Uganda 2011/12


Ecobank Super League
Cup Tournaments

Ecobank Super League

 
Final Table:

 1.Express                28  15  9  4  39-21  54  Champions
 2.Bunamwaya              28  15  8  5  46-18  53
 3.URA                    28  14  9  5  40-23  51
 4.Simba                  28  13  7  8  26-21  46
 5.Villa                  28  12  9  7  25-20  45
 6.Proline                28  11 11  6  30-16  44
 7.KCC                    28  12  8  8  32-22  44
 8.Masaka                 28  11  5 12  21-24  38
 9.Water                  28   7 13  8  18-27  34
10.Maroons                28   8  9 11  25-25  33
11.Victors                28   7 12  9  21-22  33
12.Police                 28   6 13  9  23-30  31
13.BIDCO                  28   7 10 11  21-31  31
-------------------------------------------------
14.Hoima-Busia            28   5  5 18  22-48  20  Relegated
15.UTODA                  28   0  6 22  16-57   6  Relegated
 -.Fire Masters           expelled after failing to honour three matches;
                          all results annulled

Promoted: Entebbe Young, Kiira Young, Victoria University

Cup Tournaments 2011/12

Bell Uganda Cup | Makubuya Cup 

Bell Uganda Cup

Round 1
[Jan 28]
African Poly            0-4 Mutundwe
Bugoba                  0-1 Shafranto Ntawo
Hereign College         21 Sharing Youth
Luweero United          4-0 Steel
Makindye Cubs           1-3 Waters
Mbale Heroes            0-1 Jinja MC
Ndejje                  52 Kibuli United
Wandegeya               23 Aurum Roses
[Jan 31]
Entebbe                 3-1 Wembly Bugonga
Katale                  0-0 Uganda Police           [1-3 pen]
Misindye                1-0 Kirinya United
Namasagali              1-3 Victors
Rising Stars            1-4 Bunnamwaya
   [? - Martin Muwanga, Kizito Luwaga, Tony Odur, Caesar Okhuti]
Sadolin                 0-3 URA
   [Augustine Nsumba, Benson Ociti [pen], Robert Ssentongo 90]
SC Simba                1-1 Victoria University     [3-4 pen]
   [Sula Ssebunza - Patrick Owori]
SC Villa                3-0 Kwania                  [Walk over for SC Villa]
UTODA                   2-0 Kiryatete Young
[Feb 7]
CDTS                    1-2 Proline
Express SC              0-2 CRO
   [Musa Marunda, Yasin Muwanika]
Friends of Soccer       0-1 Masaka
KCC                     drw Maroons                 [1-3 pen]
Old Timers              bt  Fire Masters
Proline                 2-1 CDTS
 
Round 2
[Feb 21]
Boroboro Tigers         1-0 Bidco
Maroons                 3-0 Entebbe
St. Mary's              0-1 URA
   [Moses Feni]
[Feb 28]
Bunamwaya SC            2-0 Victoria University
   [Odur 52, Mpande 82]
[Mar 3]
Masaka Local Council    1-0 Kira Young
   [Rashid Kyambadde]
Ndejje University       0-3 SC Villa
   [Paul Musamali, Ronald Muganga, Godfrey Ssembatya]
Proline                 0-0 Jinja MC                [2-4 pen]
 
1/8 Finals
[Mar 27]
Luwero United           2-6 URA
   [George Abege, Martin Mpuga - Feni Ali (2), Robert Ssentogo (2), Manko Kaweesa, Benson Ociti]
Maroons                 2-0 Aurum Roses
Masaka Local Council    1-0 Victors
   [Rashid Kyambadde]
Misindye                1-3 Bunamwaya
   [- Ceaser Okhuti 21,32 Ronald Sseku 45]
[Mar 29]
Uganda Police           bt  Boroboro Tigers
[Mar 31]
Kireka United           bt  Jinja MC
SC Villa                5-1 Old Timers
   [Herman Wasswa 3, Steven Bengo 46, Kasadha Lawrence 52, Muganga Ronald 4-0,5-0 [pen] -
    Kabayo Fuendy 89 [pen]
Water                   3-0 CRO
 
Quarterfinals
[Apr 7]
Kireka United           1-1 Maroons                 [0-3 pen]
   [Hamidu Kibirango 59 - Maxwell Okello 26
Masaka Local Council    0-0 Water                   [3-2 pen]
[Apr 14]
Bunnamwaya              4-2 Uganda Police
   [Martin Muwanga (2), Caesar Okhuti, Tony Odur - Arthur Ssemazzi (2)]
[Apr 22]
URA                     awd SC Villa                [awarded 3-0; abandoned in 71' due to Villa fans
                                                     attacking match officials and players]
Semifinals

First Legs
[Apr 24]
URA                     2-0 Masaka Local Council
   [Hamis Kitagenda 31, Sula Bagala 54]
[Apr 25]
Maroons                 0-1 Bunamwaya SC
   [Martin Muwanga 59]
 
Second Legs
[Apr 27]
Masaka Local Council    0-1 URA
   [Moses Feni Ali 51]
[Apr 28]
Bunamwaya SC            2-0 Maroons
 
Final [May 12, at Pece Stadium, Gulu]
URA                     1-0 Bunamwaya SC
   [Robert Ssentongo]

Makubuya Cup 2011

Group Stage
 
Group C
MC Hippos, Masese, St James SS and Wandago
 
Group D
Jinja Arsenal, Walukuba West, Jinja SS and Dam Waters
 
 
Quarterfinals [Sep 25]
Jinja Arsenal           2-0 Boda Boda
   [Moses Batali 10, Anthony Waisswa 84]
JMC Hippos              1-0 Okasha
   [Milton Kaliisa 88]
St Jude                  -  Jinja Senior
Wama                    bt  St James
 
Semifnals [Sep 28]
 
Final [Oct 15, Kakindu Stadium, Kamapala]
Wama                    -   JMC Hippos




2010/11

2012/13

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Ian King for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Ian King
Last updated: 4 Oct 2012

(C) Copyright Ian King and RSSSF 2012
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.