Greenland 2001

Mellemrunden | Slutrunden

Mellemrunden

Nordgrønland | Diskobugten | Midtgrønland | Sydgrønland 

Nordgrønland

Eqaluk-56         2-6 FC Malamuk        	
UB-68             1-3 UB-83             		
Eqaluk-56         2-2 UB-68             
FC Malamuk        7-1 UB-83             
Eqaluk-56         1-4 UB-83             
FC Malamuk        3-2 UB-68             

Final Table:

 1.FC Malamuk (Uummanaq)      3   3  0  0  16- 5   9  Qualified
 2.UB-83 (Upernavik)          3   2  0  1   8- 9   6
 3.UB-68 (Uummannaq)          3   0  1  2   5- 8   1
 4.Eqaluk-56 (Ikerasak)       3   0  1  2   5-12   1

Diskobugten

N-48              5-1 Disko-76          
Kugsak            3-0 Ippernaq          
N-48              3-2 Ippernaq          
Disko-76          0-6 T-41              
N-48              7-2 T-41              
Kugsak            8-1 Disko-76          
N-48              1-1 Kugsak            
Ippernaq          3-2 T-41              
Ippernaq          2-5 Disko-76          
Kugsak            6-2 T-41              

Final Table:

 1.Kugsak-45 (Qasigiannguit)  4   3  1  0  18- 4  10  Qualified
 2.N-48 (Ilulissat)           4   3  1  0  16- 6  10  Qualified
 3.T-41 (Aasiaat)             4   1  0  3  12-16   3      
 4.Ippernaq-53 (Kangaatsiaq)  4   1  0  3   7-13   3
 5.Disko-76 (Qeqertarsuaq)    4   1  0  3   7-21   3

Midtgrønland

Kâgssagssuk       2-1 NBK-88            
NÛK               3-2 S-68              
B-67              0-1 SAK               
Kâgssagssuk       1-0 B-67              
NÛK               1-0 SAK               
NBK-88            2-1 S-68              
Kâgssagssuk       1-2 NÛK               
NBK-88            0-3 SAK               
B-67              4-0 S-68              
Kâgssagssuk       5-2 S-68              
NÛK               2-1 B-67              
NBK-88            0-2 SAK               
Kâgssagssuk       0-0 SAK               
NÛK               2-0 NBK-88            
B-67              2-1 S-68              

Final Table:

 1.NÛK (Nuuk)                 5   5  0  0  10- 4  15  Qualified
 2.SAK (Sisimiut)             5   3  1  1   6- 1  10  Qualified
 3.Kâgssagssuk (Maniitsoq)    5   3  1  1   9- 5  10  Qualified
 4.B-67 (Nuuk)                5   2  0  3   7- 5   6
 5.NBK-88 (Niaqornaarsuk)     5   1  0  4   3-10   3
 6.S-68 (Sisimiut)            5   0  0  5   6-16   0

Sydgrønland

NB: ATA (Tasiliaq) qualified from the Østgrønland qualifying stage but
    enter the Sydgrønland mellemrunde.

Nagtoralik        3-3 Siuteroq          
K-33              2-1 N-85              
Nagtoralik        2-2 K-33              
N-85              3-1 ATA               
Nagtoralik        1-6 N-85              
Siuteroq          4-4 ATA               
Siuteroq          2-4 N-85              
ATA               2-2 K-33              
Nagtoralik        1-1 ATA               
Siuteroq          2-5 K-33              

Final Table:

 1.N-85 (Narsaq)              4   3  0  1  14- 6   9  Qualified
 2.K-33 (Qaqortoq)            4   2  2  0  11- 7   8  Qualified
 3.ATA (Tasiliaq)             4   0  3  1   8-10   3
 4.Nagtoralik (Paamiut)       4   0  3  1   7-12   3
 5.Siuteroq (Nanortalik)      4   0  2  2  11-16   2


Slutrunden

NB: all matches in Sisimiut

Pulje A

FC Malamuk        2-2 Kugsak            
SAK               2-1 K-33              	
FC Malamuk        2-1 SAK               
Kugsak            4-1 K-33              
Kugsak            3-1 SAK               
FC Malamuk        3-3 K-33              

Final Table:

 1.Kugsak-45 (Qasigiannguit)  3   2  1  0   9- 4   7  Qualified
 2.FC Malamuk (Uummanaq)      3   1  2  0   7- 6   5  Qualified
 3.SAK (Sisimiut)             3   1  0  2   4- 6   3
 4.K-33 (Qaqortoq)            3   0  1  2   5- 9   1

Pulje B

Kâgssagssuk       0-3 N-85              
N-48              3-1 NÛK               
Kâgssagssuk       0-4 NÛK               
N-48              1-0 N-85              
NÛK               3-2 N-85              
N-48              6-0 Kâgssagssuk       

Final Table:

 1.N-48 (Ilulissat)           3   3  0  0  10- 1   9  Qualified
 2.NÛK (Nuuk)                 3   2  0  1   8- 5   6  Qualified
 3.N-85 (Narsaq)              3   1  0  2   5- 4   3
 4.Kâgssagssuk (Maniitsoq)    3   0  0  3   0-13   0

Semifinals [Aug 24]
Kugsak            7-1 NÛK               
N-48              8-0 FC Malamuk        

Seventh Place Match [Aug 24]
K-33              3-5 Kâgssagssuk       

Fifth Place Match [Aug 25]
SAK               3-0 N-85              

Third Place Match [Aug 25]
FC Malamuk        2-1 NÛK               

Final [Aug 25]
N-48              2-1 Kugsak            


2000

2002

list of champions

list of women champions


About this document

Many thanks to Luciano Zinelli

Prepared and maintained by Brian Outlaw for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Brian Outlaw
Last updated: 26 Feb 2015

(C) Copyright Brian Outlaw and RSSSF 2015
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.