Tanzania (Mainland) 2009/10


Ligi Kuu Tanzania Bara
Cup Tournaments
First Division League

Premier League 2009/10 (Ligi Kuu Tanzania Bara)


Final Table:

 1.Simba SC            22 20  2  0  50-12  62  Champions  [Dar-es-Salaam]
 2.Young Africans      22 15  4  3  46-18  49  [Dar-es-Salaam]
 3.Azam FC             22  8  9  5  30-23  33  [Dar-es-Salaam]
 4.Mtibwa Sugar        22  9  6  7  24-23  33  [Turiani]
 5.African Lyon FC     22  6  7  9  22-24  25  [Dar-es-Salaam]
 6.JKT Ruvu Stars      22  6  7  9  26-29  25  [Dodoma]
 7.Kagera Sugar        22  5  9  8  13-20  24  [Bukoba]
 8.Maji Maji           22  6  6 10  14-27  24  [Songea]
 9.Toto African        22  6  5 11  25-36  23  [Mwanza]
---------------------------------------------
10.Manyema Rangers     22  6  5 11  19-36  23  Relegated  [Dar es Salaam]
11.Prisons SC          22  5  6 11  19-28  21  Relegated  [Mbeya]
12.Moro United         22  4  6 12  19-31  18  Relegated  [Dar-es-Salaam]

Round 1 [Aug 23]
Young Africans  1-1 African Lyon
  [Jerry Tegete 51; Rashid Gumbo 87]
Maji Maji       0-2 Simba
  [Mohamed Banka 3, Danny Mrwanda 54]
Mtibwa Sugar    2-1 Manyema Rangers
Prisons         1-2 JKT Ruvu                
Kagera Sugar    3-2 Azam                  
  [Paul Kabange 36, Mike Katenda 2-1, ? 3-2; John Boko 8, 2-2]
Toto African    2-2 Moro United          

Round 2
[Aug 26]
African Lyon    0-2 Mtibwa Sugar
  [Pius Kisambale 27, Obadia Mungusa 38]
Kagera Sugar    1-1 Moro United
[Aug 27]
Toto African    2-2 Azam
[Aug 29]
Young Africans  3-0 Manyema Rangers
  [Jerry Tegete 24, 83, Mike Barasa 45pen]
Prisons         0-1 Simba
  [David Naftali 72]
Maji Maji       0-1 JKT Ruvu

Round 3
[Sep 4]
JKT Ruvu        0-1 Mtibwa Sugar
  [Faustine Lukoo 83]
[Sep 5]
Maji Maji       1-0 Young Africans
Simba           3-1 Toto African
Prisons         1-0 African Lyon
[Sep 6]
Manyema Rangers 1-0 Kagera Sugar
  [Musa Kipao 85]
[Sep 9]
Moro United     2-3 Azam
  [Hussein Swedi 71,Said Kokoo 74; Yahaya Tumbo 44, 51, John Bocco 57]

Round 4
[Sep 8]
Young Africans  2-2 JKT Ruvu    
  [Kigi Makasi 41, 90+5pen; Hussein Bunu 65, 79] 
[Sep 9]
Maji Maji       1-0 Mtibwa Sugar   
  [Patrick Betwel 68]
[Sep 10]
Simba           2-0 Kagera Sugar   
  [Haruna Moshi 17, Mohamed Kijuso 79]
[Sep 15]
Azam            2-0 Prisons     
  [John Boko 45, Shaaban Kisiga 64]   
[Sep 16]
Manyema Rangers 1-0 Toto African   
[Sep 18]
African Lyon    0-1 Moro United    

Round 5
[Sep 19]
Mtibwa Sugar    1-2 Young Africans 
  [?; Nurdin Bakari 55, Mrisho Ngasa 57]
Manyema Rangers 0-2 Simba      
  [Hilal Eches 15pen, Danny Mrwanda 52pen]
[Sep 20]
JKT Ruvu        0-1 Kagera Sugar   
[Sep 23]
Moro United     0-0 Prisons        
[Sep 26]
African Lyon    6-1 Toto African   
  [Rashid Gumbo 1, Robert Ssentongo 29, Yusuf Kisoka (2),
   Mbwana Samata (2); Maulid Hanin 41]
[Sep 27]
Azam            3-0 Maji Maji     
  [Yahya Tumbo 20, John Bocco 62, Said Sued 3-0]

Round 6
[Sep 30]
African Lyon    2-1 Manyema Rangers
  [Yusuf Soka 51, Mbwana Samata 79; Ali Mohamed 60]
[Oct 3]
Simba           2-1 Moro United    
  [Danny Mrwanda 23, Joseph Owino 2-1; Yana Ndabila 57]
Mtibwa Sugar    3-1 Prisons        
Toto African    0-0 Maji Maji      
Kagera Sugar    0-2 Young Africans 
  [Mrisho Ngasa 26, Jerry Tegete 55]
[Oct 4]
Azam            1-1 JKT Ruvu     
  [John Bocco 45; Hussein Bunu 63]  

Round 7
[Oct 7]
Toto African    0-1 Young Africans 
  [Mrisho Ngasa 26]
Kagera Sugar    0-0 Maji Maji      
JKT Ruvu        1-2 Moro United    
  [Hussein Bunu 40; Yona Ndabila 10, Said Ahmed 31]
[Oct 10]
Mtibwa Sugar    0-1 Azam      
  [Shabaan Kisiga]     
Manyema Rangers 2-1 Prisons   
  [Ally Selemani 20, 54; Shaaban Mtupa 29]     
[Oct 11]
Simba           1-0 African Lyon  
  [Mussa Hassan Mgosi 41] 

Round 8
[Oct 14]
Moro United     0-1 Mtibwa Sugar 
  [Said Mkopi 53]
[Oct 15]  
African Lyon    1-2 Kagera Sugar   
  [Yusuf Soka 75; Themi Felix 73, Mike Katenda 81]
[Oct 17]
Azam            1-1 Young Africans 
  [John Bocco 60; Moses Odhiambo 41]
Prisons         1-1 Toto African   
Maji Maji       0-0 Manyema Rangers
[Oct 18]
JKT Ruvu        1-4 Simba     
  [Damas Makwayi 43; Uhuru Selemani 30, Emmanuel Okwi 31,
   Ramadhani Chombo 50, Mussa Hassan Mgosi 78]     

Round 9
[Oct 21]
Mtibwa Sugar    2-1 Toto African   
Prisons         1-0 Kagera Sugar 
[Oct 22]  
Manyema Rangers 2-2 JKT Ruvu       
[Oct 24]
Simba           1-0 Azam           
  [Aggrey Morris 11og]
Maji Maji       2-1 African Lyon   
[Oct 25]
Young Africans  1-0 Moro United    
  [Nurdin Bakari 32]

Round 10
[Oct 26]
JKT Ruvu        2-1 Toto African   
[Oct 28]
African Lyon    0-2 Azam           
[Oct 31]
Simba           1-0 Young Africans
  [Musa Hassan Mgosi 25] 
Prisons         1-2 Maji Maji      
Mtibwa Sugar    0-0 Kagera Sugar   
[Nov 1]
Moro United     1-2 Manyema Rangers

Round 11
[Nov 3]
JKT Ruvu        4-2 African Lyon   
[Nov 5]
Moro United     2-3 Maji Maji      
[Nov 8]
Kagera Sugar    0-2 Toto African  
[Nov 14]
Azam            4-0 Manyema Rangers 
[Nov 15]
Simba           3-1 Mtibwa Sugar  
  [Musa Hassan 20, Uhuru Seleman 41, David Naftal 86;
   Yusuf Mgwao 57]
[Nov 16]  
Young Africans  4-2 Prisons        
  [Mrisho Ngassa 8, 47, Kigi Makasi 34, Athumani Idd 82;
   Lugano Mwangama 38, ? 52]

Round 12
[Jan 16]
African Lyon    0-2 Young Africans 
  [Jerryson Tegete 43, Mrisho Ngassa 90+]
[Jan 17]
Simba           2-0 Maji Maji 
  [Musa Hassan "Mgosi" 39, 72]     
[Jan 18]
Azam            1-1 Kagera Sugar 
  [Said Swedi 49; Said Dilunga 89]  
[Jan 19]
Moro United     1-0 Toto African 
  [Thomas Ulimwengu 69]  
[Jan 20]
JKT Ruvu        2-0 Prisons     
  [Sostenes Manyasi 37, Stanley Mkomola 43]   
[Jan 21]
Manyema Rangers 2-5 Mtibwa Sugar   
  [Julius Mrope 71, 79; Zuber Katwila 7, Masoud Ally 35, 64,
   Omari Matuta 54, Adam Mgwao 84]

Round 13
[Jan 23]
Simba           3-1 Prisons   
  [Musa Hassan "Mgosi" 3, 57, Nico Nyagawa 16; Misango Migae 62]          
[Jan 24]
Mtibwa Sugar    0-1 African Lyon   
  [Mbwana Samatta]
Manyema Rangers 1-3 Young Africans
  [Ally Mohammed 49; Mrisho Ngassa 4, 27, 51] 
[Jan 25]
Moro United     0-0 Kagera Sugar   
[Jan 26]
Azam            1-0 Toto African   
[Jan 27]
JKT Ruvu        1-1 Maji Maji      

Round 14
[Jan 30]
Young Africans  3-0 Maji Maji   
  [Boniface Ambani 21, 64, ? 71]   
[Jan 31]
Mtibwa Sugar    1-0 JKT Ruvu       
Toto African    0-2 Simba    
   [Musa Hassan "Mgosi" 50, Ramadhan Chombo 54]      
African Lyon    0-0 Prisons        
Kagera Sugar    0-0 Manyema Rangers
[Feb 2]
Azam            2-1 Moro United    

Round 15
[Feb 3]
JKT Ruvu        0-1 Young Africans 
  [Mrisho Ngassa 1]
Mtibwa Sugar    0-0 Maji Maji      
Kagera Sugar    1-1 Simba      
  [Themi Felix (pen) 1-1; Emmanuel Okwi 56]    
Toto African    3-1 Manyema Rangers
[Feb 7]
Prisons         3-0 Azam           
Moro United     0-0 African Lyon   

Round 16
[Feb 8]
Young Africans  3-1 Mtibwa Sugar   
  [Boniface Ambani 15, Steven Bengo 82, Geoffrey Bonny 90;
   Masoud Ally 30]
[Feb 9]
Simba           2-0 Manyema Rangers
  [Ulimboka Mwakingwe 62, Musa Hassan "Mgosi" 71]
[Feb 13]
Kagera Sugar    1-0 JKT Ruvu       
Prisons         0-0 Moro United
Toto African    0-1 African Lyon   
  [Idrissa Rajab 80]
Maji Maji       1-1 Azam        
  [Herry Morris 43; ? 88]   

Round 17
[Feb 17]
JKT Ruvu        1-1 Azam       
  [Abdallah Bunu 66; John Bocco 58]   
[Feb 18]
Young Africans  2-1 Kagera Sugar   
  [Mrisho Ngasa 57, Athumani Idd 90; Saidi Dilunga 83] 
Maji Maji       1-2 Toto African   
[Feb 20]    
Prisons         1-1 Mtibwa Sugar  
  [Benjamin Asukile 30; David Mwantobe 55]
Manyema Rangers 0-1 African Lyon
  [Mbwana Samatta]   
[Feb 21]
Moro United     1-4 Simba       
  [Kelvin Yondani (og); Nicodemus Nyagawa, Ramadhan Chombo, 
   Emmanuel Okwi, Juma Jabu]

Round 18
[Feb 23]
Young Africans  6-0 Toto African  
  [Boniface Ambani 15, 45, Jerryson Tegete 22, Shamte Ali 4-0, 5-0, 6-0] 
[Feb 24]
Maji Maji       1-0 Kagera Sugar   
African Lyon    1-1 Simba          
  [Robert Ssentongo 5; Musa Hassan "Mgosi" 81]
[Feb 25]
Azam            0-0 Mtibwa Sugar   
[Feb 26]
Moro United     0-2 JKT Ruvu       
[Feb 27]
Prisons         3-0 Manyema Rangers

Round 19
[Mar 2]
Manyema Rangers 2-1 Maji Maji   
  [Sunday Peter 35, Benedict Ngasa 36; Selemani Kibuta 90+pen]   
[Mar 6]  
Mtibwa Sugar    2-1 Moro United 
Kagera Sugar    0-0 African Lyon   
Toto African    3-0 Prisons        
Simba           3-1 JKT Ruvu       
[Mar 7]
Young Africans  2-1 Azam           

Round 20
[Mar 9]
Kagera Sugar    1-0 Prisons     
[Mar 13] 
Toto African    1-1 Mtibwa Sugar   
African Lyon    2-0 Maji Maji    
[Mar 14]
Azam            0-2 Simba  
  [Mike Barasa 8, 62] 
[Mar 15]
Moro United     0-3 Young Africans  
  [Mrisho Ngasa (2), Boniface Ambani]
[Mar 16]  
JKT Ruvu        1-1 Manyema Rangers 
  [Haruna Adolph 36pen; Sunday Juma 69pen]   

Round 21  
[Mar 16]
Kagera Sugar    0-0 Mtibwa Sugar   
[Mar 20]     
Maji Maji       0-1 Prisons        
[Mar 21]
Toto African    2-1 JKT Ruvu  
[Apr 9]
Manyema Rangers 2-0 Moro United 
  [Yusuf Nguya, Ali Mohamed]
[Apr 12]
Azam            2-2 African Lyon  
[Apr 18]
Young Africans  3-4 Simba 
  [Athumani Idd 31, Jerry Tegete 67, 88pen; Uhuru Suleiman 3,
   Musa Hassan 'Mgosi' 53, 73, Hilary Echesa 90+]

Round 22 [Apr 21]     
African Lyon    1-1 JKT Ruvu      
Prisons         1-1 Young Africans 
Mtibwa Sugar    0-4 Simba   
Toto African    3-1 Kagera Sugar 
Maji Maji       0-3 Moro United  
Manyema Rangers 0-0 Azam                      

Final Table:

 1.Simba SC            22 20  2  0  50-12  62  Champions  [Dar-es-Salaam]
 2.Young Africans      22 15  4  3  46-18  49  [Dar-es-Salaam]
 3.Azam FC             22  8  9  5  30-23  33  [Dar-es-Salaam]
 4.Mtibwa Sugar        22  9  6  7  24-23  33  [Turiani]
 5.African Lyon FC     22  6  7  9  22-24  25  [Dar-es-Salaam]
 6.JKT Ruvu Stars      22  6  7  9  26-29  25  [Dodoma]
 7.Kagera Sugar        22  5  9  8  13-20  24  [Bukoba]
 8.Maji Maji           22  6  6 10  14-27  24  [Songea]
 9.Toto African        22  6  5 11  25-36  23  [Mwanza]
---------------------------------------------
10.Manyema Rangers     22  6  5 11  19-36  23  Relegated  [Dar es Salaam]
11.Prisons SC          22  5  6 11  19-28  21  Relegated  [Mbeya]
12.Moro United         22  4  6 12  19-31  18  Relegated  [Dar-es-Salaam]


Cup Tournaments

Taifa Cup 2010

Group A

[May 8]
Singida         0-0 U-20
Dodoma          bt  Kigoma
[May 10]
Dodoma          1-1 U-20
Singida         bt  Kigoma
[May 12]
Dodoma          2-3 Singida
Kigoma          1-2 U-20

Final Table:

 1.Singida              3  2  1  0          7
 2.U-20                 3  1  2  0   3- 2   5
 3.Dodoma               3  1  1  1          4
 4.Kigoma               3  0  0  3          0

Group B

[May 8]
Tanga            -  Morogoro
Coast Region     -  Temeke

Top Final Table:

 1.Temeke               3  2  1  0          7

Group C

[May 8]
Shinyanga        -  Kagera
Mwanza           -  Tabora
[May 10]
Mwanza          3-1 Kagera
Tabora           -  Shinyanga
[May 12]
Mwanza          2-0 Shinyanga
Kagera           -  Tabora

Group D

[May 8]
Mara             -  Kilimanjaro
Manyara          -  Arusha
[May 10]
Kilimanjaro     3-1 Manyara
Mara             -  Arusha
[May 12]
Arusha          3-1 Kilimanjaro
Manyara          -  Mara

NB: Mara were disqualified for using an ineligible player
    
Group E

[May 8]
Rukwa            -  Mbeya
[May 10]
Tanga           0-0 Morogoro
[May 12]
Tanga           6-0 Rukwa

Group F

[May 8]
Lindi           bt  Ruvuma
Mtwara          1-2 Ilala Stars
[May 10]
Ilala Stars     bt  Lindi
Mtwara           -  Ruvuma
[May 12]
Ilala Stars     3-3 Ruvuma
Lindi           bt  Mtwara

Top Final Table:

 1.Ilala Stars          3  2  1  0          7
 2.Lindi                3  2  0  1          6
 
Quarterfinals 
[May 24]
Singida         bt  Temeke
Arusha          bt  Mwanza
[May 25]
Ilala Stars     1-1 Iringa          [aet, 4-3 pen]
  [Hassan Bwaza 27; Yona Ndabila 18]
Lindi           3-2 Kilimanjaro
  [Ali Mohamed 6, Amani George 18pen, Omari Mtwiko 57;
   Mgaya Magogo 34, Ben Mwampyeta 89]

Semifinals
[May 27]
Lindi           2-0 Ilala Stars
  [Amani George 20, 54]
[May 29]
Arusha          2-3 Singida         [aet]
  [Sannu Mwasaba 5, Bakari Kigodeko 22; Peter Msaga 2,
   Kelvin Chale 67, Idrisa Rashid 97]

Third Place Match [May 30]
Ilala Stars      -  Arusha

Final [May 30, Uhuru Stadium, Dar es Salaam]
Singida         3-0 Lindi
  [Kelvin Chale (2),  Kiula Gryson]


Kagasheki Cup

Quarterfinals
[Apr 28]
Bakoba          2-2 Rwamishenye     [5-4 pen]
Miembeni        1-1 Hamugembe       [4-3 pen]
[Apr 29]
Kashai          1-0 Nshambya
[Apr 30]
Bilele          2-0 Kitendaguro

Semifinals
[May 2]
Miembeni        lt  Bakoba
[May 3]
Bilele          bt  Kashai

Third Place Match [May 5]
Miembeni        bt  Kashai

Final [May 5, Kaitaba Stadium]
Bakoba          0-0 Bilele          [5-4 pen]

 

First Division League

Start Sep 19

Group A
  Rhino Rangers (Morogoro)       - qualified
  Coastal Union (Tanga)          - qualified
  AFC (Arusha)
  Nyerere FC (Kilimanjaro)
  Segera United (Tanga)
  Moran (Manyara)

Round 1 [Sep 19]
Segera United   2-2 Coastal Union
Morani           -  Rhino Rangers
Nyerere FC       -  AFC
 
Round 6 [Oct 17]
Coastal Union    -  Segera United 

Top of Table (Oct 15):

 1.Rhino Rangers (Morogoro) 
 2.AFC (Arusha)
 3.Coastal Union (Tanga)
  

Group B
  Ruvu Shooting (Coast)          - qualified
  Mwanza United (Mwanza)         - qualified
  Polisi Dodoma (Dodoma)         - qualified
  Polisi Tabora (Tabora)
  Balimi FC (Kagera)
  Trans Camp (Dar es Salaam) 

Round 1 [Sep 19]
Balimi FC        -  Mwanza United
Polisi Dodoma    -  Ruvu Shooting Stars
Polisi Tabora    -  Transit Camp

Group C
  Temeke United (Dar es Salaam)  - qualified
  Polisi Iringa (Iringa)         - qualified
  Polisi Morogoro (Morogoro)     - qualified
  Korosho United (Mtwara)
  Burkina Faso FC (Morogoro)
  Villa Squad (Dar es Salaam)

Round 1
[Sep 19]
Korosho FC       -  Temeke United
Polisi Morogoro  -  Burkina Faso FC
[Sep 21]
Villa Squad      -  Polisi Iringa


NB: top-3 of each group qualify for promotion playoff consisting
    of 9 clubs from which 3 are promoted


Promotion Playoff (Ligi Daraja la Kwanza)

NB: Mar 13-Apr 4 in Arusha

Participants (9):
  AFC (Arusha)
  Ruvu Shooting Stars (Coast)         
  Temeke United (Dar es Salaam)  
  Rhino Rangers (Morogoro) 
  Mwanza United (Mwanza)     
  Polisi Iringa (Iringa)       
  Polisi Morogoro (Morogoro)
  Polisi Dodoma (Dodoma)  
  Coastal Union (Tanga)    

NB: played as single round robin, top-3 promoted

Table:

 1.Ruvu Shooting Stars  2  1  1  0   4- 2   4  (Coast)   
 2.Coastal Union        2  1  1  0   4- 3   4  [Tanga]      
 3.Polisi Dodoma        2  1  1  0   2- 1   4  [Dodoma]  
---------------------------------------------   
 4.Mwanza United        1  1  0  0   2- 1   3  [Mwanza]
 5.AFC                  2  1  0  1   2- 2   3  [Arusha] 
 6.Polisi Morogoro      1  0  1  0   2- 2   1  [Morogoro]
 7.Rhino Rangers        2  0  1  1   1- 2   1  [Morogoro]
 8.Temeke United        2  0  1  1   1- 2   1  [Dar es Salaam]  
 9.Polisi Iringa        2  0  0  2   2- 5   0  [Iringa]

Round 1
[Mar 13]
AFC             1-0 Rhino Rangers
Temeke United   0-1 Polisi Dodoma
[Mar 14]
Ruvu Shooting   3-1 Polisi Iringa 
Coastal Union   2-2 Polisi Morogoro
Mwanza United   bye

Round 2
[Mar 15]
Mwanza United   2-1 AFC 
  [Bakari Mpakala 19, Emmanuel Switta 89pen; Razack Muhidini 79]
Rhino Rangers   1-1 Temeke United
  [Ayoub Kitala 84; Omary Changa 77]
[Mar 16]
Polisi Dodoma   1-1 Ruvu Shooting  
Polisi Iringa   1-2 Coastal Union 
  [Regani Mbuta 60; Peter Fea 2, Mfili Salum 40]
Polisi Morogoro bye

Table:

 1.Ruvu Shooting Stars  2  1  1  0   4- 2   4  (Coast)   
 2.Coastal Union        2  1  1  0   4- 3   4  [Tanga]      
 3.Polisi Dodoma        2  1  1  0   2- 1   4  [Dodoma]  
---------------------------------------------   
 4.Mwanza United        1  1  0  0   2- 1   3  [Mwanza]
 5.AFC                  2  1  0  1   2- 2   3  [Arusha] 
 6.Polisi Morogoro      1  0  1  0   2- 2   1  [Morogoro]
 7.Rhino Rangers        2  0  1  1   1- 2   1  [Morogoro]
 8.Temeke United        2  0  1  1   1- 2   1  [Dar es Salaam]  
 9.Polisi Iringa        2  0  0  2   2- 5   0  [Iringa]

Round 3
[Mar 18]
Polisi Morogoro  -  Mwanza United
AFC             3-1 Temeke United
[Mar 19]
Ruvu Shooting   1-0 Coastal Union 
  [Rajab Nakuchema ~60]
Polisi Dodoma   2-0 Rhino Rangers  
  [Bantu Admni 31, 32]
Polisi Iringa   bye

[Mar 25]
AFC             2-1 Polisi Morogoro
  [Hilary Ramadhan 25, 61; Besta Thomas 15]
Polisi Dodoma   2-2 Mwanza United
  [John Kanakamfumu 2, Ibrahim Massawe 89pen; Emmanuel Sweta 36, 
   Masanyeje Mfaume 58]

[Mar 26]
Coastal Union   2-4 Rhino Rangers
TMK United      3-1 Polisi Iringa
[Mar 27]
AFC              -  Polisi Dodoma   
Ruvu Shooting    -  Polisi Morogoro 
Mwanza United   bye

[Apr 4]
Rhino Rangers    -  Ruvu Shooting 
Polisi Dodoma    -  Coastal Union 

Promoted: AFC, Polisi Dodoma, Ruvu Shooting Stars


2008/09

2010/11

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Ian King and Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Ian King and Hans Schöggl
Last updated: 28 Oct 2010

(C) Copyright Ian King, Hans Schöggl and RSSSF 2009/10
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.