Saint Lucia 2013


Premier League
FA Cup
First Division
Inter-district Tournament
Blackheart/Kashif and Shanghai Knockout Football Tournament 2013
Regional Tournaments

Premier League

Table (Aug):

 1.Big Players FC (Marchand)                  14   8  5  1  13- 6  29  Champions
 2.Northern United All Stars (Gros Islet)     14   7  4  3  24-19  25
 3.Lancers FC (Castries)                      14   6  4  4  13- 9  22
 4.VSADC (Castries)                           14   5  5  4  23-17  20
 5.NYAH (Castries)                            14   6  2  6  22-19  20
 6.Challengers FC (Soufriere)                 13   4  4  5  22-21  19
 7.Aux Lyons United (Mabouya Valley)          13   4  2  7  12-17  14
 8.FC Pioneers  (Castries)                    14   1  2 11  14-34   5

NB: total goal difference +1; first ever championship Big Players

NB: VSADC = Vempers Sports Athletic Dramatic Club

[Feb 17]
VSADC                      0-0 Big Players
Lancers FC                 1-0 FC Pioneers
NYAH                       2-1 Northern United
Challengers                1-1 Aux Lyons United
 
[Feb 19]
Lancers FC                  -  Big Players
 
[Feb 23]
Aux Lyons United           0-0 VSADC
[Feb 24]
Challengers                1-1 Lancers FC
Northern United            3-1 FC Pioneers
 
[Feb 28]
Northern United            2-1 FC Pioneers
 
[Mar 3]
Aux Lyons United           0-1 NYAH
Big Players                2-0 Challengers
 
[Mar 5]
Lancers                     -  VSADC
[Mar 7]
FC Pioneers                 -  Big Players

[Mar 10]
Aux Lyons United           2-0 Northern United
NYAH                       3-0 Challengers 

[Mar 12]
Big Players                 -  Northern United 

Table (Aug):

 1.Big Players FC (Marchand)                  14   8  5  1  13- 6  29  Champions
 2.Northern United All Stars (Gros Islet)     14   7  4  3  24-19  25
 3.Lancers FC (Castries)                      14   6  4  4  13- 9  22
 4.VSADC (Castries)                           14   5  5  4  23-17  20
 5.NYAH (Castries)                            14   6  2  6  22-19  20
 6.Challengers FC (Soufriere)                 13   4  4  5  22-21  19
 7.Aux Lyons United (Mabouya Valley)          13   4  2  7  12-17  14
 8.FC Pioneers  (Castries)                    14   1  2 11  14-34   5

NB: total goal difference +1; first ever championship Big Players

NB: VSADC = Vempers Sports Athletic Dramatic Club


FA Cup

Qualified for round 1 (Apr 27-30)
Marchand, Gros Islet, Mabouya, Micoud, Canaries, Soufrière, Vieux Fort South, 
Desruisseux, La Clery, Babonneau, Anse La Reye, Dennery, Vieux Fort North, 
Laborie, South Castries, Roseau. 
 
Quarterfinals
[May 1]
Mabouya                    3-1 Gros Islet
Marchand                   4-2 Canaries
[May 2]
Vieux Fort South           2-1 Dennery
Soufrière                  2-0 Desruisseaux
                
Semifinals [May 5]
Vieux Fort South           2-3 Mabouya
Marchand                   2-0 Soufrière

Third Place Match [May 18]
Vieux Fort South           1-2 Soufrière
 
Final [May 18]
Marchand                   1-1 Mabouya                    [4-3 pen]


First Division

Table:

 1.Survivals (Mabouya Valley)                  2   2  0  0   3- 1   6
 2.Pakis FC (Micoud)                           2   1  1  0   4- 3   4
 3.All Stars                                   3   0  2  1   3- 4   2
 4.Young Roots (Vieux Fort South)              3   0  2  1   2- 3   2
 5.Rovers United FC (Mabouya Valley)           2   0  1  1   1- 2   1

Round 1 [Feb 23]
Young Roots                1-1 All Stars
Rovers United              1-2 Survivals
Pakis FC                   bye
 
Round 2 [Mar 2]
Pakis FC                   1-1 Young Roots
All Stars                  0-0 Rovers United
Survivals                  bye

Round 3
[Mar 9]
Survivals                  1-0 Young Roots 
[Mar 10]
All Stars                  2-3 Pakis FC 
Rovers United              bye

Table:

 1.Survivals                                   2   2  0  0   3- 1   6
 2.Pakis FC (Micoud)                           2   1  1  0   4- 3   4
 3.All Stars                                   3   0  2  1   3- 4   2
 4.Young Roots                                 3   0  2  1   2- 3   2
 5.Rovers United FC (Mabouya Valley)           2   0  1  1   1- 2   1

Inter-district Tournament 2013

Eastern Zone

[Sep 21]
Dennery                    ppd Mon Repos
[Sep 22]
Mabouya Valley             ppd Micoud
[Sep 28]
Mon Repos                  1-5 Micoud
[Sep 29]
Dennery                    0-0 Mabouya Valley
[Oct 5]
Micoud                     1-1 Dennery
[Oct 6]   
Mabouya Valley             4-0 Mon Repos

Table (Oct 8):

 1.Micoud                                      2   1  1  0   6- 2   4
 2.Mabouya Valley                              2   1  1  0   4- 0   4
 3.Dennery                                     2   0  2  0   1- 1   2
 4.Mon Repos                                   2   0  0  2   1- 9   0

NB: Mabouya Valley and Dennery qualified 

Northern Zone

[Sep 15]
Gros Islet                 2-0 La Clery
Babonneau                  1-0 South Castries
[Sep 19]
Gros Islet                12-0 South Castries             [or 13-1?]
[dates?]
Gros Islet                 1-1 Babonneau                  [or 0-0?]
South Castries             3-8 La Clery                   [or 2-7?]
Babonneau                  3-0 La Clery                   [or 4-1?]

Table (Oct 8):

 1.Gros Islet                                  3   2  1  0  15- 1   7  Qualified
 2.Babonneau                                   3   2  1  0   5- 1   7  Qualified
 3.La Clery                                    3   1  0  2   8- 8   3
 4.South Castries                              3   0  0  3   3-21   0

Southern Zone

[Sep 21]
Vieux Fort North           ppd Choiseul
[Sep 22]
Desruisseaux               ppd Vieux Fort South
[dates?]
Vieux Fort North           0-0 Desruisseaux     
Vieux Fort North           1-1 Vieux Fort South          
Choiseul                   1-1 Desruisseaux              

Table (Oct 8):

 1.Desruisseaux                                2   0  2  0   1- 1   2
 2.Vieux Fort North                            2   0  2  0   1- 1   2
 3.Choiseul                                    1   0  1  0   1- 1   1
 4.Vieux Fort South                            1   0  1  0   1- 1   1

NB: Marchand (?!) and Vieux Fort South qualified 

[Oct 17]
Vieux Fort South           4-2 Choiseul

Western Zone

[Sep 21]
Canaries                   n/p Roseau
[Sep 22]
Anse La Raye               n/p Soufrière
[dates?]
Anse La Raye               2-0 Canaries                   [or 1-0?]
Soufrière                  2-0 Roseau                     [or 1-0?]
Anse La Raye               2-0 Roseau                     [or 3-0?]
Soufrière                  1-0 Canaries                   [or 2-0?]

Table (Oct 8):

 1.Anse La Raye                                2   2  0  0   4- 0   6  Qualified
 2.Soufrière                                   2   2  0  0   3- 0   6  Qualified
 3.Canaries                                    2   0  0  2   0- 3   0
 4.Roseau                                      2   0  0  2   0- 4   0

Quarterfinals St. Lucia F.A. Super League Football Tournament
[Nov 9]
Anse La Raye               0-3 Dennery
  [Delan Mathurin 34, Aloysius Frederick 48, Winnel Felix 78]
Mabouya Valley             0-0 Soufrière                  [2-4 pen]
[Nov 10]
Gros Islet                 7-1 Vieux Fort South
  [Everton Lambert 6, Eden Charles 22, 41, 68, Aramis Gilbert 45, Troy Greenidge 74,
   one scorer missing; Kevin Edward 51]
Marchand (?!)              3-4 Babonneau
  [Nigel Joseph 9, 39, Nigel Francis 48; Tristin Pierre, Dillon Joseph,
   Nelson Nelson 57, own goal 90] 

Semifinals [Nov 17, Mindoo Phillip Park, East Castries]
Dennery                     -  Soufrière             
Gros Islet                  -  Babonneau

 

Blackheart/Kashif and Shanghai Knockout Football Tournament 2013

NB: 11th edition

Qualifying Round [Aug 11]
Anse la Raye               1-2 Babonneau
 
Round 1
[Aug 17]
Vieux-Fort South           1-1 Roseau Valley              [aet, 2-4 pen]
Canaries                   1-1 Babonneau                  [aet, Babonneau on pen]
[Aug 18]
Soufrière                  1-0 South Castries
Micoud                     2-2 Desruisseaux               [aet, Desruisseaux on pen]
[Aug 21]
Gros Islet                 3-0 Central Castries
Mon Repos                  1-4 Marchand    
[Aug 24]
Vieux-Fort North           0-2 Mabouya Valley
Dennery                    3-0 Laborie        
 
Quarterfinals
[Aug 25]
Babonneau                  3-2 Marchand
Desruisseaux               1-3 Gros Islet
[Aug 28]
Dennery                    1-2 Roseau Valley
Mabouya Valley             2-0 Soufrière 
 
Semifinals [Aug 31]
Babonneau                  2-0 Roseau Valley
Gros Islet                 1-0 Mabouya Valley            

Third Place Match [Sep 7, Beausejour Cricket Ground]
Mabouya Valley             0-0 Roseau Valley              [aet, Mabouya Valley on pen]

Final [Sep 7, Beausejour Cricket Ground]
Gros Islet                 3-0 Babonneau                  
  [Eden Charles 14, 43, Troy Greenidge 19; other source credited first
   goal to Petrus Gustave]


Regional Tournaments 2013

Castries

Castries Super League

[Sep 17]
FC Pioneers                1-2 Agard SC
[Sep 21]
Valley Soccer              2-1 FC Pioneers
[Sep 23]
Police Sports Club         1-2 NYAH
[Sep 26]
Lancers                    2-2 Police Sports Club
[Sep 28]
Fire Service               2-1 VSADC
[Sep 29]
Lancers                    1-0 Agard SC
[Oct 1]
Police Sports Club         2-1 VSADC
[Oct 2]
Fire Service                -  Valley Soccer
[Oct 5]
Lancers                     -  NYAH
[Oct 6]
Fire Service                -  Agard SC
[Oct 8]
Valley Soccer              0-2 VSADC
[Oct 9]
FC Pioneers                 -  NYAH 
[Oct 12]
Agard SC                   1-1 VSADC
[Oct 15]
Valley Soccer               -  Police Sports Club

Third Place Match [Nov 16]
Police Sports Club         2-3 Valley Soccer

Final [Nov 16, Sab Sporting Facility]
Lancers                    1-1 NYAH                       [Lancers on pen]
  [Trevor Daniel 1-0; Travis Valcin 1-1]

Soccerrama

NB: played Sep 2013

Semifinals
Lancers                    1-1 FC Pioneers                [6-5 pen]
VSADC                      0-0 Valley Soccer

Final [Sep ?]
Lancers                    1-0 Valley Soccer

Mabouya Valley

Mabouya Valley Promotional Competition
 
[Jul 27]
Chesters                    -  Monarch
[Jul 28]
Togetherness Youth          -  Spurs 

Soccerrama

at La Ressource Playing Field.

Final [Jul 21]
RYO                        drw Rovers                     [RYO won on pens]

Honourable Shawn Edward Football Tournament

[Sep 14]
Spurs                      2-0 Togetherness Youth
[Sep 15]
Aux Lyons United           0-2 Survivals
Rovers United              2-1 RYO
[Sep 18]
RYO                         -  Young Generation
[Sep 19]
Aux Lyons United           2-0 Togetherness Youth

Guinness/Mabouya Valley Football Tournament

Semifinals
Chesters                   bt  RYO
Rovers United              bt  Survivals

Third Place Match [Nov 24]
Survivals                   -  RYO

Final [Nov 24, La Ressource Playing Field]
Rovers United               -  Chesters

 

Micoud/Mon Repos

Eastern Cooperative Credit Union 1968 Limited Knock

Group Stage
[Jul 6]
4H                         1-0 Dynamic Fresh Ones
[Jul 7]
Atlantic Ballers           2-0 Uprising Stars
[Jul 11]
Dynamic Fresh Ones         3-1 4H
[Jul 12]
Uprising Stars              -  Atlantic Ballers
[Jul 13]
Today Ti Rocher             -  Leeds
[Jul 14]  
Hot Ice                     -  Boca Juniors

Third Place [Jul 28]
Boca Juniors                -  Dynamic Fresh Ones

Final [Jul 28]
Atlantic Ballers            -  Leeds

Micoud North

LPM Trophy
 
Quarterfinals
[Feb 10]
Praslin Bay United         bt  Micoud Hot Ice
[Feb 11]
Grass Street                -  Malgretoute
[Feb 13]
Young Strikers              -  4H Sports Club
[Feb 15]
Lumbard                    lt  PYO Sports Club

Final [Mar 3, at Praslin playing field]
Praslin Bay United          -  PYO Sports Club
 
Mon Repos

The Mon Repos Guinness Cup 

[Oct 12]
Lumbard YSC                 -  PYO
[Oct 14]
La Point 4H                6-0 Lumbard YSC
[Oct 16]
Challengers                2-2 Morne Bois Den
[Oct 17]
Young Strikers             1-2 Patience Youth Organization
[Oct 18]
Grass Street               5-2 Praslin
[Oct 19]
Lumbard Youth Movemnet     3-0 Hot Ice
[Oct 20]
La Pointe 4 H              2-0 Patience Youth Organization
Young Strikers             3-1 Challengers
[Oct 21]
Praslin Bay United         2-3 Lumbard Youth Movement
[Oct 22]
Hot Ice                     -  Challengers
[Oct 28]
La Point 4H                0-3 Praslin Bay United
[Oct 29]
PYO                        5-0 Morne Bois Den United
[Oct 30]
Lumbard Sports Club         -  Strikers
[Nov 8]
PYO                        5-2 Praslin Bay United
[Nov 10]
La Point 4H                2-0 Young Strikers
[Nov 11]
Hot Ice                    3-0 Morne Bois Den
Praslin                    1-1 Challengers
[Nov 12]
Young strikers              -  Malgretoute

Vieux Fort South

The Hon. Dr. Kenny Anthony Inter-Club League

[Oct 15]
Cantonnement               4-1 La Ressource
Biker Boyz                 2-2 W Mangue U
[Oct 16]
Bruceville Strikers        ppd Shamballa
St Lu Strikers             0-2 Kein Trucking Knights
[Oct 17]
Augier                     0-0 Veterans
Uptown                     1-1 Young Roots
[Oct 18]
Platinum                   0-0 Green Lake
Roots Alley                0-0 Rockers
[Oct 19]
Fire Service               0-3 Biker Boyz
Stable Boys                4-0 Cantonnement
[Oct 20]
La Ressource               1-0 Uptown
Square United              0-0 Shamballa
W Mangue U                 0-1 Augier
Young Veterans             2-0 St Lu Strikers
[Oct 21]
Bruceville Strikers        ppd Rockers
Cantonnement               0-7 Young Roots
[Oct 22]
Knights                     -  Platinum
Veterans                    -  Biker Boyz
[Oct 23]
Green Lake                 1-1 St Lu Strikers
Roots Alley Ballers        1-1 Biker Boyz
[Oct 24]
Fire Service               3-2 W Mangue U
Stable Boys                2-1 La Ressource
[Oct 26]
Field Kein Knights         4-0 Young Veterans
Square United              1-1 BruceVille
[Oct 28]
Young Roots                3-1 Stable Boys
[Nov 16]
Platinum                   3-0 St Lu Strikers
Shamballa                  1-1 Roots Alley
[Nov 17]
Cantonnement               1-6 Uptown
Fire Service               3-0 W Mangue U
La Ressource               0-3 Stable Boys
Young Veterans             1-3 Green Lake
[Nov 18]
Rockers                    1-1 Shamballa
Augier                      -  Biker Boyz
[Nov 19]
Fire Service                -  Veterans
Square United               -  Bruceville United



2012

2014

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Ian King for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Ian King
Last updated: 23 Jan 2014

(C) Copyright Ian King and RSSSF 2013/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.