Saint Kitts and Nevis 2009/10


Saint Kitts | Nevis

Saint Kitts

SKNFA Digicel Super League 2009/10
Cup 2009/10
Division One 2009/10

SKNFA Digicel Super League 2009/10

Regular Stage | Final Four | Championship Final

Regular Stage

Final Table:

 1.Newtown United FC (Newtown)          18 13  4  1 63- 6 43  Qualified
 2.St. Pauls United FC                  18 11  6  1 43-14 39  Qualified
 3.St. Peters FC                        18  8  7  3 42-16 31  Qualified
 4.Conaree FC                           18  9  4  5 36-18 31  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Village Superstars FC (Champsville)  18  7  9  2 38-18 30
 6.Garden Hotspurs FC                   18  6  6  6 21-26 24
 7.Mantab FC (Tabernacle)               18  5  6  7 24-28 21  [*]
 8.KFC Challengers United FC            18  4  0 14 24-57 12
 9.Clarence Fitzroy Bryant College      18  3  2 13 17-49 11
10.Washington Archibald High School     18  1  2 15  9-85  5

[*] Mantab aka Tabernacle

Round 1
[Nov 1]
WAHS                         3-4 CFBC
  [Kadeem Inniss 13, Timothy Harris 14, Kassal Green 25;
   Dial Hercules 36, 66, Akeem Phipps 59, Rohn Brookes 77]
Newtown United               2-3 St Pauls United
  [Ian Lake 7, Kareem Mitcham 88; Rasheed Hodge 17, 85,
   Kishorn Ward 89]
[Nov 5]
Conaree                      1-1 St Peters
  [Errol O'Loughlin 21; Ashton Davis 6]
[Nov 7]
Mantab                       1-1 Garden Hotspurs
  [Javid Rawlins 11; Tishan Hanley 41]
Challengers United           1-5 Village Superstars
  [Sheldon Doyling (pen) 1-5; Steve Clarke 23, 71, 76,
   Bradley Williams 35, Steven Keller 53og]

Round 2
[Nov 8]
Conaree                      1-0 WAHS
  [Errol O'Loughlin 8]
St Peters                    0-3 Newtown United 
  [Ian Lake 34, 50, Zevon Archibald 70]   
[Nov 12]
CFBC                         3-1 Mantab
  [Allanje Clarke 6, Rae Clarke 40, 69; Javid Rawlins 70]
[Nov 13]
Challengers United           0-4 St Pauls United              
  [Kervin Benjamin 38, George Isaac 78, 80, Stenneth Weekes 81]
Village Superstars           1-2 Garden Hotspurs
  [Val J Hendrickson 89; Tishan Hanley 54, 56]

Round 3
[Nov 14]
St Peters                    5-1 CFBC
  [Aiden Nurse 4. 43, 46, 68pen, Kester Briggs 66; Alanje Rogers 39pen]
Newtown United               3-0 Mantab
  [Ian Lake 39, Kennedy Isles 44, Shashi Isaac 89]
[Nov 19?]
Challengers United           3-2 Garden Hotspurs
  [Sheldon Doyling 8, 74pen, Hazon Marshall 16; Crispin Nisbett 54,
   Tiran Hanley 61]
[Nov 21]
St Pauls United              6-1 WAHS
  [Kevin Benjamin 1, 8, 60, Kervin Benjamin 24, 51, George Isaac 89;
   Leroy Hanley 53]
Village Superstars           2-1 Conaree
  [Lawrence Berkeley 15, Travis Sommersall 77; Errol O'Loughlin 88pen]

Round 4
[Nov 22]
CFBC                         1-0 Challengers United    
  [Dieal Hercules 63]
Garden Hotspurs              0-5 Newtown United               
  [Kennedy Isles 8, Ian Lake 11, Orlando Mitcham 38,
   Zevon Archibald 46, Oldain Powell 85]
[Nov 26]
St Pauls United              3-1 St Peters                    
[Nov 28]
Mantab                       1-2 Conaree                      
  [Jermaine Carey 70; Kadeem Lewis 24, own goal 90]
WAHS                         0-4 Village Superstars          
  [Travis Sommersaul 46, Lawrence Jeffers 68, Kayin Hendrickson 73,
   Stephen Clarke 88pen]

Round 5
[Nov 29]
Newtown United               8-0 Challengers United           
  [Lester Gumbs 0-1, Marley Gumbs 6, Ian Lake 10, 33, 39,  
   Orlando Mitchum 69, 89, Jermaine Battice 90]
St Pauls United              2-1 CFBC       
  [George Isaac 52, Rommel Francis 76; Allanje Rogers 86]
[Dec 3]
WAHS                         2-2 Mantab
[Dec 5]
Village Superstars           1-1 St Peters     
  [Bradley Williams 85; Aden Nurse 58]               
Garden Hotspurs              1-2 Conaree      
  [Shawn Williams 79; Byun Morson 76, 85]

Round 6
[Dec 6]
WAHS                         2-1 Challengers United    
  [Irandi Byron 63, 65; Kieth Browne 77]
St Pauls United              3-1 Mantab      
  [Kurvin Benjamin 2, 86, Sheldon Buchanan 56; Eldeen Huggins 45]
[Dec 10]
Village Superstars           2-0 CFBC
  [Shaguille Pringle 62, Travis Sommersall 90pen]
[Dec 12]
St Peters                    0-0 Garden Hotspurs              
Newtown United               2-0 Conaree   
  [Orlando Mitchum 55, Oldain West]                   

Round 7
[Dec 13]
St Pauls United              0-0 Village Superstars           
[Jan 13]
Garden Hotspurs              2-0 WAHS   
  [Nzube Okonkwo 25, Rovan Wigley 40] 
Newtown United               1-0 CFBC 
  [Alexis Saddler 66]                    
[Jan 16]
Challengers United           0-3 Conaree
  [Mudassa Howe 22, Michael Samuel 61, Zekiah Fyfield 85]
St Peters                    3-1 Mantab
  [Aden Nurse 10, Kareem Harris 59, Kirkland Harris 74;
   Jermaine Carey 67]

Round 8
[Jan 21]
Challengers United           1-2 St Peters 
  [Sheldon Doyling 26; Trevon James 57og, Kenyatha Morton 84]
Newtown United               9-0 WAHS   
  [Orlando "Mitchum 9, 84, Ian Lake 30pen, 43, 44,
   Shashi Isaac 37, Kennedy Isles 41, 88, Alexis Saddler 83]
[Jan 28]
Conaree                      3-0 CFBC
  [Errol O'Loughlin 23pen, Kedeem Lewis 32, Modassa Howe 52]
Village Superstars           1-1 Mantab
  [Avalon Challenger 52; Danville Eddy 2]
[Feb 6]
St Pauls United              2-2 Garden Hotspurs            
  [Stenneth Weekes 19, Jouvette Leader 28; Rovan Wigley 38,
   Sherwin Allen 81]

Round 9
[Feb 4]
Mantab                       2-1 Challengers United          
St Peters                    6-0 WAHS   
[Feb 6] 
Village Superstars           0-2 Newtown United
  [Alexis Saddler 73, Orlando Mitchum 89]
[Mar 9]
St Pauls United              0-1 Conaree   
  [Byun Morson 90]
Garden Hotspurs              2-1 CFBC  
  [Akeda Eddy 24, Rovan Wigley 81; Rae Clarke 50]

Round 10
[Feb 11]
Newtown United               3-0 Challengers United 
  [Ian Lake 22, 28, Orlando Mitchum 89]
Conaree                      2-3 Garden Hotspurs             
  [Austin Lewis 72, Errol O'Loughlin 88; Rovan Wigley 9, 44,
   Tishan Hanley 23]
[Feb 13]
St Pauls United              6-0 CFBC  
  [Kervin Benjamin 11, Kassal Greene 18og, George Isaac 3-0,
   Kishorne Warde 51, 83pen, Deshawn Francis 83]
[Feb 21]
Mantab                       3-0 WAHS    
  [Kareem Lowerie 17, 52, Deshawn Jarvis 39]
[Apr 11] 
St Peters                    1-1 Village Superstars 
  [Kareem Harris 38; Devaughn Elliott 69]

Round 11
[Feb 14]
Garden Hotspurs              1-2 Challengers United 
  [Sherwin Allen 51; Ottis Hughes 35, 77]                         
Newtown United               2-1 Mantab
  [Timothy Francis 4, Kiethroy Richards 62; Ejayson Henry 38]
[Feb 18]
St Pauls United              1-0 WAHS
  [Kervin Benjamin 30]
St Peters                    0-0 CFBC
[Feb 20]
Village Superstars           2-2 Conaree 
  [Michael Thompson 54, Steven Clarke 90; Byun Morson 70,
   Modassa Howe 82]

Round 12
[Feb 25]
St Pauls United              4-1 Challengers United 
  [Jahren Leader 34, George Isaac 72, 88, Marlo Gumbs 76og;
   Attis Hughes 21]
WAHS                         0-5 Conaree   
  [Hadeem Lewis 10, 30, 77, Byun Morson 88, Justin Codrington 89]
[Feb 27]
Newtown United               0-0 St Peters                    
Garden Hotspurs              0-0 Village Superstars 
[Mar 14]
CFBC                         0-3 Mantab         
  [Ejayson Henry 4, Jermaine Carey 29, Eldean Huggins 90]
       
Round 13
[Feb 28]
CFBC                         1-4 Conaree               
  [Allanja Rogers 24; Byon Morson 27, Marvin Charles 36, Andy Samuel 88, 90]       
[Mar 4]        
Mantab                       2-2 Village Superstars           
[Mar 6]
St Peters                    5-0 Challengers United 
  [Kirkland Harris 34, 71, Marlo Gumbs 74og, Kareem Harris 75,
   Aiden Nurse 86]
Garden Hotspurs              0-0 St Pauls United  
[Mar 18]
WAHS                        0-15 Newtown United       
  [Orlando Mitchum 8, 14, 29, 30, 35, 67, Malivia Harris 26,
   Alexis Saddler 37, Oldaind Powell 42, Sashi Isaac 73, 
   Ian Lake 80, 89, Timothy Francis 83, Kennedy Isles 85,
   Vincent Sutton 88]

Round 14
[Mar 7]
Newtown United               2-0 CFBC      
  [Orlando Mitcham 67, Zevon Archibald 88]                   
[Mar 11] 
Mantab                       0-2 St Peters      
  [Kirkland Harris 6, Aiden Nurse 42]              
[Mar 13]
WAHS                         0-1 Garden Hotspurs 
  [Shawn Williams 14pen]              
Village Superstars           2-2 St Pauls United  
  [Kishawn Liburd 3, Devaughn Elliott 44; Joash Leader 25,
   Kevin Benjamin 86]
[Apr 8]
Conaree                      8-1 Challengers United
  [Erol O'Loughlin 11pen, Trevor James 14og, Byon Morson 47
   Mudassa Howe 61, 78, 81, 86, Exzavier Nias 71og; Michael Samuel 36]

Round 15            
[Mar 14]
Conaree                      0-0 Newtown United              
[Mar 18]
Garden Hotspurs              1-1 St Peters   
  [Shaquille Adams 52; Jason Prince 46]                    
[Mar 29]        
Mantab                       1-1 St Pauls United    
  [Ehjason Henry 30; Kevin Benjamin 45]              
[Apr 11]
Challengers United           7-0 WAHS         
  [Hazon Marshall 10, 80, 85, Attis Hughes 43, 51, 57, 83]
[Apr 22]
CFBC                         2-6 Village Superstars  
   
Round 16                     
[Mar 25]
Challengers United           6-2 CFBC         
  [Keith Browne 3, Sheldon Doyling 23, 42, 75, Attis Hughes 45,
   Kayain Boynes 50; Kassal Greene 21, Kanalli Armstrong 85]
Village Superstars           4-0 WAHS      
  [Kelston Chumney 5og, Bradley Williams 38, Stephen Clarke 75,
   Daryl Challenger 86]
[Mar 27]            
Newtown United               4-0 Garden Hotspurs  
[Apr 15]
Conaree                      1-1 Mantab   
  [Errol O'Loughlin 50pen; Ehjayson Henry 46]
St Pauls United              3-0 St Peters        
  [Kishorn Ward 37, 87, Jahren Leader 44]

Round 17
[Mar 27]
Conaree                      0-1 St Peters                   
[Mar 29]               
Village Superstars           4-0 Challengers United 
  [Stephen Clark 18, 54, 73, Kishawn Liburd 29]
[Apr 10]          
St Pauls United              1-1 Newtown United  
  [Kishorne Ward 34; Alexis Saddler 11]
[Apr 17]
WAHS                         1-1 CFBC      
  [Irandy Byron 52; Kassal Greene 85]
[Apr 22]
Garden Hotspurs              1-2 Mantab             

Round 18                
[Apr 8]
WAHS                        0-13 St Peters   
  [Aiden Nurse 12, 49, 66, BJ Tuckett 26, 60, 72, Kirkland Harris 31,
   Kareem Harris 45, Delroy Barzey 65, Diones Steven 77,
   Kareem Galloway 81, 83, Clyde Morris 88]
[Apr 10]            
CFBC                         0-2 Garden Hotspurs  
  [Shaquille Adams 25, Rovan Wigley 55]                                          
[Apr 17]
Newtown United               1-1 Village Superstars            
  [Oldain Powell 61; Kishawn Liburd 51]
[Apr 18]          
Conaree                      0-2 St Pauls United  
Challengers United           0-1 Mantab           

Final Table:

 1.Newtown United FC (Newtown)          18 13  4  1 63- 6 43  Qualified
 2.St. Pauls United FC                  18 11  6  1 43-14 39  Qualified
 3.St. Peters FC                        18  8  7  3 42-16 31  Qualified
 4.Conaree FC                           18  9  4  5 36-18 31  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Village Superstars FC (Champsville)  18  7  9  2 38-18 30
 6.Garden Hotspurs FC                   18  6  6  6 21-26 24
 7.Mantab FC (Tabernacle)               18  5  6  7 24-28 21  [*]
 8.KFC Challengers United FC            18  4  0 14 24-57 12
 9.Clarence Fitzroy Bryant College      18  3  2 13 17-49 11
10.Washington Archibald High School     18  1  2 15  9-85  5

[*] Mantab aka Tabernacle

Final Four

Final Table:

 1.Newtown United FC (Newtown)           3  2  1  0  8- 2  7  Qualified
 2.St. Peters FC                         3  2  0  1  3- 4  6  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.St. Pauls United FC                   3  1  1  1  4- 3  4
 4.Conaree FC                            3  0  0  3  1- 7  0

Round 1
[May 15]
Newtown United               3-0 Conaree  
  [Alexis Saddler 55, Kiethroy Richards 79, Malivia Harris 90]
[May 16]             
St Pauls United              0-1 St Peters   
  [Ashton Davis 26]

Round 2 [May 19]
St Pauls United              2-0 Conaree                      
  [George Isaac 47pen, Javiem Blanchette 59]
St Peters                    0-3 Newtown United               
  [Ian Lake 17, Kiethroy Richards 57, Orlando Mitchum 79]

Round 3
[May 22]
Conaree                      1-2 St Peters  
  [Sean Martin 62; Aiden Nurse 4, Dionis Stevens 30]
[May 23]
Newtown United               2-2 St Pauls United
  [Ian Lake 50, Alexis Saddler 54; George Isaac 31, Jahren Leader 64]
  
Final Table:

 1.Newtown United FC (Newtown)           3  2  1  0  8- 2  7  Qualified
 2.St. Peters FC                         3  2  0  1  3- 4  6  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.St. Pauls United FC                   3  1  1  1  4- 3  4
 4.Conaree FC                            3  0  0  3  1- 7  0

Championship Final

First Leg [May 26]
Newtown United               3-0 St Peters                    
  [Kiethroy Richards 35, Kennedy Isles 48, Alexis Saddler 54]

Second Leg [May 29]
St Peters                    1-4 Newtown United               
  [Kirkland Harris 1; Orlando Mitchum 26, Ian Lake 31, Jason Isaac 77,
   Zevon Archibald 80]
  [NB: 3 Newtown players were red-carded in the last 5 minutes of the
       match: Jason Isaac (85; 2 yellow cards within 1 minute),
              Shashi Isaac (87, direct red) and Kiethroy Saddler 
              (90, 2nd yellow)]

Third Leg [Jun 2; cancelled as Newtown already won series]

Cup 2009/10

Round 1          
[Apr 6]
Basseterre High School       lt  National U-18                
Keys FC                      lt  National U-16   
St Peters                    bt  Youth & Experience      
Lodge Patriots               bt  Verchilds High School  
Cayon                        lt  Molineaux                   
Mantab                       bt  Conaree Fireball 
[Apr 7]
Newtown Juniors              1-1 Rivers of Living Water       [6-7 pen]
St. Thomas Strikers          4-0 Security Forces 
CFBC United                  0-1 Parson Ground School     
Sandy Point All-stars        1-1 Trafalgar Southstars         [3-4 pen]
Conaree                      4-1 CFBC Juniors      
Village Superstars           4-0 Newton Ground School
byes: WAHS, St Pauls United, Newtown United, Garden Hotspurs     

Round 2
[Apr 24] 
National U-16                0-6 Conaree                   
National U-18                o/w WAHS                        
Village Superstars           2-0 St. Thomas Strikers         
[Apr 25]
Molineaux                    1-0 St Peters                    
Lodge Patriots               o/w Mantab                       
St Pauls United              2-2 Garden Hotspurs              [4-3 pen]
[Apr 27]
Parson Ground School         bt  Rivers of Living Water 
Trafalgar Southstars         lt  Newtown United 

Quarterfinals
[May 1]
Conaree                      2-0 WAHS
St Pauls United              1-0 Village Superstars
[May 2]
Molineaux                    bt  Parson Ground School     
Newtown United               bt  Mantab

Semifinals [May 5]
St Pauls United              2-1 Molineaux               
Newtown United               2-1 Conaree

Final [May 8]
Newtown United               2-0 St Pauls United              
  [Ian Lake 51, Maliva Harris 89]

Division One 2009/10

Zone A | Zone B | Super Four | Final

Zone A

[Nov 16]       
St. Thomas Strikers          4-1 Newton Ground School   
[Nov 17]    
National U-18                8-1 Verchilds High School 
[Nov 24]
Verchilds High School        2-2 CFBC Juniors      
[Nov 29]
Rastafari Structure          o/w St. Thomas Strikers          [awarded 0-3]
[Nov 30]
Newtown Juniors              8-0 CFBC Juniors   
Trafalgar Southstars         3-2 Molineaux 
[Dec 3]
Trafalgar Southstars         2-1 Newtown Juniors          
[Dec 5]
CFBC Juniors                 0-2 Conaree Fireball 
[Dec 8]
National U-18                0-3 Molineaux   
[Dec 9]
Conaree Fireball             4-3 Verchilds High School 
[Dec 10]
Newtown Juniors              1-2 Molineaux           
[Dec 14]
Conaree Fireball             2-2 Molineaux     
Newton Ground School         0-4 Newtown Juniors              
[Dec 15]
Verchilds High School        0-1 Trafalgar Southstars    
[Dec 17]
Trafalgar Southstars         1-4 National U-18 
[dates?; before Dec 18]
CFBC Juniors                 0-2 Trafalgar Southstars          
Conaree Fireball             5-0 Newton Ground School         

Table (Dec 18):

 1.Trafalgar Southstars FC               5  4  0  1  9- 7 12
 2.Conaree Fireball International FC     4  3  1  0 13- 5 10
 3.Molineaux FC                          4  2  1  1  9- 6  7
 4.Newtown Juniors                       4  2  0  2 14- 4  6
 5.National U-18                         3  2  0  1 12- 5  6
 6.St. Thomas/Trinity Strikers FC        2  2  0  0  7- 1  6
 7.Verchilds High School FC              4  0  1  3  6-15  1
 8.888 CFBC Juniors                      4  0  1  3  2-14  1
 9.Rastafari Structure FC                1  0  0  1  0- 3  0
10.Newton Ground School FC               3  0  0  3  1-13  0
      
[dates?; after Dec 18]
Conaree Fireball             w/o Rastafari Structure          [awarded 3-0]
Newton Ground School         w/o Rastafari Structure          [awarded 3-0]
Newtown Juniors              2-3 St. Thomas Strikers  
[Jan 11]
Rastafari Structure          o/w Newtown Juniors              [awarded 0-3]           
Trafalgar Southstars         1-1 Conaree Fireball             
[Jan 12]
Molineaux                    5-0 CFBC Juniors 
St. Thomas Strikers          4-4 National U-18  
[Jan 19]
Molineaux                    3-4 St. Thomas Strikers         
[Jan 20]
Rastafari Structure          o/w Trafalgar Southstars         [awarded 0-3]
[Feb 2]
National U-18                w/o Newton Ground School         [awarded 3-0]
[Feb 3]
Newtown Juniors               -  St. Thomas Strikers        
[Feb 17]
Molineaux                    w/o Rastafari Structure          [awarded 3-0]
[Feb 21]
Trafalgar Southstars         1-0 Newtown Juniors              
[Feb 23]
National U-18                4-1 Trafalgar Southstars         
Molineaux                    4-3 Newtown Juniors   
[Mar 10]
National U-18                2-1 Newton Ground School      
CFBC Juniors                 w/o Trafalgar Southstars         [awarded 3-0]           
[Mar 16]
Molineaux                    6-0 Conaree Fireball
Trafalgar Southstars         8-0 Verchilds High School 

Table (Dec 18 progressed with known results since):

 1.Trafalgar Southstars FC              11  7  1  3 23-15 22
 2.Molineaux FC                          9  6  1  2 30-13 19
 3.National U-18                         7  5  1  1 25-11 16
 4.Conaree Fireball International FC     7  4  2  1 17-12 14
 5.St. Thomas/Trinity Strikers FC        5  4  1  0 18-10 13
 6.Newtown Juniors                       8  3  0  5 22-12  9
 7.888 CFBC Juniors                      6  1  1  4  5-19  4
 8.Newton Ground School FC               5  1  0  4  5-15  3
 9.Verchilds High School FC              5  0  1  4  6-23  1
10.Rastafari Structure FC                7  0  0  7  0-21  0
      
[Apr 13]
Trafalgar Southstars         7-2 Newton Ground School  
Molineaux                    w/o Verchilds High School                    
[Apr 14] 
Newtown Juniors              2-1 National U-18        
[Apr 27]
Conaree Fireball             w/o Verchilds High School 
[May 8]
CFBC Juniors                  -  National U-18            
Molineaux                    5-1 Verchilds High School 
[May 9]
Newton Ground School          -  Trafalgar Southstars       
St. Thomas Strikers           -  Conaree Fireball             
[May 12]
Trafalgar Southstars         1-5 St. Thomas Strikers         
Conaree Fireball              -  CFBC Juniors                
[May 13]
Newton Ground School          -  Newtown Juniors              
[May 15]
St. Thomas Strikers           -  CFBC Juniors                
[May 16]
Trafalgar Southstars          -  Molineaux                    
Newtown Juniors               -  Verchilds High School 
Newton Ground School          -  Conaree Fireball             
[May 18]
CFBC Juniors                  -  St. Thomas Strikers         
[May 20]
Verchilds High School         -  Newton Ground School      
Conaree Fireball              -  National U-18            
[May 22]
CFBC Juniors                  -  Newtown Juniors              
Conaree Fireball              -  Newton Ground School      
[May 25]
Newtown Juniors              3-0 Conaree Fireball
Molineaux                    w/o National U-18    
	
Top Final Table:

 1.St. Thomas/Trinity Strikers FC 
 2.Molineaux FC            

Zone B

[Nov 17]
Sandy Point All-stars        6-0 Lodge Patriots    
[Nov 18?]
National U-16                1-2 Youth & Experience 
[Nov 24]
Security Forces              3-2 Rivers of Living Water  
[Nov 25]
Cayon                        3-1 Sandy Point All-stars         
[Nov 28]
National U-16                1-1 Parson Ground School
[Dec 1]
Rivers of Living Water       0-8 Sandy Point All-stars      
[Dec 9]
Lodge Patriots               0-0 Cayon
Security Forces              2-1 Youth & Experience      
[Dec 15]
National U-16                3-3 Rivers of Living Water       
[Dec 16]
Cayon                        2-3 Youth & Experience           
Security Forces              2-2 Basseterre High School       
[Dec 17]
Parson Ground School         4-0 Lodge Patriots               [reported 6-0]
                                
Table (Dec 18):

 1.Security Forces United FC             3  2  1  0  7- 5  7
 2.Sandy Point All-Stars FC              3  2  0  1 15- 3  6
 3.Youth & Experience FC                 3  2  0  1  6- 5  6
 4.Parson Ground School FC               2  1  1  0  5- 1  4
 5.Cayon FC                              3  1  1  1  5- 4  4
 6.National U-16                         3  0  2  1  5- 6  2
 7.Basseterre High School FC             1  0  1  0  2- 2  1
 8.Rivers of Living Water FC             3  0  1  2  5-14  1
 9.Lodge Patriots FC                     3  0  1  2  0-10  1
 -.Keys FC                               withdrew

[Jan 12]
Rivers of Living Water       3-0 Youth & Experience           [presumably awarded]
[Jan 16,17]
Basseterre High School       2-2 Youth & Experience 
[Jan 20]
Cayon                        5-1 Rivers of Living Water       [also reported 5-0]
[Feb 2]
National U-16                3-3 Lodge Patriots 
[Feb 3]
Basseterre High School       0-5 Cayon
[Feb 16]
Lodge Patriots               2-1 Sandy Point All-stars    
Parson Ground School         4-2 Rivers of Living Water
[Feb 17]
Cayon                        4-1 Security Forces      
[Feb 20]
Parson Ground School         1-0 Basseterre High School       
Security Forces              awd Lodge Patriots               [awarded 3-0]
Cayon                        5-4 Rivers of Living Water       [replay?]
[Feb 23]
Rivers of Living Water       3-1 Security Forces             
[Feb 24] 
Sandy Point All-stars        2-6 Cayon
Lodge Patriots               awd Basseterre High School       [awarded 3-0]
[Feb 27]
Rivers of Living Water       2-1 Basseterre High School 
Parson Ground School         1-0 National U-16    
[Feb 28]
Sandy Point All-stars        6-0 Security Forces 
[Mar 3?]     
Youth & Experience           3-2 Parson Ground School  
Cayon                        awd Basseterre High School       [awarded 3-0]
Sandy Point All-stars        3-1 Rivers of Living Water   
[Mar 6]
National U-16                2-0 Lodge Patriots
[Mar 10]
Youth & Experience           6-0 Security Forces         
Parson Ground School         7-1 Rivers of Living Water   
[Mar 14]
Sandy Point All-stars        3-1 National U-16       
[Mar 17]
Basseterre High School        -  Security Forces
Lodge Patriots                -  Parson Ground School  
Youth & Experience            -  Cayon 

Table (Dec 18 progressed with known results since):

 1.Cayon FC                              9  7  1  1 33-12 22
 2.Parson Ground School FC               7  5  1  1 20- 7 16
 3.Sandy Point All-Stars FC              8  5  0  3 30-13 15
 4.Youth & Experience FC                 7  4  1  2 17-12 13
 5.Security Forces United FC             8  3  1  4 12-24 10
 6.Rivers of Living Water FC            11  3  1  7 22-40 10
 7.Lodge Patriots FC                     8  2  2  4  8-19  8
 8.National U-16                         7  1  3  3 11-13  6
 9.Basseterre High School FC             7  0  2  5  5-18  2
 -.Keys FC                               withdrew

[Apr 13]
Sandy Point All-stars        5-2 Security Forces
Cayon                        4-0 National U-16 
[Apr 14]
Rivers of Living Water       w/o Basseterre High School  
Youth & Experience           4-0 Lodge Patriots    
[Apr 21]
Parson Ground School         7-1 Security Forces 
Youth & Experience           2-2 Sandy Point All-stars        
[Apr 27]
Sandy Point All-stars        7-4 National U-16 
[May 6]
Sandy Point All-stars         -  Parson Ground School 
Cayon                         -  Youth & Experience   
Rivers of Living Water        -  National U-16   
Basseterre High School        -  Security Forces
[May 11]
Cayon                         -  Lodge Patriots        
Youth & Experience            -  Rivers of Living Water 
[May 12]   
Security Forces               -  National U-16     
[May 13]          
Youth & Experience            -  Lodge Patriots 
Cayon                        3-2 Parson Ground School 
[May 15]    
Basseterre High School        -  National U-16     
[May 18]
Security Forces               -  Cayon       
Parson Ground School          -  Youth & Experience  
[May 20]
Youth & Experience            -  Basseterre High School   
Security Forces               -  Parson Ground School   

Top Final Table:

 1.Cayon FC       
 2.Parson Ground School FC


Super Four

[Jun 2]
St. Thomas Strikers          2-0 Parson Ground School   
Cayon                        5-1 Molineaux
[Jun 5]
Cayon                        3-1 Parson Ground School   
St. Thomas Strikers          3-1 Molineaux
[Jun 9]
Molineaux                     -  Parson Ground School   
St. Thomas Strikers           -  Cayon       
 
NB: St. Thomas Strikers and Cayon qualified for final

Final

First Leg [Jun 15]
St. Thomas Strikers          2-1 Cayon       

Second Leg [Jun 17]
Cayon                        2-1 St. Thomas Strikers      

Third Leg [Jun 19]
St. Thomas Strikers          2-1 Cayon       
	
St. Thomas Strikers promoted


Nevis

Nevis League 2009/10
Legends Cup 2010

Nevis League 2009/10

Regular Stage | Final Four

Regular Stage

Table:

 1.BA SSG Strikers Stoney Grove         13 12  1  0 55-10 37  Qualified
 2.Combined Schools                     14  9  1  4 27-15 28  Qualified
 3.Bath United                          13  8  1  4 46-15 25
 4.SL Horsford Highlights International 13  8  1  4 26-14 25
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Villa International United           12  7  0  5 22-14 21  [*1]
 6.Stones United                        14  4  0 10 24-53 12
 7.BT Cotton Ground United              12  1  1 10  7-50  4
 8.Beyond Homes All Stars               13  0  1 12 10-46  1  [*2]

[*1] Carino were renamed Villa International United 
[*2] Beyond Homes All Stars aka Legends 

[Oct 22]
Bath United                  2-0 Combined Schools             
[Oct 24]
SL Horsford Highlights Int'l 2-1 Villa International United 
[Oct 25]
BA SSG Strikers Stoney Grove 2-1 BT Cotton Ground United   
[Oct 29]
Stones United                2-1 Beyond Homes All Stars
[Oct 31]
BA SSG Strikers Stoney Grove 2-1 Villa International United 
[Nov 1]
BT Cotton Ground United      3-2 Stones United 
[Nov 5]
SL Horsford Highlights Int'l 0-2 Combined Schools 
[Nov 7]
Bath United                  2-0 BT Cotton Ground United 
[Nov 8]
Stones United                2-1 Villa International United 
[Nov 12]
BA SSG Strikers Stoney Grove 4-1 Beyond Homes All Stars 
[Nov 14]
SL Horsford Highlights Int'l 2-2 Bath United                
[Nov 15]
Combined Schools             5-0 BT Cotton Ground United
[Nov 19]
Stones United                1-4 SL Horsford Highlights Int'l 
[Nov 22]
Beyond Homes All Stars       1-4 Villa International United   
[Nov 23]
Bath United                  1-4 BA SSG Strikers Stoney Grove
[Nov 27]
Stones United                1-3 Combined Schools      
[Nov 28]
BT Cotton Ground United      1-1 Beyond Homes All Stars 
[Nov 29]
SL Horsford Highlights Int'l 0-3 BA SSG Strikers Stoney Grove 
[Dec 3]
Combined Schools             3-2 Beyond Homes All Stars  
[Dec 5]
Villa International United   5-2 Bath United                     
[Dec 6]
Beyond Homes All Stars       1-6 SL Horsford Highlights Int'l 
[Dec 10]
Stones United                2-4 BA SSG Strikers Stoney Grove 
[Dec 12]
Villa International United   1-0 BT Cotton Ground United  
[Dec 13]
Stones United                1-7 Bath United                  
[Dec 17]
Combined Schools             0-1 Villa International United   
[Dec 19]
SL Horsford Highlights Int'l 3-0 BT Cotton Ground United  
[Dec 20]
Combined Schools             0-4 BA SSG Strikers Stoney Grove  
Bath United                  7-1 Beyond Homes All Stars

[Feb 4]
BT Cotton Ground United     1-12 BA SSG Strikers Stoney Grove  
[Feb 6]
Beyond Homes All Stars       o/w Stones United                [awarded 0-3, All Stars 
Villa International United   2-0 SL Horsford Highlights Int'l  showed with insufficient 
[Feb 7]                                                        number of players]
Combined Schools             0-1 Bath United 

[Feb 11]
Beyond Homes All Stars       0-1 SL Horsford Highlights Int'l  
[Feb 13]
Bath United                  9-0 BT Cotton Ground United    
BA SSG Strikers Stoney Grove 2-2 Combined Schools             
[Feb 14]
Stones United                2-3 Villa International United

[Feb 18]
Combined Schools             3-2 Beyond Homes All Stars 
     
[Feb 20]
Stones United                7-1 BT Cotton Ground United  
[Feb 21]
BA SSG Strikers Stoney Grove 6-0 Beyond Homes All Stars   
SL Horsford Highlights Int'l 1-0 Bath United      

[Feb 25]
BT Cotton Ground United      0-3 Combined Schools          

[Feb 27]
Villa International United   3-0 Beyond Homes All Stars 
Combined Schools             2-0 SL Horsford Highlights Int'l
[Feb 28]
BA SSG Strikers Stoney Grove 9-1 Stones United                

[Mar 2]
Beyond Homes All Stars       0-3 Bath United      
[Mar 4]
SL Horsford Highlights Int'l 4-0 Stones United   
[Mar 6]
BA SSG Strikers Stoney Grove 1-0 Bath United     
[Mar 7]
Villa International United   0-1 Combined Schools            
BT Cotton Ground United      0-3 SL Horsford Highlights Int'l

[Mar 11]
Combined Schools             3-0 Stones United            

[Mar 13]
Villa International United   0-2 BA SSG Strikers Stoney Grove
Beyond Homes All Stars       n/p BT Cotton Ground United      [neither team showed]
[Mar 14]
Bath United                 10-0 Stones United  

[Mar 18]
BT Cotton Ground United      0-3 Villa International United  
[Mar 20]
Bath United                  2-0 Villa International United 
BA SSG Strikers Stoney Grove 3-0 SL Horsford Highlights Int'l

Final Table:

 1.BA SSG Strikers Stoney Grove         14 13  1  0 58-10 40  Qualified
 2.Bath United                          14  9  1  4 48-15 28  Qualified
 3.Combined Schools                     14  9  1  4 27-15 28  Qualified
 4.SL Horsford Highlights International 14  8  1  5 26-17 25  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Villa International United           14  8  0  6 25-16 24  [*1]
 6.Stones United                        14  4  0 10 24-53 12
 7.BT Cotton Ground United              13  1  1 11  7-53  4
 8.Beyond Homes All Stars               13  0  1 12 10-46  1  [*2]

[*1] Carino were renamed Villa International United 
[*2] Beyond Homes All Stars aka Legends 

Final Four

Round 1 [Mar 27]
SL Horsford Highlights Int'l 4-3 BA SSG Strikers Stoney Grove [aet]
Bath United                  2-1 Combined Schools            

Round 2 [Mar 28]
Combined Schools             0-0 SL Horsford Highlights Int'l [aet, 5-3 pen]
BA SSG Strikers Stoney Grove 3-2 Bath United                  [aet]

Round 3 
[Mar 30]
BA SSG Strikers Stoney Grove 2-0 Combined Schools   
[Apr 1]          
SL Horsford Highlights Int'l 4-2 Bath United       

Final Table:

 1.SL Horsford Highlights International  3  2  0  1  8- 5  6
 2.BA SSG Strikers Stoney Grove          3  2  0  1  8- 6  6
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Bath United                           3  1  0  2  6- 8  3
 4.Combined Schools                      3  1  0  2  1- 4  3
 
Third Place Playoff

First Leg [Apr 3]
Combined Schools             4-2 Bath United

Second Leg [Apr 4]
Combined Schools             7-1 Bath United

Final

First Leg [Apr 3]
BA SSG Strikers Stoney Grove 4-0 SL Horsford Highlights Int'l    
  [Jason Leader 30, Errol Newton 45, Deon Thompson 78, Delvon Clarke 89]

Second Leg [Apr 4]
BA SSG Strikers Stoney Grove 3-0 SL Horsford Highlights Int'l    
  [Marvin Buchanan 27, Jason Leader 49, Delvon Clark 69]


Legends Cup 2010

Quarterfinals
[Jan 23]
BT Cotton Ground United      0-2 Combined Schools    
Villa International United   8-1 Beyond Homes All Stars
[Jan 24]
Bath United                  8-0 Stones United                
[Jan 29]
BA SSG Strikers Stoney Grove 3-2 SL Horsford Highlights Int'l 

Semifinals [Jan 30]
Combined Schools             2-3 Bath United
Villa International United   3-5 BA SSG Strikers Stoney Grove 

Final [Jan 31]
Bath United                  1-2 BA SSG Strikers Stoney Grove 


2008/09

2010/11

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 31 Mar 2011

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2009/11
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.