Sri Lanka 2002/03

"Premier League" 


Promotion/Relegation Playoff

known results:
Police        1-0     Ratnams
Wanathamulla  1-0     Cooray 
Ratnams       1-1     Tri Star 
Tri Star      2-1     Police 

NB: Ratnam and Police finished first and second (order unknown) and
    entered 1st level 2002/03, meaning Police SC are the only promoted
    team while SC Cooray and Wanathamulla YSC were relegated.

Participants:

Air Force Sports Club
Army Sports Club
Blue Star SC (Kalutara)
Java Lane SC
Jupiters SC (Negombo) 
Navy Sports Club
Negombo Youth SC
Old Bens SC
Pettah United SC
Police SC 
Ratnam SC 
Renown SC
Saunders SC 
Victory SC 

Round 1
[Jul 5]
Ratnam          2-0     Saunders
Police          1-0     Negombo Youth
[Jul 6]
Air Force       2-0     Army
Blue Stars      2-0     Old Bens
Jupiter         0-0     Pettah U.
Victory         1-0     Java Lane
Renown          bt      Navy

Round 2 [Jul 14?]
Police          3-0     Blue Stars
Renown          1-0     Old Bens
Ratnam          1-1     Air Force
Pettah U.       1-1     Java Lane
Victory         1-1     Navy
Army            1-1     Jupiter
Saunders        lt      Negombo Youth

Round 3 [Jul ?]
Renown          0-0     Police
Ratnam          5-2     Jupiter

Round 3?
Java Lane       2-1     Air Force

Round 4 
Jupiter         0-1     Saunders
Police          bt      Victory
Ratnam          5-1     Java Lane
[Jul 30?]
Pettah U.       3-1     Old Bens
Blue Star       1-0     Negombo Youth
Army            0-2     Navy

Round 5 [Aug 3?]
Saunders        3-1     Java Lane
Navy            0-0     Ratnam 
Police          2-0     Pettah U.
Jupiter         5-0     Air Force
Negombo Y.      2-1     Renown
Old Bens        1-1     Army

Moved Match [Aug 8?]
Police          2-1     Victory

Round 6
Air Force       2-1     Police
Ratnam          5-0     Old Bens
Saunders        bt      Navy

Round 7 [Aug 17,18]
Police          2-0     Ratnam
Java Lane       3-1     Jupiter
Victory         1-1     Blue Stars
Negombo Youth   1-0     Pettah U.
Navy            0-0     Air Force
Saunders        bt      Old Bens

Top of table:
1.Police                7   5   1   1   16
2.Ratnam                7   4   2   1   14    (18-6)    

Round 8 [Aug 24?]
Police          1-0     Saunders
Air Force       3-0     Old Bens
Negombo Youth   0-0     Army
Victory         2-2     Renown
Pettah U.       2-2     Blue Stars
 
Round 9 
[Sep ?]
Java Lane       1-0     Navy
Old Bens        2-2     Jupiter
Blue Stars      0-0     Army
Negombo Youth   0-0     Ratnam
[Sep 2?]
Police          ppd     Air Force

Top of table [Sep]

1.Police SC             8   6   1   1   19
2.Ratnams SC            8   4   3   1   15
3.Saunders SC           7   4   1   2   13
4.Java Lane SC          7   4   1   2   13
.
6.Negombo Youth         7   3   2   2   11

Top of table [Nov]

1.Negombo Youth        13   9   2   2   29
2.Ratnam SC            13   7   3   3   25
3.Saunders             13 
4.[?]
5.Police SC            13   7   2   4   23

Round 12 [Sep 23?]
Ratnam          3-0     Victory
Pettah U.       0-0     Army
Air Force       ppd     Blue Star
Saunders        ppd     Renown
Jupiter         ppd     Negombo Youth
Police          ppd     Navy 

[Oct 7?]
Negombo Y.      2-0     Navy 
Saunders        abd     Pettah U. [abd in 84' due to heavy rain]
Ratnam          3-2     Jupiter
Air Force       1-0     Victory
Navy            2-0     Negombo Youth
Java Lane       0-0     Blue Star

[Oct 14?]
Java Lane       3-3     Renown
Army            0-2     Saunders
Jupiter         2-0     Victory
Negombo Y.      1-0     Old Bens
Air Force       1-0     Pettah U.
Blue Star       0-0     Navy

[Oct 28?]
Ratnam          ppd     Renown
Negombo Y.      1-0     Navy
Police          5-1     Java Lane
Pettah U.       2-2     Saunders

Current leaders: Negombo Youth   25 points.

[Week of Nov 24]
Negombo Youth   2-1     Renown
Saunders        3-3     Java Lane 
Army            3-1     Old Bens 

[Dec 3]
Army            1-2     Police
Old Bens        1-5     Ratnam
Jaca Lane       1-0     Air Force
[Dec 4]
Blue Stars       -      Renown
Saunders        1-1     Navy
Negombo Youth   abd     Victory [abd at 1-1 in 45' due to rain]

Round 16? [Dec 15?]
Negombo Y.      2-1     Army
Renown          1-0     Victory
Blue Stars      1-1     Pettah U.
Old Bens        ppd     Air Force
Navy            ppd     Jupiter

Top of table:
1.Negombo Youth 16   12   2   2   38

[Dec ?]
Navy            2-1     Renown
Army            2-0     Blue Star
Police          1-0     Air Force
Jupiter         4-2     Old Bens
Air Force       1-0     Police
Ratnams         4-1     Army
Renown          3-2     Jupiter
Air Force       1-0     Victory
Blue Star       0-0     Java Lane
Negombo Y.      2-1     Renown
Java Lane       3-3     Saunders
Army            3-1     Old Bens
Navy            1-1     Saunders
Ratnams         5-1     Old Bens
Java Lane       1-0     Air Force
Victory         abd     Navy
Ratnams         0-1     Negombo Youth

Second round, stage 10 (= Round 23?) [Dec 27-29]
Blue Star       3-1     Ratnams         [first win after three losses in a row
                                         for Blue Star]
Negombo Youth   1-0     Saunders        [15th win for Negombo Youth]
Police          2-0     Jupiter
Old Bens        3-1     Java Lane
Pettah U.       4-0     Victory

[Jan 3]
Ratnams          -      Renown
[Jan 4]
Victory          -      Army
Air Force       lt      Negombo Youth
Saunders         -      Blue Stars
[Jan 5]
Old Bens         -      Navy

[Feb 2]
Negombo Youth   5-1     Old Bens
Air Force       2-0     Pettah U.
Navy            1-0     Blue Star
Army            3-0     Saunders
Jupiter         1-1     Victory

Top of table:
1.Negombo Youth         50
2.Police                39

Table second half season:

 1.Negombo Youth         7   7   0   0   21
 2.Navy                  8   5   2   1   17
 3.Police                7
 .
11.Old Bens              7                5
12.Saunders
13.Victory
14.Blue Star    

[Feb 9]
Negombo Youth   lt      Police          

[Mar 5]
Negombo Youth   1-0     Jupiter
[Mar 8]
Java Lane       bt       Negombo Youth

Top of Final Table:

 1.Negombo Youth         26   18   3   5   57
 2.Police                26                51 (41?)

  .Pettah United         26    2  12  12   18

Earlier known records:

 3.Navy SC               22                40
 4.Ratnams SC            22                38
 5.
 6.Air Force SC                            35
 7.Saunders              22    9   7   6   34
  .Army                                    25 

NB: Negombo Youth SC' championship was their first ever, and
    the first time a club outside of Colombo won.



Colombo Football League Championship 'A' Division
(separate, regional competition)

Group A
Saunders        3-1     Old Bens
Cooray SC       1-0     Young Silver SC 
Sunny Mount SC  w/o     [?]
Saunders        5-0     Young Victory SC
Saunders        3-0     Sunny Mount SC
Cooray SC       2-1     Young Victory SC 
Young Victory   1-1     Young Silver SC

 1.Saunders SC 12 points

Group B
Vaeni SC        2-0     Seven Hearts SC 
Java Lane SC    w/o     Youngsters SC
Vaeni SC        7-0     Vikings SC 
Seven Hearts SC 1-0     Vikings SC  
Vaeni SC        w/o     Youngsters SC

 1.Vaeni SC 12 points

Group C 
Soccer SC       1-1     New Sunrise SC 
Ratnam SC       3-2     New Sunrise SC 
Soccer Fans SC  5-0     Colpetty SC 
Maligawatte SC  0-0     New Sunrise SC 
Ratnam SC       3-0     Colpetty SC  
Maligawatte SC  4-1     Colpetty SC 

 1.Ratnam SC 12 points

Group D
Victory SC      1-0     York SC 
Victory SC      0-0     Pettah United SC  
Pettah United   3-1     York SC 
Pettah United   w/o     Premil SC
Victory SC      w/o     Premil SC

 1.Victory SC 7 points


Kandy Football League

Division A
[Sep 29?]
Reliance Sports (Tennakumbura)  abd     Sissu SC (Mawilmada)
  [abd at 1-0 in 25' due to insultation of the referee]

Quarterfinals
Municipal SC    w/o     Kennedy FC

Semifinals
[Dec 14]
Municipal SC    0-4     Golden Stars
[Dec 15]
Hyline SC       2-4     York SC

Final [Dec 22]
York SC         3-2     Golden Stars        [asdet]


Mercantile League

Division A
Final [Jun 24]
Traveller Global        2-0     Lake House



Comet Cable Trophy 2002

Played by 32 clubs from Colombo

Final
Java Lane SC            0-0 Saunders SC        [Java Lane on pen]

NB: first edition 1912.


Sharp FA Cup 2003

Round 1 (home/away unclear)
[Jan 19]
Sunny Mount SC           3-1 Olympic SC               
Hyline SC, Kandy         2-1 Young Marians SC 
Manchester SC, Gampola   3-0 Katukelle SC 
Sunrise SC               2-1 Ratmalana United SC 
Young Menís SC, Beruwela 1-0 Old Zahirians SC 
Old Bens SC              3-0 Cooray SC 
Green Field SC, Kalutara 1-0 Galle Youth SC (Gampola)
Greenland SC             6-1 Dharga Town SC (Dharga York SC?) 
Old Mazedonians SC       2-1 Eveready SC 
Don Bosco SC             1-0 Belawatte SC (Bolawatte SC?)
St. Luciaís SC           4-2 Eastern Eagle SC, Trincomalee 
Youngsters SC            1-0 Western SC
Sunny Mount SC           4-2 Sunrise SC
Viani SC, Kotte          1-0 Obeysekerapura United SC 
NB: 44 more matches to be played in round 1, one of which apparently also
    on Jan 19 but no result listed;
    apparently there are two different sides called Sunny Mount and two
    called Sunrise

Round 2 (home/away unclear)
Eastern Youth SC         4-3 Olympics SC (T/B)
Kandy Municipal Council  5-0 Flying Horse SC 
Naseby Lake SC           1-0 Young Birds SC
Hyline SC                4-0 Old Anuruddhian SC 
Sisu SC, Kandy           4-1 Young United SC 
Old Bens SC              2-0 Superson SC 
Pelicans SC              1-0 Maya SC, Mawanella
New Rome SC              2-1 Elevens Stars SC
Three Stars SC           2-1 Don Bosco SC 
New Star SC, Puttalam    4-3 Youngsters SC 
Bolton SC                4-3 Liverpool SC, Puttalam

Round 3?
[Apr 26]
Army SC                  0-0 Java Lane SC                [6-5 pen]
Ratnam SC                1-0 Old Bens SC
[May 3]
Saunders                 1-1 Hyline SC                   [4-3 pen]
Old Joes SC              awd Bolton SC                   [Bolton left pitch]
[played later]
Police SC                bt  York SC Kandy
Pelicans                 lt  Renown SC

Intermediate Round [May 10]
Ols Joes SC              lt  Negombo Youth 

Quarterfinals
[Jun 12]
Renown SC                drw Army SC                     [9-8 pen]
[Jun 13]
Soccer Promoters SC      1-5 Negombo Youth SC
[Jun 15]
Saunders SC              0-1 Police SC
Air Force SC             1-0 Ratnam SC

Semifinals [Jun 20]
Police                   1-1 Renown                      [3-4 pen]
Negombo Youth            drw Air Force                   [3-4 pen]

Final [Jun 29, Sugathadasa Stadium]
Renown SC                1-0 Air Force SC



Mayor's Cup (Kotte) 2002/03

Semifinals
United SC                5-0 Battaramulla SC
Sarasavi SC              6-0 Yonax SC

Final [Sep 27]
United SC                1-1 Sarasavi SC      
NB: United SC (Obeysekerapura) and Sarasavi SC (Bandaranayakepura)
    declared joint winners following a crowd invasion which made
    the organisation of a penalty shoot-out impossible


Second Level 2002/03

Division One
 
Group A

Known results:
Super Beach           5-2 Thotawatte SC 
Borella Youth SC      3-1 Maligawatte Youth SC 
Youngsters            3-1 York SC 
Tri Star SC           0-0 Cooray SC 
Super Beach SC        1-1 Maligawatte YSC  
Matara SC             3-2 Cooray SC 

 1.Borella Youth SC                       7 points
 2.Cooray SC
   Matara SC
   Youngsters SC
   Maligawatte Youth SC
   Super Beach SC
   Thotawatte SC
   Tri-Star SC 
   York SC


Group B

Known results (home/away unclear):
Manchester SC         5-2 Hyline SC
Hyline SC             1-0 Maya SC
Pelicans SC           3-3 Kandy York SC 
Hyline SC             4-0 Sapphire SC 
New Youngs SC         4-0 Maya SC 
New Star SC           2-2 Kandy York SC 
Hyline SC             5-1 Red Sun SC 
Manchester SC         2-1 Maya SC 
Kandy York SC         bt  Manchester SC
Hyline SC             2-1 New Stars
Hyline SC             3-1 Kandy York SC
Pelicans SC           1-3 Hyline SC


 1.Hyline SC (Dangolla)   7  6  0  1  20- 9  18  Winners   
other participants    
   Manchester United SC (Gampola)             
   New Youngs SC - possibly withdrew
   Pelicans SC (Kurunegala)
   New Stars SC (Ratnapura)
   Kandy York SC (Kandy)
   Sapphire SC (Ratnapura)
   Red Sun SC (Gampola)
   Maya SC (Kegalle)

NB: Dangolla is a small village near Kandy.

Promoted: Matara SC and Hyline SC (Dangolla) 


Kandy Football League

Division B

Semifinals
Kandy SC  "B"           lt      Katukelle United SC

Final [Dec 22]
Unicorn SC               -      Katukelle United SC


Third Level 2002/03


Division Two
 
NB: over 50 participants, group compositions unknown.

Known results:
Young Birds SC        2-0 Naseby Lake Side SC  
Golden Stars SC       4-0 Kegalle YSC 
Green Park SC         3-2 Cameroon SC 
Evershine SC          4-0 Young United SC 
Green Field SC        1-0 Moratu-Katukurunda SC 
Ratmalana United SC   3-0 Colpetty United SC 
Vaoni SC              2-1 Young Silver SC  
New Sunrise SC        2-0 Sunny Mount SC  
Balangoda YSC         4-3 Eheliyagoda United  
Sunrises SC           5-4 Zavia SC 
Martians SC           2-1 Winner SC 
Liverpool SC          3-2 Chilaw United 
Kandy Municipality SC 4-0 Mahajana SC 
Old Mazedonians SC    4-0 FC Fortuna  
Vystwyke SC           3-1 Sunrise SC 
Balangoda Youth SC    5-1 Samagipura SC 
Sunrise SC            2-1 Young Menís SC  
Matara YS             3-0 Galle United SC 

Group Champions:

Soccer Promoters SC
Galle Youth SC
Olympic SC Trinco
Old Duthians SC Badulla
Young Marians SC Chilaw
Three Stars SC 
Green Field SC, Kalutara 

Second Stage:

Final Rankings:

Group A
 1.Young Marians        6
 2.Old Duthians SC

Group B
 1.Soccer Promotion SC  7
 2.Olympic SC

Championship Semifinals
[Mar 15]
Young Marians         lt  Olympic SC (Trincomalee)
[Mar 18]
Soccer Promotion SC   bt  Old Duthians SC

Final [Apr 6]
Soccer Promoters SC    -  Olympic SC (Trincomalee)

NB: before final, Soccer Promoters were unbeaten in 7 matches, with
    a goal record of 24-5; Olympic played 6 matches, winning 3, 
    drawing 2 and losing 1 with a goal record of 19-12.


2001/02

2003/04

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl (hans.schoeggl@sbg.ac.at)
Last updated: 20 Jan 2004

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2002/04
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.