Chad 2008

Championnat National 2008 (10th edition)

Qualified Teams (13): 

Team                               from regional league:

Elect Sport                        Ouaddai        
AS Cotontchad                      Logonne Occidental
AS Douanes                         Mayo Kebbi Est
Lion du Guerra                     Guerra
AS Mairie                          Kanem
ASAB                               Lac
Tourbillon                         Chari Baguirmi
Toumai FC                          Logonne Oriental
AS Zen                             Mandoul
AS Lamentin                        Mayo Kebbi Ouest
Tourbillon                         Moyen Chari
AS Pilipili                        Tandjile
Elect Sport                        N'Djamena

National Championship [Nov 20 - Dec 1]

Champions: Elect Sport (N'Djamena)



Coupe du Tchad

Participating Teams (13)    

Team                               from regional league:

Renaissance FC (Abéché)            Ouaddai        
Renaissance FC                     Logonne Occidental
Essab                              Mayo Kebbi Est
Moustagbal                         Guerra
Spirit Sport                       Salamat
Croix Rouge                        Kanem
Renaissance FC                     Chari Baguirmi
AS Copgard                         Logonne Oriental
Lion Blessé                        Mandoul
AS Mairie                          Mayo Kebbi Ouest
Renaissance FC                     Moyen Chari
AS Santé                           Tandjile
Tourbillon                         N'Djamena


Final [Nov 30, Stade Idriss Mahamat Ouya, N'Djamena]
Tourbillon FC (N’Djaména)	4-1 Renaissance Football Club (Moundou)
  [Hilaire Kidigui 24, 69, Karl Marx 26, 90+1; Boukar Marius 60pen]
 
 
Super Cup 2008 [Dec 28, Stade Idriss Mahamat Ouya, N'Djamena]
Tourbillon FC (N’Djaména)	1-0 Elect Sport (N'Djamena)


 
Ligue de N'Djamena

Première Division (10 participating teams)

First stage

Round 1
[Aug 11]
Petro Sport FC	0-2 Foullah Edifice
[Aug 12]
Tourbillon FC	1-0 AS Douth
[Aug 13]
Renaissance FC	2-1 ELECT Sport
[Aug 14]
AS CotonTchad	1-2 AS DGSSIE

Round 2
[Jul 20]
Tourbillon FC	2-3 Foullah Edifice
Faucon		3-3 Petro Sport FC
[Aug 17]
Gazelle FC	1-1 Renaissance FC
[Aug 18]
AS CotonTchad	0-2 ELECT Sport

Round 3
[Jul 25]
AS Douth	0-2 Petro Sport FC
[Jul 26]
Faucon		0-0 Foullah Edifice
[Jul 29]
AS DGSSIE	2-4 Gazelle FC
AS CotonTchad	1-4 Renaissance FC

Round 4
[Aug 1]
AS DGSSIE	0-2 Renaissance FC
[Aug 2]
Gazelle FC	1-2 ELECT Sport
[Aug 3]
Tourbillon FC	3-1 Petro Sport FC
[Aug 4]
AS Douth	1-1 Faucon

Round 5
[Aug 8]
AS CotonTchad	1-0 Gazelle FC
[Aug 9]
ELECT Sport	2-1 AS DGSSIE
[Aug 15]
AS Douth	0-2 Foullah Edifice
[Aug 16]
Faucon		1-5 Tourbillon FC

Round 6
[Oct 4]
AS DGSSIE	1-1 AS CotonTchad
[Oct 5]
ELECT Sport	2-0 Renaissance FC
[tba]
Foullah Edifice --- Petro Sport FC
AS Douth	--- Tourbillon FC

Round 7
[Oct 16]
Foullah Edifice	1-5 Tourbillon FC
[tba]
Petro Sport FC  --- Faucon
Renaissance FC	--- Gazelle FC
ELECT Sport	--- AS CotonTchad

Round 8
[Sep 21]
Renaissance FC	1-0 AS CotonTchad
[Sep 22]
Gazelle FC	2-2 AS DGSSIE
[Oct 2]
Foullah Edifice	4-1 Faucon
[Oct 3]
Petro Sport FC	0-0 AS Douth

Round 9
[Sep 27]
Petro Sport FC	0-3 Tourbillon FC
[Sep 29]
Faucon		0-1 AS Douth
[Oct 17]
ELECT Sport	1-1 Gazelle FC
[tba]
Renaissance FC	--- AS DGSSIE

Round 10
[Sep 20]
Foullah Edifice	0-0 AS Douth
Tourbillon FC	8-1 Faucon
[Sep 26]
AS DGSSIE	1-1 ELECT Sport
[Sep 28]
Gazelle FC	2-5 AS CotonTchad

Tables:

Group A
 1.ELECT Sport		7  4  2  1 11- 6 14 qualified
 2.Renaissance FC	6  4  1  1 10- 5 13 qualified
-------------------------------------------
 3.AS CotonTchad	7  2  1  4  9-12  7
 4.Gazelle FC		7  1  3  3 11-14  6
 5.AS DGSSIE		7  1  3  3  9-13  6

Group B
 1.Tourbillon FC	7  6  0  1 27- 7 18 qualified
 2.Foullah Edifice      7  4  2  1 12- 8 14 qualified
-------------------------------------------
 3.AS Douth		7  1  3  3  2- 6  6
 4.Petro Sport FC	6  1  2  3  6-11  5
 5.Faucon		7  0  3  4  7-22  3


Final stage

Table:
 1.ELECT Sport           2  2  0  0  +4  6
 2.Renaissance FC        2  1  0  1  +3  3
 3.Tourbillon FC         2  1  0  1   0  3
 4.Foullah Edifice       2  0  0  2  -7  0       
 


Deuxième Division (2nd level)

Participating teams (14):
Mont Guerra 
INJS 
USM FC
ASV FC
AS Police
ANT
Toumai 
Etoile
Toumai de Walia
Esperence de Walia
Gazelle B
Faucon B
Postel 2000
Moustakhbal

 
Ligue de Ouaddai

Première Division (6 participating teams)

Elect Sport
Renaissance (Abéché)
Foyer des jeunes 
AS Douth
AS Mairie
AS Santé 
 
Deuxième Division (2nd level) (8 participating teams)

Ascot Olympique
Asabna Atim
Toumai Tchad
Abou Mouna
Alikhwan
CFJFO
Alabassiad
JSH





Moyen-Chari 2008 - Championnat Intersaison

Participating teams (7):
Anti-Choc
AS COT
AS Douanes
AS Dragon
AS STEE  (Société Tchadienne d'Eau et d'Electricité)
AS COTEX
Sao-Elgazel

Semifinals
AS Dragon       lt  Sao-Elgazel
AS STEE         bt  AS Cotex

Final [Oct 5]
AS STEE         2-4 Sao-Elgazel  



2006

2009

list of champions

list of cup winners


About this document

Source for Moyen-Chari: "Sarh Tribune"

Thanks to Arnout Steenhoek for Super Cup result

Prepared and maintained by Hans Schöggl and José Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and José Batalha
Last updated: 6 Mar 2014

(C) Copyright Hans Schöggl, José Batalha and RSSSF 2008/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.