India 2001/02


National Football League 2001/02 | Second Level

Regional Leagues
2001 season (link to separate file)
2002 season (link to separate file)

Cup Tournaments 2001/02
Federation Cup | Santosh Trophy
Governor's Gold Cup | Bordoloi Cup | Durand Cup | IFA Shield | Rovers Cup | Other Tournaments



6th "Tata" National Football League

Final Table:

 1.Mohun Bagan AC                22 13  5  4 31-19 44  [Calcutta]
 2.Churchill Brothers SC         22 12  6  4 44-19 42  [Goa]
 3.Vasco Sports Club             22 12  4  6 28-20 40  [Goa]
 4.Salgaocar Sports Club         22 10  9  3 32-17 39  [Goa]
 5.East Bengal Club              22 11  3  8 31-23 36  [Calcutta]
 6.Mahindra United               22  9  6  7 25-19 33  [Mumbai]
 7.Indian Telephone Industries   22  8  6  8 26-26 30  [Bangalore]
 8.Hindustan Aeronautics Limited 22  8  4 10 18-26 28  [Bangalore]
 9.Tollygunge Agragami           22  6  5 11 26-37 23  [Calcutta]
10.JCT Mills                     22  5  6 11 18-26 21  [Phagwara]
-----------------------------------------------------
11.FC Kochin                     22  4  5 13 12-32 17  [Kochi]
12.Punjab Police                 22  3  3 16 11-38 12  [Jalandhar]

Round 1
12-Dec-01: Punjab Police               1-3 East Bengal Club
 [P: 2 Praveen Kumar; E: 20,69 Suley Musah, 89 IM Vijayan]
12-Dec-01: Salgaocar Sports Club       1-0 FC Kochin
 [47 Glador Zaire]
13-Dec-01: Mohun Bagan AC              2-0 Tollygunge Agragami
 [47 Abdullatif Seriki, 50 James Singh]
13-Dec-01: JCT Mills                   1-2 Churchill Brothers SC
 [J: 55 Hardip Singh Gill; C: 41 Osumanu Husseini, 75 Francis Coelho]
13-Dec-01: Indian Telephone Industries 0-0 Mahindra United
13-Dec-01: Vasco Sports Club           1-1 Hindustan Aeronautics Limited
 [V: 25 Peter Rodrigues; H: 36 Sunil Kumar]

Round 2
16-Dec-01: East Bengal Club            0-1 Mohun Bagan AC
 [26 Jose Barreto]
16-Dec-01: Punjab Police               0-3 Churchill Brothers SC
 [24 Abdul Ganiyu Saley, 57 Noel Wilson, 70 Somatai Shaiza]
17-Dec-01: Mahindra United             2-0 Vasco Sports Club
 [10 Austin Okolo, 54 Bala Usman]
17-Dec-01: Indian Telephone Industries 1-1 Tollygunge Agragami
 [I: 43 CK Jiteesh; T: 90 Pralad Singh Rawat]
18-Dec-01: FC Kochin                   1-1 JCT Mills
 [K: 53 VP Shaji; J: 17 Hardip Singh Sangha]
18-Dec-01: Hindustan Aeronautics Ltd.  2-1 Salgaocar Sports Club
 [H: 60,77 Raja Baliev Nurlan; S: 66 Dennis Cabral]

Round 3
21-Dec-01: Mahindra United             1-1 East Bengal Club
 [M: 14 Musa Isa Eroje; E: 80 Omolaja Olalekan]
21-Dec-01: Hindustan Aeronautics Ltd.  0-0 Tollygunge Agragami
21-Dec-01: Vasco Sports Club           2-1 Punjab Police
 [V: 16 Satish Minz, 84 Rui Wanderley Weis; P: 41 Praveen Kumar]
22-Dec-01: Churchill Brothers SC       1-1 Indian Telephone Industries
 [C: 48 Roque Barreto; I: 51 Kenneth Onu]
23-Dec-01: FC Kochin                   0-0 Mohun Bagan AC
23-Dec-01: Salgaocar Sports Club       0-0 JCT Mills

Round 4
24-Dec-01: Mahindra United             2-1 Tollygunge Agragami
 [M: 54 Mohammed Najeeb, 90 Khalid Jamil; T: 20 Akeem Abul Alem]
27-Dec-01: FC Kochin                   0-2 Indian Telephone Industries
 [62,65 Kenneth Onu]
27-Dec-01: Salgaocar Sports Club       2-0 Punjab Police
 [44 Eugene Gray, 71 Bruno Coutinho]
27-Dec-01: Hindustan Aeronautics Ltd.  3-1 Mohun Bagan AC
 [H: 18 Rajendra Prasad, 29,90 Raja Baliev Nurlan; M: 35 Jose Barreto]
27-Dec-01: East Bengal Club            2-1 JCT Mills
 [E: 23 Omolaja Olalekan, 68 Dipendu Biswas; J: 17 Hardip Singh Saini]
28-Dec-01: Vasco Sports Club           1-1 Churchill Brothers SC
 [V: 90 Riu Wanderley Weis; C: 37 Yakubu Yusif]

Round 5
31-Dec-01: FC Kochin                   2-0 Punjab Police
 [42 Sushanth Mathew, 60 VP Shaji]
31-Dec-01: Mahindra United             0-0 Salgaocar Sports Club
31-Dec-01: Indian Telephone Industries 0-0 Mohun Bagan AC
02-Jan-02: JCT Mills                   0-1 Hindustan Aeronautics Limited
 [8 Dayanand]
02-Jan-02: East Bengal Club            1-0 Churchill Brothers SC
 [80 Suley Musah]
03-Jan-02: Vasco Sports Club           2-0 Tollygunge Agragami
 [7 Rui Wanderly Weis, 28 Satish Minz]

Round 6
05-Jan-02: JCT Mills                   1-2 Mahindra United
 [J: 70 Hardip Singh Gill; M: 27 Khalid Jamil, 75 Austin Okolo]
05-Jan-02: Punjab Police               1-0 Hindustan Aeronautics Limited
 [17 Praveen Kumar]
05-Jan-02: East Bengal Club            1-2 Indian Telephone Industries
 [E: 9 Omolaja Olalekan; I: 11 Mohammed Salissu, 37 Kenneth Onu]
06-Jan-02: FC Kochin                   1-1 Churchill Brothers SC
 [K: 85 Josiah Seton; C: 34 Rajesh Meetei]
06-Jan-02: Salgaocar Sports Club       1-1 Tollygunge Agragami
 [S: 60 Sunday Seah; T: 11 Akeem Abul Alem]
07-Jan-02: Mohun Bagan AC              1-1 Vasco Sports Club
 [M: 70 Jose Barreto; V: 52 Rui Wanderley Weis]

Round 7
09-Jan-02: Salgaocar Sports Club       3-0 Indian Telephone Industries
 [36 Alvito D'Cunha, 90 Bello Rasaq, 90 Alex Ambrose]
10-Jan-02: Hindustan Aeronautics Ltd.  0-1 FC Kochin
 [21 VP Shaji]
11-Jan-02: East Bengal Club            0-1 Vasco Sports Club
 [11 Peter Rodrigues]
11-Jan-02: Churchill Brothers SC       2-1 Mahindra United
 [C: 4 Noel Wilson, 55 Roque Barreto; M: 61 Khalid Jamil]
12-Jan-02: Mohun Bagan AC              2-0 JCT Mills
 [39 Abdullatif Seriki, 61 Basudeb Mondal]
13-Jan-02: Tollygunge Agragami         2-1 Punjab Police
 [T: 37 Sasthi Duley, 50 Ashim Biswas; P: 6 Praveen Kumar]

Round 8
16-Jan-02: Mohun Bagan AC              1-0 Punjab Police
 [30 Jose Barreto]
17-Jan-02: Vasco Sports Club           1-0 Salgaocar Sports Club
 [40 Denzil Coutinho]
19-Jan-02: FC Kochin                   0-2 Mahindra United
 [46 Bala Usman, 59 Austin Okolo]
19-Jan-02: Indian Telephone Industries 1-0 JCT Mills
 [86 Mohammed Salissu]
20-Jan-02: Tollygunge Agragami         0-4 Churchill Brothers SC
 [28,71,83 Yakubu Yusif, 90 Somatai Shaiza]
20-Jan-02: Hindustan Aeronautics Ltd.  1-0 East Bengal Club
 [13 Sunil Kumar]

Round 9
23-Jan-02: Vasco Sports Club           1-2 JCT Mills
 [V: 48 Agnelo Colaco; J: 9,36 Hardip Singh Gill]
23-Jan-02: Hindustan Aeronautics Ltd.  1-1 Mahindra United
 [H: 85 Raja Baliev Nurlan; M: 41 Jules Alberto]
24-Jan-02: Indian Telephone Industries 3-0 Punjab Police
 [48,53,83 Mike Okoro]
24-Jan-02: Mohun Bagan AC              2-1 Churchill Brothers SC
 [M: 23,43 Jose Barreto; C: 34 Abdul Ganiyu Saley]
24-Jan-02: Salgaocar Sports Club       4-0 East Bengal Club
 [9,74 Eugene Gray, 53,78 Sunday Seah]
25-Jan-02: Tollygunge Agragami         1-0 FC Kochin
 [59 Sasthi Duley]

Round 10
27-Jan-02: Indian Telephone Industries 3-1 Vasco Sports Club
 [I: 45 Mike Okoro, 64,90 George Ekeh; V: 30 Rui Wanderley Weis]
28-Jan-02: Churchill Brothers SC       6-0 Hindustan Aeronautics Limited
 [2,9,22 Abdul Ganiyu Saley, 12,67 Yakubu Yusif, 85 Inacio Afonso]
28-Jan-02: Mahindra United             2-0 Punjab Police
 [62 Bala Usman, ? Shanmugam Venkatesh]
28-Jan-02: East Bengal Club            2-2 FC Kochin
 [E: 15 Dipendu Biswas, 74 Jiten Rai; K: 50 Kalia Kulothongan, 61 E Muhammed]
29-Jan-02: Tollygunge Agragami         2-1 JCT Mills
 [T: 24 Akeem Abul Alem, 90 Ashim Biswas; J: 13 Hardip Singh Gill]
30-Jan-02: Mohun Bagan AC              0-0 Salgaocar Sports Club

Round 11
20-Feb-02: Vasco Sports Club           2-0 FC Kochin
 [54,58 Marcos Pereira]
20-Feb-02: East Bengal Club            2-1 Tollygunge Agragami
 [E: 1 Suley Musah, 28 Jo Paul Ancheri; T: 3 Sasthi Duley]
20-Feb-02: JCT Mills                   0-0 Punjab Police
20-Feb-02: Hindustan Aeronautics Ltd.  1-0 Indian Telephone Industries
 [27 Jimmy Mulisa]
21-Feb-02: Salgaocar Sports Club       1-1 Churchill Brothers SC
 [S: 32 Alvito D'Cunha; C: 37 Osumanu Husseini]
21-Feb-02: Mahindra United             2-0 Mohun Bagan AC
 [18 Shanmugam Venkatesh, 82 Austin Okolo]

Round 12
24-Feb-02: Indian Telephone Industries 0-1 East Bengal Club
 [41 Chandan Das]
24-Feb-02: Churchill Brothers SC       4-1 FC Kochin
 [C: 31,68 Yakubu Yusif, 65 Noel Wilson, 84 Peter Mascarenhas; K: 30 Niyaz Rahaman]
25-Feb-02: Mahindra United             1-1 JCT Mills
 [M: 87 Abhishek Yadav; J: 27 Surjit Singh]
25-Feb-02: Vasco Sports Club           2-1 Mohun Bagan AC
 [V: 26,57 Rui Wanderley Weis; M: 33 Abdullatif Seriki]
25-Feb-02: Hindustan Aeronautics Ltd.  1-0 Punjab Police
 [49 Raja Baliev Nurlan]
25-Feb-02: Tollygunge Agragami         1-4 Salgaocar Sports Club
 [T: 49 Akeem Abul Alem; S: 13 Alex Ambrose, 32,35 Sunday Seah, 45 Majekodunmi Bolaji]

Round 13
28-Feb-02: East Bengal Club            2-1 Mahindra United
 [E: 68 Dipendu Biswas, 71 Suley Musah; M: 66 Shanmugam Venkatesh]
28-Feb-02: Indian Telephone Industries 1-3 Churchill Brothers SC
 [I: 13 Mohammed Salissu; C: 23 Yakubu Yusif, 64 Roque Barreto, 88 Ratan Singh]
01-Mar-02: Punjab Police               1-2 Vasco Sports Club
 [P: 90 Gurinder Pal Singh; V: 36 Angelo Jose Gomes, 63 Rui Wanderley Weis]
01-Mar-02: Tollygunge Agragami         3-2 Hindustan Aeronautics Limited
 [T: 4,43,67 Akeem Abul Alem; H: 19 Sunil Kumar, 47 Daniar Abdyraimov]
02-Mar-02: JCT Mills                   0-1 Salgaocar Sports Club
 [71 Alex Ambrose]
02-Mar-02: Mohun Bagan AC              3-0 FC Kochin
 [4 RC Prakash, 9,73 Abdullatif Seriki]

Round 14
04-Mar-02: Tollygunge Agragami         1-0 Mahindra United
 [89 Akeem Abul Alem]
05-Mar-02: Mohun Bagan AC              2-1 Hindustan Aeronautics Limited
 [M: 30 Renedy Singh, 81 Jose Barreto; H: 85 Jimmy Mulisa]
05-Mar-02: Punjab Police               0-1 Salgaocar Sports Club
 [70 Sunday Seah]
06-Mar-02: JCT Mills                   2-1 East Bengal Club
 [J: 23 Shaminder Singh, 68 Balkar Singh; E: 58 Omolaja Olalekan]
06-Mar-02: Indian Telephone Industries 2-0 FC Kochin
 [36 Mohammed Salissu, 74 Mike Okoro]
06-Mar-02: Churchill Brothers SC       0-0 Vasco Sports Club

Round 15
09-Mar-02: Vasco Sports Club           1-0 Mahindra United
 [36 Marcos Pereira]
10-Mar-02: JCT Mills                   1-1 FC Kochin
 [J: 30 Ranjit Singh; K: 79 Kalia Kulothongan]
10-Mar-02: Salgaocar Sports Club       0-0 Hindustan Aeronautics Limited
10-Mar-02: Tollygunge Agragami         2-3 Indian Telephone Industries
 [T: 61 Sasthi Duley, 77 Moses Owira; I: 26 Mohammed Salissu, 66 Nitin Pradhan, 72 Mike Okoro]
11-Mar-02: Mohun Bagan AC              1-0 East Bengal Club
 [56 Jose Barreto]
17-Mar-02: Churchill Brothers SC       5-1 Punjab Police
 [C: 25,41 Yakubu Yusif, 30 Roque Barreto, 53 Sayed Amin Mousavi, 77 Somatai Shaiza; P: 50 Praveen Kumar]

Round 16
13-Mar-02: Punjab Police               1-0 FC Kochin
 [85 Gurbinder Singh]
13-Mar-02: Salgaocar Sports Club       1-1 Mahindra United
 [S: 32 Jules Alberto; M: 43 Majekodunmi Bolaji]
14-Mar-02: Tollygunge Agragami         1-2 Vasco Sports Club
 [T: 66 Ashim Biswas; V: 45 Rui Wanderley Weis, 50 Marcos Pereira]
15-Mar-02: Mohun Bagan AC              2-2 Indian Telephone Industries
 [M: 32 Abdullatif Seriki, 36 Jose Barreto; I: 3 Mike Okoro, 90 Syed Hussein]
16-Mar-02: Hindustan Aeronautics Ltd.  2-1 JCT Mills
 [H: 30 Jimmy Mulisa, 37 Raja Baliev Nurlan; J: 61 Harvinder Singh]
21-Mar-02: Churchill Brothers SC       1-0 East Bengal Club
 [81 Osumanu Husseini]

Round 17
18-Mar-02: Vasco Sports Club           0-1 East Bengal Club
 [49 Jose Carlos da Silva]
19-Mar-02: FC Kochin                   1-0 Hindustan Aeronautics Limited
 [77 Kalia Kulothungan]
19-Mar-02: Indian Telephone Industries 1-1 Salgaocar Sports Club
 [I: 57 John Kennethraj; S: 71 Dennis Cabral]
20-Mar-02: JCT Mills                   1-2 Mohun Bagan AC
 [J: 61 Hardip Singh Saini; M: 52 RC Prakash, 76 Uday Kumar Konar]
21-Mar-02: Punjab Police               0-0 Tollygunge Agragami
25-Mar-02: Mahindra United             2-3 Churchill Brothers SC
 [M: 34 Mohammed Najeeb, 84 Abhishek Yadav; C: 8,15,42 Yakubu Yusif]

Round 18
23-Mar-02: JCT Mills                   2-1 Indian Telephone Industries
 [J: 13,90 Hardip Singh Saini; I: 73 Mohammed Salissu]
23-Mar-02: Salgaocar Sports Club       3-2 Vasco Sports Club
 [S: 28,72 Alvito D'Cunha, 86 Bruno Coutinho; V: 85 Rui Wanderley Weis, 87 Marcos Pereira]
26-Mar-02: Punjab Police               1-3 Mohun Bagan AC
 [P: 20 Praveen Kumar; M: 18,58 Jose Barreto, 28 Abdullatif Seriki]
27-Mar-02: East Bengal Club            4-0 Hindustan Aeronautics Limited (in Mumbai)
 [15,25 Jose Carlos da Silva, 63 Soumitra Chakraborty, 80 Bijen Singh]
28-Mar-02: Mahindra United             1-0 FC Kochin
 [21 Austin Okolo]
30-Mar-02: Churchill Brothers SC       2-2 Tollygunge Agragami
 [C: 8 Yakubu Yusif, 90 Somatai Shaiza; T: 30 Ashim Biswas, 65 Moses Owira]

Round 19
29-Mar-02: Punjab Police               0-0 JCT Mills
31-Mar-02: Indian Telephone Industries 1-0 Hindustan Aeronautics Limited
 [70 George Ekeh]
01-Apr-02: FC Kochin                   0-1 Vasco Sports Club
 [37 Jose Luciano]
01-Apr-02: Mohun Bagan AC              1-0 Mahindra United
 [69 Jose Barreto]
02-Apr-02: Churchill Brothers SC       1-2 Salgaocar Sports Club
 [C: 2 Yakubu Yusif; S: 54 Sunday Seah, 71 Alex Ambrose]
03-Apr-02: Tollygunge Agragami         1-5 East Bengal Club
 [T: 60 Moses Owira; E: 28 Omolaja Olalekan, 30 Bijen Singh, 38 Jose Carlos da Silva, 55,57 Dipankar Roy]

Round 20
05-Apr-02: Hindustan Aeronautics Ltd.  0-1 Vasco Sports Club
 [30 Satish Minz]
05-Apr-02: Churchill Brothers SC       2-0 JCT Mills
 [32 Yakubu Yusif, 38 Osumanu Husseini]
05-Apr-02: Mahindra United             2-1 Indian Telephone Industries
 [M: 65 Shanmugam Venkatesh, 67 Abhishek Yadav; I: 40 Mohammed Salissu]
06-Apr-02: Tollygunge Agragami         1-2 Mohun Bagan AC
 [T: 28 Sasthi Duley; M: 38 Jose Barreto, 85 Uday Kumar Konar]
07-Apr-02: FC Kochin                   2-1 Salgaocar Sports Club
 [K: 40 Kalia Kulothongan, 43 K Bijumon; S: 33 Alex Ambrose]
07-Apr-02: East Bengal Club            3-1 Punjab Police
 [E: 30,52 Omolaja Olalekan, 89 Dipendu Biswas; P: 3 Praveen Kumar]

Round 21
09-Apr-02: Vasco Sports Club           3-0 Indian Telephone Industries
 [9,34 Rui Wanderley Weis, 38 Jose Luciano]
09-Apr-02: Hindustan Aeronautics Ltd.  0-1 Churchill Brothers SC
 [30 Yakubu Yusif]
10-Apr-02: JCT Mills                   1-0 Tollygunge Agragami
 [84 Hardip Singh Saini]
11-Apr-02: Punjab Police               0-2 Mahindra United
 [2 Austin Okolo, 75 Mohammed Najeeb]
11-Apr-02: Salgaocar Sports Club       4-3 Mohun Bagan AC
 [S: 32,76 Sunday Seah, 41 Alvito DCunha, 73 Alex Ambrose; M: 2,15 Jose Barreto, 28 Basudeb Mondal]
11-Apr-02: FC Kochin                   0-1 East Bengal Club
 [75 Dipendu Biswas]

Round 22
15-Apr-02: East Bengal Club            1-1 Salgaocar Sports Club
 [E: 41 Jose Carlos da Silva; S: 60 Alex Ambrose]
15-Apr-02: Mahindra United             0-2 Hindustan Aeronautics Limited
 [59 Rajendra Prasad 79, Dayanand]
15-Apr-02: JCT Mills                   2-1 Vasco Sports Club
 [J: 3 Hardip Singh Saini, 47 Stephen Abarowei; V: 71 Peter Rodrigues]
15-Apr-02: FC Kochin                   0-5 Tollygunge Agragami
 [10,75 Ashim Biswas, 58 Mehtab Hussein, 70 Akeem Abul Alem, 77 Moses Owira]
15-Apr-02: Punjab Police               2-1 Indian Telephone Industries
 [P: 47 Kuldip Singh, 65 Rajesh Kumar; I: 78 George Ekeh]
15-Apr-02: Churchill Brothers SC       0-1 Mohun Bagan AC
 [73 Abdul Wastu Saliu]

Final Table:

 1.Mohun Bagan AC                22 13  5  4 31-19 44  [Calcutta]
 2.Churchill Brothers SC         22 12  6  4 44-19 42  [Goa]
 3.Vasco Sports Club             22 12  4  6 28-20 40  [Goa]
 4.Salgaocar Sports Club         22 10  9  3 32-17 39  [Goa]
 5.East Bengal Club              22 11  3  8 31-23 36  [Calcutta]
 6.Mahindra United               22  9  6  7 25-19 33  [Mumbai]
 7.Indian Telephone Industries   22  8  6  8 26-26 30  [Bangalore]
 8.Hindustan Aeronautics Limited 22  8  4 10 18-26 28  [Bangalore]
 9.Tollygunge Agragami           22  6  5 11 26-37 23  [Calcutta]
10.JCT Mills                     22  5  6 11 18-26 21  [Phagwara]
-----------------------------------------------------
11.FC Kochin                     22  4  5 13 12-32 17  [Kochi]
12.Punjab Police                 22  3  3 16 11-38 12  [Jalandhar]

Promoted: Dempo SC (Goa) and Indian Bank (Chennai)

Topscorers:

 1. Yakubu Yusif (CB)        - 18 goals
 2. Jose Barreto (MB)        - 15 goals
 3. Rui Wanderley Weis (Vas) - 12 goals



Second Level 2001/02


Phase 1

Group I (in Kannur, Kerala)
03-Mar-02: Providence FC             0-2 Pax of Nagoa
 [Pr: ?; PoN: 41 Amaechi Nwabunwanne, 47 Sebastiao Endro]
04-Mar-02: Karnataka State Police    0-1 Titanium XI
 [59 Ebin Rose]
06-Mar-02: Karnataka State Police    1-2 Pax of Nagoa
 [K: 43 MJ Antony; P: 31,53 Sebastiao Endro]
07-Mar-02: Providence FC             1-7 Titanium XI
 [P: 77 Satyajit; T: 9,52 KT Abdul Hameed, 12 Boniface, 30 U Shahjahan, 53,87 Ebin Rose, 62 PS Asheem]
09-Mar-02: Karnataka State Police    2-5 Providence FC
 [K: 67 Sampath Kumar, 87 KP Nagaraj; P: 9,71 Chet Bahadur Gurung, 19,89 Anil Tomar, 56 Rajiv Karir]
10-Mar-02: Titanium XI               1-3 Pax of Nagoa
 [T: Ebin Rose; P: 2xSebastiao Endro, Bello Rasaq]

Final Table:
              
 1.Pax of Nagoa                    3  3  0  0  7- 2  9  [Goa] 
 2.Titanium XI                     3  2  0  1  9- 4  6  [Thiruvananthapuram, Kerala]
 3.Providence FC                   3  1  0  2  6-11  3  [Vadodara, Gujarat]
 4.Karnataka State Police          3  0  0  3  3- 8  0  [Bangalore, Karnataka]
 5.Manjela Club A                  withdrew             [Daman and Diu]

Qualified: Pax of Nagoa     

Group II (in Delhi)
02-Mar-02: Jorba Durga Club          2-1 Boys AC
02-Mar-02: Uttar Pradesh Police      1-4 Hindustan Club
 [U: 90 Prabhu Yadav; H: 30 Ravinder Singh, Kunle, Praveen Arora, Sameer Jung]
04-Mar-02: Hindustan Club        lost to Assam State Electricity Board
06-Mar-02: Jorba Durga Club          1-2 Assam State Electricity Board
 [J: Laxman Chatterjee; A: MK Candid, Abraham L Mhar]
06-Mar-02: Uttar Pradesh Police      3-0 Boys AC
 [2xNasim Khan, Ramesh Rawat]
08-Mar-02: Hindustan Club            1-0 Jorba Durga Club
 [Devash Kaushik]
08-Mar-02: Boys AC                   0-2 Assam State Electricity Board
 [Utpal Basumatary, Abraham L Mhar]
09-Mar-02: Uttar Pradesh Police      _-_ Assam State Electricity Board
??-Mar-02: Hindustan Club            _-_ Boys AC

Table:
                               
 1.Assam State Electricity Board   3  3  0  0  4- 1  9  [Guwahati, Assam]
 2.Hindustan Club                  3  2  0  1  5- 1  6  [Delhi]
 3.Uttar Pradesh Police            2  1  0  1  4- 4  3  [Uttar Pradesh]
 4.Jorba Durga Club                3  1  0  2  3- 4  3  [Orissa]
 5.Boys Athletic Club              3  0  0  3  1- 7  0  [Gangtok, Sikkim]
 6.Tata Football Academy           withdrew             [Jamshedpur, Bihar]

Qualified: Assam State Electricity Board

Group III (in Chennai, Tamil Nadu)
04-Mar-02: State Bank of Hyderabad   0-0 Kerala State Electricity Board
05-Mar-02: Chennai Customs           4-0 Young Challenger
 [39,61 Basheer Ahmed, 43 A Chendur, 55 Venkatesh]
06-Mar-02: CIL, Bangalore            3-3 Kerala State Electricity Board
 [C: 14,18 Saravanan, 88 Vasigaran; K: 9,44,73 Rajesh]
07-Mar-02: State Bank of Hyderabad   0-0 Young Challenger
08-Mar-02: Chennai Customs           1-0 CIL, Bangalore
 [6 Basheer Ahmed]
09-Mar-02: Young Challenger          1-1 Kerala State Electricity Board
 [Y: 66 Karunanidhi; K: 1 Rajesh]
10-Mar-02: Chennai Customs           1-0 State Bank of Hyderabad
 [45 Basheer Ahmed]
11-Mar-02: CIL, Bangalore            5-1 Young Challenger
 [C: 2,28 Kanikaraj, 46 D Gopi, Ravindran, 77 Ramakumar; Y: 90 Errol]
12-Mar-02: CIL, Bangalore            _-_ State Bank of Hyderabad

Table:

 1.Chennai Customs                 3  3  0  0  6- 0  9  [Tamil Nadu]
 2.CIL Bangalore                   3  1  1  1  8- 5  4  [Karnataka]
 3.Kerala State Electricity Board  3  0  3  0  4- 4  3  [Thiruvananthapuram]
 4.State Bank of Hyderabad         3  0  2  1  0- 1  2  [Hyderabad, Andhra Pradesh]
 5.Young Challenger                4  0  2  2  1- 9  2  [Pondicherry]

Qualified: Chennai Customs  

Group IV (in Chandigarh)
04-Mar-02: Jammu&Kashmir Police      0-2 Raj Milk FC
 [47 Laxman Mandal, 81 Tapas Kumar]
04-Mar-02: Calcutta Port Trust       1-1 Rail Coach Factory
 [C: 70 Sujit Dey; R: 82 Kulwinder Singh]
05-Mar-02: Audit G, Haryana          2-0 Nivia Club
06-Mar-02: Jammu&Kashmir Police      0-2 Calcutta Port Trust
 [65 Sanjit Saha, 73 Sujit Dey]
11-Mar-02: Jammu&Kashmir Police      3-0 Nivia Club
 [10,48 Mushtaq Ahmed, Riswan Sheikh]
12-Mar-02: Audit G, Haryana          1-0 Rail Coach Factory
 [10 Varinder Singh]
12-Mar-02: Calcutta Port Trust       3-0 Raj Milk FC
 [2 Arjan, 57,81 Tarak Datta]
14-Mar-02: Rail Coach Factory        3-1 Jammu&Kashmir Police
 [R: 24 Manjinder Singh, Rakpinder Singh, 78 Rakpinder Singh; J: 80 Rizwan Singh]
14-Mar-02: Raj Milk FC               2-0 Nivia Club
 [40 Samal Ghosh, 67 Sanjay Kar]
15-Mar-02: Audit G, Haryana          4-1 Calcutta Port Trust
 [H: 11 Suraj Verma, 50 Harwinder Pal, 54 Virender Kanwar, 72 Vinay Kanwar ; C: 45 Arjan Ali]

Table:

 1.Audit G                         3  3  0  0  7- 1  9  [Chandigarh, Haryana]
 2.Calcutta Port Trust             4  2  1  1  7- 5  7  [West Bengal]
 3.Raj Milk Football Club          3  2  0  1  4- 3  6  [Patna, Bihar]
 4.Rail Coach Factory              3  1  1  1  4- 3  4  [Kapurtala, Punjab]
 5.Jammu and Kashmir Police        4  1  0  3  4- 7  3  [Srinagar]
 6.Nivia Club                      3  0  0  3  0- 7  0  [Kota, Rajasthan]

Qualified: Audit G

Group V (in Mandi, Himachal Pradesh)
01-Mar-02: Manipur Police            5-0 Chottu Ram Zamindar Club
01-Mar-02: Bengal Mumbai FC          3-0 Central Railway, MP
 [2xChima Okerie, Crispin Chetri]
03-Mar-02: Bengal Mumbai FC          6-0 Manipur Police
 [10,40,4?, Chima Okerie, Rehman Cardozo, Ram Ishwar Mahato]
03-Mar-02: Himachal Tigers           1-0 Chottu Ram Zamindar Club
 [Hitender Thakur]
04-Mar-02: Himachal Tigers           1-5 Manipur Police
 [H: Virender Sen; M: 24 Nabin Rai, 2xNila Kumar Singh, Deshkumar Singh, Maimu Meetei]
04-Mar-02: Central Railway, MP       3-1 Chottu Ram Zamindar Club
 [CR: 20 Rahamat, ?; CRZ: 38 Navin Malik]
06-Mar-02: Bengal Mumbai FC          3-0 Himachal Tigers
 [17 Crispin Chetri, 22,32 Chima Okerie]
06-Mar-02: Central Railway, MP       0-1 Manipur Police
 [Chander Mohan Singh]
08-Mar-02: Bengal Mumbai FC          4-0 Chottu Ram Zamindar Club
 [40,46 Adeshin Sadiq, Peter Chidi, Emil Vartazarian]
08-Mar-02: Himachal Tigers           0-3 Central Railway, MP
 [15,30 Charanjit Kumar, Rahamat Baig]

Final Table:

 1.Bengal Mumbai FC                4  4  0  0 16- 0 12  [Mumbai, Maharashtra]
 2.Manipur Police                  4  3  0  1 11- 7  9  [Imphal, Manipur]
 3.Central Railway                 4  2  0  2  6- 5  6  [Madhya Pradesh]
 4.Himachal Tigers                 4  1  0  3  2-11  3  [Himachal Pradesh]
 5.Chottu Ram Zamindar Club        4  0  0  4  1-13  9  [Sonepat, Haryana]

Qualified: Bengal Mumbai FC

Group VI (in Shillong, Meghalaya)

Participants:
                     
 1.Lajong Sports Club (Shillong, Meghalaya)
 2.Mizoram Police (Aizawl, Mizoram)
 3.ASSAM A Team          
 4.North-Eastern RCA (Manipur)
 5.Ageya Chalo Sangha (Agartala, Tripura)
 6.Education Department (Nagaland)

Qualified: Mizoram Police


Phase 2

Byes to Phase 2: Bhratri Sangha (Calcutta)
                 Central Railway (Mumbai)
                 Indian Nationals FC (Delhi)
                 Border Security Force (Jalandhar)

Group I (in Chennai, Tamil Nadu)
20-Mar-02: Chennai Customs           3-0 Mizoram Police
 [3 Karunaratne, 18 Anthony Raj Manuel, 45 Basheer Ahmed]
21-Mar-02: Bhratri Sangha            0-1 Pax of Nagoa
 [81 Ameachi Nwabunwanne]
22-Mar-02: Chennai Customs           0-1 Central Railway
 [3 Asif Jamal]
23-Mar-02: Bhratri Sangha            3-1 Mizoram Police
 [B: 24 Christian Okolonkwo, 34,43 Salman Hashim; M: 65 Joseph Lalsangzuala]
24-Mar-02: Central Railway           3-0 Pax of Nagoa
 [72 Asif Jamil, 75,85 Adil Ansari]
26-Mar-02: Central Railway           0-1 Bhratri Sangha
 [5 Dipankar Biswas]
27-Mar-02: Mizoram Police            0-2 Pax of Nagoa
 [61,63 Ameachi Nwabunwanne]
28-Mar-02: Chennai Customs           0-1 Bhratri Sangha
 [42 Babun Kar]
29-Mar-02: Central Railway           2-3 Mizoram Police
 [C: 36 Kasif Jamal, 73 Adil Ansari; M: 8 Joseph Lalsangzuala, 51,64 Benjamin Zonunsiama]
30-Mar-02: Chennai Customs           0-5 Pax of Nagoa
 [21 Menino Fernandes, 72 Bibiano Fernandes, 82,85,86 Sebastiao Endro]

Final Table:

 1.Pax of Nagoa                    4  3  0  1  8- 3  9  [Goa]
 2.Bhratri Sangha                  4  3  0  1  5- 2  9  [Calcutta, West Bengal]
 3.Central Railway                 4  2  0  2  6- 4  6  [Mumbai, Maharashtra]
 4.Chennai Customs                 4  1  0  3  3- 7  3  [Tamil Nadu]
 5.Mizoram Police                  4  1  0  3  4-10  3  [Aizawl, Mizoram]

Qualified: Pax of Nagoa and Bhratri Sangha

Group II (in Delhi)
20-Mar-02: Border Security Force     2-1 Audit G, Haryana
 [B: 16 Gurjit Singh, DS Negi; A: 83 Harvinder Pal]
20-Mar-02: Indian Nationals FC       4-1 Assam State Electricity Board
 [I: 15,69,86 Michael Onengiye Ofori, 73 Cassius Owino; A: 67 Joseph Lalnunzira]
22-Mar-02: Indian Nationals FC       1-2 Bengal Mumbai FC
 [I: 86 Gurjinder Singh; B: 33 Chima Okerie, 59 Peter Chidi]
22-Mar-02: Border Security Force     1-0 Assam State Electricity Board
 [89 Tapan Bhattacharya]
24-Mar-02: Border Security Force     1-2 Bengal Mumbai FC
 [BS: 85 Kamal Thapa (own goal); BM: 30 Chima Okerie, 70 Adeshin Sadiq]
24-Mar-02: Audit G, Haryana          0-1 Assam State Electricity Board
 [58 Kamakhya Basumatary]
26-Mar-02: Indian Nationals FC       2-0 Border Security Force
 [34 Augustine Ekuma, 75 Cassius Owino]
26-Mar-02: Bengal Mumbai FC          2-0 Audit G, Haryana
 [55 Sushil Karthik, 85 Emil Vartazarian]
28-Mar-02: Bengal Mumbai FC          0-2 Assam State Electricity Board
 [Subir Goswami, 61 MG Dawngliana]
28-Mar-02: Indian Nationals FC       3-0 Audit G, Haryana
 [65 Yashpal, 68 Cassius Owino, 87 Gurjit Singh]

Final Table:

 1.Indian Nationals FC             4  3  0  1 10- 3  9  [Delhi]
 2.Bengal Mumbai FC                4  3  0  1  5- 3  9  [Mumbai, Maharashtra]
 3.Border Security Force           4  2  0  2  4- 5  6  [Jalandhar, Punjab]
   Assam State Electricity Board   4  2  0  2  4- 5  6  [Guwahati, Assam]
 5.Audit G                         4  0  0  4  1- 8  0  [Chandigarh, Haryana]

Qualified: Indian Nationals FC and Bengal Mumbai FC

Final Phase (in Pondicherry)

Byes to Final Phase: Dempo SC (Goa)
                     Indian Bank (Chennai)
                     Air-India (Mumbai)
                     State Bank of Travancore (Thiruvananthapuram)

Final Table:

 1.Dempo Sports Club               7  7  0  0 14- 0 21  [Goa]
 2.Indian Bank                     7  5  1  1  8- 5 16  [Chennai, Tamil Nadu]
 3.Air-India                       7  3  2  2 14-10 11  [Mumbai, Maharashtra]
 4.State Bank of Travancore        7  3  1  3  9- 9 10  [Thiruvananthapuram, Kerala]
 5.Pax of Nagoa                    7  2  3  2 10- 6  9  [Goa]
 6.Bengal Mumbai FC                7  3  0  4  8- 9  9  [Mumbai, Maharashtra]
 7.Bhratri Sangha                  7  1  1  5  5-13  4  [Calcutta, West Bengal]
 8.Indian Nationals FC             7  0  0  7  1-17  0  [Delhi]

Round 1
14-Apr-02: Bhratri Sangha            0-2 Indian Bank
 [34 Imran Mohammed, 60 Kusun Nadika]
14-Apr-02: Dempo Sports Club         3-0 Air-India
 [44,71 Dudu M Omagbemi, 60 Alesha Shameki, ]
15-Apr-02: State Bank of Travancore  1-3 Bengal Mumbai FC
 [S: 36 Yakubu Rubiu Mallam (own Goal); B: 20,73 Chima Okerie,  Adeshin Sadiq]
15-Apr-02: Indian Nationals FC       0-4 Pax of Nagoa
 [2 Mario Pereira, 60 Ameachi Nwabunwanne, 66,85 Sebastiao Endro]

Round 2
16-Apr-02: Indian Bank               1-1 Air-India
 [I: 57 Kusun Nadika; A: 20 Tomba Singh]
17-Apr-02: Dempo Sports Club         1-0 Bengal Mumbai FC
 [1 Dudu M Omagbemi]
17-Apr-02: Indian Nationals FC       0-3 Bhratri Sangha
 [15 Christian Okolonko, Abdul Khalique, Palash Karmarkar]
18-Apr-02: State Bank of Travancore  1-1 Pax of Nagoa
 [S: 66 Asif Saheer; P: 30 Sebastiao Endro]

Round 3
19-Apr-02: Indian Nationals FC       0-1 Indian Bank
 [10 Hamilton Bobby]
19-Apr-02: Bengal Mumbai FC          0-3 Air-India
 [36 Narender Meetei, Naushad Moosa, Samson Singh]
20-Apr-02: Dempo Sports Club         2-0 Pax of Nagoa
 [6,60 William Abeke]
20-Apr-02: State Bank of Travancore  3-1 Bhratri Sangha
 [S: 65,90 Asif Saheer, 86 Krishnan Ajayan; B: 57 Dipankar Biswas]

Round 4
21-Apr-02: Indian Nationals FC       0-2 Bengal Mumbai FC
 [40 Emil Vartazarian, 83 Ram Ishwar Mahato]
22-Apr-02: State Bank of Travancore  0-1 Dempo Sports Club
 [90 Dudu M Omagbemi]
22-Apr-02: Bhratri Sangha            1-3 Air-India
 [B: 13 Dipankar Biswas; A: 27 Naushad Moosa, 42 Tomba Singh, 90 Narender Meetei]
23-Apr-02: Pax of Nagoa              0-1 Indian Bank
 [90 Noah Rozario]

Round 5
24-Apr-02: Indian Nationals FC       1-4 Air-India
 [I: 75 Cassius Owino; A: 16,28 Anthony Fernandes, 25 Gurjinder Singh (own goal), 35 Suprith Jathanna]
24-Apr-02: Dempo Sports Club         2-0 Bhratri Sangha
 [20 Stanley Colaco, 75 Dudu M Omagbemi]
25-Apr-02: State Bank of Travancore  1-2 Indian Bank
 [S: 8 Sylvester Ignatius; I: 22 Kusun Nadika, 39 Hamilton Bobby]
25-Apr-02: Bengal Mumbai FC          0-3 Pax of Nagoa
 [Sanni Michel, 60 Savio Pereira, 70 Sebastiao Endro]

Round 6
26-Apr-02: Indian Nationals FC       0-2 Dempo Sports Club
 [36,44 Dudu M Omagbemi]
27-Apr-02: State Bank of Travancore  2-1 Air-India
 [S: 51 K Naushad, 75 Ignatius Sylvester; A: 58 Tomba Singh]
27-Apr-02: Bhratri Sangha            0-0 Pax of Nagoa
28-Apr-02: Bengal Mumbai FC          0-1 Indian Bank
 [7 Syed Shabir Pasha]

Round 7
30-Apr-02: Pax of Nagoa              2-2 Air-India
 [P: Ameachi Nwabunwanne, 88 Francis Afonso; A: 9,36 Mohammed Rizwan]
30-Apr-02: State Bank of Travancore  1-0 Indian Nationals FC
 [Asif Saheer]
01-May-02: Dempo Sports Club         3-0 Indian Bank
 [15 Alesha Shameki, 28 Dudu M Omagbemi, Levy Coelho]
01-May-02: Bengal Mumbai FC          3-0 Bhratri Sangha
 [65 Emil Vartazarian, 73,82 Peter Chidi]

Final Table:

 1.Dempo Sports Club               7  7  0  0 14- 0 21  [Goa]
 2.Indian Bank                     7  5  1  1  8- 5 16  [Chennai, Tamil Nadu]
 3.Air-India                       7  3  2  2 14-10 11  [Mumbai, Maharashtra]
 4.State Bank of Travancore        7  3  1  3  9- 9 10  [Thiruvananthapuram, Kerala]
 5.Pax of Nagoa                    7  2  3  2 10- 6  9  [Goa]
 6.Bengal Mumbai FC                7  3  0  4  8- 9  9  [Mumbai, Maharashtra]
 7.Bhratri Sangha                  7  1  1  5  5-13  4  [Calcutta, West Bengal]
 8.Indian Nationals FC             7  0  0  7  1-17  0  [Delhi]

Promoted: Dempo SC and Indian Bank


India Cups 2001/02


24th Federation Cup [August 15-30, Chennai, Tamil Nadu]

Qualifiers
15-Aug-01: Border Security Force     0-1 Dempo Sports Club (golden Goal)
 [98 Stanley Colaco]
16-Aug-01: Sporting Clube de Goa     1-0 Indian Bank
 [92 Peter Pereira]
17-Aug-01: Integral Coach Factory    1-5 State Bank of Travancore
 [I: 7 Kulothungan; S: 15,23,4? Abdul Naushad, Adharsan Raju (own goal), 68 Asif Saheer]
17-Aug-01: Mohammedan Sporting Club  0-1 Air-India
 [44 Samson Singh]

1/8 Finals
18-Aug-01: JCT Mills                 1-0 Vasco Sports Club (golden Goal)
 [95 Harvinder Singh Junior]
18-Aug-01: FC Kochin                 0-1 Dempo Sports Club
 [79 Sukhdev Arwade]
19-Aug-01: East Bengal Club          0-1 Sporting Clube de Goa
 [52 Alex Colaco]
19-Aug-01: Tollygunge Agragami       1-0 Hindustan Aeronautics Limited SC
 [62 Sandip Das]
20-Aug-01: Mahindra United           1-0 Indian Telephone Industries
 [13 Surkumar Singh]
20-Aug-01: Salgaocar Sports Club     5-4 Punjab Police (after penalties)
21-Aug-01: Mohun Bagan AC            2-1 Air-India
 [M: 7 Renedy Singh, 60 Jose Barreto; A: 66 Naushad Moosa]
21-Aug-01: Churchill Brothers SC     1-0 State Bank of Travancore
 [55 Francis Coelho]

Quarterfinals:
22-Aug-01: Sporting Clube de Goa     2-1 Tollygunge Agragami (golden Goal)
 [S: 73 Clifford Chukwama, 112 Kamal Suleiman; T: 67 Sasthi Duley]
23-Aug-01: JCT Mills                 1-0 Dempo Sports Club
 [30 Alesha Shameki]
24-Aug-01: Churchill Brothers SC     0-1 Mahindra United
 [61 Khalid Jamil (pen)]
24-Aug-01: Mohun Bagan AC            3-1 Salgaocar Sports Club
 [M: 30 Jose Baretto, 36,85 Abdullatif Seriki; S: 25 Climax Lawrence]

Semifinals:
26-Aug-01: Sporting Clube de Goa     1-2 Dempo SC
 [S: 24 Francis Andrade; D: 74 Samir Naik, 86 Levy Coelho]
27-Aug-01: Mahindra United           0-2 Mohun Bagan AC
 [M: 40 Jose Barreto, 66 James Singh]

Final:
30-Aug-01: Dempo SC                  0-2 Mohun Bagan AC
 [M: 13 Jose Barreto, 78 Abdullatif Seriki]
 


57th Santosh Trophy [Nov 1-17, 2001, Mumbai, Maharashtra]

Qualifying Round

Group I
01-Nov-01: Services      11-0 Rajasthan
 [16,? Saroj Gurung, 19,?,? VK Mishra, 21,?,? Sajith Kumar, Amit Aich, Irudaya Raj, Semingthang]
03-Nov-01: Rajasthan      2-5 Services
 [R: 27 Dilip Singh, 81 Ashfaq Qureshi; S: 46 Amar Thapa, 48 Preetam Bahadur, 60 Irudaya Raj, 67,69 Sajith Kumar]

Final Table:
 1.Services                 2   2  0  0   16- 2     6  Qualified
 2.Rajasthan                2   0  0  2    2-16     0
 -.Meghalaya                withdrew
 -.Sikkim                   withdrew

Group II
01-Nov-01: Manipur        7-0 Himachal Pradesh
 [16 F Stephen Hamar, 19,46,71 Nilakumar Singh, 29 Manglemjao Singh, 66 Tiken Singh, 70 Rohen Singh]
03-Nov-01: Haryana        7-1 Himachal Pradesh
 [H: 7 Virender Singh (own goal), 34,80 Manish Sharma, 20,38,61 Ranbir Singh, ? Sate Singh; HP: 42 Neeraj Kumar]
05-Nov-01: Manipur        3-0 Haryana
 [14 Mangalem Jao, 19 L Tiken Singh, 82 F Stephen Hamar]

Final Table:
 1.Manipur                  2   2  0  0   10- 0    6  Qualified
 2.Haryana                  2   1  0  1    7- 4    3
 3.Himachal Pradesh         2   0  0  2    1-14    0

Group III
04-Nov-01: Andhra Pradesh 0-4 Indian Railways
 [30 Partha Mitra, 39 Manjinder Singh, 51,57 Asif Jamal]
06-Nov-01: Andhra Pradesh 1-0 Indian Railways
 [45 Prakash Rao]

Final Table:
 1.Indian Railways          2   1  0  1    4- 1    3  Qualified
 2.Andhra Pradesh           2   1  0  1    1- 4    3     
 -.Mizoram                  withdrew
 -.Nagaland                 withdrew

Group IV
02-Nov-01: Punjab         4-0 Tripura
 [10 Sukhjit Singh, 26 J Joseph, 66,89 Jaswinder Singh]
04-Nov-01: Uttar Pradesh  5-2 Tripura
 [U: 38,44,63 Afroz Ahmed, 87,91 Manmeet Singh; T: 25,? Kiran Chetri]
06-Nov-01: Uttar Pradesh  0-4 Punjab
 [24 Sukhjit Singh, 32,89 Gurjit Singh, 70 Hardip Singh Saini]

Final Table:
 1.Punjab                   2   2  0  0    8- 0    6  Qualified
 2.Uttar Pradesh            2   1  0  1    5- 6    3
 3.Tripura                  2   0  0  2    2- 9    0

Group V
01-Nov-01: Madhya Pradesh 4-1 Pondicherry
 [M: Dharmendra Khare, 2xV Shibu, Rahamat Baig; P: S Newton]
03-Nov-01: Madhya Pradesh 0-2 Assam
 [64 Subir Goswami, 77 Birjab Moshahary]
05-Nov-01: Pondicherry    0-4 Assam
 [20 Tiaakum Ao, 32 Sandipan Chakravorty, 76 Pabitra Langsung, 85 Kamakhya Basumatary]

Final Table:
 1.Assam                    2   2  0  0    6- 0    6  Qualified
 2.Madhya Pradesh           2   1  0  1    4- 3    3
 3.Pondicherry              2   0  0  2    1- 8    0
 -.Andaman&Nicobar Islands  withdrew

Group VI
01-Nov-01: Karnataka      7-1 Jammu&Kashmir
 [K: 6,43,63 Xavier Vijaykumar, 23 Sheikh Sanjib, 27 Dayanand, 45 Rajendra Prasad, 80 S Sunil; J: 48 Deepak Sagral]
03-Nov-01: Daman&Diu      1-5 Jammu&Kashmir
 [D: Dinesh Dhano; J: 14 Shabbir Ahmed, Irshad Ahmed, Deepak Sangram, Rajesh Kumar, Ijaz Ahmed]
05-Nov-01: Karnataka     10-0 Daman&Diu
 [11,45,61 S Sunil, 66 Sheikh Sanjib, 70,78,80 Gopi, Dayanand, Xavier Vijaykumar, 89 Saravana Lokesh]

Final Table:
 1.Karnataka                2   2  0  0   17- 1    6  Qualified
 2.Jammu&Kashmir            2   1  0  1    6- 8    3
 3.Daman&Diu                2   0  0  2    1-15    0

Group VII
02-Nov-01: Delhi          1-2 Orissa
 [D: 90 Ravinder Singh; O: 44 Saroj Kantha Patnaik, 50 Ranjit Kaudi]
04-Nov-01: Orissa         1-1 Chandigarh
 [O: 67 Saroj Kantha Patnaik; C: 5 Gurminder Singh]
06-Nov-01: Delhi          5-0 Chandigarh
 [?,54,61 Praveen Arora, 74 Manish Kumar, 90 Aziz Santra]

Final Table:
 1.Orissa                   2   1  1  0    3- 2    4  Qualified
 2.Delhi                    2   1  0  1    6- 2    3
 3.Chandigarh               2   0  1  1    1- 6    1
 -.Arunachal Pradesh        withdrew

Group VIII
02-Nov-01: Tamil Nadu     1-1 Gujarat
 [T: 89 Syed Shabir Pasha: G: 67 Ranjit Sisodia]
04-Nov-01: Bihar          1-2 Gujarat
 [B: 10 Naveen Kumar; G: 1 Rajeev Karir, 59 Rajesh Tadvi]
06-Nov-01: Tamil Nadu     2-1 Bihar
 [T: 21 Kulothungan, 58 Mohammed Islam; B: 15 Naveen Kumar]

Final Table:
 1.Tamil Nadu               2   1  1  0    3- 2    4  Qualified (on coin toss)
 2.Gujarat                  2   1  1  0    3- 2    4
 3.Bihar                    2   0  0  2    2- 4    0
* Tamil Nadu move on by a toss of a coin

Second Stage

byes to this stage: Bengal, Goa, Kerala, Maharashtra

Group A
07-Nov-01: Kerala         5-2 Assam
 [K: 2,89 Sylvester Ignatius, 20 Abdul Hakkim, 50,90 Asif Saheer; A: 60 Subir Goswami, 72 Tiakkum Ao]
09-Nov-01: Orissa         0-3 Assam
 [23 Tiaakum Ao, 37,53 Birjab Moshahary]
11-Nov-01: Kerala         3-1 Orissa
 [K: 23 Abdul Naushad, 78,90 Asif Saheer; O: 51 Saroj Das]

Final Table:
 1.Kerala                   2   2  0  0    8- 3    6  Qualified
 2.Assam                    2   1  0  1    5- 5    3
 3.Orissa                   2   0  0  2    1- 6    0

Group B
07-Nov-01: Karnataka      0-0 Bengal
09-Nov-01: Tamil Nadu     2-2 Karnataka
 [T: 8 Sureshkumar, 36 Syed Sabir Pasha; K: 48 Sheikh Sanjeeb, 90 AS Firoze]
11-Nov-01: Tamil Nadu     1-0 Bengal
 [60 P Muthu]

Final Table:
 1.Tamil Nadu               2   1  1  0    3- 2    4  Qualified
 2.Karnataka                2   0  2  0    2- 2    2
 3.Bengal                   2   0  1  1    0- 1    1

Group C
08-Nov-01: Maharashtra    3-1 Services
 [74,77 Narender Meetei, 82 Nitin Shetty; S: 41 Saroj Gurung]
10-Nov-01: Services       0-3 Indian Railways
 [31,85 Kasif Jamal, 87 Adil Ansari]
12-Nov-01: Maharashtra    1-1 Indian Railways
 [M: 3 S Venkatesh; I: 6 Manjinder Singh]

Final Table:
 1.Indian Railways          2   1  1  0    4- 1    4  Qualified
 2.Maharashtra              2   1  1  0    4- 2    4
 3.Services                 2   0  0  2    1- 6    0

Group D
08-Nov-01: Manipur        0-1 Goa
 [10 Levy Coelho]
10-Nov-01: Manipur        0-4 Punjab
 [37,56 Ram Pal, 70 Hardip Singh Saini, 82 Gurjit Singh]
12-Nov-01: Punjab         0-1 Goa
 [51 Jose Colaco]

Final Table:
 1.Goa                      2   2  0  0    2- 0    6  Qualified
 2.Punjab                   2   1  0  1    4- 1    3     
 3.Manipur                  2   0  0  2    0- 5    0     

Semifinals
15-Nov-01: Kerala         5-3 Tamil Nadu
 [K: 30,43 Asif Saheer, 38,52,53 Abdul Hakkim; T: 10 Mohammed Islam, 62,71 Syed Shabir Pasha]
15-Nov-01: Goa            4-2 Indian Railways [after penalties]

Third Place Playoff
17-Nov-01: Tamil Nadu     _-_ Indian Railways

Final
17-Nov-01: Kerala         3-2 Goa
 [K: 13,20,106 Abdul Hakkim; G: 3 Abhay Kumar, 47 Noel Wilson]


107th IFA Shield [Sep 24-Oct 7, Calcutta, West Bengal]

Group Stage

Group A
24-Sep-01: East Bengal Club          4-1 Tollygunge Agragami
 [E: 1 Omoloja Olalekan, 19 Jo Paul Ancheri (19'), 49 Isiaka Abayomi, 89 Chandan Das; T: 31 Akeem Abul Alem]
26-Sep-01: Mohammedan Sporting Club  0-4 Tollygunge Agragami
 [10 Adeola Adeyeri, 30,90 Moses Owira, 71 Sasthi Duley]
28-Sep-01: Mohammedan Sporting Club  1-5 East Bengal
 [M: 80 Lawrence Enyilord; E: 27 Jo Paul Ancheri, 37 Aboyemi Isiaka, 47 Suley Musah, 64 Chandan Das, 86 IM Vijayan]

Final Table:
 1.East Bengal Club                2  2 0 0   9-2     6  Qualified
 2.Tollygunge Agragami             2  1 0 1   5-4     3  Qualified
 3.Mohammedan Sporting Club        2  0 0 2   1-9     0

Group B
25-Sep-01: Mohun Bagan AC            3-1 Eveready
 [M: 5 Abdullatif Seriki, 19 Colly Barnes, 44 Jose Barreto; E: 57 Amit Das]
27-Sep-01: Mohun Bagan AC            1-1 FC Kochin
 [M: 53 Jose Barreto; K: 15 Niaz Rehman]
29-Sep-01: Eveready                  0-1 FC Kochin
 [40 Josiah Seton]

Final Table:
 1.Mohun Bagan AC                  2  1 1 0   4-2     4  Qualified
 2.FC Kochin                       2  1 1 0   2-1     4  Qualified
 3.Eveready - Cluster Qualifier    2  0 0 2   1-4     0

Group C
24-Sep-01: Mukti Joddha              3-1 Nam Dinh
 [M: 31,80 Emeka Achilefu, 57 Nazrat Yarkin; N: 50 Luong Phuc Nguyen]
26-Sep-01: INDIA under-19            1-3 Nam Dinh
 [I: 89 Marlanki Sutang; N: 13,38 Luong Phuc Nguyen, 59 Vu Duy Hoang]
28-Sep-01: INDIA under-19            0-1 Mukti Joddha
 [43 Emeka Achilefu]

Final Table:
 1.Mukti Joddha - BANGLADESH       2  2 0 0   4-1     6  Qualified
 2.Nam Dinh - VIETNAM              2  1 0 1   4-4     3  Qualified
 3.INDIA under-19 national team    2  0 0 2   1-4     0

Group D
25-Sep-01: Palmeiras B               4-0 TATA Football Academy
 [43,48 Tom, 44 Robson, 72 Celio]
27-Sep-01: TATA Football Academy     2-1 Bhratri Sangha
 [T: 6 Syed Rahim Nabi, 41 Krishna Tudu; B: 17 Palash Karmakar]
29-Sep-01: Palmeiras B               1-1 Bhratri Sangha
 [P: 19 Tom; B: 63 Babun Kar]

Final Table:
 1.Palmeiras B - BRAZIL            2  1 1 0   5-1     4  Qualified
 2.TATA Football Academy           2  1 0 1   2-5     3  Qualified
 3.Bhratri Sangha                  2  0 1 1   2-3     1     

Quarterfinals
02-Oct-01: East Bengal Club          6-0 FC Kochin
 [7 Isiaka Awoyemi, 58 Dipankar Roy, 65 Omolaja Olalekan, 76,?,88 Bijen Singh]
03-Oct-01: Palmeiras B               6-1 Nam Dinh
 [P: 13,37,78 Tom, 61 Andre Fabiao Viapiana, Antonio Marcos Cabe, 90 Celio Claudio; N:  Tran Huy Trung]
03-Oct-01: Mukti Joddha              3-0 Tata Football Academy
 [45 Rakib Hossain, 65 Ariful Kabir, 90 Mijanur Rahman]
04-Oct-01: Mohun Bagan AC            2-1 Tollygunge Agragami
 [M: 42,56 Jose Barreto; T: 53 Akeem Abul Alem]

Semifinals
05-Oct-01: Palmeiras B               2-1 Mukti Joddha
 [P: 43 Marcao, 88 Celio Claudio; M: 13 Emeka Achilefu]
06-Oct-01: East Bengal Club          2-1 Mohun Bagan AC
 [E: 25,81 Jo Paul Ancheri; M: 75 Jose Barreto]

Final
07-Oct-01: East Bengal Club          abd Palmeiras B

NB: match abandoned at 0-1 in 35' following a brawl between players on the pitch
    and chairs being thrown from the stands; Palmeiras refused to continue
    unless a security cover was guaranteed, which was not forthcoming; the
    trophy was withheld and Palmeiras' name scratched from the record books.
   
    In December 2002, the AFC banned the Indian FA for one year from hosting
    international tournaments due to the IFA's failure to submit a report on
    these incidents.


50th Bordoloi Trophy 2001 [Sep 29-Oct 19, Guwahati, Assam]

Round 1
29-Sep-01: City Police               2-3 Food Corporation of India, Guwahati
 [C: Jayanta Das, Mahendra Brahma; F: 25 Rangjalu Brahma, 59 Sing Bahadur, Dwijen Gayari]
30-Sep-01: Rising Eleven             4-2 Rajasthani Yubak Sangha, Nagaon
 [RE: 20 Champa Brahma, 28 Munindra Brahma, 51 Niranjan Hazowary, 70 Cryster Momin, 90 Girindra Rabha;
   RYS: 47,82 Nantu Deb Nath]
01-Oct-01: Maharana AC               6-5 Williamson Magor Academy [after penalties]

Round 2
02-Oct-01: 2nd ARSF                  3-1 Rising Eleven
 [A: 23 Gaidang Brahma, 33 Sangsuma Brahma, Dwipen Teron; R: Munindra Brahma]
03-Oct-01: Assam Regimental Centre   6-0 Food Corporation of India
 [2xSamsel Koirang, Subroto Biswas, Lalmaswana, Itomba Singh, Biswajit Chetia]
03-Oct-01: Guwahati Town Club        7-6 SAI, Guwahati [after penalties]
04-Oct-01: Maharana AC               4-5 Assam State Electricity Board [after penalties]
05-Oct-01: Assam Police              5-4 Assam Rifles [after penalties]

Round 3
04-Oct-01: 2nd ARSF                  1-5 Oil India, Duliajan
 [A: Babu Ramchiary; O: 23 Nathan Sulai, 37 Tridip Khound, 78 Prafulla Hazarika, 2xBhupen Gogoi]
05-Oct-01: Guwahati Town Club        2-0 Nagaland Police
 [18,40 Durga Chetri]
06-Oct-01: Assam Regimental Centre   1-0 Mizoram Aizawl XI
 [80 Samsel Koirang]
07-Oct-01: Assam Police              5-3 Assam State Electricity Board [after penalties]
 [AP: 25 Rubul, Devojit Saikia; AS: 3,10 Uzpal Basumatary]

Round 4
06-Oct-01: Oil India, Duliajan       ?-? NF Railway SC [after penalties]
08-Oct-01: Assam Regimental Centre   1-0 Guwahati Town Club
 [18 Lalharite Puia Hmar]

Final Qualifier
09-Oct-01: Oil India, Duliajan       0-3 Assam Police
 [15 Devajit, 67 Kunal Basumatary, 84 Uttam Roy]

Group Stage

Group A
10-Oct-01: Assam Regimental Centre   0-1 FC Kochin
 [39 Josiah Seton]
12-Oct-01: Assam Regimental Centre   3-3 Raj Pracha SC
 [A: 20 Subrata Biswas, 57,86 Lalhmachouna Hmar; R: 45 Chotiphat Kaosang, 66,90 Piphat Tonkonya]
14-Oct-01: Raj Pracha SC             1-4 FC Kochin
 [R: 14,41,65 Piphat Tonkonya, 45 Krit Tanamee; K: 30 Josiah Seton]

Final Table:

 1.Raj Pracha SC - THAILAND        2  1 1 0   7-4     4
 2.FC Kochin                       2  1 0 1   2-4     3
 3.Assam Regimental Centre         2  0 0 2   3-4     1

Group B
11-Oct-01: Tata Football Academy     8-1 Assam Police
 [T: 18 Malswam Tulunga, Avinash Thapa, 35,77,81,85,90  Syed Rahim Nabi, 79 Bhuvan Joshi; A: 72 Rupnath Das]
13-Oct-01: Tata Football Academy     0-1 Mohun Bagan AC
 [81 Abdullatif Seriki]
15-Oct-01: Mohun Bagan AC            1-0 Assam Police
 [90 James Singh]

Final Table:
 1.Mohun Bagan AC                  2  2 0 0   2-0     6
 2.Tata Football Academy           2  1 0 1   8-2     3
 3.Assam Police                    2  0 0 2   1-9     0

Semifinals
16-Oct-01: Raj Pracha SC             1-0 Tata Football Academy
 [70 Piyapong Haneing]
17-Oct-01: Mohun Bagan AC            4-0 FC Kochin
 [13 Lorendra Singh, 28 Jose Barreto, 41 RC Prakash, 84 James Singh]

Final
19-Oct-01: Raj Pracha SC             0-4 Mohun Bagan AC
 [72 Dulal Biswas, 74 Jose Barreto, 80 RC Prakash, 82 Abdullatif Seriki]


23rd Sikkim Governor's Gold Cup 2001 [Oct 28-Nov 10, Gangtok]

Qualifiers
28-Oct-01: Tendong XI, Sikkim       lost to Kishor Sangha, Siliguri
29-Oct-01: Rising Star, Cuttack         2-0 Royal Kingdom SC
 [2xImtiaz Ali Khan]
30-Oct-01: State Bank of India, Chennai _-_ Darjeeling Gorkha Hill Council

Pre-Quarterfinals
30-Oct-01: George Telegraph, Calcutta   _-_ Kishor Sangha, Siliguri
??-???-01: Rising Star, Cuttack         _-_ 
02-Nov-01: Bhratri Sangha, Calcutta     3-2 Gorkha Brigade [golden Goal]
 [B: 41,71 Christian Okolonko, Gaurav Sengupta; G: 61 Naren Rai, 70 Bhusan Tamang]

Quarterfinals
03-Nov-01: Border Security Force    lost to All Nepal Football Association XI
04-Nov-01: Bhratri Sangha, Calcutta     4-0 Bhutan XI
 [22 Laltu Sarkar, 24 Safa Hamid, Gaurav Sengupta, Saikat Pal]
05-Nov-01: Arambagh KC, BANGLADESH      5-4 Punjab State Electricity Board [after penalties]
06-Nov-01: Eastern Railway SC           0-2 Mohun Bagan AC
 [48 Jose Barreto, 53 RC Prakash]

Semifinals
07-Nov-01: Arambagh KC, BANGLADESH      3-1 All Nepal Football Association XI
 [A: 41,52 Hanif Pradhan, Mohammed R Kanchan; N: 85 Rajesh Shahi]
08-Nov-01: Bhratri Sangha, Calcutta     0-4 Mohun Bagan AC
 [24 Abdullatif Seriki, 44,79 Jose Barreto, 68 RC Prakash]

Final
10-Nov-01: Arambagh KC, BANGLADESH      0-4 Mohun Bagan AC
 [12,61 Abdullatif Seriki, 43 Jose Barreto, 75 RP Singh]


Rovers Cup

Final

Mohun Bagan       2-0 Churchill Brothers         
  [Jayanto Sena, Dulal Biswas] 

Mohun Bagan earlier lifted the Airlines, Governors and Durand Cups 2001. 


114th Durand Cup 2002 [Feb 2-16, Delhi]

Qualifiers

Group A
28-Jan-02: City Club             1-0 EME Centre [golden Goal]
 [91 A Arjunan (own goal)]
30-Jan-02: Delhi Police          0-1 City Club
 [35 Aftab Ashraf]

Table:
 1.City Club                       2  2 0 0   2-0     6  Qualified
 2.Delhi Police                    1  0 0 0   0-1     0
   EME Center - Secunderabad       1  0 0 1   0-1     0

Group B
29-Jan-02: Indian Air Force      0-3 Tarun Sangha
 [12 Debasis Das, 65 Suklal Murmu, 81 Sanatan Murmu]
31-Jan-02: Tarun Sangha          8-7 No 2 Signal Training Centre [after penalties]
 [T: Aparesh Halder, Debasis Das; S: Surajit Mondal, Murshed Sheikh]

Table:
 1.Tarun Sangha                    2  2 0 0  11-7     6  Qualified
 2.No 2 Signal Training Centre,Goa 1  0 0 1   7-8     0
 3.Indian Air Force - Delhi        1  0 0 1   0-3     0

Pre-Quarterfinal Stage

Group I
02-Feb-02: Border Security Force 4-0 Indian Navy
 [33,62 J Joseph, 52 DS Negi, 75 Santosh Kujur]
03-Feb-01: Indian Navy           0-3 City Club
 [18 Sunil Chetri, 76 Afroz Ahmed, 89 Shyam Kumar]
04-Feb-02: Border Security Force 3-0 City Club
 [30,54 J Joseph, 61 DS Negi]

Final Table:
 1.Border Security Force           2  2 0 0   7-0     6  Qualified
 2.City Club                       2  1 0 1   3-3     3
 3.Indian Navy                     2  0 0 2   0-7     0

Group II:
02-Feb-02: Tarun Sangha          0-6 Army XI
 [18,39 Thiruvakarsu, 26,73 S Gurung, 87.89 Raghu]
03-Feb-01: Indian Nationals FC   1-1 Tarun Sangha
 [I: 90 Cassius Owino; T: 86 Suklal Murmu]
04-Feb-01: Indian Nationals FC   0-1 Army XI
 [70 Lal Sangliana]

Final Table:
 1.Army XI                         2  2 0 0   7-0     6  Qualified
 2.Indian Nationals FC             2  0 1 1   1-2     1
 3.Tarun Sangha                    2  0 1 1   1-7     1

Quarterfinal Stage  

Group A
06-Feb-02: JCT Mills             0-0 Indian Telephone Industries
08-Feb-02: Mohun Bagan AC        3-1 JCT Mills
 [M: 43,48,55 Jose Barreto; J: 10 Hardip Singh Gill]
10-Feb-02: Mohun Bagan AC        1-2 Indian Telephone Industries
 [M: 35 Jose Barreto; I: 19 Mike Okoro, 86 Mohammed Salisu]

Final Table:
 1.Indian Telephone Industries     2  1 1 0   2-1     4  Qualified
 2.Mohun Bagan AC                  2  1 0 1   4-3     3
 3.JCT Mills                       2  0 1 1   1-3     1

Group B
06-Feb-02: Salgaocar Sports Club 1-0 Punjab Police
 [79 Alex Ambrose]
08-Feb-02: East Bengal Club      1-1 Punjab Police
 [E: 33 Suley Musah; P: 40 Gurinder Pal Singh]
10-Feb-02: Salgaocar Sports Club 1-2 East Bengal Club
 [S: 49 Alex Ambrose; E: 15 Suleh Musah, 38 Jose Carlos da Silva]

Final Table:
 1.East Bengal Club                2  1 1 0   3-2     4  Qualified
 2.Salgaocar Sports Club           2  1 0 1   2-2     3
 3.Punjab Police                   2  0 1 1   1-2     1    

Group C
07-Feb-02: Border Security Force 0-0 FC Kochin
09-Feb-02: Border Security Force 1-4 Mahindra United
 [B: 30 Santosh Kujur; M: 2 Jules Alberto, 29 Raman Vijayan, 44 Bala Usman, 84 Shanmugam Venkatesh]
11-Feb-02: Mahindra United       0-0 FC Kochin

Final Table:
 1.Mahindra United                 2  1 1 0   4-1     4  Qualified
 2.FC Kochin                       2  0 2 0   0-0     2
 3.Border Security Force           2  0 1 1   1-4     1

Group D
07-Feb-02: Churchill Brothers SC 2-1 Army XI
 [C: 25,70 Sayed Amin Mousavi; A: 73 Lal Sangliana]
09-Feb-02: India Under-19        3-5 Army XI
 [I: 38 Syed Rahim Nabi, 44 Joiful Houzel, 90 James Singh;
   A: 40 Thirunavkarsu, 48 Prashant Jaggi (own goal), 54 Sansil Koireng, 55 Saroj Gurung, 62 Lal Sangliana]
11-Feb-02: Churchill Brothers SC 1-0 India Under-19
 [41 Yakubu Yusif]

Final Table:
 1.Churchill Brothers SC           2  2 0 0   3-1     6  Qualified
 2.Army XI                         2  1 0 1   6-5     3
 3.India Under-19                  2  0 0 2   3-6     0

Semifinals
13-Feb-02: Mahindra United       3-0 Indian Telephone Industries
 [62 Jules Alberto, 80 Shanmugam Venkatesh, 89 Austin Okolo]
14-Feb-02: East Bengal Club      1-2 Churchill Brothers SC
 [E: 49 Chandan Das; C: 13,86 Ratan Singh]

Final
16-Feb-02: Churchill Brothers SC 0-5 Mahindra United
 [11,71 Jules Alberto, 44 Khalid Siddique, 76 Austin Okolo, 85 Bala Usman]



Other Tournaments

3rd Goa Governor's Cup 2001 [Sep 3-13, Margao, Vasco and Mapusa, Goa]

1/8 Finals
03-Sep-01: Salgaocar Sports Club     4-1 Napoli Sports Club
04-Sep-01: Dempo Sports Club         1-0 Fransa St Anthony's, Colva
 [25 Levy Coelho]
04-Sep-01: Sporting Club de Goa      6-4 Salcete FC [after penalties]
 [SCG: 16 Eusebio D'Souza; SFC: 65 Vijay Monteiro]
04-Sep-01: Pax of Nagoa              3-0 Velsao Pale
 [Johnny D'Cruz, Anthony Borges, Elvis Coelho]
other ties not known

Quarterfinals
0?-Sep-01: Salgaocar Sports Club     4-0 Sporting Clube de Goa
0?-Sep-01: Churchill Brothers SC     4-0 Cabral Sports Club
other ties not known

Semifinals
1?-Sep-01: Salgaocar Sports Club     5-4 Vasco Sports Club [after penalties]
1?-Sep-01: Churchill Brothers SC     2-1 Dempo Sports Club

Final
13-Sep-01: Salgaocar Sports Club     4-2 Churchill Brothers SC [after penalties]


17th Airlines Gold Cup [Nov 19-28, 2001, Cooch Bihar, West Bengal]

Group Stage

Group A
19-Nov-01: Calcutta Port Trust   2-1 Bhratri Sangha
 [C: 48 Madhusudan Majumdar, 50 Sanjit Saha; B: 11 Christian Okolonko]
21-Nov-01: Tollygunge Agragami   1-0 Calcutta Port Trust
 [Sasthi Duley]
23-Nov-01: Tollygunge Agragami   1-0 Bhratri Sangha
 [60 Sasthi Duley]

 1.Tollygunge Agragami             2  2 0 0   2-0     6
 2.Calcutta Port Trust             2  1 0 1   2-2     3
 3.Bhratri Sangha                  2  0 0 2   1-3     0

Group B
20-Nov-01: East Bengal Club      0-0 Border Security Force
22-Nov-01: East Bengal Club      _-_ Nepal XI
24-Nov-01: Border Security Force _-_ Nepal XI

East Bengal won group, Nepal XI runners-up

Semifinals
25-Nov-01: East Bengal Club          5-0 Calcutta Port Trust
26-Nov-01: Tollygunge Agragami       3-5 Nepal XI [after penalties]

Final
28-Nov-01: East Bengal Club          2-0 Nepal XI
 [3,48 Bijen Singh]




2000/01.

2001 (regional leagues).

2002 (regional leagues).

2002/03.

list of champions.

list of topscorers.

list of calcutta league champions.

list of delhi league champions.

list of goa league champions.

list of federation cup finals.

list of santosh trophy finals.

list of durand cup finals.

list of ifa shield finals.

list of rovers cup finals.


About this document

Prepared and maintained by Arunava Chaudhuri for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Arunava Chaudhuri (chaudhua@uni-duesseldorf.de),
Last updated: 6 Dec 2006

(C) Copyright Arunava Chaudhuri and RSSSF 2002/06
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.