Greece 2008/09

Final Table:

 1.Olympiakos Piraeus      30 22  5  3 50-14  71  Champions
 2.PAOK Thessaloniki       30 18  9  3 39-16  63  CL Playoff
 3.Panathina´kos           30 17 10  3 51-18  61  CL Playoff
 4.AEK Athinai             30 14 13  3 40-24  55  CL Playoff
 5.Larisa                  30 12 13  5 36-26  49  CL Playoff
 6.Aris Thessaloniki       30 13  8  9 30-31  47
 7.Xanthi                  30  9 11 10 25-21  38
 8.Neos Panionios Athinai  30 10  7 13 40-40  37
 9.Ergotelis Heraklion     30  9  9 12 31-39  36
10.Iraklis Thessaloniki    30  8  9 13 22-38  33  [4 2 1 1 4-3 7]
11.Panthrakikos Komotini   30  9  6 15 23-37  33  [4 1 3 0 1-0 6]
12.Asteras Tripolis        30  7 12 11 33-31  33  [4 0 2 2 2-4 2]
13.Levadiakos              30  9  5 16 28-36  32
------------------------------------------------
14.OFI Heraklion           30  5  9 16 30-50  24  [2 1 1 0 2-1 4]  Relegated
15.Panserra´kos            30  5  9 16 19-45  24  [2 0 1 1 1-2 1]  Relegated
16.Thrasyvoulos Fylis      30  3  5 22 22-53  14  Relegated

Round 1
[Aug 30]
OFI                 0-2 PAOK
Olympiakos          3-1 Asteras
Panthrakikos        1-2 Ergotelis
[Aug 31]
Iraklis             1-2 Panserra´kos
Panionios           0-1 Xanthi
Aris                2-0 Levadiakos
AEK                 2-1 Panathina´kos  
Larisa              3-0 Thrasyvoulos

Round 2
[Sep 13]
Iraklis             1-1 OFI
Xanthi              0-1 Olympiakos
Panathina´kos       3-0 Panthrakikos    
Panserra´kos        0-1 Panionios  
[Sep 14]
Asteras             0-0 Larisa
Levadiakos          1-0 Thrasyvoulos
Ergotelis           3-0 Aris
PAOK                1-1 AEK

Round 3
[Sep 20]
Larisa              0-1 Xanthi              
Panthrakikos        0-1 PAOK
Aris                1-2 Panathina´kos  
[Sep 21]
Thrasyvoulos        0-2 Asteras             
Ergotelis           1-1 Levadiakos          
Panionios           1-1 OFI
Olympiakos          4-1 Panserra´kos 
AEK                 1-0 Iraklis             

Round 4
[Sep 27]
OFI                 0-0 Olympiakos
Panserra´kos        1-3 Larisa
[Sep 28]
Iraklis             0-0 Panthrakikos    
Levadiakos          1-0 Asteras             
Panionios           2-2 AEK
Xanthi              1-0 Thrasyvoulos
PAOK                1-0 Aris
[Oct 29]
Panathina´kos       2-3 Ergotelis

Round 5
[Oct 4]
Larisa              4-3 OFI
Aris                1-0 Iraklis             
Ergotelis           0-0 PAOK
[Oct 5]
Asteras             0-0 Xanthi              
Panathina´kos       2-0 Levadiakos          
Thrasyvoulos        0-1 Panserra´kos  
Olympiakos          2-0 AEK
Panthrakikos        1-0 Panionios

Round 16
[Oct 18]
Iraklis             0-0 Ergotelis
Panserra´kos        0-0 Asteras             
Panionios           2-1 Aris
[Oct 19]
OFI                 1-3 Thrasyvoulos        
Levadiakos          0-0 Xanthi              
AEK                 1-1 Larisa              
Olympiakos          2-0 Panthrakikos   
PAOK                0-0 Panathina´kos

Round 7
[Oct 25]
Larisa              1-2 Panthrakikos   
PAOK                3-1 Levadiakos          
Asteras             2-2 OFI
[Oct 26]
Xanthi              2-1 Panserra´kos 
Ergotelis           2-5 Panionios
Panathina´kos       2-2 Iraklis             
Aris                1-0 Olympiakos          
Thrasyvoulos        3-3 AEK

Round 8
[Nov 1]
Levadiakos          0-0 Panserra´kos 
Aris                0-0 Larisa              
Panionios           1-2 Panathina´kos
[Nov 2]
Panthrakikos        1-0 Thrasyvoulos        
OFI                 0-2 Xanthi              
AEK                 2-1 Asteras             
Olympiakos          2-0 Ergotelis           
Iraklis             1-1 PAOK

Round 9
[Nov 8]
Panserra´kos        1-2 OFI                 
Xanthi              1-1 AEK
PAOK                2-0 Panionios           
[Nov 9]
Thrasyvoulos        1-2 Aris                
Asteras             0-0 Panthrakikos        
Ergotelis           2-1 Larisa              
Panathina´kos       0-0 Olympiakos          
Iraklis             1-0 Levadiakos          

Round 10
[Nov 15]
Larisa              1-1 Panathina´kos       
AEK                 0-0 Panserra´kos        
Aris                1-1 Asteras             
[Nov 16]
Ergotelis           1-2 Thrasyvoulos        
Levadiakos          2-1 OFI
Panthrakikos        0-0 Xanthi              
Olympiakos          2-0 PAOK
Panionios           0-2 Iraklis             

Round 11
[Nov 22]
Panserra´kos        1-2 Panthrakikos        
Panathina´kos       3-0 Thrasyvoulos        
Iraklis             0-3 Olympiakos          
[Nov 23]
Asteras             3-1 Ergotelis           
Panionios           1-0 Levadiakos          
OFI                 1-1 AEK
Xanthi              1-1 Aris                
PAOK                1-0 Larisa              

Round 12
[Nov 29]
Thrasyvoulos        1-2 PAOK
Larisa              2-0 Iraklis             
Panathina´kos       1-1 Asteras             
[Nov 30]
Aris                2-0 Panserra´kos    
Ergotelis           0-0 Xanthi
Levadiakos          0-0 AEK
Olympiakos          4-1 Panionios
Panthrakikos        2-0 OFI

Round 13
[Dec 6]
Panserra´kos        0-2 Ergotelis           
OFI                 0-1 Aris
Xanthi              1-2 Panathina´kos  
[Dec 7]
Iraklis             1-1 Thrasyvoulos        
Panionios           1-1 Larisa              
PAOK                1-1 Asteras             
Olympiakos          1-0 Levadiakos          
AEK                 1-0 Panthrakikos  

Round 14
[Dec 13]
Larisa              1-1 Olympiakos          
PAOK                1-0 Xanthi
Asteras             1-2 Iraklis             
[Dec 14]
Levadiakos          2-0 Panthrakikos  
Panathina´kos       3-0 Panserra´kos    
Thrasyvoulos        1-3 Panionios
Ergotelis           1-3 OFI
Aris                1-1 AEK

Round 15
[Dec 20]
Panserra´kos        1-1 PAOK
Iraklis             1-0 Xanthi
Panionios           3-0 Asteras
[Dec 21]
Panthrakikos        0-0 Aris
AEK                 3-2 Ergotelis
Larisa              2-1 Levadiakos
OFI                 0-3 Panathina´kos  
Olympiakos          2-1 Thrasyvoulos

Round 16
[Jan 3]
Xanthi              0-0 Panionios
Ergotelis           0-1 Panthrakikos  
Asteras             0-1 Olympiakos
[Jan 4]
PAOK                2-0 OFI
Levadiakos          2-0 Aris
Panathina´kos       0-0 AEK
Thrasyvoulos        0-0 Larisa
[Jan 7]
Panserra´kos        0-0 Iraklis

Round 17
[Jan 10]
Panionios           2-0 Panserra´kos  
Panthrakikos        1-3 Panathina´kos  
Olympiakos          2-1 Xanthi
[Jan 11]
Thrasyvoulos        2-1 Levadiakos
OFI                 2-3 Iraklis
Larisa              2-1 Asteras
Aris                0-0 Ergotelis
AEK                 1-0 PAOK

Round 18
[Jan 17]
Panserra´kos        0-1 Olympiakos
Iraklis             0-1 AEK
Asteras             3-0 Thrasyvoulos     
[Jan 18]
Levadiakos          4-0 Ergotelis
OFI                 2-0 Panionios
Xanthi              1-1 Larisa
PAOK                2-0 Panthrakikos
Panathina´kos       4-0 Aris

Round 19
[Jan 24]
Olympiakos          2-1 OFI
Ergotelis           1-0 Panathina´kos  
[Jan 25]
Panthrakikos        1-0 Iraklis
Asteras             2-0 Levadiakos
Larisa              1-1 Panserra´kos    
Thrasyvoulos        1-1 Xanthi
AEK                 3-0 Panionios
Aris                0-0 PAOK

Round 20
[Jan 31]
OFI                 1-2 Larisa
Iraklis             0-1 Aris
[Feb 1]
Panionios           3-0 Panthrakikos 
Panserra´kos        1-0 Thrasyvoulos  
PAOK                2-0 Ergotelis
Levadiakos          1-2 Panathina´kos   
AEK                 0-1 Olympiakos
Xanthi              0-0 Asteras

Round 21
[Feb 7]
Asteras             3-0 Panserra´kos   
Panthrakikos        0-2 Olympiakos
Aris                1-0 Panionios
[Feb 8]
Xanthi              4-0 Levadiakos
Ergotelis           0-1 Iraklis
Larisa              1-1 AEK
Panathina´kos       3-0 PAOK
Thrasyvoulos        1-2 OFI

Rund 22
[Feb 14]
Panionios           0-0 Ergotelis           
Levadiakos          0-3 PAOK
Olympiakos          2-1 Aris                
AEK                 1-0 Thrasyvoulos        
[Feb 15]
OFI                 1-1 Asteras             
Panthrakikos        0-1 Larisa              
Panserra´kos        1-0 Xanthi              
Iraklis             0-0 Panathina´kos  

Round 23
[Feb 21]
Xanthi              0-0 OFI
Panathina´kos       2-1 Panionios
PAOK                1-0 Iraklis
[Feb 22]
Panserra´kos        1-0 Levadiakos          
Larisa              1-1 Aris                
Thrasyvoulos        0-2 Panthrakikos
Ergotelis           1-0 Olympiakos          
Asteras             0-1 AEK

Round 24
[Feb 28]
Larisa              3-2 Ergotelis           
Aris                2-1 Thrasyvoulos        
AEK                 2-1 Xanthi              
[Mar 1]
OFI                 0-0 Panserra´kos        
Levadiakos          3-0 Iraklis
Panionios           1-2 PAOK
Olympiakos          0-0 Panathina´kos       
Panthrakikos        0-0 Asteras             

Round 25
[MAr 7]
Asteras             4-0 Aris                
Iraklis             2-1 Panionios
Panathina´kos       3-0 Larisa              
[Mar 8]
Thrasyvoulos        1-3 Ergotelis           
Panserra´kos        1-5 AEK
OFI                 0-2 Levadiakos          
Xanthi              1-0 Panthrakikos        
PAOK                0-0 Olympiakos          

Round 26
[Mar 14]
Larisa              0-0 PAOK
AEK                 1-0 OFI
Aris                0-1 Xanthi              
[Mar 15]
Ergotelis           0-1 Asteras             
Panthrakikos        2-1 Panserra´kos        
Levadiakos          1-1 Panionios
Thrasyvoulos        0-1 Panathina´kos       
Olympiakos          5-0 Iraklis             

Round 27 [Mar 22]
Asteras             1-1 Panathina´kos       
Xanthi              0-1 Ergotelis
PAOK                2-1 Thrasyvoulos    
Iraklis             0-2 Larisa
OFI                 4-3 Panthrakikos   
Panionios           2-3 Olympiakos
AEK                 3-1 Levadiakos
Panserra´kos        1-2 Aris

Round 28 [Apr 5]
Panathina´kos       2-0 Xanthi              
Asteras             0-2 PAOK
Ergotelis           2-2 Panserra´kos        
Thrasyvoulos        1-1 Iraklis             
Aris                4-1 OFI
Larisa              0-0 Panionios
Panthrakikos        1-1 AEK
Levadiakos          1-2 Olympiakos

Round 29 [Apr 12]
Xanthi              1-2 PAOK
Panserra´kos        0-0 Panathina´kos       
Iraklis             2-1 Asteras             
OFI                 0-0 Ergotelis           
Panionios           4-1 Thrasyvoulos        
AEK                 0-1 Aris
Olympiakos          0-1 Larisa
Panthrakikos        1-3 Levadiakos

Round 30 [Apr 26]
PAOK                4-1 Panserra´kos 
Xanthi              4-1 Iraklis
Panathina´kos       3-1 OFI
Asteras             3-4 Panionios
Ergotelis           1-1 AEK
Thrasyvoulos        0-2 Olympiakos
Aris                3-2 Panthrakikos 
Levadiakos          0-1 Larisa

Final Table:

 1.Olympiakos Piraeus      30 22  5  3 50-14  71  Champions
 2.PAOK Thessaloniki       30 18  9  3 39-16  63  CL Playoff
 3.Panathina´kos           30 17 10  3 51-18  61  CL Playoff
 4.AEK Athinai             30 14 13  3 40-24  55  CL Playoff
 5.Larisa                  30 12 13  5 36-26  49  CL Playoff
 6.Aris Thessaloniki       30 13  8  9 30-31  47
 7.Xanthi                  30  9 11 10 25-21  38
 8.Neos Panionios Athinai  30 10  7 13 40-40  37
 9.Ergotelis Heraklion     30  9  9 12 31-39  36
10.Iraklis Thessaloniki    30  8  9 13 22-38  33  [4 2 1 1 4-3 7]
11.Panthrakikos Komotini   30  9  6 15 23-37  33  [4 1 3 0 1-0 6]
12.Asteras Tripolis        30  7 12 11 33-31  33  [4 0 2 2 2-4 2]
13.Levadiakos              30  9  5 16 28-36  32
------------------------------------------------
14.OFI Heraklion           30  5  9 16 30-50  24  [2 1 1 0 2-1 4]  Relegated
15.Panserra´kos            30  5  9 16 19-45  24  [2 0 1 1 1-2 1]  Relegated
16.Thrasyvoulos Fylis      30  3  5 22 22-53  14  Relegated


CL Playoff

Final Table:

 2.Panathina´kos            6  5  1  0 12- 3  18  [2]  CL Qualifying
 3.AEK Athinai              6  3  2  1  8- 6  12  [1]
 4.PAOK Thessaloniki        6  2  0  4  5- 9   9  [3]
 5.Larisa                   6  0  1  5  3-10   1

NB: bonus points between square brackets
Round 1 [May 10]
PAOK                0-1 Panathina´kos       
AEK                 3-2 Larisa

Round 2 [May 13]
Panathina´kos       1-1 AEK
Larisa              0-2 PAOK

Round 3 [May 17]
Panathina´kos       3-1 Larisa
PAOK                0-1 AEK

Round 4 [May 20]
Larisa              0-1 Panathina´kos 
AEK                 3-1 PAOK

Round 5 [May 24]
Larisa              0-0 AEK
Panathina´kos       4-1 PAOK

Round 6 [May 31]
PAOK                1-0 Larisa
AEK                 0-2 Panathina´kos 

Final Table:

 2.Panathina´kos            6  5  1  0 12- 3  18  [2]  CL Qualifying
 3.AEK Athinai              6  3  2  1  8- 6  12  [1]
 4.PAOK Thessaloniki        6  2  0  4  5- 9   9  [3]
 5.Larisa                   6  0  1  5  3-10   1

NB: bonus points between square brackets


Cup 2008/09


Round 1
[Aug 30]
Olympiakos Chersonisou 1-2 Zakynthos  
Anagennisi Artas       0-1 Rhodos    
Aiolikos               0-1 Lamia
Cha´dari               1-0 Therma´kos Thermis
Odysseas Anagenniseos  3-2 Keravnos Kerateas
Koropi                 0-0 Eorda´kos              [aet, 4-3 pen]
Makedonikos Neapolis   4-2 Anagennisi Giannitson
Vyzas Megaron          1-0 Ethnikos Filippiadas
[Aug 31]
Fostiras               0-0 Panargiakos            [aet, 5-4 pen]
Aigaleo                0-3 Panacha´ki    
Panaitolikos           3-0 Atsalenios
Asteras Rethymnou      1-1 PAO Neon Epivaton      [aet, 4-5 pen]
Niki Volou             2-0 PAS Preveza
Aias Salaminas         0-1 Ilioupoli   
Agia Paraskevi         0-1 Fokikos     
Pyrsos Grevenon        0-0 Agios Dimitrios        [aet, 4-3 pen]
Korinthos              3-0 Ethnikos Katerinis
[Sep 7]
Doxa Dramas            3-0 Enosi Frakis

NB: second level clubs join in round 2

Round 2
[Sep 16]
Pyrsos Grevenon        1-4 Kallithea       
Fokikos                0-1 Kerkyra
[Sep 17]
Zakynthos              2-1 Pierikos
Koropi                 0-0 Ionikos                [aet, 3-2 pen]
Panaitolikos           1-1 ASK Olympiakos Volou   [aet, 4-2 pen]
Panacha´ki             0-4 Kastoria
Fostiras               1-3 Atromitos Athinon      [aet]
Vyzas Megaron          0-1 Diagoras Rhodos     
Korinthos              1-2 Ethnikos Piraeus       [aet]
Rhodos                 0-1 Kavala
Doxa Dramas            1-2 Agrotikos Asteras      [aet]
PAO Neon Epivaton      0-0 Ilysiakos              [aet, 3-4 pen]
Niki Volou             1-2 PAS Giannina           [aet]
Lamia                  2-1 Kalamata               [aet]
Odysseas Anagenniseos  0-2 Ethnikos Asteras     
Ilioupoli              2-2 Apollon Kalamarias     [aet, 3-4 pen]
[Sep 18]
Cha´dari               2-2 Veria                  [aet, 1-4 pen]
Makedonikos Neapolis   2-1 Anagennisi Karditsas

Intermediate Round [Sep 24]
Koropi                 1-2 Atromitos Athinon
Kerkyra                3-0 PAS Giannina

NB: first level clubs join in 1/16 finals

1/16 Finals
[Oct 29]
Zakynthos              0-2 Panthrakikos           [aet]
Makedonikos Neapolis   1-2 PAOK
[Oct 30]
Panaitolikos           0-2 Larisa
Ethnikos Piraeus       0-2 Neos Panionios    
Diagoras Rhodos        2-3 Olympiakos
Apollon Kalamarias     0-1 Asteras Tripolis  
[Nov 11]
Ilysiakos              1-2 AEK                    [aet]
[Nov 12]
Agrotikos Asteras      1-2 OFI
Kallithea              1-3 Xanthi
Lamia                  1-2 Panserra´kos      
Veria                  3-1 Thrasyvoulos Fylis 
Kerkyra                0-0 Levadiakos             [aet, 4-2 pen]
Atromitos Athinon      1-2 Aris
Ethnikos Asteras       0-2 Ergotelis
Kavala                 0-3 Panathina´kos    
[Nov 13]
Kastoria               2-3 Iraklis                [aet]

1/8 Finals
[Jan 13]
Veria                  0-0 Neos Panionios    
[Jan 14]
Panthrakikos           0-4 Panathina´kos      
PAOK                   0-0 Aris
[Jan 15]
Ergotelis              0-3 Xanthi
[Jan 20]
Asteras Tripolis       2-0 Iraklis
[Jan 21]
Panserra´kos           1-0 Larisa
OFI                    0-2 Olympiakos
[Jan 22]
AEK                    1-0 Kerkyra

1/8 Final Replays [Jan 28]
Neos Panionios         2-0 Veria 
Aris                   0-0 PAOK                   [aet, 8-9 pen]

Quarterfinals

First Legs
[Feb 4]
Panserra´kos           0-0 Panathina´kos      
PAOK                   1-0 Olympiakos             
[Feb 18]
Xanthi                 2-1 AEK
Neos Panionios         0-1 Asteras Tripolis       

Second Legs
[Feb 25]
AEK                    1-0 Xanthi
[Mar 4]
Panathina´kos          2-3 Panserra´kos          
Olympiakos             2-0 PAOK                   [aet]
Asteras Tripolis       1-0 Neos Panionios

Semifinals

First Legs [Mar 18]
AEK                    3-1 Panserra´kos 
Olympiakos             2-1 Asteras Tripolis   

Second Legs 
[Apr 8]
Panserra´kos           0-0 AEK
[Apr 9]
Asteras Tripolis       2-2 Olympiakos  

Final [May 2]
AEK                    4-4 Olympiakos             [aet, 14-15 pen]




Second Level 2008/09


B Ethniki Kategoria

Final Table:

 1.Atromitos Athinon      34  22  8  4  54-30  74  Promoted
 2.PAS Giannina           34  20  9  5  70-36  69  Promoted
 3.AO Kavala              34  19  8  7  56-28  65  Promoted
-------------------------------------------------
 4.Ionikos Nikaias        34  15 10  9  43-37  55
 5.Kerkyra AO             34  14  9 11  45-40  51
 6.Ilysiakos Zografou     34  13  7 14  42-40  46
 7.Agrotikos Asteras      34  13  6 15  39-39  45
 8.Diagoras Rhodos        34  11 11 12  46-38  44
 9.Kalamata               34  11 10 13  33-43  43
10.Pierikos Katerini      34  11  9 14  33-43  42
12.ASK Olympiakos Volou   34   9 14 11  32-36  41  [4 2 0 2 4-3 6]
13.Ethnikos Asteras       34  11  8 15  42-40  41  [4 2 0 2 3-3 6]
14.Apollon Kalamarias     34  11  8 15  34-45  41  [4 2 0 2 2-3 6]
15.Ethnikos Piraeus       34   8 16 10  42-41  40
16.Anagennisi Karditsas   34  10  9 15  30-43  39
-------------------------------------------------
16.Veria                  34  10 11 13  27-36  38  [-3]  Relegated
17.Kallithea              34   7 13 14  25-43  34  Relegated
18.Kastoria               34   2 12 20  28-63  18  Relegated

NB: Veria had 3 points deducted;
    Apollon Kalamarias were relegated to the fourth level
      due to unsettled debts

Round 1
[Sep 13]
AO Kavala            1-0  Kerkyra AO
[Sep 14]
Kalamata             2-2  Diagoras Rhodos
Kastoria             0-0  Kallithea
Atromitos Athinon    4-0  Veria
PAS Giannina         6-2  Ilysiakos Zografou
Ethnikos Piraeus     1-2  Ionikos Nikaias
Pierikos Katerini    0-0  ASK Olympiakos Volou
Ethnikos Asteras     0-1  Apollon Kalamarias
Anagennisi Karditsas 1-2  Agrotikos Asteras

Round 2
[Sep 20]
Kallithea            0-1  PAS Giannina
[Sep 21]
Agrotikos Asteras    0-1  Atromitos Athinon
Diagoras Rhodos      0-2  AO Kavala
Ethnikos Asteras     2-0  Kastoria
Kerkyra AO           2-0  Ethnikos Piraeus
Ilysiakos Zografou   2-3  Pierikos Katerini
Ionikos Nikaias      1-0  Veria
Apollon Kalamarias   2-1  Kalamata
[Sep 22]
ASK Olympiakos Volou 1-0  Anagennisi Karditsas

Round 3
[Sep 27]
Ethnikos Piraeus     1-1  Diagoras Rhodos
[Sep 28]
Atromitos Athinon    2-0  ASK Olympiakos Volou
AO Kavala            0-1  Apollon Kalamarias
Kastoria             1-1  PAS Giannina
Pierikos Katerini    0-0  Kallithea
Veria                2-1  Kerkyra AO
Anagennisi Karditsas 2-1  Ilysiakos Zografou
Kalamata             1-0  Ethnikos Asteras
[Sep 29]
Ionikos Nikaias      2-0  Agrotikos Asteras

Round 4
[Oct 4]
Diagoras Rhodos      1-0  Veria
[Oct 5]
Kallithea            1-0  Anagennisi Karditsas
Kalamata             2-1  Kastoria
Kerkyra AO           2-0  Agrotikos Asteras
Ilysiakos Zografou   1-2  Atromitos Athinon
ASK Olympiakos Volou 1-1  Ionikos Nikaias
Apollon Kalamarias   0-0  Ethnikos Piraeus
PAS Giannina         2-0  Pierikos Katerini
[Oct 6]
Ethnikos Asteras     0-1  AO Kavala

Round 5
[Oct 11]
Atromitos Athinon    1-0  Kallithea
[Oct 12]
Kerkyra AO           2-3  ASK Olympiakos Volou
Veria                2-2  Apollon Kalamarias
Anagennisi Karditsas 1-3  PAS Giannina
Agrotikos Asteras    0-0  Diagoras Rhodos
AO Kavala            3-0  Kalamata
Ionikos Nikaias      1-0  Ilysiakos Zografou
Ethnikos Piraeus     1-0  Ethnikos Asteras
[Oct 13]
Kastoria             1-1  Pierikos Katerini

Round 6
[Oct 18]
PAS Giannina         2-1  Atromitos Athinon
[Oct 19]
Diagoras Rhodos      0-1  ASK Olympiakos Volou
Kallithea            0-2  Ionikos Nikaias
Kalamata             1-1  Ethnikos Piraeus
Ilysiakos Zografou   0-1  Kerkyra AO
Ethnikos Asteras     2-2  Veria
Pierikos Katerini    2-1  Anagennisi Karditsas
AO Kavala            2-1  Kastoria
[Oct 20]
Apollon Kalamarias   0-0  Agrotikos Asteras

Round 7
[Oct 25]
Ethnikos Piraeus     2-0  AO Kavala
[Oct 26]
Diagoras Rhodos      1-1  Ilysiakos Zografou
Agrotikos Asteras    3-0  Ethnikos Asteras
Atromitos Athinon    2-1  Pierikos Katerini
Ionikos Nikaias      1-1  PAS Giannina
Kerkyra AO           2-1  Kallithea
Veria                1-0  Kalamata
Kastoria             2-1  Anagennisi Karditsas
[Oct 27]
ASK Olympiakos Volou 2-0  Apollon Kalamarias

Round 8
[Nov 1]
Pierikos Katerini    2-0  Ionikos Nikaias
[Nov 2]
Kalamata             2-0  Agrotikos Asteras
Anagennisi Karditsas 0-1  Atromitos Athinon
Ethnikos Asteras     2-0  ASK Olympiakos Volou
Ethnikos Piraeus     1-1  Kastoria
Apollon Kalamarias   3-2  Ilysiakos Zografou
AO Kavala            2-0  Veria
[Nov 3]
PAS Giannina         2-1  Kerkyra AO
[Nov 19]
Kallithea            2-2  Diagoras Rhodos

Round 9
[Nov 8]
Ilysiakos Zografou   1-0  Ethnikos Asteras
[Nov 9]
Kerkyra AO           2-1  Pierikos Katerini
Veria                0-0  Ethnikos Piraeus
Diagoras Rhodos      2-0  PAS Giannina
Agrotikos Asteras    0-2  AO Kavala
Kastoria             0-1  Atromitos Athinon
Apollon Kalamarias   2-1  Kallithea
ASK Olympiakos Volou 2-0  Kalamata
[Nov 10]
Ionikos Nikaias      3-1  Anagennisi Karditsas

Round 10
[Nov 15]
PAS Giannina         5-1  Apollon Kalamarias
[Nov 16]
AO Kavala            2-1  ASK Olympiakos Volou
Kalamata             1-1  Ilysiakos Zografou
Anagennisi Karditsas 2-0  Kerkyra AO
Veria                2-0  Kastoria
Kallithea            2-1  Ethnikos Asteras
Pierikos Katerini    2-1  Diagoras Rhodos
Ethnikos Piraeus     2-0  Agrotikos Asteras
[Nov 17]
Atromitos Athinon    0-0  Ionikos Nikaias

Round 11
[Nov 22]
Agrotikos Asteras    0-1  Veria
[Nov 23]
Diagoras Rhodos      4-1  Anagennisi Karditsas
Apollon Kalamarias   1-1  Pierikos Katerini
ASK Olympiakos Volou 3-2  Ethnikos Piraeus
Kastoria             2-3  Ionikos Nikaias
Ethnikos Asteras     0-0  PAS Giannina
Ilysiakos Zografou   1-0  AO Kavala
Kallithea            3-0  Kalamata
[Nov 24]
Kerkyra AO           2-1  Atromitos Athinon

Round 12
[Nov 29]
AO Kavala            2-0  Kallithea        
[Nov 30]
PAS Giannina         2-1  Kalamata
Anagennisi Karditsas 1-0  Apollon Kalamarias
Ethnikos Piraeus     2-3  Ilysiakos Zografou 
Atromitos Athinon    2-1  Diagoras Rhodos     
Veria                0-0  ASK Olympiakos Volou 
Ionikos Nikaias      1-1  Kerkyra AO      
Agrotikos Asteras    1-0  Kastoria        
[Dec 1]
Pierikos Katerini    2-1  Ethnikos Asteras 

Round 13
[Dec 6]
Diagoras Rhodos      0-0  Ionikos Nikaias  
[Dec 7]
Kalamata             1-0  Pierikos Katerini
PAS Giannina         3-1  AO Kavala     
Ethnikos Asteras     0-0  Anagennisi Karditsas
Apollon Kalamarias   1-1  Atromitos Athinon  
Ilysiakos Zografou   0-1  Veria     
ASK Olympiakos Volou 3-2  Agrotikos Asteras  
Kastoria             2-3  Kerkyra AO      
[Dec 8]
Kallithea            2-2  Ethnikos Piraeus  

Round 14
[Dec 13]
Anagennisi Karditsas 0-0  Kalamata
[Dec 14]
Pierikos Katerini    1-3  AO Kavala     
Ethnikos Piraeus     0-2  PAS Giannina    
Atromitos Athinon    3-0  Ethnikos Asteras 
Ionikos Nikaias      1-0  Apollon Kalamarias
Agrotikos Asteras    0-0  Ilysiakos Zografou 
Kerkyra AO           1-1  Diagoras Rhodos 
ASK Olympiakos Volou 0-0  Kastoria        
[Dec 15]
Veria                1-2  Kallithea   

Round 15
[Dec 20]
Kalamata             3-3  Atromitos Athinon   
[Dec 21]
Apollon Kalamarias   1-3  Kerkyra AO
AO Kavala            5-1  Anagennisi Karditsas
Pierikos Katerini    2-1  Ethnikos Piraeus
PAS Giannina         1-0  Veria
Ethnikos Asteras     3-1  Ionikos Nikaias
Kallithea            0-0  Agrotikos Asteras
Ilysiakos Zografou   1-0  ASK Olympiakos Volou
[Dec 22]
Kastoria             1-5  Diagoras Rhodos

Round 16
[Jan 3]
Anagennisi Karditsas 1-1  Ethnikos Piraeus
[Jan 4]
Kerkyra AO           3-2  Ethnikos Asteras 
ASK Olympiakos Volou 1-0  Kallithea
Diagoras Rhodos      1-0  Apollon Kalamarias 
Ilysiakos Zografou   0-0  Kastoria
Ionikos Nikaias      1-0  Kalamata
Agrotikos Asteras    2-1  PAS Giannina    
[Jan 5]
Atromitos Athinon    2-1  AO Kavala
[Feb 11]
Veria                1-0  Pierikos Katerini   

Round 17
[Jan 10]
Anagennisi Karditsas 2-1  Veria
[Jan 11]
Ethnikos Piraeus     0-0  Atromitos Athinon  
AO Kavala            0-1  Ionikos Nikaias 
Kalamata             0-0  Kerkyra AO     
PAS Giannina         5-2  ASK Olympiakos Volou
Ethnikos Asteras     2-1  Diagoras Rhodos
Kallithea            1-0  Ilysiakos Zografou  
Kastoria             2-3  Apollon Kalamarias
[Jan 12] 
Pierikos Katerini    1-0  Agrotikos Asteras 

Round 18
[Jan 17]
Ionikos Nikaias      0-4  Ethnikos Piraeus   
[Jan 18]
Veria                1-3  Atromitos Athinon 
Agrotikos Asteras    3-0  Anagennisi Karditsas 
Kerkyra AO           0-0  AO Kavala
Diagoras Rhodos      3-0  Kalamata
Ilysiakos Zografou   1-1  PAS Giannina   
Apollon Kalamarias   0-1  Ethnikos Asteras   
Kallithea            1-1  Kastoria  
[Jan 19]
ASK Olympiakos Volou 1-1  Pierikos Katerini 

Round 19
[Jan 24]
Kastoria             2-2  Ethnikos Asteras   
[Jan 25]
Veria                0-0  Ionikos Nikaias  
Atromitos Athinon    2-1  Agrotikos Asteras  
Anagennisi Karditsas 0-0  ASK Olympiakos Volou 
AO Kavala            3-1  Diagoras Rhodos 
Pierikos Katerini    1-0  Ilysiakos Zografou  
Kalamata             1-0  Apollon Kalamarias  
PAS Giannina         8-1  Kallithea         
[Jan 26]
Ethnikos Piraeus     1-1  Kerkyra AO
 
Round 20
[Jan 31]
Kallithea            1-1  Pierikos Katerini
[Feb 1]
Diagoras Rhodos      2-2  Ethnikos Piraeus
Apollon Kalamarias   0-2  AO Kavala
PAS Giannina         3-1  Kastoria
Kerkyra AO           3-1  Veria
Ilysiakos Zografou   0-1  Anagennisi Karditsas
Ethnikos Asteras     1-1  Kalamata
Agrotikos Asteras    1-0  Ionikos Nikaias
[Feb 2]
ASK Olympiakos Volou 1-1  Atromitos Athinon

Round 21
[Feb 7]
Agrotikos Asteras    2-0  Kerkyra AO
[Feb 8]
Veria                0-0  Diagoras Rhodos
Anagennisi Karditsas 1-1  Kallithea
Kastoria             1-3  Kalamata
Atromitos Athinon    0-0  Ilysiakos Zografou
Ionikos Nikaias      4-4  ASK Olympiakos Volou
Ethnikos Piraeus     2-1  Apollon Kalamarias
Pierikos Katerini    0-0  PAS Giannina
[Feb 9]
AO Kavala            0-0  Ethnikos Asteras

Round 22
[Feb 14]
Apollon Kalamarias   0-0  Veria
[Feb 15]
Kallithea            0-2  Atromitos Athinon
PAS Giannina         2-1  Anagennisi Karditsas
Diagoras Rhodos      2-1  Agrotikos Asteras
Kalamata             0-1  AO Kavala
Ilysiakos Zografou   2-0  Ionikos Nikaias
Ethnikos Asteras     2-1  Ethnikos Piraeus
Pierikos Katerini    2-0  Kastoria
[Feb 16]
ASK Olympiakos Volou 1-1  Kerkyra AO

Round 23
[Feb 21]
Atromitos Athinon    2-1  PAS Giannina
[Feb 22]
ASK Olympiakos Volou 0-1  Diagoras Rhodos
Ethnikos Piraeus     1-1  Kalamata
Kerkyra AO           2-0  Ilysiakos Zografou
Veria                1-0  Ethnikos Asteras
Anagennisi Karditsas 1-0  Pierikos Katerini
Kastoria             2-2  AO Kavala
Agrotikos Asteras    1-0  Apollon Kalamarias
[Feb 23]
Ionikos Nikaias      0-0  Kallithea

Round 24
[Feb 28]
Kalamata             2-0  Veria
[Mar 1]
AO Kavala            2-2  Ethnikos Piraeus
Ilysiakos Zografou   2-1  Diagoras Rhodos
Ethnikos Asteras     3-0  Agrotikos Asteras
Pierikos Katerini    2-0  Atromitos Athinon
PAS Giannina         2-1  Ionikos Nikaias
Kallithea            0-0  Kerkyra AO
Anagennisi Karditsas 1-1  Kastoria
Apollon Kalamarias   1-0  ASK Olympiakos Volou

Round 25
[Mar 7]
Diagoras Rhodos      0-0  Kallithea
[Mar 8]
Ionikos Nikaias      2-2  Pierikos Katerini
Agrotikos Asteras    2-0  Kalamata
Atromitos Athinon    1-0  Anagennisi Karditsas
ASK Olympiakos Volou 2-0  Ethnikos Asteras
Kastoria             1-1  Ethnikos Piraeus
Ilysiakos Zografou   1-2  Apollon Kalamarias
Kerkyra AO           2-2  PAS Giannina
[Mar 9]
Veria                1-1  AO Kavala

Round 26
[Mar 14]
AO Kavala            4-1  Agrotikos Asteras
[Mar 15]
Ethnikos Asteras     1-1  Ilysiakos Zografou
Ethnikos Piraeus     1-1  Veria
PAS Giannina         1-1  Diagoras Rhodos
Atromitos Athinon    2-1  Kastoria
Kallithea            3-2  Apollon Kalamarias
Kalamata             0-0  ASK Olympiakos Volou
Anagennisi Karditsas 0-3  Ionikos Nikaias
[Mar 16]
Pierikos Katerini    1-0  Kerkyra AO

Round 27
[Mar 21]
Apollon Kalamarias   1-3  PAS Giannina
[Mar 22]
ASK Olympiakos Volou 0-0  AO Kavala
Ilysiakos Zografou   3-0  Kalamata
Kerkyra AO           1-0  Anagennisi Karditsas
Ethnikos Asteras     3-0  Kallithea
Diagoras Rhodos      3-1  Pierikos Katerini
Agrotikos Asteras    1-2  Ethnikos Piraeus
[Mar 23]
Kastoria             0-2  Veria
Ionikos Nikaias      0-1  Atromitos Athinon

Round 28
[Mar 28]
Ethnikos Piraeus     1-0  ASK Olympiakos Volou
[Mar 29]
Veria                1-1  Agrotikos Asteras
Anagennisi Karditsas 2-1  Diagoras Rhodos
Pierikos Katerini    1-1  Apollon Kalamarias
Ionikos Nikaias      2-0  Kastoria
PAS Giannina         1-0  Ethnikos Asteras
AO Kavala            2-0  Ilysiakos Zografou
Kalamata             2-0  Kallithea
[Mar 30]
Atromitos Athinon    2-2  Kerkyra AO

Round 29
[Apr 4]
Kallithea            1-1  AO Kavala
[Apr 5]
ASK Olympiakos Volou 1-1  Veria
Kastoria             1-2  Agrotikos Asteras
Apollon Kalamarias   2-2  Anagennisi Karditsas
Kerkyra              2-0  Ionikos Nikaias
Kalamata             2-1  PAS Giannina
Diagoras Rhodos      0-1  Atromitos Athinon
Ethnikos Asteras     3-0  Pierikos Katerini
[Apr 6]
Ilysiakos Zografou   3-2  Ethnikos Piraeus

Round 30
[Apr 11]
Atromitos Athinon    2-1  Apollon Kalamarias
[Apr 12]
Ionikos Nikaias      1-0  Diagoras Rhodos
Pierikos Katerini    1-2  Kalamata
Anagennisi Karditsas 1-0  Ethnikos Asteras
Kerkyra              1-2  Kastoria
Veria                awd  Ilysiakos Zografou      [awarded 0-3]
Agrotikos Asteras    3-1  ASK Olympiakos Volou
Ethnikos Piraeus     0-0  Kallithea
[Apr 13]
AO Kavala            2-1  PAS Giannina

Round 31 [Apr 27]
Kalamata             0-0  Anagennisi Karditsas
Diagoras Rhodos      2-0  Kerkyra
Kastoria             0-0  ASK Olympiakos Volou
Ethnikos Asteras     2-2  Atromitos Athinon
PAS Giannina         2-1  Ethnikos Piraeus
AO Kavala            2-0  Pierikos Katerini
Apollon Kalamarias   0-3  Ionikos Nikaias
Ilysiakos Zografou   3-2  Agrotikos Asteras
Kallithea            0-1  Veria

Round 32 [May 4]
Atromitos Athinon    4-0  Kalamata
Kerkyra              0-1  Apollon Kalamarias
Veria                1-2  PAS Giannina
Ionikos Nikaias      3-2  Ethnikos Asteras
Ethnikos Piraeus     2-1  Pierikos Katerini
ASK Olympiakos Volou 0-1  Ilysiakos Zografou
Agrotikos Asteras    2-0  Kallithea
Anagennisi Karditsas 3-0  AO Kavala
Diagoras Rhodos      5-1  Kastoria

Round 33 [May 11]
Ethnikos Piraeus     1-1  Anagennisi Karditsas
Kastoria             0-4  Ilysiakos Zografou
Kalamata             3-1  Ionikos Nikaias
Ethnikos Asteras     4-2  Kerkyra
Kallithea            1-0  ASK Olympiakos Volou
PAS Giannina         2-2  Agrotikos Asteras
Apollon Kalamarias   2-0  Diagoras Rhodos
AO Kavala            5-0  Atromitos Athinon
Pierikos Katerini    0-2  Veria

Round 34 [May 18]
Veria                0-1  Anagennisi Karditsas
Kerkyra              2-1  Kalamata
Diagoras Rhodos      1-3  Ethnikos Asteras
Ilysiakos Zografou   2-1  Kallithea
Atromitos Athinon    2-1  Ethnikos Piraeus
Apollon Kalamarias   2-0  Kastoria
Ionikos Nikaias      2-2  AO Kavala
ASK Olympiakos Volou 1-1  PAS Giannina
Agrotikos Asteras    4-0  Pierikos Katerini

Final Table:

 1.Atromitos Athinon      34  22  8  4  54-30  74  Promoted
 2.PAS Giannina           34  20  9  5  70-36  69  Promoted
 3.AO Kavala              34  19  8  7  56-28  65  Promoted
-------------------------------------------------
 4.Ionikos Nikaias        34  15 10  9  43-37  55
 5.Kerkyra AO             34  14  9 11  45-40  51
 6.Ilysiakos Zografou     34  13  7 14  42-40  46
 7.Agrotikos Asteras      34  13  6 15  39-39  45
 8.Diagoras Rhodos        34  11 11 12  46-38  44
 9.Kalamata               34  11 10 13  33-43  43
10.Pierikos Katerini      34  11  9 14  33-43  42
12.ASK Olympiakos Volou   34   9 14 11  32-36  41  [4 2 0 2 4-3 6]
13.Ethnikos Asteras       34  11  8 15  42-40  41  [4 2 0 2 3-3 6]
14.Apollon Kalamarias     34  11  8 15  34-45  41  [4 2 0 2 2-3 6]
15.Ethnikos Piraeus       34   8 16 10  42-41  40
16.Anagennisi Karditsas   34  10  9 15  30-43  39
-------------------------------------------------
16.Veria                  34  10 11 13  27-36  38  [-3]  Relegated
17.Kallithea              34   7 13 14  25-43  34  Relegated
18.Kastoria               34   2 12 20  28-63  18  Relegated

NB: Veria had 3 points deducted;
    Apollon Kalamarias were relegated to the fourth level
      due to unsettled debts


Third Level 2008/09

G Ethniki Kategoria

Final Tables:

Group 1 (South)
 1.Ilioupoli              34  25  3  6  62-23  78  Promoted
-------------------------------------------------
 2.Rodos                  34  22 11  1  56-19  77  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 3.Panaha´ki 2005         34  22  9  3  48-19  75
 4.Fostiras               34  18  8  8  47-30  59  [-3]
 5.Korinthos              34  12 12 10  41-34  48
 6.Keravnos Kerateas      34  14  5 15  37-32  47
 7.Agia Paraskevi         34  11 13 10  43-43  46
 8.Panargiakos            34  13  7 14  41-41  46
 9.Vyzas Megaron          34  12  9 13  40-33  45
10.Olympiakos Chersonisou 34  11  9 14  39-36  42
11.Atsalenios             34  11  9 14  31-30  42
12.Cha´dari               34  11  9 14  29-32  42
13.Aias Salaminas         34  11  9 14  36-40  42
-------------------------------------------------
14.Koropi                 34   8 15 11  23-25  39  Relegated
15.Agios Dimitrios        34  11  6 17  39-52  39  Relegated
16.Asteras Rethymnou      34   8 12 14  31-44  36  Relegated
17.Aigaleo Athinai        34   4  8 22  31-73  20  Relegated
18.Aiolikos               34   4  2 28  13-81  14  Relegated

Group 2 (North)
 1.Doxa Dramas            34  22 10  2  68-22  76  Promoted
-------------------------------------------------
 2.Panaitolikos           34  21  7  6  56-14  70  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 3.Eorda´kos              34  17 14  3  46-18  65
 4.Makedonikos Neapolis   34  14 14  6  47-25  56
 5.PAO Neon Epivaton      34  13 13  8  41-26  52
 6.Zakynthos              34  14  9 11  36-28  51
 7.Ethnikos Filippiadas   34  12 11 11  33-35  47
 8.Niki Volou             34  12 11 11  30-27  47
 9.Fokikos                34  12 11 11  38-34  47
10.Therma´kos Thermis     34  13  8 13  46-41  47
11.Anagennisi Giannitson  34  12  9 13  32-38  45
12.Odysseas Anagenniseos  34  11 12 11  33-31  45
13.Pyrsos Grevenon        34  10 13 11  34-30  43
-------------------------------------------------
14.Lamia                  34  10 12 12  34-34  42  Relegated
15.PAS Preveza            34  10 12 12  24-24  42  Relegated
16.Ethnikos Katerinis     34   6  4 24  26-66  22  Relegated
17.Enosi Iraklis          34   5  3 26  12-76  18  Relegated
18.Anagennisi Artas       34   3  5 26  12-79  14  Relegated

Promotion Playoff [May 23, Athinai]
Rodos                  1-2 Panaitolikos           [aet]

NB: Panaitolikos promoted; Rodos later also promoted thanks
    to forced relegation of Apollon Kalamarias to 4th level


2007/08.

2009/10.

list of champions.

list of final tables (before 1959).

list of final tables (since 1959).

list of 2nd level champions.

list of 2nd level final tables.

list of 3rd level champions.

list of 3rd level final tables.

list of 4th level champions.

list of cup winners.

list of super cup finals.

list of amateur cup finals.

list of topscorers.

list of mergers and name changes.


About this document

Prepared and maintained by Alexander Mastrogiannopoulos and Jan Schoenmakers the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Alexander Mastrogiannopoulos (alexmastro@freesurf.ch) and Jan Schoenmakers (Jan.Schoenmakers@atosorigin.com)
Last updated: 27 Aug 2010

(C) Copyright Alexander Mastrogiannopoulos, Jan Schoenmakers and RSSSF 2008/10
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.