Saint Helena 2013


SHFA League
Knock-out Competition
District Competition

SHFA League

Final Table:

 1.Wirebirds             16  10  5  1  59-17  35  Champions
 2.Harts                 16   9  4  3  44-22  31
 3.Rovers                16   8  5  3  52-23  29
 4.Basil Read            16   8  5  3  44-24  29
 5.Raiders               16   7  4  5  34-24  25
 6.Axis                  16   7  2  7  32-32  22  [-1]
 7.Fugees                16   7  1  8  26-31  22
 8.Bellboys              16   3  0 13  30-55   9        
 9.Crystal Rangers       16   0  0 16  10-103 -1  [-1]

NB: Axis 1 point deducted for failing to provide an assistant referee (in round 3);
    Crystal Rangers 1 point deducted for failing to provide an assistant referee (in round 5).

Round 1
[May 4]
Raiders              1-0 Basil Read           
Rovers               0-0 Fugees               
[May 5]
Wirebirds            5-0 Crystal Rangers      
Harts                2-1 Axis                 
Bellboys             bye
 
Round 2
[May 11]
Raiders              2-2 Rovers               
Crystal Rangers      0-5 Harts                
[May 12]
Bellboys             1-4 Fugees               
Basil Read           0-3 Axis                 
Wirebirds            bye   

Round 3
[May 18]
Wirebirds            1-1 Raiders              
Crystal Rangers      1-5 Basil Read           
[May 19]
Rovers               0-2 Bellboys             
Fugees               2-1 Harts                
Axis                 bye 
 
Round 4
[May 25]
Axis                 2-1 Crystal Rangers      
Bellboys             1-5 Wirebirds            
[May 26]
Basil Read           2-0 Fugees               
Harts                1-1 Rovers               
Raiders              bye    
 
Round 5
[Jun 1]
Raiders              3-2 Bellboys             
Fugees               0-3 Axis                 
[Jun 2]
Wirebirds            1-1 Harts                
Rovers               0-0 Basil Read           
Crystal Rangers      bye

Round 6
[Jun 8]
Bellboys             3-5 Harts                
Rovers              12-1 Crystal Rangers      
[Jun 9]
Raiders              1-2 Fugees               
Wirebirds            4-1 Axis                 
Basil Read           bye      
 
Round 7 
[Jun 15]
Fugees               0-5 Wirebirds            
Rovers               1-3 Axis                 
[Jun 16]
Raiders              5-1 Crystal Rangers      
Bellboys             2-5 Basil Read           
Harts                bye  
 
Round 8 [Jun 22,23]
Harts                1-2 Basil Read           
Bellboys             8-1 Crystal Rangers      
Wirebirds            2-5 Rovers               
Raiders              1-1 Axis                 
Fugees               bye
 
Round 9
[Jun 29]
Bellboys             1-3 Axis                 
Harts                1-0 Raiders              
[Jun 30]
Fugees               6-0 Crystal Rangers      
Wirebirds            2-2 Basil Read           
Rovers               bye

Round 10
[Jul 6]
Axis                 1-2 Harts                
Crystal Rangers     0-17 Wirebirds            
[Jul 7]
Fugees               1-3 Rovers               
Basil Read           4-2 Raiders              
Bellboys             bye
 
Round 11
[Jul 13]
Basil Read           1-1 Axis                 
Bellboys             1-2 Fugees               
[Jul 14]
Harts                9-2 Crystal Rangers      
Raiders              1-3 Rovers               
Wirebirds            bye     
 
Round 12
[Jul 20]
Harts                6-2 Fugees               
Bellboys             0-4 Rovers               
[Jul 21]
Basil Read           5-1 Crystal Rangers      
Raiders              0-3 Wirebirds            
Axis                 bye  
 
Round 13
[Jul 27]
Rovers               2-1 Harts                
Fugees               2-5 Basil Read           
[Jul 28]
Wirebirds            1-0 Bellboys             
Crystal Rangers      1-5 Axis                 
Raiders              bye  
 
Round 14
[Aug 3]
Basil Read           3-3 Rovers               
Harts                1-1 Wirebirds            
[Aug 4]
Axis                 0-2 Fugees               
Bellboys             1-6 Raiders              
Crystal Rangers      bye     

Round 15
[Aug 10]
Axis                 0-4 Wirebirds            
Fugees               0-1 Raiders              
[Aug 11]
Crystal Rangers      0-7 Rovers               
Harts                3-1 Bellboys             
Basil Read           bye 
 
Round 16
[Aug 17]
Basil Read           7-0 Bellboys             
Crystal Rangers      0-3 Raiders              
[Aug 18]
Axis                 1-6 Rovers               
Wirebirds            2-1 Fugees               
Harts                bye  
  
Round 17
[Sep 7]
Raiders              6-2 Axis                 
Wirebirds            5-3 Rovers               
[Sep 8]
Bellboys             7-1 Crystal Rangers      
Harts                4-2 Basil Read           
Fugees               bye

Round 18
[Sep 14]
Basil Read           1-1 Wirebirds            
Crystal Rangers      0-2 Fugees               
[Sep 15]
Raiders              1-1 Harts                
Axis                 5-0 Bellboys             
Rovers               bye      
 
Final Table:

 1.Wirebirds             16  10  5  1  59-17  35  Champions
 2.Harts                 16   9  4  3  44-22  31
 3.Rovers                16   8  5  3  52-23  29
 4.Basil Read            16   8  5  3  44-24  29
 5.Raiders               16   7  4  5  34-24  25
 6.Axis                  16   7  2  7  32-32  22  [-1]
 7.Fugees                16   7  1  8  26-31  22
 8.Bellboys              16   3  0 13  30-55   9        
 9.Crystal Rangers       16   0  0 16  10-103 -1  [-1]

NB: Axis 1 point deducted for failing to provide an assistant referee (in round 3);
    Crystal Rangers 1 point deducted for failing to provide an assistant referee (in round 5).


Knock-out Competition

Round 1
[Sep 21]
Crystal Rangers      3-4 Bellboys             [aet]
Axis                 0-1 Raiders
[Sep 22]
Basil Read           3-1 Fugees          
Harts                6-4 Wirebirds            
Rovers               bye           

Intermediate Round [Sep 29]
Basil Read           3-4 Rovers               

Semifinals [Oct 6]
Bellboys             1-3 Rovers
Harts                0-1 Raiders              [aet]

Final [Nov 3]
Rovers               2-3 Raiders

District Competition


Round 1 [Oct 13]
Longwood             2-9 Jamestown
Half Tree Hollow     3-1 St Paul's 

Round 2 [Oct 20]
St Paul's            5-1 Longwood
Jamestown            1-4 Half Tree Hollow

Round 3 [Oct 27]
Jamestown            0-0 St Paul's
Half Tree Hollow     7-2 Longwood

Final Table:

 1.Half Tree Hollow       3   3  0  0  14- 4   9
 2.Jamestown              3   1  1  1  10- 6   4
 3.St Paul's              3   1  1  1   6- 4   4
 4.Longwood               3   0  0  3   5-21   0


2012

list of champions

list of cup winners


About this document

Source: St Helena Independent

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 21 Nov 2013

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2013
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.