Slovenia 2007/08

Final Table: 

 1.Domžale                      36 22 10  4  69-28 76  Champions
 2.FC Koper                     36 18 10  8  68-50 64
 3.ND Gorica                    36 16  9 11  61-50 57
 4.NK Maribor                   36 14 10 12  55-46 52
 5.Interblock (Ljubljana)       36 14  8 14  49-42 50
 6.Primorje (Ajdovščina)        36 14  6 16  52-41 48
 7.Nafta (Lendava)              36 12 11 13  43-56 47
 8.NK Celje                     36 13  6 17  42-51 45
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Drava (Ptuj)                 36 13  5 18  45-64 44  Relegation Playoff
-----------------------------------------------------
10.Livar Ivančna Gorica         36  4  5 27  39-95 17  Relegated

Round 1
[Jul 20]
Interblock    1-0 Nafta         
  1:0 Ermin Rajkovic (foul penalty, 90.)
[Jul 21]
Celje         2-1 Primorje      
  1:0 Nejc Pecnik (51.); 1:1 Mitja Zatkovic (76.); 2:1 Matej Mlakar (Own goal, 84.)
[Jul 22]
Drava         1-3 Maribor         
  0:1 Dimitar Ivanov Makrijev (2.); 0:2 Dejan Mezga (36.);
  0:3 Dimitar Ivanov Makrijev (39.); 1:3 Mitja Emersic (60.)
Gorica        1-1 Domžale        
  0:1 Sebastjan Komel (Own goal, 62.); 1:1 Enes Demirovic (66.)
Koper         2-0 Livar          
  1:0 Emanuel Galun (39.); 2:0 Emanuel Galun (85.)

Round 2 
[Jul 26]
Interblock    1-1 Celje          
  0:1 Nejc Pecnik (8.); 1:1 Ermin Rajkovic (40.)
[Jul 28]
Domžale       0-0 Koper   
Maribor       2-1 Gorica        
  0:1 Milan Osterc (39.); 1:1 Rene Mihelic (53.);
  2:1 Dimitar Ivanov Makrijev (foul penalty, 69.)
Nafta         3-1 Livar           
  1:0 Viktor Trenevski (1.); 2:0 Viktor Trenevski (foul penalty, 53.);
  3:0 Viktor Trenevski (foul penalty, 60.); 3:1 Dejan Bozicic (68.)
[Jul 29]
Primorje      2-1 Drava          
  1:0 Attila Andrusko (foul penalty, 21.); 1:1 Marko Kmetec (41.);
  2:1 Petar Kalin (85.) 

Round 3
[Aug 4]    
Celje         0-0 Nafta        
[Aug 5]
Drava         2-0 Interblock 
  1:0 John Ugochukwu Ogu (63.); 2:0 Andrej Prejac (74.)  
Koper         2-1 Maribor     
  1:0 Dalibor Volas (26.); 1:1 Dimitar Ivanov Makrijev (foul penalty, 53.); 
  2:1 Amer Jukan (foul penalty, 90.)       
[Aug 6]  
Gorica        1-0 Primorje
  1:0 Gzim Rexhaj (48.)
[Aug 15]   
Livar         0-1 Domžale  
  0:1 Andraz Kirm (50.)

Round 4
[Aug 10]
Interblock    0-1 Gorica
  0:1 Marko Suler (10.)
[Aug 11]       
Celje         6-0 Drava   
  1:0 Domen Bersnjak (16.); 2:0 Rogerio Schwantes Marlon (25.); 
  3:0 Simon Seslar (55.); 4:0 Emil Sterbal (Own goal, 58.); 
  5:0 Dejan Rusic (60.); 6:0 Gorazd Gorinsek (71.)     
Maribor       3-2 Livar        
  0:1 Darko Kremenovic (35.); 1:1 Rene Mihelic (foul penalty, 42.); 
  2:1 Rene Mihelic (67.); 2:2 Darko Kremenovic (71.); 3:2 Mitja Brulc (89.)
Nafta         0-6 Domžale 
  0:1 Andraz Kirm (29.); 0:2 Dario Zahora (foul penalty, 32.); 
  0:3 Andraz Kirm (43.); 0:4 Dario Zahora (66.); 0:5 Zlatan Ljubljankic (79.); 
  0:6 Slavisa Dvorancic (80.)  
[Aug 12]   
Primorje      2-0 Koper        
  1:0 David Bunderla (4.); 2:0 David Bunderla (52.)

Round 5 
[Aug 18]
Domžale       4-0 Maribor 
  1:0 Luka Zinko (26.); 2:0 Drazen Zezelj (66.); 
  3:0 Luka Zinko (foul penalty, 76.); 4:0 Andraz Kirm (77.)
Koper         1-1 Interblock 
  1:0 Aleksander Rajcevic (22.); 1:1 Eric Akoto (45.)                    
[Aug 19]     
Drava         2-2 Nafta  
  1:0 Doris Kelenc (20.); 2:0 Sead Zilic (25.); 2:1 Mate Eterovic (72.); 
  2:2 Jozsef Sebok (87.)      
Gorica        0-0 Celje         
Livar         0-5 Primorje     
  0:1 David Bunderla (36.); 0:2 David Bunderla (61.); 0:3 Dalibor Teinovic (74.); 
  0:4 David Bunderla (77.); 0:5 David Bunderla (80.)

Round 6
[Aug 24]
Interblock    5-1 Livar        
  1:0 Aleksandar Rodic (61.); 2:0 Ivan Jolic (71.); 3:0 Ivan Jolic (80.); 
  4:0 Ermin Rakovic (84.); 5:0 Ermin Rakovic (89.); 5:1 Simon Prudic (90.)
[Aug 25]
Celje         0-1 Koper        
  0:1 Gorazd Gorinsek (Own goal, 16.)
Nafta         1-1 Maribor      
  1:0 Jozsef Sebok (61.); 1:1 Dimitar Ivanov Makrijev (72.)
[Aug 26]
Drava         1-0 Gorica       
  1:0 Grbec (90.)
Primorje      0-2 Domžale      
  0:1 Dario Zahora (63.); 0:2 Dario Zahora (foul penalty, 74.)

Round 7
[Sep 1]
Domžale       2-1 Interblock  
  0:1 Rok Elsner (31.); 1:1 Drazen Zezelj (53.); 2:1 Luka Zinko (55.) 
Gorica        3-4 Nafta        
  0:1 Mate Eterovic (21.); 1:1 Marko Suler (24.); 1:2 Jozsef Sebok (45.); 
  2:2 Admir Krsic (68.); 3:2 Bojan Matjasec (Own goal, 77.); 3:3 Jernej Repina (88.); 
  3:4 Mihael Bukovec (89.)
Koper         2-1 Drava    
  1:0 Dalibor Volas (43.); 2:0 Dalibor Volas (52.); 2:1 Miljenko Bosnjak (87.)  
Maribor       0-0 Primorje 
[Sep 2]    
Livar         1-2 Celje          
  0:1 Darijo Biscan (7.); 1:1 Dusan Bogdanovic (34.); 1:2 Darijo Biscan (76.)

Round 8
[Sep 15]  
Gorica        2-3 Koper     
  0:1 Amer Jukan (6.); 1:1 Etien Velikonja (7.); 1:2 Sasa Bozicic (42.); 
  2:2 Marko Suler (52.); 2:3 Dalibor Volas (63.) 
Celje         2-0 Domžale      
  1:0 Nejc Pecnik (37.); 2:0 Domen Bersnjak (Foul Penalty, 90.)  
Nafta         2-1 Primorje  
  1:0 Borut Gerencer (32.); 1:1 David Bunderla (Foul Penalty, 72.); 2:1 Ales Ceh (74.)  
[Sep 16]  
Drava         1-3 Livar             
  1:0 Rok Kronaveter (27.); 1:1 Dejan Bozicic (61.); 1:2 Janez Perme (63.); 
  1:3 Janez Perme (84.)  
Interblock    0-1 Maribor    
  0:1 Marko Popovic (90.)  

Round 9
[Sep 22]
Domžale       4-1 Drava        
  1:0 Drazen Zezelj (27.); 2:0 Dario Zahora (44.); 3:0 Dario Zahora (54.); 
  4:0 Dario Zahora (62.); 4:1 Marko Kmetec (90.)
Koper         1-1 Nafta        
  1:0 Vito Plut (8.); 1:1 Mate Eterovic (50.)
Livar         0-1 Gorica     
  0:1 Milan Osterc (10.)
Primorje      2-0 Interblock   
  1:0 David Bunderla (foul penalty, 26.); 2:0 David Bunderla (63.)
[Sep 23]    
Maribor       0-1 Celje      
  0:1 Nejc Pecnik (85.)

Round 10 [Sep 26]
Domžale       2-3 Gorica       
  0:1 Milan Osterc (45.); 1:1 Dario Zahora (foul penalty, 52.); 2:1 Zlatan Ljubljankic (57.); 
  2:2 Enes Demirovic (58.); 2:3 Milan Osterc (74.)
Livar         1-6 Koper        
  0:1 Ales Mejac (14.); 0:2 Amer Jukan (22.); 0:3 Dalibor Volas (33.); 0:4 Vito Plut (36.); 
  0:5 Sunday Chibuike Ibeji (52.); 1:5 Darko Kremenovic (54.); 1:6 Damir Vidovic (89.)
Maribor       1-3 Drava        
  0:1 Marko Drevensek (foul penalty, 20.); 0:2 Marko Kmetec (23.); 0:3 Doris Kelenc (49.); 
  1:3 Dragan Cadikovski (74.)
Nafta         1-3 Interblock   
  0:1 Ermin Rakovic (14.); 1:1 Matjaz Lunder (26.); 1:2 Ivan Jolic (39.);
  1:3 Dejan Geric (90.)
Primorje      0-2 Celje        
  0:1 Nejc Pecnik (69.); 0:2 Blaz Puc (87.)

Round 11
[Sep 29]
Drava         3-2 Primorje  
  0:1 David Bunderla (foul penalty, 30.); 1:1 Miljenko Bosnjak (66.); 1:2 Nace Kosmac (76.); 
  2:2 Marko Kmetec (80.); 3:2 Sead Zilic (81.)
Koper         2-3 Domžale      
  1:0 Aleksander Rajcevic (50.); 1:1 Janez Aljancic (68.); 2:1 Amer Jukan (75.); 
  2:2 Zlatan Ljubljankic (80.); 2:3 Janez Aljancic (89.)
Livar         1-1 Nafta        
  1:0 Janez Perme (41.); 1:1 Jernej Repina (74.)
Celje         1-2 Interblock  
  0:1 Martin Pregelj (6.); 1:1 Nejc Pecnik (29.); 1:2 Aleksandar Rodic (72.)
[Sep 30]    
Gorica        3-2 Maribor      
  1:0 Dragoljub Nikolic (45.); 2:0 Milan Osterc (63.); 2:1 Dimitar Ivanov Makrijev (68.); 
  3:1 Abdulrazek Ekpopi (75.); 3:2 Elvedin Dzinic (82.)

Round 12 [Oct 3]
Domžale       2-1 Livar        
  1:0 Sinisa Jankovic (7.); 2:0 Dario Zahora (27.); 2:1 Janez Perme (47.)
Interblock    4-1 Drava        
  1:0 Zoran Zeljkovic (51.); 1:1 Borut Tisnikar (56.); 2:1 Aleksandar Rodic (60.); 
  3:1 Alen Coralic (85.); 4:1 Ermin Rakovic (88.)
Maribor       3-3 Koper        
  1:0 Dragan Cadikovski (23.); 1:1 Amer Jukan (foul penalty, 42.); 2:1 Rene Mihelic (55.); 
  2:2 Dalibor Volas (58.); 3:2 Elvedin Dzinic (75.); 3:3 Vito Plut (79.)
Nafta         2-0 Celje        
  1:0 Jernej Repina (foul penalty, 17.); 2:0 Domen Bersnjak (Own goal, 65.)
Primorje      1-2 Gorica       
  0:1 Enes Demirovic (30.); 0:2 Dragoljub Nikolic (60.); 1:2 Denis Tahirovic (64.)

Round 13
[Oct 6]
Domžale       5-0 Nafta  
  1:0 Danijel Brezic (14.); 2:0 Dario Zahora (31.); 3:0 Zlatan Ljubljankic (36.); 
  4:0 Dario Zahora (foul penalty, 78.); 5:0 Zlatan Ljubljankic (foul penalty, 90.) 
Gorica        1-0 Interblock 
  1:0 Enes Demirovic (foul penalty, 76.) 
[Oct 7]     
Drava         0-2 Celje      
  0:1 Darijo Biscan (7.); 0:2 Blaz Puc (17.) 
Koper         1-1 Primorje
  0:1 Attila Andrusko (foul penalty, 44.); 1:1 Emanuel Galun (60.)     
Livar         0-6 Maribor      
  0:1 Dimitar Ivanov Makrijev (25.); 0:2 Dimitar Ivanov Makrijev (36.); 0:3 Dragan Cadikovski (49.); 
  0:4 Dimitar Ivanov Makrijev (55.); 0:5 Dragan Jelic (85.); 0:6 Mitja Brulc (87.)

Round 14
[Oct 19]
Celje         0-2 Gorica       
  0:1 Enes Demirovic (72.); 0:2 Etien Velikonja (90.)
[Oct 20]
Interblock    2-2 Koper        
  0:1 Dalibor Volas (13.); 1:1 Alen Coralic (73.); 2:1 Alen Coralic (77.);
  2:2 Aleksander Rajcevic (90.)
Maribor       0-1 Domžale   
  0:1 Dario Zahora (45.)   
Nafta         1-1 Drava 
  1:0 Jose Luiz Ortiz (22.); 1:1 Sead Zilic (34.)
[Oct 21]       
Primorje      4-2 Livar     
  0:1 Eldin Adilovic (11.); 1:1 Petar Kalin (33.); 1:2 Darko Kremenovic (67.);
  2:2 Mitja Zatkovic (71.); 3:2 Mitja Zatkovic (73.); 4:2 David Bunderla (90.)   

Round 15
[Oct 27]
Domžale       2-1 Primorje     
  0:1 David Bunderla (27.); 1:1 Sinisa Jankovic (33.); 2:1 Janez Aljancic (52.)
Gorica        1-1 Drava        
  1:0 Milan Osterc (23.); 1:1 Sead Zilic (50.)
Koper         4-2 Celje        
  1:0 Amer Jukan (2.); 2:0 Mitja Viler (16.); 3:0 Vito Plut (24.);
  3:1 Domen Bersnjak (36.); 3:2 Nejc Pecnik (65.); 4:2 Sunday Chibuike Ibeji (90.)
Maribor       3-3 Nafta       
  0:1 Damjan Oslaj (10.); 1:1 Dragan Jelic (16.); 2:1 Gorazd Zajc (33.);
  3:1 Marko Popovic (45.); 3:2 Gergely Kocsardi (51.); 3:3 Jernej Repina (63.)
[Oct 28]
Livar         1-2 Interblock    
  1:0 Blaz Brezovecki (29.); 1:1 Aleksandar Rodic (34.); 1:2 Zoran Zeljkovic (81.)

Round 16 [Oct 31]
Drava         1-0 Koper        
  1:0 Doris Kelenc (51.)
Interblock    0-2 Domžale      
  0:1 Danijel Brezic (17.); 0:2 Luka Zinko (23.)
Celje         1-2 Livar        
  0:1 Amir Agic (foul penalty, 39.); 0:2 Marko Kriznik (Own goal, 73.); 1:2 Domen Bersnjak (foul penalty, 90.)
Nafta         1-1 Gorica       
  1:0 Mate Eterovic (36.); 1:1 Marko Suler (53.)
Primorje      0-0 Maribor      

Round 17
[Nov 3]
Domžale       2-1 Celje     
  0:1 Domen Bersnjak (21.); 1:1 Zlatan Ljubljankic (29.); 2:1 Zlatan Ljubljankic (49.)   
Koper         1-0 Gorica      
  1:0 Dalibor Volas (10.)
Maribor       0-1 Interblock  
  0:1 Ermin Rakovic (71.)
[Nov 4]  
Livar         4-2 Drava    
  0:1 Orhan Sahiti (6.); 1:1 Andrej Prejac (Own goal, 12.); 1:2 Orhan Sahiti (40.); 
  2:2 Dejan Bozicic (45.); 3:2 Darko Kremenovic (50.); 4:2 Darko Kremenovic (76.)    
Primorje      1-2 Nafta        
  0:1 Mate Eterovic (4.); 0:2 Mate Eterovic (43.); 1:2 David Bunderla (78.)

Round 18
[Nov 10] 
Gorica        1-1 Livar        
  1:0 Milan Osterc (75.); 1:1 Robert Stranjak (80.)
Interblock    1-0 Primorje     
  1:0 Krunoslav Rendulic (90.)
Celje         0-2 Maribor      
  0:1 Rene Mihelic (foul penalty, 62.); 0:2 Amel Mujakovic (90.)
Nafta         2-0 Koper  
  1:0 Jernej Repina (34.); 2:0 Mate Eterovic (foul penalty, 90.)
[Nov 11]
Drava         0-0 Domžale           

Round 19
[Nov 24] 
Gorica        2-0 Domžale   
  1:0 Marko Suler (82.); 2:0 Milan Osterc (90.)   
Interblock    1-1 Nafta       
  1:0 Ermin Rakovic (9.); 1:1 Mihael Bukovec (56.) 
Koper         4-0 Livar 
  1:0 Dalibor Volas (20.); 2:0 Damir Vidovic (40.); 3:0 Damir Vidovic (65.);
  4:0 Arlind Elshani (90.)
[Nov 25]     
Drava         1-2 Maribor      
  0:1 Armin Bacinovic (8.); 1:1 Doris Kelenc (20.); 1:2 Dimitar Ivanov Makrijev (49.)  
Celje         0-2 Primorje     
  0:1 David Bunderla (foul penalty, 10.); 0:2 Mitja Zatkovic (57.)
  
Round 20 
[Dec 1]  
Domžale       1-1 Koper        
  0:1 Ales Mejac (14.); 1:1 Luka Zinko (90.)
Interblock    1-1 Celje        
  0:1 Denis Halilovic (10.); 1:1 Krunoslav Rendulic (44.)
Maribor       0-3 Gorica       
  0:1 Abdulrazek Ekpopi (43.); 0:2 Milan Osterc (68.); 0:3 Abdulrazek Ekpopi (90.)
Nafta         4-2 Livar
  1:0 Jozsef Sebok (21.); 2:0 Jozsef Sebok (42.); 3:0 Jozsef Sebok (foul penalty, 51.); 
  3:1 Eldin Adilovic (68.); 3:2 Eldin Adilovic (73.); 4:2 Borut Gerencer (90.)
[Dec 2]          
Primorje      1-1 Drava        
  1:0 Bostjan Kreft (24.); 1:1 Javier Antonio Grbec (80.)

Round 21
[Mar 1] 
Gorica        1-3 Primorje     
  0:1 Edin Saranovic (19.); 0:2 Edin Saranovic (52.); 0:3 Edin Saranovic (60.);
  1:3 Enes Demirovic (71.)
Koper         1-1 Maribor      
  0:1 Elvedin Dzinic (44.); 1:1 Lubomir Kubica (Own goal, 68.)
[Mar 2]
Drava         0-2 Interblock  
  0:1 Rok Elsner (31.); 0:2 Zoran Zeljkovic (35.)
Livar         1-2 Domžale      
  0:1 Andraz Kirm (6.); 0:2 Andraz Kirm (26.); 1:2 Janez Perme (28.)
Celje         2-0 Nafta        
  1:0 Darko Jovandic (67.); 2-0 Slavisa Dvorancic (88.)

Round 22 
[Mar 8]
Interblock    3-0 Gorica       
  1:0 Martin Pregelj (52.); 2:0 Martin Pregelj (88.); 3:0 Darijan Matic (90.)
Celje         0-2 Drava      
  0:1 Doris Kelenc (27.); 0:2 Doris Kelenc (71.)  
Maribor       3-2 Livar        
  0:1 Elvedin Dzinic (Own goal, 24.); 1:1 Dejan Mezga (42.); 1:2 Erdzan Beciri (50.);
  2:2 Suad Filekovic (81.); 3:2 Dragan Jelic (83.)
Nafta         0-0 Domžale   
[Mar 9]   
Primorje      4-0 Koper        
  1:0 Miroslav Cvijanovic (12.); 2:0 Alen Dzuzdanovic (40.);
  3:0 David Bunderla (foul penalty, 43.); 4:0 David Bunderla (62.)

Round 23 
[Mar 15]
Domžale       0-0 Maribor      
Gorica        0-0 Celje        
Koper         2-1 Interblock   
  0:1 Darijan Matic (15.); 1:1 Sunday Chibuike Ibeji (35.); 2:1 Andrej Rastovac (55.)
[Mar 16]
Drava         2-1 Nafta  
  0:1 Konstantin Vassiljev (17.); 1:1 Marko Kmetec (24.); 2:1 Marko Kmetec (76.)      
Livar         3-0 Primorje     
  1:0 Tim Lo Duca (2.); 2:0 Erdzan Beciri (68.); 3:0 Patrik Barbic (88.)

Round 24 
[Mar 22]
Drava         1-3 Gorica       
  0:1 Sebastjan Komel (55.); 1:1 Doris Kelenc (58.); 1:2 Sebastjan Komel (60.);
  1:3 Enes Demirovic (71.)
Interblock    1-0 Livar        
  1:0 Bostjan Jelencevic (80.)
Nafta         0-1 Maribor      
  0:1 Stjepan Caban (Own goal, 60.)
Primorje      0-0 Domžale   
[Apr 2]
Celje         0-2 Koper           
  0:1 Darko Djukic (42.); 0:2 Darko Djukic (70.)

Round 25 
[Mar 29]
Domžale       1-2 Interblock   
  0:1 Ivan Jolic (10.); 1:1 Bostjan Jelencevic (Own goal, 43.); 1:2 Martin Pregelj (79.)
Gorica        4-1 Nafta        
  1:0 Abdulrazek Ekpopi (35.); 2:0 Abdulrazek Ekpopi (40.); 3:0 Milan Osterc (57.); 
  3:1 Viktor Trenevski (89.); 4:1 Admir Krsic (90.)
Koper         2-3 Drava   
  1:0 Darko Djukic (4.); 1:1 Marko Kmetec (35.); 1:2 Marko Kmetec (55.);
  1:3 Tadej Horvat (85.); 2:3 Darko Djukic (86.)    
Maribor       1-1 Primorje     
  1:0 Dejan Mezga (17.); 1:1 Bostjan Kreft (84.)
[Mar 30]
Livar         1-5 Celje         
  1:0 Dejan Bozicic (21.); 1:1 Slavisa Dvorancic (41.); 1:2 Nejc Pecnik (foul penalty, 45.); 
  1:3 Nejc Pecnik (55.); 1:4 Slavisa Dvorancic (63.); 1:5 Nejc Pecnik (80.)

Round 26 
[Apr 5]   
Gorica        2-4 Koper      
  0:1 Darko Djukic (10.); 0:2 Vito Plut (13.); 1:2 Enes Demirovic (35.);
  2:2 Enes Demirovic (62.); 2:3 Adewale Sunday Amusan (71.); 2:4 Rok Bozic (87.)  
Interblock    1-0 Maribor      
  1:0 Ivan Jolic (10.)
Celje         0-1 Domžale      
  0:1 Ivan Knezovic (45.)
Nafta         2-1 Primorje 
  1:0 Bostjan Kreft (Own goal, 8.); 2:0 Jozsef Sebok (28.); 2:1 David Bunderla (foul penalty, 61.)  
[Apr 6]  
Drava         3-1 Livar     
  1:0 Mitja Emersic (51.); 2:0 Sead Zilic (77.); 3:0 Javier Antonio Grbec (84.);
  3:1 Janez Perme (90.)

Round 27 [Apr 9]
Domžale       2-1 Drava   
  1:0 Dario Zahora (7.); 2:0 Dario Zahora (63.); 2:1 Marko Kmetec (76.)     
Koper         3-1 Nafta        
  1:0 Amer Jukan (7.); 2:0 Darko Djukic (30.); 3:0 Amer Jukan (foul penalty, 65.);
  3:1 Viktor Trenevski (88.)
Livar         3-3 Gorica       
  1:0 Janez Perme (12.); 1:1 Abdulrazek Ekpopi (50.); 2:1 Tim Lo Duca (55.); 
  2:2 Abdulrazek Ekpopi (63.); 3:2 Tim Lo Duca (73.); 3:3 Abdulrazek Ekpopi (90.)
Maribor       5-2 Celje        
  1:0 Dragan Jelic (6.); 2:0 Dejan Mezga (14.); 2:1 Blaz Puc (38.); 
  2:2 Nejc Pecnik (foul penalty, 41.); 3:2 Gorazd Zajc (66.);
  4:2 Zoran Pavlovic (foul penalty, 84.); 5:2 Dragan Jelic (86.)
Primorje      0-2 Interblock   
  0:1 Ivan Jolic (31.); 0:2 Janez Zavrl (57.)

Round 28 
[Apr 12]
Domžale       1-1 Gorica  
  0:1 Simon Zivec (3.); 1:1 Andraz Kirm (11.)
Maribor       1-0 Drava        
  1:0 Dalibor Volas (58.)
Nafta         1-0 Interblock   
  1:0 Ales Ceh (49.)
[Apr 13]   
Livar         1-2 Koper        
  1:0 Tim Lo Duca (1.); 1:1 Sasa Bozicic (15.); 1:2 Mitja Viler (90.)  
Primorje      5-0 Celje        
  1:0 Edin Saranovic (foul penalty, 11.); 2:0 Alen Dzuzdanovic (25.); 3:0 Edin Saranovic (56.); 
  4:0 Alen Dzuzdanovic (71.); 5:0 Mitja Zatkovic (83.)

Round 29 
[Apr 19]
Koper         2-2 Domžale    
  0:1 Joze Benko (20.); 1:1 Vito Plut (35.); 1:2 Joze Benko (58.);
  2:2 Adewale Sunday Amusan (73.)
Celje         2-1 Interblock  
  1:0 Nejc Pecnik (49.); 2:0 Blaz Puc (78.); 2:1 Suvad Grabus (82.)
[Apr 20]
Drava         1-0 Primorje   
  1:0 Igor Radetic (47.)  
Gorica        2-1 Maribor         
  1:0 Enes Demirovic (7.); 2:0 Sebastjan Komel (28.); 2:1 Armin Bacinovic (66.) 
Livar         0-1 Nafta       
  0:1 Damjan Oslaj (4.)

Round 30 
[Apr 26]
Domžale       1-1 Livar
  1:0 Andraz Kirm (64.); 1:1 David Kastelic (74.)        
Interblock    1-2 Drava  
  1:0 Ivan Jolic (10.); 1:1 Miljenko Bosnjak (17.); 1:2 Marko Drevensek (67.)      
Maribor       3-3 Koper
  1:0 Marcos Morales Tavares (11.); 1:1 Darko Djukic (26.); 2:1 Dejan Mezga (36.); 
  2:2 Andrej Rastovac (72.); 3:2 Zoran Pavlovic (87.); 3:3 Adewale Sunday Amusan (90.)        
Nafta         0-0 Celje
[Apr 27]        
Primorje      1-0 Gorica       
  1:0 David Bunderla (77.)

Round 31 
[May 3]
Domžale       2-0 Nafta 
  1:0 Joze Benko (17.); 2:0 Ivan Knezovic (85.)  
Koper         2-1 Primorje 
  0:1 Edin Saranovic (40.); 1:1 Adewale Sunday Amusan (87.); 2:1 Leon Panikvar (Own goal, 90.)  
[May 4]       
Drava         1-2 Celje       
  0:1 Frane Petricevic (30.); 0:2 Denis Halilovic (49.); 1:2 Marko Kmetec (86.) 
Gorica        2-2 Interblock   
  0:1 Ermin Rakovic (13.); 1:1 Abdulrazek Ekpopi (20.); 1:2 Zoran Zeljkovic (31.);
  2:2 Abdulrazek Ekpopi (55.)
Livar         0-3 Maribor      
  0:1 Marcos Morales Tavares (15.); 0:2 Dalibor Volas (59.); 0:3 Marcos Morales Tavares (80.)

Round 32 [May 7]
Interblock    1-2 Koper   
  0:1 Darko Djukic (4.); 1:1 Ivan Jolic (80.); 1:2 Aleksander Rajcevic (90.)     
Celje         4-2 Gorica       
  1:0 Simon Seslar (5.); 1:1 Abdulrazek Ekpopi (11.); 2:1 Frane Petricevic (25.);
  2:2 Goran Cvijanovic (52.); 3:2 Nejc Pecnik (63.); 4:2 Nejc Pecnik (87.)
Maribor       0-1 Domžale 
  0:1 Joze Benko (4.)     
Nafta         1-0 Drava        
  1:0 Jernej Repina (44.)
Primorje      3-0 Livar   
  1:0 David Bunderla (36.); 2:0 Petar Kalin (64.); 3:0 Nace Kosmac (81.)

Round 33 [May 10]
Domžale       3-2 Primorje     
  1:0 Dario Zahora (13.); 2:0 Juninho (22.); 2:1 Davor Skerjanc (45.);
  3:1 Janez Aljancic (63.); 3:2 Mitja Zatkovic (90.)
Gorica        1-0 Drava        
  1:0 Abdulrazek Ekpopi (13.)
Koper         2-0 Celje        
  1:0 Ales Mejac (25.); 2:0 Sunday Chibuike Ibeji (35.)
Livar         2-2 Interblock   
  1:0 Blaz Brezovecki (foul penalty, 23.); 2:0 Janez Perme (55.); 2:1 Zoran Zeljkovic (57.); 
  2:2 Martin Pregelj (90.)
Maribor       3-1 Nafta        
  0:1 Arpad Vas (19.); 1:1 Zoran Pavlovic (24.); 2:1 Nilton Rogerio Cardoso (42.); 
  3:1 Marcos Morales Tavares (59.)

Round 34 
[May 17]  
Celje         1-0 Livar        
  1:0 Uros Korun (64.)
Nafta         1-2 Gorica       
  0:1 Etien Velikonja (52.); 0:2 Enes Demirovic (foul penalty, 75.); 1:2 Damjan Oslaj (90.)
[May 18]
Drava         2-1 Koper         
  0:1 Adewale Sunday Amusan (54.); 1:1 Miljenko Bosnjak (67.); 2:1 Javier Antonio Grbec (86.)
Primorje      1-0 Maribor      
  1:0 Dalibor Teinovic (48.)
[May 19]  
Interblock    2-3 Domžale 
  0:1 Joze Benko (18.); 1:1 Dejan Geric (59.); 1:2 Dario Zahora (66.);
  2:2 Darijan Matic (71.); 2:3 Dario Zahora (73.)   

Round 35 [May 24]
Domžale       4-0 Celje        
  1:0 Dario Zahora (48.); 2:0 Denis Halilovic (Own goal, 60.); 3:0 Dario Zahora (61.); 
  4:0 Dario Zahora (85.)
Koper         4-3 Gorica       
  1:0 Andrej Rastovac (2.); 1:1 Enes Demirovic (30.); 2:1 Adewale Sunday Amusan (50.); 
  2:2 Sebastjan Komel (60.); 2:3 Abdulrazek Ekpopi (foul penalty, 62.); 3:3 Aleksander Rajcevic (82.); 
  4:3 Adewale Sunday Amusan (85.)
Livar         0-3 Drava        
  0:1 Doris Kelenc (45.); 0:2 Doris Kelenc (60.); 0:3 John Ugochukwu Ogu (83.)
Maribor       1-1 Interblock   
  0:1 Ermin Rakovic (28.); 1:1 Zoran Pavlovic (48.)
Primorje      2-1 Nafta        
  0:1 Viktor Trenevski (foul penalty, 25.); 1:1 Alen Dzuzdanovic (45.); 2:1 Matej Mlakar (52.)

Round 36 [May 31]
Drava         0-6 Domžale      
  0:1 Andraz Kirm (8.); 0:2 Dario Zahora (11.); 0:3 Dario Zahora (41.);
  0:4 Luka Zinko (foul penalty, 47.); 0:5 Joze Benko (75.); 0:6 Plumb Jusufi (89.)
Gorica        6-1 Livar        
  1:0 Etien Velikonja (6.); 2:0 Etien Velikonja (18.); 3:0 Enes Demirovic (52.);
  4:0 Abdulrazek Ekpopi (60.); 5:0 Dragoljub Nikolic (68.); 6:0 Bojan Djukic (76.);
  6:1 Janez Perme (84.)
Interblock    1-2 Primorje     
  1:0 Dejan Geric (64.); 1:1 Nedzad Serdarevic (69.); 1:2 Alen Dzuzdanovic (82.)
Celje         0-2 Maribor    
  0:1 Dragan Jelic (12.); 0:2 Dragan Jelic (40.)  
Nafta         1-0 Koper        
  1:0 Mate Eterovic (foul penalty, 51.)

Final Table: 

 1.Domžale                      36 22 10  4  69-28 76  Champions
 2.FC Koper                     36 18 10  8  68-50 64
 3.ND Gorica                    36 16  9 11  61-50 57
 4.NK Maribor                   36 14 10 12  55-46 52
 5.Interblock (Ljubljana)       36 14  8 14  49-42 50
 6.Primorje (Ajdovščina)        36 14  6 16  52-41 48
 7.Nafta (Lendava)              36 12 11 13  43-56 47
 8.NK Celje                     36 13  6 17  42-51 45
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Drava (Ptuj)                 36 13  5 18  45-64 44  Relegation Playoff
-----------------------------------------------------
10.Livar Ivančna Gorica         36  4  5 27  39-95 17  Relegated


Promotion/Relegation Playoff

First Leg [Jun 4]
Drava         2-0 Bonifika

Second Leg [Jun 8]
Bonifika      1-0 Drava   

NB: Drava remain at 1st level


Cup 2007/08


Round 1 [Aug 22]
Eastern group
Bukovci                   21 Tehnostroj Veržej       
Dravinja (Sl. Konjice)    42 Črešovci                
Krško                     91 Peca (Črna na Koroškem) 
Malečnik                  4-0 Čarda (Martjanci)       
Stojnci                   42 Slivnica (Orehova Vas)  
Odranci                   bye
Western group
MNK Izola                 41 Tinex (Šenčur)          
Olimpija Ljubljana        52 Adria (Miren)           
Tolmin                    22 Ankaran Hrvatini        [10-11 pen]
Triglav Gorenjska (Kranj) 50 Zagorje                 
  
Round 2 [Sep 5]
Ankaran Hrvatini          06 Olimpija Ljubljana 
Bukovci                   05 Malečnik                
Krško                     41 Odranci                 
Stojnci                   14 Dravinja (Sl. Konjice)  
Triglav Gorenjska (Kranj) 12 MNK Izola               
 
1/8 Finals [Sep 19]
Bela Krajina (Črnomelj)   31 Hit Gorica              
Domžale                   71 Malečnik                
Drava (Ptuj)              01 Olimpija Ljubljana 
Interblock (Ljubljana)    22 Primorje (Ajdovščina)   [7-6 pen]
Krško                     13 Nafta (Lendava)         
Livar (Ivančna Gorica)    14 Koper                   
Maribor                   41 Dravinja (Sl. Konjice)  
MIK CM (Celje)            61 Izola Argeta            

Quarterfinals [Oct 24]
Bela Krajina (Črnomelj)   0-1 Koper                   
Domžale                   3-1 MIK CM (Celje)          
Interblock (Ljubljana)    3-1 Nafta (Lendava)         
Maribor                   3-1 Olimpija Ljubljana 

Semifinals 

First Legs [Apr 16]
Interblock (Ljubljana)    2-1 Koper                   
Maribor                   1-0 Domžale                 

Second Legs [Apr 30]
Koper                     2-3 Interblock (Ljubljana)  
Domžale                   1-1 Maribor

Final [May 13]
Interblock (Ljubljana)    2-1 Maribor


Second Level 2007/08

Final Table:

 1.Rudar Velenje                27  15  5  7  70-31  50  Promoted
-------------------------------------------------------
 2.SC Bonifika (Koper)          27  12  7  8  44-29  43  [3 2 0 1 6-2 6]  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Bela Krajina (Črnomelj)      27  12  7  8  40-30  43  [3 1 0 2 2-6 3]
 4.Aluminij (Kidričevo)         27  12  5 10  39-30  41
 5.Mura 05 (Murska Sobota)      27  10  7 10  31-42  37
 6.Krško                        27   9  9  9  33-42  36  [3 2 0 1 4-5 3]
 7.Zavrč                        27  10  6 11  36-35  36  [3 1 0 2 5-4 3]
 8.Zagorje                      27   9  8 10  43-45  35  [3 2 0 1 4-5 6]
-------------------------------------------------------
 9.Triglav Gorenjska (Kranj)    27  10  5 12  36-40  35  [3 1 0 2 5-4 3]  Relegated
10.Krka                         27   4  5 18  23-71  17  Relegated

NB: Triglav eventually were not relegated due to the disappearance
    of Zavrč, who withdrew due to fifth level after their
    sponsor left

Round 1 
[Aug 11]
Zavrč              1-2  Aluminij
Krško              2-1  Bela Krajina
[Aug 12]
Zagorje            1-4  Bonifika
Rudar Velenje      7-0  Krka
Triglav Gorenjska  2-1  Mura 05

Round 2 
[Aug 18]
Krka               1-5  Zagorje
Aluminij           3-0  Rudar Velenje
[Aug 19]
Mura 05            1-0  Bonifika
Bela Krajina       2-1  Zavrč
Triglav Gorenjska  1-1  Krško

Round 3 
[Aug 25]
Krško              0-0  Mura 05
Zavrč              0-0  Triglav Gorenjska
Bonifika           2-0  Krka
[Aug 26]
Rudar Velenje      1-2  Bela Krajina
Zagorje            0-1  Aluminij

Round 4
[Sep 1] 
Triglav Gorenjska  0-1  Rudar Velenje
Krško              1-0  Zavrč
[Sep 2]
Mura 05            0-0  Krka
Aluminij           0-2  Bonifika
Bela Krajina       1-1  Zagorje

Round 5 
[Sep 9]
Rudar Velenje      3-1  Krško
Zagorje            1-4  Triglav Gorenjska
Bonifika           1-0  Bela Krajina
Krka               1-1  Aluminij
[Sep 19]
Zavrč              3-0  Mura 05

Round 6 
[Sep 14]
Zavrč              1-0  Rudar Velenje
[Sep 15]
Krško              1-1  Zagorje
[Sep 16]
Mura 05            2-0  Aluminij
Bela Krajina       3-0  Krka
Triglav Gorenjska  1-0  Bonifika

Round 7 [Sep 23]
Rudar Velenje      3-4  Mura 05
Zagorje            2-2  Zavrč
Bonifika           1-1  Krško
Krka               0-2  Triglav Gorenjska
Aluminij           3-1  Bela Krajina

Round 8 
[Sep 29]
Rudar Velenje      5-1  Zagorje
[Sep 30]
Mura 05            0-2  Bela Krajina
Triglav Gorenjska  2-1  Aluminij
Krško              0-0  Krka
Zavrč              1-1  Bonifika

Round 9 
[Oct 6]
Krka               0-2  Zavrč
Aluminij           2-2  Krško
[Oct 7]
Zagorje            1-1  Mura 05
Bonifika           1-3  Rudar Velenje
Bela Krajina       2-1  Triglav Gorenjska

Round 10 
[Oct 13]
Krka               1-1  Rudar Velenje
[Oct 14]
Mura 05            3-1  Triglav Gorenjska
Bela Krajina       1-0  Krško
Aluminij           3-0  Zavrč
Bonifika           4-0  Zagorje

Round 11 
[Oct 20]
Rudar Velenje      1-1  Aluminij
Zavrč              0-0  Bela Krajina
Krško              0-3  Triglav Gorenjska
[Oct 21]
Bonifika           0-0  Mura 05
Zagorje            5-1  Krka

Round 12 
[Oct 27]
Krka               2-5  Bonifika
[Oct 28]
Mura 05            1-2  Krško
Triglav Gorenjska  2-1  Zavrč
Bela Krajina       5-0  Rudar Velenje
Aluminij           2-1  Zagorje

Round 13 
[Nov 3]
Krka               2-0  Mura 05
Zavrč              4-0  Krško
[Nov 4]
Bonifika           0-0  Aluminij
Zagorje            2-2  Bela Krajina
Rudar Velenje      6-0  Triglav Gorenjska

Round 14 
[Nov 10]
Krško              0-6  Rudar Velenje
Bela Krajina       1-5  Bonifika
Aluminij           3-1  Krka
[Nov 11]
Mura 05            2-0  Zavrč
Triglav Gorenjska  1-2  Zagorje

Round 15 
[Mar 8]
Rudar Velenje      0-0  Zavrč
[Mar 9]
Aluminij           0-1  Mura 05
Krka               2-1  Bela Krajina
Bonifika           1-1  Triglav Gorenjska
Zagorje            2-4  Krško

Round 16
[Mar 15]
Zavrč              4-3  Zagorje
Krško              2-1  Bonifika
[Mar 16]
Mura 05            0-1  Rudar Velenje
Triglav Gorenjska  2-0  Krka
Bela Krajina       2-1  Aluminij

Round 17 
[Mar 22]
Bela Krajina       3-3  Mura 05
Aluminij           3-0  Triglav Gorenjska
Bonifika           3-1  Zavrč
Zagorje            1-2  Rudar Velenje
[Apr 2]
Krka               0-0  Krško

Round 18    
[Mar 29] 
Rudar Velenje      0-1  Bonifika
Zavrč              1-3  Krka
Krško              0-1  Aluminij
[Mar 30]
Mura 05            0-2  Zagorje
Triglav Gorenjska  3-2  Bela Krajina

Round 18
[Apr 5]
Aluminij           0-0  Zagorje
[Apr 6]
Bonifika           1-2  Krka
Triglav Gorenjska  2-2  Krško
Bela Krajina       0-0  Mura 05
Rudar Velenje      4-0  Zavrč

Round 19
[Apr 12]
Zavrč              2-1  Aluminij
Krško              2-0  Rudar Velenje
[Apr 13]
Mura 05            1-0  Triglav Gorenjska
Bela Krajina       4-0  Krka
Zagorje            3-0  Bonifika

Round 21
[Apr 19]
Aluminij           3-0  Krško
Rudar Velenje      9-2  Mura 05
[Apr 20]
Bonifika           0-0  Zavrč
Krka               2-3  Zagorje
Triglav Gorenjska  1-2  Bela Krajina

Round 22
[Apr 23]
Krško              1-3  Bonifika
[Apr 26]
Zavrč              0-2  Zagorje
[Apr 27]
Triglav Gorenjska  3-0  Krka
Bela Krajina       0-0  Rudar Velenje
Mura 05            2-1  Aluminij

Round 23
[May 3]
Krka               0-5  Zavrč
Aluminij           0-1  Bela Krajina
[May 4]
Zagorje            1-0  Krško
Bonifika           3-0  Mura 05
Rudar Velenje      3-1  Triglav Gorenjska

Round 24
[May 10]
Krško              3-1  Zavrč
Rudar Velenje      4-1  Krka
[May 11]
Mura 05            2-1  Zagorje
Bela Krajina       1-0  Bonifika
Triglav Gorenjska  1-3  Aluminij

Round 25
[May 17]
Zavrč              4-1  Mura 05
[May 18]
Krka               2-5  Krško
Zagorje            0-0  Bela Krajina
Bonifika           2-2  Triglav Gorenjska
Aluminij           1-4  Rudar Velenje

Round 26 [May 25]
Bela Krajina       0-1  Zavrč
Mura 05            1-1  Krško
Aluminij           3-1  Krka
Rudar Velenje      5-1  Bonifika
Triglav Gorenjska  0-1  Zagorje

Round 27 [May 31]
Zavrč              1-0  Triglav Gorenjska
Krško              2-1  Bela Krajina
Krka               1-3  Mura 05
Zagorje            1-1  Rudar Velenje
Bonifika           2-0  Aluminij

Final Table:

 1.Rudar Velenje                27  15  5  7  70-31  50  Promoted
-------------------------------------------------------
 2.SC Bonifika (Koper)          27  12  7  8  44-29  43  [3 2 0 1 6-2 6]  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Bela Krajina (Črnomelj)      27  12  7  8  40-30  43  [3 1 0 2 2-6 3]
 4.Aluminij (Kidričevo)         27  12  5 10  39-30  41
 5.Mura 05 (Murska Sobota)      27  10  7 10  31-42  37
 6.Krško                        27   9  9  9  33-42  36  [3 2 0 1 4-5 3]
 7.Zavrč                        27  10  6 11  36-35  36  [3 1 0 2 5-4 3]
 8.Zagorje                      27   9  8 10  43-45  35  [3 2 0 1 4-5 6]
-------------------------------------------------------
 9.Triglav Gorenjska (Kranj)    27  10  5 12  36-40  35  [3 1 0 2 5-4 3]  Relegated
10.Krka                         27   4  5 18  23-71  17  Relegated

NB: Triglav eventually were not relegated due to the disappearance
    of Zavrč, who withdrew due to fifth level after their
    sponsor left

Promotion/Relegation Playoff

First Leg [Jun 4]
Drava              2-0   Bonifika

Second Leg [Jun 8]
Bonifika           1-0   Drava

NB: Bonifika remain at 2nd level



Third Level 2007/08


3. SNL - Vzhod (eastern group)

Final Table:

 1.Mladi upi Šentjur                 26  18  3  5  60-25  57  Promoted
------------------------------------------------------------ 
 2.Šmartno 1928                      26  14  5  7  51-47  47
 3.Koroška Dravograd                 26  13  6  7  60-29  45
 4.Tehnostroj Veržej                 26  11  9  6  58-34  42  
 5.Malečnik                          26  12  5  9  42-38  41  
 6.Dravinja Duol (Slovenske Konjice) 26  10 10  6  45-35  40
 7.Črenšovci                         26  11  5 10  47-42  38  
 8.Odranci                           26  10  7  9  37-38  37  
 9.Trgovine Jager Šmarje pri Jelšah  26  10  5 11  43-51  35  
10.Stojnci                           26   8  9  9  42-39  33
11.Paloma Sladki vrh.                26   9  5 12  33-45  32  
12.Kovinar Štore                     26   7  9 10  47-46  30 
13.Pohorje                           26   4  2 20  25-71  14 
------------------------------------------------------------ 
14.Roma                              26   3  4 19  29-79  13  Relegated 

3. SNL - Zahod (western group)

Final Table:

 1.Olimpija Ljubljana                24  20  3  1  79-13  63  Promoted 
------------------------------------------------------------ 
 2.Tinex Šenčur                      24  16  4  4  50-25  52
 3.Kranj                             24  13  5  6  45-30  44 
 4,Tolmin                            24  12  6  6  35-18  42 
 5.Izola Argeta                      24   8  9  7  30-23  33  Withdrew for 2008/09
 6.Jadran Dekani                     24   8  5 11  28-38  29 
 7.Brda                              24   7  7 10  37-42  28  
 8.Slovan Ljubljana                  24   8  4 12  37-50  28 
 9.Avtoplus Korte Izola              24   6  8 10  29-42  26
10.Kalcer Vodoterm Radomlje          24   7  5 12  34-49  26 
11.Adria Mirnu                       24   7  4 13  29-52  25 
12.Roltek Dob                        24   6  5 13  31-41  23  
------------------------------------------------------------ 
13.Jesenice                          13   2  3  8  17-31   9  Withdrew
14.Portorož - Piran                  13   0  6  7  10-37   6  Withdrew

Promoted: Sava, Tabor and Kamni


2006/07.

2008/09.

list of champions.

list of final tables.

list of cup winners.

list of super cup finals.

list of topscorers.

list of foundation dates.


About this document

Prepared and maintained by Igor Kramarsic and Jan Schoenmakers for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Igor Kramarsic (kigor@net.hr) and Jan Schoenmakers (Jan.Schoenmakers@atosorigin.com)
Last updated: 22 Aug 2008

(C) Copyright Igor Kramarsic, Jan Schoenmakers and RSSSF 2007/08
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.