Japan 2004

J-League Division 1 2004

First Stage

Table:
                                W  D  L
 1.Yokohama F. Marinos     15  11  3  1  26-13 36  Winners First Stage
 2.Jubilo Iwata            15  11  1  3  31-16 34
 3.Urawa Red Diamonds      15   7  4  4  30-24 25
 4.Gamba Osaka             15   7  3  5  31-23 24
 5.Kashima Antlers         15   7  3  5  18-14 24
 6.FC Tokyo                15   6  5  4  19-19 23
 7.JEF United Ichihara     15   5  7  3  28-23 22
 8.Nagoya Grampus Eight    15   5  5  5  24-22 20
 9.Tokyo Verdy 1969        15   5  4  6  21-23 19
10.Oita Trinita            15   5  2  8  21-27 17
11.Shimizu S-Pulse         15   3  7  5  20-27 16
12.Vissel Kobe             15   3  6  6  21-25 15
13.Sanfrecce Hiroshima     15   3  6  6  15-19 15
14.Albirex Niigata         15   3  5  7  16-25 14
15.Kashiwa Reysol          15   3  3  9  14-22 12
16.Cerezo Osaka            15   2  4  9  17-30 10

Round 1 [Mar 13]
Yokohama F.Marinos    1-1  Urawa Red Diamonds                   51,052
   [Ahn Jung-hwan 28 - Emerson 58]
Kashima Antlers       1-1  Gamba Osaka                          24,314
   [Toru Araiba 89 - Satoshi Yamaguchi 29]
Kashiwa Reysol        2-1  Oita Trinita                          8,063
   [Tomokazu Myojin 63, Keiji Tamada 78 - Magno Alves 72]
FC Tokyo              1-0  Albirex Niigata                      35,880
   [Yoshiro Abe 25]
Cerezo Osaka          1-2  Nagoya Grampus Eight                 18,542
   [Takaaki Tokushige 19 - Makoto Kakuda 49, Ueslei 62]
Vissel Kobe           2-1  JEF United Ichihara                  29,835
   [Kunie Kitamoto 77, Mitsutoshi Watada 80 - Daisuke Saito 6]
Sanfrecce Hiroshima   1-1  Shimizu S-Pulse                      19,072
   [Norio Omura 63 - Kohei Hiramatsu 72]
Jubilo Iwata          2-0  Tokyo Verdy 1969                     15,088
   [Toshiya Fujita 39, 82]

Round 2
[Mar 20]
Shimizu S-Pulse       1-2  Kashima Antlers                      12,215
   [Araujo 24 - Masaki Fukai 49, Masashi Motoyama 60]
Nagoya Grampus Eight  1-3  Jubilo Iwata                         32,406
   [Marques 10 - Masashi Nakayama 22, Gral 32, 72pen]
Gamba Osaka           1-0  Sanfrecce Hiroshima                  11,250
   [Magrao 37]
Albirex Niigata       0-0  Vissel Kobe                          40,029
Oita Trinita          2-1  FC Tokyo                             19,730
   [Yuichi Nemoto 70, Magno Alves 79 - Fumitake Miura 53]
JEF United Ichihara   3-0  Yokohama F.Marinos                    6,813
   [Yuto Sato 30, Marquinhos 47, Sandro 80]
[Mar 21]
Tokyo Verdy 1969      0-1  Kashiwa Reysol                       15,867
   [Mitsuru Nagata 81]
Urawa Red Diamonds    4-2  Cerezo Osaka                         43,067
   [own goal 34, Makoto Hasebe 50, Emerson 73, 85 - Yoshito Okubo 29,
    57]

Round 3
[Apr 3]
FC Tokyo              3-2  Tokyo Verdy 1969                     23,136
   [Mitsuhiro Toda 50, Jean 71, Yuta Baba 80 - Takashi Hirano 18,
    Patrick Mboma 64]
Sanfrecce Hiroshima   1-3  JEF United Ichihara                   8,798
   [Koji Morisako 16 - Seiichiro Maki 57, Yuki Abe 60, Satoru
    Yamagishi 88]
Yokohama F.Marinos    2-1  Cerezo Osaka                         22,102
   [Tatsuhiko Kubo 40, Yuji Nakazawa 79 - Hiroaki Morishima 38]
Jubilo Iwata          3-1  Urawa Red Diamonds                   16,209
   [Norihiro Nishi 12, 25, Gral 68 - own goal 17]
Gamba Osaka           4-0  Shimizu S-Pulse                       8,329
   [Satoshi Yamaguchi 44, Masashi Oguro 63, 85, Takahiro Futagawa 87]
Vissel Kobe           0-0  Oita Trinita                         13,269
[Apr 4]
Kashima Antlers       3-2  Nagoya Grampus Eight                 18,781
   [Mitsuo Ogasawara 40, Masashi Motoyama 54, Seiji Kaneko 66 -
    Marques 44, Ueslei 77]
Kashiwa Reysol        1-2  Albirex Niigata                       9,728
   [Ze Roberto 48 - Shingo Suzuki 89, Edmilson 90]

Round 4
[Apr 10]
Tokyo Verdy 1969      2-2  Gamba Osaka                          12,768
   [Yoshiyuki Kobayashi 48, Ubeda 73 - Masashi Oguro 7, Fernadinho 63]
Cerezo Osaka          1-2  Jubilo Iwata                         17,376
   [Yoshito Okubo 72 - Hiroshi Nanami 15, Gral 23]
Urawa Red Diamonds    2-1  Vissel Kobe                          20,558
   [Alessandro Santos 2, Makoto Hasebe 68 - Yukio Tsuchiya 55]
Albirex Niigata       1-3  Yokohama F.Marinos                   41,192
   [Edmilson 89 - Tatsuhiko Kubo 34, Daisuke Oku 41, 44]
Oita Trinita          2-1  Sanfrecce Hiroshima                  17,905
   [Daiki Takamatsu 7, Takashi Miki 86 - Kazuyuki Morisaki 49]
JEF United Ichihara   2-1  Kashima Antlers                      10,559
   [Sandro 72, 81 - Mitsuo Ogasawara 60]
[Apr 11]
Shimizu S-Pulse       0-0  FC Tokyo                             14,106
Nagoya Grampus Eight  1-0  Kashiwa Reysol                       15,178
   [Naoshi Nakamura 18]

Round 5 [Apr 14]
Vissel Kobe           1-1  Tokyo Verdy 1969                     10,079
   [Hiromi Kojima 78 - Atsushi Yoneyama 27]
Kashima Antlers       2-2  Albirex Niigata                       8,474
   [Fernando 2, Tatsuya Ishikawa 30 - Edmilson 50,Yusaku Ueno 67]
Kashiwa Reysol        1-3  Jubilo Iwata                          8,309
   [Dudu 25 - Masashi Nakayama 8, Takashi Fukunishi 14, Gral 72]
FC Tokyo              1-1  Cerezo Osaka                         20,732
   [Lucas 65 - Takahito Chiba 30]
Shimizu S-Pulse       4-3  Urawa Red Diamonds                    8,354
   [Yoshikiyo Kuboyama 52, 76, Kota Sugiyama 67, Araujo 74 - Tatsuya
    Tanaka 10, 32, Emerson 89]
Gamba Osaka           2-2  JEF United Ichihara                   4,429
   [Magrao 82, 89 - Satoru Yamagishi 64, Takenori Hayashi 84]
Sanfrecce Hiroshima   1-1  Nagoya Grampus Eight                  5,251
   [Yuki Tamura 49 - Marques 44]
Oita Trinita          1-1  Yokohama F.Marinos                   18,463
   [Takayuki Yoshida 32 - Daisuke Sakata 82]

Round 6
[Apr 17]
Vissel Kobe           2-0  Kashiwa Reysol                       10,035
   [Ryuji Bando 25, Mitsutoshi Watada 75]
Tokyo Verdy 1969      0-0  Sanfrecce Hiroshima                   7,852
Jubilo Iwata          2-0  FC Tokyo                             13,847
   [Gral 5, 62]
Cerezo Osaka          1-0  Kashima Antlers                      12,354
   [Akinori Nishizawa 55pen]
Yokohama F.Marinos    2-1  Gamba Osaka                          20,360
   [Daisuke Sakata 16, Tatsuhiko Kubo 23 - Yasuhito Endo 34]
Nagoya Grampus Eight  2-2  Shimizu S-Pulse                      11,560
   [Ueslei 40, Kojiro Kaimoto 62 - Hideaki Kitajima 8, Araujo 77]
[Apr 18]
Urawa Red Diamonds    4-1  Oita Trinita                         19,232
   [Tatsuya Tanaka 24, Emerson 30pen, 41, 82 - Daiki Takamatsu 89]
JEF United Ichihara   2-1  Albirex Niigata                      19,694
   [Takayuki Chano 27, Seiichiro Maki 30 - Hiroshi Morita 67]

Round 7 [May 2]
Gamba Osaka           0-2  Nagoya Grampus Eight                 16,899
   [Ueslei 64, Marques 89]
Albirex Niigata       0-1  Tokyo Verdy 1969                     41,156
   [Takashi Hirano 50]
Shimizu S-Pulse       1-0  Jubilo Iwata                         39,120
   [Keisuke Ota 60]
Oita Trinita          3-0  Cerezo Osaka                         25,841
   [Ryosuke Kijima 3, Takayuki Yoshida 49, Daiki Takamatsu 75]
Kashima Antlers       2-0  Vissel Kobe                          21,892
   [Chikashi Masuda 29, Fernando 56]
FC Tokyo              0-2  Yokohama F.Marinos                   35,680
   [Ahn Jung-hwan 2, Daisuke Oku 61]
JEF United Ichihara   1-1  Kashiwa Reysol                        9,380
   [Yuto Sato 30 - Tomokazu Myojin 70]
Sanfrecce Hiroshima   0-0  Urawa Red Diamonds                   29,332

Round 8
[May 5]
Vissel Kobe           1-2  FC Tokyo                             15,582
   [Leandrao 11 - Yasuyuki Konno 50, 64]
Kashiwa Reysol        0-2  Gamba Osaka                          11,039
   [Kota Yoshihara 55, Magrao 70pen]
Jubilo Iwata          2-1  Oita Trinita                         13,018
   [Toshiya Fujita 46, Ryoichi Maeda 59 - Ryosuke Kijima 56]
Urawa Red Diamonds    1-0  Kashima Antlers                      56,070
   [Emerson 66]
Tokyo Verdy 1969      2-1  JEF United Ichihara                  12,251
   [Atsuhiro Miura 81, Takayuki Morimoto 86 - Sandro 22]
Nagoya Grampus Eight  1-1  Albirex Niigata                      14,182
   [Kojiro Kaimoto 86 - Yusaku Ueno 79]
Cerezo Osaka          1-2  Sanfrecce Hiroshima                  13,232
   [Takaaki Tokushige 88 - Kazuyuki Morisaki 48, Koji Morisaki 89]
[May 12]
Yokohama F.Marinos    1-1  Shimizu S-Pulse                      13,554
   [Daisuke Sakata 88 - Araujo 41]

Round 9 [May 9]
JEF United Ichihara   1-1  Nagoya Grampus Eight                  5,921
   [Yuto Sato 64 - Ueslei 21]
Albirex Niigata       0-3  Urawa Red Diamonds                   41,796
   [Emerson 4, 11, 80]
Sanfrecce Hiroshima   2-0  Vissel Kobe                          13,821
   [Koji Morisaki 8, own goal 52]
Kashima Antlers       3-0  Oita Trinita                          9,596
   [Chikashi Masuda 7, Mitsuo Ogasawara 14, 83]
Yokohama F.Marinos    3-1  Tokyo Verdy 1969                     17,859
   [Akihiro Endo 43, Yukihiko Sato 89, Ahn Jung-hwan 90 - Atsushi
    Yoneyama 74]
Shimizu S-Pulse       1-2  Cerezo Osaka                          9,132
   [Araujo 15 - Akinori Nishizawa 47, Yoshito Okubo 72]
Gamba Osaka           0-2  Jubilo Iwata                         18,011
   [Ryoichi Maeda 51, Gral 77]
FC Tokyo              2-1  Kashiwa Reysol                       16,349
   [Yasuyuki Konno 40, Jean 51 - Keiji Tamada 82]

Round 10
[May 15]
Jubilo Iwata          1-2  Yokohama F.Marinos                   29,842
   [Toshiya Fujita 16 - Daisuke Oku 14, Daisuke Nasu 64]
Oita Trinita          4-3  Gamba Osaka                          19,860
   [Ryosuke Kijima 4, Yuichi Nemoto 54, Takayuki Yoshida 56, Magno
    Alves 88pen - Fernandinho 59, Masashi Oguro 64, Sidiclei 67]
Urawa Red Diamonds    3-3  JEF United Ichihara                  19,618
   [Yuichiro Nagai 56, Marcus Tulio 72pen, Masayuki Okano 80 -
    Marquinhos 23, Sandro 28, Yuki Abe 89pen]
Nagoya Grampus Eight  1-2  Tokyo Verdy 1969                     14,331
   [Marques 18 - Atsuhiro Miura 25, 31]
Cerezo Osaka          1-2  Albirex Niigata                       8,637
   [Akinori Nishizawa 31pen - Shingo Suzuki 40, An Yong-hak 59]
Kashiwa Reysol        0-1  Kashima Antlers                      21,711
   [Tatsuya Ishikawa 89]
[May 16]
FC Tokyo              1-1  Sanfrecce Hiroshima                  18,778
   [Kelly 37 - Tiago 44]
Vissel Kobe           5-1  Shimizu S-Pulse                      12,509
   [Ryuji Bando 5, 13, 51, Leandrao 38, Chikara Fujimoto 61 - Araujo 43]

Round 11
[May 22]
Kashima Antlers       0-0  FC Tokyo                             15,388
JEF United Ichihara   1-1  Cerezo Osaka                          6,348
   [Satoru Yamagishi 67 - Hiroaki Morishima 60]
Shimizu S-Pulse       1-2  Oita Trinita                          9,560
   [Yoshikiyo Kuboyama 41 - Daiki Takamatsu 59, Taku Harada 61]
Gamba Osaka           6-3  Vissel Kobe                          10,132
   [Satoshi Yamaguchi 3, Magrao 4, Takahiro Futagawa 74, Shigeru
    Morioka 81, Yasuhito Endo 89, Masashi Oguro 89 - Roger 27,
    Mitsunori Yabuta 87, Kazuyoshi Miura 89]
Sanfrecce Hiroshima   3-0  Kashiwa Reysol                       10,137
   [own goal 17, Kazuyuki Morisaki 62, Kota Hattori 77]
Tokyo Verdy 1969      1-3  Urawa Red Diamonds                   35,556
   [Ubeda 66 - Tatsuya Tanaka 16, 33, Koji Yamase 79]
[May 23]
Yokohama F.Marinos    2-1  Nagoya Grampus Eight                 22,011
   [Daisuke Oku 73, Yukihiko Sato 82 - Tetsuya Okayama 63]
Albirex Niigata       1-2  Jubilo Iwata                         40,623
   [An Yong-hak 8 - Makoto Tanaka 33, Gral 68]

Round 12
[Jun 12]
FC Tokyo              2-1  Gamba Osaka                          23,698
   [Lucas 11, 76 - Masashi Oguro 1]
Jubilo Iwata          3-2  JEF United Ichihara                  13,519
   [Ryoichi Maeda 31, Hiroshi Nanami 39, Norihiro Nishi 86 -
    Marquinhos 15, Kohei Kudo 77]
Nagoya Grampus Eight  3-0  Urawa Red Diamonds                   27,375
   [Naoshi Nakamura 65, 89, Tetsuya Okayama 73]
Vissel Kobe           0-2  Yokohama F.Marinos                   17,880
   [Ahn Jung-hwan 20, Yoshiharu Ueno 35]
Kashiwa Reysol        0-0  Shimizu S-Pulse                       8,875
Oita Trinita          0-1  Albirex Niigata                      22,468
   [Fabinho 32]
[Jun 13]
Cerezo Osaka          2-2  Tokyo Verdy 1969                      9,488
   [Tomi Shimomura 5, Akinori Nishizawa 72 - Yoshiyuki Kobayashi 65,
    Patrick Mboma 89]
Sanfrecce Hiroshima   0-2  Kashima Antlers                      23,149
   [Mitsuo Ogasawara 53, Koji Nakata 89]

Round 13 [Jun 16]
Urawa Red Diamonds    1-1  Kashiwa Reysol                       18,029
   [Tatsuya Tanaka 48 - Tomonori Hirayama 44]
JEF United Ichihara   2-2  FC Tokyo                              5,746
   [Marquinhos 46, 72 - Norio Suzuki 1, 43]
Tokyo Verdy 1969      3-0  Kashima Antlers                      14,026
   [Atsushi Yoneyama 36, Kazuki Hiramoto 47, Patrick Mboma 78]
Yokohama F.Marinos    2-0  Sanfrecce Hiroshima                  14,738
   [Yoshiharu Ueno 9, Ahn Jung-hwan 31]
Albirex Niigata       3-3  Shimizu S-Pulse                      37,963
   [Yusaku Ueno 29, 82, Edmilson 80 - Hideaki Kitajima 28, Naoki
    Hiraoka 66, Toshihide Saito 89]
Jubilo Iwata          2-2  Vissel Kobe                          12,866
   [Ryoichi Maeda 59, Takashi Fukunishi 80 - Ryuji Bando 34, 39]
Nagoya Grampus Eight  2-1  Oita Trinita                          7,719
   [Marques 20, Makoto Kakuda 53 - Takayuki Yoshida 89]
Cerezo Osaka          0-1  Gamba Osaka                          17,108
   [Satoshi Nakayama 73]

Round 14
[Jun 19]
Kashima Antlers       1-0  Jubilo Iwata                         26,515
   [Daiki Iwamasa 89]
Shimizu S-Pulse       3-1  Tokyo Verdy 1969                     12,149
   [Hideaki Kitajima 22, Araujo 46, 59 - Patrick Mboma 60]
Vissel Kobe           2-2  Cerezo Osaka                         13,442
   [Roger 56, Mitsutoshi Watada 66 - Yoshito Okubo 37, own goal 89]
Sanfrecce Hiroshima   1-1  Albirex Niigata                      10,450
   [Koji Morisaki 77 - An Yong-hak 76]
Kashiwa Reysol        1-2  Yokohama F.Marinos                   10,399
   [Dudu 78 - Hayuma Tanaka 17, Ahn Jung-hwan 65]
FC Tokyo              3-2  Nagoya Grampus Eight                 25,167
   [Lucas 63, 81, Teruyuki Moniwa 75 - Tetsuya Okayama 42, Marques 51]
[Jun 20]
Gamba Osaka           3-2  Urawa Red Diamonds                   17,282
   [Yasuhito Endo 42, Satoshi Nakayama 86, Masashi Oguro 89 - Emerson
    13, 26]
Oita Trinita          2-3  JEF United Ichihara                  20,840
   [Shota Matsuhashi 40, Taku Harada 48 - Marquinhos 18, Seiichiro
    Maki 44, Satoru Yamagishi 87]

Round 15 [Jun 26]
Urawa Red Diamonds    2-1  FC Tokyo                             52,646
   [own goal 44, Alessandro Santos 60 - Yasuyuki Konno 81]
JEF United Ichihara   1-1  Shimizu S-Pulse                       7,022
   [Seiichiro Maki 31 - Toshihide Saito 16]
Tokyo Verdy 1969      3-1  Oita Trinita                          7,372
   [Kentaro Hayashi 41, Kazuki Hiramoto 53, 59 - Daiki Takamatsu 76]
Yokohama F.Marinos    1-0  Kashima Antlers                      52,961
   [Ahn Jung-hwan 61]
Albirex Niigata       1-4  Gamba Osaka                          40,661
   [Edmilson 56 - Akihiro Ienaga 9, Shigeru Morioka 59, Masashi Oguro
    67, 82]
Jubilo Iwata          4-2  Sanfrecce Hiroshima                  15,483
   [Gral 37, 70, Hideto Suzuki 48, Ryoichi Maeda 53 - Yuichi Komano 8,
    Koji Morisaki 61]
Nagoya Grampus Eight  2-2  Vissel Kobe                           9,466
   [Marques 2, Naoshi Nakamura 73 - Roger 73, Ryuji Bando 76]
Cerezo Osaka          1-5  Kashiwa Reysol                        7,010
   [Akinori Nishizawa 13 - Keiji Tamada 34, 37, 53, Tadatoshi Masuda
    82, 88]

Table:
                                W  D  L
 1.Yokohama F. Marinos     15  11  3  1  26-13 36  Winners First Stage
 2.Jubilo Iwata            15  11  1  3  31-16 34
 3.Urawa Red Diamonds      15   7  4  4  30-24 25
 4.Gamba Osaka             15   7  3  5  31-23 24
 5.Kashima Antlers         15   7  3  5  18-14 24
 6.FC Tokyo                15   6  5  4  19-19 23
 7.JEF United Ichihara     15   5  7  3  28-23 22
 8.Nagoya Grampus Eight    15   5  5  5  24-22 20
 9.Tokyo Verdy 1969        15   5  4  6  21-23 19
10.Oita Trinita            15   5  2  8  21-27 17
11.Shimizu S-Pulse         15   3  7  5  20-27 16
12.Vissel Kobe             15   3  6  6  21-25 15
13.Sanfrecce Hiroshima     15   3  6  6  15-19 15
14.Albirex Niigata         15   3  5  7  16-25 14
15.Kashiwa Reysol          15   3  3  9  14-22 12
16.Cerezo Osaka            15   2  4  9  17-30 10

Leading scorers:
13 - Emerson (Urawa Red Diamonds);
11 - Gral (Jubilo Iwata);
 9 - Masashi Oguro (Gamba Osaka);
 8 - Araujo (Shimizu S-Pulse), Marques (Nagoya Grampus Eight);
 7 - Ahn Jung-hwan (Yokohama F.Marinos), Ryuji Bando (Vissel Kobe);
 6 - Tatsuya Tanaka (Urawa Red Diamonds), Marquinhos (JEF United
     Ichihara);
 5 - Mitsuo Ogasawara (Kashima Antlers), Sandro (JEF United Ichihara),
     Keiji Tamada (Kashiwa Reysol), Lucas (FC Tokyo), Daisuke Oku
     (Yokohama F.Marinos), Edmilson (Albirex Niigata), Ryoichi Maeda
     (Jubilo Iwata), Ueslei (Nagoya Grampus Eight), Magrao (Gamba
     Osaka), Yoshito Okubo (Cerezo Osaka), Akinori Nishizawa (Cerezo
     Osaka), Koji Morisaki (Sanfrecce Hiroshima), Daiki Takamatsu
     (Oita Trinita).


Second Stage

Final Table:
                                W  D  L
 1.Urawa Red Diamonds      15  12  1  2  40-15 37  Winners Second Stage
 2.JEF United Ichihara     15   8  4  3  27-22 28
 3.Gamba Osaka             15   8  3  4  38-25 27
 4.Kashima Antlers         15   7  3  5  23-17 24
 5.Nagoya Grampus Eight    15   7  3  5  25-21 24
 6.Yokohama F. Marinos     15   6  5  4  21-17 23
 7.Albirex Niigata         15   7  2  6  31-33 23
 8.Vissel Kobe             15   6  3  6  29-30 21
 9.Tokyo Verdy 1969        15   6  2  7  22-23 20
10.FC Tokyo                15   4  6  5  21-22 18
11.Sanfrecce Hiroshima     15   3  7  5  21-23 16
12.Cerezo Osaka            15   4  4  7  25-34 16
13.Jubilo Iwata            15   3  5  7  23-28 14
14.Shimizu S-Pulse         15   4  1 10  17-26 13
15.Kashiwa Reysol          15   2  7  6  15-27 13
16.Oita Trinita            15   3  4  8  14-29 13

Round 1
[Aug 14]
Kashima Antlers       1-0  Kashiwa Reysol                       21,864
   [Seiji Kaneko 60]
JEF United Ichihara   2-1  Sanfrecce Hiroshima                   5,467
   [Marquinhos 11, 60 - Kazuyuki Morisaki 3]
Tokyo Verdy 1969      2-0  Albirex Niigata                      13,536
   [Naoto Sakurai 21, Kazuki Hiramoto 54]
Nagoya Grampus Eight  1-2  Gamba Osaka                          17,032
   [Ueslei 77 - Masashi Oguro 11, 42]
Cerezo Osaka          4-3  FC Tokyo                             16,520
   [Tatsuya Furuhashi 11, Takeshi Hamada 63, Akinori Nishizawa 76,
    Hiroaki Morishima 79 - Yuta Baba 6, Kelly 41, Yoshiro Abe 70]
Vissel Kobe           2-3  Urawa Red Diamonds                   17,261
   [Ryuji Bando 44, Hiroyuki Komoto 50 - Makoto Hasebe 27, 39, Emerson
    79]
Oita Trinita          1-1  Jubilo Iwata                         28,314
   [Magno Alves 9 - Gral 61]
[Aug 15]
Shimizu S-Pulse       1-2  Yokohama F. Marinos                  19,043
   [Tomoyoshi Tsurumi 89 - Ahn Jung-hwan 63, 80]

Round 2 [Aug 21]
Urawa Red Diamonds    7-2  Tokyo Verdy 1969                     32,296
   [Emerson 11, Yuichiro Nagai 14, 21, 64, Koji Yamase 69, 73, 83 -
    Atsuhiro Miura 26, Kazuki Hiramoto 42]
FC Tokyo              1-2  Shimizu S-Pulse                      26,377
   [Yoshiro Abe 75 - Yoshikiyo Kuboyama 52, Toshihide Saito 79]
Sanfrecce Hiroshima   2-1  Cerezo Osaka                         13,257
   [Susumu Oki 73, Yojiro Takahagi 83 - Tatsuya Furuhashi 19]
Kashiwa Reysol        0-3  Vissel Kobe                           9,253
   [Hiroyuki Komoto 2, Patrick Mboma 46, Hiromi Kojima 73]
Yokohama F. Marinos   2-1  Oita Trinita                         17,821
   [Yoshiharu Ueno 12, Naoki Matsuda 89 - Magno Alves 47]
Albirex Niigata       3-3  JEF United Ichihara                  40,202
   [Edmilson 21, Fabinho 43, Oseas 46 - Sandro 6, Marquinhos 26, 74]
Jubilo Iwata          1-2  Nagoya Grampus Eight                 14,879
   [Gral 89 - Naoshi Nakamura 55, Claiton 79]
Gamba Osaka           2-1  Kashima Antlers                      16,205
   [Yasuhito Endo 49, own goal 66 - Baron 81]

Round 3 [Aug 29]
Urawa Red Diamonds    3-2  Jubilo Iwata                         43,746
   [Emerson 15, Nobuhisa Yamada 30, Makoto Hasebe 89 - Ryoichi Maeda
    44, Norihiro Nishi 81]
Vissel Kobe           3-4  Albirex Niigata                      10,600
   [Tomoyuki Hirase 22, Ryuji Bando 89, Patrick Mboma 90 - Motohiro
    Yamaguchi 1, Oseas 3, Fabinho 14, Edmilson 84]
Kashima Antlers       0-1  JEF United Ichihara                  13,901
   [Marquinhos 13]
Kashiwa Reysol        2-2  Sanfrecce Hiroshima                   7,049
   [Naoya Kondo 49, Keiji Tamada 69 - Beto 10, Kohei Morita 79]
Tokyo Verdy 1969      0-1  FC Tokyo                             13,185
   [Yohei Kajiyama 88]
Shimizu S-Pulse       0-1  Gamba Osaka                           9,298
   [Masashi Oguro 84]
Nagoya Grampus Eight  2-1  Yokohama F. Marinos                  15,602
   [Marques 17, Claiton 65 - Tatsuhiko Kubo 13]
Cerezo Osaka          1-2  Oita Trinita                          8,722
   [Akinori Nishizawa 80 - Magno Alves 48, Daiki Takamatsu 76]

Round 4
[Sep 11]
Kashima Antlers       4-3  Cerezo Osaka                         12,060
   [Masashi Motoyama 7, Fernando 63, Takuya Nozawa 72, Masaki Fukai 80
    - Yoshito Okubo 15, 56, Tatsuya Furuhashi 30]
Yokohama F. Marinos   3-0  Jubilo Iwata                         28,713
   [Daisuke Oku 15, Daisuke Sakata 31, Ahn Jung-hwan 61]
JEF United Ichihara   2-1  Tokyo Verdy 1969                      6,829
   [Sandro 29, Masataka Sakamoto 54 - Naoto Sakurai 58]
FC Tokyo              3-1  Vissel Kobe                          16,591
   [Kelly 2, 23, Yoshiro Abe 80 - Ryuji Bando 13]
Shimizu S-Pulse       3-0  Sanfrecce Hiroshima                  11,480
   [Cho Jae-jin 70, Araujo 89, Hideaki Kitajima 90]
Gamba Osaka           5-1  Kashiwa Reysol                       10,577
   [Masashi Oguro 10, 33, Yasuhito Endo 38, Fernandinho 48, Satoshi
    Nakayama 84 - own goal 70]
[Sep 12]
Albirex Niigata       0-0  Nagoya Grampus Eight                 40,055
Oita Trinita          1-4  Urawa Red Diamonds                   27,760
   [Magno Alves 81 - Emerson 17, 40, Koji Yamase 42, Tatsuya Tanaka 43]

Round 5
[Sep 18]
Jubilo Iwata          4-4  Kashima Antlers                      28,679
   [Takashi Fukunishi 18, Toshiya Fujita 22, Masashi Nakayama 42,
    Ryoichi Maeda 44 - Takayuki Suzuki 2, 75, 84, Seiji Kaneko 80]
Sanfrecce Hiroshima   2-2  Yokohama F. Marinos                  18,056
   [Kota Hattori 23, Norio Omura 26 - Daisuke Sakata 17, 66]
Oita Trinita          1-0  Shimizu S-Pulse                      20,063
   [Teppei Nishiyama 78]
Vissel Kobe           3-3  Gamba Osaka                          15,556
   [Ryuji Bando 1, Pavel Horvath 52, 76 - Fernandinho 44, Yasuhito
    Endo 72, 74]
Urawa Red Diamonds    4-1  Albirex Niigata                      49,435
   [Nene 17, own goal 25, own goal 39, Emerson 46 - Edmilson 67]
Tokyo Verdy 1969      3-1  Nagoya Grampus Eight                 11,283
   [Naoto Sakurai 16, Yoshiyuki Kobayashi 50, Kazuki Hiramoto 85 -
    Tetsuya Okayama 69]
[Sep 19]
Kashiwa Reysol        1-1  FC Tokyo                             11,587
   [Toshiaki Haji 87 - Mitsuhiro Toda 79]
Cerezo Osaka          3-0  JEF United Ichihara                  16,270
   [Yoshito Okubo 31, 36, 58]

Round 6 [Sep 23]
Yokohama F. Marinos   2-2  Vissel Kobe                          16,635
   [Daisuke Sakata 15, Ahn Jung-hwan 30 - Ryuji Bando 61, Mitsutoshi
    Watada 82]
Albirex Niigata       3-2  Sanfrecce Hiroshima                  40,393
   [Shingo Suzuki 8, Edmilson 61, Fabinho 66 - Hiroto Mogi 2, Beto 17]
JEF United Ichihara   2-0  Oita Trinita                          6,451
   [Marquinhos 72, Sandro 76]
Nagoya Grampus Eight  5-2  Cerezo Osaka                         11,113
   [Marques 30, 33, 64, Claiton 47, Jorginho 66 - Tatsuya Furuhashi 3,
    Akinori Nishizawa 34]
Gamba Osaka           1-3  Tokyo Verdy 1969                     17,874
   [Satoshi Yamaguchi 78 - Takahito Soma 26, 61, Takashi Hirano 51]
Kashima Antlers       0-0  Shimizu S-Pulse                      15,471
FC Tokyo              1-0  Urawa Red Diamonds                   41,469
   [Lucas 52]
Jubilo Iwata          1-1  Kashiwa Reysol                       11,505
   [Hiroshi Nanami 28 - Keiji Tamada 44]

Round 7
[Sep 26]
Urawa Red Diamonds    2-1  Gamba Osaka                          19,497
   [Nobuhisa Yamada 16, Yuichiro Nagai 52 - Fernandinho 7]
Vissel Kobe           1-2  Jubilo Iwata                         18,065
   [Pavel Horvath 89 - Toshiya Fujita 49, Naoya Kikuchi 77]
FC Tokyo              0-1  Kashima Antlers                      28,717
   [Fernando 30]
Shimizu S-Pulse       2-4  Albirex Niigata                      13,593
   [Cho Jae-jin 40, 82 - Edmilson 15, 63, Naoki Takahashi 76, Masahiro
    Fukazawa 89]
Sanfrecce Hiroshima   3-0  Tokyo Verdy 1969                      8,141
   [Susumu Oki 1, Ri Han-jae 62, Toshiya Tanaka 83]
Kashiwa Reysol        0-0  JEF United Ichihara                   9,209
Cerezo Osaka          1-1  Yokohama F. Marinos                  14,587
   [Miki 2 - Ahn Jung-hwan 45]
[Nov 10]
Oita Trinita          0-4  Nagoya Grampus Eight                 14,871
[postponed due to thunderstorm]
   [Ueslei 13, 67, Marques 27, own goal 89]

Round 8
[Oct 2]
Gamba Osaka           7-1  Cerezo Osaka                         11,472
   [Fernandinho 16, 34, Satoshi Yamaguchi 28, Masashi Oguro 36, 46, 66,
    Kota Yoshihara 64 - Yoshito Okubo 17]
Albirex Niigata       3-0  Oita Trinita                         33,426
   [Oseas 56, Fabinho 75, Edmilson 88]
Nagoya Grampus Eight  1-1  FC Tokyo                             15,137
   [Masahiro Koga 8 - Lucas 74]
Tokyo Verdy 1969      0-2  Vissel Kobe                          24,080
   [Mitsutoshi Watada 76, 81]
JEF United Ichihara   0-4  Urawa Red Diamonds                   34,793
   [Emerson 16, 71, Yuichiro Nagai 49, Tadaaki Hirakawa 89]
Jubilo Iwata          1-2  Shimizu S-Pulse                      28,756
   [Gral 55 - Cho Jae-jin 62, 84]
[Oct 3]
Kashima Antlers       0-0  Sanfrecce Hiroshima                   9,613
Yokohama F. Marinos   0-1  Kashiwa Reysol                       21,579
   [Keiji Tamada 81]

Round 9 [Oct 17]
Shimizu S-Pulse       1-2  JEF United Ichihara                  11,312
   [Teruyoshi Ito 70 - Sandro 53, Takenori Hayashi 89]
Cerezo Osaka          1-2  Vissel Kobe                          11,185
   [Daisuke Yoneyama 89 - Ryuji Bando 32, Pavel Horvath 71]
Urawa Red Diamonds    0-0  Yokohama F. Marinos                  58,334
Sanfrecce Hiroshima   2-2  Gamba Osaka                          12,224
   [Norio Omura 15, Koji Morisaki 33 - Kota Yoshihara 51, 57]
Kashiwa Reysol        2-2  Nagoya Grampus Eight                  8,876
   [Tomokazu Myojin 56, Hidekazu Otani 57 - Makoto Kakuda 33, Jorginho
    89]
FC Tokyo              0-0  Jubilo Iwata                         26,767
Albirex Niigata       1-0  Kashima Antlers                      41,955
   [Fabinho 85]
Oita Trinita          2-3  Tokyo Verdy 1969                     17,421
   [Daiki Takamatsu 60, Magno Alves 89 - Naoto Sakurai 23, Takuya
    Yamada 50, Yoshiyuki Kobayashi 83]

Round 10
[Oct 23]
Kashiwa Reysol        1-1  Cerezo Osaka                         10,273
   [Tomokazu Myojin 62 - Yoshito Okubo 25]
Nagoya Grampus Eight  0-2  JEF United Ichihara                  10,753
   [Shinji Murai 53, Yuki Abe 80]
Kashima Antlers       2-3  Urawa Red Diamonds                   31,965
   [Daiki Iwamasa 22, Mitsuo Ogasawara 44 - Tatsuya Tanaka 10, 28,
    Emerson 84]
Tokyo Verdy 1969      4-0  Shimizu S-Pulse                      12,653
   [Ubeda 39, Naoto Sakurai 58, Takashi Hirano 64, Hugo 78]
Yokohama F. Marinos   2-1  FC Tokyo                             24,494
   [Daisuke Oku 25, 88 - Jean 46]
Vissel Kobe           2-2  Sanfrecce Hiroshima                  12,495
   [Ryuji Bando 25, Pavel Horvath 47 - Susumu Oki 2, 73]
[Oct 24]
Gamba Osaka           3-1  Oita Trinita                          7,749
   [Fernandinho 53, 86 - Takahiro Futagawa 54 - Magno Alves 61]
Jubilo Iwata          3-1  Albirex Niigata                      12,982
   [Toshiya Fujita 7, Yoshiaki Ota 27, Takahiro Kawamura 61 - Oseas 87]

Round 11
[Oct 30]
Kashima Antlers       3-1  Yokohama F. Marinos                  15,469
   [Daiki Iwamasa 10, Takayuki Suzuki 44, Mitsuo Ogasawara 89 -
    Daisuke Sakata 48]
Shimizu S-Pulse       1-2  Nagoya Grampus Eight                  8,230
   [Masaaki Sawanobori 60, Marques 44, 52]
Oita Trinita          2-0  Vissel Kobe                          18,364
   [Takayuki Yoshida 13, Magno Alves 22]
Cerezo Osaka          0-2  Urawa Red Diamonds                   22,778
   [Tatsuya Tanaka 13, Emerson 67]
Tokyo Verdy 1969      1-2  Jubilo Iwata                         12,161
   [Takayuki Morimoto 89 - Ryoichi Maeda 33, Yasumasa Nishino 37]
[Oct 31]
Sanfrecce Hiroshima   1-1  FC Tokyo                             10,556
   [Kazuyuki Morisaki 15 - Lucas 52]
JEF United Ichihara   2-2  Gamba Osaka                           7,337
   [Naotake Hanyu 10, own goal 44 - Yasuhito Endo 60, Takahiro
    Futagawa 73]
[Nov 10]
Albirex Niigata       1-3  Kashiwa Reysol                       11,150
   [Fabinho 72 - Yasuhiro Hato 5, Mitsuru Nagata 37, Keiji Tamada 57]

Round 12
[Nov 6]
Urawa Red Diamonds    2-1  Shimizu S-Pulse                      48,853
   [Tomoyuki Sakai 68, Marcus Tulio Tanaka 84 - Hideaki Kitajima 27]
Kashiwa Reysol        0-2  Tokyo Verdy 1969                     10,059
   [Takayuki Morimoto 12, 25]
FC Tokyo              1-1  Oita Trinita                         18,812
   [Lucas 82 - Daiki Takamatsu 86]
Yokohama F. Marinos   2-1  JEF United Ichihara                  20,516
   [Norihisa Shimizu 9, Daisuke Sakata 80 - Yuki Abe 46]
Nagoya Grampus Eight  2-1  Sanfrecce Hiroshima                   8,495
   [Marques 7, Ueslei 13 - Susumu Oki 40]
Gamba Osaka           6-3  Albirex Niigata                      10,014
   [Sidiclei 4, Yasuhito Endo 19, Fernandinho 37, Masashi Oguro 52, 56,
    71 - Fabinho 47, 61, Shingo Suzuki 72]
[Nov 7]
Jubilo Iwata          2-2  Cerezo Osaka                         14,645
   [Takashi Fukunishi 43, 87 - Takuya Kokeguchi 31, Takaaki Tokushige
    78]
Vissel Kobe           2-1  Kashima Antlers                      23,019
   [Kazuyoshi Miura 31, Ryuji Bando 60 - Baron 34]

Round 13 [Nov 20]
Urawa Red Diamonds    1-2  Nagoya Grampus Eight                 21,192
   [Emerson 88 - Marques 40, Makoto Kakuda 77]
JEF United Ichihara   5-1  Vissel Kobe                           5,093
   [Yuki Abe 13, Yuto Sato 14, 81, Koki Mizuno 39, Yuichi Yoda 48 -
    Kazuyoshi Miura 17]
Tokyo Verdy 1969      1-1  Cerezo Osaka                         12,046
   [Naoto Sakurai 89 - Yoshito Okubo 1]
Albirex Niigata       4-2  FC Tokyo                             33,504
   [Yusaku Ueno 22, Naoto Matsuo 26, Edmilson 65, 71 - Fumitake Miura
    21, Lucas 79]
Shimizu S-Pulse       2-1  Kashiwa Reysol                       12,424
   [Cho Jae-jin 56, Kohei Hiramatsu 89 - Keiji Tamada 83]
Gamba Osaka           0-2  Yokohama F. Marinos                  13,188
   [Daisuke Oku 67, 83]
Sanfrecce Hiroshima   3-2  Jubilo Iwata                         18,172
   [Tiago 16, Koji Morisaki 47, Shunsuke Maeda 83 - Takashi Fukunishi
    68, Sho Naruoka 75]
Oita Trinita          0-3  Kashima Antlers                      27,001
   [Daiki Iwamasa 48, Masaki Fukai 85, Takayuki Suzuki 87]

Round 14 [Nov 23]
Kashima Antlers       1-0  Tokyo Verdy 1969                     18,474
   [Takuya Nozawa 74]
Kashiwa Reysol        0-4  Urawa Red Diamonds                   13,272
   [Ichiei Muroi 4, Emerson 50, 62, 83]
FC Tokyo              3-3  JEF United Ichihara                  23,422
   [Lucas 24, Norio Suzuki 58, Yohei Kajiyama 81 - Seiichiro Maki 2, 6,
    Yuto Sato 52]
Yokohama F. Marinos   1-2  Albirex Niigata                      27,878
   [Daisuke Sakata 68 - Motohiro Yamaguchi 23, Shingo Suzuki 73]
Jubilo Iwata          1-2  Gamba Osaka                          15,571
   [Gral 75 - Hideo Hashimoto 57, Kota Yoshihara 64]
Cerezo Osaka          2-1  Shimizu S-Pulse                      21,035
   [Kiyokazu Kudo 9, Tatsuya Furuhashi 28 - Kota Sugiyama 44]
Vissel Kobe           2-1  Nagoya Grampus Eight                 16,404
   [Kazuyoshi Miura 6, Kunie Kitamoto 52 - Ueslei 59]
Sanfrecce Hiroshima   0-0  Oita Trinita                         21,589

Round 15 [Nov 28]
Urawa Red Diamonds    1-0  Sanfrecce Hiroshima                  52,330
   [Marcus Tulio Tanaka 51]
JEF United Ichihara   2-1  Jubilo Iwata                         12,734
   [Yuto Sato 41, Yuichi Yoda 50 - Gral 40]
Tokyo Verdy 1969      0-0  Yokohama F. Marinos                  21,242
Albirex Niigata       1-2  Cerezo Osaka                         41,231
   [Edmilson 50 - Yoshito Okubo 35, 86]
Shimizu S-Pulse       1-3  Vissel Kobe                          13,505
   [Cho Jae-jin 61 - Pavel Horvath 13, Ryuji Bando 65, 73]
Nagoya Grampus Eight  0-2  Kashima Antlers                      25,337
   [Fabio Junior 19, Fernando 77]
Gamba Osaka           1-2  FC Tokyo                             14,341
   [Sidiclei 12 - Norio Suzuki 45, Yuta Baba 63]
Oita Trinita          2-2  Kashiwa Reysol                       29,435
   [Sandro 22, Magno Alves 75 - Tomokazu Myojin 8, Yuji Unozawa 72]

Final Table:
                                W  D  L
 1.Urawa Red Diamonds      15  12  1  2  40-15 37  Winners Second Stage
 2.JEF United Ichihara     15   8  4  3  27-22 28
 3.Gamba Osaka             15   8  3  4  38-25 27
 4.Kashima Antlers         15   7  3  5  23-17 24
 5.Nagoya Grampus Eight    15   7  3  5  25-21 24
 6.Yokohama F. Marinos     15   6  5  4  21-17 23
 7.Albirex Niigata         15   7  2  6  31-33 23
 8.Vissel Kobe             15   6  3  6  29-30 21
 9.Tokyo Verdy 1969        15   6  2  7  22-23 20
10.FC Tokyo                15   4  6  5  21-22 18
11.Sanfrecce Hiroshima     15   3  7  5  21-23 16
12.Cerezo Osaka            15   4  4  7  25-34 16
13.Jubilo Iwata            15   3  5  7  23-28 14
14.Shimizu S-Pulse         15   4  1 10  17-26 13
15.Kashiwa Reysol          15   2  7  6  15-27 13
16.Oita Trinita            15   3  4  8  14-29 13



Championship Playoff

1st Leg [Dec 5]
Yokohama F. Marinos   1-0  Urawa Red Diamonds
  [Ryuji KAWAI 66]

Venue      : International Stadium Yokohama 
Attendance : 64,899
Referee    : Masayoshi OKADA
A. Referee : Sadakazu HIROSHIMA, Hirohiko YAMAZAKI
Member     :
 Yokohama FM = 3-5-2
   1-Tatsuya ENOMOTO; 22-Yuji NAKAZAWA, 3- Naoki MATSUDA, 35-Ryuji KAWAI; 
  17-Hayuma TANAKA, 6-Yoshiharu UENO, 2-Eisuke NAKANISHI, 5-DUTRA, 14-Daisuke OKU;
  18-Norihisa SHIMIZU [27-Masato YAMAZAKI, 89], 11-Daisuke SAKATA
 Urawa = 3-4-3
   1-Norihiro YAMAGISHI; 3-ALPAY, 4-Marcus Tulio TANAKA,
  19-Hideki UCHIDATE [14-Tadaaki HIRAKAWA 45]; 6-Nobuhisa YAMADA, 17-Makoto HASEBE,
  16-Alessandro SANTOS, 13-Keita SUZUKI; 11-Tatsuya TANAKA [30-Masayuki OKANO 75],
   9-Yuichiro NAGAI, 10-EMERSON


2nd Leg [Dec 11]
Urawa Red Diamonds    1-0  Yokohama F. Marinos    [aet, 2-4 pen]
  [Alessandro SANTOS 76]

Venue      : Saitama Stadium 2002
Attendance : 59.715
Referee    : Toru KAMIKAWA
A. Referee : Masatoshi SHIBATA, Naoki EZUMI
Member     :
 Urawa = 3-4-3
   1-Norihiro YAMAGISHI; 3-ALPAY, 4-Marcus Tulio TANAKA, 33-NENE; 6-Nobuhisa YAMADA,
  17-Makoto HASEBE, 13-Keita SUZUKI, 14-Tadaaki HIRAKAWA [11-Tatsuya TANAKA 63];
   9-Yuichiro NAGAI, 16-Alessandro SANTOS, 10-EMERSON
 Yokohama FM = 3-5-2
   1-Tatsuya ENOMOTO; 22-Yuji NAKAZAWA, 3- Naoki MATSUDA, 35-Ryuji KAWAI; 
  17-Hayuma TANAKA, 6-Yoshiharu UENO, 2-Eisuke NAKANISHI, 5-DUTRA, 14-Daisuke OKU;
  18-Norihisa SHIMIZU [27-Masato YAMAZAKI, 82], 11-Daisuke SAKATA
Penalty    :
 Urawa       = 2 (4-miss, 16-goal, 33-goal, 17-miss)
 Yokohama FM = 4 (14-goal, 6-goal, 11-goal, 5-goal)
Sent off   : Urawa - Emerson 119, Yokohama FM - Eisuke NAKANISHI 74



Season Overall Table:
                                 W  D  L
 1. Yokohama F. Marinos     30  17  8  5  47-30  59  Champions
 2. Urawa Red Diamonds      30  19  5  6  70-39  62  Runners-Up
 3. Gamba Osaka             30  15  6  9  69-48  51
 4. JEF United Ichihara     30  13 11  6  55-45  50
 5. Jubilo Iwata            30  14  6 10  54-44  48
 6. Kashima Antlers         30  14  6 10  41-31  48
 7. Nagoya Grampus Eight    30  12  8 10  49-43  44
 8. FC Tokyo                30  10 11  9  40-41  41
 9. Tokyo Verdy 1969        30  11  6 13  43-46  39
10. Albirex Niigata         30  10  7 13  47-58  37
11. Vissel Kobe             30   9  9 12  50-55  36
12. Sanfrecce Hiroshima     30   6 13 11  36-42  31
13. Oita Trinita            30   8  6 16  35-56  30
14. Shimizu S-Pulse         30   7  8 15  37-53  29
15. Cerezo Osaka            30   6  8 16  42-64  26
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16. Kashiwa Reysol          30   5 10 15  29-49  25  Relegation Playoff


Promotion/Relegation Playoff

1st Leg [Dec 4, Hakatanomori Football, 20,522]
Avispa Fukuoka        0-2  Kashiwa Reysol
  [Harutaka ONO 47, Tatsuya YAZAWA 89]

2nd Leg [Dec 12, Kashiwa Hitachi, 13,149]
Kashiwa Reysol        2-0  Avispa Fukuoka
  [Yuji UNOZAWA 57, Yasuhiro HATO 61]

Aggregate score : Kashiwa Reysol  4-0  Avispa Fukuoka

Both teams remain at respective level.



Goalscorers (season overall, without playoffs):


EMERSON [Marcio Emarson Passos, BRA]                Urawa        27(2)

Masashi OGURO                                       G-Osaka      20

Ryuji BANDO                                         Kobe         17(2)
MARQUES [Marques Batista DeAbreu, BRA]              Nagoya       17(1)

GRAL [Rodrigo Gral]                                 Iwata        16(2)

Yoshito OKUBO                                       C-Osaka      15(2)
EDMILSON [Edimilson Dos Santos Silva, BRA]          Niigata      15(3)

MARQUINHOS [Marcos Gomes De Araujo, BRA]            Ichihara     12(1)
AHN Jung Hwan [KOR]                                 Yokohama F M 12

LUCAS [Lucas Severino, BRA]                         FC Tokyo     11(2)
Magno Alves [Magno Alves De Araujo, BRA]            Oita         11(3)

FERNANDINHO [Eldis Fernando Damasio, BRA]           G-Osaka      10
Keiji TAMADA                                        Kashiwa R.   10(1)
UESLEI [Ueslei Raimundo Pereira Da Silva, BRA]      Nagoya       10(2)
Tatsuya TANAKA                                      Urawa        10
Daisuke OKU                                         Yokohama F M 10(2)
Daisuke SAKATA                                      Yokohama F M 10

Yasuhito ENDO                                       G-Osaka       9(1)
SANDRO [Sandro Cardoso Dos Santos, BRA]             Ichihara      9(1)
FABINHO [Fabio Jose Dos Santos, BRA]                Niigata       9
ARAUJO [Clemerson De Araujo Santos, BRA]            Shimizu       9

Akinori NISHIZAWA                                   C-Osaka       8(3)
Ryoichi MAEDA                                       Iwata         8(1)
Daiki TAKAMATSU                                     Oita          8

Koji MORISAKI                                       Hiroshima     7
Yuto SATO                                           Ichihara      7
Toshiya FUJITA                                      Iwata         7(1)
Mitsuo OGASAWARA                                    Kashima A.    7(2)
CHO Jae Jin [KOR]                                   Shimizu       7(1)

Seiichiro MAKI                                      Ichihara      6
Takashi FUKUNISHI                                   Iwata         6
HORVY [Pavel Horverth, CZE]                         Kobe          6(1)
MBOMA [Henri Patrick Mboma Dem, CMR]                Kobe          6(2) [incl. 4 for Tokyo-V]
Mitsutoshi WATADA                                   Kobe          6
Kazuki HIRAMOTO                                     Tokyo-V       6
Naoto SAKURAI                                       Tokyo-V       6(2)
Yuichiro NAGAI                                      Urawa         6

Tatsuya FURUHASHI                                   C-Osaka       5
Kota YOSHIHARA                                      G-Osaka       5
MAGRAO [Giuliano Tadeo Aranda, BRA]                 G-Osaka       5(1)
Satoshi YAMAGUCHI                                   G-Osaka       5
Kazuyuki MORISAKI                                   Hiroshima     5
Susumu OKI                                          Hiroshima     5
Yuki ABE                                            Ichihara      5(1)
FERNANDO [Fernando Almeida De Oliveira, BRA]        Kashima A.    5
Takayuki SUZUKI                                     Kashima A.    5
Tomokazu MYOJIN                                     Kashiwa R.    5
Naoshi NAKAMURA                                     Nagoya        5
Shingo SUZUKI                                       Niigata       5
Yusaku UENO                                         Niigata       5
Takayuki YOSHIDA                                    Oita          5
Hideaki KITAJIMA                                    Shimizu       5
Koji YAMASE                                         Urawa         5
Makoto HASEBE                                       Urawa         5

KELLY [Clesly Evandro Guimaraes, BRA]               FC Tokyo      4
Norio SUZUKI                                        FC Tokyo      4
Yasuyuki KONNO                                      FC Tokyo      4
Yoshiro ABE                                         FC Tokyo      4
Takahiro FUTAGAWA                                   G-Osaka       4
Satoru YAMAGISHI                                    Ichihara      4
Norihiro NISHI                                      Iwata         4
Daiki IWAMASA                                       Kashima A.    4
Kazuyoshi MIURA                                     Kobe          4
Makoto KAKUDA                                       Nagoya        4
Tetsuya OKAYAMA                                     Nagoya        4
OSEAS [Oseas Reis Dos Santos, BRA]                  Niigata       4
Yoshikiyo KUBOYAMA                                  Shimizu       4
Atsuhiro MIURA                                      Tokyo-V       4
Takashi HIRANO                                      Tokyo-V       4
Takayuki MORIMOTO                                   Tokyo-V       4
Yoshiyuki KOBAYASHI                                 Tokyo-V       4
Tatsuhiko KUBO                                      Yokohama F M  4

Hiroaki MORISHIMA                                   C-Osaka       3
Takaaki TOKUSHIGE                                   C-Osaka       3
JEAN [Jean Carlo Witte, BRA]                        FC Tokyo      3
Yuta BABA                                           FC Tokyo      3
Satoshi NAKAYAMA                                    G-Osaka       3
SIDICLEI [Sidiclei De Souza, BEA]                   G-Osaka       3
Norio ONURA                                         Hiroshima     3
Hiroshi NANAMI                                      Iwata         3
Masashi NAKAYAMA                                    Iwata         3
Masaki FUKAI                                        Kashima A.    3
Masashi MOTOYAMA                                    Kashima A.    3
Seiji KANEKO                                        Kashima A.    3
ROGER [Roger Machado Marques, BRA]                  Kobe          3
CLAITON [Claiton Alberto Fontoura Dos Santos, BRA]  Nagoya        3
AN Yong Hak [PRK]                                   Niigata       3
Ryosuke KIJIMA                                      Oita          3
Toshihide SAITO                                     Shimizu       3
Atsushi YONEYAMA                                    Tokyo-V       3
UBEDA [Claudio Fernando Ubeda, ARG]                 Tokyo-V       3
Marcus Tulio TANAKA                                 Urawa         3(1)
Yoshiharu UENO                                      Yokohama F M  3

Fumitake MIURA                                      FC Tokyo      2
Mitsuhiro TODA                                      FC Tokyo      2
Yohei KAJIYAMA                                      FC Tokyo      2
Shigeru MORIOKA                                     G-Osaka       2
BETO [Joubert Araujo Martins, BRA]                  Hiroshima     2
Kota HATTORI                                        Hiroshima     2
TIAGO [Tiago Jorge Honorio, BRA]                    Hiroshima     2
Takenori HAYASHI                                    Ichihara      2
Yuichi YODA                                         Ichihara      2
BARON [Marcelo Baron Polanczyk, BRA]                Kashima A.    2
Chikashi MASUDA                                     Kashima A.    2
Takuya NOZAWA                                       Kashima A.    2
Tatsuya ISHIKAWA                                    Kashima A.    2
DUDU [Alexandro Silva De Souza, BRA]                Kashiwa R.    2
Mitsuru NAGATA                                      Kashiwa R.    2
Tadatoshi MASUDA                                    Kashiwa R.    2
Hiromi KOJIMA                                       Kobe          2
Hiroyuki KOMOTO                                     Kobe          2
Kunie KITAMOTO                                      Kobe          2
LEANDRAO [Leandro Costa Miranda, BRA]               Kobe          2
JORGINHO [Jorge Pereira Da Silva]                   Nagoya        2
Kojiro KAIMOTO                                      Nagoya        2
Motohiro YAMAGUCHI                                  Niigata       2
Taku HARADA                                         Oita          2
Yuichi NEMOTO                                       Oita          2
Kohei HIRAMATSU                                     Shimizu       2
Kota SUGIYAMA                                       Shimizu       2
Takahito SOMA                                       Tokyo-V       2
Alessandro SANTOS                                   Urawa         2
Nobuhisa YAMADA                                     Urawa         2
Yukihiko SATO                                       Yokohama F M  2

Daisuke YONEYAMA                                    C-Osaka       1
Kiyokazu KUDO                                       C-Osaka       1
MIKI [Milodrag Andjelkovic, CRO]                    C-Osaka       1
Takahito CHIBA                                      C-Osaka       1
Takeshi HAMADA                                      C-Osaka       1
Takuya KOKEGUCHI                                    C-Osaka       1
Tomi SHIMOMURA                                      C-Osaka       1
Teruyuki MONIWA                                     FC Tokyo      1
Akihiro IENAGA                                      G-Osaka       1
Hideo HASHIMOTO                                     G-Osaka       1
Hiroto MOGI                                         Hiroshima     1
Kohei MORITA                                        Hiroshima     1
RI Han Jae [PRK]                                    Hiroshima     1
Shunsuke MAEDA                                      Hiroshima     1
Toshiya TANAKA                                      Hiroshima     1
Yojiro TAKAHAGI                                     Hiroshima     1
Yuichi KOMANO                                       Hiroshima     1
Yuki TAMURA                                         Hiroshima     1
Daisuke SAITO                                       Ichihara      1
Kohei KUDO                                          Ichihara      1
Koki MIZUNO                                         Ichihara      1
Masataka SAKAMOTO                                   Ichihara      1
Naotake HANYU                                       Ichihara      1
Shinji MURAI                                        Ichihara      1
Takayuki CHANO                                      Ichihara      1
Hideto SUZUKI                                       Iwata         1
Makoto TANAKA                                       Iwata         1
Naoya KIKUCHI                                       Iwata         1
Sho NARUOKA                                         Iwata         1
Takahiro KAWAMURA                                   Iwata         1
Yasumasa NISHINO                                    Iwata         1
Yoshiaki OTA                                        Iwata         1
FABIO JUNIOR [Fabio Junior Pereira, BRA]            Kashima A.    1
Koji NAKATA                                         Kashima A.    1
Toru ARAIBA                                         Kashima A.    1
Hidekazu OTANI                                      Kashiwa R.    1
Naoya KONDO                                         Kashiwa R.    1
Tomonori HIRAYAMA                                   Kashiwa R.    1
Toshiaki HAJI                                       Kashiwa R.    1
Yasuhiro HATO                                       Kashiwa R.    1
Yuji UNOZAWA                                        Kashiwa R.    1
ZE ROBERTO [Jose Roberto De Oliveira, BRA]          Kashiwa R.    1
Chikara FUJIMOTO                                    Kobe          1
Mitsunori YABUTA                                    Kobe          1
Tomoyuki HIRASE                                     Kobe          1
Yukio TSUCHIYA                                      Kobe          1
Masahiro KOGA                                       Nagoya        1
Hiroshi MORITA                                      Niigata       1
Masahiro FUKAZAWA                                   Niigata       1
Naoki TAKAHASHI                                     Niigata       1
Naoto MATSUO                                        Niigata       1
SANDRO [Sandro Chaves De Assis Rosa, BRA]           Oita          1
Shota MATSUHASHI                                    Oita          1
Takashi MIKI                                        Oita          1
Teppei NISHIYAMA                                    Oita          1
Keisuke OTA                                         Shimizu       1
Masaaki SAWANOBORI                                  Shimizu       1
Naoki HIRAOKA                                       Shimizu       1
Teruyoshi ITO                                       Shimizu       1
Tomoyoshi TSURUMI                                   Shimizu       1
HUGO [Hugo Henrique Assis Do Nascimento, ARG]       Tokyo-V       1
Kentaro HAYASHI                                     Tokyo-V       1
Takuya YAMADA                                       Tokyo-V       1
Ichiei MUROI                                        Urawa         1
Masayuki OKANO                                      Urawa         1
NENE [Fabio Camillo de Brito, BRA]                  Urawa         1
Ichiei MUROI                                        Urawa         1
Tadaaki HIRAKAWA                                    Urawa         1
Tomoyuki SAKAI                                      Urawa         1
Akihiro ENDO                                        Yokohama F M  1
Daisuke NASU                                        Yokohama F M  1
Hayuma TANAKA                                       Yokohama F M  1
Naoki MATSUDA                                       Yokohama F M  1
Norihisa SHIMIZU                                    Yokohama F M  1
Yuji NAKAZAWA                                       Yokohama F M  1

OWNGOALS (total - 12):

Niigata    for Urawa       2

C-Osaka    for Urawa       1
FC Tokyo   for Urawa       1
G-Osaka    for Ichihara    1
G-Osaka    for Kashiwa R.  1
Iwata      for Urawa       1
Kashima A. for G-Osaka     1
Kashiwa R. for Hiroshima   1
Kobe       for C-Osaka     1
Kobe       for Hiroshima   1
Oita       for Nagoya      1


Emperor's Cup 2004


1st Round [Sep 23]
Hachinohe University        3-1 Central Kobe
Fuji University             0-1 Oita Trinita U-18
TDK                         2-3 SC Tottori
Teikyo Daisan H.S.          1-4 Honda Lock
Maruoka H.S.                1-6 Sony Sendai FC
Chukyo H.S.                 0-1 Japan Soccer College
Renaiss Gakuen Koka         2-3 Mitsubishi Motors Mizushima
Hiroshima Univ. of Econ.    4-0 Sanyo Tokushima
Yamaguchi Kyoindan          0-3 FC Ryukyu
Kochi University SC         2-1 Hannan University
Saga University             2-0 Haguro H.S.
Alouette Kumamoto           5-2 Mitsubishi Juko Nagasaki

2nd Round [Sep 26]
Tokai University            3-2 Otsuka FC
Gunma FC Horikoshi          2-1 Honda Luminozo Sayama FC
Yokkaichi University        3-8 Hachinohe University
Kihoku Shukyudan            1-2 Oita Trinita U-18
Tochigi SC                  1-0 SC Tottori
Nagano Elsa                 1-4 Honda Lock
Yumoto H.S.                 0-5 Sony Sendai FC
JEF United Ichihara Amateur 0-0 Japan Soccer College        [aet, 2-4 pen]
Chukyo University           2-1 Komazawa University
Ryutsu Keizai Univ.         0-2 Sagawa Express Tokyo SC
Matto FC                    0-6 Thespa Kusatsu
Kanoya Taiiku Daigaku Club  0-2 Momoyama Gauin University
Sagawa Printing SC          2-1 Mitsubishi Motors Mizushima
Alo's Hokuriku              2-0 Hiroshima Univ. of Econ.
Fukuoka University          0-1 FC Ryukyu
Ehime FC                    3-0 Kochi University SC
Tenri University            3-1 Saga University
Takamatsu Kita H.S.         0-2 Alouette Kumamoto
Sapporo University          2-3 Honda FC
FC Central de Chugoku       1-1 Shizuoka FC                 [aet, 5-4 pen]

3rd Round [Oct 10]
Tokai University            1-2 Gunma FC Horikoshi
Shonan Bellmare             1-0 Hachinohe University
Yokohama FC                 4-0 Oita Trinita U-18
Sagan Tosu                  2-0 Tochigi SC
Consadole Sapporo           2-1 Honda Lock                  [asdet]
Ventforet Kofu              1-0 Sony Sendai FC
Kyoto Purple Sanga         11-2 Japan Soccer College
Chukyo University           2-3 Sagawa Express Tokyo SC
Thespa Kusatsu              1-0 Momoyama Gauin University
Vegalta Sendai              2-0 Sagawa Printing SC
Omiya Ardija                2-1 Alo's Hokuriku
Montedio Yamagata           3-2 FC Ryukyu                   [asdet]
Kawasaki Frontale           4-0 Ehime FC
Avispa Fukuoka              9-1 Tenri University
Mito Holly Hock             4-0 Alouette Kumamoto
Honda FC                    8-0 FC Central de Chugoku

4th Round
[Nov 13]
Montedio Yamagata           1-2 Yokohama F. Marinos
Kyoto Purple Sanga          1-2 Tokyo Verdy 1969
Mito Holly Hock             0-1 Kashima Antlers
Sagan Tosu                  1-3 Gamba Osaka
Albirex Niigata             2-3 Shonan Bellmare
Shimizu S-Pulse             0-1 Omiya Ardija
Vegalta Sendai              0-1 FC Tokyo
Kashiwa Reysol              0-1 Gunma FC Horikoshi
Sagawa Express Tokyo SC     2-3 Jubilo Iwata
[Nov 14]
Cerezo Osaka                1-2 Thespa Kusatsu
Nagoya Grampus Eight        3-0 Honda FC
Kawasaki Frontale           3-2 Vissel Kobe
Yokohama FC                 1-0 Sanfrecce Hiroshima
Avispa Fukuoka              1-3 Urawa Red Diamonds
Consadole Sapporo           2-1 JEF United Ichihara         [asdet]
Ventforet Kofu              1-2 Oita Trinita

5th Round
[Dec 12]
Tokyo Verdy 1969            2-1 Nagoya Grampus Eight
Kashima Antlers             3-2 Kawasaki Frontale           [asdet]
Yokohama FC                 0-5 Gamba Osaka
Omiya Ardija                3-6 FC Tokyo
Consadole Sapporo           1-0 Oita Trinita
Gunma FC Horikoshi          1-2 Jubilo Iwata
[Dec 15]
Yokohama F. Marinos         1-2 Thespa Kusatsu              [asdet]
Urawa Red Diamonds          3-0 Shonan Bellmare

Quarter-Finals [Dec 19]
Thespa Kusatsu              0-3 Tokyo Verdy 1969
Kashima Antlers             0-1 Gamba Osaka
Urawa Red Diamonds          2-1 FC Tokyo
Consadole Sapporo           0-1 Jubilo Iwata                [asdet]

Semi-Finals [Dec 25]
Tokyo Verdy 1969            3-1 Gamba Osaka
Urawa Red Diamonds          1-2 Jubilo Iwata

Final [Jan 1, Tokyo National Stadium]
Tokyo Verdy 1969            2-1 Jubilo Iwata
  [Kazunori IIO 35', Kazuki HIRAMOTO 53'; Norihiro NISHI 77']



2005 Xerox Super Cup [Feb 26, 2005, Yokohama International Stadium; att: 21104]
Yokohama F. Marinos         2-2 Tokyo Verdy 1969            [aet, 4-5 pen]
  [Masahiro Ohashi 72, Hayuma Tanaka 87; Washington Stecanela Cerqueira 72, 89]


J.League Yamazaki Nabisco Cup 2004

Group A

Round 1 [Mar 27]
Sanfrecce Hiroshima   0-0 Yokohama F. Marinos
Cerezo Osaka          1-1 Tokyo Verdy 1969

Round 2 [Apr 29]
Yokohama F. Marinos   2-1 Sanfrecce Hiroshima
Tokyo Verdy 1969      4-1 Cerezo Osaka

Round 3 [May 29]
Tokyo Verdy 1969      3-0 Sanfrecce Hiroshima
Cerezo Osaka          0-1 Yokohama F. Marinos

Round 4 [Jun 5]
Yokohama F. Marinos   1-2 Tokyo Verdy 1969
Sanfrecce Hiroshima   2-0 Cerezo Osaka

Round 5 [Jul 17]
Tokyo Verdy 1969      3-0 Yokohama F. Marinos
Cerezo Osaka          0-2 Sanfrecce Hiroshima

Round 6 [Jul 24]
Yokohama F. Marinos   1-0 Cerezo Osaka
Sanfrecce Hiroshima   1-3 Tokyo Verdy 1969

Table:
                                W  D  L
 1.Tokyo Verdy 1969         6   5  1  0  16- 4 16  qualified
 2.Yokohama F. Marinos      6   3  1  2   5- 6 10  qualified
-------------------------------------------------
 3.Sanfrecce Hiroshima      6   2  1  3   6- 8  7
 4.Cerezo Osaka             6   0  1  5   2-11  1

Group B

Round 1 [Mar 27]
Jubilo Iwata          0-0 Albirex Niigata
Gamba Osaka           1-3 Nagoya Grampus Eight

Round 2 [Apr 29]
Albirex Niigata       4-4 Gamba Osaka
Nagoya Grampus Eight  5-2 Jubilo Iwata

Round 3 [May 29]
Jubilo Iwata          0-1 Gamba Osaka
Nagoya Grampus Eight  1-2 Albirex Niigata

Round 4 [Jun 5]
Jubilo Iwata          3-2 Gamba Osaka
Albirex Niigata       0-1 Nagoya Grampus Eight

Round 5 [Jul 17]
Albirex Niigata       1-1 Jubilo Iwata
Nagoya Grampus Eight  2-2 Gamba Osaka

Round 6 [Jul 24]
Jubilo Iwata          1-1 Nagoya Grampus Eight
Gamba Osaka           2-0 Albirex Niigata

Table:
                                W  D  L
 1.Nagoya Grampus Eight     6   3  2  1  13- 8 11  qualified
 2.Gamba Osaka              6   2  2  2  12-12  8  qualified
-------------------------------------------------
 3.Albirex Niigata          6   1  3  2   7- 9  6
 4.Jubilo Iwata             6   1  3  2   7-10  6

Group C

Round 1 [Mar 27]
Urawa Red Diamonds    2-3 Oita Trinita
JEF United Ichihara   4-0 Shimizu S-Pulse

Round 2 [Apr 29]
Shimizu S-Pulse       2-0 Urawa Red Diamonds
Oita Trinita          1-4 JEF United Ichihara

Round 3 [May 29]
Shimizu S-Pulse       3-2 JEF United Ichihara
Oita Trinita          0-3 Urawa Red Diamonds

Round 4 [Jun 5]
JEF United Ichihara   2-0 Oita Trinita
Urawa Red Diamonds    3-0 Shimizu S-Pulse

Round 5 [Jul 17]
Urawa Red Diamonds    2-1 JEF United Ichihara
Shimizu S-Pulse       1-0 Oita Trinita

Round 6 [Jul 24]
JEF United Ichihara   1-2 Urawa Red Diamonds
Oita Trinita          0-2 Shimizu S-Pulse

Table:
                                W  D  L
 1.Urawa Red Diamonds       6   4  0  2  12- 7 12  qualified
 2.Shimizu S-Pulse          6   4  0  2   8- 9 12  qualified
-------------------------------------------------
 3.JEF United Ichihara      6   3  0  3  14- 8  9
 4.Oita Trinita             6   1  0  4   4-14  3

Group D

Round 1 [Mar 27]
Vissel Kobe           1-0 Kashiwa Reysol
FC Tokyo              1-2 Kashima Antlers

Round 2 [Apr 29]
Kashima Antlers       1-2 FC Tokyo
Kashiwa Reysol        1-1 Vissel Kobe

Round 3 [May 29]
Vissel Kobe           0-3 Kashima Antlers
Kashiwa Reysol        0-2 FC Tokyo

Round 4 [Jun 5]
Kashima Antlers       0-2 Kashiwa Reysol
FC Tokyo              2-1 Vissel Kobe

Round 5 [Jul 17]
Kashiwa Reysol        0-0 Kashima Antlers
Vissel Kobe           1-2 FC Tokyo

Round 6 [Jul 24]
Kashima Antlers       2-0 Vissel Kobe
FC Tokyo              1-1 Kashiwa Reysol

Table:
                                W  D  L
 1.FC Tokyo                 6   4  1  1  10- 6 13  qualified
 2.Kashima Antlers          6   3  1  2   8- 5 10  qualified
-------------------------------------------------
 3.Kashiwa Reysol           6   1  3  2   4- 5  6
 4.Vissel Kobe              6   1  1  4   4-10  4


Quarter-Finals [Sep 4]
FC Tokyo              4-1 Gamba Osaka
Tokyo Verdy 1969      2-1 Shimizu S-Pulse        [asdet]
Nagoya Grampus Eight  2-1 Kashima Antlers
Urawa Red Diamonds    3-2 Yokohama F. Marinos

Semi-Finals
[Oct 11]
Nagoya Grampus Eight  1-4 Urawa Red Diamonds
[Oct 13]
FC Tokyo              4-3 Tokyo Verdy 1969       [asdet]

Final [Nov 3, Tokyo National Stadium]
FC Tokyo              0-0 Urawa Red Diamonds     [aet, 4-2 pen]



J-League Division 2 2004

Final Table:
                                W  D  L
 1.Kawasaki Frontale       44  34  3  7 104-38 105  Promoted
 2.Omiya Ardija            44  26  9  9  63-38  87  Promoted
--------------------------------------------------
 3.Avispa Fukuoka          44  23  7 14  56-41  76  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 4.Montedio Yamagata       44  19 14 11  58-51  71
 5.Kyoto Purple Sanga      44  19 12 13  65-53  69
 6.Vegalta Sendai          44  15 14 15  62-66  59
 7.Ventforet Kofu          44  15 13 16  51-46  58
 8.Yokohama FC             44  10 22 12  42-50  52
 9.Mito Holly Hock         44   6 19 19  33-60  37
10.Shonan Bellmare         44   7 15 22  39-64  36
11.Sagan Tosu              44   8 11 25  32-66  35
12.Consadole Sapporo       44   5 15 24  30-62  30

Round 1 [Mar 13]
Kawasaki Frontale     3-2  Sagan Tosu                            9,014
   [Marcus 29, Juninho 44, Kazuki Ganaha 57 - Akira Ito 2, Omi Sato 60]
Avispa Fukuoka        1-1  Montedio Yamagata                    12,881
   [Takashi Hirajima 51 - Kosei Nakamura 66]
Yokohama FC           4-0  Vegalta Sendai                        7,788
   [Mathieu 12, 48, Tomoyoshi Ono 20, Shoji Jo 58]
Mito Hollyhock        0-0  Shonan Bellmare                       9,155
Consadole Sapporo     2-2  Ventforet Kofu                       18,308
   [Tomoaki Seino 11, Tatsunori Arai 54 - Jun Mizukoshi 52, Baron 89]
Kyoto Purple Sanga    2-3  Omiya Ardija                          8,539
   [Teruaki Kurobe 1, Choi Yong-soo 48 - Shin Kanazawa 3, Daisuke
    Tomita 75, Bare 87]

Round 2
[Mar 20]
Vegalta Sendai        0-5  Kyoto Purple Sanga                   18,589
   [Makoto Atsuta 16, 42, Teruaki Kurobe 55, 64, Choi Yong-soo 81]
Montedio Yamagata     2-2  Mito Hollyhock                        6,159
   [Yuki Inoue 10, Hideo Oshima 36 - Kazushi Isoyama 32, Yasutaka
    Kobayashi 67]
Omiya Ardija          0-0  Consadole Sapporo                     8,009
Shonan Bellmare       1-1  Yokohama FC                           4,759
   [Amaral 70 - own goal 29]
Ventforet Kofu        1-2  Kawasaki Frontale                     6,632
   [Kotaro Yamazaki 89 - Juninho 57, Tadamichi Machida 88]
[Mar 21]
Sagan Tosu            0-3  Avispa Fukuoka                        8,860
   [Kenichiro Meta 10, Keisuke Ota 69, 70]

Round 3
[Mar 27]
Consadole Sapporo     1-0  Vegalta Sendai                       14,279
   [Tatsunori Arai 51]
Mito Hollyhock        0-0  Avispa Fukuoka                        3,295
Kawasaki Frontale     1-0  Omiya Ardija                          6,541
   [Marcus 66]
Yokohama FC           1-1  Montedio Yamagata                     2,533
   [Jefferson 71 - Denni 59]
Kyoto Purple Sanga    1-1  Shonan Bellmare                       7,984
   [Choi Yong-soo 61 - Koji Sakamoto 77]
[Mar 28]
Sagan Tosu            2-1  Ventforet Kofu                        2,546
   [Akira Ito 25, Koki Habata 87 - Baron 89]

Round 4 [Apr 3]
Vegalta Sendai        2-1  Kawasaki Frontale                    17,317
   [Hisato Sato 2, 42 - Augusto 81]
Montedio Yamagata     1-3  Kyoto Purple Sanga                    4,324
   [Denni 56 - Choi Yong-soo 19, Teruaki Kurobe 28, Shinya Tomita 75]
Mito Hollyhock        2-2  Yokohama FC                           2,014
   [Yasutaka Kobayashi 72, Rikiya Kawamae 82 - Kohei Usui 65,
    Jefferson 69]
Omiya Ardija          1-0  Sagan Tosu                            6,011
   [Shin Kanazawa 82]
Shonan Bellmare       1-1  Consadole Sapporo                     6,025
   [Yasunori Takada 41 - Akihiro Tabata 36]
Avispa Fukuoka        1-1  Ventforet Kofu                        5,130
   [Bentinho 78 - Jun Mizukoshi 54]

Round 5
[Apr 10]
Consadole Sapporo     0-1  Montedio Yamagata                     5,534
   [Hideo Oshima 22]
Kawasaki Frontale     5-0  Shonan Bellmare                       6,381
   [Tomoaki Kuno 5, Augusto 8, Juninho 33, 50, Kazuki Ganaha 66]
Yokohama FC           1-0  Avispa Fukuoka                        2,589
   [Mathieu 75]
Ventforet Kofu        1-2  Omiya Ardija                          6,813
   [Hideaki Tominaga 6 - Masato Saito 36, Bare 53]
Kyoto Purple Sanga    0-0  Mito Hollyhock                        7,176
[Apr 11]
Sagan Tosu            3-0  Vegalta Sendai                        3,304
   [Takumi Motohashi 36, Jiro Yabe 44, Tatsuomi Koishi 53]

Round 6
[Apr 17]
Consadole Sapporo     1-1  Yokohama FC                          12,824
   [Atsushi Ichimura 51 - Tomonobu Hayakawa 2]
Omiya Ardija          3-1  Vegalta Sendai                        9,091
   [Yutaka Takahashi 56, Shin Kanazawa 65, Toninho 70 - Hisato Sato 88]
Kawasaki Frontale     5-2  Mito Hollyhock                        8,105
   [Akira Konno 40, Kazuki Ganaha 70, 81, 88, Juninho 72 - Yasutaka
    Kobayashi 25, Keita Isozaki 33]
Ventforet Kofu        1-0  Shonan Bellmare                       5,143
   [Baron 22]
Kyoto Purple Sanga    1-4  Avispa Fukuoka                        6,561
   [Teruaki Kurobe 67 - Kyohei Yamagata 2, Alex 28, Seiji Koga 44, 55]
[Apr 18]
Sagan Tosu            0-1  Montedio Yamagata                     3,005
   [Hideo Oshima 44]

Round 7
[Apr 24]
Vegalta Sendai        1-2  Ventforet Kofu                       15,276
   [Hiroki Bandai 89 - Baron 4, Hidehito Shirao 87]
Montedio Yamagata     2-1  Kawasaki Frontale                     3,241
   [Hideo Oshima 82, Ryosuke Nemoto 86 - Kazuki Ganaha 72]
Yokohama FC           0-0  Kyoto Purple Sanga                    3,371
Avispa Fukuoka        2-1  Omiya Ardija                          5,219
   [Keisuke Ota 69, Kyohei Yamagata 89 - Bare 36]
Shonan Bellmare       2-2  Sagan Tosu                            3,324
   [Yasunori Takada 49, Michiaki Kakimoto 72 - Tatsuomi Koishi 31, Omi
    Sato 89]
[Apr 25]
Mito Hollyhock        2-1  Consadole Sapporo                     3,551
   [Kazushi Isoyama 7, Yasutaka Kobayashi 66 - Akihiro Tabata 38]

Round 8 [Apr 29]
Montedio Yamagata     1-0  Ventforet Kofu                        4,343
   [Ryosuke Nemoto 89]
Mito Hollyhock        0-1  Sagan Tosu                            2,872
   [Takumi Motohashi 71]
Yokohama FC           0-2  Kawasaki Frontale                     6,813
   [Juninho 18, Kazuki Ganaha 48]
Avispa Fukuoka        2-3  Vegalta Sendai                        6,198
   [Yoshiyuki Shinoda 40, Hiroshi Fukushima 58 - Takayuki Nakahara 61,
    76, Silvinho 89]
Kyoto Purple Sanga    2-0  Consadole Sapporo                     9,174
   [Teruaki Kurobe 14, Shigeki Tsujimoto 71]
Shonan Bellmare       1-0  Omiya Ardija                          4,549
   [Michiaki Kakimoto 73]

Round 9 [May 2]
Vegalta Sendai        2-0  Shonan Bellmare                      18,130
   [Silvinho 25, Hisato Sato 68]
Sagan Tosu            1-1  Yokohama FC                           3,956
   [Yoshiro Nakamura 24 - Shoji Jo 18]
Consadole Sapporo     1-2  Avispa Fukuoka                       10,073
   [Tomoaki Seino 67 - Kyohei Yamagata 10, Seiji Koga 30]
Omiya Ardija          1-1  Montedio Yamagata                     6,987
   [Tatsunori Hisanaga 76 - Hideo Oshima 66]
Kawasaki Frontale     1-0  Kyoto Purple Sanga                   12,044
   [Juninho 12]
Ventforet Kofu        4-0  Mito Hollyhock                        7,086
   [Baron 5, 27, 30, 53]

Round 10 [May 5]
Avispa Fukuoka        3-1  Shonan Bellmare                       8,209
   [Mitsuru Chiyotanda 7, Seiji Koga 32, Bentinho 89 - Michiaki
    Kakimoto 75]
Mito Hollyhock        2-0  Omiya Ardija                          2,991
   [Tsuyoshi Tanikawa 56, Keita Isozaki 61]
Yokohama FC           0-0  Ventforet Kofu                        2,819
Kyoto Purple Sanga    0-0  Sagan Tosu                            8,833
Consadole Sapporo     0-2  Kawasaki Frontale                     9,403
   [Kengo Nakamura 3, Juninho 54]
Montedio Yamagata     0-0  Vegalta Sendai                       20,062

Round 11 [May 9]
Sagan Tosu            2-1  Consadole Sapporo                     2,921
   [Omi Sato 29, Yoshiya Takemura 62 - Tatsunori Arai 74]
Vegalta Sendai        4-1  Mito Hollyhock                       16,141
   [Gaspar 4, 61, Kazuhiro Murakami 29, Katsutomo Oshiba 75 - Keita
    Isozaki 63]
Omiya Ardija          1-1  Yokohama FC                           3,478
   [Kosuke Kitani 18 - Shoji Jo 86]
Kawasaki Frontale     1-0  Avispa Fukuoka                        5,650
   [Juninho 81]
Shonan Bellmare       1-4  Montedio Yamagata                     3,463
   [Amaral 52 - Kenji Takahashi 32, Daisuke Hoshi 33, Hideo Oshima 62,
    66]
Ventforet Kofu        2-1  Kyoto Purple Sanga                    4,746
   [Katsuya Ishihara 34, Kazuki Kuranuki 74 - Biju 73]

Round 12 [May 15]
Vegalta Sendai        2-1  Omiya Ardija                         15,472
   [Kazuhiro Murakami 73, Katsutomo Oshiba 89 - Bare 12]
Montedio Yamagata     1-2  Sagan Tosu                            3,934
   [Hideo Oshima 37 - Hiromasa Suguri 13, Jiro Yabe 89]
Mito Holly Hock       0-1  Kawasaki Frontale                     3,364
   [Akira Konno 46]
Yokohama FC           2-1  Consadole Sapporo                     3,504
   [Kohei Usui 32, Tomonobu Hayakawa 77 - Shinya Aikawa 57]
Shonan Bellmare       1-2  Ventforet Kofu                        5,099
   [Yasunori Takada 57 - Baron 85, 88]
Avispa Fukuoka        0-0  Kyoto Purple Sanga                   14,239

Round 13 [May 19]
Consadole Sapporo     1-2  Mito Hollyhock                        6,086
   [Yushi Soda 64 - Daisuke Kimori 22, Naoki Mori 72]
Omiya Ardija          2-2  Avispa Fukuoka                        1,901
   [Yutaka Takahashi 19, Bare 89 - Takahiro Masukawa 78, 81]
Kawasaki Frontale     2-0  Montedio Yamagata                     4,402
   [Kazuki Ganaha 14, Augusto 89]
Ventforet Kofu        2-2  Vegalta Sendai                        3,440
   [Baron 52, Alair 61 - Hisato Sato 67, 88]
Kyoto Purple Sanga    2-2  Yokohama FC                           3,124
   [Yutaka Tahara 15, Teruaki Kurobe 55 - Tweed 16, 82]
Sagan Tosu            0-2  Shonan Bellmare                       2,305
   [Tsutomu Kitade 16, Koji Sakamoto 87]

Round 14
[May 22]
Vegalta Sendai        3-1  Sagan Tosu                           13,699
   [Hisato Sato 9, Katsutomo Oshiba 86, Silvinho 89 - Omi Sato 44]
Montedio Yamagata     2-1  Consadole Sapporo                     4,162
   [Teruaki Kobayashi 30, Kosei Nakamura 36 - Tomoaki Seino 18]
Omiya Ardija          2-1  Ventforet Kofu                        4,699
   [Bare 56, Satoshi Yokoyama 85 - Daisuke Sudo 80]
Shonan Bellmare       0-1  Kawasaki Frontale                     5,038
   [Yoshinobu Minowa 57]
Avispa Fukuoka        0-0  Yokohama FC                           5,940
[May 23]
Mito Hollyhock        0-1  Kyoto Purple Sanga                    2,196
   [Yutaka Tahara 8]

Round 15
[May 29]
Consadole Sapporo     1-1  Shonan Bellmare                      11,443
   [Tomoaki Seino 28 - Yasunori Takada 64]
Kawasaki Frontale     4-1  Vegalta Sendai                        9,215
   [Marcus 8, Juninho 36, Kengo Nakamura 41, Kazuki Ganaha 73 -
    Noboyuki Zaizen 69]
Yokohama FC           1-1  Mito Hollyhock                        2,709
   [Mathieu 70 - Kenji Hada 14]
Ventforet Kofu        1-0  Avispa Fukuoka                        4,744
   [Takuma Tsuda 31]
Kyoto Purple Sanga    3-0  Montedio Yamagata                     7,610
   [Daisuke Nakaharai 22, Yutaka Tahara 28, Teruaki Kurobe 31]
[May 30]
Sagan Tosu            0-0  Omiya Ardija                          2,667

Round 16
[Jun 5]
Vegalta Sendai        1-1  Consadole Sapporo                    17,382
   [Hiroki Bandai 23 - Tomoaki Seino 67]
Montedio Yamagata     1-1  Yokohama FC                           4,174
   [Hideo Oshima 13 - Kohei Usui 25]
Ventforet Kofu        1-1  Sagan Tosu                            5,170
   [Hiroyuki Dobashi 41 - Koki Habata 89]
Avispa Fukuoka        1-0  Mito Hollyhock                        5,152
   [Mitsuru Chiyotanda 17]
Shonan Bellmare       2-2  Kyoto Purple Sanga                    5,422
   [Yusuke Murayama 59, Kim Geun-chol 65 - Daisuke Nakaharai 9,
    Daisuke Matsui 35]
[Jun 6]
Omiya Ardija          1-2  Kawasaki Frontale                     4,829
   [Tatsunori Hisanaga 52 - Kengo Nakamura 56, Tadamichi Machida 89]

Round 17
[Jun 12]
Consadole Sapporo     1-2 Omiya Ardija        Atsubetsu          7,656
Kawasaki Frontale     2-0 Ventforet Kofu      Todoroki           6,941
Yokohama FC           1-0 Shonan Bellmare     Yokohama Int'l    12,180
Kyoto Purple Sanga    1-2 Vegalta Sendai      Nishikyogoku       9,449
Avispa Fukuoka        3-2 Sagan Tosu          Hakatanomori F.    7,068
[Jun 13]
Mito Hollyhock        1-2 Montedio Yamagata   Kasamatsu          3,237

Round 18
[Jun 19]
Sagan Tosu            1-0 Kawasaki Frontale   Tosu               2,807
Omiya Ardija          0-1 Kyoto Purple Sanga  Omiya              7,271
Shonan Bellmare       0-1 Mito Hollyhock      Hiratsuka          3,615
Ventforet Kofu        2-1 Consadole Sapporo   Kose              10,121
Vegalta Sendai        1-0 Yokohama FC         Sendai            18,055
[Jun 20]
Montedio Yamagata     0-2 Avispa Fukuoka      Akita              2,964

Round 19 [Jun 23]
Vegalta Sendai        1-1 Montedio Yamagata   Sendai            17,323
Omiya Ardija          2-1 Mito Hollyhock      Omiya              2,977
Kawasaki Frontale     6-0 Consadole Sapporo   Todoroki           8,054
Shonan Bellmare       1-3 Avispa Fukuoka      Hiratsuka          4,613
Ventforet Kofu        6-1 Yokohama FC         Kose               5,048
Sagan Tosu            0-2 Kyoto Purple Sanga  Tosu               3,201

Round 20
[Jun 26]
Mito Hollyhock        0-0 Vegalta Sendai      Kasamatsu          8,034
Avispa Fukuoka        0-1 Kawasaki Frontale   Hakatanomori F.    6,194
Montedio Yamagata     2-1 Shonan Bellmare     Yamagata P.        4,739
Kyoto Purple Sanga    0-2 Ventforet Kofu      Nishikyogoku       9,289
[Jun 27]
Consadole Sapporo     1-2 Sagan Tosu          Atsubetsu          7,526
Yokohama FC           0-1 Omiya Ardija        Mitsuzawa          2,913

Round 21
[Jul 2]
Kawasaki Frontale     2-0 Yokohama FC         Todoroki          18,131
[Jul 4]
Consadole Sapporo     0-2 Kyoto Purple Sanga  Hakodate           5,945
Omiya Ardija          2-0 Shonan Bellmare     Omiya              5,408
Ventforet Kofu        0-0 Montedio Yamagata   Kose               7,331
Vegalta Sendai        0-0 Avispa Fukuoka      Sendai            17,779
Sagan Tosu            0-0 Mito Hollyhock      Tosu               2,836

Round 22
[Jul 10]
Kyoto Purple Sanga    1-3 Kawasaki Frontale   Kochi A.           3,767
Montedio Yamagata     1-3 Omiya Ardija        Yamagata P.        3,335
Yokohama FC           3-0 Sagan Tosu          Mitsuzawa          3,004
Shonan Bellmare       3-2 Vegalta Sendai      Hiratsuka          5,754
Avispa Fukuoka        0-1 Consadole Sapporo   Hakatanomori F.   13,255
[Jul 11]
Mito Hollyhock        0-0 Ventforet Kofu      Kasamatsu          4,417

Round 23 [Jul 24]
Consadole Sapporo     0-0 Yokohama FC         Sapporo Dome      11,054
Kyoto Purple Sanga    2-1 Avispa Fukuoka      Nishikyogoku       8,666
Omiya Ardija          2-2 Vegalta Sendai      Saitama.S         12,004
Ventforet Kofu        1-0 Shonan Bellmare     Kose               6,875
Kawasaki Frontale     5-1 Mito Hollyhock      Todoroki           8,585
Sagan Tosu            0-2 Montedio Yamagata   Tosu               3,035

Round 24 [Jul 27]
Vegalta Sendai        3-1 Ventforet Kofu      Sendai            14,122
Montedio Yamagata     1-1 Kawasaki Frontale   Yamagata P.        3,572
Mito Hollyhock        1-1 Consadole Sapporo   Kasamatsu          5,894
Yokohama FC           1-1 Kyoto Purple Sanga  Mitsuzawa          3,408
Shonan Bellmare       3-0 Sagan Tosu          Hiratsuka          2,937
Avispa Fukuoka        0-3 Omiya Ardija        Hakatanomori F.    6,837

Round 25
[Jul 31]
Consadole Sapporo     1-2 Montedio Yamagata   Atsubetsu          6,738
Kawasaki Frontale     2-1 Shonan Bellmare     Todoroki           7,387
[Aug 1]
Ventforet Kofu        3-0 Omiya Ardija        Kose               7,699
Yokohama FC           0-1 Avispa Fukuoka      Mitsuzawa          4,021
Kyoto Purple Sanga    0-0 Mito Hollyhock      Nishikyogoku       5,757
Sagan Tosu            1-2 Vegalta Sendai      Tosu               2,536

Round 26 [Aug 8]
Montedio Yamagata     1-2 Kyoto Purple Sanga  Yamagata P.        4,780
Omiya Ardija          1-0 Sagan Tosu          Omiya              4,804
Vegalta Sendai        2-2 Kawasaki Frontale   Sendai            18,751
Mito Hollyhock        1-1 Yokohama FC         Kasamatsu          2,417
Shonan Bellmare       1-1 Consadole Sapporo   Hiratsuka          5,233
Avispa Fukuoka        1-0 Ventforet Kofu      Hakatanomori F.    9,722

Round 27 [Aug 11]
Consadole Sapporo     1-3 Kawasaki Frontale   Atsubetsu          7,352
Montedio Yamagata     2-2 Vegalta Sendai      Yamagata P.       12,270
Mito Hollyhock        1-1 Omiya Ardija        Kasamatsu          2,952
Yokohama FC           0-1 Ventforet Kofu      Mitsuzawa          3,209
Kyoto Purple Sanga    3-1 Sagan Tosu          Nishikyogoku       6,353
Avispa Fukuoka        2-0 Shonan Bellmare     Hakatanomori F.    7,542

Round 28
[Aug 14]
Omiya Ardija          1-1 Yokohama FC         Omiya              5,100
Ventforet Kofu        1-1 Kyoto Purple Sanga  Kose               8,131
Vegalta Sendai        1-1 Mito Hollyhock      Sendai            17,214
Sagan Tosu            0-1 Consadole Sapporo   Tosu               2,808
[Aug 15]
Kawasaki Frontale     3-1 Avispa Fukuoka      Todoroki           5,792
Shonan Bellmare       2-1 Montedio Yamagata   Hiratsuka          3,107

Round 29 [Aug 21]
Montedio Yamagata     3-0 Ventforet Kofu      Yamagata P.        4,462
Mito Hollyhock        1-1 Sagan Tosu          Kasamatsu          1,951
Yokohama FC           2-5 Kawasaki Frontale   Mitsuzawa          4,396
Shonan Bellmare       2-3 Omiya Ardija        Hiratsuka          9,879
Kyoto Purple Sanga    4-2 Consadole Sapporo   Nishikyogoku       6,683
Avispa Fukuoka        1-0 Vegalta Sendai      Hakatanomori F.   10,204

Round 30 [Aug 25]
Consadole Sapporo     0-2 Avispa Fukuoka      Atsubetsu          5,086
Vegalta Sendai        4-1 Shonan Bellmare     Sendai            13,135
Omiya Ardija          1-1 Montedio Yamagata   Omiya              4,611
Kawasaki Frontale     3-1 Kyoto Purple Sanga  Todoroki           7,239
Ventforet Kofu        1-1 Mito Hollyhock      Kose               4,893
Sagan Tosu            0-2 Yokohama FC         Tosu               4,161

Round 31 [Aug 29]
Consadole Sapporo     0-2 Ventforet Kofu      Atsubetsu          6,728
Kawasaki Frontale     5-0 Sagan Tosu          Todoroki           5,061
Mito Hollyhock        0-0 Shonan Bellmare     Kasamatsu          1,338
Yokohama FC           0-0 Vegalta Sendai      Mitsuzawa          2,433
Kyoto Purple Sanga    2-1 Omiya Ardija        Nishikyogoku       8,559
Avispa Fukuoka        0-1 Montedio Yamagata   Hakatanomori F.    7,904

Round 32
[Sep 4]
Vegalta Sendai        4-3 Kyoto Purple Sanga  Sendai            17,437
Omiya Ardija          1-0 Consadole Sapporo   Omiya              4,090
Shonan Bellmare       0-0 Yokohama FC         Hiratsuka          4,320
Ventforet Kofu        0-0 Kawasaki Frontale   Kose               8,911
Sagan Tosu            1-0 Avispa Fukuoka      Tosu               9,565
[Sep 5]
Montedio Yamagata     3-0 Mito Hollyhock      Yamagata P.        4,468

Round 33 [Sep 11]
Consadole Sapporo     1-0 Vegalta Sendai      Sapporo Dome      13,121
Mito Hollyhock        0-1 Avispa Fukuoka      Kasamatsu          3,152
Kawasaki Frontale     0-3 Omiya Ardija        Todoroki          20,043
Yokohama FC           0-0 Montedio Yamagata   Mitsuzawa          3,315
Kyoto Purple Sanga    1-2 Shonan Bellmare     Nishikyogoku       7,933
Sagan Tosu            0-0 Ventforet Kofu      Tosu               3,101

Round 34 [Sep 18]
Mito Hollyhock        1-2 Kyoto Purple Sanga  Kasamatsu          2,117
Shonan Bellmare       0-1 Kawasaki Frontale   Hiratsuka          7,168
Montedio Yamagata     1-0 Consadole Sapporo   Yamagata P.        6,142
Avispa Fukuoka        1-2 Yokohama FC         Hakatanomori F.    8,569
[Sep 19]
Vegalta Sendai        2-1 Sagan Tosu          Sendai            15,529
Omiya Ardija          1-0 Ventforet Kofu      Kumagaya A.        8,153

Round 35 [Sep 23]
Consadole Sapporo     2-1 Mito Hollyhock      Atsubetsu          6,677
Sagan Tosu            0-0 Shonan Bellmare     Tosu               2,615
Omiya Ardija          2-0 Avispa Fukuoka      Omiya              6,421
Kyoto Purple Sanga    1-1 Yokohama FC         Nishikyogoku       7,615
Kawasaki Frontale     1-2 Montedio Yamagata   Todoroki          16,728
Ventforet Kofu        2-1 Vegalta Sendai      Kose               9,543

Round 36
[Sep 26]
Vegalta Sendai        0-1 Omiya Ardija        Sendai            14,840
Montedio Yamagata     2-1 Sagan Tosu          Yamagata P.        6,079
Yokohama FC           1-1 Consadole Sapporo   Yumenoshima, Tokyo 2,403
Avispa Fukuoka        1-3 Kyoto Purple Sanga  Honjo, Kitakyusyu  7,468
Mito Hollyhock        1-2 Kawasaki Frontale   Kasamatsu          3,751
[Sep 27]
Shonan Bellmare       1-1 Ventforet Kofu      Hiratsuka          2,934

Round 37
[Oct 2]
Consadole Sapporo     0-0 Kyoto Purple Sanga  Atsubetsu          5,682
Vegalta Sendai        1-2 Avispa Fukuoka      Miyagi S.         17,632
Omiya Ardija          1-0 Shonan Bellmare     Omiya              5,926
Kawasaki Frontale     4-0 Yokohama FC         Todoroki          10,656
Ventforet Kofu        2-3 Montedio Yamagata   Kose               7,159
[Oct 3]
Sagan Tosu            0-0 Mito Hollyhock      Saga               2,450

Round 38
[Oct 15]
Kyoto Purple Sanga    2-6 Kawasaki Frontale   Nishikyogoku       8,801
[Oct 16]
Mito Hollyhock        1-0 Ventforet Kofu      Mito               1,865
Montedio Yamagata     1-3 Omiya Ardija        Yamagata P.       12,744
Yokohama FC           3-2 Sagan Tosu          Edogawa, Tokyo     2,011
Shonan Bellmare       2-2 Vegalta Sendai      Hiratsuka          4,552
Avispa Fukuoka        1-0 Consadole Sapporo   Hakatanomori F.    8,411

Round 39
[Oct 23]
Consadole Sapporo     0-0 Shonan Bellmare     Atsubetsu          5,061
Kawasaki Frontale     2-1 Vegalta Sendai      Todoroki           8,134
Yokohama FC           0-1 Mito Hollyhock      Mitsuzawa          5,003
Ventforet Kofu        1-2 Avispa Fukuoka      Kose               6,088
Kyoto Purple Sanga    0-1 Montedio Yamagata   Nishikyogoku      10,391
[Oct 24]
Sagan Tosu            0-1 Omiya Ardija        Tosu               2,817

Round 40
[Oct 30]
Omiya Ardija          2-1 Kawasaki Frontale   Omiya              4,556
Avispa Fukuoka        2-0 Mito Hollyhock      Hakatanomori F.   11,470
Vegalta Sendai        1-1 Consadole Sapporo   Sendai            12,023
Shonan Bellmare       0-2 Kyoto Purple Sanga  Hiratsuka          2,711
Ventforet Kofu        1-0 Sagan Tosu          Kose               2,401
[Oct 31]
Montedio Yamagata     2-0 Yokohama FC         Yamagata P.        6,423

Round 41 [Nov 6]
Consadole Sapporo     1-1 Sagan Tosu          Sapporo Dome      11,792
Montedio Yamagata     1-1 Shonan Bellmare     Yamagata P.        6,656
Mito Hollyhock        1-2 Vegalta Sendai      Kasamatsu          8,112
Yokohama FC           0-1 Omiya Ardija        Mitsuzawa          6,109
Kyoto Purple Sanga    1-0 Ventforet Kofu      Nishikyogoku       8,921
Avispa Fukuoka        2-1 Kawasaki Frontale   Hakatanomori F.    9,293

Round 42 [Nov 20]
Vegalta Sendai        2-0 Montedio Yamagata   Sendai            15,412
Omiya Ardija          3-1 Mito Hollyhock      Omiya             10,546
Kawasaki Frontale     2-0 Consadole Sapporo   Todoroki           7,151
Shonan Bellmare       0-1 Avispa Fukuoka      Hiratsuka          3,926
Ventforet Kofu        0-1 Yokohama FC         Kose               5,021
Sagan Tosu            0-2 Kyoto Purple Sanga  Tosu               2,269

Round 43 [Nov 23]
Consadole Sapporo     0-1 Omiya Ardija        Sapporo Dome      19,873
Mito Hollyhock        2-2 Montedio Yamagata   Kasamatsu          4,327
Kawasaki Frontale     4-2 Ventforet Kofu      Todoroki          10,010
Yokohama FC           3-2 Shonan Bellmare     Mitsuzawa          6,287
Kyoto Purple Sanga    2-1 Vegalta Sendai      Nishikyogoku      10,579
Avispa Fukuoka        2-1 Sagan Tosu          Hakatanomori F.   15,444

Round 44 [Nov 27]
Vegalta Sendai        1-1 Yokohama FC         Sendai            15,101
Montedio Yamagata     1-3 Avispa Fukuoka      Yamagata P.       12,213
Omiya Ardija          2-0 Kyoto Purple Sanga  Omiya              7,493
Shonan Bellmare       2-0 Mito Hollyhock      Hiratsuka          4,780
Ventforet Kofu        0-0 Consadole Sapporo   Kose               7,146
Sagan Tosu            0-3 Kawasaki Frontale   Tosu               5,650

Final Table:
                                W  D  L
 1.Kawasaki Frontale       44  34  3  7 104-38 105  Promoted
 2.Omiya Ardija            44  26  9  9  63-38  87  Promoted
--------------------------------------------------
 3.Avispa Fukuoka          44  23  7 14  56-41  76  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 4.Montedio Yamagata       44  19 14 11  58-51  71
 5.Kyoto Purple Sanga      44  19 12 13  65-53  69
 6.Vegalta Sendai          44  15 14 15  62-66  59
 7.Ventforet Kofu          44  15 13 16  51-46  58
 8.Yokohama FC             44  10 22 12  42-50  52
 9.Mito Holly Hock         44   6 19 19  33-60  37
10.Shonan Bellmare         44   7 15 22  39-64  36
11.Sagan Tosu              44   8 11 25  32-66  35
12.Consadole Sapporo       44   5 15 24  30-62  30

Promoted next season from JFL:
Tokushima Vortis (new name for Otsuka FC) and Thespa Kusatsu.

Leading Scorers:

37 - JUNINHO [Carlos Alberto Carvalho Dos Anjos Junior, BRA] (Kawasaki Frontale);
22 - Hideo OSHIMA (Montedio Yamagata), Kazuki GANAHA (Kawasaki Frontale);
20 - Hisato SATO (Vegalta Sendai), CHOI Yong Soo [KOR] (Kyoto Purple Sanga);
18 - MARCUS [Marcus Vinicius De Morais, BRA] (Kawasaki Frontale);
15 - BARE [Jader Volnei Spindler, BRA] (Omiya Ardija);
14 - BARON [Marcero Baron Polanczyk, BRA] (Ventforet Kofu);
10 - Hiroshi MORITA (Omiya Ardija), Michiaki KAKIMOTO (Shonan Bellmare);
 9 - Tomoaki SEINO (Consadole Sapporo), Katsutomo OSHIBA (Vegalta Sendai), 
     Yasutaka KOBAYASHI (Mito Hollyhock), Teruaki KUROBE (Kyoto Purple Sanga),
     Seiji KOGA (Avispa Fukuoka);
 8-  TUTO [Livonir Ruschel, BRA] (Omiya Ardija), 
     AUGUSTO [Augusto Pedro De Sousa, BRA] (Kawasaki Frontale),
     MATHIEU [Mathieu Boots, NED] (Yokohama FC), Shoji JO (Yokohama FC),
     Koji SAKAMOTO (Shonan Bellmare), Kyohei YAMAGATA (Avispa Fukuoka);
 7 - Shinya AIKAWA (Consadole Sapporo), Kohei USUI (Yokohama FC); 
 6 - Yasunori TAKADA (Shonan Bellmare), Takafumi OGURA (Ventforet Kofu),
     Yutaka TAHARA (Kyoto Purple Sanga), Daisuke NAKAHARAI (Kyoto Purple Sanga),
     Atsushi MIO (Kyoto Purple Sanga), Ryota ARIMITSU (Avispa Fukuoka),
     Yoshiya TAKEMURA (Sagan Tosu).


Third Level 2004

JFL

Final Table:
                                W  D  L
 1.Otsuka FC               30  25  3  2  74-20 78  Promoted
 2.Honda FC                30  19  5  6  64-36 62
 3.Thespa Kusatsu          30  19  5  6  63-35 62  Promoted
 4.YKK AP                  30  15  5 10  56-33 50
 5.Ehime FC                30  14  7  9  53-42 49
 6.Sony Sendai             30  13  8  9  50-42 47
 7.Sagawa Tokyo            30  13  5 12  43-39 44
 8.Gunma FC Horikoshi      30  11  8 11  48-47 41
 9.Tochigi SC              30  11  7 12  41-47 40
10.Alo's Hokuriku          30  10  7 13  46-52 37
11.Sagawa Osaka            30   9  8 13  38-40 35
12.Sagawa Printing         30  10  4 16  30-45 34
13.Yokogawa Musashino      30   8  8 14  41-51 32
14.SC Tottori              30   5  7 18  36-62 22
15.Kokushikan University   30   5  5 20  37-73 20  [*]
16.Denso                   30   4  6 20  29-85 18

[*] Kokushikan University did not played their last match and withdrew
    for the 2005 season following the arrest and prosecution of some of
    their players in an indecency scandal

NB: Otsuka FC and Thespa Kusatsu were admitted to join J.League Division 2
      for 2005; Otsuka FC will change name to Tokushima Vortis;
    Honda FC is Honda Motor Corporation's club are do not fulfil requirements
      to join J.League.

Round 1
[Mar 28]
Otsuka FC             4-0 Sagawa Printing
Honda FC              4-1 Yokogawa Musashino
Ehime FC              1-1 Thespa Kusatsu
Sagawa Osaka          1-2 Alo's Hokuriku
Sagawa Tokyo          0-4 Denso
YKK AP                0-2 Kokushikan University
Tochigi SC            2-2 SC Tottori
Sony Sendai           1-3 Gunma FC Horikoshi

Round 2
[Apr 3]
Denso                 1-2 Sagawa Osaka
Sagawa Printing       2-1 Sony Sendai
Thespa Kusatsu        4-2 Honda FC
[Apr 4]
SC Tottori            0-2 YKK AP
Kokushikan University 1-0 Sagawa Tokyo
Yokogawa Musashino    2-3 Otsuka FC
Alo's Hokuriku        1-1 Ehime FC
Gunma FC Horikoshi    4-2 Tochigi SC

Round 3
[Apr 10]
Sagawa Tokyo          4-1 SC Tottori
[Apr 11]
Otsuka FC             2-1 Thespa Kusatsu
Honda FC              4-0 Alo's Hokuriku
Ehime FC              1-3 Denso
Sagawa Osaka          2-0 Kokushikan University
YKK AP                2-2 Gunma FC Horikoshi
Tochigi SC            1-2 Sony Sendai
Sagawa Printing       2-1 Yokogawa Musashino

Round 4
[Apr 17]
Sony Sendai           1-1 YKK AP
Denso                 0-3 Honda FC
Thespa Kusatsu        1-0 Yokogawa Musashino
Gunma FC Horikoshi    0-2 Sagawa Tokyo
[Apr 18]
Tochigi SC            2-1 Sagawa Printing
SC Tottori            1-2 Sagawa Osaka
Kokushikan University 1-3 Ehime FC
Alo's Hokuriku        0-1 Otsuka FC

Round 5
[Apr 24]
Otsuka FC             7-1 Denso
Yokogawa Musashino    2-3 Alo's Hokuriku
Sagawa Printing       0-1 Thespa Kusatsu
Ehime FC              1-0 SC Tottori
[Apr 25]
Honda FC              3-0 Kokushikan University
Sagawa Osaka          1-2 Gunma FC Horikoshi
Sagawa Tokyo          0-0 Sony Sendai
YKK AP                0-1 Tochigi SC

Round 6 [Apr 29]
Honda FC              3-1 SC Tottori
YKK AP                4-1 Sagawa Printing
Tochigi SC            2-0 Sagawa Tokyo
Sony Sendai           3-2 Sagawa Osaka
Kokushikan University 1-1 Otsuka FC
Denso                 1-1 Yokogawa Musashino
Alo's Hokuriku        0-3 Thespa Kusatsu
Gunma FC Horikoshi    2-4 Ehime FC

Round 7
[May 2]
Honda FC              1-1 Gunma FC Horikoshi
Sagawa Osaka          0-0 Tochigi SC
Sagawa Tokyo          1-3 YKK AP
Sagawa Printing       2-1 Alo's Hokuriku
Thespa Kusatsu        3-0 Denso
[May 3]
Yokogawa Musashino    1-0 Kokushikan University
[May 4]
Otsuka FC             2-0 SC Tottori
Ehime FC              1-0 Sony Sendai

Round 8
[May 8]
Tochigi SC            1-1 Ehime FC
Sony Sendai           1-1 Honda FC
Denso                 0-1 Alo's Hokuriku
Gunma FC Horikoshi    1-2 Otsuka FC
[May 9]
Sagawa Tokyo          1-0 Sagawa Printing
YKK AP                0-1 Sagawa Osaka
SC Tottori            1-3 Yokogawa Musashino
Kokushikan University 2-4 Thespa Kusatsu

Round 9 [May 16]
Ehime FC              0-1 YKK AP
Thespa Kusatsu        1-0 SC Tottori
Otsuka FC             2-1 Sony Sendai
Honda FC              1-1 Tochigi SC
Sagawa Osaka          1-2 Sagawa Tokyo
Yokogawa Musashino    2-1 Gunma FC Horikoshi
Alo's Hokuriku        3-3 Kokushikan University
Sagawa Printing       5-0 Denso

Round 10
[May 22]
Sagawa Osaka          0-0 Sagawa Printing
Sagawa Tokyo          2-2 Ehime FC
Sony Sendai           2-2 Yokogawa Musashino
Kokushikan University 1-1 Denso
[May 23]
YKK AP                2-3 Honda FC
Tochigi SC            0-4 Otsuka FC
SC Tottori            2-3 Alo's Hokuriku
Gunma FC Horikoshi    2-2 Thespa Kusatsu

Round 11
[May 29]
Yokogawa Musashino    2-2 Tochigi SC
Ehime FC              3-2 Sagawa Osaka
[May 30]
Otsuka FC             1-0 YKK AP
Honda FC              3-2 Sagawa Tokyo
Alo's Hokuriku        3-1 Gunma FC Horikoshi
Sagawa Printing       1-0 Kokushikan University
Thespa Kusatsu        2-2 Sony Sendai
Denso                 2-3 SC Tottori

Round 12
[Jun 5]
Sagawa Osaka          1-2 Honda FC                
Sagawa Tokyo          0-2 Otsuka FC               
Sony Sendai           3-2 Alo's Hokuriku          
[Jun 6]
Ehime FC              1-1 Sagawa Printing         
YKK AP                2-2 Yokogawa Musashino      
Tochigi SC            3-3 Thespa Kusatsu          
SC Tottori            2-2 Kokushikan University   
Gunma FC Horikoshi    1-1 Denso                   

Round 13
[Jun 12]
Yokogawa Musashino    0-0 Sagawa Tokyo
Otsuka FC             3-0 Sagawa Osaka
Alo's Hokuriku        0-2 Tochigi SC
[Jun 13]
Honda FC              5-4 Ehime FC
Kokushikan University 3-2 Gunma FC Horikoshi
Sagawa Printing       1-0 SC Tottori
Thespa Kusatsu        1-2 YKK AP
Denso                 0-1 Sony Sendai

Round 14
[Jun 19]
Sagawa Tokyo          1-0 Thespa Kusatsu          
Sony Sendai           4-3 Kokushikan University   
Gunma FC Horikoshi    2-1 SC Tottori              
Ehime FC              0-0 Otsuka FC               
[Jun 20]
Honda FC              3-1 Sagawa Printing         
Sagawa Osaka          0-1 Yokogawa Musashino      
YKK AP                2-0 Alo's Hokuriku          
Tochigi SC            4-0 Denso                   

Round 15
[Jun 26]
Kokushikan University 1-3 Tochigi SC              
Yokogawa Musashino    1-2 Ehime FC                
Thespa Kusatsu        2-1 Sagawa Osaka            
Otsuka FC             1-1 Honda FC                
[Jun 27]
SC Tottori            0-4 Sony Sendai             
Denso                 0-3 YKK AP                  
Alo's Hokuriku        1-2 Sagawa Tokyo            
Sagawa Printing       0-1 Gunma FC Horikoshi      

Round 16
[Jul 3]
Thespa Kusatsu        5-2 Ehime FC
Kokushikan University 0-5 YKK AP
Yokogawa Musashino    1-1 Honda FC
Alo's Hokuriku        0-0 Sagawa Osaka
[Jul 4]
SC Tottori            0-2 Tochigi SC
Sagawa Printing       0-3 Otsuka FC
Gunma FC Horikoshi    1-1 Sony Sendai
Denso                 1-5 Sagawa Tokyo

Round 17
[Jul 10]
Thespa Kusatsu        2-1 Alo's Hokuriku
SC Tottori            2-1 Honda FC
Yokogawa Musashino    6-1 Denso
Ehime FC              1-0 Gunma FC Horikoshi
[Jul 11]
Sagawa Printing       2-1 YKK AP
Sagawa Tokyo          4-2 Tochigi SC
Otsuka FC             3-1 Kokushikan University
Sagawa Osaka          1-1 Sony Sendai

Round 18
[Jul 17]
Sony Sendai           2-1 Ehime FC
Tochigi SC            0-1 Sagawa Osaka
Alo's Hokuriku        0-0 Sagawa Printing
[Jul 18]
YKK AP                1-0 Sagawa Tokyo
Gunma FC Horikoshi    1-0 Honda FC
[Jul 19]
Kokushikan University 1-3 Yokogawa Musashino
SC Tottori            1-2 Otsuka FC
Denso                 1-5 Thespa Kusatsu

Round 19
[Jul 24]
Thespa Kusatsu        5-0 Kokushikan University
Otsuka FC             1-0 Gunma FC Horikoshi
Alo's Hokuriku        1-2 Denso
Sagawa Printing       0-3 Sagawa Tokyo
Honda FC              3-1 Sony Sendai
[Jul 25]
Sagawa Osaka          2-2 YKK AP
Yokogawa Musashino    0-0 SC Tottori
[Aug 28]
Ehime FC              2-0 Tochigi SC

Round 20
[Jul 31]
Kokushikan University 1-4 Alo's Hokuriku
Sagawa Tokyo          2-1 Sagawa Osaka
Denso                 0-0 Sagawa Printing
Tochigi SC            1-3 Honda FC
Sony Sendai           2-3 Otsuka FC
[Aug 1]
YKK AP                2-1 Ehime FC
Gunma FC Horikoshi    3-2 Yokogawa Musashino
SC Tottori            1-2 Thespa Kusatsu

Round 21 [Aug 7]
Thespa Kusatsu        1-3 Gunma FC Horikoshi
Ehime FC              1-2 Sagawa Tokyo
Denso                 1-0 Kokushikan University
Otsuka FC             2-0 Tochigi SC
Honda FC              0-2 YKK AP
Yokogawa Musashino    2-1 Sony Sendai
Alo's Hokuriku        2-0 SC Tottori
Sagawa Printing       2-1 Sagawa Osaka

Round 22
[Sep 18]
Sony Sendai           2-3 Thespa Kusatsu
[Sep 19]
Sagawa Osaka          1-0 Ehime FC
Sagawa Tokyo          0-2 Honda FC
YKK AP                3-0 Otsuka FC
Tochigi SC            1-0 Yokogawa Musashino
SC Tottori            2-2 Denso
Kokushikan University 4-3 Sagawa Printing
Gunma FC Horikoshi    3-3 Alo's Hokuriku

Round 23
[Oct 2]
Kokushikan University 3-3 SC Tottori
Denso                 2-4 Gunma FC Horikoshi
Yokogawa Musashino    0-3 YKK AP
Alo's Hokuriku        1-2 Sony Sendai
Thespa Kusatsu        1-0 Tochigi SC
Otsuka FC             1-0 Sagawa Tokyo
[Oct 3]
Honda FC              3-2 Sagawa Osaka
Sagawa Printing       0-2 Ehime FC

Round 24
[Oct 16]
Sagawa Tokyo          0-2 Yokogawa Musashino
Sony Sendai           2-1 Denso
Gunma FC Horikoshi    1-0 Kokushikan University
[Oct 17]
Ehime FC              1-0 Honda FC
Sagawa Osaka          1-3 Otsuka FC
YKK AP                2-3 Thespa Kusatsu
Tochigi SC            1-5 Alo's Hokuriku
SC Tottori            3-1 Sagawa Printing

Round 25
[Oct 23]
Sony Sendai           2-2 Sagawa Tokyo
Kokushikan University 1-2 Honda FC
Thespa Kusatsu        1-0 Sagawa Printing
[Oct 24]
Tochigi SC            1-4 YKK AP
SC Tottori            1-2 Ehime FC
Denso                 0-11 Otsuka FC
Alo's Hokuriku        1-1 Yokogawa Musashino
Gunma FC Horikoshi    0-0 Sagawa Osaka

Round 26
[Oct 30]
Sagawa Tokyo          2-1 Gunma FC Horikoshi
Yokogawa Musashino    0-3 Thespa Kusatsu
[Oct 31]
Otsuka FC             4-0 Alo's Hokuriku
Honda FC              3-0 Denso
Ehime FC              4-2 Kokushikan University
YKK AP                0-1 Sony Sendai
Sagawa Printing       0-2 Tochigi SC
Sagawa Osaka          1-1 SC Tottori

Round 27
[Nov 5]
Thespa Kusatsu        2-0 Otsuka FC
[Nov 6]
Sony Sendai           1-0 Tochigi SC
Yokogawa Musashino    1-2 Sagawa Printing
Gunma FC Horikoshi    2-1 YKK AP
[Nov 7]
SC Tottori            3-2 Sagawa Tokyo
Kokushikan University 2-4 Sagawa Osaka
Denso                 1-4 Ehime FC
Alo's Hokuriku        1-2 Honda FC

Round 28
[Nov 20]
Sony Sendai           5-1 SC Tottori
[Nov 21]
Honda FC              0-2 Otsuka FC
Ehime FC              4-1 Yokogawa Musashino
Sagawa Osaka          2-1 Thespa Kusatsu
Sagawa Tokyo          1-2 Alo's Hokuriku
YKK AP                3-1 Denso
Tochigi SC            2-1 Kokushikan University
Gunma FC Horikoshi    1-2 Sagawa Printing

Round 29
[Nov 27]
Yokogawa Musashino    0-4 Sagawa Osaka
Sagawa Printing       1-2 Honda FC
Thespa Kusatsu        0-0 Sagawa Tokyo
[Nov 28]
Otsuka FC             2-1 Ehime FC
SC Tottori            3-2 Gunma FC Horikoshi
Kokushikan University 1-0 Sony Sendai
Denso                 1-2 Tochigi SC
Alo's Hokuriku        3-2 YKK AP

Round 30 [Dec 5]
Otsuka FC             2-1 Yokogawa Musashino
Honda FC              3-0 Thespa Kusatsu
Ehime FC              2-2 Alo's Hokuriku
Sagawa Osaka          1-1 Denso
Sagawa Tokyo          3-0 Kokushikan University  [declined]
YKK AP                1-1 SC Tottori
Tochigi SC            1-1 Gunma FC Horikoshi
Sony Sendai           1-0 Sagawa Printing

Final Table:
                                W  D  L
 1.Otsuka FC               30  25  3  2  74-20 78  Promoted
 2.Honda FC                30  19  5  6  64-36 62
 3.Thespa Kusatsu          30  19  5  6  63-35 62  Promoted
 4.YKK AP                  30  15  5 10  56-33 50
 5.Ehime FC                30  14  7  9  53-42 49
 6.Sony Sendai             30  13  8  9  50-42 47
 7.Sagawa Tokyo            30  13  5 12  43-39 44
 8.Gunma FC Horikoshi      30  11  8 11  48-47 41
 9.Tochigi SC              30  11  7 12  41-47 40
10.Alo's Hokuriku          30  10  7 13  46-52 37
11.Sagawa Osaka            30   9  8 13  38-40 35
12.Sagawa Printing         30  10  4 16  30-45 34
13.Yokogawa Musashino      30   8  8 14  41-51 32
14.SC Tottori              30   5  7 18  36-62 22
15.Kokushikan University   30   5  5 20  37-73 20  [*]
16.Denso                   30   4  6 20  29-85 18

[*] Kokushikan University did not played their last match and withdrew
    for the 2005 season following the arrest and prosecution of some of
    their players in an indecency scandal

NB: Otsuka FC and Thespa Kusatsu were admitted to join J.League Division 2
      for 2005; Otsuka FC will change name to Tokushima Vortis;
    Honda FC is Honda Motor Corporation's club are do not fulfil requirements
      to join J.League.

New members for 2005:  Mitsubishi Motors Mizushima FC
                       Ryutsu Keizai University 
                       Honda Lock SC






2003.

2005.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.

list of league cup finals.

list of super cup finals.


About this document

Thanks to Gurgen Mahari (gmahari@arminco.com) for scorers list J-League

Prepared and maintained by Atsushi Fujioka, Masanori "Komabano" Nakanishi and Hamdan Saaid for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Atsushi Fujioka (jun@nexus.hn.org), Masanori "Komabano" Nakanishi (HQM07536@nifty.ne.jp) and Hamdan Saaid (hrs97@rocketmail.com)
Last updated: 23 Oct 2008

(C) Copyright Atsushi Fujioka, Masanori "Komabano" Nakanishi, Hamdan Saaid and RSSSF 2004/08
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.