Japan 2005


J.League (Japan Professional Football League) Division 1

From this season, the league system is changed in several points.

1. The number of Division 1 (J1) teams is increased from 16 (1999-2004 
   seasons for six years) to 18. 
2. The rank is decided in one stage system. 
   Two stage system and League Championship (battle between winners of
   each stage) have been played since 1993 (except 1996 season - 
   by one stage system), this league was founded. 
3. Promotion/Relegation Play-off is scheduled on December 7 and 10.
   J1 16th rank team and J2 3rd rank team fight each other to obtain 
   final seat of J1 in next year.
4. Bottom two - the 17th and 18th teams are relegated to J2 in next 
   season automatically.
   Instead of these, Champion and Runners-up clubs of J2 are promoted
   to J1 in next year.

Final Table:
                                 G  W  D  L  GF GA   P   GD
 1.Gamba Osaka                  34 18  6 10  82-58  60  +24  Champions
 2.Urawa Red Diamonds           34 17  8  9  65-37  59  +28
 3.Kashima Antlers              34 16 11  7  61-39  59  +22
 4.JEF United Ichihara Chiba    34 16 11  7  56-42  59  +14
 5.Cerezo Osaka                 34 16 11  7  48-40  59   +8
 6.Jubilo Iwata                 34 14  9 11  51-41  51  +10
 7.Sanfrecce Hiroshima          34 13 11 10  50-42  50   +8
 8.Kawasaki Frontale            34 15  5 14  54-47  50   +7
 9.Yokohama F.Marinos           34 12 12 10  41-40  48   +1
10.FC Tokyo                     34 11 14  9  43-40  47   +3
11.Oita Trinita                 34 12  7 15  44-43  43   +1
12.Albirex Niigata              34 11  9 14  47-62  42  -15
13.Omiya Ardija                 34 12  5 17  39-50  41  -11
14.Nagoya Grampus Eight         34 10  9 15  43-49  39   -6
15.Shimizu S-Pulse              34  9 12 13  40-49  39   -9
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.Kashiwa Reysol               34  8 11 15  39-54  35  -15  Relegation Playoff
-----------------------------------------------------------
17.Tokyo Verdy 1969             34  6 12 16  40-73  30  -33  Relegated
18.Vissel Kobe                  34  4  9 21  30-67  21  -37  Relegated


Round 1
[Mar 5]
Urawa Red Diamonds        0-1  Kashima Antlers                  52,789
   [Takayuki Suzuki 29]
Nagoya Grampus Eight      2-2  JEF United Chiba                 17,239
   [Ueslei 39pen, Masahiro Koga 54 - Masataka Sakamoto 83, Seiichiro
    Maki 89]
Shimizu S-Pulse           1-1  Sanfrecce Hiroshima              12,208
   [Masaaki Sawanobori 67 - Hiroto Mogi 80]
Gamba Osaka               0-2  Omiya Ardija                     16,168
   [Naoto Sakurai 81, Hiroshi Morita 89]
Yokohama F.Marinos        0-1  Jubilo Iwata                     41,868
   [Takashi Fukunishi 89]
Oita Trinita              1-2  Tokyo Verdy 1969                 21,630
   [Magno Alves 83 - Atsushi Yoneyama 31, Washington 41]
FC Tokyo                  4-0  Albirex Niigata                  28,450
   [Naohiro Ishikawa 11, Yasuyuki Konno 21, Lucas 59, 62]
[Mar 6]
Vissel Kobe               3-1  Cerezo Osaka                     23,226
   [Mitsunori Yabuta 6, Kazuyoshi Miura 68, Pavel Horvath 89 - Teruaki
    Kurobe 55]
Kashiwa Reysol            1-1  Kawasaki Frontale                11,875
   [Yoshiteru Yamashita 78 - Juninho 89]

Round 2
[Mar 12]
Omiya Ardija              1-1  Vissel Kobe                  *1   9,926
   [Chikara Fujimoto 83 - Kazuyoshi Miura 22]
Tokyo Verdy 1969          0-0  Shimizu S-Pulse                  12,687
Kashima Antlers           2-2  Gamba Osaka                      25,944
   [Alex Mineiro 68, Fernando 79 - Araujo 42, Fernandinho 70]
Kawasaki Frontale         3-3  Urawa Red Diamonds               24,332
   [Juninho 5, Kazuki Ganaha 52, Augusto 64 - Tomoyuki Sakai 21,
    Masayuki Okano 80, Marcus Tulio Tanaka 89]
Cerezo Osaka              2-3  Yokohama F.Marinos               19,143
   [Tatsuya Furuhashi 13, Teruaki Kurobe 42 - Hideo Oshima 18, 47, 60]
Sanfrecce Hiroshima       0-0  FC Tokyo                         15,465
JEF United Chiba          2-2  Kashiwa Reysol                    6,612
   [Seiichiro Maki 17, Yuki Abe 57 - Cleber 42, own goal 45]
[Mar 13]
Albirex Niigata           2-1  Oita Trinita                     35,337
   [Shingo Suzuki 29, Keiji Kaimoto 65 - Magno Alves 44]
Jubilo Iwata              0-3  Nagoya Grampus Eight             16,251
   [Keita Sugimoto 54, Masahiro Koga 63, Claiton 73]

Round 3
[Apr 2]
Yokohama F.Marinos        4-1  Albirex Niigata                  21,444
   [Hideo Oshima 00, Masahiro Ohashi 03, Ryuji Kawai 37,
    Hayuma Tanaka 80 - Shingo Suzuki 66]
Kashiwa Reysol            1-3  Kashima Antlers              *1  12,126
   [Tatsuya Yazawa 53 - Fernando 06, Alex Mineiro 16, 80]
Jubilo Iwata              1-1  Shimizu S-Pulse              *1  37,384
   [Robert Cullen 83 - Ryuzo Morioka 33]
Nagoya Grampus Eight      1-1  Sanfrecce Hiroshima          *1  17,153
   [Marques 87 - Hiroto Mogi 54]
Omiya Ardija              1-0  Cerezo Osaka                      7,006
   [Christian 48]
Vissel Kobe               1-2  FC Tokyo                         18,868
   [Ryuji Bando 89 - Masashi Miyzawa 9, Yasuyuki Konno 15]
Oita Trinita              1-0  Urawa Red Diamonds               28,847
   [Daiki Takamatsu 88]
[Apr 3]
Tokyo Verdy 1969          2-2  JEF United Ichihara Chiba        11,001
   [Daigo Kobayashi 23, Washington 27 - Seiichiro Maki 1,
     Yuki Abe 15]
Gamba Osaka               3-2  Kawasaki Frontale                 9,925
   [Masashi Oguro 6, 68, Satoshi Yamaguchi 89 -
    Juninho 56, Augusto 89]

Round 4
[Apr 9]
JEF United Ichihara Chiba 4-2  Oita Trinita                      5,352
   [Haas 11, 39, Yuki Abe 56, 86 - Dodo 2, Own Goal 5]
Shimizu S-Pulse           1-2  Kashiwa Reysol                    9,735
   [Kota Sugiyama 54 - Cleber 44, Harutaka Ono 57]
Sanfrecce Hiroshima       0-1  Kashima Antlers                  12,085
   [Takuya Nozawa 70]
Urawa Red Diamonds        1-1  Gamba Osaka                      51,249
   [Satoshi Horinouchi 32 - Araujo 49]
Albirex Niigata           3-2  Omiya Ardija                     40,573
   [Edmilson 19, Anderson Lima 81, Fabinho 89 - 
    Christian 28, Toninho 62]
Cerezo Osaka              1-0  Nagoya Grampus Eight             13,040
   [Hiroaki Morishima 19]
Kawasaki Frontale         1-0  Tokyo Verdy 1969                 11,061
   [Augusto 70]
[Apr 10]
FC Tokyo                  1-0  Jubilo Iwata                     32,049
   [Ryoichi Kurisawa 85]
Yokohama F.Marinos        1-1  Vissel Kobe                      20,548
   [Ahn Jun Hwan 34 - Hiroyuki Komoto 89]

Round 5 [Apr 13]
Kashima Antlers           2-0  Omiya Ardija                      7,076
   [Takuya NOZAWA 23, Mitsuo OGASAWARA 77]
Urawa Red Diamonds        1-1  Shimizu S-Pulse              *1  15,760
   [Makoto HASEBE 43 - CHO Jae Jin 25]
Kashiwa Reysol            0-1  Yokohama F.Marinos           NS  27,328
   [AHN Jung Hwan 36]
Tokyo Verdy 1969          1-4  Sanfrecce Hiroshima               3,267
   [LEE Gang Jin 77 -
    Shunsuke MAEDA 25, Kazuyuki Morisaki 47, 62, GALVAO 52]
Jubilo Iwata              1-3  JEF United Ichihara Chiba         9,854
   [Robert CULLEN 62 -
    Yuto SATO 12, Daisuke SAITO 19, Naotake HANYU 61]
Nagoya Grampus Eight      1-0  FC Tokyo                         15,760
   [MARQUES 61]
Gamba Osaka               1-1  Albirex Niigata                   6,646
   [Masashi OGURO 21 - ANDERSON LIMA  58]
Vissel Kobe               1-6  Kawasaki Frontale            *1   7,643
   [HORVY 87 - JUNINHO 23, Hiroyuki TANIGUCHI 48, Kazuki GANAHA 51,
    Own-Goal 76, MARCUS 79]
Oita Trinita              1-2  Cerezo Osaka                     14,830
   [MAGNO ALVES 30 - Teruaki KUROBE 65, ZE CARLOS 89]

Round 6
[Apr 16]
JEF United Ichihara Chiba 2-4  Kashima Antlers              NS  16,209
   [Yuto SATO 43, HAAS 67 -
    Mitsuo OGASAWARA 39, 66, Daiki IWAMASA 58, ALEX MINEIRO 77]
Yokohama F.Marinos        2-2  Gamba Osaka                      23,466
   [AHN Jung Hwan 44, Hideo OSHIMA 87 -
    Noritada SANEYOSHI 16, ARAUJO 73]
Shimizu S-Pulse           0-1  Oita Trinita                      7,931
   [MAGNO ALVES 55]
Cerezo Osaka              1-1  Kashiwa Reysol                    9,403
   [Akinori NISHIZAWA 4 - Sotaro YASUNAGA 41]
Sanfrecce Hiroshima       2-0  Vissel Kobe                      10,431
   [Kazuyuki MORISAKI 15, Susumu OKI 41]
FC Tokyo                  0-2  Urawa Red Diamonds               40,113
   [EMERSON 48, Satoshi HORINOUCHI 74]
Albirex Niigata           0-1  Jubilo Iwata                     40,387
   [Sho NARUOKA 27]
[Apr 17]
Omiya Ardija              2-3  Tokyo Verdy 1969                  8,959
   [CHRISTIAN 76, Hiroshi MORITA 82 -
    WASHINGTON 14, 25 Tadamichi MACHIDA 73]
Kawasaki Frontale         0-2  Nagoya Grampus Eight             14,565
   [Naoshi NAKAMURA 42, Keita SUGIMOYO 77]

Round 7
[Apr 23]
Urawa Red Diamonds        1-2  Cerezo Osaka                 *1  18,850
   [Takuya YOKOYAMA 62 - Akinori NISHIZAWA 7, 20]
Shimizu S-Pulse           2-1  JEF United Ichihara Chiba         9,474
   [Own-Goal 47, Yoshikiyo KUBOYAMA 79 - Seiichiro MAKI 68]
Gamba Osaka               5-3  FC Tokyo                         11,728
   [Own-Goal 45, Masashi OGURO 52, 53, 65, ARAUJO 72 -
    Mitsuhiro TODA 2, Naohiro ISHIKAWA 51, LUCAS 64]
Sanfrecce Hiroshima       2-1  Kawasaki Frontale                 8,574
   [GALVAO 11, Hiroto MOGI 60 - Masaru KUROTSU 59]
Oita Trinita              2-1  Vissel Kobe                      21,438
   [DODO 53, Kohei NISHINO 89 - PARK Kang Jo 88]
Tokyo Verdy 1969          2-2  Albirex Niigata              NS  11,575
   [WASHINGTON 7, 82 - EDMILSON 11, 62]
Kashiwa Reysol            0-2  Nagoya Grampus Eight             10,188
   [Naoshi NAKAMURA 35, CLAITON 89]
[Apr 24]
Yokohama F.Marinos        1-2  Omiya Ardija                     18,155
   [Daisuke OKU 61 - TUTO 45, Naoto SAKURAI 89]
Kashima Antlers           2-1  Jubilo Iwata                     25,128
   [Masaki FUKAI 1, Mitsuo OGASAWARA 17 - Yoshiaki OTA 47]

Round 8
[Apr 28]
Omiya Ardija              3-1  Oita Trinita                      5,129
   [CHRISTIAN 34, 40, Takuro NISHIMURA 86 - Takashi UMEDA 2]
JEF United Ichihara Chiba 3-1  Gamba Osaka                       4,885
   [Seiichiro MAKI 44, Koki MIZUNO 56, 72 - Kota YOSHIHARA 74]
FC Tokyo                  0-2  Kashiwa Reysol                   18,089
   [CLEBER 38, Tomonori HIRAYAMA 64]
Kawasaki Frontale         2-1  Yokohama F.Marinos               12,795
   [MARCUS 28, Masaru KUROTSU 49 - Daisuke NASU 72]
Albirex Niigata           0-0  Shimizu S-Pulse                  40,882
Jubilo Iwata              2-2  Urawa Red Diamonds           *1  30,865
   [Ryoichi MAEDA 19, Masashi NAKAYAMA 85 - 
    Yuichiro NAGAI 44, EMERSON 86]
Nagoya Grampus Eight      5-4  Tokyo Verdy 1969                  7,850
   [Keisuke HONDA 15, Kei YAMAGUCHI 25, MARQUES 26, Masahiro KOGA 40, 
    CLAITON 64 - Kazuki HIRAMOTO 9, 38, 61, WASHINGTON 84]
Cerezo Osaka              1-1  Sanfrecce Hiroshima               6,113
   [ZE CARLOS 89 - GALVAO 44]
Vissel Kobe               0-2  Kashima Antlers              *1   9,612
   [Masashi MOTOYAMA 29, Takuya NOZAWA 63]

Round 9 [May 1]
Shimizu S-Pulse           2-1  Omiya Ardija                     14,118
   [CHO Jae Jin 27, 83 - Satoshi YOKOYAMA 81]
Urawa Red Diamonds        3-0  Nagoya Grampus Eight             55,476
   [Tatsuya TANAKA 35, EMERSON 38, 64]
Gamba Osaka               3-1  Vissel Kobe                      14,625
   [Yasuhito ENDO 12, Masashi OGURO 49, 74 - Naoto MATSUO 87]
Oita Trinita              2-1  FC Tokyo                         26,218
   [MAGNO ALVES 71, DODO 80 - Ryoichi KURISAWA 83]
Kashima Antlers           0-1  Cerezo Osaka                     26,019
   [Tatsuya FURUHASHI 18]
Kawasaki Frontale         1-0  JEF United Ichihara Chiba        13,667
   [Yasuhiro NAGAHASHI 61]
Kashiwa Reysol            0-4  Jubilo Iwata                 *1  12,837
   [Masashi NAKAYAMA 4, Yoshiaki OTA 11, Ryoichi MAEDA 62, 
    Nobuo KAWAGUCHI 89]
Sanfrecce Hiroshima       5-0  Albirex Niigata                  12,408
   [GALVAO 35, Hisato SATO 44, 65, Susumu OKI 84, Hiroto MOGI 88]
Tokyo Verdy 1969          1-1  Yokohama F.Marinos               18,133
   [WASHINGTON 7 - Daisuke NASU 57]

Round 10 [May 4]
Yokohama F.Marinos         1-1  Shimizu S-Pulse                 33,710
   [AHN Jung Hwan 34 - CHO Jae Jin 78]
Jubilo Iwata               2-1  Gamba Osaka                     16,579
   [Ryoichi MAEDA 33, Robert CULLEN 78 - ARAUJO 30]
Albirex Niigata            2-1  Kawasaki Frontale               41,422
   [Yuzo FUNAKOSHI 48, ANDERSON LIMA 84 - JUNINHO 36]
Cerezo Osaka               0-0  Tokyo Verdy 1969                19,013
Omiya Ardija               1-0  Kashiwa Reysol              *1  14,846
   [TUTO 40]
JEF United Ichihara Chiba  1-1  Sanfrecce Hiroshima              9,398
   [Yuki ABE 57 - Hisato SATO 18]
FC Tokyo                   0-2  Kashima Antlers                 40,300
   [Masashi MOTOYAMA 17, 41]
Vissel Kobe                0-1  Urawa Red Diamonds              25,104
   [Tatsuya TANAKA 29]
Nagoya Grampus Eight       0-0  Oita Trinita                    12,659

Round 11 [May 8]
Urawa Red Diamonds         0-0  JEF United Ichihara Chiba       50,643
Gamba Osaka                3-1  Nagoya Grampus Eight            13,687
   [ARAUJO 38, Yasuhito ENDO 43, Masafumi MAEDA 76 - 
    Kiyohiro HIRABAYASHI 89]
Oita Trinita               1-0  Kawasaki Frontale               21,078
   [MAGNO ALVES 46]
Kashima Antlers            2-1  Tokyo Verdy 1969                16,060
   [Chikashi MASUDA 8, Yuzo TASHIRO 89 - WASHINGYON 83]
Kashiwa Reysol             0-0  Albirex Niigata             *1  10,144
FC Tokyo                   3-3  Omiya Ardija                    22,175
   [Naohiro ISHIKAWA 28, Yusuke KONDO 44, LUCAS 76 -
    TUTO 12, TONIHO 77, Hiroshi MORITA 89]
Shimizu S-Pulse            1-1  Cerezo Osaka                    15,700
   [CHO Jae Jin 5 - Daisuke YONEYAMA 72]
Sanfrecce Hiroshima        0-1  Yokohama F.Marinos              22,607
   [Taketo SHIOKAWA 60]
Vissel Kobe                0-0  Jubilo Iwata                    20,282

Round 12
[May 14]
Omiya Ardija               0-1  Sanfrecce Hiroshima         *2   7,163
   [Shunsuke MAEDA 89]
Tokyo Verdy 1969           1-0  Kashiwa Reysol                  31,571
   [Kazuki HIRAMOTO 32]
Kawasaki Frontale          0-1  Shimizu S-Pulse                 11,668
   [Yoshihiro KUBOYAMA 1]
Albirex Niigata            2-2  Kashima Antlers                 40,085
   [FABINHO 46, Yasushi KITA 48 - 
    Takayuki SUZUKI 65, Mitsuo OGASAWARA 72]
Cerezo Osaka               2-4  Gamba Osaka                     42,053
   [Akinori NISHIZAWA 21, 76 - Masashi OGURO 17, 89, ARAUJO 35, 75]
Nagoya Grampus Eight       0-2  Vissel Kobe                 *1  17,991
   [Own-Goal 39, Atsuhiro MIURA 80]
JEF United Ichihara Chiba  2-1  FC Tokyo                         8,593
   [HAAS 17, Siichiro MAKI 29 - LUCAS 89]
[May 15]
Jubilo Iwata               2-1  Oita Trinita                    13,559
   [Robert CULLEN 5, Yoshiaki OTA 51 - 65 MAGNO ALVES]
Yokohama F.Marinos         0-1  Urawa Red Diamonds              53,097
   [Yuichiro NAGAI 76]

Round 13
[Jul 2]
Kashiwa Reysol             1-1  Sanfrecce Hiroshima              9,513
   [Keiji Tamada 77 - Hisato Sato 42]
FC Tokyo                   2-2  Cerezo Osaka                    20,555
   [Mitsuhiro Toda 53, Lucas 55 - Ze Carlos 75, 89]
Jubilo Iwata               1-2  Kawasaki Frontale               11,686
   [Hiroshi Nanami 89 - Juninho 29, Hulk 85]
Nagoya Grampus Eight       1-1  Omiya Ardija                *1  14,725
   [Masahiro Koga 53 - Christian 27]
Gamba Osaka                7-1  Tokyo Verdy 1969                11,002
   [Araujo 44, 50, 62, Masashi Oguro 46, 79, Fernandinho 55, Tsuneyasu
    Miyamoto 65 - Washington 57]
Vissel Kobe                1-1  JEF United Chiba                15,092
   [Tomoyuki Hirase 21 - Yuki Abe 68]
Oita Trinita               0-2  Yokohama F.Marinos              26,143
   [Hideo Oshima 56, Daisuke Sakata 86]
[Jul 3]
Kashima Antlers            2-1  Shimizu S-Pulse                 13,449
   [Alex Mineiro 1, 56 - Keisuke Ota 87]
Urawa Red Diamonds         2-1  Albirex Niigata                 39,656
   [Nobuhisa Yamada 58, Tatsuya Tanaka 64 - Edmilson 40]

Round 14 [Jul 6]
Omiya Ardija               0-2  Jubilo Iwata                *2   7,436
   [Norihiro NISHI 13, Robert CULLEN 51]
Kashiwa Reysol             0-0  Oita Trinita                     6,457
Tokyo Verdy 1969           0-7  Urawa Red Diamonds          NS  22,953
   [Makoto HASEBE 8, Marcus Tulio TANAKA 27, Nobuhisa YAMADA 42, 
    Yuichiro NAGAI 47, Tatsuya TANAKA 51, Tadaaki HIRAKAWA 53, 59]
Kawasaki Frontale          0-0  FC Tokyo                        13,118
Yokohama F.Marinos         2-1  Kashima Antlers                 25,207
   [Hideo OSHIMA 29, Yuji NAKAZAWA 63 - Daiki IWAMASA 4]
Albirex Niigata            3-2  Vissel Kobe                     39,012
   [Shingo SUZUKI 37, Yasushi KITA 52, EDMILSON 88 - 
    HORVY 38, Tomoyuki HIRASE 72]
Shimizu S-Pulse            2-2  Nagoya Grampus Eight             7,280
   [CHO Jae Jin 11, CHOI Tae Uk 49 - 
    Keisuke HONDA 44, Naoshi NAKAMURA 80]
Cerezo Osaka               2-0  JEF United Ichihara Chiba       10,751
   [FABINHO 62, Teruaki KUROBE 78]
Sanfrecce Hiroshima        1-2  Gamba Osaka                      7,058
   [Koji MORISAKI 65 - ARAUJO 47, 89]

Round 15
[Jul 9]
Kashima Antlers            2-0  Kawasaki Frontale               15,484
   [Own-Goal 47, Mitsuo OGASAWARA 79]
JEF United Ichihara Chiba  3-2  Albirex Niigata                  6,681
   [Yuto SATO 53, Seiichiro MAKI 61, Yuichi YODA 86 -
    EDMILSON 40, Yusaku UENO 59]
Urawa Red Diamonds         1-2  Omiya Ardija                    50,437
   [Marcus Tulio TANAKA 44 - TONINHO 18, Naoto SAKURAI 22]
FC Tokyo                   0-0  Tokyo Verdy 1969                26,298
Jubilo Iwata               3-0  Cerezo Osaka                     9,858
   [Ryoichi MAEDA 51, 55, 70]
Nagoya Grampus Eight       1-1  Yokohama F.Marinos              13,544
   [Toshiya FUJITA 53 - Yuji NAKAZAWA 52]
Vissel Kobe                0-3  Shimizu S-Pulse                 18,671
   [CHO Jae Jin 35, 65, Yoshikiyo KUBOYAMA 43]
[Jul 10]
Gamba Osaka                3-2  Kashiwa Reysol                  17,343
   [Tsuneyasu MIYAMOTO 15, FERNANDINHO 56, Satoshi YAMAGUCHI 82 -
    Yuzo KOBAYASHI 57, Tomokazu MYOJIN 80]
Oita Trinita               0-1  Sanfrecce Hiroshima             17,641
   [GALVAO 89]

Round 16 [Jul 13]
Omiya Ardija               1-0  Kawasaki Frontale           *3   4,556
   [TUTO 57]
Kashiwa Reysol             3-0  Urawa Red Diamonds          NS  23,684
   [Kisho YANO 52, CLEBER 64, 84]
Tokyo Verdy 1969           3-3  Vissel Kobe                      7,312
   [WASHINGTON 1, 25, Kazuki HIRAMOTO 42 - 
    Tomoyuki HIRASE 37, Atsuhiro MIURA 71, ROGER 82]
Yokohama F.Marinos         2-1  JEF United Ichihara Chiba       18,815
   [Yoshiharu UENO 51, Daisuke SAKATA 89 - Takenori HAYASHI 79]
Shimizu S-Pulse            0-1  FC Tokyo                        10,739
   [LUCAS 62]
Nagoya Grampus Eight       3-0  Kashima Antlers                  9,494
   [Naoshi NAKAMURA 21, Yohei TOYODA 76, 85]
Cerezo Osaka               1-0  Albirex Niigata                  6,497
   [ZE CARLOS 47]
Sanfrecce Hiroshima        0-0  Jubilo Iwata                     6,230
Oita Trinita               0-2  Gamba Osaka                     20,743
   [Satoshi YAMAGUCHI 14, Yasuhito ENDO 36]

Round 17
[Jul 17]
Albirex Niigata            3-0  Nagoya Grampus Eight            41,917
   [EDMILSON 51, ANDERSON LIMA 78, Yasuaki KITA 89]
Kashima Antlers            1-1  Oita Trinita                    15,572
   [Daiki IWAMASA 39 - Teppei NISHIYAMA 62]
FC Tokyo                   4-0  Yokohama F.Marinos              43,104
   [Yasuyuki KONNO 20, Norio SUZUKI 50, 83, Yuta BABA 86]
Kawasaki Frontale          3-2  Cerezo Osaka                    12,307
   [Hiroyuki TANIGUCHI 29, AUGUSTO 30, JUNINHO 49 - 
    Takanori NUNOBE 42, Takuya KOKEGUCHI 74]
Jubilo Iwata               6-0  Tokyo Verdy 1969                13,649
   [Masashi NAKAYAMA 5, Ryoichi MAEDA 30, 35, Robert KULLEN 64, 87,
    Yoshiaki OTA 76]
Gamba Osaka                3-3  Shimizu S-Pulse                 17,016
   [FERNANDINHO 63, ARAUJO 88, 89 - 
    Keisuke OTA 7, CHO Jae Jin 65, CHOI Tae Uk 89]
Vissel Kobe                0-4  Kashiwa Reysol              *1  15,159
   [CLEBER 32, 44, 51, Own-Goal 84]
[Jul 18]
Urawa Red Diamonds         2-0  Sanfrecce Hiroshima             35,658
   [Marcus Tulio TANAKA 21, Tatsuya TANAKA 55]
JEF United Ichihara Chiba  2-0  Omiya Ardija                     5,819
   [STOYANOV 19, Yuki ABE 71]

Round 18
[Jul 23]
Sanfrecce Hiroshima        3-0  Tokyo Verdy 1969                12,176
   [Own-Goal 8, Hisato SATO 22, 30]
Omiya Ardija               0-2  Kashima Antlers             *1  12,011
   [Takuya NOZAWA 26, 68]
JEF United Ichihara Chiba  1-0  Kawasaki Frontale                4,993
   [Seiichiro MAKI 31]
FC Tokyo                   1-1  Vissel Kobe                 NS  18,258
   [Yuta BABA 64 - Keisuke KURIHARA 25]
Yokohama F.Marinos         0-0  Kashiwa Reysol              *1  14,450
Shimizu S-Pulse            0-1  Urawa Red Diamonds          *1  21,730
   [Marcus Tulio TANAKA 55]
Gamba Osaka                4-1  Cerezo Osaka                    22,232
   [ARAUJO 43, 63, Hideo HASHIMOTO 70, Yasuhito ENDO 83 - 
    Tomoyoshi TSURUMI 9]
[Jul 24]
Nagoya Grampus Eight       2-0  Jubilo Iwata                    16,483
   [Naoshi NAKAMURA 16, 53]
Oita Trinita               1-3  Albirex Niigata                 23,078
   [Daiki TAKAMATSU 11 - FABINHO 68, 79, Yusaku UENO 83]


Round 19
[Aug 20]
Urawa Red Diamonds         2-1  FC Tokyo                        44,400
   [Yuichiro NAGAI 39, PONTE 54 - SASA SALCEDO 5]
Vissel Kobe                1-0  Nagoya Grampus Eight        *2   9,079
   [Atsuhiro MIURA 76]
Kashima Antlers            1-2  Sanfrecce Hiroshima             15,736
   [ALEX MINEIRO 70 - Hisato SATO 44, Shunsuke MAEDA 89]
Kawasaki Frontale          2-1  Oita Trinita                     7,861
   [MARCUS 3, Hiroyuki TANIGUCHI 37 - Teppei NISHIYAMA 29]
Albirex Niigata            4-2  Gamba Osaka                     41,126
   [Hiroyoshi KUWABARA 23, EDMILSON 60, 62, Shingo SUZUKI 76 -
    ARAUJO 33, Masashi OGURO 85]
Jubilo Iwata               3-1  Yokohama F.Marinos          *1  29,754
   [Robert CULLEN 1, 24, Takahiro KAWAMURA 89 - Yuzo KURIHARA 86]
Cerezo Osaka               1-1  Shimizu S-Pulse                 16,122
   [Tatsuya FURUHASHI 89 - CHOI Tae Uk 25]
[Aug 21]
Kashiwa Reysol             1-2  JEF United Ichihara Chiba       11,610
   [REINALDO 72 - Seiichiro MAKI 41, Naotake HANYU 68]
Tokyo Verdy 1969           1-1  Omiya Ardija                NS   7,046
   [WASHINGTON 9 - Own-Goal 76]

Round 20 [Aug 24]
Kashima Antlers           7-2  Albirex Niigata                  12,752
   [Masashi MOTOYAMA 31, Kenji HANEDA 38, Mitsuo OGASAWARA 44, 87, 
    Toru ARAIBA 72, ALEX MINEIRO 83, Takuya NOZAWA 89 -  
    EDMILSON 7, ANDERSON LIMA 80]
Urawa Red Diamonds        2-2  Vissel Kobe                      16,173
   [Yuichiro NAGAI 51, PONTE 89 - 
    Tomoyuki HIRASE 34, Atsuhiro MIURA 56]
JEF United Ichihara Chiba 1-2  Cerezo Osaka                      4,249
   [Takenori HAYASHI 5 - Hiroaki MORISHIMA 29, Teruaki KUROBE 42]
FC Tokyo                  1-1  Nagoya Grampus Eight             20,120
   [Yasuyuki KONNO 88 - Toshiya FUJITA 77]
Yokohama F.Marinos        0-2  Kawasaki Frontale                19,219
   [MARCUS 39, Kengo NAKAMURA 64]
Shimizu S-Pulse           1-2  Tokyo Verdy 1969                  9,693
   [MARQUINHOS 74 - Kazuki HIRAMOTO 41, Tadamichi MACHIDA 88]
Gamba Osaka               3-1  Jubilo Iwata                     19,129
   [FERNANDINHO 66, ARAUJO 73, 84 - Ryoichi MAEDA 24]
Sanfrecce Hiroshima       2-1  Omiya Ardija                      8,086
   [GALVAO 13, DININHO 89 - Hiroshi MORITA 22]
Oita Trinita              1-1  Kashiwa Reysol                   19,431
   [MAGNO ALVES 74 - Keiji TAMADA 30]

Round 21 
[Aug 27]
Tokyo Verdy 1969          2-0  Kashima Antlers                  16,145
   [WASHINGTON 51, 57]
Kawasaki Frontale         1-1  Sanfrecce Hiroshima               8,632
   [MARCUS 68 - Hisato SATO 56]
Albirex Niigata           1-1  JEF United Ichihara Chiba        40,641
   [EDMILSON 89 - Takenori HAYASHI 89]
Jubilo Iwata              1-1  FC Tokyo                         15,735
   [CHOI Yong Soo 80 - Ryoichi KURISAWA 81]
Nagoya Grampus Eight      0-2  Urawa Red Diamonds               18,817
   [Marcus Tulio TANAKA 16, MARIC 30]
Gamba Osaka               3-2  Yokohama F.Marinos               15,071
   [Mitsuteru WATANABE 38, 89, Masashi OGURO 72 - 
    Daisuke SAKATA 26, Hideo OSHIMA 84]
Vissel Kobe               2-1  Oita Trinita                 *1  10,997
   [Atsuhiro MIURA 34, Keisuke KURIHARA 84 - Takayuki YOSHIDA 60]
[Aug 28]
Omiya Ardija              3-2  Shimizu S-Pulse              *2   7,849
   [TONINHO 48, TUTO 51, Tatsunori HISANAGA 74 - 
    Yukihiko SATO 10, Akihiro HYODO 43]
Kashiwa Reysol            1-1  Cerezo Osaka                      9,897
   [Hidekazu OTANI 55 - FABINHO 88]

Round 22 [Sep 3]
Sanfrecce Hiroshima       1-1  JEF United Ichihara Chiba        10,561
   [GALVAO 46 - Satoru YAMAGISHI 74]
Omiya Ardija              1-4  Albirex Niigata              *1   9,233
   [Chikara FUJIMOTO 59 - 
    Naoya KIKUCHI 37, ANDERSON LIMA 54, EDMILSON 84, FABINHO 87]
Kashima Antlers           2-2  Urawa Red Diamonds               35,467
   [Mitsuo OGASAWARA 17, ALEX MINEIRO 27 - 
    Tatsuya TANAKA 77, PONTE 86]
Kashiwa Reysol            4-2  FC Tokyo                     *1  13,085
   [REINALDO 14, 26, Keiji TAMADA 44, 55 - 
    SASA SALCEDO 1, Yoshiro ABE 74]
Tokyo Verdy 1969          0-1  Gamba Osaka                      14,177
   [ARAUJO 77]
Yokohama F.Marinos        2-2  Nagoya Grampus Eight             25,885
   [GRAL 23, Koji YAMASE 89 - LUIZAO 46, 84]
Shimizu S-Pulse           3-2  Kawasaki Frontale                12,727
   [MARQUINHOS 29, Kota SUGIYAMA 82, Kazumichi TAKAGI 88 - 
    JUNINHO 22, Kazuki GANAHA 55]
Cerezo Osaka              2-1  Vissel Kobe                      10,878
   [Tatsuya FURUHASHI 59, FABINHO 75 - Tomo SUGAWARA 48]
Oita Trinita              1-2  Jubilo Iwata                     28,143
   [Daiki TAKAMATSU 30 - Ryoichi MAEDA 34, KIM Jin Kyu 89]

Round 23 [Sep 10]
Urawa Red Diamonds        1-2  Oita Trinita                     35,198
   [Tatsuya TANAKA 28 - Takashi UMEDA 18, MAGNO ALVES 71]
FC Tokyo                  1-0  Shimizu S-Pulse              NS  25,350
   [Mitsuhiro TODA 56]
Albirex Niigata           1-2  Cerezo Osaka                     39,540
   [EDMILSON 89 - Tomi SHIMOMURA 20, ZE CARLOS 36]
Jubilo Iwata              2-0  Omiya Ardija                     10,232
   [Robert CULLEN 14, Yoshiaki OTA 34]
Nagoya Grampus Eight      4-0  Kashiwa Reysol                   10,396
   [LUIZAO 9, 63, Keita SUGIMOTO 36, Yohei TOYODA 88]
Gamba Osaka               4-2  Sanfrecce Hiroshima              13,942
   [ARAUJO 15, 51, 59, Yasuhito ENDO 26 - GALVAO 1, RI Han Jae 14]
Vissel Kobe               0-2  Yokohama F.Marinos           *1  13,876
   [GRAL 8, Daisuke SAKATA 19]
[Sep 11]
JEF United Ichihara Chiba 1-0  Tokyo Verdy 1969                  5,441
   [Takenori HAYASHI 81]
Kawasaki Frontale         2-1  Kashima Antlers                  16,418
   [Kazuki GANAHA 22, MARCUS 30 - Takayuki SUZUKI 75]

Round 24 
[Sep 17]
Kashima Antlers           4-0  Vissel Kobe                      12,149
   [ALEX MINEIRO 46, Masaki FUKAI 61, 69, Takuya NOZAWA 89]
Omiya Ardija              0-1  JEF United Ichihara Chiba         7,881
   [Yuto SATO 81]
Cerezo Osaka              2-0  Jubilo Iwata                     18,413
   [FABINHO 17, Akinori NISHIZAWA 36]
Tokyo Verdy 1969          1-2  Kawasaki Frontale                 8,159
   [WASHINGTON 12 - Shuhei TERADA 5, Akira KONNO 63]
Yokohama F.Marinos        0-0  FC Tokyo                         33,614
Oita Trinita              2-0  Nagoya Grampus Eight         *2  12,683
   [Daiki TAKAMATSU 62, MAGNO ALVES 89]
Kashiwa Reysol            2-1  Gamba Osaka                      11,948
   [Keiji TAMADA 20, 51 - ARAUJO 13]
[Sep 18]
Shimizu S-Pulse           2-1  Albirex Niigata                  14,163
   [MARQUINHOS 33, 38 - FABINHO 77]
Sanfrecce Hiroshima       3-4  Urawa Red Diamonds               26,083
   [Hisato SATO 43, 49, 72 - 
    Yuichiro NAGAI 32, PONTE 44, Own-Goal 62, NENE 70]

Round 25 
[Sep 24]
Urawa Red Diamonds        0-0  Yokohama F.Marinos               49,800
Kawasaki Frontale         2-1  Omiya Ardija                      7,023
   [Kazuki GANAHA 51, Yoshinobu MINOWA 58 - Yusuke SHIMADA 88]
Vissel Kobe               1-1  Tokyo Verdy 1969             *1  12,958
   [Atsuhiro MIURA 0 - WASHINGTON 30]
Jubilo Iwata              1-0  Kashiwa Reysol                   11,589
   [Masashi NAKAYAMA 9]
JEF United Ichihara Chiba 2-1  Shimizu S-Pulse                   5,805
   [Yuki ABE 39, Seiichiro MAKI 89 - CHO Jae Jin 32]
Nagoya Grampus Eight      1-3  Cerezo Osaka                     10,353
   [Naoshi NAKAMURA 44 - 
    Tatsuya FURUHASHI 32, Kazuya MAEDA 48, Akinori NISHIZAWA 51]
Gamba Osaka               3-3  Kashima Antlers                  22,884
   [ARAUJO 23, 89, Masashi OGURO 51 - 
    Mitsuo OGASAWARA 9, 40, ALEX MINEIRO 89]
[Sep 25]
FC Tokyo                  0-0  Oita Trinita                     20,717
Albirex Niigata           0-1  Sanfrecce Hiroshima              39,621
   [Shunsuke MAEDA 42]

Round 26 
[Oct 1]
Omiya Ardija              0-1  FC Tokyo                     *3   9,434
   [Masashi MIYAZAWA 60]
Kashiwa Reysol            1-0  Vissel Kobe                       9,157
   [REINALDO 3]
Tokyo Verdy 1969          4-4  Jubilo Iwata                     35,257
   [WASHINGTON 36, 64, 89, GIL 69 - 
    Masashi NAKAYAMA 63, Sho NARUOKA 71, Norihiro NISHI 79,
    Yoshiaki OTA 81]
Kawasaki Frontale         3-0  Albirex Niigata                  11,468
   [Hiroyuki TANIGUCHI 32, JUNINHO 66, Kazuki GANAHA 89]
Yokohama F.Marinos        0-3  Oita Trinita                     18,139
   [Yuki FUKAYA 26, MAGNO ALVES 71, Teppei NISHIYAMA 89]
Sanfrecce Hiroshima       1-2  Nagoya Grampus Eight             10,879
   [Hisato SATO 64 - Own-Goal 13, Yohei TOYODA 77]
Kashima Antlers           2-2  JEF United Ichihara Chiba        15,864
   [ALEX MINEIRO 21, 82 - Yuto SATO 29, 35]
[Oct 2]
Shimizu S-Pulse           1-4  Gamba Osaka                      14,444
   [Keisuke OTA 88 - 
    Own-Goal 31, FERNANDINHO 41, Masashi OGURO 49, ARAUJO 77]
Cerezo Osaka              3-1  Urawa Red Diamonds               23,555
   [Hiroaki MORISHIMA 9, FABINHO 53, Tatsuya FURUHASHI 58 - MARIC 74]

Round 27 
[Oct 15]
Albirex Niigata           1-1  Tokyo Verdy 1969                 37,193
   [ANDERSON LIMA 44 - WASHINGTON 3]
Cerezo Osaka              1-0  Omiya Ardija                      5,232
   [FABINHO 60]
FC Tokyo                  2-2  Sanfrecce Hiroshima              20,136
   [Yoshiro ABE 76, Yuta BABA 83 - Shunsuke MAEDA 55, Hisato SATO 82]
Urawa Red Diamonds        7-0  Kashiwa Reysol               *1  16,865
   [PONTE 23, Tatsuya TANAKA 49, MARIC 54, 57, 63, Tomoyuki SAKAI 67, 
   Takuya YOKOYAMA 89]
Nagoya Grampus Eight      1-4  Kawasaki Frontale                 6,348
   [Masahiro KOGA 79 - MARCUS 0, JUNINHO 47, 54, 71]
Oita Trinita              5-0  Shimizu S-Pulse                  19,678
   [Own-Goal 30, MAGNO ALVES 45, 74, Daiki TAKAMATSU 53,E DMILSON 65]
Vissel Kobe               1-4  Gamba Osaka                      22,069
   [PARK Kang Jo 75 - 
    ARAUJO 40, 89, Yasuhito ENDO 64, Kota YOSHIHARA 68]
[Oct 16]
JEF United Ichihara Chiba 2-2  Yokohama F.Marinos           *1  17,087
   [Yuki ABE 16, Seiichiro MAKI 88 - DUTRA 71, Daisuke SAKATA 89]
Jubilo Iwata              1-1  Kashima Antlers              *1  29,465
   [Robert CULLEN 59 - Chikashi MASUDA 46]

Round 28 
[Oct 22]
Gamba Osaka               1-2  Oita Trinita                     18,374
   [Yasuhito ENDO 74 - MAGNO ALVES 65, 70]
Kashima Antlers           1-0  Nagoya Grampus Eight             15,165
   [Masashi MOTOYAMA 59]
Omiya Ardija              1-3  Urawa Red Diamonds           *1  30,038
   [Naoto SAKURAI 7 - 
    Alessandro SANTOS 3, Marcus Tulio TANAKA 53, MARIC 69]
JEF United Ichihara Chiba 4-0  Vissel Kobe                  *1  10,621
   [POPESCU 20, Seiichiro MAKI 60, HAAS 63, Koji NAKAJIMA 83]
Tokyo Verdy 1969          1-2  FC Tokyo                         21,033
   [Takayuki MORIMOTO 19 - Yohei KAJIYAMA 43, SASA SALCEDO 89]
Albirex Niigata           1-0  Yokohama F.Marinos               39,207
   [EDMILSON 38]
Shimizu S-Pulse           1-1  Jubilo Iwata                     16,220
   [Akihiro HYODO 66 - Norihiro NISHI 26]
[Oct 23]
Kawasaki Frontale         3-1  Kashiwa Reysol                   18,831
   [Yoshinobu MINOWA 20, JUNINHO 43, MARCUS 81 - REINALDO 84]
Sanfrecce Hiroshima       1-2  Cerezo Osaka                     12,682
   [Kazuyuki MORISAKI 8 - Akinori NISHIZAWA 44, Hiroaki MORISHIMA 65]

Round 29 
[Oct 29]
Urawa Red Diamonds        3-2  Kawasaki Frontale                37,593
   [Alessandro SANTOS 8, 34, Marcus Tulio TANAKA 76 - 
    JUNINHO 37, MARCUS 44]
Kashiwa Reysol            1-2  Omiya Ardija                      9,867
   [Yukio TSUCHIYA 9 - TUTO 17, Chikara FUJIMOTO 23]
Yokohama F.Marinos        1-0  Tokyo Verdy 1969             NS  19,377
   [Yuji NAKAZAWA 82]
Jubilo Iwata              1-3  Sanfrecce Hiroshima              10,654
   [Masashi NAKAYAMA 87 - Susumu OKI 37, GALVAO 54, Hisato SATO 58]
Nagoya Grampus Eight      1-2  Shimizu S-Pulse              *1  13,826
   [Makoto KAKUDA 66 - Naoaki AOYAMA 8, MARQUINHOS 36]
Vissel Kobe               1-1  Albirex Niigata                  10,152
   [Keisuke KURIHARA 89 - FABINHO 72]
Oita Trinita              0-1  JEF United Ichihara Chiba        22,674
   [Yuto SATO 81]
[Oct 30]
FC Tokyo                  2-1  Gamba Osaka                      34,848
   [Yuta BABA 44, Yasuyuki KONNO 71 - SIDICLEI 1]
Cerezo Osaka              0-0  Kashima Antlers                  27,708

Round 30 [Nov 12]
Tokyo Verdy 1969          0-1  Cerezo Osaka                     11,074
   [Tatsuya FURUHASHI 88]
Albirex Niigata           2-2  Kashiwa Reysol                   41,092
   [EDMILSON 41, FABINHO 54 - Hidekazu OTANI 45, Ryo KOBAYASHI 62]
Kashima Antlers           1-1  FC Tokyo                         19,521
   [Daiki IWAMASA 17 - Yasuyuki KONNO 42]
Omiya Ardija              3-2  Nagoya Grampus Eight         *1   7,019
   [Chikara FUJIMOTO 44, LEANDRO 52, TONINHO 60 - 
    Yutaka AKITA 7, Sho KAMOGAWA 82]
JEF United Ichihara Chiba 2-2  Jubilo Iwata                 *1  17,080
   [Yuki ABE 25, Yuto SATO 34 - Ryoichi MAEDA 61, Yoshiaki OTA 72]
Kawasaki Frontale         3-1  Vissel Kobe                       9,894
   [JUNINHO 10, 88, AUGUSTO 38 - Ryuji BANDO 63]
Shimizu S-Pulse           0-1  Yokohama F.Marinos               12,286
   [GRAL 62]
Gamba Osaka               2-1  Urawa Red Diamonds               20,811
   [FERNANDINHO 29, ARAUJO 83 - Alessandro SANTOS 85]
Sanfrecce Hiroshima       0-4  Oita Trinita                     11,013
   [MAGNO ALVES 21, 67, Takashi UMEDA 44, TULIO 59]

Round 31 [Nov 20]
Urawa Red Diamonds        4-1  Tokyo Verdy 1969                 43,636
   [PONTE 14, 87, MARIC 79, Marcus Tulio TANAKA 89 - 
    Yoshiyuki KOBAYASHI 70]
Kashiwa Reysol            1-2  Shimizu S-Pulse                  11,454
   [REINALDO 0 - MARQUINHOS 76, CHOI Tae Uk 89]
FC Tokyo                  2-1  JEF United Ichihara Chiba        25,933
   [Yohei KAJIYAMA 51, Yoshiro ABE 84 - HAAS 64]
Yokohama F.Marinos        3-1  Sanfrecce Hiroshima              23,846
   [Tatsuhiko KUBO 21, GRAL 23, 41 - Yuichi KOMANO 9]
Jubilo Iwata              2-3  Albirex Niigata                  13,596
   [Robert CULLEN 84, Takashi FUKUNISHI 86 - EDMILSON 68, 70, 83]
Nagoya Grampus Eight      2-1  Gamba Osaka                  *1  22,110
   [Sho KAMOGAWA 4, CLAITON 66 - Yasuhito ENDO 36]
Cerezo Osaka              2-0  Kawasaki Frontale                11,407
   [Tatsuya FURUHASHI 53, Hiroaki MORISHIMA 57]
Vissel Kobe               0-1  Omiya Ardija                     11,600
   [Hiroshi MORITA 74]
Oita Trinita              1-1  Kashima Antlers                  30,048
   [Takayuki YOSHIDA 72 - ALEX MINEIRO 68]

Round 32 [Nov 23]
Kashima Antlers           0-2  Yokohama F.Marinos               21,660
   [MAGRAO 48, Hideo OSHIMA 86]
Omiya Ardija              1-0  Gamba Osaka                      10,623
   [Tatsunori HISANAGA 87]
JEF United Ichihara Chiba 1-0  Urawa Red Diamonds           *1  16,261
   [Koki MIZUNO 89]
Tokyo Verdy 1969          0-0  Nagoya Grampus Eight             11,506
Kawasaki Frontale         0-2  Jubilo Iwata                     15,430
   [Ryoichi MAEDA 24, Robert CULLEN 88]
Albirex Niigata           0-1  FC Tokyo                         41,922
   [SASA SALCEDO 77]
Shimizu S-Pulse           1-0  Vissel Kobe                      12,448
   [MARQUINHOS 89]
Cerezo Osaka              1-1  Oita Trinita                     16,765
   [FABINHO 19 - Masato YAMAZAKI 80]
Sanfrecce Hiroshima       0-0  Kashiwa Reysol                   11,083

Round 33 
[Nov 26]
Urawa Red Diamonds        1-0  Jubilo Iwata                     54,883
   [Own-Goal 79]
Kashiwa Reysol            5-1  Tokyo Verdy 1969                 11,198
   [Hidekazu OTANI 18, Kisho YANO 45, Tomonori HIRAYAMA 57, 
    Yukio TSUCHIYA 62, Mitsuru NAGATA 85 - 
    Yoshiyuki KOBAYASHI 27]
FC Tokyo                  1-1  Kawasaki Frontale                24,226
   [SASA SALCEDO 78 - Kengo NAKAMURA 22]
Yokohama F.Marinos        1-1  Cerezo Osaka                     26,281
   [Naoki MATSUDA 89 - Hiroaki MORISHIMA 45]
Shimizu S-Pulse           2-2  Kashima Antlers                  15,888
   [MARQUINHOS 31, 63 - Takuya NOZAWA 44, Masaki FUKAI 82]
Gamba Osaka               1-2  JEF United Ichihara Chiba        20,833
   [Yasuhito ENDO 29 - Yuki ABE 33, Satoru YAMAGISHI 42]
Oita Trinita              2-1  Omiya Ardija                     21,056
   [Masato YAMAZAKI 16, Teppei NISHIYAMA 77 - Tatsunori HISANAGA 24]
[Nov 27]
Nagoya Grampus Eight      0-1  Albirex Niigata                  10,088
   [ANDERSON LIMA 49]
Vissel Kobe               2-3  Sanfrecce Hiroshima               9,136
   [Keisuke KURIHARA0 40, Kunie KITAMOTO 54 - Hisato SATO 32, 73, 89]

Round 34 [Dec 3]
Kashima Antlers           4-0  Kashiwa Reysol                   23,851
   [Takuya NOZAWA 7, 53, ALEX MINEIRO 44, Yasuto HONDA 79]
Omiya Ardija              1-1  Yokohama F.Marinos           *1  10,558
   [TUTO 33 - Yoshiharu UENO 72]
JEF United Ichihara Chiba 2-1  Nagoya Grampus Eight         *1  17,003
   [Masataka SAKAMOTO 89, Yuki ABE 89 - Sho KAMOGAWA 81]
Tokyo Verdy 1969          4-2  Oita Trinita                      7,281
   [WASHINGTON 22, Daigo KOBAYASHI 39, 86, GIL 78 - 
    MAGNO ALVES 66, Yoshihiro UCHIMURA 76]
Kawasaki Frontale         2-4  Gamba Osaka                      23,113
   [Shuhei TERADA 37, Hiroyuki TANIGUCHI 62 - 
    ARAUJO 12, 89, Tsuneyasu MIYAMOTO 56, Yasuhito ENDO 79]
Albirex Niigata           0-4  Urawa Red Diamonds               41,988
   [Satoshi HORINOUCHI 4, PONTE 13, MARIC 60, Nobuhisa YAMADA 80]
Jubilo Iwata              1-0  Vissel Kobe                      13,330
   [Takayuki CHANO 72]
Cerezo Osaka              2-2  FC Tokyo                         43,927
   [Akinori NISHIZAWA 3, 48 - Norio SUZUKI 20, Yasuyuki KONNO 89]
Sanfrecce Hiroshima       3-1  Shimizu S-Pulse                  15,539
   [BETO 27, Hisato SATO 61, Yuichi KOMANO 89 - Naoaki AOYAMA 47]

Final Table:
                                 G  W  D  L  GF GA   P   GD
 1.Gamba Osaka                  34 18  6 10  82-58  60  +24  Champions
 2.Urawa Red Diamonds           34 17  8  9  65-37  59  +28
 3.Kashima Antlers              34 16 11  7  61-39  59  +22
 4.JEF United Ichihara Chiba    34 16 11  7  56-42  59  +14
 5.Cerezo Osaka                 34 16 11  7  48-40  59   +8
 6.Jubilo Iwata                 34 14  9 11  51-41  51  +10
 7.Sanfrecce Hiroshima          34 13 11 10  50-42  50   +8
 8.Kawasaki Frontale            34 15  5 14  54-47  50   +7
 9.Yokohama F.Marinos           34 12 12 10  41-40  48   +1
10.FC Tokyo                     34 11 14  9  43-40  47   +3
11.Oita Trinita                 34 12  7 15  44-43  43   +1
12.Albirex Niigata              34 11  9 14  47-62  42  -15
13.Omiya Ardija                 34 12  5 17  39-50  41  -11
14.Nagoya Grampus Eight         34 10  9 15  43-49  39   -6
15.Shimizu S-Pulse              34  9 12 13  40-49  39   -9
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
16.Kashiwa Reysol               34  8 11 15  39-54  35  -15  Relegation Playoff
-----------------------------------------------------------
17.Tokyo Verdy 1969             34  6 12 16  40-73  30  -33  Relegated
18.Vissel Kobe                  34  4  9 21  30-67  21  -37  Relegated


Season-End Goal Ranking (include PK, without Play-Off)

 R.   G (P)  Name       [nationality]  Club
--------------------------------------------------
 1.  33      ARAUJO             [BRA]  G. Osaka
 2.  22 (5)  WASHINGTON         [BRA]  Tokyo V.
 3.  18 (1)  EDMILSON           [BRA]  Niigata
     18      Hisato SATO               Hiroshima
     18 (2)  MAGNO ALVES        [BRA]  Oita
 6.  16 (2)  JUNINHO            [BRA]  Kawasaki
     16      Masashi OGURO             G.Osaka
 8.  15      ALEX MINEIRO       [BRA]  Kashima
 9.  13      Robert CULLEN             Iwata
10.  12 (5)  Yuki ABE                  Chiba
     12      Seiichiro MAKI            Chiba
     12      Ryoichi MAEDA             Iwata
13.  11 (2)  Mitsuo OGASAWARA          Kashima A.
14.  10      Takuya NOZAWA             Kashima A.
     10 (4)  Yasuhito ENDO             G. Osaka
     10      Akinori NISHIZAWA         C. Osaka
17.   9 (1)  Marcus Tulio TANAKA       Urawa
      9      MARCUS             [BRA]  Kawasaki
      9      Hideo OSHIMA              Yokohama FM
      9 (1)  MARQUINHOS         [BRA]  Shimizu
      9 (1)  CHO Jae Jin        [KOR]  Shimizu
      9 (1)  GALVAO             [BRA]  Hiroshima
23.   8      PONTE              [BRA]  Urawa
      8      Tatsuya TANAKA            Urawa
      8      MARIC              [CRO]  Urawa
      8      Yuto SATO                 Chiba
      8 (1)  CLEBER             [BRA]  Kashiwa R.
      8      ANDERSON LIMA      [BRA]  Niigata
      8      FABINHO            [BRA]  Niigata
      8      Tatsuya FURUHASHI         C. Osaka

 NB: These are real name of Brazilians and Croatian:
     "ARAUJO"        = Clemerson De ARAUJO Soares
     "WASHINGTON"    = WASHINGTON Stecanela Cerqueira
     "EDMILSON"      = EDMILSON Dos Santos Silva
     "MAGNO ALVES"   = MAGNO ALVES De Araujo
     "JUNINHO"       = Carlos Alberto Carvalho Dos Anjos Junior
     "ALEX MINEIRO"  = Alexander Pereira Cardoso
     "MARCUS"        = MARCUS Vinicius De Morais
     "MARQUINHOS"    = Marcos Gomes De Araujo
     "GALVAO"        = Jose Antonio Martins GALVAO
     "PONTE"         = Robson PONTE
     "MARIC"         = Tomislav MARIC
     "CLEBER"        = CLEBER Santana Loureiro
     "ANDERSON LIMA" = ANDERSON LIMA Veiga
     "FABINHO"       = Fabio Jose Dos Santos


Venues of games

Tokyo National Stadium (Kokuritsu Kyogijo, NS) is opened for 
all clubs to hold its home game. 

* Venues by Clubs of Main and Assistance Stadium

Clubs         Main Stadium              Assistance Stadium (*1)
---------------------------------------------------------------
Kashima A.    Kashima S.S.              (none)
Urawa         Saitama S. 2002           Urawa Komaba S.
Omiya         Omiya F.S.                Saitama S. 2002
Chiba         Ichihara S.               Fukuda Denshi Arena
Kashiwa       Kashiwa Hitachi S.        Kashiwanoha A.S.      
FC Tokyo      Ajinomoto S.              (none)
Tokyo V.      Ajinomoto S.              (none)
Kawasaki      Kashiwa Hitachi S.        (none)
Yokohama FM   Nissan S.                 Yokohama Mitsuzawa F.S.
Niigata       Niigata S. "Big Swan"      (Niigata A.S.)
Shimizu       Nihondaira Sports S.      Shizuoka S. "Ecopa"
Iwata         Yamaha S.                 Shizuoka S. "Ecopa"
Nagoya        Nagoya Mizuho A.S.        Toyota S.
G. Osaka      Expo'70 Commemorative S.  (none)
C. Osaka      Nagai S.                  (Nagai 2nd S.)
Kobe          Kobe Wing S.              Kobe Universiade S.
Hiroshima     Hiroshima Big Arch        Hiroshima S.
Oita          Oita S. "Big Eye"         


* Venues in other stadiums for each clubs

Clubs         Local Stadium-1 (*2)      Local Stadium-2 (*3)
---------------------------------------------------------------
Omiya         Kumagaya A.S.             Urawa Komaba S.
G. Osaka      Ishikawa Kanazawa S.
Kobe          Okayama "Momotaro" S.
Oita          Kumamoto S. "KK Wing"

 N.B.  A.S. = Athlete Stadium, F.S. = Football Stadium. S. = Stadium, 
       S.S. = Soccer Stadium


Promotion/Relegation Playoff

Promotion/Relegation Playoff
 Kashiwa Reysol  -  as 16th rank of J1 2005
 Ventforet Kofu  -  as  3rd rank of J2 2005

First Leg [Dec 7]
Ventforet Kofu            2-1  Kashiwa Reysol                   12,372
   [Kazuki KURANUKI 25, BARE 48 - REINALDO 11]
   venue = Kose Sports Park Stadium

Second Leg [Dec 10]
Kashiwa Reysol            2-6  Ventforet Kofu                   12,013
   [REINALDO 52, Yuji UNOZAWA 86 - BARE 10, 27, 53, 68, 69, 87]
   venue = Kashiwa Hitachi Stadium

Kashiwa Reysol is relegated to J2, and Ventforet Kofu is promoted to 
J1 in 2006 season.
Kyoto Purple Sanga (J2 Champion 2005) and Avispa Fukuoka 
(runners-up of J2 2005) are promoted to J1 also.



The 85th Emperor's Cup ("Tennou Hai") 2005/06

Attendance 80 teams:
 * J.League Divison 1 clubs =18 (all of J1, play from 4th round)
 * J.League Divison 2 clubs =12 (all of J2, play from 3rd round)
 * JFL seed clubs = 2 (top 2 of JFL 2005 (includes 18 teams) 1st half,
                        play from 3rd round)
     - Tochigi SC (JFL-1), Honda FC (JFL-2)
 * All Japan College Football Tournament (Prime Minister Cup) Winner = 1
     - Kansai University (Univ)
 * Represent teams from each prefecture = 47
   JFA opens for any clubs to attendant as prefectual representives -
    ** JFL teams, which missed the seed for Emperor's Cup
    ** Adult football teams (regional, prefectual) 
    ** College football club teams (except Prime Minister Cup winner)
    ** Youth teams of any clubs, of course including each J.League clubs
    ** High school club teams
    Hokkaido region
     Hokkaido  - Sapporo University (college club)
    Tohoku region:
     Aomori    - Hachinohe University (college club)
     Iwate     - Grulla Morioka (regional league club)
     Miyagi    - Sendai University (college club)
     Akita     - TDK (regional league club)
     Yamagata  - Yamagata Chuo High School (high school club)
     Fukushima - FC Primeiro (regional league club)
    Kanto region:
     Ibaraki   - Tsukuba University (college club)
     Tochigi   - Hitachi Tochigi (regional league club)
     Gunma     - FC Horikoshi (JFL club)
     Saitama   - Saitama SC (regional club)
     Chiba     - Kashiwa Reysol U-18 (J1 club's youth team)
     Tokyo     - Sagawa Express Tokyo SC (JFL club)
     Kanagawa  - Tokai University (college club)
     Yamanashi - Nirasaki Astros (regional league club)
    Hokushinetsu region:
     Nagano    - FC Antelope (regional league club)
     Niigata   - College of Upward Players in Soccer
                 (CUPS, "Japan Soccer College", regional league club)
     Toyama    - Alo's Hokuriku (JFL club)
     Ishikawa  - Kanazawa SC (regional league club)
     Fukui     - Maruoka High School (high school club)
    Tokai region:
     Shizuoka  - Hamamatsu University (college club)
     Aichi     - Denso (JFL club)
     Mie       - Mie Chukyo University (college club)
     Gifu      - Chukyo High School (high school club)
    Kansai region:
     Shiga     - Biwako Seikei Sports College (college club)
     Kyoto     - Sagawa Printing SC (JFL club)
     Osaka     - Ain Food SC (regional league club)
     Hyogo     - Banditonce Kobe (regional league club)
     Nara      - Takada FC (regional league club)
     Wakayama  - Hatsushiba Hashimoto High School (high school club)
    Chugoku region:
     Tottori   - SC Tottori
     Shimane   - FC Central Chugoku (regional league club)
     Okayama   - Mitsubishi Motors Mizushima FC (JFL club)
     Hiroshima - Sagawa Express Chugoku (regional league club)
     Yamaguchi - Tokuyama University (college club)
    Shikoku region:
     Tokushima - Takamatsu FC (regional league club)
     Kagawa    - Sanyo Elecrtic Tokushima (regional league club)
     Ehime     - Ehime FC (JFL club)
     Kochi     - Kochi University (college club)
    Kyusyu region:
     Fukuoka   - Fukuoka University (college club)
     Saga      - Kyusyu INAX (prefectual league club)
     Nagasaki  - Mitsubishi Heavy Industry Nagasaki 
                 (regional league club)
     Kumamoto  - Rosso Kumamoto (regional league club)
     Oita      - Oita Trinita U-18 (J1 club's youth team)
     Miyazaki  - Honda Lock (regional league club)
     Kagoshima - National Institute of Fitness and Sports in Kanoya
                  (NIFS, college club) 
     Okinawa   - FC Ryukyu (regional league club)



1st Round [Sep 17]
Game#  Home                       -    Visitor
01  TDK (Akita)                  1-3  Ehime FC (Ehime)
02  Kyusyu INAX (Saga)           2-1  Kashiwa Reysol U-18 (Chiba)
03  Hitachi Tochigi (Tochigi)    1-2  Ain Food SC (Osaka)
04  M.H.I. Nagasaki (Nagasaki)   4-3  Hatsushiba Hashimoto H.S. (Wakayama)
05  Maruoka H.S. (Fukui)         0-3  Sagawa Express Chugoku (Hiroshima)
06  Biwako Seikei Sp.C. (Shiga)  2-1  Oita Trinita U-18 (Oita)
07  FC Central Chugoku (Shimane) 3-1  CUPS (Niigata)
08  Grulla Morioka (Iwate)       2-4  Sagawa Printing SC (Kyoto)
09  Mie Chukyo Univ. (Mie)       4-0  Yamagata Chuo H.S. (Yamagata)
10  Hachinohe Univ. (Aomori)     2-6  Honda Lock (Miyazaki)
11  Rosso Kumamoto (Kumamoto)    1-2  M.M. Mizushima FC (Okayama)  [aet]
12  Banditonce Kobe (Hyogo)      1-0  FC Antelope (Nagano)
13  Takada FC (Nara)             2-0  Tokai Univ. (Kagawa)
14  FC Ryukyu (Okinawa)          5-2  Tokuyama Univ. (Yamaguchi)
15  SC Tottori (Tottori)         1-0  NIFS (Kagoshima)
16  Alo's Hokuriku (Toyama)      4-2  Kansai Univ. (Univ)
17  Kochi Univ. (Kochi)          0-5  FC Horikoshi (Gunma)
18  FC Pimeiro (Fukushima)       2-1  Kanazawa SC (Ishikawa)
19  Chukyo H.S. (Gifu)           1-3  Sanyo Elecrtic Tokushima (Tokushima)
20  Sapporo Univ. (Hokkaido)     2-0  Nirasaki Astros (Yamanashi)

2nd Round [Sep 19]
Game#  Home                       -    Visitor
21  Ehime FC                     5-1  Kyusyu INAX
22  Ain Food SC                  4-1  M.H.I. Nagasaki
23  Sagawa Express Chugoku       0-3  Biwako Seikei Sp.C.
24  FC Central Chugoku           0-5  Sagawa Printing SC
25  Mie Chukyo Univ.             1-2  Honda Lock
26  M.M. Mizushima FC            2-0  Banditonce Kobe      [aet]
27  Takada FC                    1-6  Fukuoka Univ. (Fukuoka)
28  FC Ryukyu                    1-0  Denso (Aichi)
29  SC Tottori                   2-3  Sagawa Express Tokyo SC (Tokyo)
30  Alo's Hokuriku               3-1  Hamamatsu Univ. (Shizuoka)
31  FC Horikoshi                 2-0  Saitama SC (Saitama)
32  FC Pimeiro                   1-4  Tsukuba Univ. (Ibaraki)
33  Sanyo Elecrtic Tokushima     1-0  Tokai Univ. (Kanagawa)
34  Sapporo Univ.                0-1  Sendai Univ. (Miyagi)

3rd Round [Oct 9]
Game#  Home                       -    Visitor
35  Thaspa Kusatsu (J2)          3-2  Ehime FC
36  Mito Hollyhock (J2)          9-0  Ain Food SC
37  Ventforet Kofu (J2)          1-0  Biwako Seikei Sp.C.
38  Avispa Fukuoka (J2)          1-0  Sagawa Printing SC
39  Tochigi SC (JFL-1)           0-1  Honda Lock
40  Montedhio Yamagata (J2)      3-0  M.M. Mizushima FC
41  Honda FC (JFL-2)             3-1  Fukuoka Univ.
42  Kyoto Purple Sanga (J2)      3-0  FC Ryukyu
43  Consadole Sapporo (J2)       0-2  Sagawa Express Tokyo SC
44  Shonan Bellemare (J2)        1-2  Alo's Hokuriku
45  Yokohama FC (J2)             1-0  FC Horikoshi
46  Sagan Tosu (J2)              1-0  Tsukuba Univ.
47  Tokushima Vortis (J2)        7-0  Sanyo Elecrtic Tokushima
48  Vegalta Sendai (J2)          2-2  Sendai Univ.         [aet, pk 8-7]

4th Round 
[Nov 3]
Game#  Home (J1 club)             -    Visitor
49  Kashima Antlers              7-0  Honda Lock
50  Oita Trinita                 3-2  Tokyo Verdy 1969 (J1)
51  Nagoya Grampus Eight         1-0  Alo's Hokuriku
52  Omiya Ardija                 1-0  Kyoto Purple Sanga
53  Urawa Red Diamonds           2-1  Montedio Yamagata
54  FC Tokyo                     2-0  Avispa Fukuoka
55  Yokohama F.Marinos           4-0  Vegalta Sendai
56  Kawasaki Frontalre           5-1  Sagawa Express Tokyo SC
58  Kashiwa Reysol               2-2  Vissel Kobe (J1)     [aet, pk 3-1]
60  Cerezo Osaka                 1-1  Honda FC             [aet, pk 4-1]
61  Jubilo Iwata                 4-0  Sagan Tosu
62  Albilex Niigata              1-0  Thaspa Kusatsu
63  Sanfrecce Hiroshima          3-1  Mito Hollyhock
64  Shimizu S-Pulse              5-0  Tokushima Vortis
[Nov 9]
Game#  Home (J1 club)             -    Visitor
57  Gamba Osaka                  3-3  Yokohama FC          [aet, pk 7-6]
59  JEF United Ichihara Chiba    3-2  Ventforet Kofu       [aet]

Gamba Osaka and JEF United Ichihara Chiba are finalists of J.League Cup 
(Yamazaki Nabisco Cup), which was played on Nov 5.

5th Round 
[Dec 10]
Game#  Home                       -    Visitor
65  Kashima Antlers              3-0  Oita Trinita 
66  Nagoya Grampus Eight         1-2  Omiya Ardija         [aet]
67  Urawa Reds                   2-0  FC Tokyo 
68  Yokohama F.Marinos           2-3  Kawasaki Frontale    [aet]
70  JEF United Ichihara Chiba    2-5  Cerezo Osaka 
71  Jubilo Iwata                 2-1  Albirex Niigata
72  Sanfrecce Hiroshima          0-3  Shimizu S-Pulse
[Dec 17]
69  Gamba Osaka                  5-3  Kashiwa Reysol

Kashiwa Reysol played Promotion/Relegation Playoff on Dec 10.

Quarterfinals [Dec 24]
Game#  Home                       -    Visitor
73  Kashima Antlers              0-1  Omiya Ardija
       [Morita 55]
74  Urawa Red Diamonds           2-0  Kawasaki Frontale
       [Maric 68, Horinouchi 83]
75  Gamba Osaka                  1-3  Cerezo Osaka
       [Sidiclei 58 - Morishima 40, Furuhashi 51, Fabinho 53]
76  Jubilo Iwata                 0-1  Shimizu S-Pulse
       [Marqinhos 89]

Semifinals [Dec 29]
Game#  Home                       -    Visitor
77  Omiya Ardija                 2-4  Urawa Red Diamonds     [aet]
       [Kataoka 26, Tomita 89 - Maric 23, Hasebe 62, 102, Yamada 95]
       [at National Stadium, Tokyo, Att: 31,441]
78  Cerezo Osaka                 0-1  Shimizu S-Pulse        [aet]
       [Cho 101]
       [at Shizuoka Stadium "Ecopa", Att: 11,270]

Final [Jan 1, 2006; National Stadium, Tokyo  Att: 51,536]
Game#  Home                       -    Visitor
79  Urawa Red Diamonds           2-1  Shimizu S-Pulse

 Venue      : National Stadium, Tokyo
 Attendance : 51,536
 Referee    : Kamikawa(main); Hiroshima, Tezuka; Nihimura(4th)
 Goals      : 39m   1-0  Urawa    Horinouchi
              73m   2-0  Urawa    Maric
              76m   2-1  Shimizu  Ichikawa
 Sent-off   : 84m  Shimizu 8-Hiramatsu
 Urawa(3-5-2):
  GK : 23-Tsuzuki
  DF :  2-Tsuboi, 20-Horinouchi, 32-Hosogai
  MF :  6-Yamada (cap), 17-Hasebe, 7-Sakai, 8-Santos, 10-Ponte
  FW : 30-Okano (65m 25-Akahoshi), 18-Maric
 Shimizu (4-4-2)
  GK : 21-Nishibe
  DF : 11-Morioka (72m 25-Ichikawa), 26-Aoyama, 4-Takagi K., 
        3-Yamanishi (cap)
  MF : 16-Choi (80m 9-Kitajima), 32-Edamura (72m 8-Hiramatsu), 7-Ito, 
       13-Hyodo
  FW : 23-Okazaki, 18-Cho



Japan Super Cup 2006

2006 Xerox Super Cup [Feb 25, 2006]
Gamba Osaka               1-3  Urawa Red Diamonds
 Venue      : Tokyo National Stadium
 Attendance : 35,674
 Referees   : NISHIMURA (main); Takahashi, Nagi
 Goals      : 02m   1-0  G.Osaka  Own-Goal
              09m   1-1  Urawa    Horinouchi
              17m   1-2  Urawa    Washington
              51m   1-3  Urawa    Ponte
 Cautions   : G.Osaka - Sidiclei (31m), Kaji (79m)
              Urawa   - Suzuki (12m), Ponte (83m)

 G.Osaka(3-5-2, maneger = Akira NISHINO (JPN)):
  GK : 22-FUJIGAYA
  DF : 17-MYOJIN, 2-SIDICLEI (cap), 6-YAMAGUCHI
  MF : 20-TERADA (62m 21-KAJI), 27-HASHIMOTO , 7-ENDO,
       14-IENAGA, 10-FUTAGAWA (62m 11-BANDO)
  FW :  8-FERNANDINHO, 9-MAGNO ALVES
  sb :  1-MATSUYO (GK); 3-IRIE, 5-MIYAMOTO, 25-MIWA (DF);
       24-MATUSHITA (MF)
 Urawa(3-5-2, maneger = Guido BUCHWALD (GER)):
  GK : 23-TSUZUKI
  DF :  2-TSUBOI, 4-Marcus Turio TANAKA, 20-HORINOUCHI
  MF :  6-YAMADA (cap), 17-HASEBE, 13-SUZUKI,
        8-SANTOS (73m 3-HOSOGAI), 18-ONO (79m 7-SAKAI)
  FW : 10-Ponte, 21-WASHINGTON (73m 9-NAGAI)
  sb :  1-YAMAGISHI (GK); 19-UCHIDATE (DF); 16-SOMA (MF);
       30-OKANO (FW)



J.League Yamazaki Nabisco Cup (J.League Cup) 2005

Preliminary Round

Group A
Round 1 [Mar 19]
Vissel Kobe           1-2  Urawa Red Diamonds
Omiya Ardija          2-0  Albirex Niigata
Round 2 [Mar 26]
Albirex Niigata       1-0  Vissel Kobe
Urawa Red Diamonds    2-1  Omiya Ardija
Round 3 [May 21]
Urawa Red Diamonds    2-1  Albirex Niigata
Vissel Kobe           0-1  Omiya Ardija
Round 4 [May 28]
Albirex Niigata       1-1  Omiya Ardija
Urawa Red Diamonds    1-0  Vissel Kobe
Round 5 [Jun 4]
Omiya Ardija          1-3  Urawa Red Diamonds
Vissel Kobe           0-1  Albirex Niigata
Round 6 [Jun 11]
Omiya Ardija          3-0  Vissel Kobe
Albirex Niigata       3-0  Urawa Red Diamonds

Table:
                        G  W  D  L  GF GA   P   GD
1.Urawa Red Diamonds    6  5  0  1  10- 7  15   +3    Qualified
--------------------------------------------------
2.Omiya Ardija          6  3  1  2   9- 6  10   +3    Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
3.Albirex Niigata       6  3  1  2   7- 5  10   +2
4.Vissel Kobe           6  0  0  6   1- 9   0   -8

Group B
Round 1 [Mar 19]
Gamba Osaka           4-2  Sanfrecce Hiroshima
Tokyo Verdy 1969      4-4  Kawasaki Frontale
Round 2 [Mar 26]
Kawasaki Frontale     2-2  Gamba Osaka
Sanfrecce Hiroshima   0-1  Tokyo Verdy 1969
Round 3 [May 21]
Gamba Osaka           5-3  Tokyo Verdy 1969
Sanfrecce Hiroshima   1-4  Kawasaki Frontale
Round 4 [May 28]
Gamba Osaka           3-2  Kawasaki Frontale
Tokyo Verdy 1969      2-2  Sanfrecce Hiroshima
Round 5 [Jun 4]
Sanfrecce Hiroshima   2-1  Gamba Osaka
Kawasaki Frontale     1-1  Tokyo Verdy 1969
Round 6 [Jun 11]
Tokyo Verdy 1969      1-2  Gamba Osaka
Kawasaki Frontale     3-1  Sanfrecce Hiroshima

Table:
                        G  W  D  L  GF GA   P   GD
1.Gamba Osaka           6  4  1  0  17-12  13   +5    Qualified
--------------------------------------------------
2.Kawasaki Frontale     6  2  3  1  16-12   9   +4
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
3.Tokyo Verdy 1969      6  1  3  2  12-14   6   -2
4.Sanfrecce Hiroshima   6  1  1  4   8-15   4   -7

Group C
Round 1 [Mar 19]
Kashiwa Reysol        3-1  FC Tokyo
Oita Trinita          1-3  JEF United Chiba
Round 2 [Mar 26]
FC Tokyo              0-0  Oita Trinita
JEF United Chiba      1-2  Kashiwa Reysol
Round 3 [May 21]
Kashiwa Reysol        0-1  Oita Trinita
FC Tokyo              0-1  JEF United Chiba
Round 4 [May 28]
Kashiwa Reysol        1-5  JEF United Chiba
Oita Trinita          0-2  FC Tokyo
Round 5 [Jun 4]
JEF United Chiba      1-1  Oita Trinita
FC Tokyo              0-0  Kashiwa Reysol
Round 6 [Jun 11]
JEF United Chiba      3-2  FC Tokyo
Oita Trinita          0-0  Kashiwa Reysol

Table:
                        G  W  D  L  GF GA   P   GD
1.JEF United Chiba      6  4  1  1  14- 7  13   +7    Qualified
--------------------------------------------------
2.Kashiwa Reysol        6  2  2  2   6- 8   8   -2
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
3.Oita Trinita          6  1  3  2   3- 6   6   -3
4.FC Tokyo              6  1  2  3   5- 7   5   -2

Group D
Round 1 [Mar 19]
Shimizu S-Pulse       1-1  Kashima Antlers
Nagoya Grampus Eight  1-2  Cerezo Osaka
Round 2 [Mar 26]
Kashima Antlers       2-1  Nagoya Grampus Eight
Cerezo Osaka          0-2  Shimizu S-Pulse
Round 3 [May 21]
Kashima Antlers       1-3  Cerezo Osaka
Nagoya Grampus Eight  0-3  Shimizu S-Pulse
Round 4 [May 28]
Nagoya Grampus Eight  1-0  Kashima Antlers
Shimizu S-Pulse       3-2  Cerezo Osaka
Round 5 [Jun 4]
Kashima Antlers       3-3  Shimizu S-Pulse
Cerezo Osaka          1-1  Nagoya Grampus Eight
Round 6 [Jun 11]
Shimizu S-Pulse       0-1  Nagoya Grampus Eight
Cerezo Osaka          2-0  Kashima Antlers

Table:
                        G  W  D  L  GF GA   P   GD
1.Shimizu S-Pulse       6  3  2  1  12- 7  11   +5    Qualified
--------------------------------------------------
2.Cerezo Osaka          6  3  1  2  10- 8  10   +2    Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
3.Nagoya Grampus Eight  6  2  1  3   5- 8   7   -3
4.Kashima Antlers       6  1  2  3   7-11   5   -4

NB: Urawa Reds = Urawa Red Diamonds
    JEF United Chiba = JEF United Ichihara Chiba


Ranks about the four teams they are runners-up in each group - 
Table:
                        G  W  D  L  GF GA   P   GD
1.Omiya Ardija          6  3  1  2   9- 6  10   +3    Group A, Qualified
2.Cerezo Osaka          6  3  1  2  10- 8  10   +2    Group D, Qualified
--------------------------------------------------
3.Kawasaki Frontale     6  2  3  1  16-12   9   +4    Group B
4.Kashiwa Reysol        6  2  2  2   6- 8   8   -2    Group C


Goal Ranking:
 1.   5  EMERSON [BRA]           Urawa
      5  WASHINGTON [BRA]        Tokyo V.
 3.   4  Gabriel POPESCU [ROM]   Chiba
      4  Takenori HAYASHI        Chiba
      4  JUNINHO [BRA]           Kawasaki
      4  Masaru KUROTSU          Kawasaki
      4  EDMILSON [BRA]          Niigata
      4  ARAUJO [BRA]            G. Osaka
      4  Akinori NISHIZAWA       C. Osaka
10.   3  Shuhei TERADA           Kawasaki
      3  CHOI Tae Uk [KOR]       Shimizu
      3  CHO Jae Jin [KOR]       Shimizu
      3  Kota YOSHIHARA          G. Osaka
      3  Tastuya FURUHASHI       C. Osaka

NB: These are real name of Brazilians:
    "EMERSON"    = Marcio EMERSON Passos
    "WASHINGTON" = WASHINGTON Stecanela Cerqueira
    "JUNINHO"    = Carlos Alberto Carvalho Dos Anjos Junior
    "EDMILSON"   = EDMILSON Dos Santos Silva
    "ARAUJO"     = Clemerson De ARAUJO Soares


Six teams will advance to the Quarter Final, winner of each group
and best two teams of four runners-up. Yokohama F. Marinos and 
Jubilo Iwata are seeded to QF, because of playing AFC Champions League.


Quarter Final

1st Leg [Aug 6]
Kashiwa Reysol            1-1  Kawasaki Frontale                11,875
   [Yoshiteru Yamashita 78 - Juninho 89]
JEF United Ichihara Chiba 3-2  Jubilo Iwata                     10,522
   [Naotake HANYU 6, Koji NAKAJIMA 30, Yuichi YODA 84 - 
    Ryoichi MAEDA 44, Naoya KIKUCHI 88]
Shimizu S-Pulse           0-1  Urawa Red Diamonds               12,572
   [Makoto HASEBE 36]
Omiya Ardija              0-1  Yokohama F. Marinos               5,796
   [Yuzo KURIHARA 85]
Cerezo Osaka              0-3  Gamba Osaka                      12,863
   [SIDICLEI 18, Hideo HASHIMOTO 54, Akihiro IENAGA 86]

2nd Leg [Aug 13]
Jubilo Iwata              2-2  JEF United Ichihara Chiba         9,574
   [Ryoichi MAEDA 60, KIM Jin Kyu 68 - Seiichiro MAKI 35, Yuki ABE 65]
Urawa Red Diamonds        1-0  Shimizu S-Pulse                  31,754
   [Makoto HASEBE 88]
Yokohama F. Marinos       3-1  Omiya Ardija                     10,165
   [Daisuke SAKATA 15, Naoki MATSUDA 60, Norihisa SHIMIZU 85 - 
    Takuro NISHIMURA 29]
Gamba Osaka               2-2  Cerezo Osaka                     11,155
   [FERNANDINHO 17, ARAUJO 89 - ZE CARLOS 7, Tatsuya FURUHASHI 62]


Semi Final

1st Leg [Aug 31]
Urawa Red Diamonds        1-3  JEF United Ichihara Chiba
Gamba Osaka               1-0  Yokohama F. Marinos

2nd Leg [Oct 5]
JEF United Ichihara Chiba 2-2  Urawa Red Diamonds
Yokohama F. Marinos       1-0  Gamba Osaka            [1-4 pen]


Final [Nov 5, at National Stadium, Tokyo]
JEF United Ichihara Chiba 0-0  Gamba Osaka            [aet, 5-4 pen]




Second Level 2005

J.League (Japan Professional Football League) Division 2 2005

At this season, J.League Division 2 (J2) added two new clubs from
JFL (Japan Football League), Tokushima Vortis (JFL champion 2004) 
and Thespa Kusatsu (3rd rank of JFL 2004).
Accoding to the result of Promotion/Relegation Playoff 2004, 
Avispa Fukuoka (J2 3rd) lost to Kashiwa Reysol (J1 16th, bottom), 
no team was relegated from J1.


Final Table:
                        G  W  D  L  GF GA   P   GD
 1.Kyoto Purple Sanga  44 30  7  7  89-40  97  +49  Champion, Promoted
 2.Avispa Fukuoka      44 21 15  8  72-43  78  +29  Promoted
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Ventforet Kofu      44 19 12 13  78-64  69  +14  Promotion Playoff
----------------------------------------------------------------------
 4.Vegalta Sendai      44 19 11 14  66-47  68  +19
 5.Montedio Yamagata   44 16 16 12  54-45  64   +9 
 6.Consadole Sapporo   44 17 12 15  54-57  63   -3 
 7.Shonan Bellmare     44 13 15 16  46-59  54  -13
 8.Sagan Tosu          44 14 10 20  58-58  52   +0
 9.Tokushima Vortis    44 12 16 16  60-76  52  -16
10.Mito Hollyhock      44 13 13 18  41-57  52  -16
11.Yokohama FC         44 10 15 19  48-64  45  -16
12.Thespa Kusatsu      44  5  8 31  26-82  23  -56

Round 1 [Mar 5]
Vegalta Sendai            0-3  Tokushima Vortis                 17,375
   [Yasuaki Oshima 25, Yuji Ishikawa 50, Akira Oba 84]
Mito Hollyhock            2-3  Kyoto Purple Sanga                4,138
   [Tsuyoshi Kaneko 13, Derlis 36 - Paulinho 65, Yutaka Tahara 70,
    Alemao 79]
Thespa Kusatsu            0-3  Montedio Yamagata            *1   4,423
   [Hayato Sasaki 24, Ryuta Hara 46, Kenji Takahashi 47]
Shonan Bellmare           2-0  Yokohama FC                       7,721
   [Nozomu Kato 3, Michiaki Kakimoto 13]
Ventforet Kofu            2-2  Consadole Sapporo                 6,640
   [Bare 17, own goal 65 - Yuki Okada 12, Akihiro Tabata 81]
Sagan Tosu                1-1  Avispa Fukuoka                   13,039
   [Daisuke Yano 65 - Shinya Kawashima 44]

Round 2
[Mar 12]
Yokohama FC               1-1  Montedio Yamagata                 4,653
   [Tsuyoshi Yoshitake 74 - Ryuta Hara 59]
Ventforet Kofu            1-1  Vegalta Sendai                    5,843
   [Alex Oliveira 22 - Kunimitsu Sekiguchi 29]
Kyoto Purple Sanga        3-0  Thespa Kusatsu                    6,604
   [Alemao 22, Paulinho 39, 47]
Tokushima Vortis          2-3  Shonan Bellmare                   8,226
   [Yasutaka Kobayashi 40, own goal 77 - Michiaki Kakimoto 20, 88,
    Nozomu Kato 66]
Avispa Fukuoka            4-1  Mito Hollyhock                   11,185
   [Roberto 23, Hokuto Nakamura 43, 70, Hiroyuki Hayashi 48 - Derlis
    24]
[Mar 13]
Consadole Sapporo         0-1  Sagan Tosu                       17,607
   [Takaaki Suzuki 65]

Round 3
[Mar 19]
Montedio Yamagata         3-1  Ventforet Kofu                    6,143
   [Hayato Sasaki 3, Ryuta Hara 31, Atsushi Nagai 65 - Kotaro Yamazaki
    33]
Mito Hollyhock            1-2  Tokushima Vortis                  2,576
   [Derlis 57 - Yasutaka Kobayashi 51, Akira Ito 56]
Thespa Kusatsu            1-4  Consadole Sapporo            *1   3,572
   [Daisuke Miyakawa 14 - Tomohiko Ikeuchi 25, Makoto Sunakawa 42,
    Gakuya Horii 54, 80]
Shonan Bellmare           1-2  Kyoto Purple Sanga                5,081
   [Yasunori Takada 48 - Alemao 3, Paulinho 21]
Sagan Tosu                0-0  Yokohama FC                       6,305
[Mar 20]
Vegalta Sendai            0-2  Avispa Fukuoka                   15,247
   [Ryota Arimitsu 21, 34]

Round 4
[Mar 26]
Consadole Sapporo         0-3  Vegalta Sendai                   12,127
   [Nobuyuki Zaizen 51, Hikaru Mita 68, Kunimitsu Sekiguchi 84]
Yokohama FC               1-0  Thespa Kusatsu                    4,387
   [Shoji Jo 33]
Kyoto Purple Sanga        2-1  Montedio Yamagata                 5,727
   [Paulinho 18, Yuki Okubo 66 - Tico 43]
Tokushima Vortis          2-2  Sagan Tosu                        5,325
   [Toshiaki Haji 87, Koji Kataoka 88 - Yuji Miyahara 29,
    Yoshiki Takahashi 41]
Avispa Fukuoka            0-0  Shonan Bellmare                   8,243
[Mar 27]
Ventforet Kofu            4-1  Mito Hollyhock                    5,498
   [Takuma Tsuda 5, Ken Fujita 31, Takahumi Ogura 43,
    Katsuya Ishihara 81 - Shunta Nagai 69]

Round 5
[Apr 2]
Vegalta Sendai            3-4  Yokohama FC                      14,867
   [Kensuke Nebiki 43, Katsutomo Oshiba 50, Own Goal 84 -
    Mitsunori Yamao 44, Manabu Kubota 51, Jungo Kono 71, Jefferson 89]
Montedio Yamagata         0-0  Avispa Fukuoka                    4,529
Thespa Kusatsu            2-0  Tokushima Vortis             *1   2,561
   [Atsushi Yoshimoto 48, 49]
Shonan Bellmare           1-0  Ventforet Kofu                    4,982
   [Michiaki Kakimoto 49]
Sagan Tosu                2-3  Kyoto Purple Sanga                6,683
   [Yoshiki Takahashi 54, Ryoji Ujihara 57 -
    Paulinho 15, 77, Yutaka Tahara 89]
[Apr 3]
Mito Hollyhock            2-0  Consadole Sapporo                 3,351
   [Derlis 9, Kosuke Suda 60]

Round 6
[Apr 9]
Consadole Sapporo         0-0  Shonan Bellmare                  10,939
Yokohama FC               0-0  Mito Hollyhock                    3,205
Ventforet Kofu            3-1  Sagan Tosu                        5,257
   [Takafumi Ogura 53, Bare 66, Kazuki Kuranuki 83 - 
    Toyoki Hasegawa 44]
Tokushima Vortis          1-1  Montedio Yamagata                 4,086
   [Toshiaki Haji 4 - Tico 34]
Avispa Fukuoka            4-2  Thespa Kusatsu                    6,791
   [Own Goal 60, Glaucio 65, Keisuke Ota 70, Ryota Arimitsu 84 - 
    Daisuke Miyakawa 6, Atsushi Yoshimoto 54]
[Apr 10]
Kyoto Purple Sanga        1-0  Vegalta Sendai                    7,556
   [Atsushi Mio 20]

Round 7
[Apr 15]
Tokushima Vortis          1-1  Ventforet Kofu                    3,956
   [Koji KATAOKA 49 - ALEX OLIVEIRA 71]
[Apr 16]
Montedio Yamagata         1-1  Shonan Bellmare              *2   1,647
   [Hayato SASAKI 29 - Nozomu KATO 31]
Mito Hollyhock            1-0  Thespa Kusatsu                    4,419
   [DERLIS 63]
Kyoto Purple Sanga        0-0  Consadole Sapporo            *2   7,437
Avispa Fukuoka            1-0  Yokohama FC                       7,906
   [GLAUCIO 57]
[Apr 17]
Vegalta Sendai            0-2  Sagan Tosu                       13,904
   [Toyoki HASEGAWA 3, Yuji MIYAHARA 51]

Round 8 [Apr 23]
Consadole Sapporo         1-1  Avispa Fukuoka                    9,767 
   [Genki NAKAYAMA 89 - Hokuto NAKAMURA 17]
Thespa Kusatsu            0-2  Vegalta Sendai               *1   4,134 
   [SCHWENCK 4, Katsutomo OSHIBA 47]
Yokohama FC               1-1  Tokushima Vortis                  5,024 
   [SILVIO 66 - Toshiaki HAJI 41 ]
Ventforet Kofu            0-3  Kyoto Purple Sanga                5,536 
   [Daisuke SAITO 24, Atsushi MIO 33, ALEMAO 63]
Sagan Tosu                0-2  Montedio Yamagata                 5,104 
   [Ryuta HARA 14, Shinji OTSUKA 41]
Shonan Bellmare           3-1  Mito Hollyhock                    5,862 
   [BARISIC 40, Nozomu SATO 45, 63 - Kota FUKATSU 24]

Round 9 [Apr 30]
Vegalta Sendai            3-0  Shonan Bellmare                  13,457
   [Katsutomo OSHIBA 39, 74, RYAN Yon Gi 65]
Montedio Yamagata         0-1  Mito Hollyhock                    6,249
   [Takamichi SEKI 43]
Thespa Kusatsu            0-2  Sagan Tosu                   *1   3,043
   [Kosuke YATSUDA 5, Hiroshi NARASAKI 15]
Yokohama FC               1-3  Ventforet Kofu                    3,684
   [Shoji JO 16 - Taro HASEGAWA 0, 37, BARE 21]
Tokushima Vortis          1-1  Consadole Sapporo                 5,689
   [Yasuaki OSHIMA 89 - Shinya AIKAWA 80]
Avispa Fukuoka            0-0  Kyoto Purple Sanga               10,239

Round 10
[Mar 3]
Kyoto Purple Sanga        1-0  Tokushima Vortis                 11,727
   [Yutaka TAHARA 82]
[Mar 4]
Mito Hollyhock            0-1  Sagan Tosu                        3,512
   [Tatsunori ARAI 49]
Consadole Sapporo         1-0  Yokohama FC                      14,229
   [Yushi SODA 26]
Shonan Bellmare           1-1  Thespa Kusatsu                   10,353
   [Genki NAGASATO 59 - Masami SATO 16]
Avispa Fukuoka            0-1  Ventforet Kofu                    8,788
   [Jun MIZUKOSHI 19]
Vegalta Sendai            0-1  Montedio Yamagata                19,128
   [Masaru AKIBA 65]

Round 11
[Mar 7]
Montedio Yamagata         3-0  Consadole Sapporo                 4,528
   [Takumi MOTOHASHI 20, Teruaki KOBAYASHI 62, Ryosuke NEMOTO 87]
Mito Hollyhock            2-2  Vegalta Sendai                    4,651
   [Shunta NAGAI 72, Kosuke SUDA 76 - Nobuyuki ZAIZEN 41, SCHWENCK 78]
Yokohama FC               1-2  Kyoto Purple Sanga                3,347
   [JEFFERSON 65 - Masatoshi MATSUDA 6, 40]
Ventforet Kofu            4-1  Thespa Kusatsu               *2   9,701
   [Taro HASEGAWA 23, 66, BARE 27, 49 - Wataru YAMAZAKI 89]
Tokushima Vortis          2-2  Avispa Fukuoka                    4,124
   [Akira ITO 19, Toshiaki HAJI 86 - Ryota ARIMITSU 26, Keisuke OTA 58]
[Mar 8]
Sagan Tosu                0-0  Shonan Bellmare                   7,659

Round 12 [Mar 14]
Avispa Fukuoka            0-0  Montedio Yamagata                10,217
Consadole Sapporo         2-0  Mito Hollyhock               *1   6,807
   [Own-Goal 2, Genki NAKAYAMA 65]
Vegalta Sendai            2-1  Ventforet Kofu                   11,695
   [SCHWENCK 29, RYAN Yon Gi 32 - BARE 89]
Thespa Kusatsu            1-1  Yokohama FC                  *1   3,126
   [Daisuke KIMORI 89 - JEFFERSON 19]
Shonan Bellmare           1-1  Tokushima Vortis                  4,112
   [Nozomu KATO 32 - KIM Wi Man 8]
Kyoto Purple Sanga        0-3  Sagan Tosu                        7,235
   [Takaaki SUZUKI 15, 21, Tatsunori ARAI 44]

Round 13 [Mar 21]
Thespa Kusatsu            0-3  Kyoto Purple Sanga                3,287
   [ALEMAO 35, Yutaka TAHARA 89, RICARD 89]
Yokohama FC               1-1  Avispa Fukuoka                    4,890
   [JEFFERSON 83 - GLAUCIO 67]
Shonan Bellmare           0-3  Consadole Sapporo                 5,220
   [Kazumasa UESATO 15, Shinya AIKAWA 37, Akihiro TABATA 71]
Ventforet Kofu            1-1  Montedio Yamagata                 4,903
   [BARE 68 - Kohei HAYASHI 84]
Tokushima Vortis          0-1  Mito Hollyhock                    4,028
   [Takafumi YOSHIMOTO 15]
Sagan Tosu                1-0  Vegalta Sendai                    8,324
   [Yuki TAKABAYASHI 19]

Round 14
[Mar 27]
Mito Hollyhock            2-2  Yokohama FC                       1,875
   [Shunta NAGAI 3, Masashi OWADA 78 - 
    Shoji JO 59, Tsuyoshi YOSHITAKE 83]
[Mar 28]
Consadole Sapporo         3-1  Thespa Kusatsu               *1   7,693
   [Shinya AIKAWA 21, 40, Makoto SUNAKAWA 60 - Takayuki YAMAGUCHI 89]
Montedio Yamagata         1-3  Sagan Tosu                        4,795
   [Yutaro ABE 52 - Tatsunori ARAI 22, 71, Takaaki SUZUKI 32]
Ventforet Kofu            5-0  Tokushima Vortis                  5,048
   [Taro HASEGAWA 11, Ken FUJITA 37, BARE 51, 65, 73]
Kyoto Purple Sanga        2-1  Shonan Bellmare                   8,539
   [RICARDO 21, Daisuke NAKAHARAI 68 - Michiaki KAKIMOTO 57]
Avispa Fukuoka            2-1  Vegalta Sendai                    7,299
   [Kohei MIYAZAKI 8, Hiroyuki HAYASHI 40 - Katsutomo OSHIBA 88]

Round 15
[Jun 3]
Tokushima Vortis          2-0  Yokohama FC                       4,589
   [Akira OBA 8, Yuki FUJI 89]
[Jun 4]
Vegalta Sendai            4-0  Consadole Sapporo                13,754
   [SCHWENCK 5, Own-Goal 10, BARON 20, Katsutomo OSHIBA 78]
Montedio Yamagata         1-3  Kyoto Purple Sanga                5,077
   [Yutaro ABE 55 - Yutaka TAHARA 44, ALEMAO 48, Daisuke SAITO 70]
Thespa Kusatsu            1-1  Mito Hollyhock               *1   2,724
   [Ryo SAKAI 78 - Kenji HADA 15]
Sagan Tosu                2-2  Ventforet Kofu                    7,505
   [Takaaki SUZUKI 31, Tatsunori ARAI 60 - 
    Hirotoshi YOKOYAMA 1, BARE 7]
Shonan Bellmare           0-2  Avispa Fukuoka                    5,166
   [Seiji KOGA 56, ROBERTO 76]

Round 16 
[Jun 11]
Consadole Sapporo         0-0  Tokushima Vortis                 12,675
Yokohama FC               1-3  Vegalta Sendai                    5,206
   [Tomoyoshi ONO 9 - BARON 11, RYAN Yon Gi 73, 82]
Kyoto Purple Sanga        3-2  Avispa Fukuoka                    4,289
   [Own-Goal 50, RICARDO 56, PAULINHO 79 - ALEX 13, Kohei MIYAZAKI 67]
Sagan Tosu                0-1  Thespa Kusatsu                    9,404
   [Takayuki YAMAGUCHI 89]
Ventforet Kofu            2-2  Shonan Bellmare                   6,199
   [Taro HASEGAWA 60, Ken FUJITA 76 - Naoya UMEDA 22, Nozomu KATO 34]
[Jun 12]
Mito Hollyhock            1-2  Montedio Yamagata                 2,936
   [Shingo MORITA 60 - Toshihiro UCHIYAMA 4, Takumi MOTOHASHI 21]

Round 17 [Jun 18]
Thespa Kusatsu            1-2  Ventforet Kofu               *1   3,527
   [Atsushi YOSHIMOTO 52 - Ken FUJITA 68, Daisuke SUDO 89]
Shonan Bellmare           4-3  Sagan Tosu                        4,280
   [Michiaki KAKIMOTO 17, 36, Nozomu KATO 56, Yusuke SATO 86 -
    Takaaki SUZUKI 14, 67, Tatsunori ARAI 33]
Tokushima Vortis          1-2  Kyoto Purple Sanga                4,615
   [Toshiaki HAJI 4 - Yutaka TAHARA 47, 52]
Avispa Fukuoka            0-3  Consadole Sapporo                 8,830
   [Yuki OKADA 54, Tomohiko IKEUCHI 63, Shinya AIKAWA 75]
Vegalta Sendai            1-0  Mito Hollyhock                   17,023
   [BARON 86]
Montedio Yamagata         1-1  Yokohama FC                       5,219
   [Ryosuke NEMOTO 31 - TWEED 33]

Round 18
[Jun 24]
Mito Hollyhock            0-0  Avispa Fukuoka                    1,542
[Jun 25]
Thespa Kusatsu            1-0  Shonan Bellmare                   3,211
   [Takayuki YAMAGUCHI 87]
Yokohama FC               1-2  Consadole Sapporo            *1  12,849
   [Own-Goal 89 - Genki NAKAYAMA 6, Kazumasa UESATO 76]
Kyoto Purple Sanga        3-2  Ventforet Kofu                    8,831
   [RICARDO 14, ALEMAO 21, 28 - Taro HASEGAWA 3, BARE 44]
Montedio Yamagata         0-0  Vegalta Sendai                   19,418
Sagan Tosu                1-1  Tokushima Vortis                 11,631
   [Tatsunori ARAI 1 - Toshiaki HAJI 50]

Round 19 [Jul 2]
Consadole Sapporo         0-2  Montedio Yamagata            *1   8,497
   [Toshihiko UCHIYAMA 54, Ryosuke NEMOTO 76]
Ventforet Kofu            2-1  Avispa Fukuoka                    7,061
   [Ken FUJITA 51, Yuki INOUE 67 - Yusuke TANAKA 34]
Shonan Bellmare           1-0  Vegalta Sendai                    6,176
   [Naoya UMEDA 39]
Kyoto Purple Sanga        1-0  Yokohama FC                       6,859
   [RICARDO 24]
Tokushima Vortis          2-1  Thespa Kusatsu                    3,008
   [Akira ITO 26, Takuto KOYAMA 70 - Masahiro MOMITANI 43]
Sagan Tosu                0-1  Mito Hollyhock                   10,109
   [DERLIS 22]

Round 20
[Jul 8]
Mito Hollyhock            4-1  Shonan Bellmare                   1,371
   [Kosuke SUDA 55, DERLIS 60, 89, Kazushi ISOYAMA 81 - 
    Michiaki KAKIMOTO 27]
[Jul 9]
Consadole Sapporo         3-1  Ventforet Kofu               *1   7,614
   [Tomohiko IKEUCHI 49, 70, Shinya AIKAWA 80 - BARE 18]
Vegalta Sendai            3-1  Kyoto Purple Sanga               18,112
   [SILVINHO 32, RYAN Yon Gi 73, 85 - Daisuke HOSHI 70]
Montedio Yamagata         1-1  Thespa Kusatsu                    6,074
   [Yutaro ABE 50 - Takeshi TERADA 59]
Yokohama FC               2-2  Sagan Tosu                        2,863
   [Tomoya UCHIDA 40, Shoji JO 62 - 
    Jun IDEGUCHI 44, Hiromasa SUGURI 82]
Avispa Fukuoka            3-1  Tokushima Vortis                  6,620
   [Yuki MATSUSHITA 3, Ryota ARIMITSU 24, Kohei MIYAZAKI 26 - 
    Koji KATAOKA 18]

Round 21 [Jul 13]
Thespa Kusatsu            1-2  Avispa Fukuoka                    7,314
   [Atsushi YOSHIMOTO 50 - GLAUCIO 29, Yusuke TANAKA 75]
Shonan Bellmare           2-1  Montedio Yamagata                 5,738
   [Michiaki KAKIMOTO 37, 77 - Ryuta HARA 23]
Ventforet Kofu            0-1  Yokohama FC                       5,136
   [Shoji JO 20]
Kyoto Purple Sanga        1-1  Mito Hollyhock                    6,951
   [PAULINHO 68 - Takafumi YOSHIMOTO 79]
Tokushima Vortis          3-3  Vegalta Sendai                    3,028
   [Yasuaki OSHIMA 43, Akira ITO 60, 82 - 
    Hiroki BANDAI 48, Katsutomo OSHIBA 58, Kosuke KITANI 89]
Sagan Tosu                0-1  Consadole Sapporo                 6,951
   [Tomohiko IKEUCHI 2]

Round 22
[Jul 16]
Consadole Sapporo         0-1  Kyoto Purple Sanga           *2   5,750
   [ALEMAO 77]
Montedio Yamagata         2-2  Tokushima Vortis                  5,791
   [Shinji OTSUKA 53, Ryuta HARA 65 -
    Akira ITO 26, Yasutaka KOBAYASHI 84]
Yokohama FC               0-0  Shonan Bellmare                   5,084
Avispa Fukuoka            3-2  Sagan Tosu                       13,069
   [Hokuto NAKAMURA 33, Yusuke TANAKA 55, Kyohei YAMAGATA 89 -
    Kosuke YATSUDA 37, Tatsunori ARAI 62]
[Jul 17]
Vegalta Sendai            4-0  Thespa Kusatsu                   19,021
   [Kodai WATANABE 29, SILVINHO 55, BARON 73, 89]
Mito Hollyhock            1-0  Ventforet Kofu                    4,287
   [Kosuke SUDA 51]

Round 23
[Jul 29]
Thespa Kusatsu            1-0  Sagan Tosu                        2,604
   [Sotaro SADA 58]
[Jul 30]
Kyoto Purple Sanga        0-1  Montedio Yamagata                 9,721
   [Ryosuke NEMOTO 19]
Ventforet Kofu            2-1  Vegalta Sendai                    7,373
   [Taro HASEGAWA 22, 44 - BARON 30]
Yokohama FC               1-0  Mito Hollyhock                    8,080
   [Tomotaka KITAMURA 24]
Tokushima Vortis          1-1  Consadole Sapporo                 4,012
   [Yasuaki OSHIMA 81 - Tomohiko IKEUCHI 53]
Avispa Fukuoka            2-0  Shonan Bellmare                  10,613
   [Yusuke TANAKA 69, GLAUCIO 76]

Round 24 [Aug 2]
Consadole Sapporo         1-2  Yokohama FC                      20,374
   [Shinya AIKAWA 2 - Tomotaka KITAMURA 44, Shingi ONO 70]
Vegalta Sendai            2-2  Avispa Fukuoka                   16,452
   [Kensuke NEBIKI 9, BARON 85 - Kohei MIYAZAKI 15, ROBERTO 61]
Montedio Yamagata         1-2  Ventforet Kofu                    4,393
   [Ryuta HARA 89 - Katsuya ISHIHARA 10, Daisuke SUDO 86]
Mito Hollyhock            1-1  Tokushima Vortis                  2,213
   [Kazushi ISOYAMA 46 - Yasuaki OSHIMA 6]
Shonan Bellmare           1-0  Thespa Kusatsu                    4,263
   [Koji SAKAMOTO 49]
Sagan Tosu                3-2  Kyoto Purple Sanga                4,467
   [Toyoki HASEGAWA 60, Takaaki SUZUKI 64, Kazuya IIO 89 -
    ALEMAO 18, Daishi KATO 84]

Round 25 [Aug 6]
Ventforet Kofu            1-2  Kyoto Purple Sanga                6,605
   [Taro HASEGAWA 16 - Masatoshi MATSUDA 27, 57]
Vegalta Sendai            1-0  Sagan Tosu                       16,259
   [Katsutomo OSHIBA 12]
Thespa Kusatsu            1-2  Consadole Sapporo                 6,613
   [Takayuki YAMAGUCHI 79 - Tomohiko IKEUCHI 11, Tomohiro WANAMI 55]
Yokohama FC               1-2  Montedio Yamagata                 7,786
   [Shoji JO 44 - Ryuta HARA 11, Kohei HAYASHI 89]
Tokushima Vortis          3-1  Shonan Bellmare                   7,621
   [Toshiaki HAJI 7, Akira OBA 44, 47 - Nozomu KATO 9]
Avispa Fukuoka            3-0  Mito Hollyhock                    9,025
   [GLAUCIO 12, 46, Yusuke TANAKA 20]

Round 26 [Aug 13]
Consadole Sapporo         2-1  Vegalta Sendai               *1   9,345
   [Genki NAKAYAMA 82, Tomohiko IKEUCHI 85 - SCHWENCK 71]
Montedio Yamagata         1-1  Avispa Fukuoka                    4,821
   [Kohei USUI 74 - Seiji KOGA 89]
Mito Hollyhock            1-1  Thespa Kusatsu                    5,438
   [Kota FUKATSU 6 - Masami SATO 82]
Shonan Bellmare           1-1  Ventforet Kofu                    5,313
   [Yuya SANO 12 - BARE 19]
Kyoto Purple Sanga        2-0  Tokushima Vortis                  6,771
   [RICARDO 62, Daisuke NAKAHARAI 63]
Sagan Tosu                4-1  Yokohama FC                      11,132
   [Takaaki SUZUKI 32, 47, Tatsunori ARAI 60, Yoshiki TAKAHASHI 76 - 
    Shoji JO 4]

Round 27 
[Aug 20]
Ventforet Kofu            1-0  Thespa Kusatsu                    7,128
   [Taro HASEGAWA 85]
Vegalta Sendai            0-0  Yokohama FC                      19,094
Shonan Bellmare           1-1  Mito Hollyhock                    4,621
   [Yusuke SATO 89 - Kazushi ISOYAMA 59]
Tokushima Vortis          2-1  Sagan Tosu                        3,596
   [Toshiaki HAJI 75, 78 - Tatsunori ARAI 70]
Avispa Fukuoka            2-1  Kyoto Purple Sanga               13,348
   [ALEX 51, Yusuke TANAKA 64  - PAULINHO 78]
[Sep 14]
Montedio Yamagata         1-0  Consadole Sapporo                 3,342
   [Kohei TANAKA 84]

Round 28
[Aug 26]
Mito Hollyhock            1-0  Consadole Sapporo                 2,172
   [Own-Goal 70]
Thespa Kusatsu            0-0  Montedio Yamagata                 4,302
[Aug 27]
Yokohama FC               3-4  Ventforet Kofu                    8,629
   [SILVIO 57, Kazuyoshi MIURA 65, TWEED 84 - 
    Yosuke IKEHATA 5, Shinya NASU 42, BARE 47, 50]
Kyoto Purple Sanga        3-1  Vegalta Sendai                    8,393
   [PAULINHO 6, 87, RICARDO 67 - Kensuke NEBIKI 3]
Tokushima Vortis          2-0  Avispa Fukuoka                    4,062
   [Koji KATAOKA 17, 67]
Sagan Tosu                1-2  Shonan Bellmare                   7,014
   [BIJU 29 - Michiaki KAKIMOTO 5, Yusuke SATO 46]

Round 29 [Aug 31]
Consadole Sapporo         2-0  Shonan Bellmare                  13,056
   [DERLIS 1, Tomohiko IKEUCHI 44]
Vegalta Sendai            2-2  Tokushima Vortis                 11,818
   [Kensuke NEBIKI 7, Kazuhiro MURAKAMI 86 - 
    Yasutaka KOBAYASHI 75, 84]
Montedio Yamagata         3-0  Mito Hollyhock                    3,572
   [Teruaki KOBAYASHI 13, Ryuta HARA 21, Yutaro ABE 51]
Yokohama FC               1-1  Kyoto Purple Sanga                6,597
   [Kazuyoshi MIURA 72 - Satoru SUZUKI 13]
Ventforet Kofu            1-1  Sagan Tosu                        5,008
   [Ken FUJITA 40 - Keiji TAKACHI 89]
Avispa Fukuoka            1-0  Thespa Kusatsu                    9,409
   [Mitsuru CHIYOTANDA 81]

Round 30 [Sep 4]
Vegalta Sendai            0-0  Montedio Yamagata                17,710
Mito Hollyhock            1-1  Kyoto Purple Sanga                2,218
   [Takafumi YOSHIMOTO 39 - Daishi KATO 69]
Ventforet Kofu            0-1  Consadole Sapporo                 7,753
   [Hiroki MIHARA 5]
Thespa Kusatsu            1-0  Tokushima Vortis                  5,212
   [Sho GOKYU 33]
Shonan Bellmare           1-2  Yokohama FC                      14,203
   [Michiaki KAKIMOTO 55 - Shoji JO 47, Jungo KONO 64]
Sagan Tosu                1-1  Avispa Fukuoka                   11,614
   [Hiromasa SUGURI 40 - GLAUCIO 50]

Round 31
[Sep 10]
Consadole Sapporo         0-3  Sagan Tosu                   *1   8,906
   [Tatsunori ARAI 10, Shota KOIDE 56, Yoshiki TAKAHASHI 62]
Kyoto Purple Sanga        6-0  Thespa Kusatsu                    8,251
   [PAULINHO 36, 65, Satoru SUZUKI 40, Daisuke NAKAHARAI 46, 
    Daisuke HOSHI 52, 69]
Mito Hollyhock            0-2  Vegalta Sendai                    8,158
   [SCHWENCK 1, BARON 84]
Tokushima Vortis          1-3  Ventforet Kofu                    4,088
   [Noriaki TSUTSUI 83 - 
    Ken FUJITA 53, Katsuya ISHIHARA 62, Arata SUGIYAMA 67]
Avispa Fukuoka            3-0  Yokohama FC                      16,280
   [GLAUCIO 57, Kyohei YAMAGATA 78, Mitsuru CHIYOTANDA 87]
[Sep 11]
Montedio Yamagata         1-1  Shonan Bellmare                   5,526
   [Yutaro ABE 57 - Naoya UMEDA 14]

Round 32
[Sep 17]
Yokohama FC               2-3  Tokushima Vortis                  6,823
   [Shoji JO 31, Kazuyoshi MIURA 51 - 
    Toshiaki HAJI 17, 84, Akira OBA 63]
Shonan Bellmare           0-0  Kyoto Purple Sanga                5,265
Sagan Tosu                1-2  Montedio Yamagata                 5,909
   [BIJU 25 - Atsushi NAGAI 13, Kohei HAYASHI 69]
Ventforet Kofu            2-2  Mito Hollyhock                    6,362
   [Daisuke SUDO 47, Taro HASEGAWA 75 - FABIO 84, Shunta NAGAI 89]
Thespa Kusatsu            0-2  Vegalta Sendai                    6,362
   [SCHWENCK 46, BARON 77]
[Sep 18]
Consadole Sapporo         1-3  Avispa Fukuoka               *1   7,314
   [Tomoaki SEINO 71 - GLAUCIO 44, 57, Mitsuru CHIYOTANDA 44]

Round 33
[Sep 23]
Mito Hollyhock            1-0  Sagan Tosu                        2,189
   [Shinobu ITO 87]
[Sep 24]
Vegalta Sendai            2-0  Shonan Bellmare                  14,521
   [BARON 18, SCHWENCK 82]
Yokohama FC               1-0  Thespa Kusatsu               *2   4,936
   [TWEED 43]
Kyoto Purple Sanga        4-0  Consadole Sapporo                 9,426
   [ALEMAO 8, Daishi KATO 32, PAULINHO 43, Own-Goal 67]
Tokushima Vortis          2-1  Montedio Yamagata            *2   2,687
   [Akira ITO 38, Yasutaka KOBAYASHI 66 - Atsushi NAGAI 89]
Avispa Fukuoka            2-2  Ventforet Kofu                    8,974
   [Kyohei YAMAGATA 29, GLAUCIO 85 - 
    Daisuke SUDO 33, Kazuki KURANUKI 84]

Round 34
[Sep 30]
Shonan Bellmare           1-2  Avispa Fukuoka                    3,521
   [Naoya UMEDA 49 - GLAUCIO 72, Seiji KOGA 73]
[Oct 1]
Consadole Sapporo         2-0  Tokushima Vortis             *1   5,323
   [Tomoaki SEINO 42, Shinya AIKAWA 63]
Montedio Yamagata         0-3  Kyoto Purple Sanga                4,074
   [PAULINHO 8, 78, 87]
Sagan Tosu                2-0  Vegalta Sendai               *1   3,188
   [Tatsunori ARAI 2, Takaaki SUZUKI 83]
Ventforet Kofu            0-0  Yokohama FC                      14,234
Thespa Kusatsu            0-0  Mito Hollyhock                    6,722

Round 35 [Oct 5]
Mito Hollyhock            0-1  Shonan Bellmare              *1   1,387
   [Yusuke SATO 89]
Thespa Kusatsu            1-2  Ventforet Kofu                    1,344
   [Sotaro SADA 16 - Ken FUJITA 5, Daisuke SUDO 58]
Yokohama FC               1-1  Consadole Sapporo            *3   4,331
   [Shoji JO 58 - Shinya AIKAWA 67]
Kyoto Purple Sanga        0-1  Sagan Tosu                        4,588
   [Tatsunori ARAI 55]
Tokushima Vortis          2-4  Vegalta Sendai                    2,205
   [Akira OBA 34, Yasutaka KOBAYASHI 83 - 
    Nobuyuki ZAIZEN 4, BARON 25, SCHWENCK 40, Katsutomo OSHIBA 79]
Avispa Fukuoka            0-2  Montedio Yamagata                 6,777
   [Ryuta HARA 42, 59]

Round 36 [Oct 15]
Vegalta Sendai            1-0  Ventforet Kofu                   12,616
   [BARON 22]
Montedio Yamagata         2-2  Yokohama FC                       8,651
   [Ryuta HARA 34, Shogo KOBARA 39 - 
    Tomotaka KITAMURA 76, Takanori NAKAJIMA 88]
Mito Hollyhock            0-3  Avispa Fukuoka                    2,074
   [GLAUCIO 41, Yusuke TANAKA 53, Mitsuru CHIYOTANDA 72]
Shonan Bellmare           0-0  Consadole Sapporo                 5,510
Tokushima Vortis          1-5  Kyoto Purple Sanga                3,547
   [Yasutaka KOBAYASHI 10 - 
    ALEMAO 7, 32, Daisuke NAKAHARAI 25, PAULINHO 47, Takuya MIKAMI 82]
Sagan Tosu                4-1  Thespa Kusatsu                    5,122
   [Takeshi HAMADA 44, Takaaki SUZUKI 44, 62, Tatsunori ARAI 48 - 
    CHIKA 30]

Round 37
[Oct 22]
Consadole Sapporo         3-1  Montedio Yamagata            *3   4,959
   [Masaya NISHITANI 18, Tomoaki SEINO 45, Own-Goal 53 -  
    Takumi MOTOHASHI 74]
Thespa Kusatsu            0-0  Shonan Bellmare                   3,793
Yokohama FC               1-2  Vegalta Sendai                    8,755
   [Tomotaka KITAMURA 10 - Kazuhiro MURAKAMI 53, SCHWENCK 68]
Ventforet Kofu            5-0  Tokushima Vortis                  8,097
   [Kazuki KURANUKI 7, BARE 15, 46, Michitaka AKIMOTO 43, 
    Ken FUJITA 89]
Kyoto Purple Sanga        3-1  Mito Hollyhock                   10,230
   [PAULINHO 42, 59, Daisuke HOSHI 89 - FABIO 66]
[Oct 23]
Avispa Fukuoka            4-1  Sagan Tosu                       20,201
   [Mitsuru CHIYOTANDA 9, 65, GLAUCIO 18, 20 - Takaaki SUZUKI 24]

Round 38 [Oct 29]
Shonan Bellmare           2-0  Montedio Yamagata                 4,011
   [Own-Goal 24, Michiaki KAKIMOTO 59]
Kyoto Purple Sanga        3-0  Avispa Fukuoka                    4,221
   [Yutaka TAHARA 13, Masatoshi MATSUDA 71, PAULINHO 89]
Vegalta Sendai            2-2  Consadole Sapporo                15,028
   [Kazuhiro MURAKAMI 70, BARON 81 - 
    Tomoaki SEINO 3, Tomohiko IKEUCHI 72]
Mito Hollyhock            1-0  Yokohama FC                       6,548
   [Takafumi YOSHIMOTO 85]
Tokushima Vortis          3-2  Thespa Kusatsu                    3,146
   [Yuki ISHIDA 62, Shohei KAMADA 87, Yasutaka KOBAYASHI 89 - 
    Masami SATO 35, 56]
Sagan Tosu                1-2  Ventforet Kofu                    7,552
   [Takaaki SUZUKI 5 - BARE 59, Daisuke SUDO 70]

Round 39 [Nov 6]
Montedio Yamagata         0-2  Vegalta Sendai                   16,878
   [SCHWENCK 43, 73]
Yokohama FC               3-1  Avispa Fukuoka                    8,527
   [Kazuyoshi MIURA 7, Tomoya UCHIDA 10, 44 - Kohei MIYAZAKI 59]
Ventforet Kofu            5-2  Shonan Bellmare                   6,324
   [Taro HASEGAWA 41, Kazuki KURANUKI 52, Taro HASEGAWA 58, BARE 60, 
    Ken FUJITA 65 - Kosuke NAKAMACHI 85, Michiaki KAKIMOTO 86]
Sagan Tosu                3-3  Tokushima Vortis                  5,788
   [Tatsunori ARAI 1, 44, 59 - 
    Toshiaki HAJI 40, Yasutaka KOBAYASHI 48, Own-Goal 72]
Thespa Kusatsu            0-2  Kyoto Purple Sanga                4,808
   [Masatoshi MATSUDA 60, Daishi KATO 89]
Consadole Sapporo         1-1  Mito Hollyhock                   14,604
   [Tomoaki SEINO 69 - Kota FUKATSU 83]

Round 40 [Nov 13]
Vegalta Sendai            1-0  Thespa Kusatsu                   17,315
   [Naoki CHIBA 77]
Montedio Yamagata         1-3  Tokushima Vortis                  3,517
   [Kohei HAYASHI 40 - 
    Takuto KOYAMA 22, Yohei TANIIKE 44, Akira ITO 51]
Mito Hollyhock            3-0  Ventforet Kofu                    3,106
   [Masashi OWADA 20, Kenji HADA 44, Takafumi YOSHIMOTO 64]
Kyoto Purple Sanga        2-1  Yokohama FC                      14,170
   [Kazuki TESHIMA 5, Atsushi MIO 41 - Shoji JO 1]
Shonan Bellmare           2-0  Sagan Tosu                        3,651
   [Keisuke MORIYA 22, 31]
Avispa Fukuoka            3-0  Consadole Sapporo                 9,269
   [Mitsuru CHIYOTANDA 34, Satoshi NAGANO 84, GLAUCIO 89]

Round 41 [Nov 19]
Thespa Kusatsu            0-2  Avispa Fukuoka               *2   3,215
   [GLAUCIO 28, ALEX 54]
Consadole Sapporo         3-3  Kyoto Purple Sanga               14,654
   [Tomoaki SEINO 19, 69, 70 - 
    Daisuke NAKAHARAI 38, ALEMAO 40, Masatoshi MATSUDA 78]
Shonan Bellmare           1-1  Vegalta Sendai                    6,679
   [Own-Goal 21 - SCHWENCK 24]
Ventforet Kofu            1-1  Montedio Yamagata                 6,598
   [BARE 26 - Kohei HAYASHI 44]
Tokushima Vortis          1-3  Yokohama FC                       5,028
   [Akira ITO 28 - Hideaki TOMINAGA 35, 47, 53]
Sagan Tosu                1-2  Mito Hollyhock                    6,675
   [Own-Goal 50 - Takafumi YOSHIMOTO 9, Masashi OWADA 12]

Round 42 [Nov 23]
Consadole Sapporo         2-4  Ventforet Kofu                   17,608
   [Tomoaki SEINO 19, Makoto SUNAKAWA 48 - 
    Taro HASEGAWA 39, 89, Daisuke SUDO 89, 89]
Vegalta Sendai            3-0  Mito Hollyhock                   17,061
   [SILVINHO 38, BARON 63, Katsutomo OSHIBA 84]
Montedio Yamagata         4-0  Thespa Kusatsu                    4,185
   [Kohei HAYASHI 10, Ryosuke NEMOTO 43, Shinji OTSUKA 67, 
    Kenji TAKAHASHI 70]
Yokohama FC               0-1  Sagan Tosu                        5,243
   [Hidenori KATO 15]
Kyoto Purple Sanga        4-0  Shonan Bellmare                   6,517
   [Noboru KOHARA 25, 71, Masatoshi MATSUDA 28, Daisuke HOSHI 59]
Avispa Fukuoka            0-0  Tokushima Vortis                 20,841

Round 43 [Nov 26]
Vegalta Sendai            0-1  Kyoto Purple Sanga               19,087
   [ALEMAO 63]
Mito Hollyhock            0-1  Montedio Yamagata                 3,178
   [Kohei HAYASHI 16]
Thespa Kusatsu            1-3  Yokohama FC                       4,463
   [Masami SATO 14 - 
    Yasunori TAKADA 28, Tomotaka KITAMURA 31, Shoji JO 51]
Shonan Bellmare           1-2  Tokushima Vortis                  4,688
   [Genki NAGASATO 68 - KIM Wi Man 41, Yasutaka KOBAYASHI 45]
Ventforet Kofu            0-5  Avispa Fukuoka                   10,187
   [Yuki MATSUSHITA 9, 27, Kyohei YAMAGATA 23, Seiji KOGA 72, ALEX 89]
Sagan Tosu                0-2  Consadole Sapporo                 8,107
   [Makoto SUNAKAWA 24, Tomohiko IKEUCHI 31]

Round 44 [Dec 3]
Consadole Sapporo         2-1  Thespa Kusatsu                   18,087
   [Tomoaki SEINO 8, Kengo ISHII 61 - Ryo SAKAI 1]
Montedio Yamagata         1-0  Sagan Tosu                        3,145
   [Hayato SASAKI 72]
Yokohama FC               1-4  Shonan Bellmare                   5,038
   [SILVIO 2 - 
    BARISIC 40, Takayoshi TODA 59, Michiaki KAKIMOTO 70, Yuya SANO 73]
Kyoto Purple Sanga        1-2  Ventforet Kofu                    8,803
   [Yutaka TAHARA 9, - Taro HASEGAWA 40, ALAIR 80]
Tokushima Vortis          0-1  Mito Hollyhock                    5,379
   [FABIO 28]
Avispa Fukuoka            1-1  Vegalta Sendai                   13,375
   [Seiji KOGA 49 - Kazuhiro MURAKAMI 65]

Final Table:
                        G  W  D  L  GF GA   P   GD
 1.Kyoto Purple Sanga  44 30  7  7  89-40  97  +49  Champion, Promoted
 2.Avispa Fukuoka      44 21 15  8  72-43  78  +29  Promoted
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Ventforet Kofu      44 19 12 13  78-64  69  +14  Promotion Playoff
----------------------------------------------------------------------
 4.Vegalta Sendai      44 19 11 14  66-47  68  +19
 5.Montedio Yamagata   44 16 16 12  54-45  64   +9 
 6.Consadole Sapporo   44 17 12 15  54-57  63   -3 
 7.Shonan Bellmare     44 13 15 16  46-59  54  -13
 8.Sagan Tosu          44 14 10 20  58-58  52   +0
 9.Tokushima Vortis    44 12 16 16  60-76  52  -16
10.Mito Hollyhock      44 13 13 18  41-57  52  -16
11.Yokohama FC         44 10 15 19  48-64  45  -16
12.Thespa Kusatsu      44  5  8 31  26-82  23  -56

NB: Tokyo Verdy 1969 (17th rank of J.League Division 1 (J1) 2005) and 
    Vissel Kobe (18th rank, bottom of J1 2005) are relegated to J2 in 
    2006 season.
    Ehime FC (Champion of Japan Football League (JFL) 2005) are 
    promoted from JFL to J2 in 2006 season.




Season-End Goal Ranking (include PK, without Play-Off)

 R.   G (P)  Name [nationality]        Club
--------------------------------------------------
 1.  22      PAULINHO           [BRA]  Kyoto
 2.  21 (1)  BARE               [BRA]  Kofu
 3.  18 (1)  GLAUCIO            [BRA]  Fukuoka
 4.  17      Taro HASEGAWA             Kofu
     17 (1)  Tatsunori ARAI            Tosu
 6.  15 (2)  Michiaki KAKIMOTO         Shonan
     15      ALEMAO             [BRA]  Kyoto
     15 (1)  Takaaki SUZUKI            Tosu
 9.  14 (2)  BARON              [BRA]  Sendai
10.  13      SCHWENCK           [BRA]  Sendai
11.  12 (2)  Ryuta HARA                Yamagata
     12 (1)  Shoji JO                  Yokohama FC
     12 (1)  Toshiaki HAJI             Tokushima
14.  11      Tomohiko IKEUCHI          Sapporo
     11      Yasutaka KOBAYASHI        Yamagata
16.  10      Tomoaki SEINO             Sapporo
     10      Katsutomo OSHIBA          Sendai
     10      Ken FUJITA                Kofu
19.   9      Shinya AIKAWA             Sapporo
      9      DERLIS             [PAR]  Sapporo (*)
      9 (3)  Nozomu KATO               Shonan
      9      Yutaka TAHARA             Kyoto
      9      Akira ITO                 Tokushima
24.   8      Daisuke SUDO              Kofu
      8      Masatoshi MATSUDA         Kyoto
26.   7      Kohei HAYASHI             Yamagata
      7 (7)  RICARDO            [BRA]  Kyoto
      7      Mitsuru CHIYOTANDA        Fukuoka
      7      Yusuke TANAKA             Fukuoka
30.   6      RYAN Yon Gi        [PRK]  Sendai
      6      Takafumi YOSHIMOTO        Mito
      6      Akira OBA                 Tokushima

 NB: These are real name of Brazilians and Paraguayese:
     "PAULINHO" = Paulo Antonio De Oliveira
     "BARE"     = Jader Volnei Spindler
     "GLAUCIO"  = GLAUCIO De Jesus Carvalho
     "ALEMAO"   = Carlos Adriano De Josus Soares
     "BARON"    = Marcelo BARON Polanczyk
     "SCHWENCK" = Cleber SCHWENCK Tiene
     "DERLIS"   = DERLIS Javier Florentin Noguera
     "RICARDO"  = RICARDO Cavalcante Ribeiro
     DERLIS belonged to Mito in Round 1-22, 8 goals.


Sapporo Atsubetsu Park Stadium (capacity: 20,005)
Sapporo Dome (capacity: 42,831)


Venues of games

Tokyo National Stadium (Kokuritsu Kyogijo, NS) is opened for 
all clubs to hold its home game. 

* Venues by Clubs of Main and Assistance Stadium

Clubs         Main Stadium              Assistance Stadium (*1)
---------------------------------------------------------------
Sapporo       Sapporo Dome              Sapporo Atsubetsu Park S,
Sendai        Sendai S.
Yamagata      Yamagata Park S.
Mito          Kasamatsu S.              Hitachinaka City S.
Kusatsu       Gunma Shikishima A.S.     Gunma Shikishima F.S.
Yokohama FC   Yokohama Mitsuzawa F.S.   Nissan S.
Shonan        Hiratsuka S.
Kofu          Kose Sports Park S.
Kyoto         Kyoto Nishikyogoku S.
Tokushima     Tokushima Naruto S.
Fukuoka       Hakatanomori F.S.
Tosu          Tosu S.                   Saga S.


* Venues in other stadiums for each clubs

Clubs         Local Stadium-1 (*2)       Local Stadium-2 (*3)
---------------------------------------------------------------
Sapporo       Muroran Irie S.            Hakodate Chiyogadai Park A.S.
Yamagata      J.Villege S.
Kusatsu       Ashikaga A.S.
Yokohama FC   Edogawa S.                 Nishigaoka S.S.
Kofu          Matsumotodaira F.S. "Alwin"
Kyoto         Kagoshima Kamoike S.
Tokushima     Kochi Haruno A.S.

 N.B.  A.S. = Athlete Stadium, F.S. = Football Stadium. S. = Stadium, 
       S.S. = Soccer Stadium


Promotion/Relegation Playoff

Promotion/Relegation Playoff
 Kashiwa Reysol  -  as 16th rank of J1 2005
 Ventforet Kofu  -  as  3rd rank of J2 2005

First Leg [Dec 7]
Ventforet Kofu            2-1  Kashiwa Reysol                   12,372
   [Kazuki KURANUKI 25, BARE 48 - REINALDO 11]
   venue = Kose Sports Park Stadium

Second Leg [Dec 10]
Kashiwa Reysol            2-6  Ventforet Kofu                   12,013
   [REINALDO 52, Yuji UNOZAWA 86 - BARE 10, 27, 53, 68, 69, 87]
   venue = Kashiwa Hitachi Stadium

Kashiwa Reysol is relegated to J2, and Ventforet Kofu is promoted to 
J1 in 2006 season.
Kyoto Purple Sanga (J2 Champion 2005) and Avispa Fukuoka 
(runners-up of J2 2005) are promoted to J1 also.



Third Level (JFL) 2005


Notes:
1. 2004 JFL Champion Otsuka (rename to Tokushima Vortis) and 3rd rank 
   Thespa Kusatsu have been promoted to J.League Division 2 in 2005.
2. Kokushikan University (Tokyo, Kanto College League) withdrew from
   JFL after 2004 season.
3. Two clubs has been promoted to JFL from Regional League.
   Mitsubishi Motors Mizushima (Okayama, Chugoku L.) and Honda Lock
   (Miyazaki, Kyushu L.).
4. Ryutsu Keizai University (Ibaraki, Kanto College L.) has become
   a new JFL member in 2005 season.
5. No JFL team is going to be relegeted at the end of this season.
   18 teams will play in 2006 JFL.
6. Top JFL 2 teams can enter J.League Division 2 in next season.
   But there are several other conditions to join J.League.
   a. Registrate as corporation specialising in football.
   b. Design hometowns for sports activities
   c. Contract players and coaches who have JFA licenses
      * At least five players who have concluded the standard 
        professional contract approved by the JFA.
      * Coaches must also possess the appropriate coaching JFA license.
        Managers of top teams  - must the JFA's Grade S license
        Satellite teams        - Grade B or higher
        U-18(youth), U-15(junior youth) and U-12(junior) teams
                               - Grade C or higher
   d. Organise satellite and youth teams
      * Satellite and an U-18 teams - must make teams
      * U-15 and/or U-12 teams
         - must make teams, or organise soccer schools and conduct 
           other activities targeting children of these age groups 
           and organise such teams within three years of joining 
           the J.League
   e. Prepare stadium facilities
      Home stadium must be filled these conditions.
      * An evergreen natural grass field
      * In principle, a size of 105 meters by 68 meters.
      * Floodlights of an average 1,500 lux or more.
      * Enough capacity of stand for 10,000 spectators or more. 

Final Table:
                                     G  W  D  L  GF GA   P   GD
 1.Ehime FC                         30 21  3  6  54-26  66  +28
 2.YKK AP                           30 20  4  6  63-28  64  +35
 3.Alo's Hokuriku                   30 19  4  7  52-26  61  +26
 4.Tochigi SC                       30 16  9  5  60-32  57  +28
 5.Honda FC                         30 17  5  8  59-37  56  +22
 6.Sagawa Express Tokyo SC          30 16  4 10  55-33  52  +22
 7.Sony Sendai FC                   30 15  5 10  48-37  50  +11
 8.FC Horikoshi                     30 15  3 12  53-40  48  +13
 9.Yokogawa Musashino FC            30 14  6 10  37-29  48   +8
10.Sagawa Express Osaka SC          30 13  6 11  42-36  43   +6
11.Sagawa Printing SC               30  9  7 14  34-43  34   -9
12.SC Tottori                       30  9  6 15  40-58  33  -18
13.Ryutsu Keizai University         30  5  7 18  39-79  22  -40
14.Denso                            30  4  7 19  33-63  19  -30
15.Honda Lock                       30  3  6 21  38-79  15  -41
16.Mitsubishi Motors Mizushima FC   30  2  2 26  24-85   8  -61

1st Half

Round 1 [Mar 27]
Honda FC                         3-1  Honda Lock
YKK AP                           1-1  Ryutsu Keizai University
Ehime FC                         1-0  Mitsubishi Motors Mizushima FC
Sony Sendai FC                   4-0  Denso
Sagawa Express Tokyo SC          1-0  SC Tottori
FC Horikoshi                     0-1  Yokogawa Musashino FC
Tochigi SC                       1-2  Sagawa Printing SC
Alo's Hokuriku                   0-1  Sagawa Express Osaka SC

Round 2
[Apr 2]
Yokogawa Musashino FC            3-1  Sagawa Express Tokyo SC
[Apr 3]
Sagawa Express Osaka SC          1-1  Tochigi SC
Sagawa Printing SC               0-3  FC Horikoshi
Denso                            0-1  Ehime FC
Mitsubishi Motors Mizushima FC   0-2  YKK AP
Ryutsu Keizai University         1-3  Honda FC
Honda Lock                       0-2  Alo's Hokuriku
SC Tottori                       1-3  Sony Sendai FC

Round 3
[Apr 9]
Sony Sendai FC                   2-0  Yokogawa Musashino FC
Sagawa Express Tokyo SC          2-2  Sagawa Printing SC
Honda Lock                       4-1  Ryutsu Keizai University
[Apr 10]
Honda FC                         4-0  Mitsubishi Motors Mizushima FC
YKK AP                           3-2  Denso
Ehime FC                         4-1  SC Tottori
FC Horikoshi                     2-0  Sagawa Express Osaka SC
Tochigi SC                       1-1  Alo's Hokuriku

Round 4
[Apr 16]
Sagawa Printing SC               1-2  Sony Sendai FC
Denso                            0-3  Honda FC
[Apr 17]
Tochigi SC                       3-2  Honda Lock
Alo's Hokuriku                   2-1  FC Horikoshi
Yokogawa Musashino FC            2-0  Ehime FC
SC Tottori                       1-5  YKK AP
Mitsubishi Motors Mizushima FC   1-3  Ryutsu Keizai University
Sagawa Express Osaka SC          1-0  Sagawa Express Tokyo SC

Round 5
[Apr 23]
Ehime FC                         2-1  Sagawa Printing SC
Sony Sendai FC                   1-0  Sagawa Express Osaka SC
Ryutsu Keizai University         3-1  Denso
[Apr 24]
Honda FC                         3-0  SC Tottori
YKK AP                           2-0  Yokogawa Musashino FC
Sagawa Express Tokyo SC          0-1  Alo's Hokuriku
FC Horikoshi                     3-1  Tochigi SC
Honda Lock                       3-4  Mitsubishi Motors Mizushima FC

Round 6
[Apr 29]
Alo's Hokuriku                   1-3  Sony Sendai FC
Sagawa Printing SC               0-2  YKK AP
[Apr 30]
FC Horikoshi                     1-1  Honda Lock
Tochigi SC                       1-1  Sagawa Express Tokyo SC
Sagawa Express Osaka SC          2-2  Ehime FC
Yokogawa Musashino FC            1-0  Honda FC
SC Tottori                       4-0  Ryutsu Keizai University
Denso                            1-1  Mitsubishi Motors Mizushima FC

Round 7
[May 3]
YKK AP                           0-0  Sagawa Express Osaka SC
Sagawa Express Tokyo SC          0-1  FC Horikoshi
[May 4]
Honda FC                         2-0  Sagawa Printing SC
Ehime FC                         2-0  Alo's Hokuriku
Sony Sendai FC                   0-3  Tochigi SC
Mitsubishi Motors Mizushima FC   1-1  SC Tottori
Ryutsu Keizai University         1-1  Yokogawa Musashino FC
Honda Lock                       2-5  Denso

Round 8
[May 7]
Sagawa Express Tokyo SC          5-1  Honda Lock
Yokogawa Musashino FC            5-1  Mitsubishi Motors Mizushima FC
Sagawa Printing SC               2-1  Ryutsu Keizai University
[May 8]
FC Horikoshi                     3-0  Sony Sendai FC
Tochigi SC                       3-2  Ehime FC
Alo's Hokuriku                   2-1  YKK AP
Sagawa Express Osaka SC          1-3  Honda FC
SC Tottori                       2-2  Denso

Round 9
[May 14]
Ehime FC                         1-0  FC Horikoshi
Ryutsu Keizai University         1-2  Sagawa Express Osaka SC
[May 15]
Honda FC                         3-2  Alo's Hokuriku
YKK AP                           0-1  Tochigi SC
Sony Sendai FC                   1-2  Sagawa Express Tokyo SC
Denso                            0-1  Yokogawa Musashino FC
Mitsubishi Motors Mizushima FC   1-2  Sagawa Printing SC
Honda Lock                       1-2  SC Tottori

Round 10
[May 21]
Sagawa Express Tokyo SC          1-0  Ehime FC
Alo's Hokuriku                   2-2  Ryutsu Keizai University
Sagawa Express Osaka SC          3-0  Mitsubishi Motors Mizushima FC
Sagawa Printing SC               1-0  Denso
Yokogawa Musashino FC            1-2  SC Tottori
[May 22]
Sony Sendai FC                   3-1  Honda Lock
FC Horikoshi                     2-0  YKK AP
Tochigi SC                       3-2  Honda FC

Round 11
[May 28]
Ryutsu Keizai University         0-6  Tochigi SC
SC Tottori                       0-1  Sagawa Printing SC
[May 29]
Honda FC                         2-1  FC Horikoshi
YKK AP                           3-1  Sagawa Express Tokyo SC
Ehime FC                         1-2  Sony Sendai FC
Mitsubishi Motors Mizushima FC   0-1  Alo's Hokuriku
Honda Lock                       1-1  Yokogawa Musashino FC
Denso                            0-2  Sagawa Express Osaka SC
FC Horikoshi                     2-0  YKK AP

Round 12
[Jun 4]
FC Horikoshi                     5-2  Ryutsu Keizai University
Sagawa Express Osaka SC          0-0  SC Tottori
[Jun 5]
Ehime FC                         4-1  Honda Lock
Sony Sendai FC                   0-4  YKK AP
Sagawa Express Tokyo SC          0-2  Honda FC
Tochigi SC                       2-1  Mitsubishi Motors Mizushima FC
Alo's Hokuriku                   4-2  Denso
Sagawa Printing SC               0-1  Yokogawa Musashino FC

Round 13
[Jun 11]
Ryutsu Keizai University         0-7  Sagawa Express Tokyo SC
Yokogawa Musashino FC            2-2  Sagawa Express Osaka SC
SC Tottori                       0-1  Alo's Hokuriku
[Jun 12]
Honda FC                         1-1  Sony Sendai FC
YKK AP                           1-2  Ehime FC
Mitsubishi Motors Mizushima FC   1-4  FC Horikoshi
Honda Lock                       1-4  Sagawa Printing SC
Denso                            0-4  Tochigi SC

Round 14
[Jun 18]
Sony Sendai FC                   3-3  Ryutsu Keizai University
Sagawa Express Tokyo SC          1-1  Mitsubishi Motors Mizushima FC
FC Horikoshi                     0-1  Denso
Alo's Hokuriku                   1-0  Yokogawa Musashino FC
Ehime FC                         2-2  Honda FC
[Jun 19]
YKK AP                           3-1  Honda Lock
Tochigi SC                       5-0  SC Tottori
Sagawa Express Osaka SC          1-2  Sagawa Printing SC

Round 15
[Jun 25]
Ryutsu Keizai University         1-4  Ehime FC
[Jun 26]
Honda FC                         2-2  YKK AP
Sagawa Printing SC               0-1  Alo's Hokuriku
Yokogawa Musashino FC            0-1  Tochigi SC
Denso                            0-3  Sagawa Express Tokyo SC
Mitsubishi Motors Mizushima FC   0-3  Sony Sendai FC
Honda Lock                       0-4  Sagawa Express Osaka SC
SC Tottori                       1-0  FC Horikoshi

2nd Half

Round 1
[Jul 2]
Sagawa Printing SC               1-1  Tochigi SC
Yokogawa Musashino FC            3-1  FC Horikoshi
Ryutsu Keizai University         1-5  YKK AP
[Jul 3]
Sagawa Express Osaka SC          1-4  Alo's Hokuriku
Honda Lock                       1-2  Honda FC
SC Tottori                       3-1  Sagawa Express Tokyo SC
Denso                            0-4  Sony Sendai FC
Mitsubishi Motors Mizushima FC   0-2  Ehime FC

Round 2
[Jul 9]
Ehime FC                         1-0  Sagawa Express Osaka SC
Sagawa Express Tokyo SC          2-2  Tochigi SC
Ryutsu Keizai University         2-4  SC Tottori
[Jul 10]
Honda FC                         0-1  Yokogawa Musashino FC
YKK AP                           4-2  Sagawa Printing SC
Sony Sendai FC                   2-0  Alo's Hokuriku
Mitsubishi Motors Mizushima FC   3-8  Denso
Honda Lock                       2-3  FC Horikoshi

Round 3
[Jul 16]
Sagawa Printing SC               1-2  Honda FC
Tochigi SC                       1-0  Sony Sendai FC
Alo's Hokuriku                   0-1  Ehime FC
SC Tottori                       4-1  Mitsubishi Motors Mizushima FC
[Jul 17]
FC Horikoshi                     2-0  Sagawa Express Tokyo SC
Sagawa Express Osaka SC          0-3  YKK AP
[Jul 18]
Yokogawa Musashino FC            3-1  Ryutsu Keizai University
[Aug 6]
Denso                            1-2   Honda Lock

Round 4
[Jul 23]
Honda Lock                       0-3  Sagawa Express Tokyo SC
Ryutsu Keizai University         1-1  Sagawa Printing SC
Denso                            2-3  SC Tottori
[Jul 24]
Ehime FC                         1-0  Tochigi SC
Sony Sendai FC                   0-1  FC Horikoshi
YKK AP                           1-0  Alo's Hokuriku
Mitsubishi Motors Mizushima FC   2-1  Yokogawa Musashino FC
Honda FC                         2-1  Sagawa Express Osaka SC

Round 5
[Jul 30]
Sagawa Express Osaka SC          2-1  Ryutsu Keizai University
Tochigi SC                       1-2  YKK AP
Alo's Hokuriku                   3-2  Honda FC
SC Tottori                       3-1  Honda Lock
[Jul 31]
FC Horikoshi                     1-3  Ehime FC
Yokogawa Musashino FC            0-0  Denso
Sagawa Express Tokyo SC          4-0  Sony Sendai FC
Sagawa Printing SC               1-0  Mitsubishi Motors Mizushima FC

Round 6
[Sep 24]
Ryutsu Keizai University         0-3  Alo's Hokuriku
Ehime FC                         0-3  Sagawa Express Tokyo SC
SC Tottori                       0-2  Yokogawa Musashino FC
[Sep 25]
Honda FC                         0-0  Tochigi SC
YKK AP                           6-1  FC Horikoshi
Denso                            0-0  Sagawa Printing SC
Mitsubishi Motors Mizushima FC   1-2  Sagawa Express Osaka SC
Honda Lock                       1-4  Sony Sendai FC

Round 7
[Oct 1]
Sony Sendai FC                   1-2  Ehime FC
Yokogawa Musashino FC            1-1  Honda Lock
[Oct 2]
Sagawa Express Tokyo SC          2-1  YKK AP
FC Horikoshi                     2-1  Honda FC
Tochigi SC                       2-1  Ryutsu Keizai University
Alo's Hokuriku                   5-0  Mitsubishi Motors Mizushima FC
Sagawa Express Osaka SC          2-0  Denso
Sagawa Printing SC               3-2  SC Tottori

Round 8
[Oct 15]
Ryutsu Keizai University         3-2  FC Horikoshi
Denso                            0-4  Alo's Hokuriku
[Oct 16]
Honda FC                         1-3  Sagawa Express Tokyo SC
Yokogawa Musashino FC            1-1  Sagawa Printing SC
Mitsubishi Motors Mizushima FC   1-5  Tochigi SC
Honda Lock                       0-3  Ehime FC
YKK AP                           3-2  Sony Sendai FC
SC Tottori                       0-2  Sagawa Express Osaka SC

Round 9
[Oct 22]
Ehime FC                         0-1  YKK AP
Sagawa Express Tokyo SC          3-1  Ryutsu Keizai University
FC Horikoshi                     6-2  Mitsubishi Motors Mizushima FC
Sagawa Express Osaka SC          1-0  Yokogawa Musashino FC
[Oct 23]
Sagawa Printing SC               2-2  Honda Lock
Sony Sendai FC                   0-1  Honda FC
Tochigi SC                       4-4  Denso
Alo's Hokuriku                   4-0  SC Tottori

Round 10
[Oct 29]
Sagawa Express Osaka SC          1-1  Sony Sendai FC
Yokogawa Musashino FC            1-0  YKK AP
Denso                            0-2  Ryutsu Keizai University
[Oct 30]
Tochigi SC                       1-0  FC Horikoshi
Alo's Hokuriku                   2-2  Sagawa Express Tokyo SC
Sagawa Printing SC               1-2  Ehime FC
Mitsubishi Motors Mizushima FC   0-1  Honda Lock
SC Tottori                       3-4  Honda FC

Round 11
[Nov 5]
Ehime FC                         3-0  Yokogawa Musashino FC
Sagawa Express Tokyo SC          2-1  Sagawa Express Osaka SC
[Nov 6]
Honda FC                         1-1  Denso
YKK AP                           2-0  SC Tottori
Sony Sendai FC                   1-0  Sagawa Printing SC
FC Horikoshi                     0-2  Alo's Hokuriku
Ryutsu Keizai University         2-1  Mitsubishi Motors Mizushima FC
Honda Lock                       1-3  Tochigi SC

Round 12
[Nov 12]
Yokogawa Musashino FC            1-2  Sony Sendai FC
Ryutsu Keizai University         2-2  Honda Lock
[Nov 13]
Alo's Hokuriku                   0-0  Tochigi SC
Sagawa Express Osaka SC          2-3  FC Horikoshi
Sagawa Printing SC               0-1  Sagawa Express Tokyo SC
Denso                            1-2  YKK AP
Mitsubishi Motors Mizushima FC   1-5  Honda FC
SC Tottori                       1-1  Ehime FC

Round 13
[Nov 19]
Sony Sendai FC                   2-0  Mitsubishi Motors Mizushima FC
FC Horikoshi                     4-1  SC Tottori
Alo's Hokuriku                   1-0  Sagawa Printing SC
Sagawa Express Osaka SC          3-1  Honda Lock
[Nov 20]
YKK AP                           1-0  Honda FC
Ehime FC                         0-2  Ryutsu Keizai University
Sagawa Express Tokyo SC          2-0  Denso
Tochigi SC                       2-3  Yokogawa Musashino FC

Round 14
[Nov 26]
Sagawa Printing SC               2-4  Sagawa Express Osaka SC
Yokogawa Musashino FC            0-1  Alo's Hokuriku
Ryutsu Keizai University         1-1  Sony Sendai FC
[Nov 27]
Honda Lock                       2-2  YKK AP
Honda FC                         1-3  Ehime FC
Denso                            0-0  FC Horikoshi
Mitsubishi Motors Mizushima FC   1-4  Sagawa Express Tokyo SC
SC Tottori                       1-1  Tochigi SC

Round 15 [Dec 4]	
Honda FC                         2-1  Ryutsu Keizai University
YKK AP                           1-0  Mitsubishi Motors Mizushima FC
Ehime FC                         2-0  Denso
Sony Sendai FC                   0-0  SC Tottori
Sagawa Express Tokyo SC          0-1  Yokogawa Musashino FC
FC Horikoshi                     1-1  Sagawa Printing SC
Tochigi SC                       1-0  Sagawa Express Osaka SC
Alo's Hokuriku                   2-1  Honda Lock

Final Table:
                                     G  W  D  L  GF GA   P   GD
 1.Ehime FC                         30 21  3  6  54-26  66  +28
 2.YKK AP                           30 20  4  6  63-28  64  +35
 3.Alo's Hokuriku                   30 19  4  7  52-26  61  +26
 4.Tochigi SC                       30 16  9  5  60-32  57  +28
 5.Honda FC                         30 17  5  8  59-37  56  +22
 6.Sagawa Express Tokyo SC          30 16  4 10  55-33  52  +22
 7.Sony Sendai FC                   30 15  5 10  48-37  50  +11
 8.FC Horikoshi                     30 15  3 12  53-40  48  +13
 9.Yokogawa Musashino FC            30 14  6 10  37-29  48   +8
10.Sagawa Express Osaka SC          30 13  6 11  42-36  43   +6
11.Sagawa Printing SC               30  9  7 14  34-43  34   -9
12.SC Tottori                       30  9  6 15  40-58  33  -18
13.Ryutsu Keizai University         30  5  7 18  39-79  22  -40
14.Denso                            30  4  7 19  33-63  19  -30
15.Honda Lock                       30  3  6 21  38-79  15  -41
16.Mitsubishi Motors Mizushima FC   30  2  2 26  24-85   8  -61

NB: Ehime promoted to J-League 2


Season-End Goal Ranking

 R  Name (SUR-First)     Team           Goals
 1  OTSUBO Hirokazu      Sagawa Osaka     18
 2  HONDA Shinji         Sony Sendai      17
 3  HASEGAWA Mitsuru     YKK AP           16
 4  AMARAL               FC Horikoshi     15
 5  SUZUKI Kodai         Honda FC         14
    WAKABAYASHI Manabu   Tochigi SC       14
    ISHIBASHI Naoki      Alo's Hokuriku   14
    MASUMOTO Kohei       SC Tottori       14
    OKUSHI Yoshihide     Honda Lock       14
10  KISHIDA Hiroki       YKK AP           13
    YOSHIDA Kentaro      Tochigi SC       13


JFL Awards

 Team Awards

  Champion          Ehime FC
  Runners-Up        YKK AP
                     (YKK AP FC)
  3rd Rank          Alo's Hokuriku 
                     (Hokuriku Electric Power SC Alo's Hokuriku)
  Fair Play Award   Sagawa Express Tokyo SC
  Encourage Award   Tochigi SC

 Personal Awards

  MVP                 HAMAOKA Kazuhisa   (Ehime FC)
                       - 30 games, 6 goals
  Best Scorer         OTSUBO Hirokazu    (Sagawa Express Osaka SC)
                       - 18 goals
  Rookie of the Year  KISHIDA Hiroki     (YKK AP)
                       - 28 games, 13 goals
  Coach of the Year   MOCHIZUKI Kazuhito (Ehime FC)
                       - 21 wins, 3 draws, 6 losts (as Champion)
  Encourage Award     TOMOCHIKA Toshirou (Ehime FC)

  Best XI
  GK - HADA Keisuke      (Ehime FC)
  DF - HAMANO Yuki       (YKK AP)
       KANAMORI Tomoya   (Ehime FC)
       KAWAMAE Rikiya    (Alo's Hokuriku)
       MIYOSHI Takuji    (Alo's Hokuriku)
  MF - URUNO Jun         (Honda FC)
       USHIBANA Takeshi  (YKK AP)
       HAMAOKA Kazuhisa  (Ehime FC)
       HOTTA Toshiaki    (Tochigi SC)
  FW - HASEGAWA Mitsuru  (YKK AP)
       OTSUBO Hirokazu   (Sagawa Express Osaka SC)

 Supporter Awards

  Best Supporters Award   Ehime FC Supporters


Changes for 2006 season:

 Ehime FC has been promoted to J.League Division 2.
 No teams are relegated. 
 FC Ryukyu (from Okinawa, Kyushu League), JEF United Ichihara Chiba 
 Amateur (from Chiba, Kanto League - its top team is in J1), 
 and Rosso Kumamoto (from Kumamoto, Kyushu League) have been promoted 
 to JFL.
 18 clubs play in JFL 2006.


2004.

2005 (4th and lower levels).

2006.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.

list of league cup finals.

list of super cup finals.


About this document

Prepared and maintained by Masanori "Komabano" Nakanishi and Hamdan Saaid for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Masanori "Komabano" Nakanishi (HQM07536@nifty.ne.jp) and Hamdan Saaid (hrs97@rocketmail.com)
Last updated: 5 Mar 2006

(C) Copyright Masanori "Komabano" Nakanishi, Hamdan Saaid and RSSSF 2005/06
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.