Albania 1996/97


Final Tables:

Group 1

 1.SK Tirana             22 14  4  4 40- 9 46
 2.Vllaznia Shkodër      22 14  1  7 30-20 43
 3.Flamurtari Vlorë      22 14  3  5 42-23 41  [*]
 4.Partizani Tiranë      22 12  4  6 28-20 40
 5.Apolonia Fier         22  9  4  9 25-26 31
 6.Shkumbini Peqin       22  9  3 10 23-27 30

[*] Flamurtari 4 points deducted for incidents in last round

Group 2

 7.FK Lushnja            22 10  6  6 32-20 36
 8.Teuta Durrës          22 10  3  9 23-16 33
 9.Sopoti Librazhd       22 10  1 11 17-23 31
10.KS Laçi               22  7  6  9 22-29 27
11.Besa Kavajë           22  7  4 11 18-21 25
12.Tomori Berat          22  6  6 10 15-28 24

Group 3

13.SK Elbasani           21  9  2 10 27-28 29
14.Bylis Ballshi         21  7  4 10 23-26 25
15.Skënderbeu Korçë      21  7  3 11 21-38 24
16.Olimpik Tiranë        21  7  2 12 27-28 23
17.Albpetrol Patos       21  4  4 13 15-39 16
18.Shqiponja Gjirokastër 17  5  4  8 13-20 19  [withdrew]

Sopoti Librazhd changed name to Albania Tabak before start season.

Round 1
Skenderbeu    2-1 Teuta 
Albpetrol     1-3 Olimpik 
Vllaznia      1-0 Laci  
Tomori        2-1 Partizani 
Flamurtari    2-1 Bylis 
Lushnja       2-2 Apolonia 
Shqiponja     0-0 Besa         
Shkumbini     3-0 Albania Tabak   
Tirana        4-0 Elbasani        

Round 2
Partizani     1-0 Lushnja
Besa          1-1 Shkumbini
Albania Tabak 0-1 Flamurtari
Bylis         1-0 Tomori
Apolonia      2-0 Vllaznia
Olimpik       0-3 Tirana
Teuta         0-1 Albpetrol
Laci          2-0 Shqiponja
Elbasani      0-1 Skenderbeu

Round 3
Lushnja       1-2 Flamurtari
Shqiponja     1-0 Olimpik
Shkumbini     1-0 Laci
Albpetrol     2-1 Vllaznia
Teuta         1-0 Partizani
Tirana        4-0 Bylis
Tomori        0-0 Apolonia
Skenderbeu    2-0 Albania Tabak
Besa          3-1 Elbasani

Round 4
Laci          0-0 Tirana
Olimpik       2-0 Teuta
Elbasani      0-0 Tomori
Bylis         1-0 Shkumbini
Apolonia      4-0 Albpetrol
Vllaznia      2-1 Shqiponja
Flamurtari    3-0 Skenderbeu
Albania Tabak 2-0 Lushnja
Partizani     1-0 Besa

Round 5
Tomori        0-0 Flamurtari
Apolonia      1-0 Olimpik
Partizani     3-0 Laci
Shkumbini     1-0 Vllaznia
Teuta         0-0 Tirana
Skenderbeu    2-1 Shqiponja
Albpetrol     1-1 Bylis
Besa          1-0 Albania Tabak
Lushnja       0-1 Elbasani

Round 6
Albania Tabak 0-1 Teuta
Vllaznia      4-1 Tomori
Flamurtari    3-0 Albpetrol
Shqiponja     0-0 Partizani
Shkumbini     1-0 Skenderbeu
Laci          2-2 Lushnja
Tirana        2-0 Apolonia
Olimpik       0-1 Besa
Bylis         1-0 Elbasani

Round 7
Tomori        2-0 Shkumbini
Besa          1-0 Laci
Lushnja       1-0 Vllaznia
Albpetrol     Awd Tirana        [awarded 0-2; actual result 1-1]
Teuta         2-0 Shqiponja
Apolonia      1-0 Bylis
Partizani     2-0 Skenderbeu
Elbasani      3-0 Albania Tabak
Olimpik       1-4 Flamurtari

Round 8
Bylis         0-0 Teuta
Laci          3-1 Olimpik
Skenderbeu    1-1 Tomori
Shkumbini     2-1 Albpetrol
Albania Tabak 0-1 Partizani
Tirana        1-1 Lushnja
Flamurtari    3-1 Apolonia
Vllaznia      1-0 Besa
Shqiponja     1-0 Elbasani

Round 9
Flamurtari    3-0 Skhumbini
Apolonia      1-1 Laci
Partizani     0-0 Bylis
Olimpik       1-2 Vllaznia
Albania Tabak 2-0 Shqiponja
Elbasani      1-0 Albpetrol
Tomori        1-0 Teuta
Besa          2-0 Tirana
Lushnja       2-0 Skenderbeu

Round 10
Laci          2-1 Flamurtari
Shqiponja     3-0 Tomori
Vllaznia      1-0 Elbasani
Bylis         4-0 Besa
Teuta         0-0 Lushnja
Albpetrol     1-2 Albania Tabak
Skenderbeu    1-3 Olimpik
Shkumbini     2-0 Apolonia
Tirana        1-1 Partizani  

Round 11
Olimpik       3-0 Shkumbini
Elbasani      1-0 Teuta   
Lushnja       2-0 Tomori   
Albania Tabak 2-0 Vllaznia  
Flamurtari    1-0 Tirana    
Partizani     2-0 Albpetrol 
Apolonia      1-0 Shqiponja  
Besa          4-0 Skenderbeu 
Laci          1-0 Bylis
[all home wins - visitors scoreless]

Round 12
Tirana        3-1 Shkumbini
Vllaznia      2-1 Flamurtari
Bylis         2-1 Olimpik
Albpetrol     1-1 Laci
Elbasani      1-2 Partizani
Shqiponja     1-0 Lushnja
Skenderbeu    0-2 Apolonia
Teuta         1-0 Besa
Tomori        2-0 Albania Tabak

Round 13
Flamurtari    3-1 Teuta
Bylis         1-2 Vllaznia
Tirana        4-0 Shqiponja
Shkumbini     4-0 Partizani
Besa          1-1 Lushnja
Apolonia      1-0 Albania Tabak
Albpetrol     1-0 Tomori
Olimpik       5-1 Elbasani
Laci          2-1 Skenderbeu

Round 14
Shqiponja     1-0 Shkumbini
Elbasani      3-2 Flamurtari
Albania Tabak 1-0 Olimpik
Teuta         4-0 Laci
Vllaznia      2-0 Tirana
Skenderbeu    1-1 Albpetrol
Lushnja       2-1 Bylis
Partizani     2-1 Apolonia
Tomori        0-0 Besa

Round 15
Apolonia      2-1 Teuta
Tirana        4-0 Tomori
Flamurtari    3-2 Shqiponja
Olimpik       1-1 Partizani
Vllaznia      3-1 Skenderbeu
Shkumbini     0-0 Lushnja
Albpetrol     1-0 Besa
Bylis         0-1 Albania Tabak
Laci          4-1 Elbasani

Round 16
Elbasani      2-0 Shkumbini     
Partizani     2-1 Flamurtari    
Tomori        1-0 Olimpik      
Albania Tabak 1-0 Laci        
Teuta         2-0 Vllaznia     
Skenderbeu    0-3 Tirana       
Lushnja       3-0 Albpetrol  
Shqiponja     1-1 Bylis     
Besa          1-2 Apolonia 

Round 17
Shkumbini     1-0 Teuta       
Laci          1-0 Tomori      
Albpetrol     1-1 Shqiponja  
Vllaznia      3-0 Partizani  
Olimpik       0-1 Lushnja    
Flamurtari    1-0 Besa       
Tirana        3-0 Albania Tabak
Apolonia      1-1 Elbasani  
Bylis         4-0 Skenderbeu    

Championship interrupted until August 2.  18 teams divided into
3 groups of 6 according to standings after 17 rounds:

Table:
 
 1.Flamurtari Vlorë      17 12  1  4 34-16 37
 2.SK Tirana             17 10  4  3 34- 8 34
 3.Vllaznia Shkodër      17 11  0  6 24-16 33
 4.Apolonia Fier         17  9  4  4 22-15 31
 5.Partizani Tiranë      17  9  4  4 19-15 31
 6.Shkumbini Peqin       17  8  2  7 17-17 26
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.KS Laçi               17  7  4  6 19-19 25
 8.FK Lushnja            17  6  6  5 18-14 24
 9.Bylis Ballshi         17  6  4  7 18-16 22  [*]
10.Besa Kavajë           17  6  4  7 15-14 22
11.Teuta Durrës          17  6  3  8 14-13 21
12.Albania Tabak         17  7  0 10 11-19 21
13.Tomori Berat          17  5  5  7 10-18 20
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
14.SK Elbasani           17  6  2  9 16-25 20
15.Shqiponja Gjirokastër 17  5  4  8 13-20 19
16.Olimpik Tiranë        17  5  1 11 21-24 16
17.Albpetrol Patos       17  4  4  9 12-27 16
18.Skënderbeu Korçë      17  4  2 11 12-33 14

[*] Bylis were included in the third rather than the second group;
    their place in the second group was taken by Tomori.  The reason
    for this is unknown; possibly Bylis' score in round 17 was not
    taken into account when the division was made.
 
Albania Tabak changed back to Sopoti Librazhd during the interruption.

Shqiponja withdrew.  Remaining matches to be played in two weeks
in Tiranë, Kavajë, Durr&eum;s and Elbasan.

Round 18 [Aug 2,3]
Group 1
Vllaznia      1-2 Partizani
Tirana        1-0 Apolonia
Flamurtari    2-2 Shkumbini
Group 2
Laci          1-1 Tomori
Lushnja       2-0 Sopoti
Besa          0-2 Teuta
Group 3
Elbasani      1-2 Skenderbeu
Bylis         3-2 Albpetrol

Round 19 [Aug 7]
Group 1 [Aug 4]
Flamurtari    1-1 Vllaznia
Tirana        2-0 Shkumbini
Apolonia      0-4 Partizani     [1-4?]
Group 2
Sopoti        1-1 Laci
Tomori        1-0 Besa
Teuta         2-1 Lushnja
Group 3
Albpetrol     0-3 Elbasani
Olimpik       1-0 Bylis

Round 20 [Aug 10]
Group 1
Tirana        1-0 Partizani
Flamurtari    3-2 Apolonia
Vllaznia      2-1 Shkumbini
Group 2
Sopoti        1-0 Teuta
Besa          1-0 Laci
Lushnja       5-2 Tomori
Group 3
Olimpik       3-0 Albpetrol
Skenderbeu    2-1 Bylis

Round 21 [Aug 14]
Group 1
Apolonia      1-2 Shkumbini
Partizani     0-2 Flamurtari
Tirana        0-1 Vllaznia
Group 2
Tomori        0-2 Sopoti
Besa          1-2 Lushnja  
Teuta         3-0 Laci
Group 3
Albpetrol     1-3 Skenderbeu
Olimpik       0-2 Elbasani

Round 22 [Aug 16]
Group 1
Vllaznia      1-0 Apolonia
Partizani     3-1 Shkumbini     [2-1?]
Flamurtari    Awd Tirana        [awarded 0-2 after abandonment at 0-1 in 60']
Group 2
Sopoti        2-1 Besa
Laci          1-4 Lushnja
Teuta         2-1 Tomori
Group 3
Elbasani      5-1 Bylis
Skenderbeu    2-2 Olimpik

Final Tables:

Group 1

 1.SK Tirana             22 14  4  4 40- 9 46
 2.Vllaznia Shkodër      22 14  1  7 30-20 43
 3.Flamurtari Vlorë      22 14  3  5 42-23 41  [*]
 4.Partizani Tiranë      22 12  4  6 28-20 40
 5.Apolonia Fier         22  9  4  9 25-26 31
 6.Shkumbini Peqin       22  9  3 10 23-27 30

[*] Flamurtari 4 points deducted for incidents in last round

Group 2

 7.FK Lushnja            22 10  6  6 32-20 36
 8.Teuta Durrës          22 10  3  9 23-16 33
 9.Sopoti Librazhd       22 10  1 11 17-23 31
10.KS Laçi               22  7  6  9 22-29 27
11.Besa Kavajë           22  7  4 11 18-21 25
12.Tomori Berat          22  6  6 10 15-28 24

Group 3

13.SK Elbasani           21  9  2 10 27-28 29
14.Bylis Ballshi         21  7  4 10 23-26 25
15.Skënderbeu Korçë      21  7  3 11 21-38 24
16.Olimpik Tiranë        21  7  2 12 27-28 23
17.Albpetrol Patos       21  4  4 13 15-39 16
18.Shqiponja Gjirokastër 17  5  4  8 13-20 19  [withdrew]


Cup 1996/97

1/8 Finals
Albpetral Patos      0-3 1-1 Besa Kavaje       
Elbasani             3-2 0-2 Olimpik Tirane    
Laci                 2-1 0-1 Apolonia Fier  
Lushnja              0-0 1-0 SK Tirana         
Shqiponja Gjrokaster 1-0 0-1 Partizani Tirane         [4-5 on pen]
Skenderbeu Korce     1-0 0-2 Teuta Durres        
Tomori Berat         2-2 0-4 Flamurtari Vlore
Vllaznia Shkoder     3-1 1-2 Albania Tabak Librazhd  

Quarterfinals
Apolonia Fier        1-1 0-0 Olimpik Tirane         
Besa Kavaje          3-2 0-1 Flamurtari Vlore           
Lushnja              1-0 0-0 Teuta Durres                    
Vllaznia Shkoder     2-0 0-3 Partizani Tirane       

Semifinals
Flamurtari             2-0   Olimpik
Partizani              2-1   Lushnja

Final
Partizani              2-2   Flamurtari               [aet, 4-3 on pen]


1995/96.

1997/98.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by the RSSSF

Author: RSSSF (rsssf_request@topica.com)
Last updated: 4 Oct 2001

(C) Copyright RSSSF 1999/2001
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the RSSSF. All rights reserved.