Scotland 2019/20


Premiership
Cup Tournaments
Championship
League One
League Two
Fifth Level

Premiership

Regular Stage | Championship Playoff | Relegation Playoff

Regular Stage

Final Table:

 1.Celtic               30  26  2  2  89-19  80  2.67  [C]  Champions
 2.Rangers              29  21  4  4  64-19  67  2.31
 3.Motherwell           30  14  4 12  41-38  46  1.53
 4.Aberdeen             30  12  9  9  40-36  45  1.50
 5.Livingston           30  10  9 11  41-39  39  1.30
 6.Saint Johnstone      29   8 12  9  28-46  36  1.24
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Hibernian            30   9 10 11  42-49  37  1.23
 8.Kilmarnock           30   9  6 15  31-41  33  1.10
 9.Saint Mirren         30   7  8 15  24-41  29  0.97
10.Ross County          30   7  8 15  29-60  29  0.97  [P]
11.Hamilton Academical  30   6  9 15  30-50  27  0.90
12.Heart of Midlothian  30   4 11 15  31-52  23  0.77     Relegated

NB: final ranking based on points/match average

Round 1
[Aug 3]
Celtic              7-0 Saint Johnstone     
Hibernian           1-0 Saint Mirren        
Livingston          0-0 Motherwell          
Ross County         3-0 Hamilton Academical 
[Aug 4]
Kilmarnock          1-2 Rangers             
Aberdeen            3-2 Heart of Midlothian 

Round 2
[Aug 10]
Motherwell          2-5 Celtic              
Saint Johnstone     2-2 Livingston          
Hamilton Academical 2-0 Kilmarnock          
Heart of Midlothian 0-0 Ross County         
[Aug 11]
Rangers             6-1 Hibernian           
Saint Mirren        1-0 Aberdeen            

Round 3
[Aug 24]
Hamilton Academical 1-3 Motherwell          
Hibernian           2-2 Saint Johnstone     
Kilmarnock          0-0 Aberdeen            
Ross County         1-4 Livingston          
[Aug 25]
Saint Mirren        0-1 Rangers             
Celtic              3-1 Heart of Midlothian 

Round 4
[Aug 31]
Aberdeen            3-0 Ross County         
Heart of Midlothian 2-2 Hamilton Academical 
Livingston          2-1 Saint Mirren        
Motherwell          3-0 Hibernian           
Saint Johnstone     0-1 Kilmarnock          
[Sep 1]
Rangers             0-2 Celtic              

Round 5 [Sep 14]
Hamilton Academical 0-1 Celtic              
Aberdeen            1-1 Saint Johnstone     
Heart of Midlothian 2-3 Motherwell          
Kilmarnock          2-0 Hibernian           
Rangers             3-1 Livingston          
Ross County         2-1 Saint Mirren        

Round 6
[Sep 21]
Livingston          0-2 Aberdeen            
Motherwell          1-2 Ross County         
Saint Mirren        0-0 Hamilton Academical 
[Sep 22]
Saint Johnstone     0-4 Rangers             
Celtic              3-1 Kilmarnock          
Hibernian           1-2 Heart of Midlothian 

Round 7 [Sep 28]
Hibernian           1-1 Celtic              
Hamilton Academical 2-1 Livingston          
Kilmarnock          0-0 Ross County         
Rangers             5-0 Aberdeen            
Saint Johnstone     0-1 Motherwell          
Saint Mirren        0-0 Heart of Midlothian 

Round 8
[Oct 5]
Aberdeen            1-1 Hibernian           
Heart of Midlothian 0-1 Kilmarnock          
Motherwell          2-0 Saint Mirren        
Ross County         2-2 Saint Johnstone     
[Oct 6]
Livingston          2-0 Celtic              
Rangers             5-0 Hamilton Academical 

Round 9
[Oct 19]
Celtic              6-0 Ross County         
Hamilton Academical 1-1 Hibernian           
Kilmarnock          2-1 Livingston          
Motherwell          0-3 Aberdeen            
Saint Mirren        2-0 Saint Johnstone     
[Oct 20]
Heart of Midlothian 1-1 Rangers             

Round 10
[Oct 26]
Hibernian           2-2 Ross County         
Kilmarnock          1-0 Saint Mirren        
Livingston          0-0 Heart of Midlothian 
Saint Johnstone     3-2 Hamilton Academical 
[Oct 27]
Aberdeen            0-4 Celtic              
Rangers             2-1 Motherwell          

Round 11 [Oct 30]
Celtic              2-0 Saint Mirren        
Hamilton Academical 0-1 Aberdeen            
Hibernian           2-2 Livingston          
Motherwell          2-1 Kilmarnock          
Ross County         0-4 Rangers             
Saint Johnstone     1-0 Heart of Midlothian 

Round 12
[Nov 2]
Motherwell          2-1 Livingston          
Aberdeen            3-0 Kilmarnock          
Hamilton Academical 2-2 Ross County         
[Nov 26]
Saint Mirren        1-2 Hibernian           
[Dec 18]
Heart of Midlothian 0-2 Celtic              
[not played]
Rangers              -  Saint Johnstone     

Round 13
[Nov 9]
Kilmarnock          2-2 Hamilton Academical 
Saint Johnstone     1-4 Hibernian           
Heart of Midlothian 5-2 Saint Mirren        
Ross County         1-3 Aberdeen            
[Nov 10]
Celtic              2-0 Motherwell          
Livingston          0-2 Rangers             

Round 14
[Nov 23]
Hibernian           3-1 Motherwell          
Celtic              4-0 Livingston          
Saint Mirren        2-1 Ross County         
Kilmarnock          3-0 Heart of Midlothian 
[Nov 24]
Hamilton Academical 1-3 Rangers             
Saint Johnstone     1-1 Aberdeen            

Round 15
[Nov 30]
Motherwell          4-0 Saint Johnstone     
Livingston          0-0 Hamilton Academical 
Aberdeen            2-1 Saint Mirren        
Hibernian           2-2 Kilmarnock          
[Dec 1]
Ross County         1-4 Celtic              
Rangers             5-0 Heart of Midlothian 

Round 16 [Dec 4]
Celtic              2-1 Hamilton Academical 
Kilmarnock          0-0 Saint Johnstone     
Heart of Midlothian 1-1 Livingston          
Aberdeen            2-2 Rangers             
Saint Mirren        0-3 Motherwell          
Ross County         2-1 Hibernian           

Round 17
[Dec 7]
Livingston          3-0 Kilmarnock          
Hamilton Academical 0-1 Saint Mirren        
Hibernian           3-0 Aberdeen            
Motherwell          1-0 Heart of Midlothian 
[Jan 29]
Rangers             2-0 Ross County         
Saint Johnstone     0-3 Celtic              

Round 18
[Dec 14]
Saint Mirren        3-3 Livingston          
Aberdeen            1-0 Hamilton Academical 
Heart of Midlothian 0-1 Saint Johnstone     
Ross County         1-0 Kilmarnock          
[Dec 15]
Motherwell          0-2 Rangers             
Celtic              2-0 Hibernian           

Round 19
[Dec 20]
Hibernian           0-3 Rangers             
[Dec 21]
Saint Johnstone     0-0 Saint Mirren        
Hamilton Academical 2-1 Heart of Midlothian 
Livingston          4-0 Ross County         
Kilmarnock          0-1 Motherwell          
Celtic              2-1 Aberdeen            

Round 20 [Dec 26]
Heart of Midlothian 0-2 Hibernian           
Rangers             1-0 Kilmarnock          
Aberdeen            2-1 Livingston          
Ross County         1-2 Motherwell          
Hamilton Academical 0-1 Saint Johnstone     
Saint Mirren        1-2 Celtic              

Round 21 [Dec 29]
Celtic              1-2 Rangers             
Heart of Midlothian 1-1 Aberdeen            
Livingston          2-0 Hibernian           
Motherwell          1-2 Hamilton Academical 
Saint Johnstone     1-1 Ross County         
Saint Mirren        1-0 Kilmarnock          

Round 22 [Jan 22]
Aberdeen            0-1 Motherwell          
Hibernian           2-1 Hamilton Academical 
Kilmarnock          1-3 Celtic              
Livingston          1-0 Saint Johnstone     
Rangers             1-0 Saint Mirren        
Ross County         0-0 Heart of Midlothian 

Round 23
[Jan 25]
Celtic              3-0 Ross County         
Hamilton Academical 2-4 Livingston          
Motherwell          0-0 Hibernian           
Saint Johnstone     2-1 Kilmarnock          
[Jan 26]
Saint Mirren        0-0 Aberdeen            
Heart of Midlothian 2-1 Rangers             

Round 24
[Feb 1]
Hibernian           2-2 Saint Mirren        
Kilmarnock          3-1 Ross County         
Livingston          1-0 Motherwell          
Rangers             0-0 Aberdeen            
Saint Johnstone     3-3 Heart of Midlothian 
[Feb 2]
Hamilton Academical 1-4 Celtic              

Round 25 [Feb 5]
Aberdeen            0-1 Saint Johnstone     
Heart of Midlothian 2-3 Kilmarnock          
Motherwell          0-4 Celtic              
Rangers             2-1 Hibernian           
Ross County         2-0 Livingston          
Saint Mirren        1-1 Hamilton Academical 

Round 26
[Feb 11]
Hamilton Academical 1-3 Aberdeen            
[Feb 12]
Celtic              5-0 Heart of Midlothian 
Hibernian           3-0 Ross County         
Kilmarnock          2-1 Rangers             
Livingston          2-1 Saint Mirren        
Saint Johnstone     2-1 Motherwell          

Round 27
[Feb 15]
Heart of Midlothian 2-2 Hamilton Academical 
Ross County         1-1 Saint Johnstone     
[Feb 16]
Aberdeen            1-2 Celtic              
Rangers             1-0 Livingston          
Kilmarnock          1-2 Hibernian           
[Feb 25]
Motherwell          1-2 Saint Mirren        

Round 28
[Feb 22]
Aberdeen            1-2 Ross County         
Hamilton Academical 0-0 Motherwell          
Hibernian           1-1 Livingston          
[Feb 23]
Saint Johnstone     2-2 Rangers             
Celtic              3-1 Kilmarnock          
[Mar 11]
Saint Mirren        1-0 Heart of Midlothian 

Round 29
[Mar 3]
Hibernian           1-3 Heart of Midlothian 
[Mar 4]
Kilmarnock          2-2 Aberdeen            
Livingston          2-2 Celtic              
Motherwell          4-1 Ross County         
Rangers             0-1 Hamilton Academical 
Saint Mirren        0-0 Saint Johnstone     

Round 30
[Mar 7]
Aberdeen            3-1 Hibernian           
Celtic              5-0 Saint Mirren        
Hamilton Academical 1-0 Kilmarnock          
Heart of Midlothian 1-1 Motherwell          
Saint Johnstone     1-0 Livingston          
[Mar 8]
Ross County         0-1 Rangers             

NB: league suspended due to Covid-19 pandemic and abandoned on May 18;
    Celtic declared champions, Heart of Midlothian relegated.

Final Table:

 1.Celtic               30  26  2  2  89-19  80  2.67  [C]  Champions
 2.Rangers              29  21  4  4  64-19  67  2.31
 3.Motherwell           30  14  4 12  41-38  46  1.53
 4.Aberdeen             30  12  9  9  40-36  45  1.50
 5.Livingston           30  10  9 11  41-39  39  1.30
 6.Saint Johnstone      29   8 12  9  28-46  36  1.24
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Hibernian            30   9 10 11  42-49  37  1.23
 8.Kilmarnock           30   9  6 15  31-41  33  1.10
 9.Saint Mirren         30   7  8 15  24-41  29  0.97
10.Ross County          30   7  8 15  29-60  29  0.97  [P]
11.Hamilton Academical  30   6  9 15  30-50  27  0.90
12.Heart of Midlothian  30   4 11 15  31-52  23  0.77     Relegated

NB: final ranking based on points/match average

Championship Playoff

NB: cancelled due to Codiv-19 pandemic.

Relegation Playoff

NB: cancelled due to Codiv-19 pandemic.

Cup Tournaments

SFA Cup | League Cup

SFA Cup 2019/20

Round 1
[Sep 20]
Kelty Hearts        0-3 Auchinleck Talbot 
[Sep 21]
Broxburn Athletic   3-2 East Stirlingshire 
Buckie Thistle      4-1 Civil Service Strollers 
Caledonian Braves   3-4 Rothes 
Cumbernauld Colts   1-5 Penicuik Athletic 
Dalbeattie Star     1-3 Gala Fairydean Rovers
Edinburgh Univ.     1-3 Lochee United 
Forres Mechanics    1-4 Banks O’Dee 
Fort William        5-0 Vale of Leithen 
Fraserburgh         0-1 Bonnyrigg Rose Athletic 
Gretna 2008         1-0 Hill of Beath Hawthorn 
Inverurie Loco W.   3-2 Wick Academy 
Linlithgow Rose     1-0 Huntly 
Keith               2-3 Stirling University 
Nairn County        0-0 Clachnacuddin 
Spartans            1-1 Deveronvale 
Strathspey Thistle  2-1 Lossiemouth 
Turriff United      1-5 Formartine United  

Round 1 Replays
[Sep 28]
Clachnacuddin       2-1 Nairn County 
[Sep 30]
Deveronvale         1-2 Spartans 

Round 2
[Oct 18]
Bonnyrigg Rose Ath. 2-0 Buckie Thistle 
Edinburgh City      3-1 Banks O' Dee 
[Oct 19]
Auchinleck Talbot   1-0 Cove Rangers 
Albion Rovers       1-1 Fort William
East Kilbride       3-1 Gretna 2008 
Cowdenbeath         1-1 Broxburn Athletic 
Clachnacuddin       0-7 Brora Rangers 
Rothes              1-3 Inverurie Loco Works
Spartans            0-2 Queen's Park 
Elgin City          3-1 Berwick Rangers 
Formartine United   2-2 Gala Fairydean Rovers 
Annan Athletic      2-2 Brechin City 
Lochee United       1-1 BSC Glasgow 
Stirling Albion     2-0 Strathspey Thistle 
[Oct 20]
Stirling University 0-2 Linlithgow Rose 
[Oct 26]
Penicuik Athletic   3-0 Stenhousemuir 

Round 2 Replays
[Oct 26]
Brechin City        0-2 Annan Athletic 
Broxburn Athletic   3-0 Cowdenbeath 
Fort William        0-5 Albion Rovers 
Gala Fairydean Rov. 1-2 Formartine United 
[Oct 27]
BSC Glasgow         2-1 Lochee United 

Round 3 
[Nov 22]
Linlithgow Rose     1-4 Falkirk 
[Nov 23]
Auchinleck Talbot   1-1 Arbroath 
Stranraer           1-0 Dunfermline Athletic 
Dumbarton           3-1 Forfar Athletic 
Raith Rovers        1-0 Peterhead 
Elgin City          1-3 Alloa Athletic 
Greenock Morton     1-1 Brora Rangers 
Formartine United   0-4 East Kilbride 
Partick Thistle     1-0 Penicuik Athletic 
Albion Rovers       1-4 Airdrieonians 
Queen of the South  1-2 Queen's Park 
Edinburgh City      4-3 Annan Athletic 
Stirling Albion     0-2 Clyde 
East Fife           3-4 BSC Glasgow 
Inverurie Loco W.   0-1 Broxburn Athletic 
Bonnyrigg Rose Ath. 2-1 Montrose 

Round 3 Replays
[Nov 27]
Arbroath            3-0 Auchinleck Talbot 
[Dec 3]
Brora Rangers       1-3 Greenock Morton 

Round 4
[Jan 17]
Rangers             2-0 Stranraer 
[Jan 18]
Saint Mirren        3-0 Broxburn Athletic 
Kilmarnock          6-0 Queen's Park 
Heart of Midlothian 5-0 Airdrieonians 
Alloa Athletic      2-3 Inverness Caledonian Thistle 
Livingston          3-1 Raith Rovers 
Arbroath            0-0 Falkirk 
Ayr United          1-0 Ross County 
Aberdeen            1-0 Dumbarton 
Bonnyrigg Rose Ath. 0-1 Clyde 
Saint Johnstone     3-0 Greenock Morton 
Hamilton Academical 5-0 Edinburgh City
East Kilbride       1-3 BSC Glasgow 
Partick Thistle     1-2 Celtic 
Dundee              0-3 Motherwell 
[Jan 19]
Dundee United       2-2 Hibernian 

Round 4 Replays [Jan 28]
Falkirk             2-0 Arbroath 
Hibernian           4-2 Dundee United 

1/8 Finals
[Feb 8]
Hamilton Academical 1-4 Rangers 
Inverness CT        1-0 Livingston 
Saint Mirren        1-1 Motherwell 
Ayr United          1-2 Saint Johnstone 
Aberdeen            0-0 Kilmarnock 
Falkirk             0-1 Heart of Midlothian 
[Feb 9]
BSC Glasgow         1-4 Hibernian 
Clyde               0-3 Celtic 

1/8 Final Replays
[Feb 18]
Motherwell          4-4 Saint Mirren        [aet, 2-3 pen]
[Feb 19]
Kilmarnock          3-4 Aberdeen            [aet]

Quarterfinals
[Feb 28]
Hibernian           5-2 Inverness Caledonian Thistle 
[Feb 29]
Heart of Midlothian 1-0 Rangers 
Saint Mirren        0-2 Aberdeen 
[Mar 1]
Saint Johnstone     0-1 Celtic 

Semifinals [tba]
Heart of Midlothian  -  Hibernian           
Celtic               -  Aberdeen            

League Cup 2019

Round 1 (Group Stage)

bye to 1/8 Finals: Aberdeen, Celtic, Kilmarnock, Rangers

NB: draws followed by penalty shoot-out for extra point;
    four best runners-up also qualify for 1/8 Finals    

Group A
 1.Heart of Midlothian   4   2 1/1 0   6- 3   9  Qualified
 2.East Fife             4   2 1/0 1   5- 3   8  Qualified
 3.Dundee United         4   2 0/1 1   6- 4   7
 4.Stenhousemuir         4   1  0  3   4- 6   3
 5.Cowdenbeath           4   1  0  3   2- 7   3

Group B
 1.Ross County           4   4  0  0  12- 2  12  Qualified
 2.Forfar Athletic       4   3  0  1   9- 4   9  Qualified
 3.Montrose              4   1 1/0 2   4- 9   5
 4.Saint Johnstone       4   1  0  3   6- 5   3
 5.Brechin City          4   0 0/1 3   1-12   1

Group C
 1.Hibernian             4   3 1/0 0   8- 1  11  Qualified
 2.Alloa Athletic        4   2 0/1 1   8- 8   7
 3.Arbroath              4   2  0  2  10- 8   6
 4.Elgin City            4   1 1/0 2   7- 7   5
 5.Stirling Albion       4   0 0/1 3   3-12   1  

Group D
 1.Dundee                4   2 2/0 0   4- 0  10  Qualified
 2.Inverness CT          4   2 0/1 1   7- 4   7
 3.Peterhead             4   1 1/1 1   3- 4   6
 4.Cove Rangers          4   1 0/1 2   6- 5   4
 5.Raith Rovers          4   1  0  3   4-11   3

Group E
 1.Motherwell            4   4  0  0  13- 0  12  Qualified
 2.Greenock Morton       4   2 1/0 1  14- 8   8  Qualified
 3.Queen of the South    4   1 1/1 1  10-10   6
 4.Dumbarton             4   1  0  3   3-12   3
 5.Annan Athletic        4   0 0/1 3   3-13   1  

Group F
 1.Partick Thistle       4   3 0/1 0   8- 5  10  Qualified
 2.Hamilton Academical   4   2 1/1 0   8- 5   9  Qualified
 3.Airdrieonians         4   1 1/0 2   7- 8   5
 4.Queen's Park          3   0 1/1 1   3- 4   3
 5.Clyde                 3   0  0  3   5- 9   0

Group G
 1.Livingston            4   3 1/0 0  10- 3  11  Qualified
 2.Ayr United            4   2 0/1 1  12- 5   7
 3.Falkirk               4   2 0/1 1   6- 3   7
 4.Stranraer             4   1 1/0 2   9- 5   5
 5.Berwick Rangers       4   0  0  4   0-21   0

Group H
 1.Dunfermline Athletic  4   3  0  1  13- 3   9  Qualified
 2.Albion Rovers         4   2 0/1 1   3- 7   7
 3.Saint Mirren          4   1 1/1 1   3- 3   6
 4.East Kilbride         4   1 1/0 2   1- 5   5
 5.Edinburgh City        4   1  0  3   2- 4   3

1/8 Finals
[Aug 16]
Motherwell          1-2 Heart of Midlothian 
[Aug 17]
Hibernian           5-3 Greenock Morton     [aet]
Partick Thistle     3-2 Ross County         [aet]
Celtic              2-1 Dunfermline Athl.   [aet]
Forfar Athletic     1-2 Livingston          
Kilmarnock          1-0 Hamilton Academical [aet]
[Aug 18]
Dundee              1-2 Aberdeen            [aet]
East Fife           0-3 Rangers             

Quarterfinals [Sep 25]
Celtic              5-0 Partick Thistle     
Kilmarnock          0-0 Hibernian           [aet, 4-5 pen]
Heart of Midlothian 2-2 Aberdeen            [aet, 3-0 pen]
Livingston          0-1 Rangers             

Semifinals
[Nov 2]
Hibernian           2-5 Celtic              
[Nov 3]
Rangers             3-0 Heart of Midlothian 

Final [Dec 8]
Rangers             0-1 Celtic              

Championship

Final Ranking:

 1.Dundee United        28  18  5  5  52-22  59  2.11       Promoted
-----------------------------------------------
 2.Inverness Caled. Th. 27  14  3 10  39-32  45  1.67  
 3.Dundee               27  11  8  8  32-31  41  1.52  [R]
 4.Ayr United           27  12  4 11  38-35  40  1.48
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Arbroath             26  10  6 10  24-26  36  1.38  [P]
 6.Dunfermline Athletic 28  10  7 11  41-36  37  1.32
 7.Greenock Morton      28  10  6 12  45-52  36  1.29
 8.Alloa Athletic       28   7 10 11  33-43  31  1.11
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Queen of the South   28   7  7 14  28-40  28  1.00
-----------------------------------------------
10.Partick Thistle      27   6  8 13  32-47  26  0.96       Relegated

NB: final ranking based on points/match average;
    promotion/relegation playoffs cancelled

League One

Final Ranking:

 1.Raith Rovers         28  15  8  5  49-33  53  1.89       Promoted
-----------------------------------------------
 2.Falkirk              28  14 10  4  54-18  52  1.86  [R]
 3.Airdrieonians        28  14  6  8  38-27  48  1.71
 4.Montrose             28  15  2 11  48-38  47  1.68
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.East Fife            28  12  9  7  44-36  45  1.61
 6.Dumbarton            28  11  5 12  35-44  38  1.36
 7.Clyde                28   9  7 12  35-43  34  1.21  [P]
 8.Peterhead            27   7  5 15  30-44  26  0.96  [P]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Forfar Athletic      28   6  6 16  26-47  24  0.86
-----------------------------------------------
10.Stranraer            27   2 10 15  28-57  16  0.59       Relegated

NB: final ranking based on points/match average;
    promotion/relegation playoffs cancelled

League Two

Final Ranking:

 1.Cove Rangers         28  22  2  4  76-34  68  2.43  [P]  Promoted
-----------------------------------------------
 2.Edinburgh City       27  17  4  6  49-28  55  2.04
 3.Elgin City           28  12  7  9  48-34  43  1.54
 4.Cowdenbeath          27  12  5 10  37-35  41  1.52
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Queen's Park         28  11  7 10  37-35  40  1.43
 6.Stirling Albion      28  10  6 12  34-35  36  1.29
 7.Annan Athletic       27   9  4 14  33-54  31  1.15
 8.Stenhousemuir        28   7  8 13  32-48  29  1.04  [R]
 9.Albion Rovers        26   6  6 14  37-51  24  0.92
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.Brechin City         27   4  5 18  31-60  17  0.63  [R]

NB: final ranking based on points/match average;
    promotion/relegation playoffs cancelled

Fifth Level

Highland League

Table at abandonment:

 1.Brora Rangers        26  24  0  2  96-14  72
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Inverurie Loco Works 28  19  2  7  80-40  59  
 3.Fraserburgh          23  17  4  2  79-23  55
 4.Rothes               23  17  2  4  53-22  53
 5.Buckie Thistle       24  17  2  5  64-35  53
 6.Formartine United    23  14  2  7  62-21  44
 7.Forres Mechanics     27  13  4 10  67-49  43
 8.Nairn County         22  12  3  7  39-41  39
 9.Keith                27  10  4 13  50-65  34
10.Wick Academy         25   9  5 11  38-47  32
11.Deveronvale          27   9  4 14  42-56  31
12.Huntly               27   6  6 15  35-73  24
13.Strathspey Thistle   22   6  1 15  29-54  19
14.Turriff United       27   5  3 19  33-83  18
15.Clachnacuddin        27   4  4 19  27-63  16
16.Lossiemouth          28   4  1 23  22-87  13
17.Fort William         20   3  1 16  18-61  10 

NB: Brora Rangers declared champions on Mar 21 following a vote by the member clubs

Lowland League

Final Ranking:

 1.Kelty Hearts         25  22  2  1  95-17  68  2.72
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Bonnyrigg Rose Athl. 24  20  2  2  70-22  62  2.58  [P]
 3.BSC Glasgow          22  16  3  3  58-21  51  2.32
 4.East Stirlingshire   26  17  2  7  77-29  53  2.04
 5.The Spartans         25  16  1  8  49-32  49  1.96
 6.Civil S. Strollers   23  12  3  8  40-38  39  1.70
 7.East Kilbride        23  11  4  8  43-24  37  1.61
 8.Caledonian Braves    26  11  3 12  57-55  36  1.38  [*]
 9.Cumbernauld Colts    27  10  6 11  49-50  36  1.33
10.Univ. of Stirling    25   9  4 12  28-44  31  1.24
11.Gala Fairydean Rov.  25   7  6 12  39-55  27  1.08
12.Berwick Rangers      24   6  6 12  32-41  24  1.00  [R]
13.Gretna 2008          24   2  6 16  21-62  12  0.50
14.Edinburgh University 25   2  6 17  18-66  12  0.480
15.Dalbeattie Star      23   3  2 18  19-68  11  0.478
16.Vale of Leithen      23   2  2 19  18-89   8  0.35 
[*] Edusport Academy were renamed Caledonian Braves

NB: final ranking based on points/match average

2018/19.

list of champions.

list of 2nd division champions.

list of 3rd division champions.

list of 4th division champions.

list of highland league champions.

list of east of scotland league champions.

list of south of scotland league champions.

all-time table.

list of divisional movements.

list of cup winners.

list of league cup winners.

list of qualifying cup winners.

list of glasgow cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 20 May 2020

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2019/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.