Turkey 2009/10


Süper Lig
Türkiye Kupası
Bank Asya 1. Lig
2. Lig

Süper Lig


Final Table:

 1.Bursaspor K                 34 23  6  5  65-26  75  Champions
 2.Fenerbahçe SK İstanbul      34 23  5  6  61-28  74
 3.Galatasaray SK İstanbul     34 19  7  8  61-35  64  [2 1 1 0 4-1 4]
 4.Beşiktaş JK İstanbul        34 18 10  6  47-25  64  [2 0 1 1 1-4 1]
 5.Trabzonspor K               34 16  9  9  53-32  57
 6.İstanbul BB SK              34 16  8 10  47-44  56
 7.Eskişehirspor               34 15 10  9  44-34  55
 8.Kayserispor K               34 14  9 11  45-37  51
 9.Antalyaspor                 34 14  7 13  49-38  49
10.Gençlerbirliği SK Ankara    34 12 11 11  38-35  47
11.Kasımpaşa SK                34 10 11 13  50-53  41  [2 1 1 0 4-2 4]
12.MKE Ankaragücü SK           34  9 14 11  39-40  41  [2 0 1 1 2-4 1]
13.Gaziantepspor K             34  9 13 12  38-39  40
14.Manisaspor K                34  8 13 13  27-34  37
15.Sivasspor K                 34  8 10 16  42-59  34
-----------------------------------------------------
16.Diyarbakır                  34  6  9 19  28-54  27  Relegated
17.Denizli SK                  34  6  8 20  30-49  26  Relegated
 -.BB Ankaraspor K             34  0  0 34   0-102  0  [*]  Relegated

[*] Ankaraspor were relegated after playing 4 matches for having
    'anti-competitive' links with Ankaragücü after the manager
    of Ankaraspor, a son of Ankaragücü's honorary president, had
    been elected president of Ankaragücü; earlier, five players
    from Ankaraspor had moved to Ankaragücü following the rejection
    by the TFF of a merger between the two clubs;
    all (4) played and remaining matches are awarded 0-3 against them

Round 1
[Aug 7]
İstanbul BB          1-1 Beşiktaş             
[Aug 8]
Antalyaspor          awd Ankaraspor           [awarded 3-0, originally 0-1] 
Diyarbakır           2-2 Ankaragücü           
Sivasspor            1-2 Trabzonspor          
[Aug 9]
Bursaspor            2-1 Kasımpaşa            
Denizlispor          0-2 Fenerbahçe           
Gaziantepspor        2-3 Galatasaray          
Gençlerbirliği       0-0 Kayserispor          
Manisaspor           0-0 Eskişehirspor        

Round 2
[Aug 15]
Ankaragücü           1-1 Manisaspor           
Galatasaray          4-1 Denizlispor          
Trabzonspor          1-2 Diyarbakır           
[Aug 16]
Ankaraspor           1-1 Gençlerbirliği       [awarded 0-3, originally 1-1]       
Eskişehirspor        3-2 Bursaspor            
Fenerbahçe           3-0 Sivasspor            
Kasımpaşa            1-3 İstanbul BB          
Kayserispor          1-1 Gaziantepspor        
[Aug 17]
Beşiktaş             2-0 Antalyaspor          

Round 3
[Aug 22]
Bursaspor            1-0 Ankaragücü           
Gençlerbirliği       0-0 Beşiktaş             
İstanbul BB          0-0 Eskişehirspor        
[Aug 23]
Antalyaspor          2-0 Kasımpaşa            
Galatasaray          4-1 Kayserispor          
Gaziantepspor        awd Ankaraspor           [awarded 3-0, originally 1-1] 
Manisaspor           1-0 Trabzonspor          
[Aug 24]
Diyarbakır           1-3 Fenerbahçe           
[Sep 16]
Denizlispor          1-1 Sivasspor               

Round 4
[Aug 28]
Beşiktaş             0-0 Gaziantepspor  
[Aug 29]
Ankaragücü           2-2 İstanbul BB  
Eskişehirspor        2-1 Antalyaspor      
Kayserispor          3-0 Denizlispor 
[Aug 30]
Fenerbahçe           2-1 Manisaspor      
Trabzonspor          1-1 Bursaspor    
Kasımpaşa            0-4 Gençlerbirliği       
Sivasspor            0-2 Diyarbakır
[Aug 31]
Ankaraspor           awd Galatasaray          [awarded 0-3, originally 0-2]

NB: Ankaraspor excluded from the league; all played and remaining
    matches awarded 0-3 against them

Round 5
[Sep 12]
Denizlispor          0-0 Diyarbakır
Galatasaray          3-0 Beşiktaş             
Kayserispor          awd Ankaraspor           [awarded 3-0]
Manisaspor           3-1 Sivasspor            
[Sep 13]
Antalyaspor          1-0 Ankaragücü           
Bursaspor            0-1 Fenerbahçe           
Gaziantepspor        1-0 Kasımpaşa            
Gençlerbirliği       2-2 Eskişehirspor        
İstanbul BB          1-6 Trabzonspor          

Round 6
[Sep 18]
Trabzonspor          3-1 Antalyaspor      
[Sep 19]
Ankaragücü           1-2 Gençlerbirliği       
Ankaraspor           awd Denizlispor          [awarded 0-3]
Beşiktaş             0-1 Kayserispor          
Diyarbakır           0-0 Manisaspor      
Eskişehirspor        3-2 Gaziantepspor  
Sivasspor            1-3 Bursaspor    
[Sep 20]
Fenerbahçe           1-0 İstanbul BB  
[Sep 21]
Kasımpaşa            1-3 Galatasaray          

Round 7
[Sep 25]
Ankaraspor           awd Beşiktaş             [awarded 0-3]
Gençlerbirliği       2-2 Trabzonspor          
[Sep 26]
Antalyaspor          1-2 Fenerbahçe           
Bursaspor            4-0 Diyarbakır           
Gaziantepspor        1-3 Ankaragücü           
İstanbul BB          1-0 Sivasspor            
[Sep 27]
Denizlispor          1-1 Manisaspor           
Galatasaray          1-1 Eskişehirspor        
Kayserispor          0-0 Kasımpaşa            

Round 8
[Oct 2]
Trabzonspor          0-0 Gaziantepspor        
[Oct 3]
Beşiktaş             1-0 Denizlispor          
Diyarbakır           1-3 İstanbul BB          
Manisaspor           0-2 Bursaspor            
[Oct 4]
Kasımpaşa            awd Ankaraspor           [awarded 3-0]
Sivasspor            2-0 Antalyaspor          
Eskişehirspor        0-1 Kayserispor          
Ankaragücü           3-0 Galatasaray          
Fenerbahçe           3-0 Gençlerbirliği       

Round 9
[Oct 17]
Denizlispor          2-3 Bursaspor            
Beşiktaş             2-1 Kasımpaşa            
[Oct 18]
Ankaraspor           awd Eskişehirspor        [awarded 0-3]
Kayserispor          3-0 Ankaragücü           
İstanbul BB          1-0 Manisaspor           
Gençlerbirliği       2-0 Sivasspor            
Gaziantepspor        2-1 Fenerbahçe           
Antalyaspor          4-1 Diyarbakır           
Galatasaray          4-3 Trabzonspor          

Round 10
[Oct 23]
Trabzonspor          2-1 Kayserispor          
[Oct 24]
Bursaspor            6-0 İstanbul BB          
Eskişehirspor        0-1 Beşiktaş             
[Oct 25]
Ankaragücü           awd Ankaraspor           [awarded 3-0]
Diyarbakır           1-0 Gençlerbirliği       
Fenerbahçe           3-1 Galatasaray          
Kasımpaşa            3-1 Denizlispor          
Manisaspor           1-2 Antalyaspor          
Sivasspor            3-0 Gaziantepspor        

Round 11
[Oct 31]
Antalyaspor          1-1 Bursaspor            
Beşiktaş             1-0 Ankaragücü           
[Nov 1]
Ankaraspor           awd Trabzonspor          [awarded 0-3]
Denizlispor          0-1 İstanbul BB          
Gaziantepspor        2-1 Diyarbakır           
Gençlerbirliği       0-2 Manisaspor           
Kasımpaşa            1-1 Eskişehirspor        
Galatasaray          2-0 Sivasspor            
Kayserispor          1-1 Fenerbahçe           

Round 12
[Nov 6]
Bursaspor            1-2 Gençlerbirliği       
[Nov 7]
İstanbul BB          1-0 Antalyaspor          
Trabzonspor          0-2 Beşiktaş             
[Nov 8]
Fenerbahçe           awd Ankaraspor           [awarded 3-0]
Ankaragücü           2-2 Kasımpaşa            
Manisaspor           0-3 Gaziantepspor        
Eskişehirspor        2-0 Denizlispor          
Sivasspor            2-4 Kayserispor          
Diyarbakır           1-2 Galatasaray          

Round 13
[Nov 21]
Gaziantepspor        0-1 Bursaspor            
Beşiktaş             3-0 Fenerbahçe           
[Nov 22]
Ankaraspor           awd Sivasspor            [awarded 0-3]
Gençlerbirliği       3-1 İstanbul BB          
Kayserispor          2-0 Diyarbakır           
Eskişehirspor        0-0 Ankaragücü           
Denizlispor          1-1 Antalyaspor          
Kasımpaşa            3-1 Trabzonspor          
Galatasaray          1-1 Manisaspor           

Round 14
[Nov 27]
Bursaspor            1-0 Galatasaray          
[Nov 28]
Fenerbahçe           1-3 Kasımpaşa            
[Nov 29]
Diyarbakır           awd Ankaraspor           [awarded 3-0]
Antalyaspor          2-0 Gençlerbirliği       
Ankaragücü           1-0 Denizlispor          
İstanbul BB          1-1 Gaziantepspor        
Manisaspor           0-1 Kayserispor          
Trabzonspor          2-1 Eskişehirspor        
Sivasspor            0-1 Beşiktaş             

Round 15
[Dec 4]
Beşiktaş             0-0 Diyarbakır           
[Dec 5]
Kasımpaşa            2-2 Sivasspor            
Eskişehirspor        2-1 Fenerbahçe           
[Dec 6]
Ankaraspor           awd Manisaspor           [awarded 0-3]
Gaziantepspor        1-1 Antalyaspor          
Gençlerbirliği       2-0 Denizlispor          
Kayserispor          3-0 Bursaspor            
Trabzonspor          3-0 Ankaragücü           
Galatasaray          1-1 İstanbul BB          

Round 16
[Dec 11]
Antalyaspor          2-3 Galatasaray          
[Dec 12]
Fenerbahçe           3-2 Ankaragücü           
[Dec 13]
Bursaspor            awd Ankaraspor           [awarded 3-0]
Gençlerbirliği       1-1 Gaziantepspor        
İstanbul BB          1-2 Kayserispor          
Diyarbakır           2-2 Kasımpaşa            
Sivasspor            2-1 Eskişehirspor        
Denizlispor          0-1 Trabzonspor          
Manisaspor           1-1 Beşiktaş             

Round 17
[Dec 18]
Beşiktaş             2-3 Bursaspor            
[Dec 19]
Gaziantepspor        2-1 Denizlispor          
Kayserispor          1-2 Antalyaspor          
Kasımpaşa            3-1 Manisaspor           
Eskişehirspor        0-0 Diyarbakır           
Ankaragücü           2-3 Sivasspor            
Galatasaray          1-0 Gençlerbirliği  
[Dec 20]
Ankaraspor           awd İstanbul BB          [awarded 0-3]
Trabzonspor          0-1 Fenerbahçe           

Round 18
[Jan 22]
Fenerbahçe           3-1 Denizlispor          
[Jan 23]
Eskişehirspor        1-0 Manisaspor           
[Jan 24]
Ankaraspor           awd Antalyaspor          [awarded 0-3]
Ankaragücü           0-0 Diyarbakır           
Kayserispor          1-1 Gençlerbirliği       
Trabzonspor          3-1 Sivasspor            
Galatasaray          1-0 Gaziantepspor        
[Mar 10]
Kasımpaşa            0-2 Bursaspor            
Beşiktaş             2-0 İstanbul BB          

Round 19
[Jan 29]
Antalyaspor          0-1 Beşiktaş             
[Jan 30]
İstanbul BB          4-2 Kasımpaşa            
Diyarbakır           1-2 Trabzonspor          
[Jan 31]
Gençlerbirliği       awd Ankaraspor           [awarded 3-0] 
Manisaspor           0-0 Ankaragücü           
Bursaspor            3-1 Eskişehirspor        
Gaziantepspor        0-1 Kayserispor          
Sivasspor            1-5 Fenerbahçe           
Denizlispor          1-2 Galatasaray          

Round 20
[Feb 5]
Beşiktaş             4-1 Gençlerbirliği       
[Feb 6]
Eskişehirspor        2-1 İstanbul BB          
Kayserispor          0-0 Galatasaray          
[Feb 7]
Ankaraspor           awd Gaziantepspor        [awarded 0-3]       
Sivasspor            2-0 Denizlispor          
Kasımpaşa            2-2 Antalyaspor          
Ankaragücü           0-0 Bursaspor            
Trabzonspor          3-0 Manisaspor           
Fenerbahçe           1-1 Diyarbakır           

Round 21
[Feb 13]
Diyarbakır           1-1 Sivasspor            
Gaziantepspor        2-0 Beşiktaş             
[Feb 14]
Antalyaspor          1-2 Eskişehirspor        
İstanbul BB          1-1 Ankaragücü           
Denizlispor          1-0 Kayserispor          
Gençlerbirliği       0-2 Kasımpaşa            
Manisaspor           2-2 Fenerbahçe           
Galatasaray          awd Ankaraspor           [awarded 3-0] 
[Feb 15]
Bursaspor            1-1 Trabzonspor          

Round 22
[Feb 20]
Sivasspor            1-0 Manisaspor           
Eskişehirspor        0-0 Gençlerbirliği       
Trabzonspor          0-0 İstanbul BB          
[Feb 21]
Kasımpaşa            3-0 Gaziantepspor        
Ankaragücü           2-2 Antalyaspor          
Diyarbakır           0-2 Denizlispor          
Ankaraspor           awd Kayserispor          [awarded 0-3]
Beşiktaş             1-1 Galatasaray          
[Feb 22]
Fenerbahçe           2-3 Bursaspor            

Round 23
[Feb 26]
Antalyaspor          1-1 Trabzonspor          
[Feb 27]
Bursaspor            3-0 Sivasspor            
Kayserispor          1-2 Beşiktaş             
[Feb 28]
Manisaspor           2-1 Diyarbakır           
Gaziantepspor        1-1 Eskişehirspor        
Gençlerbirliği       0-1 Ankaragücü           
Denizlispor          awd Ankaraspor           [awarded 3-0]
İstanbul BB          2-1 Fenerbahçe           
Galatasaray          4-1 Kasımpaşa            

Round 24
[Mar 6]
Sivasspor            0-1 İstanbul BB          
Kasımpaşa            2-2 Kayserispor          
Trabzonspor          3-1 Gençlerbirliği       
Diyarbakır           awd Bursaspor            [awarded 0-3; abandoned at 0-0 in
[Mar 7]                                        17' due to crowd trouble]
Manisaspor           0-0 Denizlispor          
Ankaragücü           0-0 Gaziantepspor        
Beşiktaş             awd Ankaraspor           [awarded 3-0]
Fenerbahçe           1-0 Antalyaspor          
[Mar 8]
Eskişehirspor        2-1 Galatasaray          

Round 25
[Mar 12]
Gaziantepspor        1-1 Trabzonspor          
[Mar 13]
Gençlerbirliği       0-0 Fenerbahçe           
[Mar 14]
Ankaraspor           awd Kasımpaşa            [awarded 0-3]
Kayserispor          1-2 Eskişehirspor        
Antalyaspor          3-0 Sivasspor            
İstanbul BB          1-0 Diyarbakır           [abandoned at 1-0 in 87' due to crowd 
Bursaspor            2-0 Manisaspor            trouble; result stood]
Galatasaray          3-0 Ankaragücü           
[Mar 15]
Denizlispor          0-1 Beşiktaş             

Round 26
[Mar 19]
Kasımpaşa            2-2 Beşiktaş             
[Mar 20]
Manisaspor           1-0 İstanbul BB          
Diyarbakır           1-0 Antalyaspor          
Fenerbahçe           1-0 Gaziantepspor        
[Mar 21]
Ankaragücü           3-0 Kayserispor          
Sivasspor            0-2 Gençlerbirliği       
Eskişehirspor        awd Ankaraspor           [awarded 3-0]
Trabzonspor          1-0 Galatasaray          
[Mar 22]
Bursaspor            2-1 Denizlispor          

Round 27
[Mar 26]
İstanbul BB          2-1 Bursaspor            
[Mar 27]
Gençlerbirliği       1-0 Diyarbakır           
Beşiktaş             3-2 Eskişehirspor        
[Mar 28]
Denizlispor          3-3 Kasımpaşa            
Gaziantepspor        2-2 Sivasspor            
Antalyaspor          0-0 Manisaspor           
Ankaraspor           awd Ankaragücü           [awarded 0-3]
Galatasaray          0-1 Fenerbahçe           
[Mar 29]
Kayserispor          1-0 Trabzonspor          

Round 28
[Apr 2]
Ankaragücü           0-0 Beşiktaş             
[Apr 3]
İstanbul BB          3-1 Denizlispor          
Bursaspor            2-1 Antalyaspor          
[Apr 4]
Eskişehirspor        2-0 Kasımpaşa            
Diyarbakır           1-3 Gaziantepspor        
Manisaspor           0-0 Gençlerbirliği       
Trabzonspor          awd Ankaraspor           [awarded 3-0]
Fenerbahçe           2-0 Kayserispor          
[Apr 5]
Sivasspor            1-1 Galatasaray          

Round 29
[Apr 9]
Gaziantepspor        0-0 Manisaspor           
[Apr 10]
Antalyaspor          1-3 İstanbul BB          
Beşiktaş             0-0 Trabzonspor          
[Apr 11]
Gençlerbirliği       0-0 Bursaspor            
Kasımpaşa            2-0 Ankaragücü           
Denizlispor          1-0 Eskişehirspor        
Galatasaray          4-1 Diyarbakır           
Ankaraspor           awd Fenerbahçe           [awarded 0-3]
[Apr 12]
Kayserispor          2-2 Sivasspor            

Round 30
[Apr 16]
Bursaspor            2-0 Gaziantepspor        
[Apr 17]
İstanbul BB          1-3 Gençlerbirliği       
Manisaspor           1-2 Galatasaray          
[Apr 18]
Ankaragücü           3-1 Eskişehirspor        
Sivasspor            awd Ankaraspor           [awarded 3-0]
Diyarbakır           0-3 Kayserispor          
Antalyaspor          2-1 Denizlispor          
Fenerbahçe           1-0 Beşiktaş             
[Apr 19]
Trabzonspor          2-0 Kasımpaşa            

Round 31
[Apr 24]
Beşiktaş             2-2 Sivasspor            
Kayserispor          1-2 Manisaspor           
Gençlerbirliği       0-2 Antalyaspor          
Denizlispor          0-0 Ankaragücü           
[Apr 25]
Ankaraspor           awd Diyarbakır           [awarded 0-3]
Kasımpaşa            0-1 Fenerbahçe           
Gaziantepspor        2-3 İstanbul BB          
Galatasaray          0-0 Bursaspor            
[Apr 26]
Eskişehirspor        1-0 Trabzonspor          

Round 32
[May 1]
Ankaragücü           1-0 Trabzonspor          
Fenerbahçe           2-0 Eskişehirspor        
Bursaspor            2-0 Kayserispor          
İstanbul BB          0-1 Galatasaray          
[May 2]
Manisaspor           awd Ankaraspor           [awarded 3-0]
Denizlispor          2-0 Gençlerbirliği       
Antalyaspor          1-0 Gaziantepspor        
Sivasspor            1-1 Kasımpaşa            
Diyarbakır           1-3 Beşiktaş             

Round 33
[May 7]
Beşiktaş             2-0 Manisaspor           
[May 8]
Gaziantepspor        1-1 Gençlerbirliği       
Galatasaray          1-2 Antalyaspor          
[May 9]
Ankaraspor           awd Bursaspor            [awarded 0-3]
Kayserispor          1-1 İstanbul BB          
Kasımpaşa            1-0 Diyarbakır           
Ankaragücü           0-3 Fenerbahçe           
Eskişehirspor        1-1 Sivasspor            
[May 10]
Trabzonspor          2-1 Denizlispor          

Round 34
[May 15]
Denizlispor          1-1 Gaziantepspor        
Diyarbakır           0-2 Eskişehirspor        
Antalyaspor          4-0 Kayserispor          
Sivasspor            3-3 Ankaragücü           
[May 16]
Manisaspor           0-0 Kasımpaşa            
Gençlerbirliği       2-1 Galatasaray          
Bursaspor            2-1 Beşiktaş             
Fenerbahçe           1-1 Trabzonspor 
İstanbul BB          awd Ankaraspor           [awarded 3-0]      

Final Table:

 1.Bursaspor K                 34 23  6  5  65-26  75  Champions
 2.Fenerbahçe SK İstanbul      34 23  5  6  61-28  74
 3.Galatasaray SK İstanbul     34 19  7  8  61-35  64  [2 1 1 0 4-1 4]
 4.Beşiktaş JK İstanbul        34 18 10  6  47-25  64  [2 0 1 1 1-4 1]
 5.Trabzonspor K               34 16  9  9  53-32  57
 6.İstanbul BB SK              34 16  8 10  47-44  56
 7.Eskişehirspor               34 15 10  9  44-34  55
 8.Kayserispor K               34 14  9 11  45-37  51
 9.Antalyaspor                 34 14  7 13  49-38  49
10.Gençlerbirliği SK Ankara    34 12 11 11  38-35  47
11.Kasımpaşa SK                34 10 11 13  50-53  41  [2 1 1 0 4-2 4]
12.MKE Ankaragücü SK           34  9 14 11  39-40  41  [2 0 1 1 2-4 1]
13.Gaziantepspor K             34  9 13 12  38-39  40
14.Manisaspor K                34  8 13 13  27-34  37
15.Sivasspor K                 34  8 10 16  42-59  34
-----------------------------------------------------
16.Diyarbakır                  34  6  9 19  28-54  27  Relegated
17.Denizli SK                  34  6  8 20  30-49  26  Relegated
 -.BB Ankaraspor K             34  0  0 34   0-102  0  [*]  Relegated

[*] Ankaraspor were relegated after playing 4 matches for having
    'anti-competitive' links with Ankaragücü after the manager
    of Ankaraspor, a son of Ankaragücü's honorary president, had
    been elected president of Ankaragücü; earlier, five players
    from Ankaraspor had moved to Ankaragücü following the rejection
    by the TFF of a merger between the two clubs;
    all (4) played and remaining matches are awarded 0-3 against them

Türkiye Kupası


Round 1 [Sep 2]
Bucaspor             1-0 Göztepe
Belediye Vanspor     3-1 Kahramanmaraşspor
Lüleburgazspor       1-2 İnegölspor           
Beykozspor           0-0 Tepecikspor          [aet, 4-1 pen]
Eyüpspor             2-1 Gebzespor
Yalovaspor           0-0 Körfez Belediyespor  [aet, 4-3 pen]
Denizli Belediyespor 3-1 İzmirspor
TKİ Tavş. Linyitspor 0-2 Dardanelspor
Balıkesirpor         0-5 Turgutluspor         
Ankara Demirspor     0-3 Konya Şekerspor      
Kırşehirspor         0-2 Pursaklarspor        [aet]
Çorumspor            2-2 Trabzon Karadenizsp. [aet, 3-4 pen]
Tokatspor            4-1 Çankırı Belediyespor
Kastamonuspor        3-1 Bafra Belediyespor
Hatayspor            2-4 Mersin İdman Yurdu   
Batman Belediyespor  0-5 Şanlı Urfaspor
Diyarbakır DİSKİ     1-2 Adıyamanspor         

Round 2 
[Sep 30]
Adanaspor            2-1 Dardanelspor
Bucaspor             4-2 Sakaryaspor          
Rizespor             6-0 Malatyaspor          
Konyaspor            1-3 Altay                
Turgutluspor         1-2 Konya Şekerspor      
Tokatspor            3-1 Kocaelispor          
Adıyamanspor         1-1 Yalovaspor           [aet, 4-5 pen]
Belediye Vanspor     2-1 Şanlı Urfaspor       [aet]
Denizli Belediyespor 4-1 Trabzon Karadenizsp.
Güngören Belediyesp. 3-1 Beykozspor           [aet]
Kastamonuspor        4-2 Boluspor             
Kartal               1-2 Karşıyaka            
Eyüpspor             1-2 Mersin İdman Yurdu  
Gaziantep BB         1-3 Tarsus İdman Yurdu   
Giresunspor          2-1 Hacettepespor        
Orduspor             2-1 Pursaklarspor        
İnegölspor           0-2 Kayseri Erciyesspor  
[Oct 1]
Samsunspor           2-0 KDÇ Karabükspor      

Round 3 
[Oct 28]
Ankaragücü           3-2 Karşıyaka            
Galatasaray          2-1 Bucaspor               
Diyarbakır           0-1 Tarsus İdman Yurdu   
Denizlispor          4-1 Gaziantepspor        [aet]
Kayserispor          0-0 Manisaspor           [aet, 2-4 pen] 
İstanbul BB          1-1 Gençlerbirliği       [aet, 4-2 pen]
Kasımpaşa            4-1 Kayseri Erciyesspor  
Tokatspor            3-2 Ankaraspor           
Mersin İdman Yurdu   2-2 Antalyaspor          [aet, 6-7 pen]
Güngören Belediyesp. 0-1 Bursaspor            
Denizli Belediyespor 2-1 Kastamonuspor        [aet]
Konya Şekerspor      3-2 Adanaspor            
Orduspor             1-0 Belediye Vanspor     
Yalovaspor           1-3 Eskişehirspor        [aet]
[Oct 29]
Altay                4-0 Samsunspor           
[Nov 4]
Giresunspor          2-1 Rizespor             [aet]

Group Stage

A Grubu

[Dec 22]
Antalyaspor          1-0 Eskişehirspor        
[Dec 23]
Fenerbahçe           3-0 Altay               
[Jan 10]
Eskişehirspor        0-1 Fenerbahçe           
Tokatspor            1-1 Antalyaspor         
[Jan 13]
Fenerbahçe           3-2 Tokatspor            
Altay                0-5 Eskişehirspor        
[Jan 17]
Tokatspor            1-2 Altay                
[Jan 18]
Antalyaspor          4-3 Fenerbahçe           
[Jan 26]
Eskişehirspor        1-2 Tokatspor            
Altay                0-0 Antalyaspor          

Table:

 1.Fenerbahçe SK İstanbul       4  3  0  1  10- 6   9  Qualified
 2.Antalyaspor                  4  2  2  0   6- 4   8  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Tokatspor                    4  1  1  2   6- 7   4
 4.Altay (İzmir)                4  1  1  2   2- 9   4
 5.Eskişehirspor                4  1  0  3   6- 4   3

B Grubu 

[Dec 23]
Galatasaray          2-1 Trabzonspor          
Denizli Belediyespor 0-2 Ankaragücü          
[Jan 9]
Trabzonspor          6-0 Denizli Belediyespor 
[Jan 10]
Orduspor             0-3 Galatasaray         
[Jan 13]
Denizli Belediyespor 1-2 Orduspor             
[Jan 14]
Ankaragücü           0-2 Trabzonspor          
[Jan 17]
Galatasaray          5-1 Denizli Belediyespor 
Orduspor             1-2 Ankaragücü           
[Jan 27]
Trabzonspor          2-1 Orduspor             
Ankaragücü           0-0 Galatasaray          

Table:

 1.Galatasaray SK İstanbul      4  3  1  0  10- 2  10  Qualified
 2.Trabzonspor K                4  3  0  1  11- 3   9  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.MKE Ankaragücü SK            4  2  1  1   4- 3   7
 4.Orduspor                     4  1  0  3   4- 8   3
 5.Denizli Belediyespor         4  0  0  4   2-15   0

C Grubu 

[Dec 23]
Giresunspor          1-2 Bursaspor            
Sivasspor            1-0 Tarsus İdman Yurdu   
[Jan 9]
Denizlispor          0-0 Sivasspor            
[Jan 10]
Tarsus İdman Yurdu   1-2 Giresunspor         
[Jan 13]
Bursaspor            2-1 Tarsus İdman Yurdu   
Giresunspor          0-1 Denizlispor          
[Jan 17]
Denizlispor          1-1 Bursaspor            
Sivasspor            4-3 Giresunspor          
[Jan 27]
Bursaspor            4-0 Sivasspor            
Tarsus İdman Yurdu   1-2 Denizlispor          

Table:

 1.Bursaspor K                  4  3  1  0   9- 3  10  Qualified
 2.Denizli SK                   4  2  2  0   4- 2   8  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Sivasspor K                  4  2  1  1   5- 7   7
 4.Giresunspor                  4  1  0  3   6- 8   3
 5.Tarsus İdman Yurdu           4  0  0  4   3- 7   0

D Grubu 

[Dec 22]
Manisaspor           2-1 Beşiktaş            
[Dec 23]
Konya Şekerspor      2-1 Kasımpaşa            
[Jan 9]
İstanbul BB          1-0 Konya Şekerspor      
Kasımpaşa            1-1 Manisaspor           
[Jan 12]
Beşiktaş             1-3 Kasımpaşa            
Manisaspor           0-0 İstanbul BB         
[Jan 16]
İstanbul BB          1-0 Beşiktaş            
[Jan 17]
Konya Şekerspor      0-1 Manisaspor           
[Jan 26]
Kasımpaşa            0-2 İstanbul BB          
Beşiktaş             4-2 Konya Şekerspor      

Table:

 1.İstanbul BB SK               4  3  1  0   4- 0  10  Qualified
 2.Manisaspor K                 4  2  2  0   4- 2   8  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Kasımpaşa SK                 4  1  1  2   5- 6   4
 4.Beşiktaş JK İstanbul         4  1  0  3   6- 8   3
 5.Konya Şekerspor              4  1  0  3   4- 7   3

Quarterfinals

First Legs 
[Feb 3]
Antalyaspor          2-1 Galatasaray          
İstanbul BB          1-1 Trabzonspor          
[Feb 4]
Fenerbahçe           3-0 Bursaspor            
Manisaspor           4-1 Denizlispor          

Second Legs
[Feb 10]
Galatasaray          3-2 Antalyaspor          
Trabzonspor          1-0 İstanbul BB          
[Feb 11]
Bursaspor            3-1 Fenerbahçe           
Denizlispor          0-1 Manisaspor           

Semifinals

First Legs
[Mar 24]
Fenerbahçe           2-0 Manisaspor           
[Mar 25]
Trabzonspor          2-0 Antalyaspor          

Second Legs
[Apr 13]
Manisaspor           1-1 Fenerbahçe           
[Apr 14]
Antalyaspor          1-0 Trabzonspor          

Final [May 5]
Fenerbahçe           1-3 Trabzonspor          

Bank Asya 1. Lig

Regular Season | Promotion Playoff

Regular Season

Final Table:

 1.Kardemir DÇ Karabükspor     34 23  8  3  74-28  77  Promoted
 2.Bucaspor (İzmir)            34 19  7  8  69-40  64  [2 2 0 0 7-1 6]  Promoed
 ----------------------------------------------------
 3.Adanaspor                   34 18 10  6  42-30  64  [2 0 0 2 1-7 0]  Promotion Playoff
 4.Altay (İzmir)               34 17  8  9  48-36  59  Promotion Playoff
 5.Karşıyaka (İzmir)           34 17  5 12  48-35  56  Promotion Playoff
 6.Konyaspor K                 34 15 10  9  42-37  55  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Giresunspor                 34 15  6 13  51-42  51
 8.Orduspor                    34 11 11 12  33-32  44
 9.Boluspor                    34 12  7 15  48-53  43
10.Samsunspor                  34 12  6 16  49-47  42  [2 1 0 1 1-1 3]
11.Gaziantep BB                34 11  9 14  32-38  42  [2 1 0 1 1-1 3]
12.Kayseri Erciyesspor         34 10 11 13  42-53  41  [4 2 2 0 4-1 8]
13.Mersin İdman Yurdu          34 11  8 15  36-44  41  [4 1 2 1 2-1 5]
14.Kartal                      34 11  8 15  32-43  41  [4 0 2 2 1-5 2]
15.Çaykur Rizespor K           34 10 10 14  37-53  40
-----------------------------------------------------
16.Hacettepespor K Ankara      34 10  8 16  38-50  38  Relegated
17.Dardanelspor AŞ             34  9  6 19  37-54  33  Relegated
18.Kocaelispor (İzmit)         34  2  8 24  23-66  14  Relegated

Round 1
[Aug 22]
Bucaspor             4-0 Kocaelispor          
[Aug 23]
Gaziantep BB         0-1 Konyaspor            
Boluspor             2-1 Mersin İdman Yurdu   
Adanaspor            1-0 Karşıyaka            
Samsunspor           3-3 KDÇ Karabükspor      
Altay                0-0 Kartal
Kayseri Erciyesspor  2-4 Dardanelspor         
Giresunspor          1-1 Orduspor
[Aug 24]
Hacettepespor        0-0 Rizespor             

Round 2
[Aug 29]
Mersin İdman Yurdu   1-2 Adanaspor
[Aug 309
Orduspor             0-2 Altay
Kartal               1-0 Gaziantep BB 
KDÇ Karabükspor      1-0 Giresunspor 
Dardanelspor         0-3 Bucaspor             
Kocaelispor          1-1 Hacettepespor        
Karşıyaka            2-0 Samsunspor           
Rizespor             2-1 Boluspor             
[Aug 31]
Konyaspor            1-1 Kayseri Erciyesspor  

Round 3
[Sep 5]
Boluspor             2-2 Kocaelispor
[Sep 6]
Samsunspor           1-3 Mersin İdman Yurdu   
Kayseri Erciyesspor  1-1 Kartal               
Gaziantep BB         0-0 Orduspor             
Giresunspor          0-1 Karşıyaka            
Altay                1-1 KDÇ Karabükspor      
Dardanelspor         1-2 Konyaspor            
Bucaspor             2-1 Hacettepespor        
[Sep 7]
Adanaspor            3-4 Rizespor

Round 4
[Sep 12]
Orduspor             0-1 Kayseri Erciyesspor  
Hacettepespor        0-1 Boluspor             
[Sep 13]
Mersin İdman Yurdu   4-1 Giresunspor          
Rizespor             2-2 Samsunspor           
Kartal               1-0 Dardanelspor         
KDÇ Karabükspor      2-2 Gaziantep BB         
Konyaspor            3-2 Bucaspor             
Karşıyaka            1-4 Altay                   
[Sep 14]
Kocaelispor          0-0 Adanaspor            

Round 5
[Sep 19]
Kayseri Erciyesspor  1-2 KDÇ Karabükspor      
Gaziantep BB         2-0 Karşıyaka            
Samsunspor           2-0 Kocaelispor
Adanaspor            1-0 Hacettepespor        
Konyaspor            2-1 Kartal               
Altay                0-1 Mersin İdman Yurdu   
Bucaspor             2-2 Boluspor             
[Sep 20]
Giresunspor          1-2 Rizespor
[Sep 21]
Dardanelspor         1-0 Orduspor             

Round 6
[Sep 26]
Karşıyaka            2-1 Kayseri Erciyesspor  
Rizespor             1-1 Altay                
[Sep 27]
Boluspor             3-1 Adanaspor            
Hacettepespor        1-0 Samsunspor           
Kartal               3-0 Bucaspor             
Kocaelispor          1-2 Giresunspor          
Mersin İdman Yurdu   0-0 Gaziantep BB         
Orduspor             1-1 Konyaspor            
[Sep 28]
KDÇ Karabükspor      1-0 Dardanelspor         

Round 7
[Oct 3]
Altay                1-0 Kocaelispor          
[Oct 4]
Gaziantep BB         3-0 Rizespor             
Giresunspor          1-0 Hacettepespor        
Kartal               1-0 Orduspor             
Konyaspor            1-0 KDÇ Karabükspor      
Samsunspor           3-0 Boluspor             
Kayseri Erciyesspor  1-0 Mersin İdman Yurdu   
Bucaspor             4-1 Adanaspor            
[Oct 5]
Dardanelspor         1-5 Karşıyaka            

Round 8
[Oct 10]
Karşıyaka            2-2 Konyaspor            
[Oct 11]
KDÇ Karabükspor      3-0 Kartal               
Mersin İdman Yurdu   1-2 Dardanelspor         
Kocaelispor          3-1 Gaziantep BB         
Hacettepespor        1-3 Altay                
Boluspor             2-1 Giresunspor          
Adanaspor            2-0 Samsunspor           
Orduspor             0-0 Bucaspor             
[Oct 12]
Rizespor             2-0 Kayseri Erciyesspor  

Round 9
[Oct 17]
Konyaspor            2-0 Mersin İdman Yurdu   
[Oct 18]
Giresunspor          0-1 Adanaspor            
Gaziantep BB         0-1 Hacettepespor        
Kartal               2-0 Karşıyaka            
Orduspor             3-1 KDÇ Karabükspor      
Altay                3-0 Boluspor             
Bucaspor             3-0 Samsunspor           
Dardanelspor         0-1 Rizespor             
[Oct 19]
Kayseri Erciyesspor  2-2 Kocaelispor          

Round 10
[Oct 24]
Mersin İdman Yurdu   2-0 Kartal               
[Oct 25]
KDÇ Karabükspor      3-0 Bucaspor             
Boluspor             0-0 Gaziantep BB         
Hacettepespor        4-2 Kayseri Erciyesspor  
Karşıyaka            0-0 Orduspor             
Rizespor             2-1 Konyaspor            
Kocaelispor          0-2 Dardanelspor         
Adanaspor            2-2 Altay                
[Oct 26]
Samsunspor           0-3 Giresunspor          

Round 11
[Oct 31]
Dardanelspor         1-0 Hacettepespor        
Gaziantep BB         0-2 Adanaspor            
[Nov 1]
Bucaspor             1-0 Giresunspor          
Kayseri Erciyesspor  2-0 Boluspor             
KDÇ Karabükspor      3-0 Karşıyaka            
Kartal               2-0 Rizespor             
Konyaspor            3-0 Kocaelispor          
Orduspor             0-2 Mersin İdman Yurdu   
[Nov 2]
Altay                1-0 Samsunspor           

Round 12
[Nov 7]
Samsunspor           0-1 Gaziantep BB         
[Nov 8]
Rizespor             0-2 Orduspor             
Mersin İdman Yurdu   1-6 KDÇ Karabükspor      
Hacettepespor        0-1 Konyaspor            
Adanaspor            1-1 Kayseri Erciyesspor  
Giresunspor          3-4 Altay                
Kocaelispor          0-0 Kartal               
Boluspor             2-1 Dardanelspor         
[Nov 9]
Karşıyaka            2-0 Bucaspor            

Round 13
[Nov 21]
Kayseri Erciyesspor  1-5 Samsunspor           
Orduspor             1-0 Kocaelispor          
[Nov 22]
Konyaspor            3-1 Boluspor             
Karşıyaka            3-0 Mersin İdman Yurdu   
Bucaspor             2-1 Altay                
Gaziantep BB         0-2 Giresunspor          
Dardanelspor         0-0 Adanaspor            
Kartal               2-1 Hacettepespor        
[Nov 23]
KDÇ Karabükspor      3-0 Rizespor             

Round 14
[Nov 28]
Giresunspor          2-1 Kayseri Erciyesspor  
[Nov 29]
Adanaspor            0-0 Konyaspor            
Boluspor             5-2 Kartal               
Hacettepespor        0-3 Orduspor             
Kocaelispor          1-5 KDÇ Karabükspor      
Mersin İdman Yurdu   1-0 Bucaspor            
Rizespor             0-2 Karşıyaka            
Samsunspor           1-2 Dardanelspor         
[Nov 30]
Altay                1-0 Gaziantep BB         

Round 15
[Dec 5]
KDÇ Karabükspor      4-2 Hacettepespor        
Gaziantep BB         1-2 Bucaspor            
[Dec 6]
Rizespor             4-0 Mersin İdman Yurdu   
Orduspor             0-1 Boluspor             
Kartal               2-4 Adanaspor            
Konyaspor            2-1 Samsunspor           
Dardanelspor         3-2 Giresunspor          
Karşıyaka            2-0 Kocaelispor  
[Dec 7]        
Kayseri Erciyesspor  1-2 Altay

Round 16
[Dec 12]
Boluspor             1-1 KDÇ Karabükspor      
[Dec 13]
Hacettepespor        4-1 Karşıyaka            
Bucaspor             6-1 Rizespor             
Gaziantep BB         3-0 Kayseri Erciyesspor  
Kocaelispor          1-0 Mersin İdman Yurdu   
Giresunspor          3-2 Konyaspor            
Samsunspor           2-0 Kartal               
Altay                3-2 Dardanelspor    
[Dec 14]
Adanaspor            2-0 Orduspor             

Round 17
[Dec 19]
Kartal               1-1 Giresunspor          
Karşıyaka            2-1 Boluspor             
Konyaspor            2-0 Altay                
[Dec 20]
Dardanelspor         1-1 Gaziantep BB         
Kayseri Erciyesspor  0-3 Bucaspor             
Mersin İdman Yurdu   1-0 Hacettepespor        
Orduspor             1-3 Samsunspor           
Rizespor             1-1 Kocaelispor          
[Dec 21]
KDÇ Karabükspor      1-0 Adanaspor            

Round 18
[Jan 16]
Dardanelspor         0-1 Kayseri Erciyesspor  
[Jan 17]
KDÇ Karabükspor      2-1 Samsunspor           
Karşıyaka            1-1 Adanaspor            
Kocaelispor          2-4 Bucaspor             
Mersin İdman Yurdu   2-2 Boluspor             
Rizespor             1-1 Hacettepespor        
[Jan 18]
Konyaspor            0-1 Gaziantep BB         
[Jan 20]
Kartal               1-0 Altay                
Orduspor             0-1 Giresunspor          

Round 19
[Jan 23]
Altay                1-1 Orduspor             
Kayseri Erciyesspor  0-0 Konyaspor            
[Jan 24]
Adanaspor            3-2 Mersin İdman Yurdu   
Boluspor             2-1 Rizespor             
Bucaspor             2-1 Dardanelspor         
Gaziantep BB         1-0 Kartal               
Giresunspor          0-0 KDÇ Karabükspor      
Hacettepespor        1-0 Kocaelispor          
[Jan 25]
Samsunspor           0-1 Karşıyaka            

Round 20
[Jan 30]
Rizespor             0-0 Adanaspor            
[Jan 31]
Konyaspor            2-1 Dardanelspor         
Orduspor             2-1 Gaziantep BB         
Mersin İdman Yurdu   1-2 Samsunspor           
Hacettepespor        2-2 Bucaspor             
Kartal               0-2 Kayseri Erciyesspor  
Kocaelispor          1-2 Boluspor             
Karşıyaka            0-1 Giresunspor          
[Feb 1]
KDÇ Karabükspor      3-0 Altay                

Round 21
[Feb 6]
Bucaspor             3-1 Konyaspor            
[Feb 7]
Gaziantep BB         0-4 KDÇ Karabükspor      
Samsunspor           2-0 Rizespor             
Kayseri Erciyesspor  3-2 Orduspor             
Dardanelspor         1-0 Kartal               
Giresunspor          2-1 Mersin İdman Yurdu   
Adanaspor            1-0 Kocaelispor          
Boluspor             1-2 Hacettepespor        
[Feb 8]
Altay                0-2 Karşıyaka            

Round 22
[Feb 13]
Mersin İdman Yurdu   1-1 Altay                
[Feb 14]
Hacettepespor        0-0 Adanaspor            
Orduspor             1-0 Dardanelspor         
KDÇ Karabükspor      4-2 Kayseri Erciyesspor  
Kartal               0-0 Konyaspor            
Karşıyaka            1-2 Gaziantep BB         
Kocaelispor          0-4 Samsunspor           
Boluspor             4-1 Bucaspor             
[Feb 15]
Rizespor             2-1 Giresunspor          

Round 23
[Feb 20]
Bucaspor             1-1 Kartal               
[Feb 21]
Samsunspor           4-1 Hacettepespor        
Giresunspor          3-0 Kocaelispor          
Kayseri Erciyesspor  2-2 Karşıyaka            
Adanaspor            2-1 Boluspor             
Gaziantep BB         2-0 Mersin İdman Yurdu   
Konyaspor            1-1 Orduspor             
Altay                1-0 Rizespor             
[Feb 22]
Dardanelspor         0-2 KDÇ Karabükspor      

Round 24
[Feb 27]
Kocaelispor          2-3 Altay                
[Feb 28]
KDÇ Karabükspor      4-1 Konyaspor            
Karşıyaka            2-1 Dardanelspor         
Rizespor             1-2 Gaziantep BB         
Hacettepespor        1-1 Giresunspor          
Boluspor             0-2 Samsunspor           
Orduspor             0-0 Kartal               
Mersin İdman Yurdu   0-0 Kayseri Erciyesspor  
[Mar 1]
Adanaspor            0-3 Bucaspor             

Round 25
[Mar 6]
Giresunspor          1-1 Boluspor             
[Mar 7]
Kartal               0-1 KDÇ Karabükspor      
Dardanelspor         0-1 Mersin İdman Yurdu   
Bucaspor             3-2 Orduspor             
Kayseri Erciyesspor  3-1 Rizespor             
Altay                2-0 Hacettepespor        
Samsunspor           1-2 Adanaspor            
Gaziantep BB         1-1 Kocaelispor          
[Mar 8]
Konyaspor            0-1 Karşıyaka            

Round 26
[Mar 13]
Boluspor             2-0 Altay                
[Mar 14]
Rizespor             3-3 Dardanelspor         
Adanaspor            0-1 Giresunspor          
KDÇ Karabükspor      1-1 Orduspor             
Hacettepespor        2-5 Gaziantep BB         
Kocaelispor          1-1 Kayseri Erciyesspor  
Karşıyaka            0-1 Kartal               
Mersin İdman Yurdu   3-1 Konyaspor            
[Mar 15]
Samsunspor           0-3 Bucaspor             

Round 27
[Mar 20]
Dardanelspor         2-1 Kocaelispor          
Bucaspor             1-2 KDÇ Karabükspor      
[Mar 21]
Giresunspor          3-2 Samsunspor           
Kayseri Erciyesspor  3-1 Hacettepespor        
Orduspor             1-0 Karşıyaka            
Gaziantep BB         0-4 Boluspor             
Altay                0-1 Adanaspor            
Kartal               0-0 Mersin İdman Yurdu   
[Mar 22]
Konyaspor            1-1 Rizespor             

Round 28
[Mar 27]
Rizespor             2-1 Kartal               
[Mar 28]
Hacettepespor        2-1 Dardanelspor         
Boluspor             1-2 Kayseri Erciyesspor  
Adanaspor            1-0 Gaziantep BB         
Kocaelispor          0-2 Konyaspor            
Giresunspor          0-2 Bucaspor             
Mersin İdman Yurdu   0-1 Orduspor             
Samsunspor           0-1 Altay                
[Mar 29]
Karşıyaka            0-0 KDÇ Karabükspor      

Round 29
[Apr 3]
Kayseri Erciyesspor  0-0 Adanaspor            
[Apr 4]
Kartal               2-1 Kocaelispor          
Orduspor             1-0 Rizespor             
Konyaspor            0-2 Hacettepespor        
Gaziantep BB         0-1 Samsunspor           
Dardanelspor         0-0 Boluspor             
KDÇ Karabükspor      0-0 Mersin İdman Yurdu   
Bucaspor             3-2 Karşıyaka            
[Apr 5]
Altay                1-4 Giresunspor          

Round 30
[Apr 10]
Boluspor             0-1 Konyaspor            
[Apr 11]
Mersin İdman Yurdu   0-2 Karşıyaka            
Kocaelispor          0-2 Orduspor             
Giresunspor          0-1 Gaziantep BB         
Hacettepespor        3-1 Kartal               
Adanaspor            2-1 Dardanelspor         
Altay                1-1 Bucaspor             
Samsunspor           1-1 Kayseri Erciyesspor  
[Apr 12]
Rizespor             0-3 KDÇ Karabükspor      

Round 31
[Apr 17]
Konyaspor            0-0 Adanaspor            
[Apr 18]
Kayseri Erciyesspor  1-1 Giresunspor          
KDÇ Karabükspor      1-0 Kocaelispor          
Gaziantep BB         0-0 Altay                
Orduspor             0-0 Hacettepespor        
Karşıyaka            3-0 Rizespor             
Dardanelspor         2-2 Samsunspor           
Kartal               2-1 Boluspor             
[Apr 19]
Bucaspor             2-3 Mersin İdman Yurdu   

Round 32
[Apr 24]
Boluspor             2-4 Orduspor             
[Apr 25]
Giresunspor          3-1 Dardanelspor         
Hacettepespor        2-4 KDÇ Karabükspor      
Kocaelispor          1-2 Karşıyaka            
Altay                1-0 Kayseri Erciyesspor  
Samsunspor           0-0 Konyaspor            
Mersin İdman Yurdu   0-0 Rizespor             
[Apr 26]
Adanaspor            1-0 Kartal               
Bucaspor             0-0 Gaziantep BB         

Round 33
[May 2]
Mersin İdman Yurdu   3-0 Kocaelispor          
Kayseri Erciyesspor  3-0 Gaziantep BB         
Kartal               2-3 Samsunspor           
Konyaspor            2-1 Giresunspor          
Orduspor             1-2 Adanaspor            
Dardanelspor         0-3 Altay                
Karşıyaka            0-1 Hacettepespor        
Rizespor             0-0 Bucaspor             
[May 3]
KDÇ Karabükspor      2-1 Boluspor             

Round 34
[May 8]
Altay                4-1 Konyaspor
Bolupor              0-4 Karşıyaka      
Bucaspor             4-0 Erciyesspor
Adanaspor            3-1 KDÇ Karabükspor      
[May 9]
Kocaelispor          1-3 Rizespor             
Gaziantep BB         2-2 Dardanelspor         
Hacettepespor        1-1 Mersin İdman Yurdu   
Samsunspor           1-1 Orduspor             
Giresunspor          5-2 Kartal               

Final Table:

 1.Kardemir DÇ Karabükspor     34 23  8  3  74-28  77  Promoted
 2.Bucaspor (İzmir)            34 19  7  8  69-40  64  [2 2 0 0 7-1 6]  Promoed
 ----------------------------------------------------
 3.Adanaspor                   34 18 10  6  42-30  64  [2 0 0 2 1-7 0]  Promotion Playoff
 4.Altay (İzmir)               34 17  8  9  48-36  59  Promotion Playoff
 5.Karşıyaka (İzmir)           34 17  5 12  48-35  56  Promotion Playoff
 6.Konyaspor K                 34 15 10  9  42-37  55  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Giresunspor                 34 15  6 13  51-42  51
 8.Orduspor                    34 11 11 12  33-32  44
 9.Boluspor                    34 12  7 15  48-53  43
10.Samsunspor                  34 12  6 16  49-47  42  [2 1 0 1 1-1 3]
11.Gaziantep BB                34 11  9 14  32-38  42  [2 1 0 1 1-1 3]
12.Kayseri Erciyesspor         34 10 11 13  42-53  41  [4 2 2 0 4-1 8]
13.Mersin İdman Yurdu          34 11  8 15  36-44  41  [4 1 2 1 2-1 5]
14.Kartal                      34 11  8 15  32-43  41  [4 0 2 2 1-5 2]
15.Çaykur Rizespor K           34 10 10 14  37-53  40
-----------------------------------------------------
16.Hacettepespor K Ankara      34 10  8 16  38-50  38  Relegated
17.Dardanelspor AŞ             34  9  6 19  37-54  33  Relegated
18.Kocaelispor (İzmit)         34  2  8 24  23-66  14  Relegated

Promotion Playoff

Round 1 [May 17]
Karşıyaka      0-0 Altay               
Konyaspor            3-1 Adanaspor            

Round 2 [May 20]
Konyaspor            1-0 Karşıyaka      
Altay                2-1 Adanaspor            

Round 3 
[May 22]
Adanaspor            2-2 Karşıyaka      
[May 23]
Altay                2-2 Konyaspor            

Final Table:
  
 1.Konyaspor K                  3  2  1  0   6- 3   7  Promoted
-----------------------------------------------------
 2.Altay (İzmir)                3  1  2  0   4- 3   5
 3.Karşıyaka (İzmir)            3  0  2  1   2- 3   2
 4.Adanaspor                    3  0  1  2   4- 7   1 

2. Lig

Stage 1 | Stage 2 | Promotion Playoff

Stage 1

Final Tables:

Grubu 1
 1.Türk Telekom                20 11  5  4  33-22  38  Yükselme Grubu
 2.Güngören Belediye           20 10  5  5  30-25  35  Yükselme Grubu
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Körfez Belediye             20  7  9  4  29-21  30
 4.Pendik                      20  8  5  7  26-25  29  [2 2 0 0 4-2 6]
 5.Gebzespor                   20  8  5  7  31-26  29  [2 0 0 2 2-4 0]
 6.TKİ Tavşanlı Linyitspor     20  7  7  6  26-16  28
 7.Bozüyükspor                 20  7  6  7  36-33  27
 8.Yalovaspor                  20  6  8  6  30-30  26
 9.Sakaryaspor                 20  5  5 10  23-26  20
10.Zeytinburnu                 20  4  7  9  21-42  19
11.Beykozspor 1908             20  3  6 11  17-36  15
NB: Tavşanlı Belediye TKİ Linyitspor K were renamed Tavşanlı
    Belediye SK and then TKİ Tavşanlı Linyitspor K.

Grubu 2
 1.Akhisar Belediye            20 12  7  1  41-17  43  Yükselme Grubu
 2.Göztepe                     20  9  7  4  20-14  34  Yükselme Grubu
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Turgutluspor                20  9  6  5  25-17  33
 4.Alanyaspor                  20  8  6  6  24-26  30
 5.Konya Şeker                 20  6 11  3  32-18  29  [2 0 2 0 0-0 2]
 6.Eyüpspor                    20  8  5  7  20-21  29  [2 0 2 0 0-0 2]
 7.Sarıyer                     20  6  7  7  23-28  25
 8.İstanbulspor                20  5  5 10  25-33  20
 9.Tepecikspor                 20  5  4 11  26-33  19
10.Fethiyespor                 20  4  6 10  17-31  18
11.Denizli Belediye            20  3  6 11  24-39  15
NB: Tepecik Belediye SK were renamed Tepecikspor AŞ

Grubu 3
 1.Etimesgut Şekerspor         22 13  5  4  40-19  44  Yükselme Grubu
 2.Tokatspor                   22 13  4  5  33-18  43  Yükselme Grubu
 3.Çorumspor                   22 11  7  4  29-16  40  Yükselme Grubu
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.BUGSAŞ                      22 11  6  5  35-17  39
 5.Trabzon Karadenizspor       22 10  5  7  34-30  35
 6.Çankırı Belediye            22  9  5  8  25-24  32
 7.Akçaabat Sebatspor          22  8  4 10  26-36  28
 8.Pursaklarspor               22  7  6  9  24-23  27  [2 1 0 1 2-1 3]
 9.Karsspor                    22  8  3 11  33-27  27  [2 1 0 1 1-2 3]
10.Ofspor                      22  6  6 10  27-40  24
11.Kırşehirspor                22  5  6 11  24-34  21
12.Erzurumspor                 22  0  5 17   7-53   2  [-3]
NB: Erzurumspor 3 points deducted

Group 4
 1.Şanlı Urfa                  20 11  6  3  34-20  39  Yükselme Grubu
 2.İskenderun DÇ               20 11  5  4  30-16  38  Yükselme Grubu
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Adana Demirspor             20  9  7  4  36-22  34
 4.Tarsus İdman Yurdu          20  8  9  3  34-25  33
 5.Mardinspor                  20  9  5  6  30-16  32
 6.Adıyamanspor                20  7  6  7  15-15  27
 7.Kahramanmaraşspor           20  7  4  9  22-28  25  [2 1 0 1 3-2 3]
 8.Belediye Vanspor            20  7  4  9  22-33  25  [2 1 0 1 2-3 3]
 9.Diyarbakır BB DİSKİ         20  5  6  9  17-28  21
10.Malatyaspor                 20  2  6 12   8-29  12  [2 1 1 0 2-1 4]
11.Elazığspor                  20  2  6 12  19-35  12  [2 0 1 1 1-2 1]

Stage 2

Yükselme Grubu | Klasman Gruplari

Yükselme Grubu

Final Table:

 1.Güngören Belediye           16  9  4  3  22-13  31  Promoted
 2.Akhisar Belediye            16  9  3  4  23-15  30  Promoted
-----------------------------------------------------
 3.Tokatspor                   16  7  3  6  18-16  24  Promotion Playoff
 4.İskenderun DÇ               16  6  5  5  20-16  23  Promotion Playoff
 5.Türk Telekom                16  7  1  8  18-19  22  [2 1 1 0 5-2 4]  Promotion Playoff
 6.Çorumspor                   16  6  4  6  22-25  22  [2 0 1 1 2-5 1]  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Etimesgut Şekerspor         16  5  3  8  15-24  18
 8.Göztepe                     16  4  4  8  13-16  16
 9.Şanlı Urfa                  16  3  5  8  21-28  14

Klasman Gruplari

Final Tables:

Grubu 1
 3.TKİ Tavşanlı Linyitspor     36 17 10  9  58-30  61  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Körfez Belediye             36 14 12 10  52-40  54
 5.Gebzespor                   36 15  8 13  52-49  53
 6.Pendik                      36 13 11 12  48-47  50
 7.Sakaryaspor                 36 13  9 14  50-43  48
 8.Bozüyükspor                 36 12 11 13  61-56  47
-----------------------------------------------------
 9.Yalovaspor                  36 11 12 13  52-58  45  Relegated
10.Beykoz 1908                 36  8  9 19  35-67  33  Relegated
11.Zeytinburnu                 36  7 10 19  39-73  31  Relegated

Grubu 2
 3.Eyüpspor                    36 17  8 11  42-32  59  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Konya Şeker                 36 14 16  6  59-30  58
 5.Turgutluspor                36 15  6 15  46-51  51
 6.Sarıyer                     36 14  8 14  45-45  50
 7.Fethiyespor                 36 12 10 14  41-50  46
 8.Alanyaspor                  36 11 11 14  47-60  44  [4 3 0 1 7-5 9]
-----------------------------------------------------
 9.Tepecikspor                 36 13  5 18  47-53  44  [4 1 0 3 5-7 3]  Relegated
10.İstanbulspor                36 10  8 18  50-59  38  Relegated
11.Denizli Belediye            36  7 10 19  40-67  31  Relegated

Grubu 3
 4.Trabzon Karadenizspor       38 20  8 10  60-37  68  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.BUGSAŞ                      38 19  9 10  60-34  66
 6.Akçaabat Sebatspor          38 17  5 16  52-59  56
 7.Ofspor                      38 15  9 14  50-54  54
 8.Çankırı Belediye            38 15  7 15  43-39  52
 9.Pursaklarspor               38 13 12 13  42-39  51  [4 1 2 1 3-2 5]
-----------------------------------------------------
10.Karsspor                    38 14  9 15  52-41  51  [4 1 2 1 2-3 5]  Relegated
11.Kırşehirspor                38  9 10 19  46-57  37  Relegated
12.Erzurumspor                 38  0  5 33   7-101 -1  [-6]  Relegated
NB: Erzurumspor were expelled after forfeiting their first two matches
    of the second stage; they had all matches awarded 0-3 losses and
    had 3 additional points deducted

Grubu 4
 3.Adana Demirspor             36 17 10  9  64-42  61  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Adıyamanspor                36 17  9 10  42-26  60  [4 2 0 2 4-3 6]
 5.Belediye Vanspor            36 18  6 12  55-45  60  [4 2 0 2 3-4 6]
 6.Tarsus İdman Yurdu          36 13 15  8  51-42  54
 7.Elazığspor                  36 11 12 13  44-46  45
 8.Mardinspor                  36 11 11 14  45-37  44
-----------------------------------------------------
 9.Diyarbakır BB DİSKİ         36 11 10 15  38-53  43  Relegated
10.Kahramanmaraşspor           36  8  9 19  38-63  33  Relegated
11.Malatyaspor                 36  3  9 24  16-67  18  Relegated

Promotion Playoff

NB: all matches in Antalya

Quarterfinals [May 25]
Trabzon Karadenizsp. 1-1 Çorumspor            [4-2 pen]
Adana Demirspor      0-0 Tavşanlı Linyitspor  [3-5 pen]
Tokatspor            1-0 Türk Telekom
Eyüpspor             1-1 İskenderun DÇ        [5-3 pen]

Semifinals [May 27]
Trabzon Karadenizsp. 0-1 TKİ Tavşanlı Linyitspor
Tokatspor            1-1 Eyüpspor             [1-3 pen]

Final [May 30]
Tavşanlı Linyitspor  2-1 Eyüpspor 

NB: TKİ Tavşanlı Linyitspor promoted

2008/09.

2010/11.

list of champions.

alltime table.

list of cup finals.

list of super cup (president's cup) finals.

list of prime minister's cup finals.

list of final tables.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Erdinç Sivritepe and Sener Yelkenci the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Erdinç Sivritepe (turkish_soccer@hotmail.com) and Sener Yelkenci (seneryelkenci@yahoo.com)
Last updated: 17 Jan 2013

(C) Copyright Erdinç Sivritepe, Sener Yelkenci and RSSSF 2009/13
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.