India 2012/13


I League 2012/13
I League Second Division 2013
Santosh Trophy 2012/13
Governor's Gold Cup (Sikkim) 2012


I League

Final Table:

 1.Churchill Brothers SC         26  16  7  3  56-22  55  Champions  [Goa]
 2.Pune FC                       26  16  4  6  53-26  52  [Pune]
 3.East Bengal Club              26  13  8  5  44-18  47  [Calcutta]
 4.Prayag United                 26  13  5  8  55-35  44  [Calcutta]
 5.Dempo SC                      26  11  7  8  45-33  40  [Goa]
 6.Sporting Clube de Goa         26   9  8  9  36-41  35  [Goa]
 7.Salgaocar SC                  26   9  6 11  34-29  33  [Goa]
 8.Mumbai FC                     26   8  8 10  36-42  32  [Mumbai]
 9.ONGC                          26   7 10  9  30-40  31  [Mumbai]
10.Mohun Bagan AC                26  11  8  7  40-34  29  [-12]  [Calcutta]
11.Shillong Lajong FC            26   6 10 10  26-40  28  [Shillong]
12.Pailan Arrows                 26   6  5 15  25-45  23  [Calcutta]
--------------------------------------------------------
13.Air India FC                  26   4  7 15  28-63  19  Relegated  [Mumbai]
14.United Sikkim FC              26   2  9 15  23-63  15  Relegated  [Gangtok]

NB: Mohun Bagan 12 points deducted for incidents round 10

Round 1
[Oct 6]	
Dempo               2-1 Churchill Brothers  
Pailan Arrows       3-2 Mumbai FC           
Shillong Lajong     2-0 Mohun Bagan         
United Sikkim       3-2 Salgaocar           
[Oct 7]	
Prayag United       5-1 Air-India           
SC Goa              0-0 East Bengal         
[Oct 8]	
Pune FC             3-2 ONGC                

Round 2
[Oct 11]	
Churchill Brothers  5-0 ONGC                
Pailan Arrows       2-1 Air-India           
Pune FC             3-2 Mumbai FC           
United Sikkim       0-1 East Bengal         
[Oct 12]	
Mohun Bagan         1-2 Prayag United       
SC Goa              0-5 Dempo               
Shillong Lajong     1-1 Salgaocar           

Round 3
[Oct 26]
ONGC                1-1 Prayag United       
[Oct 27]
Churchill Brothers  3-1 Mumbai FC           
[Oct 28]
Air-India           0-1 Mohun Bagan         
Salgaocar           0-0 Pailan Arrows       
Shillong Lajong     1-2 SC Goa              
United Sikkim       1-2 Dempo               
[Oct 29]
East Bengal         1-0 Pune FC             

Round 4
[Nov 3]
East Bengal         1-1 Dempo               
Mumbai FC           0-1 Salgaocar           
[Nov 4]
Mohun Bagan         3-1 SC Goa              
ONGC                2-4 Air-India           
Pune FC             0-1 Churchill Brothers  
Shillong Lajong     3-2 Prayag United       
United Sikkim       0-0 Pailan Arrows       

Round 5
[Nov 9]
Churchill Brothers  2-1 Salgaocar           
Mumbai FC           3-2 SC Goa              
ONGC                0-0 Mohun Bagan         
Pailan Arrows       0-2 Pune FC             
[Nov 10]
Air-India           0-3 East Bengal         
Dempo               4-1 Shillong Lajong     
Prayag United      10-1 United Sikkim       

Round 6
[Nov 16]
ONGC                3-1 Dempo               
[Nov 17]
Churchill Brothers  0-3 East Bengal         
Mohun Bagan         3-0 Salgaocar           
Mumbai FC           4-1 Shillong Lajong     
[Nov 18]
Pailan Arrows       1-2 Prayag United       
SC Goa              2-1 United Sikkim       
[Apr 28]
Pune FC             4-0 Air-India           

Round 7
[Nov 23]
Prayag United       1-1 Salgaocar           
SC Goa              0-1 Pailan Arrows       
[Nov 24]
Dempo               1-0 Air-India           
East Bengal         5-0 ONGC                
Pune FC             2-2 United Sikkim       
Shillong Lajong     0-1 Churchill Brothers  
[Nov 25]
Mumbai FC           1-1 Mohun Bagan         

Round 8
[Nov 27] 
Air-India           3-3 United Sikkim       
East Bengal         1-0 Salgaocar           
SC Goa              1-2 Pune FC             
[Nov 28]
Dempo               3-0 Mohun Bagan         
Mumbai FC           1-0 ONGC                
Prayag United       1-2 Churchill Brothers  
Shillong Lajong     3-1 Pailan Arrows       

Round 9
[Dec 1]
Pailan Arrows       4-1 ONGC                
Salgaocar           1-2 Dempo               
Shillong Lajong     0-0 East Bengal         
[Dec 2]
Prayag United       2-3 Mumbai FC           
Pune FC             2-2 Mohun Bagan         
SC Goa              0-1 Air-India           
United Sikkim       0-0 Churchill Brothers  

Round 10
[Dec 8]
Dempo               3-1 Prayag United       
ONGC                2-2 SC Goa              
United Sikkim       0-0 Shillong Lajong     
[Dec 9]
Air-India           4-1 Mumbai FC           
East Bengal         awd Mohun Bagan         [awarded 3-0; abandoned at 1-0 in 45']
  [Mohun Bagan walked off after their player Syed Rahim Nabi had been carried off to
   a hospital after being hit by a missile thrown by Mohun Bagan fans (sic!) following
   the sending off of Mohun Bagan player Odafe Onyeka Okolie; because of their refusal
   to continue the match, they were excluded from the league and banned for two seasons;
   all their results were annulled; however, on Jan 15, Mohun Bagan were readmitted, 
   their punishment being reduced to the deduction of 12 points]
Salgaocar           0-2 Pune FC             
[Dec 10]
Pailan Arrows       0-3 Churchill Brothers  

Round 11
[Dec 14]
Salgaocar           0-0 ONGC                
[Dec 15]
Dempo               1-5 Pune FC             
Mumbai FC           1-0 United Sikkim       
[Dec 16]
Air-India           1-1 Shillong Lajong     
Churchill Brothers  8-4 SC Goa              
East Bengal         0-1 Prayag United       
[Apr 28]
Mohun Bagan         2-0 Pailan Arrows       

Round 12
[Dec 22]
ONGC                3-0 Shillong Lajong     
Pailan Arrows       1-2 Dempo               
Pune FC             3-1 Prayag United       
[Dec 23]
Mumbai FC           2-1 East Bengal         
[Jan 24]
Mohun Bagan         0-0 United Sikkim       
[Mar 19]
Churchill Brothers  3-0 Air-India           
[Mar 20]
Salgaocar           1-3 SC Goa              

Round 13
[Dec 29]
ONGC                1-1 United Sikkim       
Prayag United       1-3 SC Goa              
Shillong Lajong     1-2 Pune FC             
[Dec 30]
East Bengal         3-0 Pailan Arrows       
Mumbai FC           0-0 Dempo               
Salgaocar           4-0 Air-India           
[May 7]
Churchill Brothers  1-1 Mohun Bagan         

Round 14
[Jan 4]
Churchill Brothers  6-0 Shillong Lajong     
Prayag United       1-0 Dempo               
[Jan 5]
Air-India           1-1 SC Goa              
ONGC                3-0 Pailan Arrows       
Salgaocar           1-4 East Bengal         
United Sikkim       1-2 Pune FC             
[Apr 10]
Mohun Bagan         3-2 Mumbai FC           

Round 15
[Jan 8]
Air-India           1-1 Salgaocar           
ONGC                1-0 East Bengal         
SC Goa              0-0 Shillong Lajong     
[Jan 9]
Churchill Brothers  3-1 Pailan Arrows       
Prayag United       2-0 Pune FC             
United Sikkim       2-2 Mumbai FC           
[Mar 31]
Mohun Bagan         2-1 Dempo               

Round 16
[Jan 12]
Air-India           1-1 Pailan Arrows       
ONGC                1-0 Salgaocar           
SC Goa              1-2 Prayag United       
[Jan 13]
Churchill Brothers  2-1 United Sikkim       
East Bengal         2-0 Mumbai FC           
Shillong Lajong     0-0 Dempo               
[Apr 24]
Mohun Bagan         1-3 Pune FC             

Round 17
[Jan 19]
Dempo               7-0 United Sikkim       
East Bengal         0-3 Churchill Brothers  
Mumbai FC           2-1 Prayag United       
[Jan 20]
Pailan Arrows       1-0 Shillong Lajong     
Pune FC             0-0 SC Goa              
Salgaocar           2-0 Mohun Bagan         
[Mar 3]
Air-India           1-2 ONGC                

Round 18
[Jan 24]
Mumbai FC           0-0 Churchill Brothers  
[Jan 25]
Pune FC             1-2 East Bengal         
[Jan 27]
Dempo               1-1 ONGC                
Prayag United       1-1 Mohun Bagan         
[Jan 28]
Pailan Arrows       1-1 United Sikkim       
SC Goa              2-0 Salgaocar           
Shillong Lajong     2-2 Air-India           

Round 19
[Feb 1]
Mohun Bagan         3-1 ONGC                
SC Goa              1-0 Churchill Brothers  
[Feb 2]
Air-India           1-4 Prayag United       
Dempo               2-2 Mumbai FC           
Pailan Arrows       1-2 East Bengal         
Pune FC             0-2 Salgaocar           
Shillong Lajong     2-1 United Sikkim       

Round 20
[Feb 9]
Mohun Bagan         0-0 East Bengal         
Mumbai FC           0-3 Pune FC             
Salgaocar           2-0 Shillong Lajong     
[Feb 10]
Air-India           2-1 Dempo               
Churchill Brothers  2-2 Prayag United       
Pailan Arrows       0-2 SC Goa              
United Sikkim       0-1 ONGC                

Round 21
[Mar 23]
East Bengal         1-1 Air-India           
ONGC                1-1 Churchill Brothers  
Salgaocar           1-0 Mumbai FC           
United Sikkim       0-1 Prayag United       
[Mar 24]
Dempo               0-1 SC Goa              
Pailan Arrows       2-3 Mohun Bagan         
Pune FC             2-2 Shillong Lajong     

Round 22
[Mar 27]
Salgaocar           0-0 Churchill Brothers  
United Sikkim       5-0 Air-India           
[Mar 28]
Mohun Bagan         2-2 Shillong Lajong     
Pune FC             2-0 Dempo               
SC Goa              1-1 ONGC                
[Mar 29]
Mumbai FC           1-1 Pailan Arrows       
Prayag United       2-2 East Bengal         

Round 23
[Apr 4]
Salgaocar           1-0 Prayag United       
[Apr 5]
Churchill Brothers  2-1 Pune FC             
[Apr 6]
Dempo               0-2 Pailan Arrows       
[Apr 7]
Mumbai FC           3-1 Air-India           
SC Goa              1-5 Mohun Bagan         
Shillong Lajong     1-1 ONGC                
[May 8]
East Bengal         6-0 United Sikkim       

Round 24
[Apr 12]
Prayag United       4-1 Pailan Arrows       
[Apr 13]
Salgaocar           9-0 United Sikkim       
Mohun Bagan         3-2 Air-India           
[Apr 14]
East Bengal         1-1 SC Goa              
ONGC                0-1 Pune FC             
Shillong Lajong     2-0 Mumbai FC           
[Apr 17]
Churchill Brothers  2-2 Dempo               

Round 25
[Apr 19]
Prayag United       2-0 Shillong Lajong     
[Apr 20]
Air-India           0-6 Pune FC             
ONGC                1-1 Mumbai FC           
Pailan Arrows       1-2 Salgaocar           
[Apr 21]
Mohun Bagan         0-2 Churchill Brothers  
United Sikkim       0-3 SC Goa              
[May 4]
Dempo               2-2 East Bengal         

Round 26
[May 11]
Prayag United       3-1 ONGC                
SC Goa              2-2 Mumbai FC           
Pune FC             2-0 Pailan Arrows       
[May 12]
Air-India           0-3 Churchill Brothers  
Dempo               2-1 Salgaocar           
East Bengal         0-1 Shillong Lajong     
United Sikkim       0-3 Mohun Bagan         

Final Table:

 1.Churchill Brothers SC         26  16  7  3  56-22  55  Champions  [Goa]
 2.Pune FC                       26  16  4  6  53-26  52  [Pune]
 3.East Bengal Club              26  13  8  5  44-18  47  [Calcutta]
 4.Prayag United                 26  13  5  8  55-35  44  [Calcutta]
 5.Dempo SC                      26  11  7  8  45-33  40  [Goa]
 6.Sporting Clube de Goa         26   9  8  9  36-41  35  [Goa]
 7.Salgaocar SC                  26   9  6 11  34-29  33  [Goa]
 8.Mumbai FC                     26   8  8 10  36-42  32  [Mumbai]
 9.ONGC                          26   7 10  9  30-40  31  [Mumbai]
10.Mohun Bagan AC                26  11  8  7  40-34  29  [-12]  [Calcutta]
11.Shillong Lajong FC            26   6 10 10  26-40  28  [Shillong]
12.Pailan Arrows                 26   6  5 15  25-45  23  [Calcutta]
--------------------------------------------------------
13.Air India FC                  26   4  7 15  28-63  19  Relegated  [Mumbai]
14.United Sikkim FC              26   2  9 15  23-63  15  Relegated  [Gangtok]

NB: Mohun Bagan 12 points deducted for incidents round 10

I League Second Division

Preliminary Stage | Final Round

Preliminary Stage

Group A | Group B | Group C

Group A

NB: in Singhrauli

Final Table:

 1.Langsning FC                   8   6  2  0  20- 4  20  Qualified
 2.Rangdajied United FC           8   6  0  2  18- 6  18  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 3.DSK Shivjians                  8   5  2  1  15- 7  17
 4.Kenkre Sports                  8   3  3  2  12-10  12
 5.KGF Sports                     8   2  4  2   9-12  10
 6.United Soccer (Delhi)          8   2  3  3   8-11   9
 7.George Telegraph Sports Club   8   2  0  6  11-13   6
 8.Samaleshwari Sporting          8   1  1  6   4-13   4
 9.Kohima Komets                  8   1  1  6   4-25   4
 
Group B

NB: in Indore

Final Table:
 
 1.Mohammedan Sporting            8   6  2  0  13- 3  20  Qualified	
 2.Bhawanipore FC	          8   6  1  1  12- 6  19  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 3.Royal Wahingdoh FC             8   5  1  2  18- 4  16
 4.Techno Aryan                   8   4  1  3  14- 7  13
 5.Aizawl FC                      8   4  1  3  15-13  13
 6.Josco FC                       8   3  1  4   9-11  10
 7.PIFA Sports                    8   2  0  6   8-17   6
 8.Green valley SC                8   1  1  6   7-17   4
 9.Simla Youngs FC                8   1  0  7  10-28   3

Group C

NB: in Bangalore

Final Table:

 1.Southern Samity                7   5  2  0  10- 4  17  Qualified
 2.Mumbai Tigers                  7   5  1  1  14- 7  16  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 3.Vasco SC                       7   5  1  1   9- 3  16
 4.Kalighat Milan Sangha FC       7   3  1  3  19- 9  10
 5.South United FC                7   2  1  4  12-11   7
 6.Eagles FC                      7   1  2  4   7-15   5
 7.Hindustan FC                   7   1  1  5   4-11   4
 8.Luangmual FC                   7   1  1  5   8-23   4
									
Final Round

NB: in Bangalore

Final Table:

 1.Rangdajied United FC          10   6  1  3  17-11  19  Promoted
 2.Mohammedan Sporting           10   5  3  2   9- 6  18  Promoted
--------------------------------------------------------	
 3.Bhawanipore FC	         10   4  5  1  21-15  17
 4.Langsning FC                  10   3  4  3  20-18  13
 5.Mumbai Tigers                 10   3  0  7  13-19   9
 6.Southern Samity               10   1  3  6   9-20   6


Santosh Trophy 2012/13

NB: held Feb 1 to Mar 3 in Uttar Pradesh and Kerala

Group Stage

Group A 
 1.Services                       3   2  1  0   8- 0   7  Semifinals 
 2.Railways                       3   2  1  0   7- 1   7 
 3.Orissa                         3   1  0  2   4- 6   3 
 4.Madhya Pradesh                 3   0  0  3   2-14   0 

Group B 
 1.Maharashtra                    3   3  0  0   9- 2   9  Semifinals 
 2.Tamil Nadu                     3   1  1  1   4- 4   4 
 3.Goa                            3   0  2  1   2- 5   2 
 4.Jharkhand                      3   0  1  2   5- 9   1 

Group C 
 1.Kerala                         3   2  1  0   6- 3   7  Semifinals 
 2.Haryana                        3   1  1  1   5- 4   4 
 3.Uttar Pradesh                  3   1  0  2   5- 6   3 
 4.Jammu & Kashmir                3   1  0  2   3- 6   3 

Group D 
 1.Punjab                         3   3  0  0   9- 3   9  Semifinals 
 2.West Bengal                    3   2  0  1   8- 6   6 
 3.Karnataka                      3   1  0  2   3- 4   3 
 4.Manipur                        3   0  0  3   3-10   0 

Semifinals [both at Nehru Stadium, Kochi]
[Feb 28]
Kerala              2-1 Maharashtra         [aet]
[Mar 1]
Services            3-1 Punjab              [aet]

Final [Mar 3, Nehru Stadium, Kochi]
Kerala              0-0 Services            [aet, 3-4 pen]


Governor's Gold Cup (Sikkim) 2012


Round 1
[Oct 30]
Sinolchu FC (Sikkim)              2-2 Dimanpur United FC                [3-5 pen]
[Oct 31]
Sikkim Sports Association         0-1 Border Security Force
[Nov 1]
United Sikkim FC A              1-0 Calcutta Customs
[Nov 2]
Mohun Bagan-SAIL Football Academy 1-0 SAI (Darjeeling)

Quarterfinals
[Nov 5]
Bhowanipore Club                  3-1 Dimanpur United FC
[Nov 6]
Southern Samity                   0-1 Border Security Force
[Nov 7]
Three Star Club (Kathmandu)       2-1 United Sikkim FC A
[Nov 8]
Army XI                           0-1 Mohun Bagan-SAIL Football Academy

Semifinals
[Nov 9]
Bhowanipore Club                  1-2 Three Star Club (Kathmandu)       
[Nov 10]
Border Security Force             1-0 Mohun Bagan-SAIL Football Academy

Final [Nov 11]
Border Security Force             0-0 Three Star Club (Kathmandu)       [3-0 pen]



2011/12.

2012 regional leagues.

2013/14.

list of champions.

list of topscorers.

list of calcutta league champions.

list of delhi league champions.

list of goa league champions.

list of manipur league champions

list of federation cup finals.

list of santosh trophy finals.

list of durand cup finals.

list of ifa shield finals.

list of rovers cup finals.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 20 Mar 2014

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2012/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.