Zimbabwe 2013


Premier Soccer League
Cup Tournaments

Premier Soccer League

Final Table:

 1.Dynamos           30  14 12  4  43-22  54  Champions  [Harare]
 2.Highlanders       30  16  6  8  45-27  54  [Bulawayo]
 3.Harare City       30  14 12  4  43-25  54  [Harare]
 4.FC Platinum       30  14  8  8  40-29  50  [Zvishavane]
 5.CAPS United       30  14  7  9  42-34  49  [Harare]
 6.Chicken Inn       30  12  8 10  41-35  44  [Bulawayo]
 7.How Mine          30  12  7 11  28-32  43  [How Mine]
 8.Triangle          30  11  9 10  43-36  42  [Chiredzi]
 9.Hwange            30  11  8 11  36-30  41  [Hwange]
10.Black Rhinos      30  10 10 10  33-35  40  [Harare]
11.Shabanie Mine     30  11  7 12  33-38  40  [Zvishavane]
12.Buffaloes         30  11  6 13  40-43  39  [Mutare]
--------------------------------------------
13.Black Mambas      30  11  5 14  34-39  38  Relegated  [Harare]
14.Monomotapa United 30   6  8 16  25-47  26  Relegated  [Harare]
15.Motor Action      30   3 11 16  17-37  20  Relegated  [Harare]
16.Triple B          30   4  8 18  27-61  20  Relegated  [Beitbridge]

Round 1 
[Mar 28]
Harare City            1-0 CAPS United            
How Mine               2-0 Triple B               
Motor Action           0-0 Hwange                 
[Mar 29]
Black Mambas           1-1 Dynamos                
Black Rhinos           3-2 Monomotapa United      
Buffaloes              1-2 FC Platinum            
Chicken Inn            2-1 Triangle               
Shabanie Mine          0-2 Highlanders            

Round 2
[Mar 31]
CAPS United            2-1 Motor Action           
[Apr 1]
Triangle               3-0 Shabanie Mine          
Dynamos                1-1 Chicken Inn            
Triple B               1-2 Black Mambas           
Hwange                 1-1 Black Rhinos           
Highlanders            2-0 Harare City            
Monomotapa United      2-1 Buffaloes              
FC Platinum            4-1 How Mine               

Round 3
[Apr 6]
Black Rhinos           1-2 CAPS United            
Chicken Inn            1-0 Triple B               
Black Mambas           1-2 FC Platinum            
Motor Action           0-4 Harare City            
Triangle               1-2 Highlanders            
[Apr 7]
How Mine               2-1 Monomotapa United      
Buffaloes              4-2 Hwange                 
[Apr 10]
Shabanie Mine          1-1 Dynamos                

Round 4
[Apr 11]
FC Platinum            2-1 Chicken Inn            
[Apr 13]
Monomotapa United      0-1 Black Mambas           
CAPS United            0-1 Buffaloes              
Triple B               3-0 Shabanie Mine          
Highlanders            0-1 Motor Action           
[Apr 14]
Hwange                 1-1 How Mine               
Harare City            1-1 Black Rhinos           
Dynamos                0-0 Triangle               

Round 5
[Apr 20]
Black Mambas           1-0 Hwange                 
Chicken Inn            2-3 Monomotapa United      
Black Rhinos           2-2 Motor Action           
Triangle               0-1 Triple B               
[Apr 21]
Shabanie Mine          1-0 FC Platinum            
How Mine               1-2 CAPS United            
Buffaloes              1-0 Harare City            
Dynamos                1-1 Highlanders            

Round 6
[Apr 27]
FC Platinum            3-0 Triangle               
CAPS United            4-1 Black Mambas           
Harare City            1-1 How Mine               
Motor Action           1-2 Buffaloes              
[Apr 28]
Triple B               0-2 Dynamos                
Monomotapa United      1-0 Shabanie Mine          
Highlanders            3-1 Black Rhinos           
Hwange                 2-1 Chicken Inn            

Round 7
[May 1]
Shabanie Mine          0-0 Hwange                 
Chicken Inn            1-0 CAPS United            
Black Mambas           1-2 Harare City            
Dynamos                2-2 FC Platinum            
Triangle               2-2 Monomotapa United      
Triple B               2-3 Highlanders            
[May 2]
How Mine               1-0 Motor Action           
Buffaloes              4-1 Black Rhinos           

Round 8
[May 4]
CAPS United            2-3 Shabanie Mine          
Harare City            2-1 Chicken Inn            
FC Platinum            1-0 Triple B               
[May 5]
Black Rhinos           1-2 How Mine               
Highlanders            3-0 Buffaloes              
Hwange                 0-1 Triangle               
Monomotapa United      0-3 Dynamos                
Motor Action           2-0 Black Mambas           

Round 9
[May 11]
Chicken Inn            2-1 Motor Action           
Black Mambas           1-2 Black Rhinos           
Triple B               0-1 Monomotapa United      
FC Platinum            0-0 Highlanders            
[May 12]
Shabanie Mine          awd Harare City            [awarded 0-3; abandoned at 1-3 in 81'
How Mine               2-0 Buffaloes               due to crowd trouble]
Triangle               0-1 CAPS United            
Dynamos                2-0 Hwange                 

Round 10
[May 17]
Harare City            2-0 Triangle               
[May 18]
Motor Action           2-1 Shabanie Mine          
Monomotapa United      1-1 FC Platinum            
Black Rhinos           0-1 Chicken Inn            
[May 19]
CAPS United            0-1 Dynamos                
Highlanders            1-2 How Mine               
Buffaloes              1-2 Black Mambas           
Hwange                 3-1 Triple B               

Round 11
[May 21]
Shabanie Mine          2-0 Black Rhinos           
[May 22]
Triangle               2-2 Motor Action           
Dynamos                0-0 Harare City            
FC Platinum            0-1 Hwange                 
Black Mambas           1-0 How Mine               
Chicken Inn            2-2 Buffaloes              
[May 23]
Monomotapa United      2-5 Highlanders            
Triple B               2-2 CAPS United            

Round 12
[May 25]
How Mine               0-1 Chicken Inn            
Motor Action           0-2 Dynamos                
[May 26]
Black Rhinos           2-1 Triangle               
Highlanders            2-1 Black Mambas           
Buffaloes              1-3 Shabanie Mine          
Hwange                 0-0 Monomotapa United      
Harare City            2-0 Triple B               
CAPS United            2-1 FC Platinum            

Round 13
[Jun 1]
Monomotapa United      0-0 CAPS United            
FC Platinum            1-1 Harare City            
Chicken Inn            2-0 Black Mambas           
Triangle               2-0 Buffaloes              
Triple B               1-0 Motor Action           
[Jun 2]
Dynamos                2-0 Black Rhinos           
Hwange                 0-1 Highlanders            
Shabanie Mine          2-0 How Mine               

Round 14
[Jun 19]
Black Mambas           2-0 Shabanie Mine          
Highlanders            0-1 Chicken Inn            
Buffaloes              3-2 Dynamos                
Black Rhinos           0-0 Triple B               
CAPS United            2-0 Hwange                 
Motor Action           0-0 FC Platinum            
[Jun 20]
How Mine               1-1 Triangle               
Harare City            3-1 Monomotapa United      

Round 15
[Jun 22]
Triple B               4-2 Buffaloes              
FC Platinum            1-0 Black Rhinos           
CAPS United            2-1 Highlanders            
[Jun 23]
Hwange                 4-1 Harare City            
Dynamos                3-0 How Mine               
Triangle               1-0 Black Mambas           
Shabanie Mine          1-2 Chicken Inn            
[Jun 24]
Monomotapa United      2-1 Motor Action           

Round 16
[Jul 5]
Chicken Inn            1-1 Shabanie Mine          
[Jul 6]
Black Mambas           0-1 Triangle               
How Mine               1-0 Dynamos                
Harare City            2-1 Hwange                 
[Jul 7]
Buffaloes              5-1 Triple B               
Black Rhinos           2-0 FC Platinum            
Motor Action           0-2 Monomotapa United      
Highlanders            0-0 CAPS United            

Round 17
[Jul 13]
Triple B               1-1 Black Rhinos           
FC Platinum            1-0 Motor Action           
Monomotapa United      0-1 Harare City            
[Jul 14]
Shabanie Mine          2-0 Black Mambas           
Chicken Inn            1-1 Highlanders            
Triangle               2-1 How Mine               
Dynamos                1-0 Buffaloes              
Hwange                 1-1 CAPS United            

Round 18
[Jul 20]
How Mine               0-1 Shabanie Mine          
Black Mambas           3-2 Chicken Inn            
Harare City            2-0 FC Platinum            
Motor Action           0-0 Triple B               
[Jul 21]
Buffaloes              3-1 Triangle               
Black Rhinos           0-0 Dynamos                
Highlanders            1-0 Hwange                 
CAPS United            2-1 Monomotapa United      

Round 19
[Aug 14]
Monomotapa United      0-3 Hwange                 
FC Platinum            2-2 CAPS United            
Chicken Inn            1-2 How Mine               
Triple B               0-0 Harare City            
[Aug 15]
Shabanie Mine          2-0 Buffaloes              
Dynamos                1-0 Motor Action           
Triangle               2-2 Black Rhinos           
Black Mambas           1-0 Highlanders            

Round 20
[Sep 4]
Motor Action           0-2 Triangle               
Black Rhinos           2-0 Shabanie Mine          
Buffaloes              1-0 Chicken Inn            
Highlanders            2-0 Monomotapa United      
Harare City            1-3 Dynamos                
Hwange                 0-1 FC Platinum            
[Sep 5]
How Mine               0-0 Black Mambas           
CAPS United            3-0 Triple B               

Round 21
[Sep 14]
Chicken Inn            2-1 Black Rhinos           
Shabanie Mine          1-1 Motor Action           
Triple B               1-1 Hwange                 
[Sep 15]
How Mine               1-0 Highlanders            
Dynamos                1-0 CAPS United            
Triangle               2-2 Harare City            
FC Platinum            2-0 Monomotapa United      
[Sep 16]
Black Mambas           0-1 Buffaloes              

Round 22
[Sep 22]
Black Rhinos           0-0 Black Mambas           
[Oct 2]
Harare City            1-1 Shabanie Mine          
Motor Action           0-0 Chicken Inn            
Buffaloes              1-1 How Mine               
CAPS United            1-1 Triangle               
Hwange                 4-2 Dynamos                
Highlanders            2-1 FC Platinum            
[Oct 3]
Monomotapa United      1-1 Triple B               

Round 23
[Oct 5]
Chicken Inn            1-1 Harare City            
Black Mambas           1-1 Motor Action           
[Oct 6]
Dynamos                0-0 Monomotapa United      
Buffaloes              1-1 Highlanders            
Shabanie Mine          3-1 CAPS United            
How Mine               0-3 Black Rhinos           
Triple B               1-3 FC Platinum            
Triangle               2-2 Hwange                 

Round 24
[Oct 15]
Monomotapa United      0-4 Triangle               
[Oct 16]
Harare City            1-1 Black Mambas           
Motor Action           0-1 How Mine               
CAPS United            2-1 Chicken Inn            
Hwange                 2-0 Shabanie Mine          
FC Platinum            2-0 Dynamos                
Black Rhinos           0-0 Buffaloes              
Highlanders            4-1 Triple B               

Round 25
[Oct 19]
Chicken Inn            1-2 Hwange                 
Black Mambas           4-1 CAPS United            
[Oct 20]
Black Rhinos           0-3 Highlanders            
Dynamos                4-0 Triple B               
How Mine               0-1 Harare City            
Shabanie Mine          1-1 Monomotapa United      
Buffaloes              1-1 Motor Action           
Triangle               2-1 FC Platinum            

Round 26
[Oct 26]
FC Platinum            1-0 Shabanie Mine          
Motor Action           0-2 Black Rhinos           
CAPS United            1-0 How Mine               
Harare City            2-1 Buffaloes              
Triple B               0-5 Triangle               
[Oct 27]
Hwange                 3-1 Black Mambas           
Highlanders            0-1 Dynamos                
Monomotapa United      1-1 Chicken Inn            

Round 27
[Nov 2]
How Mine               1-0 Hwange                 
Black Mambas           3-1 Monomotapa United      
Shabanie Mine          3-2 Triple B               
[Nov 3]
Buffaloes              0-1 CAPS United            
Triangle               2-2 Dynamos                
Motor Action           1-1 Highlanders            
Chicken Inn            2-0 FC Platinum            
Black Rhinos           0-0 Harare City            

Round 28
[Nov 13]
Highlanders            1-0 Triangle               
Dynamos                1-1 Shabanie Mine          
Harare City            0-0 Motor Action           
CAPS United            2-3 Black Rhinos           
Triple B               1-4 Chicken Inn            
FC Platinum            3-1 Black Mambas           
Hwange                 2-0 Buffaloes              
[Nov 14]
Monomotapa United      0-1 How Mine               

Round 29
[Nov 16]
Motor Action           0-2 CAPS United            
[Nov 17]
Harare City            4-0 Highlanders            
Chicken Inn            2-2 Dynamos                
Shabanie Mine          2-0 Triangle               
Black Mambas           4-1 Triple B               
How Mine               1-1 FC Platinum            
Black Rhinos           1-0 Hwange                 
Buffaloes              1-0 Monomotapa United      

Round 30 [Nov 24]
CAPS United            2-2 Harare City            
Dynamos                2-0 Black Mambas           
Triangle               2-1 Chicken Inn            
Highlanders            3-1 Shabanie Mine          
Triple B               2-2 How Mine               
FC Platinum            2-2 Buffaloes              
Monomotapa United      0-1 Black Rhinos           
Hwange                 1-0 Motor Action           

Final Table:

 1.Dynamos           30  14 12  4  43-22  54  Champions  [Harare]
 2.Highlanders       30  16  6  8  45-27  54  [Bulawayo]
 3.Harare City       30  14 12  4  43-25  54  [Harare]
 4.FC Platinum       30  14  8  8  40-29  50  [Zvishavane]
 5.CAPS United       30  14  7  9  42-34  49  [Harare]
 6.Chicken Inn       30  12  8 10  41-35  44  [Bulawayo]
 7.How Mine          30  12  7 11  28-32  43  [How Mine]
 8.Triangle          30  11  9 10  43-36  42  [Chiredzi]
 9.Hwange            30  11  8 11  36-30  41  [Hwange]
10.Black Rhinos      30  10 10 10  33-35  40  [Harare]
11.Shabanie Mine     30  11  7 12  33-38  40  [Zvishavane]
12.Buffaloes         30  11  6 13  40-43  39  [Mutare]
--------------------------------------------
13.Black Mambas      30  11  5 14  34-39  38  Relegated  [Harare]
14.Monomotapa United 30   6  8 16  25-47  26  Relegated  [Harare]
15.Motor Action      30   3 11 16  17-37  20  Relegated  [Harare]
16.Triple B          30   4  8 18  27-61  20  Relegated  [Beitbridge]

Promoted:
Chiredzi FC (new name Hippo Valley) (winners Eastern Region Division One)
Plumtree Chiefs (Bulawayo)          (winners Southern Region Division One)
ZPC Kariba FC                       (winners Northern Region Division One)
Chapungu (Gweru)                    (winners Central Region)

ZPC = Zimbabwe Power Company


Cup Tournaments

Uhuru Cup | Bob 89 Super Cup | BancABC Sup8r
NetOne Charity Shield | CG Msipa Charity Shield | ZNA Charity Shield
Mbada Diamonds Cup Uhuru Cup Third Place Match [Apr 16, White City Stadium, Bulawayo] Chicken Inn 3-0 Monomotapa United Final [Apr 18, National Sports Stadium, Harare] Dynamos 1-0 Highlanders [Murape Murape 41] Bob 89 Super Cup Final First Leg [Feb 10, Barbourfields Stadium, Bulawayo] Highlanders 1-2 Dynamos Second Leg [Feb 24, Rufaro Stadium, Harare] Dynamos 4-0 Highlanders BancABC Sup8r Quarterfinals [Jun 28] Chicken Inn 0-2 Shabanie Mine [Jun 29] Highlanders 0-0 FC Platinum [1-3 pen] [Jun 30] Dynamos 2-0 Buffaloes Monomotapa United 1-0 Motor Action Semifinals [Aug 31] Monomotapa United 0-3 FC Platinum [Sep 1] Dynamos 1-1 Shabanie Mine [3-4 pen] Final [Sep 21, Mandava Stadium, Zvishavane] FC Platinum 0-0 Shabanie Mine [3-5 pen] NetOne Charity Shield Semifinals [Mar 9] Chicken Inn 2-1 Monomotapa United FC Platinum 1-1 CAPS United [4-5 pen] Final [Mar 10, Mandava Stadium, Zvishavane] Chicken Inn 3-2 CAPS United CG Msipa Charity Shield Final [Mar 3, Mandava Stadium, Zvishavane] FC Platinum 2-0 Shabanie Mine Zimbabwe National Army Charity Shield Final [Mar 3, Rufaro Stadium, Harare] CAPS United 2-0 Black Rhinos Mbada Diamonds Cup Round 1 [Sep 28] Buffaloes 2-2 Black Mambas [4-3 pen] Caps United 0-0 Motor Action [7-6 pen] Chicken Inn 3-0 Shabanie Mine [Sep 29] Dynamos 1-0 Triple B Harare City 1-0 Monomotapa United Highlanders 3-2 Triangle How Mine 1-0 Black Rhinos Hwange 1-0 FC Platinum Quarterfinals [Oct 12] CAPS United 2-1 Chicken Inn Harare City 2-0 Buffaloes [Oct 13] Dynamos 0-1 How Mine Highlanders 3-0 Buffaloes Semifinals [Nov 9] Harare City 2-2 Highlanders [3-5 pen] [Nov 10] CAPS United 2-2 How Mine [2-4 pen] Final [Nov 30, Barbourfields Stadium, Bulawayo] Highlanders 3-0 How Mine

2012

2014

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Ian King and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Ian King and Karel Stokkermans
Last updated: 26 Feb 2014

(C) Copyright Ian King, Karel Stokkermans and RSSSF 2013/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.