Antigua and Barbuda 2007/08

Digicel/Red Stripe Premier Division

Final Table:

 1.Bassa             18 13  3  2 45-12 42  Champions  [All Saint's]
 2.Hoppers           18 12  3  3 41-21 39  [Green Bay]
 3.Parham            18  9  5  4 29-22 32  [Parham]
 4.SAP               18  8  6  4 29-22 30  [Bolans]
 5.Empire            18  7  5  6 28-25 26  [Gray's Farm]
 6.Villa Lions       18  6  4  8 17-20 22  [Saint John's]
 7.Freemansville     18  5  3 10 19-30 18  [Freemansville]
 8.All Saints United 18  5  3 10 19-35 18  [All Saint's]
-----------------------------------------
 9.Potters           18  2  6 10 14-36 12  Relegated  [Potters]
10.Liberta           18  0  8 10 11-29  8  Relegated  [Liberta]

Round 1
[Sep 9]
Empire               3-0 Villa Lions
  [Justin Pereirra (2), Markland Wright]
[Sep 15]
Potters              0-0 Hoppers
Freemansville        1-1 Liberta
  [Roy Gregory 4; Shawn Baltimore 11]
[Sep 16]
SAP                  3-3 Parham
  [Deshawn Samuel, Odell Murray, Shane Byers;
   Trevor Tonge (og), Seon Sam (2)]
Bassa                5-1 All Saints United 
  [Jamie Thomas (3), Schyan Jeffers, Ashton Cyrillyn;
   Marlon Francis 85]

Round 2
[Sep 21]
Freemansville        3-3 Empire   
[Sep 22]
Hoppers              3-0 Liberta   
Villa Lions          2-1 All Saints United 
[Sep 23]
SAP                  2-0 Potters 
Bassa                3-0 Parham
  [Jamie Thomas (2), Randolph Burton]

Round 3
[Sep 28]
Empire               4-1 All Saints United   
[Sep 29]
Liberta              1-1 Potters
SAP                  1-2 Freemansville 
[Sep 30]
Hoppers              2-1 Parham 
Bassa                3-0 Villa Lions
  [Randolph Burton (2), Ranjae Christian]

Round 4
[Oct 5]
Bassa                5-0 Liberta
[Oct 6]
Villa Lions          0-0 Parham     
SAP                  2-0 All Saints United 
[Oct 7]
Empire               3-1 Potters
[Oct 10]
Hoppers              4-2 Freemansville       
  [Tevin Crump 15, Errol Barnes 24, Rolston Phoenix 45,
   Tamarley Thomas 78; own goal 37, Gavin Hunte 38]

Round 5
[Oct 12]
Villa Lions          1-0 Potters     
[Oct 13]
Freemansville        0-1 Parham   
  [Seon Sam 90+]
Liberta              0-0 All Saints United  
[Oct 14]
SAP                  1-3 Hoppers  
  [Kelly Fredericks; Errol Barnes (2), ?]
Bassa                1-1 Empire         
  [Ranjae Christian 10; Kenny Morgan 17pen]     

Round 6
[Oct 19]
Villa Lions          1-0 Liberta
[Oct 20]
Freemansville        2-0 Potters
Bassa                2-3 Hoppers
[Oct 21]
Parham               3-0 All Saints United  
SAP                  1-0 Empire

Round 7
[Nov 1]
Freemansville        0-2 Villa Lions
  [Arnold James (2)]
SAP                  1-1 Liberta 
  [Okeem Challenger 63; Mario Ralph 61]
[Nov 4]
Hoppers              2-1 All Saints United 
Parham               3-0 Empire 
[Nov 26]
Bassa                5-2 Potters    
  [Schyan Jeffers 26, Randolph Burton 50, 51, Lennox Julian 72,
   Roger Hurst 91; Erick Browne 70, 85]   

Round 8
[Nov 9]
All Saints United    1-1 Potters 
  [Coswell Fisher 51; Ishal Simon 17]
[Nov 10]
Hoppers              1-3 Empire 
  [Tamarley Thomas 17; Tyu Simon 41, 44, Justin Pereirra 89]
[Nov 11]
SAP                  1-0 Villa Lions
  [Odell Murray 90+2]
Parham               0-0 Liberta 
[Dec 5]
Bassa                3-0 Freemansville  

Round 9
[Nov 23]
Liberta              0-1 Empire  
  [Troy Bowne]
[Nov 24]
Hoppers              2-1 Villa Lions
  [Tony Thomas 40pen, Errol Barnes 77; Dwayne Thomson 29]
Parham               1-2 Potters
  [Rennie Lloyd 59pen; Jermaine Allen 27, 43]
[Nov 25]
Freemansville        0-1 All Saints United
  [Jamaal Lewis 19] 
Bassa                1-0 SAP     
  [Schyan Jeffers 70]   

Round 10
[Dec 7]
Liberta              0-0 Hoppers
[Dec 8]
All Saints United    2-1 Villa Lions
  [Leon Browne 25, Conroy Hall 82; Michael Roberts 27]
Potters              1-2 SAP
  [Mickey Josiah 18; Trevor Tonge 59, Lawson Limerick 87]
[Dec 9]
Empire               2-1 Freemansville
  [Kenny Morgan 1-0, Tyio Simon 90+1; Dwayne Smith 47]
Parham               2-0 Bassa
  [Seon Sam 20, Reon Lloyd 84]

Round 11
[Dec 14]
Freemansville        2-0 Liberta
[Dec 15]
Hoppers              5-0 Potters
  [Kelly Fredericks (2), Tamarley Thomas, Tavin Crump, Rolston Phoenix]
Bassa                4-1 All Saints United 
  [Ranjae Christian 17, 31, Jamie Thomas 29, Randolph Burton 4-1;
   Dean Thompson 39]
[Dec 16]
Villa Lions          0-0 Empire 
SAP                  2-2 Parham
  [Okeem Challenger 23, Elvis Thomas 50; Michael Jackson 80, 
   Conroy Browne 90+1]

Round 12
[Dec 21]
Hoppers              2-1 Freemansville
[Dec 22]
SAP                  1-1 All Saints United 
Empire               1-1 Potters 
[Dec 23]
Bassa                1-0 Liberta 
Villa Lions          1-2 Parham

Round 13
[Dec 28]
Liberta              2-2 Empire  
[Dec 29]
Parham               0-0 Potters 
Hoppers              2-1 Villa Lions
  [Kelly Fredericks 49, Garfield Gonsalves 75og; Vivian Gonsalves 36]
[Dec 30]
Freemansville        1-0 All Saints United 
  [Craig Simpson 63]
Bassa                3-0 SAP
  [Randolph Burton 45+, Ranjae Christian 78, Jamie Thomas 81]

Round 14
[Jan 4]
All Saints United    2-0 Potters
  [Dean Thompson, Terrance St. Claire]
[Jan 5]
Parham               3-1 Liberta
  [Denzil Watson (3); Clint Brooks]
Bassa                0-0 Freemansville  
[Jan 6]
SAP                  0-0 Villa Lions
Empire               1-0 Hoppers
  [Tyio Simon 69]

Round 15
[Jan 7]
Bassa                3-0 Potters
  [Lennox Julian 44, Randolph Burton 61, Ewing Martin 75]
[Jan 8]
Freemansville        2-1 Villa Lions
  [Mark Thomas 79, Michael Samuel 83; Neto Baptiste 74og]
SAP                  2-1 Liberta
  [Karanja Mack 1-0, Okeem Challenger 2-1; Jamie Watts 1-1]
[Jan 9]
Hoppers              3-2 All Saints United
  [Kelly Fredrick 22, 47, 74; Terrence Sinclear 39, ? 88pen]
Parham               2-1 Empire
  [Michael Jackson 20, Denzel Watson 30; ? 90+]

Round 16
[Jan 25]
Villa Lions          2-1 Liberta
  [Albert Michael 30, Biyo Martin 75; Clint Martin 72]
[Jan 26]
Freemansville        2-3 Potters 
  [Gayson Gregory 35, Michael Samuel; Brian Ocho 20, Lloyd Jeremy 30, ?]
Parham               4-1 All Saints United
  [Winston Roberts 5, Ranae Lloyd 52, 82, 86; Dean Thompson 84]
[Feb 13]
SAP                  2-2 Hoppers 
  [Teran Williams 1-0, 2-0; Tamali Thomas 62, George Dublin 64]
Bassa                2-0 Empire
  [Ranjae Christian 78, Lennox Julian 2-0]

Round 17
[Feb 8]
Liberta              2-2 Potters 
[Feb 9]
SAP                  4-0 Freemansville
  [Elvis Thomas 4, Okeem Challenger 14, Tim Miller 57, 63]
Empire               1-2 All Saints United
  [Ocie Knight 13; Dean Thompson 29, Terrance St. Claire 30]
[Feb 10]
Bassa                1-1 Villa Lions
Hoppers              6-0 Parham 

Round 18 [postponed in its entirety due to preparations for funeral
          (on Feb 19) of the late minister of algriculture, Charlesworth
          Samuel, for which the government required the use of the
          Antigua Recreation Grounds from Feb 14 on; matches will
          probably be moved by one week]
[Feb 22]
Liberta              1-2 All Saints United
[Feb 23]
Parham               2-0 Freemansville
  [Cohen Whieldon 25, Winston Roberts 74]
Villa Lions          awd Potters            [awarded 3-0, Potters dns]
[Feb 25]
SAP                  4-2 Empire
  [?, ?, ?, ?; Lawson Robinson 8, Kevaughn Browne 47]
Bassa                3-1 Hoppers
  [Lennox Julian 58, Jamie Thomas 62, Schyan Jeffers 90;
   Kelly Fredericks 45]

Final Table:

 1.Bassa             18 13  3  2 45-12 42  Champions  [All Saint's]
 2.Hoppers           18 12  3  3 41-21 39  [Green Bay]
 3.Parham            18  9  5  4 29-22 32  [Parham]
 4.SAP               18  8  6  4 29-22 30  [Bolans]
 5.Empire            18  7  5  6 28-25 26  [Gray's Farm]
 6.Villa Lions       18  6  4  8 17-20 22  [Saint John's]
 7.Freemansville     18  5  3 10 19-30 18  [Freemansville]
 8.All Saints United 18  5  3 10 19-35 18  [All Saint's]
-----------------------------------------
 9.Potters           18  2  6 10 14-36 12  Relegated  [Potters]
10.Liberta           18  0  8 10 11-29  8  Relegated  [Liberta]



Cup Tournaments 2007/08


FA Cup 2007/08

Preliminary Round
[Oct 22]
Bullets              4-1 Tryum 
Golden Grove         2-0 Pares
Bethesda             2-0 John Hughes 
Urlings              4-0 Wings 
[Oct 23]
Lion Hill            1-3 Fort Road 
Grenades             1-6 Bendals 
Police               2-1 Garden Stars
Shotguns             3-2 Cedar Grove 

1/16 Finals
[Oct 24]
Parham               2-1 Sea View Farm 
  [Renee Lloyd 15, Denzil Watson 26; ?]
Empire               0-1 English Harbour
  [Raj Phillip] 
[Oct 25]
West Ham             3-5 Wadadli
[Oct 29]
Sap                  7-1 Fort Road 
  [Okeem Challenger (5), Odell Murray, Orlando Peters;
   Janiel Hopkins (pen)]
Liberta              0-2 Hoppers 
  [Chad Vida, Casambe Christopher]
[Oct 30]
Golden Grove         1-0 Bethesda 
Urlings              0-1 Swetes 
Jennings United      2-4 Shotguns
All Saints United    1-0 Goldsmitty 
[Oct 31]
Bassa                2-0 Willikies 
Bullets              3-2 Police
Guydadli             1-2 Young Warriors 
[Nov 2]
Potters              4-5 Five Islands  
[Dec 3]
Glanvilles           0-3 Freemansville 
[date?]
Old Road             lt  Ottos Rangers    
[tba]
Villa Lions           -  Bendals

Round 2
[Dec 10]
Golden Grove         3-1 Ottos Rangers
5P's                 2-0 Bullets
[Dec 26]
Freemansville        0-2 Hoppers
  [Tavin Crump 29, 59]

other results not reported

Semifinals [Feb 27]
Parham               1-0 All Saints United
  [Tamarley Benjamin 6]
Bassa                bt  Wadadli

Final [Mar 2]
Parham               0-0 Bassa                [4-5 pen]





Pre-Season Football Tournament 2007

Group A
[Aug 31]
Five Islands         1-0 Villa Lions
[Sep 1]
Glanvilles           2-1 Goldsmitty
[Sep 2]
Villa Lions          3-0 Glanvilles
Goldsmitty           2-0 Five Islands
[Sep 4]
Villa Lions           -  Goldsmitty
Glanvilles            -  Five Islands

Group B
[Aug 31]
Liberta              1-0 Young Warriors
[Sep 1]
Young Warriors       2-3 Johnson's Shotgun
[Sep 2]
Liberta              0-0 Swetes
[Sep 3]  
Swetes               1-0 Young Warriors
Liberta              3-0 Johnson's Shotgun
[Sep 4]
Swetes                -  Johnson's Shotgun

Semifinals [Sep 7]
Liberta              2-1 Villa Lions          [aet]
Glanvilles           0-2 Swetes

Third Place Match [Sep 8]
Glanvilles           1-0 Villa Lions

Final [Sep 8]
Liberta              2-0 Swetes
  [Atiba Phillip, Kenny Chapman]


CTV Warriors' Cup 2007

NB: 3rd edition; Aug 15-26

Preliminary Round 
 
Group A
Portmore United (Jamaica)
Parham
Sea View Farm 
Newtown United (St. Kitts)

Group B 
Caledonia AIA (Trinidad)
Empire
Glanvilles 
Challengers (St. Lucia)

Group C
Atlético Paranense (Brazil)
Hoppers
Young Warriors 
Alpha United (Guyana)

Group D 
St. Kitts U-23
Villa Lions
Liberta 
C&D Connection (St. Maarten)

[Aug 15]
Group A
Parham                -  Sea View Farm
Group B
Empire                -  Glanvilles
 
[Aug 17]
Group C
Hoppers               -  Young Warriors
Group D
Villa Lions           -  Liberta
 
[Aug 17]
Glanvilles            -  Parham
Sea View Farm         -  Empire
[Aug 18]
Liberta              1-0 Glanvilles
Sea View Farm        1-0 Parham
Hoppers              2-3 Villa Lions  
[Aug 19]
Young Warriors        -  Liberta 

[Aug 21]
Sea View Farm         -  Hoppers
Villa Lions           -  Liberta

NB: St. John's United beat both Empire and Parham in the
    preliminary stages

Quarterfinals
Portmore United      bt  St. John's United

Third Place Match [Aug 26]
Caledonia AIA        3-2 St Kitts Under-23   
 
Final [Aug 26]
Portmore United      3-2 Antigua Under-23



Second Level 2007/08


First Division (second level)

[Sep 11]
Willikies            2-1 Rangers
Old Road             4-0 Goldsmitty 
[Sep 13]
Jennings United      3-1 Glanvilles
Westham              1-1 5P's
[Sep 18]
Willikies            0-0 English Harbour
Old Road             3-2 Rangers 
Sea View Farm        3-2 Goldsmitty 
[Oct 20]
Glanvilles           0-0 5P's    
Jennings United      1-1 Swetes
Westham              1-0 Young Warriors
[Sep 25]
Willikies            1-1 Glanvilles 
Old Road             3-2 Westham
Sea View Farm        0-1 Jennings United  
[Sep 27]
5P's                 2-1 Rangers
Young Warriors       0-1 Swetes
English Harbour      0-1 Goldsmitty
[Oct 2]
Willikies            1-2 Jennings United
Old Road             3-0 Young Warriors
[Oct 4]
Goldsmitty           2-3 Swetes 
[Oct 9]
Old Road             1-3 Jennings United
Sea View Farm        3-2 English Harbour 
Willikies            1-0 Swetes 
[Oct 11]
5P's                 3-1 Young Warriors 
Glanvilles           1-1 Rangers 
Westham              2-2 Goldsmitty 
[Oct1 6]
Willikies            2-0 Goldsmitty
Old Road             1-0 5P's 
Sea View Farm        3-0 Rangers
[Oct 18]
English Harbour      0-3 Glanvilles 
Jennings United      3-0 Young Warriors
Westham              1-4 Swetes
[Nov 1]
English Harbour      1-0 Young Warriors  
Sea View Farm        1-1 Swetes 
[Nov 6]
Westham              0-2 Jennings United         [awarded 0-2]
Old Road             2-3 Swetes 
Sea View Farm        1-0 Willikies 
[Nov 8]
Glanvilles           1-0 Young Warriors 
Goldsmitty           1-1 Rangers  
English Harbour      2-0 5P's 
[Nov 13]
Willikies            1-0 Young Warriors 
Old Road             2-0 English Harbour 
Sea View Farm        2-0 Westham 
[Nov 15]
Glanvilles           2-0 Swetes 
Goldsmitty           0-4 5P's 
Jennings United      3-0 Rangers 
[Nov 17]
English Harbour      6-1 Rangers
[Nov 18]
Glanvilles           2-2 Westham
5P's                 2-1 Swetes
[Nov 20]
Westham              4-2 Rangers 
Old Road             2-2 Willikies
Sea View Farm        3-0 Glanvilles
[Nov 22]
Sea View Farm        1-0 5P's
Goldsmitty           1-0 Young Warriors 
Jennings United      4-3 English Harbour 

[Nov 27]
Sea View Farm        5-2 Young Warriors 
Old Road             5-1 Glanvilles
Willikies            1-0 5P's 
[Nov 29]
Westham              1-0 English Harbour 
Swetes               1-0 Rangers 

[Dec 4]
Willikies            2-2 Westham 
[Dec 6]
Young Warriors       0-2 Rangers 
[Dec ?]
Jennings United      1-0 5P's 
Sea View Farm        1-2 Old Road 
English Harbour      2-2 Swetes
Goldsmitty           3-1 Glanvilles 

Table:

 1.Jennings United   10  9  1  0 23- 7 28
 2.Old Road          11  8  1  2 28-14 25
 3.Sea View Farm     11  8  1  2 23-10 25
 4.Willikies         11  5  4  2 13- 9 19
 5.Swetes            11  5  3  3 17-14 18
 6.5P's              11  4  2  5 12-10 14
 7.West Ham          11  3  4  4 16-20 13
 8.Glanvilles        11  3  4  4 13-18 13
 9.English Harbour   11  3  2  6 16-17 11
10.Goldsmitty        10  3  2  5 12-20 11
11.Rangers           11  1  2  8 11-26  5
12.Young Warriors    11  0  0 11  3-22  0

[Dec 11]
Old Road             3-0 Goldsmitty 
Willikies            ppd Rangers
[Dec 13]
Westham              ppd 5P's 
Jennings United      1-1 Glanvilles 
English Harbour      1-0 Young Warriors
[Dec 14]
Sea View Farm        1-2 Swetes 

[Dec 18]
Sea View Farm        ppd Goldsmitty 
Old Road             ppd Rangers 	
Willikies            2-1 English Harbour 
[Dec 20]
Westham              2-1 Young Warriors 
Glanvilles           ppd 5P's
[Dec 21]
Jennings United      ppd Swetes 	

[Dec 27]
Old Road             3-2 Westham 
Willikies            0-0 Glanvilles 
[Dec 28]
Sea View Farm        1-4 Jennings United 
[Jan 3]
English Harbour      2-1 Goldsmitty 
Young Warriors       ppd Swetes 	
[Jan 4]
5P's                 3-0 Rangers 	

[Jan 8]
Sea View Farm        2-1 5P's 
Old Road             ppd Young Warriors 
[Jan 10]
Westham              1-0 Glanvilles 
English Harbour      ppd Rangers 
Goldsmitty           1-3 Swetes 
[Jan 11]
Willikies            ppd Jennings United

[Jan 15]
Sea View Farm        3-1 English Harbour
Old Road             3-0 Jennings United 
Willikies            ppd Swetes 	
[Jan 17]
Westham              2-2 Goldsmitty 
Glanvilles           ppd Rangers 
5P's                 ppd Young Warriors 

Table:

 1.Old Road          14 11  1  2 37-16 34
 2.Jennings United   13 10  2  1 28-12 32
-----------------------------------------
 3.Sea View Farm     15 10  1  4 30-18 31
 4.Swetes            13  7  3  3 22-16 24
 5.Willikies         13  6  5  2 15-10 23
 6.West Ham          14  5  5  5 23-26 20
 7.5P's              13  5  2  6 16-12 17
 8.English Harbour   15  5  2  8 21-23 17
 9.Glanvilles        14  3  6  5 14-20 15
10.Goldsmitty        14  3  3  8 16-30 12
11.Rangers           12  1  2  9 11-29  5
12.Young Warriors    13  0  0 13  4-25  0

[Jan 22]
Sea View Farm         -  Rangers 
Willikies             -  Goldsmitty
[Jan 24]
Westham               -  Swetes 	
Jennings United      1-0 Young Warriors 
English Harbour       -  Glanvilles 
[Jan 25]
Old Road              -  5P's 	

[Jan 29]
Sea View Farm        2-0 Willikies 
Old Road             1-1 Swetes 
Westham              1-2 Jennings United 
[Jan 31]
Goldsmitty            -  Rangers 
English Harbour       -  5P's
Glanvilles            -  Young Warriors 

[Feb 5]
Sea View Farm        4-0 Westham 
Willikies            ppd Young Warriors 
[Feb 7]
Jennings United      9-0 Rangers
Goldsmitty           1-1 5P's 	
[Feb 8]
Glanvilles            -  Swetes 

Round 20
[Feb 12]
Sea View Farm        0-0 Glanvilles
Westham               -  Rangers 
Old Road             awd Willikies               [awarded 3-0, Willikies dns]
[Feb 14]
Jennings United      4-0 English Harbour 
Goldsmitty            -  Young Warriors 
5P's                  -  Swetes 

[Feb 19]
Old Road              -  Glanvilles 
Willikies             -  5P's 
[Feb 21]
Swetes                -  Rangers 
Westham               -  English Harbour 

[Feb 26]
Sea View Farm        1-1 Old Road 
Willikies             -  Westham 
Jennings United      2-0 5P's 	
[Feb 28]
English Harbour       -  Swetes 
Goldsmitty            -  Glanvilles 	
Young Warriors        -  Rangers 

[Mar 3]
Old Road             7-1 English Harbour 
Jennings United      1-0 Goldsmitty 
Sea View Farm        awd Young Warriors          [awarded 0-3, SVF showed late]

Top of Table (Mar 4):

 1.Jennings United   21 17  3  1       54  Promoted
 2.Old Road          21 15  4  2       49  Promoted
-----------------------------------------
 3.Sea View Farm     22 13  4  5       43
  .
  .Goldsmitty        20                26

[Mar 5]
Goldsmitty            -  Jennings United   


Third Level 2007/08


Second Division (third level)

[Sep 10]
Five Islands         ppd Wings  
Bullets              4-0 Police 
[Sep 12]
Golden Grove         5-0 Garden Stars 
Bethesda             3-0 Tryum 
[Sep 14]
Shotguns            0-10 Bendals
Cedar Grove          2-1 Fort Road
[Sep 17]
Golden Grove         1-0 Pares 
Bullets              1-2 Lion Hill 
[Sep 19]
Guydadli             ppd Grenades 
Shotguns             1-3 Fort Road 
Urlings              2-0 Garden Stars 
[Sep 21]
Bethesda             5-0 John Hughes
Cedar Grove          0-3 Bendals 
Police               2-0 Wings
[Sep 24]
Guydadli             1-1 Cedar Grove 
Golden Grove         1-0 Wings 
Bullets              5-1 Urlings
[Sep 26]
Police               2-1 Tryum 
Grenades             1-3 Lion Hill 
[Sep 28]
Shotguns             4-0 John Hughes 
Garden Stars         0-1 Bendals 
Five Islands         0-2 Fort Road 
[Oct 1]
Guydadli             ppd Shotguns 
Five Islands         ppd Police 
Bullets              ppd Grenades 
[Oct 3]
Golden Grove         ppd Cedar Grove
Bethesda             2-1 Garden Stars
[Oct 5]
Bendals              ppd Tryum 	
[Oct 8]
Garden Stars         0-1 Lion Hill 
Five Islands         5-2 Shotguns 
Bullets              5-2 Fort Road
[Oct 10]
Golden Grove         3-0 John Hughes
Bethesda             ppd Urlings 
Grenades             3-1 Police
[Oct 12]
Guydadli             1-0 Bendals
Cedar Grove          4-1 Tryum
[Oct 15]
Bullets              1-1 Garden Stars
Five Islands         9-1 John Hughes
Grenades             2-0 Wings
[Oct 17]
Guydadli             0-0 Bethesda 
Urlings              1-0 Lion Hill
Golden Grove         1-0 Shotguns
[Oct 19]
Pares                ppd Tryum 
Police               4-2 Fort Road 
[Nov 2]
Wings                1-4 Fort Road
Bendals              2-1 Lion Hill 
[Nov 5]
Five Islands         1-2 Bendals 
Bullets              3-1 Tryum 
Grenades             3-1 Garden Stars
[Nov 7]
Urlings              2-1 Shotguns 
Bethesda             7-1 Wings 
Golden Grove         0-0 Lion Hill 
[Nov 9]
Cedar Grove          1-0 Pares 	
[date?]
John Hughes          1-1 Fort Road 
[Nov 12]
Golden Grove         7-0 Urlings 
Bethesda             1-0 Grenades 
Five Islands         1-5 Bullets  
[Nov 14]
Cedar Grove          4-1 Police 
Shotguns             3-1 Garden Stars
[Nov 16]
Tryum                1-2 Lion Hill 	
Wings                0-5 Pares 	
Bendals              ppd Fort Road
[Nov 17]
Guydadli             1-0 John Hughes 
[Nov 19]
Bullets              3-2 Bendals 
Shotguns             3-0 Tryum
Bethesda             4-0 Pares 
[Nov 21]
Guydadli             1-1 Golden Grove
Grenades             3-1 Garden Stars          [apparently annulled]
Urlings              2-2 Cedar Grove 
[Nov 23]
Fort Road            0-1 Lion Hill
Police               3-0 John Hughes

[Nov 26]
Guydadli             0-2 Fort Road
Five Islands         2-2 Lion Hill 
Golden Grove         3-1 Tryum 
[Nov 28]
Bethesda             1-1 Shotguns
Urlings              ppd Police 
[Nov 30]
Garden Stars         1-0 Pares 
Cedar Grove          3-0 Wings  
John Hughes          1-5 Bendals 
[Dec ?]
John Hughes          1-2 Pares 	
Urlings              1-0 Wings 
Grenades             2-0 Pares	
[Dec 3]
Bethesda             2-0 Fort Road 
Garden Stars         2-4 Police 
Shotguns             2-1 Lion Hill
[Dec 5]
Grenades             0-2 Five Islands
[Dec 7]
Bendals              7-0 Pares
John Hughes          1-3 Cedar Grove
[Dec 10]
Grenades             2-0 Urlings 
[Dec 12]
Bendals              4-0 Grenades
[Dec 17]
Bullets              2-0 Golden Grove
Guydadli             ppd Five Islands
[Jan 7]
Golden Grove         1-1 Grenades 
Five Islands         9-0 Tryum 
Bullets               -  John Hughes 	
[Jan 9]
Garden Stars          -  Wings 
Police                -  Pares 	
[Jan 11]
Bullets               -  Cedar Grove 
Five Islands          -  Golden Grove
Guydadli              -  Wings 

Table:

 1.Bendals           10  8  0  2 36- 7 24
 2.Golden Grove      11  7  3  1 23- 5 24
 3.Bethesda           9  7  2  0 25- 3 23
 4.Bullets            9  7  1  1 29-10 22  [Pigotts]
 5.Cedar Grove        9  6  2  1 20-10 20
 6.Lion Hill         10  5  2  3 13-10 17
 7.Grenades          10  5  1  4 14-13 16
 8.Police             8  5  0  3 17-16 15
 9.Five Islands       8  4  1  3 29-14 13
10.Fort Road         10  4  1  5 17-17 13
11.Shotguns          10  4  1  5 17-24 13
12.Urlings            8  4  1  3  9-17 13
13.Guydadli           6  2  3  1  4- 4  9
14.Pares              8  2  0  6  7-17  6
15.Garden Stars      10  1  1  8  7-22  4
16.John Hughes       10  0  1  9  5-36  1
17.Wings              8  0  0  8  2-25  0
18.Tryum              8  0  0  8  5-29  0

NB: St. John's United (a team consisting mostly of Jamaican nationals)
    withdrew from the competition after only 6 from 21 applicants
    obtained permits from the Immigration Department 


Promoted: Bendals and Bullets


2006/07

2008/09

list of champions


About this document

Sources: Antigua Sun, http://footballantigua.com/

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 2 Oct 2008

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2007/08
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.