Cuba 2014


Campeonato Nacional de Liga 2014
Copa Carlos Loredo in Memoriam 2014
Provincial Leagues 2014

Campeonato Nacional de Liga 2014

NB: 99th edition; played as a straightforward double round robin

Final Table:

 1.Ciego de Ávila (Morón)             18  13  2  3  29-13  41  Champions
 2.Villa Clara (Zulueta)              18  10  6  2  32-12  36
 3.La Habana                          18  10  2  6  36-27  32
 4.Guantánamo                         18   8  7  3  19-12  31
 5.Camagüey                           18   8  5  5  22-12  29
 6.Sancti Spíritus                    18   5  5  8  20-24  20
 7.Cienfuegos                         18   5  5  8   8-21  20
 8.Las Tunas                          18   5  3 10  14-23  18
-------------------------------------------------------------
 9.Holguín (Banes)                    18   4  3 11  15-31  15  Relegated
10.Pinar del Río                      18   1  4 13   9-29   7  Relegated

Round 1 [Jan 25]
Villa Clara         1-0 Sancti Spíritus     
Pinar del Río       0-1 Las Tunas           
Camagüey            1-0 Holguín             
La Habana           3-1 Ciego de Ávila      
Cienfuegos          0-0 Guantánamo          

Round 2 [Feb 1]
Cienfuegos          1-1 La Habana           
Las Tunas           0-0 Villa Clara         
Holguín             0-2 Sancti Spíritus     
Ciego de Ávila      3-0 Pinar del Río       
Guantánamo          1-0 Camagüey            

Round 3 [Feb 8]
Villa Clara         0-0 Holguín             
Ciego de Ávila      2-1 Las Tunas           
Sancti Spíritus     1-1 Guantánamo          
Pinar del Río       0-0 Cienfuegos          
Camagüey            1-0 La Habana           

Round 4 [Feb 15]
Villa Clara         1-2 Ciego de Ávila      
Holguín             0-0 Guantánamo          
Las Tunas           0-1 Cienfuegos          
La Habana           3-2 Sancti Spíritus     
Camagüey            1-1 Pinar del Río       

Round 5
[Feb 22]
Las Tunas           0-0 Camagüey            
La Habana           5-1 Holguín             
Ciego de Ávila      1-0 Cienfuegos          
[Feb 23]
Guantánamo          0-3 Villa Clara         
Sancti Spíritus     0-0 Pinar del Río       

Round 6 [Mar 1]
Camagüey            0-1 Ciego de Ávila      
Guantánamo          0-0 La Habana           
Cienfuegos          0-0 Villa Clara         
Las Tunas           2-3 Sancti Spíritus     
Pinar del Río       0-2 Holguín             

Round 7 [Mar 15]
Villa Clara         2-1 La Habana           
Cienfuegos          0-2 Camagüey            
Guantánamo          3-1 Pinar del Río       
Sancti Spíritus     1-1 Ciego de Ávila      
Holguín             1-0 Las Tunas           

Round 8 [Mar 22]
Pinar del Río       4-0 La Habana           
Ciego de Ávila      4-1 Holguín             
Camagüey            2-1 Villa Clara         
Las Tunas           1-1 Guantánamo          
Cienfuegos          1-1 Sancti Spíritus     

Round 9 
[Mar 29]
Pinar del Río       0-1 Villa Clara         
Sancti Spíritus     0-1 Camagüey            
Holguín             0-1 Cienfuegos          
La Habana           1-0 Las Tunas           
[Apr 30]
Guantánamo          1-0 Ciego de Ávila      

Round 10 
[Apr 5]
Ciego de Ávila      2-0 La Habana           
Holguín             1-2 Camagüey            
Sancti Spíritus     1-2 Villa Clara         
Guantánamo          0-1 Cienfuegos          
[Apr 6]
Las Tunas           2-0 Pinar del Río       

Round 11 [Apr 12]
La Habana           2-0 Cienfuegos          
Villa Clara         2-0 Las Tunas           
Sancti Spíritus     1-1 Holguín             
Pinar del Río       0-1 Ciego de Ávila      
Camagüey            0-0 Guantánamo          

Round 12 [Apr 19]
Cienfuegos          1-0 Pinar del Río       
Guantánamo          1-0 Sancti Spíritus     
Holguín             1-2 Villa Clara         
La Habana           1-0 Camagüey            
Las Tunas           awd Ciego de Ávila      [awarded 0-3; abandoned at 0-0 in 89',
                                             Las Tunas walked off]
Round 13
[Apr 26]
Ciego de Ávila      1-1 Villa Clara         
Cienfuegos          0-2 Las Tunas           
Pinar del Río       2-2 Camagüey            
Sancti Spíritus     2-3 La Habana           
[Apr 27] 	
Guantánamo          awd Holguín             [awarded 3-0; postponed on Apr 26 due 
                                             to rain; Holguín could not remain in
Round 15 [May 10]                            Guantánamo]
Villa Clara         5-0 Cienfuegos          
La Habana           2-3 Guantánamo          
Ciego de Ávila      2-1 Camagüey            
Holguín             3-1 Pinar del Río       
Sancti Spíritus     2-0 Las Tunas           

Round 16 [May 17]
La Habana           2-6 Villa Clara         
Ciego de Ávila      2-1 Sancti Spíritus     
Pinar del Río       0-2 Guantánamo          
Camagüey            4-0 Cienfuegos          
Las Tunas           2-1 Holguín             

Round 14 [May 21 (moved from May 3)]
Villa Clara         1-1 Guantánamo          
Cienfuegos          0-1 Ciego de Ávila      
Holguín             1-5 La Habana           
Camagüey            0-1 Las Tunas           
Pinar del Río       0-1 Sancti Spíritus     

Round 17 [May 24]
Holguín             2-1 Ciego de Ávila      
La Habana           3-0 Pinar del Río       
Guantánamo          2-1 Las Tunas           
Sancti Spíritus     2-1 Cienfuegos          
Villa Clara         1-1 Camagüey            

Round 18 [May 31]
Villa Clara         3-0 Pinar del Río       
Camagüey            4-0 Sancti Spíritus     
Cienfuegos          1-0 Holguín             
Las Tunas           1-4 La Habana           
Ciego de Ávila      1-0 Guantánamo          

Final Table:

 1.Ciego de Ávila (Morón)             18  13  2  3  29-13  41  Champions
 2.Villa Clara (Zulueta)              18  10  6  2  32-12  36
 3.La Habana                          18  10  2  6  36-27  32
 4.Guantánamo                         18   8  7  3  19-12  31
 5.Camagüey                           18   8  5  5  22-12  29
 6.Sancti Spíritus                    18   5  5  8  20-24  20
 7.Cienfuegos                         18   5  5  8   8-21  20
 8.Las Tunas                          18   5  3 10  14-23  18
-------------------------------------------------------------
 9.Holguín (Banes)                    18   4  3 11  15-31  15  Relegated
10.Pinar del Río                      18   1  4 13   9-29   7  Relegated

Topscorer:
13 Yoandri Puga (Villa Clara)

Promoted: Santiago de Cuba, Isla de la Juventud

Copa Carlos Loredo in Memoriam 2014

[Jan 10]
Holguín             0-1 Pinar del Río  
[Jan 11]
Academia Provincial 1-2 Industriales
[Jan 12]
Academia Provincial 1-1 Pinar del Río
La Habana           2-2 Holguín
[Jan 14]
Industriales        n/p Pinar del Río       [Pinar del Río withdrew]
La Habana           2-0 Academia Provincial
[Jan 16]
Holguín             unk Academia Provincial
La Habana           2-1 Industriales
[Jan 18]
Holguín             unk Industriales 
La Habana           n/p Pinar del Río
 
Table (based on known results):

 1.La Habana                           3   2  1  0   6- 3   7  winners
 2.Industriales                        2   1  0  1   3- 3   3
 3.Holguín                             1   0  1  0   2- 2   1
 4.Academia Provincial                 2   0  0  2   1- 4   0
 -.Pinar del Río                       withdrew


Provincial Leagues 2014

Ciego de Ávila

Zonal Stage

Zona Norte (6 clubs)

Qualified: Morón A, Morón B
Other participants: Florencia, Ciro Redondo, Primero de Enero, Bolivia

Zona Sur (6 clubs)

Qualified: Ciego de Ávila, Sub-23
Other participants: Baraguá, Venezuela, Juvenil, Ceballos

Cuadrangular

Round 1
Morón A             4-2 Sub-23
Ciego de Ávila      3-2 Morón B             

Round 2
Morón A             6-0 Morón B             
Ciego de Ávila      2-1 Sub-23

Round 3 [Dec 19]
Morón B              -  Sub-23
Morón A              -  Ciego de Ávila

Holguín

Cuadrangular

Table:

 1.Banes                                                   12
 2.Cueto                                                   12
 3.Holguín                                                  3
 4.Los Juveniles                                            3
 
Semifinals

First Legs [Oct 30?]
Holguín             0-7 Banes  
Los Juveniles       1-2 Cueto

Second Legs [Nov 3?]
Banes               4-2 Holguín
Cueto               2-0 Juveniles

NB: Banes won championship (18th title)

La Habana

Primera División

Participants (8): Arroyo Naranjo (champions 2013), 10 de Octubre (runners-up 2013),
                  Boyeros, Cerro, Guanabacoa, Habana del Este, Playa, Regla 

Top of Table (Oct 22):

 1.Arroyo Naranjo                      6   5  1  0         16
 2.10 de Octubre                       6   5  0  1         15
 3.Boyeros                             6   5  0  1         15
  .
 7.Regla                               6   0  1  5          1  Relegated
 8.Cerro                               6   0  0  6          0  Relegated

Round 7 (last round)
Arroyo Naranjo       -  10 de Octubre
Habana del Este      -  Boyeros
Playa                -  Guanabacoa 
Regla                -  Cerro

Segunda División

Top of Table (Oct 22):

 1.Plaza                               6   6  0  0         18  Promoted
 2.San Miguel del Padrón 
 3.Marianao
Other paricipants:
   Cotorro
   Centro Habana
   La Habana Vieja
   2 not known


2013

2015

list of champions


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 23 Jul 2015

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2014/15
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.