Greece 2010/11


Super League
Football League

Super League

Regular Season | European Playoff

Regular Season

Final Table:

 1.Olympiakos Piraeus      30  24  1  5  65-18  73  Champions
 2.Panathina´kos           30  18  6  6  47-26  60  European Playoff
 3.AEK Athinai             30  15  5 10  46-37  50  European Playoff
 4.PAOK Thessaloniki       30  14  6 10  32-29  48  European Playoff
 5.ASK Olympiakos Volou    30  12 11  7  40-28  47  European Playoff
 6.Aris Thessaloniki       30  13  6 11  29-29  45
 7.AO Kavala               30  10 10 10  29-27  40
 8.Ergotelis Heraklion     30  11  6 13  32-38  39
 9.Xanthi                  30   9  9 12  29-35  36
10.Neos Panionios Athinai  30   8 11 11  25-35  35
11.Atromitos Athinon       30   7 13 10  30-34  34
12.Kerkyra AO              30   9  6 15  30-40  33
13.Asteras Tripolis        30   7 10 13  21-29  31
--------------------------------------------------
14.Larisa                  30   5 10 15  29-47  25  Relegated
15.Panserra´kos            30   6  6 18  22-48  24  Relegated
16.Iraklis Thessaloniki    30   7 14  9  22-28  35  Relegated

NB: Iraklis Thessaloniki demoted to last position in May 2011 after having been found guilty
    of forgery during the winter break; they were relegated to the 3rd level 2011/12 

NB: after the conclusion of the season, Olympiakos Volou and Kavala were relegated to the
    4th level for 2011/12 because of their involvement in a match fixing scandal

Cross-Table:

AEK Athinai        ---  1-0  1-0  1-1  3-1  1-0  0-0  4-0  1-0  1-2  0-0  4-0  2-0  2-2  0-4  1-0
Atromitos Athinon  1-1  ---  0-1  1-2  1-1  0-0  4-2  3-0  3-1  0-0  1-1  2-2  2-1  0-0  2-2  1-1
Panathinaikos      3-1  1-1  ---  2-1  2-0  4-2  2-1  1-1  2-1  1-0  4-2  1-0  2-0  1-0  0-1  1-1
Neos Panionios     1-0  0-1  1-1  ---  0-1  1-1  0-1  3-3  1-1  1-0  1-0  1-0  0-0  0-0  0-1  0-2
Ergotelis Herakl.  2-3  1-1  1-4  2-0  ---  2-1  3-0  2-1  0-2  0-0  1-0  1-2  2-0  0-1  0-0  1-0
AO Kavala          2-1  1-1  2-2  2-1  3-1  ---  1-0  1-0  0-1  0-1  3-0  0-1  0-0  1-0  0-1  1-1
Kerkyra AO         2-1  3-1  0-2  1-2  1-0  1-1  ---  1-0  0-2  3-4  0-0  2-1  3-0  1-2  1-3  1-1
Larisa             2-3  1-0  2-0  0-1  3-3  0-0  1-1  ---  0-1  2-2  2-1  1-2  2-1  0-2  1-2  3-0
Olymp. Piraeus     6-0  2-1  2-1  5-0  3-0  3-1  2-0  6-0  ---  1-0  2-0  3-0  4-2  3-0  3-1  1-0
Aris Thessaloniki  0-4  2-0  0-1  0-2  1-0  1-0  2-0  1-1  1-2  ---  0-1  0-0  3-1  1-0  2-1  0-2
Iraklis Thessal.   2-0  1-0  1-3  1-1  1-1  0-1  0-0  1-0  2-1  1-0  ---  0-0  1-1  0-0  0-0  1-1
PAOK Thessaloniki  2-1  0-1  0-1  3-1  2-0  0-2  2-0  1-0  2-1  0-1  1-0  ---  3-2  1-0  1-1  2-1
Panserraikos Ser.  1-3  0-1  1-0  1-1  0-4  1-0  0-2  1-0  0-1  1-0  1-2  1-1  ---  0-1  2-2  2-1
Asteras Tripolis   0-3  1-1  0-0  3-1  3-0  0-1  0-2  1-1  0-1  1-2  0-0  0-0  0-2  ---  2-1  1-2
ASK Olymp. Volou   3-1  2-0  3-2  0-0  0-1  1-1  1-0  1-1  0-1  1-1  1-1  0-3  3-0  1-1  ---  3-0
Xanthi             0-2  3-0  0-2  1-1  0-1  1-1  2-1  1-1  0-3  1-2  2-2  1-0  2-0  1-0  1-0  ---


European Playoff

Final Table:

 2.Panathina´kos            6   3  1  2   9- 5  13  [3]
 3.PAOK Thessaloniki        6   4  0  2  11- 8  12
 4.AEK Athinai              6   2  1  3   6- 6   8  [1]
 5.ASK Olympiakos Volou     6   2  0  4   5-12   6

NB: bonus points regular season between square brackets (computed by subtracting 47
    (the lowest points total in the regular stage by any of the entrants) from the 
    regular stage points total, dividing the result by 4 and rounding the quotient)

Cross-Table:

AEK Athinai        ---  0-2  3-0  1-0
Panathinaikos      1-1  ---  1-0  3-0
PAOK Thessaloniki  2-1  2-1  ---  5-1
ASK Olymp. Volou   1-0  2-1  1-2  ---


Football League

NB: second level renamed Football League

Final Table:

 1.Panaitolikos (Agrinio)  34  23  6  5  47-19  75  Promoted
 2.PAS (Giannina)          34  22  8  4  55-17  74  Promoted
--------------------------------------------------
 3.OFI (Heraklion)         34  21  6  7  42-20  69  Promotion Playoff
 4.Levadiakos (Livadeia)   34  17  9  8  48-33  60  Promotion Playoff
 5.Doxa Dramas (Drama)     34  16  8 10  51-28  56  Promotion Playoff
 6.Diagoras (Rhodos)       34  15  7 12  36-36  52  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Panthrakikos (Komotini) 34  13  8 13  36-38  47
 8.Veria (Veria)           34  12  8 14  37-42  44
 9.Pierikos (Katerini)     34  11 10 13  39-43  43
10.Ethnikos Asteras        34   9 11 14  27-38  38
11.Agrotikos (Asteras)     34  10  7 17  31-43  37
12.Thrasyvoulos (Fylis)    34   9  9 16  33-36  36
13.Kallithea (Kallithea)   34   3 10 21  27-54  19
--------------------------------------------------
14.Ethnikos Piraeus        34   9  8 17  30-45  35  Relegated
15.Ionikos (Nikaias)       34   8  9 17  25-51  33  Relegated
16.Anagennisi (Karditsas)  34   9  6 19  23-42  17  [-16]  Relegated
17.Ilioupoli (Ilioupoli)   34  10  6 18  29-50  36  Relegated
18.Trikala (Trikala)       34  18  6 10  42-23  60  Relegated

NB: Ionikos, Ethnikos Piraeus and Anagennisi demoted to last three positions after 
    having been found guilty of forgery during the winter break; Anagennisi also 
    had 16 points deducted;
    Ilioupoli demoted to last position at the end of the season after having been 
    found guilty of match fixing;
    Trikala demoted to last position at the end of the season after having been 
    found guilty of forgery;
    all 5 clubs involved stripped of professional license and relegated

Round 1
[Sep 12]
Doxa Dramas             2-0  Kallithea
Agrotikos Asteras       1-0  Ilioupoli
Panaitolikos            1-0  Trikala
Ethnikos Asteras        2-1  Anagennisi Karditsas
Veria                   1-0  OFI
Thrasyvoulos            4-1  Ionikos
Pierikos                1-1  Ethnikos Piraeus
Levadiakos              0-1  Diagoras
[Sep 13]
PAS Giannina            2-1  Panthrakikos

Round 2
[Sep 19]
OFI                     2-0  Anagennisi Karditsas
Ilioupoli               2-1  Pierikos
Agrotikos Asteras       0-1  Panaitolikos
Diagoras                0-0  Thrasyvoulos
Trikala                 4-0  Levadiakos
[Sep 20]
Ethnikos Pireaus        1-3  PAS Giannina
Panthrakikos            1-0  Veria
Ionikos                 0-0  Doxa Dramas
Kallithea               1-0  Ethnikos Asteras

Round 3
[Sep 25]
Thrasyvoulos            2-0  Trikala
[Sep 26]
OFI                     0-0  Kallithea
Anagennisi Karditsas    2-1  Panthrakikos
Ethnikos Asteras        0-0  Ionikos
Veria                   2-0  Ethnikos Piraeus
Doxa Dramas             2-0  Diagoras
PAS Giannina            3-0  Ilioupoli
[Sep 27]
Panaitolikos            2-0  Levadiakos
Pierikos                1-0  Agrotikos Asteras

Round 4
[Oct 2]
Pierikos                0-1  Panaitolikos
[Oct 3]
Ionikos                 1-2  OFI
Ethnikos Pireaus        0-0  Anagennisi Karditsas
Ilioupoli               1-0  Veria
Trikala                 2-0  Doxa Dramas
Agrotikos Asteras       0-0  PAS Giannina
Levadiakos              2-2  Thrasyvoulos
[Oct 4]
Panthrakikos            2-0  Kallithea
Diagoras                1-0  Ethnikos Asteras

Round 5
[Oct 9]
OFI                     2-0  Diagoras
[Oct 10]
Panthrakikos            1-0  Ionikos
Anagennisi Karditsas    1-0  Ilioupoli
Ethnikos Asteras        1-0  Trikala
Veria                   0-0  Agrotikos Asteras
Doxa Dramas             2-1  Levadiakos
Panaitolikos            2-0  Thrasyvoulos
[Oct 11]
Kalithea                1-2  Ethnikos Piraeus
PAS Giannina            3-1  Pierikos

Round 6
[Oct 16]
Thrasyvoulos            4-1  Doxa Dramas
[Oct 17]
Ethnikos Pireaus        1-2  Ionikos
Diagoras                2-0  Panthrakikos
Ilioupoli               2-0  Kallithea
Trikala                 0-1  OFI
Agrotikos Asteras       3-1  Anagennisi Karditsas
Levadiakos              4-0  Ethnikos Asteras
[Oct 18]
Pierikos                3-2  Veria
PAS Giannina            3-0  Panaitolikos

Round 7
[Oct 23]
Ethnikos Pireaus        2-4  Diagoras
OFI                     1-0  Levadiakos
Anagennisi Karditsas    2-0  Pierikos
Ethnikos Asteras        1-1  Thrasyvoulos
[Oct 23]
Ionikos                 3-0  Ilioupoli
Panthrakikos            0-0  Trikala
Veria                   0-1  PAS Giannina
Panaitolikos            1-1  Doxa Dramas
[Oct 24]
Kallithea               1-2  Agrotikos  Asteras

Round 8
[Oct 30]
Agrotikos Asteras       2-1  Ionikos
[Oct 31]
Doxa Dramas             0-0  Ethnikos Asteras
PAS Giannina            1-0  Anagennisi Karditsas
Pierikos                2-2  Kallithea
Trikala                 1-0  Ethnikos Piraeus
Ilioupoli               1-2  Diagoras
Thrasyvoulos            0-1  OFI
[Nov 1]
Levadiakos              1-0  Panthrakikos
Veria                   1-1  Panaitolikos

Round 9
[Nov 13]
Panaitolikos            2-0  Ethnikos Asteras
Kallithea               0-3  PAS Giannina
Panthrakikos            1-0  Thrasyvoulos
Ionikos                 2-1  Pierikos
Diagoras                2-2  Agrotikos Asteras
Ilioupoli               2-0  Trikala
[Nov 15]
Anagennisi Karditsas    2-3  Veria
OFI                     2-1  Doxa Dramas
Ethnikos Pireaus        1-1  Levadiakos

Round 10
[Nov 21]
Doxa Dramas             2-2  Panthrakikos
[Nov 21]
Anagennisi Karditsas    0-1  Panaitolikos
Veria                   0-0  Kallithea
PAS Giannina            0-0  Ionikos
Pierikos                0-0  Diagoras
Levadiakos              1-0  Ilioupoli
Trikala                 1-1  Agrotikos Asteras
[Nov 22]
Ethnikos Asteras        0-0  OFI
Thrasyvoulos            0-0  Ethnikos Piraeus

Round 11
[Nov 27]
Ionikos                 0-0  Veria
Trikala                 1-2  Pierikos
[Nov 28]
Kallithea               2-1  Anagennisi Karditsas
Panthrakikos            1-2  Ethnikos Asteras
Ethnikos Pireaus        2-2  Doxa Dramas
Ilioupoli               1-0  Thrasyvoulos
Agrotikos Asteras       0-1  Levadiakos
[Nov 29]
Panaitolikos            2-1  OFI
Diagoras                0-0  PAS Giannina

Round 12
[Dec 4]
Veria                   1-2  Diagoras
[Dec 5]
Kallithea               0-1  Panaitolikos
OFI                     2-1  Panthrakikos
Anagennisi Karditsas    0-0  Ionikos
Ethnikos Asteras        2-1  Ethnikos Piraeus
PAS Giannina            2-0  Trikala
Levadiakos              3-1  Pierikos
[Dec 6]
Doxa Dramas             2-0  Ilioupoli
Thrasyvoulos            2-2  Agrotikos Asteras

Round 13
[Dec 11]
Ethnikos Pireaus        1-0  OFI
Diagoras                1-0  Anagennisi Karditsas
Levadiakos              1-0  PAS Giannina
Pierikos                3-1  Thrasyvoulos
[Dec 12]
Panaitolikos            1-0  Panthrakikos
Ionikos                 0-0  Kallithea
Ilioupoli               2-2  Ethnikos Asteras
Trikala                 2-2  Veria
Agrotikos Asteras       1-3  Doxa Dramas

Round 14
[Dec 15]
Ionikos                 0-2  Panaitolikos
Panthrakikos            1-0  Ethnikos Piraeus
Kallithea               0-1  Diagoras
OFI                     4-1  Ilioupoli
Anagennisi Karditsas    0-1  Trikala
Ethnikos Asteras        2-1  Agrotikos Asteras
Veria                   1-0  Levadiakos
Doxa Dramas             0-0  Pierikos
Thrasyvoulos            0-1  PAS Giannina

Round 15
[Dec 19]
Panaitolikos            1-2  Ethnikos Piraeus
Diagoras                2-1  Ionikos
Ilioupoli               0-0  Panthrakikos
Trikala                 1-0  Kallithea
Pierikos                1-1  Ethnikos Asteras
PAS Giannina            1-0  Doxa Dramas
[Dec 20]
Agrotikos Asteras       2-0  OFI
Levadiakos              2-0  Anagennisi Karditsas
Thrasyvoulos            1-0  Veria

Round 16
[Jan 5]
Diagoras                2-0  Panaitolikos
Ethnikos Pireaus        0-1  Ilioupoli
Ionikos                 0-2  Trikala
Panthrakikos            3-2  Agrotikos Asteras
Kallithea               1-2  Levadiakos
OFI                     0-0  Pierikos
Anagennisi Karditsas    0-3  Thrasyvoulos
Ethnikos Asteras        0-1  PAS Giannina
Doxa Dramas             2-2  Veria

Round 17
[Jan 9]
Panaitolikos            2-0  Ilioupoli
Trikala                 1-0  Diagoras
Agrotikos Asteras       0-1  Ethnikos Piraeus
Levadiakos              2-1  Ionikos
Thrasyvoulos            3-2  Kallithea
Doxa Dramas             4-0  Anagennisi Karditsas
Veria                   2-0  Ethnikos Asteras
[Jan 10]
PAS Giannina            1-0  OFI
Pierikos                4-1  Panthrakikos

Round 18
[Jan 15]
Kallithea               0-1  Doxa Dramas
[Jan 16]
Ilioupoli               1-0  Agrotikos Asteras
Trikala                 2-0  Panaitolikos
OFI                     2-0  Veria
Ionikos                 2-1  Thrasyvoulos
Ethnikos Pireaus        2-1  Pierikos
Diagoras                1-1  Levadiakos
[Jan 17]
Anagennisi Karditsas    1-0  Ethnikos Asteras
Panthrakikos            0-2  PAS Giannina

Round 19
[Jan 22]
Anagennisi Karditsas    2-1  OFI
[Jan 23]
Pierikos                2-1  Ilioupoli
Panaitolikos            4-0  Agrotikos Asteras
Levadiakos              3-1  Trikala
PAS Giannina            3-1  Ethnikos Piraeus
Veria                   0-0  Panthrakikos
Doxa Dramas             5-1  Ionikos
[Jan 24]
Ethnikos Asteras        1-1  Kallithea
Thrasyvoulos            0-2  Diagoras

Round 20
[Jan 29]
Trikala                 1-0  Thrasyvoulos
[Jan 30]
Panthrakikos            2-0  Anagennisi Karditsas
Ionikos                 0-0  Ethnikos Asteras
Ethnikos Pireaus        2-1  Veria
Diagoras                1-0  Doxa Dramas
Ilioupoli               1-1  PAS Giannina
Agrotikos Asteras       2-0  Pierikos
[Jan 31]
Kallithea               0-1  OFI
Levadiakos              0-0  Panaitolikos

Round 21
[Feb 5]
PAS Giannina            1-0  Agrotikos Asteras
[Feb 6]
Panaitolikos            2-1  Pierikos
Anagennisi Karditsas    0-1  Ethnikos Piraeus
Veria                   1-0  Ilioupoli
Doxa Dramas             0-1  Trikala
Thrasyvoulos            0-1  Levadiakos
Kallithea               1-1  Panthrakikos
[Feb 7]
OFI                     3-1  Ionikos
Ethnikos Asteras        4-3  Diagoras

Round 22
[Feb 12]
Trikala                 1-0  Ethnikos Asteras
Agrotikos Asteras       3-2  Veria
[Feb 13]
Ionikos                 0-1  Panthrakikos
Ilioupoli               1-0  Anagennisi Karditsas
Levadiakos              2-0  Doxa Dramas
Thrasyvoulos            0-1  Panaitolikos
Pierikos                1-1  PAS Giannina
[Feb 14]
Diagoras                0-1  OFI
Ethnikos Pireaus        4-3  Kalithea

Round 23
[Feb 19]
Veria                   1-0  Pierikos
[Feb 20]
Doxa Dramas             2-0  Thrasyvoulos
Ionikos                 1-0  Ethnikos Piraeus
Panthrakikos            0-0  Diagoras
Kallithea               1-1  Ilioupoli
OFI                     1-1  Trikala
Anagennisi Karditsas    2-0  Agrotikos Asteras
[Feb 21]
Ethnikos Asteras        1-1  Levadiakos
Panaitolikos            1-1  PAS Giannina

Round 24
[Feb 26]
Doxa Dramas             0-1  Panaitolikos
[Feb 27]
Diagoras                0-0  Ethnikos Piraeus
Pierikos                1-0  Anagennisi Karditsas
Ilioupoli               0-2  Ionikos
Trikala                 4-0  Panthrakikos
PAS Giannina            5-0  Veria
Agrotikos  Asteras      1-4  Kallithea
[Feb 27]
Levadiakos              1-1  OFI
Thrasyvoulos            2-0  Ethnikos Asteras

Round 25
[Mar 5]
Anagennisi Karditsas    1-1  PAS Giannina
Diagoras                1-2  Ilioupoli
[Mar 6]
Ionikos                 1-0  Agrotikos Asteras
Ethnikos Asteras        0-0  Doxa Dramas
Kallithea               1-1  Pierikos
OFI                     1-0  Thrasyvoulos
Panaitolikos            1-0  Veria
[Mar 7]
Ethnikos Pireaus        1-2  Trikala
Panthrakikos            3-1  Levadiakos

Round 26
[Mar 12]
Doxa Dramas             0-2  OFI
[Mar 13]
Veria                   2-0  Anagennisi Karditsas
PAS Giannina            3-1  Kallithea
Pierikos                awd  Ionikos                 [awarded 3-0; originally 0-0]
Levadiakos              2-1  Ethnikos Piraeus
Agrotikos Asteras       3-0  Diagoras
Trikala                 4-0  Ilioupoli
[Mar 14]
Ethnikos Asteras        0-1  Panaitolikos
Thrasyvoulos            3-2  Panthrakikos

Round 27
[Mar 19]
Agrotikos Asteras       0-0  Trikala
Diagoras                3-0  Pierikos
[Mar 20]
Panaitolikos            3-1  Anagennisi Karditsas
OFI                     1-0  Ethnikos Asteras
Kallithea               2-4  Veria
Panthrakikos            0-1  Doxa Dramas
Ethnikos Pireaus        0-0  Thrasyvoulos
[Mar 20]
Ilioupoli               2-4  Levadiakos
Ionikos                 0-0  PAS Giannina

Round 28
[Mar 26]
OFI                     1-0  Panaitolikos
[Mar 27]
Anagennisi Karditsas    1-0  Kallithea
Ethnikos Asteras        1-1  Panthrakikos
Doxa Dramas             4-0  Ethnikos Piraeus
Thrasyvoulos            1-1  Ilioupoli
Pierikos                2-0  Trikala
Levadiakos              1-0  Agrotikos Asteras
[Mar 27]
Veria                   2-1  Ionikos
PAS Giannina            5-0  Diagoras

Round 29
[Apr 2]
Ilioupoli               0-2  Doxa Dramas
[Apr 3]
Panaitolikos            0-0  Kallithea
Panthrakikos            1-0  OFI
Ionikos                 awd  Anagennisi Karditsas    [awarded 0-3; originally 1-0]
Diagoras                1-0  Veria
Agrotikos Asteras       0-0  Thrasyvoulos
Pierikos                2-2  Levadiakos
[Apr 4]
Ethnikos Pireaus        0-2  Ethnikos Asteras
Trikala                 1-0  PAS Giannina

Round 30
[Apr 9]
Panthrakikos            1-1  Panaitolikos
[Apr 10]
Kallithea               2-2  Ionikos
OFI                     1-0  Ethnikos Piraeus
Anagennisi Karditsas    2-1  Diagoras
Ethnikos Asteras        1-2  Ilioupoli
Veria                   2-1  Trikala
Doxa Dramas             4-0  Agrotikos Asteras
[Apr 11]
PAS Giannina            2-0  Levadiakos
Thrasyvoulos            1-2  Pierikos

Round 31
[Apr 16]
Pierikos                1-0  Doxa Dramas
[Apr 17]
Diagoras                2-0  Kallithea
Ilioupoli               1-2  OFI
Trikala                 0-0  Anagennisi Karditsas
Agrotikos Asteras       1-0  Ethnikos Asteras
Levadiakos              2-2  Veria
PAS Giannina            1-0  Thrasyvoulos
[Apr 18]
Panaitolikos            4-0  Ionikos
Ethnikos Pireaus        1-2  Panthrakikos

Round 32
[May 1]
Ethnikos Pireaus        0-1  Panaitolikos
Ionikos                 2-1  Diagoras
Panthrakikos            3-1  Ilioupoli
Kallithea               0-2  Trikala
OFI                     1-1  Agrotikos Asteras
Anagennisi Karditsas    0-0  Levadiakos
Ethnikos Asteras        1-0  Pierikos
Veria                   1-0  Thrasyvoulos
Doxa Dramas             2-0  PAS Giannina

Round 33
[May 8]
Panaitolikos            3-0  Diagoras
Ilioupoli               0-0  Ethnikos Piraeus
Trikala                 4-0  Ionikos
Agrotikos Asteras       2-0  Panthrakikos
Levadiakos              3-0  Kallithea
Pierikos                1-1  OFI
Thrasyvoulos            0-0  Anagennisi Karditsas
PAS Giannina            3-0  Ethnikos Asteras
Veria                   1-3  Doxa Dramas

Round 34
[May 15]
Ilioupoli               2-3  Panaitolikos
Diagoras                0-1  Trikala
Ethnikos Pireaus        2-0  Agrotikos Asteras
Ionikos                 0-3  Levadiakos
Panthrakikos            3-0  Pierikos
Kallithea               1-2  Thrasyvoulos
OFI                     4-1  PAS Giannina
Anagennisi Karditsas    awd  Doxa Dramas             [awarded 0-3; originally 2-1]
Ethnikos Asteras        3-1  Veria

Final Table:

 1.Panaitolikos (Agrinio)  34  23  6  5  47-19  75  Promoted
 2.PAS (Giannina)          34  22  8  4  55-17  74  Promoted
--------------------------------------------------
 3.OFI (Heraklion)         34  21  6  7  42-20  69  Promotion Playoff
 4.Levadiakos (Livadeia)   34  17  9  8  48-33  60  Promotion Playoff
 5.Doxa Dramas (Drama)     34  16  8 10  51-28  56  Promotion Playoff
 6.Diagoras (Rhodos)       34  15  7 12  36-36  52  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Panthrakikos (Komotini) 34  13  8 13  36-38  47
 8.Veria (Veria)           34  12  8 14  37-42  44
 9.Pierikos (Katerini)     34  11 10 13  39-43  43
10.Ethnikos Asteras        34   9 11 14  27-38  38
11.Agrotikos (Asteras)     34  10  7 17  31-43  37
12.Thrasyvoulos (Fylis)    34   9  9 16  33-36  36
13.Kallithea (Kallithea)   34   3 10 21  27-54  19
--------------------------------------------------
14.Ethnikos Piraeus        34   9  8 17  30-45  35  Relegated
15.Ionikos (Nikaias)       34   8  9 17  25-51  33  Relegated
16.Anagennisi (Karditsas)  34   9  6 19  23-42  17  [-16]  Relegated
17.Ilioupoli (Ilioupoli)   34  10  6 18  29-50  36  Relegated
18.Trikala (Trikala)       34  18  6 10  42-23  60  Relegated

NB: Ionikos, Ethnikos Piraeus and Anagennisi demoted to last three positions after 
    having been found guilty of forgery during the winter break; Anagennisi also 
    had 16 points deducted;
    Ilioupoli demoted to last position at the end of the season after having been 
    found guilty of match fixing;
    Trikala demoted to last position at the end of the season after having been 
    found guilty of forgery;
    all 5 clubs involved stripped of professional license and relegated


Promotion Playoff

Final Table:

 3.OFI (Heraklion)          6   4  2  0  13- 5  18  [ 4]  Promoted
--------------------------------------------------
 4.Levadiakos (Livadeia)    6   4  1  1  12- 2  15  [ 2]  Promoted
 5.Doxa Dramas (Drama)      6   1  2  3   5-13   6  [ 1]  Promoted
 6.Diagoras (Rhodos)        6   0  1  5   2-12   1

NB: bonus points regular season between square brackets (computed by subtracting 52 
    (the lowest points total in the regular stage by any of the entrants) from the 
    regular stage points total, dividing the result by 4 and rounding the quotient)

NB: Levadiakos and Doxa Dramas promoted after the forced relegation of Olympiakos Volou 
    and Kavala

Cross-Table:

Diagoras           ---  0-1  0-1  1-2
Doxa Dramas        1-1  ---  0-3  3-3
Levadiakos         4-0  3-0  ---  0-1
OFI                3-0  3-0  1-1  ---

Promoted from 3rd level:
  Panaha´ki (Patras) (champions southern group)
  Anagennisi Epanomis (champions northern group)
  AEL Kallonis (runners-up southern group)
  Vyzas Megaron (runners-up northern group)
  Iraklis Psachna, AO Platanias (additionally promoted teams northern group)
  Fokikos, Anagennisi Giannitson (additionally promoted teams southern group)

NB: 8 clubs promoted due to the forced demotions to the lower level leagues of 3 clubs
    from the Super League (Iraklis, Olympiakos Volou and Kavala) and 5 from the second
    level (Ethnikos Piraes, Ionikos, Anagennisi Karditsas, Ilioupoli and Trikala)

2009/10.

2011/12.

list of champions.

list of final tables (before 1959).

list of final tables (since 1959).

list of 2nd level champions.

list of 2nd level final tables.

list of 3rd level champions.

list of 3rd level final tables.

list of 4th level champions.

list of cup winners.

list of super cup finals.

list of amateur cup finals.

list of topscorers.

list of mergers and name changes.


About this document

Prepared and maintained by Jan Schoenmakers and Karel Stokkermans the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Jan Schoenmakers and Karel Stokkermans
Last updated: 31 Jan 2013

(C) Copyright Jan Schoenmakers, Karel Stokkermans and RSSSF 2010/13
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.