1  3  36 -  9  40 [11]   17  2  4 11  11 - 34  10  [5]
 9. Steaua Mizil          17  13  2  2  35 - 10  41  [8]   17  1  4 12  11 - 37   7 [10]
10. F.C. Constant Galati  17  13  2  2  36 - 12  41  [9]   17  1  3 13   8 - 34   6 [11]
11. Rocar Bucuresti       17  12  2  3  31 - 16  38 [14]   17  3  0 14  12 - 45   9  [6]
12. Metalul Plopeni       17  13  2  2  31 -  7  41 [10]   17  1  1 15   8 - 38   4 [16]
13. Portul Constanta      17  12  3  2  32 - 10  39 [13]   17  1  2 14  16 - 43   5 [14]
14. F.C. Ramnicu Valcea   17  12  4  1  35 -  8  40 [12]   17  1  1 15   5 - 36   4 [17] ----------------------------------------------------------------------------------------
15. Flacara Moreni        17  10  3  4  32 - 13  33 [16]   17  2  2 13  11 - 37   8  [8]
16. Faur Bucuresti        17  11  3  3  37 - 18  36 [15]   17  0  5 12   8 - 33   5 [15]
----------------------------------------------------------------------------------------
17. F.C. Acord Focsani    17  10  3  4  34 - 21  33 [17]   17  1  2 14  10 - 39   5 [13]
18. Callatis Mangalia     17   6  3  8  27 - 22  21 [18]   17  0  0 17  10 - 84   0 [18]

**********************
Divizia A - Seria II

Final Table                                                                                                                           
 1. Politehnica Timisoara [R] 34    24   6   4    75 - 20    78   [Promoted]
---------------------------------------------------------------
 2. Corvinul Hunedoara        34    20   4  10    76 - 41    64   [Promotion playoff]  
--------------------------------------------------------------- 
 3. C.F.R. Timisoara          34    17   6  11    54 - 41    57
 4. Tractorul Brasov          34    15   9  10    44 - 32    54
 5. A.S.A. Targu Mures        34    14   9  11    49 - 38    51 
 6. Unirea Alba Iulia         34    15   5  14    46 - 40    50  [4  2 0 2  8 - 7  6] 
 7. Jiul Petrosani            34    16   2  16    62 - 55    50  [4  2 0 2  6 - 6  6] 
 8. Metrom Brasov             34    16   2  16    40 - 43    50  [4  2 0 2  7 - 8  6] 
 9. Unirea Dej [P]            34    15   4  15    51 - 49    49  [4  2 0 2  6 - 5  6] 
10. Gloria Resita             34    15   4  15    44 - 45    49  [4  2 0 2  6 - 6  6] 
11. Gaz Metan Medias          34    15   4  15    48 - 42    49  [4  2 0 2  3 - 4  6]
12. F.C. Bihor Oradea         34    14   6  14    50 - 46    48  [2  1 0 1  4 - 4  3] 
13. C.S.M. Resita             34    13   9  12    34 - 38    48  [2  1 0 1  4 - 4  3] 
14. Jiul I.E.L.I.F. Craiova   34    14   5  15    46 - 52    47   
---------------------------------------------------------------                                        
15. I.C.I.M. Brasov           34    13   4  17    35 - 38    43   [Relegation playoff]
16. C.F.R. Cluj-Napoca        34    10   7  17    49 - 67    37   [Relegation playoff]
---------------------------------------------------------------
17. Phoenix Baia Mare         34     8   8  18    20 - 57    32   [Relegated]
18. Armatura Zalau            34     2   6  26    19 - 98    12   [Relegated]
                            [612   256 100 256   842 - 842  868]                 

Cross Table
                Alb Bai B.I B.M B.T Clu Cra Dej Hun Med Ora Pet R.C R.G Tar T.C T.P Zal
Alba Iulia       X  5-0 2-0 5-3 1-0 3-2 1-0 1-0 2-2 4-2 3-1 3-0 0-1 3-2 0-0 1-0 0-1 2-0
Baia Mare Ph.   1-3  X  2-0 0-1 2-2 1-0 0-0 1-1 0-2 0-0 1-1 2-1 0-1 1-0 1-0 0-2 0-0 4-0
Brasov ICIM     3-0 0-1  X  3-0 0-1 3-2 0-1 3-1 1-0 3-1 2-1 0-1 1-0 2-0 0-0 1-0 1-1 1-0
Brasov Metrom   1-0 1-0 3-1  X  2-0 2-1 5-0 1-0 0-0 3-1 1-0 2-1 1-0 1-0 2-0 2-1 0-1 3-0
Brasov Tractor. 1-0 2-1 2-1 2-0  X  4-0 2-0 1-0 3-1 1-1 0-0 4-0 0-0 2-0 1-1 2-0 0-0 3-0
Cluj C.F.R      2-2 4-0 1-0 1-0 2-1  X  0-1 0-0 4-1 0-3 1-1 4-2 0-0 3-2 2-1 2-1 0-1 4-0
Craiova IELIF   2-1 0-0 4-2 1-1 2-0 3-0  X  1-1 3-1 2-0 4-0 2-0 3-0 3-2 1-2 5-0 1-2 3-2
Dej             3-2 1-0 1-0 1-0 2-1 2-1 2-1  X  3-1 2-0 1-2 1-2 6-1 3-2 2-0 2-0 1-1 4-1
Hunedoara       3-1 6-0 1-0 4-1 2-4 5-1 2-0 3-1  X  1-0 4-0 2-0 1-0 2-1 8-0 3-0 2-0 6-0
Medias          1-0 4-0 1-0 2-0 3-0 2-1 4-0 1-0 1-2  X  1-0 4-2 5-0 2-0 2-1 1-1 0-1 3-0
Oradea          1-0 2-0 2-2 2-1 1-2 3-1 1-0 2-1 0-1 4-0  X  1-1 3-1 3-0 2-1 1-2 6-0 2-0
Petrosani       3-0 4-0 1-2 2-1 4-0 2-2 4-0 2-0 3-1 2-1 2-1  X  3-0 1-3 2-0 2-0 0-1 9-1
Resita C.S.M    1-0 3-0 0-1 2-0 0-0 0-0 1-0 5-3 0-0 2-0 3-1 3-0  X  1-1 0-0 2-2 2-0 3-0
Resita Gloria   1-0 1-2 3-1 1-0 1-0 5-1 2-0 2-1 2-1 2-0 2-1 2-0 0-0  X  1-0 2-1 0-0 2-1
Targu Mures     0-0 1-0 1-0 4-0 1-1 4-0 5-1 4-3 3-3 3-1 0-0 3-2 4-0 1-0  X  0-0 2-0 3-0
Timisoara C.F.R 0-0 4-0 1-1 2-0 1-0 5-3 3-1 2-0 4-2 2-1 2-0 2-1 2-1 2-1 2-1  X  1-1 8-0
Timisoara Poli. 3-0 5-0 1-0 3-1 1-0 4-1 5-0 5-1 3-0 3-0 5-1 5-0 1-0 5-0 1-0 2-0  X  8-0
Zalau           0-1 0-0 2-0 2-1 2-2 3-3 1-1 0-1 0-3 0-0 1-4 2-3 0-1 1-1 0-3 0-1 0-5  X

      Round 1      [August 27, 1994]                    Round 18      [March 04, 1995]
Alba Iulia        2 - 2  Hunedoara                 Baia Mare Phoenix 0 - 0  Medias
Brasov Metrom     2 - 0  Targu Mures               Brasov ICIM       3 - 2  Cluj C.F.R
Cluj C.F.R        1 - 0  Brasov ICIM               Brasov Tractorul  2 - 0  Resita Gloria
Craiova IELIF     3 - 0  Resita C.S.M              Hunedoara         3 - 1  Alba Iulia
Dej               1 - 2  Oradea                    Oradea            2 - 1  Dej
Medias            4 - 0  Baia Mare Phoenix         Resita C.S.M      1 - 0  Craiova IELIF
Petrosani         2 - 0  Timisoara C.F.R           Targu Mures       4 - 0  Brasov Metrom
Resita Gloria     1 - 0  Brasov Tractorul          Timisoara C.F.R   2 - 1  Petrosani
Timisoara Poli.   8 - 0  Zalau                     Zalau             0 - 5  Timisoara Poli.

      Round 2      [September 03, 1994]                 Round 19      [March 11, 1995]
Baia Mare Phoenix 1 - 1  Dej                       Alba Iulia        1 - 0  Timisoara C.F.R
Brasov ICIM       2 - 0  Resita Gloria             Brasov Metrom     1 - 0  Resita C.S.M
Brasov Tractorul  4 - 0  Petrosani                 Cluj C.F.R        2 - 1  Targu Mures
Hunedoara         1 - 0  Medias                    Craiova IELIF     3 - 2  Zalau
Oradea            6 - 0  Timisoara Poli.           Dej               1 - 0  Baia Mare Phoenix
Resita C.S.M      2 - 0  Brasov Metrom             Medias            1 - 2  Hunedoara
Targu Mures       4 - 0  Cluj C.F.R                Petrosani         4 - 0  Brasov Tractorul
Timisoara C.F.R   0 - 0  Alba Iulia                Resita Gloria     3 - 1  Brasov ICIM
Zalau             1 - 1  Craiova IELIF             Timisoara Poli.   5 - 1  Oradea

      Round 3      [September 10, 1994]                 Round 20      [March 18, 1995]
Alba Iulia        1 - 0  Brasov Tractorul          Baia Mare Phoenix 0 - 2  Hunedoara
Brasov Metrom     3 - 0  Zalau                     Brasov ICIM       0 - 1  Petrosani
Cluj C.F.R        0 - 0  Resita C.S.M              Brasov Tractorul  1 - 0  Alba Iulia
Craiova IELIF     4 - 0  Oradea                    Dej               1 - 1  Timisoara Poli.
Hunedoara         6 - 0  Baia Mare Phoenix         Oradea            1 - 0  Craiova IELIF
Medias            1 - 1  Timisoara C.F.R           Resita C.S.M      0 - 0  Cluj C.F.R
Petrosani         1 - 2  Brasov ICIM               Targu Mures       1 - 0  Resita Gloria
Resita Gloria     1 - 0  Targu Mures               Timisoara C.F.R   2 - 1  Medias
Timisoara Poli.   5 - 1  Dej                       Zalau             2 - 1  Brasov Metrom

      Round 4      [September 17, 1994]                 Round 21      [March 25, 1995]
Baia Mare Phoenix 0 - 0  Timisoara Poli.           Alba Iulia        2 - 0  Brasov ICIM
Brasov ICIM       3 - 0  Alba Iulia                Brasov Metrom     1 - 0  Oradea
Brasov Tractorul  1 - 1  Medias                    Cluj C.F.R        4 - 0  Zalau
Dej               2 - 1  Craiova IELIF             Craiova IELIF     1 - 1  Dej
Oradea            2 - 1  Brasov Metrom             Hunedoara         3 - 0  Timisoara C.F.R
Resita C.S.M      1 - 1  Resita Gloria             Medias            3 - 0  Brasov Tractorul
Targu Mures       3 - 2  Petrosani                 Petrosani         2 - 0  Targu Mures
Timisoara C.F.R   4 - 2  Hunedoara                 Resita Gloria     0 - 0  Resita C.S.M
Zalau             3 - 3  Cluj C.F.R                Timisoara Poli.   5 - 0  Baia Mare Phoenix

      Round 5      [September 24, 1994]                 Round 22      [April 01, 1995]
Alba Iulia        0 - 0  Targu Mures               Baia Mare Phoenix 0 - 2  Timisoara C.F.R
Brasov Metrom     1 - 0  Dej                       Brasov ICIM       3 - 1  Medias
Cluj C.F.R        1 - 1  Oradea                    Brasov Tractorul  3 - 1  Hunedoara
Craiova IELIF     1 - 2  Timisoara Poli.           Dej               1 - 0  Brasov Metrom
Hunedoara         2 - 4  Brasov Tractorul          Oradea            3 - 1  Cluj C.F.R
Medias            1 - 0  Brasov ICIM               Resita C.S.M      3 - 0  Petrosani
Petrosani         3 - 0  Resita C.S.M              Targu Mures       0 - 0  Alba Iulia
Resita Gloria     2 - 1  Zalau                     Timisoara Poli.   5 - 0  Craiova IELIF
Timisoara C.F.R   4 - 0  Baia Mare Phoenix         Zalau             1 - 1  Resita Gloria

      Round 6      [September 28, 1994]                 Round 23      [April 08, 1995]
Baia Mare Phoenix 0 - 0  Craiova IELIF             Alba Iulia        0 - 1  Resita C.S.M
Brasov ICIM       1 - 0  Hunedoara                 Brasov Metrom     0 - 1  Timisoara Poli.
Brasov Tractorul  2 - 0  Timisoara C.F.R           Cluj C.F.R        0 - 0  Dej
Dej               2 - 1  Cluj C.F.R                Craiova IELIF     0 - 0  Baia Mare Phoenix
Oradea            3 - 0  Resita Gloria             Hunedoara         1 - 0  Brasov ICIM
Resita C.S.M      1 - 0  Alba Iulia                Medias            2 - 1  Targu Mures
Targu Mures       3 - 1  Medias                    Petrosani         9 - 1  Zalau
Timisoara Poli.   3 - 1  Brasov Metrom             Resita Gloria     2 - 1  Oradea
Zalau             2 - 3  Petrosani                 Timisoara C.F.R   1 - 0  Brasov Tractorul

      Round 7      [October 01, 1994]                   Round 24      [April 15, 1995]
Alba Iulia        2 - 0  Zalau                     Baia Mare Phoenix 2 - 2  Brasov Tractorul
Brasov Metrom     5 - 0  Craiova IELIF             Brasov ICIM       1 - 0  Timisoara C.F.R
Brasov Tractorul  2 - 1  Baia Mare Phoenix         Craiova IELIF     1 - 1  Brasov Metrom
Cluj C.F.R        0 - 1  Timisoara Poli.           Dej               3 - 2  Resita Gloria
Hunedoara         8 - 0  Targu Mures               Oradea            1 - 1  Petrosani
Medias            5 - 0  Resita C.S.M              Resita C.S.M      2 - 0  Medias
Petrosani         2 - 1  Oradea                    Targu Mures       3 - 3  Hunedoara
Resita Gloria     2 - 1  Dej                       Timisoara Poli.   4 - 1  Cluj C.F.R
Timisoara C.F.R   1 - 1  Brasov ICIM               Zalau             0 - 1  Alba Iulia

      Round 8      [October 08, 1994]                   Round 25      [April 19, 1995]
Baia Mare Phoenix 0 - 1  Brasov Metrom             Alba Iulia        3 - 1  Oradea
Brasov ICIM       0 - 1  Brasov Tractorul          Brasov Metrom     1 - 0  Baia Mare Phoenix
Craiova IELIF     3 - 0  Cluj C.F.R                Brasov Tractorul  2 - 1  Brasov ICIM
Dej               1 - 2  Petrosani                 Cluj C.F.R        0 - 1  Craiova IELIF
Oradea            1 - 0  Alba Iulia                Hunedoara         1 - 0  Resita C.S.M
Resita C.S.M      0 - 0  Hunedoara                 Medias            3 - 0  Zalau
Targu Mures       0 - 0  Timisoara C.F.R           Petrosani         2 - 0  Dej
Timisoara Poli.   5 - 0  Resita Gloria             Resita Gloria     0 - 0  Timisoara Poli.
Zalau             0 - 0  Medias                    Timisoara C.F.R   2 - 1  Targu Mures

      Round 9      [October 15, 1994]                   Round 26      [April 22, 1995]
Alba Iulia        1 - 0  Dej                       Baia Mare Phoenix 2 - 0  Brasov ICIM
Brasov ICIM       0 - 1  Baia Mare Phoenix         Brasov Metrom     2 - 1  Cluj C.F.R
Brasov Tractorul  1 - 1  Targu Mures               Craiova IELIF     3 - 2  Resita Gloria
Cluj C.F.R        1 - 0  Brasov Metrom             Dej               3 - 2  Alba Iulia
Hunedoara         6 - 0  Zalau                     Oradea            4 - 0  Medias
Medias            1 - 0  Oradea                    Resita C.S.M      2 - 2  Timisoara C.F.R
Petrosani         0 - 1  Timisoara Poli.           Targu Mures       1 - 1  Brasov Tractorul
Resita Gloria     2 - 0  Craiova IELIF             Timisoara Poli.   5 - 0  Petrosani
Timisoara C.F.R   2 - 1  Resita C.S.M              Zalau             0 - 3  Hunedoara

      Round 10     [October 22, 1994]                   Round 27      [April 29, 1995]
Baia Mare Phoenix 1 - 0  Cluj C.F.R                Alba Iulia        0 - 1  Timisoara Poli.
Brasov Metrom     1 - 0  Resita Gloria             Brasov ICIM       0 - 0  Targu Mures
Craiova IELIF     2 - 0  Petrosani                 Brasov Tractorul  0 - 0  Resita C.S.M
Dej               2 - 0  Medias                    Cluj C.F.R        4 - 0  Baia Mare Phoenix
Oradea            0 - 1  Hunedoara                 Hunedoara         4 - 0  Oradea
Resita C.S.M      0 - 0  Brasov Tractorul          Medias            1 - 0  Dej
Targu Mures       1 - 0  Brasov ICIM               Petrosani         4 - 0  Craiova IELIF
Timisoara Poli.   3 - 0  Alba Iulia                Resita Gloria     1 - 0  Brasov Metrom
Zalau             0 - 1  Timisoara C.F.R           Timisoara C.F.R   8 - 0  Zalau

      Round 11     [October 29, 1994]                   Round 28      [May 06, 1995]
Alba Iulia        1 - 0  Craiova IELIF             Baia Mare Phoenix 1 - 0  Targu Mures
Brasov ICIM       1 - 0  Resita C.S.M              Brasov Metrom     2 - 1  Petrosani
Brasov Tractorul  3 - 0  Zalau                     Cluj C.F.R        3 - 2  Resita Gloria
Hunedoara         3 - 1  Dej                       Craiova IELIF     2 - 1  Alba Iulia
 Medias           0 - 1  Timisoara Poli.           Dej               3 - 1  Hunedoara
Petrosani         2 - 1  Brasov Metrom             Oradea            1 - 2  Timisoara C.F.R
Resita Gloria     5 - 1  Cluj C.F.R                Resita C.S.M      0 - 1  Brasov ICIM
Targu Mures       1 - 0  Baia Mare Phoenix         Timisoara Poli.   3 - 0  Medias
Timisoara C.F.R   2 - 0  Oradea                    Zalau             2 - 2  Brasov Tractorul

      Round 12     [November 05, 1994]                  Round 29      [May 13, 1995]
Baia Mare Phoenix 1 - 0  Resita Gloria             Alba Iulia        5 - 3  Brasov Metrom
Brasov Metrom     1 - 0  Alba Iulia                Brasov ICIM       1 - 0  Zalau
Cluj C.F.R        4 - 2  Petrosani                 Brasov Tractorul  0 - 0  Oradea
Craiova IELIF     2 - 0  Medias                    Hunedoara         2 - 0  Timisoara Poli.
Dej               2 - 0  Timisoara C.F.R           Medias            4 - 0  Craiova IELIF
Oradea            1 - 2  Brasov Tractorul          Petrosani         2 - 2  Cluj C.F.R
Resita C.S.M      0 - 0  Targu Mures               Resita Gloria     1 - 2  Baia Mare Phoenix
Timisoara Poli.   3 - 0  Hunedoara                 Targu Mures       4 - 0  Resita C.S.M
Zalau             2 - 0  Brasov ICIM               Timisoara C.F.R   2 - 0  Dej

      Round 13     [November 12, 1994]                  Round 30      [May 20, 1995]
Alba Iulia        3 - 2  Cluj C.F.R                Baia Mare Phoenix 0 - 1  Resita C.S.M
Brasov ICIM       2 - 1  Oradea                    Brasov Metrom     3 - 1  Medias
Brasov Tractorul  1 - 0  Dej                       Cluj C.F.R        2 - 2  Alba Iulia
Hunedoara         2 - 0  Craiova IELIF             Craiova IELIF     3 - 1  Hunedoara
Medias            2 - 0  Brasov Metrom             Dej               2 - 1  Brasov Tractorul
Petrosani         1 - 3  Resita Gloria             Oradea            2 - 2  Brasov ICIM
Resita C.S.M      3 - 0  Baia Mare Phoenix         Resita Gloria     2 - 0  Petrosani
Targu Mures       3 - 0  Zalau                     Timisoara Poli.   2 - 0  Timisoara C.F.R
Timisoara C.F.R   1 - 1  Timisoara Poli.           Zalau             0 - 3  Targu Mures

      Round 14     [November 16, 1994]                  Round 31      [May 27, 1995]
Brasov Metrom     0 - 0  Hunedoara                 Alba Iulia        3 - 2  Resita Gloria
Cluj C.F.R        0 - 3  Medias                    Baia Mare Phoenix 2 - 1  Petrosani
Craiova IELIF     5 - 0  Timisoara C.F.R           Brasov ICIM       3 - 1  Dej
Dej               1 - 0  Brasov ICIM               Brasov Tractorul  0 - 0  Timisoara Poli.
Oradea            2 - 1  Targu Mures               Hunedoara         4 - 1  Brasov Metrom
Petrosani         4 - 0  Baia Mare Phoenix         Medias            2 - 1  Cluj C.F.R
Resita Gloria     1 - 0  Alba Iulia                Resita C.S.M      3 - 0  Zalau
Timisoara Poli.   1 - 0  Brasov Tractorul          Targu Mures       0 - 0  Oradea
Zalau             0 - 1  Resita C.S.M              Timisoara C.F.R   3 - 1  Craiova IELIF

      Round 15     [November 19, 1994]                  Round 32      [June 03, 1995]
Alba Iulia        3 - 0  Petrosani                 Brasov Metrom     2 - 1  Timisoara C.F.R
Baia Mare Phoenix 4 - 0  Zalau                     Cluj C.F.R        4 - 1  Hunedoara
Brasov ICIM       1 - 1  Timisoara Poli.           Craiova IELIF     2 - 0  Brasov Tractorul
Brasov Tractorul  2 - 0  Craiova IELIF             Dej               2 - 0  Targu Mures
Hunedoara         5 - 1  Cluj C.F.R                Oradea            3 - 1  Resita C.S.M
Medias            2 - 0  Resita Gloria             Petrosani         3 - 0  Alba Iulia
Resita C.S.M      3 - 1  Oradea                    Resita Gloria     2 - 0  Medias
Targu Mures       4 - 3  Dej                       Timisoara Poli.   1 - 0  Brasov ICIM
Timisoara C.F.R   2 - 0  Brasov Metrom             Zalau             0 - 0  Baia Mare Phoenix

      Round 16     [November 26, 1994]                  Round 33      [June 10, 1995]
Alba Iulia        5 - 0  Baia Mare Phoenix         Baia Mare Phoenix 1 - 3  Alba Iulia
Brasov Metrom     2 - 0  Brasov Tractorul          Brasov ICIM       0 - 1  Craiova IELIF
Cluj C.F.R        2 - 1  Timisoara C.F.R           Brasov Tractorul  2 - 0  Brasov Metrom
Craiova IELIF     4 - 2  Brasov ICIM               Hunedoara         2 - 1  Resita Gloria
Dej               6 - 1  Resita C.S.M              Medias            4 - 2  Petrosani
Oradea            2 - 0  Zalau                     Resita C.S.M      5 - 3  Dej
Petrosani         2 - 1  Medias                    Targu Mures       2 - 0  Timisoara Poli.
Resita Gloria     2 - 1  Hunedoara                 Timisoara C.F.R   5 - 3  Cluj C.F.R
Timisoara Poli.   1 - 0  Targu Mures               Zalau             1 - 4  Oradea

      Round 17     [December 03, 1994]                  Round 34      [June 17, 1995]
Baia Mare Phoenix 1 - 1  Oradea                    Alba Iulia        4 - 2  Medias
Brasov ICIM       3 - 0  Brasov Metrom             Brasov Metrom     3 - 1  Brasov ICIM
Brasov Tractorul  4 - 0  Cluj C.F.R                Cluj C.F.R        2 - 1  Brasov Tractorul
Hunedoara         2 - 0  Petrosani                 Craiova IELIF     1 - 2  Targu Mures
Medias            1 - 0  Alba Iulia                Dej               4 - 1  Zalau
Resita C.S.M      2 - 0  Timisoara Poli.           Oradea            2 - 0  Baia Mare Phoenix
Targu Mures       5 - 1  Craiova IELIF             Petrosani         3 - 1  Hunedoara
Timisoara C.F.R   2 - 1  Resita Gloria             Resita Gloria     2 - 1  Timisoara C.F.R
Zalau             0 - 1  Dej                       Timisoara Poli.   1 - 0  Resita C.S.M
 
First and second half of competition : tables
 1. Politehnica Timisoara 17 12  3  2  36 - 13  39  [1]   17 12  3  2  39 -  7  39  [1]
---------------------------------------------------------------------------------------
 2. Corvinul Hunedoara    17  9  3  5  41 - 18  30  [3]   17 11  1  5  35 - 23  34  [2]
---------------------------------------------------------------------------------------
 3. C.F.R. Timisoara      17  7  5  5  21 - 20  26  [7]   17 10  1  6  33 - 21  31  [3]
 4. Tractorul Brasov      17 10  3  4  27 - 11  33  [2]   17  5  6  6  17 - 21  21 [15]
 5. A.S.A. Targu Mures    17  8  4  5  26 - 22  28  [4]   17  6  5  6  23 - 16  23 [11]
 6. Unirea Alba Iulia     17  7  3  7  18 - 15  24  [9]   17  8  2  7  28 - 25  26  [6]
 7. Jiul Petrosani        17  8  0  9  26 - 30  24 [10]   17  8  2  7  36 - 25  26  [5]
 8. Metrom Brasov         17  8  1  8  19 - 17  25  [8]   17  8  1  8  21 - 26  25  [9]
 9. Unirea Dej            17  7  1  9  25 - 25  22 [15]   17  8  3  6  26 - 24  27  [4]
10. Gloria Resita         17  9  1  7  21 - 22  28  [5]   17  6  3  8  23 - 23  21 [14]
11. Gaz Metan Medias      17  8  3  6  23 - 13  27  [6]   17  7  1  9  25 - 29  22 [13]
12. F.C. Bihor Oradea     17  7  2  8  24 - 22  23 [12]   17  7  4  6  26 - 24  25  [7]
13. C.S.M. Resita         17  6  5  6  16 - 22  23 [14]   17  7  4  6  18 - 16  25  [8]
14. Jiul IELIF Craiova    17  7  2  8  27 - 24  23 [11]   17  7  3  7  19 - 28  24 [10]
---------------------------------------------------------------------------------------
15. I.C.I.M. Brasov       17  7  2  8  18 - 16  23 [13]   17  6  2  9  17 - 22  20 [16]
16. C.F.R. Cluj-Napoca    17  4  3 10  17 - 38  15 [17]   17  6  4  7  32 - 29  22 [12]
---------------------------------------------------------------------------------------
17. Phoenix Baia Mare     17  4  4  9  10 - 32  16 [16]   17  4  4  9  10 - 25  16 [17]
18. Armatura Zalau        17  1  3 13   9 - 43   6 [18]   17  1  3 13  10 - 55   6 [18]

Home and away : tables             H O M E                          A W A Y
 1. Politehnica Timis.   17  17  0  0  60 -  4  51  [1]   17  7  6  4  15 - 16  27  [1]
---------------------------------------------------------------------------------------
 2. Corvinul Hunedoara   17  16  0  1  55 -  9  48  [2]   17  4  4  9  21 - 32  16  [2]
---------------------------------------------------------------------------------------
 3. C.F.R. Timisoara     17  14  3  0  43 - 13  45  [4]   17  3  3 11  11 - 28  12  [4]
 4. Tractorul Brasov     17  12  5  0  30 -  5  41  [9]   17  3  4 10  14 - 27  13  [3]
 5. A.S.A. Targu Mures   17  12  5  0  39 - 11  41  [8]   17  2  4 11  10 - 27  10  [6]
 6. Unirea Alba Iulia    17  13  2  2  36 - 14  41 [10]   17  2  3 12  10 - 26   9  [9]
 7. Jiul Petrosani       17  13  1  3  46 - 13  40 [11]   17  3  1 13  16 - 42  10  [8]
 8. Metrom Brasov        17  15  1  1  30 -  6  46  [3]   17  1  1 15  10 - 37   4 [16]
 9. Unirea Dej           17  14  1  2  37 - 15  43  [7]   17  1  3 13  14 - 34   6 [13]
10. Gloria Resita        17  14  2  1  29 -  9  44  [5]   17  1  2 14  15 - 36   5 [15]
11. Gaz Metan Medias     17  14  1  2  37 -  8  43  [6]   17  1  3 13  11 - 34   6 [14]
12. F.C. Bihor Oradea    17  12  2  3  36 - 13  38 [13]   17  2  4 11  14 - 33  10  [7]
13. C.S.M. Resita        17  10  6  1  28 -  8  36 [14]   17  3  3 11   6 - 30  12  [5]
14. Jiul IELIF Craiova   17  12  3  2  40 - 14  39 [12]   17  2  2 13   6 - 38   8 [11]
---------------------------------------------------------------------------------------
15. I.C.I.M. Brasov      17  11  2  4  24 - 10  35 [15]   17  2  2 13  11 - 28   8 [10]
16. C.F.R. Cluj-Napoca   17  10  4  3  30 - 16  34 [16]   17  0  3 14  19 - 51   3 [17]
---------------------------------------------------------------------------------------
17. Phoenix Baia Mare    17   6  6  5  16 - 14  24 [17]   17  2  2 13   4 - 43   8 [12]
18. Armatura Zalau       17   2  6  9  14 - 30  12 [18]   17  0  0 17   5 - 68   0 [18]

Promotion/Relegation playoff [June 25, 1995]
Host city                                                         Scorers
Sacele         Moreni Flacara  - Onesti F.C        0 - 1          [Eremia 92]
Bistrita       Cluj C.F.R      - Satu Mare Olimpia 0 - 0 ; 1 - 4 DPY
Buzau          Bucuresti Faur  - Calarasi Sportul  0 - 1          [Farin 59]
Ploiesti       Brasov I.C.I.M  - Campulung A.R.O   0 - 1          [Coman 53]

*************************************************
      Third Level : "Divizia B" / B League [4 series X 20 teams]

      "DIVIZIA B" / "SERIA I"

Final table
 1. Foresta Falticeni [R]     32    27   1   4    91 - 21    82   [Promoted]
---------------------------------------------------------------
 2. F.C Onesti                32    24   3   5    84 - 27    75   [Promotion playoff]
---------------------------------------------------------------
 3. Nitramonia Fagaras        32    18   3  11    51 - 35    57
 4. Petrolul Braila-Ianca     32    17   5  10    45 - 35    56
 5. Petrolul Moinesti         32    16   5  11    47 - 32    53  [2  1 0 1  4 - 2  3]
 6. Melana Savinesti          32    17   2  13    71 - 45    53  [2  1 0 1  2 - 4  3]
 7. Muresul Toplita           32    15   2  15    60 - 45    47
 8. C.F.R Pascani             32    14   3  15    43 - 51    45  [2  2 0 0  5 - 1  6]
 9. Vrancart Adjud            32    14   3  15    53 - 55    45  [2  0 0 2  1 - 5  0]
10. F.C Sfantu Gheorghe       32    14   1  17    61 - 53    43
11. Harghita Odorhei          32    13   2  17    51 - 54    41
12. Minerul Comanesti         32    11   3  18    31 - 54    36
13. Cotidian Selena Bacau     32    11   1  20    37 - 57    34
14. Romgal Romanu [P]         32     9   6  17    28 - 59    33
15. C.F.R Tepro Iasi          32     8   8  16    35 - 64    32  [2  1 1 0  4 - 0  4]
16. Minerul Vatra Dornei [P]  32    10   2  20    38 - 82    32  [2  0 1 1  0 - 4  1]
---------------------------------------------------------------
17. Viitorul Harlau           32     7   4  21    32 - 89    25   [Relegated]
                             [544  245  54 245   858 - 858  789]
18. A.S.A Agrojim Campulung M. [Excluded] 
19. Minerul Gura Humorului [Excluded]
20. F.C Cozinda Botosani [Excluded]
[A.S.A Agrojim Campulung : excluded from the competition after round 13 (due to the team was not present for play the game three times, on rounds 1, 4 and 13). All games played by this team were annuled]
[Minerul Gura Humorului : excluded from the competition after round 10 (due to the team was not present for play the game three times, on rounds 1, 8 and 10). All games played by this team were annuled]
[F.C Cozinda Botosani : excluded from the competition after round 9 (due to the team was not present for play the game three times, on rounds 3, 8 and 9). All games played by this team were annuled]

Cross Table
           Adj Bac Com Fag Fal Har Ian Ias Moi Odo One Pas Rom Sav SfG Top Vat  Bot Cam GuH
Adjud       X  1-0 1-0 4-0 0-3 6-0 1-0 5-2 2-1 4-2 0-1 1-2 3-1 3-1 5-1 4-2 3-0  *** *** 3-0
Bacau Cot. 2-0  X  2-0 1-0 0-2 3-1 0-2 6-1 1-4 3-0 2-2 0-1 2-0 2-0 1-2 3-0 2-0  3-0 *** ***
Comanesti  3-0 2-0  X  1-2 1-0 4-1 2-1 2-1 0-0 1-0 1-2 3-1 0-0 4-1 1-0 0-3 4-0  *** *** ***
Fagaras    1-0 4-1 3-0  X  0-2 3-0 2-1 3-0 1-1 3-0 2-1 3-0 3-0 2-0 1-0 3-0 3-0  *** 3-0 ***
Falticeni  3-0 4-0 2-0 4-0  X  6-0 2-1 6-0 3-0 4-0 1-0 4-2 3-0 3-0 3-0 4-0 6-1  *** *** 5-0
Harlau     1-1 2-0 3-0 0-3 2-3  X  3-3 0-0 0-4 3-0 1-3 3-1 2-1 0-3 4-2 0-2 2-0  *** *** 3-0
Ianca      1-1 3-0 1-0 1-1 0-0 3-0  X  3-0 1-0 4-0 1-0 2-1 2-0 2-0 2-0 3-1 3-0  *** *** ***
Iasi       3-2 3-1 3-0 1-1 0-5 3-0 1-2  X  2-0 0-0 0-0 0-0 5-0 0-1 2-1 1-1 4-0  *** 3-0 3-0
Moinesti   2-1 4-1 1-0 1-0 1-0 2-2 3-0 3-0  X  2-1 1-2 1-0 2-1 4-1 2-0 2-1 2-1  ***10-0 ***
Odorhei    3-0 1-0 3-0 1-2 1-2 3-0 3-1 2-1 1-1  X  4-0 4-2 2-1 2-0 3-1 3-0 5-0  *** 6-0 ***
Onesti     5-1 4-0 3-1 4-2 4-2 3-0 4-0 5-0 2-1 3-0  X  6-0 8-1 0-0 3-2 3-1 7-0  3-0 *** ***
Pascani    3-0 2-1 5-0 1-0 1-4 3-1 0-1 1-1 2-0 1-0 1-2  X  2-0 2-1 1-0 3-0 1-2  3-0 *** ***
Romanu     2-2 2-0 0-0 3-0 0-2 2-0 0-0 2-0 1-1 2-1 0-1 2-1  X  2-1 0-0 1-0 2-0  *** *** ***
Savinesti  3-0 2-1 5-0 3-0 4-1 6-0 5-0 4-1 1-0 4-3 0-2 6-0 4-1  X  3-1 3-0 6-0  3-1 *** ***
Sfantu Gh. 3-0 4-0 2-0 1-0 0-2 8-1 0-1 5-0 2-1 4-0 0-3 3-0 5-1 3-1  X  3-2 3-1  *** *** ***
Toplita    3-0 3-0 5-0 3-0 1-2 4-0 3-0 3-0 1-0 1-0 0-1 0-0 3-0 4-0 5-3  X  6-0  *** 7-0 ***
Vatra D.   1-2 1-2 3-1 0-3 2-3 4-0 2-0 0-0 1-0 4-3 2-0 0-3 4-0 2-2 4-2 3-2  X   *** 1-0 ***

Botosani   0-3 *** *** *** 0-4 *** 2-2 1-4 *** *** *** *** *** *** *** *** ***   X  *** 4-0
Campulung  0-3 *** 3-2 *** *** 1-2 1-4 *** *** *** *** 1-0 2-1 *** 2-1 *** ***  ***  X  ***
Gura Hum.  *** 2-1 *** *** *** *** 3-1 *** *** *** 0-1 *** *** 1-2 *** 1-4 ***  *** ***  X

      Round 1      [August 28, 1994]                   Round 20      [March 05, 1995]
Bacau Cotidian   2 - 0  Savinesti                Comanesti        1 - 0  Odorhei 
Campulung Mold.  0 - 3^ Adjud                    Fagaras          1 - 0  Sfantu Gheorghe  
Falticeni        2 - 1  Ianca-Braila             Harlau/Iasi C.   2 - 0  Vatra Dornei 
Iasi Tepro/Lynx  3 - 0^ Gura Humorului           Ianca-Braila     0 - 0  Falticeni 
Moinesti         1 - 2  Onesti                   Onesti           2 - 1  Moinesti 
Odorhei          3 - 0  Comanesti                Savinesti        2 - 1  Bacau Cotidian  
Pascani          3 - 0  Botosani                 Toplita          3 - 0  Romanu  
Romanu           1 - 0  Toplita  
Sfantu Gheorghe  1 - 0  Fagaras
Vatra Dornei     4 - 0  Harlau/Iasi C.              

      Round 2      [September 04, 1994]                Round 21      [March 12, 1995]
Adjud            2 - 1  Moinesti                 Falticeni        3 - 0  Savinesti
Botosani         1 - 4  Iasi Tepro/Lynx          Moinesti         2 - 1  Adjud 
Comanesti        1 - 0  Sfantu Gheorghe          Odorhei          3 - 1  Ianca-Braila 
Fagaras          3 - 0  Vatra Dornei             Pascani          1 - 2  Onesti 
Gura Humorului   2 - 1  Bacau Cotidian           Romanu           2 - 0  Harlau/Iasi C. 
Harlau/Iasi C.   2 - 1  Romanu                   Sfantu Gheorghe  2 - 0  Comanesti
Ianca-Braila     4 - 0  Odorhei                  Vatra Dornei     0 - 3* Fagaras  
Onesti           6 - 0  Pascani              *[effective 1 - 0 / subsequent decision 0 - 3] 
Savinesti        4 - 1  Falticeni
Toplita          7 - 0  Campulung Mold.

      Round 3      [September 11, 1994]                Round 22      [March 19, 1995]
Bacau Cotidian   3 - 0^ Botosani                 Adjud            1 - 2  Pascani              
Campulung Mold.  1 - 2  Harlau/Iasi C.           Comanesti        4 - 0  Vatra Dornei         
Falticeni        5 - 0  Gura Humorului           Fagaras          3 - 0  Romanu               
Iasi Tepro/Lynx  0 - 0  Onesti                   Ianca-Braila     2 - 0  Savinesti            
Moinesti         2 - 1  Toplita                  Odorhei          3 - 1  Sfantu Gheorghe      
Pascani          3 - 0  Adjud                    Onesti           5 - 0  Iasi Tepro/Lynx      
Romanu           3 - 0  Fagaras                  Toplita          1 - 0  Moinesti             
Savinesti        5 - 0  Ianca-Braila
Sfantu Gheorghe  4 - 0  Odorhei 
Vatra Dornei     3 - 1  Comanesti

      Round 4      [September 18, 1994]                Round 23      [March 26, 1995]
Adjud            5 - 2  Iasi Tepro/Lynx          Bacau Cotidian   2 - 2  Onesti               
Botosani         0 - 4  Falticeni                Iasi Tepro/Lynx  3 - 2  Adjud                
Comanesti        0 - 0  Romanu                   Moinesti         2 - 2  Harlau/Iasi C.       
Fagaras          3 - 0^ Campulung Mold.          Pascani          3 - 0  Toplita              
Gura Humorului   1 - 2  Savinesti                Romanu           0 - 0  Comanesti            
Harlau/Iasi C.   0 - 4  Moinesti                 Sfantu Gheorghe  0 - 1  Ianca-Braila         
Ianca-Braila     2 - 0  Sfantu Gheorghe          Vatra Dornei     4 - 3  Odorhei              
Odorhei          5 - 0  Vatra Dornei 
Onesti           4 - 0  Bacau Cotidian
Toplita          0 - 0  Pascani

      Round 5      [September 25, 1994]                Round 24      [April 02, 1995]
Bacau Cotidian   2 - 0  Adjud                    Adjud            1 - 0  Bacau Cotidian
Campulung Mold.  3 - 2  Comanesti                Fagaras          1 - 1  Moinesti
Falticeni        1 - 0  Onesti                   Harlau/Iasi C.   3 - 1  Pascani
Gura Humorului   3 - 1  Ianca-Braila             Odorhei          2 - 1  Romanu
Iasi Tepro/Lynx  1 - 1  Toplita                  Onesti           4 - 2  Falticeni
Moinesti         1 - 0  Fagaras                  Sfantu Gheorghe  3 - 1  Vatra Dornei
Pascani          3 - 1  Harlau/Iasi C.           Toplita          3 - 0  Iasi Tepro/Lynx
Romanu           2 - 1  Odorhei 
Savinesti        3 - 1  Botosani
Vatra Dornei     4 - 2  Sfantu Gheorghe 

      Round 6      [September 28, 1994]                Round 25      [April 09, 1995]  
Adjud            0 - 3* Falticeni                Bacau Cotidian   3 - 0  Toplita
Botosani         4 - 0  Gura Humorului           Falticeni        3 - 0  Adjud
Comanesti        0 - 0  Moinesti                 Iasi Tepro/Lynx  3 - 0  Harlau/Iasi C.
Fagaras          3 - 0  Pascani                  Moinesti         1 - 0  Comanesti
Harlau/Iasi C.   0 - 0  Iasi Tepro/Lynx          Pascani          1 - 0  Fagaras
Ianca-Braila     3 - 0  Vatra Dornei             Romanu           0 - 0  Sfantu Gheorghe
Odorhei          6 - 0  Campulung Mold.          Savinesti        0 - 2  Onesti
Onesti           0 - 0  Savinesti                Vatra Dornei     2 - 0  Ianca-Braila
Sfantu Gheorghe  5 - 1  Romanu 
Toplita          3 - 0  Bacau Cotidian 
*[effective 1 - 0 / subsequent decision 0 - 3]

      Round 7      [October 02, 1994]                  Round 26      [April 16, 1995]
Bacau Cotidian   3 - 1  Harlau/Iasi C.           Adjud            3 - 1  Savinesti
Botosani         2 - 2  Ianca-Braila             Comanesti        3 - 1  Pascani
Campulung Mold.  2 - 1  Sfantu Gheorghe          Fagaras          3 - 0  Iasi Tepro/Lynx
Falticeni        4 - 0  Toplita                  Harlau/Iasi C.   2 - 0  Bacau Cotidian
Gura Humorului   0 - 1  Onesti                   Odorhei          1 - 1  Moinesti
Iasi Tepro/Lynx  1 - 1  Fagaras                  Toplita          1 - 2  Falticeni
Moinesti         2 - 1  Odorhei                  Vatra Dornei     4 - 0  Romanu
Pascani          5 - 0  Comanesti 
Romanu           2 - 0  Vatra Dornei
Savinesti        3 - 0  Adjud 

      Round 8      [October 09, 1994]                  Round 27      [April 19, 1995]
Adjud            3 - 0^ Gura Humorului           Bacau Cotidian   1 - 0  Fagaras
Comanesti        2 - 1  Iasi Tepro/Lynx          Falticeni        6 - 0  Harlau/Iasi C.
Fagaras          4 - 1  Bacau Cotidian           Iasi Tepro/Lynx  3 - 0  Comanesti
Harlau/Iasi C.   2 - 3  Falticeni                Moinesti         2 - 0  Sfantu Gheorghe
Ianca-Braila     2 - 0  Romanu                   Pascani          1 - 0  Odorhei
Odorhei          4 - 2  Pascani                  Romanu           0 - 0  Ianca-Braila
Onesti           3 - 0^ Botosani                 Savinesti        3 - 0  Toplita
Sfantu Gheorghe  2 - 1  Moinesti 
Toplita          4 - 0  Savinesti   
Vatra Dornei     1 - 0  Campulung Mold.

      Round 9      [October 16, 1994]                  Round 28      [April 23, 1995]
Bacau Cotidian   2 - 0  Comanesti                Comanesti        2 - 0  Bacau Cotidian
Botosani         0 - 3^ Adjud                    Fagaras          0 - 2  Falticeni
Campulung Mold.  2 - 1  Romanu                   Harlau/Iasi C.   0 - 3  Savinesti
Falticeni        4 - 0  Fagaras                  Odorhei          2 - 1  Iasi Tepro/Lynx
Gura Humorului   1 - 4  Toplita                  Onesti           4 - 0  Ianca-Braila
Ianca-Braila     1 - 0  Onesti                   Sfantu Gheorghe  3 - 0  Pascani
Iasi Tepro/Lynx  0 - 0  Odorhei                  Vatra Dornei     1 - 0  Moinesti
Moinesti         2 - 1  Vatra Dornei
Pascani          1 - 0  Sfantu Gheorghe 
Savinesti        6 - 0  Harlau/Iasi C. 

      Round 10     [October 23, 1994]                  Round 29      [April 30, 1995]
Adjud            0 - 1  Onesti                   Bacau Cotidian    3 - 0  Odorhei
Campulung Mold.  1 - 4  Ianca-Braila             Falticeni         2 - 0  Comanesti
Comanesti        1 - 0  Falticeni                Iasi Tepro/Lynx   2 - 1  Sfantu Gheorghe
Fagaras          2 - 0  Savinesti                Moinesti          2 - 1  Romanu
Harlau/Iasi C.   3 - 0^ Gura Humorului           Onesti            5 - 1  Adjud
Odorhei          1 - 0  Bacau Cotidian           Pascani           1 - 2  Vatra Dornei
Romanu           1 - 1  Moinesti                 Savinesti         3 - 0  Fagaras
Sfantu Gheorghe  5 - 0  Iasi Tepro/Lynx 
Vatra Dornei     0 - 3  Pascani

      Round 11     [October 26, 1994]                  Round 30      [May 07, 1995]
Bacau Cotidian   1 - 2  Sfantu Gheorghe          Adjud             1 - 0  Ianca-Braila
Falticeni        4 - 0  Odorhei                  Comanesti         4 - 1  Savinesti
Ianca-Braila     1 - 1  Adjud                    Odorhei           1 - 2  Falticeni
Iasi Tepro/Lynx  4 - 0  Vatra Dornei             Romanu            2 - 1  Pascani
Moinesti        10 - 0  Campulung Mold.          Sfantu Gheorghe   4 - 0  Bacau Cotidian
Onesti           3 - 1  Toplita                  Toplita           0 - 1  Onesti
Pascani          2 - 0  Romanu                   Vatra Dornei      0 - 0  Iasi Tepro/Lynx
Savinesti        5 - 0  Comanesti 

      Round 12     [October 30, 1994]                  Round 31      [May 14, 1995]
Campulung Mold.  1 - 0  Pascani                  Adjud             4 - 2  Toplita
Harlau/Iasi C.   1 - 3  Onesti                   Bacau Cotidian    2 - 0  Vatra Dornei
Moinesti         3 - 0  Ianca-Braila             Falticeni         3 - 0  Sfantu Gheorghe
Odorhei          2 - 0  Savinesti                Ianca-Braila      1 - 0  Moinesti
Romanu           2 - 0  Iasi Tepro/Lynx          Iasi Tepro/Lynx   5 - 0  Romanu
Sfantu Gheorghe  0 - 2  Falticeni                Onesti            3 - 0  Harlau/Iasi C.
Toplita          3 - 0  Adjud                    Savinesti         4 - 3  Odorhei
Vatra Dornei     1 - 2  Bacau Cotidian

      Round 13     [November 06, 1994]                 Round 32      [May 17, 1995]               
Adjud            6 - 0  Harlau/Iasi C.           Fagaras           2 - 1  Onesti
Bacau Cotidian   2 - 0  Romanu                   Harlau/Iasi C.    1 - 1  Adjud
Falticeni        6 - 1  Vatra Dornei             Moinesti          1 - 0  Pascani
Ianca-Braila     3 - 1  Toplita                  Romanu            2 - 0  Bacau Cotidian
Iasi Tepro/Lynx  3 - 0^ Campulung Mold.          Sfantu Gheorghe   3 - 1  Savinesti
Onesti           4 - 2  Fagaras                  Toplita           3 - 0  Ianca-Braila
Pascani          2 - 0  Moinesti                 Vatra Dornei      2 - 3  Falticeni
Savinesti        3 - 1  Sfantu Gheorghe                                                                 

      Round 14     [November 13, 1994]                 Round 33      [May 21, 1995]
Comanesti        1 - 2  Onesti                   Adjud             4 - 0  Fagaras
Fagaras          1 - 0  Adjud                    Falticeni         3 - 0  Romanu
Harlau/Iasi C.   0 - 2  Toplita                  Ianca-Braila      2 - 1  Pascani
Moinesti         3 - 0  Iasi Tepro/Lynx          Iasi Tepro/Lynx   2 - 0  Moinesti
Pascani          0 - 1  Ianca-Braila             Onesti            3 - 1  Comanesti
Romanu           0 - 2  Falticeni                Savinesti         6 - 0  Vatra Dornei
Vatra Dornei     2 - 2  Savinesti                Toplita           4 - 0  Harlau/Iasi C.
                                                                       

      Round 15     [November 16, 1994]                 Round 34      [May 28, 1995]
Adjud            1 - 0  Comanesti                Comanesti         3 - 0  Adjud
Bacau Cotidian   1 - 4  Moinesti                 Fagaras           3 - 0  Toplita
Ianca-Braila     3 - 0  Harlau/Iasi C.           Harlau/Iasi C.    3 - 3  Ianca-Braila
Iasi Tepro/Lynx  0 - 0  Pascani                  Moinesti          4 - 1  Bacau Cotidian
Onesti           3 - 0  Odorhei                  Odorhei           4 - 0  Onesti
Savinesti        4 - 1  Romanu                   Pascani           1 - 1  Iasi Tepro/Lynx
Toplita          3 - 0  Fagaras                  Romanu            2 - 1  Savinesti

      Round 16     [November 20, 1994]                 Round 35      [June 04, 1995]
Comanesti        0 - 3  Toplita                  Adjud             4 - 2  Odorhei
Fagaras          3 - 0  Harlau/Iasi C.           Bacau Cotidian    0 - 1  Pascani
Iasi Tepro/Lynx  1 - 2  Ianca-Braila             Falticeni         3 - 0  Moinesti
Moinesti         1 - 0  Falticeni                Harlau/Iasi C.    0 - 3  Fagaras
Odorhei          3 - 0  Adjud                    Ianca-Braila      3 - 0  Iasi Tepro/Lynx
Pascani          2 - 1  Bacau Cotidian           Onesti            3 - 2  Sfantu Gheorghe
Sfantu Gheorghe  0 - 3  Onesti                   Toplita           5 - 0  Comanesti

      Round 17     [November 27, 1994]                 Round 36      [June 07, 1995]
Adjud            5 - 1  Sfantu Gheorghe          Comanesti         4 - 1  Harlau/Iasi C.
Bacau Cotidian   6 - 1  Iasi Tepro/Lynx          Fagaras           2 - 1  Ianca-Braila
Falticeni        4 - 2  Pascani                  Iasi Tepro/Lynx   3 - 1  Bacau Cotidian
Harlau/Iasi C.   3 - 0  Comanesti                Moinesti          4 - 1  Savinesti
Ianca-Braila     1 - 1  Fagaras                  Odorhei           3 - 0  Toplita
Onesti           7 - 0  Vatra Dornei             Pascani           1 - 4  Falticeni
Savinesti        1 - 0  Moinesti                 Sfantu Gheorghe   3 - 0  Adjud
Toplita          1 - 0  Odorhei                  Vatra Dornei      2 - 0  Onesti

      Round 18     [December 04, 1994]                 Round 37      [June 11, 1995]
Bacau Cotidian   0 - 2  Ianca-Braila             Adjud             3 - 0  Vatra Dornei
Comanesti        1 - 2  Fagaras                  Fagaras           3 - 0  Comanesti
Iasi Tepro/Lynx  0 - 5  Falticeni                Falticeni         6 - 0  Iasi Tepro/Lynx
Odorhei          3 - 0  Harlau/Iasi C.           Harlau/Iasi C.    3 - 0  Odorhei
Pascani          2 - 1  Savinesti                Ianca-Braila      3 - 0  Bacau Cotidian
Romanu           0 - 1  Onesti                   Onesti            8 - 1  Romanu
Sfantu Gheorghe  3 - 2  Toplita                  Savinesti         6 - 0  Pascani
Vatra Dornei     1 - 2  Adjud                    Toplita           5 - 3  Sfantu Gheorghe

      Round 19     [December 11, 1994]                 Round 38      [June 18, 1995]
Adjud            3 - 1  Romanu                   Bacau Cotidian    0 - 2  Falticeni
Fagaras          3 - 0  Odorhei                  Comanesti         2 - 1  Ianca-Braila
Falticeni        4 - 0  Bacau Cotidian           Iasi Tepro/Lynx   0 - 1  Savinesti
Harlau/Iasi C.   4 - 2  Sfantu Gheorghe          Odorhei           1 - 2  Fagaras
Ianca-Braila     1 - 0  Comanesti                Romanu            2 - 2  Adjud
Savinesti        4 - 1  Iasi Tepro/Lynx          Sfantu Gheorghe   8 - 1  Harlau/Iasi C.
Toplita          6 - 0  Vatra Dornei             Vatra Dornei      3 - 2  Toplita

First and second half of competition : tables
 1. Foresta Falticeni     16 13  0  3  45 - 12  39  [1]   16 14  1  1  46 -  9  43  [1]
---------------------------------------------------------------------------------------
 2. F.C Onesti            16 12  2  2  39 -  8  38  [2]   16 12  1  3  45 - 19  37  [2]
---------------------------------------------------------------------------------------
 3. Nitramonia Fagaras    16  8  2  6  25 - 20  26  [8]   16 10  1  5  26 - 15  31  [3]
 4. Petrolul Braila-Ianca 16 11  2  3  27 - 14  35  [3]   16  6  3  7  18 - 21  21 [12]
 5. Petrolul Moinesti     16  9  2  5  26 - 14  29  [5]   16  7  3  6  21 - 18  24  [6]
 6. Melana Savinesti      16  9  2  5  38 - 18  29  [4]   16  8  0  8  33 - 27  24  [5]
 7. Muresul Toplita       16  8  2  6  31 - 17  26  [7]   16  7  0  9  29 - 28  21 [11]
 8. C.F.R Pascani         16  9  2  5  27 - 21  29  [6]   16  5  1 10  16 - 30  16 [14]
 9. Vrancart Adjud        16  7  1  8  25 - 26  22  [9]   16  7  2  7  28 - 29  23  [7]
10. F.C Sfantu Gheorghe   16  7  0  9  28 - 30  21 [11]   16  7  1  8  33 - 23  22  [9]
11. Harghita Odorhei      16  7  1  8  23 - 25  22 [10]   16  6  1  9  28 - 29  19 [13]
12. Minerul Comanesti     16  3  2 11   7 - 31  11 [14]   16  8  1  7  24 - 23  25  [4]
13. Cotidian Bacau        16  7  0  9  23 - 29  21 [12]   16  4  1 11  14 - 28  13 [17]
14. Romgal Romanu         16  5  2  9  15 - 25  17 [13]   16  4  4  8  13 - 34  16 [15]
15. C.F.R Tepro Iasi      16  1  6  9  12 - 36   9 [17]   16  7  2  7  23 - 28  23  [8]
16. Minerul Vatra Dornei  16  3  1 12  17 - 50  10 [16]   16  7  1  8  21 - 32  22 [10]
---------------------------------------------------------------------------------------
17. Viitorul Harlau       16  3  1 12  14 - 46  10 [15]   16  4  3  9  18 - 43  15 [16]

Home and away : tables             H O M E                          A W A Y
 1. Foresta Falticeni    16  16  0  0  58 -  4  48  [1]   16 11  1  4  33 - 17  34  [1]
---------------------------------------------------------------------------------------
 2. F.C Onesti           16  15  1  0  64 - 11  46  [2]   16  9  2  5  20 - 16  29  [2]
---------------------------------------------------------------------------------------
 3. Nitramonia Fagaras   16  14  1  1  37 -  6  43  [4]   16  4  2 10  14 - 29  14  [3]
 4. Petrolul Braila      16  13  3  0  32 -  4  42  [6]   16  4  2 10  13 - 31  14  [4]
 5. Petrolul Moinesti    16  14  1  1  33 - 11  43  [5]   16  2  4 10  14 - 21  10  [6]
 6. Melana Savinesti     16  15  0  1  59 - 10  45  [3]   16  2  2 12  12 - 35   8  [7]
 7. Muresul Toplita      16  13  1  2  45 -  6  40  [7]   16  2  1 13  15 - 39   7  [8]
 8. C.F.R Pascani        16  11  1  4  29 - 13  34 [12]   16  3  2 11  14 - 38  11  [5]
 9. Vrancart Adjud       16  13  0  3  43 - 16  39 [10]   16  1  3 12  10 - 39   6  [9]
10. F.C Sfantu Gheorghe  16  13  0  3  46 - 13  39  [9]   16  1  1 14  15 - 40   4 [10]
11. Harghita Odorhei     16  13  1  2  41 - 11  40  [8]   16  0  1 15  10 - 43   1 [14]
12. Minerul Comanesti    16  11  2  3  29 - 12  35 [11]   16  0  1 15   2 - 42   1 [15]
13. Cotidian Bacau       16  10  1  5  30 - 15  31 [14]   16  1  0 15   7 - 42   3 [11]
14. Romgal Romanu        16   9  5  2  21 -  9  32 [13]   16  0  1 15   7 - 50   1 [16]
15. C.F.R Tepro Iasi     16   8  5  3  28 - 14  29 [15]   16  0  3 13   7 - 50   3 [12]
16. Minerul Vatra Dornei 16   9  2  5  33 - 23  29 [16]   16  1  0 15   5 - 59   3 [13]
---------------------------------------------------------------------------------------
17. Viitorul Harlau      16   7  3  6  26 - 26  24 [17]   16  0  1 15   6 - 63   1 [17]

**********************
      "DIVIZIA B" / "SERIA II"

Final table
 1. Otelul Targoviste         36    25   5   6    80 - 29    80   [Promoted]
---------------------------------------------------------------  
 2. Sportul/Dunarea Calarasi  36    22   6   8    75 - 37    72   [Promotion playoff]
--------------------------------------------------------------- 
 3. Astra Ploiesti            36    21   3  12    68 - 35    66
 4. Constructorul Feroviar B. 36    20   5  11    59 - 40    65
 5. Danubiana Bucuresti       36    20   4  12    63 - 40    64
 6. Cimentul Fieni            36    17   5  14    82 - 56    56
 7. Acvila Giurgiu            36    16   3  17    68 - 63    51
 8. Agrariana Branistea       36    16   2  18    40 - 69    50  [2  1 0 1  3 - 2  3]
 9. C.F.R Constanta [P]       36    15   5  16    45 - 57    50  [2  1 0 1  2 - 3  3]
10. Petrolul Berca            36    15   3  18    50 - 58    48
11. Cimentul Medgidia         36    14   5  17    48 - 56    47  [6  3 1 2  6 - 7 10]
12. Viscofil Bucuresti        36    14   5  17    39 - 60    47  [6  3 0 3 11 - 7  9]
13. Petrolistul Boldesti [P]  36    14   5  17    56 - 53    47  [6  3 0 3 12 - 9  9]
14. Juventus Colentina B.     36    14   5  17    47 - 67    47  [6  2 1 3  7 - 13 7]
15. Aversa Bucuresti [P]      36    14   4  18    62 - 66    46  [2  1 0 1  6 - 3  3]
16. S.N Constanta             36    14   4  18    41 - 55    46  [2  1 0 1  3 - 6  3]
---------------------------------------------------------------
17. Abatorul Slobozia [P]     36    14   2  20    49 - 65    44   [Relegated]
18. Prahova Ploiesti          36    13   3  20    48 - 55    42   [Relegated]
19. Unirea Tricolor Bucuresti 36     4   6  26    34 - 93    18   [Relegated]
20. Rapid Fetesti [Excluded] [684  302  80 302  1054 - 1054  984]
[Rapid Fetesti : excluded from the competition after round 11 (due to the team was not present for play the game three times, on rounds 1, 10 and 11). All games played by this team were annuled]

Cross Table
           Ave Ber Bol Bra Cal C.C C.S C.F Dan Fie Giu Juv Med P.A P.P Slo Tar Uni Vis  Fet[E]
Aversa B.   X  3-0 1-1 5-0 2-3 5-0 6-0 1-1 1-1 4-1 1-3 3-2 3-2 4-2 3-1 5-0 0-4 2-1 4-1  ***
Berca      2-1  X  1-1 1-2 4-2 2-0 2-1 1-0 2-1 4-1 4-0 2-3 3-3 2-1 1-0 5-2 0-1 3-1 2-0  ***
Boldesti   2-0 1-2  X  2-0 1-0 0-1 2-0 1-1 2-0 2-2 3-1 3-2 3-0 2-3 2-1 5-1 1-1 7-1 4-1  ***
Branistea  2-0 1-0 4-0  X  2-1 3-0 2-1 1-0 2-1 2-1 0-2 2-0 2-1 0-0 1-0 1-0 1-3 2-2 3-0  3-0
Calarasi   1-0 1-0 3-0 4-0  X  4-1 0-0 3-1 3-0 4-1 6-2 6-2 2-1 0-0 2-1 2-0 1-0 4-0 5-0  ***
ConstantaC 2-0 2-1 1-0 2-0 2-2  X  0-0 1-2 1-0 0-0 2-1 1-4 3-1 1-2 2-0 2-0 3-0 6-1 2-0  1-0
ConstantaS 3-0 1-0 1-0 2-0 0-2 1-1  X  1-2 3-0 3-2 3-1 2-3 2-0 1-0 1-0 1-0 1-1 0-1 2-0  ***
Constr. F. 1-0 1-0 1-0 4-1 3-0 4-0 1-0  X  1-0 2-1 5-1 1-2 2-0 2-0 3-0 2-0 2-2 3-0 3-0  ***
Danubiana  4-1 2-1 3-0 5-0 2-0 3-0 4-0 0-2  X  3-0 3-1 3-0 4-1 1-0 2-1 3-1 2-1 3-2 1-1  ***
Fieni      2-0 5-0 5-2 7-0 1-1 6-2 6-1 2-2 3-2  X  2-0 3-0 4-2 1-0 1-1 5-0 2-3 5-0 5-0  ***
Giurgiu    6-0 3-0 0-3 6-2 1-2 2-1 1-0 2-2 1-3 4-1  X  3-0 2-0 5-0 4-1 1-0 2-0 6-2 3-1  ***
Juventus B 1-1 0-1 2-1 3-0 1-1 4-0 3-2 2-0 2-1 0-1 1-1  X  0-0 2-1 0-3 1-0 1-1 0-3 2-0  7-2
Medgidia   1-0 3-0 2-1 3-0 0-0 0-2 0-3 4-0 0-0 2-1 1-0 3-1  X  2-0 3-0 2-0 2-3 3-2 1-0  ***
Ploiesti A 6-0 4-0 3-1 4-0 2-1 0-1 4-0 2-0 2-0 1-0 1-0 3-0 4-2  X  3-0 4-1 2-1 6-0 4-0  ***
Ploiesti P 2-1 2-1 1-0 3-1 1-2 2-1 3-0 2-1 0-1 3-4 3-0 5-0 3-0 1-2  X  1-0 0-3 3-0 0-0  ***
Slobozia   2-1 3-1 2-1 4-0 2-3 1-1 3-2 2-0 0-2 2-0 3-1 1-0 1-2 2-0 2-1  X  0-0 5-2 3-0  ***
Targoviste 5-0 2-0 3-0 1-0 2-1 3-0 3-2 4-0 3-0 3-0 2-0 3-1 3-1 1-0 4-1 3-0  X  4-1 5-0  3-0
Unirea Tr. 1-3 0-0 1-2 0-3 0-2 2-1 0-1 1-3 2-2 0-1 4-1 0-2 0-0 1-2 1-1 2-4 0-1  X  0-0  ***
Viscofil B 0-1 4-2 2-0 1-0 2-1 1-0 2-0 3-1 0-1 1-0 1-1 6-0 2-0 0-0 3-1 3-2 2-1 2-0  X   2-0

Fetesti[E] 0-1 *** *** *** *** *** *** *** *** 0-1 0-2 *** 1-4 0-4 0-3 *** *** *** ***    X

      Round 1      [August 28, 1994]                   Round 20      [March 05, 1995]
Aversa B.          3 - 2  Medgidia               Branistea          1 - 0  Slobozia
Berca              4 - 0  Giurgiu                Constanta S.N      0 - 2  Calarasi
Boldesti           3 - 2  Juventus B.            Danubiana B.       0 - 2  Constr. Feroviar B 
Calarasi           0 - 0  Constanta S.N          Fieni              1 - 0  Ploiesti Astra
Constanta C.F.R    2 - 0  Viscofil B.            Giurgiu            3 - 0  Berca
Constr. Feroviar B 1 - 0  Danubiana B.           Juventus B.        2 - 1  Boldesti
Ploiesti Astra     1 - 0  Fieni                  Medgidia           1 - 0  Aversa B.
Slobozia           4 - 0  Branistea              Ploiesti Prahova   3 - 0  Unirea Tricolor B.
Targoviste         3 - 0^ Fetesti                Viscofil B.        1 - 0  Constanta C.F.R
Unirea Tricolor B. 1 - 1  Ploiesti Prahova                                                                

      Round 2      [September 04, 1994]                Round 21      [March 12, 1995]
Branistea          1 - 0  Berca                  Aversa B.          4 - 1  Viscofil B.
Constanta S.N      0 - 1  Unirea Tricolor B.     Berca              1 - 2  Branistea
Danubiana B.       2 - 0  Calarasi               Boldesti           3 - 1  Giurgiu
Fetesti            0 - 4  Ploiesti Astra         Calarasi           3 - 0  Danubiana B.
Fieni              6 - 2  Constanta C.F.R        Constanta C.F.R    0 - 0  Fieni
Giurgiu            0 - 3  Boldesti               Constr. Feroviar B 2 - 0  Medgidia
Juventus B.        1 - 1  Targoviste             Slobozia           2 - 1  Ploiesti Prahova
Medgidia           4 - 0  Constr. Feroviar B     Targoviste         3 - 1  Juventus B.
Ploiesti Prahova   1 - 0  Slobozia               Unirea Tricolor B. 0 - 1  Constanta S.N
Viscofil B.        0 - 1  Aversa B.                                                                       

      Round 3      [September 11, 1994]                Round 22      [March 19, 1995]
Aversa B.          4 - 1  Fieni                  Branistea          4 - 0  Boldesti
Berca              1 - 0  Ploiesti Prahova       Constanta S.N      1 - 0  Slobozia
Boldesti           2 - 0  Branistea              Constr. Feroviar B 3 - 0  Calarasi
Calarasi           3 - 1  Constr. Feroviar B     Danubiana B.       3 - 2  Unirea Tricolor B.
Constanta C.F.R    1 - 0  Fetesti                Fieni              2 - 0  Aversa B.
Ploiesti Astra     3 - 0  Juventus B.            Giurgiu            2 - 0  Targoviste
Slobozia           3 - 2  Constanta S.N          Juventus B.        2 - 1  Ploiesti Astra
Targoviste         2 - 0  Giurgiu                Medgidia           1 - 0  Viscofil B.
Unirea Tricolor B. 2 - 2  Danubiana B.           Ploiesti Prahova   2 - 1  Berca
Viscofil B.        2 - 0  Medgidia                                                                        

      Round 4      [September 18, 1994]                Round 23      [March 26, 1995]
Branistea          1 - 3  Targoviste             Berca              2 - 1  Constanta S.N
Constanta S.N      1 - 0  Berca                  Boldesti           2 - 1  Ploiesti Prahova
Constr. Feroviar B 3 - 0  Unirea Tricolor B      Calarasi           2 - 1  Medgidia
Danubiana B.       3 - 1  Slobozia               Constanta C.F.R    1 - 4  Juventus B.
Fetesti            0 - 1  Aversa B.              Ploiesti Astra     1 - 0  Giurgiu
Fieni              5 - 0  Viscofil B.            Slobozia           0 - 2  Danubiana B.
Giurgiu            5 - 0  Ploiesti Astra         Targoviste         1 - 0  Branistea
Juventus B.        4 - 0  Constanta C.F.R        Unirea Tricolor B  1 - 3  Constr. Feroviar B. 
Medgidia           0 - 0  Calarasi               Viscofil B.        1 - 0  Fieni
Ploiesti Prahova   1 - 0  Boldesti                                                                        

      Round 5      [September 25, 1994]                Round 24      [April 02, 1995]
Aversa B.          3 - 2  Juventus B.            Branistea          0 - 0  Ploiesti Astra
Berca              2 - 1  Danubiana B.           Calarasi           4 - 0  Unirea Tricolor B.
Boldesti           2 - 0  Constanta S.N          Constanta S.N      1 - 0  Boldesti
Constanta C.F.R    2 - 1  Giurgiu                Constr. Feroviar B 2 - 0  Slobozia
Fieni              4 - 2  Medgidia               Danubiana B.       2 - 1  Berca
Ploiesti Astra     4 - 0  Branistea              Giurgiu            2 - 1  Constanta C.F.R
Slobozia           2 - 0  Constr. Feroviar B.    Juventus B.        1 - 1  Aversa B.
Targoviste         4 - 1  Ploiesti Prahova       Medgidia           2 - 1  Fieni
Unirea Tricolor B  0 - 2  Calarasi               Ploiesti Prahova   0 - 3  Targoviste
Viscofil B.        2 - 0  Fetesti                                                          

      Round 6      [September 28, 1994]                Round 25      [April 09, 1995]               
Branistea          3 - 0  Constanta C.F.R        Aversa B.          1 - 3  Giurgiu
Calarasi           2 - 0  Slobozia               Berca              1 - 0  Constr. Feroviar B
Constanta S.N      1 - 1  Targoviste             Boldesti           2 - 0  Danubiana B.
Constr. Feroviar B 1 - 0  Berca                  Constanta C.F.R    2 - 0  Branistea
Danubiana B.       3 - 0  Boldesti               Ploiesti Astra     3 - 0  Ploiesti Prahova
Fetesti            0 - 1  Fieni                  Slobozia           2 - 3  Calarasi
Giurgiu            6 - 0  Aversa B.              Targoviste         3 - 2  Constanta S.N
Juventus B.        2 - 0  Viscofil B.            Unirea Tricolor B. 0 - 0  Medgidia
Medgidia           3 - 2  Unirea Tricolor B.     Viscofil B.        6 - 0  Juventus B.
Ploiesti Prahova   1 - 2  Ploiesti Astra    

      Round 7      [October 02, 1994]                  Round 26      [April 16, 1995]
Aversa B.          5 - 0  Branistea              Branistea          2 - 0  Aversa B.
Berca              4 - 2  Calarasi               Calarasi           1 - 0  Berca
Boldesti           1 - 1  Constr. Feroviar B.    Constanta S.N      1 - 0  Ploiesti Astra
Constanta C.F.R    2 - 0  Ploiesti Prahova       Constr. Feroviar B 1 - 0  Boldesti
Fetesti            1 - 4  Medgidia               Danubiana B.       2 - 1  Targoviste
Fieni              3 - 0  Juventus B.            Giurgiu            3 - 1  Viscofil B.
Ploiesti Astra     4 - 0  Constanta S.N          Juventus B.        0 - 1  Fieni
Slobozia           5 - 2  Unirea Tricolor B.     Ploiesti Prahova   2 - 1  Constanta C.F.R
Targoviste         3 - 0  Danubiana B.           Unirea Tricolor B. 2 - 4  Slobozia
Viscofil B.        1 - 1  Giurgiu 

      Round 8      [October 09, 1994]                  Round 27      [April 19, 1995]
Branistea          3 - 0  Viscofil B.            Aversa B.          3 - 1  Ploiesti Prahova
Calarasi           3 - 0  Boldesti               Berca              3 - 1  Unirea Tricolor B.
Constanta S.N      1 - 1  Constanta C.F.R        Boldesti           1 - 0  Calarasi
Constr. Feroviar B 2 - 2  Targoviste             Constanta C.F.R    0 - 0  Constanta S.N
Danubiana B.       1 - 0  Ploiesti Astra         Fieni              2 - 0  Giurgiu
Giurgiu            4 - 1  Fieni                  Ploiesti Astra     2 - 0  Danubiana B.
Juventus B.        7 - 2  Fetesti                Slobozia           1 - 2  Medgidia
Medgidia           2 - 0  Slobozia               Targoviste         4 - 0  Constr. Feroviar B. 
Ploiesti Prahova   2 - 1  Aversa B.              Viscofil B.        1 - 0  Branistea
Unirea Tricolor B. 0 - 0  Berca   

      Round 9      [October 16, 1994]                  Round 28      [April 23, 1995]
Aversa B.          6 - 0  Constanta S.N          Branistea          2 - 1  Fieni
Berca              5 - 2  Slobozia               Calarasi           1 - 0  Targoviste
Boldesti           7 - 1  Unirea Tricolor B.     Constanta S.N      3 - 0  Aversa B.
Constanta C.F.R    1 - 0  Danubiana B.           Constr. Feroviar B 2 - 0  Ploiesti Astra
Fetesti            0 - 2  Giurgiu                Danubiana B.       3 - 0  Constanta C.F.R
Fieni              7 - 0  Branistea              Juventus B.        0 - 0  Medgidia
Medgidia           3 - 1  Juventus B.            Ploiesti Prahova   0 - 0  Viscofil B.
Ploiesti Astra     2 - 0  Constr. Feroviar B     Slobozia           3 - 1  Berca
Targoviste         2 - 1  Calarasi               Unirea Tricolor B. 1 - 2  Boldesti
Viscofil B.        3 - 1  Ploiesti Prahova 

      Round 10     [October 23, 1994]                  Round 29      [April 30, 1995]
Berca              3 - 3  Medgidia               Aversa B.          1 - 1  Danubiana B.
Branistea          3 - 0^ Fetesti                Boldesti           5 - 1  Slobozia
Calarasi           0 - 0  Ploiesti Astra         Constanta C.F.R    1 - 2  Constr. Feroviar B 
Constanta S.N      2 - 0  Viscofil B.            Fieni              1 - 1  Ploiesti Prahova
Constr. Feroviar B 4 - 0  Constanta C.F.R        Juventus B.        1 - 1  Giurgiu
Danubiana B.       4 - 1  Aversa B.              Medgidia           3 - 0  Berca
Giurgiu            3 - 0  Juventus B.            Ploiesti Astra     2 - 1  Calarasi
Ploiesti Prahova   3 - 4  Fieni                  Targoviste         4 - 1  Unirea Tricolor B.
Slobozia           2 - 1  Boldesti               Viscofil B.        2 - 0  Constanta S.N
Unirea Tricolor B. 0 - 1  Targoviste   

      Round 11     [October 26, 1994]                  Round 30      [May 07, 1995]
Aversa B.          1 - 1  Constr. Feroviar B     Berca              1 - 1  Boldesti
Boldesti           1 - 2  Berca                  Branistea          2 - 0  Juventus B.
Constanta C.F.R    2 - 2  Calarasi               Calarasi           4 - 1  Constanta C.F.R
Fetesti            0 - 3^ Ploiesti Prahova       Constanta S.N      3 - 2  Fieni
Fieni              6 - 1  Constanta S.N          Constr. Feroviar B 1 - 0  Aversa B.
Juventus B.        3 - 0  Branistea              Danubiana B.       1 - 1  Viscofil B.
Medgidia           1 - 0  Giurgiu                Giurgiu            2 - 0  Medgidia
Ploiesti Astra     6 - 0  Unirea Tricolor B.     Slobozia           0 - 0  Targoviste
Targoviste         3 - 0  Slobozia               Unirea Tricolor B  1 - 2  Ploiesti Astra
Viscofil B.        0 - 1  Danubiana B.                                                                    

      Round 12     [October 30, 1994]                  Round 31      [May 14, 1995]
Berca              0 - 1  Targoviste             Aversa B.          2 - 3  Calarasi
Boldesti           3 - 0  Medgidia               Constanta C.F.R    6 - 1  Unirea Tricolor B.
Branistea          0 - 2  Giurgiu                Fieni              3 - 2  Danubiana B.
Calarasi           1 - 0  Aversa B.              Giurgiu            6 - 2  Branistea
Constr. Feroviar B 3 - 0  Viscofil B.            Juventus B.        0 - 3  Ploiesti Prahova
Danubiana B.       3 - 0  Fieni                  Medgidia           2 - 1  Boldesti
Ploiesti Prahova   5 - 0  Juventus B.            Ploiesti Astra     4 - 1  Slobozia
Slobozia           2 - 0  Ploiesti Astra         Targoviste         2 - 0  Berca
Unirea Tricolor B  2 - 1  Constanta C.F.R        Viscofil B.        3 - 1  Constr. Feroviar B

      Round 13     [November 06, 1994]                 Round 32      [May 17, 1995]
Aversa B.          2 - 1  Unirea Tricolor B.     Berca              2 - 1  Ploiesti Astra
Constanta C.F.R    2 - 0  Slobozia               Boldesti           1 - 1  Targoviste
Fieni              2 - 2  Constr. Feroviar B     Branistea          2 - 1  Medgidia
Giurgiu            4 - 1  Ploiesti Prahova       Calarasi           5 - 0  Viscofil B.
Juventus B.        3 - 2  Constanta S.N          Constanta S.N      2 - 3  Juventus B.
Medgidia           3 - 0  Branistea              Constr. Feroviar B 2 - 1  Fieni
Ploiesti Astra     4 - 0  Berca                  Ploiesti Prahova   3 - 0  Giurgiu
Targoviste         3 - 0  Boldesti               Slobozia           1 - 1  Constanta C.F.R
Viscofil B.        2 - 1  Calarasi               Unirea Tricolor B. 1 - 3  Aversa B.

      Round 14     [November 13, 1994]                 Round 33      [May 21, 1995]
Berca              2 - 0  Constanta C.F.R        Aversa B.          5 - 0  Slobozia
Boldesti           2 - 3  Ploiesti Astra         Branistea          1 - 0  Ploiesti Prahova
Calarasi           4 - 1  Fieni                  Constanta C.F.R    2 - 1  Berca
Constanta S.N      3 - 1  Giurgiu                Fieni              1 - 1  Calarasi
Danubiana B.       3 - 0  Juventus B.            Giurgiu            1 - 0  Constanta S.N
Ploiesti Prahova   3 - 1  Branistea              Juventus B.        2 - 1  Danubiana B.
Slobozia           2 - 1  Aversa B.              Medgidia           2 - 3  Targoviste
Targoviste         3 - 1  Medgidia               Ploiesti Astra     3 - 1  Boldesti
Unirea Tricolor B. 0 - 0  Viscofil B.            Viscofil B.        2 - 0  Unirea Tricolor B.

      Round 15     [November 16, 1994]                 Round 34      [May 28, 1995]
Aversa B.          3 - 0  Berca                  Berca              2 - 1  Aversa B.
Branistea          2 - 1  Constanta S.N          Boldesti           0 - 1  Constanta C.F.R
Constanta C.F.R    1 - 0  Boldesti               Constanta S.N      2 - 0  Branistea
Fieni              5 - 0  Unirea Tricolor B.     Constr. Feroviar B 1 - 2  Juventus B.
Giurgiu            1 - 3  Danubiana B.           Danubiana B.       3 - 1  Giurgiu
Juventus B.        2 - 0  Constr. Feroviar B.    Ploiesti Prahova   3 - 0  Medgidia
Medgidia           3 - 0  Ploiesti Prahova       Slobozia           3 - 0  Viscofil B.
Ploiesti Astra     2 - 1  Targoviste             Targoviste         1 - 0  Ploiesti Astra
Viscofil B.        3 - 2  Slobozia               Unirea Tricolor B. 0 - 1  Fieni

      Round 16     [November 20, 1994]                 Round 35      [June 04, 1995]
Berca              2 - 0  Viscofil B.            Aversa B.          1 - 1  Boldesti
Boldesti           2 - 0  Aversa B.              Branistea          2 - 1  Danubiana B.
Calarasi           6 - 2  Juventus B.            Constanta C.F.R    3 - 0  Targoviste
Constanta S.N      1 - 0  Ploiesti Prahova       Fieni              5 - 0  Slobozia
Constr. Feroviar B 5 - 1  Giurgiu                Giurgiu            2 - 2  Constr. Feroviar B. 
Danubiana B.       5 - 0  Branistea              Juventus B.        1 - 1  Calarasi
Ploiesti Astra     4 - 2  Medgidia               Medgidia           2 - 0  Ploiesti Astra
Slobozia           2 - 0  Fieni                  Ploiesti Prahova   3 - 0  Constanta S.N
Targoviste         3 - 0  Constanta C.F.R        Viscofil B.        4 - 2  Berca

      Round 17     [November 27, 1994]                 Round 36      [June 07, 1995]
Aversa B.          0 - 4  Targoviste             Berca              4 - 1  Fieni
Branistea          1 - 0  Constr. Feroviar B     Boldesti           4 - 1  Viscofil B.
Constanta C.F.R    1 - 2  Ploiesti Astra         Calarasi           6 - 2  Giurgiu
Fieni              5 - 0  Berca                  Constanta S.N      2 - 0  Medgidia
Giurgiu            1 - 2  Calarasi               Constr. Feroviar B 4 - 1  Branistea
Juventus B.        0 - 3  Unirea Tricolor B.     Danubiana B.       2 - 1  Ploiesti Prahova
Medgidia           0 - 3* Constanta S.N          Ploiesti Astra     0 - 1  Constanta C.F.R
Ploiesti Prahova   0 - 1  Danubiana B.           Targoviste         5 - 0  Aversa B.
Viscofil B.        2 - 0  Boldesti               Unirea Tricolor B. 0 - 2  Juventus B.
*[effective 0 - 0 / subsequent decision 0 - 3]

      Round 18     [December 04, 1994]                 Round 37      [June 11, 1995]
Boldesti           2 - 2  Fieni                  Aversa B.          4 - 2  Ploiesti Astra
Calarasi           4 - 0  Branistea              Branistea          2 - 1  Calarasi
Constanta C.F.R    3 - 1  Medgidia               Constanta S.N      3 - 0  Danubiana B.
Constr. Feroviar B 3 - 0  Ploiesti Prahova       Fieni              5 - 2  Boldesti
Danubiana B.       4 - 0  Constanta S.N          Giurgiu            6 - 2  Unirea Tricolor B.
Ploiesti Astra     6 - 0  Aversa B.              Juventus B.        1 - 0  Slobozia
Slobozia           1 - 0  Juventus B.            Medgidia           0 - 2  Constanta C.F.R
Targoviste         5 - 0  Viscofil B.            Ploiesti Prahova   2 - 1  Constr. Feroviar B
Unirea Tricolor B. 4 - 1  Giurgiu                Viscofil B.        2 - 1  Targoviste

      Round 19     [December 11, 1994]                 Round 38      [June 18, 1995]
Aversa B.          5 - 0  Constanta C.F.R        Berca              2 - 3  Juventus B.
Branistea          2 - 2  Unirea Tricolor B.     Calarasi           2 - 1  Ploiesti Prahova
Constanta S.N      1 - 2  Constr. Feroviar B     Constanta C.F.R    2 - 0  Aversa B.
Fieni              2 - 3  Targoviste             Constr. Feroviar B 1 - 0  Constanta S.N
Giurgiu            1 - 0  Slobozia               Danubiana B.       4 - 1  Medgidia
Juventus B.        0 - 1  Berca                  Ploiesti Astra     4 - 0  Viscofil B.
Medgidia           0 - 0  Danubiana B.           Slobozia           3 - 1  Giurgiu
Ploiesti Prahova   1 - 2  Calarasi               Targoviste         3 - 0  Fieni
Viscofil B.        0 - 0  Ploiesti Astra         Unirea Tricolor B. 0 - 3  Branistea

First and second half of competition : tables
 1. Otelul Targoviste     18 14  3  1  45 - 12  45  [1]   18 11  2  5  35 - 17  35  [3]
---------------------------------------------------------------------------------------
 2. Sportul Calarasi      18 10  4  4  35 - 18  34  [4]   18 12  2  4  40 - 19  38  [1]
---------------------------------------------------------------------------------------
 3. Astra Ploiesti        18 13  2  3  43 - 15  41  [2]   18  8  1  9  25 - 20  25 [13]
 4. Constructorul F. B.   18  8  4  6  29 - 22  28  [7]   18 12  1  5  30 - 18  37  [2]
 5. Danubiana Bucuresti   18 12  2  4  36 - 12  38  [3]   18  8  2  8  27 - 28  26 [12]
 6. Cimentul Fieni        18  9  2  7  54 - 33  29  [5]   18  8  3  7  28 - 23  27  [9]
 7. Acvila Giurgiu        18  7  1 10  32 - 32  22 [13]   18  9  2  7  36 - 31  29  [6]
 8. Agrariana Branistea   18  5  1 12  14 - 48  16 [19]   18 11  1  6  26 - 21  34  [4]
 9. C.F.R Constanta       18  7  2  9  20 - 36  23 [12]   18  8  3  8  25 - 21  27 [10]
10. Petrolul Berca        18  9  2  7  26 - 25  29  [6]   18  6  1 11  24 - 33  19 [16]
11. Cimentul Medgidia     18  7  3  8  30 - 31  24 [10]   18  7  2  9  18 - 25  23 [15]
12. Viscofil Bucuresti    18  5  3 10  13 - 31  18 [15]   18  9  2  7  26 - 29  29  [7]
13. Petrolistul Boldesti  18  7  2  9  29 - 26  23 [11]   18  7  3  8  27 - 27  24 [14]
14. Juventus Colentina B. 18  5  1 12  22 - 40  16 [18]   18  9  4  5  25 - 27  31  [5]
15. Aversa Bucuresti      18  9  1  8  36 - 34  28  [8]   18  5  3 10  26 - 32  18 [17]
16. S.N Constanta         18  5  3 10  19 - 36  18 [14]   18  9  1  8  22 - 19  28  [8]
---------------------------------------------------------------------------------------
17. Abatorul Slobozia     18  9  0  9  28 - 28  27  [9]   18  5  2 11  21 - 37  17 [18]
18. Prahova Ploiesti      18  5  1 12  21 - 33  16 [17]   18  8  2  8  27 - 22  26 [11]
19. Unirea Tricolor B.    18  4  5  9  21 - 41  17 [16]   18  0  1 17  13 - 52   1 [19]

Home and away : tables             H O M E                          A W A Y
 1. Otelul Targoviste    18  18  0  0  54 -  7  54  [1]   18  7  5  6  26 - 22  26  [1]
---------------------------------------------------------------------------------------
 2. Sportul Calarasi     18  16  2  0  51 -  9  50  [3]   18  6  4  8  24 - 28  22  [2]
---------------------------------------------------------------------------------------
 3. Astra Ploiesti       18  17  0  1  55 -  7  51  [2]   18  4  3 11  13 - 28  15  [5]
 4. Constructorul F. B.  18  16  1  1  41 -  7  49  [5]   18  4  4 10  18 - 33  16  [3]
 5. Danubiana Bucuresti  18  16  1  1  48 - 12  49  [4]   18  4  3 11  15 - 28  15  [4]
 6. Cimentul Fieni       18  14  3  1  65 - 16  45  [6]   18  3  2 13  17 - 40  11  [7]
 7. Acvila Giurgiu       18  14  1  3  52 - 18  43  [9]   18  2  2 14  16 - 45   8 [10]
 8. Agrariana Branistea  18  14  2  2  31 - 12  44  [8]   18  2  0 16   9 - 57   6 [16]
 9. C.F.R Constanta      18  12  3  3  33 - 14  39 [15]   18  3  2 13  12 - 43  11  [8]
10. Petrolul Berca       18  13  2  3  41 - 20  41 [10]   18  2  1 15   9 - 38   7 [12]
11. Cimentul Medgidia    18  13  2  3  32 - 13  41 [12]   18  1  3 14  16 - 43   6 [15]
12. Viscofil Bucuresti   18  14  2  2  35 - 11  44  [7]   18  0  3 15   4 - 49   3 [19]
13. Petrolistul Boldesti 18  12  3  3  43 - 17  39 [14]   18  2  2 14  13 - 36   8  [9]
14. Juventus Colentina B.18   9  5  4  25 - 17  32 [18]   18  5  0 13  22 - 50  15  [6]
15. Aversa Bucuresti     18  12  3  3  53 - 23  39 [13]   18  2  1 15   9 - 43   7 [13]
16. S.N Constanta        18  12  2  4  28 - 13  38 [16]   18  2  2 14  13 - 42   8 [11]
---------------------------------------------------------------------------------------
17. Abatorul Slobozia    18  13  2  3  38 - 17  41 [11]   18  1  0 17  11 - 48   3 [18]
18. Prahova Ploiesti     18  12  1  5  35 - 17  37 [17]   18  1  2 15  13 - 38   5 [17]
19. Unirea Tricolor B.   18   2  5 11  15 - 29  11 [19]   18  2  1 15  19 - 64   7 [14]

**********************
      "DIVIZIA B" / "SERIA III"       

Final table        
 1. Minerul Venus Motru        38    25   4   9    85 - 36    79   [Promoted]
----------------------------------------------------------------
 2. ARO Campulung Muscel [P]   38    25   3  10    80 - 29    78   [Promotion playoff]
----------------------------------------------------------------
 3. Petrolul Stoina            38    21   1  16    70 - 55    64  [2  1 0 1  3 - 2  3]
 4. F.C Drobeta Turnu S. [R]   38    20   4  14    61 - 53    64  [2  1 0 1  2 - 3  3]
 5. Vega Deva [P]              38    18   4  16    82 - 51    58  [4  2 0 2  9 - 6  6]
 6. Minerul Matasari           38    18   4  16    57 - 43    58  [4  2 0 2  5 - 6  6]
 7. Unirea Alexandria          38    18   4  16    54 - 55    58  [4  2 0 2  7 - 9  6]
 8. Minerul Anina              38    18   3  17    61 - 52    57  [2  1 0 1  4 - 2  3]
 9. Mine - R.A.L Rovinari      38    17   6  15    45 - 47    57  [2  1 0 1  2 - 4  3]
10. Constructorul Craiova      38    18   2  18    67 - 55    56  [4  2 0 2  7 - 4  6]
11. Petrolul Ticleni [P]       38    18   2  18    54 - 69    56  [4  2 0 2  6 - 7  6]
12. Petrolul Videle            38    18   2  18    51 - 57    56  [4  2 0 2  5 - 7  6]
13. Metalul Bocsa [R]          38    16   6  16    52 - 69    54  [4  2 1 1  6 - 6  7]
14. Vulturii Lugoj             38    16   6  16    55 - 49    54  [4  2 0 2  6 - 5  6]
15. U.M Timisoara              38    17   3  18    61 - 62    54  [4  1 1 2  4 - 5  4]
16. Metalurgistul Sadu         38    17   2  19    47 - 44    53  [2  1 0 1  3 - 2  3]
----------------------------------------------------------------
17. Minerul Berbesti [P]       38    17   2  19    61 - 68    53  [2  1 0 1  2 - 3  3]*
18. Electronistul Curtea-Arges 38    15   5  18    57 - 60    50   [Relegated]
19. Arsenal Resita             38     7   5  26    37 - 92    26   [Relegated]
20. S.M Draganesti Olt [P]     38     3   6  29    27 - 124   15   [Relegated]
                             [760   342  74 344  1164 - 1070  1100]     [* : Relegated]

Cross Table
           Ale Ani Ber Boc Cam Cra CuA Dev Dra Dro Lug Mat Mot Res Rov Sad Sto Tic Tim Vid
Alexandria  X  1-0 3-1 2-0 0-0 2-0 2-0 4-1  *  1-0 4-2 2-1 1-1 2-1 2-1 1-0 1-0 4-0 3-2 1-0
Anina      2-0  X  1-0 5-2 2-0 3-0 3-0 2-2 2-0 1-2 6-3 2-0 1-0 3-0 3-0 3-0 2-0 5-1 2-1 2-0
Berbesti   2-0 1-0  X  4-0 3-2 5-2 3-0 1-0 2-0 6-1 1-1 3-0 2-1 5-1 0-1 2-0 2-1 3-0 3-1 3-0
Bocsa      0-0 2-1 4-1  X  2-0 1-2 3-2 1-1 3-0 1-3 2-0 1-0 5-1 1-0 2-0 1-1 5-3 3-1 2-2 2-0
Campulung  1-0 2-0 3-0 5-0  X  4-0 3-1 2-0 7-0 2-0 3-0 2-0 2-0 4-0 3-0 1-0 1-0 7-1 4-0 4-0
Craiova C. 5-0 3-0 4-0 2-0 3-3  X  1-0 2-1 7-0 4-0 0-1 2-0 3-0 3-0 0-0 1-0 3-1 4-1 3-1 3-1
Curtea-A.  6-0 1-1 1-0 2-1 1-2 1-0  X  1-0 4-0 3-0 5-1 2-2 0-0 2-2 5-1 2-0 0-3 4-0 3-2 3-0
Deva       4-1 3-1 5-1 5-0 4-0 1-0 4-0  X  4-0 2-2 0-2 4-0 0-2 8-1 2-0 3-1 3-2 3-1 5-0 4-0
Draganesti 0-3 3-3 1-1 1-1 2-5 0-3 1-2 3-1  X  0-2 2-2 0-2 0-4 1-1 2-6 3-0 0-3 0-0 *** 1-0
Drobeta    1-0 2-1 5-0 4-0 0-2 2-1 2-0 1-1 1-0  X  1-0 0-0 5-2 4-2 1-0 2-0 2-0 3-1 3-1 4-0
Lugoj      1-0 3-0 3-0 4-1 2-0 4-1 0-0 1-3 4-1 0-3  X  1-0 1-1 4-0 0-1 2-2 3-0 2-0 1-2 1-0
Matasari   3-0 2-0 2-1 0-1 0-1 2-0 2-0 1-0 5-1 4-2 2-0  X  2-0 3-0 3-0 3-0 3-1 4-1 4-1 2-0
Motru      2-0 2-0 5-2 0-0 1-0 6-0 7-2 2-1 9-0 2-0 1-0 4-1  X  3-0 1-0 3-2 5-1 3-1 3-0 2-0
Resita A.  1-1 1-3 3-2 0-1 1-3 4-1 1-2 2-4 1-0 2-1 0-4 1-1 0-5  X  2-2 2-0 0-1 2-0 3-4 2-1
Rovinari   2-1 2-1 3-0 3-0 0-0 2-1 1-0 4-2 2-0 1-1 2-0 1-0 0-2 2-0  X  2-0 1-0 4-0 0-0 1-1
Sadu       2-0 3-0 3-0 3-1 0-1 1-0 1-0 3-0 5-0 1-0 2-0 1-0 0-1 1-0 1-0  X  3-1 2-0 3-1 3-0
Stoina     3-1 4-0 2-0 4-2 1-0 4-2 2-0 2-0 3-0 3-0 2-1 3-1 1-0 2-0 3-0 2-1  X  3-4 3-1 4-1
Ticleni    2-0 1-0 1-0 3-0 2-0 1-0 3-0 2-1 5-1 2-0 0-0 3-2 1-2 2-0 3-0 3-2 3-0  X  1-0 4-0
Timisoara  4-1 4-0 4-1 0-1 2-1 2-1 2-1 2-0 3-0 4-0 0-1 2-0 0-1 1-0 3-0 2-0 1-1 2-0  X  4-1
Videle     2-0 1-0 4-0 4-0 1-0 1-0 4-1 1-0 5-2 3-1 1-0 0-0 2-1 5-1 2-0 1-0 3-1 3-0 3-0  X
(* : 10 - 2)
(*** : effective 1 - 5 / subsequent decision : 0 - 3 for both teams)

      Round 1      [August 28, 1994]                   Round 20      [March 05, 1995]
Anina            2 - 0  Videle                   Alexandria       1 - 0  Stoina   
Berbesti         5 - 2  Craiova Constr.          Bocsa            2 - 0  Campulung-Muscel 
Campulung-Muscel 5 - 0  Bocsa                    Craiova Constr.  4 - 0  Berbesti  
Deva             0 - 2  Lugoj                    Curtea-de-Arges  4 - 0  Ticleni  
Draganesti-Olt   1 - 1  Resita Arsenal           Lugoj            1 - 3  Deva 
Drobeta          1 - 0  Rovinari                 Matasari         3 - 0  Sadu 
Motru            3 - 0  Timisoara U.M            Resita Arsenal   1 - 0  Draganesti-Olt
Sadu             1 - 0  Matasari                 Rovinari         1 - 1  Drobeta 
Stoina           3 - 1  Alexandria               Timisoara U.M    0 - 1  Motru 
Ticleni          3 - 0  Curtea-de-Arges          Videle           1 - 0  Anina  

      Round 2      [September 04, 1994]                Round 21      [March 12, 1995]
Alexandria       3 - 1  Berbesti                 Anina            3 - 0  Curtea-de-Arges  
Bocsa            3 - 1  Ticleni                  Berbesti         2 - 0  Alexandria 
Craiova Constr.  1 - 0  Sadu                     Campulung-Muscel 4 - 0  Timisoara U.M  
Curtea-de-Arges  1 - 1  Anina                    Deva             4 - 0  Videle
Lugoj            4 - 1  Draganesti-Olt           Draganesti-Olt   2 - 2  Lugoj  
Matasari         2 - 0  Motru                    Drobeta          4 - 2  Resita Arsenal  
Resita Arsenal   2 - 1  Drobeta                  Motru            4 - 1  Matasari 
Rovinari         1 - 0  Stoina                   Sadu             1 - 0  Craiova Constr.
Timisoara U.M    2 - 1  Campulung-Muscel         Stoina           3 - 0  Rovinari  
Videle           1 - 0  Deva                     Ticleni          3 - 0  Bocsa    

      Round 3      [September 11, 1994]                Round 22      [March 19, 1995]
Berbesti         0 - 1  Rovinari                 Alexandria       1 - 0  Sadu                             
Bocsa            3 - 2  Curtea-de-Arges          Anina            2 - 2  Deva                             
Campulung-Muscel 2 - 0  Matasari                 Craiova Constr.  3 - 0  Motru                            
Deva             3 - 1  Anina                    Curtea-de-Arges  2 - 1  Bocsa                            
Draganesti-Olt   1 - 0  Videle                   Lugoj            0 - 3  Drobeta                          
Drobeta          1 - 0  Lugoj                    Matasari         0 - 1  Campulung-Muscel                 
Motru            6 - 0  Craiova Constr.          Resita Arsenal   0 - 1  Stoina                           
Sadu             2 - 0  Alexandria               Rovinari         3 - 0  Berbesti                        
Stoina           2 - 0  Resita Arsenal           Timisoara U.M    2 - 0  Ticleni                          
Ticleni          1 - 0  Timisoara U.M            Videle           5 - 2  Draganesti-Olt                   

      Round 4      [September 18, 1994]                Round 23      [March 26, 1995]
Alexandria       1 - 1  Motru                    Berbesti         5 - 1  Resita Arsenal 
Anina            2 - 0  Draganesti-Olt           Bocsa            2 - 2  Timisoara U.M
Craiova Constr.  3 - 3  Campulung-Muscel         Campulung-Muscel 4 - 0  Craiova Constr.   
Curtea-de-Arges  1 - 0  Deva                     Deva             4 - 0  Curtea-de-Arges  
Lugoj            3 - 0  Stoina                   Draganesti-Olt   3 - 3  Anina
Matasari         4 - 1  Ticleni                  Drobeta          4 - 0  Videle   
Resita Arsenal   3 - 2  Berbesti                 Motru            2 - 0  Alexandria  
Rovinari         2 - 0  Sadu                     Sadu             1 - 0  Rovinari
Timisoara U.M    0 - 1  Bocsa                    Stoina           2 - 1  Lugoj 
Videle           3 - 1  Drobeta                  Ticleni          3 - 2  Matasari

      Round 5      [September 25, 1994]                Round 24      [April 02, 1995]
Berbesti         1 - 1  Lugoj                    Alexandria       0 - 0  Campulung-Muscel
Bocsa            1 - 0  Matasari                 Anina            1 - 2  Drobeta
Campulung-Muscel 1 - 0  Alexandria               Craiova Constr.  4 - 1  Ticleni 
Draganesti-Olt   3 - 1  Deva                     Curtea-de-Arges  3 - 2  Timisoara U.M 
Drobeta          2 - 1  Anina                    Deva             4 - 0  Draganesti-Olt
Motru            1 - 0  Rovinari                 Lugoj            3 - 0  Berbesti
Sadu             1 - 0  Resita Arsenal           Matasari         0 - 1  Bocsa
Stoina           4 - 1  Videle                   Resita Arsenal   2 - 0  Sadu 
Ticleni          1 - 0  Craiova Constr.          Rovinari         0 - 2  Motru 
Timisoara U.M    2 - 1  Curtea-de-Arges          Videle           3 - 1  Stoina

      Round 6      [September 28, 1994]                Round 25      [April 09, 1995]
Alexandria       4 - 0  Ticleni                  Berbesti         3 - 0  Videle
Anina            2 - 0  Stoina                   Bocsa            1 - 2  Craiova Constr.
Craiova Constr.  2 - 0  Bocsa                    Campulung-Muscel 3 - 0  Rovinari
Curtea-de-Arges  4 - 0  Draganesti-Olt           Draganesti-Olt   1 - 2  Curtea-de-Arges
Deva             2 - 2  Drobeta                  Drobeta          1 - 1  Deva 
Lugoj            2 - 2  Sadu                     Motru            3 - 0  Resita Arsenal
Matasari         4 - 1  Timisoara U.M            Sadu             2 - 0  Lugoj 
Resita Arsenal   0 - 5  Motru                    Stoina           4 - 0  Anina 
Rovinari         0 - 0  Campulung-Muscel         Ticleni          2 - 0  Alexandria 
Videle           4 - 0  Berbesti                 Timisoara U.M    2 - 0  Matasari 

      Round 7      [October 02, 1994]                  Round 26      [April 16, 1995]
Berbesti         1 - 0  Anina                    Alexandria       2 - 0  Bocsa
Bocsa            0 - 0  Alexandria               Anina            1 - 0  Berbesti 
Campulung-Muscel 4 - 0  Resita Arsenal           Craiova Constr.  3 - 1  Timisoara U.M 
Drobeta          1 - 0  Draganesti-Olt           Curtea-de-Arges  2 - 2  Matasari
Matasari         2 - 0  Curtea-de-Arges          Deva             3 - 2  Stoina 
Motru            1 - 0  Lugoj                    Draganesti-Olt   0 - 2  Drobeta 
Sadu             3 - 0  Videle                   Lugoj            1 - 1  Motru 
Stoina           2 - 0  Deva                     Resita Arsenal   1 - 3  Campulung-Muscel 
Ticleni          3 - 0  Rovinari                 Rovinari         4 - 0  Ticleni
Timisoara U.M    2 - 1  Craiova Constr.          Videle           1 - 0  Sadu 

      Round 8      [October 09, 1994]                  Round 27      [April 19, 1995]
Alexandria       3 - 2  Timisoara U.M            Berbesti         1 - 0  Deva
Anina            3 - 0  Sadu                     Bocsa            2 - 0  Rovinari 
Craiova Constr.  2 - 0  Matasari                 Campulung-Muscel 3 - 0  Lugoj
Curtea-de-Arges  3 - 0  Drobeta                  Drobeta          2 - 0  Curtea-de-Arges
Deva             5 - 1  Berbesti                 Matasari         2 - 0  Craiova Constr.  
Draganesti-Olt   0 - 3  Stoina                   Motru            2 - 0  Videle 
Lugoj            2 - 0  Campulung-Muscel         Sadu             3 - 0  Anina 
Resita Arsenal   2 - 0  Ticleni                  Stoina           3 - 0  Draganesti-Olt
Rovinari         3 - 0  Bocsa                    Ticleni          2 - 0  Resita Arsenal 
Videle           2 - 1  Motru                    Timisoara U.M    4 - 1  Alexandria

      Round 9      [October 16, 1994]                  Round 28      [April 23, 1995]
Berbesti         2 - 0  Draganesti-Olt           Alexandria       2 - 1  Matasari
Bocsa            1 - 0  Resita Arsenal           Anina            1 - 0  Motru
Campulung-Muscel 4 - 0  Videle                   Craiova Constr.  1 - 0  Curtea-de-Arges
Curtea-de-Arges  1 - 0  Craiova Constr.          Deva             3 - 1  Sadu
Matasari         3 - 0  Alexandria               Draganesti-Olt   1 - 1  Berbesti 
Motru            2 - 0  Anina                    Drobeta          2 - 0  Stoina
Sadu             3 - 0  Deva                     Lugoj            2 - 0  Ticleni
Stoina           3 - 0  Drobeta                  Resita Arsenal   0 - 1  Bocsa 
Ticleni          0 - 0  Lugoj                    Rovinari         0 - 0  Timisoara U.M
Timisoara U.M    3 - 0  Rovinari                 Videle           1 - 0  Campulung-Muscel 

      Round 10     [October 23, 1994]                  Round 29      [April 30, 1995]
Alexandria       2 - 0  Craiova Constr.          Berbesti         6 - 1  Drobeta              
Anina            2 - 0  Campulung-Muscel         Bocsa            2 - 0  Lugoj                
Deva             0 - 2  Motru                    Campulung-Muscel 2 - 0  Anina                
Draganesti-Olt   3 - 0  Sadu                     Craiova Constr.  5 - 0  Alexandria           
Drobeta          5 - 0  Berbesti                 Curtea-de-Arges  0 - 3*  Stoina              
Lugoj            4 - 1  Bocsa                    Matasari         3 - 0  Rovinari             
Resita Arsenal   3 - 4  Timisoara U.M            Motru            2 - 1  Deva                 
Rovinari         1 - 0  Matasari                 Sadu             5 - 0  Draganesti-Olt       
Stoina           2 - 0  Curtea-de-Arges          Ticleni          4 - 0  Videle               
Videle           3 - 0  Ticleni                  Timisoara U.M    1 - 0  Resita Arsenal       
                                               *[effective 3 - 1 / subsequent decision 0 - 3]

      Round 11     [October 26, 1994]                  Round 30      [May 07, 1995]
Berbesti         2 - 1  Stoina                   Alexandria       2 - 0  Curtea-de-Arges
Bocsa            2 - 0  Videle                   Anina            5 - 1  Ticleni 
Campulung-Muscel 2 - 0  Deva                     Deva             4 - 0  Campulung-Muscel
Craiova Constr.  0 - 0  Rovinari                 Draganesti-Olt   0 - 4  Motru
Curtea-de-Arges  6 - 0  Alexandria               Drobeta          2 - 0  Sadu 
Matasari         3 - 0  Resita Arsenal           Lugoj            1 - 2  Timisoara U.M 
Motru            9 - 0  Draganesti-Olt           Resita Arsenal   1 - 1  Matasari 
Sadu             1 - 0  Drobeta                  Rovinari         2 - 1  Craiova Constr.
Ticleni          1 - 0  Anina                    Stoina           2 - 0  Berbesti
Timisoara U.M    0 - 1  Lugoj                    Videle           4 - 0  Bocsa 

      Round 12     [October 30, 1994]                  Round 31      [May 14, 1995]
Anina            5 - 2  Bocsa                    Alexandria       2 - 1  Rovinari 
Berbesti         3 - 0  Curtea-de-Arges          Bocsa            2 - 1  Anina  
Deva             3 - 1  Ticleni                  Campulung-Muscel 7 - 0  Draganesti-Olt 
Draganesti-Olt   2 - 5  Campulung-Muscel         Craiova Constr.  3 - 0  Resita Arsenal
Drobeta          5 - 2  Motru                    Curtea-de-Arges  1 - 0  Berbesti
Lugoj            1 - 0  Matasari                 Matasari         2 - 0  Lugoj
Resita Arsenal   4 - 1  Craiova Constr.          Motru            2 - 0  Drobeta 
Rovinari         2 - 1  Alexandria               Sadu             3 - 1  Stoina
Stoina           2 - 1  Sadu                     Ticleni          2 - 1  Deva
Videle           3 - 0  Timisoara U.M            Timisoara U.M    4 - 1  Videle 

      Round 13     [November 06, 1994]                 Round 32      [May 17, 1995]
Alexandria       2 - 1  Resita Arsenal           Anina            2 - 1  Timisoara U.M 
Bocsa            1 - 1  Deva                     Berbesti         2 - 0  Sadu
Campulung-Muscel 2 - 0  Drobeta                  Deva             5 - 0  Bocsa 
Craiova Constr.  0 - 1  Lugoj                    Draganesti-Olt   0 - 0  Ticleni 
Curtea-de-Arges  5 - 1  Rovinari                 Drobeta          0 - 2  Campulung-Muscel 
Matasari         2 - 0  Videle                   Lugoj            4 - 1  Craiova Constr.
Motru            5 - 1  Stoina                   Resita Arsenal   1 - 1  Alexandria 
Sadu             3 - 0  Berbesti                 Rovinari         1 - 0  Curtea-de-Arges
Ticleni          5 - 1  Draganesti-Olt           Stoina           1 - 0  Motru 
Timisoara U.M    4 - 0  Anina                    Videle           0 - 0  Matasari

      Round 14     [November 13, 1994]                 Round 33      [May 21, 1995]
Anina            2 - 0  Matasari                 Alexandria       4 - 2  Lugoj
Berbesti         2 - 1  Motru                    Bocsa            3 - 0*  Draganesti-Olt 
Deva             5 - 0  Timisoara U.M            Campulung-Muscel 1 - 0  Stoina 
Draganesti-Olt   1 - 1  Bocsa                    Craiova Constr.  3 - 1  Videle 
Drobeta          3 - 1  Ticleni                  Curtea-de-Arges  2 - 0  Sadu 
Lugoj            1 - 0  Alexandria               Matasari         2 - 0  Anina 
Resita Arsenal   2 - 2  Rovinari                 Motru            5 - 2  Berbesti
Sadu             1 - 0  Curtea-de-Arges          Rovinari         2 - 0  Resita Arsenal
Stoina           1 - 0  Campulung-Muscel         Ticleni          2 - 0  Drobeta  
Videle           1 - 0  Craiova Constr.          Timisoara U.M    2 - 0  Deva 
                                               *[effective 11 - 1 / subsequent decision 3 - 0]

      Round 15     [November 16, 1994]                 Round 34      [May 28, 1995]
Alexandria       1 - 0  Videle                   Anina            3 - 0  Craiova Constr.
Bocsa            1 - 3  Drobeta                  Berbesti         3 - 2  Campulung-Muscel
Campulung-Muscel 3 - 0  Berbesti                 Deva             4 - 0  Matasari
Craiova Constr.  3 - 0  Anina                    Draganesti-Olt   ***    Timisoara U.M
Curtea-de-Arges  2 - 2  Resita Arsenal           Drobeta          4 - 0  Bocsa 
Matasari         1 - 0  Deva                     Lugoj            0 - 1  Rovinari 
Motru            3 - 2  Sadu                     Resita Arsenal   1 - 2  Curtea-de-Arges
Rovinari         2 - 0  Lugoj                    Sadu             0 - 1  Motru 
Ticleni          3 - 0  Stoina                   Stoina           3 - 4  Ticleni 
Timisoara U.M    3 - 0  Draganesti-Olt           Videle           2 - 0  Alexandria 
                                                    ***[effective 1 - 5 / subsequent 
                                                    decision : 0 - 3 for both teams]                                                       

      Round 16     [November 20, 1994]                 Round 35      [June 04, 1995]
Anina            2 - 0  Alexandria               Alexandria       1 - 0  Anina
Berbesti         3 - 0  Ticleni                  Bocsa            5 - 3  Stoina 
Deva             1 - 0  Craiova Constr.          Campulung-Muscel 1 - 0  Sadu 
Draganesti-Olt   0 - 2  Matasari                 Craiova Constr.  2 - 1  Deva 
Drobeta          3 - 1  Timisoara U.M            Curtea-de-Arges  0 - 0  Motru
Lugoj            4 - 0  Resita Arsenal           Matasari         5 - 1  Draganesti-Olt
Motru            7 - 2  Curtea-de-Arges          Resita Arsenal   0 - 4  Lugoj 
Sadu             0 - 1  Campulung-Muscel         Rovinari         1 - 1  Videle 
Stoina           4 - 2  Bocsa                    Ticleni          1 - 0  Berbesti
Videle           2 - 0  Rovinari                 Timisoara U.M    4 - 0  Drobeta 

      Round 17     [November 27, 1994]                 Round 36      [June 07, 1995]
Alexandria       4 - 1  Deva                     Anina            3 - 0  Rovinari 
Bocsa            4 - 1  Berbesti                 Berbesti         4 - 0  Bocsa 
Campulung-Muscel 2 - 0  Motru                    Deva             4 - 1  Alexandria 
Craiova Constr.  7 - 0  Draganesti-Olt           Draganesti-Olt   0 - 3  Craiova Constr.
Curtea-de-Arges  5 - 1  Lugoj                    Drobeta          0 - 0  Matasari 
Matasari         4 - 2  Drobeta                  Lugoj            0 - 0  Curtea-de-Arges 
Resita Arsenal   2 - 1  Videle                   Motru            1 - 0  Campulung-Muscel 
Rovinari         2 - 1  Anina                    Sadu             2 - 0  Ticleni
Ticleni          3 - 2  Sadu                     Stoina           3 - 1  Timisoara U.M 
Timisoara U.M    1 - 1  Stoina                   Videle           5 - 1  Resita Arsenal

      Round 18     [December 04, 1994]                 Round 37      [June 11, 1995]
Anina            3 - 0  Resita Arsenal           Alexandria      10 - 2  Draganesti-Olt 
Berbesti         3 - 1  Timisoara U.M            Bocsa            1 - 1  Sadu
Campulung-Muscel 3 - 1  Curtea-de-Arges          Craiova Constr.  4 - 0  Drobeta
Deva             2 - 0  Rovinari                 Curtea-de-Arges  1 - 2  Campulung-Muscel
Draganesti-Olt   0 - 3* Alexandria               Lugoj            1 - 0  Videle 
Drobeta          2 - 1  Craiova Constr.          Matasari         3 - 1  Stoina 
Motru            3 - 1  Ticleni                  Resita Arsenal   1 - 3  Anina 
Sadu             3 - 1  Bocsa                    Rovinari         4 - 2  Deva
Stoina           3 - 1  Matasari                 Ticleni          1 - 2  Motru 
Videle           1 - 0  Lugoj                    Timisoara U.M    4 - 1  Berbesti 
*[effective 3 - 3 / subsequent decision 0 - 3]

      Round 19     [December 11, 1994]                 Round 38      [June 18, 1995]
Alexandria       1 - 0  Drobeta                  Anina            6 - 3  Lugoj
Bocsa            5 - 1  Motru                    Berbesti         3 - 0  Matasari 
Craiova Constr.  3 - 1  Stoina                   Campulung-Muscel 7 - 1  Ticleni 
Curtea-de-Arges  3 - 0  Videle                   Deva             8 - 1  Resita Arsenal 
Lugoj            3 - 0  Anina                    Draganesti-Olt   2 - 6  Rovinari 
Matasari         2 - 1  Berbesti                 Drobeta          1 - 0  Alexandria 
Resita Arsenal   2 - 4  Deva                     Motru            0 - 0  Bocsa
Rovinari         2 - 0  Draganesti-Olt           Sadu             3 - 1  Timisoara U.M 
Ticleni          2 - 0  Campulung-Muscel         Stoina           4 - 2  Craiova Constr. 
Timisoara U.M    2 - 0  Sadu                     Videle           4 - 1  Curtea-de-Arges 

First and second half of competition : tables
 1. Minerul Motru         19 12  1  6  53 - 25  37  [2]   19 13  3  3  32 - 11  42  [1]
---------------------------------------------------------------------------------------
 2. ARO Campulung Muscel  19 12  2  5  38 - 15  38  [1]   19 13  1  5  42 - 14  40  [2]
---------------------------------------------------------------------------------------
 3. Petrolul Stoina       19 11  1  7  33 - 26  34  [4]   19 10  0  9  37 - 29  30  [7]
 4. F.C Drobeta Turnu S.  19 10  1  8  34 - 28  31  [6]   19 10  3  6  27 - 25  33  [5]
 5. Vega Deva             19  7  2 10  28 - 29  23 [17]   19 11  2  6  54 - 22  35  [4]
 6. Minerul Matasari      19 11  0  8  30 - 18  33  [5]   19  7  4  8  27 - 25  25 [15]
 7. Unirea Alexandria     19  8  3  8  26 - 29  27 [11]   19 10  1  8  28 - 26  31  [6]
 8. Minerul Anina         19  9  1  9  26 - 24  28  [8]   19  9  2  8  35 - 28  29  [8]
 9. Mine - RAL Rovinari   19  9  3  7  19 - 20  30  [7]   19  8  3  8  26 - 37  27 [14]
10. Constructorul Craiova 19  6  2 11  26 - 30  20 [18]   19 12  0  7  41 - 25  36  [3]
11. Petrolul Ticleni      19  9  1  9  27 - 31  28 [10]   19  9  1  9  27 - 38  28 [12]
12. Petrolul Videle       19  9  0 10  22 - 26  27 [12]   19  9  2  8  29 - 31  29 [10]
13. Metalul Bocsa         19  8  3  8  29 - 36  27 [13]   19  8  3  8  23 - 33  27 [13]
14. Vulturii Lugoj        19 11  3  5  30 - 15  36  [3]   19  5  3 11  25 - 34  18 [18]
15. U.M Timisoara         19  8  1 10  28 - 34  25 [15]   19  9  2  8  33 - 28  29  [9]   
16. Metalurgistul Sadu    19  9  1  9  25 - 23  28  [9]   19  8  1 10  22 - 21  25 [16]
---------------------------------------------------------------------------------------
17. Minerul Berbesti      19  8  1 10  28 - 39  25 [16]   19  9  1  9  33 - 29  28 [11]
18. Electronistul C.      19  8  2  9  37 - 31  26 [14]   19  7  3  9  20 - 29  24 [17]
19. Arsenal Resita        19  5  3 11  24 - 43  18 [19]   19  2  2 15  13 - 49   8 [19]
20. S.M Draganesti Olt    19  3  3 13  13 - 55  12 [20]   19  0  3 16  14 - 69   3 [20]

Home and away : tables             H O M E                          A W A Y
 1. Minerul Motru        19  18  1  0  61 - 10  55  [2]   19  7  3  9  24 - 26  24  [1]
---------------------------------------------------------------------------------------
 2. ARO Campulung Muscel 19  19  0  0  60 -  2  57  [1]   19  6  3 10  20 - 27  21  [2]
---------------------------------------------------------------------------------------
 3. Petrolul Stoina      19  18  0  1  51 - 14  54  [4]   19  3  1 15  19 - 41  10  [7]
 4. F.C Drobeta Turnu S. 19  16  2  1  43 - 11  50 [12]   19  4  2 13  18 - 42  14  [4]
 5. Vega Deva            19  16  1  2  64 - 14  49 [13]   19  2  3 14  18 - 37   9  [8]
 6. Minerul Matasari     19  17  0  2  47 -  9  51  [9]   19  1  4 14  10 - 34   7 [10]
 7. Unirea Alexandria    19  17  2  0  46 - 12  53  [5]   19  1  2 16   8 - 43   5 [14]
 8. Minerul Anina        19  17  1  1  50 - 11  52  [7]   19  1  2 16  11 - 41   5 [13]
 9. Mine - RAL Rovinari  19  14  4  1  33 -  9  46 [15]   19  3  2 14  12 - 38  11  [5]
10. Constructorul Cr.    19  16  2  1  53 -  9  50 [11]   19  2  0 17  14 - 46   6 [12]
11. Petrolul Ticleni     19  17  1  1  42 -  8  52  [8]   19  1  1 17  12 - 61   4 [15]
12. Petrolul Videle      19  18  1  0  46 -  7  55  [3]   19  0  1 18   5 - 50   1 [18]
13. Metalul Bocsa        19  13  4  2  41 - 18  43 [17]   19  3  2 14  11 - 51  11  [6]
14. Vulturii Lugoj       19  12  3  4  37 - 15  39 [18]   19  4  3 12  18 - 34  15  [3]
15. U.M Timisoara        19  15  1  3  42 - 10  46 [14]   19  2  2 15  19 - 52   8  [9]
16. Metalurgistul Sadu   19  17  0  2  38 -  5  51 [10]   19  0  2 17   9 - 39   2 [16]
---------------------------------------------------------------------------------------
17. Minerul Berbesti     19  17  1  1  51 - 11  52  [6]   19  0  1 18  10 - 57   1 [19]
18. Electronistul C.     19  13  4  2  46 - 15  43 [16]   19  2  1 16  11 - 45   7 [11]
19. Arsenal Resita       19   7  3  9  28 - 36  24 [19]   19  0  2 17   9 - 56   2 [17]
20. S.M Draganesti-Olt   19   3  6 10  20 - 42  17 [20]   19  0  0 19   7 - 82   0 [20]

**********************
      DIVIZIA B / SERIA IV

Final table
 1. Minaur Zlatna [P]         38    28   2   8   112 - 30    86   [Promoted]
---------------------------------------------------------------
 2. Olimpia Satu Mare         38    24   2  12    91 - 51    74   [Promotion playoff]
---------------------------------------------------------------
 3. A.S Sighet [P]            38    23   4  11    75 - 31    73 
 4. Parangul Lonea            38    20   4  14    84 - 51    64 
 5. Chimica Tarnaveni [P]     38    19   4  15    68 - 53    61 
 6. Minerul Uricani           38    19   2  17    69 - 68    59 
 7. Metalurgistul Cugir       38    19   1  18    61 - 61    58 
 8. Laminorul Victoria Zalau  38    18   1  19    58 - 56    55  [2  1 0 1  2 - 1  3] 
 9. Minerul Lupeni            38    18   1  19    67 - 70    55  [2  1 0 1  1 - 2  3] 
10. Motorul I.M.A Arad        38    17   3  18    64 - 58    54  [2  1 1 0  3 - 2  4] 
11. F.C Arad                  38    17   3  18    61 - 71    54  [2  0 1 1  2 - 3  1] 
12. Olimpia Salonta           38    17   3  18    44 - 53    52*
13. A.S Paroseni Vulcan       38    18   1  19    55 - 63    51* [2  1 0 1  2 - 2  3] 
14. West Petrom Pecica        38    16   3  19    53 - 85    51  [2  1 0 1  2 - 2  3] 
15. Sticla Ariesul Turda [P]  38    15   5  18    72 - 70    50  [2  1 0 1  4 - 2  3] 
16. Minerul Cavnic            38    15   5  18    44 - 51    50  [2  1 0 1  2 - 4  3] 
---------------------------------------------------------------
17. Minerul Sarmasag [P]      38    17   2  19    54 - 71    49*  [Relegated]
18. Oasul Negresti Oas        38    15   3  20    48 - 88    48   [Relegated]
19. C.P.L Arad                38    10   3  25    49 - 81    33   [Relegated]
20. Avantul Reghin            38     8   2  28    35 - 102   26   [Relegated]
                            [760   353  54 353  1264 - 1264 1103]                  
* 2 pts deducted : Olimpia Salonta / 4 pts deducted : A.S Paroseni and Minerul Sarmasag

Cross Table
          A.C A.F A.M Cav Cug Lon Lup Neg Par Pec Reg Sal Sar Sat Sig Tar Tur Uri Zal Zla
Arad CPL   X  3-4 1-2 1-2 1-2 1-1 3-2 4-0 0-1 2-0 8-1 1-0 2-1 1-2 1-0 2-3 5-2 1-1 2-1 1-3
Arad F.C  4-2  X  1-1 2-0 4-0 2-1 3-3 4-0 3-0 4-2 3-0 2-0 3-2 2-1 0-1 3-3 1-0 2-1 2-1 0-2
Arad Mot. 4-0 2-1  X  1-3 1-0 3-1 3-1 1-0 3-0 3-0 4-1 4-0 4-0 1-1 2-0 4-1 4-0 2-0 2-0 0-2
Cavnic    0-0 0-1 3-1  X  1-0 0-0 4-1 5-0 3-0 4-0 0-0 2-0 3-2 1-2 0-2 1-0 2-1 1-0 1-1 0-0
Cugir     1-0 3-1 2-0 2-0  X  3-1 5-0 3-1 4-0 6-0 2-0 1-0 5-0 1-0 3-1 3-2 2-2 2-0 2-0 1-3
Lonea     3-1 3-0 3-1 2-0 3-0  X  3-2 *** 1-1 6-1 4-0 3-0 2-0 3-1 3-1 2-0 6-0 2-1 4-0 4-1
Lupeni    2-0 3-1 4-2 1-2 5-1 4-3  X  2-0 1-0 4-0 3-0 3-0 2-1 4-0 1-2 3-0 1-0 2-0 1-0 3-1
Negresti  5-3 2-0 1-0 2-1 3-1 1-0 2-1  X  3-1 1-1 3-0 2-0 2-0 3-1 2-2 0-1 2-1 3-0 0-2 5-1
Paroseni  2-1 2-0 5-3 2-0 2-1 1-0 0-1 3-0  X  2-0 3-0 3-1 2-3 2-0 2-1 3-0 5-0 2-1 4-0 2-1
Pecica    1-0 2-1 3-0 1-0 1-0 1-3 4-0 3-2 2-0  X  5-0 3-0 5-0 2-1 0-0 3-2 3-0 4-0 0-1 0-1
Reghin    2-0 2-3 3-2 0-1 1-2 1-1 3-1 4-0 1-0 6-1  X  2-3 1-3 0-3 0-3 2-0 2-1 1-3 0-2 0-3
Salonta   1-0 4-0 1-0 2-0 2-0 2-1 3-0 4-0 3-1 2-2 1-0  X  1-0 0-2 2-0 3-0 0-0 2-0 4-1 1-0
Sarmasag  1-0 3-1 1-0 2-1 1-0 3-1 2-1 1-1 3-0 7-0 3-0 3-0  X  2-1 0-1 1-1 2-0 2-0 1-0 0-4
Satu Mare 3-0 2-0 3-3 3-0 4-0 4-0 5-2 3-0 4-1 8-1 4-0 3-1 4-0  X  1-0 3-1 5-0 7-2 2-0 4-3
Sighet    3-0 8-0 3-0 1-0 9-1 3-1 2-0 2-0 4-0 3-0 3-1 3-0 3-0 2-0  X  1-1 3-1 1-0 3-1 1-1
Tarnaveni 1-2 2-0 3-0 2-1 1-0 1-0 5-1 2-0 1-0 2-0 5-0 2-0 3-1 0-1 1-0  X  5-1 8-0 2-0 2-1
Turda     6-0 4-2 4-0 3-0 2-1 1-2 1-0 5-0 6-0 2-0 7-1 0-0 6-2 4-1 2-0 1-1  X  4-1 3-1 0-1
Uricani   5-0 2-0 3-1 2-0 3-1 3-1 4-2 8-1 3-2 4-0 3-0 3-0 2-0 2-1 2-1 3-2 1-1  X  4-1 2-0
Zalau L.  1-0 3-1 2-0 6-2 3-0 3-0 2-0 3-0 2-0 1-2 6-0 2-1 3-1 0-1 1-2 3-1 2-0 2-0  X  1-3
Zlatna    8-0 1-0 1-0 5-0 3-0 3-0 3-0 5-0 3-1 7-0 3-0 4-0 6-0 7-0 1-0 4-1 6-1 6-0 5-0  X
(*** : 10 - 1)

      Round 1      [August 28, 1994]                   Round 20      [March 05, 1995]
Arad F.C        2 - 1  Uricani                   Arad C.P.L      2 - 3  Tarnaveni
Negresti-Oas    1 - 0  Arad Motorul              Arad Motorul    1 - 0  Negresti-Oas
Paroseni-Vulcan 2 - 0  Cavnic                    Cavnic          3 - 0  Paroseni-Vulcan
Pecica          1 - 3  Lonea                     Cugir           1 - 0  Salonta
Salonta         2 - 0  Cugir                     Lonea           6 - 1  Pecica
Sarmasag        2 - 1  Satu Mare                 Lupeni          1 - 0  Turda
Sighet          3 - 1  Reghin                    Reghin          0 - 3  Sighet
Tarnaveni       1 - 2  Arad C.P.L                Satu Mare       4 - 0  Sarmasag
Turda           1 - 0  Lupeni                    Uricani         2 - 0  Arad F.C
Zlatna          5 - 0  Zalau Laminorul           Zalau Laminorul 1 - 3  Zlatna

      Round 2      [September 04, 1994]                Round 21      [March 12, 1995]
Arad C.P.L      2 - 1  Sarmasag                  Arad F.C        1 - 1  Arad Motorul
Arad Motorul    2 - 1  Arad F.C                  Negresti-Oas    2 - 1  Lupeni
Cavnic          2 - 1  Turda                     Paroseni-Vulcan 1 - 0  Lonea
Cugir           1 - 3  Zlatna                    Pecica          2 - 1  Satu Mare
Lonea           1 - 1  Paroseni-Vulcan           Salonta         1 - 0  Reghin
Lupeni          2 - 0  Negresti-Oas              Sarmasag        1 - 0  Arad C.P.L
Reghin          2 - 3  Salonta                   Sighet          1 - 0  Uricani
Satu Mare       8 - 1  Pecica                    Tarnaveni       2 - 0  Zalau Laminorul
Uricani         2 - 1  Sighet                    Turda           3 - 0  Cavnic
Zalau Laminorul 3 - 1  Tarnaveni                 Zlatna          3 - 0  Cugir

      Round 3      [September 11, 1994]                Round 22      [March 19, 1995]
Arad F.C        3 - 3  Lupeni                    Arad C.P.L      2 - 0  Pecica
Lonea           2 - 0  Cavnic                    Arad Motorul    2 - 0  Sighet
Negresti-Oas    2 - 1  Turda                     Cavnic          0 - 0  Lonea
Paroseni-Vulcan 2 - 0  Satu Mare                 Cugir           3 - 2  Tarnaveni
Pecica          1 - 0  Arad C.P.L                Lupeni          3 - 1  Arad F.C
Salonta         2 - 0  Uricani                   Reghin          0 - 3  Zlatna
Sarmasag        1 - 0  Zalau Laminorul           Satu Mare       4 - 1  Paroseni-Vulcan
Sighet          3 - 0  Arad Motorul              Turda           5 - 0  Negresti-Oas
Tarnaveni       1 - 0  Cugir                     Uricani         3 - 0  Salonta
Zlatna          3 - 0  Reghin                    Zalau Laminorul 3 - 1  Sarmasag

      Round 4      [September 18, 1994]                Round 23      [March 26, 1995]
Arad C.P.L      0 - 1  Paroseni-Vulcan           Arad F.C        1 - 0  Turda
Arad Motorul    4 - 0  Salonta                   Lonea           3 - 1  Satu Mare
Cavnic          5 - 0  Negresti-Oas              Negresti-Oas    2 - 1  Cavnic
Cugir           5 - 0  Sarmasag                  Paroseni-Vulcan 2 - 1  Arad C.P.L
Lupeni          1 - 2  Sighet                    Pecica          0 - 1  Zalau Laminorul
Reghin          2 - 0  Tarnaveni                 Salonta         1 - 0  Arad Motorul
Satu Mare       4 - 0  Lonea                     Sarmasag        1 - 0  Cugir
Turda           4 - 2  Arad F.C                  Sighet          2 - 0  Lupeni
Uricani         2 - 0  Zlatna                    Tarnaveni       5 - 0  Reghin
Zalau Laminorul 1 - 2  Pecica                    Zlatna          6 - 0  Uricani

      Round 5      [September 25, 1994]                Round 24      [April 02, 1995]
Arad F.C        4 - 0  Negresti-Oas              Arad C.P.L      1 - 1  Lonea
Lonea           3 - 1  Arad C.P.L                Arad Motorul    0 - 2  Zlatna
Paroseni-Vulcan 4 - 0  Zalau Laminorul           Cavnic          1 - 2  Satu Mare
Pecica          1 - 0  Cugir                     Cugir           6 - 0  Pecica
Salonta         3 - 0  Lupeni                    Lupeni          3 - 0  Salonta
Sarmasag        3 - 0  Reghin                    Negresti-Oas    2 - 0  Arad F.C
Satu Mare       3 - 0  Cavnic                    Reghin          1 - 3  Sarmasag
Sighet          3 - 1  Turda                     Turda           2 - 0  Sighet
Tarnaveni       8 - 0  Uricani                   Uricani         3 - 2  Tarnaveni
Zlatna          1 - 0  Arad Motorul              Zalau Laminorul 2 - 0  Paroseni-Vulcan

      Round 6      [September 28, 1994]                Round 25      [April 09, 1995]
Arad C.P.L      1 - 2  Satu Mare                 Arad F.C        2 - 0  Cavnic
Arad Motorul    4 - 1  Tarnaveni                 Lonea           4 - 0  Zalau Laminorul
Cavnic          0 - 1  Arad F.C                  Paroseni-Vulcan 2 - 1  Cugir
Cugir           4 - 0  Paroseni-Vulcan           Pecica          5 - 0  Reghin
Lupeni          3 - 1  Zlatna                    Salonta         0 - 0  Turda
Negresti-Oas    2 - 2  Sighet                    Sarmasag        2 - 0  Uricani
Reghin          6 - 1  Pecica                    Satu Mare       3 - 0  Arad C.P.L
Turda           0 - 0  Salonta                   Sighet          2 - 0  Negresti-Oas
Uricani         2 - 0  Sarmasag                  Tarnaveni       3 - 0  Arad Motorul
Zalau Laminorul 3 - 0  Lonea                     Zlatna          3 - 0  Lupeni

      Round 7      [October 02, 1994]                  Round 26      [April 16, 1995]
Arad C.P.L      1 - 2  Cavnic                    Arad F.C        0 - 1  Sighet
Lonea           3 - 0  Cugir                     Arad Motorul    4 - 0  Sarmasag
Paroseni-Vulcan 3 - 0  Reghin                    Cavnic          0 - 0  Arad C.P.L
Pecica          4 - 0  Uricani                   Cugir           3 - 1  Lonea
Salonta         4 - 0  Negresti-Oas              Lupeni          3 - 0  Tarnaveni
Sarmasag        1 - 0  Arad Motorul              Negresti-Oas    2 - 0  Salonta
Satu Mare       2 - 0  Zalau Laminorul           Reghin          1 - 0  Paroseni-Vulcan
Sighet          8 - 0  Arad F.C                  Turda           0 - 1  Zlatna
Tarnaveni       5 - 1  Lupeni                    Uricani         4 - 0  Pecica
Zlatna          6 - 1  Turda                     Zalau Laminorul 0 - 1  Satu Mare

      Round 8      [October 09, 1994]                  Round 27      [April 19, 1995]
Arad F.C        2 - 0  Salonta                   Arad C.P.L      2 - 1  Zalau Laminorul
Arad Motorul    3 - 0  Pecica                    Lonea           4 - 0  Reghin
Cavnic          0 - 2  Sighet                    Paroseni-Vulcan 2 - 1  Uricani
Cugir           1 - 0  Satu Mare                 Pecica          3 - 0  Arad Motorul
Lupeni          2 - 1  Sarmasag                  Salonta         4 - 0  Arad F.C
Negresti-Oas    5 - 1  Zlatna                    Sarmasag        2 - 1  Lupeni
Reghin          1 - 1  Lonea                     Satu Mare       4 - 0  Cugir
Turda           1 - 1  Tarnaveni                 Sighet          1 - 0  Cavnic
Uricani         3 - 2  Paroseni-Vulcan           Tarnaveni       5 - 1  Turda  
Zalau Laminorul 1 - 0  Arad C.P.L                Zlatna          5 - 0  Negresti-Oas         

      Round 9      [October 16, 1994]                  Round 28      [April 23, 1995]
Arad C.P.L      1 - 2  Cugir                     Arad F.C        0 - 2  Zlatna               
Cavnic          1 - 1  Zalau Laminorul           Arad Motorul    3 - 0  Paroseni-Vulcan      
Lonea           2 - 1  Uricani                   Cugir           1 - 0  Arad C.P.L           
Paroseni-Vulcan 5 - 3  Arad Motorul              Lupeni          4 - 0  Pecica               
Pecica          4 - 0  Lupeni                    Negresti-Oas    0 - 1  Tarnaveni            
Salonta         2 - 0  Sighet                    Reghin          0 - 3  Satu Mare            
Sarmasag        2 - 0  Turda                     Sighet          3 - 0  Salonta              
Satu Mare       4 - 0  Reghin                    Turda           6 - 2  Sarmasag             
Tarnaveni       2 - 0  Negresti-Oas              Uricani         3 - 1  Lonea                
Zlatna          1 - 0  Arad F.C                  Zalau Laminorul 6 - 2  Cavnic               

      Round 10     [October 23, 1994]                  Round 29      [April 30, 1995]
Arad F.C        3 - 3  Tarnaveni                 Arad C.P.L      8 - 1  Reghin               
Arad Motorul    3 - 1  Lonea                     Cavnic          2 - 0  Salonta              
Cugir           2 - 0  Zalau Laminorul           Lonea           3 - 1  Arad Motorul         
Lupeni          1 - 0  Paroseni-Vulcan           Paroseni-Vulcan 0 - 1  Lupeni               
Negresti-Oas    2 - 0  Sarmasag                  Pecica          3 - 0* Turda
Reghin          2 - 0  Arad C.P.L                Sarmasag        1 - 1  Negresti-Oas         
Salonta         2 - 0  Cavnic                    Satu Mare       7 - 2  Uricani              
Sighet          1 - 1  Zlatna                    Tarnaveni       2 - 0  Arad F.C             
Turda           2 - 0  Pecica                    Zalau Laminorul 3 - 0  Cugir                
Uricani         2 - 1  Satu Mare                 Zlatna          1 - 0  Sighet               
                                               *[effective 2 - 2 / subsequent decision 3 - 0]

      Round 11     [October 26, 1994]                  Round 30      [May 07, 1995]
Arad C.P.L      1 - 1  Uricani                   Arad F.C        3 - 2  Sarmasag             
Cavnic          1 - 0  Cugir                     Arad Motorul    1 - 1  Satu Mare            
Lonea           3 - 2  Lupeni                    Cugir           2 - 0  Cavnic               
Paroseni-Vulcan 5 - 0  Turda                     Lupeni          4 - 3  Lonea                
Pecica          3 - 2  Negresti-Oas              Negresti-Oas    1 - 1  Pecica               
Sarmasag        3 - 1  Arad F.C                  Reghin          0 - 2  Zalau Laminorul      
Satu Mare       3 - 3  Arad Motorul              Salonta         1 - 0  Zlatna               
Tarnaveni       1 - 0  Sighet                    Sighet          1 - 1  Tarnaveni            
Zalau Laminorul 6 - 0  Reghin                    Turda           6 - 0  Paroseni-Vulcan      
Zlatna          4 - 0  Salonta                   Uricani         5 - 0  Arad C.P.L           

      Round 12     [October 30, 1994]                  Round 31      [May 14, 1995]
Arad F.C        4 - 2  Pecica                    Arad C.P.L      1 - 2  Arad Motorul         
Arad Motorul    4 - 0  Arad C.P.L                Cavnic          0 - 0  Zlatna               
Lupeni          4 - 0  Satu Mare                 Cugir           2 - 0  Reghin               
Negresti-Oas    3 - 1  Paroseni-Vulcan           Lonea           6 - 0  Turda                
Reghin          1 - 2  Cugir                     Paroseni-Vulcan 3 - 0  Negresti-Oas         
Salonta         3 - 0  Tarnaveni                 Pecica          2 - 1  Arad F.C             
Sighet          3 - 0  Sarmasag                  Sarmasag        0 - 1  Sighet               
Turda           1 - 2  Lonea                     Satu Mare       5 - 2  Lupeni
Uricani         4 - 1  Zalau Laminorul           Tarnaveni       2 - 0  Salonta
Zlatna          5 - 0  Cavnic                    Zalau Laminorul 2 - 0  Uricani

      Round 13     [November 06, 1994]                 Round 32      [May 17, 1995]
Arad C.P.L      3 - 2  Lupeni                    Arad F.C        3 - 0  Paroseni-Vulcan
Cavnic          0 - 0  Reghin                    Arad Motorul    2 - 0  Zalau Laminorul
Cugir           2 - 0  Uricani                   Lupeni          2 - 0  Arad C.P.L
Lonea          10 - 1  Negresti-Oas              Negresti-Oas    1 - 0  Lonea
Paroseni-Vulcan 2 - 0  Arad F.C                  Reghin          0 - 1  Cavnic
Pecica          0 - 0  Sighet                    Salonta         1 - 0  Sarmasag
Sarmasag        3 - 0  Salonta                   Sighet          3 - 0  Pecica
Satu Mare       5 - 0  Turda                     Turda           4 - 1  Satu Mare
Tarnaveni       2 - 1  Zlatna                    Uricani         3 - 1  Cugir
Zalau Laminorul 2 - 0  Arad Motorul              Zlatna          4 - 1  Tarnaveni

      Round 14     [November 13, 1994]                 Round 33      [May 21, 1995]
Arad F.C        2 - 1  Lonea                     Arad C.P.L      5 - 2  Turda
Arad Motorul    1 - 0  Cugir                     Cavnic          1 - 0  Tarnaveni
Lupeni          1 - 0  Zalau Laminorul           Cugir           2 - 0  Arad Motorul
Negresti-Oas    3 - 1  Satu Mare                 Lonea           3 - 0  Arad F.C
Salonta         2 - 2  Pecica                    Paroseni-Vulcan 2 - 1  Sighet
Sighet          4 - 0  Paroseni-Vulcan           Pecica          3 - 0  Salonta
Tarnaveni       2 - 1  Cavnic                    Reghin          1 - 3  Uricani
Turda           6 - 0  Arad C.P.L                Sarmasag        0 - 4  Zlatna
Uricani         3 - 0  Reghin                    Satu Mare       3 - 0  Negresti-Oas
Zlatna          6 - 0  Sarmasag                  Zalau Laminorul 2 - 0  Lupeni

      Round 15     [November 16, 1994]                 Round 34      [May 28, 1995]
Arad C.P.L      4 - 0  Negresti-Oas              Arad F.C        2 - 1  Satu Mare
Cavnic          1 - 0  Uricani                   Arad Motorul    4 - 1  Reghin
Cugir           5 - 0  Lupeni                    Lupeni          5 - 1  Cugir
Lonea           3 - 1  Sighet                    Negresti-Oas    5 - 3  Arad C.P.L
Paroseni-Vulcan 3 - 1  Salonta                   Salonta         3 - 1  Paroseni-Vulcan
Pecica          0 - 1  Zlatna                    Sighet          3 - 1  Lonea
Reghin          3 - 2  Arad Motorul              Tarnaveni       3 - 1  Sarmasag
Sarmasag        1 - 1  Tarnaveni                 Turda           3 - 1  Zalau Laminorul
Satu Mare       2 - 0  Arad F.C                  Uricani         2 - 0  Cavnic
Zalau Laminorul 2 - 0  Turda                     Zlatna          7 - 0  Pecica

      Round 16     [November 20, 1994]                 Round 35      [June 04, 1995]
Arad F.C        4 - 2  Arad C.P.L                Arad C.P.L      3 - 4  Arad F.C
Arad Motorul    2 - 0  Uricani                   Cavnic          3 - 2  Sarmasag
Lupeni          3 - 0  Reghin                    Cugir           2 - 2  Turda
Negresti-Oas    0 - 2  Zalau Laminorul           Lonea           3 - 0  Salonta
Salonta         2 - 1  Lonea                     Paroseni-Vulcan 2 - 1  Zlatna
Sarmasag        2 - 1  Cavnic                    Pecica          3 - 2  Tarnaveni
Sighet          2 - 0  Satu Mare                 Reghin          3 - 1  Lupeni
Tarnaveni       2 - 0  Pecica                    Satu Mare       1 - 0  Sighet
Turda           2 - 1  Cugir                     Uricani         3 - 1  Arad Motorul
Zlatna          3 - 1  Paroseni-Vulcan           Zalau Laminorul 3 - 0  Negresti-Oas

      Round 17     [November 27, 1994]                 Round 36      [June 07, 1995]
Arad C.P.L      1 - 0  Sighet                    Arad F.C        2 - 1  Zalau Laminorul
Cavnic          3 - 1  Arad Motorul              Arad Motorul    1 - 3  Cavnic
Cugir           3 - 1  Negresti-Oas              Lupeni          2 - 0  Uricani
Lonea           4 - 1  Zlatna                    Negresti-Oas    3 - 1  Cugir
Paroseni-Vulcan 3 - 0  Tarnaveni                 Salonta         0 - 2  Satu Mare
Pecica          5 - 0  Sarmasag                  Sarmasag        7 - 0  Pecica
Reghin          2 - 1  Turda                     Sighet          3 - 0  Arad C.P.L
Satu Mare       3 - 1  Salonta                   Tarnaveni       1 - 0  Paroseni-Vulcan
Uricani         4 - 2  Lupeni                    Turda           7 - 1  Reghin
Zalau Laminorul 3 - 1  Arad F.C                  Zlatna          3 - 0  Lonea

      Round 18     [December 04, 1994]                 Round 37      [June 11, 1995]
Arad F.C        4 - 0  Cugir                     Arad C.P.L      1 - 0  Salonta
Lupeni          4 - 2  Arad Motorul              Arad Motorul    3 - 1  Lupeni
Negresti-Oas    3 - 0  Reghin                    Cavnic          4 - 0  Pecica
Pecica          1 - 0  Cavnic                    Cugir           3 - 1  Arad F.C
Salonta         1 - 0  Arad C.P.L                Lonea           2 - 0  Tarnaveni
Sarmasag        3 - 0* Paroseni-Vulcan           Paroseni-Vulcan 2 - 3  Sarmasag
Sighet          3 - 1  Zalau Laminorul           Reghin          4 - 0  Negresti-Oas
Tarnaveni       1 - 0  Lonea                     Satu Mare       4 - 3  Zlatna
Turda           4 - 1  Uricani                   Uricani         1 - 1  Turda
Zlatna          7 - 0  Satu Mare                 Zalau Laminorul 1 - 2  Sighet
*[effective 0 - 1 / subsequent decision 3 - 0]

      Round 19     [December 11, 1994]                 Round 38      [June 18, 1995]
Arad C.P.L      1 - 3  Zlatna                    Arad F.C        3 - 0  Reghin
Arad Motorul    4 - 0  Turda                     Lupeni          1 - 2  Cavnic
Cavnic          4 - 1  Lupeni                    Negresti-Oas    3 - 0  Uricani
Cugir           3 - 1  Sighet                    Pecica          2 - 0  Paroseni-Vulcan
Lonea           2 - 0  Sarmasag                  Salonta         4 - 1  Zalau Laminorul
Paroseni-Vulcan 2 - 0  Pecica                    Sarmasag        3 - 1  Lonea
Reghin          2 - 3  Arad F.C                  Sighet          9 - 1  Cugir
Satu Mare       3 - 1  Tarnaveni                 Tarnaveni       0 - 1  Satu Mare
Uricani         8 - 1  Negresti-Oas              Turda           4 - 0  Arad Motorul
Zalau Laminorul 2 - 1  Salonta                   Zlatna          8 - 0  Arad C.P.L

First and second half of competition : tables
 1. Minaur Zlatna         19 13  1  5  53 - 21  40  [1]   19 15  1  3  59 -  9  46  [1]
---------------------------------------------------------------------------------------
 2. Olimpia Satu Mare     19 10  1  8  42 - 30  31  [6]   19 14  1  4  49 - 21  43  [2]
---------------------------------------------------------------------------------------
 3. A.S Sighet            19 10  3  6  39 - 19  33  [3]   19 13  1  5  36 - 12  40  [3]
 4. Parangul Lonea        19 11  2  6  42 - 26  35  [2]   19  9  2  8  42 - 25  29  [8]
 5. Chimica Tarnaveni     19  9  3  7  33 - 28  30  [8]   19 10  1  8  35 - 25  31  [4]
 6. Minerul Uricani       19  9  1  9  34 - 36  28 [12]   19 10  1  8  35 - 32  31  [5]
 7. Metalurgistul Cugir   19 10  0  9  31 - 22  30  [7]   19  9  1  9  30 - 39  28 [10]
 8. Laminorul Zalau       19  9  1  9  28 - 28  28 [11]   19  9  0 10  30 - 28  27 [11]
 9. Minerul Lupeni        19  8  1 10  32 - 41  25 [14]   19 10  0  9  35 - 29  30  [7]
10. Motorul IMA Arad      19  9  1  9  38 - 29  28 [10]   19  8  2  9  26 - 29  26 [13]
11. F.C Arad              19  9  2  8  37 - 39  29  [9]   19  8  1 10  24 - 32  25 [15]
12. Olimpia Salonta       19 10  2  7  29 - 26  32  [5]   19  7  1 11  15 - 27  22 [17]
13. A.S Paroseni Vulcan   19 12  1  6  38 - 23  33  [4]   19  6  0 13  17 - 40  18 [18]
14. West Petrom Pecica    19  8  2  9  28 - 36  26 [13]   19  8  1 10  25 - 49  25 [16]
15. Sticla Turda          19  6  2 11  26 - 41  20 [18]   19  9  3  7  46 - 29  30  [6]
16. Minerul Cavnic        19  7  2 10  21 - 27  23 [15]   19  8  3  8  23 - 24  27 [12]
---------------------------------------------------------------------------------------
17. Minerul Sarmasag      19  8  1 10  20 - 34  21 [17]   19  9  1  9  34 - 35  28  [9]
18. Oasul Negresti Oas    19  7  1 11  27 - 53  22 [16]   19  8  2  9  21 - 35  26 [14]
19. C.P.L Arad            19  5  1 13  20 - 37  16 [20]   19  5  2 12  29 - 44  17 [19]
20. Avantul Reghin        19  5  2 12  22 - 44  17 [19]   19  3  0 16  13 - 58   9 [20]

Home and away : tables             H O M E                          A W A Y
 1. Minaur Zlatna        19  19  0  0  81 -  3  57  [1]   19  9  2  8  31 - 27  29  [1]
----------------------------------------------------------------------------------
 2. Olimpia Satu Mare    19  18  1  0  72 - 14  55  [2]   19  6  1 12  19 - 37  19  [3]
----------------------------------------------------------------------------------
 3. A.S Sighet           19  17  2  0  58 -  7  53  [5]   19  6  2 11  17 - 24  20  [2]
 4. Parangul Lonea       19  18  1  0  67 - 11  55  [3]   19  2  3 14  17 - 40   9  [7]
 5. Chimica Tarnaveni    19  17  0  2  48 -  8  51  [7]   19  2  4 13  20 - 45  10  [5]
 6. Minerul Uricani      19  18  1  0  59 - 14  55  [4]   19  1  1 17  10 - 54   4 [16]
 7. Metalurgistul Cugir  19  17  1  1  51 - 11  52  [6]   19  2  0 17  10 - 50   6  [9]
 8. Laminorul Zalau      19  15  0  4  46 - 14  45 [15]   19  3  1 15  12 - 42  10  [6]
 9. Minerul Lupeni       19  17  0  2  49 - 13  51  [8]   19  1  1 17  18 - 57   4 [13]
10. Motorul IMA Arad     19  16  1  2  48 - 11  49 [11]   19  1  2 16  16 - 47   5 [11]
11. F.C Arad             19  14  3  2  45 - 20  45 [16]   19  3  0 16  16 - 51   9  [8]
12. Olimpia Salonta      19  16  2  1  38 -  7  50 [10]   19  1  1 17   6 - 46   4 [14]
13. A.S Paroseni Vulcan  19  17  0  2  47 - 13  51  [9]   19  1  1 17   8 - 50   4 [15]
14. West Petrom Pecica   19  15  1  3  43 - 11  36 [18]   19  1  2 16  10 - 74   5 [12]
15. Sticla Turda         19  15  2  2  61 - 13  47 [12]   19  0  3 16  11 - 57   3 [18]
16. Minerul Cavnic       19  11  5  3  31 - 11  38 [17]   19  4  0 15  13 - 40  12  [4]
----------------------------------------------------------------------------------
17. Minerul Sarmasag     19  15  2  2  38 - 12  47 [14]   19  2  0 17  16 - 59   6 [10]
18. Oasul Negresti Oas   19  15  2  2  42 - 16  47 [13]   19  0  1 18   6 - 72   1 [19]
19. C.P.L Arad           19   9  2  8  40 - 28  29 [19]   19  1  1 17   9 - 53   4 [17]
20. Avantul Reghin       19   8  1 10  31 - 32  25 [20]   19  0  1 18   4 - 70   1 [20]

*************************************************
      Fourth Level : 42 series (by administrative divisions - 'Judet')
Winners :
City / Town        Club_Name              'Judet'
Rosia-Montana      Minerul                 Alba 
Arad               Telecom                 Arad
Costesti           Viitorul                Arges
Bacau              Letea                   Bacau
Stei               Minerul                 Bihor
Rodna              Minerul                 Bistrita-Nasaud
Bucecea            Progresul               Botosani
Braila             Chimia                  Braila
Sacele             Precizia                Brasov
Bucuresti          Anticorozivul           Bucuresti
Bucuresti          Electromagnetica        Bucuresti
Ramnicu-Sarat      Olimpia                 Buzau
Gradistea          Dunarea                 Calarasi
Caransebes         C.S.M                   Caras-Severin
Campia-Turzii      Industria Sarmei        Cluj
ConStanta          Electrica Vointa        ConStanta
Zagon              BRadul                  Covasna
Cornesti           Iris Gloria             Dambovita
Craiova            Autobuzul               Dolj
Galati             Santierul Naval         Galati
Roata-de-Jos       Petrolul                Giurgiu
Bustuchin          Minerul                 Gorj
Gheorgheni         Vulturul                Harghita
Certej             Minerul                 Hunedoara
Sfantu-Gheorghe    Agricultorul            Ialomita
Ciurea             Foresta                 Iasi 
Baia-Borsa         Minerul                 Maramures
Turnu-Severin      Severnav                Mehedinti
Targu-Mures        Electromures            Mures
Bicaz              Cimentul                Neamt
Slatina            F.C                     Olt
Teleajen           Petrolul                Prahova
Simleul-Silvaniei  Mobila                  Salaj
Satu-Mare          Dacia '92 Graniceri     Satu-Mare 
Sibiu              Soimii Compa            Sibiu
Siret              Zimbrul                 Suceava
Poroschia          Spicpo                  Teleorman
Deta               Furnirul                Timis
Tulcea             Delta Ferom             Tulcea
Dragasani          Petrolul                Valcea 
Vaslui             Sportul Municipal       Vaslui
Campineanca        A.S Prod                Vrancea
                                                                        AGGREGATE
Promotion playoff                                                      Points  Goals
Bicaz Cimentul             1 - 3   0 - 3  Siret Zimbrul                0 - 6   1 - 6
Braila Chimia              4 - 0   0 - 1  Tulcea Delta Ferom           3 - 3   4 - 1
Bucuresti Anticorozivul    1 - 1   0 - 1  Bucuresti Electromagnetica   1 - 4   1 - 2
Bustuchin Minerul          1 - 1   0 - 1  Craiova Autobuzul            1 - 4   1 - 2 
Campineanca A.S Prod       2 - 1   3 - 2  Ramnicu-Sarat Olimpia        6 - 0   5 - 3
Certej Minerul             2 - 1   2 - 1  Rosia-Montana Minerul        6 - 0   4 - 2
Ciurea Foresta             2 - 1   2 - 5  Bucecea C.S.M                3 - 3   4 - 6
Cornesti Iris Gloria       3 - 0   3 - 1  Costesti Viitorul            6 - 0   6 - 1
Deta Furnirul              4 - 1   2 - 0  Arad Telecom                 6 - 0   6 - 1
Galati Santierul Naval     1 - 1   1 - 10 Vaslui Sportul Municipal     1 - 4   1 - 11
Gheorgheni Vulturul        0 - 2   0 - 2  Bacau Letea                  0 - 6   0 - 4
Gradistea Dunarea          1 - 0   1 - 5  ConStanta Electrica Vointa   3 - 3   2 - 5
Poroschia Spicpo           0 - 1   0 - 1  Roata-de-Jos Petrolul        0 - 6   0 - 2
Rodna Minerul              0 - 3   0 - 5  Campia-Turzii Ind.Sarmei     0 - 6   0 - 8
Satu-Mare Dacia Graniceri  0 - 1   0 - 2  Baia-Borsa Minerul           0 - 6   0 - 3
Slatina F.C                1 - 2   0 - 3  Dragasani Petrolul           0 - 6   1 - 5
Stei Minerul               8 - 0   6 - 3  Simleu-Silvaniei Mobila      6 - 0  14 - 3
Targu Mures Electromures   0 - 2   0 - 6  Sibiu Soimii Compa           0 - 6   0 - 8
Teleajen Petrolul          3 - 0   3 - 1  Sfantu-Gheorghe Agricultorul 6 - 0   6 - 1
Turnu-Severin Severnav     2 - 1   0 - 6  Caransebes C.S.M             3 - 3   2 - 7
Zagon Bradul               0 - 2   0 - 6  Sacele Precizia              0 - 6   0 - 8

Promoted to the third league ('Divizia B') : Zimbrul Siret, Electromagnetica Bucuresti, 
A.S Prod Campineanca, Minerul Certej, Gloria Iris Cornesti, Furnirul Deta, S.M Vaslui,
Letea Bacau, Petrolul Roata-de-Jos, Industria Sarmei Campia-Turzii, Minerul Baia-Borsa,
Petrolul Dragasani, Minerul Stei, Soimii Compa Sibiu, Petrolul Teleajen, Precizia Sacele.
(= teams with the best 16 aggregate results)


1993/94.

1995/96.

list of champions.

list of cup winners.

list of super cup winners.

all-time table.


About this document

Prepared and maintained by Dumitru Stancu and Radu Siminiceanu the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Dumitru Stancu (stancudn@yahoo.com) and Radu Siminiceanu (radu@cs.wm.edu)
Last updated: 8 Apr 2004

(C) Copyright Dumitru Stancu, Radu Siminiceanu and RSSSF 1999/2004
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.