Aruba 1947

A-Klasse

Final Table:

 1.R.C.A.                  6   5  1  0  17- 6  11  Champions
 2.Aruba Juniors           6   4  1  1  14- 7   9
 3.Hollandia               6   3  0  3   6- 5   6
 4.Arsenal                 6   3  0  3  10-11   6  [7-1]
 5.Volharding              6   3  0  3   8-12   6
 6.San Nicolaas Juniors    6   2  0  4  12-16   4  
 7.Trappers                6   0  0  6   3-13   0  [3-0]
 -.Jong Holland            withdrew after playing two matches; both results annulled;
   record at withdrawal:   2   0  0  2   1-10   0

NB: results annulled matches against Jong Holland between square brackets

[Apr 13]
Arsenal              7-1 Jong Holland         [annulled]
[Apr 20]
Trappers             2-8 San Nicolaas Juniors 
[Apr 27]
Hollandia            0-1 R.C.A.               
[May 4-11]
R.C.A.               3-0 Volharding           
Jong Holland         0-3 Trappers             [annulled]
[May 18]
San Nicolaas Juniors 1-0 Hollandia            
[May 25]
Volharding           1-4 Aruba Juniors        
[Jun 1]
Aruba Juniors        2-0 Arsenal              

NB: Jong Holland withdrew after playing two matches; both results annulled

[Jul 6]
San Nicolaas Juniors 1-5 Aruba Juniors        
[Jul 13]
Volharding           4-1 Trappers             
[Jul 20]
Volharding           3-2 Arsenal              
[Jul 27]
Trappers             0-1 Hollandia            
[Aug 3]
San Nicolaas Juniors 2-5 R.C.A.               
[Aug 10]
Arsenal              2-0 Hollandia            
[Aug 17]
Hollandia            2-0 Volharding           
[Sep 7]
Aruba Juniors        n/p Trappers             [awarded 0-0 win to Aruba Jrs.; Trappers dns]
[Sep 14]
R.C.A.               6-2 Arsenal              
[Sep 21]
Hollandia            3-1 Aruba Juniors        
[Sep 28]
R.C.A.               n/p Trappers             [awarded 0-0 win to R.C.A.; Trappers dns]
[Oct 5]
San Nicolaas Juniors 0-4 Arsenal              
[Oct 12]
Arsenal              n/p Trappers             [awarded 0-0 win to Arsenal; Trappers dns]
[Oct 19]
San Nicolaas Juniors n/p Volharding           [awarded 0-0 win to Volharding; San Nicolaas dns]
[Oct 26] 
Aruba Juniors        2-2 R.C.A.               [abandoned at 2-2 with 10' left; result stood]
  [originally the remaining 10' were to be played on Nov 23 but eventually the A.V.B.
   decided to let the score stand]

Final Table:

 1.R.C.A.                  6   5  1  0  17- 6  11  Champions
 2.Aruba Juniors           6   4  1  1  14- 7   9
 3.Hollandia               6   3  0  3   6- 5   6
 4.Arsenal                 6   3  0  3  10-11   6  [7-1]
 5.Volharding              6   3  0  3   8-12   6
 6.San Nicolaas Juniors    6   2  0  4  12-16   4  
 7.Trappers                6   0  0  6   3-13   0  [3-0]
 -.Jong Holland            withdrew after playing two matches; both results annulled;
   record at withdrawal:   2   0  0  2   1-10   0

NB: results annulled matches against Jong Holland between square brackets


Rodriguezbeker

NB: open to clubs from A-Klasse; Trappers did not enter

Round 1
[Dec 21]
Volharding           abd Hollandia            [abandoned at 1-4 in 40'; Volharding walked off]
[Dec 27]
Arsenal              0-5 Aruba Juniors        

Semifinals
[Dec 28]
San Nicolaas Juniors abd R.C.A.               [abandoned at 0-0 in 40'; San Nicolaas walked off]
[Jan 4, 1948]
Hollandia            n/p Aruba Juniors        [Hollandia dns]

Final [Jan 11, 1948]
R.C.A.               abd Aruba Juniors        [abandoned at 0-0 in 80'; Aruba Juniors walked off]

Winners: R.C.A.


B-Klasse

Final Table:

 1.R.C.N.                  8   6  1  1  19- 5  13  Champions
 2.Noord Central           8   5  1  2  26- 9  11
 3.S.C.A.                  8   5  1  2  23- 9  11
 4.Bubali S.C.             8   5  0  3  22-10  10
 5.Jong Aruba              8   4  2  2  15-15  10
 6.Marijke                  8   3  1  4  18-26   7
 7.Union                   8   2  0  6  11-11   4
 8.P.O.V.A.                8   1  1  6   8-19   3
 9.Sparta                  8   1  1  6   2-40   3

[dates?]          
Bubali               2-1 Union                
R.C.N.               1-0 Jong Aruba           
[Apr 26]
Marijke               1-4 P.O.V.A.             
[May 3-11]
Bubali               4-2 Noord Central        
S.C.A.               8-0 Sparta               
S.C.A.               1-1 R.C.N.               
P.O.V.A.             0-1 Union                
[May 17]
Sparta               0-5 Bubali               
[May 31]
P.O.V.A.             2-3 Jong Aruba           
[Jun 7]
Sparta               1-1 P.O.V.A.             
[Jun 8]
Noord Central        6-0 Marijke               
[Jun 14]
Noord Central        2-1 Union                
[Jun 21]
Jong Aruba           1-6 Union                
[Jun 22]
Bubali               6-0 Marijke               
[Jun 28]
Noord Central        2-0 R.C.N.               
[Jun 29]
S.C.A.               2-0 Jong Aruba           
[Jul 5]
Noord Central        3-0 P.O.V.A.             
[Jul 12]
S.C.A.               3-1 Union                
[Jul 19]
Sparta               0-6 R.C.N.               
[Jul 26]
Jong Aruba           3-3 Marijke               
[Aug 2]
S.C.A.               4-2 Bubali               
[Aug 9]
Sparta               0-9 Noord Central        
[Aug 16]
Marijke               3-1 Union                
[Sep 6]
P.O.V.A.             0-4 R.C.N.               
[Sep 13]
S.C.A.               2-0 Noord Central        
[Sep 20]
S.C.A.               2-2 Marijke               [annulled after protest Marijke, replayed Nov 15]
[Sep 27]
Sparta               1-3 Jong Aruba           
R.C.N.               n/p Union                [awarded 0-0 win to R.C.N.; Union dns]
[Oct 11]
Sparta               n/p Union                [awarded 0-0 win to Sparta; Union dns]
[Oct 18]
Noord Central        2-2 Jong Aruba           
[Oct 25]
Sparta               0-8 Marijke               
[Oct 26]
Bubali               2-0 P.O.V.A.             
[Nov 1]
Bubali               0-1 Jong Aruba           
[Nov 2]
Marijke               1-5 R.C.N.               
[Nov 8]
Bubali               1-2 R.C.N.               
[Nov 9]
S.C.A.               4-1 P.O.V.A.             
[Nov 15]
S.C.A.               1-2 Marijke               [replay Sep 20]

Final Table:

 1.R.C.N.                  8   6  1  1  19- 5  13  Champions
 2.Noord Central           8   5  1  2  26- 9  11
 3.S.C.A.                  8   5  1  2  23- 9  11
 4.Bubali S.C.             8   5  0  3  22-10  10
 5.Jong Aruba              8   4  2  2  15-15  10
 6.Marijke                  8   3  1  4  18-26   7
 7.Union                   8   2  0  6  11-11   4
 8.P.O.V.A.                8   1  1  6   8-19   3
 9.Sparta                  8   1  1  6   2-40   3


Knock-out Tournament

NB: status unclear

Semifinals
[Jul 10]          
Ajax                 3-0 Rangers
[date ?]
La Fama              bt  [?]    

Final [Jul 17]
Ajax                 5-1 La Fama



1945/46

1948-1956 (Lago Football)

1958/59

list of champions


About this document

Source: Amigoe di Curaçao

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 17 Apr 2014

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2013/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.