Mr Francis Hepburn Chevallier Boutell donated this cup to be played by teams from Buenos Aires Metropolitan Area , Rosario , and, Montevideo .
Mr Francis Hepburn Chevallier Boutell was president of Argentine Association Football League in 1900.
Final matches always played in Buenos Aires Metropolitan Area. 1900-1906: 2 semi-finalist from Buenos Aires Metropolitan Area . 1 semi-finalist from Rosario . 1 semi-finalist from Montevideo . Semi-final rounds played in Montevideo and Rosario . Semi-finalist from Buenos Aires played away. 1907-1919: Final matches were international. 1904-1919: Uruguay qualified its team in a domestic group. 1913-1919: Argentina qualified its team in a domestic cup. (Cf. Argentine domestic cups summary.)
1900 Belgrano Athletic Club (Buenos Aires - ARG) 1901 Alumni Football Team (Buenos Aires - ARG) 1902 Rosario Athletic Club (Rosario - ARG) 1903 Alumni Football Team (Buenos Aires - ARG) 1904 Rosario Athletic Cluc (Rosario - ARG) 1905 Rosario Athletic Club (Rosario - ARG) 1906 Alumni Athletic Club (Buenos Aires - ARG) 1907 Alumni Athletic Club (Buenos Aires - ARG) 1908 Alumni Athletic Club (Buenos Aires - ARG) 1909 Alumni Athletic Club (Buenos Aires - ARG) 1910 desert 1911 Montevideo Wanderers Football Club (Montevideo - URU) 1912 Club Atlético de San Isidro (San Isidro - ARG) 1913 Club Nacional de Football (Montevideo - ARG) 1914 Club Atlético River Plate (Buenos Airs - ARG) 1915 Club Nacional de Football (Montevideo - URU) 1916 Club Atlético Peñarol (Montevideo - URU) 1917 Montevideo Wanderers Football Club (Montevideo - URU) 1918 Montevideo Wanderers Football Club (Montevideo - URU) 1919 Club Atlético Boca Juniors (Buenos Aires - ARG)
Alumni 6 Montevideo Wanderers 3 Rosario AC 3 Nacional 2 Belgrano AC 1 Boca Juniors 1 Peñarol 1 River Plate 1 San Isidro 1 Desert 1
Buenos Aires: [Jul 15, Sun] English High School 2:1 Quilmes AC at Lomas AC, Lomas de Zamora [Jul 29, Sun] Belgrano AC 4:2 Lomas AC at Quilmes AC, Quilmes Montevideo: [Aug 5, Sun] Albion FC 1:0 CURCC aet, at Deutscher FK, Parque Central Final Phase Semi-finals: [Aug 12, Sun] Rosario AC 3:1 English High School AC at Plaza Jewell, Rosario [Aug 15, Wed] Albion FC 0:1 Belgrano AC aet, at Paso del Molino, Montevideo Final: [Aug 26, Sun] Belgrano AC 2:0 Rosario AC at Flores AC, Caballito
Buenos Aires: [Jun 9, Sun] Belgrano AC 2:1 Quilmes AC at Lomas AC, Lomas de Zamora [Jun 29, Sat] Alumni FT 4:0 Lomas AC at Quilmes AC, Quilmes Montevideo: [Jun 30, Sun] CURCC 4:2 Albion FC at Deutscher FK, Parque Central Final Phase Semi-finals: [Jul 18, Thu] CURCC 0:1 Alumni FT at Parque Central, Montevideo [Aug 11, Sun] Rosario AC 6:2 Belgrano AC aet, at Plaza Jewell, Rosario Final: [Aug 25, Sun] Alumni FT 2:1 Rosario AC aet, at Lomas AC, Lomas de Zamora
Buenos Aires Preliminary round: [Jun 8, Sun] Barracas AC 1: 1 Alumni FT aet, at Lomas AC, Lomas de Zamora Playoff: [Jun 15, Sun] Alumni FT 2: 0 Barracas AC at Quilmes AC, Quilmes First round: [Jun 29 Sun] Belgrano AC 2: 2 Quilmes AC aet, at Lomas AC, Lomas de Zamora [Jul 9, Wed] Alumni FT 2: 0 Lomas AC at Quilmes AC, Quilmes Playoff: [Jul 27, Sun] Belgrano AC 2: 0 Quilmes AC at Flores AC, Caballito Montevideo Preliminary round: [Jun 29, Sun] CURCC 2: 1 Albion FC at Parque Central, Montevideo First round: [Aug 3, Sun] CURCC 2: 0 Club Nacional de Football at Albion FC, Paso del Molino Final Phase Semi-finals: [Aug 10, Sun] Rosario AC 2: 0 Belgrano AC at Rosario AC, Plaza Jewell [Aug 17, Sun] CURCC 0: 2 Alumni FT at Albion, Paso del Molino Final: [Aug 24, Sun] Alumni FT 1: 1 Rosario AC aet, at Sociedad Hípica Argentina, Palermo Playoffs: [Sep 14, Sun] Alumni FT 1: 1 Rosario AC aet, at Sociedad Hípica Argentina, Palermo [Sep 28, Sun] Alumni FT 1: 2 Rosario AC asdet, at Sociedad Hípica Argentina, Palermo
Buenos Aires Preliminary round: [Jun 14, Sun] Barracas AC 0: 1 Quilmes AC at Lomas AC, Lomas de Zamora First round: [Jun 21, Sun] Alumni FT 6: 1 Belgrano AC at Quilmes AC, Quilmes [Jul 9, Thu] Lomas AC 0: 0 Quilmes AC aet, at CA Flores, Caballito Playoff: [Jul 26, Sun] Quilmes AC 1: 0 Lomas AC at CA de Flores, Caballito Montevideo Preliminary round: [Jun 14, Sun] Albion FC 0: 1 Deutscher FK at CURCC, Villa Peñarol [Jul 3, Fri] CURCC 2: 0 Montevideo Wanderers at Nacional, Parque Central First round: [Jul 12, Sun] Nacional 2: 0 CURCC at Albion, Paso del Molino Second round: [Jul 26, Sun] Deutscher FK 0: 5 Nacional at Wanderers, Paso del Molino Rosario: [Jul 26], Sun] Rosario AC 5: 0 Rosario Central at Rosario AC, Plaza Jewell Final Phase Semi-finals: [Aug 2, Sun] Nacional 0: 1 Alumni FT at Deustcher, Parque Central Rosario AC 2: 0 Quilmes AC at Rosario AC, Plaza Jewell Final: [Aug 16, Sun] Alumni FT 3: 2 Rosario AC aet, at Sociedad Hípica Argentina
Buenos Aires Preliminary round: [May 22, Sun] Alumni FT 2: 0 Quilmes AC at Lomas AC, Lomas de Zamora [Jun 19, Sun] Barracas AC 0: 0 Belgrano AC aet, at Flores, Caballito Playoff [17 Jul, Sun] Barracas AC 2: 1 Belgrano AC at Quilmes AC, Quilmes First round: [Jul 24, Sun] Alumni FT 0: 1 Barracas AC at Flores, Caballito Lomas AC 2: 1 Club de Estudiantes at Quilmes AC, Quilmes Montevideo Uruguayan teams began to play for a domestic prize to qualify for the final phase. Rosario: [Jul 17, Sun] Rosario AC 2: 0 Rosario Central at Rosario AC, Plaza Jewell Final Phase Semi-finals: [Jul 31, Sun] Rosario AC 5: 3 Barracas AC at Rosario AC, Plaza Jewell CURCC 4: 1 Lomas AC at Albion, Paso del Molino Final: [Aug 14, Sun] Rosario AC 3: 2 CURCC aet, at CA de Flores, Caballito
Buenos Aires Preliminary round: [Jun 4, Sun] Barracas AC 1: 0 CA Estudiantes at Sociedad Sportiva Argentina, Palermo Lomas AC 0: 4 Belgrano AC at Lomas, Lomas de Zamora Reformer AC 0: 4 Quilmes AC at Reformer, Campana First round: [Jul 16, Sun] Alumni FT 3: 0 Quilmes AC at Sociedad Sportiva Argentina, Palermo Belgrano AC 3: 0 Barracas AC at Belgrano AC, Belgrano Rosario: [Jul 16, Sun] Rosario AC 2: 0 Rosario Central at Rosario AC, Plaza Jewell Final Phase Semi-finals: [Aug 13, Sun] CURCC 1: 0 Alumni FT at Nacional, Parque Central Rosario AC 3: 0 Belgrano AC at Rosario AC, Plaza Jewell Final: [Sep 3, Sun] Rosario AC 4: 3 CURCC aet 92m, abandoned, score stood, at Sociedad Sportiva Argentina, Palermo
Buenos Aires Preliminary round: [Jun 3, Sun] CA Argentino de Quilmes 1: 9 Quilmes AC at Quilmes AC, Quilmes Belgrano Extra 8: 0 Barracas AC at Belgrano AC, Belgrano Club de Estudiantes 2: 4 Alumni AC at Estudiantes, Palermo Reformer AC 3: 2 Lomas AC at Reformer, Campana CAd San Isidro 1: 6 Belgrano AC at CASI, San Isidro First round: [Jul 29, Sun] San Martín AC 2: 2 Belgrano Extra at San Martín, General San Martín Belgrano AC 2: 2 Quilmes AC lasted 80m, at Belgrano AC, Belgrano Reformer AC 2: 3 Alumni AC aet 110m, at Reformer, Campana Playoffs: [Aug 5, Sun] Belgrano Extra 5: 0 San Martín AC at Belgrano AC, Belgrano Quilmes AC 3: 5 Belgrano AC at Quilmes AC, Quilmes Second round: [Aug 12, Sun] Alumni AC 2: 1 Belgrano Extra at Sociedad Sportiva Argentina, Palermo Rosario: [Jul 29, Sun] Rosario AC 0: 4 CA Rosario Central at Rosario AC, Plaza Jewell Final Phase Semi-finals: [Aug 26, Sun] CA Rosario Central 2: 5 Belgrano AC at Quilmes AC, Quilmes Montevideo Wanderers FC 0: 2 Alumni AC at Nacional, Parque Central Final [Aug 30, Thu] Alumni AC 10: 1 Belgrano AC at Quilmes AC, Quilmes
Preliminary round: [Jun 16, Sun] Alumni AC 8: 0 Porteño AC at Sociedad Sportiva Argentina, Palermo Quilmes AC 2: 2 Belgrano AC at Quilmes AC, Quilmes CA Rosario Central 4: 1 Lomas AC at Rosario Central, Arroyito CAd San Isidro 3: 1 Club de Estudiantes at CASI, San Isidro San Martín AC 1: 1 Barracas AC aet 110m, at San Martín, General San Martín Playoffs: [Jun 23, Sun] Belgrano AC 4: 1 Quilmes AC at Belgrano AC, Belgrano [Jul 10, Wed] San Martín AC wp:lp Barracas AC awarded First round: [Jul 21, Sun] CA Rosario Central 0: 5 Alumni AC at Rosario Central, Arroyito CAd San Isidro 1: 2 Belgrano AC at CASI, San Isidro San Martín AC 0: 2 Reformer AC at San Martín, General San Martín [Aug 11, Sun] Rosario AC 3: 3 CA Argentino de Quilmes aet 120m, at Rosario AC, Plaza Jewell Playoff: [Aug 14, Wed] CA Argentino de Quilmes wp:lp Rosario AC awarded Third round: [Aug 18, Sun] Alumni AC 5: 0 Reformer AC at Belgrano AC, Belgrano Belgrano AC 1: 0 CA Argentino de Quilmes at Porteño, Golf Argentine Semi-final: [Sep 8, Sun] Belgrano AC 2: 4 Alumni AC at Belgrano AC, Belgrano Final: [Sep 29, Sun] Alumni AC 3: 1 CURCC at Ferro Carril Oeste, Caballito
Preliminary round: [May 28, Thu] CA Argentino 4: 2 Rosario AC at Argentino, Parque de la Independencia Club de Estudiantes 3: 1 CAd San Isidro aet 122m, abandoned, score stood, at Estudiantes, Palermo Porteño AC 0: 5 Belgrano AC at Porteño, Golf Quilmes AC 0: 1 Lomas AC at Quilmes AC, Quilmes CA Rosario Central 5: 1 Reformer AC at Provincial, Pichincha San Martín AC 1: 3 Alumni AC at San Martín, General San Martín First round: [Jun 14, Sun] CA Argentino 2: 4 CA Newell's Old Boys at Argentino, Parque de la Independencia Club de Estudiantes 2: 2 Belgrano AC abandoned at 1:2 in 103m, remaining 17 on Jun 18, at Estudiantes, Palermo Lomas AC 1: 2 CA Argentino de Quilmes at Lomas AC, Lomas de Zamora CA Rosario Central 0: 2 Alumni AC at Provincial, Pichincha [Jul 5, Sun] CA Newell's Old Boys 1: 2 CA Argentino de Quilmes at Newell's Old Boys, Barrio Vila Playoff: [Jul 19, Sun] Belgrano AC 2: 0 Club de Estudiantes at Belgrano AC, Belgrano Second round: [Jul 26, Sun] Belgrano AC 0: 3 Alumni AC at Belgrano AC, Belgrano Argentine Semi-final: [Aug 2, Sun] Alumni AC 5: 0 CA Argentino de Quilmes at Belgrano AC, Belgrano Final: [Sep 6, Sun] Alumni AC 4: 0 Montevideo Wanderers FC at Belgrano AC, Belgrano
Preliminary round: [May 23, Sun] CA Rosario Central 8: 1 CA Tiro Federal Argentino at Rosario Central, Arroyito [May 25, Tue] Alumni AC 4: 0 CA Provincial at Banco Nación, Colegiales CA Argentino de Quilmes wp:lp Rosario AC at Argentino, Quilmes Club de Estudiantes 18: 0 Lomas AC at Estudiantes, Palermo CA Newell's Old Boys 3: 3 Belgrano AC aet 120m, at Newell’s Old Boys, Barrio Vila Quilmes AC 1: 3 CA River Plate at Quilmes AC, Quilmes Playoff: [Jun 27, Sun] Belgrano AC 2: 5 CA Newell's Old Boys at Belgrano AC, Belgrano Fist round: [Jul 9, Fri] Alumni AC 3: 1 CA Rosario Central at Banco Nación, Colegiales Club de Estudiantes 2: 1 CA Argentino de Quilmes at Estudiantes, Palermo CA River Plate 0: 0 CA Newell's Old Boys at River Plate, Dársena Sur CAd San Isidro 1: 0 CA Porteño at CASI, San Isidro Playoffs: [Jul 11, Sun] CA Newell’s Old Boys 2: 2 CA River Plate aet 120m, at Argentino, Parque de la Independencia [Jul 25, Sun] CA Newell’s Old Boys 5: 2 CA River Plate at Argentino, Parque de la Independencia Second round: [Aug 1, Sun] Club de Estudiantes 1: 2 CA Newell's Old Boys at Estudiantes, Palermo CAd San Isidro 2: 3 Alumni AC at CASI, San Isidro Argentine Semi-final: [Aug 22, Sun] Alumni AC 5: 1 CA Newell's Old Boys at Banco Nación, Colegiales Final: [Sep 5, Sun] Alumni AC 4: 0 CURCC at GEBA, Palermo
Preliminary round: [May 5, Thu] Belgrano AC 0: 2 Alumni AC at Belgrano AC, Belgrano CA Newell's Old Boys 8: 1 CA Porteño at Newell’s, Barrio Vila Quilmes AC 0: 0 CA Argentino de Quilmes at Quilmes AC, Quilmes CA River Plate 0: 3 Cd Gimnasia y Esgrima (B. Aires) at River Plate, Dársena Sur CAd San Isidro 5: 2 CA Rosario Central at CASI, San Isidro CA Provincial 3: 1 CA Tiro Federal Argentino at Provincial, Pichincha Playoff: [May 8, Sun] CA Argentino de Quilmes 0: 3 Quilmes AC at Argentino, Quilmes Fist round: [May 15, Sun] Club de Estudiantes 1: 0 CA Argentino at Estudiantes, Palermo Cd Gimnasia y Esgrima (B. Aires) 3: 0 Quilmes AC at Banco Nación, Colegiales CA Newell's Old Boys 3: 1 CAd San Isidro at Argentino, Parque de la Independencia CA Provincial 3: 2 Alumni AC at Provincial, Pichincha Second round: [Jun 24, Fri] Club de Estudiantes 4: 4 CA Newell's Old Boys aet 120m, Estudiantes, Palermo CA Provincial 0: 3 Cd Gimnasia y Esgrima (B. Aires) in Rosario Playoff: [Jul 9, Sat] CA Newell’s Old Boys 3: 4 Club de Estudiantes aet 120m, at Newell's, Barrio Vila Argentine Semi-final: [Jul 17, Sun] Cd Gimnasia y Esgrima (B. Aires) 1: 3 Club de Estudiantes at Ferro Carril Oeste, Caballito Final: [Aug 7, Sun] Club de Estudiantes 2: 2 CURCC lasted 61m, at GEBA, Palermo Playoff: The playoff match was never played. On Apr 25, 1911 the cup competition was declared abandoned.
Preliminary round: [May 25, Thu] CA Argentino 3: 6 Quilmes AC in Rosario [May 28] Alumni AC 1: 2 CA Tiro Federal Argentino at Lomas AC, Lomas de Zamora Cd Gimnasia y Esgrima (B. Aires) 3: 4 Belgrano AC at GEBA, Palermo CA Provincial 2: 3 Club de Estudiantes at Provincial, Pichincha Racing Football Club 1: 2 CA Rosario Central at Racing, Avellaneda CA River Plate 1: 2 CA Newell's Old Boys at River Plate, Dársena Sur CAd San Isidro 3: 0 CA Porteño at CASI, San Isidro First round: [Jun 15, Thu] Belgrano AC 4: 3 CA Rosario Central at Belgrano AC, Belgrano Club de Estudiantes 4: 1 CA Tiro Federal Argentino at Estudiantes, Palermo Quilmes AC 3: 0 CA Newell's Old Boys at Quilmes AC, Quilmes Second round: [Jul 16, Sun] Club de Estudiantes 1: 1 Belgrano AC aet 120m, at Estudiantes, Palermo CAd San Isidro 4: 0 Quilmes AC at CASI, San Isidro Playoffs: [Aug 6, Sun] Belgrano AC 1: 1 Club de Estudiantes aet 120m, at Belgrano AC, Belgrano [Aug 13, Sun] Club de Estudiantes 2: 0 Belgrano AC at Estudiantes, Palermo Argentine semi-final: [Aug 20, Sun] CAd San Isidro 4: 2 Club de Estudiantes aet 120m, at Racing, Avellaneda Final: [Oct 1, Sun] CAd San Isidro 0: 2 Montevideo Wanderers FC at GEBA, Palermo
Preliminary round: [Apr 28, Sun] CA Tiro Federal Argentino void CA Rosario Central abandoned at 2:2 in 87m, annulled on May 10, at Argentino, Parque de la Independencia [May 5, Sun] CA Argentino 1: 5 CAd San Isidro in Rosario Belgrano AC 4: 1 CA Newell's Old Boys at Belgrano AC, Belgrano Club de Estudiantes 8: 1 CA Provincial at Estudiantes, Palermo Club Estudiantes de La Plata 2: 0 CA Porteño at Estudiantes, La Plata CA River Plate 2: 2 Cd Gimnasia y Esgrima at River Plate, Dársena Sur Playoff: [May 12, Sun] Cd Gimnasia y Esgrima 3: 2 CA River Plate at Ferro Carril Oeste, Caballito Replayed: [May 19, Sun] CA Tiro Federal 2: 1 CA Rosario Central at Tiro Federal, El Tanque First round: [Jun 2, Sun] Belgrano AC 1: 2 Quilmes AC at Belgrano AC, Belgrano Club de Estudiantes 2: 5 CA Tiro Federal Argentino at CASI, San Isidro Club Estudiantes de La Plata 0: 5 CAd San Isidro at Quilmes AC, Quilmes Racing Football Club 1: 2 Cd Gimnasia y Esgrima at Racing, Avellaneda. Second round: [Aug 4, Sun] Quilmes AC 5: 1 CA Tiro Federal Argentino at Belgrano AC, Belgrano CAd San Isidro progressed due to Cd Gimnasia y Esgrima disjoined AAF and founded FAF. Argentine semi-final: [Oct 20, Sun] Quilmes AC 0: 0 CAd San Isidro aet 120m, at Racing, Avellaneda Playoff: [Oct 27, Sun] CAd San Isidro 2: 1 Quilmes AC aet 135m, at Racing, Avellaneda Final: [Nov 17, Sun] CAd San Isidro 1: 0 Club Nacional de Football at Racing, Avellaneda
Argentine teams began to play for a domestic cup to qualify for the final phase. Qualified: CAd San Isidro (winners Copa de Competencia "Jockey Club" 1913) Club Nacional de Football (winners Copa Competencia 1913) Final: [Oct 19, Sun] CAd San Isidro 0: 1 Club Nacional de Football at Racing, Avellaneda
Liga Rosarina de Football Club Atlético Argentino renamed Club Gimnasia y Esgrima de Rosario on Aug 9, 1914. Club Atlético del Rosario is Rosario Athletic Club. Preliminary round: [Aug 30, Sun] CA del Rosario 1: 2 Club Gimnasia y Esgrima Rosario at Atlético del Rosario, Plaza Jewell CA Newell’s Old Boys 3: 0 CA Provincial at Newell’s Old Boys, Barrio Vila Rosario semi-final: [Nov 8, Sun] Club Gimnasia y Esgrima 1: 2 CA Newell’s Old Boys at Argentino, Parque de la Independencia Argentine final: Qualified: CA River Plate (winners Copa de Competencia "Jockey Club" 1914) CA Newell’s Old Boys (winners Rosario section, see above) [Nov 15, Sun] CA River Plate 4: 0 Newell’s Old Boys at Racing, Avellaneda International final: Qualified: CA River Plate (winners Argentine final, see above) Bristol FC (only Uruguayan club to accept the rules of both national associations at that time, unlike Club Nacional de Football, winners Copa Competencia 1914) [Dec 20, Sun] CA River Plate 1: 0 Bristol FC at Ferro Carril Oeste, Caballito
Qualified: CA Porteño (winners Copa de Competencia "Jockey Club" 1915) Club Nacional de Football (winners Copa Competencia 1915) Final: [Oct 31, Sun] CA Porteño 0: 2 Club Nacional de Football at GEBA, Palermo
Qualified: CA Rosario Central (winners Copa de Competencia "Jockey Club" 1916) CA Peñarol (winners Copa Competencia 1916) Final: [Dec 24, Sun] CA Rosario Central 0: 3 CA Peñarol at Racing, Avellaneda
Qualified: CA Independiente (winners Copa de Competencia "Jockey Club" 1917) Montevideo Wanderers (winners Copa Competencia 1917) Final: [1918 Apr 21, Sun] CA Independiente 0: 4 Montevideo Wanderers FC abandoned at 86m, score stood on Apr 23, at GEBA, Buenos Aires
Qualified: Porteño (winners Copa de Competencia "Jockey Club" 1918) Montevideo Wanderers (winners Copa Competencia 1918) Final: [Dec 1, Sun] Porteño 1: 2 Montevideo Wanderers FC at GEBA, Palermo
Final: [1920 May 25, Tue] CA Boca Juniors 2: 0 Club Nacional de Football at Sportivo Barracas, Barracas
With thanks to Martín Tabeira.
Sources: [CIHF -], [Iwa -], [Yam -], La Prensa, La Nación (newspapers).
Prepared and maintained by Osvaldo José Gorgazzi for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation
Author: Osvaldo José Gorgazzi
(osvaldogorgazzi at yahoo.com.ar)
.
Last updated: 14 Mar 2024.
(C) Copyright Osvaldo José Gorgazzi and RSSSF 1998/2024.
You are free
to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is
given to the author. All rights reserved.