Spain - Campeonato  Amateur de Vizcaya y Guipúzcoa 1930-1987


Campeonato de España Amateur (Spain - Amateur Champions 1930-1987)


Palmares

Campeonato Regional Vizcaya de Aficionados                              
Season   Champions  Vizcaya           Runners-Up        Date/City/Stadium       	
1930    Cantabria Sport	    5-2	      Arenas Guetxo     30/03/1930        		        
1931	Ribera SC Bilbao    2-1       Zugatzarte FC   	12/04/1931
1932    SD Erandio Club	    2-1	      Unión San Vicente 14/04/1932 Bilbao (San Mamés)	       
1933	SD Erandio Club     2-1	      Ribera SC Bilbao  23/04/1933 Bilbao (San Mamés)	       
1934	CD Basconia	    2-1       Sestao SC         01/04/1934 Bilbao (San Mamés)	
1935	SD Erandio Club     0-0 1-0   Zorroza FC        01/05/1935 08/05/1935    	   
1936    Sestao SC           2-1	      SD Erandio Club   09/05/1936 Baracaldo (Lasesarre)      
1937-39 ***************not held due to guerra civil*************************************
1940	SD Deusto	    2-1       Arenas Guetxo     05/05/1940 Bilbao (San Mamés)           
1941    Club Bilbao 	    2-1	      Arenas Guetxo	27/04/1941 Baracaldo (Lasesarre)
1942	SD Indautxu         3-1	      Sestao SC		26/04/1942 Bilbao (San Mamés)
1943	SD Erandio Club	    1-0       Sestao SC         02/05/1943 Baracaldo (Lasesarre)
1944	SD Erandio Club     3-1	      SD Amorebieta     16/04/1944 Bilbao (San Mamés)	   
1945	SD Indautxu    	    2-1	      Sestao SC         29/04/1945 Bilbao (San Mamés)   
1946    SD Erandio Club	    5-2       CD Portugalete	14/04/1946 Baracaldo (Lasesarre)     
1947	SD Indautxu         3-1       CD Arrigunaga	19/03/1947 Bilbao (San Mamés)
1948    SD Indautxu  	    5-2	      CD Luchana	14/03/1948 Bilbao (San Mamés)       
1949    SD Indautxu    	    5-2       CD Basconia	13/03/1949 Bilbao (San Mamés)	
1950    CD Guetxo	    5-1	      Club Portugalete	xx				
1951    CD Basconia	    3-1	      CD Guetxo		08/04/1951 Bilbao (San Mamés)	 
1952    CD Basconia	    3-1	      Acero Olabeaga	16/03/1952 Bilbao (San Mamés)	     
1953    CD Villosa (Llodio) 2-0	      SD Erandio Club   19/03/1953 Bilbao (San Mamés)
1954    Sestao SC	    2-1       CD Portugalete	01/04/1954 Bilbao (San Mamés)	           
1955	Abanto Club         5-2	      Apurtuarte Club	xx            
1956  	SD Indautxu   	    3-2	      CD Guetxo     	xx  
1957    CD Galdakao	    2-1	      CD Ortuella	05/05/1957 Bilbao (San Mamés     
1958    Abanto Club 	    3-1	      CD Basconia	15/05/1958  
1959    CD Galdakao 	    1-0       Arenas Guetxo	xx       
1960	Abanto Club         1-0	      CD Larramendi	24/04/1960 Bilbao (San Mamés)	       
1961    CD Guetxo	    1-0	      CD Galdakao 	01/04/1961 Bilbao (San Mamés)			       
1962    Arenas Guetxo	    0-0	pen   CD Galdakao	xx/04/1962 >10 abril            
1963    SD Amorebieta	    2-0	      Arenas de Guetxo	25/04/1963 Bilbao (San Mamés)		        
1964    CD Basconia         3-1	      Sestao SC         xx            
1965	Club Bermeo 	    2-0	      CD Galdakao	xx                       
1966    Bilbao Atlético	    2-0	      CD Basconia	xx                 
1967    Bilbao Atlético	    1-0	      CD Basconia	xx                                      
1968    Bilbao Atlético	    3-1       CD Villosa	xx	
1969    Bilbao Atlético	    2-0       CD Villosa	xx  
1970    CD Iturrigorri	    2-1	      CD Villosa	xx 
1971    CD Guetxo	    1-1 pen   CD Villosa	xx
1972    CD Santurtzi	    4-0       SD San Pedro	xx
1973	SD Erandio Club     2-1	      Club Portugalete  xx							                        
1974    CD Santurtzi        2-0	      SD Erandio Club   xx
1975    SD Erandio CLub	    1-0       Club Portugalete  xx
1976    SD Erandio Club     3-2	      SD Balmaseda      xx
1977    SD Erandio Club	    1-1 2-1   Club Portugalete  xx xx
1978	SD Erandio Club	    2-0	      CD Ortuella       30/03/1978, Baracaldo, (Lasesarre)	    
1979    SD Erandio Club     3-0       Club Portugalete  xx
1980    CD Santurtzi	    1-0	      CD Galdakao       xx
1981    SD Erandio Club     2-0       CD Ortuella       xx
1982    San Ignacio	    1-0       CD Arratia        xx
1983    SD Moraza	    2-1       SD Lemona		xx
1984    CD Guetxo  	    3-2       CD Santurtzi	xx  
1985    Sestao SC	    1-0       CD Guetxo		xx
1986    CD Ortuella         *League   SD San Pedro	xx
1987	SD Lemona	    5-0 3-0   CD Larramendi	xx

Winners Vizcaya 1930-1987

13 SD Erandio Club     
 
 6 SD Indautxu      

 4 Bilbao Athletic 
   CD Basconia            

 3 CD Santurtzi
   Sestao SC
   Abanto Club
 
 2 CD Guetxo
   CD Galdakao
   CD Villosa

 1 Ribera SC Bilbao
   SD Deusto
   Club Bilbao
   Arenas club de Guetxo
   SD Amorebieta
   CD Iturrigorri
   San Ignacio
   SD Moraza
   CD Ortuella
   SD Lemona
   Cantabria Sport

Campeonato Regional Guipúzcoa-Vitoria de Aficionados 

1930 -
1931 -
1932 -
1933	CD Roca de Irún
1934	Real Unión club de Irún 5-2      Tolosa FC                   25/03/1934 S. Sebastián (Atocha)
1935	Deportivo Euskalduna   	2-1     CD Roca         	    07/04/1935, 14/04/1935
1936	Donostia FC	    	2-1 1-1 CD Trintxerpe		    28/04/1936, 03/05/1936
1937-39 ***************not held due to guerra civil*************************************
1940	Real Unión club Irún   	0-0 6-2	CD Alavés       05/05/1940  07/05/1940  
1941 	CD Logroñés
1942 	CD Logroñés
1943 	CD Logroñés	        6-2	CD Esperanza	18/04/1943
1944 	Villafranca UC	 	3-1 x-x CD San Fernando	16/04/1944  23/04/1944 
1945 	CD Logroñés	    	2-1 1-0 Pasayako LE     05/04/1945  22/04/1945
1946 	CD Trintxerpe 
1947 	Mastranza Aérea Logroño
1948 	CD Lagun Onak   	5-0     SD Eibar	14/03/1948 S. Sebastián (Atocha)
1949 	JD Mondragón
1950 	JD Mondragón
1951 	JD Mondragón
1952 	JD Mondragón		x-x     SCD Michelín
1953 	SD Eibar		x-x 	CD Hernani
1954 	CD Trintxerpe 		x-x     Villafranca UC
1955    SD Eibar
1956 	SD Eibar
1957 	CD Galdákao
1958
1959 	CD Touring (Rentería)
1960
1961    CD Tudelano (Navarra)
1962    CD Azcoyen de Peralta 
1963 	Mutriku FT 
1964 	Villafranca UC (Ordicia)
1965 	SD Ilintxa		x-x     Villafranca UC
1966 	SD Elgóibar
1967 	Real Unión club de Irún	x-x 	SD Ilintxa
1968 	SD Beasaín
1969	Tolosa CF
1970 	SD Arechavaleta		x-x     SD Ilintxa
1971 	Villafranca UC 
1972 	SD Arechavaleta		x-x     SD Elgóibar
1973 	CD Anaitasuna 		x-x	Tolosa FC	30/05/1973
1974 	Pasayako LE v Tolosa FC
1975 	CD Anaitasuna 
1976 	CD Anaitasuna 		x-x     CD Touring (Rentería) ?
1977 	CD Hernani		x-x	CF Fuenterrabía	
1978 	CD Aurrerá de Ondarroa
1979 	CD Touring v Anaitasuna FT
1980 	SD Arechavaleta		x-x     Tolosa FC
1981 	Villafranca UC v Real Unión Irún ?
1982 	SD Arechavaleta v Real Unión Irún ?
1983 	CD Lagun Onak
1984 	CD Touring		x-x 	Tolosa FC
1985 	Tolosa CF		x-x  	Real Unión Irún
1986 	Real Unión Irún
1987 	Real Unión Club de Irún v CD Trintxerpe ?

Winners Guipúzcoa 1930-1987
 
 4 Real Unión club de Irín
   CD Logroñés
   JD Mondragón
 3 Vilafranca UC (Ordizia)
   SD Eibar
   SD Arechavaleta
 2 CD Trintxerpe
   Lagun Onak Azpeitia
   CD Touring (Rentería)
   Tolosa CF
   	
 1 CD Roca de Irún
   Deportivo Euskalduna
   Donostia FC
   Mastranza Aérea Logroño
   CD Galdákao
   CD Tudelano (Navarra)
   CD Azcoyen de Peralta
   Mutriku FT 
   SD Ilintxa
   SD Elgoibar
   SD Beasaín
   CD Hernani
   CD Aurrerá de Ondarroa
Doubts/Dudas:

1974 	Pasayako LE v Tolosa FC
1979 	CD Touring v Anaitasuna FT
1981 	Villafranca UC v Real Unión Irún ?
1982 	SD Arechavaleta v Real Unión Irún ?
1987 	Real Unión Club de Irún v CD Trintxerpe ?

About this document

Prepared and maintained by Raúl Torre for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Raúl Torre
Last updated: 2 Nov 2018

(C) Copyright Raúl Torre and RSSSF 2018
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.