São Tomé e Príncipe 2009/10


NB: there are two separate championships, one of the island
    of São Tomé and one for the island of Príncipe.

Campeonato Nacional | Taça Nacional | Supertaça
São Tomé | Príncipe

Campeonato Nacional

Final [Mar 6, 2010, Santo António de Príncipe]
FC Sundy         3-1 Vitória          [abandoned at 3-1 in 56'; Vitória
                                       walked off, result stood]

NB: FC Sundy aka Desportivo da Roça Sundy

Taça Nacional

Final [Mar 6, 2010, Estádio Nacional 12 de Julho, São Tomé]
6 de Setembro    2-1 Sporting do Príncipe 

Supertaça Nacional

Super Cup [Apr 2 2011, Estádio Nacional 12 de Julho, São Tomé]
Desp. 6 Setembro 8-2 Sundy
  [Mak (2), Jú, Avô, Taty, Lelê (2), Akness; Chico, Mine]

São Tomé Championship

First Level | Second Level

First Level


Participants (14):

Team name			  City			  District		
Vitória FC			  Riboque		  Água Grande
Sporting Club 			  Praia Cruz		  Água Grande
Andorinha Sport Club		  Ponta Mina		  Água Grande
Futebol Club Aliança Nacional	  Pantufo		  Água Grande
Grupo Desportivo Cruz Vermelha	  Almeirim		  Água Grande
Santana FC			  Santana		  Cantagalo
UDESCAI (1)			  Água Izé		  Cantagalo
UDRA				  São João dos Angolares  Caué
Clube Desportivo de Guadalupe	  Guadalupe		  Lobata
Bairros Unidos FC		  Caixão Grande		  Mé-Zóchi
Inter FC			  Bom Bom		  Mé-Zóchi
Agrosport			  Monte Café		  Mé-Zóchi
Desportivo de Oque d'El Rei	  Oque d'El Rei
Desportivo Militar 6 de Setembro

(1) UDESCAI abbreviates União Desportiva Sardinha Caça de Água Izé.

NB: 4 teams will be relegated and only 2 will be promoted (winners of the two groups of second level).

Round 1
[Feb 14]
UDRA	         2-1 Caixão Grande
Cruz Vermelha    2-3 Guadalupe		[also reported 1-3]
[Feb 15]
Inter Bom Bom    1-1 Aliança Nacional
UDESCAI	         2-1 Agrosport
Oque d'El Rei    lt  6 de Setembro	[also reported 0-0]
Andorinha        0-1 Santana
Vitória	         2-2 Praia Cruz

Round 2
[Feb 21]
Caixão Grande    1-0 Vitória
Aliança Nacional 1-0 UDRA
Agrosport 	 2-4 Inter Bom Bom
Praia Cruz 	 1-0 Andorinha
[Feb 22]
Guadalupe 	 1-0 UDESCAI
6 de Setembro 	 2-0 Cruz Vermelha
Santana		 4-3 Oque d'El Rei

Round 3
[Feb 28]
UDRA		 2-1 Agrosport
Inter Bom Bom	 1-2 Guadalupe
UDESCAI		 1-1 6 de Setembro
Cruz Vermelha	 0-1 Santana
Oque d'El Rei	 5-2 Praia Cruz
[Mar 1]
Caixão Grande	 1-0 Aliança Nacional
Vitória		 3-1 Andorinha

Round 4
Aliança Nacional bt  Vitória
Agrosport	 bt  Caixão Grande
Guadalupe	 drw UDRA
6 de Setembro	 bt  Inter Bom Bom
Santana		 bt  UDESCAI
Praia Cruz	 lt  Cruz Vermelha
Andorinha	 lt  Oque d'El Rei

Round 5
Aliança Nacional lt  Agrosport
Caixão Grande	 lt  Guadalupe
UDRA		 lt  6 de Setembro
Inter Bom Bom	 lt  Santana
UDESCAI		 lt  Praia Cruz
Cruz Vermelha	 bt  Andorinha
Vitória		 bt  Oque d'El Rei

Round 6
Agrosport	 bt  Vitória
Guadalupe	 lt  Aliança Nacional
6 de Setembro	 bt  Caixão Grande
Santana		 lt  UDRA
Praia Cruz	 bt  Inter Bom Bom
Andorinha	 lt  UDESCAI
Oque d'El Rei	 lt  Cruz Vermelha

Round 7
Agrosport	 bt  Guadalupe
Aliança Nacional lt  6 de Setembro
Caixão Grande	 lt  Santana
UDRA		 lt  Praia Cruz
Inter Bom Bom	 bt  Andorinha
UDESCAI		 lt  Oque d'El Rei
Vitória		 bt  Cruz Vermelha

Round 8
[Apr 17]
Oque d'El Rei	  -  Inter Bom Bom
[Apr 18]
6 de Setembro	 drw Agrosport
Andorinha	  -  UDRA
Cruz Vermelha	  -  UDESCAI
[Apr 19]
Guadalupe	 bt  Vitória
Santana		  -  Aliança Nacional
Praia Cruz	 bt  Caixão Grande

Round 9
Guadalupe	 drw 6 de Setembro
Agrosport	  -  Santana
Aliança Nacional lt  Praia Cruz
Caixão Grande	  -  Andorinha
UDRA		  -  Oque d'El Rei
Inter Bom Bom	  -  Cruz Vermelha
Vitória		  -  UDESCAI

Round 10 [May 10]
6 de Setembro	 0-1 Vitória
Santana		 2-2 Guadalupe
Praia Cruz	 2-0 Agrosport
Andorinha	 4-3 Aliança Nacional
Oque d'El Rei	 2-2 Caixão Grande
Cruz Vermelha	 1-2 UDRA
UDESCAI		 2-1 Inter Bom Bom

Table (w/o some goals):

 1.Sporting Praia Cruz 	10  7  1  2  7- 7 22 [21?]
--------------------------------------------
 2.Desp. 6 de Setembro	10  6  3  1  3- 2 21
 3.Santana FC		 8  6  1  1  8- 5 19 [16?]
 4.Desportivo Guadalupe 10  5  3  2  8- 5 18 [19?]
 5.UDRA			 8  4  1  3  6- 4 13
 6.Vitória Riboque	 9  4  1  4  6- 4 13 [12?]
 7.Agrosport		 9  4  1  4  4-10 13 [10?]
 8.UDESCAI		 8  3  1  4  5- 4 10
 9.FC Aliança Nacional	 9  3  1  5  5- 6 10
10.Desp. Oque d'El Rei	 8  3  1  4 10- 8 10 [8?]
--------------------------------------------
11.GD Cruz Vermelha	 8  3  0  5  3- 8  9 [6?]
12.Caixão Grande	 9  2  1  6  5- 4  7
13.Inter Bom Bom	 8  2  1  5  7- 9  7 [4?]
14.Andorinha SC		 8  1  0  7  5- 8  3

Round 11
[May 16]
Guadalupe	  -  Praia Cruz
[May 17]
6 de Setembro	  -  Santana
Agrosport	  -  Andorinha
Aliança Nacional  -  Oque d'El Rei
Caixão Grande	  -  Cruz Vermelha
UDRA		  -  UDESCAI
Vitória		  -  Inter Bom Bom

Round 12
Santana           -  Vitória	
Praia Cruz	  -  6 de Setembro
Andorinha	  -  Guadalupe
Oque d'El Rei	  -  Agrosport
Cruz Vermelha	  -  Aliança Nacional
UDESCAI		  -  Caixão Grande
Inter Bom Bom	  -  UDRA

Round 13
Santana		  -  Praia Cruz
6 de Setembro	  -  Andorinha
Guadalupe	  -  Oque d'El Rei
Agrosport	  -  Cruz Vermelha
Aliança Nacional  -  UDESCAI
Caixão Grande	  -  Inter Bom Bom
Vitória		  -  UDRA		

Round 14
Caixão Grande	  -  UDRA
Guadalupe	  -  Cruz Vermelha
Aliança Nacional  -  Inter Bom Bom
Agrosport	  -  UDESCAI
6 de Setembro	  -  Oque d'El Rei
Santana		  -  Andorinha
Praia Cruz	  -  Vitória

Round 15
Vitória		  -  Caixão Grande
UDRA		  -  Aliança Nacional
Inter Bom Bom	  -  Agrosport
Andorinha	  -  Praia Cruz
UDESCAI		  -  Guadalupe
Cruz Vermelha	  -  6 de Setembro
Oque d'El Rei	  -  Santana

Round 16
Agrosport	  -  UDRA
Guadalupe	  -  Inter Bom Bom
6 de Setembro	  -  UDESCAI
Santana		  -  Cruz Vermelha
Praia Cruz	  -  Oque d'El Rei
Aliança Nacional  -  Caixão Grande
Andorinha	  -  Vitória

Round 17
Vitória		  -  Aliança Nacional
Caixão Grande	  -  Agrosport
UDRA		  -  Guadalupe
Inter Bom Bom	  -  6 de Setembro
UDESCAI		  -  Santana
Cruz Vermelha	  -  Praia Cruz
Oque d'El Rei	  -  Andorinha

Round 18
Agrosport	  -  Aliança Nacional
Guadalupe	  -  Caixão Grande
6 de Setembro	  -  UDRA
Santana		  -  Inter Bom Bom
Praia Cruz	  -  UDESCAI
Andorinha	  -  Cruz Vermelha
Oque d'El Rei	  -  Vitória

Round 19
Vitória		  -  Agrosport
Aliança Nacional  -  Guadalupe
Caixão Grande	 drw 6 de Setembro
UDRA		  -  Santana
Inter Bom Bom	  -  Praia Cruz
UDESCAI		  -  Andorinha
Cruz Vermelha	  -  Oque d'El Rei

Round 20
Guadalupe	  -  Agrosport
6 de Setembro	  -  Aliança Nacional
Santana		  -  Caixão Grande
Praia Cruz	  -  UDRA
Andorinha	  -  Inter Bom Bom
Oque d'El Rei	  -  UDESCAI
Cruz Vermelha	  -  Vitória

Round 21
[Aug 21]
Vitória		 4-2 Guadalupe
[Aug 22,23]
Inter Bom Bom	 0-2 Oque d'El Rei
Agrosport	 0-1 6 de Setembro
UDRA		 0-0 Andorinha
UDESCAI		 3-3 Cruz Vermelha
Aliança Nacional 1-1 Santana
Caixão Grande	 2-2 Praia Cruz

Round 22
[Aug 28]
Praia Cruz	 0-2 Aliança Nacional
[Aug 29]
6 de Setembro	 3-0 Guadalupe
Oque d'El Rei	 2-1 UDRA
UDESCAI		 0-0 Vitória
[Aug 30]
Santana		 2-0 Agrosport
Andorinha	 0-1 Caixão Grande
[later]
Cruz Vermelha	  -  Inter Bom Bom

Round 23
[Sep 4]
Guadalupe	 drw Santana
Vitória		 bt  6 de Setembro
Agrosport	 drw Praia Cruz
Inter Bom Bom	 1t  UDESCAI
[Sep 5]
Aliança Nacional bt  Andorinha
Caixão Grande	 1t  Oque d'El Rei
[later]
UDRA		  -  Cruz Vermelha

Round 24
[Sep 30]
Santana		 0-1 6 de Setembro
Inter Bom Bom	 1-5 Vitória
[Oct 3]
Praia Cruz	 1-1 Guadalupe
Oque d'El Rei	 2-0 Aliança Nacional
Cruz Vermelha	 0-0 Caixão Grande
UDESCAI		 1-1 UDRA
[later]
Andorinha	 1t Agrosport

Table:

 1.Vitória Riboque	24 15  7  2 28-13 52 
--------------------------------------------
 2.Desp. 6 de Setembro	24 14  8  2 42-18 50 
 3.Sporting Praia Cruz 	24 11  8  5 39-33 41
 4.Desp. Oque d'El Rei	23 11  4  8 37-30 37 
 5.Santana FC		22 10  3  9 25-33 33 
 6.UDRA			23  8  9  6 28-20 33 
 7.Desportivo Guadalupe 24  6 13  5 27-36 31 
 8.FC Aliança Nacional	24  8  5 11 31-35 29 
 9.UDESCAI		24  7  8  9 25-36 29 
10.Caixão Grande	23  7  8  8 23-21 29 
--------------------------------------------
11.Agrosport		24  8  5 11 22-24 29 
12.Inter Bom Bom	22  6  4 12 25-36 22 
13.GD Cruz Vermelha	21  5  7  9 26-33 22 [21?]
14.Andorinha SC		24  2  3 19 18-43  9 

Round 25 [Oct 24]
Vitória		 0-1 Santana
6 de Setembro    3-1 Praia Cruz
Guadalupe	 drw Andorinha
Agrosport	 1t  Oque d'El Rei
Aliança Nacional drw Cruz Vermelha
Caixão Grande	 bt  UDESCAI
UDRA		 bt  Inter Bom Bom

Round 26 [Nov]
Praia Cruz	 bt  Santana
Andorinha        3-0 6 de Setembro
Oque d'El Rei	 bt  Guadalupe
Cruz Vermelha	 bt  Agrosport
UDESCAI		 bt  Aliança Nacional
Inter Bom Bom	 1t  Caixão Grande
UDRA		 2-3 Vitória

Table (w/o some goals):

 1.Vitória Riboque	26 16  7  3 31-16 55 Champions
--------------------------------------------
 2.Desp. 6 de Setembro	26 15  8  3 45-22 53 
 3.Desp. Oque d'El Rei	26 14  4  8 37-30 46 
 4.Sporting Praia Cruz 	26 12  8  6 40-36 44
 5.Santana FC		26 12  3 11 26-33 39 
 6.Caixão Grande	26 10  8  8 23-21 38 
 7.UDRA			25  9  9  7 30-23 36 
 8.UDESCAI		26  8  8 10 25-36 32 
 9.Agrosport		26  8  5 13 22-24 29 Relegated
10.Desportivo Guadalupe 24  5 13  6 27-36 28 
--------------------------------------------
11.Inter Bom Bom	25  7  4 14 25-36 28 Relegated 
12.FC Aliança Nacional	24  6  6 12 31-35 24 Relegated
13.GD Cruz Vermelha	24  5  9 10 26-33 24
14.Andorinha SC		26  3  4 19 18-43 13 Relegated 


Second Level

NB: 16 teams (North Zone with 8 and South Zone with 8)

Round 1 [Feb 28,Mar 1]

Promoted: Ribeira Peixe and Neves 


Príncipe Championship


NB: 6 teams.

Champions: Futebol Clube da Sundy (aka Desportivo da Roça Sundy)

2006/07

2011

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by José Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José Batalha (jose.batalha@netvisao.pt)
Last updated: 15 Jul 2011

(C) Copyright José Batalha and RSSSF 2009/11
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.