Aruba 2020/21


Torneo AVB 2021 - Division di Honor
Copa Betico Croes
Torneo AVB 2021 - Division Uno

Torneo AVB 2021 - Division di Honor

NB: not an official championship; SV Brazil Juniors and United do not enter

Regular Stage | Playoff

Regular Stage

Final Table:

 1.SV Racing Club Aruba         7   5  2  0  15- 3  17  Qualified
 2.SV Dakota                    7   3  3  1  15-10  12  Qualified
 3.SV La Fama                   7   3  3  1  11- 8  12  Qualified
 4.SV Deportivo Nacional        7   3  2  2  12- 6  11  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.SV Britannia                 7   2  2  3  12-11   8
 6.SV Estrella                  7   2  2  3  12-19   8
 7.Independiente Porto Caravel  7   1  1  5   8-17   4
 8.SV Bubali                    7   0  3  4   7-18   3

Round 1
[May 8]
La Fama         2-0 Britannia       
Caravel         2-3 Nacional        
[May 9]
RCA             6-1 Bubali          
Dakota          3-4 Estrella        

Round 2
[May 15]
Nacional        0-0 RCA             
Bubali          1-2 Dakota          
[May 16]
La Fama         6-4 Estrella        
Britannia       3-0 Caravel         

Round 3
[May 22]
Estrella        2-2 Bubali          
RCA             2-0 Britannia       
[May 23]
Dakota          2-1 Nacional        
La Fama         2-1 Caravel         

Round 4
[Jun 12]
La Fama         1-3 RCA             
Dakota          5-1 Caravel         
[Jun 13]
Estrella        0-5 Britannia       
Bubali          0-4 Nacional        

Round 5
[Jun 19]
RCA             1-1 Dakota          
Nacional        0-0 La Fama         
[Jun 20]
Caravel         1-1 Estrella        
Britannia       1-1 Bubali          

Round 6
[Jul 3]
Nacional        abd Estrella        [abandoned at 1-1 at half-time]
[Jul 4]
La Fama         0-0 Bubali          
Caravel         0-1 RCA             
[Jul 17]
Nacional        0-1 Estrella        [replay]
Britannia       2-2 Dakota          

Round 7
[Jul 10]
Dakota          0-0 La Fama         
Estrella        0-2 RCA             
[Jul 11]
Bubali          2-3 Caravel         
Nacional        4-1 Britannia       

Final Table:

 1.SV Racing Club Aruba         7   5  2  0  15- 3  17  Qualified
 2.SV Dakota                    7   3  3  1  15-10  12  Qualified
 3.SV La Fama                   7   3  3  1  11- 8  12  Qualified
 4.SV Deportivo Nacional        7   3  2  2  12- 6  11  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.SV Britannia                 7   2  2  3  12-11   8
 6.SV Estrella                  7   2  2  3  12-19   8
 7.Independiente Porto Caravel  7   1  1  5   8-17   4
 8.SV Bubali                    7   0  3  4   7-18   3

Playoff

Semifinals [Jul 20]
RCA             1-2 La Fama         
Dakota          0-1 Nacional        

Final [Jul 24]
La Fama         0-2 Nacional        
  [Fladimy Francois 88, Edward Clarissa 90+2]


Copa Libertador Betico Croes

Group Stage | Knockout Stage

Group Stage

Group A | Group B | Group C | Group D

Group A

Round 1 [Dec 3]
Bubali          2-7 Dakota          
RCA             3-2 La Fama         

Round 2 [Dec 10]
La Fama         1-0 Bubali          
Dakota          0-1 RCA             

Round 3 [Dec 17]
RCA             3-1 Bubali          
La Fama         0-3 Dakota          

Final Table:

 1.SV Racing Club Aruba         3   3  0  0   7- 3   9  Quarterfinals
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.SV Dakota                    3   2  0  1  10- 3   6  Round 2
 3.SV La Fama                   3   1  0  2   3- 6   3  Round 2
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.SV Bubali                    3   0  0  3   3-11   0

Group B

Round 1 [Dec 4]
Britannia       2-1 Estrella        
Caravel         1-1 Nacional        

Round 2 [Dec 11]
Nacional        0-1 Britannia       
Estrella        2-0 Caravel         

Round 3 [Dec 18]
Caravel         1-2 Britannia       
Nacional        0-1 Estrella        

Final Table:

 1.SV Britannia                 3   3  0  0   5- 2   9  Quarterfinals
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.SV Estrella                  3   2  0  1   4- 2   6  Round 2
 3.SV Deportivo Nacional        3   0  1  2   1- 3   1  Round 2
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Independiente Porto Caravel  3   0  1  2   2- 5   1

Group C

Round 1 [Dec 5]
Sportboys       1-2 United          
FC San Nicolas  3-2 Riverplate      

Round 2 [Dec 12]
Riverplate      1-2 Sportboys       
United          1-3 FC San Nicolas  

Round 3 [Dec 19]
FC San Nicolas  0-0 Sportboys       
Riverplate      3-0 United          

Final Table:

 1.FC San Nicolas               3   2  1  0   6- 3   7  Quarterfinals
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.SV Sportboys                 3   1  1  1   3- 3   4  Round 2
 3.SV Riverplate                3   1  0  2   6- 5   3  Round 2
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.United                       3   1  0  2   3- 7   3

Group D

Round 1 [Dec 6]
Real Koyari     1-2 Caiquetio       
Juventud TL     1-3 Jong Aruba      

Round 2 [Dec 13]
Jong Aruba      0-1 Real Koyari     
Caiquetio       4-4 Juventud TL     

Round 3 [Dec 20]
Juventud TL     1-2 Real Koyari     
Jong Aruba      1-0 Caiquetio       

Final Table:

 1.SV Jong Aruba                3   2  0  1   4- 2   6  Quarterfinals
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.SV Real Koyari               3   2  0  1   4- 3   6  Round 2
 3.SV Caiquetio                 3   1  1  1   6- 6   4  Round 2
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.SV Juventud Tanki Leendert   3   0  1  2   6- 9   1

Knockout Stage

Round 2 | Quarterfinals

Round 2

[Mar 13]
Dakota          1-3 Nacional        
Estrella        1-2 La Fama         
[Mar 14]
Sportboys       1-3 Caiquetio       
Real Koyari     2-5 Riverplate      

Quarterfinals

NB: group winners directly qualified from group stage:
    RCA, Britannia, FC San Nicolas, Jong Aruba

[Mar 20]
Nacional        5-0 Riverplate      
Caiquetio       0-8 RCA             
[Mar 21]
FC San Nicolas  1-2 La Fama         
Britannia      10-0 Jong Aruba      

Semifinals
[Apr 10]
Nacional        0-2 RCA             
[Apr 11]
La Fama         0-0 Britannia       [4-2 pen]

Final [Apr 14]
RCA             7-0 La Fama         
  [Jean-Luc Bergen 26pen, Walter Bennet 50, 63, Jhon Silva 52, 69,
   Juan Perez 66, 70]

Torneo AVB 2021 - Division Uno

NB: not an official championship; SV Arsenal do not enter

Regular Stage | Playoff

Regular Stage

Final Tables:

Pool A
 1.FC San Nicolas               6   4  0  2  18-10  12  Qualified
 2.SV Sporting                  6   3  1  2  14-10  10  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.SV Sportboys                 6   2  3  1   8- 4   9
 4.SV CD Rooi Afo               6   3  0  3   7-11   9
 5.SV Estudiantes               6   2  2  2  10-10   8
 6.SV Real Koyari               6   2  2  2   9- 9   8
 7.SV Atlantico                 6   1  0  5   8-20   3

Pool B
 1.SV Riverplate                6   6  0  0  34- 4  18  Qualified
 2.SV Caiquetio                 6   5  0  1  30- 8  15  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.SV Jong Aruba                6   3  0  3  10-11   9
 4.SV Unistars                  6   3  0  3  10-14   9
 5.SV Juventud Tanki Leendert   6   2  1  3  19-13   7
 6.Racing Club Savaneta         6   1  1  4   8-24   4
 7.SV Undesa                    6   0  0  6   7-44   0

Playoff

Semifinals [Jul 3]
San Nicolas     lt  Caiquetio       
Riverplate      bt  Sporting        [9-0?]

Final [Jul 16]
Caiquetio       3-2 Riverplate      


2019/20

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 27 Jul 2021

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2020/21
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.