Greece 2009/10


A Ethniki Kategoria
Kupello
B Ethniki Kategoria
G Ethniki Kategoria

A Ethniki Kategoria

Regular Season | European Playoff

Regular Season

Final Table:

 1.Panathinaďkos           30 22  4  4 54-17  70  Champions
 2.Olympiakos Piraeus      30 19  7  4 47-18  64  European Playoff
 3.PAOK Thessaloniki       30 19  5  6 41-16  62  European Playoff
 4.AEK Athinai             30 15  8  7 43-31  53  European Playoff
 5.Aris Thessaloniki       30 12 10  8 35-28  46  European Playoff
 6.AO Kavala               30 10  9 11 31-32  39
 7.Atromitos Athinon       30 10  8 12 34-36  38
 8.Larisa                  30 10  7 13 31-42  37  [4 2 1 1 8-5 7]
 9.Neos Panionios Athinai  30  9 10 11 34-35  37  [4 1 2 1 4-5 5]
10.Iraklis Thessaloniki    30 10  7 13 39-41  37  [4 1 1 2 3-5 4]
11.Ergotelis Heraklion     30  9  9 12 37-41  36  [2 2 0 0 8-5 6]
12.Asteras Tripolis        30 10  6 14 29-36  36  [2 0 0 2 5-8 0]
13.Xanthi                  30 10  5 15 27-36  35
------------------------------------------------
14.Levadiakos              30  9  7 14 31-44  34  Relegated
15.PAS Giannina            30  7  7 16 27-46  28  Relegated
16.Panthrakikos Komotini   30  3  3 24 21-62  12  Relegated

Round 1
[Aug 22]
Aris                1-0 Atromitos
Ergotelis           0-3 Panathinaďkos     
Xanthi              1-1 Giannina
[Aug 23]
Asteras             0-0 Larisa
Levadiakos          0-1 Kavala
Panthrakikos        1-2 Iraklis
[Sep 23]
AEK                 1-2 Olympiakos
Panionios           0-0 PAOK

Round 2
[Aug 29]
Iraklis             2-2 Aris
Kavala              0-1 Asteras
Panionios           1-1 Ergotelis
[Aug 30]
Atromitos           0-1 AEK
Giannina            2-0 Panthrakikos
Larisa              0-2 Olympiakos
Panathinaďkos       1-0 Xanthi
PAOK                3-0 Levadiakos

Round 3
[Sep 12]
Aris                1-0 Giannina            
Larisa              2-2 Atromitos           
Olympiakos          0-0 Kavala              
[Sep 13]
AEK                 1-0 Iraklis             
Asteras             1-1 PAOK
Ergotelis           1-0 Xanthi
Levadiakos          1-0 Panionios           
Panthrakikos        0-1 Panathinaďkos       

Round 4
[Sep 19]
Iraklis             2-1 Larisa              
Kavala              2-1 Atromitos           
Panionios           1-3 Asteras
[Sep 20]
Giannina            1-1 AEK
Levadiakos          2-2 Ergotelis
Panathinaďkos       2-1 Aris
PAOK                1-2 Olympiakos
Xanthi              1-0 Panthrakikos

Round 5
[Sep 26]
Aris                1-0 Xanthi              
Larisa              0-0 Giannina           
Olympiakos          1-0 Panionios
[Sep 27]
AEK                 0-1 Panathinaďkos 
Asteras             2-1 Levadiakos          
Atromitos           0-0 PAOK
Ergotelis           4-0 Panthrakikos
Kavala              1-0 Iraklis             

Round 6
[Oct 3]
Giannina            2-1 Kavala
Levadiakos          0-3 Olympiakos
Panthrakikos        1-1 Aris
[Oct 5]
Panionios           2-1 Atromitos
Asteras             2-4 Ergotelis
PAOK                1-0 Iraklis
Xanthi              1-0 AEK
Panathinaďkos       4-0 Larisa

Round 7
[Oct 17]
Ergotelis           0-0 Aris
Olympiakos          3-0 Asteras
PAOK                2-0 Giannina
[Oct 18]
Larisa              2-0 Xanthi
Atromitos           3-0 Levadiakos
Kavala              2-2 Panathinaďkos
Iraklis             0-2 Panionios
AEK                 3-2 Panthrakikos

Round 8
[Oct 24]
Asteras             1-2 Atromitos           
Panionios           3-1 Giannina
Olympiakos          2-1 Ergotelis           
[Oct 25]
Levadiakos          1-0 Iraklis             
Panthrakikos        1-3 Larisa              
Aris                1-1 AEK
Xanthi              2-1 Kavala              
Panathinaďkos       2-1 PAOK

Round 9
[Oct 31]
PAOK                1-0 Xanthi
Larisa              2-2 Aris
Atromitos           0-1 Olympiakos          
[Nov 1]
Iraklis             1-0 Asteras
Kavala              3-0 Panthrakikos
Giannina            1-1 Levadiakos
Ergotelis           2-2 AEK
Panathinaďkos       2-1 Panionios

Round 10
[Nov 7]
Aris                0-0 Kavala              
Olympiakos          1-1 Iraklis             
Panthrakikos        1-2 PAOK
[Nov 8]
Atromitos           0-0 Ergotelis           
Xanthi              1-2 Panionios
Asteras             3-0 Giannina            
Levadiakos          0-2 Panathinaďkos  
[Nov 9]
AEK                 3-1 Larisa              

Round 11
[Nov 21]
Xanthi              1-0 Levadiakos          
Kavala              2-1 AEK
Giannina            2-2 Olympiakos          
[Nov 22]
Iraklis             2-2 Atromitos           
Panionios           3-1 Panthrakikos       
Panathinaďkos       1-1 Asteras             
PAOK                4-1 Aris                
[Dec 2]
Ergotelis           0-0 Larisa              

Round 12
[Nov 28]
Asteras             0-0 Xanthi             
Iraklis             0-2 Ergotelis           
AEK                 1-0 PAOK
[Nov 29]
Larisa              1-0 Kavala              
Panthrakikos        0-2 Levadiakos          
Aris                1-1 Panionios
Atromitos           2-1 Giannina            
Olympiakos          2-0 Panathinaďkos       

Round 13
[Dec 5]
Levadiakos          0-2 Aris
Xanthi              0-1 Olympiakos
PAOK                1-0 Larisa
[Dec 6]
Panthrakikos        0-0 Asteras
Giannina            2-3 Iraklis
Ergotelis           1-0 Kavala
Panathinaďkos       3-1 Atromitos
Panionios           3-1 AEK

Round 14
[Dec 12]
Aris                0-1 Asteras
Giannina            1-0 Ergotelis
Iraklis             0-1 Panathinaďkos      
[Dec 13]
Atromitos           1-0 Xanthi
Larisa              2-2 Panionios
Olympiakos          3-0 Panthrakikos
Kavala              0-0 PAOK
AEK                 3-2 Levadiakos

Round 15
[Dec 19]
Ergotelis           0-2 PAOK
Levadiakos          3-0 Larisa
Panathinaďkos       4-0 Giannina            
[Dec 20]
Panionios           1-2 Kavala
Panthrakikos        0-3 Atromitos
Asteras             2-0 AEK
Aris                1-0 Olympiakos
Xanthi              4-3 Iraklis

Round 16
[Jan 5]
Kavala              2-2 Levadiakos
Larisa              1-0 Asteras
Atromitos           0-3 Aris
[Jan 6]
Iraklis             3-1 Panthrakikos
Giannina            0-0 Xanthi
Panathinaďkos       4-1 Ergotelis
Olympiakos          1-2 AEK
PAOK                1-0 Panionios

Round 17
[Jan 9]
Ergotelis           0-0 Panionios
Xanthi              1-2 Panathinaďkos       
Levadiakos          0-2 PAOK
[Jan 10]
Olympiakos          2-1 Larisa
Asteras             1-0 Kavala
Panthrakikos        1-2 Giannina
Aris                4-2 Iraklis
AEK                 3-3 Atromitos

Round 18
[Jan 16]
PAOK                1-0 Asteras             
Iraklis             1-1 AEK
Xanthi              1-0 Ergotelis           
[Jan 17]
Atromitos           2-1 Larisa              
Panionios           2-2 Levadiakos          
Panathinaďkos       2-0 Panthrakikos        
Giannina            0-1 Aris                
Kavala              0-0 Olympiakos          

Round 19
[Jan 23]
Asteras             2-0 Panionios           
Ergotelis           1-0 Levadiakos          
Larisa              2-1 Iraklis             
[Jan 24]
Atromitos           2-0 Kavala              
Panthrakikos        1-1 Xanthi              
Aris                0-0 Panathinaďkos       
AEK                 3-1 Giannina            
Olympiakos          0-1 PAOK                

Round 20
[Jan 30]
Iraklis             1-0 Kavala              
Giannina            2-0 Larisa              
PAOK                1-0 Atromitos           
[Jan 31]
Panthrakikos        3-2 Ergotelis           
Levadiakos          1-0 Asteras             
Xanthi              2-1 Aris                
Panionios           0-1 Olympiakos          
Panathinaďkos       1-1 AEK

Round 21
[Feb 6]
Kavala              1-0 Giannina            
AEK                 3-1 Xanthi              
[Feb 7]
Ergotelis           4-3 Asteras             
Atromitos           1-0 Panionios
Aris                0-2 Panthrakikos
Olympiakos          5-1 Levadiakos          
Iraklis             1-1 PAOK
Larisa              0-3 Panathinaďkos       

Round 22
[Feb 13]
Xanthi              0-1 Larisa              
Panthrakikos        1-2 AEK
Giannina            0-1 PAOK
[Feb 14]
Levadiakos          1-1 Atromitos           
Panionios           0-0 Iraklis             
Aris                2-1 Ergotelis           
Panathinaďkos       0-2 Kavala              
Asteras             1-3 Olympiakos          

Round 23
[Feb 20]
Kavala              2-1 Xanthi              
Iraklis             1-1 Levadiakos          
Ergotelis           1-1 Olympiakos          
[Feb 21]
Giannina            2-3 Panionios           
Larisa              0-2 Panthrakikos        
Atromitos           0-0 Asteras             
AEK                 1-0 Aris                
PAOK                2-1 Panathinaďkos       

Round 24
[Feb 27]
Asteras             0-4 Iraklis             
AEK                 1-0 Ergotelis           
Xanthi              0-3 PAOK                
[Feb 28]
Panthrakikos        1-3 Kavala              
Levadiakos          4-1 Giannina            
Aris                2-0 Larisa              
Olympiakos          2-0 Atromitos           
Panionios           0-2 Panathinaďkos       

Round 25
[Mar 6]
PAOK                3-0 Panthrakikos        
Kavala              1-1 Aris                
Larisa              1-0 AEK                 
[Mar 7]
Panionios           3-0 Xanthi              
Ergotelis           1-1 Atromitos           
Giannina            1-0 Asteras             
Panathinaďkos       3-0 Levadiakos          
Iraklis             1-0 Olympiakos          

Round 26
[Mar 13]
Atromitos           2-1 Iraklis             
Olympiakos          2-2 Giannina            
AEK                 3-0 Kavala              
[Mar 14]
Levadiakos          2-1 Xanthi              
Panthrakikos        0-1 Panionios           
Asteras             0-1 Panathinaďkos       
Larisa              1-0 Ergotelis           
Aris                2-0 PAOK                

Round 27 [Mar 21]
Kavala              3-3 Larisa              
Ergotelis           1-3 Iraklis             
Panionios           1-1 Aris                
Panathinaďkos       0-1 Olympiakos          
PAOK                0-1 AEK                 
Levadiakos          2-0 Panthrakikos        
Xanthi              2-0 Asteras             
Giannina            1-0 Atromitos           

Round 28 [Mar 28]
Asteras             3-1 Panthrakikos        
Larisa              2-1 PAOK                
Iraklis             2-0 Giannina            
Kavala              1-3 Ergotelis           
AEK                 1-1 Panionios           
Aris                1-0 Levadiakos          
Atromitos           0-3 Panathinaďkos       
Olympiakos          0-0 Xanthi              

Round 29 [Apr 11]
Panathinaďkos       2-0 Iraklis             
PAOK                1-0 Kavala              
Ergotelis           3-1 Giannina            
Xanthi              2-1 Atromitos           
Panionios           0-3 Larisa              
Levadiakos          0-0 AEK                 
Asteras             2-1 Aris                
Panthrakikos        0-2 Olympiakos          

Round 30 [Apr 18]
Olympiakos          2-1 Aris                
AEK                 2-0 Asteras             
Larisa              1-2 Levadiakos          
Iraklis             2-4 Xanthi              
Kavala              1-1 Panionios           
PAOK                4-1 Ergotelis           
Atromitos           3-1 Panthrakikos        
Giannina            0-1 Panathinaďkos       

Final Table:

 1.Panathinaďkos           30 22  4  4 54-17  70  Champions
 2.Olympiakos Piraeus      30 19  7  4 47-18  64  European Playoff
 3.PAOK Thessaloniki       30 19  5  6 41-16  62  European Playoff
 4.AEK Athinai             30 15  8  7 43-31  53  European Playoff
 5.Aris Thessaloniki       30 12 10  8 35-28  46  European Playoff
 6.AO Kavala               30 10  9 11 31-32  39
 7.Atromitos Athinon       30 10  8 12 34-36  38
 8.Larisa                  30 10  7 13 31-42  37  [4 2 1 1 8-5 7]
 9.Neos Panionios Athinai  30  9 10 11 34-35  37  [4 1 2 1 4-5 5]
10.Iraklis Thessaloniki    30 10  7 13 39-41  37  [4 1 1 2 3-5 4]
11.Ergotelis Heraklion     30  9  9 12 37-41  36  [2 2 0 0 8-5 6]
12.Asteras Tripolis        30 10  6 14 29-36  36  [2 0 0 2 5-8 0]
13.Xanthi                  30 10  5 15 27-36  35
------------------------------------------------
14.Levadiakos              30  9  7 14 31-44  34  Relegated
15.PAS Giannina            30  7  7 16 27-46  28  Relegated
16.Panthrakikos Komotini   30  3  3 24 21-62  12  Relegated

European Playoff

Final Table:

 2.PAOK Thessaloniki        6  4  1  1  7- 3  16  [3]
 3.AEK Athinai              6  2  2  2  8- 7   9  [1]
 4.Aris Thessaloniki        6  2  2  2  8- 9   8
 5.Olympiakos Piraeus       6  1  1  4  3- 7   8  [4]

NB: bonus points regular season between square brackets 

Round 1 [Apr 28]          
AEK                 0-0 PAOK
Aris                2-0 Olympiakos

Round 2 [May 2]
Olympiakos          2-1 AEK
PAOK                2-0 Aris

Round 3 [May 9]
AEK                 4-2 Aris
PAOK                1-0 Olympiakos

Round 4 [May 12]
Olympiakos          0-1 PAOK
Aris                1-1 AEK

Round 5 [May 16]
Olympiakos          0-0 Aris
PAOK                1-0 AEK

Round 6 [May 19]
Aris                3-2 PAOK
AEK                 2-1 Olympiakos

Final Table:

 2.PAOK Thessaloniki        6  4  1  1  7- 3  16  [3]
 3.AEK Athinai              6  2  2  2  8- 7   9  [1]
 4.Aris Thessaloniki        6  2  2  2  8- 9   8
 5.Olympiakos Piraeus       6  1  1  4  3- 7   8  [4]

NB: bonus points regular season between square brackets

Kupello


Round 1 [Aug 22,23]
Asprópyrgos             3-1 Aías Salamínas 
PAO N. Epivatón         4-2 Panaigiáleios  
Makedonikós             2-0 Ethnikós Filippiádas  
Fostíras                o/w Atsalénios
Eordaďkós               1-0 Kozáni  
Anagénnisi Giannitsón   4-3 Chaďdári 
Plataniás               3-3 Níki Vólou              [aet, 7-6 pen]
Ródos                   0-1 Kórinthos  
Fokikós                 0-1 Odysséas Anagénnisis    [aet]
Visaltiakós             2-1 Keravnós Keratéas  
Saronikós               w/o Thermaďkós  
Panargeiakós            2-1 Výzas Megáron           [aet]
Dóxa Kranoúlas          0-0 Zákynthos               [aet, 4-3 pen]
Pyrsós Grevenón         1-1 Kallithéa               [aet, 5-6 pen]
Panachaďkí              0-0 Olympiakós Chersonísou  [aet, 5-4 pen]
Anagénnisi Epanomís     2-0 PAO Rouf                [aet]
Véroia                  1-0 Agía Paraskeví  
Tríkala                 w/o Kastoriá

NB: second level clubs enter in round 2

Round 2 [Aug 30-Sep 3]
Asprópyrgos             1-1 Diagóras                [aet, 5-3 pen]
PAO N. Epivatón         1-0 Ilioúpoli  
Makedonikós             0-1 Panserraďkós            [aet]
Atsalénios              1-4 Ethnikós Astéras  
Eordaďkós               3-1 Dóxa Drámas             [aet]
Anagénnisi Giannitsón   0-2 OFI  
Plataniás               2-3 Thrasývoulos  
Kórinthos               2-3 Kalamáta  
Odysséas Anagénnisis    2-2 Agrotikós Astéras       [aet, 3-4 pen]
Visaltiakós             2-0 Kérkyra  
Saronikós               0-1 Ethnikós Peiraiá        [aet]
Panargeiakós            0-4 Olympiakós Vólou 
Dóxa Kranoúlas          1-3 Ionikós  
Kallithéa               w/o Apóllon Kalamariás  
Panachaďkí              0-2 Ilysiakós               [aet]
Anagénnisi Epanomís     1-1 Pierikós                [aet, 4-5 pen]
Véroia                  0-2 Panaitolikós  
Tríkala                 1-0 Anagénnisi Kardítsas  

Intermediate Round [Sep 23]
Asprópyrgos             2-1 Ethnikós Astéras        [aet]
PAO N. Epivatón         0-1 Thrasývoulos 
 
NB: first level clubs enter at 1/16 finals stage

1/16 Finals
[Oct 27]
Panserraďkós            3-1 Olympiakós 
Kalamáta                0-3 PAS Giánnina 
Aigáleo                 0-3 Astéras Trípolis 
Panaitolikós            0-0 Paniónios               [aet, 7-8 pen]
[Oct 28]
Eordaďkós               0-3 Panathinaďkós  
OFI                     0-1 PAOK 
Agrotikós Astéras       0-3 Kavála
Visaltiakós             0-0 Atrómitos               [aet, 4-5 pen]
Ethnikós Peiraiá        1-2 SKODA Xánthi  
Olympiakós Vólou        2-1 Lárisa  
Ionikós                 1-2 Levadeiakós  
Kallithéa               1-0 Panthrakikós   
Pierikós                2-2 Ergotélis               [aet, 4-2 pen]
Asprópyrgos             3-4 Aris 
[Oct 29]
Tríkala                 1-0 Iraklís  
Thrasývoulos            1-0 AEK                     [aet]

1/8 Finals
[Jan 13]
Kallithéa               1-1 Tríkala                 [aet, 4-3 pen]
Aris                    2-0 Astéras Trípolis 
Panathinaďkós           2-1 Pierikós 
Levadeiakós             0-0 Kavála                  [aet, 2-4 pen]
[Jan 20]
Atrómitos               0-1 PAS Giánnina            [aet]
Panserraďkós            0-2 PAOK 
SKODA Xánthi            2-0 Olympiakós Vólou 
Thrasývoulos            0-1 Paniónios 

Quarterfinals
[Feb 2]
PAS Giánnina            4-0 PAOK 
[Feb 10]
SKODA Xánthi            1-1 Aris 
[Feb 3]
Panathinaďkós           2-0 Kallithéa  
[Feb 10]
Kavála                  abd Paniónios               [abandoned at 0-0 
[Feb 11]                                             in 69' dye to rain]
Kavála                  0-0 Paniónios               [remaining 21']

Quarterfinal Replays [Feb 17]
Aris                    3-0 SKODA Xánthi 
Paniónios               1-2 Kavála                  [aet]

Semifinals

First Legs 
[Mar 17]
Aris                    3-1 Kavála
[Mar 24]
Panathinaďkós           3-1 PAS Giánnina

Second Legs
[Mar 25]
Kavála                  1-1 Aris 
[Apr 7]
PAS Giánnina            0-0 Panathinaďkós 

Final [Apr 24, Olympiakó Stádio "Spiridon Louis", Athinai]
Panathinaďkós           1-0 Aris  


B Ethniki Kategoria

Regular Season | Promotion Playoff | Relegation Playoff

Regular Season

Final Table:

 1.ASK Olympiakos Volou    34 21  5  8 73-36  68  Promoted
 2.Kerkyra AO              34 18  9  7 45-25  63  Promoted
------------------------------------------------
 3.OFI Heraklion           34 18  8  8 44-35  62  Promotion Playoff
 4.Ethnikos Piraeus        34 14 11  9 43-30  53  Promotion Playoff
 5.Panserraďkos            34 14 10 10 36-35  52  Promotion Playoff
 6.Pierikos Katerini       34 12 14  8 41-31  50  [2 1 1 0 3-1 4]  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Panaitolikos            34 13 11 10 43-36  50  [2 0 1 1 1-3 1]
 8.Diagoras Rhodos         34 14  6 14 44-42  48
 9.Ilioupoli               34 12 10 12 33-36  46
10.Agrotikos Asteras       34 10 15  9 36-31  45  [2 0 2 0 0-0 2]
11.Ethnikos Asteras        34 12  9 13 39-37  45  [2 0 2 0 0-0 2]
12.Anagennisi Karditsas    34 10 14 10 29-28  44
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.Thrasyvoulos Fylis      34  9 14 11 42-42  41  Relegation Playoff
14.Doxa Dramas             34 10 10 14 37-49  40  Relegation Playoff
15.Ionikos Nikaias         34 10  9 15 32-45  39  Relegation Playoff
16.Rhodos                  34  9  7 18 31-46  34  Relegation Playoff
------------------------------------------------
17.Kalamata                34  6 10 18 21-49  28  Relegated
18.Aigaleo AO              34  5  6 23 19-55  21  [*]  Relegated

[*] Ilysiakos (who were bought by the owner of Aigaleo) merged
    into Aigaleo (who had been relegated to the fourth level at
    the end of the 2008/09 season) in August 2009

Round 1
[Sep 11]
Olympiakos Volou    1-3 Kerkyra   
[Sep 12]
Diagoras            2-1 OFI
[Sep 13]
Doxa                1-1 Ilioupoli
Agrotikos           0-0 Ethnikos Asteras
Kalamata            1-1 Aigaleo
Ionikos             0-1 Ethnikos Piraeus
Panserraďkos        1-1 Anagennisi K
Thrasyvoulos Fylis  1-1 Rhodos
[Sep 14]
Pierikos            2-0 Panaitolikos

Round 2
[Sep 18]
Panaitolikos        2-2 Olympiakos Volou
[Sep 19]
Ethnikos Piraeus    2-0 Thrasyvoulos Fylis 
[Sep 20]
Kerkyra             1-0 Ionikos   
Ethnikos Asteras    1-0 Kalamata
Ilioupoli           1-1 Pierikos
Diagoras            2-2 Doxa
OFI                 1-0 Agrotikos
Anagennisi K        0-0 Rhodos
[Sep 21]
Aigaleo             0-1 Panserraďkos   

Round 3
[Sep 25]
Doxa                2-1 Pierikos
[Sep 26]
Kalamata            1-1 OFI
[Sep 27]
Agrotikos           1-0 Diagoras
Olympiakos Volou    3-2 Ilioupoli
Ionikos             1-1 Panaitolikos
Panserraďkos        2-1 Ethnikos Asteras
Rhodos              3-0 Aigaleo
Anagennisi K        0-0 Ethnikos Piraeus
[Sep 28]
Thrasyvoulos Fylis  0-0 Kerkyra   

Round 4
[Oct 9]
OFI                 2-2 Panserraďkos
[Oct 10]
Ilioupoli           1-1 Ionikos
[Oct 11]
Agrotikos           0-2 Doxa
Diagoras            2-0 Kalamata
Panaitolikos        3-0 Thrasyvoulos Fylis
Ethnikos Asteras    2-0 Rhodos
Kerkyra             4-2 Anagennisi K
Aigaleo             1-1 Ethnikos Piraeus
[Oct 12]
Pierikos            2-3 Olympiakos Volou

Round 5 
[Oct 16]
Aigaleo             2-2 Kerkyra
[Oct 17]
Ethnikos Piraeus    1-2 Ethnikos Asteras
[Oct 18]   
Doxa                1-2 Olympiakos Volou
Kalamata            1-1 Agrotikos        
Ionikos             1-1 Pierikos
Thrasyvoulos Fylis  0-0 Ilioupoli
Rhodos              0-1 OFI
Anagennisi K        3-1 Panaitolikos
[Oct 19]
Panserraďkos        1-2 Diagoras

Round 6
[Oct 23]
Kalamata            2-0 Doxa
[Oct 24]
Olympiakos Volou    2-1 Ionikos
Agrotikos           1-1 Panserraďkos
Panaitolikos        1-0 Aigaleo
[Oct 25]
Pierikos            2-4 Thrasyvoulos Fylis
Diagoras            1-2 Rhodos
Ilioupoli           1-0 Anagennisi K
OFI                 0-2 Ethnikos Piraeus
[Oct 26]  
Ethnikos Asteras    1-1 Kerkyra 

Round 7
[Nov 1]
Doxa                2-1 Ionikos
Panserraďkos        1-0 Kalamata
Thrasyvoulos Fylis  0-1 Olympiakos Volou
Rhodos              2-2 Agrotikos        
Anagennisi K        1-1 Pierikos
Kerkyra             3-0 OFI
Ethnikos Asteras    3-2 Panaitolikos
[Nov 2]
Aigaleo             0-1 Ilioupoli
Ethnikos Piraeus    1-1 Diagoras

Round 8
[Nov 6]
Ilioupoli           0-2 Ethnikos Asteras
[Nov 7]
Pierikos            4-1 Aigaleo  
[Nov 8]
Panserraďkos        1-1 Doxa
Kalamata            0-0 Rhodos
Olympiakos Volou    0-1 Anagennisi K
Agrotikos           2-1 Ethnikos Piraeus
Diagoras            1-2 Kerkyra   
OFI                 1-1 Panaitolikos
[Nov 9]
Ionikos             2-1 Thrasyvoulos Fylis

Round 9
[Nov 13]
Kerkyra             3-2 Agrotikos        
[Nov 15]
Doxa                4-3 Thrasyvoulos Fylis
Rhodos              2-3 Panserraďkos
Anagennisi K        2-1 Ionikos
Ethnikos Asteras    1-2 Pierikos
Panaitolikos        2-1 Diagoras
OFI                 1-0 Ilioupoli
Aigaleo             awd Olympiakos Volou    [awarded 0-3, match not played]
[Nov 16]
Ethnikos Piraeus    1-0 Kalamata

Round 10
[Nov 20]
Panserraďkos        0-1 Ethnikos Piraeus
[Nov 21]
Pierikos            1-2 OFI
[Nov 22]
Rhodos              0-1 Doxa
Thrasyvoulos Fylis  3-0 Anagennisi K
Ionikos             2-1 Aigaleo  
Kalamata            0-1 Kerkyra   
Agrotikos           1-2 Panaitolikos
Ilioupoli           2-1 Diagoras
[Nov 23]
Olympiakos Volou    0-1 Ethnikos Asteras

Round 11
[Nov 27]
Ethnikos Piraeus    2-0 Rhodos
[Nov 28]
Doxa                0-0 Anagennisi K
[Nov 29]
Aigaleo             0-2 Thrasyvoulos Fylis
Kerkyra             4-0 Panserraďkos
Ethnikos Asteras    1-1 Ionikos
Panaitolikos        0-0 Kalamata
OFI                 1-1 Olympiakos Volou
Ilioupoli           2-1 Agrotikos        
[Nov 30]
Diagoras            1-2 Pierikos

Round 12
[Dec 5]
Rhodos              2-1 Kerkyra   
[Dec 6]
Ethnikos Piraeus    4-0 Doxa
Thrasyvoulos Fylis  2-2 Ethnikos Asteras
Panserraďkos        0-2 Panaitolikos
Kalamata            0-0 Ilioupoli
Olympiakos Volou    2-0 Diagoras
Pierikos            0-0 Agrotikos        
[Dec 7]
Anagennisi K        2-0 Aigaleo  
Ionikos             1-1 OFI

Round 13
[Dec 11]
Ethnikos Asteras    2-0 Anagennisi K
[Dec 12]
Diagoras            4-1 Ionikos
[Dec 13]
Doxa                2-0 Aigaleo  
Kerkyra             3-1 Ethnikos Piraeus
Panaitolikos        1-0 Rhodos
Ilioupoli           0-0 Panserraďkos
Pierikos            1-1 Kalamata
Agrotikos           3-0 Olympiakos Volou
[Dec 14]
OFI                 2-1 Thrasyvoulos Fylis

Round 14
[Dec 18]
Thrasyvoulos Fylis  2-2 Diagoras
[Dec 19]
Anagennisi K        1-1 OFI
[Dec 20]
Kerkyra             1-0 Doxa
Aigaleo             1-1 Ethnikos Asteras
Ethnikos Piraeus    0-0 Panaitolikos
Rhodos              2-0 Ilioupoli
Panserraďkos        1-1 Pierikos
Ionikos             0-0 Agrotikos 
[Dec 21]       
Olympiakos Volou    3-0 Kalamata

Round 15
[Jan 2]
Doxa                2-2 Ethnikos Asteras
OFI                 2-0 Aigaleo  
Ilioupoli           0-2 Ethnikos Piraeus
Diagoras            1-0 Anagennisi K
Agrotikos           0-0 Thrasyvoulos Fylis
Olympiakos Volou    2-0 Panserraďkos
Kalamata            1-0 Ionikos
[Jan 4]
Panaitolikos        1-1 Kerkyra   
Pierikos            1-0 Rhodos

Round 16
[Jan 8]
Ethnikos Asteras    1-2 OFI
[Jan 10]
Panaitolikos        1-2 Doxa
Kerkyra             1-0 Ilioupoli
Aigaleo             1-2 Diagoras
Ethnikos Piraeus    1-1 Pierikos    
Rhodos              3-2 Olympiakos Volou
Thrasyvoulos Fylis  1-1 Kalamata
Ionikos             2-1 Panserraďkos
[Jan 11]
Anagennisi K        1-1 Agrotikos    

Round 17
[Jan 15]
Olympiakos Volou    2-0 Ethnikos Piraeus
[Jan 16]
Panserraďkos        2-2 Thrasyvoulos Fylis
[Jan 17]
Doxa                1-2 OFI
Ilioupoli           2-0 Panaitolikos
Diagoras            3-1 Ethnikos Asteras
Agrotikos           1-0 Aigaleo  
Kalamata            1-0 Anagennisi K
Ionikos             1-0 Rhodos
[Jan 18]
Pierikos            1-2 Kerkyra   

Round 18
[Jan 23]
OFI                 0-1 Diagoras
[Jan 24]
Aigaleo             2-1 Kalamata
Ethnikos Asteras    0-0 Agrotikos       
Ethnikos Piraeus    0-1 Ionikos
Ilioupoli           1-1 Doxa
Panaitolikos        1-1 Pierikos
Rhodos              1-1 Thrasyvoulos Fylis
[Jan 25]
Anagennisi K        0-1 Panserraďkos       
Kerkyra             0-0 Olympiakos Volou   

Round 19
[Jan 30]
Rhodos              1-0 Anagennisi K  
[Jan 31]      
Agrotikos           2-0 OFI
Olympiakos Volou    3-1 Panaitolikos        
Pierikos            0-0 Ilioupoli           
Thrasyvoulos Fylis  2-1 Ethnikos Piraeus    
Panserraďkos        0-1 Aigaleo             
Kalamata            1-3 Ethnikos Asteras    
[Feb 1]
Doxa                2-2 Diagoras
Ionikos             0-0 Kerkyra

Round 20
[Feb 6]
Ilioupoli           1-3 Olympiakos Volou    
[Feb 7]
OFI                 3-0 Kalamata            
Kerkyra             1-0 Thrasyvoulos Fylis  
Diagoras            0-0 Agrotikos           
Panaitolikos        3-0 Ionikos             
Aigaleo             2-1 Rhodos              
Ethnikos Piraeus    2-3 Anagennisi K  
[Feb 8]
Pierikos            2-0 Doxa                
Ethnikos Asteras    1-2 Panserraďkos        

Round 21
[Feb 12]
Anagennisi K        1-0 Kerkyra             
[Feb 13]
Doxa                0-1 Agrotikos           
[Feb 14]
Ionikos             1-1 Ilioupoli           
Kalamata            1-0 Diagoras            
Panserraďkos        1-2 OFI                 
Olympiakos Volou    2-1 Pierikos            
Thrasyvoulos Fylis  2-1 Panaitolikos        
Ethnikos Piraeus    1-0 Aigaleo             
Rhodos              2-1 Ethnikos Asteras    

Round 22
[Feb 20]
Panaitolikos        1-0 Anagennisi K        
[Feb 21]
Kerkyra             0-1 Aigaleo             
Olympiakos Volou    4-0 Doxa
Agrotikos           2-2 Kalamata
Pierikos            3-0 Ionikos
Ilioupoli           2-2 Thrasyvoulos Fylis  
OFI                 3-0 Rhodos
[Feb 22]
Diagoras            0-1 Panserraďkos        
Ethnikos Asteras    1-1 Ethnikos Piraeus

Round 23
[Feb 27]
Doxa                3-1 Kalamata
[Feb 28]
Ionikos             2-3 Olympiakos Volou
Panserraďkos        1-0 Agrotikos           
Aigaleo             0-1 Panaitolikos
Anagennisi K        1-0 Ilioupoli           
Ethnikos Piraeus    3-0 OFI
Kerkyra             1-0 Ethnikos Asteras
[Mar 1]
Thrasyvoulos Fylis  0-0 Pierikos
Rhodos              0-2 Diagoras

Round 24
[Mar 6]
Agrotikos           2-0 Rhodos
[Mar 7]
Kalamata            0-3 Panserraďkos        
Olympiakos Volou    5-1 Thrasyvoulos Fylis  
Pierikos            1-1 Anagennisi K        
Panaitolikos        2-1 Ethnikos Asteras
Diagoras            0-2 Ethnikos Piraeus
Ilioupoli           1-0 Aigaleo             
[Mar 8]
OFI                 3-1 Kerkyra             
Ionikos             1-0 Doxa

Round 25
[Mar 13]
Ethnikos Piraeus    2-2 Agrotikos
[Mar 14]
Kerkyra             3-2 Diagoras
Ethnikos Asteras    0-1 Ilioupoli
Aigaleo             0-1 Pierikos
Panaitolikos        1-1 OFI
Doxa                1-1 Panserraďkos  
Rhodos              2-0 Kalamata
[Mar 15]
Anagennisi K        1-1 Olympiakos Volou  
Thrasyvoulos Fylis  3-1 Ionikos

Round 26
[Mar 20]
Kalamata            0-0 Ethnikos Piraeus
[Mar 21]
Agrotikos           0-0 Kerkyra 
Olympiakos Volou    6-0 Aigaleo 
Thrasyvoulos Fylis  3-0 Doxa
Panserraďkos        2-0 Rhodos
Ionikos             0-0 Anagennisi K        
Ilioupoli           3-0 OFI
[Mar 22]
Diagoras            2-1 Panaitolikos
Pierikos            2-1 Ethnikos Asteras

Round 27
[Mar 27]
OFI                 1-0 Pierikos
Ethnikos Asteras    0-0 Olympiakos Volou
[Mar 28]
Ethnikos Piraeus    1-1 Panserraďkos  
Doxa                2-1 Rhodos
Anagennisi K        0-0 Thrasyvoulos Fylis  
Aigaleo             0-2 Ionikos
Kerkyra             3-0 Kalamata
Panaitolikos        1-1 Agrotikos 
Diagoras            1-2 Ilioupoli

Round 28 [Mar 31]
Rhodos              1-1 Ethnikos Piraeus
Anagennisi K        1-1 Doxa
Thrasyvoulos Fylis  1-1 Aigaleo 
Panserraďkos        1-0 Kerkyra 
Ionikos             1-0 Ethnikos Asteras
Kalamata            2-1 Panaitolikos
Olympiakos Volou    3-0 OFI
Agrotikos           3-0 Ilioupoli
Pierikos            2-0 Diagoras

Round 29
[Apr 10]
Ilioupoli           3-1 Kalamata
[Apr 11]
Kerkyra             1-0 Rhodos
Doxa                2-1 Ethnikos Piraeus
Ethnikos Asteras    1-0 Thrasyvoulos Fylis  
Diagoras            2-1 Olympiakos Volou
Agrotikos           0-0 Pierikos
Aigaleo             2-0 Anagennisi K        
[Apr 12]
Panaitolikos        2-0 Panserraďkos  
OFI                 3-0 Ionikos

Round 30
[Apr 17]
Kalamata            2-1 Pierikos
[Apr 18]
Aigaleo             0-0 Doxa
Ethnikos Piraeus    1-0 Kerkyra 
Rhodos              1-0 Panaitolikos
Panserraďkos        1-0 Ilioupoli
Olympiakos Volou    4-1 Agrotikos 
Thrasyvoulos Fylis  0-1 OFI
[Apr 19]
Anagennisi K        3-0 Ethnikos Asteras
Ionikos             0-1 Diagoras

Round 31
[Apr 24]
Panaitolikos        2-2 Ethnikos Piraeus
[Apr 25]
Diagoras            2-1 Thrasyvoulos Fylis  
OFI                 0-0 Anagennisi K        
Doxa                1-2 Kerkyra 
Ethnikos Asteras    3-0 Aigaleo 
Agrotikos           3-1 Ionikos
Kalamata            0-2 Olympiakos Volou
[Apr 26]
Ilioupoli           2-0 Rhodos
Pierikos            1-0 Panserraďkos  

Round 32
[May 1]
Anagennisi K        0-0 Diagoras
[May 2]
Ethnikos Asteras    1-0 Doxa
Aigaleo             0-1 OFI
Ethnikos Piraeus    2-1 Ilioupoli
Rhodos              1-1 Pierikos
Panserraďkos        2-1 Olympiakos Volou
Kerkyra             0-0 Panaitolikos
[May 3]
Thrasyvoulos Fylis  2-1 Agrotikos 
Ionikos             3-1 Kalamata

Round 33 [May 9]
OFI                 2-1 Ethnikos Asteras
Doxa                0-1 Panaitolikos
Ilioupoli           1-0 Kerkyra 
Diagoras            3-2 Aigaleo 
Pierikos            1-0 Ethnikos Piraeus
Olympiakos Volou    5-2 Rhodos
Kalamata            0-2 Thrasyvoulos Fylis  
Panserraďkos        2-1 Ionikos
Agrotikos           0-2 Anagennisi K        

Round 34 [May 16]
Ethnikos Piraeus    2-1 Olympiakos Volou
Thrasyvoulos Fylis  0-0 Panserraďkos  
OFI                 3-1 Doxa
Panaitolikos        4-1 Ilioupoli
Ethnikos Asteras    1-0 Diagoras
Aigaleo             0-2 Agrotikos 
Anagennisi K        2-0 Kalamata
Rhodos              1-2 Ionikos
Kerkyra             0-0 Pierikos

Final Table:

 1.ASK Olympiakos Volou    34 21  5  8 73-36  68  Promoted
 2.Kerkyra AO              34 18  9  7 45-25  63  Promoted
------------------------------------------------
 3.OFI Heraklion           34 18  8  8 44-35  62  Promotion Playoff
 4.Ethnikos Piraeus        34 14 11  9 43-30  53  Promotion Playoff
 5.Panserraďkos            34 14 10 10 36-35  52  Promotion Playoff
 6.Pierikos Katerini       34 12 14  8 41-31  50  [2 1 1 0 3-1 4]  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Panaitolikos            34 13 11 10 43-36  50  [2 0 1 1 1-3 1]
 8.Diagoras Rhodos         34 14  6 14 44-42  48
 9.Ilioupoli               34 12 10 12 33-36  46
10.Agrotikos Asteras       34 10 15  9 36-31  45  [2 0 2 0 0-0 2]
11.Ethnikos Asteras        34 12  9 13 39-37  45  [2 0 2 0 0-0 2]
12.Anagennisi Karditsas    34 10 14 10 29-28  44
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
13.Thrasyvoulos Fylis      34  9 14 11 42-42  41  Relegation Playoff
14.Doxa Dramas             34 10 10 14 37-49  40  Relegation Playoff
15.Ionikos Nikaias         34 10  9 15 32-45  39  Relegation Playoff
16.Rhodos                  34  9  7 18 31-46  34  Relegation Playoff
------------------------------------------------
17.Kalamata                34  6 10 18 21-49  28  Relegated
18.Aigaleo AO              34  5  6 23 19-55  21  [*]  Relegated

[*] Ilysiakos (who were bought by the owner of Aigaleo) merged
    into Aigaleo (who had been relegated to the fourth level at
    the end of the 2008/09 season) in August 2009

Promotion Playoff

Final Table:

 3.Panserraďkos             6  4  1  1  9- 3  14  [1]  Promoted
------------------------------------------------
 4.OFI Heraklion            6  2  3  1  9- 8  12  [3]
 5.Ethnikos Piraeus         6  2  2  2 11-11   9  [1]
 6.Pierikos Katerini        6  0  2  4  6-13   2

NB: bonus points regular season between square brackets

Round 1 [May 23]
Panserraďkos        1-0 Ethnikos Piraeus    
Pierikos            0-0 OFI                 

Round 2 [May 26]
Ethnikos Piraeus    2-1 Pierikos
OFI                 0-1 Panserraďkos        

Round 3 [May 30]
Ethnikos Piraeus    4-4 OFI
Pierikos            1-4 Panserraďkos        

Round 4 [Jun 2]
OFI 	            2-1 Ethnikos Piraeus    
Panserraďkos        2-0 Pierikos            

Round 5 [Jun 6]
Ethnikos Piraeus    1-0 Panserraďkos       
OFI                 2-1 Pierikos            

Round 6 [Jun 9]
Pierikos            3-3 Ethnikos Piraeus
Panserraikos        1-1 OFI

Final Table:

 3.Panserraďkos             6  4  1  1  9- 3  14  [1]  Promoted
------------------------------------------------
 4.OFI Heraklion            6  2  3  1  9- 8  12  [3]
 5.Ethnikos Piraeus         6  2  2  2 11-11   9  [1]
 6.Pierikos Katerini        6  0  2  4  6-13   2

NB: bonus points regular season between square brackets

Relegation Playoff

Final Table:

13.Doxa Dramas              6  2  3  1  8- 5  11  [2]
14.Thrasyvoulos Fylis       6  2  2  2  8- 9  10  [2]
15.Ionikos Nikaias          6  2  2  2  7- 8   9  [1]
------------------------------------------------
16.Rhodos                   6  0  5  1  7- 8   5  Relegated

NB: bonus points regular season between square brackets

Round 1 [May 23]
Rhodos              1-1 Doxa
Thrasyvoulos Fylis  3-1 Ionikos

Round 2 [May 26]
Doxa                2-0 Thrasyvoulos Fylis  
Ionikos             1-1 Rhodos

Round 3[May 30]
Ionikos             2-1 Doxa
Rhodos              1-1 Thrasyvoulos Fylis  

Round 4 [Jun 2]
Doxa                2-0 Ionikos            
Thrasyvoulos Fylis  3-2 Rhodos              

Round 5 [Jun 6]
Doxa                1-1 Rhodos             
Ionikos             2-0 Thrasyvoulos Fylis  

Round 6 [Jun 9]
Rhodos              1-1 Ionikos
Thrasyvoulos Fylis  1-1 Doxa

Final Table:

13.Doxa Dramas              6  2  3  1  8- 5  11  [2]
14.Thrasyvoulos Fylis       6  2  2  2  8- 9  10  [2]
15.Ionikos Nikaias          6  2  2  2  7- 8   9  [1]
------------------------------------------------
16.Rhodos                   6  0  5  1  7- 8   5  Relegated

NB: bonus points regular season between square brackets

G Ethniki Kategoria

Notios Omilos | Voreios Omilos | 
Promotion Playoff

Notios Omilos

Final Table:

 1.Kallithea               32 23  0  9 54-28  68  Promoted
------------------------------------------------
 2.Vyzas Megaron           32 21  6  5 47-19  69  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Panahaďki 2005          32 20  6  6 60-31  66
 4.Zakynthos               32 16  4 12 53-41  52
 5.PAO Rouf                32 14  9  9 33-21  51
 6.Olympiakos Chersonisou  32 14  6 12 31-28  48
 7.Aspropyrgos             32 13  7 12 37-41  46
 8.Agia Paraskevi          32 11 11 10 33-29  44
 9.Korinthos               32 12  8 12 31-36  44
10.Keravnos Kerateas       32 10 11 11 33-37  41
11.Panaigialios            32 11  8 13 31-33  41
12.Aias Salaminas          32 10 10 12 37-33  40
13.Platanias               32 10  9 13 32-36  39
------------------------------------------------
14.Atsalenios              32 10  7 15 33-43  37  Relegated
15.Panargiakos             32  9  8 15 30-39  35  Relegated
16.Saronikos Aiginas       32  8  3 21 32-58  27  Relegated
17.Chaďdari                32  1  5 26 23-77   8  Relegated

Voreios Omilos

Final Table:

 1.Veria                   32 20  7  5 51-21  65  Promoted
------------------------------------------------
 2.Trikala                 32 18 10  4 40-11  64  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Anagennisi Epanomis     32 17 10  5 40-23  61
 4.Anagennisi Giannitson   32 16 10  6 60-36  58
 5.Eordaďkos               32 16  8  8 40-21  56
 6.Makedonikos Neapolis    32 14 10  8 35-24  52
 7.Pyrsos Grevenon         32 14  7 11 39-28  49  [*]
 8.Ethnikos Filippiadas    32 14  6 12 39-36  48
 9.Fokikos                 32 13  8 11 31-27  47
10.Doxa Kranoulas          32  8 15  9 26-30  39
11.Niki Volou              32  9 11 12 30-38  38
12.Odysseas Anagenniseos   32  8 13 11 33-31  37
13.Kozani                  32  8 12 12 24-27  36
------------------------------------------------
14.PAO Neon Epivaton       32  9  9 14 27-38  36  Relegated
15.Visaltiakos             32  6 10 16 30-42  28  Relegated
16.Thermaďkos Thermis      32  5  5 22 25-59  20  Relegated
17.Kastoria                32  1  1 30  7-85   4  Relegated

[*] Pyrsos Grevenon forcibly relegated at end of season, 
    presumably for financial reasons

Promotion Playoff

[May 29, Athinai]
Vyzas Megaron       0-2 Trikala

NB: Trikala promoted


2008/09.

2010/11.

list of champions.

list of final tables (before 1959).

list of final tables (since 1959).

list of 2nd level champions.

list of 2nd level final tables.

list of 3rd level champions.

list of 3rd level final tables.

list of 4th level champions.

list of cup winners.

list of super cup finals.

list of amateur cup finals.

list of topscorers.

list of mergers and name changes.


About this document

Prepared and maintained by Alexander Mastrogiannopoulos and Jan Schoenmakers the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Alexander Mastrogiannopoulos (alexmastro@freesurf.ch) and Jan Schoenmakers (Jan.Schoenmakers@atosorigin.com)
Last updated: 17 Jan 2013

(C) Copyright Alexander Mastrogiannopoulos, Jan Schoenmakers and RSSSF 2009/13
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.