East Germany 1984/85

Fußball OBERLIGA der Demokratischen Sportbewegung 1984/1985

ROUND 1
18/ 8/1984
1. FC Lokomotive Leipzig   4:0 BSG Stahl Riesa
Berliner FC Dynamo         2:0 FC Carl Zeiss Jena
BSG Motor Suhl             0:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Stahl Brandenburg      1:5 1. FC Magdeburg
FC Hansa Rostock           1:1 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Karl-Marx-Stadt         1:2 BSG Wismut Aue
SG Dynamo Dresden          9:1 BSG Chemie Leipzig

ROUND 2
22/ 8/1984
1. FC Magdeburg            1:0 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Chemie Leipzig         0:3 Berliner FC Dynamo
BSG Stahl Riesa            1:1 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Wismut Aue             0:3 SG Dynamo Dresden
FC Carl Zeiss Jena         4:0 BSG Motor Suhl
FC Rot-Weiß Erfurt         1:2 BSG Stahl Brandenburg
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 3:1 FC Hansa Rostock

ROUND 3
 2/ 9/1984
1. FC Lokomotive Leipzig   4:1 FC Rot-Weiß Erfurt
Berliner FC Dynamo         4:0 BSG Wismut Aue
BSG Motor Suhl             0:0 BSG Chemie Leipzig
BSG Stahl Brandenburg      2:2 FC Hansa Rostock
FC Karl-Marx-Stadt         3:3 1. FC Magdeburg
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 0:0 FC Carl Zeiss Jena
SG Dynamo Dresden          5:1 BSG Stahl Riesa

ROUND 4
 8/ 9/1984
1. FC Magdeburg            0:2 SG Dynamo Dresden
BSG Chemie Leipzig         1:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Stahl Brandenburg      0:0 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Stahl Riesa            0:2 Berliner FC Dynamo
BSG Wismut Aue             2:0 BSG Motor Suhl
FC Hansa Rostock           0:0 FC Carl Zeiss Jena
FC Rot-Weiß Erfurt         0:0 FC Karl-Marx-Stadt

ROUND 5
14/ 9/1984
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 1:1 BSG Wismut Aue
15/ 9/1984
1. FC Lokomotive Leipzig   4:1 FC Hansa Rostock
Berliner FC Dynamo         3:1 1. FC Magdeburg
BSG Motor Suhl             2:3 BSG Stahl Riesa
FC Carl Zeiss Jena         2:3 BSG Chemie Leipzig
FC Karl-Marx-Stadt         2:1 BSG Stahl Brandenburg
SG Dynamo Dresden          2:0 FC Rot-Weiß Erfurt

ROUND 6
28/ 9/1984
BSG Stahl Brandenburg      1:1 SG Dynamo Dresden
FC Rot-Weiß Erfurt         4:5 Berliner FC Dynamo
29/ 9/1984
1. FC Lokomotive Leipzig   4:1 FC Karl-Marx-Stadt
1. FC Magdeburg            7:1 BSG Motor Suhl
BSG Stahl Riesa            2:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Wismut Aue             2:1 FC Carl Zeiss Jena
FC Hansa Rostock           3:1 BSG Chemie Leipzig

ROUND 7
 6/10/1984
BSG Chemie Leipzig         1:1 BSG Wismut Aue
BSG Motor Suhl             0:2 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Carl Zeiss Jena         3:0 BSG Stahl Riesa
FC Karl-Marx-Stadt         5:1 FC Hansa Rostock
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 1:2 1. FC Magdeburg
SG Dynamo Dresden          3:0 1. FC Lokomotive Leipzig
20/11/1984
Berliner FC Dynamo         2:0 BSG Stahl Brandenburg

ROUND 8
13/10/1984
1. FC Lokomotive Leipzig   3:2 Berliner FC Dynamo
1. FC Magdeburg            1:0 FC Carl Zeiss Jena
BSG Stahl Brandenburg      3:0 BSG Motor Suhl
BSG Stahl Riesa            1:0 BSG Chemie Leipzig
FC Hansa Rostock           2:2 BSG Wismut Aue
FC Karl-Marx-Stadt         0:4 SG Dynamo Dresden
FC Rot-Weiß Erfurt         4:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder

ROUND 9
27/10/1984
Berliner FC Dynamo         6:1 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Chemie Leipzig         2:2 1. FC Magdeburg
BSG Motor Suhl             1:6 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Wismut Aue             4:1 BSG Stahl Riesa
FC Carl Zeiss Jena         1:1 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 1:1 BSG Stahl Brandenburg
SG Dynamo Dresden          2:2 FC Hansa Rostock

ROUND 10
10/11/1984
1. FC Lokomotive Leipzig   2:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
1. FC Magdeburg            2:2 BSG Wismut Aue
BSG Stahl Brandenburg      0:4 FC Carl Zeiss Jena
FC Hansa Rostock           1:1 BSG Stahl Riesa
FC Karl-Marx-Stadt         5:0 BSG Motor Suhl
FC Rot-Weiß Erfurt         4:1 BSG Chemie Leipzig
SG Dynamo Dresden          2:2 Berliner FC Dynamo

ROUND 11
24/11/1984
Berliner FC Dynamo         3:0 FC Hansa Rostock
BSG Chemie Leipzig         0:0 BSG Stahl Brandenburg
BSG Motor Suhl             0:2 SG Dynamo Dresden
BSG Stahl Riesa            1:2 1. FC Magdeburg
BSG Wismut Aue             2:0 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Carl Zeiss Jena         0:2 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 0:1 FC Karl-Marx-Stadt

ROUND 12
 1/12/1984
1. FC Lokomotive Leipzig   4:0 BSG Chemie Leipzig
Berliner FC Dynamo         6:0 BSG Motor Suhl
BSG Stahl Brandenburg      1:1 BSG Wismut Aue
FC Hansa Rostock           0:0 1. FC Magdeburg
FC Karl-Marx-Stadt         2:1 FC Carl Zeiss Jena
FC Rot-Weiß Erfurt         1:1 BSG Stahl Riesa
SG Dynamo Dresden          1:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder

ROUND 13
15/12/1984
1. FC Magdeburg            2:2 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Chemie Leipzig         2:2 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Motor Suhl             0:1 FC Hansa Rostock
BSG Stahl Riesa            2:2 BSG Stahl Brandenburg
BSG Wismut Aue             2:1 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Carl Zeiss Jena         4:0 SG Dynamo Dresden
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 3:3 Berliner FC Dynamo

ROUND 14
16/ 2/1985
1. FC Magdeburg            0:0 BSG Stahl Brandenburg
BSG Chemie Leipzig         0:0 SG Dynamo Dresden
BSG Stahl Riesa            0:0 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Wismut Aue             0:0 FC Karl-Marx-Stadt
FC Carl Zeiss Jena         0:1 Berliner FC Dynamo
FC Rot-Weiß Erfurt         1:0 FC Hansa Rostock
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 7:0 BSG Motor Suhl

ROUND 15
23/ 2/1985
1. FC Lokomotive Leipzig   2:1 1. FC Magdeburg
Berliner FC Dynamo         5:1 BSG Chemie Leipzig
BSG Motor Suhl             2:2 FC Carl Zeiss Jena
BSG Stahl Brandenburg      0:2 FC Rot-Weiß Erfurt
FC Hansa Rostock           1:3 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
FC Karl-Marx-Stadt         2:0 BSG Stahl Riesa
SG Dynamo Dresden          3:1 BSG Wismut Aue

ROUND 16
 2/ 3/1985
1. FC Magdeburg            1:1 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Chemie Leipzig         4:0 BSG Motor Suhl
BSG Stahl Riesa            2:2 SG Dynamo Dresden
BSG Wismut Aue             1:1 Berliner FC Dynamo
FC Carl Zeiss Jena         2:0 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
FC Hansa Rostock           2:1 BSG Stahl Brandenburg
FC Rot-Weiß Erfurt         3:3 1. FC Lokomotive Leipzig

ROUND 17
 9/ 3/1985
1. FC Lokomotive Leipzig   2:0 BSG Stahl Brandenburg
Berliner FC Dynamo         9:0 BSG Stahl Riesa
BSG Motor Suhl             3:1 BSG Wismut Aue
FC Carl Zeiss Jena         2:1 FC Hansa Rostock
FC Karl-Marx-Stadt         0:1 FC Rot-Weiß Erfurt
SG Dynamo Dresden          1:0 1. FC Magdeburg
20/ 3/1985
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 3:1 BSG Chemie Leipzig

ROUND 18
16/ 3/1985
1. FC Magdeburg            2:2 Berliner FC Dynamo
BSG Chemie Leipzig         0:1 FC Carl Zeiss Jena
BSG Stahl Brandenburg      2:0 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Stahl Riesa            3:1 BSG Motor Suhl
BSG Wismut Aue             1:0 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
FC Hansa Rostock           3:1 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Rot-Weiß Erfurt         3:3 SG Dynamo Dresden

ROUND 19
30/ 3/1985
Berliner FC Dynamo         4:2 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Chemie Leipzig         1:0 FC Hansa Rostock
BSG Motor Suhl             0:3 1. FC Magdeburg
FC Carl Zeiss Jena         0:0 BSG Wismut Aue
FC Karl-Marx-Stadt         0:2 1. FC Lokomotive Leipzig
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 1:2 BSG Stahl Riesa
SG Dynamo Dresden          4:1 BSG Stahl Brandenburg

ROUND 20
13/ 4/1985
1. FC Lokomotive Leipzig   3:2 SG Dynamo Dresden
1. FC Magdeburg            4:2 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Stahl Brandenburg      0:1 Berliner FC Dynamo
BSG Stahl Riesa            3:1 FC Carl Zeiss Jena
BSG Wismut Aue             4:3 BSG Chemie Leipzig
FC Hansa Rostock           4:2 FC Karl-Marx-Stadt
FC Rot-Weiß Erfurt         2:1 BSG Motor Suhl

ROUND 21
20/ 4/1985
Berliner FC Dynamo         3:2 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Chemie Leipzig         2:0 BSG Stahl Riesa
BSG Motor Suhl             1:1 BSG Stahl Brandenburg
BSG Wismut Aue             3:1 FC Hansa Rostock
FC Carl Zeiss Jena         0:0 1. FC Magdeburg
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 2:2 FC Rot-Weiß Erfurt
SG Dynamo Dresden          2:1 FC Karl-Marx-Stadt

ROUND 22
27/ 4/1985
1. FC Lokomotive Leipzig   2:0 BSG Motor Suhl
1. FC Magdeburg            7:0 BSG Chemie Leipzig
BSG Stahl Brandenburg      1:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
FC Hansa Rostock           1:1 SG Dynamo Dresden
FC Karl-Marx-Stadt         2:5 Berliner FC Dynamo
FC Rot-Weiß Erfurt         1:0 FC Carl Zeiss Jena
28 /4/1985
BSG Stahl Riesa            1:2 BSG Wismut Aue

ROUND 23
 4/ 5/1985
Berliner FC Dynamo         1:2 SG Dynamo Dresden
BSG Chemie Leipzig         2:2 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Motor Suhl             1:5 FC Karl-Marx-Stadt
BSG Stahl Riesa            1:1 FC Hansa Rostock
BSG Wismut Aue             2:0 1. FC Magdeburg
FC Carl Zeiss Jena         2:0 BSG Stahl Brandenburg
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 0:1 1. FC Lokomotive Leipzig

ROUND 24
11/ 5/1985
1. FC Lokomotive Leipzig   1:1 FC Carl Zeiss Jena
1. FC Magdeburg            1:0 BSG Stahl Riesa
BSG Stahl Brandenburg      1:0 BSG Chemie Leipzig
FC Hansa Rostock           1:5 Berliner FC Dynamo
FC Karl-Marx-Stadt         0:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
FC Rot-Weiß Erfurt         1:0 BSG Wismut Aue
SG Dynamo Dresden          8:3 BSG Motor Suhl

ROUND 25
22/ 5/1985
1. FC Magdeburg            6:3 FC Hansa Rostock
BSG Chemie Leipzig         0:1 1. FC Lokomotive Leipzig
BSG Motor Suhl             0:8 Berliner FC Dynamo
BSG Stahl Riesa            2:2 FC Rot-Weiß Erfurt
BSG Wismut Aue             2:1 BSG Stahl Brandenburg
FC Carl Zeiss Jena         4:2 FC Karl-Marx-Stadt
FC Vorwärts Frankfurt/Oder 5:2 SG Dynamo Dresden

ROUND 26
 1/ 6/1985
1. FC Lokomotive Leipzig   1:0 BSG Wismut Aue
Berliner FC Dynamo         2:1 FC Vorwärts Frankfurt/Oder
BSG Stahl Brandenburg      3:1 BSG Stahl Riesa
FC Hansa Rostock           4:0 BSG Motor Suhl
FC Karl-Marx-Stadt         0:0 BSG Chemie Leipzig
FC Rot-Weiß Erfurt         4:0 1. FC Magdeburg
SG Dynamo Dresden          3:1 FC Carl Zeiss Jena

    FINAL TABLE:
------------------------------------------------------------------------------
 1. Berliner FC Dynamo ................... 44   26   20 -  4 -  2   90: 28 +62 CHAMPIONS [EC1]
------------------------------------------------------------------------------
 2. SG Dynamo Dresden .................... 38   26   15 -  8 -  3   69: 34 +35 Cup Winners [EC2]
 3. 1. FC Lokomotive Leipzig ............. 38   26   17 -  4 -  5   55: 26 +29 UEFA Cup [EC3]
 4. BSG Wismut Aue ....................... 32   26   12 -  8 -  6   38: 33 + 5 UEFA Cup [EC3]
------------------------------------------------------------------------------
 5. 1. FC Magdeburg ...................... 31   26   11 -  9 -  6   53: 35 +18
 6. FC Rot-Weiß Erfurt ................... 30   26   10 - 10 -  6   47: 39 + 8
 7. FC Carl Zeiss Jena ................... 25   26    9 -  7 - 10   36: 27 + 9
 8. FC Vorwärts Frankfurt/Oder ........... 22   26    7 -  8 - 11   41: 38 + 3
 9. FC Karl-Marx-Stadt ................... 21   26    7 -  7 - 12   39: 48 - 9
10. FC Hansa Rostock ..................... 21   26    6 -  9 - 11   37: 51 -14
11. BSG Stahl Brandenburg ................ 20   26    5 - 10 - 11   25: 39 -14
12. BSG Stahl Riesa ...................... 20   26    6 -  8 - 12   29: 55 -26
------------------------------------------------------------------------------
13. BSG Chemie Leipzig ................... 17   26    4 -  9 - 13   26: 56 -30 Relegated
14. BSG Motor Suhl .......................  5   26    1 -  3 - 22   16: 92 -76 Relegated
------------------------------------------------------------------------------

    TOP-SCORERS:
 24 Rainer Ernst ............ BFC Dynamo
 22 Frank Pastor ............ BFC Dynamo
 18 Joachim Streich ......... 1. FC Magdeburg
 17 Torsten Gütschow ........ Dynamo Dresden
 14 Andreas Thom ............ BFC Dynamo
 13 Volkmar Kuhlee .......... Vorwärts Frankfurt/O.
 13 Harald Mothes ........... Wismut Aue
 12 Ude Weidemann ........... Rot-Weiß Erfurt
 11 Michael Glowatzky ....... Karl-Marx-Stadt
 11 Ralf Minge .............. Dynamo Dresden
 11 Stefan Persigehl ........ Karl-Marx-Stadt

 BSG BERLINER FC DYNAMO:
 TRAINER: Jürgen Bogs

 [Appearances/Goals]
 26/22 Frank Pastor
 26/ 0 Bodo Rudwaleit
 26/14 Andreas Thom
 26/ 1 Norbert Trieloff
 25/ 8 Christian Backs
 25/24 Rainer Ernst
 23/ 3 Frank Rohde
 21/ 3 Frank Terletzki
 20/ 4 Bernd Schulz
 18/ 0 Waldemar Ksienzyk
 16/ 0 Artur Ullrich
 14/ 1 Thomas Grether
 13/ 1 Mario Maek
 12/ 3 Rainer Troppa
 11/ 1 Olaf Hirsch
  7/ 3 Jan Voß
  6/ 0 Andreas Belka
  6/ 0 Andreas Rath
  4/ 0 Oliver Stadtke
  3/ 0 Eike Küttner
  1/ 0 Heiko Brestich
  1/ 0 Holger Fandrich
  1/ 0 Bernd Kubowitz

CROSSTABLE 1984/1985
                                 BFC DyD LoL WiA Mag RWE CZJ VoF KMS HaR StB StR ChL MoS  Ave. Spectators
 1. Berliner FC Dynamo           XXX 1:2 3:2 4:0 3:1 4:2 2:0 2:1 6:1 3:0 2:0 9:0 5:1 6:0        9.077
 2. SG Dynamo Dresden            2:2 XXX 3:0 3:1 1:0 2:0 3:1 1:1 2:1 2:2 4.1 5:1 9:1 8:3       24.769
 3. 1. FC Lokomotive Leipzig     3:2 3:2 XXX 1:0 2:1 4:1 1:1 2:1 4:1 4:1 2:0 4:0 4:0 2:0       11.269
 4. BSG Wismut Aue               1:1 0:3 2:1 XXX 2:0 2:0 2:1 1:0 0:0 3:1 2:1 4:1 4:3 2:0       12.077
 5. 1. FC Magdeburg              2:2 0:2 1:0 2:2 XXX 2:2 1:0 4:2 1:1 6:3 0:0 1:0 7:0 7:1        9.269
 6. FC Rot-Weiß Erfurt           4:5 3:3 3:3 1:0 4:0 XXX 1:0 4:1 0:0 1:0 1:2 1:1 4:1 2:1       11.692
 7. FC Carl Zeiss Jena           0:1 4:0 0:2 0:0 0:0 1:1 XXX 2:0 4:2 2:1 2:0 3:0 2:3 4:0        7.923
 8. FC Vorwärts Frankfurt/Oder   3:3 5:2 0:1 1:1 1:2 2:2 0:0 XXX 0:1 3:1 1:1 1:2 3:1 7:0        4.654
 9. FC Karl Marx Stadt           2:5 0:4 0:2 1:2 3:3 0:1 2:1 0:1 XXX 5:1 2:1 2:0 0:0 5:0        9.015
10. FC Hansa Rostock             1:5 1:1 3:1 2:2 0:0 1:1 0:0 1:3 4:2 XXX 2:1 1:1 3:1 4:0       10.100
11. BSG Stahl Brandenburg        0:1 1:1 0:0 1:1 1:5 0:2 0:4 1:1 2:0 2:2 XXX 3:1 1:0 3:0       10.615
12. BSG Stahl Riesa              0:2 2:2 0:0 1:2 1:2 2:2 3:1 2:1 1:1 1:1 2:2 XXX 1:0 3:1        6.423
13. BSG Chemie Leipzig           0:3 0:0 0:1 1:1 2:2 2:2 0:1 1:1 2:2 1:0 0:0 2:0 XXX 4:0       12.192
14. BSG Motor Suhl               0:8 0:2 1:6 3:1 0:3 0:2 2:2 0:1 1:5 0:1 1:1 2:3 0:0 XXX        5.923

RELEGATED:
BSG Chemie Leipzig
BSG Motor Suhl

PROMOTED:
1. FC Union Berlin
BSG Sachsenring Zwickau

ZUSCHAUER: 1.885.000 (schnitt: 10.357)
SPIELE:          182
TORE:            601 (schnitt: 3,30)

FDGB POKAL 1984/1985 QUALIFICATION ROUND: ==================== BSG Motor Eberswalde - Berliner FC Dynamo II ................ 0:3 TSG Elsterwerda - ASG Vorwärts Kamenz ....................... 5:1 BSG Chemie Döbern - SG Dynamo Dresden II .................... 0:3 BSG Motor Nordhausen II - BSG Werkzeugs-Kombinat Schmalkalden 2:1 BSG EAB 47 Lichtenberg 47 - FC Vorwärts Frankfurt/Oder II ... 1:8 BSG Motor Werdau - FC Carl Zeiss Jena II .................... 0:1 BSG Maschinen-Kombinat Sangershausen - BSG Motor Schönebeck . 2:1 aet BSG Empor Sosa - BSG Fortschritt Weida ...................... 2:4 BSG Empor Tabak Dresden - 1. FC Lokomotive Leipzig II ....... 2:0 BSG Motor Süd Brandenburg - 1. FC Magdenburg II ............. 1:7 BSG Post Neubrandenburg II - BSG Lok/Armaturen Prenzlau ..... 1:2 BSG Chemie Velten - BSG Empor Tangermünde ................... 3:2 TSG Wismar - FC Hansa Rostock II ............................ 0:3 ASG Vorwärts Hagenow - BSG Motor Schwerin ................... 6:3 BSG Lokomotive Meiningen - TSG Ruhla ........................ 0:1 BSG Motor Stralsund - BSG Rotation Berlin ................... 2:5 BSG Chemie PCK Schwedt - BSG Bau-Mechanik Neubrandeburg ..... 1:0 BSG Fortschritt Weißenfels - BSG Motor F.H. Karl-Marx-Stadt . 0:2 BSG Eiheit Wernigerode - BSG Chemie IW Ilmenau .............. 2:0 TSG Gröditz - BSG Stahl Hennigsdorf ......................... 5:4 BSG Chemie Premnitz - ISG Schwerin .......................... 2:1 FSV Lokomotive Dresden - BSG Wismut Gera .................... 5:4 aet BSG Motor Rudisleben - BSG Stahl Thale ...................... 0:2 BSG Motor Weimar - BSG Stahl Nordwest Leipzig ............... 3:0 ROUND 1: ======== 1. FC Union Berlin - BSG Chemie Leipzig ..................... 1:1 aet, 3-5 pen TSG Ruhla - BSG Motor Suhl .................................. 2:1 aet BSG Chemie Premnitz - FC Hansa Rostock ...................... 0:2 BSG Motor Fritz Heckert Karl-Marx-Stadt - FC Rot-Weiß Erfurt 0:2 aet BSG Maschinen-Kombinat Sangershausen - FC Karl-Marx-Stadt ... 0:2 BSG Motor Nordhausen II - Berliner FC Dynamo ................ 1:6 BSG Robotron Sömmerda - 1. FC Lokomotive Leipzig ............ 0:6 TSG Elsterwerda - BSG Stahl Brandenburg ..................... 0:1 TSG Gröditz - 1. FC Magdenburg .............................. 1:5 BSG Stahl Thale - FC Vorwärts Frankfurt/Oder ................ 0:1 BSG Aktivist Kali Werra Tiefenort - BSG Stahl Riesa ......... 1:1 aet, 2-4 pen BSG Motor Weimar - SG Dynamo Dresden ........................ 1:3 BSG Lokomotive/Armaturen Prenzlau - FC Carl Zeiss Jena ...... 1:3 aet BSG Post Neubrandenburg - BSG Wismut Aue .................... 0:1 ASG Vorwärts Hagenow II - 1. FC Magdenburg II ............... 2:3 SG Dynamo Schwerin - Berliner FC Dynamo II .................. 0:1 TSG Bau Rostock - ASG Vorwärts Dessau ....................... 0:1 BSG Einheit Wernigerode - ASG Vorwärts Stralsund ............ 2:3 aet BSG Motor Babelsberg - BSG Chemie Böhlen .................... 0:3 BSG Chemie Buna Schkopau - BSG Aufbau Krummherhersdorf ...... 5:0 TSG Chemie Markkleeberg - BSG Rotation Berlin ............... 1:0 BSG Glückauf Sodershausen - BSG Chemie Wolfen ............... 7:1 SG Dynamo Dresden II - Hallescher FC Chemie ................. 2:1 BSG Empor Tabak Dresden - BSG Chemie Velten ................. 2:4 BSG Aktivist Schwarze Pumpe - SG Dynamo Eisleben ............ 2:0 BSG Sachsenring Zwickau - BSG Aktivist Brieske-Senftenberg .. 4:1 FC Hansa Rostock II - FC Vorwärts Frankfurt/Oder II ......... 5:0 BSG Chemie PCK Schwedt - FSV Lokomotive Dresden ............. 0:4 BSG Fortschritt Bischofswerda - BSG Stahl Eissenhüttenstadt . 6:2 BSG Fortschritt Weida - FC Energie Cottbus .................. 2:1 BSG Motor Nordhausen - SG Dynamo Fürstenwalde ............... 2:0 BSG Shiffahrt/Hafen Rostock - FC Carl Zeiss Jena II ......... 1:2 ROUND 2: ======== BSG Chemie Böhlen - Berliner FC Dynamo ...................... 0:2 BSG Fortschritt Bischofswerda - BSG Stahl Riesa ............. 0:6 TSG Chemie Markkleeberg - 1. FC Lokomotive Leipzig .......... 0:2 BSG Chemie Velten - FC Carl Zeiss Jena ...................... 1:0 BSG Sachsenring Zwickau - FC Karl-Marx-Stadt ................ 3:1 TSG Ruhla - FC Vorwärts Frankfurt/Oder ...................... 0:1 ASG Vorwärts Stralsund - BSG Stahl Brandenburg .............. 2:0 BSG Aktivist Schwarze Pumpe - 1. FC Magdenburg .............. 2:3 aet FSV Lokomotive Dresden - BSG Chemie Leipzig ................. 1:3 BSG Chemie Buna Schkopau - SG Dynamo Dresden ................ 2:4 aet BSG Glückauf Sodershausen - FC Hansa Rostock ................ 1:6 ASG Vorwärts Dessau - BSG Wismut Aue ........................ 0:2 BSG Motor Nordhausen - FC Rot-Weiß Erfurt ................... 0:2 SG Dynamo Dresden II - FC Carl Zeiss Jena II ................ 5:1 BSG Fortschritt Weida - 1. FC Magdenburg II ................. 1:2 FC Hansa Rostock II - Berliner FC Dynamo II ................. 2:4 ROUND 3: ======== BSG Wismut Aue - BERLINER FC DYNAMO ......................... 3:1, 0:2 BSG Sachsenring Zwickau - 1. FC MAGDENBURG .................. 1:1, 0:1 FC Hansa Rostock - SG DYNAMO DRESDEN ........................ 2:2, 1:1 1. FC Lokomotive Leipzig - FC VORWÄRTS FRANKFURT/Oder ....... 3:1, 0:3 BSG Stahl Riesa - BSG CHEMIE LEIPZIG ........................ 0:0, 0:1 BSG Chemie Velten - ASG VORWÄRTS STRALSUND .................. 2:2, 1:3 SG Dynamo Dresden II - BERLINER FC DYNAMO II ................ 1:2, 2:2 1. FC Magdenburg II - FC ROT-WEIß ERFURT .................... 1:3, 0:2 QUARTER-FINALS: =============== SG DYNAMO DRESDEN - Berliner FC Dynamo II ................... 1:2, 2:1 aet, 5-3 pen BERLINER FC DYNAMO - ASG Vorwärts Stralsund ................. 7:0, 1:0 BSG Chemie Leipzig - 1. FC MAGDENBURG ....................... 1:1, 1:4 FC Rot-Weiß Erfurt - FC VORWÄRTS FRANKFURT/Oder ............. 3:1, 0:3 SEMI-FINALS: ============ SG DYNAMO DRESDEN - FC Vorwärts Frankfurt/Oder .............. 0:2, 2:0 aet, 4-2 pen BERLINER FC DYNAMO - 1. FC Magdenburg ....................... 3:4, 2:0 FINAL: [8/6/1985; Berlin] ====== »Stadion der Weltjugend« - att: 48.000 Berliner FC Dynamo - SG Dynamo Dresden ...................... 2:3 0-1 43' Döschner 1-1 51' Thom 1-2 59' Stübner 1-3 67' Minge 2-3 88' Ernst SG DYNAMO DRESDEN: BERLINER FC DYNAMO: ****************** ******************* Jakubowski Rudwaleit Dörner Rohde Büttner Grether Trautmann Trieloff -> /70' Maek Döschner Ullrich Häfner Terletzki Pilz Schulz Stübner Backs ->/ 80' Voß Kirsten ->/ 86' Schuster Pastor Minge Ernst Lippmann -> /32' Gütschow Thom Trainer: Sammer Trainer: Bogs REFEREES: Roßner [LM: Herrmann, Scheurell] DDR-Liga 1984/1985 [Second Level] DS-Liga Staffel A: ================== UnB StE MoB EnC RoB DyE VoS BeD ASP VoF ABS PoN CBS DyS BaR SHR Sch ChW 1. 1. FC Union Berlin XXX 6:1 5:0 2:2 4:1 2:0 3:0 3:3 3:0 1:0 2:1 1:1 1:0 1:0 6:0 4:1 5:0 6:0 2. BSG Stahl Eisenhütten. 3:1 XXX 3:1 0:1 1:1 0:0 1:1 1:3 0:0 3:2 4:0 3:0 2:1 1:1 2:1 2:0 6:1 4:0 3. BSG Motor Babelsberg 0:1 2:2 XXX 1:0 2:2 3:2 1:0 1:0 0:1 1:1 3:1 1:1 4:0 2:0 1:4 4:0 1:1 1:0 4. BSG Energie Cottbus 4:1 0:1 1:1 XXX 2:1 4:1 1:1 2:0 3:1 3:1 2:0 1:1 2:0 2:0 4:0 3:1 4:2 1:2 5. BSG Rotation Berlin 0:0 2:2 0:1 4:0 XXX 4:1 1:3 4:2 3:0 3:3 1:0 1:0 1:1 2:1 0:1 4:0 2:0 3:0 6. SG Dynamo Fürstenwalde 1:1 0:0 1:2 3:1 3:0 XXX 0:2 4:3 2:1 2:1 2:0 1.4 2:0 2:0 1:0 3:2 3:3 1:1 7. ASG Vorwärts Stralsund 1:0 2:0 0:2 1:1 3:3 2:1 XXX 1:3 1:1 0:4 2:2 2:0 3:1 3:0 3:1 2:1 1:1 3:1 8. Berliner FC Dynamo II 0:2 1:3 1:2 1:1 2:2 5:2 3:2 XXX 2:0 0:0 2:3 1:0 5:0 0:0 0:0 3:0 9:2 3:0 9. BSG Aktivist Schwarze P. 2:1 4:2 0:2 2:3 0:1 0:1 0:3 3:1 XXX 2:1 2:2 2:0 1:1 1:0 1:1 3:2 2:1 2:0 10. FC Vorwärts Frankfurt II 2:1 1:2 1:2 2:1 1:1 0:5 4:2 2:1 0:1 XXX 2:0 2:2 2:0 4:0 3:2 1:1 1:2 5:1 11. BSG Aktivist Brieske-Senf. 0:0 0:2 1:3 1:1 2:1 1:3 4:1 0:1 2:1 3:0 XXX 1:0 0:0 1:0 0:0 1:1 4:0 3.2 12. BSG Post Neubrandenburg 1:2 2:1 1:0 2:1 1:1 0:0 1:0 1:1 0:1 0:2 0:1 XXX 0:0 2:0 1:4 2:0 5:0 0:1 13. BSG Chemie Buna Schkopau 0:3 3:2 0:0 1:0 0:2 4:0 0:3 3:1 2:1 2:2 2:1 0:0 XXX 1:1 2:1 3:1 2:2 1:1 14. SG Dynamo Schwerin 2:2 2:2 2:2 0:2 2:4 3:3 0:1 1:1 1:2 3:2 0:0 1:1 1:0 XXX 1:0 2:1 2:1 1:1 15. TSG Bau Rostock 0:3 0:5 0:0 1:0 0.0 2:4 1:2 2:4 2:1 2:0 3:3 1:3 1:1 1:1 XXX 0:1 4:2 1:3 16. BSG Schiffahrt/Hafen R. 2:2 1:6 1:1 1:1 1:1 1:1 0:0 1:1 0:0 0:1 0:0 2:1 2:0 0:3 0:0 XXX 0:1 4:0 17. ISG Schwerin 1:4 0:1 1:0 0:4 1:4 1:3 1:0 0:0 0:1 1:3 2:2 2:0 3:1 0:1 1:2 0:2 XXX 1:0 18. BSG Chemie Wolfen 0:2 2:4 2:3 0:2 1:1 0:2 2:2 0:1 0:2 2:1 0:3 0:2 0:2 2:1 2:0 4:0 1:1 XXX TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. 1. FC Union Berlin ................... 50 34 21 - 8 - 5 81: 29 +52 Promoted ------------------------------------------------------------------------------ 2. BSG Stahl Eisenhüttenstadt ........... 45 34 18 - 9 - 7 72: 42 +30 3. BSG Motor Babelsberg ................. 44 34 17 - 10 - 7 50: 36 +14 4. BSG Energie Cottbus .................. 42 34 17 - 8 - 9 60: 36 +24 5. BSG Rotation Berlin .................. 41 34 14 - 13 - 7 61: 41 +20 6. SG Dynamo Fürstenwalde ............... 40 34 16 - 8 - 10 60: 53 + 7 7. ASG Vorwärts Stralsund ............... 39 34 15 - 9 - 10 53: 45 + 8 8. Berliner FC Dynamo II ................ 36 34 13 - 10 - 11 64: 48 +16 9. BSG Aktivist Schwarze Pumpe .......... 36 34 15 - 6 - 11 41: 43 - 2 10. FC Vorwärts Frankfurt II ............. 33 34 13 - 7 - 14 57: 52 + 5 11. BSG Aktivist Brieske-Senftenberg ..... 33 34 11 - 11 - 12 43: 45 - 2 12. BSG Post Neubrandenburg .............. 30 34 10 - 10 - 14 35: 37 - 2 13. BSG Chemie Buna Schkopau ............. 29 34 9 - 11 - 14 34: 51 -17 14. SG Dynamo Schwerin ................... 26 34 7 - 12 - 15 33: 50 -17 15. TSG Bau Rostock ...................... 25 34 8 - 9 - 17 38: 61 -23 ------------------------------------------------------------------------------ 16. BSG Schiffahrt/Hafen Rostock ......... 22 34 5 - 12 - 17 30: 60 -30 Relegated 17. ISG Schwerin ......................... 21 34 7 - 7 - 20 35: 80 -45 Relegated 18. BSG Chemie Wolfen .................... 20 34 7 - 6 - 21 31: 69 -38 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP SCORERS : 25 Peter Kaehlitz ....... Dynamo Fürstenwalde 20 Uwe Borchardt ........ 1. FC Union Berlin 20 Ralf Sträßer ......... 1. FC Union Berlin 19 Detlef Uecker ........ Stahl Eisenhüttenstadt 17 Andreas Leuthäuser ... Energie Cottbus 17 Peter Hackbusch ...... Rotation Berlin 17 Lutz Schnürer ........ Stahl Eisenhüttenstadt DS-Liga Staffel B: ================== SaZ HaC DyD ChB FoB VoD MoN ChM WiG CZJ MoK RWE GlS MoG DyE AuK KWT RoS 1. BSG Sachsenring Zwickau XXX 1:1 3:4 2:1 3:0 3:0 2:0 2:1 1:0 2:0 1:0 5:1 3:0 4:2 3:2 5:0 4:0 1:0 2. Hallescher FC Chemie 0:0 XXX 2:3 3:4 0:0 6:1 4:0 2:1 1:0 3:1 2:0 4:0 3:0 5:1 0:0 7:0 4:0 5:2 3. SG Dynamo Dresden II 0:1 2:3 XXX 1:2 1:1 0:1 0:0 1:0 5:1 4:2 2:1 3:0 1:1 0:0 6:2 2:1 3:1 1:0 4. BSG Chemie Böhlen 2:1 0:1 1:1 XXX 1:1 1:1 0:0 3:1 1:0 3:1 2:1 2:0 4:1 2:1 4:1 1:0 (1) 4:0 5. BSG Fortschritt Bischofs. 1:5 0:1 4:2 2:2 XXX 2:2 2:1 3:2 1:1 3:2 1:0 5:1 2:3 2:1 3:1 4:0 3:0 2:2 6. ASG Vorwärts Dessau 0:1 1:2 2:2 1:3 1:0 XXX 0:0 3:1 5:2 3:2 2:0 4:0 4:0 0:1 1:0 2:0 0:0 2:0 7. BSG Motor Nordhausen 2:3 0:0 0:2 0:0 3:2 2:0 XXX 3:0 2:2 1:1 1:1 1:1 2:1 1:1 2:0 2:2 1:0 2:2 8. TSG Chemie Markkleeberg 1:2 1:0 2:1 1:1 2:2 3:1 3:0 XXX 3:1 2:1 2:1 3:2 5:1 2:2 3:1 0:0 0:1 3:1 9. BSG Wismut Gera 1:2 0:0 1:1 5:0 0:0 1:0 1:2 2:1 XXX 0:0 1:2 4:1 0:0 2:3 0:1 3:0 2:0 2:0 10. FC Carl Zeiss Jena II 1:4 1:2 3:5 0:0 0:1 2:0 0:0 3:1 2:1 XXX 2:0 2:0 2:2 5:1 2:2 1:1 0:2 2:1 11. BSG Motor "FH" Karl-Marx S 0:0 3:2 1:2 4:2 1:2 2:2 2:1 1:0 0:0 2:0 XXX 1:2 2:1 0:0 0:2 0:0 2:1 2:1 12. FC Rot-Weiss Erfurt II 3:2 2:2 0:0 4:1 0:2 1:1 2:0 2:1 3:5 0:1 1:1 XXX 0:0 2:0 2:2 1:3 0:0 1:0 13. BSG Glückauf Sondershausen 0:0 1:1 0:3 1:3 0:0 3:2 1:0 1:1 1:6 1:0 3:3 2:1 XXX 5:0 2:0 0:0 3:2 1:0 14. BSG Motor Grimma 2:2 0:5 1:2 1:1 1.0 1:1 1:2 2:2 2:1 2:1 1:1 1:1 2:0 XXX 3:0 1:0 1:1 3:2 15. SG Dynamo Eisleben 0:3 0:0 1:1 3:0 0:0 2:2 1:3 1:1 0:2 1:2 4:1 1:2 1:0 1:0 XXX 2:3 4:1 3:0 16. BSG Aufbau Krumhermersdorf 1:0 1:1 0:3 1:1 1:5 2:3 4.0 1:1 1:2 2:3 0:2 0:1 2:1 2:1 0:0 XXX 0:0 2:1 17. BSG Kali-Werra Tiefenort 0:0 2:3 1:3 2:1 0:1 2.2 0:0 0:1 2:1 0:1 2:0 1.3 0:1 2:2 1:2 0:1 XXX 3:1 18. BSG Robotron Sömmerda 1:2 2:2 0:4 0:1 1:1 1:0 0:1 1:1 2:2 0:2 1:2 1:3 2:2 2:1 0:1 2:0 1:2 XXX NOTES: (1) Chemie Böhlen - Kali-Werra Tiefenort awarded forfeit to Böhlen with 3:0 (Goals) and 2-0 (Points). Kali Werra didn't show up. Dynamo Dresden II - Fortschritt Bischofswerda played in Pirna-Copitz. TABLE : ------------------------------------------------------------------------------ 1. BSG Sachsenring Zwickau .............. 54 34 24 - 6 - 4 73: 27 +46 Promoted ------------------------------------------------------------------------------ 2. Hallescher FC Chemie ................. 49 34 19 - 11 - 4 77: 30 +47 3. SG Dynamo Dresden II ................. 47 34 19 - 9 - 6 71: 39 +32 4. BSG Chemie Böhlen .................... 44 34 17 - 10 - 7 57: 42 +15 5. BSG Fortschritt Bischofswerda ........ 42 34 15 - 12 - 7 58: 41 +17 6. ASG Vorwärts Dessau .................. 34 34 12 - 10 - 12 50: 48 + 2 7. BSG Motor Nordhausen ................. 34 34 10 - 14 - 10 35: 41 - 6 8. TSG Chemie Markkleeberg .............. 33 34 12 - 9 - 13 52: 49 + 3 9. BSG Wismut Gera ...................... 31 34 11 - 9 - 14 52: 45 + 7 10. FC Carl Zeiss Jena II ................ 31 34 12 - 7 - 15 48: 52 - 4 11. BSG Motor "Fritz-Heckert" Karl-Marx-S. 31 34 11 - 9 - 14 39: 46 - 7 12. FC Rot-Weiss Erfurt II ............... 31 34 11 - 9 - 14 43: 61 -18 13. BSG Glückauf Sondershausen ........... 31 34 10 - 11 - 13 39: 57 -19 14. BSG Motor Grimma ..................... 30 34 9 - 12 - 13 42: 61 -19 15. SG Dynamo Eisleben ................... 29 34 10 - 9 - 15 44: 53 - 9 ------------------------------------------------------------------------------ 16. BSG Aufbau Krumhermersdorf ........... 26 34 8 - 10 - 16 31: 58 -27 Relegated 17. BSG Aktivist Kali Werra Tiefenort .... 22 34 7 - 8 - 19 29: 54 -25 Relegated 18. BSG Robotron Sömmerda ................ 13 34 3 - 7 - 24 30: 66 -36 Relegated ------------------------------------------------------------------------------ TOP SCORERS : 13 Holger Döbbel ........ Stahl Brandenburg 23 Klaus Havestein ...... Chemie Böhlen 20 Gerd Seifert ......... Dynamo Dresden II 17 Uwe Macholdt ......... HFC Chemie 16 Andreas Tillmann ..... Chemie Markkleeberg 15 Peter Keller ......... Sachsenring Zwickau 14 Ralf Schneider ....... Sachsenring Zwickau 14 Ralf Heuschkel ....... Wismut Gera 13 Robby Schneidenbacht . Sachsenring Zwickau PROMOTION PLAY-OFFS for the Second Level Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA - Staffel 1 StH KKW KWO MoE HyP 1. BSG Stahl Walz-Werk Hettstedt XXX 1:0 2:0 5 4 2-1-1 4: 2 + 2 Promoted 2. BSG Kern-Kraft-Werk Greifswald XXX 2:0 0:1 4 4 2-0-2 7: 2 + 5 Promoted 3. BSG Kabelwerk Oberspree Berlin XXX 4:2 3:1 4 4 2-0-2 7: 7 = 4. BSG Motor Eberswalde 1:0 0:5 XXX 4 4 2-0-2 6:11 - 5 5. BSG Hydraulik Parchim 1:1 2:3 XXX 3 4 1-1-2 5: 7 - 2 Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA - Staffel 2 LAP MoW MoL Mag AkE 1. BSG Lokomotive/Armaturen Prenzlau XXX 0:0 0:0 6 4 2-2-0 5: 3 + 2 Promoted 2. BSG Motor Weimar XXX 1:1 4:0 5 4 1-3-0 6: 2 + 4 Promoted 3. BSG Motor Ludwigsfelde 0:1 XXX 2:1 5 4 2-1-1 6: 4 + 2 4. 1. FC Magdeburg II 3:4 1:1 XXX 3 4 1-1-2 7: 7 = 5. BSG Aktivist Espenhain 1:3 0:2 XXX 1 4 0-1-3 1: 9 - 8 Aufstiegsrunde zur DDR-LIGA - Staffel 3 ChI WiA FoN LoC FoW 1. BSG Chemie IW Ilmenau XXX 3:0 3:1 5 4 2-1-1 7: 3 + 4 Promoted 2. BSG Wismut Aue II 1:0 XXX 2:3 5 4 2-1-1 5: 4 + 1 Promoted 3. BSG Fortschritt Neustadt 1:1 1:1 XXX 4 4 0-4-0 6: 6 = 4. BSG Lokomotive Cottbus 0:1 1:1 XXX 3 4 1-1-2 2: 5 - 3 5. BSG Fortschritt Weida 3:3 0:1 XXX 3 4 1-1-2 6:10 - 4 RELEGATED: BSG Schiffahrt/Hafen Rostock ISG Schwerin BSG Chemie Wolfen BSG Aufbau Krumhermersdorf BSG Aktivist Kali Werra Tiefenort BSG (Motor) Robotron Sömmerda PROMOTED: BSG Stahl Walzwerk Hettstedt BSG Kern-Kraft-Werk Greifswald BSG Lokomotive/Armaturen Prenzlau BSG Motor Weimar BSG Chemie IW Ilmenau BSG Wismut Aue II BEZIRKSMEISTER : [LEVEL 3] PROMOTED TEAMS IN BOLD Berlin : BSG Kabelwerk Oberspree (KWO) Berlin Cottbus : BSG Lokomotive Cottbus Dresden : BSG Fortschritt Neustadt Erfurt : BSG Motor Weimar Frankfurt : BSG Motor Eberswalde Gera : BSG Fortschritt Weida Halle : BSG Stahl Walzwerk Hettstedt Karl-Marx-Stadt : BSG Wismut Aue II Leipzig : 1. FC Lokomotive Leipzig II promotion play-off: 7th placed: BSG Aktivist Espenhain Magdeburg : 1. FC Magdeburg II Neubrandenburg : BSG Lokomotive/Armaturen Prenzlau Potsdam : BSG Motor Ludwigsfelde Rostock : BSG Kern-Kraft-Werk Greifswald Schwerin : ASG Vorwärts Hagenow promotion play-off: 2nd placed: BSG Hydraulik Parchim Suhl : BSG Chemie IW Ilmenau

1983/84.

1985/86.

list of champions.

list of final tables.

list of final tables 2nd level.

list of topscorers.

list of cup finals.

list of cup finals (details).


About this document

Sources: [Grü 95], [Grü 96], [Gru 96a], [Kru 00], [Que 98], [kic], [fuw]

Prepared and maintained by Alexander Mastrogiannopoulos the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Alexander Mastrogiannopoulos (alexmastro@freesurf.ch)
Last updated: 16 Oct 2005

(C) Copyright Alexander Mastrogiannopoulos and RSSSF 2005
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.