Japan 2003

J-League Division 1 2003

First Stage

Final Table:
                               W  D  L
 1.Yokohama F.Marinos      15 10  2  3  29-16 32  Winners First Stage
 2.Jubilo Iwata            15  9  4  2  34-17 31
 3.JEF United Ichihara     15  8  3  4  33-20 27
 4.FC Tokyo                15  7  4  4  14-11 25
 5.Cerezo Osaka            15  8  1  6  29-29 25
 6.Urawa Red Diamonds      15  7  3  5  25-23 24
 7.Nagoya Grampus Eight    15  5  8  2  19-16 23
 8.Kashima Antlers         15  7  2  6  23-21 23
 9.Kashiwa Reysol          15  6  3  6  19-19 21
10.Tokyo Verdy 1969        15  6  1  8  28-32 19
11.Shimizu S-Pulse         15  5  3  7  20-18 18
12.Gamba Osaka             15  4  4  7  26-29 16
13.Vissel Kobe             15  5  1  9  18-34 16
14.Oita Trinita            15  4  3  8  20-21 15
15.Vegalta Sendai          15  3  3  9  17-28 12
16.Kyoto Purple Sanga      15  3  1 11  14-34 10

Round 1
[Mar 21]
Jubilo Iwata          2-4  Yokohama Marinos
   [Ryoichi Maeda 11, Toshiya Fujita 26 - Akihiro Endo 7, Yukihiko Sato 9,
    Daisuke Oku 48, Marquinhos 69]
[Mar 22]
JEF United            2-1  Tokyo Verdy
   [Satoru Yamagishi 50, Choi Yong-soo 87 - Jun Tamano 11]
Kashima Antlers       3-1  Urawa Red Diamonds
   [Euller 20, Akira Narahashi 41, Fernando 87 - Nobuhisa Yamada 73]
FC Tokyo              2-1  Kashiwa Reysol
   [Matsuhiro Toda 10, Kelly 83 - Tomokazu Myojin 53pen]
Cerezo Osaka          0-1  Vissel Kobe
   [Oseas 16]
Nagoya Grampus Eight  2-2  Shimizu S-Pulse
   [Andrej Panadic 25, Ueslei 37 - Tuto 58, Ahn Jung-hwan 69]
[Mar 23]
Kyoto Purple Sanga    1-2  Gamba Osaka
   [Daisuke Nakaharai 16 - Francisco Arce 42, Kota Yoshihara 88]
Vegalta Sendai        1-0  Oita Trinita
   [Yoshiteru Yamashita 39]

Round 2
[Apr 5]
Shimizu S-Pulse       4-5  Cerezo Osaka
   [Tuto 34, Hideaki Kitajima 54, Ryuzo Morioka 61, Santos 71pen -
    Yoshito Okubo 6, 41, Baron 29, 75, Akinori Nishizawa 80]
Tokyo Verdy           2-1  FC Tokyo
   [Ramon 68pen, Kazunori Iio 89 - Yuta Baba 89]
Yokohama Marinos      1-1  Vegalta Sendai
   [Marquinhos 38 - Hisato Sato 70]
Oita Trinita          0-4  JEF United
   [Choi Yong-soo 9, Yoshito Terakawa 32og, Sandro 36, Daisuke Saito
    88]
Gamba Osaka           1-1  Jubilo Iwata
   [Masashi Oguro 57 - Gral 89]
Kashiwa Reysol        1-2  Kashima Antlers
   [Ricardinho 17 - Fernando 49, Mitsuo Ogasawara 62]
[Apr 6]
Urawa Red Diamonds    0-0  Nagoya Grampus Eight
Vissel Kobe           0-2  Kyoto Purple Sanga
   [Shinya Tomita 40, Daisuke Nakaharai 89]

Round 3
[Apr 12]
Tokyo Verdy           0-3  Yokohama Marinos
   [Tatsuhiko Kubo 44, Norihisa Shimizu 77, 85]
Cerezo Osaka          0-0  FC Tokyo
Oita Trinita          3-2  Gamba Osaka
   [Daiki Takamatsu 3, 51, Sandro 55 - Toru Araiba 33, Satoshi
    Nakayama 78]
Jubilo Iwata          1-0  Urawa Red Diamonds
   [Toshiya Fujita 58]
JEF United            0-3  Vissel Kobe
   [Ryuji Bando 6, 69, Oseas 63]
Kyoto Purple Sanga    0-1  Kashiwa Reysol
   [Ricardinho 9]
[Apr 13]
Vegalta Sendai        3-1  Shimizu S-Pulse
   [Hisato Sato 62, 68, Yoshiteru Yamashita 89 - Tuto 43]
Nagoya Grampus Eight  1-0  Kashima Antlers
   [Ivica Vastic 78]

Round 4
[Apr 19]
Vissel Kobe           1-2  Vegalta Sendai
   [Kunie Kitamoto 86 - Silvinho 68, Toshiyuki Abe 81]
Urawa Red Diamonds    2-0  Kyoto Purple Sanga
   [Emerson 1, Keita Suzuki 57]
Shimizu S-Pulse       0-2  Jubilo Iwata
   [Toshiya Fujita 65, Gral 69]
Gamba Osaka           3-3  JEF United
   [Hideo Hashimoto 30, Magrao 37, 89pen - Yuto Sato 29, Naotake Hanyu
    44, Takenori Hayashi 75]
Kashima Antlers       1-0  Tokyo Verdy
   [Koji Nakata 70]
FC Tokyo              1-1  Nagoya Grampus Eight
   [Naohiro Ishikawa 35 - Naoshi Nakamura 59]
[Apr 20]
Kashiwa Reysol        3-2  Cerezo Osaka
   [Kisho Yano 43, Tomonori Hirayama 44, Keiji Tamada 82 - Albin Pelak
    88, Baron 89]
Yokohama Marinos      1-0  Oita Trinita
   [Yuji Nakazawa 66]

Round 5 [Apr 26]
Vegalta Sendai        0-2  Gamba Osaka
   [Magrao 42, Masashi Oguro 50]
Jubilo Iwata          1-0  Vissel Kobe
   [Gral 66pen]
Nagoya Grampus Eight  1-1  Kashiwa Reysol
   [Masahiro Koga 25 - Keiji Tamada 9]
Kyoto Purple Sanga    0-3  Shimizu S-Pulse
   [Shohei Ikeda 53, Santos 82, Ahn Jung-hwan 88]
Cerezo Osaka          6-4  Urawa Red Diamonds
   [Akinori Nishizawa 14, Takaaki Tokushige 28, 47, Yoshito Okubo 33,
    84, Hiroaki Morishima 59 - Ichiei Muroi 5, Nobuhisa Yamada 6,
    Yuichiro Nagai 11, Koji Yamase 67]
Kashima Antlers       2-0  FC Tokyo
   [Fernando 5, Euller 89]
Tokyo Verdy           0-2  Oita Trinita
   [Takashi Umeda 16, Yoshito Terakawa 78]
JEF United            3-1  Yokohama Marinos
   [Choi Yong-soo 1, 28, 73 - Daisuke Oku 38pen]

Round 6 [Apr 29]
Yokohama Marinos      0-0 Nagoya Grampus Eight
Vissel Kobe           0-1 FC Tokyo
   [Yoshiro Abe 73]
Vegalta Sendai        1-1 Jubilo Iwata
   [Eder 81pen - Hiroshi Nanami 28]
JEF United Ichihara   5-1 Kyoto Purple Sanga
   [Choi Yong-soo 21, 52, 58, Naotake Hanyu 36, Masataka Sakamoto 59 -
    Kazuhiro Suzuki 81]
Shimizu S-Pulse       0-2 Kashiwa Reysol
   [Mitsuteru Watanabe 24, Keiji Tamada 34]
Tokyo Verdy           0-2 Urawa Red Diamonds
   [Koji Yamase 13, Emerson 37]
Gamba Osaka           1-2 Kashima Antlers
   [Takahiro Futagawa 9 - Masashi Motoyama 22, Euller 89pen]
Oita Trinita          1-2 Cerezo Osaka
   [Takayuki Yoshida 44 - Takaaki Tokushige 7, Akinori Nishizawa 72]

Round 7 [May 5]
FC Tokyo              1-0  Gamba Osaka
   [Kelly 85]
Jubilo Iwata          7-2  Tokyo Verdy
   [Toshiya Fujita 13, Takashi Fukunishi 16, Gral 24, 60, Masashi
    Nakayama 31, Hiroshi Nanami 47, Nobuo Kawaguchi 89 - Patrick Mboma
    10, 67]
Cerezo Osaka          1-3  JEF United Ichihara
   [Yusuke Sato 61 - Sandro 7, Naotake Hanyu 14, Shinji Murai 79]
Kashima Antlers       1-3  Yokohama F. Marinos
   [Atsushi Yanagisawa 8 - Tatsuhiko Kubo 46, 66, 69]
Kyoto Purple Sanga    1-0  Vegalta Sendai
   [Daisuke Nakaharai 43]
Nagoya Grampus Eight  2-1  Oita Trinita
   [Andrej Panadic 31, Ivica Vastic 86 - Daiki Takamatsu 53]
Urawa Red Diamonds    1-0  Shimizu S-Pulse
   [Emerson 89]
Kashiwa Reysol        0-1  Vissel Kobe
   [Oseas 81]

Round 8
[May 10]
JEF United Ichihara   1-2  Nagoya Grampus Eight
   [Yuki Abe 43 - Naoshi Nakamura 33, Ryuta Hara 78]
Gamba Osaka           2-3  Kashiwa Reysol
   [Magrao 42, 81 - Ricardinho 47, 69, Mitsuteru Watanabe 54]
Yokohama F. Marinos   3-2  FC Tokyo
   [Tatsuhiko Kubo 5, Sotaro Yasunaga 42, Akihiro Endo 44 - Fumitake
    Miura 39, Jo Kanazawa 85]
Tokyo Verdy           1-2  Shimizu S-Pulse
   [Patrick Mboma 66 - Teruyoshi Ito 35, Kohei Hiramatsu 86]
Vegalta Sendai        1-2  Cerezo Osaka
   [Yoshiteru Yamashita 23 - Baron 72, 87]
Oita Trinita          1-1  Kashima Antlers
   [Rodrigo 36 - Koji Nakata 78]
[May 11]
Vissel Kobe           3-2  Urawa Red Diamonds
   [Oseas 10, Kazuyoshi Miura 14, Ryuji Bando 89 - Tatsuya Tanaka 87,
    Yuichiro Nagai 89]
Jubilo Iwata          5-0  Kyoto Purple Sanga
   [Makoto Tanaka 38, Hiroshi Nanami 44, Takashi Fukunishi 58, Gral
    70pen, 84]

Round 9
[May 17]
Urawa Red Diamonds    4-4  Gamba Osaka
   [Emerson 26, 62pen, Tatsuya Tanaka 74, Keisuke Tsuboi 89 - Satoshi
    Yamaguchi 12, Tsuneyasu Miyamoto 22, Magrao 77, 87]
Kashima Antlers       0-2  JEF United Ichihara
   [og 43, Choi Yong-Soo 44]
Kyoto Purple Sanga    2-5  Tokyo Verdy
   [Tadamichi Machida 52, 70 - Takuya Yamada 26, Naoto Sakurai 32,
    Patrick Mboma 39, 44, Shingo Nejime 87]
Kashiwa Reysol        3-1  Yokohama F. Marinos
   [Jussie 31, Tatsuya Yazawa 63, Keiji Tamada 73 - Daisuke Sakata 70]
FC Tokyo              2-1  Oita Trinita
   [Yoshiro Abe 16, Kelly 47 - Daiki Takamatsu 79]
Cerezo Osaka          1-3  Jubilo Iwata
   [Yoshito Okubo 27 - Masashi Nakayama 8, 59, Gral 30]
[May 18]
Nagoya Grampus Eight  2-1  Vegalta Sendai
   [Chikara Fujimoto 74, Ivica Vastic 89 - Teruo Iwamoto 41]
Shimizu S-Pulse       3-0  Vissel Kobe
   [Tomoyoshi Tsurumi 15, Masaaki Sawanobori 20, Shohei Ikeda 49]

Round 10
[May 24]
Kyoto Purple Sanga    2-4  Cerezo Osaka
   [Yutaka Tahara 82, Daisuke Matsui 86 - Takaaki Tokushige 31, 80,
    Yoshito Okubo 38, Takanori Nunobe 69]
Vegalta Sendai        0-2  Kashima Antlers
   [Masashi Motoyama 69, Claudecir 80]
Tokyo Verdy 1969      3-2  Vissel Kobe
   [Patrick Mboma 13, Yugo Ichiyanagi 21, Ramon 37pen - Mitsunori
    Yabuta 5, 75]
JEF United Ichihara   0-0  FC Tokyo
Jubilo Iwata          1-1  Nagoya Grampus Eight
   [Takashi Fukunishi 83 - Ueslei 73]
Oita Trinita          0-0  Kashiwa Reysol
[May 25]
Yokohama F.Marinos    0-1  Urawa Red Diamonds
   [Koji Yamase 63]
Gamba Osaka           1-0  Shimizu S-Pulse
   [Masashi Oguro 65]

Round 11
[Jul 5]
Kashima Antlers       5-2  Jubilo Iwata
   [Fernando 8, 13, Go Oiwa 16, Atsushi Yanagisawa 44, Euller 71 -
    Ryoichi Maeda 50, Gral 52pen]
Urawa Red Diamonds    2-1  Oita Trinita
   [Emerson 67, Yuichiro Nagai 70 - Takayuki Yoshida 38]
Kashiwa Reysol        0-2  JEF United Ichihara
   [Yuto Sato 21, Yuki Abe 53]
Shimizu S-Pulse       0-1  Yokohama F.Marinos
   [Tatsuhiko Kubo 44]
Nagoya Grampus Eight  1-1  Kyoto Purple Sanga
   [Ueslei 42 - Ko Jong-su 58]
Vissel Kobe           4-3  Gamba Osaka
   [Sidiclei 36, Oseas 45, 89, Kazuyoshi Miura 48 - Magrao 9, 57,
    Masashi Oguro 44]
[Jul 6]
FC Tokyo              2-0  Vegalta Sendai
   [Masashi Miyazawa 24, Matsuhiro Toda 85]
Cerezo Osaka          0-2  Tokyo Verdy 1969
   [Masayuki Yanagisawa 12, Takuya Yamada 87]

Round 12
[Jul 12]
Urawa Red Diamonds    0-1  FC Tokyo
   [Kelly 84]
JEF United Ichihara   5-1  Vegalta Sendai
   [Choi Yong-soo 16, 75, Naotake Hanyu 22, Zeljko Milinovic 24,
    Satoru Yamagishi 42 - Hisato Sato 62pen]
Tokyo Verdy 1969      3-1  Kashiwa Reysol
   [Ramon 63, Takashi Hirano 65, 88 - Jussie 12]
Yokohama F.Marinos    2-1  Kyoto Purple Sanga
   [Daisuke Nasu 34, Yoo Sang-chul 85 - Suzuki 20]
Shimizu S-Pulse       2-0  Kashima Antlers
   [Tuto 20, 63]
Vissel Kobe           0-3  Nagoya Grampus Eight
   [Keiji Yoshimura 54, Kunihiko Takizawa 62, Ueslei 80]
[Jul 13]
Oita Trinita          0-4  Jubilo Iwata
   [Toshihiro Hattori 17, Gral 28, 41, Aleksandar Zivkovic 89]
Gamba Osaka           0-2  Cerezo Osaka
   [Yoshito Okubo 72, og 77]

Round 13
[Jul 19]
Vegalta Sendai        3-3  Tokyo Verdy 1969
   [Yoshiteru Yamashita 35, Marcos 67, Fabiano 89 - Takuya Yamada 3,
    Naoto Sakurai 45, Kazuki Hiramoto 87]
Kashima Antlers       3-3  Vissel Kobe
   [Masashi Motoyama 24, Tomoyuki Hirase 29, Claudecir 53 - Ryuji
    Bando 51, Oseas 54, 60]
FC Tokyo              0-0  Shimizu S-Pulse
Nagoya Grampus Eight  1-1  Gamba Osaka
   [Ueslei 4 - Yasuhito Endo 23pen]
Kyoto Purple Sanga    0-2  Oita Trinita
   [Yoshito Terakawa 44, Takayuki Yoshida 82]
Cerezo Osaka          1-4  Yokohama F. Marinos
   [Yoshito Okubo 70 - Daisuke Oku 15, Yuji Nakazawa 34, Akihiro Endo
    55, Yoo Sang-chul 58]
[Jul 20]
Kashiwa Reysol        1-1  Urawa Red Diamonds
   [Keiji Tamada 43 - Emerson 86]
Jubilo Iwata          2-2  JEF United Ichihara
   [Gral 27, Ryoichi Maeda 76 - Choi Yong-soo 50pen, Sandro 75]

Round 14
[Jul 26]
Urawa Red Diamonds    3-2  Vegalta Sendai
   [Yuichiro Nagai 26, Tatsuya Tanaka 35, Nedijeljko Zelic 73 - Marcos
    5,63]
Kashiwa Reysol        0-1  Jubilo Iwata
   [Toshiya Fujita 55]
Shimizu S-Pulse       3-0  JEF United Ichihara
   [Yoshikiyo Kuboyama 3, Ahn Jung-hwan 14, Teruyoshi Ito 44]
Nagoya Grampus Eight  1-4  Tokyo Verdy 1969
   [Margues 31 - Patrick Mboma 8, 76, Atsuhiro Miura 28, Takuya Yamada
    64]
Gamba Osaka           1-2  Yokohama F.Marinos
   [Satoshi Nakayama 89 - Tatsuhiko Kubo 50, 53]
Vissel Kobe           0-8  Oita Trinita
   [Tetsuya Yamazaki 6, Daiki Takamatsu 34, Takayuki Yoshida 43,
    Rodrigo 44pen, 86, Yoshito Terakawa 56, Will 66, own goal 67]
[Jul 27]
Kashima Antlers       0-1  Cerezo Osaka
   [Yasuo Manaka 34]
FC Tokyo              1-0  Kyoto Purple Sanga
   [Mitsuhiro Toda 2]

Round 15 [Aug 2]
Vegalta Sendai        1-2  Kashiwa Reysol
   [Hisato Sato 89 - Jussie 24, Kisho Yano 89]
JEF United Ichihara   1-2  Urawa Red Diamonds
   [Seiichiro Maki 80 - Emerson 28, 74]
Tokyo Verdy 1969      2-3  Gamba Osaka
   [Naoto Sakurai 16, 72 - Masashi Oguro 15, 73, Yasuhito Endo 53]
Yokohama F.Marinos    3-0  Vissel Kobe
   [Yuji Nakazawa 77, 78, Daisuke Oku 83]
Jubilo Iwata          1-0  FC Tokyo
   [Toshiya Fujita 75]
Kyoto Purple Sanga    3-1  Kashima Antlers
   [Teruaki Kurobe 30, 53, Tadamichi Machida 87 - Koji Nakata 15]
Cerezo Osaka          2-1  Nagoya Grampus Eight
   [og 44, Baron 89 - Chikara Fujimoto 26]
Oita Trinita          0-0  Shimizu S-Pulse

Final Table:
                               W  D  L
 1.Yokohama F.Marinos      15 10  2  3  29-16 32  Winner First Stage
 2.Jubilo Iwata            15  9  4  2  34-17 31
 3.JEF United Ichihara     15  8  3  4  33-20 27
 4.FC Tokyo                15  7  4  4  14-11 25
 5.Cerezo Osaka            15  8  1  6  29-29 25
 6.Urawa Red Diamonds      15  7  3  5  25-23 24
 7.Nagoya Grampus Eight    15  5  8  2  19-16 23
 8.Kashima Antlers         15  7  2  6  23-21 23
 9.Kashiwa Reysol          15  6  3  6  19-19 21
10.Tokyo Verdy 1969        15  6  1  8  28-32 19
11.Shimizu S-Pulse         15  5  3  7  20-18 18
12.Gamba Osaka             15  4  4  7  26-29 16
13.Vissel Kobe             15  5  1  9  18-34 16
14.Oita Trinita            15  4  3  8  20-21 15
15.Vegalta Sendai          15  3  3  9  17-28 12
16.Kyoto Purple Sanga      15  3  1 11  14-34 10

Goalscorers:
12 - Choi Yong-soo (JEF United Ichihara), Gral (Jubilo Iwata);
 9 - Emerson (Urawa Red Diamonds), Magrao (Gamba Osaka);
 8 - Oseas (Vissel Kobe), Patrick Mboma (Tokyo Verdy 1969), Tatsuhiko
     Kubo (Yokohama F.Marinos), Yoshito Okubo (Cerezo Osaka);
 6 - Baron (Cerezo Osaka), Masashi Oguro (Gamba Osaka), Toshiya Fujita
     (Jubilo Iwata).


Second Stage

Final Table:
                                W  D  L
 1.Yokohama F. Marinos     15   7  5  3  27-17 26  Winners Second Stage
 2.JEF United Ichihara     15   7  5  3  24-18 26
 3.Jubilo Iwata            15   7  5  3  22-17 26
 4.Kashima Antlers         15   6  7  2  21-19 25
 5.FC Tokyo                15   6  6  3  32-20 24
 6.Urawa Red Diamonds      15   6  5  4  29-19 23
 7.Gamba Osaka             15   6  5  4  24-17 23
 8.Nagoya Grampus Eight    15   6  4  5  30-26 22
 9.Tokyo Verdy 1969        15   5  6  4  28-25 21
10.Shimizu S-Pulse         15   6  3  6  19-26 21
11.Kashiwa Reysol          15   3  7  5  16-20 16
12.Cerezo Osaka            15   4  3  8  26-27 15
13.Vissel Kobe             15   3  5  7  17-29 14
14.Kyoto Purple Sanga      15   3  4  8  14-26 13
15.Vegalta Sendai          15   2  6  7  14-28 12
16.Oita Trinita            15   1  8  6   7-16 11

Round 1
[Aug 16]
Kashima Antlers       1-0  Nagoya Grampus Eight
   [Mitsuo Ogasawara 56]
FC Tokyo              2-1  Cerezo Osaka
   [Amaral 26, Yoshiro Abe 84 - Takanori Nunobe 76]
Urawa Red Diamonds    3-1  Jubilo Iwata
   [Emerson 12, 66, Tatsuya Tanaka 89 - Gral 88pen]
Kashiwa Reysol        2-1  Kyoto Purple Sanga
   [Mitsuteru Watanabe 18, Jussie 57 - Tadamichi Machida 51]
Yokohama F.Marinos    2-2  Tokyo Verdy 1969
   [Marquinhos 27, 38 - Naoto Sakurai 47, 59]
Shimizu S-Pulse       2-2  Vegalta Sendai
   [Santos 28pen, Emerson 75 - own goal 48, Teruo Iwamoto 63]
[Aug 17]
Gamba Osaka           1-0  Oita Trinita
   [Takahiro Futagawa 16]
Vissel Kobe           0-1  JEF United Ichihara
   [Takenori Hayashi 87]

Round 2
[Aug 23]
JEF United Ichihara   2-1  Gamba Osaka
   [Sandro 15, Zeljko Milinovic 55 - Magrao 66]
Jubilo Iwata          1-0  Shimizu S-Pulse
   [Gral 78]
Nagoya Grampus Eight  3-2  FC Tokyo
   [Marques 70, Ueslei 77pen, Tetsuya Okayama 89 - Jean 49, Kelly 59]
Kyoto Purple Sanga    0-0  Urawa Red Diamonds
Cerezo Osaka          0-1  Kashiwa Reysol
   [Keiji Tamada 11]
Oita Trinita          1-1  Yokohama F.Marinos
   [Sandro 89 - Daisuke Nasu 52]
[Aug 24]
Vegalta Sendai        1-1  Vissel Kobe
   [Yuichi Nemoto 23 - Sidiclei 33]
Tokyo Verdy 1969      1-1  Kashima Antlers
   [Takuya Yamada 29 - Masashi Motoyama 38]

Round 3 [Aug 30]
Kashima Antlers       1-0  Oita Trinita
   [Tomoyuki Hirase 29]
Urawa Red Diamonds    2-0  Vissel Kobe
   [Koji Yamase 43, Emerson 55]
Kashiwa Reysol        1-1  Gamba Osaka
   [Keiji Tamada 56 - Yasuhito Endo 36]
FC Tokyo              4-1  Yokohama F.Marinos
   [Yoshiro Abe 16, Jo Kanazawa 20, Mitsuhiro Toda 30, Masashi
    Miyazawa 65 - Dutra 44] 
Shimizu S-Pulse       3-1  Tokyo Verdy 1969
   [Alessandro Santos 22, Ahn Jung-hwan 41, Ryuzo Morioka 76 - own
    goal 46]
Nagoya Grampus Eight  1-3  JEF United Ichihara
   [Yusuke Nakatani 29 - Sandro 44, 77, Naotake Hanyu 47]
Kyoto Purple Sanga    1-0  Jubilo Iwata
   [Biju 70]
Cerezo Osaka          4-2  Vegalta Sendai
   [Baron 4, Yoshito Okubo 36, 50, Takanori Nunobe 57 - Teruo Iwamoto
    6pen, Kim Eun-jung 79]

Round 4
[Sep 6]
Jubilo Iwata          2-2  Cerezo Osaka
   [Takahiro Kawamura 15, Gral 53 - Yoshito Okubo 49, 58]
Vegalta Sendai        0-3  Nagoya Grampus Eight
   [Ueslei 41, 89, Kojiro Kaimoto 80]
Tokyo Verdy 1969      4-1  Kyoto Purple Sanga
   [Ramon 10, Kazuki Hiramoto 27, 86, Takuya Yamada 44 - Teruaki
    Kurobe 83]
Yokohama F. Marinos   1-0  Kashiwa Reysol
   [Yoo Sang-chul 47]
Gamba Osaka           2-1  Urawa Red Diamonds
   [Takahiro Futagawa 18, Masashi Oguro 28 - Makoto Hasebe 77]
Vissel Kobe           1-2  Shimizu S-Pulse
   [Kazuyoshi Miura 54 - Ryuzo Morioka 50, Ahn Jung-hwan 73]
[Sep 7]
JEF United Ichihara   2-3  Kashima Antlers
   [Yuki Abe 31, Choi Yong-soo 68 - Tomoyuki Hirase 34, own goal 44,
    Yutaka Akita 75]
Oita Trinita          0-0  FC Tokyo

Round 5
[Sep 13]
Urawa Red Diamonds    0-3  Yokohama F. Marinos
   [Daisuke Sakata 2, 89, Marquinhos 74]
Kashima Antlers       0-0  Vegalta Sendai
Kashiwa Reysol        0-0  Oita Trinita
FC Tokyo              2-2  JEF United Ichihara
   [Masashi Miyazawa 18, Mitsuhiro Toda 39 - Sandro 82, Takenori
    Hayashi 88]
Nagoya Grampus Eight  2-2  Jubilo Iwata
   [Andrej Panadic 10, Marques 54 - Takashi Fukunishi 21, Ryoichi
    Maeda 48]
Cerezo Osaka          2-3  Kyoto Purple Sanga
   [Yoshito Okubo 18, 86 - Teruaki Kurobe 39, 43, 57]
Vissel Kobe           0-3  Tokyo Verdy 1969
   [Takuya Yamada 25, 53, Ramon 71]
[Sep 14]
Shimizu S-Pulse       1-1  Gamba Osaka
   [Ahn Jung-hwan 31 - Magrao 81]

Round 6 [Sep 20]
Tokyo Verdy 1969      4-2  Cerezo Osaka
   [Kazuki Hiramoto 22, Patrick Mboma 59pen, Ramon 78, Lopes 84 -
    Hiroaki Morishima 28, 67]
JEF United Ichihara   1-1  Kashiwa Reysol
   [Naotake Hanyu 19 - Keiji Tamada 89]
Jubilo Iwata          1-1  Kashima Antlers
   [Gral 42pen - Mitsuo Ogasawara 16]
Oita Trinita          1-3  Urawa Red Diamonds
   [Yoshito Terakawa 42 - Tatsuya Tanaka 18, 80, Emerson 34]
Vegalta Sendai        2-2  FC Tokyo
   [Kim Eun-jung 60, Teruo Iwamoto 74 - Kelly 33, Yusuke Kondo 87]
Yokohama F.Marinos    5-1  Shimizu S-Pulse
   [Tatsuhiko Kubo 3, Yoo Sang-chul 63, Marquinhos 69, Daisuke Sakata
    76, 83 - Ahn Jung-hwan 60]
Kyoto Purple Sanga    1-2  Nagoya Grampus Eight
   [Daisuke Saito 62 - Ueslei 58, 77]
Gamba Osaka           2-2  Vissel Kobe
   [Yasuhito Endo 46, Kota Yoshihara 87 - Oseas 33, Sidiclei 89]

Round 7 [Sep 23]
Vissel Kobe           1-1 Yokohama F. Marinos
   [Sidiclei 30 - Daisuke Oku 35]
Urawa Red Diamonds    2-2 JEF United Ichihara
   [Tatsuya Tanaka 49, Nedijeljko  Zelic 63 - Siichiro Maki 6,
    Takenori Hayashi 55]
Shimizu S-Pulse       0-0 Oita Trinita
FC Tokyo              1-2 Jubilo Iwata
   [Mitsuhiro Toda 36 - Ryoichi Maeda 24, Takashi Fukunishi 74]
Nagoya Grampus Eight  3-1 Cerezo Osaka
   [Ueslei 8, 64, Tomoyuki Sakai 29 - Sho Gokyu 78]
Kashima Antlers       1-1 Kyoto Purple Sanga
   [Tomoyuki Hirase 47 - Reggie 33]
Kashiwa Reysol        1-0 Vegalta Sendai
   [Keiji Tamada 69]
Gamba Osaka           2-2 Tokyo Verdy 1969
   [Toru Araiba 26, Masashi Oguro 72 - Takashi Hirano 74, Yoshiyuki
    Kobayashi 89]

Round 8
[Sep 27]
Kyoto Purple Sanga    1-1 FC Tokyo
   [Teruaki Kurobe 65pen - Jean 68]
Oita Trinita          2-2 Vissel Kobe
   [Takayuki Yoshida 9, Will 51 - Sidiclei 38, Oseas 69]
Cerezo Osaka          1-1 Kashima Antlers
   [Kiyokazu Kudo 16 - Tomoyuki Hirase 89]
Vegalta Sendai        1-6 Urawa Red Diamonds
   [Hisato Sato 51 - Tatsuya Tanaka 15, 67, Yuichiro Nagai 28, 76pen,
    Nobuhisa Yamada 83, Koji Yamase 88]
JEF United Ichihara   2-1 Shimizu S-Pulse
   [Choi Yong-soo 43, Takenori Hayashi 76 - Ahn Jung-hwan 56]
Yokohama F. Marinos   1-0 Gamba Osaka
   [Tatsuhiko Kubo 18]
[Sep 28]
Tokyo Verdy 1969      4-4 Nagoya Grampus Eight
   [Takashi Hirano 20, Takuya Yamada 38, 70, Patrick Mboma 63 -
    Tetsuya Okayama 5, Kojiro Kaimoto 12, Ueslei 35, Marques 40]
Jubilo Iwata          1-1 Kashiwa Reysol
   [Ryoichi Maeda 60 - Naoya Kondo 89]

Round 9
[Oct 4]
Vissel Kobe           1-3 Jubilo Iwata
   [Oseas 8 - Takahiro Kawamura 33, Norihiro Nishi 58, Ryoichi Maeda
    72]
Gamba Osaka           0-1 Vegalta Sendai
   [Hisato Sato 48]
Kashiwa Reysol        2-2 Nagoya Grampus Eight
   [Keiji Tamada 27, Jussie 61 - Ueslei 65, Masahiro Koga 79]
FC Tokyo              5-1 Kashima Antlers
   [own goal 17, Kelly 32, Amaral 44, Mitsuhiro Toda 68, Jo Kanazawa
    89 - own goal 60]
Yokohama F. Marinos   1-0 JEF United Ichihara
    [Tatsuhiko Kubo 19]
Urawa Red Diamonds    3-0 Cerezo Osaka
   [Emerson 66, Makoto Hasebe 68, Tatsuya Tanaka 80]
[Oct 5]
Oita Trinita          0-2 Tokyo Verdy 1969
   [Patrick Mboma 34, 51]
Shimizu S-Pulse       1-0 Kyoto Purple Sanga
   [Tuto 87]

Round 10
[Oct 18]
FC Tokyo              1-1 Urawa Red Diamonds
   [own goal 47 - Emerson 39]
Nagoya Grampus Eight  1-2 Vissel Kobe
   [Marques 34 - own goal 11, Oseas 40]
Jubilo Iwata          2-0 Oita Trinita
   [Aleksandar Zivkovic 54, Gral 72]
Kashima Antlers       2-0 Shimizu S-Pulse
   [Mitsuo Ogasawara 77, Naoki Soma 82]
Vegalta Sendai        1-2 JEF United Ichihara
   [Teruo Iwamoto 55 - Yuto Sato 60, 87]
Kyoto Purple Sanga    0-0 Yokohama F. Marinos
[Oct 19]
Kashiwa Reysol        0-2 Tokyo Verdy 1969
   [Atsuhiro Miura 34, Patrick Mboma 73]
Cerezo Osaka          0-2 Gamba Osaka
   [Magrao 54, Takahiro Futagawa 81]

Round 11
[Oct 25]
Gamba Osaka           3-1 Nagoya Grampus Eight
   [Satoshi Yamaguchi 8, Kota Yoshihara 48, 84 - Ueslei 72]
Oita Trinita          1-0 Kyoto Purple Sanga
   [Takayuki Yoshida 11]
Vissel Kobe           2-1 Kashima Antlers
   [Kazuyoshi Miura 43, Ryuji Bando 59 - Naoki Soma 89]
Shimizu S-Pulse       1-3 FC Tokyo
   [Ahn Jung-hwan 75 - Naohiro Ishikawa 8, 74, Kelly 25]
Tokyo Verdy 1969      0-0 Vegalta Sendai
JEF United Ichihara   1-1 Jubilo Iwata
   [Choi Yong-soo 87 - Aleksandar Zivkovic 66]
[Oct 26]
Yokohama F. Marinos   2-2 Cerezo Osaka
   [Marquinhos 30, Yoo Sang-chul 84 - Yoshito Okubo 27, Takaaki
    Tokushige 44]
Urawa Red Diamonds    0-0 Kashiwa Reysol

Round 12
[Nov 8]
Kashima Antlers       2-2 Gamba Osaka
   [Masaki Fukai 41, 52 - Magrao 26, 75]
Kashiwa Reysol        2-3 Shimizu S-Pulse
   [Shigenori Hagimura 47, Keiji Tamada 81 - Masaaki Sawanobori 2, Ahn
    Jung-Hwan 33, Alessandro Santos 87]
Cerezo Osaka          2-0 Oita Trinita
   [Akinori Nishizawa 50, Yoshito Okubo 72]
Jubilo Iwata          1-0 Vegalta Sendai
   [Gral 89pen]
Urawa Red Diamonds    5-1 Tokyo Verdy 1969
   [Emerson 9, 25, Koji Yamase 70, Tatsuya Tanaka 79, Tadaaki Hirakawa
    87 - Kentaro Hayashi 63]
Kyoto Purple Sanga    3-2 JEF United Ichihara
   [Teruaki Kurobe 24, 60, Daisuke Matsui 80 - Takenori Hayashi 86, 89]
[Nov 9]
FC Tokyo              4-1 Vissel Kobe
   [Kelly 16, Mitsuhiro Toda 30, Masashi Miyazawa 36, Naohiro Ishikawa
    53 - Yukio Tsuchiya 84]
Nagoya Grampus Eight  3-2 Yokohama F.Marinos
   [Ueslei 12, 68, 78 - Daisuke Sakata 34, Yoo Sang-chul 49]
 
Round 13
[Nov 15]
Shimizu S-Pulse       1-0  Urawa Red Diamonds
   [Ahn Jung-hwan 88]
Gamba Osaka           1-0  FC Tokyo
   [Masashi Oguro 34]
Vissel Kobe           2-2  Kashiwa Reysol
   [Sidiclei 68, Ryuji Bando 73 - Tatsuya Yazawa 35, Minoru Suganuma
    84]
Yokohama F.Marinos    1-2  Kashima Antlers
   [Tatsuhiko Kubo 3 - Mitsuo Ogasawara 64, Tomoyuki Hirase 74]
Oita Trinita          0-0  Nagoya Grampus Eight
JEF United Ichihara   1-0  Cerezo Osaka
   [Choi Yong-soo 17pen]
[Nov 16]
Tokyo Verdy 1969      1-2  Jubilo Iwata
   [Kazuki Hiramoto 19 - Gral 70, Yasumasa Nishino 86]
Vegalta Sendai        3-1  Kyoto Purple Sanga
   [Hisato Sato 31, 74, Shigeyoshi Mochizuki 78 - Reggie 89]

Round 14
[Nov 22]
Jubilo Iwata          2-1  Gamba Osaka
   [Gral 60, Takahiro Kawamura 71 - Kota Yoshihara 14]
Nagoya Grampus Eight  4-1  Urawa Red Diamonds
   [Ueslei 32, 81, 89, Naoshi Nakamura 52 - Yuichiro Nagai 44]
Vegalta Sendai        0-4  Yokohama F.Marinos
   [Tatsuhiko Kubo 11, 31, 67, Masahiro Ohashi 65]
FC Tokyo              1-1  Tokyo Verdy 1969
   [Yoshiro Abe 75 - Kazunori Iio 89]
Kyoto Purple Sanga    0-2  Vissel Kobe
   [Ryuji Bando 8, Oseas 59]
[Nov 23]
Kashima Antlers       2-1  Kashiwa Reysol
   [Tomoyuki Hirase 13, Mitsuo Ogasawara 89 - Shinya Tanoue 55]
JEF United Ichihara   1-1  Oita Trinita
   [Choi Yong-soo 63 - Takayuki Yoshida 33]
[Nov 24]
Cerezo Osaka          5-1  Shimizu S-Pulse
   [Akinori Nishizawa 37, 67, Ryu Saito 40, Baron 55, Takaaki
    Tokushige 84 - Hideaki Kitajima 78]

Round 15 [Nov 29]
Urawa Red Diamonds    2-2  Kashima Antlers
   [Yuichiro Nagai 76, Emerson 89 - Mitsuo Ogasawara 6, Takeshi Aoki
    32]
Kashiwa Reysol        2-4  FC Tokyo
   [Shigenori Hagimura 18, Takeshi Watanabe 41 - Naohiro Ishikawa 65,
    Yoshiro Abe 79, Amaral 83, 85]
Tokyo Verdy 1969      0-2  JEF United Ichihara
   [Shinji Murai 18, Sandro 45]
Yokohama F.Marinos    2-1  Jubilo Iwata
   [Marquinhos 50, Tatsuhiko Kubo 89 - Gral 2]
Shimizu S-Pulse       2-1  Nagoya Grampus Eight
   [Alessandro Santos 36, 84 - Ueslei 78]
Gamba Osaka           5-1  Kyoto Purple Sanga
   [Magrao 17, Kota Yoshihara 51, Takahiro Futagawa 64, Satoshi
    Nakayama 83, Masashi Oguro 89 - Teruaki Kurobe 57]
Vissel Kobe           0-4  Cerezo Osaka
   [Baron 12, Takanori Nunobe 49, Hiroaki Morishima 59, Akinori
    Nishizawa 71]
Oita Trinita          1-1  Vegalta Sendai
   [Takashi Umeda 12 - Yuichi Nemoto 71]

Final Table:
                                W  D  L
 1.Yokohama F. Marinos     15   7  5  3  27-17 26  Winners Second Stage
 2.JEF United Ichihara     15   7  5  3  24-18 26
 3.Jubilo Iwata            15   7  5  3  22-17 26
 4.Kashima Antlers         15   6  7  2  21-19 25
 5.FC Tokyo                15   6  6  3  32-20 24
 6.Urawa Red Diamonds      15   6  5  4  29-19 23
 7.Gamba Osaka             15   6  5  4  24-17 23
 8.Nagoya Grampus Eight    15   6  4  5  30-26 22
 9.Tokyo Verdy 1969        15   5  6  4  28-25 21
10.Shimizu S-Pulse         15   6  3  6  19-26 21
11.Kashiwa Reysol          15   3  7  5  16-20 16
12.Cerezo Osaka            15   4  3  8  26-27 15
13.Vissel Kobe             15   3  5  7  17-29 14
14.Kyoto Purple Sanga      15   3  4  8  14-26 13
15.Vegalta Sendai          15   2  6  7  14-28 12
16.Oita Trinita            15   1  8  6   7-16 11

Leading goalscorers:
22 - Ueslei (Nagoya Grampus Eight);
21 - Gral (Jubilo Iwata);
18 - Emerson (Urawa Red Diamonds);
17 - Choi Yong-soo (JEF United Ichihara);
16 - Tatsuhiko Kubo (Yokohama F.Marinos), Yoshito Okubo (Cerezo Osaka);
15 - Magrao (Gamba Osaka);
13 - Patrick Mboma (Tokyo Verdy 1969), Oseas (Vissel Kobe);
11 - Tatsuya Tanaka (Urawa Red Diamonds), Keiji Tamada (Kashiwa
     Reysol), Ahn Jung-hwan (Shimizu S-Pulse);
10 - Takuya Yamada (Tokyo Verdy 1969), Teruaki Kurobe (Kyoto Purple
     Sanga), Masashi Oguro (Gamba Osaka);
 9 - Hisato Sato (Vegalta Sendai), Kelly (FC Tokyo), Baron (Cerezo
     Osaka);
 8 - Yuichiro Nagai (Urawa Red Diamonds), Sandro (JEF United Ichihara),
     Mitsuhiro Toda (FC Tokyo), Marquinhos (Yokohama F.Marinos),
     Mitsuo Ogasawara (Kashima Antlers).


Overall Table:
                                W  D  L
 1.Yokohama F. Marinos     30  17  7  6  56-33 58  Champions
-------------------------------------------------
 2.Jubilo Iwata            30  16  9  5  56-34 57
 3.JEF United Ichihara     30  15  8  7  57-38 53
 4.FC Tokyo                30  13 10  7  46-31 49
 5.Kashima Antlers         30  13  9  8  44-40 48
 6.Urawa Red Diamonds      30  13  8  9  54-42 47
 7.Nagoya Grampus Eight    30  11 12  7  49-42 45
 8.Tokyo Verdy 1969        30  11  7 12  56-57 40
 9.Cerezo Osaka            30  12  4 14  55-56 40
10.Gamba Osaka             30  10  9 11  50-46 39
11.Shimizu S-Pulse         30  11  6 13  39-44 39
12.Kashiwa Reysol          30   9 10 11  35-39 37
13.Vissel Kobe             30   8  6 16  35-63 30
14.Oita Trinita            30   5 11 14  27-37 26
-------------------------------------------------
15.Vegalta Sendai          30   5  9 16  31-56 24  Relegated
16.Kyoto Purple Sanga      30   6  5 19  28-60 23  Relegated

NB: Yokohama F. Marinos champions as winners of both stages.


Japan Emperor's Cup 2003

1st Round [Nov 30]
Kihoku Shukyudan            0-2 Hannan University
Thespa Kusatsu              0-1 Ichiritsu Funabashi H.S.
Kwansei Gakuin University   0-1 Sanfrecce Hiroshima         [asdet]
Yamaguchi Kyoindan          1-4 Kanazawa SC
Matsusaka University        0-5 Omiya Ardija
Tochigi SC                  5-2 Aomori Yamada H.S.
Tokai University            0-7 Avispa Fukuoka
Maruyasu Kougyou            1-0 Kibi International Univ.
Okinawa Kariyushi FC        1-0 Sagan Tosu
Alo's Hokuriku              3-2 Dohto University
Jinsei Gakuen H.S.          0-8 Consadole Sapporo
Yasu H.S.                   2-4 Shizuoka Sangyo University
Gifu Technical H.S.         3-4 Montedio Yamagata           [asdet]
Ritsumeikan University      4-1 Tsuruoka Higashi H.S.
Nirasaki Astros             0-5 Honda FC
Tsukuba University          5-0 Matsusho Gakuen H.S.
Iwami FC                    0-5 Otsuka FC
Alouette Kumamoto           1-3 TDK
Juntendo University         0-2 Kawasaki Frontale
Kunimi H.S.                 4-0 Sanyo Tokushima
Sanfrecce Hiroshima Youth   0-1 Mito Holly Hock             [asdet]
Nippon Bunri University     0-1 SC Tottori
Tenri University            1-6 Shonan Bellmare
Ehime FC                    4-1 Japan Soccer College
Northern Peaks Koriyama     1-8 Yokohama FC
Sony Sendai FC              1-1 Fukuoka Univ. of Education  [aet, 5-6 pen]
Fukui Univ. of Technology   0-3 Ventforet Kofu
Sun Miyazaki FC             1-6 St. Andrew's University
Volca Kagoshima             0-5 Albirex Niigata
Kochi University SC         3-1 Morioka Zebra
Honda Luminozo Sayama FC    1-0 Komazawa University         [asdet]
Sagawa Express Tokyo SC     4-0 Kyushu Inax

2nd Round [Dec 7]
Hannan University           0-1 Ichiritsu Funabashi H.S.
Sanfrecce Hiroshima         3-0 Kanazawa SC
Omiya Ardija                4-0 Tochigi SC
Avispa Fukuoka              3-0 Maruyasu Kougyou
Okinawa Kariyushi FC        1-2 Alo's Hokuriku              [asdet]
Consadole Sapporo           3-2 Shizuoka Sangyo University
Montedio Yamagata           6-1 Ritsumeikan University
Honda FC                    2-1 Tsukuba University
Otsuka FC                   6-0 TDK
Kawasaki Frontale           7-1 Kunimi H.S.
Mito Holly Hock             4-1 SC Tottori
Shonan Bellmare             2-1 Ehime FC                    [asdet]
Yokohama FC                 5-0 Fukuoka Univ. of Education
Ventforet Kofu              2-1 St. Andrew's University
Albirex Niigata             2-0 Kochi University SC
Honda Luminozo Sayama FC    1-2 Sagawa Express Tokyo SC     [asdet]

3rd Round [Dec 14]
Yokohama F. Marinos         2-2 Ichiritsu Funabashi H.S.    [aet, 4-1 pen]
Kyoto Purple Sanga          0-2 Sanfrecce Hiroshima
Kashiwa Reysol              1-0 Omiya Ardija
Kashima Antlers             3-2 Avispa Fukuoka              [asdet]
Cerezo Osaka                4-1 Alo's Hokuriku
Gamba Osaka                 3-1 Consadole Sapporo
Vissel Kobe                 3-0 Montedio Yamagata
FC Tokyo                    2-2 Honda FC                    [aet, 6-5 pen]
JEF United Ichihara         5-0 Otsuka FC
Oita Trinita                0-3 Kawasaki Frontale
Shimizu S-Pulse             2-0 Mito Holly Hock
Urawa Red Diamonds          1-2 Shonan Bellmare             [asdet]
Nagoya Grampus Eight        1-0 Yokohama FC
Tokyo Verdy 1969            2-1 Ventforet Kofu
Vegalta Sendai              1-2 Albirex Niigata             [asdet]
Jubilo Iwata                2-0 Sagawa Express Tokyo SC

4th Round [Dec 20]
Yokohama F. Marinos         2-1 Sanfrecce Hiroshima
Kashiwa Reysol              2-3 Kashima Antlers
Cerezo Osaka                3-2 Gamba Osaka                 [asdet]
Vissel Kobe                 2-2 FC Tokyo                    [aet, 5-4 pen]
JEF United Ichihara         5-0 Kawasaki Frontale
Shimizu S-Pulse             2-1 Shonan Bellmare
Nagoya Grampus Eight        0-1 Tokyo Verdy 1969
Albirex Niigata             0-4 Jubilo Iwata

Quarterfinals [Dec 23]
Yokohama F. Marinos         1-4 Kashima Antlers
Cerezo Osaka                3-2 Vissel Kobe
JEF United Ichihara         0-1 Shimizu S-Pulse             [asdet]
Tokyo Verdy 1969            0-3 Jubilo Iwata

Semifinals [Dec 28]
Kashima Antlers             1-2 Cerezo Osaka                [asdet]
Shimizu S-Pulse             2-4 Jubilo Iwata

Final [Jan 1, Tokyo National Stadium]
Cerezo Osaka                0-1 Jubilo Iwata
  [Rodrigo GRAL 71']


Xerox Super Cup
[Mar 6]
Yokohama F.Marinos          1-1 Jubilo Iwata                [2-4 pen]
  [Daisuke Oku 65pen; Takashi Fukunishi 86]


League (Nabisco) Cup 2003

Group A

Round 1 [Mar 8]
Jubilo Iwata          2-0 Urawa Red Diamonds
Tokyo Verdy 1969      0-1 Vissel Kobe

Round 2 [Mar 15]
Vissel Kobe           4-2 Jubilo Iwata
Urawa Red Diamonds    0-1 Tokyo Verdy 1969

Round 3 [Apr 9]
Jubilo Iwata          4-0 Tokyo Verdy 1969
Vissel Kobe           1-2 Urawa Red Diamonds

Round 4 [Apr 23]
Urawa Red Diamonds    0-0 Jubilo Iwata
Vissel Kobe           2-2 Tokyo Verdy 1969

Round 5 [Jul 2]
Tokyo Verdy 1969      1-1 Urawa Red Diamonds
Jubilo Iwata          3-1 Vissel Kobe

Round 6 [Jul 16]
Urawa Red Diamonds    1-0 Vissel Kobe
Tokyo Verdy 1969      3-2 Jubilo Iwata

Table:
                                W  D  L
 1.Jubilo Iwata             6   3  1  2  13- 8 10  qualified
 2.Urawa Red Diamonds       6   2  2  2   4- 5  8  qualified
-------------------------------------------------
 3.Tokyo Verdy 1969         6   2  2  2   7-10  8
 4.Vissel Kobe              6   2  1  3   9-10  7

Group B

Round 1 [Mar 8]
Kashiwa Reysol        1-1 Vegalta Sendai
Yokohama F. Marinos   1-0 FC Tokyo

Round 2 [Mar 15]
FC Tokyo              2-2 Yokohama F. Marinos
Vegalta Sendai        4-1 Kashiwa Reysol

Round 3 [Apr 9]
Kashiwa Reysol        0-3 Yokohama F. Marinos
FC Tokyo              4-1 Vegalta Sendai

Round 4 [Apr 23]
FC Tokyo              4-0 Kashiwa Reysol
Yokohama F. Marinos   0-2 Vegalta Sendai

Round 5 [Jul 2]
Vegalta Sendai        0-3 Yokohama F. Marinos
Kashiwa Reysol        0-0 FC Tokyo

Round 6 [Jul 16]
Vegalta Sendai        1-2 FC Tokyo
Yokohama F. Marinos   1-1 Kashiwa Reysol

Table:
                                W  D  L
 1.FC Tokyo                 6   3  2  1  12- 5 11  qualified
 2.Yokohama F. Marinos      6   3  2  1  10- 5 11  qualified
-------------------------------------------------
 3.Vegalta Sendai           6   2  1  3   9-11  7
 4.Kashiwa Reysol           6   0  3  3   3-13  3

Group C

Round 1 [Mar 8]
Gamba Osaka           1-0 Cerezo Osaka

Round 2 [Mar 15]
JEF United Ichihara   1-2 Cerezo Osaka

Round 3 [Apr 9]
Cerezo Osaka          0-0 JEF United Ichihara

Round 4 [Apr 23]
Cerezo Osaka          2-2 Gamba Osaka

Round 5 [Jul 2]
Gamba Osaka           4-2 JEF United Ichihara

Round 6 [Jul 16]
JEF United Ichihara   2-1 Gamba Osaka

Table:
                                W  D  L
 1.Gamba Osaka              4   2  1  1   8- 6  7  qualified
-------------------------------------------------
 2.Cerezo Osaka             4   1  2  1   4- 4  5
 3.JEF United Ichihara      4   1  1  2   5- 7  4

Group D

Round 1 [Mar 8]
Kyoto Purple Sanga    3-2 Oita Trinita

Round 2 [Mar 15]
Oita Trinita          0-1 Nagoya Grampus Eight

Round 3 [Apr 9]
Nagoya Grampus Eight  0-0 Kyoto Purple Sanga

Round 4 [Apr 23]
Oita Trinita          2-2 Kyoto Purple Sanga

Round 5 [Jul 2]
Nagoya Grampus Eight  1-1 Oita Trinita

Round 6 [Jul 16]
Kyoto Purple Sanga    0-1 Nagoya Grampus Eight

Table:
                                W  D  L
 1.Nagoya Grampus Eight     4   2  2  0   3- 1  8  qualified
-------------------------------------------------
 2.Kyoto Purple Sanga       4   1  2  1   5- 5  5
 3.Oita Trinita             4   0  2  2   5- 7  2

Quarter-Finals [Aug 13; Aug 27]
Yokohama F. Marinos   0-1 0-3 Jubilo Iwata
Kashima Antlers       5-1 1-0 Nagoya Grampus Eight
Urawa Red Diamonds    2-2 2-0 FC Tokyo
Shimizu S-Pulse       1-1 3-2 Gamba Osaka

Semi-Finals [Oct 1; Oct 8]
Kashima Antlers       0-1 2-0 Jubilo Iwata
Shimizu S-Pulse       1-0 1-6 Urawa Red Diamonds

Final [Nov 3, Tokyo National Stadium]
Kashima Antlers       0-4 Urawa Red Diamonds
  [YAMASE Koji 13', EMERSON 48', TANAKA Tatsuya 56', EMERSON 86']


J-League Division 2 2003

Final Table:
                                W  D  L
 1.Albirex Niigata         44  27  7 10  80-40 88  promoted
 2.Sanfrecce Hiroshima     44  25 11  8  65-35 86  promoted
-------------------------------------------------
 3.Kawasaki Frontale       44  24 13  7  88-47 85
 4.Avispa Fukuoka          44  21  8 15  67-62 71
 5.Ventforet Kofu          44  19 12 13  58-46 69
 6.Omiya Ardija            44  18  7 19  52-61 61
 7.Mito Holly Hock         44  15 11 18  37-41 56
 8.Montedio Yamagata       44  15 10 19  52-60 55
 9.Consadole Sapporo       44  13 13 18  57-56 52
10.Shonan Bellmare         44  11 11 22  33-53 44
11.Yokohama FC             44  10 12 22  49-88 42
12.Sagan Tosu              44   3 11 30  40-89 20

Round 1
[Mar 15]
Consadole Sapporo     1-3 Yokohama FC
Ventforet Kofu        1-1 Sagan Tosu
Sanfrecce Hiroshima   2-2 Kawasaki Frontale
Shonan Bellmare       2-0 Montedio Yamagata
Avispa Fukuoka        1-2 Mito Holly Hock
[Mar 16]
Omiya Ardija          1-4 Albirex Niigata

Round 2
[Mar 21]
Mito Holly Hock       1-0 Ventforet Kofu
[Mar 22]
Albirex Niigata       4-0 Avispa Fukuoka
Montedio Yamagata     2-3 Consadole Sapporo
Yokohama FC           0-1 Omiya Ardija
Kawasaki Frontale     2-1 Shonan Bellmare
[Mar 23]
Sagan Tosu            3-4 Sanfrecce Hiroshima

Round 3 [Mar 29]
Consadole Sapporo     2-4 Mito Holly Hock
Omiya Ardija          1-0 Sagan Tosu
Yokohama FC           1-0 Albirex Niigata
Ventforet Kofu        1-0 Shonan Bellmare
Sanfrecce Hiroshima   2-1 Montedio Yamagata
Avispa Fukuoka        0-2 Kawasaki Frontale

Round 4 [Apr 5]
Montedio Yamagata     1-1 Yokohama FC
Mito Holly Hock       0-2 Omiya Ardija
Kawasaki Frontale     1-1 Ventforet Kofu
Albirex Niigata       0-1 Consadole Sapporo
Shonan Bellmare       0-1 Sanfrecce Hiroshima
Sagan Tosu            2-3 Avispa Fukuoka

Round 5 [Apr 9]
Omiya Ardija          1-1 Consadole Sapporo
Kawasaki Frontale     5-1 Montedio Yamagata
Shonan Bellmare       2-1 Sagan Tosu
Ventforet Kofu        1-3 Albirex Niigata
Sanfrecce Hiroshima   3-0 Mito Holly Hock
Avispa Fukuoka        3-2 Yokohama FC

Round 6
[Apr 12]
Consadole Sapporo     5-0 Avispa Fukuoka
Mito Holly Hock       1-0 Shonan Bellmare
Omiya Ardija          2-1 Montedio Yamagata
Yokohama FC           1-5 Ventforet Kofu
Albirex Niigata       1-2 Sanfrecce Hiroshima
[Apr 13]
Sagan Tosu            0-0 Kawasaki Frontale

Round 7
[Apr 19]
Sanfrecce Hiroshima   6-1 Yokohama FC
Montedio Yamagata     4-1 Sagan Tosu
Kawasaki Frontale     2-2 Mito Holly Hock
Ventforet Kofu        2-1 Consadole Sapporo
Avispa Fukuoka        0-1 Omiya Ardija
[Apr 20]
Shonan Bellmare       1-2 Albirex Niigata

Round 8 [Apr 26]
Consadole Sapporo     0-2 Sanfrecce Hiroshima
Mito Holly Hock       1-0 Sagan Tosu
Omiya Ardija          0-3 Ventforet Kofu
Yokohama FC           2-0 Shonan Bellmare
Albirex Niigata       1-0 Kawasaki Frontale
Avispa Fukuoka        2-2 Montedio Yamagata

Round 9 [Apr 29]
Sagan Tosu            1-0 Consadole Sapporo
Montedio Yamagata     1-0 Albirex Niigata
Mito Holly Hock       2-0 Yokohama FC
Kawasaki Frontale     1-1 Omiya Ardija
Sanfrecce Hiroshima   1-0 Ventforet Kofu
Shonan Bellmare       1-2 Avispa Fukuoka

Round 10
[May 4]
Omiya Ardija          0-0 Shonan Bellmare
[May 5]
Consadole Sapporo     0-0 Kawasaki Frontale
Yokohama FC           1-1 Sagan Tosu
Albirex Niigata       2-2 Mito Holly Hock
Ventforet Kofu        1-2 Montedio Yamagata
Avispa Fukuoka        0-2 Sanfrecce Hiroshima

Round 11 [May 10]
Montedio Yamagata     1-0 Mito Holly Hock
Kawasaki Frontale     1-1 Yokohama FC
Ventforet Kofu        2-1 Avispa Fukuoka
Shonan Bellmare       0-2 Consadole Sapporo
Sanfrecce Hiroshima   2-1 Omiya Ardija
Sagan Tosu            0-1 Albirex Niigata

Round 12 [May 14]
Montedio Yamagata     0-2 Shonan Bellmare
Mito Holly Hock       1-1 Avispa Fukuoka
Kawasaki Frontale     1-0 Sanfrecce Hiroshima
Yokohama FC           0-0 Consadole Sapporo
Albirex Niigata       4-0 Omiya Ardija
Sagan Tosu            1-1 Ventforet Kofu

Round 13
[May 17]
Consadole Sapporo     1-0 Montedio Yamagata
Ventforet Kofu        0-2 Mito Holly Hock
Avispa Fukuoka        1-2 Albirex Niigata
Shonan Bellmare       0-4 Kawasaki Frontale
Sanfrecce Hiroshima   2-1 Sagan Tosu
[May 18]
Omiya Ardija          0-2 Yokohama FC

Round 14
[May 24]
Montedio Yamagata     0-0 Sanfrecce Hiroshima
Mito Holly Hock       1-1 Consadole Sapporo
Kawasaki Frontale     2-1 Avispa Fukuoka
Albirex Niigata       2-1 Yokohama FC
Shonan Bellmare       0-3 Ventforet Kofu
[May 25]
Sagan Tosu            3-2 Omiya Ardija

Round 15
[May 31]
Consadole Sapporo     2-0 Albirex Niigata
Omiya Ardija          1-3 Mito Holly Hock
Ventforet Kofu        0-2 Kawasaki Frontale
Avispa Fukuoka        5-2 Sagan Tosu
Sanfrecce Hiroshima   0-0 Shonan Bellmare
[Jun 1]
Yokohama FC           0-4 Montedio Yamagata

Round 16
[Jun 6]
Kawasaki Frontale     1-0 Consadole Sapporo
[Jun 7]
Montedio Yamagata     1-0 Ventforet Kofu
Mito Holly Hock       0-1 Albirex Niigata
Sanfrecce Hiroshima   3-1 Avispa Fukuoka
Shonan Bellmare       0-0 Omiya Ardija
[Jun 8]
Sagan Tosu            5-2 Yokohama FC

Round 17 [Jun 14]
Consadole Sapporo     1-1 Shonan Bellmare
Mito Holly Hock       0-2 Montedio Yamagata
Omiya Ardija          1-1 Sanfrecce Hiroshima
Yokohama FC           0-4 Kawasaki Frontale
Albirex Niigata       2-1 Sagan Tosu
Avispa Fukuoka        1-2 Ventforet Kofu

Round 18 [Jun 18]
Montedio Yamagata     0-0 Avispa Fukuoka
Kawasaki Frontale     0-4 Albirex Niigata
Shonan Bellmare       1-1 Yokohama FC
Ventforet Kofu        1-2 Omiya Ardija
Sanfrecce Hiroshima   1-1 Consadole Sapporo
Sagan Tosu            0-0 Mito Holly Hock

Round 19
[Jun 21]
Omiya Ardija          2-1 Avispa Fukuoka
Yokohama FC           0-1 Sanfrecce Hiroshima
Consadole Sapporo     3-3 Ventforet Kofu
Albirex Niigata       1-0 Shonan Bellmare
[Jun 22]
Sagan Tosu            1-3 Montedio Yamagata
Mito Holly Hock       0-1 Kawasaki Frontale

Round 20 [Jun 28]
Omiya Ardija          0-2 Montedio Yamagata
Ventforet Kofu        1-1 Yokohama FC
Sanfrecce Hiroshima   0-0 Albirex Niigata
Kawasaki Frontale     6-3 Sagan Tosu
Shonan Bellmare       1-0 Mito Holly Hock
Avispa Fukuoka        0-0 Consadole Sapporo

Round 21 [Jul 2]
Consadole Sapporo     6-2 Omiya Ardija
Montedio Yamagata     2-2 Kawasaki Frontale
Mito Holly Hock       0-1 Sanfrecce Hiroshima
Yokohama FC           1-1 Avispa Fukuoka
Albirex Niigata       0-0 Ventforet Kofu
Sagan Tosu            0-0 Shonan Bellmare

Round 22
[Jul 5]
Consadole Sapporo     3-0 Sagan Tosu
Ventforet Kofu        1-0 Sanfrecce Hiroshima
Yokohama FC           1-2 Mito Holly Hock
Albirex Niigata       1-1 Montedio Yamagata
Avispa Fukuoka        2-0 Shonan Bellmare
[Jul 6]
Omiya Ardija          1-0 Kawasaki Frontale

Round 23 [Jul 19]
Montedio Yamagata     0-0 Mito Holly Hock
Ventforet Kofu        0-0 Avispa Fukuoka
Kawasaki Frontale     3-3 Yokohama FC
Shonan Bellmare       0-2 Consadole Sapporo
Sanfrecce Hiroshima   1-2 Omiya Ardija
Sagan Tosu            0-1 Albirex Niigata

Round 24 [Jul 26]
Montedio Yamagata     2-1 Consadole Sapporo
Mito Holly Hock       1-2 Ventforet Kofu
Kawasaki Frontale     2-1 Shonan Bellmare
Yokohama FC           0-3 Omiya Ardija
Albirex Niigata       3-2 Avispa Fukuoka
Sagan Tosu            2-2 Sanfrecce Hiroshima

Round 25 [Jul 30]
Consadole Sapporo     2-2 Yokohama FC
Omiya Ardija          0-2 Albirex Niigata
Shonan Bellmare       3-0 Montedio Yamagata
Ventforet Kofu        2-0 Sagan Tosu
Sanfrecce Hiroshima   1-1 Kawasaki Frontale
Avispa Fukuoka        1-0 Mito Holly Hock

Round 26
[Aug 2]
Mito Holly Hock       1-2 Omiya Ardija
Shonan Bellmare       1-0 Sanfrecce Hiroshima
Albirex Niigata       5-1 Consadole Sapporo
Sagan Tosu            0-2 Avispa Fukuoka
[Aug 3]
Montedio Yamagata     1-2 Yokohama FC
Kawasaki Frontale     4-1 Ventforet Kofu

Round 27 [Aug 10]
Consadole Sapporo     1-1 Kawasaki Frontale
Omiya Ardija          2-2 Shonan Bellmare
Ventforet Kofu        2-1 Montedio Yamagata
Yokohama FC           3-1 Sagan Tosu
Albirex Niigata       0-0 Mito Holly Hock
Avispa Fukuoka        3-1 Sanfrecce Hiroshima

Round 28
[Aug 16]
Montedio Yamagata     1-1 Sagan Tosu
Ventforet Kofu        1-1 Consadole Sapporo
Shonan Bellmare       0-0 Albirex Niigata
Sanfrecce Hiroshima   3-0 Yokohama FC
Avispa Fukuoka        5-3 Omiya Ardija
[Aug 17]
Kawasaki Frontale     1-2 Mito Holly Hock

Round 29 [Aug 23]
Consadole Sapporo     1-2 Avispa Fukuoka
Montedio Yamagata     1-0 Omiya Ardija
Mito Holly Hock       1-2 Shonan Bellmare
Yokohama FC           1-2 Ventforet Kofu
Albirex Niigata       3-1 Sanfrecce Hiroshima
Sagan Tosu            0-2 Kawasaki Frontale

Round 30 [Aug 30]
Ventforet Kofu        2-1 Albirex Niigata
Omiya Ardija          3-0 Consadole Sapporo
Sanfrecce Hiroshima   1-1 Mito Holly Hock
Kawasaki Frontale     2-1 Montedio Yamagata
Shonan Bellmare       2-1 Sagan Tosu
Avispa Fukuoka        1-1 Yokohama FC

Round 31 [Sep 3]
Consadole Sapporo     1-2 Sanfrecce Hiroshima
Mito Holly Hock       1-0 Sagan Tosu
Omiya Ardija          0-0 Ventforet Kofu
Yokohama FC           1-0 Shonan Bellmare
Albirex Niigata       3-2 Kawasaki Frontale
Avispa Fukuoka        1-0 Montedio Yamagata

Round 32 [Sep 6]
Montedio Yamagata     1-2 Albirex Niigata
Mito Holly Hock       0-0 Yokohama FC
Sanfrecce Hiroshima   2-0 Ventforet Kofu
Kawasaki Frontale     0-1 Omiya Ardija
Shonan Bellmare       0-3 Avispa Fukuoka
Sagan Tosu            0-1 Consadole Sapporo

Round 33
[Sep 13]
Consadole Sapporo     1-0 Mito Holly Hock
Yokohama FC           1-7 Albirex Niigata
Ventforet Kofu        2-0 Shonan Bellmare
Sanfrecce Hiroshima   1-0 Montedio Yamagata
Avispa Fukuoka        2-3 Kawasaki Frontale
[Sep 14]
Omiya Ardija          3-0 Sagan Tosu

Round 34 [Sep 20]
Consadole Sapporo     0-2 Ventforet Kofu
Mito Holly Hock       0-1 Kawasaki Frontale
Omiya Ardija          0-1 Avispa Fukuoka
Yokohama FC           0-2 Sanfrecce Hiroshima
Albirex Niigata       2-1 Shonan Bellmare
Sagan Tosu            0-1 Montedio Yamagata

Round 35 [Sep 23]
Shonan Bellmare       0-1 Mito Holly Hock
Montedio Yamagata     1-0 Omiya Ardija
Avispa Fukuoka        1-0 Consadole Sapporo
Ventforet Kofu        3-0 Yokohama FC
Sanfrecce Hiroshima   1-0 Albirex Niigata
Kawasaki Frontale     7-1 Sagan Tosu

Round 36
[Sep 27]
Consadole Sapporo     1-2 Shonan Bellmare
Mito Holly Hock       1-0 Montedio Yamagata
Omiya Ardija          0-2 Sanfrecce Hiroshima
Albirex Niigata       2-1 Sagan Tosu
Avispa Fukuoka        3-0 Ventforet Kofu
[Sep 28]
Yokohama FC           2-5 Kawasaki Frontale

Round 37
[Oct 4]
Kawasaki Frontale     3-0 Albirex Niigata
Sanfrecce Hiroshima   1-0 Consadole Sapporo
Ventforet Kofu        3-0 Omiya Ardija
Shonan Bellmare       1-0 Yokohama FC
[Oct 5]
Sagan Tosu            0-1 Mito Holly Hock
Montedio Yamagata     3-3 Avispa Fukuoka

Round 38
[Oct 11]
Consadole Sapporo     4-1 Sagan Tosu
Omiya Ardija          0-2 Kawasaki Frontale
Yokohama FC           2-1 Mito Holly Hock
Albirex Niigata       4-1 Montedio Yamagata
Ventforet Kofu        0-0 Sanfrecce Hiroshima
[Oct 13]
Avispa Fukuoka        1-0 Shonan Bellmare

Round 39
[Oct 17]
Shonan Bellmare       2-0 Omiya Ardija
[Oct 18]
Montedio Yamagata     2-1 Ventforet Kofu
Mito Holly Hock       1-0 Albirex Niigata
Kawasaki Frontale     1-0 Consadole Sapporo
Sanfrecce Hiroshima   0-2 Avispa Fukuoka
[Oct 19]
Sagan Tosu            1-1 Yokohama FC

Round 40
[Oct 25]
Consadole Sapporo     0-1 Omiya Ardija
Mito Holly Hock       0-0 Sanfrecce Hiroshima
Montedio Yamagata     0-0 Kawasaki Frontale
Yokohama FC           0-1 Avispa Fukuoka
[Oct 26]
Sagan Tosu            0-0 Shonan Bellmare
Albirex Niigata       2-0 Ventforet Kofu

Round 41 [Nov 1]
Consadole Sapporo     2-2 Albirex Niigata
Omiya Ardija          3-1 Mito Holly Hock
Yokohama FC           4-2 Montedio Yamagata
Sanfrecce Hiroshima   3-0 Shonan Bellmare
Avispa Fukuoka        2-1 Sagan Tosu
Ventforet Kofu        2-0 Kawasaki Frontale

Round 42
[Nov 8]
Montedio Yamagata     1-2 Sanfrecce Hiroshima
Kawasaki Frontale     5-2 Avispa Fukuoka
Albirex Niigata       4-2 Yokohama FC
Shonan Bellmare       2-2 Ventforet Kofu
[Nov 9]
Sagan Tosu            1-4 Omiya Ardija
Mito Holly Hock       0-0 Consadole Sapporo

Round 43
[Nov 15]
Omiya Ardija          3-0 Yokohama FC
Shonan Bellmare       2-2 Kawasaki Frontale
Ventforet Kofu        1-0 Mito Holly Hock
Sanfrecce Hiroshima   2-1 Sagan Tosu
Avispa Fukuoka        2-1 Albirex Niigata
[Nov 16]
Consadole Sapporo     4-1 Montedio Yamagata

Round 44 [Nov 23]
Montedio Yamagata     1-0 Shonan Bellmare
Mito Holly Hock       0-1 Avispa Fukuoka
Kawasaki Frontale     2-1 Sanfrecce Hiroshima
Yokohama FC           2-0 Consadole Sapporo
Albirex Niigata       1-0 Omiya Ardija
Sagan Tosu            1-1 Ventforet Kofu

Final Table:
                                W  D  L
 1.Albirex Niigata         44  27  7 10  80-40 88  promoted
 2.Sanfrecce Hiroshima     44  25 11  8  65-35 86  promoted
-------------------------------------------------
 3.Kawasaki Frontale       44  24 13  7  88-47 85
 4.Avispa Fukuoka          44  21  8 15  67-62 71
 5.Ventforet Kofu          44  19 12 13  58-46 69
 6.Omiya Ardija            44  18  7 19  52-61 61
 7.Mito Holly Hock         44  15 11 18  37-41 56
 8.Montedio Yamagata       44  15 10 19  52-60 55
 9.Consadole Sapporo       44  13 13 18  57-56 52
10.Shonan Bellmare         44  11 11 22  33-53 44
11.Yokohama FC             44  10 12 22  49-88 42
12.Sagan Tosu              44   3 11 30  40-89 20



JFL 2003 (The 5th Japan Football League)

Final Table:
                                W  D  L
 1.Otsuka FC               30  23  3  4  65-21 72
 2.Honda FC                30  21  4  5  73-30 67
 3.Ehime FC                30  17  5  8  55-39 56
 4.Sagawa Osaka            30  16  6  8  48-29 54
 5.Sagawa Tokyo            30  15  7  8  54-37 52
 6.YKK FC                  30  15  5 10  56-38 50
 7.Jatco                   30  15  3 12  45-44 48
 8.Tochigi SC              30  12  9  9  48-35 45
 9.Sony Sendai             30  13  6 11  46-44 45
10.SC Tottori              30  10  7 13  45-50 37
11.Kokushikan University   30  10  4 16  36-64 34
12.Denso                   30   9  5 16  41-51 32
13.Yokogawa Musashino      30   9  2 19  32-65 29
14.Alo's Hokuriku          30   7  6 17  23-47 27
15.Sagawa Printing         30   5  6 19  31-62 21
-------------------------------------------------
16.FC Kyoto Bamb 1993      30   2  4 24  26-68 10  Relegation Playoff

NB: Jatco to disband at end of season.

Round 1 [Mar 30]
Honda FC              3-0 Jatco
Sagawa Tokyo          0-0 Sagawa Printing
Otsuka FC             1-0 Alo's Hokuriku
Sony Sendai           0-0 SC Tottori
Kokushikan University 0-2 Tochigi SC
Ehime FC              2-0 Yokogawa Musashino
YKK FC                1-0 Sagawa Osaka
FC Kyoto Bamb 1993    1-1 Denso

Round 2
[Apr 5]
Sagawa Osaka          3-1 FC Kyoto Bamb 1993
[Apr 6]
Yokogawa Musashino    1-0 Kokushikan University
Denso                 1-0 Ehime FC
Tochigi SC            0-1 Sony Sendai
SC Tottori            0-3 Otsuka FC
Alo's Hokuriku        1-1 Sagawa Tokyo
Jatco                 0-3 YKK FC
Sagawa Printing       0-1 Honda FC

Round 3
[Apr 12]
Sony Sendai           2-0 Yokogawa Musashino
FC Kyoto Bamb 1993    2-2 YKK FC
[Apr 13]
Sagawa Tokyo          3-0 SC Tottori
Honda FC              5-0 Alo's Hokuriku
Otsuka FC             2-0 Tochigi SC
Kokushikan University 2-1 Denso
Ehime FC              2-1 Sagawa Osaka
Jatco                 1-0 Sagawa Printing

Round 4
[Apr 19]
Denso                 3-0 Sony Sendai
[Apr 20]
Yokogawa Musashino    0-5 Otsuka FC
YKK FC                4-1 Ehime FC
Sagawa Osaka          1-2 Kokushikan University
FC Kyoto Bamb 1993    2-0 Jatco
Tochigi SC            1-1 Sagawa Tokyo
SC Tottori            0-1 Honda FC
Alo's Hokuriku        1-1 Sagawa Printing

Round 5
[Apr 26]
Sony Sendai           1-2 Sagawa Osaka
Kokushikan University 0-0 YKK FC
Ehime FC              1-1 FC Kyoto Bamb 1993
Jatco                 2-0 Alo's Hokuriku
Sagawa Printing       2-2 SC Tottori
Otsuka FC             3-1 Denso
[Apr 27]
Honda FC              2-0 Tochigi SC
Sagawa Tokyo          0-2 Yokogawa Musashino

Round 6
[Apr 29]
Ehime FC              2-2 Jatco
YKK FC                3-0 Sony Sendai
Sagawa Osaka          0-1 Otsuka FC
FC Kyoto Bamb 1993    1-2 Kokushikan University
Tochigi SC            3-4 Sagawa Printing
SC Tottori            0-1 Alo's Hokuriku
[May 1]
Yokogawa Musashino    0-5 Honda FC
Denso                 1-4 Sagawa Tokyo

Round 7
[May 3]
Kokushikan University 1-0 Ehime FC
Jatco                 0-1 SC Tottori
[May 4]
Honda FC              2-2 Denso
FC Kyoto Bamb 1993    1-3 Sony Sendai
Alo's Hokuriku        0-2 Tochigi SC
Sagawa Printing       1-2 Yokogawa Musashino
[May 5]
Otsuka FC             3-2 YKK FC
[May 7]
Sagawa Tokyo          1-0 Sagawa Osaka

Round 8
[May 10]
Yokogawa Musashino    0-0 Alo's Hokuriku
[May 11]
FC Kyoto Bamb 1993    0-3 Otsuka FC
Kokushikan University 5-1 Jatco
Ehime FC              3-3 Sony Sendai
YKK FC                0-3 Sagawa Tokyo
Denso                 1-2 Sagawa Printing
Tochigi SC            1-2 SC Tottori
Sagawa Osaka          1-0 Honda FC

Round 9
[May 17]
Sony Sendai           2-0 Kokushikan University
Sagawa Tokyo          3-2 FC Kyoto Bamb 1993
[May 18]
Honda FC              1-0 YKK FC
Otsuka FC             1-0 Ehime FC
SC Tottori            4-2 Yokogawa Musashino
Alo's Hokuriku        0-3 Denso
Jatco                 2-2 Tochigi SC
Sagawa Printing       0-2 Sagawa Osaka

Round 10 [May 25]
Sony Sendai           2-1 Jatco
Kokushikan University 0-3 Otsuka FC
Ehime FC              4-1 Sagawa Tokyo
YKK FC                2-1 Sagawa Printing
Sagawa Osaka          1-1 Alo's Hokuriku
Denso                 1-1 SC Tottori
FC Kyoto Bamb 1993    0-2 Honda FC
Yokogawa Musashino    0-2 Tochigi SC

Round 11
[May 31]
Otsuka FC             0-0 Sony Sendai
SC Tottori            3-1 Sagawa Osaka
[Jun 1]
Honda FC              2-1 Ehime FC
Sagawa Tokyo          2-0 Kokushikan University
Tochigi SC            3-3 Denso
Alo's Hokuriku        1-4 YKK FC
Jatco                 3-1 Yokogawa Musashino
Sagawa Printing       2-1 FC Kyoto Bamb 1993

Round 12
[Jun 7]
Sony Sendai           1-2 Sagawa Tokyo
Sagawa Osaka          0-0 Tochigi SC
Otsuka FC             0-1 Jatco
Ehime FC              1-0 Sagawa Printing
[Jun 8]
Kokushikan University 0-3 Honda FC
YKK FC                3-3 SC Tottori
Denso                 1-0 Yokogawa Musashino
FC Kyoto Bamb 1993    2-0 Alo's Hokuriku

Round 13
[Jun 14]
Sagawa Tokyo          3-0 Otsuka FC
Yokogawa Musashino    1-1 Sagawa Osaka
SC Tottori            2-1 FC Kyoto Bamb 1993
[Jun 15]
Honda FC              2-0 Sony Sendai
Tochigi SC            1-0 YKK FC
Alo's Hokuriku        0-3 Ehime FC
Jatco                 1-2 Denso
Sagawa Printing       2-2 Kokushikan University

Round 14
[Jun 20]
Sagawa Tokyo          1-1 Jatco
[Jun 21]
Otsuka FC             2-1 Honda FC
Ehime FC              2-1 SC Tottori
[Jun 22]
Sony Sendai           2-0 Sagawa Printing
Kokushikan University 1-0 Alo's Hokuriku
YKK FC                0-1 Yokogawa Musashino
Sagawa Osaka          0-0 Denso
FC Kyoto Bamb 1993    2-5 Tochigi SC

Round 15
[Jun 28]
Sagawa Tokyo          0-1 Honda FC
Denso                 1-2 YKK FC
[Jun 29]
Tochigi SC            1-2 Ehime FC
Yokogawa Musashino    2-1 FC Kyoto Bamb 1993
SC Tottori            0-1 Kokushikan University
Alo's Hokuriku        2-4 Sony Sendai
Jatco                 1-3 Sagawa Osaka
Sagawa Printing       0-0 Otsuka FC

Round 16
[Jul 19]
Sagawa Osaka          2-0 YKK FC
Jatco                 2-1 Honda FC
Denso                 2-0 FC Kyoto Bamb 1993
[Jul 20]
Yokogawa Musashino    1-4 Ehime FC
Alo's Hokuriku        1-2 Otsuka FC
Sagawa Printing       1-4 Sagawa Tokyo
Tochigi SC            3-1 Kokushikan University
SC Tottori            1-1 Sony Sendai

Round 17
[Jul 25]
Sagawa Tokyo          3-0 Denso
[Jul 26]
Sagawa Printing       0-2 Tochigi SC
Sony Sendai           1-2 YKK FC
Otsuka FC             0-2 Sagawa Osaka
Alo's Hokuriku        2-1 SC Tottori
Jatco                 1-2 Ehime FC
Honda FC              3-1 Yokogawa Musashino
[Jul 27]
Kokushikan University 2-2 FC Kyoto Bamb 1993

Round 18
[Aug 2]
YKK FC                2-1 Otsuka FC
Yokogawa Musashino    1-2 Sagawa Printing
Denso                 2-4 Honda FC
Ehime FC              0-1 Kokushikan University
[Aug 3]
Tochigi SC            0-0 Alo's Hokuriku
Sony Sendai           4-0 FC Kyoto Bamb 1993
Sagawa Osaka          1-0 Sagawa Tokyo
SC Tottori            2-0 Jatco

Round 19
[Aug 9]
Sagawa Tokyo          2-1 YKK FC
Otsuka FC             1-0 FC Kyoto Bamb 1993
Sony Sendai           2-4 Ehime FC
Alo's Hokuriku        2-0 Yokogawa Musashino
Sagawa Printing       1-3 Denso
Honda FC              1-2 Sagawa Osaka
SC Tottori            0-2 Tochigi SC
[Aug 10]
Jatco                 4-1 Kokushikan University

Round 20
[Aug 13]
FC Kyoto Bamb 1993    1-2 Sagawa Tokyo
Tochigi SC            0-2 Jatco
Yokogawa Musashino    3-1 SC Tottori
Sagawa Osaka          4-0 Sagawa Printing
[Sep 6]
YKK FC                3-3 Honda FC
Denso                 3-1 Alo's Hokuriku
Ehime FC              0-1 Otsuka FC
[Sep 12]
Kokushikan University 1-5 Sony Sendai

Round 21
[Sep 21]
Honda FC              3-0 FC Kyoto Bamb 1993
SC Tottori            2-1 Denso
[Sep 23]
Sagawa Tokyo          2-4 Ehime FC
Otsuka FC             5-1 Kokushikan University
Tochigi SC            2-0 Yokogawa Musashino
Alo's Hokuriku        0-1 Sagawa Osaka
Jatco                 1-0 Sony Sendai
Sagawa Printing       1-3 YKK FC

Round 22
[Sep 27]
Sagawa Osaka          2-1 SC Tottori
Yokogawa Musashino    1-6 Jatco
Ehime FC              2-1 Honda FC
[Sep 28]
Sony Sendai           1-5 Otsuka FC
Kokushikan University 2-2 Sagawa Tokyo
YKK FC                0-1 Alo's Hokuriku
Denso                 2-3 Tochigi SC
FC Kyoto Bamb 1993    0-3 Sagawa Printing

Round 23
[Oct 4]
Sagawa Tokyo          3-2 Sony Sendai
Yokogawa Musashino    2-0 Denso
[Oct 5]
Honda FC              5-3 Kokushikan University
Tochigi SC            2-2 Sagawa Osaka
SC Tottori            1-1 YKK FC
Alo's Hokuriku        1-0 FC Kyoto Bamb 1993
Jatco                 0-3 Otsuka FC
Sagawa Printing       2-2 Ehime FC

Round 24
[Oct 11]
Otsuka FC             1-0 Sagawa Tokyo
Sony Sendai           0-4 Honda FC
Denso                 0-3 Jatco
[Oct 12]
Ehime FC              1-3 Alo's Hokuriku
YKK FC                1-3 Tochigi SC
Sagawa Osaka          5-1 Yokogawa Musashino
FC Kyoto Bamb 1993    1-2 SC Tottori
[Oct 13]
Kokushikan University 2-0 Sagawa Printing

Round 25
[Oct 18]
Alo's Hokuriku        0-1 Jatco
YKK FC                4-0 Kokushikan University
Denso                 0-3 Otsuka FC
Sagawa Osaka          1-1 Sony Sendai
Yokogawa Musashino    1-2 Sagawa Tokyo
[Oct 19]
FC Kyoto Bamb 1993    1-2 Ehime FC
Tochigi SC            1-1 Honda FC
SC Tottori            5-3 Sagawa Printing

Round 26
[Oct 25]
Sony Sendai           2-1 Denso
[Oct 26]
Honda FC              4-1 SC Tottori
Sagawa Tokyo          0-0 Tochigi SC
Otsuka FC             3-2 Yokogawa Musashino
Ehime FC              2-1 YKK FC
Kokushikan University 1-4 Sagawa Osaka
Jatco                 1-0 FC Kyoto Bamb 1993
Sagawa Printing       0-1 Alo's Hokuriku

Round 27
[Nov 1]
Yokogawa Musashino    0-2 Sony Sendai
[Nov 2]
YKK FC                4-0 FC Kyoto Bamb 1993
Sagawa Osaka          1-3 Ehime FC
Denso                 2-0 Kokushikan University
Tochigi SC            0-1 Otsuka FC
SC Tottori            1-3 Sagawa Tokyo
Alo's Hokuriku        1-2 Honda FC
Sagawa Printing       1-2 Jatco

Round 28
[Nov 8]
Sony Sendai           1-0 Alo's Hokuriku
Kokushikan University 1-6 SC Tottori
Otsuka FC             6-0 Sagawa Printing
[Nov 9]
Sagawa Osaka          1-3 Jatco
Honda FC              3-2 Sagawa Tokyo
Ehime FC              2-1 Tochigi SC
YKK FC                2-1 Denso
FC Kyoto Bamb 1993    2-3 Yokogawa Musashino

Round 29
[Nov 15]
Sagawa Printing       1-2 Sony Sendai
SC Tottori            1-1 Ehime FC
[Nov 16]
Honda FC              3-3 Otsuka FC
Denso                 1-2 Sagawa Osaka
Tochigi SC            5-1 FC Kyoto Bamb 1993
Alo's Hokuriku        1-3 Kokushikan University
Jatco                 3-2 Sagawa Tokyo
Yokogawa Musashino    2-3 YKK FC

Round 30 [Nov 23]
Honda FC              4-1 Sagawa Printing
Sagawa Tokyo          2-2 Alo's Hokuriku
Otsuka FC             3-1 SC Tottori
Sony Sendai           1-1 Tochigi SC
Kokushikan University 1-2 Yokogawa Musashino
Ehime FC              2-1 Denso
YKK FC                3-0 Jatco
FC Kyoto Bamb 1993    0-2 Sagawa Osaka


Final Table:
                                W  D  L
 1.Otsuka FC               30  23  3  4  65-21 72
 2.Honda FC                30  21  4  5  73-30 67
 3.Ehime FC                30  17  5  8  55-39 56
 4.Sagawa Osaka            30  16  6  8  48-29 54
 5.Sagawa Tokyo            30  15  7  8  54-37 52
 6.YKK FC                  30  15  5 10  56-38 50
 7.Jatco                   30  15  3 12  45-44 48
 8.Tochigi SC              30  12  9  9  48-35 45
 9.Sony Sendai             30  13  6 11  46-44 45
10.SC Tottori              30  10  7 13  45-50 37
11.Kokushikan University   30  10  4 16  36-64 34
12.Denso                   30   9  5 16  41-51 32
13.Yokogawa Musashino      30   9  2 19  32-65 29
14.Alo's Hokuriku          30   7  6 17  23-47 27
15.Sagawa Printing         30   5  6 19  31-62 21
-------------------------------------------------
16.FC Kyoto Bamb 1993      30   2  4 24  26-68 10  Relegation Playoff

NB: Jatco to disband at end of season.

Promoted: Thespa Kusatsu, the champion of National 
          Regional League Final Tournament (RLFT).
 

Promotion/Relegation Playoff

1st Leg [Dec 21]
Gunma FC Horikoshi    3-2  FC Kyoto Bamb 1993
 (2nd of RLFT)              (16th in JFL)

2nd Leg [Dec 27]
FC Kyoto Bamb 1993    0-5  Gunma FC Horikoshi
 (16th in JFL)               (2nd of RLFT)

Gunma FC Horikosi was promoted to JFL, and FC Kyoto Bamb 1993 
was relegated to Kansai League (regional) for next season.




2002.

2004.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.

list of super cup finals.


About this document

Prepared and maintained by Atsushi Fujioka and Hamdan Saaid for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Atsushi Fujioka (jun@nexus.hn.org) and Hamdan Saaid (hrs97@rocketmail.com)
Last updated: 23 Oct 2008

(C) Copyright Atsushi Fujioka, Hamdan Saaid and RSSSF 2003/08
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.